Gemengd Nieuws. ANO De maatregelen van Poincaré. De Maagdenhurgsche moordzaak. Het pas-verkeer tusschen Duitschïand en Luxemburg. Een Engelsche onderzeeboot gezonken. De opstand in Rusland. De Kerkvervolging in Mexico. Overreden en 'gedood. Over boord geslagen en verdronken. Motorrijder gevallen en aan de gevolgen overleden. Mond- en klauwzeer te Rotterdam. De Bankroof in Bussum. De Utrechtsche kermis. Een brandkast gêstolen. De gestoorde inbraak. Noodlottige kindertwist. Oplichter op groote schaal. Het gebruik van onze handen. De tramontsporing te Velp. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. Arbeidsconiroleurs in de mijnen. KERK EN SCHOOL. Afscheid van missionarisen. Kapelaan G. Kuit. VERKEER EN POSTERIJEN. Overschrijvingen in het intern. Giroverkeer. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Mr. Ph. Falkenburg. f LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een middel tegen de ipenziekte. De ministerraad heeft gisteren het vraag stuk der bezuiniging verder onder de oogen gezien. Er werden twee commissies be noemd, welke uitsluitend uit leden der re geering zijn samengesteld. In de eerste com missie hebben zitting Poincaré als voorzit ter en verder Tardieu en Marin. Deze commissie heeft tot taak de administratieve bezuinigingen te bestudeeren, De tweede commissie is als volgt samengesteld: Bar- thou, president, Bokandwski, Quelle en Sarraut. Deze commissie heeft tot taak zich uitsluitend bezig te houden met de kosten van het levensonderhoud. De raad besloot verder de vertegenwoor digers van de groote handels- en indus- trieele instellingen dringend bijeen te roe pen. I Bokanowski diende een wetsontwerp in tot een algemeene herziening van de dou ane-tarieven. De commissie van financiën heeft de ont werpen van Falcoz en Fougère betreffende het heffen van een speciale belasting op vreemdelingen, die in Frankrijk vertoeven, besproken. Op voorstel van Chappedelaine, de rapporteur-generaal, werd besloten om den verblijfstijd waarna vreemdelingen in het bezit moeten zijn van een identiteits kaart, van twee maanden op veertien da gen terug te brengen. Deze kaart zou dan niet na twee jaar, doch na één jaar her nieuwd moeten worden. De rapporteur heeft de bedoeling om dit voorstel nog aan de Kamer voor te leggen vóór de vacantie. Naar uit Maagdenburg gemeld wordt, heeft de rechtbank gisterenmiddag de on middellijke invrijheidsstelling gelast - van Haas, Fucher en den chauffeur Reuter. Al len zijn in vrijheid gesteld. Met ingang van 1 September is het pas visum voor hei verkeer tusschen Duitsch- land en Luxemburg afgeschaft. De Admiraliteit heeft van den comman dant der marine te Devonport bericht ont vangen, dat de onderzeeboot - N 29 in het dok van Devonport is gezonken gedurende het doen van - herstellingen. Men vreest, dat een chef-monteur en vier zijner werklieden om het leven zijn ge komen. Te Devonport heerscht groote opwinding tengevolge van de duikbootramp. Men meent, dat de onderzeeër, die terugkeerde van een proeftocht, zich reeds nabij de aanlegkade bevond, toen hij plotseling be gon te hellen en zonk. Zes mannen spron gen in het water en werden opgepikt, maar men vreest, dat alle andere leden der equi page zijn verdronken, daar men meent ge zien té hebben, dat het schip met geopende luiken zonk. Ondanks de tegenspraken van de Russi sche legaties in de verschillende hoofd steden van Europa, houdt het Poolsche bu reau Agenzia Wschodnia vol, dat er in Petersburg en Kroonstadt muiterijen onder de troepen zijn uitgebroken en dat ma trozen en soldaten alle regeeringsgebou- wen hebben bezet. De regeering heeft in Petersburg en Kroonstad den Staat van beleg geproclameerd. Voorts beweert het Poolsche persbureau, dat Trotzki de eigen lijke leider van deze opstandige beweging zóu zijn en reeds van Moskou naar Peters burg is vertrokken om de militaire leiding van den opstand op zich te nemen. Voorts zouden verschillende onbekend gebleven personen geprobeerd hebben een aanslag op Sta'iin te plegen, terwijl er ten slotte een bevel tot inhechtenisneming van Zinowjew zou zijn uitgevaardigd. De strijd, die al sedert maanden in Mexi co tusschen Kerk en Staat voortduurt, heeft zich nu ontwikkeld tot een dispuut tusschen president Calies en den Heiligen Stoel. Calies heeft Vrijdag, volgens den correspondent van de „Times", in een ge sprek met dagbladcorrespondenten een aan val gedaan op het katholieke geloof zelf, welks groote feut, zoo 'verklaarde hij, zijn onfeilbaarheidsdoctrine was, terwijl de roomsch-katholieke geestelijkheid de meest onverdraagzame was en zoo zij daartoe kans zag, het bestaan van andere gods diensten zou beletten. Vreemde priesters, die uit Rome en uit Europa weggestuurd waren, in het bijzonder de Spaansche en Italiaansche priesters zoo zeide Calies verder waren een calamiteit voor La- tijnsch Amerika, omdat zij het volk in on wetendheid hielden en intusschen de econo mische kracht van de landen, waar zij hun intrede deden, absorbeerden. Volgens Calies was de weigering der Mexicaansche priesters om te berusten in een registratiemaatregel slechts een voor wendsel cn was de werkelijke reden voor hun tegenstand ergernis over de strafwet ten, die opruiende preeken en openbare demonstraties verboden. De instructie van den paus aan het Mexicaansche Episcopaat luidende: „Ik veroordeel deze wet en ge last u, u er niet aan te onderwerpen", was een advies om de regeering en de grondwet te trolseeren. Wat zou de regeering der Vereenigde Staten zeggen, vroeg Calies, indien dc paus het volk last gaf, de Ameri- kaansche wetten te wederstreven? Calies weigerde vierkant bemiddelings- plannen in overweging te nemen. De „Observatore Romano" het Vaticaan- sche orgaan, begeeft zich van zijn kant in een uitvoerige beschouwing ter weerlegging van de vroegere beschuldiging van Calies, dat de roomsch-katholicke kerk in de laat ste drie eeuwen in gebreke was gebleven den algemeenen toestand van het Mexi caansche volk te verbeteren. Het blad be toogd o.m. dat het een katholieke bisschop was, die in Mexico de eerste drukkerij op richtte en dat een andere missionaris er niet minder dan honderd kerken had gesticht, waar omheen zich hospitalen en scholen hadden gegroepeerd. Te Wijk bij Duurstede is een kind van den woonwagenbewoner Middel, door een woonwagen overreden en gedood. Maandagmorgen werd een lichter van het Oude Hoofd naar den Wijnhaven te Rotterdam gesleept, door den sleepmolor „Lekstroom", kapitein J. van Dongen uit Lekkerkerk. Aan boord van den lichter, toebchoorende aan de Wegenbouwmaat- schappij te Utrecht, bevond zich de 38- jarige R. van Vliet, wonende te Utrecht ,Ter hoogte van de Parkhaven sloeg de man plotseling over boord. Pogingen om hem te redden, mislukten. De rivierpolitie heeft uren gedregd, doch zonder resultaat. Vrijdagavond had de heer Felix Dor al hier het ongeluk met zijn motorrijwiel te vallen. Hedenmorgen is hij in het zieken huis aan de bekomen verwondingen over leden. Wederom vijf koeien in beslag genomen. Op de veemarkt te Rotterdam zijn Maan dagmorgen weer 5 koeien in beslag genomen als verdachtvan te lijden aan mond- en klauw zeer. De dieren zijn ter nader onderzoek naar Het abattoir vervoerd. Maandagmorgen hebben de Justitie en de golitie in verband met den overval in de oazbank te Bussum uitgebreide huiszoekin gen verricht in het woonwagenkamp aan den heerenweg, waar.Brummer indertijd gearres teerd werd. Bij cleze huiszoekingen waren te genwoordig de substituut-officier van Justi tie, mr. Versteeg, de rechtercommissaris, mr. Bol, alsmede de inspecteur van politie Van Slobbe. Twintig rfechercheurs, allen van de Centra le Recherche verschenen om negen uur plot seling met twee politieauto's voor hetwoonwa- genkamp. Voor de bewoners van het kamp zou eventueel geen tijd geweest zijn iets te verstoppen, weg te brengen of over te geven. Rond het kamp waren politiebeambten op gesteld om een oogje in het zeil te houden. Op hetzelfde oogenblik werden tien woon wagens aan een onderzoek onderworpen.Deze woongelegenheaen behaoren alle aan bloed verwanten van Brummer. Het onderzoek duur de ongeveer anderhalf uur. Naar verluidt zou de Justitie weinig be langrijks hebben gevonden. Ook zouden eenige vrienden van Brummer aan de Justitie verklaard hebben, dat Brum mer den bewusten dag onmogelijk te Bussum kan zijn geweest, ornaat hij in hun gezelschap wu hebben vertoefd. Het adres, dat te Utrecht aan het gemeente- bes uur za!|«vorden gezonden met verzcek tot wederinvoering der kermis, draagt 10.000 handtee keningen. De politie in de Residentie was Zaterdag avond ter oore gekomen, dat in een perceel aan de Pastoorswarande een brandkast bin nengedragen was. Daar zij dit eenigszins vreemd vond, werd een onderzoek ingesteld. Daaruit bleek, dat de brandkast opengebroken was en dat zich eenig geld benevens eenige premie-obligaties daarin bevonden. Een nader onderzoek wees uit dat de brand kast gestolen was in perceel Hanenburglaan 16, bewoond door den heer C. C. De heer C. was naar het buitenland en kwam juist Zaterdagavond terug. Bij zijn thuiskomst bemerkte hij, dat zijn brandkast gestolen was. De bewoner van het huis aan de Pastoors warande, de 34-jarige A. T. is als verdacht van diefstal aangehouden alsmede zijn vrouw. Eenige inbrekerswerktuigen werden in beslag genomen. Eén huisbewaarder betrapt twee in brekers op heeterdaad. Zondagavond heeft de Jan van Nassau- straat te 's-Hage in rep en roer gestaan. In de Zondagstille straat klonk opeens de nood kreet Houdt den diefhoudt den dief 1 en drie mannen rolden worstelend over de steenen. Agenten schoten toe, de re cherchewagen verscheen, honden spitsten hun neuzen Even voor tien uur was de huisbewaarder van een perceel in de Jan van Nassau- straat thuisgekomen. Toen hij in de gang het licht opdraaide, meende hij in de achter kamer te hooren loopen. Hij stak zijn hoofd om de deur, zag niets, keek weer eens in de gang en ontdekte toen twee mannen, die uit de voorkamer geschoten kwamen en de bui tendeur uit wildpn glippen. Met één sprong zat de huisbewaarder de kerels op den nek. Hij bewerktejmet de sleutelbos hun hoofden later zijn hun hoeden in flarden op straat gevonden en toen -een hunner kans ge zien bad de buitendeur te openen, toen bei den buiten de vlilcht namen, liep hij ze na en pakte ze aan, eigenlijk niet wetend wat hij deed. De achtervolging werd voortgezet tot de Mesdagstraat, waar de kerels over een heining klommen. Toegestroomd publiek en een agent nam de vervolging over. De huisbewaarder ging naar huis om te zien wat er gestolen was. Dat viel mee. Op alle verdiepingen waren kasten geforceerd. Met beitels hebben de inbrekers mooie oude kasten bewerkt. Laden zijn 'over hoop gehaald, zelfs op de dienst bodekamer. Juist waren ze bezig een dames schrijfbureau in het salon open te breken, toen de 'huisbewaarder thuis kwam. De familie de huisheer is oud-president van een rechtbank is acht dagen geleden op reis gegaan. Zij weet nog van niets. Voor het vertrek had mevrouw den huisbe- waaarder gekscherend gevraagd wat hij doen zou als er inbekers kwamen. Ze op den nek springen, had de man gezegd, niet vermoedend, dat hij over acht dagen al moest bewijzen geen grootspreker te zijn. Buiten was de achtervolgingsoorlog om gezet in een stellingoorlog. De geheele buurt werd door politie afgezet en onder zocht. De honden revierden en vonden één van de twee daders in een tuin van een per ceel in de Jan van Nassaustraat. Het angst zweet parelde op zijn hoofd. Geboeid werd hij naar het perceel waar hij ingebroken had, gevoerd. De arrestanten wagen kwamen hem even later afhalen. Maandagmiddag heeft te Grasbeek een treurig voorval plaats gehad, dat in het dorp groote consternatie heeft gewekt_ Twee neefjes ongeveer van denzelfden leeftijd, kwamen uit school, en kregen onderweg ruzie. De twist der kleinen liep zoo hoog, dat de jongste de zes-jarige W. zijn klomp uit trok en daarmee zijn 7-jarig neefje een he- vigen slag op het hoofd toebracht. Het knaapje werd levenloos opgenomen. Onlangs maakten wij uitgebreid melding van den Leth W. S„ die den heer S. van Nieuwen, Binnenweg te Amsterdam heeft opgelicht voor circa 4500 gulden. Thans heeft deze Leth, die reeds naar het Huis van Bewaring is overgebracht bovendien bekend den bloemist G. de J., wonende aan den Eendrachtsweg, en den sigarenwinkelier de G. aan den Westzeedijk voor geldelijke be dragen van eenige tientallen guldens te heb ben opgelicht. Hij deed dit door hen een cheque te toonen van 400 Engelsche ponden, te vertellen dat de bank dien dag reeds ge sloten was, zoadat hij de chèqiie niet kon verzilveren en te zeggen dat hij dringend geld noodig had. Door zijn uitgebreide ver halen hechtten de winkeliers geloof aan hem en gaven hem geld We kennnen allemaal wel menschen, zóo lezen wij in het ,,0. D.", die geen vuist kunnen maken, omdat ze geen hand hebben, die armen aan hun lijf hebben, maar ze niet uit de mauw steken of ze tot alles verkeerd hebben staan. Een fatsoenlijke jongen zal nooit een hand in den zak steken en een liefdadig mcnsch doet het bijna dagelijks. In zijn mooi boekje- „Stunden der Stelle" zegt dr. Alfons Heilmann: De hand is voor den mensch als een trouwe, nooit vermoeide dienstmaagd, die hij niet eer ontslaat dan wanneer hij zich vermoeid te slapen of te sterven legt. Wie zichzelf nauwkeurig wil leeren kennen, lét eens een dag nauwlettend op zijn handen. Als ge des morgens ontwaakt sla dan de hand zegenend over uw lichaam. Iedere reine en geloovige hand heeft van God de macht ontvangen te "zegenen en daarom legt de moeder haar hand op het hoofd van haar kind en daarom heft de stervende vader zegenend de hapden over dc zijnen op Wanneer ge uw handen vouwt tot gebed, moet ge voor God staan als een kind, dat den weg niet weet. en om zijn geleider weent. Bidt niet als Salomon om rijkdom en eer, maar om zielereinheid en het vuur van Gods liefde. Wanneer alle handen, die zich 's morgens tot gebed gevouwen heb ben, den dag door ï'uin bleven, zou de aarde niet zoo vol zijn van vuilheid, be drog en valschheid. Wanneer ge de hand aan het werk slaat moet ge uw bewust zijn, dat ge God cn de geheele mcnscheid daarover rekenschap schuldig zijt. Ieder meitsch is als lid in de groote arbeidsorganisatie der natuur op zijn plaats gesteld waar hij zijn handen bewe gen moet om aan zijn bestemming te vol doen. Wanneer ge uw handen uitstrekt naar spijs en drank, bedenk dan, dat ge u niet aan uw eigen tafel zet, maar dat ge aanzit aan de tafel Gods en als ze wat sober ge dekt is, stel u dan de vraag, wat ge dan wel voor groots en verdienstelijks gedaan hebt om van Hem een rijker tafel te durven verlangen. Wanneer ge een medemensch uw hand ten groet reikt, laat dan waarhei den liefde in uw handdruk liggen, anders geldt ook voor uw - het woord: „Niet menschen hebt gebelogen, maar God." En als uw hand een aalmoes geeft, moet ge het gevoel hebben, als gaaft ge iets wat u niet toebehoort, maar wat God u heeft toevertrouwd om het verder te geven. Wanneer uw handen des avonds zich ge reed maken uw lichaam te ontkleeden, moet gc aan Hem denken, die u misschien dien nacht ontdoen zal van het kleed uwer lichamelijkheid en u in uw geestelijke naaktheid tot zich roepen. Dan zal van u afvallen alle schijn, waarmee ge u moei zaam hebt omhuld en getooid; dan zullen uw handen niets meer do enkunnen tot uw lust of welvaart of zinnelijkheid, ge zult daar hulpeloos staan als een verminkte zonder armen en ge zult alleen nog bezit ten, wat ge in uw leven aan eeuwig goed verworven hebt. Intusschen zullen andere banden uw ont zielde lichaam wegdragen en aan de aarde toevertrouwen, opdat ze weder tot zich ncipe, wat eens van haar genomen werd. Hoevelen zijn er niet, die het Van Eeden zouden kunnen nazeggen: Dra worden ze' mager en beeven in verlangen naar eeuwige rust, Dan is het laatste woord geschreven, het laatste kaarsje geblu3cht. En mijn handen, mijn handen voor 't laatst nog door lieve lippen gekust. Maar het hoeft hen niet te verontrusten, als ze er ook met den dichter kunnqn aan toevoegen: Nog ééns doet miin wil hem buigen in gehoorzaamheid naar elkaar, Zóó zullen ze blijvend getuigen van mijn gang tot der zaligen schaar. O mijn handen, mijn handen, verstijfd dan in duurend aanbiddinsgebaar. Nader vernemen wij omtrent dit ongeval, dat de wagenbestuurder van den motortrein werd afgeleid door het publiek. Op de lange tram was n.l. slechts één conducteur, die zijn werk niet afkon, met het gevolg, dat het pu bliek den bestuurder, die niet afzonderlijk staat, met vragen kwam lastig vallen. Daar door bemerkte hij te laat de nadering van de scherpe bocht bij het Oranjehotel te Velp. Hij stelde de vacuum-rem in werking, doch kon niet meer voorkomen, dat de motor-tram uit de rails sloeg met het gevolg, dat de 15 Meter lange wagen, die een gewicht van 16.000 K.G. heeft en waarin een 30-tal pas sagiers werden vervoerd, op ongeveer een Meter afstand van de rails omsloeg. Een he vige paniek brak onder de passagiers uit. Eenigen wisten den wagen te verlaten door een ruit van het voorbalcon. Ten einde de andere passagiers tot vluchten in staat te stel len, trapte de chauffeur een ruit van den wa gen in. Het bleek, dat eenige passagiers vrij ernstig gewond waren. Allen werden in het Oranje Hotel en het Tramstation binnen gebracht. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezig. Enkele gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. Na verbonden te Z'jn konden echter rllen naar hun woning wor den vervoerd. Een wonder is het zeer zeker, dat bij dit ernstig ongeval geen menschenlevens te be treuren zijn. Het is als een groot geltik te be schouwen, dat de koppeling tusschen den motorwagen en de volgwagens afbrak, ten gevolge waarvan de laatste niet groote vaart op de rails doorliepen en den motorwagen on gemoeid passeerden. Alleen het halve voor balcon van een der volgwagens werd in den val door den motorwagen medegenomen. De politie nam het personeel in verhoor en maakte proces-verbaal op. Uit Doetiachein kwam een werktram.met personeel en mate riaal om het opruimingswerk te beginnen. Zondagmorgen omstreeks 7 uur was de baan weer vrij. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCHIBA 7/8 Belle Isle gep. v. -Rott. naar Montreal. ALIDA, ms., 7/8 v. Gravesend n. ANNA, ms., 6/8 van Gosport te Teign- mouth. APOLLINARIS, ms. 7/8 v. Remagen te Gravesend. BATAVIER V. 8/8 v.m. 9 u. 46 van Rott. te Gravesend. BALTIC, zs., 6/8 v. Poortershaven te Ro chester. j CITO, ms., Treport te Gravesend. DONAU 4/8 v. Pirareus n. DRIEBERGEN 7/8 Cape Race gep., Nor folk naar Bristol. DUEBE 8/8 12 u. 'smidd. op 950 mijlen O. van Cape Race v. Rott. n. Quebec. FLENSBURG 7/8 v. Galvestan n. HILLEGOM 4/8 v. New York n. Mara- caibo. HILVERSUM 7/8 v. Norfolk te Liverpool. HOLLANDIA ms., 7/8'v. Galais te Lon den. JANTIENA, m.s. 4/8 van Aalborg naaf Nykjobing. KATENDRECHT 8/8 v. Thaneshaven te Batoum. KRALINGEN 3/8 v. Mauzandia naar Sa vannah. LEKHAVEN 7/8 v. Norfolk n. Manchester. MAASHAVEN 6/8 v. Baltimore te Marti nique. MAAS 7/8 v. Rott. te Norresundby. MARTHA, zs., 7/8 v. Gravclines te Grave send. MIRAUCH 8/8, v. Baltimore te Queen- stown. NOORDWIJK 7/8 Lands End gep., Man chester n. Rott. POOLZEE, sleepb., met een baggermolen en een bak, 8/8 Dungeness gep., Rott. n. Beira. RANDWIJK 9/8 Ouessant gep., Rott. n. Caglian. SAN ANTONIO 8/8 Ouessant gep;, Rott. naar Leixoes. SCHIE 7/8 v. Rafso naar Rotterdam. ST. PHILIPSLAND 7/8 v. Hamburg te Londen. SULTAN VAN LANGKAT 8/8 Dunge ness gep., Rotterdam naar Batoum. THEANÖ 9/8 Lizart gep., Rott. n. Dublin. VLAANDEREN 9/8 v. Rouaan te Antwer pen met lichter Neerlandia. V/ASSENAAR 5/8 v. New York n. Corne- brock. IJSELMONDE 7/8 v. Antilla n. Tarafa. IJSSEL 8/8 Brunsbuttel gep., Kotka naar Rotterdam. ZEEHOND m.s.. 4/8 v. Holtenau n. Gefic. ZES GEBROEDERS, ms., 7/8 van Grave send naar Calais. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CELEBES (thuis?.) 7/8 v. Triest. GROTIUS (uitr.) pass. 8/8 Gibraltar. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uit.) 7/8 v. Singapore. MADOERA (thuisr.) 6/8 te Pondicherry. PRINSES JULIANA (thuisr.) 8/3 v.m. 6 u. te Genua: zette nam» 4 uur de reis voort. ROEPAT (uitr.) 6/3 v. Sabang. ROTTI (uitr.) pass. 8/8 Dungeness. SINGKEP (uitr.) 8/8 te Fort Said. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.-I. MAILD. ACHILLES 7/8 v. Setubal te Cadix. ADONIS 7/8 v. Constanza te Constantinopel. AURORA, Algiers n. Hamburg, pass. 7/8 Dungeness. BREDA, Hamburg n. Antw., pass. 8/8 Vlis- singen. CERES 8/8 v. Hamburg n. Bremen. CRYNSSEN 9/8 v. Hamburg te Amsterdam. DIDO 8/8 v. Gothenburg te Amsterdam. DEUCALION 7/8 v. Volo n. Salonica. ERATO Amst. n. Kopehhagen 8/8 v. Hol tenau. EUTERPE 8/8 v. Koepnhagen te Amsterdam HERMES (uitr.) pass. 8/8 Vlissingen, Antw. n. Curacao. IRIS 9/8 v. Hamburg te Amsterdam. IRENE 7/3 v. Mahon n. Carthagena. NEREUS 7/8 v. Santander n. Musel. OBERON 8/8 v. Algeciras te Lissabon., ORPHEUS 7/3 v. Malaga n. Carthagena. PERSEUS, Amst. n. Kopenhagen, 8/8 bv. Holtenau. PRINS DER NEDERLANDEN 6/8 v. New York n. West-Indië. STRABO 7/8 v. La Pallice n. Amst. TELLUS 7/8 v. Malta n. Patras. THESEUS, Stetting n. Amsterdam, 9/8 v. Brunsbuttel. VENUS, 8/8 v. Genua te Livorno. VENEZUELA 5/8 v. Curacao n, Puerto- Cabello. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND (uitr.) 7/8 v. Bahia. GELRIA (toeristenv.) 7/8 v. Bergen (thuisr.). ORANIA (thuisr.) pass. 8/8 Fernando No- ronlia. HALCYON LIJN. EMMAPARK 7/8 v. Kimassi te Mealta. HOLL AND-AMERIKA LIJN. BILDERDIJK 8/8 v. Rott. te Norfolk. BOSCHDIJK 7/8 v. Norfolk n. Rott. LOCHKATRINE 6/8 v. Tacoma n. Rotti LOCKKATRINE (uitr.) 6/8 v. Tacoma. NÏEUW-AMSTERDAM, New York n. Rotter., 3/8 n.m. 8 uur v. Plymouth. NOORDERDIJK, Rott. n. d. Pacifickust, 8/8 te Cristobal. ROTTERDAM 7/8 v. New York n. Rotterd. SOMMELSDIJK 8/3 v. Rott. n. Philadel phia. HOLLAND-AFRIKA LIJN. NIAS 6/8 v. Algoabaai n. Kaapstad. RIETFONTEIN (uitr.) 7/8 te Malta. - HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. KENNEMERLAND 8/8 van Amsterdam naar West-Afrika. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN. BALI (thuisr.) 8/8 van Algiers. KIELDRECHT, Hamburg n. Antwerpen, pass. 9/8 Vlissingen. MEERKERK (uitr.) 8/8 van Madras. SCHIEDIJK 8/8 v. Rott. te Hamburg. STREEFKERK (uitr.) 7/8 v. Port Soudan. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. ALDEBARAN (thuisr.) 7/8 v. Port-Szid. OUDERKERK (pitr.) pass. 8/8 Dungeness. HOLL.-AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK (uitr.) 7/8' te Adelaide. ARENDSKERK 9/8 v. Bremen te Rotter dam. JAVA-NEW YORK LIJN. SITOEBONDO, v. New York n. Java 9/8 i van Sdez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (thuisr.) 9/8 v. Port-Said. KAWI (uitr.) 8/8 v. Colombo. MODjOKERTO (uitr.) pass. 8/8 Point de Galle.' PALEMBANG (uitr.) 9/8 Ouessant gepass. SOEKABOEMI (thuisr.) 8/8 te Gravesend. TAPANOELI (uitr.) pass. 7/8 Perim. TAB AN AN (thuisr.) 9/8 van Sabang. TE RN A TE (uitr.) 8/8 te Soerabaja. TOSARI 8/8 v. Rott. te Hamburg. ROTT.—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) 6/8 v. B.-Ayres. ALDABÏ 6/8 v. Buenos-Ayres n. Rotterdam ALUDRA 8/8 van Antwerpen te Rotterdam POELDIJK (thuisr.) 8/8 v. Las Palmas. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EUMAEUS, v. Japan n. Rotter Jam, 8/7 te Londen. MEMNON 8/8 van Batavia 1. v: Londen te Amsterdam. PHRONTIS v. Batavia naar Amsterdam, pass. 7/8 Perim. ROTTERDAM, 9 Augustus. Vee. Ter markt waren aangevoerd 560 vette runderen, 259 vette Ai graskalveren, nuchtere kal veren, 804 schapen of lammeren, 529 var kens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.10—1.15, 2e qual. f 1—0.90, 3e qual. f 0.800.70, ossen le qual. f 11.05, 2e qual. f 0.90—0.80, 3e qual. f 0.70—0.60; kalveren le qual. f 1.451.65, 2e qual. f 1.25—1.05, 3e qual. f 0.85—0.65; schapen le qual. f 0.700.75, 2e qual. f 0.600.55, 3e qual. f 0.500.45; lammeren i 0.75 0.85; varkens le qual. f 0.790.82, 2e qual. f 0.77—0.75, 3e qual. f 0.73—0.69, export f 0.700.74 per kg. Vet vee en vette kalveren bij redelijken aan voer, in de prima soorten redelijk, overigens matig verhandeld. Schapen en lammeren bij redelijken aanvoer iets williger verhandeld. Varkens met redelijken handel tot hoogere prijzen dan vorige week, enkele iets boven noteering. Vlas. Aangevoerd 4000 kg Holl. geel f 0.85—0.95, 1000 kg. blauw f 0.90, 2500 kg Groningsen f 0.800.90. Aardappelen. Westlandsche poters 2 3 c., Westl. klei 3yz—5 c., Duke of York 4—6 c. per kg. Blauwpitten f 2.803.50, Briel^che Eigenheimers f 2.403, Zeeuw- sche Eigenheimers df 22.40, Geld. School meesters f 22.70 per hl. Fijne zaden. Kanvijzaad f 2532, kool zaad f 2325, kanariezaad f 1617. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 6.50 k f 8.—. Buitenlandsche granen kalm. Rogge Wes tern No. II disp. f 11.80, Zuid-Russ. disp. f 12, id. stmd. f 11.50, 72/73 kg Duitsche/ Poolsche aangek, f 9.75, 74 kg La Plata aangek, f 11.30. Gerst 48 pd. malting disp. f 185, stmd. f 183, Canada III disp. f 189, stand, f 186, Tunis disp. f 173, La Plata aangek, f 184. Haver. "Canada No. II disp. f 11, id. No. III disp. f 10.15, Feed No. I disp. f 9.75, id. No. II disp. f 9.25, 38 pd. clipped disp. f 9.60. Maïs. La Plata aangek, f 169, disp. f 173, stmd. f 169, Amer. mixed disp. f 180, Donau Galfox disp. f 170, stmd. f 175. Zuid Russ. loco en stmd. f 170. AMSTERDAM, 9 Aug. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f3.50—3.60, id. BI. Eigenheimers f2.30—2.50, id. Eigenheimers f 2.40—2.50 IJpolder Eigenheimers f 2.202.40, id. Blauwe Eigenheimers f2.102.40;"Andij ker Muizen f 2,45—2.50, Langedijker Mui zen f 2.50—3.50, Noord-Holl. Blauwe Eigen heimers f 2.10—2.45, Rijper Muizen f2.45 2.50, Hillegommer Zandaardappelen f 4 4.20, Flakkeesche Eigenheimers f 2.40 2.80, id. BI. Eigenheimers f 2.402.50 per 70 Kilogram. AMSTERDAM, 9 Aug. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 310 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 108 114 ct., 2e kw. 80—108 ct., 3e kw. 70—80 80 ct., per Kg., slachtgewicht; 30 stieren f6080; 120 melk- en kalf koeien f300— 525; 85 vette kalveren, 2e kw. 8094 ct., 3e kw. 6480 ct. per Kg.'levend gewicht; 62 nuchtere kalveren f814, 98 schapen f25 42; 450 varkens. Holl. le kw. 9394 ct., 2e kw. 9292 ct., vette varkens 9192 ct. per Kg. slachtgewicht; 31 paarden f 100 tot f180. APELDOORN, 9 Aug. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijs f7—8.75, middelprijs f 8.10. Handel gewoon. AXEL, 7 Aug. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 15.50, rogge f 10, haver f 11, gerst f 11, erwten f 14. SCHIEDAM, 9 Aug. Moutwijn. (Off. not., medegedeeld door H. J. Jansen, na mens de commissie uit de Kamer van Koop handel aan de beurs f 12.50 per Hl. ad 46 zonder fust en zonder belasting. Melassespi- tus ad 70 per Hl. f21. Ruwe graanspiri- tus per Hl. ad 60 f 10.50 zonder belasting Spoeling per ketel f 1.80. UTRECHT, 9 Aug. Paarden. Op de he den gehouden paardenmarkt waren aange voerd 1000 paarden en veulens. Weeldepaar- den golden f 400550, werkpaarden f 200 —300, oude paarden f 100—180, iy2-jarige veulens f 150250, 2-jarige veulens f 200 300, jonge veulens f 4090, hitten f 150 —300. BBVERWUK, 9 Aug. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland Bessen 30 45 ct., frambozen 0.751, per k.g.; per ziken 38 ct. per stuk, tomalen 1328 ct. per k.g., sla 0.301.90, postelein 1530 ct., andijvie 3070 ct., per kist; wortelen 1224 ct., selderie 23 ct., uien 4—6 ct., rabarber 25 ct., per bos; bloemkool 3 18, komkommers 27, per 100; tuinboo- nen 614 ct., witte capucijners 2430 ct.„ bruine id, 2232 ct., raspers 3040 ct., groentjes 1224 ct., snijboonen 1422 ct., spercieboonen z. dr. 1218 ct., id, m. dr. 1115 ct., id. dik 813 ct., id. tros 17, 25 ct., per k.g. BEEMSTER, PURMEREND en Omstreken Vrijdag 6 Aug. Aardappelen f 1.111.41, kl. 0.72—0.80 per zak 25 K.G.; Slabooner. 1.111.28, Snijboonen 1.503.90 per zak 15 K.G.; Doperwten 3.per zak 50 K.G. Roode aalbessen 0.280.46 per Kg.; Klap bessen. 3.50—10.50 per 100 Kg.; Perziken 910; Komkommers 35.20 per 100: Tomaten f 0.230.26 per Kg.; Bloemkool 12—17.50; Roode kool 2.30—3.60 p. 100; Postelein f 0.601.00 per 10 Kg. Selderij 3.10; Rabarber f 2.40—3 30 per 100 bos: Bieten 9 per 1000; Wortelen 10 per 100 bes; Uien 1.501.75 per 25 Kg. Meloenen 0.340.40 per stuk; Aard. Blauwe Eigenh. 0.430.78; Winter blauwe 0.850.91 p. 25 Kg. Appels Yellow Transparant I 0.28 0.45; Peren Janbaasje 0.060.10; Krui denierspeer I f 0.20—0.30; Suikerpeer I 0.06—0.09 per Kg. MEDEMBLIK, 9 Aug. Aardappelenmarkl. Groote Muizen 2.05—2.50. Kleine Muizen 1.15—1.95. Groote Witte 1.50—1.75, alles per paal. Aanvoer 3000 manden of zakken. PURMEREND. Noteering van de veiling .an de „Afslagvereeniging Beemsier, Pur- mreend en Omstreken" van Zaterdag 7 Aug. Aangevoerd 15944 mandjes augurken. Mid del 4147 ct. Basterd 55—65 ct. Grof Fijn 1.25. Steek 1720 ct. Bommen 36 ct., per mand van 6 K.G. AMSTERDAMSCH WEEKBERICHT. 310 vette koeien le kwal. 1.081.14; 2e kwal. 0.80— 1.C3; 3e kwal. 0.70—0.80; 30 stieren 0.600.80 per stuk; 120 melk- en kalfkoeien 300525 p<*r Stuk; §5 vette kal veren 8094, 64—68; 62 nuchtere kal veren 814; 98 schapen 26—42; 450 var kens Holl. 9394; 2e kwal. 92 93; vet te varkens 9192; 61 paarden 100108 per stuk. TER AAR, 7 Aug. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereen. „God zij met Ons". 1130 zakken snijboonen 1.47; 43 zakken stek-snijboonen 0.22; 31 zakken Prinsesse- boonen z. dr. 1.57; 7 zakken rpekboonen 1.40. Alles per 10 K.G. 11 manden liin I 6.30; 11 m. F.B. I 3.40; 77 Bast. 2.50; 226 Grof I 2.35; 28 stippel 0.40; 1 fijn stippel 2.55; 19 K.K. 1.95. Alles per 25 K. G. Ter AAR, 7 Aug. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereen. „St. Phocas". 3880 zakken snijboonen I 1,22, II 0.94, stek 0.25; 120 zakken prinsesseboonen z. dr. 1 1.66, m. dr. I J 1.31; dubb. st. pr. 1.03; 78 zakken spekboonen 1.50. Ailes per 10 K.G. 62 manden fijn I 6.10- 4 manden fijn A 5.10; 3 manden mooi 3.20: 62 manden F. B. I 3.35; 147 manden Bast I 3.15; 85b manden grof I 2.15; 11 manden G. grol 1.35; 134 manden stippel 0.35; 1 mand fijn stippel 2.35; 150 K.K. 1.90. Alles per 25 K.G. t In een adres aan den .Minister van Water staat spreken, naar uit Heerlen gemeld wordt, de Samenwerkende Mijnwerkers- bonden er hunne bevreemding over uit, dat de op 17 Augustus a.s. te houden gemeen schappelijke vergadering van de leden van al de Arbeiderscoramissies van de mijnen tot het opmaken van voordrachten voor- drie arbeiders-controleurs, is opgeroepen buiten eenige mededeeling aan de organisa ties om. Zij wijze er op, dat hunne vertegen woordigers reeds ter audiëntie bij den Minister hebben uiteengezet, dat de orga nisatie van uitbreiding van het aantal arbei ders-controleurs alleen geen heil verwach ten, wanneer daaraan niet tevens verbon den is een betere regeling van de bevoegd heden dezer arbidrscontrolurs. De organisaties weten thans uit mededee- lingen van derden, dat het plan bestaat het aantal arbeiaersc.oittroleurs met drie uit te breiden. Van het verstrekken van meer dere bevoegdheden, hebben zij echter niets vernomen, terwijl de leden van de arbei derscommissies daaromtrent niets bekend is Zij verzoeken den Minister daarom, liefst voor de vergadering van de Arbeiders- ccmmissie olaals vindt, te willen mede- deelen of er naast uitbreiding van het aan tal arbeiderscontroleurs, ook meer be voegdheden aan dezen zullen worden ge geven. Zondag hebben 57 missionarissen der Con- 'gregatie van Het .Goddelijk Wooru te Steyl plechtig afscheid genomen van ouders, fa milie vrienden en medebroeders, v6>6'* zij gingen naar de verre landen om daér t» prediken de leer van hun Meester Na het plechtig gepontificeerde lof sprak Mgr. Strater een woord van alschcid. Hij zeide dat deze feestviering een echte katho lieke was. Want als men hoort, dat vertrek-» keil naar: Yenchofoe 8 paters en 4 broeders, naar Tsingtao 5 paters en 2 broeders, naar Kansoe 4"paters en 1 broeder, naar Japan 3 paters, naar Argentinië 4 paters en 2 broeders, naar Brazilië 1 pater en 3 broe ders, naar Honan 2 paters, naar de Philli- pijnen 6 paters en 4 broeders, naar Nieuw- Guinea 2 paters en 2 broeders, naar Ned. In-dië 3 paters en 1 broeder, dan is dit wel een bewijs voor de katholiciteit van onze Roomsche Kerk. Waar het afscheid valt midden tusschen de Franciscus-herdenkingen, wees mgr. op de eigenschappen die de missionarissen kunnen leeren van dien grooten heilige, die alle schepselen zijn broers en zusters noem de. Boven alles is het missionarisleven eet» olferleven. Doch het doel, waarvoor die of fers worden gebracht, zal ze licht maken. Mgr. Strater overhandigde vervolgens le deren missionaris het missiekruis, waarbij ze troost vinden kunnen in verdriet dat ze niemand toevertrouwen kunnen in de deso late eenzaamheid van verre algelegen stre ken; waarbii ze opbeuring vinden kunnen bij de moeilijkheden van hun werk en vol harding bij tegenslagen. In de aula spraken twee missionarissen een vaarwel. Nog dienzeHden Zondagochtend vertrok** ken 17 missionarissen naar China. Vóór zij hun reis begonnen kwamen zij en allen die op het afscheidsfeest aanwezig waren in dc kerk. Bij het Maria-altaar knielen ze neer om aan de Sterre der Zee een veiiige reis te vragen. - En in de schemer-donkere kerk is toen een wijle vurig gebeden. Sterre der Zee, bid voor ons, sterk en troost hen die gaan en achterblijven (Msbd) Tot herstel van gezondheid zal de Wel Eerwaarde heer G. Kuit, kapelaan te Wes- ter-Blokker (N.H.) voor drie maanden ver trekken naar Montana in Zwitserland. De directeur van den postcheque- en girodienst brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat vanaf 16 Augustus 1926 wederkeerig overschrijvingen kunnen geschieden tusschen oostrekeningen aange boden bij de Zweedsche en- Deensche port- administratiën en die bit den Nederland- schen postcheque- en girodienst. Vanaf ge- normden datum zal derhalve de gelegenheid tot het doen uitvoeren van overschrijvingen in het internationale giroverkeer zijn ge opend met de landen Duitschl&nd, Zwitser land, Zweden en Denemarken. Op verzoek van de Zweedsche postadmi nistratie wordt tevens de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, welke aan personen, handelshuizen enz., buiten Zweden geves tigd, geboden v/ofdt cm bii den Zweedschen postcheque- en girodienst ®en rekening courant te openen. Na de laatste jaren dikwijls ziek geweest te zijn, is Maandaguamiddag om 2 uur, op 63-jarigen leeftijd te Luzern overleden, mr. Philip Falkenburg, gemeente-secretaris vaa Amsterdam. Men heeft te Devenier bij den dienst der landerijen en plantsoenen voorloopig gun stig resultaat bereikt bij de bestrijding der Iepenziekte door aanwending van mangaan- sulfaat. Eij oudere boomen, aan de iepen ziekte li dendc, zag men- geen verandering, doch wel bij jonge exemplaren. De proeven met mangaansulfaat worden voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7