Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep Verkeer en posterijen. Misdaad en Boete. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad. u',, ,'i Td&g 12 Augustus Er is geen spoedige ratificatie der schuldovereenkomsten, zooals door Poincaré werd gewenscht, te verwachten. Sabotage van communis ten en socialisten op het congres te Versailles.De actie der Fransche mijnwerkers is als mislukt te beschouwen. De kerkvervolging in Mexico. Een verklaring van het Episcopaat. Onder de Radio-berichten: Het conflict in de Engelsche mijnindustrie. De uitslag van het referendum. De voorstellen der geestelijkheid verwor pen. Het Congres te Versailles. Het regeeringsontwerp aangenomen, na een zeer rumoerige zitting. Noodweer in Zuid-Slavië. De trein Weenen Agram ontspoort. Aanslag op den premier van Irak. Bezoek van Amerikaansche Professoren. Terugbetaling van pensioen premies aan landbouw- ondertoijzers. Het invoerverbod van vleesch in Engeland. De Nederl. Textiel-industrie. Ter verzekering van een veilig verkeer. „Pantserkruiser Potemkin." De plannen van minister Lambooy. De regeering en het herstel der dijken. De Pörtoverlaging. Goedkoope treinen. Het station te Bussum. UIT ONZE OOST. Het vertrek van gouverneur- generaal Fock. LANDBOUW EN VISSCHERU Verpakking van bloembollen. FEUILLETON. y De maatregelen van Poin caré. Volgens de „Petit Parisien" zal een krach tig beroep worden gedaan op de kolenmijnen in België en Duitschland om tegemoet te ko men aan het tekort in Frankrijk aan Engel sche kolen. Geen ratificatie der schul denovereenkomsten. Volgens de „Echo de Paris" heeft zich gis teren in den ministerraad geen enkele stem verheven ten gunste van snelle ratificatie der schuldenovereenkomsten. De raad was zeer onder den indruk van het bericht, dat Franklin Bouillon van plan was de commissie van buitenlandsche zaken een krachtig manifest te laten aannemen tegen het akkoord Mellon-Bérenger. De ministers moesten tusschenbeide komen om Franklin Bouillon van zijn plannen te doen afzien. Het congres van Versaillrs Terstond na de opening van het congres begonnen de communisten hun tactiek .toe te passen de werkzaamheden zooveel mogelijk te vertragen, De socialisten deden mee, om dat zij verontwaardigd waren, dat de president hun het woord geweigerd had. De verbonden troepen maakten rumoer en vroegen telkens openbare stemming en protesteerden aanhou dend. Niettemin werd bereikt, dat, indien een prealabele vraag gesteld werd, slechts één spreker voor en tegen gedurende een kwar tier het woord voeren mag en dat de proce dure tot ver kiezing.van de commissie ter be studeering van het voorstel zeer vereenvou digd wordt. Dit wekt de verwachting, dat aanneming toch zal kunnen plaats hebben. •Bijzonder plechtig is deze nationale 'ver gadering echter voorshands niet. De mijnwerkersactie in Frankrijk. Slechts weinig mijnwerkers in de departe menten du Nord en Pas de Calais hebben ge hoor gegeven aan de oproeping tot de 24- uurstaking. Bijna overal wordt normaal ge werkt. In de bekkens van Douchy, Thivencelles en Vicoïgne zijn in 't geheel geen stakers, in Crespin hebben 200 van de 650 man bet werk neergelegd, in de mijnen van Anzin ontbreken er 2000 van de 10.297, in het bek ken van Pas de Calais zijn er onder de meer dan 70.000 mijnwerkers ca. 2000 stakers, de Maandaghouders inbegrepen. Incidenten worden niet vermeld. Terwijl de „Humanité" beweert, dat de staking overal slaagt constateeren de ande re bladen, en ook het orgaan van de C.G.T. dat het echec onmiskenbaar is. Vreemdelingenhaat. In de „Quotidien" waarschuwt prof. Aulard tegen vreemdelingenhaat. Hij betoogt, dat de duurte niet moet lei den tot zulk een beweging en schrijft dan dan o.a,: Het economisch belang en het mo- reele belang van ons volk verlangt, dat wij de vreemdelingen goed ontvangen. De be vorderaars van den vreemdelingenhaat wer ken ten nadeele van de levensbehoeften van Frankrijk, van zijn historische overleverin gen, van zijn ware glorie en tevens tegen den geest van den modernen tijd. De vreemdelingenhaters zijn slechte Euro- feanen en slechte menschen, en dus slechte ranschen. Miss Gibson in een gesticht. Uit Rome wordt thans aan het „Journal" gemeld, dat het vrijwel zeker is, dat het pfo- ces tegen miss Gibson, die indertijd een aan slag deed op Mussolini geheel zal worden gestaakt. Twee doctoren hebben in een rap port verklaard, dat de ongelukkige ontoere kenbaar is Gedurende dertig dagen is zij dag en nacht gadegeslagen en nimmer gaf Zij blijk bij haar verstand te zijn. Waarschijnlijk zal zij in een krankzinni gengesticht in Engeland worden geïnter-' neerd. De gezonken Britsche duikboot. De admiraliteit bevestigt dat bij de ramp tan de duikboot N 29, die in het dok van Devonport is gezonken, vijf personen zijn verdronken. De lijken der vijf zeelieden zijn nog niet gevonden. Een Ebert-Erzberger-Ra- thenau-gedenkteeken. Op den Hobenstein bij Witten is door de Rijksvlag Zwart-Rood-Goud een gedenktee- ken onthuld ter nagedachtenis aan Erzber- ger, Rathenau en Ebert. Het monument draagt het opschriftGewijd aan de drie groote republikeinen Erzberger, Rathenau en Ebert. Ongeveer 100 afdeelingstroepen van de Rijksvlag namen aan de plechtigheid deel. Verder waren er deputaties van het hoofd bestuur en van de sociaaldemocratische partij, van de democratische partij en van het centrum. De quaestie der raads- zetels. Markies d'Estella (Primo de Rivera) pu bliceert in een speciale Spaansche bijlage van de „Times" een boodschap, waarin hij den eisch van een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond voor Spanje op nieuw herhaalt. Hij verklaart dat Spanje's hardnekkige eisch van een zetel voortkomt uit zuiver idealisme en liefde voor den vrede en dat zijn verlangen om onder de groote mogendheden te worden opgenomen is geworteld in zijn Spaansch-Amerikaansche beschaving. Italië en Spanje. Uit Rome wordt bericht, dat tusschen Spanje en Italië een belangrijk vriend schapsverdrag is geteekend, waarvan echter slechts bekend is geworden, dat de contrac- teerende partijen afspraken neutraal te zullen blijven bij een ongeprovoceerden aanval door een derde mogendheid. Voorloopig zou de inhoud geheim gehouden,worden Inbraak in de troonzaal. Tijdens de afwezigheid van den koning en koningin van Siam uit Bangkok hebben dieven ingebroken in de troonzaal van het Chakripaleis en daaruit juweelen gestolen ter waarde van 350.000 gulden. In deze zaal bevindt zich in glazen cabinetten een kost bare collectie zeldzame edelsteenen, gezet in oorringen, vingerringen en gouden gordels, evenals gouden schepen, die alle het eigen dom zijn van den gouverneur. De dieven hebben de juweelen uit de gouden monturen gehaald en laatstgenoemde achtergealten. Zij namen ook een aantal ruwe smaragden mede. De minister van Binnenlandsche Zaken, een broeder des konings, heeft persoonlijk het onderzoek in dezen diefstal geleid en zes personen die ervan worden verdacht, doen arresteeren. De Kerkvervolging in Mexico. De regeering heeft de mannen en vrouwen, die gevangen werden gezet in verband met een beweerde samenzwering om president Calles te dooden, in vrijheid doen stellen, omdat zij niet in staat bleek een vervolging tegen hen in te stellen. Bij het begin van de tweede week der impasse heerscht overal in de republiek rust en orde. Het Katholieke Episcopaat heeft een mededeeling gepubliceerd als antwoord aan den Mexicaanschen minister van buiteplandsche zaken, die onlangs ver klaarde dat het opruiende karakter van de houding der kerk de regeering had ge noopt, in de Mexicaansche wet een bepaling op te nemen, die zich bezig houdt met gods dienstzaken. Het Episcopaat antwoordde dat de kerk de Mexicaansche grondwet en de andere wetten eerbiedigt, die niet in strijd zijn met de beginselen van redelijkheid en de positieve rechten der kerk. De amnestie-onderhande lingen tusschen Duitsch land en Rusland. Herhaaldelijk is na het sluiten van het Russisch-Duitsche verdrag van April '26 meegedeeld, dat tusschen Moskou en Berlijn onderhandeld werd over een ruil van geam- nestieerde gevangenen, waarbij men dan het oog had op de in Moskou gevangenzittende Duitsche studenten Wolseht en Kindermann en den in Leipzig veroordeelden Russischen communist Skoblewski, die eerst ter dood, later tot levenslange tuchthuisstraf was ver oordeeld. Sinds eenigen tijd echter hoort men niets vroeger aan het Huis Hohenzollern toebe hoorden en welke bij het Verdrag van Ver sailles werden verbeurd verklaard. Rechter Gutsche hield een lang betoog over den „sketchy and defective" aard van den eisch, waarbij hij zeide dat veel noodig bewijsma teriaal terzake van wet en feiten niet aan de rechtbank was voorgelegd. De rechter ver klaarde dat eischer in de voorgebrachte zaak geen recht óp een uitspraak kon maken, doch zoo hij daarvoor termen aanwezig achtte een nieuw proces kon beginnen. De reahter be paalde niets omtrent de kosten van het geding. De positie der protestant- sche kerken. In weerwil van de verklaringen der Mexi caansche regeering dat de reglementeering van den godsdienst op denzelfden voet op de protestantsche kerken zal wordetj toege past als op de katholieke, heeft zij totnogtoe niets gedaan om het kleine aantal protestant sche kerken in het land te nationaliseeren. De regeering stelt zich tevreden met te ver klaren, dat zij zich dit recht voor de toe komst voorbehoudt op den grondslag, dat alle kerkelijk bezit aan liet land behoort. De regeering heeft de prostetstantsche geeste lijken uitgenoodigd, aan de gemeentelijke autoriteiten een inventaris van hun kerken 'over ,te leggen. Internationale verwikke lingen te vreezen? De omzichtigheid, waarmede de Mexi caansche regeering de protestantsche ker ken in Mexico behandelt in weerwil van het feit dat de nieuwe godsdienstwetten ook op haar van toepassing zijn, moet blijkbaar worden toegeschreven aan de vrees voor in ternationale complicaties De correspondent van de „Daily Telegraph" te ^Mexico City althans meldt, dat indien de Mexicaansche regiering uitvoering geeft aan haar aange kondigd voornemen om het protestantsche kerkbezit te cönfiskeeren, zij te doen zal krijgen buiten en behalve met de regeering van Engeland, die zich reeds heeft doen gel den, met de regceringen van Amerika, Duitschland, Frankrijk en Spanje, die op zullen' komen voor de vrijheid van gods dienst van hun onderdanen in Mexico Het Vaticaan zou intusschen volgens den Romeinschen correspondent van de „Man chester Guardin" in het feit, dat dé .Engel sche regeeriiig stappen heeft gedaan om haar protestantsche onderdanen te bescher men welke, zooaLs men weet, voorloopig met succes zijn bekroond, een goed tee- ken zien, dat het later mogelijk zal zijn voor het Vaticaan om een grondslag te vinden voor een compromis met de Mexicaansche regeering. Aan Z.H. den Paus wordt het voornemen toegeschreven tot het benoemen van een speciale commissie van kardinalen tot het bestudeeren van den toestand en het nemen van al zulke stappen, die de rechten der Katholieken in Mexico kunnen hand haven. De Paus zelf zou het presidium van deze commissie aanvaarden. Vervanging van Karachan. Volgens een Japansch bericht uit Peking Zegt het antwoord van Tsjitsjerin op den eisch der Chineesche regeering dat Kara chan, de Sovjetgezant, door een ander wordt vervangen, dat indien China bij zijn eisch volhardt, de Sovjettegeering geen andere keuze zal hebben dan de erkenning van Chi na, te niet te doen en de vestiging van een andere Chineesche regeering af te wachten. meer over een en ander. Volgens een bericht nu van juridische zijde in de „Welt am Mon- tag" zou de schuld voor de vertraging niet I, alleen aan Russische zijde liggen. Beweerd Ëos'ort® pensioenpremies, wegens het als wordt nl., dat het verzet tegen vrijlating van 7nn nle+ meer Zooals reeds gemeld werd, maken 50 Amerikaansche professoren, op uitnoodiging van de Carnegie Endowment een reis naar Europa, in *t bijzonder naar Parijs, den Haag en Genève. Het doel van deze reis is de deelnemers in staat te stellen meer vertrouwd te raken met de problemen van internationale or ganisatie en samenwerking; hen in staat te stellen rechtstreeks contact te krijgen met eenige van de leidende personen, die bij het werk der internationale samenwerking be trokken zijn; hen in staat te stellen de do- cumentatie-bronnen betreffende internatio nale organisatie en samenwerking te raad plegen en ben behulpzaam te zijn bij hun pogen om in aanraking te blijven met be- wegingen op het gebied der internationale samenwerking met het doel hun onderwijs en hun geschriften meer doeltreffend te doen zijn. De professoren hebben Parijs bezocht en verblijven Woensdag, Donderdag en Vrijdag in ons land. Morgen bezoeken zij de Academie voor Internationaal Recht, waar zij een lezing van baron de Taube over de ontwikkeling van het internationale recht in Oost-Europa bijwonen en het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, Om 5 uur worden zij ont vangen door het gemeentebestuur in de re ceptiezalen aan de Javastraat en des avonds is er een diner in hotel Dè Twee Steden. Donderdag bezoeken de gasten het Permanente Hof van Arbitrage, het scheids gerecht voor de interpretatie van het Da- wes-plan, de gemengde scheidsgerechten in den Haag, de bibliotheek van het Vredes paleis, de Ridderzaal en het Int. Interme diair Instituut. Des middags wordt hun een lunch aange boden door de Carnegiestichting in 's-Gra- venhage en de Academie voor Int. Recht. Des namiddags worden de professoren ont vangen door den zaakgelastigde van de Ver- eenigde Staten, den heer Raymond Henry Norweb en mevr. Norweb. Vrijdag wordt een bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch, den zetel van de Eer ste Haagsche Vredesconferentie, waarna het gezelschap naar Leiden en vervolgens naar Delft rijdt. In Lelden wordt de universiteit bezocht, waar de professoren de Sitter en van Vollenhoven de bezoekers ontvangen en de plek waaraan de herinnernig verbon den is aan de Pilgrim Fathers. In Delft wordt de Nieuwe Kerk met de graven van de leden van het Oranjehuis en van Hugo de Groot bezocht. Des avonds te kwart na zeven vertrekken de professoren naar Genève. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Bulten, betreffende terugebetding aan de landbouwonderwijzers van door hen Skoblewski hoofdzakelijk uitgaat van het Rijksministerie en dat zelfs het onlangs ver spreide bericht over een aanstaand aftreden van dr. Gessier daarmee in verband staat. De correspondent van de „Frankf. Z." te Berlijn meent te weten, dat het kabinet zijn beslissing m de quaestie zou hebben uitge steld om tijd te winnen voor een nauwkeu riger onderzoek. De correspondent kan niet inzien welk belang,het rijksweerdepartement erbij zou hebben om het tot stand komen van een wederzij dsche amnestie te beletten. Im mers, als Skoblewski wordt vrijgelaten in ruil voor Wolseht en Kindermann, wordt hij toch dadelijk over de grens gezet en zal hij er wel niet veel pleizier in hebben weer in Duitschland terug te keeren. z >.•- De eigendommen van den ex-keizer in Windhoek. De rechtbank te Windhoek heeft uitspraak gedaan in den eisch, door ex-keizer Wilhelm zoodanig niet meer pensioengerechtigd zijn dier onderwijzers, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het vol gende geantwoord: De vragen, of het den Minister bekend is, d&t volgens de nieuwe Pensioenwet 1922 de landbouwonderwijzers als zoodanig aan vankelijk ook recht hadden op pensioen en hun deswege op hun salaris gekort werd als pensioenpremie voor den cursus 1923'24 46 en voor den cursus 1924'25 2(5 en of de Minister weet, dat die gunstige be paling intusschen is ingetrokken en de land bouwonderwijzers als zoodanig niet meer pen sioengerechtigd zijn, worden bevestigend be antwoord, behoudens wat betreft het bedrag der in de eerste vraag bedoelde korting over den cursus 19231924, Deze korting heeft niet 46 doch 40 bedragen. Hoewel de leerkrachten aan de door het Rijk gesubsidieerde land- en tuinbouwcur- sussen als, zoodanig in verband met hun halfjaarlijksche aanstelling sedert 1 Juli 1925 blijven zij toch over den tijd, gedurende welken zij die hoedanigheid wèl bezaten, de ingevolge de bepalingen va» het Koninklijk besluit van 28 November 1922 (Staatsblad no. 638) te hunnen laste komende pensioen bijdragen verschuldigd. Hierbij is in aanmerking te nemen, dat de gedurende de periode der pensioengerech tigdheid in de onderhavige functies gegolden hebbende pensioensgrondslagen, ingevolge art. 54, lid 3, dér Pensioenwet 1922, nog gunstiger invloed kunnen uitoefenen op de vaststelling van den gemiddelden pensioens grondslag, waarnaar later eventueel het pen sioen in de hopdbetrekking wordt berekend. Volledige restitutie van de deswege reeds ingehouden, bedragen kan derhalve niet plaats vinden. Dezerzijds is dan ook in geen enkel geval een terugbetaling, als in vraag 3 bedoeld, gedaatL Intusschen werden op de wedden van be langhebbenden nog slechts voorloopige kor tingen toegepast. Tot een juiste berekening van de door bedoelde leerkrachten over de tijdvakken van 1 Januari 19231 April 1923, 1 October 19231. April 1924 en 1 October 19241 April 1925 verschuldigde pensioens bijdragen kan n.l. nog niet worden overge7 gaan, omdat verschil van gevoelen was ont staan omtrent de vraag, of aan dit personeel een halfiaarlijksche, dan wel een heeljaar- lijksche aanstelling behoorde te worden uit gereikt. De Pensioenraad heeft ten slotte in de maand December j.l. zijn aanvankelijke uitspraak, dat de aanstelling halfjaarlijksch moet zijn, gehandhaafd. Na deze beslissing zijn dadelijk maatrege len getroffen om de juiste bedragen van bo vengenoemde pensioensbijdragen alsnog zoo spoedig mogelijk te kunnen vaststellen. Bijna alle leeraren aan de land- en tuin- bouwcursussen, voor zoover zij in het bezit zijn van de akte(n) land- of (en) tuinbouw kunde L. O. hebben evenwel hun hoofdbe trekking bij het openbaar of bijzonder lager onderwijb, zoodat de door hen verschuldigde bijdragen voor weduwen- en weezenpensioen, over die hoofdbetrekking, de bijbetrekking bij het lager land- of tuinbouwonderwijs en eventueele andere bijbetrekkingen naar evenredigheid van de voor die verschillende functies vastgestelde pensioensgrondslagen moeten worden verdeeld. De ondergeteekende is daarom in het be gin van dit jaar te dez^r zake in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Ondrwijs, Kunsten en Wetenschappen, door wiens be middeling hem thans opgave zal worden ver strekt van de bedragen, welke gedurende bovenvermelde tijdvakken op de wedden der betrokkenen in hun hoofdbetrekking ter zake van het weduwen- en weezenpensioen wer den ingehouden Na ontvangst van deze gegevens zullen de definitieve vaststelling van de pensioens bijdragen, welke belanghebbenden in hun functie bi( het lager land- of tuinbouwon derwijs waren verschuldigd, zoomede de re stitutie van de eventueel te veel ingehouden bedragen zoovel mogelijk worden bespoe digd. Ten slotte zij nog aangeteekend, dat door een der betrokkenen tegen de beslissing dat die aanstelling halfjaarlijksch moet zijn bij den Pensioenraad een, bezwaarschrift is in gediend. De gehouden besprekingen met de Engelsche autoriteiten. De besprekingen, welke de Nederlandsche deskundigen, dr. Berger en dr. Lourens, ge houden hebben met de Engelsche autoriteiten over het invoerverbod van vleesch, ken merkten zich door een zeer vriendschappe- lijken toon. Met zeer groote belangstelling werden door laatstgenoemde regeeringsver- tegenwoordigers aangehoord de bijzonderhe den omtrent de maatregelen door de Neder landsche regeering genomen om Engeland te waarborgen tegen eventueele overbrenging van het mond- en klauwzeer dooé vleesch van in Nederland geslachte dieren en de proeven aan de rijkss'eruminrichting geno men, die aangetoond hebben, dat de vrees - r----- x „ui, iïxj uik aaiigeiouim neouen, aai ae vrees ngediena tot teruggaaf van de goederen, die niet meer pensioengerechtigd ambtenaar ziin, van den Engelschen minister van landbouw vopr het overbrengen der ziekte door vleesch van dieren geslacht in het imenbatie-stadiuro, ongegrond is. De Engelsche autoriteiten bleken over tuigd te zijn van de absolute deugdelijkheid en betrouwbaarheid der uitvoering van alle Nederlandsche voorschriften, die ter zake zijn genomen; óók van de maatregelen zelve. Dat bij de onlangs ingevoerde geslachte varkens, die ervan verdacht waren de ziekte in Engeland te hebben overgebracht, niet één varken uit Nederland afkomstig was, daar van was men thans in Engeland algemeen overtuigd. Toegezegd werd, naar aanleiding van de gevoerde discussie het Engelsche standpunt nog eens nader te zullen overwegen. In verband met de verlenging van den ar beidstijd in Italië heeft het Eerste Kamerlid, de heer Blomjous, den minister van Arbeid, H. en N. verzocht maatregelen te willen treffen, waardóór de kostprijs van de produc ten der Ned. Nijverheid (speciaal de textiel industrie) kan dalen, zonder den levensstan daard der arbeiders aanzienlijk lager te doen worden. Door de besturen van de Nederlandsche Unie van arbeiders in het Automobielbedrijf aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Ned. Bond van Particuliere Chauffeurs, is naar uit Rotter dam gemeld wordt, besloten gezamenlijk actie te voeren voor wettelijke regeling van de opleiding tot chauffeur en verhooging van de minimum leeftijdsgrens voor auto-be stuurders tot 21 jaar. Een en ander wotdt ter verzekering van een veilig verkeer nood zakelijk geacht. Een onderzoek zal worden ingesteld naar datgene, wat betreffende deze zaak in het buitenland wettelijk is bepaald. Uit de hoofdbesturen van genoemde organi saties is een commissie van actie gevormd, welke commissie reeds de eerste vergade ring hield ter vaststelling van de voorloopig te treffen maatregelen. Wij lezen in „De Msb.": De communistische film „Pantserkruiser Potemkin," een in vele landen verboden rol prent, die op zeer realistische, geraffineerde wijze het communisme en de volslagen anar chie predikt, is thans ook in ons land en zal - tenzij alsnog door de overheid wordt in gegrepen - te Amsterdam, tè Den Haag «n te Rotterdam vertoond worden. Deze film is door bioscoopdirecties van de grootste theaters in den lande geweigerd, daar men inziet, dat het niet aangaat een film van opruiende sterkking en kennelijke communistische propaganda als deze, voor het groote publiek te vertoonen. Inmiddels hebben de politieautoriteiten van Amsterdam Den Haag en Rotterdam de film goedgekeurd. Wij achten de film, waarin slechts haat en opstand gepredikt worden, in alle opzichten afkeurenswaardig en vragen ons af of het niet op" den weg van de hoogere autoriteiten ligt, de beslissingen van de politie te her zien en alsnog een vertooningsverbod uit te vaardigen. Felle tegenstand bij de Christelijk-His- torischen. Het Christelij k-Historisch dagblad „De Nederlander" heeft een scherp artikel gehad tegen de reorganisatie- en bezuinigingsplannen van minister Lambooy. Daaruit is zeer duidelijk gebleken, dat de christelijk-historischen tegen den minister zijn en vermoedelijk is van de anti-revolution- nairen niet veel anders te verwachten, hoewel hun pers zich niet heeft uitgesproken en blijkbaar eerst de concrete voorstellen afwacht Intusschen heeft de „Residentiebode" reeds geregeerd op het bepaald alarmeerend artikel van den Nederlander" Wij hebben waardeering voor de groote capaciteiten van dr. De Visser (hoofdredac teur van „De Ned."), maar grooter is ons vertrouwen in het verantwoordelijk staatsbe leid van een figuur als de heer De Geer en in de militaire bekwaamheid van een kundig stafofficier als minister Lambooy. Dit alarm-artikel is o.i. dan ook niets anders dan een poging om een totaal onnoodigen en ongewenschten atmosfeer te scheppen, waar voor geen enkele reden aanwezig is. Wanneer tengevolge van een ingrijpende bezuiniging ook eens krachtig gesnoeid wordt op de militaire uitgaven en het geschiedt door verantwoordelijke mannen als die thans deze taak op zich hebben genomen, dan getuigt voor ons dit optreden van dr. De Visser, We herhalen het nog eens hoezeer we ook ge- looven in zijn beste bedoelingen als een uiting van een onsympathiek en onge- wenscht militairisme. Een protestvergadering te Nijmegen.' Zaterdag j.l. vergaderde te Nijmegen in tegenwoordigheid van tal van personen uit het door den watersnood geteisterde gebied, het comité van actie tot verkrijging van Re- geeringsbemoeienis in zake de dijkverbete- ringen en ter voorkoming van overstrooming. m zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer A. Povel, wethouder van Ubbergen, dat de Regeering niets deed voor het door het water geteisterde gebied. De heer Tesser, secretaris, zeide, 4gt men denkt te komen tot het oprichten van een hoofdcomité, dat zich o.m. voorstelt, een massa-demonstratie in Den Haag te houden, waar hulde gebracht zal worden aan de Ko ningin en H.M. verzocht wordt Regeerings- steun te verleenen. De aangekondigde portoverlaging voor DONDERDAG 12 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk 5.007.25 Concert door 't H.D.O.-orkest. Soliste Henny Broekman, piano. 7.00. Politieber. 7.308.00 Bespeling van 't orgel in de St. Bavokerk te Haarlem Organist Charles Hens uit Brussel. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Christel. Omroep. Hr. S. Bos, Zeist. Hr. G. v. Prattenburg, Driebergen. Hr. A. Man- nussen, te Utrecht. Het Zeister Erfhng. Zangkoor. 1. Wanneer aan 't einde van den dag. (No. 93 Zangbundel Joh. de Heer). 2. Heerlijk Evangeliewoord (No. 189, bundel Joh. de Heer). 3. Pslam 105 5 of no. 369 3 van de zangbundel Joh. de Heer. 4. Rede van den heer S. Bos Wat dunkt U van Christus. 5. Uw schepping Heer is godd'lijk schoon. No. 576 bundel Joh. de Heer. 6. Rede van den heer G. v. Prattenburg Geen andere Naam tot Zaligheid. 7. Daar ruischt langs de wol ken, Zangbundel Joh. de Keer no. 33. 8. Rede van den heer A. Mannussen Sexueele opvoeding. 9. O, Jezus mijn Troost, No. 600 Zangbundel Joh. de Heer. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiolavartet en solisten, contra alt tenor-viool) 1.20—2.20 Gramofoon- muziek 4.20 Causerie Books tó read. 4.35 Trocadero-theemuziek. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Landbouw-noteeringen. 7.20 Tijssein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing Town poultry-keeping. 7.45 Piano-composi ties van C. Franck. 8.00 Muziek. 8.20 Engelsche lichte opera's van de 17e en 18e eeuw. Versterkt orkest. F. Collier, bariton, G. Dams, tenor. 8.55 3e deel Engelsche opera's van de 19e en 20e eeuw. 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 „Flo ra's holiday", cyclus van oud-Er.gelschp melodiën van H. Lane Wilson. Het Bri tish Vocaal kwartet. D. Bennett, sopraan, E. Ccleman, contra alt, E. Greene, tenor, D. Smith, bariton. 10.5012.20 Dans muziek van het Savoye-hotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het orkest, Lucien Paris. 5.05 Concert. 8.50 Orkest- concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300. M. 8.50 Concert. Het Berliner Hoorn- kwartet. F. Cornelius, mezzo sopraan. Orkest Schmidt-kwartet. Dubbelkwartet (zang). 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20 Orkestconcert. 9.30 Dansmuziek door de Rough Bird-jazzband. 10.20 Nieuws berichten. MUNSTER 410 M. 1.40—3.50 Wer ken van Niels W. Gade voor orkest. 4.20 Orkestconcert. Werken v. M. Reger. 5.50—6.20, 6.30—730 en 7.30—8.00 Le zingen. S^O-LfJ.SO Schaakles. 8.50 „Das Meer", Liederen en muziek van de zee. Orkest en solisten (orgel- alt- decla- matrice). binnenlandsch verkeer, welke met October a.s. zal ingaan, zal zooals gemeld, alleen be treffen de briefkaarten en het expresse be- stellingsrecht. Het porto voor briefkaarten zal op 5 cent worden gebracht en het expres se bestellingsrecht, dat thans voor brieven 30 en voor pakketten 40 cent bedraagt, zal worden verlaagd tot respectievelijk 20 en 3C cent. Ook andere verlagingen worden nog over wogen, maar zullen zeker dit jaar niet meer worden ingevoerd, Op Donderdag 19 Augustus aa. loop! een geodkoope trein 2e en 3e klasse van ae sta tions der lijnen Amsterdam C. S.Rotterdam Beurs, Hoek van HollandRotterdam D. P. en UtrechtRotterdam Maas haar Breda en terug. De verkoop der plaatskaarten, tot een be perkt aantal, vangt aan Donderdag 12 en wordt gesloten Woensdag 18 Augustus a.s. ten 3 uur namiddag of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitverkocht. Het nieuwe statinosgebouw te Bussum zal 8 September geopend worden. Voor dit sta tionsgebouw is een groot plein ontworpen voor welks wegbedekking met bitumen 73.000 is uitgetrokken. De stationsweg zal eerst na de opening van het gebouw op deze wijze van dat wegdek voorzien kunnen wor den i# verband met de afbraak van het hulp stationsgebouw. Onder die 73.000 is ook de wegbedekking van den Stationsweg begre pen. Vastgesteld is thans, dat Gouverneur-Ge neraal Fock op 7 September a.s. het bestuur over Indië zal overgeven aan zijn opvolger, jhr. De Graeff, om den dag daarop per J. P. Coen uit Indië te vertrekken. De inspecteur, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst, bericht, dat voor de ver pakking van bloembollen en van planten be stemd voor uitvoer naar Engeland, geen hooi, stroo of boekweitdoppen gebruikt mogen worden. Het gebruik van bladriet bij verzen ding van planten blijft voorloopig nog toege staan. Deze maatregel is genomen in overleg met de belanghebbende organisaties van bloem bollen- en plantenhandelaren teneinde tc voorkomen, dat wegens het gebruik van ma terialen, die geacht kunnen worden met vee in aanraking te zijn geweest, aan den handel in de genoemde producten moeilijkheden in den weg gelegd zouden worden. J2 Ja, de eerste, de beste; of liever neen: onze aalmoezenier, Dubourg, komt eiken dag, gewoonlijk in den morgen. Waarom zou u niet eens met hem 'praten? Maar het gelaat van den gewonde bleef ontevreden. U heeft me niet begrepen, zuster.... zeide Garnaud een beetje droog. Ik heb niet van eer, biecht gesproken maar van 'n vertrouwelijke mededeeling. Ik versta u goed, aptwoordde Zuster Lucie heel kalm. Maar nog eens: Waarom kunt u een dergelijke mededeeling niet bij voorkeur aari een priester doen. Ik wil er zelfs bijvoegen, dat, indien u volstrekt zeker wilt zijn van geheimhouding, u niemand beter kunt nemen dan een priester: Garnaud antwoordde niet onmiddellijk. Hij scheen na te denken. Eindelijk; Waarom niet, indien het geen biecht is? Uw mededeeling wordt dan slechts als «ene biecht beschouwt, als u zulks vraagt. Weer zweeg hij. Moet ik straks den aalmoezenier ver wittigen, dat hij u bezoekt? „Ja, antwoordde Garnaud met inspan- ping. HOOFDSTUK XI. .7", luster Lucie heeft u zeker gezegd, mijnheer de aalmoezenier, dat het, wel te verstaan, niet te doen is om te biechten, Ik wil u eenvoudig om raad vragen en u waarschijnlijk verzoeken eenige nasporingen te doen, alles onder geheimhouding. Ik zeg u dit, opdat er geen misverstand tusschen ons zij. „Ik heb u volkomen begrepen en geen misverstand is te vreezen, mijnheer, ant woordde de aalmoezenier, „Nu, goed. Garnaud onderbrak den zin en hernam na eenige oogenblikken, met moeite: „Ik.... U staat voor een dief, mijnheer de aalmoezenier. „Hij wfs rood geworden van schaamte, en zijn blik die gewoonlijk koud en bevelend was, werd nederig en vreesachtig, nu deze of het gelaat van den priester gevestigd was. Maar de aalmoezenier, die reeds op ja ren was, had wel meer gehoord; zijn gelaat drukte dan ook slechts matige verwondering uit en volstrekt geen verachting of veront waardiging. „En deze dief is op het oogenblik in de onmogelijkheid te herstellen, ik wil zeg gen terug te geven." „Wil u wat nader verklaren, zeide de aal moezenier heel zacht. „U zult het wel begrijpen, eerwaarde. Ik herinner mij mijn fout zelf wel en ook de meeste omstandigheden waarin ik haar be dreven heb. Wij woonden toen, mijn vrouw en ik, in een plaatsje in het departement der Maas, betrekkelijk dicht bij Verdun, en dat, zooals vele anderen, moest ontruimd worden toen het Duitsche offensief los brak. Drie dagen voor de ontruiming was een som van vijftienduizend francs, die aan brave menschen, welke onze vrienden waren, in bewaring was gegeven, op on verklaarbare wijze verdwenen, en alle mo gelijke zoeken was tevergeefs geweekt.... „Vervolgens?" „Nu gebeurde het op den dag der ontrui ming, dat mijn vrouw bij de vrienden in kwestie een beurs vergeten had, welke het grootste gedeelte van ons bezit inhield, en ik moest alleen naar het ontruimde dorp terug om deze beurs te halen. Ik vond deze gemakkelijk op de plaats waar mijn vrouw die gelegd had, n.l. op de bovenste plank van een kast. Maar in mijn haast liet ik ze vallen; zij ging open en de goudstukken rolden over den vloer. Terwijl ik op den vloer geknield het geld zocht, vond ik de verdwenen som, een pakje van vijftiendui zend francs, in biljetten van duizend en vijfhonderd, dat onder de kast lag, aan den rechter kant, tusschen den muur en een poot van het meubel. Hoe dat pakje daar was terecht gekomen? Dat kan ik nog niet verklaren. Wat "zal ik nu nog meer zeggen, eerwaarde?" liet Garnaud volgen en hij liet van schaamte zijn hoofd zakken. „Ik was eerzuchtig, ik wilde rijk worden, die som gaf mij de middelen daartoe. Ik ben ook in bekoring gebracht door de omstandighe den. Ik zou dien dag de eigenaars van dat geld terugvinden en het ongeluk wilde, dat zij voor mijn terugkomst vertrokken wa ren, zonder dat ik wist, waar ik hen weer ontmoeten zou. Op die wijze had de beko ring den tijd om zich in mij vast te zetten, om kort te gaan, eenige dagen later instal leerden wij ons, mijn vrouw en ik, te Nan cy; en zooals u waarschijnlijk geraden hebt, eerwaarde, deze vijftienduizend francs veroorloofden mij mijne eerste zaken te doen, en daarmede heb ik den grondslag ge legd voor mijn rijkdom." „Maar waarom heeft u dan niet geresti tueerd, zoo gauw het u mogelijk was?" „Ja zeker, ik had dat kunnen, ik had dat moeten doen vanaf het begin. Nauwelijks drie maanden na mijn aankomst was ik in staat over vijftienduizend francs te be schikken, zonder dat het mij hinderde. Maar ik kon het geld niet teruggeven zon der mijn fout te bekennen en daartegen verzette zich mijn hoogmoed. Ik1 had natuur lijk dat geld kunnen terugbezorgen door tusschenkomst van een derde, hetgeen mij de vernedering der bekentenis spaarde; maar ik moest toch aan den derde eenige verklaring geven, en dat was toch de be kentenis van iets dat in mijn verleden niet heel zuiver was. Om het met een enkel woord te zeggen, eerwaarde, mijn hoog moed was sterker dan mijn wroegind- En dan uw berouw? Garnaud kreeg het schaamrood weer op zijn gelaat. Ik heb mij voorgenomen oprecht te zijn, eerwaarde. Welnu, zelfs op dit oogen blik \yeet ik niet of het mij werkelijk spijt. Zonder geloovig te zijn, heb ik me toen ta melijk vaag rekenschap gegeven dat men niet ongestraft een slechte handeling kan doen. Ik verwachtte 'dus gestraft te wor den. En dat ben ik,"fen zwaar, want ik kan den dood van mijn vrouw en van mijn kind niet anders beschouwen dan als een straf. Misschien zal het u voorkomei, dat het ongeluk mij niet meer kan bereiken, om dat ik met de beide Marie's alles wat ik liefhad verloren heb. Helaas! Ik schaam mij over mijzelf, maar u moet mij heelemaal kennen: daags na den dood van mijn kind, dat ik hartstochtelijk liefhad, en nog gebukt onder de smart, denk ik aan mijn fortuin en aan mijn eerzucht. Rijk wil ik blijven en zelfs nog rijker worden. Daarom beef ik bij de gedachte, in mijn fortuin getroffen te worden, na al wat mij lief was verloren te hebben, indien ik volhard in mijn hoogmoed en weiger restitutie te doen. Want nu ben ik er vast van overtuigd, dat het ongeluk mij zal vervolgen, zoolang ik niet altes zal hersteld hebben en ik zal niet gerust zijn ik zal niet meer vrij ademen, voor zulks geschied is. Wat wilt u dan van mij, mijnheer? Toen kwam er een donkere wolk op het gelaat van den gewende. Er gebeurt mij iets verschrikkelijks eerwaarde zooals ik u in het begin zeide; nu ik op dit oogenblik den oprechten en vasten wil heb alles te herstellen kan ik niet, omdat ik mijn memorie verloren heb. Wil mij begrijpen: ik herinner mij, zooals u gehoord hebt, de feiten in zich en ook eeni ge omstandigheden waarin zij gebeurd zijn. Maar niettegenstaande al mijne inspanning, is het mij onmogelijk mij den naam van de menschen te herinneren, aan wie die som toebehoort en evenmin den naam van de plaats, waar zij woonden. Welnu, dan moet u eerst den naam van de plaats trachten te vinden. Want, in dien u dien naam weet, zal het gemakkelijk zijn, inlichtingen omtrent de personen in te winnen. En nu dunkt me dat, wanneer de naam van die plaats u onder de oogen kwam Garnaud schudde het hoofd. Hij wees naar de kaart, welke Zuster Lucie den vo- rigen dag van de vloer had opgenomen, op de tafel gelegd «i weer glad gestreken. Jk ben een neelen dag bezig geweest, eerwaarde, deze kaart van Verdun en om streken na te gaan, het eene dorp na het andere. Ik heb de plaats, waarover het gaat heel zeker onder de oogen gehad en den naam ervan uitgesproken. Maar mijn memo rie is werkeloos gebleven, en geen enkele naam heeft mij doen zeggen: „dat is het dorp!" De priester werd zeer oplettend. v (Wordt vervolgd.) o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5