De pteven der R.K. Volkspartij. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuw* Stadsnieuws. Dinsdag 17 Augustus 1926+ 50ste Jaargang No. 16329 Dit nummer bestaat uitö bladzijden - Eerste blad Agenda 18 Augustus Aan de gevolgen overleden. Het 100-jarig bestaan van Zandvoort als badplaats. Het 40*jarig Priesterjubileum van Pastoor D. F. G. Pichot. De Examens Hl. O. Lich. Oefening te Haarlem. Een dierenvriend. Twee gelukjes bij een ongeluk. Diefstal van tegels. Insluiping. Benoemingen. Personalia. Examen Hoofdakte. inbraak. De autobussen. Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding. Hinderwet. Gevonden dieren en voorwerpen. VOOR DE „STILLE ARMEN." De nieuwe brandspuit. in dit nummer. Huldigingsavond directeur Lefeber te Haarlemmerliede. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3-25 Franco per post .per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. BH contract belangrijke korting. Advert entiën 35 cents per regel Advertenties tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiên. 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel mee* 15 et. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f 0(1110 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door M een ongeval bi< verli" vaf een hand' f |?5 W- verlies van een fCft bij 'n breuk van f tt] bh' verlies v. ren tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: loUUll. verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen; I I OU. doodelnken afloop: 1 U, een voet of een oog: I ll«l. duim of wijsvinger: 1 uü. been of arm: I4U» ar andere vinger. Van den secretaris der R.-K. Volkspartij, af deeling Noord-Holland, den heer J. Gero- mel te Amsterdam, ontvingen wij het ver zoek om, nu wij de antwoorden van den Bisschop gepubliceerd hebben, ook de brie ven aan Monseigneur gericht, op te nemen. Wij hebben hiertegen niet het minste be zwaar; een ieder zal daaruit kunnen zien, dat wij den korten inhoud reeds Donderdag j.l. juist hebben weergegeven. De eerste brief luidde als volgt: Amsterdam, 5 Juli 1926. Monseigneur, De ondergeteekenden, vormende het be stuur van den Kieskring Noord-Holland van de Roomsch-Katholieke Volkspartij in Ne derland, veroorloven zich beleefdelijk de vrijheid zich te wenden tot Uwe Doorluch tige Hoogwaardigheid met het volgende. Zooals U zult hebben vernomen is in December 1922 te Amsterdam opgericht de R.-K. Volkspartij, van welke partij wij hier- ingesloten het Program insluiten. Nu is het ons eerbiedig verzoek van U te mogen vernemen dit in opdracht van alle Afdeelingen der R.-K. Volkspartij in de pro vincie Noord-Holland of het toe laatbaar is te achten, dat Roomse h-K atholieken zich politiek organiseeren in de R.-K. Volkspart ij. Wij verklaren ons gaarne bereid desge vraagd ons verzoek nader persoonlijk bij Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid te ko men toelifchten. Uw antwoord met belangstelling tegemoet ziende, Met gevoelens van ware hoogachting, Van Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid de gehoorzame dienaren in Jezus Christus, Haarlem: J. J. BUITING; Voorzitter. Amsterdam: J. J. GEMMEL, Secretaris Alkmaar: C. SCHNEIDERS, Lid. Velsen: JAC. ZUURBIER, Lid. Hilversum: T. H. TH00LEN, Lid. Hierop antwoordde de Bisschop, zooals men weet, dat de R.-K. Volkspartij een scheuring veroorzaakt en dat mgr. niet kon begrijpen, hoe een goed Katholiek er zelfs maar aan denkt, om aan die scheuring raea le werken, gezien de heillooze gevolgen van ;ilk een splitsing in het buitenland. Daarop werd dan ten tweede maie een rief gezonden van den volgenden inhoud: Amsterdam, 26 Jail 1926. Monseigneur, Wij kwamen in het bezit van Uw schrijven van 8 Juli j.l, en veroorloven ons eerbiedig- Lik de vrijheid het volgende onder Uwe bij zondere aandacht te brengen. Inderdaad is het waar, dat de R.-K. Volks partij staat buiten de Katholieke 'Staatspartij, hetgeen echter zijn oorzaak vindt in de om standigheid, dat haars inzièns in de Katho lieke Staatspartij de belangen der Roomsche democratie niet voldoende behartigd woeden volgens de beginselen neergelegd in de En cycliek Rerum Novarum. Inderdaad is het ook waar, oat de R.-K. Volkspartij een scheuring onder dc Katholie ken veroorzaakt, maar dan toch slechts in rnlitieken zin, omdat onze leden voor het altaar één zijn met al hunne gelooisgenooten. De R.-K. Volkspartij ziet in de politiek van de Katholieke Staatspartij een gevaar: a. door de verwaarloozing der geestelijke belangen der Roomsch-Kathölieken (Gezant schap bij den Paus, Missievrijbeid, Processie verbod); b. door de reactionnaire politiek, welke de Katholieke Staatspartij voert ten gevolge van het samengaan met andersdenkenden, waardoor een groot verloop van R.-K. arbei der! naar de sociaal-democratie plaats heeft met het noodrvendig gevolg, een verloren gaan voor de R.-K. Kerk. Wij meenen door het bovenstaande dui delijk te hebben aangetoond, dat onze schei ding van de Katholieke Staatspartij in het belang der R.-K. zaak in het algemeen niet alleen gewenscht, maar zelfs noodzake lijk is, en meenen hierdoor als Katholieken op juiste wijze de R.-K. zaak te dienen. Het moge ons naar aanleiding van het vorenstaande veroorloofd zijn Uwe Door luchtige Hoogwaardigheid alsnog te verzoe ken ons een rechtstreeksch antwoord te doen toekomen op de door ons in ons vorig schrij ven bedoelde vraag: „Is het al dan niet toe laatbaar te achten, dat Roomsch-Katholiekên zich organiseeren in de R.-K. Volkspartij? Wij verklaren ons ook thans nog gaarne bereid desgevraagd ons verzoek persoonlijk bij Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid te komen toelichten. Uw antwoord met belangstelling tegemoet ziende, (Volgen dezelfde onderteekeningen). Begrijpen wij het bestuur van de R.-K Volkspartij goed, dan was het te doen om met onzen Bisschop in debat te treden ovei de al of niet juistheid der tot nog toe door de R.-K. Staatspartij gevoerde politiek. Im mers, eerst wanneer kan worden toegege ven, dat de bestaande R.-K. politieke orga nisatie niet meer deugt, kan aan een betere gedacht worden. Hoeveel grieven nu de R.-K. Volkspartij tegen de oude Staatspartij moge hebben en hoezeer zij van haar eigen vopr- Irefielijkheid overtuigd moge zijn, wij kunnen toch moeilijk bij haar de overtuiging veron derstellen, dat onze Kerkelijke Overheid aan de R.-K. Staatspartij openlijk een brevet van onbekwaamheid en van seniele aftakeling zou geven. Een dergelijke getuigenis zou zelfs niet van een politieken tegenstander te ver wachten zijn. De R.-K. Staatspartij heeft zich nog altijd als de sterkste in den lande weten te handhaven, telt onder haar kopstukken de bekwaamste politici en beste sociologen, heeft een glansrijke historie als geen andere politieke partij in ons land en onschatbare verdiensten voor de Kerk en den Staat. Bij nader inzien moet de R.-K, Volkspartij toch wel tot het inzicht komen een heel zonderlin gen eisch aan onzen Bisschop te hebben ge steld met de vraag, om de R.-K. Staatspartij voor ons tegenwoordig Roomsch geslacht on bewoonbaar te verklaren. Maar, zal men ons tegenwerpen, dat is ook niet gevraagd. Er werd enkel een uit spraak verlangd omtrent de al of niet toe laatbaarheid der R.-K. Volkspartij! Is dit, willen wij antwoorden, dan niet het zelfde in andere woorden? In het korte, maar om zijn kortheid juist zoo afdoende en scherp zinnige antwoord van onzen Bisschop, waarin alle polemiek over grootere en kleinere grie ven natuurlijk wordt afgesneden, is met de meeste beslistheid erkend, dat de R.-K. Staatspartij de aangewezen politieke orga nisatie voor de Nederlandsche Katholieken is; dat iedere andere, welke daarnaast en daar tegenover gaat staan de R.-K. politieke zaak slechts kan verzwakken en dus als een ge vaar is te beschouwen. Niemand is zóó naïef en zeker is dit van de leiders der R.-K. Volkspartij niet te veronderstellen om :e denken, dat men op politiek terrein meer bereikt met versnippering, dan door eenheid. Dat was dan ook het eenige, wat onze Bisschop aan de Roomsche politieke dis sidenten antwoordde: kijk naar het buiten land; ziedaar, wat de verdeeldheid onder de Katholieken heeft bewerkt en zeg dan nog eens, dat gij de verantwoordelijkheid voor die verdeeldheid aandurft! Tegenover die alles-overheerscbende een heidsgedachte vallen alle grieven en griefjes over een meer of minder democratisch ka rakter der Katholieke Staatspartij, over „Cal vinistische" politiek en dergelijke, volkomen weg. En wanneer de heeren der R.-K. Volks partij beweren, de verantwoordelijkheid niet te willen aanvaarden voor de duizenden zie len der Roomsche arbeiders, welke door de politiek van de Staatspartij naar de S.D.A.P. worden gedreven, dan kan men hun ant woorden, dat noch de heer Arts, noch de heer Felix Donders, Setteur, of hoe de leiders der Volkspartij ook mogen heeten, te dien opzichte ook maar eenige verantwoordelijk heid hebben. Verantwoordelijk is alleen hij, dié wordt geroepen voor een bepaalde taak. Welnu, over het zielenheil der Nederland sche Katholieken, dus ook over de zielen der Roomsche arbeiders, zijn onze bisschoppen aangesteld. Aan dezen kan men. het dus vei lig overlaten uit te maken, of de R.-K. Staats partij, welke tot nu toe met hunne hoóge goedkeuring en aanmoediging tot „de" poli tieke organisatie der Roomsche Nederlander! groeide, al of niet een gevaar voor de kerk is. En Wanneer nu onze Bisschop zegt: het gevaar schuilt juist in het vórmen van neven- partijen, in het organiseerén van ó&févrede- nen, buiten de groótê, atgemeenc Staats, partij, Iaat men dan dien wenk ter harte ne men en zijn eerbied voor het gezag töonen door tot die eenheid terug te keeren. Met die organisatie van ontevredenen buiten de partij zijn wij gekomen aan hetgeen wij beschouwen als de groote fou' der R -K. Volkspartij, een tout, waarmee zij als zich noemende democratische parti' bij uitstek, met zich zelf in tegenspraak komt Hierover nog een enkel woord in een vol gend artikel. Sociëteit „St. Bavo". Fabrieksarbeiders, 8 uur. Bevólkingsbureau, 8 uur. Haar- „I Ln'sp Inkoop Combinatie, half 9 uur. Clubgebouw „H. K. B." Tempelierstr. 35. Upemng der wedstrijden, 8 uur. Terrein van den heer A. Dijkzeul, Spaarn woude. -- Volks jaarfeest „Wilhelraina", Kring Spaarnwoude, half 10 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag 34 uul- Tempéliera- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat tl. Eiken ^Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon- gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, s avonds van half 8—half 9 uur. >s Zaterdags alleen van 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis- ifs- Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10 12 uur, des middags van 2i uur én s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 RK. Bevólkingsbureau Gebouw „Sint Bavo Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- 'R.K. Leeszaal en Üitteenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. U671. St, Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor ni^t-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur. R.K, Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem, Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehooi 10392). Verleden week Maandag werd W. O. uit IJmuiden naar het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" vervoerd. Hij was gevallen en had daarbij een hersenschudding. Thans is O., die gedurende zijn verple ging slechts kort bij kennis is geweest, aan de gevolgen overladen. R. schrijft in „Nijverheid en Handel", het orgaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem cn omstreken, het volgende: In het jaar 1825 vereenigde zich een vijf tal heéren uit Haarlem en omstreken om te Zandvoort een etablissement voor zee baden op te richten en den muilen zand weg Van den Heerenweg onder Heemstele naar Zandvoort te doen bestraten. Dit zijn ook nu in Haarlem geen onbekenden. Het waren: Jhr. W. Ph. Barnaart, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, Mr. D. J. v. Lennep, lid van de Staten van Holland en professor aan het Athenaeum te Amster dam, Mr. P. v. Lennep, lid der Staten van Holland, W. v. d. Vlugt, bankier en Mr. Jac. Enschedé, raadslid van Haarlem. Een aardig feit is het, dat de koning zelf in 1826 inteekënde voor 10 aandeelen van 1000; voor het Koninklijk goedgekeurde „plan eener negotiatie, groot 150.000." De overige aandeelen werden door belangstel lenden in Haarlem en omgeving gekocht. De Staten van Holland gaven 30.000 sub sidie en Haarlem ontsloeg Zandvoort van de betaling van het jaarlijksche bedrag van 600 voor afkoop van de stedelijke belas ting op de zeevisch, ook een soort bijstand in de onderneming dus. Zandvoort droeg in den eersten tijd ook 1500 per jaar bij, maar dit hield vrij spoedig op. Straataanleg en bermbeplanting brachten nieuwe kosten, die bestreden werden door deö aanleg van 2 tollen De onderneming had spoedig met moei lijkheden te kampen, ook ten gevolge van den Belgisehen 'opstand in 1830. De rente betaling hield spoedig op en de aflossing geschiedde zeer onregelmatig. Nieuw geld kon er niet in de zaak gestoken worden wegens den eigenaardigen vorm der nego tiatie, terwijl het onderhoud van den weg meer kostte dan de tollen opbrachten. Door verschillende oyerlegplegingen en negotie wist men de zaak op pooten te houden en op te werken, totdat Zandvoort haar vlucht nam en nu een badplaats van internationale beteekenis is geworden. Bij de vlucht die Zandvoort als Noordzee badplaats heeft genomen, denken weinigen meer aan, of hebben weinigen ooit gehoord van de mannen die in 1825 den eersten stoot hebben gegeven tot de hervorming van een arm vissehersdorp ia èen oord waa ien van zee en lucht kan genieten eö datr over de wereld reputatie geniet. Hét hotelbedrijf. Begrijpelijk is het hotelbedrijf een van de belangrijkste in onze badplaats en eigenlijk in alle badplaatsen. Aanvankelijk bad Zandvoort maar een of twee hotels, waarvan het belangrijkste zich in die dagen aanbeval door een afbeelding van het huis als reclame te laten circtilee- ren'waaronder de toenmaals indrukwekken de thans bijna ridicule woorden in het Nederlandsch. Fransch en Duitsch te lezen stonden: „Dit établissement beyeell zich aan door de nabijheid der sleden Amsterdam en Haarlem, gelijk mede door de schoone om streken van Bloemendaal en Heemstede. De Baden zijn hoogst gemakkelijk ingerigt; het zeewater is voornamelijk daar ter plaat se bijzonder sterk, daar Zandvoort zeer ver van do monden der rivieren afgelegen is. Het Logement vereenigt goede bediening met zindelijkheid; ook zijn de prijzen in hetzelve zeer. verminderd en rijkelijk on- het bepaalde in andere diergelijke in- rigtingen. Tot nadere inlichtingen vervoege men zicb.... enz." In den loop der jaren is Zandvoort een belangrijke plaats gaan innemen wat betreft het hotel bedrijf. De Zanavoortsche groote „huizen zijn in de laatste 25 jhar dusdanig comfortabel ingericht, dat zij gemakkelijk kunnen wedijveren met hotels in het bui tenland. Daardoor is Zandvoort een mo derne, zeer voldoende badplaats geworden. De accommodatie ij stukken vooruit gegaan. Er zijn vele kamers met stroomend icoud en warm water, meestal eenige bad kamers en goede lees. en biljartzalen voor ontspanning der gastea. Verder de terrassen waar uitstekende bars niet alleen voor de badgasten musi- ceeren, maar een dusdanige reputatie heb ben, dat Haarlemmer» en andere buiten- stedelingen" speciaal naar Zandvoort gaan om daar te luisteren. Kortom, zooals de badhotels langs onze kust en meer in het bijzonder te Zandvoort er uit zien,, zoo kan menig stadshotel van beland er niet bij in de schaduw staan. Dat het hotelbedrijf in 't algemeen be langrijk is valt niet te ontkennen. Immers werken de hotels met zeer veel employé's en wordt er enorm veel omgezet en ver bruikt: Om een sprekend voorbeeld te geven: In een van Zandvoort'» grootste hotels werd in 1925 (seizoen natuurlijk) het onder staande verbruikt: Vleesch 1..15817.63 Visch 14018.76 Wild en Gevogelte 5989.73 Kruidenier 1667.52 Melk en room 7934.42 Fruit 6713.93 Groenten v4833.78 Brood 2526.46 Eieren 2994.19 Diversen 9072.09 Magazijn 14355.88 Totaal 85925.39 Daarbij werd niet gerekend het glaswerk en porcelein ter waarde van 3000.de linnenkamer van 2500het onderhoud van gebouwen 10.000het meubilair voor 5000. Dat valt mee, vind u niet? Ten slotte de beteekenis van Zandvoort als internationale badplaats: In de oorlogs jaren heeft ook Zandvoort een gevoeligen klap gekregen, maar in de laatste jaren is Zandvoort die weer te boven geraakt en zelfs zeer vooruit gegaan. Het bezoek van buitenlanders is zeer groot Verreweg het grootste ongeveer 4/5 deel der vreemde lingen-bezoekers is Duitsch. Het Franscbe en Belgische bezoek mag zeer matig genoemd worden. In ieder geval gaat Zandvoort nog steeds vooruit; in alle opzichten. De Zeereerw. heer D. F. G. Pichot, pastpor der parochie van St. Petrus en Paulus, vroeger pastoor der parochie van den H. Joannes den Dooper, alhier, vierde Zondag onder zeer veel belangstelling zijn 40-jarig priesterfeest. Des morgens werd de eerwaarde jubilaris vóór de plechtige Hoogmis door kerk- en armbestuur in de fraai versierde kerk in gehaald. Het koor, onder leiding van den heer P. Ravensloot, zong het „Veni Creator" en de Missa Pontificalis" van Perosi. Onder de aanwezigen bevond zich de Hoogeerw. heer Mgr. P. Stroomer, deken der stad. Het H. Offer werd opgedragen door den jubilaris, geassisteerd door den Weleerw. heer Th. Pichot, secretaris van het bisdom en neef van den jubilaris, als diaken en door de Weleerw. heeren P. van Kampen en H. Brandehof, kapelaans der parochie als sub-diaken en ceremcniarus. De feest predikatie werd gehouden door den Zeereerw. Pater Reynenberg O.F.M., pastoor te Haar lem, naar aanleiding van. de woorden uit het evangelie van den dag „Maria heeft het beste deel gekozen". Na de Hoogmis werd de feestzang „Haec Dies" van AlpH. Vrancken zeer verdienste lijk door het koor uitgevoerd. Om half twee werd door den heer Beftram, kerkmeester der parochie, het feestgeschenk aangeboden Dit bestond uit een bijdrage voor en een teekening van een nieuw St. Jozef-altaar. Daarop volgde de kinderhulde, waarin de beminde herder in zang en voor dracht werd geëerd Bijzonder kwam hierin tot uiting de blijdschap over het herstel van den jubilaris, die nog slechts korten tijd geleden -een zware ziekte heeft doorstaan. Een plechtig lof besloot den feestdag Mr N. J. Vellenga, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage, die de belangen be hartigt van eenigé candidaten, die meenen ten onrechte te zijn afgewezen bij de te Haarlem gehouden examens voor lichame lijke opvoeding, heeft, naar „Het Vad." meldt, den volgenden open brief gericht tot den heer M F. Graafland, inspecteur der licha melijke opvoeding, voorzitter der examen commissie middelbaar gymnastiek: Uit de door uwe commissie aan candi daten verstrekte 5 eindcijfer» de eenige officieel» gegevens die zij bezitten is mij gebleken: le. dat, indien er geen sprake is van lo-. ting, welke kwalificatie van het examen uit uwe commissie zelve afkomstig schijnt te zijn, dit examen dan toch in elk geval een kansspel is geweest; 2e. dat in iecler geval belanghebbenden ernstig zijn geschokt in hun vertrouwen,; in den ernst, de rechtvaardigheid, de billijk-, heil en de juistheid der beoordeelingen, zoo wel candidaten als hunne leeraren; afgezien van de vraag of deze conclusies, die te zijnei tijd zullen worden gestaafd met bewijzen, juist zijn, deelde men mij mede, dat de be doelde officieêle gegevens (5 eindcijfers) ook nog vergezeld zijn gegaan van de verbluf fende opmerking dat „deze voor u (candida ten) slechts eene relatieve waarde hebben, daar u niet bekend zijt met de wijze waar op deze ontstaan." Derhalve zou ik gaarne zien, dat u die be langhebbenden op doeltreffende en snelle wijze langs dezen weg kunt inlichten (tenein de hun leed over de gevallen beslissing te verzachten en hunne toekomstplannen niet te vernietigen op de navolgende punten in lichtingen zoudt willen verschaffen: le. welken maatstaf heeft uwe commis- ie bij hare beoórdeeÜng toegepast? 2e. welke motieven hebben uwe commis sie daarbij geleid? 3e. welke waarde moet aan de verstrekte 5 eindcijfers worden toegekend? In een onderschrift bij bevenstaanden brief geeft mr. Vellenga aan belanghebben den in overweging om een comité te vormen, waarin candidaten, leeraren én examinatoren zitting zullen hebben. Bij de Raaksbrug geraakte gisterenmorgen een hond in de Leidsche vaart. Een voorbij ganger, de 18-jarige P W. uit de Oranje- boomstraat sprong gekleed te water en haal de het dier, dat reeds in zinkenden toestand was, mét behulp van andere voorbijgangers op het droge. Op bet Spaarne reed gisterenmiddag 5 uur een dame met een kinderwagen. In de kin derwagen zat een 2-jarig kind. De dame stak ■plotseling den weg Over met het gevolg, zoo als bijna, altijd het geval is bij plotseling Oversteken van de straat, dat zij werd aange reden door een wielrijder. Deze viel op den grond, de kinderwagen kantelde om en het kind rolde er uit gelukkig! want de wa gen kwam in het Spaarne terecht. Door eenige voorbijgangers werd het vehikel weer op het droge gebracht Uit het nieuwe gedeelte van de Kruis tochtstraat zijn ten nadeele van de gemeente 500 straattegels ontvreemd. Terwijl de bewoonster even afwezig was, zijn gistermorgen uit een perceel in de Slachthuisstraat een colbertcostuum en een overhemd ontvreemd. Het onderzoek der politie leidde tot de arrestatie van twee per sonen. resp 44 en 59 jaar oud; zij werden van het café, waar zij gevonden waren, naar het politiebureau gebracht. Daar verklaarden lij het costuum gekocht te hebben van eet onbekende bij bet pontje over het Z. B. Spaarne. Het overhemd hadden zij verkocht en het costuum beleend voor./ 5 tn de Bank van Leening. Zij ontkenden iets met den diefstal uitstaande te hebben. Zij zijn echter in bewaring gesteld. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft opdracht verleend tot stichting van een nieuwe parochie te 's-Gravenhage, Spoor- wijk, aan den Weleerw. heer B. P. M. de Jong, kapelaan te 's-Gravenhage, H. Li- duina. Verder U onze stadgenoot J. J. Kooy, Neomyst, benoemd tot kapelaan te Noord- Zijpe en J. J. Boon, Neomyst, benoemd tot kapelaan te Zoeterwonde. De rijksveldwachter R. Jansen te Spaarn- dam is als zoodanig overgeplaatst naar Haarlem. De rijksveldwachter W. Twigt fo van Haarlem overgeplaatst naar Nieuw- Vennep gem. Haarlemmermeer. HAARLEM. 16 Aug. Geëxamineerd .7 mann. candidaten. Afgewezen 3. Geslaagd de heeren: J. W. M. van Rooyen, Nieuw- veen; S. H. Jongman en L. H. Busman, beiden te Amsterdam en L.. A. Bronswijk. Beverwijk. Door verbreking van een ruit heeft men ingebroken in een kiosk bij het veer op den Schalkwijkerweg; sigaren en sigaretten ter waarde van 5 werden ontvreemd. Door een agent van politie is een auto bus van den dienst op Bloemendaal van de standplaats bij den Zijlweg verwijderd, wegens het ontbreken van een brandblusch- apparaat. In het tijdvak 1—15 Augustus zijn in de gem. zweminrichting 14279 baden genoipen verdeeld als volgt: Houtvaart mannen vrouwen abcnné's 1159 694 35 cents baden 73 49 10 cents baden 347 256 kostelooze baden 2557 2516 Delft< abonné's 35 cents baden 10 cents baden 4136 3515 mannen vrouwen 2415 2359 161 161 890 642 3466 3162 Bij schikking van B. en W. is aan de Naamlooze Vennnootsehap Algemeene Con- fecliehandel van C. en A, Brennickmeijer te Amsterdam vergunning verleend tot oprichting van een liftinstallatie waarbij een electromotor van 5H P.K. zal worden gebezigd in het perceel aan de Anegang. no. 20. _Dr. v. Waver en, SchatersmgeL 143, aofo- slinger Politiebureau Smedestraat, arm bandje v. d. Ploeg Wagenweg 7, broche K. Rooa, Gortesteeg 5, broche met portret N. J. C. Lignin, Gen. Cronjéstr. 70 rd, bonboekje (autobus) L v. d. Post, Spaarn- dammerweg 18. Schippershaak P. Brugge- man. Kleine. Houtweg 13, Dameshorloge J, Erbrink, van Loostraat 10. Keeshond, Fau- W. Kuit, A, L. Dyserinckstr. 6, gr. witte poe», Fauna J. Steenstra, Oost Indische- straat 26, zw. witte poes, Fauna J. Blansjaar, Koudenhom 8. grijze poes. Fauna -r- Lijnzaad, Jansitraaf 69, zwarte poes, Fau na Sche ff er, Lange Heerenstr. 50zw„ gr. witte poes, Fauna Mevr. v. Welt, Mr. Enschedéweg Aerdenhoul, zw. witte poes, Fauna L. Mann, Voldersgracht 6, gr. witte poes, Fauna J. Verton, Teylerstraat 30, grijze poes v. Heemskerk, Jansstraat 2rd, gr. witte poes E. Bunte, Kleverlaan 88, gr. witte poes, Fauna Wed. v. Huiven, Kennemerstraat 7, grijze poes, Fauna A. de Vreugd, Oranjestraat i33, overhemd met boord H. de Boer, Westergracht lOrood, portemonnaie met sleutel, kindervestje A. Krappe, Doelstraat 27 B, damesparaplu W. Jansen. Parklaan 68, rijwielbei. merk in étui Politiebureau Smedestraat, ring met sleutels Th. v. Schouwenburg, Schouw tjeslaan 51rd. rijwielbel. merk J. H. Fran sen, Zomerkade 137, reticule m. i. P. Mo lenkamp, Amsterd. vaart 18rd„ regenjas M. Plomp, Gen, de Wetstraat 50, schoentje J. Boei, Klein Heiligland llrd. kinder schoentje Nachtveiligheidsdienst, Raaks 13, sleutel. Ingekomen Fam. O. ƒ2.50 Hoewel arbeidsbemidde ling zeer moeilijk is e» niet het' minst in dezen tijd, moeten wij vaak in het ver- leenen hiervan ook zeer actief z ij n. W ij verzoeken dringend allen die een betrekking vacant weten of hebben, onze comraissie, of althans een der leden hieromtrent te willen berichten. Elke parochie is in de Commis sie vertegenwoordigd en wel door de heeren: H. B. Swarte, Ane gang 34; A. J. van Os, Ged. Oude Gracht 76; P. J. Mes, Zocherstraat 23; P. Busé, Gasthuissingel 64; C. F. Wessel», Wesrter- houtpark 18; M. H. Verboog, Scboterweg 45 en E- M. Kuiper, Kleverpark 49. Gisterenmorgen is de nieuwe motor- brandspuit en ladderwagen aangekomen. De wagen is, tot de brandweerkazerne gereed zal zijn, ondergebracht in de garage Brink- mann. Waarschijnlijk Maandag a-«. zal de nieuwe wagen gedemonstreerd worden voor B. en W., gemeenteraadsleden «kiz. BRUG BESCHADIGD. Een auto met aanhangwagen, komende uit het Kenaupark, reed gisterenmiddag pltn. 3 uur tegen de leuning van de Manegebrug, w^grdoor een gedeelte dier leuning werd vernield EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Op den Zijlsingel wilde gisterenmiddag 2 u. een motorrijde: den Zijlweg oprijden. Op hetzelfde óogenblik naderden uit de richting Overveen een wielrijder en tram. Doordat de bestuurders elkaar niet goed begrepen, volg de een aanrijding Tenslotte reed een tweede wielrijder, dieniet tijdig kon stpppen, op tram, motor en rijwiel in. De motorrijder bekwam een wondje aan de rechterhand, ter wijl het tweede rijwiel beschadigd werd. TEGEN DE PAALTJES. Een wielrijdster wilde gisteravond 11 nur door de paaltjes bij de Lepelstraat rijden. Zij reed echter tegen een der paaltjes, raakte het stuur kwijt en viel. Haar verloofde en een agent van politie brachten haar naar een fa milielid in de Smedestraat, waar zij werd verbonden door een lid E. H. B. O. Daarna werd zij per auto naar haar woning vervoerd. Internationale Bakkerijlentoonstelling te Maastricht. Vlaamsche begrootingsdag te Roosend saL Brommer berkend als de dader van een overval te HoogkarspeL Het Zniderzee-visscherfjbedrijf in 1925. Ernstig bad-ongeluk te Kamperduin. De Kerkvervolging in Mevico; 56 Katho lieke rechters voor ontslag voorgedragen. Een dreigend conflict tusscben Brazilië en Mexico. Officieel wordt thans bevestigd, dat het lijk van Lord Kitchener niet gevaaden ia- Revolutie in Honduras. Zie verder Laatste Nieuw Barometerstand 9 nur v.m., 7.61 stilstand. Licht op'.' De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.49. Langs den Oudenweg was gisterenavond reeds vroeg een buitengewone drukte te bespeuren. Wandelaars en fietsers hadden zich al bijtijds opgesteld btt het Oude Tol huis aldaar- De directeur van het Harmoniecorps „St. Jacobus", van Haarlemmerliede, den heer Lëfeber, uit Haarlem, zou dien avond n.L gehuldigd worden voor de behaalde succes sen op het Nationaal Concours te Spaarn- dara. Reeds in den vooravond had een de putatie, bestaande uit wethouder J. W. v. d. Berg en de raadsleden H. Vriesehoop en C. Stokman, zich naar de wooing van den heer Lefeber begeven om deze. namens de Harmonie uit te noodigen plaats te nemen in een aldaar gereedriaanden auto. Er werd gereden m de richting Oudeweg. waar balt werd gehouden bij het Oude Tolhuis. Hier werd de directeur begroet door den voorzitter van de Harmonie, den heer E. J. Buijs, die hier met zijn corps had post gevat. Een driemaal herhaald JLang zal hij leven" werd geblazen. Daarna werd opgemarcheerd raar het Vereenigingsgebouw te Spaarnwoude, wat'. bij de muziek haar vroolijke klanken deed hooren. Alles juichte en jubelde, tot zelfs het vee in de weide begon te huppelen en te dan sen bii het zien van een zoo ongewone drukte. Bii hét Vereenigingsgebouw aangekomen, werd de directeur met zijn echfgenoote op gewacht en verwelkomd door den W.Eerw. heer kapelaan Groen, het R.-K. Kerkbe stuur, de overige R.-K. Raadsleden, de Da- meszangvereeniging en een groote menigte belangstellenden Nadat allen het gebouw waren binnenge treden. was dit tot in de uiterste hoeken gevuld en heerschte er al dadelijk een zeer prettige stemming in de zaaL De feestelijke stemming werd nog buitengewoon verhoogd, doordat door de goede zorgen van het be stuur op de verschillende tafeltjes overal bloemen prijkten. Vooral de genoodigden- tafe] zag er schitterend uit en prijkte met niet minder dan drie bloemstukken. Toen allen gezeten waren, nam de voor zitter het woord en schetste in het kort de oprichting en wording van de vereeniging, om vervolgens over te gaan tot een korte uiteenzetting over de voorbereidingen van het concours. Nooit of nimmer had mes durven denken om twee eerste prijzen, n.l. voor concert en marschwedstriid en een eere-priis voor den eerewedstrijd, uit den strijd te voor- schim te komen. Nadat het verloop van hel concours door den Voorzitter was weergegeven, besprak hij in het kort de buitengewoon verrassen de resultaten door het corps behaald. Maar, aldus spr.. wel hebben wij allen mede moeten werken, maar voor hot grootst gedeelte komt de hulde toe aan den onvermoeiden energieken directeur, den heer Lefeber. Mijnheer de directeur, wij danken U veor alles wat U voor ons hebt gedaan, wij spreken de hoop uit, dat u nog langen tijd roet ons corps mag blijven samenwerken, en bieden u als blriU van hulde deze mand met bloemen aan. Hierna nam de Weleerw. heer kapelaan het woord en sprak zeer waardeerende wooden, zoowel voor den Directeur als voor de Vereeniging. Hiihoopte, dat deze R.-K. Harmonie is en bliift op de eerst plaat» Roomsch-Katholiek en op de twee de olaats harmonie. Harmonie, dat wil zeggen, eendrachtig, samenwerking. Dat deze harmonie in lengte van dagen nog hechter en sterker zij. dar thans, dan zullen na deze eerste prijzen nog verschillende eerste prijzen en lauwer kransen volgen. Zijn Eerw. hief het glas or om met de aanwezigen den eerewijn te drinken. Dan "am het woord de heer J. W. v. d Berg, niet als vertegenwoordiger van B. er W., maar als vertegenwoordiger der R.-K Kiesvereeniging van Haarl'liede en Spaarn woude. Nadat spr. een woord van lof en hulde had gebracht aan den directeur er Harmoiyevereemging voor de prachtige prestatie s, sprak hij den wensch uit, dat „St. Jacobus'" in groei en bloei Tnoge toe nemen. Te ongeveer 8.15 werden door de Har monie ten gehoore gebracht de nummer' waarmede de prijzen op het concours zijn veroverd, n.1.: het vrije nummer „Ouverture

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1