Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep RADIO Wat de tariefverlaging op de Spoorwegen kost. De Nationale Draadlooze Omroep. Na den watersnood. Prins Hendrik te Dusseldorp. Belastingbiljetten voor den Staat. De noodtoestand in Drente. VERKEER EN POSTERIJEN. Benzine-treinen. UIT HET &ND- Onder de Radio-berichten: Bijzonderheden over het spoorwegonge luk bij München. Duitschland's ïinancieele toestand, volgens den minister van financiën, gunstig. Looneischen der mijnwerkers in het Ruhrgebied. De vreemdelingenbelastingen in België ingevoerd en verhoogd. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. Het spoorwegongeluk by München. De examens voor de hoofd akte L. O. Een Ned. actie tegen de Kerkvervolging in Mexico. GEMENGD NIEUWS. Autobus in een sloot terecht gekomen. Noodlottige val. De noodlottige brand te Oss. Bedrogen ijshandelaars. Een windhoos. De kolen in het Ruhrgebied. Duitse he steun aan de Britsche mijnwerkers. De vreemdelingenbelastingen in België. De mijnwerkers in het Ruhrgebied. Duitschland'8 finantieele toestand. INGEZONDEN. MARKTNIEUWS. ZONDAGS GEOPEND VAN 9-12 UUR - d.i.: de scheiding tusschen Rijk van Nijme gen en Maas en Waal, 325.000 kosten. Het gecombineerd College van het Pol derdistrict Rijk van Nijmegen heeft zijn goedkeuring aan een en ander gehecht. De aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. Opbouw Maas en Waal. In Dreumel, het meest geteisterd dorp in Maas en Waal door den watersnood, zijn thans 48 nieuwe woningen in uitvoe ring; 22 nieuwe woningen zijn dezer da gen uitbesteed aan de Gebrs. van Mame ren te Driel. Woensdag a.s, worden nog De schatting is 5'A millioen. De Nederlandsche Spoorwegen, die in 1924 en 1925 een overschot hadden, reke nen voor 1926, ais er geen 'wonder gebeurt, op een tekort. Dit komt door de tariefsverlaging, welke, naar schatting, een 5H millioen zal kosten. Dit bewijst alweer, zegt de „N. Crt.", dat de redeneering: tariefverlaging wordt goed gemaakt door verkeerstoeneming niet altijd opgaat en natuurlijk niet steeds op hèn gaan, evenmin als de bekende reken- weer 21 woningen aanbesteed, sommen va nzooveek metselaars, die in zoo veel uur een muur kunn enbouwen en aan welken muur men zooveel metselaars zou kunnen zetten, dat men in zooveel tijd er mee klaar zou zijn. Intusschen blijkt uit de exploitatiecijfers opnieuw, dat niet zoozeer het personen vervoer, als wel het vrachtvervoer der spoorwegen de resultaten drukt, al valt het tekort tengevolge van de tariefsverlaging voor vervoer van reizigers niet weg te cijferen. Vandaar dat de Nederlandsche Spoorwegen bedacht zullen moeten zijn op toeneming van het vrachtvervoer. Stellig kan de uitvoering van het plan van den ophaaldienst der vrachtgoederen door het autobedrijf, waarover we bericht hebben, verbetering brengen. En we denken bv. ook aan de uitbreiding, die het vervoer zou ondergaan, als de groote steden hun vuil eens voor den akker gingen bestemmen. Wat het reizigersvervoer betreft, ondanks onze opmerking over de rekensommen onzer jeugd zijn we geneigd aan te nemen, dat een ietwat sterkere verlaging van de tarieven der 3de klasse, het tekort kleiner zou hebben gemaakt. Eindelijk nog iets, dat we al zoo lang op het harte dragen. Onze spoorwegen moeten het in de eerste plaats hebben van het ver. keer in Nederland en het is communis opinio, dat de Nederlander zijn eigen mooie land nog veel te weinig kent. Welnu, waar om geven onze spoorwegen geen rondreis- biljetten uit, zooals België en Zwitserland doen. België heeft zelfs twee soorten van tijdelijke abonnementen. een vijfdaagsch en een veertiendaagsch. Geen beter middel, om bet reizen in Nederland aan te moedi gen, te meer waar het aantal teleurgestelde valuta-reizigers bij den dag toeneemt. Het minderbeidarapport. Gelijk is gemeld is bij bet rapport der Re- geeringscommissie betreffende den Natio- nalen Draadloozen Omroep, waarvan wij den hoofdinhoud weergaven, een minder heidsnota gevoegd van het 30c.-dem. com missielid C. Werkhoven, die, in afwijking met die van de commissie, tot de volgende conclusies komt: L De draadlooze omroep worde op soort gelijk» wijtze als het bedrijf der posterijen, telegraaf en telefoon door den Satat ge ëxploiteerd. EL Van ieder, die behalve voor be roepsdoeleinden in bet bezit is van een radio-luister-apparaat tot ontvangen van uitzendingen geschikt, wordt een jaarlijk- scbe bijdrage van staatswege geheven, waarbij kristaltoestellen lager belast dienen te worden dan lamp-apparaten. EQ, Door de betalende luisteraars wordt eenmaal in de 4 jaren een omröep- commissie gekozen, bestaande uit 6 perso nen, die maandelijks met den directeur van het bedrijf vergadert om de door hem voor te leggen voorloopige programma's te be spreken en, zoo nooaig, na wijziging of aan vulling, voet te stellen. De directeur stemt mee en heeft bij staking van stemmen een beslissende stem. IV. De omroep drage geen neutraal ka rakter, in dien zin, dat bepaalde uitingen op godsdienstig, politiek of ander gebied geweerd zouden mogen worden. V. Van regeeringswege worde geen ander toezicht op de uitzendingen van den Natio- nalen Omroep toegepast, dan voor zoover dit noodig is om strafbare feiten te achter halen. VL De Staat exploiteere twee of meer zenders: a. minstens één ten dienste van het Staatsororoepbedrijf; b. de andere ten dienste van presonen, vereenigingen etc., die deze(n) zender(s) minstens tegen kost prijs wenschen te huren ter uitzending van ontwikkelende of onderhoudende program ma's, reclame, berichten etc. VII. Ook voor de uitzending op de(n) zender(s) onder b. bedoeld, geldt de bepa ling, dat het Staatsbedrijf alles uitzendt, wat niet in strijd is met 's lands wetten. De bezwaren. Het grootste bezwaar van den heer Werk hoven tegen de argumenteeringen en con clusies. door de commsisie in haar rapport neergelegd, geldt het feit, dat er in het stelsel van de commissie van geen nationa- len d. w. z. van geen algemeen Neder- landschen omroep sprake zal kunnen zijn. Telkens weer treft het In het rapport, hoe de stroomingen in ons volk. meestal aangeduid door de woorden „Links" en .Rechts", op elkaar hebben gebotst. Waar bij dan gemakshalve hoewel veelal ten onrechte de aanhangers der sociaal-de mocratie bij „Links" werden ingedeeld. Aangezien nu, om oude en gedeeltelijk verouderde politieke termen te gebruiken; de aanhangers der coalitie in de commissie verre de meerderheid haddei!, schijnt het den heer Werkhoven verklaarbaar, dat de commissie o.a. tot de conclusie is gekomen, dat „door repressief toezicht zooveel mo gelijk moet worden gezorgd, dat de gevoe len» van sunders denk enden niet worden ge kwetst," terwijl deze zelfde commissie t. a. p. zoo goed als den ganschen Zondag voor kerkdiensten opeischt, waardoor op zichzelf reeds de mogelijkheid bestaat gevoelens van andersdenkenden te kwetsen. Daaren boven maakt men het door den Zondag te reserveeren voor kerkdiensten onmogelijk, •eer belangrijke gebeurtenissen het gespro kene b.v. op demonstraties en meetings, welke Zondags gehouden worden, ter ken- nisse van groote groepen daarin belangstel lenden te brengen. Spr. werpt ten slotte de vraag op of Nederland met de oplossing van het radio- vraagstuk den fatalen weg op moet, dien de commissie aanwijst; mèt de beperking van gewetensvrijheid, mèt het gevaar voor clericale overiieersching, mèt de subsidie- sleeperij, die daaraan inhaerent is; of den weg van het onafhankelijk staatsbedrijf, mèt zijn waarborgen voor vrijheid en recht vaardigheid, mèt den democratlschen in vloed van de waarlijke belangstellenden en belanghebbenden, mèt een waarschijnlijk voordeeliger exploitatie, zooals hij in ruwe lijnen aangeeft. De Maasdjjkversterkfng in Gelderland. Naar wij vernemen zullen de kosten voor versterking van den Maasdijk in het Rijk van Nijmegen in het ruim 13 kilometer lange vak tusschen Overasselt (Graafsche Veer) en Raffeltsdijk bij NiftrikVv ijchen, Prins Hendrik der Nederlanden is Vrij dagavond te Dusseldorp aangekomen tot het bezoeken van de Gesolel. Het bezoek zal vermoedelijk tot Maandagavond duren. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, naar aanleiding van een opmerking van zijn ambtgenoot van Financiën, aan de gemeentebesturen ver zocht, aanslagbiljetten voor zakelijke be lastingen en lasten, welke voor onroeren de goederen van den staat of van staats instellingen moeten worden betaald, steeds rechtstreeks te zenden aan del» betrokken ontvanger der registratie en domeinen, die ook voor de betaling daarvan is aangewe zen. Ook aanslagbiljetten wegens water schapslasten behooren aan dien ontvanger te worden gezpnden. De maatregelen van Minister Kan. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, die, gelijk bekend, den laatsten tijd eenige reizen naar Drente gedaan heeft, om zich' persoonlijk in verschil lende plaatsen in het veengebied van den noodtoestand op de hoogte te stellen, heeft thans mededeelingen verstrekt aan een medewerker van „De Ned. Werkgever", hoe die tulp verleend zal worden. De minister ^verklaarde te dien aanzien o.m. het vol gende: „Sedert eenige jaren al staan er in Drente ontzettende voorraden fabrieksturf te velde, die niet afgeleverd kunnen worden omdat de prijs, die voor die turf thans kan worden be dongen, zoo laag is, dat hij de kosten van het vervoer niet loont. Voordat jve nu in Drente met de vervening kunnen doorgaan om den vruchtbaren dalgrond bloot te leg gen, moeten we dbor die voorraden heen. Eindelooze velden staan thans vol met die stapels turf, die niet kunnen worden afge voerd. Van den aanvang af had fk de bedoe ling dien afvoer mogelijk te maken door een premie. Maar dit achtte fk uit economisch oogpunt toch niet geheel onbedenkelijk. Op eigen gelegenheid wilde ik dien stap dus niet doen. Daarom heb ik de zaak aanhangig gemaakt bij de commissie, die te onderzoe ken heeft wat er gedaan moet worden om te komen tot het wegnemen van de veenlaag en daardoor uiteindelijk van Drente te maken een door land- en tuinbouw welva rende provincie. De commissie nu heeft me een dag of veertien geleden geadviseerd, dat mijn denkbeeld uitvoerbaar was. De rege ling, zooals deze daarop is vastgesteld, komt in hoofdzaak hierop neer, dat er een kwartje subsidie zal worden gegeven voor lederen kubieken meter afgevoerde fabrieksturf, mits deze afgenomen wordt door bepaalde soorten fabrieken, die in den uitvoerings maatregel met name zijn genoemd, o.a. strokartonfabrieken. Het is dus geen cadeau In den blinde. Door dezen maatregel maak ik dus den afvoer van de te velde staande fabrieksturf mogelijk. Daarbij zal worden toegezien, dat men nu niet gauw nieuwe turf gaat afsteken, om daarvoor ook dat kwartje te krijgen. Ik hoop, dat de stro kartonfabriek te Coevorden reeds in October in werking zal komén en tlan ook tot de afnemers zal behooren. Deze subsidie zal zeker heel wat kosten; maar het is het eenige middel om zoo spoe dig mogelijk van den veengrond tot dalgrond te geraken, die van uitstekende kwaliteit is, en zoodoende van de werkverschaffing af te komen. We kunnen toch niet eeuwig met die werkverschaffing voortgaan en dag én dag daarbij een paar duizend arbeiders te werk stellen. We moeten integendeel alles beproeven om daarvan ten spoedigste te zijn verlost, ook met het oog pp de moeilijk heden, die daardoor ontstaan. Het is een totaal onhoudbare toestand, dat een paar duizend arbeiders te Emmen, die thuis blijven, bij de werkverschaffing daar meer verdienen dan een paar honderd arbeiders, die In Duitschland over de grens gaan wer ken. Maar bovendien: in die werkverschaffing zit geen perspectief; de mentaliteit die ze kweekt is glad verkeerd. Ik zoek maatrege len met perspectief. We moeten de emigratie zooveel mogelijk bevorderen, maar vooral zoo spoedig mogelijk tot ontginning van den vruchtbaren tuingrond in Drente, die thans nog door reen bedekt is, zien te komen. Drente moet eens eindelijk uit den nood ge raken. Deze maatregel strekt om dit (loei sneller te bereiken." trichtsch Middenstand zal alle KathoReke godsdienstige en sociale organisaties in Maastricht uitnoodigen hare medewerking tot het .welslagen van deze Maastrichtsche protest-actie te verleenen. De geestelijkheid van Maastricht, welke natuurlijk zeer sympathiek staat ten opzich te van deze plannen, heeft alle medewerking toegezegd. Op den nog nader vast te stellen dag der protestactie zal 's morgens in alle H. Missen een generale H. Communie worden gehouden voor de Maastrichtsche Katholieken. 's Middags heeft in een der grootste za- léo, waarover Maastricht beschikken kan, de groote protestvergadering plaats, waar door een der meest bekende sprekers in den lande wordt uitgenoodigd. Na afloop dézer protestmeeting wordt ge zamenlijk getrokken naar de St. Servaas- kerk, waar een plechtig Lof wordt gecele breerd, en waar door een zeer bekend Ne- derlandsch kanselredenaar nogmaals een toespraak zal worden gehouden. De Maastrichtsche Middenstandsvereeni- ging zal aan het Federatief bestuur van den Nederl. R.K. Middenstandsbond een schrij ven richten, ten einde de medewerking van het bondsbestuur te verzoeken om deze protest-actie over het geheele land te ver breiden: gevraagd wordt n.l. van het bonds bestuur om zoodanige- maatregelen te tref fen, dat ongeveer gelijktijdig met de Maas trichtsche protestactie tegen de Kerkvervol ging in Mexico, in alle plaatsen, waar geor ganiseerde Kath. Middenstanders gevestigd zijn, een zelfde protestactie wordt gehou den. Reeds eenigen tijd geleden werd het baanvak ZwolleKampen door treinen, ge trokken met een benzine-motor in gebruik genomen. De laatste dagen hebben wij over autobus-plannen van de Nederl. Spoorwegen kunnen lezen. Wat nog niet bekend is, is de aanleg van vier spoorlijnen met als middel punt Goes, welke eveneens door benzine- treinen bereden zullen worden, Waar ben zine blijkbaar al niet meer goedkoop g noeg is, worden thans proeven genomen met ruwe o'lie, waarvoor de M. A. N.-motor (Die selmotor) blijkbaar buitengewoon geschikt is. Er worden drie verschillende motoren ge bruikt, n.l. de M.A.N.-, N.A.G.- en Daimler- motor, welke motoren afzonderlijk door de Spoorwegen worden besteld, zooals even eens met de wagenbakken geschiedt. De plaatsing van de motoren in de bakken wordt door de Spoorwegen in eigen werk gedaan. De „Times" spreekt de juistheid tegen van het bericht, als zou de regeering van plan zijn tegen de volgende week een nieuwe conferentie uit te schrijven. Het blad verklaart, dat noch de premier, noch zijn collega's iets afweten van het voorne men, waarvan de „Daily Herald" gewaagt. Zij gelooven echter, verklaart het blad ver der, dat de arbeidersleiders er hoe langer hoe meer naar verlangen, dat de onder handelingen worden heropend, doch zij mogen niet verwachten, dat de regeering een stap zal doen, zoolang niet beide par tijen zich bereidvaardig toonen om de on derhandelingen te hervatten en de kans op vruchtdragend resultaat groot is. Voorloo- pig wacht de premier de gedelegeerden conferentie van Maandag af. In regeeringskringen werd verklaard, dat van 10 tot 15 voor volledig pension, Voorts zal de Staatscourant het K. B. publiceeren, waarbij aan buitenlanders be halve Luxemburgers, die mötorrijtuigen be zitten, voor het verblijf dezer vervoermid delen in België een belasting wordt opge legd van 10 frs. per dag voor auto's en van 4' frs. voor motorrijwielen. Volgens de laatste berichten uit München, zijn er tot dusver uit de verongelukte wagens 15 lijken geborgen. Het aantal ge wonden bedraagt 27, waarvan zeven zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. Omtrent het ongeluk met den sneltrein uit Regensburg deelt de machinist van den ver ongelukten trein het volgende mede: De trein reed op de plaats van het onge val met de voorgeschreven snelheid van 72 K.M. De locomotief, de postwagen en drie het kabinet niet voornemens is zijn hou- i wagons waren een wissel gepasseerd, toen ding ten aanzien van de handhaving der blijkbaar door een loshangend stuk van een subsidie aan de kolenindustrie te herzien. volgenden wagon de wissel in anderen stand Onder geen omstandigheden zal meer steun werd gebracht, van staatswege worden verleend en indien Soepeler regeling te vrachten. Zcoals men weet, moet volgens 'de thans geldende bepalingen een onderwijzer twee jaar als zoodanig werkzaam zijn geweest al vorens in de gelegenheid te worden gesteld, examen te doen tot het verkrijgen van de hoofdacte. Een en ander heeft nog al eens aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Naar de Tel. verneemt is echter een soepe ler regeling in dezen te wachten, vvaartoe binnenkort een wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet bij de Staten- Generaal zal worden ingediend. De Limburgsch» Kath, Middenstand neemt de leiding. Door de R. K. Vereeniging Maastrichtsche Middenstand te Maastricht is besloten op een nader te bepalen datum een groote pro testvergadering te beleggen van Katholieken van Maastricht tegen de kerkvervolging in Mexico. Dzee actie gaat dus uit en staat onder leiding van den georganiseerd en Katholieken Maastrichtschen Middenstand. Nederland zal, naar gehoopt wordt, op het voorbeeld van de Katholieke Maastricht sche Middenstanders duidelijk uitgesproken steiling nemen tegen de daad van geweld in Mexico, waaruit spreekt de haat tegen Chris tus' Kerk en hare volgelingen. De protestactie te Maastricht wil men zoo algemeen mogelijk doen zijn. Het bestuur der R. K. Vereeniging Maas- Donderdag geraakte een autobus bp den Utreöhtschen weg bij de buitenplaats „Vol- lenthove" te Zeist in den weeken berm en kantelde in de sloot. De inzittenden wisten door het bovenluik naar buiten te komen. Niemand werd gewond; ook de autobus be kwam slechts geringe schade. Woensdag was de 55-jarige gemeente werkman A. O. aan het werk bij den oprit van de Willemsbrug te Rotterdam. De man kreeg een duw van 'n heipaal, die werd op- geheschen, verloor het evenwicht en kwam met het hoofd op een lager gelegen beton- muur terecht. In het ziekenhuis Bergweg, waarheen hij in emstigen toestand vervoerd was, is de man aan de bekomen verwondin gen bezweken. Aan kwaadwilligheid te wijten? In verband met den vreeselijken brand, welke te Oss gewoed heeft en die vier men- schenlevens opeischte, meldden wij reeds, dat de kostganger A. v, d. Hagen, die het brandende perceel nog kon verlaten, al liep hij zoodanige brandwonden op, dat opneming in het ziekenhuis noodig was, aan de politie verklaringen heeft afgelegd, waaruit zou kunnen blijken, dat hier misschien kwaad willigheid in het spel is geweest. Terwijl v, d. Hagen, die venter is en naar gezegd wordt wel eenig bezit zou hebben, door het raampje van een opkamer vluchtte; werd hij, naar thans de „Bossche Crt.'' ver neemt, aangesproken door twee mannen, die buiten stonden. Het lag voor de hand, dat v. d. Hagen dacht, dat deze lieden hulp wil den bieden, doch zij spraken hem aan en vroegen om geld. Toen hij daaraan niet vol deed, zijn de mannen verdwenen; v. d. Hagen heeft hen niet herkend. De aanwezigheid der mannen doet, naar men aan het blad meldt, vermoedens van kwaadwilligheid rijzen. Een onbetrouwbaar venter gearresteerd, In het nachtasyl aan den Boschhoek te Rotterdam, vervoegde zich onlangs een man, die zooals uit door hem gedane mededeelin gen is gebleken er een zeer zonderling en minder eervol beroep op na heeft gehouden. Hij werkte n.l. als ijscoventer voor diverse handelaren in roomijs, doch niet in het voor deel van zijn respectievelijke patroons. Im mers als hij in betrekking kwam en met het ijscowagentje vol a.s. wafels, zelf kraakzinde lijk in de witte jas, hem door zijn patroon verstrekt, de straat opging, werkte hij zoo ambitieus mogelijk, totdat de voorraad ver kocht was. Dan reed Jiij naar een stille straat, waar niemand hem kon zien en liet dan het ijscowagentje in den steek om met een wel gevulde beurs en de hem evenmin toekomen de jas de beenen te nemen. Het wagentje werd dan weliswaar teruggevonden, doch de eigenaar ervan was leelijk gedupeerd. Dit deed de man, volgens de „Msb." hér- haaldelijk, niet alleen in Rotterdam doch ook te Den Haa^- Teil •:ens wist hij het vertrou wen van roomijshandelaren te winnen, telken^ gaf hij een anderen naam op, telkens liet hij het wagentje leeg in den steek. De politie is er thans fn geslaagd hem te arresteeren, zoodat zijn carrière vermoede lijk voor langen tijd in de war zaHoopén, De aangehoudene, die beweert koperslager van beroep te zijn, is 33 jaar- oud en heet H. R. K. Hij heeft bekend 5 oplichtingen te Rotter dam te hebben gepleegd en eenige te den Haag. Ook verleden jaar wist hij op deze wijze aan den kost te komen. Nadat te Rot terdam de zaak is uitgezocht, zal hij ter be schikking dér Haagsche Politie worden ge steld. Het dorp St. Anthonis in Noord-Brabant is geteisterd door een windhoos die betrekke lijk lang aanhield. Er werd ontzeÜend lawaai gehoord en vele inwoners, die dachten dat ei een stormramp op komst was, vluchtten "n de kelders. Bij den molenaar C, M. werden ruim 500 pannen van het dak geslingerd en een eind verder neergeworpen. Verder woei daar een muur in. Verschillende andere wo- ringen kregen eveneens schade. Ook beo- men en gewassen moesten het ontgelden. eenig voorstel der Maandag te houden conferentie van mijnwerkersgedelegeerden als hoofdfactor de uitkeering der subsidie zou behelzen, dan zou dit voorstel voorde regeering niet aannemelijk zijn. De algemeene raad van het vakvereen^ gingscongres kwam gisteren bijeen en be raadslaagde over het geschil in de mijn industrie. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de kolenvoorraden in het centrum van het Ruhrgebied sinds het uitbreken der mijnwerkersstaking in Engeland met onge veer 40 tot 50 pCt. zijn verminderd. De af zet van cokes is evenwel niet belangrijk gestegen. De afzet van kolen naar het bin nenland van Duitschland is tijdens de sta king in'Engeland niet gestegen. Omtrent de contracten, die op langen termijn voor leve ring naar het buitenland zijn gesloten, wordt medegedeeld, dat deze gebaseerd zijn op lage prijzen. Deze contracten bieden even wei voor het Ruhrgebied het voordeel, dat de mijnindustrie voor geruimen tijd in Hin ken omvang werkzaam kan zijn. Evenwel mag niet worden verwacht, dat de over schrijding der productie van vóór den oor log van langen duur zal zijn. In mijnbouw- kringen is men ten opzichte hiervan zeer sceptisch gestemd, Uit het feit, dat de pro ductie gedurende eenige dagen van deze week de vredesproductie heeft overtroffen mag niet worden afgeleid, dat dit zal voort duren. De Algemeene Duitsche Vakvereenigings- bond publiceert in de avondeditie van de „Vorwarts" een oproeping aan de Duitsche arbeiders en arbeidsters, waarin dezen ver zocht wcfrdt, de Engelsche mijnwerkers zoo veel mogelijk te steunen. De Staatscourant zal heden een K. B'. publiceerén, waarbij met ingang van 16 dezer voor vreemdelingen, wonende in lan den met niet-gedeprecieerde valuta, de ver- blijfs- en consumptiebelasting in hotels, enz. wordt verhoogd van 10 tot 20 voor het huren van een kamer of een appartement en De trein werd tengevolge hiervan in twee deelen gesplist. Het voorste deel reed door, terwijl de volgende wagens ontspoorden en links van den spoorweg terecht kwamen. Doordat de rem-inrichting waarschijnlijk niet gelijkmatig werkte, schoven eenige wagens in elkaar, ten gevolge waarvan zoovele slachtoffers zijn te betreuren. De laatste zeven wagens van den trein bleven onbeschadigd op de rails staan. Alle dooden en gewonden zijn gisterenmiddag geborgen. De gewonden zijn naar het hospitaal overge bracht. De beide personen, die nog tusschen de wagens bekneld zatsn, zijn bevrijd. Zij waren ernstijj gewond. Naar gemeld wordt, draagt een arbeider, die" met het herstel van den wissel belast was, de schuld van deze ramp. Hij had ver geten het signaal op langzaam te zetten. De man is gevlucht. Het parket heeft zich naar Langenbach begeven om de zaak ter plaatse te onderzoeken. f De mijnwerkersorganisaties in het Ruhrge bied zullen heden te Bochum bijeenkomen teneinde nieuwe looneischen te formuleeren. {■Jaar verluidt, wil men een loonsverhooging, die voor de verschillende klassen varieert van 10 tot 15 Men herinnert zich, dat de vereeniging van mijneigenaren reeds eenigen tijd geleden heeft verklaard, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden van een loonsverhooging geen sprake kan zijn. De minister van financiën, dr. Reinhold, heeft gistermiddag in een persconferentie een uitvoerig exposé gegeven van den financieelen toestand dés rijks. Deze heeft zich, ondanks aanzienlijke belastingverlagin gen, die dr, Reinhold onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding heeft Ingevoerd, den laat sten tijd zoo gunstig ontwikkeld, dat de mi nister met stelligheid gelooft te kunnen ver zekeren, dat 'het loopetide boekjaar zonder deficit zal sluiten. Zoowel de belastingen als de invoerrechten hebben vooral in Juli aan zienlijk meer opgebracht dan geraamd was. De sombere voorspellingen van de Duitseh- nationalen, die naar men' zich wellicht herin nert, het financieel bereid van den demo- cratischen minister scherp htbb enbecriti- seerd, zijn dus niet in vervulling gegaan. (Voor Jen inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) MEDEDEELINGEN VAN DEN K.R.O. Er bestaat voor onze Katholieke landge- nooten nog maar altijd één woord, dat een min of meer betooverenden invloed op hen schijnt uit te oefenen en waarvoor velen een zwak hebben. Dit is het woord Neutrali teit. En toch als er een woord! gevaarlijk is, dan is het dat. Want er bestaat.in het men- schelijk leven geen neutraliteit, en degenen die zich onder dat woord aandienen Zijn of menschen ter goeder trouw (maar deze zijn schaarsch) of slimmerds, die weten hoe ge makkelijk de Katholieken voor dat woord bezwijken en daarom onder die vlag een -lading willen binnenvoeren, welke zeker zou worden afgewezen als zij geen valsche kleu ren vertoonde. Wat hebben wij toehaal niet tegen die verderfelijke aantrekkingskracht, welke dat woord neutraliteit uitoefent op onze menschen, moeten strijden. Wat heeft het geen moeite gekost om hen duidelijk te maken, dat b.v. neutrale vereenigingen, neu trale pers, neutrale school, uit den booze wa ren. En ziet, nauwelijks denken wij zoover te zij» gekomen, dat men bij ons het ware inzicht er over heeft, dat nl. neutraliteit on mogelijk is voor een ieder, die er nog een overtuiging op na houdt of wij kunnen al weer van voor af aan beginnen met waar schuwen en nog eens waarschuwen anders loopen ze er waarachtig alweer opnieuw in. Zoo zijn b.v. alle linksche bladen reeds geruimen tijd aan het schrijven geweest over de voortreffelijkheid van een, „neutralen omroep." Niets was beter voor ons volk, niets meer nationaal, niets meer cultureel, niets meer den onderlingen vrede bevorderend, dan neutrale uitzending. Sectarische omroep want als men Hièt-neutraal is, is men sectarisch (alleen de liberalen en ongeloo- vigen behooren natuurlijk tot geen secte) de sectarische omroep ->» dat was de dui vel in eigen persoon. De duivel van ver deeldheid, van strijd, van verdachtmaking, van verkettering, van alles in een woord wat een volk ten gronde kan brengen. En o, on- noqzele, o, hardleersche, o, verblinde Katho lieken, ze zijn er met hoopjes tegelijk in ge- loopen en weer mee gaan zingen met het koor dier neutraliteitsvoorstanders. Ze laten Zich bij detooren pakken en leiden naar een kamp waar gespeeld wordt als vroeger met de vereenigingen, met de pers, met de school. Die kortzichtigen, ze voelen niet dat ze beet genomen worden, dat als alles wat linksch is den neutralen omroep als het ideaal aanprijst, juist dat een bewijs is, dat wij op onze hoede moeten ,z'jn. Of sedert wanneer zijn „N.R. Crt.", „Vaderland," Handels blad", „Telegraaf" onze oprechte vrien den Sedert wanneer onze betrouwbare adviseurs Wij zullen af moeten wachten, wat er van den Nationalen Omroep terecht komt. Er wordt tegen de bijzondere omroepen geageerd, geintrigeerd, gefulmineerd. Alle krachten worden mobiel gemaakt, van radio handelaars af tot universiteitsprofessoren toe om toch maar te voorkomen dat die Nationale Omroep komt, zooals de voorstanders der bij zondere omroepen het wenschen Zegt dat niet genoeg om te weten wat wij, Katholieken te doen hebben En daarom zou ik hen allen wil- lentoeroepen: Past op uw zaak. Staat vast in u beginselen. Laat u niet misleiden. Organi seert u. Versterkt uw gelederen. Maakt dat ge staan kunt zoo noodig op uw eigen bee nen en bereidt u hierop voor, dat ge als het er op aan komt, uw eigen zender kunt ex- plciteeren. Het Bestuur van den K.R.O. is vigilant, maar het moet heel het Katholieke volk achter zich hebben, anders geeft het niets. Gelooft ons, wij vragen niet om niets Uw steun voor den K. R. O., en al zijn wij dank baar, dat zooveel honderden in de landen ons dien steun reeds verleenden, het moeten zoo veel duizenden worden, anders zal men ons in den hoek getten en de neutraliteit zal zege vieren, wat nooit kan zonder schade van ieder mensch, die overtuiging heeft en zeker niet Zonder schade voor ons Katholieke volk. L. H. PERQUIN. Voorz. v. d. K. R. O. HAARLEM, 13 Aug- Groentenmarkt. Ap pelen 0.200.10; peren 0.230.08 per pond; bloemkool 0.25C.10; roode kool 0,120,08 per stuk; rabarber 0.100.08; wortelen 0.250.20 per bos; tomaten 0.150.12 per pond; postelein 0.800.50 per kist; andijvie 8—6 per 100 struiken; snijboonen 0.150.08; heerenboonen. 0.12 0.06 per pond; selderij 0,100.06 p. bos; aardappelen 0.100.04 per Kg.; komkom mers f 0.10—0.06 per stuk. LEIMUIDEN. Marktbericht yan Donder dag 12 Aug. Aanvoer 2549 kipeieren, prijs 6.50-7.50; eendeneieren 6.60—6.70; hanen 0.401.25; kippen 0.600.85; postelein 47 cent; heerenboonen 13 ct.; snijboonen 12 ct. per Kg.; bloemkool 1416 ct, per stuk; peren 2.50 per mud; pot planten 6—11 ct. per pot; bloemen 4—8 ct, per bos. TER AAR, 12 Aug. R. K. Tuindersver. „God Zij met Ons". 2190 zakken Snijboo nen 1ste soort 0.92; 85 zakken Stek 0.15; 80 zakken Prinsesseboonen z, dr. 1ste soort 1.40; 18 zakken W. Pronkb. 0.70; alles per 10 K.G. Augurken: 11 manden Fijn 2de soort 1.36:12 manden F. B. 1ste soort ZONDAG 15 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 9.50 v.m. aansluiting van de Geref. kerk (Wester- kerk) te 's Gravenhage. Voorganger Es. J. Douma van 's Gravenhage. 1 Votum en Zegen. 2. zingen, ps. 3< 2 3. Lezing „De wet des Heeren", waarna gezongen wordt Ps. 130 2 4. Lezen Zacharias 10 106 5. Gebed 6. Zingen Ps. 70 4 en 7 7. Tekst Zacherias 102 ged. „Maar de; Heere der Heirscharen zal Zijne Kudde bezoeken 8. Eerste ged. preek, a. „Daarom wordt het gebed verhoord, b. „Daardoor wordt het volk versterkt. 9. Tusschenzang: Bs. 68 7 10. Tweede ged. preek c, „Daarin wordt de ontferming verheer lijkt". 11. Dankgebed 12. Slotzang Ps. 74 2. 13. Zegen. 3.00 uur. Kurhaus- uitzending. Matinee o.l.v. Ignaz Neu~ mark. Soliste Theodora Versteegh, zang, 1, Grieg Huldigingsmarsch uit „Sigurc Jorsalfar". 2. TschaikowskyRezitativ der Jolianna uit „Jungfrau von Orleans". Zang. 3. MassenetPrelude uit Hêro- diade. 4. Borodine i Polovetzer Tanze uit de opera Prince Igor. Pauze. 5. Kum- perdinckOuverture Hans en Grietje. 6. Wolf a. Gezang Weyla s. b. Er ist zang. 7. Dr. P. v. Anrooy „Piet Hein", Rhapso- die. 4.45 n.m. aansluiting van de Ned, Herv. Kerk a.d. Kerkbrink te Hilversum. Voorganger Ds. R. Dijkstra te Amster dam. 1. Orgelspel. 2. Zingen Ps. 25 5 en 6. 3. Votum. 4. Lezen de 12 artikelen des Geloofs,, daarna gez. 52 13, de 2 laat e regels. 5. Lezen Mattheus 22 s 15-22.6 Gebed. 7. Zingen Ps. 63 2 en 3.8 Tekst Mattheus 22 :,21 b. 9. Eerste ged. Preekt over Tweeërlei Schatting, 10. Tuusschen- zang Gez. ,127 :5. 11. Tweede ged. Preek. 12. Dankzegging. 13. Slotzang Gez. 43 5. 14. Zegen. 15. Orgelspel. 8.00 uur Sportuitslagen en persberichten. 8.15 Kurhaus-uitzending. Solistenconcert o.l.v. Prof. G. Schneevoigt. SolistEma nuel Feuermann, cello. 1. Glazounow t Ouverture „Solennelle". 2. Dvorak Con cert voor viool en orkest op 104, (Allegro- Adagio ma non troppe. Allegro modera to), cellosolo. Pauze. 3. Ipolitow s Esquis- ses caucasiennes. Suite voor orkest op 10. a. Dans le defile, b. Dans l'aoule. c. Dans la nlosquee, d. Cortège du Serdare. 4. Wagner Wal-Kflrenritt uit „Die Wal kure". DAVENTRY. 1600 M. 3.50 Concert, door de Royal Tank corps band. K. Win ter, sopraan, P. Heming, bariton. 5.205.50 „The monster cannon", van Victor Hugo, Voorlezing. 8.20 Het lui den van de klokken van St. Mary-le-Bow kerk. 8.27 Orgelconcert. 8.35 Kerk dienst. 9.25 Orgelconcert. 9.15 Cau serie t The industrial Christian Fellow ship. 9.20 Weerber. nieuws, 935. Concert van het Grand Hotel Eastbourne, 5. Thomas, tenor. 10.50 Sluiten. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 1.05 Concert door het orkest Gayina. 8.50 Concert door het orkest Cazes. KONICSWUSTERHAUSÉN. 1500 M. 11.50 1.10 Concert door de kapel Davydioff. 8.50 Concert. Troi Kauf- Davydoff. 8.50 Concert, Trio Kauffman, piano, viool, cello). A. Fleszburg, tenor, Ch. Freyer, sopraan. Orkest. BRUSSEL. 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Cala-Concert. Hr. Rubeau, bariton. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER. 410 M. 9.20—10.20 Orkestconcert. 11.20 Voorlezing uit de werken van Mittendorf-Wolff. 12.20— I.20 Pianoconcert, 3.50 Volks-orkest- concert. 5.20 Uitzending uir de Messe- halle Keulen. 6.50, 7.20 en 750 La zingen. 8.20 Vocaal concert „Schön Gretelein", liederen-cyclus. 8.50 Le zing. 10.1012.05 Orkestconcert. MAANDAG 16 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie berichten, 5.006.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk, 6.157.45 Voor avondconcert door het H. D. O.-orkest. SolistHr. G. F. Lesscher, harmonica virtuoos, 7.00 Politieber., 7.45 en 10.00 Persber., 8.10 gevarieerd programma De Harmoniever. „Zaanland's Kapel" (Koog d. Zaan). Dir. Dirk Swager. Mandoline orkest „II Mandolino." Dir. G. Noorda (Amsterdam). Dubbelkwartet v. d. Kon. Utrechtsche Mannenzangver. te Utrecht. Dir. W. Schuileman, Kees Pruis, humo rist. Mond-accordeon sextet, Amsterdam. II.201.20 het radiokwartet en solisten (contra alt, tenor, cello), 1.202.20, lunch- muziek, 4.20 CauserieScenes from Cranford. The fortunate Isles, 4.40 dans muziek, 5.35 kinderuurtje, 6.20 lichte muziek, 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws, 7.45 Pianosonates van Weber, 8.00 Muziek, 8.20 „The white chateau", tooneelstuk in 6 scenes van R. Berkeley met muziek, 9.50 Weerber., nieuws, 10.00 Lezing: Along the mediterranean, 10.20 Populair orkestprogramma, orkest en W. Watcyns, bariton, 11.20—12.20, dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. Concert, orkest Malsang, 8.50 concert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 7.50 „Zar und Zirïimermann," opera in 3 acten van Lortzing. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.20, Fragmenten van „Deux billets," 8.50 Causerie, 9.05—10.20 Frag menten van „L'oncle Haehirin." MUNSTER, 410 M.— 1.35—2.50 Orkest concert, 4.204.50 Radiopraatje, 5.05— б.20 werken van Beethoven door orkest, 6.30 „Der Hellscher," klucht, 6.50 No- vellenvoorlezing, 7.10, 7.408.00 en 8.20 8.40 Lezingen, 8.50 Pianoconcert, 9.50 11,20 Willy Buschhoff-avond. De grootste keuze in ontvangtoestellen en on- derdeelen heeft U bij H. A. J. MOORS, KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609, HAARLEM. 0.66; 36 manden Bast, 1ste soort 0.64; 228 manden Grof 1ste soort 0.38; 26 manden Stippel 0.08; 35 mnden 0.16; alles per 25 K G TER AAR, 12 Augustus. R. K. Tuinders- vereeniging „St. Phocs". Na aftrek van veilingskosten. 7739 zakken Snijboonen 1ste soort 0.76; 37 zakken id. A 1ste soort 0.56; 3 zakken idem 3de soort 0.23; 235 id. Stek 0,14'; 340 id. Prins.b. z, dr. 1ste soort 1.34; 6 id. wa Pronkb. 0.61; 6 id. dubb. st, pr. 0,85; per 10 K.G. Augurken: 32 manden Fijn 1ste soort 6.50; 5 manden id, A 2de soort 5.25; 4 manden id maat III 3,—. 47 manden id. f. B, 1ste soort 3.60; 2 id. F. B. 2de soort 2.60; 322 id. Grof 1ste soort 1.90; 138 id. Stippel 0.40; 225 K. K. 0.70; per 25 K.G, 'L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10