Nationale Spaar- en Emissiebank MEMEIJER'S NIEMEUER'S ANDERS DAN ANDERE ST. WILLIBRORDUS" kinkhoest. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Verkeersongevallen- Vreemde eiamentoestanden. Voornaamste Nieuw*» Leekepreeken. 4 pCf. Stadsnieuws. Geen zakenman kan de faciliteiten, door een modern bankbedrijf geboden, ontberen. 99 CATHARIJNESINGEL 48, UTRECHT. Laat u« lieveling niet kwellen Geef het dadelijk Akker's Abdijsiroop Zaterdag 14 Augustus 1926+ 50ste Jaargang No. 16327 NIJMEGEN Agenda 15 Augustur Agenda 16 Augustus Auto-ongeval. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREEN3GING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: DE ELECTRIFICATIE VAN DE NEDERL. SPOORWEGEN. Reeds 1 Januari 1927 zal de electrische lijn gedeeltelijk in gebruik worden genomen Boonenprijzen. R. K. Staatspartij. Het ongeluk te IJmuiden. öe examens Middelbaar Gymnastiek gehouden te Haarlem. Het Gasbedrijf over 1925. Luxor Theater. Theater De Kroon. in dit nummer. J. J. WEBER& ZOON Telegrraphisch Weerbericht door den De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijkekorting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusscfaen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiëh, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meet 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f Wfj bij een ongeval met ff tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: UU. doodeliiken afloop: I Cu J« bij verlies van een hand, f10C M bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van F l fl M een voet of een oog: 1J» duim of wijsvinger: 1 uU.* been of arm: lxU" bij verlies v. eva andere vinger. 149. DE GEEST VAN TEGENSPRAAK. Na een vacantiereces was mijn aanvan- kelijk voornemen deze week enkele reis indrukken weer te geven, omdat „de Hollan der op reis" inderdaad stof voor een be schouwing in deze rubriek biedt. Ik wil het onderwerp echter bewaren tot een vol genden keer en ditmaal eenige gedachten neerschrijven, welke bij het lezen van een artikel in de courant van Donderdag j.l. bij mij opkwamen. Ik bedoel de briefwisseling tusschen den Bisschop van dit diocees met enkele leden van de R. K. Volkspartij. Voor de zooveelste maal kan ik U verzekeren, dat gij hier niets over politiek of wat daaröp maar lijkt zult te lezen krijgen Dat valt buiten mijn taak en bemoeiienis gelukkig! Maar het geval wijst op een verschijnsel, op een bepaalde geestesgesteldheid in onze hedendaagsche samenleving en a's zoodanig daagt het tot een nadere bespreking uit. Al verschillende malen mocht ik in de laatste weken geloofsgenooten ontmoeten, die onder elkander de min of meer opzien barende courantenberichten bespraken van een politieke partij, welke zich tot een der bisschoppen had gewend met een verzoek om een beslissing in een zaak, waaromtrent twijfel was gerezen en de daarop volgende mededeeling tot tweemaal toe; dat bedoelde bisschop onbevredigend geantwoord had en dat men nog eens zou schrijven, nog eens zou gaan praten. Tot mijn genoegen be merkte ik, dat er onder vele geloofsgenoo ten ontstemming over deze couranten berichten heerschte, een wrevel, welke, wanneer ik ze ontleedde, het best was te omschrijven met deze stelling: „men debat teert niet met het gezag." De publicaties in dit blad van Donderdag j.l. hebben ge toond, dat de „vox populi" ook ten deze weer feitelijk juist had aangevoeld; dat er inderdaad niets te vragen of te debatteeren viel. Maar dit wil ik hier ter zijde laten. Ik wil slechts wijzen op bet verschijnsel, dat een aantal Katholieken zich wat hun recht is tot het voor hen hoogste kerke lijke gezag wenden, n.m. den bisschop van hun diocees en, niet tevreden met diens duidelijke vermaning, openlijk bekend ma- ken, dat zij onbevredigd zijn gebleven, nog maals nadere verklaring zullen vragen en ten tweede maal opnieuw, maar dan persoon lijk, er eens op af zullen stappen. Zie, dat heeft terecht, om het zacht te zeggen, be vreemding gewekt. Dat waren wij tot nu toe in ons kleine Nederland niet gewoon, dat geloovigen met hun bisschop gingen discus sieeren. Tot nu toe heette het altijd en van Rome uit kwam hiervoor al vaak een woord van lof en hulde dat voor de Nederland- sche Katholieken zelf een wensch van hun bisschoppen gelijk stond met een bevel. En ernstige vermaningen werden zeker niet openlijk nooit tot onderwerp van dispuut gemaakt. Aan die volgzaamheid dankt Roomsch Nederland voornamelijk zijn schit terende emancipatie. Laat ik de drie groote lijnen noemen, welke het Nederlandsche Episcopaat aan ons openbare leven heelt aangewezen: de bijzondere school, de con- fessioneele vakvereeniging, de KatholieKe pers; laat men even terugdenken hoe de groote meerderheid, waaronder duizenden met zware persoonlijke opofferingen, waar onder zeer velen uit blinde gehoorzaamheid, zonder de juistheid van den aangewezen weg in te zien, de Katholieke school, het Roomsche vereenigingsleven, de Katholieke pers hebben tot bloei gebracht cn dat thans de wijze vooruitziendheid van het kerke lijk gezag wordt geprezen, omdat daardoor het fundament werd gelegd voor een ge loofsleven dat heel de wereld ons benijdt. Iets verwonderlijks, zelfs iets bijzonders schuilt hierin niet. We' zien hier slechts het gevolg van de gewone wet, dat alleen op gezag een gemeenschap te bouwen is. Wat geldt voor het gezin, geldt voor de, grootere maatschappij. Alleen het huisgezin, waarin vader en moeder voor de kinderen het onbetwiste gezag vormen, leeft zelf in vrede, geluk, liefde en orde en levert straks nieuwe menschen af, die op hun beurt tot de alge- meene welvaart zullen bijdragen. Alleen uit zulke gezinnen komen de rustige, plichtge trouwe krachten voort, de ware leiders en voorlichters. Want enkel hij, die heeft leeren gehoorzamen, verstaat later de kunst over anderen te bevelen. Dit is waar voor het gezin, maar niet minder voor de grootere gemeenschap. Het gezag is de peiler, waar op een ordelijke, bloeiende staat veilig rust. Wankelt het gezag, dan scheurt de bodem; en het gevolg is wanorde en overheersching van het onrecht. Het is een verschijnsel van onzen tijd, dat het gezagsbegrip algemeen is verzwakt. Daar zijn meer en minder verschoonbare redenen voor aan te geven. Zij va'len bui ten het bestek van dit betoog. Dit echter kan zonder gevaar voor tegenspraak worden opgezet; voor ons Katholieken is er niet de minst oirbare reden om aan de hoogheid van ons kerkelijk gezag te raken. De geschiedenis van onze emancipatie is een schitterend ge tuigenis hoe ver een gemeenschap het in trouwe volgzaamheid aan het gezag brengen kan. Maar ook zonder dat historisch argu ment weten wij, dat ons Katholiek zijn staat en valt met onzen eerbied voor het gezag. Het is niet te ontkennen, dat de geest van tegenspraak, welke het begin is van ge- zagsverloochening en welke aan ons tegen woordig geslacht zoo eigen is, ook vat heeft op ons, Katholieken. Aan den tijdgeest ontkomt men toch zeer moeilijk. Die geest van tegenspraak sprak bij den eersten zondeval en werd de verwekker van onze lichamelijke en geestelijke ellende. Die geest van tegen spraak huist in ieder mensen en doet, bij niet tijdige onderdrukking, lastige, opstandige wezens opgroeien. Het kind is van nature gewoon om het „waarom" van onze bevelen te vragen. En onze tijd is zoo dwaas te leeren, dat men het kind zijn eigen gang moet laten gaan, dat het vrijelijk zijn wil moet ontwikkelen, dat men het niet moet op dringen, wat niet strookt met zijn begee- ren. Moeten wij ons dan verwonderen, dat wij langzamerhand een geslacht zien op groeien, dat van geen gezag weten wil, dat vreemd staat tegenover alle gezag, omdat het niet heeft leeren gehoorzamen zonder tegen spraak? Wie,, in overheid gesteld, in dispuut treedt met zijn onderhoorigen over de juistheid van zijn wenschen en bevelen, doet als de verkeersagent, die op een druk plein met een automobilist gaat debatteeren, waarom deze rechts en niet links moet houden, Onder- tusschen wordt zijn aandacht afgeleid en terwijl leider en volgeling twisten maken de anderen ongelukken. Disputeeren met het wettig gezag is het eerste teeken van opstandigheid. Met zulk een dispuut begon Luther en het gevolg was de groote scheuring in de Katholieke Kerk. Öp het punt van gezag onderscheidt men nog altijd den Katholiek van den andersdenkende. De protestant neemt zijn Bijbel en zoekt zich zelf een geloof en een levensregel. Het gevolg is duizend geloovigen, duizend gelooven en straks geen geloof meer. Iedere ketter zijn letter zegt het droef-ware spreekwoord. Het gelooven op gezag is de redelijke grondslag van onze Kerk en groote en kleine scheuringen begonnen maar al te vaak met disputen over regelen van tucht en orde van protesteerende Katholieken tegen hun wettige overheid. Met klimmende bezorgdheid moet men 't dan ook gade slaan, wanneer in onze Katholieke gemeenschap die dispuutmethode, die geest van tegen spraak veld wint. Zoodra wij elkander met bijbelteksten en citaten van pauselijke ehcy- clïeken, met brokstukken uit de geschriften van kerkvaders om de ooren gaan slaan, erger nog, wanneer wij met de kerkelijke Overheid zelf in debat treden over de juist heid van hare voorschriften en de helder heid van haar inzicht, dan zetten wij den eersten stap op de helling, die onherroepelük van dispuut tot twist, van twist tot wrok en van wrok tot opstand voert. En zooals voor alle kwaad geldt ook hier: wacht u voor het begin! HOMO SAPIENS (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18, HAARLEM. ZitdagenMaandags,Woensdags, Vrijdags van 69 uur n. m. en Zaterdag van 591 2 uur. St. Jozefs Gezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 710 uurVerplichte opkomst van 8half 10 uur Spaarkas 8 uur. Sociëteit „St. Havo" R. K. Veehouders half 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. St. Jozeisgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie leerlingen „Utile-Dulci" 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint j Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89iri uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van Ql412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. stig ongeluk is overkomen, waarbij hij onder een wagen terecht kwam, kunnen wij mede- deelen, dat hij zeer veel pijn heeft. Het linkerbeen is op verschillende plaat sen gebroken. De dokter achtte het dan ook noodig, De G. op te laten nemen in de Mariastichting waarheen hij dan ook hedenmorgen is vervoerd. Donderdagmorgen kwam op den Vijihui- zerweg in de Haarlemmermeer een luxe auto, afkomstig uit Naarden, in botsing met een vrachtauto van den heer C., vermoede lijk omdat niet ver genoeg werd uitgewe ken. De vooras van den luxen auto werd ver nield, terwijl de vrachtauto ook beschadi ging opliep. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. FRiESCHEÖflfilIABAK per ons» peroral RIME BeeréKVobiik per <?ps per er» REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge- nomen door de fa. Duym Keur, Keizer- straat 6. Tel. 10378 en de fa. H. Remmers Zn., Kruisstraat 20. Tel. 10354. Nieuwe Groenmarkt 22? Alléén Woensdag avond van T%—9 uur. Hageslraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Over' de electrificatie van de Nederl. Spoorwegen vernemen wij uit betrouwbaren bron nog het volgende: De tweewagen-treinen, welke op het tra- :"ct HaarlemIJmuiden zullen loopen, wor den van een dergelijke constructie, dat de treinen van den aanhangwagen af te berijden zijn. Hierdoor wordt dit tijdsvoordeel verkre gen, dat men den motorwagen niet aan den kop van den trein behoeft te plaatsen, doch de bestuurder van den bijwagen den stroom kan inschakelen. Wat den dienst op het baanvak Rotterdam- \msterdam betreft, hieromtrent kunnen wij -nededeelen, dat een gedeelte daarvan hoogst waarschijnlijk reeds 1 Januari 1927 in ge bruik zal worden genomen. De thans loo-, oende locaaltreintjes HaarlemDelft V. V. rnllen dan door electrische treinen vervan- 'en worden. Men is bezig alle perrons op dit baanvak te normaliseeren, d.w.z. in zooverre op te hoogen, dat zij ongeveer op gelijke hoogte komen met de wagenbodems. Deze verande ring heeft speciaal ten doel een zeer kort -tationnement van de treinen te bevorderen. Ontegenzeggelijk zal dit voor het reizend oubliek vele moeilijkheden opleveren. Im mers de Hollanders moeten nog leeren rei zen. Om een klein beeld te geven, welke ont zaggelijke werkzaamheden nog moeten wot- den verricht, speciaal voor dit normalisee ren der perrons, zij opgemerkt, dat alleen voor het station Leiden, waar men thans bezig is, ongeveer 30.000 M3 zand noodig is. Intusschen nadert meer en meer het ein de dezer werkzaamheden en nog slechts en kele maanden en de Haarlemmers reizen waarschijnlijk reeds met den electrischen Naar we op, de veilingen de laatste dagen :agen, vallen deze voor de tuinders niet mede, al is de aanvoer verbazend groot, schrijft men ons uit Castricum. De prijzen zijn daarentegen zeer laag te noemen, in tegenstelling met het vorige jaar. Thans worden gemiddeld betaald voor de dikke spercieboonen 8 a 9 ct. per K.G. en voor de dunne boonen 13 en 14 cent per K.G. Voor dc»:e laatste soorten is dat veel te weinig en zoo is dan ook de teelt van dit gewas niet loonend. Het valt den tuinders dit jaar wel tegen, niet alleen dat de opbrengst van 8e aard beien is tegengeloopen, maar ook de prij zen van erwten en boonen zijn iaag geweest. Bovendien is de teelt van de vroege aard appelen, niet wat het beschot betreft, doch wel wat de prijzen aangaat, zeer laag te noemen. De oorzaak van een en ander is, dat lot heden geen export naar Duitschland heeft plaats gevonden. In de jongste vergadering van het Bestuur der R. K, Rijkskieskring-Organisatie „Hel der" is tot bestuurslid van den Partijraad der R. K, Staatspartij aangewezen de heer Mr. A. J. M. Leesberg en tot diens plaats vervanger de heer G. Barnhoorn, respectie velijk voorzitter en secretaris van de R K. Rijkskieskring-Organisatie „Helder". Omtrent den toestand van den voerman A. de G., wien Donderdagmiddag een era- Aanrijding. Op de Nassaulaan te Haarlem werd he denmorgen 10 uur een wielrijdster, mevr. S.' door een auto aangereden. De dame viel en bekwam een armbreuk. In een perceel op de Nassaulaan binnen gedragen, werd zij door leden van E. H. B. O. verbonden, waarna zij naar het St. Elisa beths Gasthuis werd vervoerd. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van vremde toestanden bij de examens middelbaar gymnastiek, ontleend aan de „Residentiebode". Thans schrijft Mr. N. J. Vellenga, advo caat en procureur te 's-Gravenhage aan de Msbde: Eenige belanghebbenden bij de examens Middelbaar Gymnastiek, gehouden te Haar lem, van meening, dat zij een voldoend exa men hebben afgelegd en toch door loting zijn afgewezen, hebben mij verzocht een klacht in te dienen bij den betrokken mi nister. Deze loting zoude gebaseerd zijn. op de overweging, dat het aantal bevoegde leer krachten anders te groot zou worden en daardoor het onderwijs schade zou lijden, In verband hiermede verzoek ik allen, die op een of andere wijze betrokken zijn ge weest bij deze examens mij feit en-materiaal te doen toekomen van hetgeen zij persoon lijk gehoord of gezien hebben. beuren, zooals het in werkelijkheid moet gebeurd zijn. Spoortreinen, bosschen, hui zen, kerken en menschen, alles ziet men door het met woest geweld voortsnellende water vernielen en vernietigen. Het is een film van aangrijpend realisme, die niet zal nalaten ook volgende dagen Luxor nog op alle rangen-te vullen. Een batig saldo van 307,551.95!ri. Verschenen is het verslag over den toe stand en de exploitatie van het gemeente gasbedrijf van Haarlem in 1925. Hieraan ontleenen wij: De technische resultaten, in het dienst jaar 1925 verkregen, zijn bevredigend. Een belangrijk verlies in gasdebiet ontstond ten gevolge van 't eindigen van de gasleverings- cvereenkomst met de gemeente Velsen op Juli. Het financieel eindresultaat bleef be neden de verwachting, hetgeen toe te schrijven is aan de dalende prijzen van cokes en andere nevenproducten, welke faling niet in evenredigheid was met de daling der kolenprijzen. De totale gaslevering uit de gashouders, is met ongeveer 3% pet. toegenomen. Het particulier gasverbruik in de ge meente Haarlem is, ondanks de mededin ging van de electriciteit, vrijwel stationnair gebleven. De stilstand in het particulier gasdebiet maakt ingrijpende maatregelen tot aan moediging van het verbruik alleszins nood zskclijii Totaal werd afgeleverd 20.721.350 M3 gas tegen 19.707.516 M3 in 1924. Het aantal geplaatste gasmeters bestond op 1 Januari 1925 uit 8903 gewone en 11691 muntmeters, alsmede 37 muntmeters ge plaatst bij gewcon-gasverbruikers, In 1925 vermeerderde het aantal gewone meters met 61 stuks en bedroeg op 31 Dec, 8964. Het aantal muntmeters vermeerderde met 473 stuks, zoodat hiervan op 31 Dec. 12164 stuks in gebruik waren. Het buizennet heeft voor de gemeente Haarlem een totale lengte van 128.761.59 M. Geproduceerd werd 40.004.326 K. G. cokes, 2.0.16.692 K.G. teer, 223.280 H. L. Verzekering-Maatschappijen is de Nederlandsche Verzekering- Maatschappij Verzekerd kapitaal RUIM ELF MILLIOEN GULDEN. Zij be steedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES patiënten In Sanatoria verpleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „ST. WILLIBRORDUS" helpt U ons dit doel be reiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie. en door hare Vertegenwoordigers. Volgens de wet op het M. O. zijn de exa men-commissies uitsluitend belast met het onderzoek naar de bekwaamhesid van de candidates en hebben zij niet te waken voor een te groot aantal bevoegde leerkrachten, terwijl de wet van loting in het geheel niet spreekt. Schriftelijke mededeelingen omtrent bo venstaande, worden gaarne ingewacht te mijnen kantore Laan van Meerdervoort 175, te 's-Gravenhage. Het was gicsteravond buitengewoon vol in het Luxor Theater en het scheelde niet veel of 't bordje „alle rangen uitverkocht" had moeten worden buitengehangen. We gelooven niet, dat onder al die velen die gekomen zijn er één onbevredigd naar huis is gegaan, want het programma was werkelijk zeer goed. Na 'n natuuropneming, Westewind getiteld en een malle geschiede nis in twee afdeelingen „De Duikmaniak", die nogal de lachlust opwekte, kwam een extra nummer „Mijnheer moet uit voor za ken", dat eveneens de vroolijkheid er in bracht. Toen volgde als tusschenstuk, om van 't luimige naar het ernstige over te gaan, het Luxor Nieuws en tot slot het melodrama tisch filmwerk in zes afdeelingen „De John stown vloed". Deze film is werkelijk een prachtwerk. In een romantisch verhaal is ingevlochten het tragisch gebeuren uit 1889, toen door een dijkdoorbraak de stad Johnstown ge heel werd vernield. Deze overstrooming, die aan 12.000 menschen het leven kostte, zien we hier voor onze oogen gebeuren en zóó schitterend heeft hier de filmtechniek gewerkt, dat we letterilik alles zien ge- ammoniakwater, 2.906 M3 sintels, 26.125 K. G. oud ijzers, 1186 K. G. diverse oude metalen en 4300 prophiet. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel 1,514,470.03 tegen 1,495,914.36 in 1924. Het batig saldo over 1925 bedraagt 307,551.95tegen 313,206.35 in 1924. De balans sluit per 3} Dec. 1925 in een totaal bedrag van 4,915,902.35. Deze week gaat de film „De Koningin van de Mode", en is het vrijwel overbodig nog iets van den inhoud te vertellen. Het gaat natuurlijk over mode en nog eens mode met daartusschen door een liefdes geschiedenis of omgekeerd een liefdesge schiedenis met mode er door. Misschien zullen hyper-gevoelige naturen nog een krokodillentraan wegpinken om den ver meenden dramatischen noot, maar over het algemeen is het een film_ van luchtheid en treurniet, op en top zomersch, interessant voor hen wier hersenen door de warme zomersche dagen (sic!) een gevoelige tik hebben aangekregen. Ons dunkt, dat de heeren der schepping na afloop van het bezoek dubbel blij zul len zijn dat de mode hun niet dwingt der gelijke klater-goud habijten te dragen en het alleen maar de vrouwen der schepping zijn, die met zulke vederen mogen pron ken, De bij-filmen doen voor de hoofdfilm niet onder en zijn ook gehouden in het teeken van grappigheid, zonder meer, al heeft men van de ensceneering dan ook bijzon der veel werk gemaakt. Alt typische tegenstelling met al dat De noodtoestand in Drente. De maatregar len van minister Kan. Wat de tariefver laging op de Spoorwegen kost. De Nationale Draadlooze Omroep. Hef minderheidsrapport. Soepeler regeling te wachten voor de examens Hoofdacte L. O. Een Nederlandsche actie tegen de kerk. vervolging in Mexico. De Limbnrgsche R.-K. Middenstand neemt de leiding. Ernstig spoorwegongeluk bij Manches. Tot nn toe 15 dooden. Verscheidene ge wonden. Painlevé, de Fracsche minister van Oor log, zet in een Duitsch blad den eisch uit een tot internationale verbroedering. Bijzonderheden over het Spaansch-Italf aansch verdrag. De Duitsche minister van financiën laat zich gunstig nit over den financieelen toe stand van het Rijk. Actie der mijnwerkers in het Rnhrgebied. De vreemdelingenbelasting in België in gevoerd en verhoogd. Zie verder ook Laatste Nienws. Barometerstand. 9 nar v.m. 7 .60. Vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden :opgestoken om 8.55 en overmorgen om 8413. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Augustus: Hoogste Barometerstand 764.3 m. M. te München. Laagste Barometerstand 746.1 m. M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Augustus: Matige, tijdelijk toenemende Z.-W. tot W. wind; zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk nog regenbuien; mogelijk onweer; weinig verandering in temperatuur, Kom de natuur te hulp de taaie kleverige slijm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. Overal per koker f2.75 [4.50 De (TOOte Dacoss mode-gedoe opent de avond met gezichten op Athene, de stad uit de grijze oudheid. Is het massale parthenon thans nog na eeuwen her het bewonderen waard, de ge geven mode is misschien even nadat u dit gelezen hebt, alweer verouderd en wordt niet meer aangekeken. Mede om eenige details meenen wij echter voorbehoud voor volwassenen strikt noodzakelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1