Gemengd Nieuws. De Bankroof te Bussum. Scheepsbenzinetank gesprongen. Weer vee te Rotterdam in beslag genomen. Wegmisbruiker gearresteerd. Na de inbraak te Gouda. Onder een tractor geraakt. Brand door hooibrosi. Een Italiaan bedrogen. Het weer is onvast gewordert. Doodgevallen in een droom. Een moord door middel van Radium. Op tijd betrapt. Ongeval op de Doraaniale mijn. Ernstig tramongeval. Ook deze is het niet. Een van de twee had gelijk. Een teeken des tijds. Een geheimzinnig geval. Aanrijding tuschen autobus en motorrijwiel. Verijdelde smokkelpoging. Geen kermis in Zwolle en ook geen volksfeest. Herdenking der ramp te Borculo. De raillooze trein, die tegenvalt. De gezonken Britsche duikboot. Het conflict in de Engelsche mijn-industrie. De Maagdenburgsche moordzaak. Het congres te. Versailles. Het regeeringsontwerp aange nomen. Verduistering van 280.000 Mark Noodweer in Zaid-Slavië. Een aanslag op den premier van Irak. De Kerkvervolging in Mexico. De vermindering der Duitsche bezetting. De gezonken Britsche duikboot. Massavergiftiging. De betrekkingen tusschen Italië en Spanje. Bulgarije-Zuid Slavië. De douanen in Canada. MARKTN1EUWS. Lijns- blbl. -~~ ld. witbl. n BI. maanzaad Heeft Brummer nog meer op z'n geweten? Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat Brummer van verschillende misdrijven, waaronder er "waren, die min of meer over- ïenkomstig waren aan het geval van de Boazbank, verdacht werd. Zoo is ook het vermoeden geuit, dat Brummer in het begin van Januari in Haastrecht geopereerd zou hebben. Hier vervoegde zich op een hof stede een man, die zich uitgaf voor den commissaris van politie te Utrecht, den heer Schuitemaker. Hij vertelde, bezig te zijn met een onderzoek naar valsch bank papier en verzocht dat van dm landbou wer te mogen nazien. Aan de hand van een lijst controleerde hij de nummers en nam één biljet van 10 in beslag. In ruil gaf hij een kwitantie, met den naam Schui- temaker onderfeekend. Later bleek dat hier bedrog in het spel was. Den volgenden dag verscheen een man met een bril. Deze eischte onder bedreiging met een revolver geld. De landbouwer stel de hem 200 ter hand, waarop de man hem 20 terug gaf, om de eerste dagen van te leven. Twee dagen later verscheen een derde vreemdeling in Haastrecht. Deze klopte bij een ander landman aan en gaf voor, re chercheur van de Rotterdamsche politie te zijn. Hij kwam den landbouwer waarschu wen, dat er ingebroken zou worden en wenschte zich des nachts verdekt op te stellen. Hij toonde een revolver zeggende, dat hij daarmede den dader wel zou krij gen. De boer vertrouwde het zaakje niet. Greep een geweer en joeg den „recher cheur" weg. Later bleek, dat alle drie deze pogingen roof ten doel hadden. In verband hiermede is het vermoeden gerezen, dat Brummer een bezoek aan Haastrecht zou hebben ge bracht. v Dienaangaande is een onderzoek ingesteld; het schijnt echter dat de opgegeven sig nalementen niet kloppen met dat van Brum- Bisr. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur ontstond brand in de kajuit van het pleizierjacht van den heer J. H. Veen, uit Amsterdam, terwijl de eigenaar bezig was aan het Zuid einde te Delft de benzine-tanis te vullen. De brand-technische dienst der politie, die spoedig ter plaatse was, begon onmiddel lijk met het blusschingswerk. Plotseling spreng een tank, inhoudend ongeveer ^0 liter, uit elkaar, ten gevolge waarvan in specteur Roelofsen brandwonden aan hoofd en handen bekwam. Door den luchtdruk werd een agent van politie in het water geslingerd. De brand was spoedig gebluscht. De heer en mevr. Veen bekwamen geen letsel. Ver zekering dekt de schade. Op de veemarkt te Rotterdam is Dinsdag morgen een koppel, bestaande uit 12 koeien in beslag genomen. Twee dezer dieren ble ken te lijden aan mond- en klauwzeer. De overige dieren zijn vermoedelijk besmet.Het heele koppel is naar het abattoir vervoerd. De dieren zijn afkomstig uit het binnen land. De 31-jarige kellner J. D. van den Schie- damschedijk te Rotterdam heeft Maandag avond den zesjarigen W. S. vag het Roode Zand op den Eendrachtsweg met zijn mo torfiets omvergereden. Het knaapje bekwam een ernstige schedelbreuk. Het werd in zeer zorgwekkenden toestand opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Tegen J. D. is proces-verbaal opgemaakt, terwijl zjjn motorrijwiel in beslag werd genomen. De vermoedelijke daders ingesloten. De te Rotterdam aangehouden personen v. S. en V. zijn Dinsdag voor den Officier van Justitie geleid en ingesloten in het huis van bewaring te Gouda als verdacht van den diefstal met braak, gepleegd bij den kaashandelaar Teekens aldaar. De arbeider V. uit Rijssen .werkzaam op je Nederlandsche Stoombleekerij te Nijver- d-al, sprong Maandagmorgen van een in be weging zijnden tractor-locomobiel, waarme de goederen werden vervoerd. Hij kwam te vallen* en geraakte onder den tractor, waar door hem één der beenen versplinterd werd. Na voorloopig door twee artsen te zijn ver bonden is de ongelukkige naar het zieken huis te Almelo overgebracht. Maandag heeft op de hofstede „De Pep pel", bewoond door den 81-jarigen land bouwer P. Molenaar te Barneveid, een he vige brand gewoed, die vermoedelijk door hooibroei is ontstaan. Drie bergen, bevat tende vele tienduizenden kilo's hooi, en twee Iandbouwschuren, zijn een prooi der vlammen geworden. Met de uiterste moeite bleef het woonhuis behouden. Naar wij vernemen, was alles tegen brandschade ver zekerd. De 27-jarige Italiaansche vloerlegger J. M., die te Rotterdam in een logement ver toefde, wilde naar Amerika vertrekken doch had geen geld om de passage te be talen. Onlangs maakte hij kennis met twee schepelingen aan wie hij zijn verlangen vertelde. De mannen wisten er wel raad op,' ze waren resp. machinist en kok op een schip dat naar Amerika voer, beweerden ze en hadden een bovenstebesten kaoftein. Die zou M. wel voor een kleinigheid den oceaan willen overbrengen als hij van te voren maar toonde, een kleinigheid te willen be talen. M. geloofde de mannen en gaf hun twee maal een briefje van 25 gulden, waarna de zaak beklonken was. De boot zou eerstdaags vertrekken en M. moest 's avonds voor het vertrek maar in een logement aan de Leuvenhaven ko men, vanwaar hij met den kapitein, machi nist en kok aan boord zou gaan M. verscheen, doch bleef alleen. Zijn reis ging niet door. Hij deed aangifte bij de po litie opgelicht te zijn voor 50 gulden. Sedert Maandag, zoo schrijft de weer kundige medewerker van het „Vad.", is in den weerstoestand in Noordwest-Europa een verandering ten ongunste gekomen, waar aan we eenige oogenblikken aandacht moe ten ij den, omdat hierdoor het weer te onZ'. l onvaster is geworden, dan het ge durende de geheele vorige week geweest is. Er is n.l. ten Zuiden van IJsland een depressie verschenen, die Maandagmorgen yrij veel dieper was, dan een etmaal tevo ren en die zich ook een weinig In de rich ting van het vasteland heeft verplaatst. Wel staat daartegenover, dat het gebied van hoogen druk ook versterkt en ver groot is, zoodat het Maandag bijna het ge heele gebied van de Golf van Biskaye af over het vasteland tot in het Noorden van Skandinavië bedekte maar de nabijheid van een dieper wordende depressie in het N.- Westen is een bedreiging van den rustigen weerstoestand, dien we gedurende meer dan een week niet zoo nabij hadden. De gewone gang van zaken is dan, dat het ge bied van hoogen druk zich naar het Zui den terugtrekt, waarna de depressie, en na haar een reeks van andere, in Oostelijke lichting trekt, waardoor bij ons de weers toestand een los karakter krijgt. Het kan dan zoowel afwisselend regenachtig en op klaren als ook heel regenachtig worden. Hieromtrent valt niets vooruit te zeggen. Maandag waren er verschillende ver schijnselen, die zoowel voor als tegen een verslechting van den weerstoestand spra ken. De toenemende hooge bewolking, die uit het Zuid-Westen opkwam, scheen op het langzaam doordringen dêr depressie naar het Oosten te wijzen. Dit zou regen weer kunnen voorspellen» Maar daartegen over stond, dat de barometer den geheelen dag zoo goed als geen verandering vertoon de. Ook was de zeer langzame drift van de wolken eerder een aanduiding, dat de depressie nog ver af bleef. Maandagmorgen was de weerstoestand evenwel in ongunstigen zin veranderd. In den nacht was de barometer iets gedaald, hoewel deze daling weer opgehouden schijnt te zijn. De bewolking was sterk toegenomen. De algemeene weerstoestand schijnt zich dus zoodanig te ontwikkelen, dat het weer onvaster zal worden. Een 14-jarige schooljongen, Benjamin Nay- lor, te Borough Green, Engeland, werd Maan dagmorgen dood in den tuin gevonden. Blijk baar was hij uit een open venster ter hoogte van 20 voet gevallen. Den nacht te voren was hij op de kamer zijner ouders gekomen, en vertelde dat hij een akeligen droom had gehad; hij had zijn jonger broertje uit het raam zien vallen. In den nacht dat het on geluk plaats greep, hoorde men hem gillend om zijn moeder roepen; men vond hem half bewusteloos buiten zijn bed, op den grond. Ziin vader vermoedt dat Benjamin denzelt- den droom gehad heeft als 's nachts te vo ren, dat hij meende zijn broertje te zien val len, naar het venster geloopcn is om hem te helpen en zelf toen uit het raam gevallen is. In een sanatorium in Virginia* (Vereenigde Staten), was voor eenige tijd de 72-jarige Robert Morgan, die tientallen jaren geleden naar Amerika was geëmigreerd en daar een Rink vermogen bijeengegaard had, gestorven. De man had vele maanden in het ziekenhuis gelegen, zonder dat het mogelijk was vast te stellen, waaraan hij eigenlijk leed. Als doods oorzaak werd tenslotte hartzwakte opge geven. Het vermogen van den grijsaard, 400.000 dollar, kwam overeenkomstig de bewoordin gen van het testament, in handen van zijn schoonzoon. De opening van het testament van den industrieel baarde in geheel Virginia groot opzien, daar het algemeen bekend was, dat dp verhouding tusschen schoonvader en schoonzoon veel te wenschen overliet, en de oude man zich er herhaaldelijk tegenovei bekenden over had uitgelaten, dat hij zijn ge heele vermogen aan liefdadige instellingen vermaken zou, zulks temeer daar zijn cenigt, dochter zonder kinderen overleden was. Spoedig deden geruchten de ronde dat de oude man geen natuurlijken dood gestorven was. Men moet hem uit den weg geruimd hebben alvorens hij een ander testament had kunnen maken. Het leek verdacht, dat zijn schoonzoon, een apotheker, de eigendommen van Morran met groote haast te gelde maakte de huizen van Moran werden bijvoorbeeld voor een spotprijs verkocht en dat de erf genaam zoo spoedig zijn biezen pakte. Een nauwkeurig onderzoek leidde tot de volgende ontdekking: Na den dood van zijn schoonvader booa de apotheker van een chemisch instituut te New-York een stuk radium te koop aan. Dit was vroeger in een ring besloten geweest, die inplaats van een steen een klein etuitje had. Deze ring was in bezit geweest van Moran en maakte deel uit van de erfenis van den apotheker. Volgens verklaringen van vrienden van den overledene, heeft deze den ring eenige maanden voor zijn dood van zipi schoonzoon ten geschenke ontvangen en hij beschouwde hem als een soort talisman. Nim mer deed hij den ring af. Ook toen hij reeds doodziek in het ziekenhuis lag, hield hij steeds den ring bij zich. De politie is er thans ten stelligste van overtuigd, dat deze ring den dood van Moran veroorzaakt heeft. Hoewel zich in het etuitje slechts enkele miligrammen radium bevonden, moet die hoe veelheid volgens deskundigen voldoende ge weest zijn, om den dood van een persoon, die het radium altijd bij zich draagt, te veroor zaken. De apotheker is te New-York in hechtenis genomen. In den atgeloopen nacht, omstreeks 4 uur, is te 's-Hage een drietal personen door de politie aangehouden, verdacht van een poging tot diefstal met braak. Omstreeks dien tijd zagen eenige recher cheurs, dat in de Prins Hendrikstraat, bij de horlogewinkel van den heer A. D. eenige personen zich op verdachte wijze ophielden. Toen zij naderbij kwamen, bleek, dat men bezig was de étalage-ruit. van den horloge winkel uit te snijden. Met een glassnijder was reeds afgeteekend het gedeelte.van de ruit, dat uitgesneden zou worden. De drie aangehoudenen, 25, 24 en 22 jaar oud, zijn zonder vaste woonplaats en op één van hen werden eenige inbrekerswerktuigen be vonden. De arbeider V., uit Vaals, die bij de in aanbouw zijnde gebouwen der Dominiale mijn eep ladder opging, trapte boven op dc stelling een plank stuk en stortte naar be neden. Hij werd zwaar gewond aan het hoofd naar het hospitaal vervoerd, waar hij een hoofdoperatie onderging. Zijn toe stand is bedenkelijk. Dinsdagmiddag werd onder de gemeente Melick (Limb.) tegenover het kasteel Schön- dfcln, de heer Geraedts, wonend te Vlodrop die, ondanks het herhaald signaal, op zijn rijwiel langs de tramlijn reed, door de tram gegrepen. Hij werd tegen den grond ge smakt en kreeg zware verwondingen. In ernstigen toestand werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. Dezer dagen is aan de beide spoorweg ambtenaren, Nijhof en Roos, die aanwezig waren in de derde klasse wachtkamer van het station te Bussum op het tijdstip, dat daar de overval op de kas werd gepleegd, het portret getoond van iemand, tegen wïen de recherche uit een andere Noord- Hollandsche gemeente verdenking had op gevat en die thans buitenslands vertoeft. Geen der beide ambtenaren heeft den ver dachte echter herkend, zoodat ook dit spoor op niets schijnt te zijn uitgeioopen. Een dramatisch incident heeft zich, volgens de Tel. in de haven van Antwer pen afgespeeld. Een Fransch zeeman was te water ge raakt. Toen hij was opgehaald kregen twee Nederlandsche zeelieden ruzie over de vraag, of de man al dan niet dood was. De messen kwamen er bij te pas. Een der beide mannen, Piens genaamd, werd door den linkerarm gestoken; den ander, Her man O., werden de polspezen doorgesne den. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij de twee mannen, badend in hun bloed op den grond liggen. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De Fransche zeeman, om wion het ging, was inderdaad dood. Het komt meermalen voor, dat winke liers, als zij in het huwelijk treden óf een hunner familieleden trouwt, voor de ven sters van hun winkel de mededeeling op hangen; „Wegens huwelijk heden geslo ten." Minder gewoon is, wat Maandag op een der ruiten van een schoenmakerswerkplaats in de Klokstecg te Leiden te lezen stond, namelijk; „Wegens echtscheiding heden gesloten." Te Venlo is aangehouden de chauffeur F. S. uit Heidelberg. De man had, volgens de N. V. C. in den trein op weg naar Venlo, verteld, dat bij met zijn auto een vreeselijk ongeluk had aangericht, en dat hij uit vrees voor de gevolgen naar Nederland vluchtte. Zijn kleeren zaten vol bloed en vol modder. Hjj wenschte naar Amsterdam te gaan om daar werk te zoeken. Doch daar hij niet in het bezit was van de vereischte papieren, en over geen middelen van bestaan beschik te, werd aan zijn wensch niet voldaan, doch werd bij naar Duitschland terug gebracht. Twee gewonden. Op den Rijswijkschen weg, nabij de Laak- brug. heeft Dinsdagnamiddag een aanrijding plaats gehad tusschen. een autobus (lijn 2) en een motorrijwiel. Op het motorrijwiel zat de 36-jarige heer J. M. V., uit Rotterdam, die vermoede- j lijk door verkeerd uitwijken voor een vrachtwagen tegen de autobus aanbotste. De heer V. kwam te vallen en liep ver scheidene lichte verwondingen op, terwijl zijn rechterbeen brak. Een jonge dame, eveneens uit Rotterdam afkomstig, die zich in de nabijheid bevond, werd door het motorrijwiel tegen den grond gesmakt en kreeg lichte hersenschudding. Beide personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Maandagavond omstreeks 7 uur passeer de aan het Hollandsche grenskantoor te Caberg een auto, waarin vier dames en bee- ren zatep, komende van de Belgische grens. Hoewel de ambtenaren, die buiten stonden, het sein tot stoppen gaven, reed de auto met onverminderde vaart door, Eenige mi nuten later, kwam echter uit dezelfde rich ting een auto, waarin alleen een chauffeur gezeten was. Met een der ambtenaren als passagier reed deze nu den vorigen auto in volle vaart achterna, die ergens in Maas tricht werd aangehouden en mee terug moest. Daar verontschuldigde men zich, niet geweten te hebben, dat daar een doorlaat post was. Behalve allerlei andere aan in voerrecht onderworpen zaken, werd onder de zitplaats van den chauffeur een groote hoeveelheid fleschjes odeur en toiletwater gevonden, zoodat er, behalve de boete, een aardig sommetje moest worden betaald en het goedkoope Belgische uitstapje nog een duur bijsmaakje kreeg. Sedert eenige jaren is te Zwolle de ker mis afgeschaft en telkens wordt getracht onder andere benamingen het feest te doen herleven. Ditmaal had dj heer Coppejans uit Zaandam, verzocht, een volksfeest te mogen organiseeren, waarvoor hij 5000 in de gemeentekas wilde storten. Het verzoek werd door den. Raad afgewezen met 11 te gen 12 stemmen; rechts en 2 soc.-dem. le ien stemden tegen. Dinsdagmorgen werd onder groote belang stelling door burgemeester jhr. De Muralt de tentoonstelling geopend van voorwerpen, foto's, geschriften enz. op de stormramp van een jaar geléden betrekking hebbende. In zijn openingsrede zette de burgemeester de wording dezer verzameling uiteen. Ter stond na de ramp werd door den heer J. Rossing als directeur van een op te richten plaatselijk museum een oproeping geplaatst om inzendingen, waaraan velen gehoor ga ven. De heer W. J. van Wagtendonk, gep. ambt. ter secr. te. Amsterdam, stelde zich toen belangeloos beschikbaar om de ver zameling te ordenen en uit te breiden. Als blijk van waardeering werd hem door het gemeentebestuur een oorkonde met ver guld zilveren herinneringsmedaille uitge reikt. Veel medewerking ondervond de heer Van Wagtendonk van den heer Dr. H. F. Grondijs te Almelo, die een groote verzame ling foto's zond, van verschillende foto-pers- bureaux, en de groote bladen. Alle berichten uit dien tijd zijn in mappen in chronologische orde bijeengebracht. Met deze verzameling is dc grondslag ge legd voor een plaatselijk.museum, waarvoor een lokaal in het stadhuis wordt ingericht. De Tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, trekt zeer veel bezoek. Men vindt er o.a een gebeeldhouwde eiken zuil, een balk uit den verwoesten toren der Herv. kerk, die door den heer Onderwater uit Dordrecht met symbolische figuren bewerkt is, tafels, bedekt met foto's, de verschillende „waar schuwingen" van het gemeentebestuur en ook het beroemde „schandbord". De trein zonder rails is Maandagmorgen sijn tocht door Nederland begonnen. De- afrit had plaats vanaf het Amerikaansche consulaat aan de Wijnhaven. Het blijkt ten slotte een reclame te zijn voor een Ameri kaansche fllmonderneming. De trein valt bij nadere beschouwing niet mee aldus de Tel. De locomotief, die met benzine ge dreven wordt, heeft slechts geringe afme tingen, terwijl de aanhangwagen maar weinig verschilt van een luxe autobus. In de straten vond het vreemdsoortig vehikel nogal be langstelling. De minister van Marine deelt mee, dat er nog een tweede monteur aan boord was, toen de duikboot zonk. Er zijn dus totaal zes slachtoffers. De uitslag van het referendum. Het hoofdbestuur van den Mijnwerkers- bond vergaderde voor het vaststellen, van den uitslag van het referendum nopens de voorstellen der geestelijken ter regeling van het conflict. Officieel wordt medegedeeld, dat de mijn werkers de voorstellen hebben verworpen. Een radiogram uit Londen meldt nog, dat het bestuur besloot opnieuw een gedelegeer den-conferentie bijeen te roepen op Maanda,; a.s. voor het uitbrengen van het verslag omtrent dc stemming. Officieel wordt medegedeeld, dat het Oberlandesgericht te Naumburg eergisteren besloten heeft een disciplinair onderzoek te gen Gen Mzagdenburgschen rechter van in structie Külling te openen. Naar het „Acht-Uhr Abendblatt" ver neemt, heeft de firma L. Haas A. G. zeer grcotc schade geleden tengevolge van het feit, dat een harer firmanten van mede plichtigheid aan moord werd beschuldigd. De firma, die vooral met agrariërs zaken dcet, heeft tal van klanten verioren en heeft den laatstcn tijd tal van brieven ontvangen, waarin min of meer ronduit werd gezegd, dat fatsoenlijke menschen met moordenaars geen zaken konden doen. De fi-ma Haas is derhalve voornemens, een actie wegens schadeloosstelling tegen den Pruisischcn staat in tc stellen. De heer Haas zelf, die gis teren voor eenige weken op reis is gegaan, zal eveneens'een eisch tot schadeloosstelling indienen. Een telegram meldt, dat de zitting begon om half tien. Alle ministers waren aanwezig. Niettegenstaande de obstructie van com munisten en socialisten, nam de vergadering en bloc, bet reglement aan voor de nationale vergadering van '71. Een verzoek tot schor sing der zitting, gedaan door Renaudel (soc.) werd verworpen. De discussies in de commissie waren zoo heftig en langdurig, dat De Selves, die om drie uur de zitting van het congres voor een uur bad geschorst, die eerst om zes uur weer openen kon. De reden was, dat verschillende leden m de commissie tegen-ontwerpen voorstelden, of, hetzij bepaalde inkomsten voor de amortisatiekas in het ontwerp wil den opnemen, hetzij zoodanige maatregelen wilden voorschrijven, dat de kas tegen alle aanvragen van terugbetaling opgewassen zou zijn. Toen eindelijk een resultaat in de commis sie bereikt werd, werd de openbare zitting heropend cn concludeerde de rapporteur Chéron, lot aanneming van het ontwerp met een geringe tekstwijziging, inhoudende, dat, indien ooit de thans vastgestelde inkomsten der kas mochten komen te verminderen, het ontbrekende uit de begrooting zou moeten worden opgebracht. Jn een lange rede kwam vervolgens Blum namens de socialisten betoogen, dat de thans* voorgestelde oplossing onvoldoende is en dat men op den duur tot geen afdoende ge nezing kan komen, zonder de heilzame ader lating der kapitaalheffing. De socialisten en radicalen brachten Blum na afloop van zijn rede in een tamelijk rumoerige vergadering een uitbundige ovatie. Daarna kwam Poin- caré aan i woord. Indien de socialisten en communisten doorgaan met zulk een uitvoerige ontwik keling hunner toch overbekende denkbeel- ^en .,n3.ar aanleiding van het voorstel tot constitutionaliseering van het ontwerp, dat. ooor de Kamers reeds met enorme meer derheid als gewotie wet is aanvaard, vraagt men zich af, of het congres hedenavond nog zijn taak kan beëindigen. Na de rede, waarin Poincaré de aanne- van Eet ontwerp aanbeval, ontwikkel de Doriot op de tribune uitvoerig de com munistische leer. Hij deed dit in zogdanige termen, dat de president, na hem herhaal delijk tot de orde geroepen te hebben, hem het woord ontnam. De communisten hieven toen gezamenlijk een carmagnole aan, waar op de president zich dekte en de zitting schorste. Na de hervatting der zitting weigert Do riot, die nog op de tribune is gebleven deze te verlaten. Na alle overredingsmiddelen uitgeput te hebben, schorst De Selves op- ,$e zitting en wordt Doriot „ïpanu militari verwijderd. De Nationale Vergadering heeft met 671 steromen vóór en 141 stemmen tegen het ontwerp dat de grondwet van 1875 aanvult, aangenomen, (..A1S na verwijdering van Doriot, die eir.de- neengaat, op sommatie van generaal Peltier, commandant in de Senaat, zitting heropend wordt, gaan ie communisten voort hejdcnsch spektakel te maken. Zonder zich daaraan verder te storen, doet Dc Sel ves met handopsteken de beraadslaging gé- sloten verklaren, waarna het wetsontwerp in stemming wordt gebracht en aangenomen. De procuratiehouder van de Berlijnsche ankfirma Meyer Co. beeft in een tijd ruimte van nog geen W2 jaar kans gezien, ruim 280.000 Mark van zijn firma op de ren baan te verwedden. Hij kwam zich gisteren bij de politie aanmelden. Hij was erin ge slaagd, deze verduisteringen door valscbe üoekingen weg te werken. Tengevolge van nieuwe regens is in het Noorden van Zuid-Slavië het spoorwegver keer verbroken. De schade is groot. De snel trein WeenenAgram ontspoorde bij Ljoe- bliana. Er zijn vele gewonden. De eerste minister is, op weg naar zijn bureau, aangevallen door een klerk van een douanekantoor, aldus wordt uit Bagdad ge seind, die hem met een scheermes verschei den sneden in de wang, het voorhoofd en den arm toebracht. De man werd gearresteerd. .De premier iB in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is bevredigend. De aanvaller had blijkbaar grieven. De „Osservatore Romano" schrijft; De Mexicaansche regeering, die de katholieke kerk in haar land wil onderdrukken, belet alle onderhandelingen. Elke regeling op den grondslag der wet van Calles is onmogelijk. Het diplomatieke oilensicf van Duitsch land inzake de quaestie yan de vermindering der geallieerde bezettingstroepen schijnt suc ces te hebben. Het bericht in de „Matinvolgens hetwelk de Duitsche ambassadeur te Parijs, von Hoesch, heeft verklaard, dat Frankrijk bereid is, de sterkte van zijn bezettingstroepen van 60.000 man te verminderen tot 5O.U00 man, wordt van bevoegde Duitsche zijde beves- tigd. Men kan niet beweren, dat men in de Wil- helmstrassc met deze toezegging van Briand in de wolken is. In de eerste plaats omdat men reeds vroeger met dergelijke toezeggin gen steeds teleurstellende ervaringen heeft opgedaan, en voorts omdat men een sterkte van 50,000 man Fransche bezettingstroepen te hoog vindt. Van Duitsche zijde heeft men er namelijk op aangedrongen, dat de sterkte van alle geallieerde troepen, dus van Engel sche, Fransche en Belgische tesamen niet meer dan 50.000 man zou bedragen, hetgeen overeenkomt met de garnizoenen, die Duitschland voor den oorlog in deze gebieden onderhield. Men betwist ook de Fransche verzekering dat de Fransche bezettingstroe pen op het oogenblik 60.000 man sterk zou den zijn. De Fransche bezetting bedraagt op het oogenblik volgens Duitsche tnededeeün- gen minstens 70.000 man. Melding wordt gemaakt van een heldhafti ge poging 0111 de duikboot H 29 te redden van een oificier en den mécanicien, die, ofschoon het vaartuig reeds zinkende was, afdaalden naar 't benedengedeelte en poogden de water reservoirs te ledigen. Hun pogingen waren echter vergeefsch. De mécanicien kwam om het leven, terwijl de officier werd opgenomen door een krachtige luchtstrooming, door den observatietoren naar buiten geworpen en het leven er afbracht. ■Volgens „Ceske Slovo" zijn in het staats- krankzinnigengesticht te Birschkowitz meer dan 800 verpleegden en een gedeelte van het personeel na den maaltijd, die uit kalfsvleesch en rijst bestond, ongesteld geworden. In de meeste gevallen is de ziekte van ernstigen aard. Omtrent het Spaanscft-ltaliaansche ver drag meldt een radiogram uit Londen nog, dat het op 7 Augustus te Madrid is getee- kend. Het is een vriendschapsverdrag en be treft tevens de juridische oplossing van ge schillen. Volgens de Italiaansche bladen be vat het meer dan 12 artikelen en kan het worden vergeleken met de reeds door Italië gesloten verdragen met Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. Het is echter van veel wij der strekking en betreft ook rle belangen van Italië en Spanje in de Middellandsche Zee en Zuid-Amerika. Het verdrag zal later bij den Volkenbond worden geregistreerd, De nota door den Zuid-Slavischen gezant te Sofia, Rakitsj, gisteren aan de regeering te Sofia overhandigd, bevat de volgende be palingen: lo. Ontbinding van het Macedonisch co mité. 2o. Uitlevering van de leiders der kom!- tadsji's. 3o. Schadeloosstelling aan de gezinnen der bij de jongste grensincidenten om het leven gekomen personen. De Engelsche gezant te Belgrado verscheen gisteren bij den minister van buitenl. zaken Nintsjitsj en verzocht hem volgens de „Poli tica" om inlichtingen nopens de Zuid-Slavi sche nota aan Bulgarije. De gezant verklaarde, dat zijn interventie met voorkennis en goedkeuring van Italië en Frankrijk geschiedde en hij gaf den minister in overweging het conflict aan de in Septem ber bijeenkomende Assemblee van den Vol kenbond voor te leggen. Nintsjitsj deed mededeeling van de wen schen zijner regeering en verzekerde den ge zant, dat de houding van Zuid-Slavië niet in het minst agressief was. Ook de Fransche gezant bezocht gistererj. Nintsjitsj. Zijn bezoek geschiedde volgens dc „Politica" in overleg met den Engelschen gezant. De regeering maakt bekend, dat een comi té zich thans bezig houdt met de volkomen reorganisatie der douanen, naar aanleiding van een ernstig schandaal dat bij de admini stratie is ontdekt. 6.65. 8 taanden F. B. I, 3.20. 53 manden' Bast. I, 2,45. 458 manden Grof I, 2.40. 50 manden Stippel 0.40. 111 manden K. K. 1.70, alles per 25 K.G. „Afslagvereeniging Beeraster, Purmerend en Omstreken," Maandag 9 Augustus, Aardappelen 0.90—1.45; kl. Aardappelen 0.78; Slaboonen 1.37—1.48; Snijboonen 1.202.20 per 15 k.g. Roode aalbessen 0.310.50 per k.g.; Klapbessen 46.50 per 100 k.g.; Perziken 441 per 100; Komkommers 4.305.00 p. 100 Tomaten 0.230.25 per k.g.; Bloemkool I 15.70 —19.70, roode kool 3.90—5.70, witte kool 1.902, per 100; spinazie 42—45 ct. per mand van 5 k.g., sla 1.50 per 100 krop, peterselie 2.70, selderij 3.80, rabarber 3.109.20, per 100 bos; meloenen 6065 ct. per stuk. aardappelen: blauwe eigenh, 50—73 ct. per 25 k.g.; peren: Clapp's Fa vorite 22—25 ct., Janbaasie 8 ct„ Kruide nierspeer I 2235 ct„ Suikerpeer I 610 et., per k.g. GRONINGEN, 10 Aug. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 10 Ajug. 3 Aug. f f 7.00- 9.15 7.95- 8.75 8.00- 9.10 7.75- 8.50 9.00- 9.50 8.50- 9.75 8.00- 9.00 9.00- 9.75 9.00- 9.75 7.75- 8.75 10.00-10.75 N ALPHEN AAN DEN RUN. Veiling van de ,.V, Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn ,ran 9 Augustus 1926. Heerenbooncn 12.50 —22.50. Snijboonen 15.80—18. Postelein f 7—8.6O. Aardappelen 2.30—3.60 Augur ken 34—36. Id. basterd 13—26. Peroer, suiker, 6.80—9,90. Id. Dirkjes 6,60, alles per, 100 K.G. Rabarber 5—7. Peen 7.60 —9.70 per 100 bos. Kroten 2.20—3.10 per 100 stuks. Andijvie 2.202.60 per 100 struik. Kropsla I, 1.102.50 per 100 stuks. Komkommers 5—6.20. Id. II, 2,402.80 per 100 stuks. Meloenen 14—60 per 100 stuks. TER AAR. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „God zij met ons, van 9 Aug. 1926. 1445 zak snijboonen, 1.06, 45 zak id. stek 0.20. 34 zak Prinsesseb. z.dr. 1.80. 3 zak W. Pronkb. 0.80. 3 zak Dubb. st. pr. 0.90. 1 zak Spekbooneis f 1.05, alles per 10 K.G. Augurken. 1 mand Fijn II, 7.30. 1 mand F. B. I, 3.55. 25 manden Bast. I, 2.80. 170 manden Grof I, 2.65. 18 manden Stippel 0.45. 16 manden K. K. 1.60. Alles per 25 K.G. TER AAR. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „St. Phocas, van 9 Aug. 1926. Na aftrek van veilingskosten. 6523 zak snijboonen I, 1.01. 125 zak id. stek 0.14. 144 zak Prins.b. z. dr. 1.65. 3 zak id. m. dr. I, 1-45. W. pronkb. 0.75. Dubb. st. pr. 0.89. Enk. st. pr. 1.27, alles per 10 K.G. Augurken. 7 manden Fijnl, 10.00-16.25 2Q.00-37.00 20,00-32.75 16.00-23.00 16.00-23.75 lOJlO-léjlO 10.00-13.50 Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintepgerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulvrucht Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon. Karwijzaad Koolzaad Geel m. zaad Kanariezaad De korting en bijbetaling bedraagt -thans voor tarwe natuurgewicht 7 Kg. rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per Kg. HULST, 9 Aug. Granen. De aanvoer ter markt was gering. Genoteerd werd voor tar we f 14, resge f 10, gerst f 9, erwten f 13 —16. AMSTERDAM, 10 Aug. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). De prijzen waren heden onveranderd. ELST (Bet.), 9 Aug. Fruitveiling V. V. O. B. Kruisbessen 4 3/4—12, roode bessets 2345, aardbeien 97, Belle de Louvian 40 50*, blauwe pruimen 2133, Eng. krozen 2435, zoete abrikozen 4666, witte prui men 4770, wijnpruimen 4470, dubbele witte pruimen 24-50, beurre Giffard 3538, N.-H. suikerperen 6%8, zwaanhalsperen 67%» keizerinperen 1011, Dirkjesperen 59:1^ Claap's Favorite 2436, Procosse de Fravoux 2633, amadotperen 78, pe permuntperen 78, smoutperen 88)4» kruideniersperen le soort 2430, 2e soort 15—18, Yellow Transparant le soort 3044, 2e soort 13—22, extra 55—60, Early Vic toria ^e soort 22—27, 2e soort 1420tct. per kg. Perziken le soort 1020, 2e soort 6—8, 3e soort 2>/24, meloenen le soort 6778, 2e soort 28—38 ct. per stuk. Abrikozen le soort df 1.603.30 per 100 stuks. GRONINGEN, 10 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 350390, 2e f 275 300, 3e f 175varekoeien le s. f 300325, 2e s. f 250—270 stieren le s. f 0.78—0.80, 2e s. f 0.600.68, slachtvee 200 vroegmelk- koeien le. s. f 325—375, 2e s. f 250—300 kalfvaarzen les. f 300320,2e s. f 175200 le s. f 0.92—0.94, 2e s. f 0.86—0.88 p. kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 vette schapen le s. f 3539, 2d s. f 2832, weide- schapen le s. f 3338, 2e s. f 2528, weide- lammeren f 10—14 vette kalveren le s. f 0.90—0.96, 2e s. f 0.75—0.80 vette lam meren f 1518 loopvarkens f 2017, vette varkens f 0.720.74, 2e s. f 0.680.70, Londensche varkens zouters le s. f 0.65 0.67, biggen f 1015, f 1.502 per week. Aanvoer 128 vette koeien, 254 kalveren, 338 melk- en kalfkoeien, 76 stieren, 1075 schapen, lammeren, 832 vette en Londen sche varkens, 374 magere varkens en biggen. In kalfvee, melkvee, slachtvee en stieren waren handel en omzet zeer traag, met terug gaande prijzen. Wette en nuchtere kalveren prijshoudend. In wolvee was mede de handel over het geheel zeer traag, terwijl prijzen zich met moeite staande hielden. Vette varkens bij grooten aanvoer. Zouters iets hooger. Biggen prijshoudend. ENKHUIZEN, 10 Aug. Aardappelen. Schotsche muizen 2,502.55, per baal 100 pd.). Slaboonen 1.702.20 per zak (32,pd..) Kruideniersperen 12.2012.40, Fransche suiker 3.603.80, goudballen 33.20 p. 100 p. GRONINGEN, 10 Aug. Eieren hooger. In den groothandel 6 4 6.87 p. 100 st., in den kleinhandel 1.60 p. 20 st. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Aug. Boter. (Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabriek. Aan gevoerd 29.200 kg. Hoogste prijs 1.86, laag ste prijs 1.73, middel prijs 1.82. HOOGEVEEN, 10 Aug. Eieren. Aange voerd 410.000 stuks, 6.50—7.85 per 100 stuks. Handel vlug. ROOSENDAAL, 10 Aug. Botermijn. Aanvoer 35.775 kg. Prijzen hoogste 1.88, middên- 1.83, laagste 1.78. VEENENDAAL, 10 Aug. (Weekmarkt) Eieren 7.258.25 per 100. Aanvoer 215.000 stuks. Handel vlug. Biggen 15—24 per stuk. Aanvoer 225 stuks. Handel vlugger. BOVENKARSPEL (Station), 10 Aug. Aardappelen. Koks 1.75Z.85, Due. 1.55 1,75, Ninetyfold 1.351.75, Schotse 2.50—2.70, Kleine 1.25—2.35, Blauwe 1.501.70, Bonte 1.85 p. b. Aanvoer 7400 b. Uien. Groote gele 3—3.40, Drielingen 12.40 p. b. Aanvoer 60 baal. Bloemkool le s. 7.80—23.10, 2e id. 3.60—12.30, 3e id. 1.603.80 p. 100 st. Aanvoer 47.600 st. Roode Kool 0.60—1.80 p. 100 kg. Aanvoer 56.500 kg. Gele Kool 2.40—3.30 p. 100 kg. Aanvoer 11.300 kg. Witte Kool 0.50—1.20 p. 100 kg. Aanvoer 9700 kg. Slaboonen 1.30 2.05 per 15 kg. Aanvoer 105 z. CULEMBORG, 10 Aug. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Dirkjesperen le soort 35 1/4 ct., kruideniersperen le soort 19—26 ct., stoofperen 4 ct., roosjesperen le soort 4345 ct., Noordholl. suikerperen le soort 4634 ct., beurré cufeur le soort 1934 ct., Clapps favorite le soort 19 3425 ct., An dre la Porte 19% ct., peren van de le soort 6 34 ct., spruperen le soort 7 34 ct., konings- jutten le soort 10 3413 ct., zwaanhalzen le soort 3 344 34 ct., heerenperen le soort 9 9 34 ct., premanjeperen 6 34 ct., diverse peren 6 34 ct., tulpappelen 16 ct.., zure appelen 12 ct.," pruimen le soort 15%1634 ct-» krozen 18 34—33 ct», donkere id. 19 ct., schudkrozem 1434—20 ct., alles per kg. Perziken le soort 9 34 ct., id. 2e soort 4 34 ct. per stuk. BODEGRAVEN, 10 Aug. Kaas- en Var- kensmarkt. Kaas: Aanvoer 449 partijen, waaronder 415 Rijksmerk, 20564 stuks, we gende 164512 K.G. Prijs Goudsche kaas niet Rijksmerk le soort 4751, 2e soort 40 45, zwaardere tot 53, zonder Rijksmerk 3847. Handel vlug. Varkens: Aanvoer 53 stuks. Prijs; magere 40—45, Biggen 15-20,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6