Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep Misdaad en Boete. De minister van justitie In Mexico eischt het ontslag.van 56 rechters, die de kerkwetten niet wenschen uit te voeren. Vorderingen In het Britsche miinconfiict. Een brief van den ex-kroonprins. Het lijk van Lord Kitchener is niet gevonden. Revolutie in Honduras. Onder de Radio-berichten: Een dreigend conflict tusschen Mexico en Brazilië? De mjjnwerkersconferentie heeft nog geen resultaat opge leverd. De onlusten op Kreta zijn onderdrukt. GEM. BUITENL. BERICHTEN. GESTOLEN OF VERVALSCHTE POSTZEGELS. FEUILLETON. Versterking rivierdijken. De electrische Rotterdam Amsterdam. Ruim 33.700 meer vrouwen. Vlaamscke begroetingsdag te Roosendaal. Pasvisa. UIT ONZE OOST. De hoielmoord te Garoet. De Johan de Witheeft een gescheurden cylinder. KERKNIEUWS. Benoemingen Een belangrijke schenking. KUNST EN KENNIS. De Jan Steen-tentoonstelling te Leiden. De kerkvervolgingen in Mexico. Volgens berichten uit Mexico heeft de minister van justitie het ontslag geëscht van 56 rechters, die in de provincie met de uit voering der kerkwetten belast waren en zich er tegen hadden verzet. In een communiqué wordt medegedeeld dat 14 priesters die de nieuwe wet aanvaard hebben verlof gekregen hebben den dienst in hun kerken te hervat ten. Zij zijn derhalve door de bisschoppen van hun waardigheid ontheven. Het geschil in de Britsche mijnindustrie. Algemeen wordt verwacht dat de nieuwe week eenige ontwikkelingen te zien zal geven in het mijnconflict, aldus seint men uit Lon den. De toon van de redevoeringen, in de laatste paar dagen gehouden door de mijn werkersleiders, heeft aan de gevoelens van een ietwat getemperd optimisme steun ge geven. Zoo wordt in breeden kring verwacht dat de morgen te houden vergadering van mijnwerkersgedelegeerden den mijnwerkers leiders zal machtigen om binnen zekere grenzen voor de het best bereikbare oplos sing te onderhandelen. Dit beteekent niet dat het pad, waarop men dan zal voort gaan, noodzakelijkerwijze recht en effen zal zijn, doch indien de verwachte eerste stappen tot toenadering een feit worden, zal de regeering bereid zijn om een nieuwe ge zamenlijke bijeenkomst van mijnwerkers en mijneigenaren tot stand te brengen en om gedurende de onderhandelingen met de par tijen voeling te houden, Ofschoon ernstig verlangend naar een her vatting der besprekingen, handhaven de mijnwerkersleiders hun oppositie tegen de acht-urendag, terwijl op hun beurt de mijn eigenaars verklaren dat' de hervatting der onderhandelingen slechts kan slagen, indien de mijnwerkers bereid zijn om de econo mische feiten van hun industrie onder de oogen te zien. De federatie van den arbeid te Chicago heeft besloten om de mijnwet kersstaking te steunenook werd besloten een comité le benoemen dat fondsen zal organiseeren om Britsche mijnwetkers te helpen. Een brief van den vroe- geren kroonprins. Het was bekeqd, dat de vroegere kroon prins na den eersten Marneslag van oordeel was, dat de oorlog technisch onherstelbaar verloren was. Welk oordeel hij indertijd den moed heeft gèhad ter bevoegder plaatse in een rapport kenbaar te maker- De „Germania" neemt uit het orgaan van de Jong-Deutsche orde een brief over van den vroegeren kroonprins aan den bekenden ndustriee! Arnold Rehberg, welke op 6 Aug. '.919 geschreven werd en waarin de schrijver rich nogmaals zeer duidelijk over een en ander uitlaat. Vooral het slot erin is interessant. De ex-kroonprins schrijft o.a. Gij herinnert u zeker nog wel onze gesprek ken na den slag aan de Marne, welke tot zulk een ernstige nederlaag leidde alleen doordat de toenmalige legerleiding het hoofd verloor er faalde. Het plan van v. Schlieffen mislukte totaal aan de Marne, nadat het reeds tijdens den opmarsch verkeerd ermede was gegaan, daarom was het reeds in het najaar van 1914 duidelijk dat de oorlog uit zuiver militair oogpunt niet meer tot een succesvol einde kon worden gebracht. Mijn meening, dat om die reden gestreefd moest worden naar een spoedigén vrede, heb ik dikwijls genoeg doen kennen. Ware toen aan mijn wensen voldaan en vrede met Frankrijk gesloten, zoonoodig onder het brengen van offers, dan zou alles gelukkiger geloopen zijn óók voor Frankrijk, dan net huidige resultaat van den oorlog is. Hoe langer echter de oorlog duurde, destemeer moest ik erkennen, dat de eenvou digste voorwaarde voor een gelukkige beëin diging van den strijd, nl. een doelbewuste politieke leiding, die tegenover de energie van onze tegenpartij flinke besluiten zou kunnen nemen, ontbrak. Gij kunt u moeilijk voorstellen hoe zeer ik in de laatste jaren van den oorlog 'geleden heb toen ik dat alles in zag. Ook ontbrak de eensgezinde wil om met Engeland tot een compromis te komen inzake de economische tegenstellingen. Zoo kwam wat komen moest. „Ik heb," zoo besluit, de vroegere kroon prins, „ook een vergeefschen strijd gevoerd tegen de m.i. onjuiste wijze, waarop de open bare meening werd ingelicht, want ik zag, dat wij reeds lang in een strijd op leven en dood waren'gewikkeld. Men lrón dus daarom volgens mijn meening niet verbaasd staan over de totale ineenstorting van het vader land.'* Het liik van Lord Kitchener. Zaterdag is de kist, die volgens Frank Power het stoffelijk overschot van Lord Kitchener moet bevatten, uit Noorwegen naar Engeland overgebracht. Power is over tuigd dat bij identificatie zal blijken dat hij gelijk-heeft. De kist is gisteren in tegen woordigheid der politie geopend. Het onder zoek zal later gehouden worden. Een later Reuter-bgricht uit Londen meldt, dat bij opening gebleken is, dat de kist een granaat met koperen omhulsel be vatte, maar geen lichaam. De strijd om Tanger. Volgens een V. D.-bericht uit Madrid zou feueraal Primo de Rivera journalisten ver hard hebben, dat Tanger in de Spaan- sche zone in Marokko moet worden opgeno men. Hij wees daarbij op de mogelijkheid van internationale moeilijkheden, indien die quaestie op andere wijzs werd opgelost. De Finsche vlootbevel- hebber omgekomen. De bevelhebber van de Finsche vloot, commandant Roos, heeft in den nacht aan boord van een marinevaartuig plotseling den dood.gevonden. Volgens een verklaring der geneeskundigen is" hij vergiftigd, door dat er een lek was in de uitlaatpijp van den motor, welke door zijn kajuit liep. Fin land verliest in hem een van zijn weinige bekwame zee-officieren, zegt de „Dailv Tel." Revolutie in Honduras. Het „Agencia Americana" meldt dat een revolutie is uitgebroken in de Republiek Honduras. Gereraal Ferrara staat aan het hoofd der rebellen. Scotland Yard heeft op verzoek van de „General Post Office" een onderzoek ge opend in verband, met het in omloop brengen en verkoopen van groote hoeveelheden post zegels en plakzegels. Zijn deze gestolen of vervalscht Het juiste weet men er nog niet van. Deze zegels weiden in partijen verkoéht tegen gereduceerde prijzen. De koopers kregen 10 korting. De postadministratie houdt 't voor onmo gelijk dat een zoo groote hoeveelheid post zegels gestolen zou zijn, zonder dat zij dit niet direct gemerkt hebben. Of deze moeten zijn nagemaakt, meent men bij de Posterijen öf het betreft hier series geschonden postze gels, die gereed lagen om vernietigd te worden Echter zijn de afwijkingen zoo gering, dat alleen een philatelist ze kan zien. Onder de mensehen die deze postzegels gekocht hebben, zijn groote firma's, die ge typte circulaires verzenden, handelsmaat schappijen, sportvereenigingen enz. De schade die *de staat door dezen verkoop lijdt, wordt op 300.000 geschat. Van de daders is nog geen spoor gevonden. NOG EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. De trein NantesLyon, is Zondagnacht bij het verlaten van het station van Vierzon ontspoord. Een persoon werd gedood drie werden licht gewond. TRIBUNE INGESTORT. Bij de opening van een wielerbaan te St. Brieuc (Frankrijk), is een drie meter liooge tribune ingestort. Van de 1000 toeschouwers werden enkele honderden gewond. DE DUURTE IN FRANKRIJK. De minister van Justitie Barthou heeft aan de procureurs-generaal een circulaire gezon den, waarin hij er op wijst, dat het in de ge geven omstandigheden plicht is er op toe te zien dat niet door ongewenschte praktij ken van de verkoopers de consumenten wor den opgelicht. Natuurlijk mogen geen wille keurige represailles worden toegepast. Maar het publiek heeft het recht bij de autoritei ten bescherming te vinden tegen zekere on geoorloofde handelingen van producenten of tusschenpersonen. Daarom behoort de justi- fie met scherpe waakzaamheid toe te zien en zoo noodig uiterst krachtig op te treden tegen misdadige handelingen. DE DAAD VAN EEN BESCHONKENE. Een uitvoerig B.T.A.-telegram uit Parijs, vertelt hoe Zondag een elegant gekleed per soon, die blijkbaar wat veel gedronken had, zich bij het graf van den Onbekenden Sol daat neerzette, een flesch champagne en een glas te voorschijn haalde en begon te drinken. Tenslotte sloeg hij het glas stuk tegen den zerk gn stelde een toast in op den Onbeken den Soldaat. De wachter bij het graf en agenten brachten den man naar het bureau, waar hij verklaarde Donald Crocker te heeten, Amerikaan te zijn en 23 jaar oud. Hij bevond zich sinds drie dagen te Parijs en logeerde in een hotel op Montmartre. Hij miste zijn rech terbeen. De zonderlinge vreemdeling be weerde oorlogsinvalide te zijn waarschijnlijk was dronkenschap de aanleiding tot zijn daad. Hij is ter beschikking van het O. M. gesteld. NIEUW WAARSCHUWINGSSIGNAAL OP DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Z." meldt, zijn bij Bingen proeven genomen met een nieuw signaal om de ma chinisten te waarschuwen als zij door een onveilig signaal heenrijden. De uitvinding is heel eenvoudig. Het nieuwe apparaat be staat uit een stevig glazen buisje, hetwelk 17 HOOFDSTUK IL Madeleine had vergeefsche moeite ge daan om hare ouders te overtuigen dat het krankzinnig was om In 't begin van den winter naar een verwoest dorp terug te keeren; zij waren zonder hulpmiddelen, mis schien ook konden zij het niet bereiken, en waarschijnlijk zouden zij er alleen zijn. Ongelukkig was vader een week vroeger naar Hattoncourt vertrokken en was niet ternggekeerd: en Mutaud antwoordde aan zijn dochter: rullen niet de eenigen1'zijn, zelfs 4? eersten, omdat Grandin er waar schijnlijk reeds sedert acht dagen gevestigd is. En daar ginds zullen wij de toelage even goed ontvangen als hier en Robert zal er ook wel werk vinden. Wat de verkeersmid delen betreft, je begrijpt, dat de spoorlijn onmiddellijk hersteld wordt, indien zulks niet reeds gebeurd is. En wat geeft het of we in den winter zijn of niet! Mij dunkt dat het er niet moeilijk zal zijn om hout te vin den om ons te verwarmen. Wat de meube len betreft, wij nemen mee wat wij hier heb ben, hetgeen niet erg moeilijk zal zijn. Ove rigens is de gedachte nog een winter te moeten doorbrengen hier, waar wij zoo on gelukkig zijn geweest, mij onverdragelijk. Je moeder denkt er over als ik,En zoo gauw we kunnen, zullen wij vertrekken Zij moest wel toegeven. In het begin van December bracht een militaire trein hen na een lange en moeilijke reis tot aan het verwoeste station, dat het dichts bij Hattoncourt lag. Het was niet erg koud, maar de lucht was grijs en er viel een fijne regen. Men volgde den weg, welke naar het dorp ging. Deze weg was wel veel gebruikt, maar hij was goed onderhouden.. Aan den kant van den weg waren vele hoornen door het ge schut weggeschoten. Mutaud steunde op den arm vim Made leine: moeder Mutaud had den arm van Robert genomen. Allen zwegen., zij waren diep ontroerd en zagen beangstigd om zich heen; bij elke schrede maakten zij opnieuw kennis met dit voor hen zoo lieve land schap, dat zij niet meer gehoopt hadden weer te zien. Eindelijk verscheen bH den draal van den weg het dorp. In de verte zou men niet gezegd hebben dat het erg geleden had. Maar toen men de eerste huizen naderde zag men de ver woesting. Niets dan vernielde woningen, wacheiende muren, daken, waarvan niets meer bestond, dan een stut of balk, of wel aan de locomotief is bevestigd. Dit buisje wordt eventueel bij het doorrijden van het z.g. voorsignaal (als dit op onveilig staat) stukgeslagen door een sterke ijzeren tong, die aan dit signaal is bevestigd. Is het buisje stuk geslagen, dan wordt het remapparaat In de Ooy bi; Nijmegen is onder leiding van den ZeerEerw. her W. Smulders, Pas toor te Ooy, een groote openbare vergade ring gehouden van bewoners der Ooylan- den. Unaniem werd besloten zich aan te sluiten bij het comité van actie, dat ijvert voor de riyks-bemoeiing inzake de verster king van de dijken langs Waal en Maas. Opgemerkt werd, dat nu nog tal van ge zinnen in de Ooy, die door den watersnood getroffen waren, geen eigen dak hadden en dat de huizen zoo vochtig zijn, dat som mige bijna niet bewoond kunnen worden. Besloten werd tot krachtige actie en huloe werd gebracht aan den burgemees ter van Ubbergen. mr, baron van Voorst tot Voorst voor al hetgeen deze heeft gedaan in het belang van de slachtoffers van den watersnood en voor de pleidooien door hem in de 'Staten van Gelderland gehouden ter verbetering der dijken. .i De spoorlijn moet opnieuw versterkt worden. Het ongeval, dat voor eenigen tijd met den electrischen trein van de Z. II. E. S. M. even buiten het station-Hofplein heeft plaats gehad, zal, volgens de „Voorwarts", belangrijke gevolgen hebben. Men is namelijk tot de overtuiging geko men, d'at de trucs onder de nieuwe wagens niet zijn, zooals verwacht was. Deze nieuwe wagens zijn, zooals men weet, bestemd om te rijden op de lijn Rot terdamAmsterdam, als deze .geheel ge- electrificcerd zal zijn. Met deze electriij- catie schiet men hard on en na jaren arbeid is het,werk thans zoover gevorderd, dat binnen afzienbaren tijd de electrische "tractie uitgevoerd zal kunnen worden. Hierdoor 'wal behalve het bouwen van de bovenleiding, ook versterking en gedeelte lijke vernieuwing van de baan noodig. De geheele lijn is thans gelegd van zware rails, namelijk N. P. 46 K.G., d. w. z. van normaal profiel, wegende 46 K.G. per meter. Dit is de zwaarste rails, die op het vaste land van Europa gebruikt wordt. De spoorstaven zijn lang 18 meter en onder elke 18 meter spoor liggen 24 dwarsliggers. Het ballast- fced moest ook vernieuwd worden. Alles wat niet meer aan de gestelde eischen vol deed, werd weggegraven en nieuw, zwaar grint in het bed gebracht. Met dit enorme werk was men sedert kort gereed gekomen. Van Rotterdam naar Amsterdam was de lijn gereed. Toen kwam het ongeluk met de ecectri- sche. Men begreep bij de Spoorwegen, dat er zooiets niet mocht gebeuren als eenmaal de lijn naar Amsterdam in gebruik zou worden genomen. Want op dat traject, dat 82 K.M. lang is, met een snelheid van 100 K.M. zou worden gereden, moest de grootst mogelijke veiligheid verzekerd zijn. Daarom besloot de directie van de Ned. Spoorwegen de baan nog meer te verster ken, en inplaats van 24 dwarsliggers te leggen onder elke 18 meter spoor, dit aantal op te voeren tot 30. Dat beteek,nt dus, dat, waar over het geheele traject dubbel spoor ligt, op elke 18 meter baan 12 dwar». liggers er bij moesten komen. Voor den ge- hcelen afstand RotterdamAmsterdam zijn dan noodig bijna 55.000 dwarsliggers. Welk een enorm werk dit is, kan men zich indenken, als men weet, dot het bij leggen van die 55,000 dwarsliggers, het noo dig maakt, dat de reeds in de spoorbaan liggende biels verlegd moet worden. De biels liggen dan van hart tot hart 60 c.M., dus met een tusschenruimte van elkaar van 30 c.M. Van de Rotte- naar de hoofdsdad liggen de rais dan als 't ware op een houten vloer tje en zal er van doorzakken of trillen van de spoorstaven geen sprake kunnen zijn. Men denkt den reusachtigen arbeid, die ten minste een paar ton aan hout, arbeids loon. enz. zal kosten, in vier maanden ge reed te hebben. Op 1 Januari 1927 moet het opnieuw verzwaren van de spoorbaan ge reed zijn. Ruim 33.700 meer vrouwen dan mannen. Op 1 Juni j.l. bedroeg het aantal, inwo ners van den Haag 402.161, waarvan 217.935 vrouwen en 184.226 mannen. Er waren dus op gemeld tijdstip 33.709 meer vrouwen dan mannen in onze residentie woonachtig. Het zielental van den Haag was op 1 Juni 1925 393.839; het aantal vrouwen overtrof toen dat der mannelijke inwoners met 31.943. Zondag j.l, werd te Roosendaal (N.-B.) in het vereenigingsgebouw van de K. E. harmo nie „Erato" de jaarlijksc'ne Vlaamschc be groetingsdag gehouden. Bij honderden waren de nationalisten ge komen om de in Nederland Verblijvende bannelingen te begroeten. Velen waren pet fiets naar Roosendaal gekomen en verzamel den zich lang te voren reeds voor hei sta tion, alwaar tegen twaalven de overigen per trein arriveerden. In optocht, de leeuwenvlaggen voorop, trokken de Vlamingen vervolgens door de straten der stad. Het bleek al spoedig, dat de harmoniezaal te klein was om de talrijke Flaminganten en belangstellenden te bevatten. Vele moes- hier en daar heele muren met groote gaten, zonder ramen, zonder deuren, welke als het waren met groote oogen dit tooneel van verwoesting beschouwden. Op een gegeven punt sjonde'n zij stil, her kenden het niet en wisten niet waar zij zich bevonden. Een groote leege ruimte strekte zich voor hen uit, die vreemd voor hen was; het was een straat, die door het vuur totaai was vernield. En te midden der ruïne was geen levende ziel, geen levend wezen te bespeuren. Een sombere stilte, slechts gestoord door het eentonig vallen van den regen, die maar bleef vallen zonder einde, evenals tranen.. Het was verschrikkelijk treurig en ieder een had de tranen in de oogen toen men eindelijk bij de woning van Mutaud aan kwam. Neef Latasse had gelijk gehad; de twee vertrekken beneden waren heel goed be woonbaar; om de kamers boven te gebrui ken, was het voldoende eenige balken van het dak te herstellen of te versterken en een vijftigtal pannen te vervangen. Maar ofschoon de benedenvertrekken vrij goed in orde waren, was er niets meer te vinden; er was geen enkel meubel, zelfs geen stoel meer. Dat kon men evenwel verwachten. Ze hadden overigens hun huisraad van Camp- vert meegebracht; deze bevond zich nog aan het station; men zou wel een middel vinden om alles oo een of andere wifee er door de ontsnappende stoom in werking ge bracht en de trein vrij snel vóór het 5 tot 700 M. verder geplaatste hoofdsignaal tot staan gebracht. Volgens den correspondent zijn de proe ven goed geslaagd. ten zich dan ook met een staanplaats vooi de geopende deuren tevreden stellen. Met het zingen van de „Vlaamsche Leeuw' en het „Wien Neêrlands Bloed" werd dc be tooging ingeleid. Mr. Heuvelmans, voorzitter van het Vlaam. sche genootschap „Houw en trouw" te Haar lem en oud-kinderrechter van Antwerpen, opende vervolgens de vergadering. _Mr. v. d. Broek, advocaat te Antwerpen, ving daarop zijn rede aan met de verzekering te geven, dat de bannelingen, ondanks hun langdurige afwezigheid uit het moederland, in hun trouw aan de Vlaamsche zaak niet zijn verslapt Sprekend over amnestie, legde spr. er den nadruk op, dat de bannelingen deze slechts zullen aanvaarden zonder iets prijs te geven van de heilige rechten van het Vlaamsche volk, evenals dr. Borms. (Ap plaus.) De voorzitter deelde vervolgens mede, dat voor de bannelingen heidebloempjes uit de Brabantsche en Limburgsche Kempen waren medegebracht als aandenken aan het Vlaam sche land. Tijdens de pauze van anderhalf uur had at officieuze begroeting tusschen bannelingen en de andere Vlamingen plaats. Ook voor de middagvergadering was de belangstelling zeer groot. O.m. was ook aan wezig de Amerikaansche professor Cluff, van de universiteit te Columbia. Öp bet podium hadden plaats genomen de heeren Heuvel- mans, K. Waternaux, secretaris, de voorzit ter van Rotterdam, Karei Angersmiile, tie voorzitter van de afd. Den Haag, Spince- mailie, proi. De Spelaers, Eindhoven, mr. Van den Brock, dr. A. Martens, Middel burg, advocaat Van Es, Den Haag en Wies Moens. Verder waren in de zaal aanwezig professor Tack, prof. De Decker, Rosa at Guchtenacre, Herman Vos, Bondewijn Maas, Karei Heynerierirk, Flor Peters, Ing. Mom- maerts, wed. Kypolite Meert, Vernieuwe enz. Allereerst was het woord aan mr. v. Es, advocaat te Den Haag. Vervolgens sprak de bekende Vlaming Wies Moens. De vergadering besloot ten slotte begroe iingstelegrammen te zenden aan dr. Bamis en Jos. v. Exterghem, die in de gevangenis vertoeven. Terwijl de aanwezigen zich gereed maak ten weder buistoe te keeren, deed zich een incident voor. Een propagandist van het am nestie-comité verspreidde onder de aanwe zigen een blad, genaamd „Amnestie," waar in o.m. aanvallen werden gedaan op natio nalisten, die ook bij deze vergadering tegen woordig waren. De verspreiding van dit blad op de vergadering was dan ook verboden, en zoodra de propagandist met verspreiding begon, werd hij hieraan herinnerd. De man schreeuwde daarop de zaal in, dat hij wei gerde te gehoorzamen, Het kwam tot een op gewonden debat, waaraan door het zingen van de „Vlaamschê Leeuw" een einde werd gemaakt. In onderstaande lijst kan men zien welke eischen verschillende landen aan Neder landers stellen, die er tegfelijk willen ver blijven. Uit Nederland voor Nederlanders naar Ned.-Indië p. Ned. boot van 'n Ned. haven naar Ned.-Indië Is geen paspoort noodig, doch wel gewenscht, wijl men anders de boot onderweg niet kan verlaten. Voor wie geen paspoort heeft is een bewijs van Nederlanderschap noodig'. Doorreisvisum voor de Britsche Dominions kost 0.61. Staten waarvoor geen pasvisum npodig is. Voor Nederlandsche Staatsburgers, in het bezit van een geldig Nederlandsch pas poort, niet voornemens zich metterwoon in genoemde staten te vestigen, is géén pas visum noodig voor: Duitschland, Beigië, Groot-Britannië en Ierland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Frankrijk, Fransch Marokko en Algiers, Italië, Spanje, Luxemburg, Uruguay, Cuba, Japan en Ca nada. oor laatstgenoemd land moet het paspoort zijn voorzien vaneen stempel v^n het Canadeesch Emigratiekantoor, Ivorte Vijverberg 1, Den Haa.g, Voor Fransch Tunis en Indo-Chiua is wel een pasvisum noodig; de kosten hier van zijn J 5.40, het visum is een jaar geldig en geeft recht op een willekeurig mantal in- en uitreizen. Voor Spaansch Marokko is een visum van 10 noodig. Voor België en Luxemburg kan men in plaats van oen paspoort, een bewijs van Nederlandctrschap, voorzien van een door het gemeentebestuur der woonplaats ge stempelde foto, gebruiken. De 'geldigheids duur hiervan is vijf jaren. Voor reizigers naar Duitschland gelden nog deze bepalingen: kinderen, die den leeftijd van 15 jaren nog niet bereikt heb ben, hebben geen paspoort noodig doch kunnen volstaan met een verklaring, opge maakt door den burgemeester der plaats van inwoning of door den commissaris der Koningin, waarin naam, ouderdom, staats burgerschap en woonplaats worden ver meid. léoor kinderen, ouder dan tien jaren, moet op deze verklaring een pasfoto wor den opgeplakt, afgestempeld door genoem den overheidspersoon. De hierboven genoemde lafiden erkennen alie het familiepaspoort, waar echtgenooten of een van hen met kinderen cp kiipnen reizen. Voor. Zweden mogen de kinderen niet ouder zijn dan 12 jaar. Frankrijk erkent de familiepaspoorten niet officieel, doch zij worden toegestaan. Voor België mogen de kinderen niet ouder zijn dan 14 jaar, voor Engeland 18 jaar. heen te brengen. In afwachting ging men wat gebruiken en de voorraad dien men had meegebracht, werd uitgepakt. Terwijl Robert hout ging zoeken om in den haard van de keuken vuur aan te leg gen, terwijl Mutaud en zijn vrouw het heele huis doorliepen, alsof zij er weder bezit van wilden nemen, was Madeleine naar de kerk gegaan. Toen zij twee en een half jaar te voren Hattoncourt verlaten hadden, was haar laatste bezoek er een aan de kerkgeweest; nu gehoorzaamde zij aan een innerlijken aandrang, waarvan zij zich geen rekenschap kon geven, en zij wilde terstond na hare terugkomst een eerste bezoek aan de be minde kerk brengen; al was zij in puin, de toren verhief zich nog ten hemel: reeds bij hare komst, had zij hem in de verte gezien. Ja, de toren was nog zooais zij hem vroeger gekend had: hij had niets geleden; zij zag, dat het uurwerk nog altijd liep en elf uur vijftig wees. Maar welk een aanblik toen zij in het voorportaal kwaml Behalve den toren en het voorportaal, 'was de kerk slechts een ruïne. Geen spoor meer van gewelf of dak. Nauwelijks kon zij hier of daar een stuk pilaar of muur her kennen. Op den vloer lag het puin opge hoopt. Met tranen in de oogen beschouwde Madeleine de treurige overblijfselen. Het ijzeren het dat bet koor van het schio Staten, die een pas visum eischen. Gostenrijk, visum, één jaar geldig, voor meer dan één reis in het jaar, 6.60, voor één reis 3,30; transitovisum niet noodig. Familie-paspoorten zijn in Oostenrijk gel dig; de daarop vermelde kinderen mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Het visum- recht wordt slechts één keer geheven. Lithauen. Visum 6, enkel doorreisvisum 0.60 (aan te vragen bij het consulaat te Londen, Parijs of Berlijn). Polen. Visum een half jaar geldig; voor één reis 6.meer reizen 12.voor een transitovisum 0.50. Voor fatn.-paspoor- ten moet een dubbel visum betaald; kinde ren daarop reizende mogen niet ouder zijn dan 15 jaar. Estland. Visum 6; voor doorreis met oponthoud van ten hoogste 48 uur is geen visum noodig. slechts geldige pas. Finland. Visum 6.een maand gel dig; doorreis-visufti, drie dagen geldig, kos teloos. Letland voor een heen- en terugreis met verblijf gedurende 30 dagen: 6.meer reizen per jaar 12.visum voor één doorreis 1onbepaald aantal doorrei zen 2.50. Rusland. Daarvoor worden hier te lande geen visa verstrekt. Om toelating tot dat land te verkrijgen, dient men zich te wen den tot de in Berlijn gevestigde Legatie der Sovjet-regeering, hetzelfde geldt voor de Oekrajienne, Georgië en .de Kaukasische Sovjetrepublieken. Hongarije. Visum 6, doorreis zonder oponthoud 0.60. Familiepassen zijn toege staan; kinderen daarop vermeld mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Tsjecho Slowakije 6, een jaar geldig voor een willekeurig aantal in- en uitreizen; voor doorreis geen visum noodig. Joego-Slavië (Servië, Kroatië, Slovenië) voor een visum zes maanden gel dig voor verschillende in- en uitreizen 6; voor een visum voor een in- en uitreis drie maanden geldig 3; doorreis-visum (met oponthoud) ccn maand geldig 1; doorreis visum (zonder oponthoud) een maand geldig 0.60. Roemenië 11.55, Turkije: doorreis visum 5.visum voor verblijf 8. twee maanden geldig. Griekenland j 6.05. Bulgarije: Visum voor doorreis en verblijf (hoogstens drie maanden) 5. Portugal. Visum 8.64. Familiepaspoor- cen ziin geldig. Ver. Staten van N,-Amerika. Visum J25. Panama, visum 2,40 Am. dollar; doorreisvi sum gratis. Mexico, visum 6.50, visum- vaeinatiebewiis 2.60. Brazilië '5.72. Argentinië 2.60; Chili: noodig is een paspoort en bewijs van goed gedrag, beide moeten van een visum wor-, den voorzien; elk dezer visa kost 3 en zijn voor onbepaalden tijd geldig. Visum voor China, 6, een jaar geldig, Siam 5, een transitovisum 0.50. Britsche Dominions: visum 5.20, door reisvisum voor Nederlanders naar Ned.- Indië 0.61. Enijim tot levenslang veroordeeld. De Landraad te Garoet veroordeelde den hotelmandoer Entjim, den hoofdver dachte in zake den moord op mevr. Camp bell Macfie, die op de terechtzitting ein delijk bekend heelt, tot levenslange gevan genisstraf. De veroordeelde berustte niet in dit vonnis. I Het stoomschip der Mij, Nederland „Jo han de Witt", dat Zondag uit Belawan-Deli is vertrokken, meldt, volgens Aneta, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ge ringe vertraging zal ontslaan tengevolge van een scheur in een der cylinders. Indien re paratie noodig mocht blijken, zal deze te Sabang geschieden, waar het schip Maan dag zou aankomen. Anders zal de reis naar Holland onmiddellijk vervolgd worden. e in liet Aartsbisdom Utrecht. 7. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eprvcl ontslag verleend aan den Wel eerw. Pater H. J. J. M. Verschure O. E. S. A., als kapelaan in de parochie van dc H. Monica te Utrecht en heeft benoemd tot kapelaan in de parochie van de H. Monica te Utrecht den Weleerw. Pater J. A. J. Hildeb-and 0. E. S. A. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft opdracht verleend tot stichting van een nieuwe parochie te 's-Graveahage, Spoor- v/ijk, aan den Weleerw. heer B. P. M. de Jong, kapelaan te 's-Gravenhage, H. Li- duina. Benoemd tot kapelaan de volgende Eerw. Heeren: Haarlem, H. Joseph: A. J. Leesberg, Schiedam; Allerh. Hart; A. F. J. Goos- sens; 's-Gravenhage, H. Jospeh: J. D. Sis termans; Bcemster: L. Gudde; Rhoon: D. Buis, Noemyst. Amsterdam: H. Willbr. binnen: J. F. H. Biermans; Sloten: J. J, Hogervorst; Noord- Zype: J. J. Kooy, Neomyst. Amsterdam: H.H. Nic. en Barb.: G W. van Diest; Soeterwoude: J. J. Boon, Neo- j mst, Rotterdam, H. Elisabeth: K. F. Elsen- broek; Benncbroek: W. J. Warmenhoven; Amsterdam: O. L. Vr. v. Lourdes: P. C. Vollebregt; Hem en Venhuizen: J. C. v. d. Meer, Neomyst. Rotterdam. H. Joseph: P. v. Kampen; Amsterdam, H.H. Petrus en Paulus: C. A, Ouwendijk; Bervrwijk, O. L. Vr. v. Goeden Raad: P. L. J. M. Scliretlen; Leidschendam: N. G. Pronk, Neomyst. scheidde was eveneens verdwenen. Het altaar van den H. Joseph was bedolven onder steenen en kalk, en bet beeld was weg, waarschijnlijk vernietigd. Van het koor en het hoogaltaar was niets overgebleven het altaar van de moeder Gods had zeker hetzelfde let ondergaan. Het was Madeleine onmogelijk hare oogen in die richting te wenden; zij hield ze gesloten, alsof ze de mogelijkheid te kun nen hopen, wilde verlengen. Eindelijk trok 'zij de schouders op, draai de haar hoofd om, keek en liep in die richting, en slaagte een kreet. Neef Latasse had zich zeker tevreden ge steld met even een blik te werpen in de kerk, zonder zich de moeite te getroosten wat verder door te gaan. Hij had zeker niet opgemerkt, dat het linker gedeelte van het altaar der H. Maagd wel is waar een beetje geleden had, maar dat het beeld van Maria er nog altijd stond. Ongeschonden.... ja het was heel en al ongeschonden. Madeleine kon haar oogen niet gelooven. Zij had lust om tegelijkertijd te lachen en zij voelde niet, dat de regen hare blonde haren doorweekte; zij be schouwde met gevouwen handen het ge liefde beeld, dat als door een wonder be waard was. Zij vond het terug, zooals zij het ver laten had. Ja, dat was het werkelijk, met den toren was het alleen blijven staan, bat was als het ware levend gebleven te nrd- WOENSDAG 18 AUGUSTUS. Hilversum 10.50 M. 12.00 Politievel 5.00—7.00 Vooravondconcert door het H. D, O.-orkest. 7.00 Politieber. 7.157.45 Lezing: Waarom speeltuinen voor dc Jeugd? 7.45 en 10.00 Persber. 8.15 Kur- hausuitzending. Solistenconcert o.l.v. Proi. G. Schneevoigt. Soliste; Birgit Engeli- zang. 1 v. Weber Ouverture „Der Frei- schutz." 2. a. Gluck: o del mio dolce ardor, b. Handel: Care Selve Birgit Engcll. 3. Prokofieff: Marsch uit de opera „Die Liebe der drei Orangen." 4, Schubert: a. Suleika's erster Gesang. b. Suleika's zweiter Gesang. Birgit Engell. Pauze. 5. Tschaikowky: Sym- phonie no. 5 e-moll. a. Andante Allegro con anima. b. Andante cantabile, con aleuna licenza. c. Valse. d. Andante maes- toso-Allegro vivace. Daventry, 1600 M. 11.201.20. Het radio kwartet en solisten (contra alt, tenoi, viool). 1.202.20 Orkestconcert. 4.20 Cau serie: Out of doors. 4.40 Muziek van de New gallery Kinema. 5.20 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestmuziek. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws. Lezing: Official weather forecast terms. 7.45 Piano-werken van Weber. 8.00 Lezing: Captain Desmond. 8.20 Kamermu ziek door het Modern trio. L. Cellini-tenoi. Voorlezing van de gedichten van Burns. 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 Variété. J. Walker-Schotsche komiek. T. McLeod-hu- morist. ITope-musical act. W. Beers-liedjes a.d piano. D. Bleach en partner-gesynco peerde solo's en duetten. 11.2012.70 Dansmuziek. Parys „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Concert door het orkets Gayina. 5.05 Con cert. 8.50 Galaconcert. Königswusterllausen 1300 M. 8.50 Van vreemde landen en menschen. Orkest en S. Frenkel-viool. C. Arrau-piano. Brussel, 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Gala-avond. Symphonie-orkest en Mlle.Mergan-sopraan. 9.05 Komische ontr acte. 9.20 „De barbier van Seville," opera van Rossini, 10.00 „Gros chagrin," saynette van Courteline. 10.2011.20 Dansmuziek en zang. Munster 410 M. 1.35—2.50 Volks-oi- kest-concert. 4.20 Werken van Mikorey door orkest. 5.50 Lezing. 6.20 Voorlezing uit eigen werken door A. Reinicke. 7.20 8.00, en 8.20 Lezingen. 8.50 Orkestconcert. Werken van Verdi en Wagner. Rotterdam, H. Hildegardis: P, J. Maas; IJmuiden: C. M. M. Hygemann; Lirnmen: C. P. M. Holtkamp, Neomyst. 's Gravenhage, H. Jacobus: L. Brink; Rotterdam, H. Nicotaas: B. W. Kloes; Bo venkerk: W. A. M. Bokeloh, Neomyst. 's-Gravenhage, Allerh, Hart: Th. W. Loo- mans; Amsterdam, Allerh. Hart: S. A. J. Willemsen; Rotterdam, H. Laurentius: G. B. N. Luken; Middelburg: H. W. van Schie, Neomyst. 's Gravenhage, Allerh. Sacrament: L. H. Oudejans; Amsterdam, H. Gerardus Ma- jella: J. P. v. Houten; Langendijk: C. C. Standenmeijer, Neomyst. 's-Gravenhage, Allerh. Sacrament: H. J A, M. v. d. Ven; Wervershoof: J. Verleun; Hoek van Holland: N. C. de Rooy, Neomyst Leiden: H. Joseph: A. i. M. Busch; Pur- roerend: A. J. M. v. d. Burg; Overveen: G. J. W. v. Dijk; Nederhorst den Berg: H. A. J, Drost; Quintsheul: C. Kempen, Neomyst. Oegstgeest: A. J. Raaffels; Achthuizen: W. J. J. M. v. d. Berg; Heemskerk: J. J. Houdijk. Lutjebroek: L. J. Bresser; Honselersdljk Rijk; Den Burg, Texel: J. J. Eeken, Neo myst. Wormerveer: A. A. van Rijn; Groote broek: A. Hoogschuur, Neomyst. Maassluis; A. A. Trouwborst, Neomyst: Warmond: E. Stolwijk, Neomyst; en tol assistent te Medemblik: W. N. Zijlstra, Neomyst, Door mevr. de weduwe dr. P. van Hoek Borgman te 's-Gravenhage is aan de biblio theken der landbouwhoogeschool te Wape ningen en der Middelbare Landbouwschool en Rijkslandbouwwinterschool te Groningen een .belangrijk aantal boeken uit de biblio theek van wijlen haar echtgenoot, den voormaligen directeur-generaal van den landbouw, geschonken, voornamelijk op het gebied van den landbouw en de hulp wetenschappen. Aan de schenkster is daar voor de dank dr regeering betuigd. Ofschoon de sluiting van de Jan Steen- tentoonstelling te Leiden op 31 Augustus is bepaald, overweegt thans de tentoon stellingscommissie met het oog op het aan houdend druk bezoek den duur der ten toonstelling nog eenigen tijd te verlengen. Of daartoe zal worden besloten, zal ge heel afhangen van de Engelsche inzenders, met wie daaromtrent thans onderhandelin gen worden gevoerd. Eergisteren, de eerste Zondag dat de ten toonstelling tegen den verlaagden entrée- prijs van 25 cents toegankelijk was, hebben 512 personen daarvan gebruik gemaakt. Gisteren is het totaal aantal bezoekers, dat tegen den gewonen toegangsprijs de tentoonstelling heeft bezocht, tot over de 25.000 gestegen. den der puinhoopen. Gedurende maanden en maanden waren ontelbare projectielen rondom ontploft. En geen enkele had het beeld getroffen. Er ontbrak geen vinger aan hare handen, geen ster aan haar blauwen mantel, wiens kleur begon te verbleken, ofschoon achter het beeld een groot stuk muur was blijven staan, dat in zekere mate het beeld had beschermd. Onverschillig voor den regen, knielde Madeleine op de steenbrokken met tranen in de oogen: O moeder, o lieve moeder!.... Wat zijt ge goed! -Ik bemin u, nog meer dan vroeger. Ik had gevraagd u te mogen terug vinden, opdat ik nog hoop kon hebben. En u is nog altijd daar. En indien U op zoo wonderbare wijze nog altijd daar zijt, is het zeker omdat ik nog hopen mag, niét waar? Zoo groot was het kinderlijk vertrouwen van het armé kind, zoo noodzakelijk haar behoefte om te hopen, dat zij meende, dat het beeld haar tegenlachte en dat zij van de lippen van het beeld de woorden meen de te hooren, die zij verwachtte: Ja, mijne dochter, nu moogt gij hopen, want gij hebt werkelijk verdiend gelukkig te zijn.- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6