I Appedippedensies door Frans Meijer ELCK WAT WILS TREKJES. Derde BSad Nieuwe Haar'emsche Courant Zaterdag 14 Augustus 1926 A Romantiek en Stedenbouw Het Citroentje Spuug uit Tonharing Telepathie-suggestie enz. (Geen spiritisme) Athletiek en Kunst Good bye. Ernstig spoorwegongeluk bij München. Twaalf dooden. Verscheidene gewonden. Painlevé, de Fransche minister van Oorlog, bepleit inter nationale toenadering in een Puitsch blad. De inhoud van het Spaansch- Itaiiaansch verdrag. De Italiaansche regeering geeft een uiteenzetting aan den Volkenbond inzake de Abessynische kwestie. MARKTNIEUWS. No. 459. ATHLETIEK NEDERLAND-BELGIË Op den straatweg HaarlemSchoten leek het Zondag of het feest was. Roode geraniums schaterden in de trillende warmte. De daken van de nieuwe huizen en de lucht met groote witte, wollige wolken, vormden één groot rood, wit blauw, dat de groene weiden overspande als een feeste lijke circustent. -V Als motorische muziek was het razen van de fel-gekleurde auto's over de stoffige straat en het knallen van de motoren, het gillen van de claxons en sirenen. Wat is de Schoterweg in een paar jaar veranderd. Kort geleden was er nog de gezellige, iet wat idyllische straatweg, overschaduwd door het lommer van stevige boomen. Je kadt er een gezellig hobbelende straat, die je direct het gevoel gaf, dat je „buiten" was. Er waren smalle fietspaden met breede, diepe kuilen en als je bandenpech had, was het in deze landelijke omgeving een genoegen om het zaakje te repareeren. In dien tijd was het een zekere weldoende sensatie in een autobus te rijden. Je hadt liet heerlijke gevoel eens écht in levensgevaar te verkeeren. Elke ontmoeting met een soortgelijk in strument was een nieuwe prikkel voor je sensatie-beluste zenuwen en als je dan ein delijk veilig in IJmuiden of Beverwijk was aangeland, had je het gevoel of je een Afrika-reiziger was, die dwars door de wil dernissen was getrokken- en je voelde een neiging om den bestuurder met tranen in je i sen en andere feestelijkheiden van alge- meenen aard. Voor een van de geïnproviseerde garages bij het terrein hield een auto stil. Auto is een ietwat weidschen naam voor het kleine instrument dat over den weg kroop. Toch was het een echte auto en geen Fordje, Het was een klein model Citroen. Inplaats van de twee menschen, die het dingske kon bevatten was het wagentje vol geladen met vier stevige boomen van kerels en twee van minder kaliber. Twee hadden een plaats gevonden achter het stuur, twee anderen zaten achteraan waar feitelijk de bagage thuishoort en de rest had zich genesteld achter de breede spatborden. Zoo reed het automobieltje kra kend en puffend naar de garage. Met veel drukte klauterde het edele zestal uit het bakje en omcirkelde met veel bom barie het spiksplinternieuwe Citroentje. Naar de kleeding te oordeelen behoorde het groepje tot de kaste der fatten. Vloekende cassen me bliksemende diamant-spelden, lich te pakjes met groote kleurige ruiten, kana- rie-leeren handschoenen, roodbruine schoe nen- met blauwe zijden sokjes, correct ge- vouwde hoeden maakten het tenue uit. „Sjijn karretje hè?" zei fat A tot fat B. A scheen de tijdelijke eigenaar te zijn van het wagentje. „Nou.... tof," antwoordde B. gewichtig. •uuAcJum aan de vestiaire van den Stadsschouwburg of aan het menschlievende gewurm bij her uitgaan van de Hoogmis. Het is niet direct prettig, om zoo saamgepakt te staan en te genieten van de verschillende odeurtjes en andefë geuren, die een dergelijke kudde ver spreidt. MEyaR fevt 100 M. oogen te bedanken, omdat ie je behouden had Dvcrgebracht, Een dergelijke romantiek vindtje nu alleen nog maar op de autobus-lijn Haarlem Noondwijk. Op die plaatsen waar de dienst Hatarlem IJmuiden vroeger het meest sensationeel was, ligt nu een vervelende droge asfalt- Saan, waarover jé eentonig rustig voort glijdt zonder dat je het minste hobbeltje voelt. De poëzie keert pas een beetje terug als je Oud-Schoten voorbij bent. M'n archeologische neigingen hebben mij een beetje op het hellende vlak gebracht. Daarom zij het voor den tweeden keer jezegd: Op den straatweg Haarlem schoten leek het of het feest was. Pluvfus was op reces. De zon had kwaadaardige neigingen en stak in je rug. Wat de drukte betreft, won de Schoter weg het van de Groote Houtstraat op z'n Zondagsch. Bij het „HaarlenT'-terrein was alweer een prettige kermis-drukte. Er waren fietsen stallingen en fruitvrouwtjes, zooals men geregeld aantreft bij wedstrijden, ram pen, tentoonstellingen, officieele begrafenis- „Wedden dat Paulen No. 1 is?! „Vanmorge hep ik me buure fijn gepest," zei A. weer grinnekend. „Je had ze door de tuule gorduinfjes motte zien kijke. Ik zat aldoor maar te wuiffe en sebiet, jong, ze werre groen en geel van nijd." „Kan ik me voorstelle", murmureerde de anderr die zelf ook lichtelijk groen en geel werd. Eensklaps viel de aandacht van den auto eigenaar op een klein, goor ventje, dat met dé handen in de vettige broekzakken nu eens naar de auto keek, dan weer naar de zes kerels. „Zeg jö," vroeg de poen, „wat sta je daar te gapen. Heb ik soms wat van je an?'' „Neeje," antwoordde het veelbelovende jongenmensch, „maar ik kan me maar niet voorstellen, hoe d'r uit zoo'n klein Citroen tje zes zulke groote kwaste kenne komme." Dicht bij den ingang stond een zuur kraampje. De koopman één van het aloude ras droeg een vettig voorschootje en prees met de stem eens oordeelsengel zijn koop waar aan. Er was te krijgen Nieuwe Hóllaijdsche haring en fijne geróókte paling en zuur. Zuur van één cent en van twee. Niet ver daar vandaan zag ik twee kleine jochies. De één kon weggeloopen zijn van „The Kid". Met veel moeite scharrelde ieder uit z'n broekzaK een hallefie op. Vol1 moed stapte The Kid naar de zuur- kcopman toe. De twee hallelies werden in de zwarte hand van den oordeelsengel geduwd, die on middellijk een der flesscben opende en de heerlijkheid blootlegde. De vork verdween in den breeden hals van de flesch en er kwam een augurk uit ter grootte van een halve komkommer. De jongens deelden de buit broederlijk. Maar nu eerst kwam de augurkiesman tot de ontdekking dat hij twee halve in plaats van twee heele centen gekregen had. Met veel spectakel vloog hij op de jongelui toe en brulde: „Sphuug uit! Spuuhg je uit! Je het er een van twee gehad! De jongens waren in dit geval het verstan digst en sloegen haastig op de vlucht. Bij de controle van de overdekte tribune trof ik een toestand aan, die deed denken Polstokhoog 6 M. 80. Maar terwille van de goede zaak heb je het een en ander over. 5000 menschen. Voor athletiek is dat heel veel. vooral als men bedenkt, dat een groot gedeelte uit heel andere deelen van het land waren gekomes. Een groote menigte geeft dikwijls zeer bij zondere impressies. Eigenaardig is het, dat zulk een massa, wier denken op één punt gericht is, een sterke telepathische kracht ontwikkelt. Bij een stormachtig enthousiasme immer» is het bijna onmogelijk om geheel je zelf te blijven. Onwillekeurig wordt je geest opgenomen in de stuwende golven van de algemcene vervoering. Je voélt als het ware het con tact, dat je met de andere menschen hebt, méér nog bijv. dan in een schouwburg, waar de bezoekers vele, sterke uiteenloopende problemen te verwerken hebben, bv. „Waar zou Jansen de centen vandaan halen om zoo'n duur pakkie te koopen" Achter mij zaten een dame en een heer. Bij de 5000 M. wedloop zat zij zich voort durend te suggereeren, dat Bastiaansche moe werd. „Ja hij wordt moe hoor! Kijk maar!" „Hij 1 ij k t moe," antwoordde de meer voorzichtige echtgenoot. „Kijk es, man, wat een stevige beenen," „Hou je mond toch." „Moete ze nog lang loope, man?", „Hou je mond, wat kan mij dat nou schelen." „Die achterste kan heelemaal niet meer." „Stil dan toch!" „Ja, daar komt ie weer an. Hi| is moe hoor, man." „Neen..,, hij lijkt moe." Dezelfde dame vond het zeer ongepast, Mooi is bijv, een speerwerper als hij het lichaam spant. Prachtig beweeg van stalen spierenbun dels is ook te vinden bij den discuswerper, w.tens geheele lichaam één mooi lijnenspel is bij het werpen van den zwaren schijf. Een beeld van kracht is ook het kogelstoo- tèn. Bij de Grieken beteekende de sport té veel in het maatschappelijk leven. Sport werd zelfs vereenzelvigd met de eeredienst van de goden. Maar geen wonder is het dat een Myron, bij het zien van den discuswerper zijn onvergelijkelijk beeldhouwwerk schiep, dat tot een der meest sublieme kunstwerken be hoord, die ooit zijn voortgebracht. Feestelijk was de afmarsch na Hollands overwinning. Druk critiseerende en kansen berekende verliet de massa na de uitreiking van den zilveren beker het terrein. Het aspect van den Schoterweg deed thans denken aan het uitgaan van het Amsterdam- sche Stadion. De eentonigheid der Zondagsche menigte werd opgefleurd door de talrijke Engelsche padvinders. Voor ons liepen twee officieren. „Kijk es," zei een kennis van me, „daar gaat waarachtig de Prins van Wales met z'n adjudant. Verschillende Haarlemmers zagen kans hun Engelsch te luchten. Ze zeiden „good bye" en spraken zinnetjes, die deden denken aan: „Shave the pen of my sister" en „My fathér has a pipe.'' Het antwoord van de kwieke padvinder» werd gewoonlijk straal genegeerd, omdat men er geen raad mee wist. Hoe door het enthousiasme van het publiek het record hoogspringen buiten het terrein verbeterd werd. De intellectueele arbeiders, aldus de heer Painlevé, moeten den volken op het gebied der samenwerking het goede voorbeeld geven. Helaas is men juist in de kringen der wetenschap onverzoenlijk, zoowel in Duitsch- land als ook in de andere Europeesche lan den. Op de Duitsche universiteiten heerscht het nationalisme. Ik betreur, zoo verklaarde Painlevé, dit overdreven nationalisme der Duitsche professoren, maar ik kan het be grijpen. Juist omdat Duitschland den oorlog verloren heeft, is men in bepaalde Duitsche kringen des -te prikkelbaarder. Ik zeil heb den oorlog van '70 beleefd en weet uit dte dagen, wat een vaderlandsliefde bcteekent, die zich over een nederlaag opwindt. Op de Fransche hoogescholen is men veel min der chauvinistisch. De Fransche leerkrachten neigen tot internationalisme. Een gezond na tionalisme en een gezond internationalism», behoeven volstrekt niet met elkaar in strijd te zijn. Elk gevoel van haat en wraak moet verdwijnen. Zij staat in tegenspraak met het wezen der wetenschap. Onmiddellijk na den oorlog heeft een internationale wetenschap pelijke commissie in Brussel bijeen, besloten, Duitschland en Oostenrijksche geleerden uit te sluiten. Ik acht zulk een besluit absurd en heb daartegen geprotesteerd. In antwoord op een opmerking van den correspondent, dat een vermindering van de bezetting van het Rijnland de Duitsche ge leerden ongetwijfeld veel verzoeniijker zou stemmen, verklaarde minister Painlevé, dat alle middelen ter verzoening goed zijn. „Ik kan niet met volle vrijheid over deze quastie spreken; maar ik kan zeggen, dat waar schijnlijk maatregelen ter vermindering van de bezettingstroepen zeer aanstaande zijn." Buitenleden dat een Belg yen der onzen inhaalde. „Dat had ie niet moeten doen," ze, ze- Ze uitte haar verontwaardiging hoofdzakelijk door het uiten van eenige langgerekte stccato-gilletjes. Deze athlethiek-ontmoeting was voor mij in zekeren zin een openbaring! Wat is een dergelijke wedstrijd een schit terend terrein Voor de beeldende kunst. Een schilder vindt er kleur. Hij vindt er* een prachtig beweeg van goedgebouwde en uitstekend geoefende lichamen. Het geschil in de Engelsche mijn industrie. In Welingelichte kringen is men optimis tisch gestemd ten opzichte van den vrede in het mijnconflict, welke naar men ver wacht niet meer ver af is. De mijnwer kersleiders werken krachtig om een ge schikte formule te vinden, waarop de on derhandelingen kunnen worden hervat. Gisteren werd een overeenkomst geslo ten tusschen de mijneigenaars van Zuid- Wales en de vakvereeniging van machinis ten, op den grondslag van den achturen- dag voor werklieden onder den grond en van den achtürendag xclusief den tijd om te eten voor arbeiders onder den grond. Volgens de „Daily Herald" is de regee ring voornemens, de mijnwerkers en mijn eigenaars uit te noodigen tot een de vol gende week te houden conferentie om te overwegen of het mogelijk is de onder handelingen tot regeling van 't conflict te heropenen. Het blad spoort de regeering aan, deze uitnoodi- ging nog vóór Maandag in zee te sturen, opdat de mijnwer kersgedelegeerden, die dien dag in conferentie bijeenkomen, in Londen kunnen blijven, om de leiders ten aanzien van kwesties, die mochten rijzen, te instrueeren. De bezetting van het Rijnland. Het „Journal'* preciseert, dat dé voor September voorziene vermindering van het Fransche effectief in het Rijnland 6000 man bedraagt. Ernstig spoorwegon geluk bij Munchen. Gisterenmorgen om 9.28 ont spoorde de hoemeltrein van 8.58 RegensburgMünchen bij het binnenrijden van het station Langenbach. Verschillende wagons vie len om. Twaalf reizigers zijn gedood, zeven zwaar, twintig licht gewond. Toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk. De „N, Fr. Presse" schijnt de geliefkoosde spreektrompet te worden van de Fransche ministers. Onlangs heeft Briand het blad ge bruikt om wereldkundig te maken, dat de geest van Locarno de leiddraad blijft van de Fransche buitenlandsche politiek. Thans brengt het zelfde orgaan een interview met den Franschen minister van Oorlog Pain levé, die echter niet als zoodanig sprak over gifgassen en mitrailleurs, maar als man van de wetenschap over geestelijke samenwer king tusschen de volken. Een dorp in brand. Uit Stettin wordt aan de „Vos. Ztg." ge meld, hoe het dorp Grossendorf in het dis trict Stolp, door een zwaren brand is ver woest. 's Morgens om elf uur werd de brand ontdekt en korten tijd later stond het heêle dorp in vlammen. Van alle kanten kwam men te hulp, maar men kon niet veel uit richten. In het geheel werden 22 behuizingen en 57 bijgebouwen een prooi der vlammen. Eerst laat in den avond werd het vuur tot staan gebracht. De schade is zeer groot. De in woners hebben alles en alles verloren. Ook de bijna ten volle binnengehaalde oogst is vernietigd. In de vlammen kwamen 150 var kens en 80 koeien om en veel pluimgedier te. Drievierde van het dorp is platgebrand. De oorzaak is onbekend. Het verdrag tusschen Spanje cn Italië. In een verklaring over het zoo juist ge sloten verdrag met Italië herinnerde de mi nister van Buitenlandsche Zaken er aan, dat het met Zwitserland gesloten arbitragever drag de instelling voorziet van een verzoe ningscommissie, belast met de bijlegging van geschillen, welke niet langs diplomatieken weg binnen normalen' tijd konden worden opgelost. Eventueel moet men zijn toevlucht nemen tot het Haagsche Hof. Ditzelfde denkbeeld lag ten grondslag aan het ver drag van Italië en aan onderhandelingen met andere bevriende landen. Het Spaan sch-Italiaansch verdrag schrijft ook de instelling voor van een permanente verzoeningscommissie, bestaande uit vijf le den, van wie iedere regeering er één kiest, terwijl de drie anderen in gemeen overleg gekozen moeten worden uit onderdanen van andere mogendheden, die niet wonen in de contracteerende landen noch zich in hun dienst bevinden. Uit hen zal de voorzitter worden gekozen. Het verdrag bevat een artikel van den vol genden inhoud: In geval een der contracteerende partijen niettegenstaande haar vredelievende houding mocht worden aangevallen door een derde mogendheid of door verschillende mogendhe den, zal de andere partij neutraal blijven gedurende den geheelen duur van het con- iiict. Het denkbeeld van deze bepaling is door Spanje goedgekeurd, daar het niet al leen beantwoordt aan zijn wensch naar neu traliteit en vrede, maar ook een der begin selen vormt van Spanje's internationale poli tiek en een bewijs is van de hartelijke be trekkingen welke met de Latijnsche zuster- natie bestaan. De Abessinische kwestie. De Italiaansche onder-minister van bui tenlandsche zaken heeft aan het secretariaat van den Volkenbond een nota gezonden, waarin wordt verklaard, dat het de Itali aansche regeering" met leedwezen uit den toon van het schrijven van Ras Tafari aan den Volkenbond heeft gezien, dat de Abes synische regeering den tekst en den geest niet heeft begrepen van de overeenkom sten tusschen Italië en Engeland gesloten. De Italiaansche regeering gelooft, dat de Abessynische regeering geen vrees mag uitdrukken voor dwingenden druk, welken de beide regeeringen zouden willen uitoefe nen op haar. Die vrees is absurd, want de plechtige overeenkomsten tusschen Italië en Engeland doen in niets te kort aan de vrijheid van beweging van de wederzijd- sche regeeringen om de concurrentie te verhinderen, die in het bijzonder schadelijk is voor de exploitatie van de plaatselijke hulpbronnen van Abessynië. Een ontploifinjf. Gisteravond had een ontploffing plaats te Caborna bij Bari in een fabriek van ont plofbare stofen. Er werden zeven menschen gedood, drie ernstig gekwetst van wie een doodelijk. De groote ontploffing bij Boedapest. Volgens officieele mededeeling is men er in geslaagd den brand te localiseeren. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. *De Bulgaarsche revolntionnaire comitéV De „Matin' meldt, dat de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken aan den Franschen gezant heeft medegedeeld, dat zijn regeering vastbesloten is de meest krachtige maatregelen te treffen om een herhaling van de grensincidenten te voor komen. Onrust in Tanger# Naar uit Tanger wordt, gemeld, moest gis teren door het wetgevende college aldaar een wetsontwerp op de pers worden behan deld. De aangelegenheid heeft th de stad onrust gewekt; de winkels waren gesloten» een menigte liep te hoop voor het gebouw waar de raad vergadert. Volgens het tele gram was in verband met een en ander de kans groot, dat de behandeling van het ont werp zal wqrden uitgesteld. Moderne Zeeschuimers. De bondsambtenaren zijn, na een conferen tie tusschen vertegenwoordigers van het de partement van Justitie en het bureau van den „attorney", aldus wordt uit San Pedro geseind, de opsporing begonnen van een trio van moderne zeeschuimers, die opereerea in de wateren binnen twintig mijlen van de kust en zich uitgeven voor kustwachters. Zij zouden uniformen dragen en hun opera ties doen met een duikboot. Zij hebben ver scheidene visschersbooten en pleizierjachtea aangehouden en daarvan het geld en de ju- weelen medegenomen, toen zij geen sterken drank vonden. Een aardschuiving in Korea» Van dertig personen, die door een aard schuiving in Noord-Korea werden bedolven. werden negen dood teruggevonden. Met cholera besmet leidingwater. In verband met het feit dat in de maand. Juli te Sjanghai veertien honderd gevallen van cholera onder de Chineezen voorkwamen, werd de achterdocht opgewekt van de me dici, die een onderzoek instelden naar den toestand van het leidingwater van Chapei, in het gebied, dat grenst aan de buitenlandsche nederzetting. Bij dit onderzoek werden chole rakiemen gevonden, naar aanleiding waarvan onmiddellijk de noodige stappen tot ontsmet ting werden genomen. AMSTERDAM, 13 Aug. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten 3.804, bl. eigenheimers 2.30, 2,50, id. eigenheimers 2.402.50, IJpolder eigenheimers 2.80, id. blauwe eigenheimers 1.752.10, id. bonten 44.20, Andijker blauwen 2.452.80, id. bonten 3.50 4.20, id.^muizcn 3.504.20, Langedijker Muizen 4.20, Noord-Holl. blauwe eigenh, 1.802.10, Hillegommer zandaardappelen 44.40 per 70 K.G! Franciscus op het tooneel. Een welig tierend Roomscb tooneelleven en het zevende eeuwfeest van de roemrijke Heilige Franciscus van Assisi aen feest, dat over de geheele Katholieke wereld op luisterrijke wijze wordt gevierd, (s het wonder, dat ook het tooneel werd gekozen als object voor deze grootsche her denking? Van de verschillende Franciscus-spelen, die ter gelegenheid van dit eeuwfeest zijn geschreven en uitgegeven, werden er ons twee toegezonden met het verzoek, om er op deze plaats een woordje over te zeg- nge.... en liefst een woord van aanbeve ling.... 'n Tijd geleden hebben we met feiten aangetoond, dat de meeste Heiligen-levens- op-de-planken uitliepen op een mislukking, omdat de dramatische stijging ontbrak door gemis aan conflicten. Het waren geen speelstukken, die het publiek vastgrepen. Om het menschdom aldus we besloten we ongeveer (en niet het minst de andersdenkenden) voor de geestelijke verheffing van het tooneel te winnen, noeten de Roomsche schrijvers ko men met stukken van graniet.... niet met preekende figuren van was en kraak- porcelein. En nu gaan we een aanbeveling schrijven voor 'n Heiligenleven op de plan ken, waarin e v e n m i n die dramatische spanning en stijging aanwezig is! Dat klinkt gek, maar we zullen het waarom laten volgen. We hebben hier te maken met een bui tengewone gebeurtenis.... het 7e E e u w- feest van de grootste wereldhervormer volgens de leer van Christus. Overal zul len de meest bekende redenaars het leven van deze Heilige voor de oogen hunner toe hoorders laten voorbijtrekken, tot stich ting en voorbeeld. De Katholieke wereld zal nog eens opnieuw zien wat en wie St. Franciscus was.... en opnieuw zal de we reld getroffen worden door Zijn daden van absolute zelfverloochening. Wat die redenaars doen, dat kan het tooneel nog beter doen, althans in sommige gevallen, maar daarover straks. Als de toeschouwer deze zeer bijzondere heiiigen-figuur vóór zich ziet in zijn leven en werken, en dit alles omlijst ziet door kleurige decors en costumes, door passende muziek en zang, dan zal de indruk leven diger en de ontroering grooter zijn, ook al is het stuk niet gebouwd volgens de tech niek van het drama. We hebben hier te doen zouden we kunnen zeggen met een Franciscuspreek in aantrekkelijke vorm, en omdat de Heilige Franciscus in dit ju beljaar o v e r a 1 in volle luister wordt naar voren gebracht, mag ook zeker aan de Franciscus-spelen een plaats worden inge ruimd. We willen het nu eerst hebben over het tooneelwerk; „Broeder Francesco", door Pa ter Hilarion Thans O. F. M., uitgave van de S. Franciscus-drukkerij te Mechelen. Uit het voorwoord valt reeds op te maken, dat de schrijver geen technisch voldragen too neelwerk wilde geven. Zijn doel is alleen: Franciscus' persoonlijkheid te doen kennen door authentische gegevens uit zijn leven, en, waar mogelijk, door zijn eigen woorden. Waar zijn biografie zoo rijk is aan karak teristieke feitqn en gezegden, was het over bodig andere gegevens bij te fantaseeren. In drie sythetische tafereelen, elk voorafge gaan door een kort inleidend voorspel, wordt een vrij volledige kijk op Francis cus' loopbaan gegeven. In het eerste tafe reel „De Bekeerling" concentreert schrijver rond de definitieve breuk met z n wereldsch leven, de strijd, die Franciscus te voeren had om z'n roeping te volgen. In het tweede tafereel „De minderbroe der" wordt de vreugde van een bereikt ideaal geschetst, en in het derde tafereel „De Heilige" toont schrijver de or destichter. door volkomen onthechting, door lichaam- en zielelijden opgaande tot de hoogst mogelijke gelijkenis met Christus. In opzet en uitwerking werd 't hierop aangestuurd, dat de „Kleine Arme ook door eenvoudigen zou worden begrepen. We hebben diep respect voor het werk van Pater Hilarion Thans, zelf een zoon van St. Franciscus, die het heeft aange durfd het leven van zijn roemrijke geeste lijke Vader op zoo streng-wezenlijke wijze in tooneelvorm te gieten. Maar als we eer lijk willen blijven moeten we met eenige spijt zeggen, dat de schrijver blijkbaar niet voldoende „man van de tooneelpraktijk is want anders had hij wel gezorgd, dat zijn werk binnen het speelvermogen lag van veel meer tooneelclubs, dan nu het geval is. Het stuk (enkel voor mannen rollen) is geschreven voor het Roomsche liefhebberij-tooneel cn het zal toch wel de bedoeling zijn, dat het op zeer veel plaat sen wordt opgevoerd. En nu vragen, we ons af: welke tooneelvereeniging kan ongeveer vijf en twintig sprekende en even zooveel zwijgende rollen bezetten? Zeker, er kan gedoubleerd worden, maar dit maakt de zaak niet eenvoudiger, temeer waar de lengte van het stuk een vlugge handeling vereischt. En dan al die costumes en die verscheidenheid van decor! We willen de tooneelen even noemen. 1. Een straat vóór Bernardone's huis. 2' Een pleintje vóór San Damiano; de achtergrond verbeeldt de gevel, met breede open hoogpoort, van dit bouw vallige kerkje; een altaar; een poortje dei- pastorie; en muur met bres naar dieper gelegen rotshol. 3. Boschplck vóór 't Por- tiuncula-kapelletje; achtergrond de open ka pel. 4. Het Hof van Olijven bij Jeruzalem. 5. Rieten hut tegen de steenmuren van San Damiano, het Clarissenklooster, aange bouwd. Wellicht kan er met vereenvoudigd of „ver-neutraliseerd" decor worden gewerkt, maar dit heeft ook z'n gevaren, vooral wan-j neer zulks „op eigen houtje" wordt klaar gespeeld. En dan vooral niet te vergeten het spel op zich zelf. Wie kan de Franciscus-figuur benaderen? Wie kan in hei eerste gedeelte geven wat de schrijver niet geven kon: het geweldige ziele-proces van de bekeering? En wie in het derde tafereel 'n heilige, die geen zeurige preeker of dweeper wordt.... en't zoo gauw worden kan, omdat de schrij ver zijn hoofdpersoon zoo weinig heeft ge geven van de blijmoedige levensopvatting, die Franciscus tot de zijne maakte? Het is een zware, een zeer zware opdracht, om meer dan tweehonderd pagina's lang te blij ven boeien in 'n rol als deze.en we vreezen, dat uit verschillende opvoeringen zal blijken, dat Pater Hilarion Thans te veel heeft willen geven en dus ook in de „afmeting" te weinig rekening heeft gehou den met de praktijk. Het is geenszins onze bedoeling de op voering van Broeder Francesco tegen te maken, dit blijkt trouwens voldoende uit onze inleiding; doch we willen waarschuken voor een te enthousiast, te voortvarend er naar grijpen.en dit geldt vooral voor de gezelschappen, die niet beschikken kunnen over een keurkorps van beproefde krach ten met een leider van de bovenste plank. De opvoering moet in alle deelen tot in de puntjes verzorgd zijn.... een middelmatige opvoering staat gelijk met een fiasco. Van veel eenvoudiger aard is het tweede stukje, geschreven dcfft Pater Maritfs La» mers O. F. M., getiteld; „SL Franciscus en de roovers", uitgave Mosmans, den Boscn. In vier tafereelen, alle spelend in een stuk je bergachtig landschap, geeft het een en kele trek uit Franciscus' leven: het be- keeren van een viertal roovers door kwaad met goedheid en liefde te vergelden. De taal loopt vlot, is gegarneerd met goede hu mor en doet hier en daar aan Ghéon den ken. Een best stukje voor de jongeren, om te spelen in een mooi hoekje van de tuis. van een patronaat, school of klooster; of voor volwassenen, ter gelegenheid van een „St. Franciscus-avond". Men moet er geen „grootsche' opvoering van willen maken... daarvoor heeft de schrijver het ook zeer waarschiinliik niet bestemd. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9