Brieven uit Zeisen. Roomsohe Sportrevue. Amsterdamsch Nieuws. Karakteristieke bedelaars. hè?" SOCIAAL LEVEN. Ned. R. K. Volksbond. KUNST EN KENNIS. De ,,Tele-Writer" De kosten van het levens onderhoud. BINNENLANDSCH NIEUWS. Arbeiderscontroleurs bij de Limburgsche mijnen. De Padang-ramp. LUCHTVERKEER. Noodlanding militair vliegtuig, s UIT ONZE OOST. Een bureaucratische puzzle. RECHTZAKEN. Het smokkelschip van Kamperduin LAATSTE NIEUWS. De inbraak te ZettenAndelst. Aan de bekomen wonden overleden. Het nieuwe Olympische Stadion. De wereld in 't wit. IV. komefl Om de volle waarheid te zeggen. S. had hem advies gevraagd over de mogelijk heid Van èèn landing op de kust. Deze lan ding was gevaarlijk, doch de man in Duitschlaiid was, toch van plan de zaak door te zetten en V. had zich daarop naar Bremerhaven begeven en was daar met het scheepje in de richting van de Engelsche kust uitgevaren. Een poging om bij Kam perduin te landen, kwam hun des Maandags niet safe voor, waarom hij het Dinsdagnacnt uitvoerde. Aan boord van het schip waren de bekende smokkelaar Max Cordes en twee matrozen. Voorts was in de zaak be trokken de Duitscher Michëlsen, uit Bre merhaven. De reis naar Bremerhaven had hij met S. gemaakt, die de reis betaalde en in Bremerhaven de 4000 liter spiritus kocht. MicheLsen leidde te Bremerhaven de in lading: hij had de kisten niet door de branding gebracht en op het strand alleen met S. gesproken. De matrozen hadden de kisten door de branding aan wal gezet. In Iviaart had hij van Michelsen een brief gekregen, waarin hem en V. advies verzocht werd over de mogelijkheid van een landing te Kamperduin. Met V. had hij toen den toestand ter plaatse opgenomen en bevon den, dat het daar met de golfbrekers ge vaarlijk was. Hierop kwam het verzoek naar Bremerhaven te komen. V. verklaarde zich bereid het benoodigde geld voor te schieten en heeft dit telegrafisch overge maakt. De Rijksadvocaat concludeerde. dat de verdachten zonder aangifte hébben inge voerd en derhalve strafbaar zijn en vorder de hun veroordeeling tot zes maanden 'ge vangenisstraf en een boete van 126,193.85. Een viertal karakteristieke bedelaars, ge detineerden, stonden voor den Haagschen politierechter terecht. Onder de behandeling maakte de politierechter een opmerking, dat ze met elkaar ongeveer honderd jaren in de Rijkswerkinrichting hadden doorgebracht De eerste werd veroordeeld tot twaalf dagen, hechtenis, daar hij niet in staat was te werken of iets te doen. De tweede, een man van 36 jaar, met een zwartenbaard beweerde, dat hij aan toevallen leed waarop de politierechter antwoordde dat dat zeker van den drank komt. In Veen- huizen werd geen drank meer geschonken, zoodat verdachte er daar zeker geen last meer van zou hebben. ,,Als ik weer eenige jaren in Veenhuiszen moet doorbrengen, ben ik heelemaal niet meer geschikt voor de maatschappij.... Ik zou het vreeselijk vinden, als ik er een reuzen tijd heenmoest." »,Je bent al verscheidene keeren veroordeeld ..Ja, maar in de zeven jaren dat ik getrouwd was, heb ik maar twee keer gezeten.In Juni is mijn vrouw gestorven en toen ben ik weer aan het zwerven gegaan." De politierechter besloot den man voor den tijd van twee jaren op te zenden naar een R.W.I. Voor verdachte de zaal verliet, vroeg hij den rechter, wanneer hij schoon ondergoed aan kreeg. Hij had al vier weken hetzelfde hemd aan. Hij kreeg als antwoord dat Z. Ed. A. geen waschbaas was. Daarna kwam de 69-jarige G. H. voor, die ongeveer 30 jaren in Veenhuizen had geleefd. Hij vroeg, of hij een jaar opzending kreeg. Dan was hij juist oud genoeg om in het Oude mannenhuis te worden opgenomen. Daar was het „veul'beter". Hij kon daar even goed in den tuin werken. Ja, maar je kunt toch niet werken vroeg de politierechter den grijsaard. „Ja, dat is wel zoo, maar het Oudemannen huis is toch door het Rijk opgericht voor ou we mannen „Je moet maar werken, zoolang het kan." Vonnis drie dagen, hechtenis, en drie jaren' opzending. Mompelend en mopperend van „Ze héb ben het toch allemaal", verdween het ou- manneke. De laatste, F J.W., die wegens landlooperij was opgepakt, maakte een zeef netten indruk althans de man praatte zeer beschaafd. Hij ontkende beslist het hem ten laste ge legde. „Maar, voegde hij eraan toe. Ik wil u wel eèn'ige inlichtingen geven.Ik ben den 19en Juli v.m. uit Rotterdam gegaan.In Overschie heb ik eenige artikelen verkocht. Door de Lange Houtstraat kwam ik op het Plein. Daar heb ik voor eenige heeren een Duitsch lied gezongen. Ze gaven me er een belooning voor.... Toen ik voor Centraal stond te zingen, weer dat Duitsche lied, kwa men er twee rechercheurs, die me meenamen. Mijn «enige fout is geweest, dat ik gezongen heb Zónder vergunning." „U stond toch in bedelende houding?" „Ik Weet niet wat een bedelende houding is, Edelachtbare. Ik stond er zooals ik nu voor u sta.Gewoon vrijmoedig." „Je bent al eens meer in Veenhuizen ge weest, is het niet „Ja, maar altijd door bijzondere omstandig heden. Vroeger in Utrecht ging het zoo, dat je op het politiebureau twee nachten mocht slapen, en als je dan op de Ganzenmarkt stond, kwam er een agent naar je toe. Hij zei dan: „Wat doet u hier?" en je werd op gezonden.... En de omstandigheden hier zijn, dat ze hier veel van die paria's opruimen willen „Dus u is ook zoo'n paria Geen antwoord. De politierechter veroordeelde verdachte tot drie dagen hechtenis met opzending naar een R.W.I. voor den tijd van drie jaren. Diep ontroerd zuchtte de man „Zoo wordt een lam ter slachtbank geleid „Wenscht u nog in hooger beroep te gaan ,,'t Helpt toch niets, Edelachtbare Heeren. Aan het thans verschenen jaarverslag van den Ned. R.K. Volksbond over 1^25, zijn de i volgende bijzonderheden ontleend. Op de eerste plaats wordt hulde gebracht aan de nagedachtenis van het ontslagen lid van het Centraal Bestuur den heer R.P.F.' Hul selmans. Het aantal Afdeelingen van den Bond be droeg bij het bègin des jaars 113. Niet al deze Afdeelingen bezaten dezelfde activiteit en le venskracht maar toch mogen wij te dien aan zien in 't algemeen zeer tevreden zijn. Een uitzondering daarop maken beslist de Afdee lingen te Middelburg, Spierdijk, De Rijp en 't Veld-Zijdewind want, hoewel officieel nog niet opgeheven, bestaan zij niet meer. Dat zij officieel nog niet zijn opgeheven is hierin gelegen, dat de onmogelijkheid van een weder opleven niet absoluut vaststaat. De afdeeling te O'odam is na herhaalde pogingen aan ge brek aan medewerking overleden. Per 1 Ja nuari 1925 bedroeg het ledenaantal 26355, dit was op 1 Januari 1926 gedaald op 25604. Dus ging ons ledental over 1925 nog steeds in dalende lijn. Een verlies haddèn wij alzoo te boeken van 751 leden in vergelijking met voor gaande jaren mogen wij optimistisch gestemd zijn. Immers in de laatste jaren was de achter uitgang per jaar zoo firn de 1500 en nu 751, dus in zekeren zin winnen wij. Vervolgens worden de werkzaamheden van Centraal Bestuur en in verschillende gewesten uitvoerig beschreven. „Ter behartiging van de godsdienstige belangen bezitten onze afdeelingen drie Eucharistische kringen, 43 Retraiteclubs wel ke het aan ruim 1049 leden mogelijk maakten aan een gesloten retraite deel te nemen, wer den een achttiental triduum's gehouden en hielden 69 afdeelingen algemeene H. Com muniën, terwijl bovendien nog een groot deel der afdeelingen den St. Willibrordus. of (en) St. Jozefdag kerkelijk vierden. Voorts bevalt het verslagboek een overzicht van de gehouden cursussen en lezingen, van de resultaten der propaganda voor Herwon nen Levenskracht (totaal opbrengst Speldjes dag 21.300). De Woningbouwverenigingen hadden op 31 Dec. 1925 tezamen 3788 woningen in ex ploitatie. De verzekeringsinstelling „Concordia" ver meerderde in ons Bisdom haar agentschap pen met 9 en bezit thans 98 agentschappen. Over 1925 werden aan premiën 4289.45 meer ontvangen dan in het voorgaande jaar. Het totaal aantal verzekeringen door „Concordia" afgesloten in alle Bisdommen bedroeg per 31 December 79646 met een verzekerd bedrag van 11.226.797.33. Ook zij nog vermeld dat „Eigen Huis" een onderdeel van „Concordia" 71 woningen tot stand bracht. Het gezamenlijk aantal ziekenkassen be draagt 40, waarvan er 14 niet bij de centrale Ziekenkas zijn aangesloten. De centrale Volksbank telde op 31 De cember 1925 58 agentschappen. Uit het financieel verslag blijkt, dat het to taal van ontvangsten en uitgaven bedraagt 28512.515 de winst en verliesrekening sluit met een bedrag van 20624.14. i i Proeven in Den Haag met een wonderlijke machine We lezen in het „Handelsblad."'* In de werkplaatsen van de Rijkstelegraaf in Den Haag worden sedert eenigen tijd proe ven genomen met en toestel, daarvoor door de Engelsche firma, die het patent er van heeft, beschikbaar gesteld en dat in Enge- land den naam „tele-writer" heeft gekregen. Het is een toestel dat aan de gewone tele foon verbonden kan worden en waarmee het gewone handschrift van een ieder kan wor den overgebracht, heen en weer. De uitvin ding is niet nieuw meer. Deskundigen bij de gemeente-telefoon vertelden ons, dat in ons land reeds in 1913 met een dergelijk toestel alleeh nog niet zoo gepeffectionneerd, proe- Ven zijn genomen, welke destijds niet hebben geleid tot een toepassing in de practijk van ons land. Of de prevectie der vinding thans daartoe voeren zal, valt nog niet te zeggen, zoolang de proeven nog niet geheel zijn ge ëindigd. De vertegenwoordiger der Engelsche lirma, die een toestel naar hier heeft gezon den, is, voorzien van eenige opmerkingen van deskundigen hier te lande, tijdelijk naar En geland teruggekeerd, maar zal de proeven nog voortzetten, wanneer hij heeft kunnen nagaan, of met de opmerkingen der Neder- landsche deskundigen kan worden rekening gehouden. Als leek zijn wij natuurlijk niet in staat, 'n nauwkeurige technische beschrijving van het toestel te geven, maar dat is ook de bedoe ling niet. Misschien kunnen we in gewone taal toch een begrip 'er van geven, hoe het ding werkt. Het lean tegelijk met de gewone telefoon gebruikt worden, maar ook, desge- wenscht, onder het gebruik van de telefoon worden uitgeschakeld, zoodat de telefoon zonder meer de telefoon blijft. Het toestel kan alleen ontvangtoestel zijn, alleen ver zendtoestel, of een toestel voor ontvangen en verzenden van telefonisch schrift beide. .Met 'r royaal gebaar hebben B. en W„ ge- teund door den mcegaanden Raad, Velser, lord bij IJmuiden ingedeeld, Wijkeroog bij felsen, Jan Gijzenvaart bij Santpoort. Deze ilaatsen of liever, de namen, bestaan dus jtraks (1 November) niet meer officieel. Het :al echter nog wel 'n poosje duren eer ze rersleten en vergeten zijn. Want 'n zekere burgertrots zal zich nog lang aan deze inge wortelde namen vasthouden. En het is te be twijfelen of onze vereeniging nu onmiddellijk hun vaandels, waarop de plaatsnamen in gouden letters prijken, zullen veranderen en de zakenlui hun drukwerk in overeenstem ming zullen brengen met het besluit der vroede vaderen. Men heeft wel gevraagd: waarom al die namen niet afgeschaft en alles herdoopt in „Velseu", toch eigenlijk de naam van onze gemeente. Maar dat zou moeilijk gaan, daar Velsen 'n vrijwel onbekend plaatsje is en IJmuiden zelfs buiten de gren zen van ons land bekendheid geniet. Dus moeten wij maar genoegen nemen met dezen maatregel, die trouwens vele goede kanten heeft en door niet weinigen wenschelijk en nuttig .wordt geacht. Natuurlijk blijft de pa- rochiëele indeeling gelijk zij was. Het is echter te hopen, dat 'n zekere ani mositeit, die tusschen de katholieke deelen der gemeente schijnt te bestaan en die vooral op vereenigingsgebied soms tot uiting komt, door deze ineenvloeiing zal éenezen. Men moet begrijpen, dat men alleen door een drachtige samenwerldng iets bereiken kan. Ik wil nu niet insinueeren, dat er altijd twist en tweedracht tusschen ons bestaat, maar somtijds was 'n gespannen verhouding wel te bemerken. De R.-K. Volksbond in onze ge meente bewandelt nu den goeden weg door de lang besproken centralisatie eerstdaags tot 'n feit te maken. Nog enkele detailpunten moeten geregeld worden en dan krijgen we de groote vergadering, waarop het Bestuur gekozen zal worden. Dit is zeker 'n belang rijk feit in de ontwikkelingsgang van ons plaatselijk katholiek vereenigingsleven. Bijzonder voor Wijkeroog en IJmuiden is deze centralisatie van belang, waar, naar men hoopt, 'n nieuwe, frisschc geest het ver eenigingsleven zal bezielen. Veel meer ver eenigingen móesten dezen weg bewandelen. De goede en snelle verbindingen, die nu tus schen de verschillende gemeentedeelen be staan, heffen grootendeels de bezwaren op, die vroeger bestonden. Het vereenigingsleven in onze gemeente is over 't algemeen niet' 't meest bloeiende. Alle mogelijkheden moeten overdacht en alle krachten ingespannen worden om den slap pen geest, die onder de menschen ten op zichte van de organisatie heerscht, te, over winnen, Speciaal tot de jongeren moet men zich wenden om medewerking. Van hen hangt toch grootendeels de toekomst van de orga nisatie af. Het is te betreuren, maar 'n feit, dat zij zich over 't algemeen liever ophou den in de café's, waaraan onze gemeente 'n groot teveel lieeft, in bioscopen en danshui zen. Alle levensernst wordt weggespoeld Nieuwe wijze van berekening. Het Maandbericht van het Gemeentelijk Bureau van.Statistiek bevat als bijlage een overzicht van den stand der kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezinnen in de maanden Maart en Juni. 1926. Gedurende .zes jaren, en wel van Maart 1920 ,{^7-December 1925, "weid het index cijfer], kosten van liet levensonderhoud voor arbeidersgezinnen berekend uit de prijsstijging cl -daling der verschillende artikele i en „diensten" sedert Maart 1920, terwijl als waardeerin;',s co efficient van elke st! ;jing of daling het bedrag diende,"'dat bij een in laatstgenoemde maand gehouden budgetonderzoek aan ieder dezer artikelen of diensten uitgegeven werd. Te beginnen met Maart van dit jaar is men een nieuwe reeks indexcijfers aange vangen,' ditmaal op de basis van het jaar October 1923September 1924 100. Om echter de continuiteit te bewaren met de tot dusver gepubliceerde reeksen op de basis van het prijsniveau van vóór den oorlog 100 en op de basis van Maart 1920 - 100, wordt het nieuwe indexcijfer aan die beide reeksen aangesloten op deze wenze, dat als schakel voor de aansluiting g; ruikt wordt het gemiddelde van de 4 indexcijfers voor de maanden December 1923, Maart, Juni en 'September 1924, val lende binnen de meer genoemde periode, zoca's leze 4 indexcijfers voorkomen zoo wel in i reeks op de basis van vóór den oorlog als die op de basis van Maart 1920 Om de ve /elijking met de vorige kwar talen mogelijk 'e maken en een onafgebro ken reeks té bezitten aanvangend met 1911—1913, looper.de over Maart 1920 en over de periode October 1923—September 1924 tot thans, had het bureau eigenlijk voor vijf kwartalen van December 1924 tot en met December 1?25 de indexcijfers vol gens de nieuwe methode opnieuw moeten berekenen. Om het vele werk, dat dit zou meebrengen, moest hiervan worden aff?e- zicn. Dit. heelt ten gevolge, dat het cijfer „s.: Maart 1926 (169.0) ter beoordeeling van de prijsbeweging, in het eerste kwar taal van dit jaar alleen kan worden ver geleken ill et het cijfer 177-2 over December 1925, dat volgens de oude methode is be- V. ROOMSCHE ATHLETIEK. Met "de Roomsche athletiek-beweging is dit jaar, evenals in 1925, in ons geheele land veel minder, bereikt dan in voorgaande jaren. Er is hier waarlijk ondervonden, dat stil stand in de actie, achteruitgang in de orga nisatie beteekend heeft. Wij moeten dat niet verhelen, maar onder het oog zién. In 1924 was hier te Haarlem een welge slaagde Nederlandsche R. K, Athletiekdag. Toen en in voorgaande jaren waren er op vele plaatsen in ons land goede wedstrijden en algemeene sportdagen georganiseerd en bleek, dat er een veelbelovende kern voor een R.' K. athletiekbeWeging aanwezig was. Het hoogtepunt was in veel opzichten de genoemde dag van 1924 te Haarlem. Maar sindsdien.... Sinsdion is de uitstekende ploeg van Union in neutraal vérband gaan spelen, evenals Wilskracht te Amsterdam, dat het pad daarheen al geeffend vond door Graaf Willem II te Den Haag, en Excelsior te Haarlem. V/ij verwijten deze vereenigipgen thans niets. Waar het roomsch verband voor athietiek in welken vorm dan ook i almaar uitbleef, was het begrijplijk, dat deze club, wachtensmoe, tot de bestaande neu trale organisatie hun toevlucht namen om luin geoorloofde sporllusten te bevredigen. Wij vielen hen daarover niet hard. Zij, deden zulks noodgedwongen, en zullen zelf de eersten zijn te erkennen, dat deze op lossing van de athlef.iekkwestie voor katholieken niet de meest aanbevelens- met bier en vertrapt op den dansvloer. Den jongeren belangstelling en liefde, voor de or ganisatie b;j te brengen is een van de voor naamste en zwaarste takken der tegenwoor dige leiders. Daarom ook is 't van zoo groot belang het is 'n teer punt dat zij ook nun aandacht wijden aan de drankbestrijding, die zoo krachtig meehelpt de stahetsels op te ruimen, die de levensvernieuwing der menschheid in den weg staan. Sommige plaatselijke leiders nemen 'n heel verkeerd standpunt in ten opzichte der drankbestrijding. Waar b.v. nog gelegenheid is om alcoholvrij te vergaderen, moesten zij dat op hoogen prijs steïlen. Dit gebeurt he laas niet door iedereen. Van den eminenten arbeidersleider Henri Hermans e. a. zouden zij in deze heel wat kunnen leeren. Ook voor onze kiesvereeniging breekt de tijd langzamerhand weer aan om actief op te treden. Hei volgend jaar zitten v/ij weer in den rompslomp van de gemeenteraads-ver- kiezingen en alles wijst er op, dat een vin nige strijd zal ontbranden. Óp 't oogenblik staan de katholieken nog lang niet klaar voor den strijd. Een aantal van 1487 georganiseer de katholieke kiezers is toch veel en verdub beld worden. De candidaatsjelling door de afdeelingen zal dit jaar nog wel plaats heb ben. Het is van groot belang, dat een zoo groot mogelijk aantal van onze geloofs- genooten zich uitspreekt over de samenstel ling van hun fractie. De propagandaclitbs mo gen niet lang mees wachten om aan den slag te gaan. In dit verband zou ik willen wijzen op de propaganda voor de katholieke pers, die in onze gemeente flink ter hand dient genomen ite worden. Katholieken dienen voor gelicht te worden door een katholiek blad en niet door allerlei kranten en krantjes van „neutrale" en roode kleur. Nu het eenige katholieke weekblaadje, dat we rijk waren, vergeefs gepoogd heeft hetzij wankelend in 't leven te blijven, is de Nieuwe Haarlemschè Courant 't meest aangewezen orgaan voor onze gemeente. „Het Liegt" in zakformaat, dat zich het „Velser Weekblad" noemt, roert zich - ge ducht. Week aan week worden ook de ka tholieken gratis getracteerd op de wijze of liever eigenwijze commentaren van dit or gaan, als tenminste de tekst niet hopeloos verdronken is in den vloed van advertenties der gesmade „bourgeoisie." Vooral inzake onze gemeentepolitiek geeft dit blad dikwijls beschouwingen, die gezien vanuit het enge standpunt der partij, kant noch wal raken. Het is daarom ook van groot belang, dat ieder katholiek 'n blad van eigen richting leest, dat plaatselijk goed georiënteerd is. Ook in dit opzicht hebben de propaganda- clubs 'n taak tc vervullen. De vacantietijd is snel voorbij en veel werk ligt op ons te wachten. C. P. J, MAAS. 6 Augustus 1926. rekend. Deze vermindering met ruim 8 punten is voor een gdeelte het gevolgd van de verandering'in de wijze van berekenen. Om vast te stellen, in welke mate dit het geval is, is over Maart 1926 het cijfer tevens volgens de oude methode berekend Het bleek toen 174.2 te zijn, dus een daling sedert December te vertoonen met 3 punten of 1.7 pet., hoofdzakelijk als ge volg van prijsvermindering van melk, eieren, bevroren rundvleesch (^ariefverla- gingen van 3 Februari en met 8 Maart j.l.) en aardappelen, De daling van 174.2 op 169.0 kan dus beschouwd worden a Is een gevolg van de verandering in méthode. Zij vloert voort uit een aantal oorzaken: o. a. een zuiverder berekening van de huur- slijging, en wel uit de gegevens van den Woningdienst omtrent 'de huurstijging bij oude en bij nieuwe arbeiderswoningen en omtrent de verhouding tusschen oudbouw en nieuwbouw, welke een lager cijfer geeft dan de vroegere berekening uit de cp- gaven der gezinnen zelve; de veranderingen in de kleeding, met name het groote ver bruik van kunstzijde, waarbij zich het merk waardig verschijnsel voordoet, dat de daar uit vervaardigde artikelen goedkooper zijn dan vóór den oorlog: enkele veranderin gen in de levenswijze, blijkende uit het nieuwe type-budget (bijv. een grooter ver bruik van vleesch, dat vrij sterk in .prijs gedaald is), enz. Bij de beoordeeling van het nieuwe in dexcijfer (169.0 basis vóór den oorlog, 79.0 basis Maart 1920) zal men dus met het ver schil met het oude (174.2 en 81.5 of 3 pet.) rekening moeten houden. Zooals men weet, wordt bij de samen stelling van het Amsterdamsche cijfer niet met de belasting rekening gehouden. Nu in de inkomsten en ook in de belasting een Zekere stabiliteit is gekomen, zou het type budget van 1923-D24 wel de gelegenheid bieden om voortaan ook de belasting in de berekening te betrekken. Met het oog op de continuïteit wordt dit nagelaten. Evenwel wordt opgemerkt, dat het ook geen noemenswaardigen invloed op het eindcijfer zou hebben als men het wel deed. Volgens het type-budget werden 0.41 per eenheid per week voor belasting uitge geven, of nog niet 0.4 pet. der uitgaven. Het krootste deel daarvan en wel 0.2 pet, is gemeentelijke inkomstenbelasting. Deze is sedert 1923—1924 met 11 pet. gedaald (de factor van Ó.675 is tot 0.6 verminderd; dat waardige was. Maar tegelijk brengen wij respectvolle hulde aan de vele katholieke vereenigiagen, welke ook geoorloofde sporl lusten bezaten, maar bij wie de vraag van aansluiting bij het neutrale kamp niet eens in overweging kwam of dié haar, als contra bande voor katholieken, onmiddellijk over boord gooiden. Daar bleef men wachten, hopen en vertrouwen. Voor het bisdom Haarlem is de bekende oplossing sinds Mei gekomen, Limburg heeft al jaren de beproefde organisatie in den. gymnastiekbond, die vooral voor de athietiek, de laatste 3 jaren zeer vruchtbaar en gelukkig samenwerkt met den R. K. Voetbalbond. Maar in Utrecht is de dioce sane gymnastiekbeweging even levenloos als de athietiek, hoewel toch op verschil lende piaaUen ('t Gooi, Twente, Arnhem) krachtige levenssappen voor de athietiek (en gymnastiek) aanwezig zijn. In het gebied vaan den Bosschen Bond is er evenmin syste matische organisatie over het diocees. De gymnastiekbond is noodlijdend, de athie tiek kan daar nog zoowat niet kruipen, ten minste, diocesane actie is er niet. Het ware wenschelijk, dat daar de actie ook eens wat krachtiger werd aangepakt-. De Nederland sche katholieke sportbeweging kan nooit tot bloei komen, als niet in alle deelen van óns land daartoe krachtig wordt Inedege- wérkt. Wellicht, dat de nieuwe koers, die in ver schillend opzicht in hfet bisdom Haarlem wordt iiigëslagen, als een voorbeeld voor de slapende en verslapte organisaties in andere bisdommen gelden kan. Want de R. K. athietiek in dit bisdom bijvoorbeeld, gaat nog dit seizoen volop aan den gang, om wagenscbouw te houden over alle krachten van dit diocees. De D. H, V. B. heeft zijn athletiek- commissie benoemd en deze commissie is door de activiteit van de Haarlemsche vereeniging Holland in staat gesteld, nog zou dus een vermindering der uitgaven met 0.02 pet, geven en in het indexcijfer niet tot uiting kom. Op de vragen van den heer Drop betrel- fende de voorgenomen benoeming van meerdere arbeiderscontroleurs bij de Lim burgsche mijnen en uitbreiding der bevoegd heden dier controleurs, heeft minister van der Vegte geantwoord, dat het overleg om trent de aanstelling van meer arbeiders-con- troleu-s bij de mijnen is geëindigd, en dat overeenkomstig art. 272 b van het Mijn reglement 1906 aan den hoofdingenieur der mijnen opdracht is gegeven de arbeiderscom missies in vereenigde vergadering bijeen te roepen tot het opmaken van de voordrachten voor de benoeming van drie arbeiders-con troleurs, waardoor het aantal dier contro leurs derhalve zal worden gebracht op vijf. In verband met de voorgeschreven formali teiten en het onderzoek naar de geschiktheid der voorgedragenen is het niet wel mogelijk aan te geven tegen welken datum de benoe ming kan worden tegemoet gezien. Een spoe dige afdoening hiervan zal dezerzijds echter worden bevorderd. Ten aanzien van de uitbreiding der be voegdheden van de arbeiderscontroleurs wordt medegedeeld, dat de minister nog niet tot een bepaalde conclusie is gekomen; zeer waarschijnlijk zullen echter de bevoegdheden niet worden uitgebreid, doch wel nader ge regeld. Het totaal-bedrag der tot heden bij het bestuur der Indische club van Katholieken, tevens comité tot steunverleening van de ramp van Sumatra, ingekomen giften i» 1926.95. Penningmeester van bovengenoemd Comité is de heer P. J. F. J. Schoebbelie, De Carpen- lierstraat 153, Den Haag; giro-nummer 37772. De inzittenden ongedeerd. Dinsdagmiddag moest in den Nieuwer- kerkpolder onder Nieuw- en St. Joosland (Zeeland) een militair vliegtuig op weg van Soesterberg naar Vlissingen door een ge brek aan den motor een noodlanding ma ken, waarbij de machine op den kop kwam te staan. De inzittenden, de sergeant-vliegenier Hendriks en de leerling-vliegenier Van der Pol, bleven ongedeerd. Het A. I D. „Preangerbode" meldt, dat wegens volbrachten diensttijd eervol uit den dienst is ontslagen de hoofdingenieur der bevloeiingswerken in algemeenen water staatsdienst met standplaats Bandoeng, ir. G. van Bemmel, die echter ontkent, dat hij zijn diensttijd zou hebben volbracht en nu voornemens is om te reclameeren bij den mi nister van koloniën en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 126.193 boete geëïscht Voor de Rechtbank te Alkmaar is behan deld de smokkelaffaire van 4000 liter spiri tus te Kamperduin, die 18 Mei j.l. ontdekt werd. De verdachten waren G. Chr. T„ koopman te Akersloot-Westdijk, en E. S., te Bergen, wien werd ten laste gelegd, dat zij op of omstreeks 18 Mei j.l. omstreeks 10 uur namiddag te Kamperduin nabij het café Kamperduin van uit zee in het koninkrijk, zonder eenige verklaring of aan gifte aan den eersten wacht of aan het kan toor, waar zulks behoorde fn alzoo fraudu leus, hebben ingevoerd althans doen in voeren 198 kisten met 2 bussen van 10 liter spiritus van 96 pet. sterke totaal 3960 liter of 9603,2 litgr van 50 pet. S, werd bovendien ten laste gelegd, dat bij opzettelijk het misdrijf heeft uitgelokt docr het verschaffen van de gelegenheid, de middelen of inlichtingen en wel door de inlading van het voormelde gedistilleerd te Bremerhaven te bezorgen of te doen be zorgen; voorts dat hij den caféhouder J. Vr., te Kamperduin getracht heeft te bewegen het licht in zijn café langer dan gewoonlijk te laten branden, ten einde dit als baken te laten dienen en hem mede te deelen, dat de lossing 's avonds zou plaats vinden. Dé inspecteur van de Rijksbelastingen, J. Koldenhof, verklaarde, dat aan accijns 25.990 verschuldigd zou zijn geweest en dat 206,08 aan invoerrechten. Waren de verdachten met hun schip in zee gebleven dan zon er, ook al waren ze binnen de territoriale wateren gekomen, niets strafbaars gebeurd zijn. V. verklaarde, zegt de Tel.,! tot nog toe niet alles gezegd te hebben om 1. niet te belasten. Van dezen had hij nu verlof bc- dit seizoen diocesane wedstrijden te houden, daaraan kampioenschappen te verbinden en een mooien kamp om een zilveren wissel- beker te houden als vereenigingswedstrijd. Straks zal blijken, dat we nu op den goeden weg zijn, dat Holland de roomsche sportactie een weldaad bewijst met zijn plannen en dat thans dc ft. K> Athietiek toch nog op een beter niveau staart, dan men, na de vele ondervonden teleurstellin gen, zou verwachten. En ook, dat het excuus voor vereenigingen, om in neutraal verband uit te komen, niet meer gelden kan, terwijl evenmin motieven voor spelen in neutrale vereenigingen aanvaard kunnen worden. Dit laatste wordt natuurlijk niet geloofd, omdat zelfs vele katholieken maar al te graag meezingen in het koor dergenen, die bewe ren, dat het toch niks is met de Roomsche Het gaat tenslotte niet om records en kampioenschappen allereerst, maar wie af standen en tijden graag als maatstaf aanlegt, kan ook de registers van Holland zorfder blozen doorzien. Het is dwaas, daarbij de nationale records of kampioenschappen aan stonds als norm te willen doen gelden, maar toch mag zelfs in vergelijking met lief Ned Record (3.59M M.) een polstokhoogsprong van 3.20 M. genoemd worden. Een versprong met aanloop van 6.17 M. is lang niet kwaad, een speerworp van 40 Meter is zelfs heel goed te noemen en een Hinkstap-sprong van 11 M. tegenover bet Ned. record van 14.51 Meter is heel mooi. Trouwens kogelstooten met 10 M. mag met eere gezet worden naast het record van den Amsterdammer Selman (A. V. 1923), die maximum 12.55 M. bereikte als Ned. record. Op verschillende loopnummers kweekte Hol land in 2 jaar tijds een paar uitstekende krachten, hetgeen bewezen werd doordat een hunner werd uitgekozen voor den steden- wedstrijd Haarlem-Amsterdam, waarin de beste neutrale krachten uitkwamen. Wij noe men dit niet, omdat wij dit persoonlijk juist ■«rm4oji vinden (op den duur is dit natuurlijk een ontoelaatbare inconsequentie), maar om dat het iets zegt voor het niveau, dat „Hol land heeft bereikt. 'trouwens, ook bij andere gelegenheden is al gebleken, dat in de R.-K, athietiek wel wat wordt bereikt. In den loop der laatste jaren hebben verschillende neutrale vereeni gingen Roomsche krachten g'ced genoeg ge vonden om ze in te pikken.' En ook in het buitenland presteeren de katholiek-georga- niseerden wel iets. Zoowel in de F. G. S. P. F., de Katholieke Fransche organisatie, als in Deutsche Jugendkraft, den Roomschen bond in Duitschland om ons tot deze twee nu maar eens te beperken zijn de sportieve prestaties zeer goed. Het is opmerkelijk/dat terwijl de Jugendkrafters er nog niet in ge slaagd zijn, ons op Voetbalgebied te. evenaren, tenminste in wedstrijden van eenige beteeke- nis, op athietiek gebied de D'uitschers het geregeld van ons winnen op de meeste num mers, wat ook met de Franschen het geval is. Dit mag alweer gelden als een bewijs, dat voetbalsuprematie en athletiekbelangrijk- heid niet heelemaal samengaan. Maar ook blijkt daar uit, dat de Roomsche sport, dio cesaan, nationaal en internationaal voldoende levenskracht bezit voor een goede toekomst. Het is slechts een kwestie van ernstig aan pakken, om de zaak tot bloei te brengen. Deze bioei is noodzakelijk, wenschelijk ér, mogelijk, als allen maar willen medewerken. Laten wij ons voor het oogenblik nü weer bepalen tót de Haarlemsche wedstrijden en tot de organisatie „Holland". Dan moeten twee dingen gebeuren. Te be ginnen met a.s.'Zondag, den eersten dag der diocesane wedstrijden op het R.-K. Lyceum terrein, moet het katholieke publiek nu eens ,vecl belangstelling toonen, om de jonge ka tholieke athletiekbeweging aan te moedigen en te. steunen. Ik weet wel, dat wc pas ver wend zijn op dit gebied. In de sportstad Haarlem, waar de sportbeoefening een hoogte heeft bereikt als in geen andere stad, en die zeker verhoudingsgewijs in grootere nlaatsen zijn weerga niét vindt, heeft de katholieke sportbeweging éen ongelijken strijd te voe ren. De R.-K. sport is bij voorbaat veroor deeld, althans in de oogen der publieke re clame, de mindere te blijven. Dat zij altijd de betere blijft om het schoone van haar prin- cipiëelen opzet, ontgaat de massa toch. Daar om moeten wij respect en waardeering toonen voor de leiders, die den strijd volhouden en wij moeten ze aanmoedigen met moreelen en materieelen steun. Ten tweede moeten de katholieke athle- tiekbeoefenaren, die totnogtoe hun lidmaat schap van neutrale clubs hebben goedgepraat en hun geweten met allerlei afgezaagde ar gumenten hebben gesust, als hun betere ge voelens kwamen reclameeren over het on recht, dat hun roomsche overtuiging werd aangedaan, nu eens den besten stap zetten, dien zij sportief kunnen doen, dit is den stap tot het lidmaatschap der Roomsche organisa tie. Wij vertrouwen, dal het adres van den secretaris van „Holland", D. de Ronde, Vooruitgangstraat, Haarlem, niet voor niets aan het slot van deze beschouwing wordt neergeschreven! H. N. S. Sport. Laten wij, speciaal ten aanzien van de stad Haarlem, dan eens nagaan, wat daar op het gebied der R. K. athietiek gepresteerd is. Nadat aanvankelijk de katholieke alhletiek- beoefening zich bepaalde tot de gymnastiek vereniging Ursus en naast de krachtsport ook in Excelsior een plaatsje vond, deed de toenemende actie voor de athietiek, waarbij tenslotte ook het voortdurende geschrijf over de R. K. athletiekleiding niet zonder gevolg biteef, het verlangen naar een afzon derlijke vereeniging ontstaan. Maar ze bleef nog uit, niettegenstaande'in Ursus meer en meer alhletiekers van goed gehalte naar voren kwamen. De plaatselijke R. K. Sport- centrale gaf toen den stoot tot de oprichting van een athletiekvereertiging voor voetbal lers, die, ernstig aangepakt en goed geleid, In het gebruik in den handel zou een volledig toestel alleen van beteekenis_ zijn, omdat men dan heen-en-weer moet kunnen schrij ven. Het volledig toestel bestaat uit een doos en een kastje. De doos is de schrijfinrichting waarmede het schrift wordt verzonden, het kastje is de ontvanginrichting. Over beide loopt een breede strook papier, die met een haakbeweging kan worden verschoven. Op de doos ligt een gewoon potlood in een hou der, maar verbonden aan eenige etaafjes, die de schrijfbewegingen naar het inwendige van het technische wonder overbrengen. Men kan pas schrijven, wanneer men door het druk ken op een knop een motortje van 1/4 P.K. heeft ingeschakeld, waarmede de heele ma chinerie in werking wordt gebracht. Men moet dan een knop indrukken, waardoor het schrijfcontact wordt verkregen en.... men kan schrijven. Elke beweging die men op het papier maakt wordt op het papier van het ontvangtoestel aan den anderen kant van de lijn overgebracht. Het schrift verandert door de overbrenging bijna niet, van karakter hee lemaal niet. De papierrol van 't ontvangtoe stel verschuift automatisch met die van het verzendtoestel mede. Het is een wonder om te zien. In Engeland is het toestel reeds lang in gebruik, in Lon den, Manchester en Liverpool op de Beurs en de daarbij aangesloten firma's en in Lon den bovendien bij de pers, in het parlements gebouw. Voor den handel lijkt ons in de uit vinding groote waarde gelegen. Omtrent tele fonisch overgebrachte orders of opdrachten kan nog verschil van meening bestaan, maar het papier kan niet liegen. Éen handteeke- ning komt even betrouwbaar over als het overige schrift Beursnoteeringen kunnen aan alle aangesloten firma's tegelijk worden doorgegeven. Zij kunnen, telefonisch op schrift gesteld, geen fouten bevatten. Teeke- ningen van monsters kunnen in den handel door dit toestel gemakkelijk overgebracht worden. Maar ook voor de pers zou het toe stel van de grootste waarde zijn en misschien een besparing kunnen meebrengen. Indien al le persmannen op de tribune der Tweede Kamer uitgerust tverden met zoo'n toestel (dat ook zonder telefoon gebruikt kan wor den, maar alleen gekoppeld moet worden aan de telefoonleiding), zou het persklaar ge maakte verslag zóó.... voor den neus van den zetter gedraaid kunnen worden op de ontvangrol. Duizelt het u niet, zetter, bij het denk beeld? Kom, kameraad, wij hebben in het technische gedeelte van ons bedrijf samen al zooveel nieuwigheden medegemaakt^ waar van het groote publiek niets weet, dat we dit nog niet eens als het einde van alle ont wikkeling mogen beschouwen. Maar een wonder blijft het, dit nieuwe product van het menschelijk vernuft. De oud-Indisch militair de Z., afkomstig uit Amsterdam, gedomilicecrd te Nijmegen, stond Dinsdag voor de Arnhemsche Recht bank terecht wegens inbraak in de gebou wen van de coöperatieve veiling te Zetten- Andelst. Hij bekende. Het O. M. eischte tegen hem een jaar gevangenisstraf. ROERMOND, 11 Augu. De wielrijder, die gisteren door de tram te Melich over reden werd, is aan de bekomen verwondin gen overleden. AMSTERDAM, 11 Aug. Eerstdaags zal met de werkzaamheden aan het nieuwe Olympisch Stadion begonnen worden. De lijd om voor de Olympische Spelen in 1928 geheel gereed te komen, heeft de architect van het Olympisch Comité ruim genomen, maar om de werkzaamheden, die voor den winter gereed moeten zijn, op tijd at te hebben, moet deze maand nog niet bet hei werk begonnen worden. In de oorspronke lijke plannen van den architect zijn zoo goed als geen wijzigingen gekomen, zoodat men verwachten kan, dat een waardig stadion aan den Amstelveenschen weg zal verrijzen. De bouw van het geheele stadion is opgedragen aan de firma Kruithof Scholten te Voorburg, Men schrijft ons: Reeds is melding ge maakt van de belangrijke tentoonstelling van witte tcxtiel-goederen „Die Welt in Weiss", die dit jaar ot> de Leipzigcr Herfst- beurs zal gehouden worden, alsmede van de bijzondere groepen voor Amerikaansche en Duitsche architectuur. Bovendien heeft een tentoonstelling op het gebied van baksteen- bouw plaats en men koestert de verwachtirfg dat deze zoowel aan de goede vervaardiging als ean de toepassing van het materiaal be vorderlijk zal zijn. Met het oog op de be doelde tentoonstelling heeft het „Reichsver- vand der Dentschen Mouerstein Ziegel— u. Ton-industrie ditmaal als plaats voor de ver gadering van dezen bond de stad Leipzig gekozen. Het „Reichsverband" der Duitsche industrie, welks leden begin September in Dresden vergaderen, krtoopt hieraan vast een bezichtiging van de Leipzigcr Messe op 2 September. weldra tot een algemeene roomsche athle- tiekvereeniging uitgroeide. Deze vereeniging Holland profiteerde dankbaar van de uitstekende oefengelegen heid, die gevonden werd op het terrein van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg, dat «en nieuw steunpunt voor zooveel Roomsche actie in deze stad geworden is van den eersten dag af en ook voor den bloei van de R. K. lichamelijke opvoeding en sport beoefening een bron van kracht kan zijn. Maar ook heeft „Holland" goede, ener giek* leiders, die erkende bevoegdheden be zitten en waar vooral het vraagstuk van de leiding in de R. K. sport door velen zoo critisch wordt bekeken, is het van belang te kunnen verzekeren, dat Holland in dit op zicht den toets der critiek kan doorstaan. Een tweede punt, dat ons van belang leek, toen wij dezer dagen met den heer -Th. Vreeswijk, den voorzitter van Holland in verbant! met de komende wedstrijden een gesprek voerderf? was de kwestie van het oefenen. Ook een Roomsche Athletiekver- eeniging moet gestadig, met ernst oefenen en trainen en gelukkig bleek ons, Jat op dit gebied door Holland heel goed wordt ge werkt. Driemaal in de week, n.l. M«.ap'.ag- en Donderdagavond, en Zaterdagmiddag, wordt geoefend op het Lyceumterrein, door senioren en door junioren, want Holland is ook in 't bezit van een uitstekende junioren- ploeg. De resultaten, <velke tot nu toe bereikt zijn, mogen zeer bevredigend worden ge- ftoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3