Mana-Stichting |G pm CIogen DE SFAARNEBANK Serenade aan het diamanten echtpaar v. ZijpPont. De pont over het Z. B. Spaarne. BURGERLIJKE STAND. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek UIT DEN OMTREK. De tweede Haarlemsche Kruidenïersbeurs. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. NIEUW-VENNEP. ZANDVOORT. wasems mottt ge hebben DE mEUVJZ i mml. i COURANT HALFWEG. IJMUIDEN. GEMENGD NIEUWS. Geheimzinnig geval. Onder een schuurtje bedolven. Door den tréin overreden en gedood. SOCIAAL LEVEN. INGEZONDEN. Opleiding Jeugdleiders. Katholieke Internationale van den Arbeid. HANDEL EN NIJVERHEID. De 15e Nederl. Jaarbeurs. LAATSTE NIEUWS. Staatssecretaris Mèllön en de Fransche schulden. De nieuwe ertsvelden in Zweden De studie-commissie van den Volkenbond. Arrestaties in Griekenland Telegraphisch Weerbericht- MARKTNIEUWS. 100'/- ioo3/4 104'/16 38 77/at 46'V4 SVie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. koers koers 59.30 Bellatrfx" van M. Caldero. het verplichte nummer ï,Pois de' Senteu'r" van Henri Goitre en in den eerewedstrijd „La Spe- rcnza" van A. Boscolli. Deze nummers werden dan ook buiten gewoon correct en juist weergegeven, en getuigde dat, de leiding der Harmonie in goede handen was. Na deze nummers oogstte de directeur een welverdiend en langdurig applaus. Toen nam de Weleerw. heer kapelaan nogmaals het woord en zeide thans goed te kunnen merken hoe de Harmonie dit tear was vooruitgegaan onder de nieuwe leiding, en sprak nogmaals een welverdiend huidewoord voor deze kranige prestatie. Nadat de eerw. spr. nog een opwekkend woord had gesproken, ook over de finan ciën. sprak aan het einde van den avond de voorzitter een dankwoord tot allen, die aan de uitnoodiging hadden gevolg gege ven, en hadden medegewerkt tot het wel slagen van dezen avond. Om 8 uur gisterenavond stelden de muzi kanten zich onder leiding van den heer v, d. Broek op. Van het N. Kerksplein werd on der een vroolijke marsch naar de woning van het bruidspaar gemarcheerd. Het feestpaar Zat voor het open raam aan beide zijden omgeven door de familie. De rechte stem ming was er dadelijk in en alles verliep schitterend. De bruidegom moest 'weer op de schouders en zong dapper mede. Ook de verlichting liet niets te wenschen over, door de groote electrische lamp in het midden van de straat. Lang nadat de muziek ver dwenen was werd er nog gezongen en ge danst. Om elf uur gingen de lichten uit, het geen zeer goed gezien was, daar het zware dagen voor de oudjes waren. Hiermede behoorde dit zeldzame feest tot het verleden. De politie had als altijd, voor een goede afzetting gezorgd, hetgeen zeer gewaar deerd werd. Doordat het wenschelijk bleek nog eenige verbeteringen aan te brengen aan de nieuwe pont voor het Z. B. Spaarne, is er eenige vertraging gekomen in de aflevering van de> pont. Waarschijnlijk zal zij na ongeveer wee weken gereed zijn. Ondertrouwd; 17 Aug.: W. J. 0. Hattink en M. E. Gentrup. Getrouwd: 17 Aug.: M. P. v. Rijn en E. H. v. Looi}. Geboren: 13 Aug.: z. van P. van Her- waardenJanssens. 15 Aug.: z. van A. E. MeerveldKleinhout. 17 Aug.: z. van G. BlankeGigengack. z. v. A. M. Groot Kcrzelius. Overleden: 14 Aug.: J„ 8 d. van A, Sweers. Bleekerstraat. 15 Aug.: 'J. Man- tje, 70 j., Vooruitgangstraat 127. 16 Aug. A. Dingerdis, 18 j., M. v. Heemskerkstr. C M. Zandersv. Eskert, 59 j., Jansweg. Uros <S Gebroeders Tieleman, Leiden; Peter Verhoef, Vleeschwaren Conser ven, Leiden; N.V. M, A, Bokma de Boer, Peekoffie, Leeuwarden; Firma de Wed. J. Swaanswijk, Fabrikant van Kruideniersmanden, Haarlem. De oHiciëele opening. De heer E. H. Krelage, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem en Omstreken zal de Beurs openen op Dinsdagavond van den 21 September des avonds om 7 ur. Muziek. Gedurende den geheelen duur der Krui deniers-Beurs, dus zoowel 's middags als 's avonds, zal een strijkje op de gaanderij aanwezig zijn. Een belangrijke demonstratie op Levensmiddelengebied. Zooals wij reeds eerder vermeld heb ben organiseert de Vereeniging van Winke liers in Koloniale Waren „Ons Belang", af- deeling Haarlem en Omstreken, van den Nederlandschen Kruideniersbond, evenals verleden jaar September, wederom de vol gende maand een Kruideniers-Beurs in de Gem. Concertzaal. Zij is int de organisatie overgegaan, aangemoedigd door het groote succes van de gehouden Kruideniers-Beurs in 1925 en mede, omdat verscheidene fabrikanten en leveranciers daarop weder hebben aange ef, on gen.- Van Burgemeester en Wethouders is toe stemming verkregen tot het houden der Beurs en door genoemd college is onthef fing verleend op de verordening op de winkelsluiting, in dier voege, dat de Beurs op 21, 22, 23 en 24 September a.s. tot des avonds 11 uur voor het publiek geopend mag blijven. Het aantal deelnemers. Het aantal deelnemende firma's bedraagt thens ruim veertig, waaronder zeer velen van naam, terwijl over de nog beschikbare ruimten in de Groote Zaal met diverse fir ma's onderhandelingen loopen. Vast staat dat alle standruimten weer bezet zullen Wij laten hier de namen der deelnemen de firma's volgen: Firma de Erven de Wed. J. van Nelle, (podium), Amsterdam; Firma de Wed. B. van Doesburg, Amster damMijdrecht; Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrie- C. J. van Houten, Weesp; Firma J. C. Dorlas, AmsterdamGouda. Firma Wed. J. Leupen, Alison's Custard Powder, Haarlem; Sipke's Jamfabrieken, Beverwijk; Cohen van der Laan, Haarlem, Amsterdamsche Fabriek van Melkpro ducten, B. Simons. Amsterdam; N.V, Zwanenberg's fabrieken, oliën, vet ten en zeep, Oss. Firma. A. T. Zuidstra, Roomboter en Kaas, Haarlem; Maatschappij vein Berkel's Patent, Rot terdam; N.V. voorh, Gebr. Dercksen, Gouda. Hu-bert Berkel, Koffiemolens. Rotterdam. Levers Zeep-Maatschappij, Vlaardingenf Firma Miedema Co., Haarlem. Firma de Wed. G. Oud Pz„ Purmerend; N.V. Sluis' Biscuitfabrieken, Deventer; Firma J. Koning Co., Winkelgereed- schappen, Haarlem. Firma van Schie, firma Loots, Haarlem; Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen, Amsterdam. Firma D. W. Koopen, Haarlem; Quick Maatschappij, Putten (Geld.). Gebr. van Aalst, Hillegom. Wennekes van Neck, Oosterbeek. J, de Nie, Agentuur en Commissiehandel, Haarlem. J. Krouwel, Peulvruchten, Haarlem. N.V. Fabriek van Wasproducten ,,de Am- stel", Amsterdam. Ero. Rem, Chocolade, Drups en Sui kerwerken, Alkmaar; N.V. van den Bergh's Fabrieken, Rotter dam; N.V. Sluis' Pluimvee en Vogelvoederfa- brieken, Weesperkarspel; N.V. Fabrieken van Vrucbtenproducten v.h. firma van Rijsdam, Alphen a. d. Rijn; „De Zeehond". Suikerwerkfabrik, Alk maar; Firma J. T. Baltussen, Jam- en Appel- stroopfabrieken, Eist; Firma J. Eden Zn., Beschuitfabrieken, Haarlem; N.V, J. T. Riem Vis Pluimvee- en Vogel- voederfabriek, den Haag; Joh. B. Scholten, Fabriek van Meelpro- ducten. Amsterdam; OUD-BURGEMEESTER J. W. A. IMMINK OVERLEDEN. Te Barneveld is in den ouderdom van ruim 78 jaar overleden de heer J. W, A. Immink, oud-burgemeester en secretaris van Bloemendaal. De heer J, W. A. Immink werd na zijn opleiding te Oosterbeek en Amerongen in de gemeente-administratie, in 1876 benoemd tot burgemeester en se cretaris van Nieuwendam, in 1877 tevens van Buiksloot; in 1881 werd hij burgemees ter van Bloemendaal. De heer Immink was in 1948 geboren te Amerongen, waar zijn vader toenmaals notaris en burgemeester was. De heer Immink heeft in al die jaren zijn beste krachten aan den groei en bloei zijner schoone gemeente gegeven. In Octo ber 1906 vierde de heer Immink zijn 25-ja- rig jubileum als burgemeester en 1 April 1907 trad hij af als burgemeester van Bloe mendaal. Tijdens zijn bestuur kwam het Bloemendaalsche Park tot stand. Personalia. Voor het examen teekenen M. 0. slaagde te 's-Gravenhage de heer S. Jasperse, alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men hij Kooijm'an, Raadhuisstraat 32, een bal.; J. Vester, I.ombokstraat 10, een wielbelastingmerk: Uitendaal, Kerklaan 53, een dameshoed; Roozeboom de Vries, Leidschevaartweg 261 rood, een grijze bont; De Reus, Kerklaan 3, een broodzak; Nees- kens, Iepenlaan 16, een kraag van een ja pon met broche; Martin, Sumatrastraat 17, een regenjas; Kelder, Geweerstraat 41, een damestaschje met inhoud; W. de Winter, Schoollaan 6, Bermebroefr, een rieten kof fer met inhoud; J. Heesterbeek, Heerenweg 235, een kinderschoentje; B. van der Kroft, Boogstraat 20, een damestaschje met ibk.; Strengers, lepeniaan 11, een Engelsche sleutel; G. van Bakel, Iepenlaan 10, een strekel; A. J, ten Hagrn, Berkenrodestraat 14, een rijwieltasohje met inhoud; A. van Veen, Geweerstraat 13', een herdershond; Mej. de Vries, Glipperweg 79a,. een dames taschje met inhoud; Perenboom, Molenlaan 11, een zwart hondje; C, Juffermans, Ein- denlaan 41, een rozenkrans; M, Samson, Raadhuisstraat, een kano; L. Bogert, J. v. Goyenstraut 8, een kinderporteraonnaie; Mevr. Verveen, Craijenestersingel 9, een pakje stalen; W, Kuipers, Res Novaplein 16,, een duif; H, de Reus, Kerklaan 3, een eennd; (speelgoed); Mensing, Glipperweg 12, een armband; P. Grijmans, J. van den Bergstraat 2, een herdershond met halsband A. Lemmers, Raadhuisstraat 49, een ket ting, waaraan beeld; Direotiekeet brügge- pouw Zandvoortschc laan, een zweep; A. Willemse, Groenend-aal, een gummtzak met inhoud; F, Harkmans, Vijfheerenstraat 6, een broche; A. Krabbendam, Lombokstraat 16, een portemonnaie met inh.; Broekmeij- er, P. de Hoogstraat 39, een huissleutel; Hendriks, Leidschevaartweg 28h., een hond (boxer); Van der Heijden, Wilhelminaplein 12, steigerplanken; Vink, Bomeostraat 5, een rijwielbelastingmerk; L. van Meurs, Geweerstraat 26, een wit kinderschoentje; P. Kuiper, Voorzorgstraat 57rood, Haarlem, een regenjas; R. Mooje, Res Novaplëin 23, een ,drinkkruik; Saarloos/ Glipperweg 119, een dameshoed; Kiakhouwers, Raadhuis straat 80, een'kinderwagenvacht; J. van Bu ringen, Molenwerfslaan 2, een kinderhoed je; Van der Ploeg, Wagenweg 7, Haarlem, een gouden broche; Dorsman, Van Hogen- dorpstraat 11, een knipmesje; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een Yale-sleutel; een zonnebril; een huissleutel; een pakje stalen en kranten. Bureau van Politie, Boe kenrodestraat 9, een huissleutel; een kin- dertdschje en een beertje (speelgoed.) Particuliere verzameling. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemeene. kennis, dat gratis voor het publiek toegankelijk is, de particuliere verzameling van kunstvoorwerpen van Mevr. C.'-van Pannwitz, Huize „De Har tenkamp", Heerenweg 3, Heemstede, be staande uit oude Italiaansche schilderijen, meubelen, tapijten, bronzen, etc. Nederland- sche schilderijen uit de XVe, XVIe en XVIIe eeuw, Fransche gobelins en meube len, Duitsche ceramiek, e. d.; te bezichti gen Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagmorgen van 1012 uur; de eigenares kan vorderen, dat de bezoeker voorzien zij van een schrif telijke introductie van dén chef der Afd. Kunsten en Wetenschappen van het Dep. van 0., K. en W,, van. den hoofddir. van het Rijksmuseum te Amsterdam of van de directeuren van het Kon, Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage en het Frans Halsmuseum te Haarlem, Personalia, Te 's-Gravenhage slaagde voor het examy» Düitsch L. 0. de hee- H, J. Boerma, alhier. Personalia. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O. de heer A. Side- rius, alhier. Rotterdam (H. Hildogardis] de -WelE-erw. kapelaan P.. J. Maas, die kapelaan was al hier. In zijn plaats is benoemd de WelEerw. Heer C. M. M. Hygeroann, die kapelaan was te Limmen. Bij den afslag.Het eindeloos' ver baliseeren van de vischhandelaren, die in strijd met de bepalingen der per 1 Augustus j.l. ingevoerde regeling, in de onmiddellijke omgeving van den afslag blijven vertoeven zonder het voorgeschreven - herkennings- teeken zichtbaar te dragen, is thans af- geloopen. Men laat hen thans daarmede Voortgaan, tot door de rechterlijke macht terzake vonnis zal zijn gewezen. Het oude liedje.Gisteravond, tegen het sluitingsuur der café's gingen weer enkele aangeschoten personen den boel.op scheppen in het café",van v. R., in de Visser ringstraat. Toen de caféhouder hen wenschte te verwijderen, raakte men 'zelfs hand gemeen, waarbij deze gewond werd %n ook een ruit werd ingeslagen. Weldra' kwam echter de politie, die de orde weldra had hersteld. Dat gaat niet op zee.Gisteren zou een stoomtrawler naar. zee gaan,. Voor echter de boot vertrok, kwamen de stuurman én een matroos samen aan den wal,: en gingen, onder algemeene belangstelling, aan het vechten. Het scheen, dat dè meerdere de meeste klappen opliep, doch wie de over winnaar was, zal wel moeilijker zijn te beslissen. Want natuurlijk, deschipper en reeder achtten het niet gewenscht met een dergelijke verhouding onder; de - bemanning naar zee te gaan, zoodat de matroos achter bleef, toen de trawler met den' 'Stuurman vertrok. - - Gegund. Het maken van vé'rsterkit!- geri aan de remming', aan dé Zuidwestzijdè van de 'vïsschérsh'aven, is .gegund aari .de laagste inschrijvers, de heeren P.,W-ijker te Egmond aan Zeé en P.van Duyn teTJmuiderr, voor ƒ5247. t-»,- Bedevaart naar Heilo. Donderdag 26 Augustus vertrekt -de bedevaart -van Bever wijk en omstreken naar Heilo. De leden van den Vrouwenbond te IJmui- den zullen dit jaar niet afzonderlijk gaan, maar zich bij Beverwijk aansluiten,- on hCL!d@n voor hat ge on o«n U hoon geschiedt brengt U hot spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op do hoogte Onderscheiding. Dr. Th. H. Rotman, oud consulair ambtenaar alhier, is begiffigd door de Portugeesche regeering met het Cruz Vermelha'Portuguêsa. Weder een inval. Dè politie deed Za terdagmiddag weder een inval in een ver- lofs-localittit. In de keuken werd ongeveer 16 liter sterke drank gevonden, die in be slag genomen werd. Proces-verbaal is opgemaakt. Wedvluchten. - Bij de gehouden wed- duchten door de postduivenvereeniging „de Postduif," was de uitslag der le wedvlucht: van af Soisnies. 1, P. Twigt, 2 3 7 J. P, Tienstra; 4 9 14 F. de Leeuw; 5 C. v. Nieuw- burg; 6 C. Herfst; 8 A. Kikkert; 10 11 13 15 M. Griffioen; 12 T. Potgieter. Tweede wedstrijd vanaf St. Chrislain: 1 7 8 9 J. P. Tienstra; 2 6 11 F. de Leeuw; 5 15 P. Twigt; 4 12 M. Griffioen; 5 A. Kikkert; 10 14 C. v. Nieuwburg; 13 F, Eggermond, Benoemd. Door Z, D. H. den Bisschop van Haarlem fs benoemd tot kapelaan te Maandagmorgen tusschen 8 en 9 uur werd aan de Oostzijde van het kaanaal HattemDieren, in de nabijheid van de rottingfabriek der firina Van Dijk een fiets gevonden, waarvan de bagagedrager met bloed was bevlekt. De politie, hiervan in kennis gesteld, ging terstond in de om geving aan het dreggen en haalde weldra het lijk van een manspersoon boven water; waarop een dolk werd bevonden, welke in de schede zat vastgeklemd. Aan dép linker pols werd een snijwondc ontdekt. Uit de op het lijk gevonden papieren bleek, dat de omgekomene vermoedlijk is! de 28-jarige handelsagent St., wonende Ufi Amsterdam,Het horloge, dat op het lijk werd gevonden, stond stil op vijf minuten voor eenen. Nog kan worden medegedeeld, dat St. enkele dagen in het naburige Vaas- 'sen heelt vertoefd. Hij had Vrijdagavond. 1.1. in het hotel De Canneburgh"Voor 'drie', nachten '-logics:', Réspiöken, ayo/id vanfear ertrojfken.' Jlgt aanvanke lijk plan Was, Óm vandaag over Leiden nkar AmStèrdaro terug ,té keeren in gezelschap van zijn meisje, die ook in Vaassen ver- loefde en die hij naar haar wcefiplaats Leiden zou brengen. Zaterdagmiddag was de 73-jarige van B. te Apeldoorn na afloop van het middagmaal weder aan zijn werkzaamheden begonnen,, nl. het herstellen van 'n kippenschuurtje,: dat hij met 'n dommekracht" wilde op vijzelen. Toen zijn vrouw hem óm half vier voor het gebruiken van eén kopje thee, wilde gaan roepen, bemerkte zij, dat het schuurtje was ingestort en haar man daar onder bedolven lag. j)oor snél te hulp ge-: schoten personen, werden eenige balken: verwijderd. De immiddels ontboden genees heer kon slechts, toen de heW van/B', was bevrijd, den dood constateeren. Zondagavond is de gepensionneer.de on derwijzer F. uit Heeze, die een beetje- hard- hoorend was, te Geldrop op het Stations- emplacement door een sneltrein overreden en gedood. -• a 1 alles is achtergebleven! En drie of vier dagen gaat ge leven alsof er niets bestond buiten God- en -u-zelven! Ja, wat voelt ge God hier dicht bij 'ui Bui ten drong noch uw blik, noch Zijn stem döor het alle «overheers cher.de gewoel. Hier ziet Hem uw gelöof zoo levendig naast Hier hoort ge zóo duidelijk het gefluister van Zijn sterid En onbewust keert uw blik, na Hem te hebben óan/estaard, weer terug op u zeiven v-> en ontdekt ge langzaamaan één voor één al uw gebreken, En vindt ge de middelen tot herstel. Komt mannen, gij allen hebt het zoo noo- dig! Geeft 'tl op voor de retraite te Noorci- wijkefhout van Donderdag 9 tot en met Zondag 12 Sept. Ge kunt u aanmelden bij het Retraite spaarfonds Sint Ignatius op Za terdag van 89 uur n.m. In het gebouw St, Savo in de Smedestraat.23, Mét darift voor de plaatsing. N. N. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 10 Aug. 1926. OP DE HELLING. Wannéér een vaartuig lek geworden is, averij opgeloopen heeft door een botsing met een ander schip, of doordat het op een blinde klip liep, moet het gekalefaterd, wor den. Daartoe wordt het op een helling ge trokken om het eerst aan een grondig onder zoek te onderwerpen, alvorens aan den arbeid te gaan. Ook des menschen ziel moet van tijd tot tijd aan een grondig onderzoek worden on derworpen om eventueele beloopen schade te herstellen en om maatregelen tér beveili ging te nemen. Zoolang gij gedompeld ligt in de bedrijvig heid en 't rumoer der wereld, valt er niet te denken aan zoo n onderzoek: „zelf onder- zoekl" Ge voelt er tijd, lust, moed-noch bekwaamheid toe. Ge neemt u gelijk gij zijt, en, met wat ge hebt, doet ge wat ge kunt. De soldaat vraagt zich in de drukte van 't ge vecht niet af: „Ben ik wel degelijk geoefend? Is mijn Mauser in goeden staat? Zijn mijnt patronen volgens voorschrift?" Neen,- hij mikt en schiet en vecht zoo goed hij-kan, mei de middelen, die hij bij zich heeft. Alle be spiegeling blijkt thans' ontijdig. Doch waarom u niet eens uit dat gewoel losgerukt, met die drukte gebroken, aan alle afleiding en verstrooiing vaarwel gezegd, en, voor drié of vier dagen, de wijk genomei, naar een retraitenhuis? „Onmogelijk" zegt ge, „ik kan voor geen drie dagen weg!" Steek dan voortaan den gek maar met de zoo opgehemelde vrijheid, die m enons na twintig eeuwen eindelijk heeft cadeau ge daan! Zelfs de slaven beschikten wel eens over drie dagen op de vier, óp de. tien jaar, of op gansch hun levèn! Wat is het hier rustig en stil! 't Wordt u te moede alsof men, toen de deur dicht viel, de wereld buitensloot. Gelijk een orkaan, die plotseling bedaarde, gelijk hevig geschudde boomen, die in één tel bladstil stonden, zóó is alle gerucht op eens weggestorven. Zaken, kommer en verdriet, vermaken, BEREIKTE RESULTATEN EN PLAN NEN VOOR DE TOEKOMST. I Het R.K, Instituut tot opleving van Jeugd leiders en Voorlichting bij Beroepskeuze schrijft ons Het overleg tusschen het Centraal Ziel kundig Beroeps kantoor, de R.K. Leergangen en de Interdiocesane Jeugdcommissie met betrekking tot het in het leven roepen van het R.K.Instituut tot opleiding van Jeugdleiders 1) en Voorlichters 2) bij Beroepskeuze in Augus tus1925 begonnen mócht tot zulk een voor spoedig resultaat leiden, dat reeds op 25 No- vcmber d.o.v. het Instituut op officieele en onder algemeene belangstelling kon worden geopend. Hier werd Roomsch Nederland een Nationaal Instituut gedragen door de Natio nale organen van groote beteekenis rijker, 'ómdat' het zulk trewichtige perspectieven «pent, Met 'n verbjijdende belangstelling mochten de eerste mededeelingen inzake de opleiding van Jeugdleiders te beurt vallen. Uit alle streken van het land, van priesters, religieuzen en leeken, kwamen naast sympathiebetuigin gen, waarin dank werd uitgesproken, dat wij yan Roomsche zijde dit werk ondernamen, verzoeken om nadere inlichtingen binnen. Binnen enkele weken gaven zich ruim 10 deelnemers op. Ware het mogelijk geweest, haast 's-Woensdagsmiddags ook 's-Zaterdags- iniddags de lessen te geven, dan Zou het aan tal deelnemers aanmerkelijk hooger geweest Zijn. W'ij moesten om deze reden tot ohze Zeer gróote spijt verschillenden teleurstellen. Op Woensdag 2 December begonnen'de les sen met een aantal deelnemers van 15, welk aantal nog. vóór. de Kerstvacantle aangroeide tbt 22, waarvan 18 m. en 4 vr. deelnemers, 8 religïeusen en 14 leeken. Vóof de Kerstva- cantie werden de lessen gegeven ten kantoore van het Centraal Zielkundig Beroepskantoor, ter wijl na.die vacantie de nieuwe localiteit kon Betrokken worden, welke daartoe meer spe ciaal was ingericht. Een begin was gemaakt met de bibliotheek een uitgebreide leestafel en een meubileering ten gerieve der docenten en deelnemers. Des Woensdagsmiddags van 1.45 tot 5.45 u. wer den de lessen gegeven. Van de door de Do centen behandelde stof werden den deelne mers resume's en literatuur opgaven verstrekt. De opleiding tot Jeugdleider is een twee jarige. Het eerste studiejaar bepaalt zich meer tot de theorie, het tweede tot de practijk. Hoewel wij van meet af bepaalden, dat de opleiding twee jaar zou duren, hebben wij alsnog over wogen), óf wij wellicht met één jaar zouden kunnen volstaan en hebben ook pogingen aan gewend de leerstof te comprimeeren, maar zijn daarvan teruggekomen. Voor een behoor lijke, vrijwel volledige Opleiding tot Jeugdlei der bleken tweejarige cursussen noodzakelijk. Onze bedoeling n.l. met onze tweejarige op leiding is bevoegde jeugdleiders te kweeken. Doel is in de toekomst in elke jeugdvereni ging minstens één bevoegden Jeugdleider te bézitten, die als leider en vraagbaak voor de anderen kan optreden. Met uitzondering van de niet genoeg te prijzen offervaardigheid en heerlijke toewijding omnium consensu als eerste eigenschap wordt nog dikwijls aan dé meest elementaire eischen niet voldaan. Er zijn tal van jeugdverenigingen, waar zóo goed als geen der „commissieleden" ge abonneerd' is op „Het Patronaat," we zwij gen maar van andere tijdschriften op dit ge bied, er althans nooit kennis van nemen van literatuuf op het gebied van vrije jeugdvor- ..ming theoretisch en practisch niets afweten die in allen ernst en ter goeder trouw meenen, dat zij genoeg gedaan hebbeil, met het negatieve, de jeugd eenige uren van de straat te houden en bijeen te brengen onder hun „surveillance." Onze plaatselijke Jeugdcentrales hebben hun handen vol met de veelomvattende zorg voor avondscholen e.d., zoodat voor techni- sqhe voorlichting aan de aangesloten jeugd- ■organisaties geen tijd beschikbaar is. De H. Vader zeide in 1921 tot den vertegen woordiger onzer Katholieke Jeugdorganisa tie naar den stand van ons jeugdwerk 'vragend waarop het respectabele aantal 'der aangeslotenen leden genoemd werd „ce n'est pas la quantité, c'est la qualité." Wij herhalen de vraag, door Prof. G.P.J. .y.d. Burg op hét Haagsche Jeugdcongres ge steld „Krijgen wij als resultaat van de groote offers aan geld en persoonlijken ijver mannen ■en vrouwen van karakter, van gevórmdë'. le vensovertuiging, uit onze Jeugdcrganisa- i s En wij antwoorden met hem „Zoo die vraag in haar algemeenheid ontkennend moet beantwoord worden helaas dat schijnt te moeten dan moeten we leemten zoe ken.... Wij hebben noodig eenheid van ieidiijg, mannen en vrouwen, die zich geheel kunnen geven aan 't jeugdwerk, geschoold én zelf gëvo'rm'd wij hebbèn" höödi'g in velé onzer organisaties den geest te "scheppen, de feer" te maken, welke aangepast is aan de natuur 'van de jeugd, waar de jeugd zich „thuis" gevoelt, We. moeten de nieuwere hulp middelen van-jeugdleiding, hier en daar.reeds bij wijze- van proef -1 en met succes mits goed toegepast aangewend, getoetst aah o ze christelijke opvoedkunde én aangepast aan ons volkskarakter, doorvoeren in ons jeugdwerk. Zijn wij ook niet verplicht te zoe ken riazr middelen óm ons# jeugd te maken tot dié groc.te krachtige karakter-menscheri, waaraan onze tijd zoozeer behoefte heeft Tot de noodige hervorming, tot vernieu wing wil ons Jeugdleidersinstituut voor haar deel bijdragen en meent, daarom aanspraak te maken op algemeene waar.deering, op alge meene medewerking, In dat opzicht zijn wij grooten dank verschuldigd aan de samenwer kende 'instituten, de Interdiocesane Jeugd commissie, de R.K. Leergangen en het Cen- t aal ZielkundigBeroepskantoor daarnaast aan de volgende Bonden en Vereehigingen, die ons met een subsidie steunen :Centraal Comité ter bevordering van Patronaatsbe- langen van R.K. Jongenspatronateri Dioce sane Bond van R.K, Jongenspatronaten iij het Aartsbisdom, Diocesane Bond van R.K: Jongenspatronateri in het Bisdom 's-Bosch j R.K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem Dio cesane Jeugdcommissie in het Aartsbidom j Diocesane Jeugdcommissie in het Bisdom 's- BoschDiocesan* Jeugdcommissie in het Bisdom Haarlem De Vereeniging „Voor Eer en Deugd" en de Centrale Jeugdcommis sie voor Sobriëtas voorts -aan dé volgende Bonden, die deelnemers aan het Instituut in de studiegelden met een subsidie steunen t.w. De Dioc. Bond Haarlem en de Dioc. Bond van R.K. Jongenspatroriaten in het Bisdom Breda. Wij spreken onze groote erkentelijk heid uit tegenover allen, die ons steunen en hopen, dat de achterblijvers alsnog tot die steun zullen besluiten. Concordia res'parvae crescunt. Voor heel velen is hét onmogelijk zich zoo danig vrij te maken, dat zij de lessen aan het Instituut eiken Woensdagmiddag kunnen volgen. Hoe gaarne dan oók, kunnen zij de grondi ge opleiding, tot Jeugdleider, hetzij om ge noemde reden, hetzij om andere niet erlangen. Het Instituut besloot daaróm de gelegenheid te openen Plaatselijke Korte Cursussen te or- organiseeren, Jeugdcentrales, Centrale Patronaatscom missies e.d, die de jeugdwerkers in hun stad, hun kring,in de gelegenheid willen stellen een dgl. Korte Cursus mede te maken, gelieven zich tijdig met ons in verbinding te stellen opdat wij in overleg den diiur, den lesavond, docenten enz. bepalen. Een dgl. korte cursus zou kunnen duren van half Novemberhalf Juli, één avond per week. Te onderwijzen vakken Verplichte vakken Godsdienstleer. Opvoedingsproblemen del Jeugd vaii 1218 jaar. Organisatie en practijk van óns R.K. jeugd werk.' j j i./j Schets van het' Jeug'dwerk in Binnen-; èri Buitenland. Als vakken naar keuze Spelleiding. Kunst van vertellen. Handenarbeid e.d, meer. De kosten zullen naar het aantal deelne mers en verdere omstandighedetl in overleg geregeld worden. Voor Jeugdleiders worden dezelfde cursussen georganiseerd, terwijl daarbij als vanzelf sprekend meer speciaal de aandacht wordt geschonken aan de eischen, die het vrouwelijk jeugdwerk stelt. l)Waar gesproken wordt van leiders worden indien niet uitdrukkelijk vermeld daar onder eveneens de leidsters inbegrepen. 2) Idem met betrekking tot de „Voor lichtsters". Wordt vervolgd.) Naar de „Volkskrant" verneemt, zal de derde Internationale Conferentie van katho lieke Werklieden te Antwerpen gehouden worden van 16 tot en' met 18 September a.s. in de Hoogeschoöl voor vrouwen. 1 In het blad goed ingelicht, dan moet -het in het voornemen liggen, de volgende vraag stukken ter behandeling aan de orde te stel len: le. De tegenwoordige psychologische toe stand van de katholieke arbeiders en zijn oorzaken; 2e. De christelijke eigqendomsleer en haar practische toepassing' op de verhouding tusschen kapitaal en arbeid; 3e. Uitbreiding en eerste taak van een In ternationale der katholieke werkliedenver- eenigingen. Ter gelegenheid van de 15e Nederlandsche Jaarbeurs, die van 6—15 September a.s. te Utrecht wordt gehouden, is een in vijf kleu ren uitgevoerde reclameplaat verschenen, vervaardigd door Ir. L. Kalff. Een forsche takel, hangend aan soliede kettingen, vormt hét hoofdmotief, terwijl het fond bestaat uit een in twee tinten geel ontworpen voorstel ling van fabrieksgebouwen en schoqrsteenen. BÉRLIJN, 17 Aug. Volgens de Parijsche „Soir" .zal, de Amerikaansche staatssecretaris Mellon, na beëindiging van z'n verblijf in ZuidrFrankrijk, hoogst waarschijnlijk bespre kingen, voeren met Poincaré en den gouver neur der Fransche Bank, om daarna, naar Brussel en Londen te reizen. STOCKHOLM, 17 Aug. Verscheidene leden der Zweedsche Regeering, hebben een be zoek gebracht aan de nieuwe ertsvelden na bij Skeletch-Thea in Norland. De minister van Handel verklaarde in een interview, "dat er veel grooterè mogelijkheden bestaan dan. de leden der regeering ooit verwacht hadden. Nieihand die de zaak ernstig bestu deerd heeft; kan er nog langer aan twijfelen, dat. alle .verwachtingen in vervulling zufla* gaan. BERLIJN, 17 Aug, De Studiecommissie van den Volkenbond, is, volgens de bladen op verzoek van Spanje op 30 Aug. bijeen ge roepen. ATHENE, 17 Aug. De Regeering heeft den leider der liberalen, Bari, laten arres teeren, om deoppositie te onderdrukken. Hij' is naar een eiland in de Egeïsche Zee gebracht. De burgemeseter van den Piraeus, Panojotcpculos is, alsmede een aantal offi cieren gearresteerd. Door de discipline In het legr zijn pogingen, om een opstand te verwekken, mislukt. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen m den morgen van 1-7 Augustus.,' Hoogste barometerstand 763.3 m.M., te Touiouse. Laagste barometerstand 749.2 m.M., te Stockholm. Verwachting van den avond van. 17 tot den avond van 18 Augustus: Zwakke tot matige wind uit zuidelijke q! westelijke richtingen, veranderlijke be wolking, waarschijnlijk nog regen- of on weersbuien, weinig verandering in tempe ratuur; TER AAR, 16 Aug. 1926. Veilfrigbericht van de R.-K. Tuindérsyerèeniging „St. Pho- cas". Na' aftrek van veilingskosten. 6549 zakken snijboonen I 0.54; A. 0.33. 159 zakken stek 0.02. 247 zakken Prins, boonen z. dr. I 1.29. 6 id met dr. I 1.13, 3 zak ken w. prenkb. 0.37; 15 zakken dubb. st. pr. 0.66; 3 zakken enk. st. pr. 0.70. 3 m. manden fijn I 7.75; 14 manden F. B. I 3.65; 79 manden Bast. I 2.95; 1 mand id. II 2.05; 645 manden Grof I 1.90. 15 manden G. Grof 1.20; 65 manden Stippel 0.30; 109 manden K. K. 0.70 per 25 kilo. TER AAR, 16 Augustus 1926. Veilingbe- richt van de R.-K, Tuindersvereeniging „God zij met ons". 1710 zakken snijboonen I 0.60; 29 id. II 0.30; 44 zakken id. stek 0.03; 83 zakken Prinsesseboonen z. dr. I 1.26; 14 zakken W. Pronkb, 0.40; 1 m. Fijn I 7.50; 1 mand F. B. I 3.80; 35 man den Bast. I 3.176 m. Grof I f 2.-25 m. Stippel 0.30; 26 K. K. 0.75. Alles per 25 K. G. 5% Nederland 1919 101»/l6 1019/i* AV* Nederl. 1917 103i/„ 1031/j. 6% Nederland 1923 1007/s 7% N.-I. 1921 A.. 0 0 6% N.-I. 1923 D.. 1047/ie Holl. Lloyd 29 Oude Vaart 47 48 ditó Gem. Eigend. 371/4 Mij. „Nederland".. 1-79 180 Scheepvaart-Unie 179J/4 180 Rotterd; Lloyd 163 165 Paketvaart 228i/a 228 Oude Boot 95 95 Holl. Stoomboot 56 1 H. V. A 649l/2 6521/4 Java Cultuur 344l/2 345 Jurgens gew. 1673/4 168l/4 Koloniale Bank 194 194 Indische Bank 170 171 Cert. Handel Mij... l535/8 154 Reso dito 1537/8 154 Phoenix 94 Geconsolideerde 1761 Kon. O lie 384 383 U. S. Steel '551/; 1571/2 Marine comm. Vorstenlanden 169 170 Actions id? 154 154 Comp. Merc. Arg |b Póerwoderjo '093/g 112 4173/4 4171/2 4201/2 420 Deli Batavia 449i/2 4491/2 A'dam Rubber 3I93/4 3191/,» 322 325 170 1651/a Wai Sumatra 2701/2 Dordtsche Petr. 368i/2 365 b Southern Rails 118i/2 121 Union 15.8® 8 159 104 104 geb. Wabasb 471/i6 Comin. Max wel i 17 Augustus EcKSTh LAATSTE BERLIJN i PARIJS BRUSSEL WEF.NEN V, LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL .li NEW-YORK ROME i t PRAAG WARSCHAU 59.34 6.80 6.80 6.72 6.70 35.25 35.20 12.10 34 12-11 66.80 66.75 66.30 54.75 48.18 2.491/4 8.20 7.40 25— 66.25 54.70 48.15 2-491/4 8.15 7.35 25—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2