UTTÏ^I Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep Misdaad en Boete. De Hugo Verriest-herdenking tè Ingoyghem. De groote mogendhe den in de ontwapenings-commissie van den Volkenbond verzetten zich tegen eiken vorm van controle op de weermacht. Alle berichten over opstand en mobilisatie in Rusland worden tegengesproken.- Onder de Radio-berichten. Een speciale verbliifsbelasting op vreemde lingen in Frankrijk vertoevende, wordt in de commissie van Financiën besproken. Een Britsche onderzeeboot gezonken; vijf menschen ver dronken. De kerkvervolging in Mexico. Calles door de dagbladcorres pondenten geïnterviewd. Verlaging der paskosten. Beëediging van den nieuwen Gouverneur-Generaal. Koningin Emma bezoekt den „Ruygen Hoek". Uitbetaling van pensioenen. Het verbod van, invoer van geslacht vee in Engeland. Het bezoek van de Italiaansche oorlogsschepen aan ons land. Tegen de vervalschingen. VERKEER EN POSTERIJEN. Geïllustreerde briefkaarten. LUCHTVERKEER. Miss Elliott in Orly aangekomen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Auto in een sloot gereden. De Vijzelstraat-verbreeding. Ontploffing in een vuurwerk winkeltje. Een dapper meisje. Momentopnamen. Kwart voor negen. Steek geen lucifers aan in een kleerkast. HANDEL EN NIJVERHEID. KERK EN SCHOOL, Vraag naar zwarte fabrieksturf. Benoemingen LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bloemententoonstelling te Zeist FEUILLETON. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. Naar men gelooft, heeft de meerderheid der mijndistricten de door de geestelijken en de Mijnwerkers-Executieve ter oplossing van het mijnconflict opgestelde voorstellen on derschreven. De volgende, door het heden te Londen bijeengekomen bestuur der mijnwer kers te ondernemen stap is nog onzeker, doch de minister van Arbeid en de minister voor het Mijnwezen zullen deze week te Londen blijven, voor geval zich een nieuwe ontwikke ling in den toestand mocht voordoen. De eerste minister zal tegen het einde der week eveneens uit Worcester te Londen terugkee- ren. Het Engelsch-Italiaansch verdrag inzake Abessynië. Volgens bericht uit Rome aan de „Times" zal de Italiaansche gezant Je Addis-Abbaba dezer dagen een nota overhandigen aan den Abessynischen regent als antwoord op Ras Taffari's protest bij den Volkenbond met betrekking tot het Engelsch-Italiaansche verdrag nopens Abessynië. Volgens de „Gior- nale d'Italia" zal de Italiaansche regeering, die voortdurend voeling heeft gehouden met de Engelsche regeering te dezer zake, haar verwondering uitspreken over de interpre tatie, door de Abessynische regeering gegeven aan het Engelsch-Italiaansch verdrag, en over de bewoordingen, door den regent in zijn protest bij den Volkenbond gebruikt. Molesteeren van vreem delingen te Parijs. Terwijl de laatste dagen de vijandigheid tegen de vreemdelingen en speciaal tegen de Amerikanen, wat luwde en men niet meer hoorde van relletjes, is Zondag weer iets ge-, beurd, dat teekenend is voor de prikkelbaar heid van de stemming. In een Parijsche voor stad was brand, toen toevallig een toeristen auto vlak bij passeerde. De politie gaf den chauffeur een teeken om een omweg te ma ken, daar de straafversperd was, maar niet temin stopte de wagen. Het publiek, dat naar den brand stond te kijken, dacht blijkbaar dat de vreemdelingen naar de ramp kwamen zien, omringde de auto en wierpen den vreem delingen allerlei lieflijks naar het hoofd. Daar bij bleef het echter niet. Er werden ook stee- nen gegooid, zoodat de politie zich verplicht zag op te treden. Er werden twee personen gearresteerd. A uto- dief stallen. Berlijn is blijkbaar een dorado voor auto dieven. In de Berlijnsche bladen lezen we, dat deze heeren in den laatsten tijd een record slaan. Er gaat haast geen dag voorbij, of er wordt hier of daar een particuliere auto op straat gestolen. Blijkbaar is een bende aan den gang, die in verbinding staat met het buitenland en uitstekend is uit gerust. Vrijdag verdwenen niet minder dan drie luxe auto's, die op verschillende punten voor een bank of magazijn'stonden en waarvan de eigenaar zich even verwijderd had voor zijn zaken. De wagens zijn spoorloos verdwenen.De politie looft hooge premies uit voor den vinder Teekenen des Tijds. Te Berlijn heeft een 71-jarige arts zich met Zijn 61-jarige echtgenoote vergiftigd. Uit achtergelaten brieven bleek, dat de onge- lukkigen niet meer in hun levensonderhoud konden voorzien. Volgens officieele statistieken ontvangen ongeveer 1900 Berlijnsche kunstenaars op allerlei gebied werkloozenondersteuning. De Verriest-herdenking te Ingoyghem. Ingoyghem, waar het grafmonument van Hugo Verriest wordt ingehuldigd, zag er Zondag feestelijk uit met zijn vele Vlaamsche leeuwenvlaggen. In de kerk, die Verriest lange jaren bediende, werd eetVH. Mis op gedragen ter nagedachtenis van den „pastor van te lande"; pastoor Van der Espt hield een sermoen over Verriest, dien hij huldigde als Vlaming, die overtuigd was dat de Vlaamsche beweging zich het sterkst nog uit in de katholieke beweging en alleen maar vooruit kan gaan indien zij de katholieke richting volgt. Na de kerkelijke plechtigheid werd het praalgraf ingewijd, waarbij notaris Persijn Verriest herdacht als een man vol goeder tierenheid, die de drijfkracht is geweest tot de herop'oeuring van het Vlaamsche volk. Dr. Den Doncker sprak vervolgens over Verriest als pastoor van Ingoyghem, door zijn parochianen bemind en die in zijn dorp, volgens zijn laatste woorden, wenschte te sterven en begraven te worden. Daarna sprak dr. De Pillecijn, die Verriest ver eerde als de werker voor de Vlaamsche jeugd. Ten slotte werd door de Vlaamsche meisjes een bloemenhulde gebracht en door al de aanwezigen plechtig trouw aan Vlaan deren gezworen op de zoogenaamde berg weide, waar dertien jaar geleden Verriest door Vlaanderen plechtig gehuldigd werd 's Namiddags werd een vergadering ge houden, waar o.a. door pater Linnebank het woord werd gevoerd. Spreker prees het vooral in Verriest, dat hij zijn beste krach ten had gewijd aan de opwekking van Vlaamsch Teven onder de Vlaamsche meis jes, den omgang had gezocht met anders denkenden, vooral kunstenaars, en honderd maal oveT den Moerdijk was gegaan om er het Vlaamsche woord te voeren, in de over tuiging, dat hij wederzijds de goede stem ming kon opwekken bij de broedervolken van Noord en Zuid. Eendracht alleen be- teekende, eenige macht tegen den invloed van de Fransche cultuur. Ten besluite werd de Verriest-cantate uitgevoerd. Beperking der bewapening. Naar uit Genève wordt gemeld, heeft de militaire-, maritieme- en lucht-subcommis- sie van de commissie voor de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie op 2 Aug. haar arbeid hervat. In den loop van de week van 2 tot 7 Aug. onderzocht zij het vraag stuk, of er een methode bestaat om na te gaan of een leger al of niet georganiseerd is in offensieven geest, Hoewel erkennende dat hetvoornaamste middel daartoe van poli- tieken aard is en ligt in het nasporen der bedoelingen van hqt betrokken land, de hou ding van zijn regeering enz., heeft de sub commissie toch Ook enkele aanwijzingen van technischen aard verkregen, die er toe kunnen bijdragen over de bedoelingen van een militairen organisatie licht te versprei den. Na te hebben vastgesteld, dat een zelfs zuiver defensieve organisatie in verschil lend tijdsverloop door een oorlogszuchtige regeering veranderd kan worden in een aan valswapen, is zij tot de conclusie gekomen, dat de juiste methode hierin bestaat, om over een vrij lange periode de organisatie na te gaan van de beschikbare effectieven, de slagvaardigheid daarvan, de instructie van de reserves in en buiten het leger, den aan maak of invoer van oorlogstuig, de militaire uitgaven, de permanente versterkingen, enz. De Fransche delegatie wees er op, dat een dergelijk onderzoek een voortdurend toezicht vereischt door een deskundig or gaan. Deze aangelegenheid zal door de sub commissie deze week onder het oog worden gezien. De bespreking zal moeilijk zijn, daar de delegaties van verschillende groote mo gendheden reeds herhaaldelijk zich leven dig verzet hebben tegen elk denkbeeld van controle. De Duitsche delegatie heeft een criterium van een defentief leger voorgesteld, waarbij wordt uitgegaan van de volgende punten, n.l. een leger, dat noch vliegtuigen, noch bombardeermachines heeft, noch tanks en zware artillerie, niet beschikt over geoefen de reserves noch over munitievoorraden voor zelfs maar een korten oorlogstijd. Op grond daarvan stelde de Duitsche delegatie voor om als type van een defensieve leger macht de weermacht te nemen, zooals die in de vredesverdragen was aangegeven. Het voorstel werd verdedigd met den tekst van het verdrag van Versailles, volgens welken de ontwapening der overwonnen de inlei ding zou zijn van een algemeene ontwape ning. Het Duitsche voorstel werd verworpen met negen stemmen tegen, zes tmthoudin- gen en twee stemmen vóór. Geen opstand in Rusland. De geruchten van hetgeen in Rusland heet voor te vallen houden aan en worden afge wisseld met tegenspraken. Telegrammen zijn te Parijs ontvangen uit Warschau, Boecharest, Kroonstad, oproer op de Zwartezee-vloot, burgeroorlog in de Oekrakine enz. De Parijsche sovjetam bassade, die geregeld voeling houdt met haar regeering, spreekt al die geruchten met de grootste beslistheid tegen, en noemt al die verhalen fantastische verzinsels die telkens weer opnieuw opduiken. Ook de mobili satie van het Roode Leger wordt ontkend, Het officieuse Russ. Tel. Ag. zendt even eens een tegenspraak, ook van de berichten omtrent de arrestatie van bolsjewistische leiders, die tot de oppositie behooren. Een antwoord van Coo- lidge op den open brief van Clemenceau. President Coolidge, die uit de pers den inhoud van den Open Brief van Clemen ceau vernam, wees er op, dat hij op het, standpunt stond dat de regeering te Washing ton de betrekkingen met het Fransche volk wat alle quaesties betreft via de daarvoor aangewezen vertegenwoordigers zou onder houden. Volgens de meening van Coolidge waren de onderhandelingen over de Fransche oorlogsschuld gesloten. Hij was de opvatting toegedaan dat alle bevoegdheid inzake de schulden aan de commissie was overgegaan aan het Congres, die de overeenkomsten, bij de onderhandelingen van de commissie getroffen, moest ratificeeren. Coolidge wees er op, dat hij .Mellon geen enkele volmacht had gegeven om gedurende zijn bezoek aan Europa over de oorlogsschulden te onder handelen. Het voornemen bestaat, volgens de Tel., om te komen tot verlaging van de kosten van het Nederlandsch paspoort tot 1 en tot verlenging van den geldigheidsduur tot twee jaar. Daartoe is o.a. wetswijziging noodig, met name wijziging van de Zegel wet en van de wet op de Kanselarijrechten. De bewuste wetsontwerpen hebben evenwel het Departement nog niet verlaten. H. M. de Koningin heeft den nieuwbe- noemden gouverneur-generaal van Ned.- Indië, jhr. mr. A. C. D. de Graelf, heden, Dinsdagmiddag om twaall uur op den „Ruy- gen Hoek", ter beëediging ontvangen. De Koningin-Moeder bracht Maandag per auto van uit Soestdijk een bezoek aan de Koningin op den „Ruygen Hoek". De cheques, betrefiende de uitbetaling van burgerlijke pensioenen, welke tot dus verre door de zorg van den postchèque- en girodienst worden geschreven en verzon den, zullen te rekenen van af het derde kwartaal 1926 door den pensioenraad wor den behandeld. Dr. Berger, directeur van den veeartse nijkundigen dienst, en dr. Lourens, directeur van de rijksseruminrichting, zijn Zondag teruggekeerd van hun reis naar Engeland, waarheen zij zich ingevolge opdracht van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw begeven hadden, ten einde met de Engelsche autoriteiten besprekingen te voeren betreffende besmettingsgevaar van het vleesch van dieren, verkeerende in het incubatietijdperk. Men zal zich herinneren, dat de Engelsche regeering het besmettingsgevaar van mond, en klauwzeer nog slechts vreest van vleesch van dieren, geslacht in het incubatietijdperk der ziekte, en dat een serie, door den di recteur van de rijksseruminrichting te Rot terdam genomen proeven heeft bewezen, dat dit besmettingsgevaar niet bestaat. Dr. Berger heeft den betreffenden Engel- schen autoriteiten een uiteenzetting gege ven van de maatregelen, welke hier te lan de worden genomen tot wering van besmet telijke veeziekten, waarna dr. Lourens me dedeelingen heeft gedaan aangaande de door de rijksseruminrichting genomen proe ven. Men heeft thans in Engeland de overtui ging, dat hier al het mogelijke gedaan wordt om zorg te dragen, dat niets wordt uitge voerd wat voor Engeland schadelijk zou kunnen zijn, en men is er tevens overtuigd van de onjuistheid der meening, dat de ziekte van ons land uit zou worden geïm porteerd. Bij deze besprekingen, die in een zeer vriendschappelijken toon zijn gevoerd, heb ben de Engelsche heeren zich uitteraard over al of niet handhaving van het invoer verbod niet uitgelaten. Dr. Berger en dr. Lourens zullen den mi nister van binnenlandsche zaken mondeling rapport uitbrengen. .•Feestmaal aangeboden door den Italiaan- schen gezant. De Italiaansche gezant, markies Maestri Molinari de Mettone heeft Zaterdag j.l. aan de officieren van de Italiaansche oorlogs schepen „Pisa" en „Feruccdo", die thans te Amsterdam zijn, een feestmaal aangeboden Onder de genoodigden warén: de admiraal Buzzagli, adjudant di Bandiera, commandant Cavaguari, comm. Vettori, freule Sweerts de Laqdas, dochter van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemeester van 's Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn ep mevrouw, de schout bij nacht chef van den marinestaf K. G. Sluys, de secretaris van de Italiaansche legatie de heer Allievi en mevr,, de consul van Italië te Rotterdam de heer Sangiorgi en mevrouw, de consul te Amsterdam de heer Loeb, de dochter van den gezant mej. Litigia Maestri Moll nari de Mettona, de chef van de Italia,m- sche fascisten in Nederland, de comm. Van- ni en mevrouw", de dochter van den Fran- schen mil. attaché mej. Burin des Roziers, Maandag werd den officieren der oor logsbodems doof den Italiqanschen gezant een tuinfeest aangeboden. Hulp van den VolkenbondL Dr. van Hamel Roos, doet in het „Maand blad tegen de Vervalschingen" mededeeling van een schrijven door de redactie van het tijdschrift ontvangen van dr. L. Rajchman, medisch directeur der Hygiënische afdee- ling en dat deze ér mede belast is, terzake een prae-advies uit te brengen voor de samenstelling van een brochure, die door de economisch-financieele organisatie van den Volkenbond zal worden uitgegeven. In deze uitgave zullen een serie maatregelen besproken worden, die uit het gezichts punt van bescherming van den kooper afdoende genoemd kunnen Worden, voer ga randeering van de zuiverheid en de kwali teit van de waren, speciaal wat betreft de voedingswaren; een en ander door het voor schrijven van bepaalde gezondheidsmaatre gelen voor de vergadering en toebereiding dier producten, alsmedé door andere mid delen. Eerstdaags zullen aan de postkantoren ge- illustreerde briefkaarten met zegelafdruk van 10 cent worden verkrijgbaar gesteld, welke de beeltenis van Johan de Wit, resp. een afbeelding van de landaanwinning in de Zuiderzee vertoonen. Zondag arriveerde op het vliegveld te Orly de aviatrice Miss Elliott, nadat zij den afstand LondenOrly met haar avionette af legde in 6 uur 45 min. Een voorbijganger gekwetst. De familie R. te Amsterdam die Zaterdag middag met een auto uit de hoofdstad ver trokken was met het doel een tocht door België te ondernemen, heeft al erg vroeg pech gehad. In Duivendrecht moest n.l. plot seling uitgeweken worden voor een man, die op den weg liep. Daardoor kwam de auto met den kop in de sloot terecht en werd de man door den auto gegrepen. Hij werd vrij ernstig gewond en door den in middels gewaarschuwden Geneeskundigen Dienst naar een der Amsterdamsche zieken huizen overgebracht. De gewonde bleek te zijn de krantenverkooper van Amerongen, wonende Zwanenburgwal 62 te Amsterdam. De zes inzittenden kwamen piet den schrik vrij, maar moesten hun voorgenomen reis voorloopig opgeven, i Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft Maandag in het openbaar aanbesteed het verbreeden van de Vijzelstraat (3e ge deelte). Ingekomen waren 13 geldige biljet ten, Laagste inschrijver was de heer D. Koe len te Amsterdam voor een bedrag van 19.500. Een begin van brand gebluscht. Zondagavond klonk in de Borgerstraat een hevige knal, die honderden deed toe snellen. In een oogenblik was de straat in rep en roer. De brandweer rukte uit en vond dat in een winkeltje, waarin met het oog op den komenden Hartjesdag een partijtje vuurwerk was opgeslagen, een ontploffing had plaats gehad. Iemand had namelijk de onvoorzichtigheid gehad een brandende lucifer op een partijtje voetzoekers te laten vallen. Een begin van brand werd met een paar emmers water gebluscht. Een meisje van zes jaar geraakte nabij den Zaaiersweg in Watergraafsmeer "tij dens het spelen te water. Op haar hulp geroep schoqt een meisje van elf jaar toe, dat zich in de buurt bevond en zich ge kleed te water begaf. Na eenige moeite wist zij het jonge kind behouden ,op het droge te brengen. Jaren geleden heeft een redacteur van een provinciaal dagblad zijn lezers eens een fan tastisch verhaal gegeven over de vreemde tafreelen, die men 's morgens in de city van 's lands hoofdstad kan aanschouwen- Vol gens hem krijgen de geasphalteerde straten van Amsterdam 's morgens tusschen acht en negen uur het aanzien van een renbaan an nex kleedkamer. Van alle kanten komen dab heeren aangestormd, die zich naar kan toor en winkel haasten, allen in minder of meer onvoltooid toilet: schoenen met slin gerende veters, boord los en das losjes om de hals geslagen, jas en vest over den arm. Sommigen nemen zelfs op-straat hun ontbijt en loopen met in de eene hand een broodje en in.de andere een celluloid beker (speci aal voor dat doel in den handel gebracht.) vol thee,, Al loopend en etend worden de dassen, jas en vest' aangeschoten en alles netjes afgeborsteld, met een zakformaat- kleeren- en haarborstel. Het behoeft geen betoog dat deze voor stelling van zajren, alsof de hoofdstedeling onmiddellijk van de waschtafel, de straat opvliegt, tamelijk overdreven is. Wel is het menigeen 's-morgens aan te zien, dat hij te lang geslapen heeft of vijf minuten te lang aan het scheren heeft besteed, die nu in een flinken draf den verloren tijd tracht in te ha len, maar een algemeene kleedpartij op d® openbare straathet geestesproduct van genoemden journalist, is, waarschijnlijk in den komkommertijd geschreven. Maar zelfs als meergenoemde redacteur de waarheid geen geweld had aangedaan, zou hij zijn lezers hebben kunnen vertellen van een man, die, te oordeelen naar zijn druk en nerveus gedoe, van iedere minuut er wel twee zou willen maken. Het is een bekende verschijning, doch voor zoover wij weten, heeft het publiek hem nog geen ty peerenden naam gegeven, voor ons is hij: de Engelschman. Hij is ons het eerst opgevallen in den tijd dat het Leidsche Boschje nog een driehoek-vluchtheuvel inplaats van het hedendaagsche ronde plantsoen had toen op een morgen tegelijkertijd een volgeprop te wagen van lijn 1 en 2 naderde. In beide wagens zaten klanten (hij vent met couran ten) in beide wagens waren dubbeltjes te verdienen. Eén oogenblik stond hij in diep gepeins midden op de vluchtheuvel, den vin ger in een plooi van het voorhoofd boven zijn neus gedrukt, half radeloos, half onnoo- zel op zijn papieren handelswaar starend; toen vloog hij naar lijn 2 de deftigste af nemers! drukte een krant in de uitge stoken handen, controleerde vliegens vlug het ontvangen gold, rende naar lijn 1 en bediende daar zijn afnemers, totdat de conducteur, die, barmhartig, langer gewacht had dan noodig was, afbelde. Gelukkig echter is het een uitzondering, dat hij zich voor een dergelijk lastig dilem ma ziet geplaatst. Meestal wacht hij bij, de halte, terwijl hij zijn overgebleven exemplaren telt, tot een tramwagen nadert, loopt vlug naar het ach- terbalcon, waar zijn meeste klanten staan, laat zijn stereotiep: „Oggend edietsje, heere?" hooren, bedient zijn cliëntèle en kijkt meteen uit naar andere tramwagens. Hij prijst zijn waar niet aan, schreeuwt van geen sensationeele berichten over massa moorden en failliet- geslagen banken; hij sjokt slechts met de groote zak aan zijn zij heen en weer op de vluchtheuvel, ram melt af en toe met het kdper en nikkel in zijn jaszak en noodt voorbijgangers en tram passagiers vriendelijk tot koopen: „Oggend edietsje, heere"? 's Middags oefent hij hetzelfde bedrijf uit in verschillende deelen van de stad, op het Stationsplein, bij de Munt, op het Damrak, op het Koningsplein, Afét twee reusachtige plakkaten op "borst en rug, die de wereld verkondigen dat hij de „Times" en de „Daily Mail" verkoopt, loopt hij tusschen wandelaars en collega's-krantenverkoopers, die hij, vanwege zijn buitenlandsche waar, min of meer als zijn minderen kan beschou wen. Het is goed van hém gezien de twee reclame^Iakkaten met zich mede te voeren, want met waarlijk souvereine minachting voor de taal der Britten maakt hij, zonder zijn schorre stemorganen een oogenblik te sparen, bekend, dat men bij hem de „Tie- mus" en de „Deilie Meil", kan koopen. Me- nigen Nederlander, die het Engelsch van de Id. B. S. nog niet vergeten had, heeft hij al dus in een smadelijken lach doen schieten maar ook menigen Engelschman en Ame rikaan, die in bewondering stond voor het station van Cuypers of de Beurs van Berlage, verstoord van zijn Baedekker doen opkijken, vergramd over een dergelijke mis handeling der wereldtaal. Maar hij, in zalige onwetendheid over de ergernis, die hij ver wekt, stapt doodkalm dan óp den vreemde ling toe en vraagt met een stalen gezicht: De iiemus, seur? Kost maar een halve Amerikaansche dollar." Zaterdagavond om kwart over elf is een vrij ernstige brand uitgebroken in perceel Raamstraat 6, een huis, waarin kamers aan kostgangers verhuurd worden. Op de eerste verdieping aan de achterzijde wonen de twee commensaals, J. Kompanje en J. Balk. In dit vertrek werd met een lucifer in eert kleerkast gezocht met het noodlottige ge volg, dat brand ontstond. Het vuur greep snel om zich heen; de ge noemde personen konden de vlucht nemen doch de bewoner van de achterzijde van de tweede verdieping, de heer Berlitz, zag zich den uitgang door de vlammen ver sperd. Want niet alleen de eerste étage brandde fel; ook het trapportaal op ,die verdieping en op die daarboven, stonden in lichte laaie. Gelukkig was de brandweer door omwo nenden gealarmeerd, spoedig ter plaatse. De koolzuurspuit van den post Marnix- straat, alsmede de motorspuit en ladder wagen van de hoofdwacht Hobbemakacfe, verschenen vlak achter elkander tér plaatse. De slangen, twee in getal, werden naar de achterzijde van het perceel geleid via de instrumentslijperij van H. Kunne, die in de gelijkstraatsche verdieping is geves tigd. Aan de tuinzijde bemerkten de brand- wachts, dat een man in nachtgewaad om hulp riep en zich niet meer uit de voeten kon maken. In allerijl werden eenige redladdersvan den wagen gehaald en snel ingehaakt. Het feit, dat de vlammen reeds fel uit de eerste étage sloegen, bemoeilijkte het reddings werk, doch de brandwachts wisten den in nood verkeerende spoedig uit zijn benarde positie te bevrijden. i Met twee stralen op .de raotorspuit en op de Vechtléiding werd de brand ge bluscht. De kamer aan de achterzijde der tweede verdieping en de beide trappen alsmede portalen zijn geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 5.007,00 Concert door het H.D. O.-orkest 7.157.45 Lesing door den heer Herbschleb over Roekeloosheid bij S wemmen 7.00 Politieber'. - 7.45 en 10.00 Persber. 8.15 Kurnausuitzending, So listenconcert o.l.v. Prof. Georg Schnee- voigt, Solisten Elisabeth van Endert, zang Sam Swaap, viool, J. v. V/eber Ouver ture „Euryanthe" 2 Ravel La valse (wals opgedragen aan de stad Weenen) 3 Mozart: Konzert D-dur, voor viool, a-Allegro, b- Andante cantabile c- Rondeau (Andante graziosi); Sam Swaap Pauze, 4 Wagner Inleiding v.d. 3e acte „Tristan und Isolde" 5 Strauss a-Morgen, b Standchen, c Wie genlied, d-Cacilie, 6 Strauss Till Eulen- spiegel's lustige Streiche, Elisabeth van Endert.In de pauze speelt het trio Le Coul- tre, Mevr. Grega Koolhoven-Lecoultre, piano, Dr. Ritske Lecoultre, cello, Frans Leeoultre, viool. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (sopraan-ba riton-piano) 1.202.20 Concert van res taurant Frascati 4.20 Causerie Out of doors 4.35 Orkestconcert 5.20 Or gelconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lichte orkestmuziek 7.10 Tuinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben weerber., nieuws. Lezing Portland and the Isle of Purbeck 7.45 Piano-compo sities van C. Franck 8.00 Lezing Sir I-Ienry Bessemer 8.2Q Variété, C.Alexan der, neger(imitaties, De Allen Sisters, duet ten, M. Scott, de vrouw die het weet 8.50 Symphonieconcert, M. Huxley, so praan 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 Symphonieconcert (vervolg) 10.45 Per cy Grainger-programma, Versterkt koor en symphonieorkest 11.20:12.20 Dansmu ziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina 5.05 Concert 8.50'Orkestconcert. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M 8,60 Werken van Haydn, Mozart en Beet hoven door orkest en A. Lüer, piano. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Galaconcert en solisten 10.20 Nieuwsber. J MüNSTER 410 M. 1.35—2.50 Volks concert, Orkest en tenorsolo's 4.20 Or kestmuziek, Werken van Liszt-Wagner- Strauss 6.206.50 Lezing 6.508.00 Concert op het Electr. laapapparat 8.20 Lezing 8.50 Liederenavond vaü H. Rode, alt 9.50 Lezing Ein Besuch bei Ludwich Ehoma 10.35 Her-uitzending. Gevolg der Regeeringsmaatregelen, In ongeveer alle veenderijen van Oost- Drente van Klazinavenen is, naar uit Ter Apel wordt gemeld, een sterke opleving in de vraag naar Roswinkelsche- en de Weer- dinger- en Valterturf merkbaar. Dit is wel licht méde een gevolg van de zeer belang rijke regeeringsmaatregelen in zake uitkee- ringen aan de verveners, die de fabrieksturf fabriceeren en aan de fabrikanten, die deze brandstof verstoken. In enkele veenderijen is reeds een belang rijke opruiming merkbaar. Er lagen voor en kele dagen in de Weerdinger- en Valterve- nen 25 schepen in lading, en de vraag van de zijde der fabrikanten houdt nog aan, waardoor de sterk gedeprimeerde prijzen zich eenigszins herstellen Het voornaamste doel van de regeerings maatregelen n.l. dat in het a.s. voorjaar weer meer fabrieksturf zal worden gegra ven, schijnt wel te zullen worden bereikt. in het Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van UtrecfiÉ heeft eervol ontslag verleend aan den Zeen* eerw. pater J. Th. Bannenberg O. E. S. A, als pastoor van de parochie van den H. Augustinus te Utrecht, en heeft benoemd! tot pastoor van de parochie van den H. Augustinus te Utrecht den Zeereerw. pater J. K. C. Wouters O.E.S.A.; tot pastoor van de parochie van de H. Monica te Utrecht' den Zeereerw. pater J, A, Fr. van Engelen O.E.S.A.; tot pastoor van de parochie van den H. Nicolaas a Tolentino te Witmarsum den Zeereerw. pater C. Fl. Tijburg O.E.S.A.; tot assistent in de parochie van den H. Augustinus te Utrecht den Weleerw. pater H. J. M. van der Vloodt O.E.S.A.; tot kape laans in de parochie van, O. L. Vrouw van' Goeden Raad te Utrecht den Weleerw. pa ter J. A. van Lieshout O.E.S.A.; en tot as sistent te Witmarsum den Weleerw. pater A F. A. M. Damen O.E.S.A.verder eervol ontslag verleend aan den Weleerw. pater C, J. Agasi O.E.S.A. als kapelaan in de pa rochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te 's-Gravenhage (O. L. Vr. van Goeden Raad) den Wel eerw. heer J, J. R. M. Postma; Dordrecht (H. Bonifatius) A, Kramer; Kudelstaart. A. W, J. Lühn, kapelaan te Haarlem (H. Jo seph). Opdracht verleend tot stichting eener nieuwe parochie te: Rotterdam-Zuid" (Bloemhof), aan den Weleerw. heer J. Rö- ben, kapelaan te Rotterdam (H. Elisabethft Noord-Kraayert (Zeeland, par. v. d. H, Willibrordus te 's Heerenhoek) aan den Weleerw. heer H. A. Bots, kapelaan te Lutjebroek; z heeft benoemd tot Leeraar. aan het Se minarie Hageveld te Heemstede, den Wel-? eerw. heerJ. H. A. Everts, en tot kape laan te Kwalcel, den Weleerw. heer No«« myst S. Ligthart. Te Zeist, in de Concertzaal „Figi" wordt Woensdag door den burgemeester een drie- daagsche bloemententoonstelling geopend, georganiseerd door de afd.Zei:!t van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantkunde. Vele medailles en prijzen zijn beschikbaar gestéld. Het ligt in de .bedoeling voor 1928 tijdens de Olympische Spelen eveneens een ten toonstelling te organiseeren. Hij bleef een oogenblik onbewegelijk en (lil; zijn trekken waren om zoo te zeggen verstijfd; in zipi starenden blik lag sombere verbazing. Eindelijk; Het is goed.... Alles fs gedaan.... prevelde hij. Hij liet zijn hoofd op het kussen vallen: Wijl mijn andere Marie dood is, hoef ik niet meer te leven. Hij vjendde zijn hoofd naar den muur, sloot de oogen en bleef stil. Zuster Lucie bleef rustig en zweeg. Waar om spreken en wat te zeggen? Er zijn om standigheden waarin het zwijgen te ver kiezen is boven alle troostwoorden. De zuster wilde zich terugtrekken, toen de ge wonde weer de oogen opende: Zuster Wat belieft u? Pijnlijk richtte Garnaud zich op en steun de op zijn elleboog: Is het waar, dat alles zijn loon krijgt in dit leven? O ja, dat zou ik gelooven.. antwoord de de zuster verwonderd. Ten minste in zekeren zin. In zekeren zin.... herhaalde de ge wonde nadenkend. Dat wil zeggen, dat, wanneer men slecht gehandeld heeft, men zich blootstelt om vroeg of laat gestraft te worden, nietwaar? Ja, tenzij dat men er berouw over heeft Ik heb er toch spijt over gehad.... mompelde Garnaud, alsof hij tot zichzelf sprak, nooit heb ik opgehouden er spijt over te hebben. En dat men herstelt of goed maakt wat mogelijk is. vulde zuster Lucie aan. Toen rilde Garnaud en ging weer liggen zonder te antwoorden en zuchtte., HOOFDSTUK X. Gedurende den pacht begon hij weer te ijlen en zijn toestand werd zoo ernstig, dat de geneesheer drie dagen lang voor zijn leven vreesde. Dan kwam een ommekeer ten goede, de koorts werd minder en op een morgen was Garnaud zich weer bewust uit een akeligen en somberen droom te ontwaken. Hij opende de oogen en zag het goedige gelaat van zuster Lucie, welke aan zijn bed zat. Toen herinnerde hij zich alles en begon als een kind te weenen. Hij weende lang, en volgens den dokter, redden hem deze tranen waarschijnlijk van de krankzinnigheid. In elk geval merkte de zuster dien morgen, voor den eersten keer, dat de zwarte haren van Garnaud begonnen grijs te worden. Dien dag gebruikte hij ook eenig voedsel en den volgenden nacht was het beter. Toen de zuster 's morgens de kamer yan Garnaud binnentrad, zag zij hem met open oogen in bed zitten; hij scheen in een over weging. die zijn voorhoofd deed rimpelen, verzonken. Er lag ongerustheid, zelfs angst in den blik welke de gewonde op zuster Lucie ver legde. Ja, ja, ik voel me beetr, antwoordde hij op haar vraag. Maar ik zou u een vraag willen stellen, die u zonder twijfel zal ver wonderen, zuster. Zeg maar, waarde heer. Wij zijn toch te Nancy, nietwaar? O ja, antwoordde zij, en zij was wer kelijk verwonderd. Hier is Marie gestorven, vervolgde Garnaud alsof hij tot zich zelf sprak. Ik spreek van m'n vrouw, die ook Marie heette verklaarde hij. Hier dus is mijn vrouw ge storven. Dat herinner ik mij, helaas! Ik ben dus al een geruiir^i tijd te Nancy.... Hij steunde op zijn elleboog, zijn blik was strak, hij scheen in zijn herinnering te zoe ken: Zij is tegen het einde van den zomer in September gestorven.... Ja, ja, ik zie nog de dorre bladeren welke op het kerk hof van de boomen begonnen te vallen. En wij zijn erJa, zuster, in welke maand zijn we nu? In September 1918. Het is dus twee jaar geleden dat mijn vrouw gestorven is. Toen zij stierf, waren wij reeds een zekeren tijd te Nancy. Eenige maanden. Ja, feitelijk heb ik een merkiee- ken, een vast punt. Verder, Einde Februari zijn wij te Nancy gekomen. Maar daarvoor? Voordat wij in Nancy kwamen? De gewon de ging heelemaal rechtop in zijn bed zitten, nam zijn hoofd in de handen en deed een nieuwe poging om zijne herinnering op te frisschen, maar te vergeefs, want weldra hoorde de zusier hem mompelen, op een ontmoedigenden toon: Ik zie niet.... Ik kan me niet herinneren. Hij liet zijn hoofd weer in het kussen vallen: Zeker mijne zwakke toestand. Het hoofd doet mij ook nog zoo zeer. Wat heb ik eigenlijk aan mijn hoofd gehad, zuster? Een lichte schedelbreuk; binnen korten tijd zult u er niets meer van voelen. Ja, ja, zeide Garnaud. Zoo is het. De' verwondingen aan het hoofd hebben dik wijls zulke gevolgen. Maar de herinnering komt toch terug, nietwaar, zuster? - O ja, zonder twijfel. De dag verliep goed, evenals de nacht, welke volgde. Maar 's anderen daags 's morgens vond zuster Lucie haar gewonde nog al onrustig. Zuster, vroeg hij, zoudt u mij een kaart van de Maas kunnen bezorgen? Of ten minste een kaart waar de streek van Verdun op staat, met een straal van dertig kilometers rondom de stad, en waarop de namen staan van alle plaatsen, ook de klein- ,ste. Zuster Lucie verzekerde Garnaud, dat zij hem er een zou bezorgen en verliet het vertrek. Na eenige tijd kwam zij terug, en bracht een kaart van de wegen mee, op welke de gewonde de streek van Verdun merkte; dan volgde hij met de vingers de verschil lende plaatsen en sprak hardop al de na men van de dorpen uit die zich in deze straal van dertig kilometer bevonden. Niets, mompelde hijhij scheen ongelukkig en. droef te moede. Geen enkel van die mannen herinnerd me iets. Weer nam hij de kaart op: En toch, ik heb hem uitgesproken, dien naam.... Ik heb hem uitgesprokenHij is daar. Ik heb hem voor mijn oogen. Zou dat eene nieuwe kastijding zijn, flui sterde hij voor zich uit. Hij verzocht zuster Lucie hem die kaart te lateji houden; en lederen keer als de zuster dien 'dag kwam, vond zij hem niet de vingers o pde kaart, terwjjl "hij de na men der plaatsen stil en langzaam uitsprak, met een diepe plooi tusschen de wenkbrau wen. Maar toen Zuster Lucie 's avonds tegen etenstijd kwam vragen, wat hij wenschte te gebruiken, vond zij de kaart op den vloer, geheel in elkaar gekrenkt. Garnaud lag tc bed en antwoordde koud en droog,, dat hij niets wenschte dan de vrede. Toen hij den volgenden morgen de Zuster zag, waren zijn eerste woorden: Zuster, zoo kan het niet blijven. Sedert ik in staat ben mij te herinneren, leef ik met eene gedachte die mij doodt; daarna heb ijc een hinderpaal ontmoet, zoo dwaas als onoverkomelijk. In het kart, ik moet iemand hebben, die ik iets kan toevertrou wen. En ik ken niemand, behalve Gentler, misschien Gentier? riep de Zuster uit. Bedoel! u den bankier? Ja, antwoordde Garnaud verstrooid, Maar, weet u dan niet.... begon Zus ter Lucie, die ophield en zich op de lippen beet. Maar de gewonde, die zich met zijn eigen gedachten bezig hield, had het zelfs niet gehoord. Hij ging door: Overigens zou Gentier zelf mij niet be grijpen kent u zoo niemand zuster? Iemand die verstand genoeg heeft en toegevelijk ge noeg is om te verontschuldigen, of ten min ste om een schuldige te begrijpen: ja.... iemand die grootelijks schuldig isen geschikt om raad te geven? O, ja, waarde heer, ik ken iemands een priester. Garnaud fronste de wenkbrauwen. Een priester? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6