mt st Verantwoording, f125.- Maandag 16 Augustus 1926# 50ste Jaargang No. 16328 Het zilveren priesterfeest van pastoor SondaaL Het, inhalen van den jubilaris in de Jozefkerk. Pastoor Liihn houdt een toespraak- Het zilveren priesterfeest van pastoor SondaaL De .prachtig versierde kerk onder de Hoogmis. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Het Zilveren Priesterfeest van rector J. C. Aalberse. Rectór Aalberse te midden van bruidjes en kabouters. De jubileerende rectpr te midden van zijn familieleden en regenten van het St. Jacobs Godshuis. Naast den jubilaris, aan zijn rechterhand, zijn broeder, oud-minister P. J. M. Aalberse. NX i Cé aSonncménfsprijs bedraagt Krabt Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Pee kwartaal3.25 Franco per post pér kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bu confrfcf belangniET VSrVtSfT Advertentiën 35 cent* per regel Advertentiën tusscben den tekit, als ingezonden mededeeling, 60 eL per regel; op de le pagina 75 et. per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regel* 60 ct. per plaatsing; elke regel meef 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9(10(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C/j bij een ongeval met f OCfj f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeeringen: uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen1 til». doodelijken afloop: -*- bij verlies van een hand, een voet <>f een oog bij verlies van een duim of wijsvinger; fCf) bij 'n breuk van f tl] bij verliesv. een 1 Uil. been of arm: 1*U» andere vinger. Begrijpelijkerwijze heeft het bestuur van den kieskring Noord-Holland der R.K. Volks partij, gemeend te moeten reageerea op onze publicaties van Donderdag j.l. Wij ontvingen van den voorzitter een stuk, hetwelk, zoo wel om den vórm als om den inhoud geen aanleiding geeft om het verzoek af te slaan, het onverkort op dezelfde plaats als ons hoofdartikel van j.l. Donderdag op te nemen. Hier volgl het: Haarlem, 13 Augustus 1926. Zeer Geachte Heer Hoofdredacteur. Naar aanleiding van het Hoofdartikel in de N. H. Crt. van 12 dezer: „De R.-K. Volks partij en de toelaatbaarheid", zij het mij ver gund ter zelfder plaatse hierover eenige op merkingen te mogen maken. Toen de R.-K. Volkspartij, als gevolg van de conservatieve politiek der R.-K. Staats partij, werd opgericht en hare, in arbeiders- en ambt^narenkringen zoozeer toegejuichte actie begon, werd zij door de R.-K. Pers unaniem doodgezwegen. Inziende dat, on danks deze negatie, de R. K. V. P. in groei en kracht toenam, zoodat zij zelfs een ver tegenwoordiger (en met een weinig meer ge luk zelfs twee) kon afvaardigen naar de 2de Kamer der Staten-Generaal, meende ge noemde Pers haar misnoegen hierover niet beter te kunnen uiten, dan door alles wat naar de R. K. V. P. riekte, met modder te gooien. En het spijt ons inderdaad, te moeten zeg gen, dat ook de N. H. Crt., die toch onder hare lezers zoovele werklieden (en ook vele vurige Volkspartijers telt), daaraan dapper heeft meegedaan. Wij echter, hebben onze kalmte bewaard, zijn rustig doorgegaan met ons werk en heb- beh Uw blad inmiddels reeds lang vergeven, wetende dat in de verkiezingsdagen, wanneer de hartstochten zijn opgewekt, men zich wel vaker uit op een wijze, waarvoor men later, bij rustig nadenken, niet gaarne meer de ver antwoordelijkheid op zich zou willen nemen. Bepaalde zich dus tot op heden de be langstelling voor de R. K. V. P. in leugen en laster, den laatsten tijd begint men ons meer critisch te beschouwen, waarvoor wij slechts dankbaar kunnen zijn, omdat wij de critiek, mits eerlijk, niet behoeven te vreezen. Een voorbeeld dezer meergenoemde cri tiek was het zooeven genoemde artikel in uw blad van Donderdagavond. Doch, hoezeer wij U dankbaar willen zijn, dat U ons door Uw artikel eenige belang stelling hebt waardig geacht, moeten wij er zeer nadrukkelijk onze afkeuring over uit spreken, dat men zelfs tot eenige ma len toe heeft getracht zich van de cor respondentie, gevoerd tusschen Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en het Bestuur van den Kieskring „Noord-Holland" van de R. K, V. P., op de hoogte te stellen en zelfs tot publicatie der door den Bisschop aan ons ge richte brieven is overgegaan. In aanmerking nemende de .ho«<theid van den persoon van den Bisschop en het politiek fatsoen, hebben wij gemeend bedoelde cor respondentie als strikt vertrou- w e 1 ij k te moeten beschouwen, zoodat dan ook slechts enkele vertrouwensmannen in de partij er van op de hoogte waren. Waar nu uit vorenbedoeld artikel blijkt, dat de Hoofdredacteur der N. H. Crt. boven dien inzage moet hebben gehad van ónze, tot den Bisschop gerichte brieven (waartoe wij geen toestemming hadden gegeven), maakt het in ons Kieskringbestuur een punt van overweging uit, ook onze brieven in extenso te doen publiceeren, en wij vertrouwen dat, indien hiertoe mocht worden besloten, ook Uw blad alsdan bereid zal worden gevon den bedoelde brieven volledig te doen op nemen. Alsnog maak ik van de hier geboden gele genheid gaarne gebruik, om uiting te geven aan mijn groote verontwaardiging en om met kracht van de band te wijzen de onbewezen en niet te bewijzen aantijging, dat wij min der goed Katholiek zouden zijn, alleen reeds om het luttele feit, dat wij niet willen aan hangen, of ons onderwerpen aan eene van boven af gedecreteerde politiek. Het particuliere leven van hen, die in het partijbestuur of afdeelingsbesturen eene functie bekleeden en veelal ook eene lei dende functie vervullen in R.K. varkorganisa- ties of in Kerkelijke vereenigingen, kan ons, menschelijkerwijze gesproken, voor hunne werkelijke Katholiciteit borg zijn. En dat ons Program een door en door Roomschen geest ademt en met betrekking tot het sociaal- economisch leven het verlengstuk van het R.-K. beginsel mag heeten, zou U bij eene nauwkeurige bestudeering van dit program voldoende blijken. Vergun mij slechts het artikel E., Gods dienst, uit bedoeld program hier te mogen ci- teeren: 1. Volledige vrijheid van uitoefening van openbare godsdienstoefeningen, ook ten aan zien van het houden van processies langs den openbaren weg. 2 Handhaving van de betrekkingen met den H. Stoel. 3. Bevordering van den invloed van den H. Stoel in den Volkerenbond, 4. Practische doorvoering van de vrijheid der H. Kerk in haren missie-arbeid, met name in de koloniën, onder meer door intrekking van art. 123 van het Regeerings-Reglement. Vooral ook aan de hand van dit artikel uit ons program stellen wij er een eer in te ver klaren ons te zullen blijven verzetten tegen de Colijnsche politiek der R.-K. Staatspartij. Wij achten iedere samenwerking met Cal vinisten uit den booze en verwachten van eene zoodanige samenwerking slechts schade voor het Roomsch beginsel, hetgéen de feiten reeds hebben uitgewezen. Wij willen alleen een zeer strenge door voering van het R.-K, beginsel, op democra tisch en grondslag, in de politiek. Het is im mers maar al te waar dat men in onze Roomsche organisatie' het eigenlijke doel dier organisaties te veel over het hoofd ziet, de organisatie beschouwt als een veilige stal, waarin het vee rustig is opgeborgen, doch streeft niet na h e t d O e l, waartoe men zeide dat vee bij elkaar gedreven te heben. Inderdaad, mijnheer de Hoofdredacteur, een verfrissching in de R.-K. politiek was bitter noodig, eensdeels om weerstand te bie den aan de zoo sterk naar voren springende reactie en anderdeels om zoo noodig te die nen als dam tegen den aanwas van het so cialisme. Heeft men er wel eens over nagedacht waar de 46.000 stemmen terecht gekomen zouden zijn, waarvoor nu een Roomsche de mocraat in de Kamer zit, indien de R. K. V. P. er niet geweest ware? U mijnheer de Hoofdredacteur inmiddels beleefd dankzeggend, verblijf ik hoogachtend, J. J. BUITING, Voorzitter van den Kieskring „Noord-Holland" der R. K. V.P Dit stuk geeft ons aanleiding tot enkele opmerkingen. Voor heden bepalen wij ons tot het verwijt, als zou de R.-K. Volkspartij door de R.-K. pers, waaronder ook ons blad, on billijk behandeld en met unfaire wapenen bestreden zijn en op de tweede plaats, dat wij de bekende antwoorden van Z. D. H. den Bisschop niet hadden mogen publiceeren; om dan morgen meer op het principieele ge deelte van het ingezonden stuk in te gaan. Van een minderwaardige behandeling der R.-K. Volkspartij door de R.-K. pers is ons niets bekend. Wel weten wij, dat de nieuwe partij aanvankelijk do.or de meeste Room sche organen, ook door ons, vrijwel is ge- zelf zoo vriendelijk ons te zeggen, dat dflt alles reeds lang vergeven is en hij verblijdt zich in de meer principie'fele bestrijding, welke daarna gekomen is. Ook ons is niets liever en wij hopen daarvan morgen in een streng zakelijk artikel te getuigen. Voor heden nog een opmerking omtrent de publicaties van Donderdag j.l. Het heeft den geachten inzender verbaasd, dat wij bij Monseigneur moeite hebben gedaan inzage en verlof tot publicatie te krijgen van de bisschoppelijke antwoorden op de vraag omtrent de toelaatbaarheid der R.-K. Volks partij. Die correspondentie zou n.m. „strikt vertrouwelijk" zijn geweest! Welnu, wij ver bazen ons op onze beurt over deze opvat ting van vertrouwelijkheid. Onze geachte inzender zal wel van ons willen aannemen, dat ons geen persoonlijke nieuwsgierigheid drong, toen wij ons tot den Bisschop wend den. Wanneer men eenige tientallen jaren sterk bewogen journalistiek leven achter den rug heeft, is men tegen zulk soort nieuwsgie righeid wel immuun. Wij hebben ons verzoek om publicatie enkel gesteld, omdat wij over tuigd waren daarmee een Katholiek belang te dienen. En het bestuur van den Kieskring N.-H. der R.-K. Volkspartij heeft zelf ons daartoe uitgelokt. Van vertrouwelijkheid im mers was in het geheel geen sprake, toen men nota bene door bemiddeling van het Amsterdamsche Persbureau Vas Diaz in héél de Nederlandsche Pers, dus ook in „Het Volk" en „De Tribune" bekend maakte, dat men zich tot den Bisschop van Haarlem had gewend met een vraag omtrent de toelaat baarheid der R.-K. Volkspartij; dat men hierop een onbevredigend antwoord had ont vangen en opnieuw een brief, maar nu een uitvoeriger, had gezonden. Toen volgde door bemiddeling van hetzelfde Persbureau de al- gemeene bekendmaking, dat men opnieuw een onvoldoende antwoord had gehad en nu een deputatie naar den Bisschop zou sturen om een antwoord te krijgen in den vorm, dien men wenschte. Noemt men zoo iets een „vertrouwelijke'' correspondentie? Waartoe dienden al die bekendmakingen in de pers, wanneer het enkel en alleen om het antwoord van den Bisschop te doen was? En ligt het nu niet voor de hand, dat een Katholiek journalist onder dergelijke opzien barende omstandigheden naar zijn Bisschop gaat en zegt: Monseigneur laat de Room sche pers Uw antwoorden publiceeren: want het kan niet anders dan een verkeerden in druk op ons eenvoudige Roomsche volk maken, wanneer het tot tweemaal toe in de couranten leest, dat de Bisschop een ontwij kend antwoord heeft gegeven op een tot hem gerichte belangrijke vraag. En Monseigneur, ofschoon alles willende vermijden, wat ver- negeerd. Dat behoeft niet te" verwonderen Scheuring in de R.-K. Staatspartij achten onze collega's met ons nu eenmaal verderfe lijk. Men kan die afscheidingspogingen be strijden of er niet veel aandacht aan wij den Dit laatste lijkt de verstandigste tactiek, zoolang er nog hoop is, dat de dissidenten weer spoedig zullen bijdraaien en er gevaar is, dat men door bestrijding meer reclame maakt voor de zaak, welke men verkeerd acht, dan dat men daardoor anderen er van af houdt. In die negatie schuilt dus geen min. achting/ het kan een eerlijke, aan ieder ge oorloofde taktiek zijn. Tegen de verkiezingen echter, toen de R.-K, Volkspartij inderdaad bleek wortel geschoten te hebben, werd bestrijding en waarschuwing plicht voor alle voorstanders van de R.-K. Staatspartij. De geachte inzender schrijft, dat de Room sche pers toentertijd „alles wat naar de R.K. Volkspartij riekte, met modder gooide", en dat ook wij daar dapper aan mede deden. Nu staat andere dan principieele bestrijding in een dagblad ons altijd ten zeerste tegen en wij hebben de voorbeelden maar voor het grijpen, om te bewijzen, dat een niet- principieele strijdmethode altijd met kracht uit ons blad wofdt geweerd. Een strijdwijze, zooals b.v. door de twee groote voormannen der R.-K. Volkspartij uit Tilburg tegenover ons toegepast, de taal op vergaderingen te Haarlem en in hier verspreide pamfletten. door dezen geuit, zouden wij nimmer voor onze rekening willen nem#n. Wel kan het een enkele maal gebeuren, dat men zich verplicht gevoelt den persoon van een pplitieken tegenstander in het debat te be trekken. Dit was het geval, toen wij er van overtuigd waren, dat de aanhangers van de R.-K. Volkspartij in de noordelijke provincies onkundig waren omtrent de candidaten, welke hun werden voorgezet, waarvan de eerste van de lijst profiteerde van den naam van een gewezen, achtbaar Kamerlid. Ook toen hebben wij het particuliere leven dezer zich als leiders van een deel van ons Katho lieke volk opwerpende personen nog buiten bespreking gelaten en enkel naar voren ge bracht hoe zij tot nog toe in het openbaar waren opgetreden. Deze waarschuwing ach ten wij noodig. Het kan ons toch niet onverschillig zijn, wie er naar het parlement gaat en zeker niet, wie zich daar als Katholiek volksver tegenwoordiger gaat opwerpen? Wij zijn er nu nog overtuigd van, toenmaals het mini mum gezegd te hebben van waartoe wij ons met onze kennis omtrent de candidaten der R.-K. Volkspartij verplicht achtten. Mis schien heeft het optreden van mr. P. Arts in de Kamer met diens stemmen o.m. tegen de bioscoopwet, ook aan menigen Vollu- partijer intusschen deoogen wel geopend. Maar, dit alles is op dit oogenblik niet meer aan de orde. Onze geachte inzender is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1