Ct De toelaatbaarheid der R.K. Volkspartij. m Voornaamste Nieuws V erkeersongevailen. Stadsnieuws. f >\Ss5Hv - - IPfS Donderdag 12 Augustus 50ste Jaargang No. 16325 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Haarlem den 8 Juli 1926. Mijne Heer en. In antwoord op Uw schrijven van den oden dezerbevattende eene fbt Ons ge richte vraag, of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch Katholieken zich politiek or ganiseeren in de R.K. Volkspartij, deelen Wij U. Ed. het volgende mede De R.K. Volkspartij staat buiten de Katholieke Staatspartijzij veroorzaakt dus eene scheuring onder de Katholieken. Wat dat nubeteekent, wijzen de naburige katholieke landen maar al te duidelijk aan. Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe een goed katholiek er zelfs maar aan denkt om aan die scheuring mede te werken. Met hoogachting inmiddels Uw dienaar in O. H. A. J. Callier. Bisschop van Haarlem. Mijne Heerenl Ons Schrijven van 8 Juli was Onzes inziens zeer duidelijkde landen, waarheen wij daarin verwezen, zijn Kath. landen, waar een dergelijke scheu ring onder de Kath. altijd is gemotiveerd met zuiver politieke redenen in Frankrijk zelfs ondanks de waarschuwing van Paus Leo XIII. Die menschep, achtten zich ook goed Katholiek, en de geschiedenis heeft be wezen, welke schade zij toch aan de Kath. zaak en aan de H. Kerk hebben toegebracht. Toen wij dus daarnaar verwezen, koes terden wij de hoop, dat gij daarin een rechtstreeksch antwoord zoudt zien, niet door woorden, maar door de feiten zelf ge geven. Nu wij in die hoop zijn teleurgesteld, geven wij thans onomwonden de verklaring dat gij door Uw scheuring straks verant woordelijk zult staan voor de gevolgen, als onze verzwakte Kath. partij niet meer in staat zal zijn om krachtig onze Kath. be langen te verdedigen. Uw dienaar in O. H. A. J. Callier Bisschop van Haarlem. Agenda 13 Augustus De autobussendienst Haarlem— Noordwijk aan Zee. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Personalia. R. K. Kamer-Centrale, Leiden. Ringrijden te Santpoort. rijden te Santpoort. ms&mjÊM f-"' M in dit nummer. De winnaar van den wisselbeker, de heer M Schoori. te Santpoort. Mevr. Uytendaah te Santpoort, die den wisselprijs voor dames wort. HET VOLKSFEEST „ZUID-SCHALKWIJK". De viering van Koninginnedag in hef Bavodorp. T uinbou wcursüSsen. Gids voor Haarlem. Examen hoofdakte. J. J. WEBER ZOON Telegrraphïsch Weerbericht Examen M. O. Lichamelijke Oefeningen. Gunning. Besmettelijke ziekte. Diamanten huwelijksfeest. Autobotsing. De abonnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Pet weelc ƒ0.25 Per kwartaalf 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusscben den tekst ais ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 d per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel mger 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of Jjeide oogen: bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f J9C bij verlies van een f Cft y bij 'n breuk van f 1(1 m bij verlies v. doodelijken afloop: 1 tv Ui een voet of een oog: 1 dnim of wijsvinger: ClU. been of arm: au andere vinger. WIJ Men herinnert zich, dat er in het begin der vorige maand in de dagbladen een com muniqué van het persbureau Vas Diaz ver scheen, uitgegeven door het bestuur van den Kieskring Noord-Holland van de R.-K. Volks partij, waarin de zonderlinge mededeeling werd gedaan, dat genoemd bestuur zich had gewend tot Z. D. H. den Bisschop van Haar lem met de vraag „of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch-Katholieken zich poli tiek organiseeren in de Roomsch-Katholieke Volkspartij". Hierop was aldus het com muniqué geen rechtstreeksch antwoord ontvangen, waarom het bestuur zich opnieuw tot den Bisschop had gewend met het ver zoek alsnog een rechtstreeksch antwoord te mogen ontvangen. Het zal menigeen bij het lezen van dit be richt wel -zijn gegaan als ons, die weten, dat onze Bisschop niet gewoon is halve of ont wijkende antwoorden te geven en uit de me dedeeling van het persbureau dan ook dade- - lijk de conclusie trokken: het antwoord zal duidelijk genoeg zijn voor wie goed lezen wil. Te meer werden wij in deze opvatting versterkt, omdat in het bericht met geen woord werd duidelijk gemaakt, welke de in houd van dat „niet rechtstreeksche" Bis schoppelijke antwoord dan eigenlijk wel was. Maar onze verbazing steeg, toen dezer da gen opnieuw door hetzelfde bestuur een be richt aan de bladen werd gezonden, dat men ten tweede male een onbevredigend ant woord van den Bisschop had ontvangen en zich nu door een deputatie tot Z. D. H. zou wenden om door middel van een persoonlijk onderhoud het zoo zeer gewenschte „recht streeksche antwoqrd" uit te lokken. Onze nieuwsgierigheid was begrijpelijker wijze door al deze geheimzinnigheid geprik keld. Reeds de eerste maal hadden wij be proefd om het een en ander omtrent het ant woord van den Bisschop aan het bestuur van den Kring N. H. der R.-K. Volkspartij, te we ten te komen. Om straks te noemen zeer te waardeeren redenen echter zonder resul taat. Den tweeden keer echter waren gelukkiger, In een langdurig onderhoud, hetwelk wij gisteren met Z. D. H. mochten hebben, kre- gen wij de bevestiging van onze van den aan vang af gekoesterde meening, dat er bij on zen Bisschop geen oogenblik ook maar eeni- gè aarzeling omtrent de al of niet toelaat baarheid van de R.-K. Volkspartij heeft be staan. Monseigneur heeft zijn meening tot tweemaal toe overduidelijk kenbaar ge maakt, zooals ieder onbevooroordeeld lezer uit de onderstaande antwoorden zal blijken Monseigneur gaf echter, vooral de eerste maal, in vermanenden vorm, maar niettemin ondubbelzinnig weer, dat een tweede poli tieke partij van Katholieken naast de Alge- meene R.-K. Staatspartij beteekent scheu ring, met al de droeve gevolgen van dien. Deze vaderlijke wenk aan de leiders had hun vol doende moeten zijn om hun verdeeling zaaiend werk te staken. Overtuigd, dat het meerendeel der leden van de R,-K. Volkspar tij zich slechts uit onwetendheid en kortzich tigheid buiten de R.-K. Staatspartij organi seerde, bepaalde Monseigneur gich tot de dui delijke vermaning aan het Noord-Hollandsche bestuur, om aan de scheuring een einde te maken. Aanvankelijk konden wij dan ook omtrent dit eerste antwoord niets te weten komen. Het was bestemd voor het bestuur en terecht kon worden verwacht, dat de vra gers door dat antwoord tot de eenige voor de hand liggende conclusie zouden komen, n.m. gehoor geven aan den wensch van bun Bisschop en zich uit de organisatie terug trekken. Dat er desondanks een tweede verzoek om een meer „rechtstreeksch antwoord" inkwam had Monseigneur niet weinig verbaasd. „Is dat vragen, behalve om de motieven in mijn antwoorden genoemd, al niet geheel overbo dig met het oog op 't gebeurde van de laatste jaren," zei de Bisschop ons. „Is de houding van 't Nederlandsch Episcopaat ten opzichte van de politieke organisatie dan niet duide lijk genoeg? Hebben de gezamenlijke Bis schoppen bij monde van den Aartsbisschop op den Nijmeegschen Katholiekendag niet.da- delijk stelling genomen tegen de eerste po ging tot scheuring der R.-K. Staatspartij, toen op het gevaar van het ontstaan der „Nieuw Katholieke Partij" werd gewezen?" Wij hebben Monseigneur toen gevraagd ons inzage van de correspondentie met het N. H. bestuur der R.-K. Volkspartij te willen geven met machtiging om daaruit naar besten inzicht te publiceeren, overtuigd, dat een maanwoord van onzen Bisschop nog altijd vèrstrekkenden invloed heeft bij onze ge- loofsgenoioten. Maar ook om het stadium, waarin dit vragen naar de bekende waar- neid thans gekomen is, hebben wij aan Mon seigneur verzocht publiciteit aan zijn ant ivoorden te mogen geven. Met ons zal nu ieder weldenkend lezer, nullen ook de leden der R.-K. Volks partij overtuigd zijn, dal al reeds met het jerste Bisschoppelijk antwoord de zaak was uitgemaakt; en dat het wel van een heel zon derlinge mentaliteit getuigt om na het twee de antwoord nog om meer duidelijkheid te blijven vragen. Wij laten hieronder nu de beiden antwoor den volgen. Den 26 Juli zond daarop het N. H. bestuur der R.-K. Volkspartij opnieuw, maar nu een uitvoerig schrijven naar het Bisdom, waarin werd toegegeven, dat de R.-K. Volkspartij buiten de R,-K. Staatspartij staat en ook, dat zij een scheuring onder de Katholieken ver oorzaakt, maar dat zij zich daartoe op grond" van de bekende beweringen omtrent conser vatisme der R.-K. Staatspartij, gevaar, dat de arbeiders naar de S. D. A. P. zullen loopen ênz, verplicht acht, om al welke redenen nog maals om een meer rechtstreeksch antwoord werd verzocht, omtrent de al of niet toelaat baarheid der R.-K. Volkspartij, Hierop antwoordde Monseigneur als volgt: Commentaar is o.i. hierbij verder overbo dig. Wie durft er nu, na lezing van deze brie ven zeggen: nu weet ik de mcening van onzen Bisschop nóg niet? Is het bestuur der R.-K. Volkspartij anders dan de man, die 's winters bij een ijsbaan staat en aan den baanwachter vraagt: „is dit ijs betrouwbaar?" Hij krijgt ten antwoord: „Wanneer gij er op gaat, scheurt het." „Ja, zegt de eerste, „dat begrijp ik; maar is het nu wel zoo erg, wanneer het ijs scheurt?" En hij krijgt opnieuw ten antwoord: „Als ge er u op waagt, dan zakt ge er door en ver drinkt." Wat zegt men, wanneer zoo iemand na deze twee antwoorden beweert: „maar nu weet ik nog niet, waaraan ik mij houden moet." De vragen omtrent de toelaatbaarheid der zich noemende R.-K. Volkspartij waren ge heel en al overbodig. De geschiedenis in Frankrijk^ in België en elders, nu weer in Mexico, heeft overduidelijk aangetoond, dat alleen bij een stevige organisatie, bij een vaste eenheid der Katholieke staatsburgers, zoo noodig in verbond met andere belijdende christenen, orde, gezag, vrijheid, kerk en al taar veilig zijn. Dat in het laatst der vorige eeuw in Frankrijk, dat nu weer in Mexico, beide Katholiejce landen, een kerkvervolging kon uitbreken, dat daar vrijmetselaars, God en godsdiensthaters het bewind in handen konden krijgen, doet menigeen met verbazing uitroepen: maar hoe is dat toch mogelijk en nog wel in een Katholiek land! Men vergeet, dat de Katholieken zelf de schuld zijn, dat zij eerst jaren lang over koningschap of re publiek; over democratie en conservatisme, over taalrechten en andere dingen onderling vechten en de hoogste belangen uit het oog verliezen. Van hun verdeeldheid trekt een minderheid partij en dan volgt de onderdruk- king. Zich houdend buiten alle eng politieke vraagstukken, waaromtrent binnen de partij volop gelegenheid tot twisten en debattee- ren is; hebben de Nederlandsche Bisschoppen nu al jaren lang steeds vermaand om ook als Katholieke Staatsburgers een krachtige een heid te blijven vormen, de eenige waarborg, om te behouden, wat wij na jaren van strijd veroverd hebben, n.m. onze volle Katholieke vrijheid en ons bloeiend geloofsleven in Ne derland. Wij vertrouwen, dat de overgroote meer derheid der leden van de R.-K. Volkspartij dit ook langzamerhand wel zal inzien en ze ker de ernstige maanwoorden van een grijzen en wijzen Bisschop meer zal tellen dan de voorlichting van enkele politieke slimmelin- gen. de bestuur „of het toelaatbaar is te achten dat Roomsch-Katholieken zich politiek orga niseeren in de R.-K. Volkspartij", werd het volgende geantwoordr Op de eerste vraag van het meer genoem-i Sociëteit „St. Bavo" „Alberdingk Thijm" 8 uur. Bevolkingsbureau 8 uur Bouwvereeniging „St. Jozef'' 8 uur. St. Jozefs Gezellen gebouw Jansstraat 59 Competiitewedstrijden Damclub „T. en P." 8 uur in de bovenzaaL Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoctestraat 11. Eiken Donderdag van 89Vz uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. "s Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 2l uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitlcenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des MaandagsocTitends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van hoeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van- de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74t Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en elcctricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Naar wij thans vernemen, zijn de gevoerde onderhandelingen tusscben de ondernemers der thans bestaande lijnen HaarlemNoord- wijk aan Zee, n.l. de heeren Bolthuis en Heemskerk eenerzijds en de directie der Brockway Maatschappij anderzijds, voor laatstgenoemde maatschappij met een gun- stig resultaat bekroond geworden. Met tU3. schenkomst van de gemeentebesturen ven Noordwijk en Noordwijkerhoul is een zoo danige overeenkomst verkregen, dat binnw* niet al te langen tijd door dè Brockway Maatschappij deze lijn geëxploiteerd zal worden. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: M. Nederkoorn, Haarlem, Kinderhuissin gel 66, als makelaar in onroerende goederen. A, Rumpt, Schoten, Soendastraat 29, als makelaar in onroerende goederen. H. Brouwer, Heemstede, Zandvoortsche- laan 62, als makelaar in onroereende goede ren. S. Vis, Haarlem, Ged. Schalkburgergracht 31, als makelaar in koffers, lederwaren, reis artikelen en verdere aanverwante art. F. C. Brakel, Haarlem, Ged. Raamgracht 81, als makelaar in onroerende goederen. J. P. van Baasbank, Bloemendaal, Prof. van Vlotenweg 10, als makelaar in schepen. J. A. van Pel, Heemstede, Prinsenlaan 8, als makelaar in hypotheken, roerende goede ren en assurantiën in den ruimsten zin van het woord. P. van de Geer, Zandvoort, Brederode- straat 10, als makelaar in onroerende goede ren. G. W. Paauw, Haarlem, Kloppersingel 141, als makelaar in electro- cn radio-apparaten. W. F. Selie, Heemstede, Camplaan 32, als makelaar in onroerende goederen. J. van den Berg, Haarlem, Jacobijnestraat 2, als makelaar in radio-artikelen. J. B. Sluiter, Aerdenhout, Eikenlaan 1, als makelaar in onroerende goederen. De uitslag der Juni-examens van de Ver eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen, is als volgt: Boekhouden: Geslaagd 6 van de 14 can didates J. J. Strijbosch, A. A. Schiering, G. J. Nieuwveen, C. Lunenburg, allen te Haarlem en W. R. F. Bok te Heemstede, en G. F. Maurer te Beverwijk Duitsch: Geslaagd 4 van de 7 candidates mej. N. Kleefstra, P. J. P. J. Potgieser, mei. A A B. Nieuwenhof, allen te Haarlem en M. H. Schreuder te Heemstede. Engelsch. Geslaagd 6 van de 12 candi dates R. J. Ton, J. M. Westendorp, H, Riedeman, R. Prosée, allen te Haarlem en N. van Tongeren en T. Snaterse te Am sterdam. De heer Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden, 'heeft zijn benoeming tot bestuurs lid van de R. K. Kamer Centrale Leiden, zulks in de vacature, ontstaan door bet be danken van den heer Kaale te Bleiswijiv, aangenomen. Onder veel belangstelling had gisteren te Santpoort het Ringrijden plaats, zooals het ieder jaar door de bekende vereeniging „Santpoort's Ringrijden" wordt uitgeschre ven. Het aantal deelnemers was tamelijk uitgebreid, zoodat de geheele middag 'oor dit traditioneele sportfeest noodig was. Het mooie zomerweer had een. groot aan tal menschen naar Saqtpoort gelokt en 'ij allen, mèt de fraai getuigde paarden, de sierlijke dogcars en tilbury's, vormden een bor.ie en vroolijke menigte. Het feest ving precies op tijd aan. De zilveren wisselbeker moest dit jaar ver dedigd worden door den heer H. H. Meiier w V- - :.s -. uit Wijkeroog, en de wisselprijs voor da mes (verzilverd thee- en koffieservies) door mevr. Graapendaal, uit Velsen, beiden win naars in 1925. Het ging er bij het ringsteken zeer geani meerd toe en er werd „gestoken" met af wisselend geluk. Dat de hoofdprijzen dit maal in andere handen zouden overgaan bleek al spoedig. Toen om omstreeks 6 uur de laatste rin gen aan den stok waren geregen, bleek het, dat de prijzen als volgt behaald waren: le prijs dames: (wisselprijs) mevr. Uijten- daal, te Santpoort; 2e prijs mej. J. Witte- man te Santpoort; 3e en 4e prijs prijs de dames B. en J. Schoor, te Santpoort. Troostprijzen de dames G. v. Tuncn en H. Schipper te Santpoort. le prijs heeren: (wisselbeker) M Schoor, te Santpoort; 2e prijs J. v. d. Sluis, te Vel sen; 3e prijs: H. Uijtendaal, te Santpoort; 4e prijs: J. Schoor, te Santpoort. Troostprijzen: J. Nelis, te Schoten en H. Meijer, te Wijkeroog. Na afloop van het concours ging het naar hotel „De Weyman", waar de prijsuit- deeling plaats had. Alvorens hiertoe over te gaan, bracht de voorzitter der vereeni ging, de heer N. Witteman, een woord van dank aan allen, die hun medewerking ver leenden, aan de inteekenaar-s en deelne mers, aan het muziekkorps „Wilhelmina", dat den geheelen middag voor pittige mu ziek zorgde, en aan de politie voor de goede orde. Spr, hoopte de mededingers het volgend jaar, wanneer Santpoort's Ringrijden 175 jaar bestaat, wederom terug te zien. Hierna reikte de voorzitter de prijzen met een toepasselijk woord uit, waarbij het fanfarekorps zorg droeg, dat de respectie ve winnaressen en winnaars met f&nfares werden begroet. Tot slot werd nog een rondgang met mu ziek door de plaats gemaakt, waarna het welgeslaagde feest was geëindigd. Althans wat 't officieele gedeelte be treft, want nog tot laat in den avond heerschte er in Santpoort-dorp een feeste lijke stemming. Gistermiddag duurde het feest, in steeds prettiger stemming voort, terwijl do druk te hoe langer hoe meer toenam. Waren er gistermorgen nog eenige tenten voor het klein publiek gesloten, gistermiddag cn -avond was alles voor groot en klein opengesteld, zoodat het geheel het idee van een echt ouderwetsche kermis gaf. Zelfs de wafels-, poffers- en oliebollen- lucht ontbrak niet. Ook de bekende slagen en knallen van het „hoofd van Jut' wer den den geheelen dag gehoord. Voor de behendigheidswedstrijden -be stond bijzonder veel animo en menigmaal werd hartelijk gelachen om de buitelingen en duikelingen, die diverse luidjes wisten tot stand te brengen. Bij de prijsuitdeeling, die het avondfeest voorafging, werden fraaie prijzen aan de winnaars van de verschillende spelen- uit gereikt. Zij werden als volgt toegewezen: Ringrijden op het losse paard (voor jon gens) 1. Dirk Vink; 2. Piet Hoenderdos; 3. Cornells Zandvliet; 4. Ernst Lieshout. Ringrijden paard en sjees; le prijs W. Dikkeboom; 2. A. Mesland; 3. Jan van Brug ge; 4. J. van Brugge Mz. Ringrijden voor dames; le prijs Schoor- ler; 2. v. d. Peet; 3. Lieshout; 4. J. Dan-, Ringrijden voor meisjes onder 18 jaar; le prijs Joost van Brugge; 2. Dora v. Brug ge; 3. Jo van Steitt. Ringrijden voor dames; le prijs Jansje Lieshout; 2. Dina Zedel; 3. Jans van Brug- ge. Hardloopen met hindernissen voor hee ren: le prijs Bertus Willemse; 2. Piet Hoen derdos; 3. Theo Zandvliet. Kinderwagen rijden voor dames: Roosje van Brugge le prijs; 2. Arum; 3. v. Leeu wen. Wedloop mét hindernissen voor jon gens van 1316 jaar. le prijs Jan Willem- se. 2. Com Willemse; 3. Simon de Harem; Het avondfeest. Hoewel het in het begin van den avond niet erg druk was, begon het tegen 9 uur aanmerkelijk levendiger te worden. Be halve de vermakelijkheden van den dag waren voor den avond nog een paar wed strijden georganiseerd, n.l. hardloopen met hindernissen voor heeren boven de 18 jaar en kinderwagen rijden voof dames bover de 18 jaar. Beide spelen mochten nog al veel bijval genieten. De uitslagen daarvan zijn reeds hierboven vermeld. Het geheel werd opgevroclljkt door ver schillende muziekinstrumenten. Op het feestterrein waren ook aanwezig de burge meester van Halfweg, de heer Simons en de wethouder, de heer v. d. Berg. Tot laat in den avond bleef de feeststem ming op het terrein. Dit eerste van de se rie Koninginnefeesten kan reeds als uitste kend geslaagd beschouwd worden. Op veler vefzoek heeft de commissie welke verleden jaar bij het Koninklijk be zoek in het „Bavodorpeenige feestelijk heden mocht organiseeren, belloten, dit jaar op 31 Aug. (Koninginnedag) een volks feest in den waren zin, voor jong en oud, te vieren. Bereids is door de commissie een verzoek om toestemming, betreffende feestterrein, volksspelen, attracties en muziek, aan B. en W. van Haarlem gezonden. De commissie doet thans wederom een beroep op aller steun en medewerking en wel op de eerste plaats door een zoo ruim mogelijke bijdrage in geld. De commissie hoopt bijtijds een uitvoerig programma aan te bieden, de uitgebreid heid hiervan, zal voor een groot deel al- hangen van de bijdragen en de eventucele toestemming der autoriteiten. Voorzitter der commissie is: de heer J. Felix, Graaf Willemstraat 17; secretaris is de heer G. F. van Dijk, Damiatestraat 12. Het zal een groot feest in het Bavo dorp worden. Behoudens goedkeuring der autoriteiten zal een draaimolen het geheel komen opluisteren. Zeker zullen daarom de bewoners van het Bavo-dorp de com missie bij haar werk willen steunen. Met aller medewerking zal 31 Augustus weer een gloriedag voor de Bavodorp-bewoners worden. De leerlingen van den tuinbouwwinter- cursus alhier, maakten Dinsdag j.l. een ex cursie naar 't Gooi, ter aanvulling van het onderwijs op de winteravondlessen. Achtereenvolgens '.verden bezichtigd het landgoed ..Gooilust" te 's-Graveland en daarna te Bussum dp kweekerijen van de heeren Jac. Jurissen en Zonen, G. J. Her wig en G. A. van Rossem Óveral even welwillend ontvangen er. nauwkeurig voorgelicht, genoten de jonge lui van den aanblik der cultures, van de aanwijzingen der geleiders en hadden, be gunstigd door heerlijk weer, dien dag een lange practische les. waarvan door allen in een opgewekte stemming genoten werd. Begin October zullen de winterlessen weder aanvangen. Door de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en de omliggende Gemeenten en ter bevordering van het Vreemdelingenver keer, wordt thans uitgegeven een korte gids van Haarlem, waarin de voornaamste bij zonderheden der stad en omgeving beknopt in vier talen vermeld zijn Het boekje is verlucht met talrijke foto's van historische gebouwen, monumenten en stadsgezichten. Een bijgevoegde plattegrond maakt de oriënteering van de verschillen de stadsdeelen gemakkelijk. HAARLEM, 11 Augustus. - Geëxamineerd 7 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer H. C. M. de Grefte. Amsterdam. Afgewe zen 6v De nieuwe gouverneur-generaal Jhr. Mr. A. C. D. De Graeff is naar Indië vertrokken. Tegen den smokkelhandel van Belgisch vee. Zonderlinge toestanden in ZeeGwsch- Vlaanderen. Noodlottige brand te Oss. Een moeder met 3 kinderen in de vlammen omgekomen. De luchtvaartdagen van het A. N. V. te Scheveningen. Het auto-bedrijf der Nederlandsche spoor wegen. Een onderhoud met ir. J. A. Kalii. Een Deensch zeilschip wordt door een Duitsche torpedo getroffen en tot zinken ge bracht. Sinds geruimen tijd worden aardbevinget geregistreerd op IJsland. ■Enorme ontploffing te Baltimore van zeven reservoirs der American Oil Company. Een schoener gestrand bij Sable-eiland; vermoedelijk 28 menschen omgekomen. Berichten over een gespannen verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Zie verder ook Laatste Nieuws. aiiiiviirr» Barometerstand 9 nur v.m. 7.56. Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morge worden opgestoken om 8.59. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var 12 Augustus. Hoogste Barometerstand 765.5 m.M. te Clermont. Laagste Barometerstand 749.2. m.M. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Augustus. Matige toenemende W. tot N. W. wind. Zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. Geëxamineerd 11 vrouwelijke Candida ten. Geslaagd de dames: A. C. J. Polisnt Roermond; A. Tjolkens, .Amsterdam; F. Vis ser, Wageningen; H. C. Woldering, Gronm- gen en J. W. van Zelm, Amsterdam. Afge wezen 6. Bij onderhandsche aanbesteding is aan da N.V. „Gebr. A. M. D. P. Joustra's Aan nemersbedrijf en Handelmaatschappijte Haarlem opgedragen het houwen van een Automobielen-Showroom met Gn-age, Waschplaats en woonhuizen aan het Pleir.. hoek Julianastraat alhier, voor rekening van de N.V. Haarlemsche Auto-Centrale aan de Jansweg, voor uitbreiding van hare gebou wen. De gewapend-betonwerken zijn opgedra gen aan de Firma Jonker Herwaaiden te Haarlem; de ijzerconstruciies met Bimsbeton- kassetten-dakplaien aan de Firma De Vnes- Roboé Co. te Gorinchem en de aanleg der Centrale Verwarming aan de Technische Maatschappij Heringa Wuthrich, alhier. Architect van dit werk is de heer J. J Verhaffen Jzn. 0 In de afgeloopen weck zijn alhier 5 geval len van roodvonk voorgevallen. Het echtpaar Van Zijp, wonende Oude Raamstraat 3, hoopt deze week zijn 60-;arig huwelijksfeest te herdenker- Voor het echtpaar za! deze dag zeker onvergetelijk blijven. Woensdagmiddag kwamen twee auto's op het Badhuisplein te Zandvoort me elkander in botsing. De aanrijding ont stond, doordat de eene auto achterui: reed en de andere juist passeerde. Een de- auto's werd ernstig beschadigd. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Dcor een auto gegrepen. Woensdagavond werd op den Hoogeweg ty Zandvoort een kind door een auto aan gereden. Het kind werd door het rechter- voorspatbord tegen, den grond geslagen.. - waardoor een lichte hoofdwonde ontstond. Dr. \Xril;ems verleende de eerste heelkun dige behandeling. Volgens ooggetuigen trelt den bestuurder van den auto geen schuld. Het kind moet spelende tetfen den auto aangeloopen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1