Gemengd Nieuws. De Kerkvervolging in Mexico. De mijnwerkersstaking in Engeland. De vaste raadszetel van den Volkenhond. Het proces tegen de bankbiljet- tenvervalschers in Boedapest. De revolutionnaire beweging in Turkije. De burgeroorlog in China. De onlusten op Kreta. Oude molen onder Pijnacker afgebrand. Moordaanslag te Zierikzee. Ernstige ongeregeldheden te Kerkavezaath. Verdronken. Twee onfortuinlijke motor rijders. Op de buffers naar Bussum. Nachtelijke inbraak door twee Italianen. Aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Inbrekende en stelende zigeunervrouwen. Bedwelmd en beroofd. Een klopgeest op Urk. Een ongelukkige militaire marsch. Inbreker en zijn helers aangehouden. Jacob Hollander's levensavond. Twee dames bij het badeh verdronken. Verdronken. Na 25 jaar. Geval van vergiftiging te Schiedam? De te Eindhoven gepakte inbreker». Mond- en klauwzeer. De inbraak te Gouda. Biummer herkend als de dader van een overval te Hoogkarspel. Spoorweg-ongeval. MARKTNIEUWS. Een conflict met Brazilië? Een poging tot een inval in Mexico van Califomië uit verijdeld. Volgens de Frankfurter Zeitung is de Mexicaansche gezant van plan, Rio de Ja neiro te verlaten, aangezien de Brazihaan- sche regeering op on voldoende wijze geant woord heeft op zijn beklag over een artikel In een officieus Braziliaansch blad over oen kerkstrijd in Mexico. SAN DIEGO, 16 Augustus. Ongeveer 15C mannen, gemobiliseerd voor een revolutie in -Mexico, onder bevel van generaal Knriqne ■Estrade, oud-minister van oorlog, zijn gister avond gevangen genomen. IJe Amerikian- sche autoriteiten hebben ook een belangrijke hoeveelheid wapens en munitie in beslag ge nomen. De mannen zijn gevangen genomen ongeveer drie mijl van de Mexicaansche grens, waar zij zich concentreerden om een inval in de steden onder de grens te doen. Estrada en zijn generale staf zijn onder de gevangenen. De conferentie van mijnwer- kersafgevaardigden heeft nog geen besluit genomen. De werk hervatting gaat steeds voort. LONDEN, 16 Augustus. De conferentie van afgevaardigden der mijnwerkersbonden heeft vanmiddag te Londen vier en een half uur met gesloten deuren vergaderd. Na afloop is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het verslag over de stemming in de districten is uitgebracht door Herbert SmitAi, den bondsvoorzitter, en dat daaruit bleek, dat 367.000 stemmen tegen en 333.000 voor de voorstellen van de Industriëele Christelijke Broederschap tot regeling van het geschil waren uitgebracht, dus een meer derheid van 34.000 tegen. Scotland, dat 60.000 stemmen zou hebben uitgebracht, heeft zich onthouden, omdat het een hoofdelijke in plaats van een districts stemming wenschte. Het verslag gaf aanleiding tot een uitvoe rige discussie over welken stap de bond. nu moet doen. Deze discussie was nog niet afgeloopen, toen de vergadering uiteen ging. LONDEN, 16 Augustus. De mijnwerkers- leiders deeien officieel mede, dat de meer derheid van de mijnwerkers in Notting hamshire zich hebben uitgesproken voor het voorstel om het bestuur op te dragen met de patroons over den vrede te onderhande len, zonder andere voorwaarden dan de raadpleging van de mijnwerkers over de voorwaarden van de eventueele regeling. LONDEN, 16 Augustus. Het aantal mijn werkera, dat weer aan het werk gaat, neemt met den dag toe. Volgens de laatste berich ten werkten er 5583 mijnwerkers in Lan cashire, 5880 in Warwickhire, 5191 in Can nock en 3500 in het bekken van het centrum. Alle arbeiders in de drie mijnondernemingen in Shropshire, w.o. 1680 mijnwerkers, hebben vandaag het werk hervat. KOPENHAGEN, 16 Augustus. Het congres van parlementsleden uit de Noordsche lan den (Skandinavie en Finland), heeft in een motie haar goedkeuring gehecht aan de hou ding van de afgevaardigden der Noorsche landen in de Volkenbondsvergadering van Maart ten aanzien van de uitbreiding van het aantal raadszetels en als haar oordeel te kennen gegeven, dat het aantal vaste raads zetels alleen met Duitschland dient te wor den uitgebreid. BOEDAPEST, 16 Augustus. Vanochtend is het proces tegen de vervaardigers van de valsche 1000-francsbiljetten in tweede in stantie begonnen. Alle beklaagden op prins Windisch-Graetz na, waren verschenen. De verdedigers van den prins deelde mee, dat dezen morgen verschijnen zal. Ook de verte genwoordiger van de Bank van Frankrijk was aanwezig. Een der rechters gaf een over zicht van de zaak en vervolgens werd het vonnis in eersteinstantie voorgelezen. 9 BERLIJN, 16 Aug. In het proces tegen de jong Turksche leiders te Angora is een brief ter sprake gebracht, die Asmi, de gewezen hoofdcommissaris te Konstantinopel in 1921 aan beklaagde Koetspek heeft gezonden en waarin hij schreef, dat hij de door Kemal geleide vrijheidsbeweging niet mag tegen werken, maar er tevens aan toevoegde, dat het uur nadert 'waarop er met Kemal zal worden afgerekend. De rechtbank beschouwt dezen brief als het begin van de beweging, die hij van Smyrna uit heeft geleid. Als ge tuige werd generaal Karabekir pasja ge hoord, die te Smyrna is vrijgesproken en die van den brief een afschrift heeft gemaakt. Hij verklaarde den brief zelf aan Asmi te hebben teruggegeven, omdat er al sinds ge- ruimen tijd amnestie voor al dergelijke mis drijven was verleend. Asmi heeft den briel geschreven in zeer gedeprimeerden toestand omdat zijn verzoek óm in zijn vaderland te mogen terugkeeren tot tweemaal toe was ai- gewezen door de regte-ing te Angora. Asmi heeft zelf bij zijn verhoor verklaarQ, dat geen mensch, die uit zijn vaderland was verdreven en ellende leed, anders had kun nen schrijven. Twee beklaagden Koetsjoefc. en Said zijn weer in vrijheid gesteld. Te Angora is men er intusschen van overtuigd, dat er toch nog enkele, beklaagden zullen worden ter dood veroordeeld, o.a. de gewe zen minister Djawid Nasim. Nieuwe successen van de verbondenen. PEKING, 16 Augustus. Het hoofdkwartier van Tsjang-tso-lin maakt bekend, dat de ver bonden strijdkrachten vanochtend Hwaitai hebben bezet. De bezetting van Nankou- wordt bevestigd. De verbondenen rukken aan alle fronten op, terwijl de nationale troepen de Koco-min-tsjo«n zich naar Kalgan terugtrekken en de weg naar het N. W. open laten. Zij zijn onderdrukt BERLIJN, 16 Aug. De Grieksche regie ring, die eerst mededeelde, dat de onlusten op het eiland Kreta van onbeteekenden aard waren, deelt thans mede, dat de on lusten onderdrukt zijn en de politieke leider» van de beweging zich zullen hebben te ver antwoorden. De brandweer stond machteloos. Zondagmorgen is de oude watermolen, staande "in den Noord-Bieslandschen Polder onder de gemeente Pijnacker (Z.-H.) tot den frond afgebrand. Het benedengedeelte van en molen was ingericht tot woning voor den molenaar Huisman. De brand is ont staan, -doordat een op de kachel staande pot met vet vlam vatte, Daar de molen van hout was opgetrokken en met riet gedekt, breidde het vuur zich zeer snel uit en stond weldra het geheele bouwwerk in Hcihte laaie. De brandweer te Pijnacker bleek niet bij machte de vuurzee te dooven, waarom assistentie werd gevraagd van de politie- brandiweer te Delft. Deze bluschte den brand met twee stralen op de motorspuit. Behalve de molen gingen mede een volge laden hooiberg en een schuur In vlammen op. Van den inboedel van den molenaar kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. De verwoeste molen dagteekende uit het midden der 17e eeuw en gaf aan het land schap een bijzonder fraai aspect. De dader gearresteerd. Zaterdagavond werd de 28-jarige D. door den 22-jari-gen P, J. met een mes zoodanig gestoken, dat hij aan dc bekomen verwon dingen is overleden. De dader, die gear resteerd werd, heeft bekend. Uit Tiel wordt aan de „Tel." gemeld: Hebben de samenscholingen van het pu bliek in de omgeving der azijnfabriek een einde genomen, het begeleiden der werk willigen naar en van de fabriek geeft da gelijks aanleiding tot ongeregeldheden. Zaterdagavond is het te Kerkavezaath, waar een aantal werkwilligen wooAachttg is, tot een ernstig treffen gekomen, waar bij de Avezaatsche bevolking zich met hooivorken, dorschvlegels en spaden ge wapend had, De stakers met hun aanhang werden naar Tiel gedreven, waarbij flinke klappen vielen. De vrees is niet ongegrond, dat deze vechtpartijen op den duur een zeer ernstig karakter gaan aannemen. Zaterdagavond is de 19-jarige schipper J. V„ van rijn schip in de Merwede over boord geslagen en verdronken. Zaterdagavond half tien gingen twee jon gemannen van circa 23 jaar, de ongehuwde P. van Wijk en de gehuwde J. Brouwer, op een motorfiets een ritje maken. In het nabijgelegen dorpje Kielwindeweer (Grbn,), namen zij bij een brug de bocht te nauw, waardoor zij met groote snelheid tegen en muur reden. Hevig bloedend en bewuste loos werden zij met gebroken schedel op genomen en, na voorloopig te zijn verlam den, per auto naar het Academisch Zie kenhuis tc Groningen vervoerd. Beider toe stand is zorgwekkend. Een zeer roekeloos treinpaseagier. Zondagmiddag, juist toen trein 1657, welke om 2.49 van Weesp naar Bussum ve! trekt, het station uitstoomde, zag de stationchef, hoe een reiziger op den reeds in beweging zijnden trein sprong en een coupedeur trachtte te openen. Toen hem dit niet gelukte, liep hij langs de treeplank tot achter aan het rijtuig en klom vervol gens op de buffers,7 daar hij, naar later bleek, bevreesd was zich aan de paaltjes te stooten, welke zich aan het einde van het perron bevinden. Bij de poging, om op de buffers te komen, stootte de roekelooze reiziger op gevoelige wijze het hoofd tegen een der haken, waaraan 's avonds de lan taarns bevestigd worden. De stationschef, vreezende dat de buffer-passagier het vol gend oogenblik tusschsn de wielen terecht zou komen, liet het alarm-signaal klinken. Tegelijkertijd had echter een der conduc teurs die waaghalzerij gadegeslagen; hij wist, langs een treeplank loopende, bij de lhchtrém te komen en deze in werking te stellen, zoodat de trein nu spoedig stil hield» De reiziger, een Amsterdammer, die naar Bussum moest, doch in Weesp op het perron even een luchtje had willen schep pen, maar te laat bemerkte, dat de trein reeds weer in beweging was, werd in de gelegenheid gesteld, het verdere gedeelte van de reis op iets geriefelijker wijze af te leggen. 'De klimpartij fangs het spoor- rijituig kostte hem echter een oroces-ver- baal. De daders gepakt. In den nacht van Zondag op Maandag te ongeveer 4 uur, hebben twee Italianen te Rotterdam ingebroken in de villa van den heer N. v. d. Vorm aan den Oost-Varken- oordschen weg 276. De mannen drongen eerst de serre aan de achterzijde van de villa bin nen, door twee spiegelruiten te vernielen, doch stuitten op een gesloten deur, die zij niet konden forceeren. Zij zijn toen terug gegaan en hebben ?en glas-in-lood-ruiï van de vestibule verbroken, na op een tuinbank geklommen te zijn. Door deze opening kon den ze in het huis komen. In de eetkamer, de zitkamer en de keuken haalden zij alles overhoop, verbraken de kasten en openden een buffet. Zij wisten zich meester te maken van een aantal sieraden, tafelzilver, goud en papiergeld en eerf beurs, toebehoorende aan de dienstbode, gezamenlijk tot een groote waarde en' pakten dit alles in een tafellooper. Inmiddels was het dienstmeisje, dat op de bovenverdieping sliep, door het geraas wak ker geworden, temeer daar een hondje, dal in huis was, hevig te keer ging. De inbrekers stoorden zich aan dezen alarm-maker in hel minst niet, waarschiinlijk in de veronderstel ling, dat er niemand thuis was. Het dienst meisje, dat niet naar beneden durfde gaan om te telefoneeren, klom op het dak en wfsf een voorbijganger te waarschuwen. Deze bei de bij een in de'buurt zijnd goederenbureau de politie op, met het gevolg, dat na eenigen tijd, twee agenten per fiets van net bureau Paul Kfugerstraat, ter plaatse verschenen. De inbrekers hadden het huis inmiddels met hun buit verlaten. De agenten trachtten hen op te sporen, hetgeen in de Hillebuurt mocht gelukken. Eén der politiemannen loste een schot en wist daardoor een der inbrekers tot staan te brengen. De andere inbreker werd, hoewel hij nog trachtte te ontvluch ten, even later ook gepakt. Op het politiebureau bleek, dat de mannen alle gestolen voorwerpen nog bij zich had den. Zij ontkenden aanvankelijk, doch hadden o.a. in hun bezit een apothekersdoosje, waar op de naam van den heer v. Vorm ge schreven stond. Dit bewijsmiddel was te sterk om langer te blijven ontkennen. De aangehoudenen zijn de 26-jarige kooplieden T. L. en A. C., beiden Italianen. Vrijdagmiddag werd Mej J., wonende Wernerlaan te Hilversum in de Emmastraat aangereden door een autobus van den Gem. Motoromnibusdienst, toen zij uit een andere bus stapte en den weg wilde oversteken. De bestuurder van de bus, die haar plötseliftg zag te voorschijn komen, wierp nog snel het stuur om, doch kon niet voorkomen dat Me). J. door het spatscherm werd aangeraakt, omver geworpen en door een achterwiel werd overreden. Ernstig gewond werd zij per brancard naar de R. K. Ziekenverpleging overgebracht, waar zij Zondag aan de beko men verwondingen is overleden. Een paar zigeunetvrouwen wisten Zondag morgen, terwijl de bewoners ter kerke ver toefde, en een paar meisjes van 6 en 8 jaar alleen thuis waren, ongemerkt het huis van den heer G. Spitsen tt Tuk, een plek bi) Steenwijk, binnen te dringen. Reeds hadden zij een kast geopend, toen een der meisjes in de kamer kwam. Het kind Werd bij de keel gegrepen en in een hoek gedrukt. Op het hulpgeroep van het andere mèisje kwamen de buren toeloopen, die de beide dieveggen grepen en zoo lang vasthielden tot de ma rechaussees gekomen waren om de vrouwen in verzekerde bewaring te nemen. Ook te Steenwijk probeerden zij op verschillende plaatsen haar slag te slaan, wat echter mis lukte. De 43-jarige S, N. S., uit Dordrecht, heeft bij dc politic aangifte gedaan, dat hij Zater dagavond op een bank op het Willemsplein te Rotterdam zittende, aangesproken werd door twee Duitschers, Dezen boden hem een slok bier aan uit een flesch, welke zij bij zich hadden. S. nam een slok, en voelde zich even later zwaar in zijn hoofd, waarna hij spoedig insliep. Toen hij weer bij bewustzijn kwam, waren de Duitschers verdwenen en vermistte hij zijn portefeuille met geld en papieren. Ook Urk hoeft zijn klopgeest gehad, schrijft de Standaard. Een dag of wat gele den is het gebeurd. In een der huizen van Wijk .5 hoorde men telkens een verdacht geraas. De bewoners zochten vergeefs naar de oorzaak er van. Er werden buren bij ge. haald, die echter evenmin achter de oorzaak van het zonderling geklop konden komen. Soms zweeg het en dan hoorde men het weer. Vooral tegen den avond kon het angst aanjagend wezen. Men sprak van spoken. Oude visscherslui haalden herinneringen van vliegende Hollanders en zeemeerminnen op. Heel het eiland stond in het teeken der spookhistories. En de bewoners van bet „betooverde" huis durfden nauwelijks gaan slapen. Het vreemde was, dat men er niet achter kon komen waar het geluid vandaan kwam. Liep men in de richting waar het ge hoord werd, dan was het weer stil. Eindelijk kwam men er achter dat in een kast het festijn der duistere machten zijn hoogtepunt vond. Men keek in die kast misschien wat al te vluchtig en met een al te bevend hart maar zag dan niets. Alle kopjes, alle borden en alle busjes stonden op hun oude plaats. Eindelijk was er een dappere die de kast aan een nauwgezet onderzoek onderwierp. Hij inspecteerde alle busjes en potjes en vond onder in de kasteen muisje! Schuw in elkaar gedoken in een leege vet- bus, waarvan het deksel een kleine opening liet. Het was in de bus geraakt en had er niet uit kunnen komen. Telkens was het te ruggevallen bij den steilen wand; telkens had het kopje gestooten tegen het harde deksel, en buiten waren de stooten van het muizen lijfje gehoord, het getrappel van zijn pootjes tegen het holle blik vernomen. Urk is zijn klopgeest kwijt, en de verhalen der oude visschers, die dagen lang ademloos beluisterd zijn, worden thans weer met spot tende lachjes aangehoord.... 60 K.M. plus een nacht velddienst in 30 uren. Dezer dagen heeft hel 13e regiment infan terie, gelegen te Maastricht, een grooten mi litairen marsch gemaakt, die in de annalen van het korps vermelding zal verdienen. Om streeks 10 uur waren de manschappen, on geveer 300, uitgerukt. Doel was de ongeveer 30 K.M. ver gelegen Heerlerheide. Na een marsch van zooveel kilometers, enkel onder broken door de reglementair voorgeschreven rusten, arriveerde men aldaar tegen 5 uur n.m. Daar werd een maaltijd genomen en wat gerust. Tegen half twaalf begon de nachtelijke velddienst, welke -duurde tot 6 uur 's morgens. Na het ontbijt, tegen kwart voor acht 's morgens, marcheerde de man nen af naar Maastricht, waar men onge veer 4 uur binnenrukte. In dertig uren tijds hadden de jongens dus niet alleen om de 60 K.M. over zeer bergachtig terrein geloopen, bij warm weer, doch bovendien nog ruim 6 pur nachtdienst meegemaakt. De meesten waren z.g. voorgeoefenden, pas enkele we ken in dienst en bovendien nog maar een paar dagen terug van zware oefeningen te Harskamp. Deze militaire marsch, die allen lang zal heugen, werd gemaakt met volledige bepakking van om de 20 K.G. De gevolgen zijn natuurlijk niet uitgebleven. De troep heeft ongeveer 'n 150 uitvallers gehad, dus bij de helft van het effectief, 's Anderdaags gingen honderd man op ziekenrapport. Een moest terstond naar Calvarieberg wegens blindedarmontsteking. Het ziekenzaaltje van het regiment was terstond geheel vol.' En kelen zijn op Calvarieberg ondergebracht, terwijl 12 ét 16 man het juiste cijfer konden we niet te weten komen, schrijft de Msb, momenteel in het militaire ziekenhuis te Utrecht verpleegd worden, wegens gebroken middenvoet-beentjes. Natuurlijk doen nu allerlei dramatische verhalen omtrent dezen geforceerden marsch de ronde. Ook hoorden we, dat eén klacht bij de betrokken autoriteiten omtrent het ge beurde zal worden ingediend/Gezien de ge volgen lijkt ons een nauwkeurig onderzoek zeker niet misplaatst, aldus bovengenoemd blad. Een paar weken geleden werd melding ge maakt van een brutale inbraak, gepleegd in het pand Scheveningscheweg 62 ie 's Hage. Terwijl de bewoners sliepen, werd aan den achterkant van het huis een ruit ingegooid, waardoor men zich toegang verschafte en een partij tafelzilver, waaronder een zilve ren servies, medenam. Thans is het gelukt den dader en twee helers in handen le krijgen. Het zijn resp. L. J. J. T„ los werk man, diie te Amsterdam is aangehouden en K. C. J. en K. B. Z., alle drie zonder vaste woonplaats. De laatsten werden in een logement daar ter stede gearresteerd. Al het gestqjene is in beslag genomen bij een antiquair te 's-Gravenhage. Het is een merkwaardige Amsterdammer, die heden, Dinsdag, z'n 75sten verjaardag viert, schrijft de „Tel.": Onder de marktkooplieden, die bepakt en beladen van de eene stad naar de andere reizen, behoorde er, thans ruim zes jaar geleden één, die wel een zeer bijzondere en „hooge" plaats in dit bij uitstek negociee- rende gilde innam. Het was een man, forsch vin gestalte en met een geprononceerd Oosterlijk uiterlijk, menschenkenner bij uitnemendheid met een welbespraaktheid en een gevatheid, die menigeen hem zou benijden. Staande op de planken zou men hem, ge stoken in een onberispelijk „gekleed pak" en het hoofd gedekt door een hoogen hoed, voor een theater-directeur van den ouden stempel kunnen verslijten. Inderdaad was hij, zoowel acteur, regisseur cn directeur.... van het in-verm a keli)k-!ec lijk e-snuit en trekkers-spel", zooals het in den volksmond heette. Als wij er dan ten overvloede nog bijvertellen, dat de voorstellingen immer in de open lucht gegeven werden en de regis seur zijn spelers met kennersblik zoo uit het publiek pikte en bij zich op.... tafel noodde, dan zullen velen, die ooit op een groote markt vertoefden, dezen „markt- grootheid" reeds hebben herkend. Jacob Hollander, „Koninklijk gebreve- teerd.... Pedicurist" of, vrij in 't Neder- landsch vertaald: Hollands eerste likdoorn trekker, zooals Jacob zichzelf met gerecht vaardigden trots pleegt te betitelen. „Want u moet weten, meneer de journalist, zoo verteld hij ons dat ik niet als een ander pedicurist een instrument gebruik. Integen deel, ik ....a propos as u soms een lastig likdoorntje mocht bezittenNiks?.... nou dan, ik zeg u, dat ik' de grootste kanjer van een likdoorn hiermee en Jacob Hollander liet mij zijn gespierden duim en een buitengewoon langen wijsvinger met een paar vlijmscherpe nagels zien uit trek. 't Gaat alles zonder smart of pijn en zonder één druppeltje bloedverlies.... „Zwendel, meneer? Geen denken aan. Ik smeer d'r een balsempje op dat de likdoorn naar boven haalt en dan.... binnen één minuut.... heb ik 'm met tak en woriel uitgeroeid. Aangroeien bestaat niét meer. Daar heb ik me, "t was op 't Vreeburg in Utrecht, op een juffrouw een zwaren slag geleverd. Ik had juist m'n politieke ope ningsrede afgestoken en m'n hooge zije naast me neer gezet om m'n patiënten te helpen, toen ik een juffrouw tusschen het publiek rie staan met een gericht, of ze drie mannen tegelijk getrouwd heeft. Subiet zag ik aan d'r, dat ze een mankement aan d'r roet had." Weg zonder betalen. Mensch, oreerde ik, strompel nou naar m'n tafeltje, klim d'r op en ik zal je van je euvel afhelpen." „Nou, toen ze d's kous uit had en nog bijna scheel keek van de pijn, pakte ik der voet in m'n handen, smeerde er wat balsem op en trok toen de doorn er uit." ,,'t Publiek schaterde en de juffrouw.... als een kat sprong - ze van 't tooneel en nam zonder betalen, de beenen. Later heeft ze me bedankt en de rekening voldaan," ,,'k Verkocht ook kruiden tegen asthma en maagikwalen. Alles „Ohne Sc^windel", hoor, want m'n klanten kwamen steeds terug. In B.heb ik alle paters van bet klooster van likdoorns genezen". Vroeg in 't vak. Ziet u, vertelde Hollander verder, ik ben beel vroeg in 't vak gegaan. Vijftien jaar was ik toen, toen meneer Louis Thieszen, een Belg, bij ons thuis kwam en tegen me zei: A- wel, menneke ,vat ou kasket en ik zal nen man van ou make, zulle Hij nam me mee naar België, Zweden en Noorwegen, zoodat ik een „Keur" van „internationale voeten" kon bestudeeren. Later is die Belg m'n compagnon geworden en toen-ie siieri kende ik mijn vak door en door". Noemde men u in Utrecht niet den „graaf met den prima hoogen dop"? Dat weet ge goed.... me zeker vaak gezien hé? Toen wij toestemmend knikten, vervolgde Hollander, dat hij overal een bijnaam had. In Groningen, meneer, was ik gewoonweg de „God van Naarden" en in Maastricht was ik de eenigste, die op dè markt mocht komen. Ja, interrumpeerde Hollander's vrouw eensklaps, „m'n man was één brok politiek, meneer. Ieder ze meug hé....?" En tegenwoordig Hollander, wat doe je nu? vroegen wij. Ja.nu.doe ik de praktijk thuis, omdat i'k toch niet meer.... We zeiden reeds, dot Hollander engever zes jaar gelden zijn vak, dat hij zoo met hart en ziel ,aanhing, heeft prijs gegeven. Hij,' die gewend was steeds een menigte lachende toeschouwers om zich heen te hebben, trok zich plotseling uit de bonte mengeling van het marktleven terug om stil en droevig voort te leven op een étage aan de Gelderschekade 21. Een vreeselijl^ lot was hem beschoren.... volslagen blind heid. Toen wij hem ter gelegenheid van zijn 75sten 'verjaardag in zijn propere woning; bezochten, herkenden wij in die zielige en in-tragische figuur nauwelijks den vroege- ren „Jacob Hollander", zqoals die nog op een foto naast hem aan den wand prijkt. Verwrongen van smart is zijn gelaal, waarin een paar wezenlooze oogen zoekend rondgaan om niets anders te zien, dan een lange vreeselijken nacht. En ondanks 's njans ellende, ondanks de bittere smart, is zijn hoop nog gevstigd op één oogenblik, dat hij met angstige spanning verbeidt.... het tijdstip, waarop hij aan den arm van z'n trouwe 77-jarige eega een laatste kans zal wagen bij een professor, omdat die nog een sprankje hoop gegeven hééft. Het is het vertrouwen in dien man va nde wetenschap, dat de eens zoo gevierden marktkoopman moed geelt verder te leven.... Tragisch ongeval te Kamperduin. Te Kamperduin, gemeente Schoorl, werden Maandagmiddag mevrouw dr. Poot-Schouten uit Bergen en haar zuster uit Oosterblokker, terwijl zij met dr. Poot en den heer Blank uit Bergen aan het baden waren, plotseling door den stroom gegrepen, met het gevolg dat beiden den dood in de golven vonden. Pogingen, door dr. Poot en dr. Dekker uit Bergen aangewend, om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Mevrouw Poot was nog slechts een jaar gehuwd, baar zuster was ongehuwd. In Bergen, waar juist het 25-jarige pries terfeest van den ZeerEerw. heer pastoor Rengst gevierd werd, tot wiens parochie mevrouw Poot behoorde, maakte dit droevige ongeval diepen indruk. Te Koek (Z.) is, naar het „Hbld." meldt, in een kreek verdronken de 21-jarige Jacob de Bokx, die zijn met hem zwemmend 11-jarig broertje Andries, wien de krachten begaven, wilde redden. De 11-iarige knaap werd ge red door Leendert Ker.se. Het bewustzijn keerde bij den drenkeling terug. Het lijk van Jacob werd later opgehaald. Ongeveer 25 jaar geleden verloor de met selaar K. te Zevenaar zijn gouden trouw ring. Alle zoeken was vruchteloos. Dezer dagen maakte een daglconer een stukje land cm en vond den ring, die, doordat de initialen nog gaaf waren, aan den eigenaar kon wor den teruggegeven. Zondagmorgen is de 20-jarige Cornells Griep uit Ierseke, terwijl hij in zijn kosthuis te Schiedam aan tafel zat, plotseling over leden. Bij een onderzoek dat dadelijk werd ingesteld, bleek, dat G. Zaterdag bier en mosselen had gebruikt. Het lijk is door de politie in bfeslag genomen. Men denkt aan vergiftiging. Maandagmorgen zijn de beruchte inbre kers P. de B. en zijn medeplichtige Van G. beiden uit Oss, door de Eindhovensche po litie naar den Bosch overgebracht, teneinde ter beschikking gesteld te worden van de justitie aldaar. Het. mond- en klauwzeer in de gemeente Ede neemt zeer toe. In de afgeloopen week werden niet minder dan door 108 landbou wers aangifte van de ziekte onder hun vee gedaan. Ook eenige gevallen met doodeiij- ken afloop doen zich voor. Het onderzoek der politie moet hebben aangetoond, dat de tijdens de laatste kerm)» gepleegde diefstal bij den'heer De Grouw te Goudaï op dezelfde wijze heeft plaats ge had als die bij den heer Teekens, waarvan, gelijk men weet, de beide gearresteerde Am sterdammers S. en W. verdacht worden. Bo vendien is gebleken, dat beiden zich, tijden» bovengenoemde kermis, aan verschillende oplichtingen hebben schuldig gemaakt. Het schijnt, dat zij eiken avond met den laatsten trein naar Rotterdam terugkeerden. Zij zijn door de benadeelden herkend. Maandag is de zaak tegen S. en W. naar den rechter van instructie te Rotterdam ver- De koopman in kleeden, Brummer, dit nog steeds in voorarrest zit in verband met het vermoeden, zich schuldig te hebben ge maakt aan den overval van de Boaz-bank te Bussum, is, zooals we onlangs reeds meldden, van tal van geweld-misdrijven verdacht. Doch bij confrontatie werd hij niet herkend; in an dtre gevallên bleek, dat hij de bewuste mis drijven niet gepleegd kon hebben. Ander» staat het ten opzichte van een misdrijf in Juni te Hoogkarspel gepleegd. Hier werd een vrouw onverhoeds overvallen en met een ha mer op het hoofd geslagen. In verband hier mede is dt gedetineerde geconfronteerd met den burgemeester van Hoogkarspel en een politie-beambte, die den vermoedelijken da der dien dag gezien hadden. Zij herkenden Brummer dadelijk. Op de plek van het mis drijf werd een electrische zaklantaarn ge vonden. 't Bleek, dat deze afkomstig was var» den dader. De justitie heeft thans den rij wielhandelaar opgespoord, die de lantaarn verkocht had. Brummer werd ook door dezen persoon herkend ais de man die het voor werp in den winkel in ontvangst had ge nomen. DE BLUE BAND-REIS NAAR ZWITSERLAND. Men schrijft ons uit Fiüelen (Zwitsér- land): Zelfs de Pilatus is als weervoorspeller niet meer te vertrouwen. Toen wij Woens dagmorgen. 11 Aug., uit Luze'rn reden, Fiü elen tegemoet, hing hem de hoed nog een eind boven het hoofd en desondanks had het geregend en plemste het zoodra wij in Flüeien aan den lunch zaten. Dat had een slecht begin kunnen zijn. Maar ondanks de afwezigheid van zon, vormden de kleuren weelde het diep-biauwe Vierwoudsteden- meer, waarop de wind witte koppen blies, de schakeeringen van groen op de berg helling, waarlangs traag de nevel streek en de hoogte van de bergen in de verhouding tot de grootte van dingen, die ons bekend zijn, een huis, een boot, twee elementen, die de jongens en meisjes uit Holland zoo imponeerden, dat zij levendiger dan ge woonlijk waren, en zelfs nog de ironie be seften van 'het opschrift, met groote zwarte letters oprfen van regen druipend bord, dat den ingang wees van een „Schoner schatti- ger Garten", een mooien, schaduwrijken tuin. Het weer was hun niet het minste beletsel voor een wandeling naar Altdorf, dat drie kwartier van Fiüelen ligt, om het Tell-gedenktceken te zien. Sommigen heb- den na den warmen koffiemaaltijd wel di rect weer op stap willen gaan, zoo fijn von den ze het in Zwitserland te zijn. maar dat mocht niet. Na de lunch, voor de wan deling moest er geslapen worden; met een paar uur rust kon de moeheid er nog niet beelemaal uit zijn. Daarom werd het con signe gegeven: na het avondeten direct naar kooi. Een paar wilden met geweld nog prentbriefkaarten schrijven; als het was om vader en moeder de goede aankomst te melden, werd dispensatie gegeven; overi gens vonden dc leidsters en leiders, dat de plicht tot rusten ging boven dien van kaar ten versturen, hoewel die laatste door vele Hollanders zwaar wordt gevoeld en naarstig betracht. Want slapen was noodig. !n den nachttrein van Brussel naar Bazel hadden Ze er al wat aan gedaan, tegen de verwach ting van vele jongens en meisjes in, die be weerden, in den trein onmogelijk te kunnen slapen. Vast in hun mantels gerold, zak ten een paar meisjes tusschen de kussens uit op den grond en liepen daar vaster dan thuis. In de jongensafdeeling bleef het lang rumoerig, vanwege de activiteit van een fluitist onder hen, en de grapjasserijen van Piet, een Schiedammer, die dc clown van het gezelschap blijkt te rijn. De jongens hielden het nog vol. toen in de meisjes- coupé's al lang de kso om de lamp was gettokken en het tegelijk donker en rustig was; maar ook de knapen zochten, de een na den ander, een makkelijke licud'ng: en om één uur, toen de leiders langs de cou- pé's liepen, was er geen gerucht meer. Door het rumoer, dat de trein maakte, het ge- d,avèr van de wielen over de rails, onder broken door intervallen van gekletter, wan neer de wagens over een wisse! reden, ;sBepen zse heen terwiil vaders en moe ders telkens wakker worden, omdat 't focb zoo vreemd is de kinderen uit hun huis en in den vreemde te weten. Hun gedachten waren als de lieve, bezorgde handen, die alle onrust streken van de slapende jongens- en meisjesgezichten in den jachtenden trein. Tegen half vijf waren ze alle tachtig weer volop in de weer, en trachtten door den grijzgn ochtendnevel de flauwe afscheiding van de Vogezen te zien: de eerste bergen, dc eerste verwondering. Aan den tegenover- gestelden kant kleurde zich de lucht rood, scheen de zon te zullen doorbreken. Maar in Bazel, waar de trein om 6 uur aankwam, en de jongens en meisjes in de tweede klasse wachtkamer heelemaal óp sireek kwamen door een fijn ontbijt, begon het regenen al. Eigenlijk waren we een dag te laat. Dins dag was 't een buitengewoon heldere, zon nige dag geweest zei de conducteur van de tram in Fiüelen; vriendelijk, zooals conduc teurs op het achterbalcon meestal zijn, voorspelde hij morgen een mooien dag. Het leek er niet op. Het regende, toen de boot om 8 uur van hier naar Luzern vertrok. De bergen schenen reusachtige ketels, waarvan de wanden op taüooze plaatsen waren door boord zoodat de stoom ongehinderd kon entsnappen. Langs de groene weiden zakte de nevel omlaag, haast tot op het water. De jeugdige passagiers konden nauwelijks <fo hvizen op de hellingen meer zien. Ze ver wonderden zich er over, dat ze uit die huizen nooit menschen of kinderen zagen komen. .Kinderen kan ook niet," beweerde één van de meisjes, die van de steilte van zoo'n weide blijkbaar nog geen begrip heeft; „de moeders zijn natuurlijk veel te bang, dat de kinderen naar beneden rollen. Of zouden ze die misschien vastbinden?' Langzaam trok de nevel op. Toen we in Brunner afgestapt en tot Selisberg geklom men waren, waar voor de tweede maal het lunchpakket werd .aangesproken, brak juist de zon door, veegde het meer schoon, zoo dat er geen schaduwplek meer op 't prach tige meer over bleef, joeg de wolken over de Frohnalpenstock heen, zette Brunnen en de omgeving in kleur en verguldde de beide Mythen. Voor het eerst zagen onze jon gens en meisjes Zwitserland in de zon; en de één was al opgetogener dan de ander. Zij vonden het een wonder. Men seint ons uit Utrecht: Hedenochtend had op het spoorwegem placement te Utrecht, even voorbij 't Cen traal Station en juist op de brug over den Rijksstraatweg een botsing plaats tusschen twee goederentereinea. Eenige wagon» wer den uit het spoor geworpen en eer. begon zelfs geheel te kantelen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De treinenloop naar en van Utrecht ondervond hierdoor nogal eenige vertraging. AMSTERDAM, 16 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche Bonten f 44.20, id.sbl. Eigenheimers f 2.302J50, id. Eigenheimers f 2.30—2.60, IJpolder Eigenheimers f 2.IC2.60, id. blau we Eigenheimers f 2.102.45, id. Muizen f 2.803.50, Andijker bonten f 3.153.50, id. muizen f 2.803.50, Langedijker muize f 4.20—4.55, Noord.-Hollt Eigenheimers f 2.102.45, id. blauwe Eigenheimers f 2.45 2.60, Rijper muizen f 2.303.50, Beverw. zandaardap|>elen f 4.20—4.55, Hillegommer zandaardappelen f 44.20, Flakkeesche Eigenheimers f 2.502.60, id. bl. Eigenhei mers f 2.402.50 per hl. AMSTERDAM, 16 Aug. Vee. Aange voerd 413 vette koeie prijzen le qual. f 1.0 1.16 2e qual. f 0.901.06 3e qual. f 0.70 0.90 mindere soorten f 0.64-0.70 30 stieren f 0.600.80 per kg. rlachtgewicht 130 melk- en kalfkoeien f 300500 per stuk 108 vette kalveren 2e qual. f 0.7C0.80 e qual. f 0.54C.70 per kg. levend gewicht 48 nuchtere kalveren f 1016 201 schapen f 3040 per stuk 700 varkens, Holl. le qual. f 0.96—0.97 2e qual. f C.95—0.96 enkele boven noteering vette varkens f 0.90 .95 per kg. slachtgewicht56 paarde f 100200 per st. ALKMAAR, 16 Aug. Varkens. Aange voerd 518 varkens, vette f 0.760.84, zouters f 0.74 per kg. ALKMAAR, 16 Aug. Vee. Aangevoerd 28 koeien f 240460, 18 vette kalveren f 65 145, per kilo f 1.101.50, 39 nuchtere kal veren f 821, schapen f 2631, 518 vette varkens f 0.76C.»4, zouters f 0.74 per kg. APELDOORN, 16 Aug. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijs f 7.258.40, middelprijs f 8.40. Handel gewoon. ROTTERDAM, 16 Aug. Binnenl. granen Tarwe met ruim aanbod. In de puike quali- teit betaald met f 14.50 a 15.25, vroegbeur? nog iets daarboven, voerqualiteit f 13 a 14 Rogge f 10 a 10.50. Gerst chevalier éiinde; ter markt f 10 a 10.25, puike daarboven. Ha ver f 10 al0.75. Erwten kleine groene, naar qualiteit f 13 a 18, schokker^ f 23.50 a 40. Buitenl. granen. Stemming vast. Rogge. Zuid Rus. disp. f 11.85 .11.15, naar kwa liteit, Western disp. f 11.95 a 11.90, naar qualiteit, Duitsche/Poolsche disp. f 10.15, stmd. f 10, 73 kg La Plata disp. f 11.25. Gerst 43 pd, Amer. malting disp. f 139, ladend geladen f 133, Canada No. Ill disp. f 195, ladend f 192, Zuid Russ. disp. f 192. Haver Canada II disp. f 11.10, id. No. III disp. f 10.10, Feed No. I disp. f 9.65, id. No. II disp. f 9.45, 38 pd. elipped disp. f 9.45. Maïs La Poalta diso. f 147, aangek, f 171, stmd. f 171 a 172, Donau Galfox disp. f 174 a 176, stmd. f 1/5 a 176, Zuid Russ. disp. f 172. Granen. In publieke veiling verkocht ca. 250 ton, w.o. West Arab, mais met broei- schade ad f 155154%, met waterschade ad f 102—100, La Flata-mais f 156150% per 200 kg; verder 90 ton La Plata tarwe ad f 6.36—6.40, 19 ton dito haver ad f 6.50 6.70 en 14 ton dito rogge ad f 3.10, alles per 100 kg. Fijne Zaden. Karwijzaad f 4041, kool zaad f 20—24, kanariezaad f 1516. Boekweit, Manchur spoedig gew. i 13.50, stoom, f 13.40. 1 Aardappelen. Westlandsche poters 23 c., Westl. klei 4%5 c., Duke óf York 46 c., Westl. zand 63 c. per kg, Blauwpitten f 33.50, Brielsche Eigenheimers f 2.403, Zeeuwsdhe Eigenheimers f 22.40, Geld. Blauwe Eigenheimers f 2.202.70, School meesters f 2.30—2.70, Zeeuwsche bonte f 33.40, id. blauwe f 33.40 per hl. Vee. Ter markt waren aangevoerd 519 vette runderen, 226 vette graskalveren, nuchtere kalveren, 860 schapen of lammeren, 731 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.101.15, 2e qual. f 0.90, 3e qual. f 0.800.70, ossen le 'qual. f 11.07%, 2e qua), f 0.900.80, 3e qual. f 0.700.60; kalveren le qual. f 1.451.65, 2e qual. f 1.25—1-05, 3e qual. f 0.95p0.75; schapen le qual. f 0.750.30, 2e qua!, f 0.65 0.55, 3e quai. f 0.45: lammeren f 0.80 0.85: varkens le qual. f 0.800.82, 2e qual. f 0.78—0.74, 3z qual. f 0.70—0.66, export f 0.670.73 per kg. Vet vee en vette kalveren in le qual. re delijk verhandeld, overige soorten met zeer matigen handel. Schapen en lammeren bij redelijken aanvoer matig verhandeld. Var kens met tragen handel tot iets lagere prij zen dan de vorige week. Vlas. Aangevoerd 4000 kg Holl. geel, 4000 kg blauw, 3000 kg Groningsch, alles om- verkocht. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 7 a f 8.25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7