t .■st=g3g=g= f3000.' ay ris --=*5 f125.- arsssg f üo.- Ge font van de R. K. Volkspartij. V erkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Woensdag 18 Augustus 50ste Jaargang No. 16330 Dit nummer bestaat uit 6 Bladzijden - Eerste Bïad Agenda 19 Augustus Het zilveren priesterfeest van pastoor Sondaal. Faiïlissmenten. Een tentoonstelling van Handel en Nijverheid en Land- Tuin bouw en Zuivelmachines. Pastoor J. H. H. Saulenn. Handelsovereenkomst met Portugal en Turkije. Gevonden dieren en voorwerpen. Een bakkerij-tentoonstelling in het* Brongebouw. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Koninginnefeest Bloemendaal. R. K. S. V. „Holland". Telegraphisch Weerberich^ De toestand in de Darwintufpenteelt. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week °-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM8GHE Bij contract belangrijke korting. Adverientiên 35 cents per regel Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regei meer 15 ct., bij vooruitbetaling. verlies v. een vinger. Op de door de R.-K. Volkspartij naar voren gebrachte grieven, zullen wij niet diep in gaan. Ons bezwaar en dat der meeste onzer partijgenooten is niet, dat'de Volkspartijers ontevreden zijn, maar dat eenige Katho lieken de ontevredenen hebben georgani seerd in een partij naast en dus tegenover de groote partij. Ontevredenheid dreef ons naar een nieuwe groepeering,, zeggen de leiders der R.-K. Volkspartij! Wanneer dit een billijk motief voor partijvorming was, zouden wij dan niei in weinig tijds honderd en meer partijtjes hebben? Ontevreden zijn we immers alle maal! De een en waarlijk niet ten onrechte omdat hij het met moeite verzamelde fa miliekapitaal door zeer hooge successie rechten uit elkaar ziet vallen; een ander, omdat een onbegrijpelijk belastingstelsel hem, als forens, verplicht driemaal belasting te betalen over hetzelfde inkomen; weer een ander, omdat een rechtsche regeering hem niet de benoeming heeft gebracht, welke hij van een linksche nooit zal krijgen, zoodat zijn leven onbevredigd blijft. Wanneer men eens gaat onderzoeken welken invloed de Belasting- en sociale wetgeving en allerlei Overheidsmaatregelen hebben, dan kan men de algemeene strekking daarvan min of meer billijk vinden, maar toch in heel veel bij zondere gevallen tot de conclusie komen, dat daar een nijvere man door de ta baksbelasting, ginds een door de bedrijfsbe lasting, weer een ander door ongevallen- of Bedrijfsverzekering zóó zeer in zijn zaak, die toch a! moeite had om in de malaise op de been te blijven, getroffen werd, dat de zelf standige patroon knecht moest worden, dat ook voor den knecht geen werk te vinden was en de eenmaal flinke burger zich nu onder het getal der ondersteunde werkloo- zen ziet opgenomen. Zulke gevallen zijn geen zeldzame uitzon deringen. Dat zulk 'n man ontevreden is over de wet of socialen maatregel, die hem tenslotte den genadeslag gaf, is te begrijpen. Zoo iemand wijt zijn ongeluk aan wat hij noemt „de poli tiek". Maar waar moet het heen, wanneer zoo'n onfortuinlijke in zijn verbittering een bond tegen het zegelplakken, een partij tegen de sigarenbandcrollen gaat oprichten? En nu durven wij beweren, dat de grond slag van de R.-K. Volkspartij uit eenzelfde motief voort komt, evenals indertijd ae Nieuwe Katholieke Partij uit misnoegen tegen hooge belastingen en sociale maatregelen ontstond. En wanneer wij zouden moeten veroordeelen, zouden wij de schuld van de leiders der Nieuwe Katholieke Partij oog zwaarder wegen dan van de R.-K. Volks partij. De eersten immers waren voor een goed deel intellectueelen en zij zetten den eersten stap op den weg van verdeeldheid en versnippering, daardoor anderen uitlok kend hetzelfde tc doen. Die drang naar splitsing, hoewel niet te verontschuldigen, is inmiddels verklaarbaar Al die nieuwe stroomingen zijn oorlogskin deren. De schijncultuur van de jaren der oor logswinsten had hoog en laag verblind. Bijna iedereen meende, dat wij na den wapenstil stand in 1918 een gouden tijdperk tegemoet gingen. Bijna niemand begreep, dat op de groote verarming van Europa een daling van het levenspeil zou moeten volgen. En toen de ijzeren noodzaak zich deed gelden, begon een ieder, die in de politiek het ideëele niet van het materiëele wist te onderscheiden, zich te weer te stellen. De vermogenden ondervonden den teruggang van het getij in sterk verhoogde belastingaanslagen, waar mee de crisisschulden moesten worden ge dekt; de ambtenaren en onderwijzers voelden in salarisvermindering den nood der schat kist; de werknemers in particuliere bedrij ven ondervonden in loonsverlaging de ge volgen der malaise in handel en nijverheid 't Was heel menschelijk daarover te moppe ren en ontevreden te zijn; heel verklaarbaar, dat de vermogende tot den grooten zonde bok, de regeering riep; gij maakt kapitaalvor ming onmogelijk; verminder uw sociale maat regelen en daarmee mijn belastingbiljet. En de ambtenaar: maak mij niet tot 'n sluitpost van uw begrooting! En de werkman: maak ons geen slachtoffers van uw bezuiniging! 't Was billijk, dat een ieder zich te weer stelde en voor eigen belangen waakte, maar dan op redelijke wijze en met middelen, evenredig aan het doel. Zulk een midde! was zeker voor ons niet het oprichten van afzonderlijke politieke partijen, waarmee een nauwelijks volgroeide, bitter noodige organi satie aan het wankelen kon worden gebracht. De R.K. politieke vereeniging hier te lande is immers nog maar kort van een Bond van R.-K, Kiesvereenigingen tot een eigenlijke Algemeene R.-K, Staatspartij gegroeid. Die opgang is niet gemakkelijk gegaan; heel wat stormen moesten worden verduurd en juist op het meest critihke oogenblik zou men haar weer aan het wankelen brengen door Niet afkappen van de wortels. Dat is inder daad onverantwoordelijk werk en allen, dio van de historische beteekenis en de groote waarde der ééne R.-K. Staatspartij bewust waren, kwamen dan ook tegen ~bet gevaar der verdeeldheid in het geweer, welke per soonlijke of algemeene grieven zij dan ook tegen „de politiek", tegen de regeering, tegen de partij mochten hebben. Nu zal men ons wellicht van de zijde der R.-K. Volkspartij tegenwerpen: gij onder schat onze bezwaren en onze bedoelingen. Kijk ons program en gij zult zien, dat wij juist .voor de beginselen en voor de rechten. der Kerk en ons H. Geloof, voor de door voering der pauselijke encyclieken opkomen! Laten wij elkander nu niets wijs maken en eerlijk blijven. Niemand zal durven ontken nen, dat de onmiddellijke aanleiding tot de oprichting van de R.-K. Volkspartij onte vredenheid over materieele zaken was. De ontevredenheid tegen, laten wij het noemen de „Colijnpolitiek" steeg zóó zeer, dat men overging tot oprichting van een afzonderlijke .partij. Staande echter voor die zeer belang rijke proef herinnert men zich Katholiek te zijn en ook aan de politiek niet enkel den maatstaf van het stoffelijke en verganke lijke te mogen aanleggen. Wat was gemak kelijker, dan al de wenschen, welke men als Katholiek in politicis heeft, in een program en beginselverklaring vast te leggen en dan te zeggen: zie eens, hoe uitnemend Katholiek wij zijn! Wij zijn nog Roomscher dan de R,-K. Staatspartij! Maar daarmede is men nog niet verantwoord voor zijn daad van scheu ring en afscheiding. Omdat men opheffing van het processieverbod en herstel van het pau selijk gezantschap eischt, daarom heeft men nog geen recht de R.-K. Staatspartij te ver zwakken. De politiek is de kunst van hel bereikbare en wat de R.-K. Staatspartij wel op haar program heeft geplaatst, maar nog niet heeft kunnen bereiken of nog niet vöor verwezenlijking vatbaar achtte, zonder an dere, veel grootere belangen te schaden, dat bereikt men nog nfet door er een andere partij naast te stellen. Zulk een daad is trouwens en dat is onze grootste grief tegen de Volkspartij in hooge mate on-democratisch. Men ver wijt de R.-K. Staatspartij niet democratisch genoeg te zijn, maar men volgt zelf den meest ondemocratischen weg. In de groote beginselen zijn wij allen, Katholieken, 't eens, dit geven ook de Volkspartijers zelf toe. Het verschil komt in bijkomstigheden en bij toe passing der beginselen. Vraagt gij een R.-K. Volkspartijer: zijt gij vóór den klassenstrijd? Hij zal u zeggen: neen, want ik ben geen sociaal-democraat, maar Katholiek-demo craat. Welnu, wanneer wij dan allen staan op de basis der christelijke solidariteit, dan dienen de echte democraten onder ons het voorbeeld te geven van onvoorwaardelijk het recht der meerderheid te erkennen. Dat brengt nog geen recht tot onderdrukking der minderheid mee, maar het volgen van de uit spraak der meerderheid is de toetsteen voor den waren democraat. Wie dat niet doet, komt tot fascisme of bolsjewisme. Door buiten de R.-K. Staatspartij te gaan staan, omdat men het met bepaalde besluiten der meer derheid van de partij niet eens was, stelde de R.-K. Volkspartij een daad, welke recht streeks tegen een juiste opvatting van demo cratie inging. Wanneer haar leden overtuigd waren, dat in de R.-K. Staatspartij een an dere koers moest worden uitgegaan, dan hadden zij ia de organen der Staatspartij, de Kiairvereenigingen, daartegen moeten op komen. Wie gelooven haasten niet; Over tuigd van de juistheid van hun opvattingen hadden zij daar niet moeten aflaten hun meeningen naar voren te brengen. Door 1 wrijving van gedachten zou de waarheid wel naar voren zijn gekomen. En te minder is er nu zeker aanleiding voor afscheiding en voor mokken buiten de partij om, nu anderen, meer democratisch voelenden, door hun cri- tiek binnen de part ij in verschillende stadia een reorganisatie hebben weten te bewerken, waardoor een ruimheid van be wegen en vrije uiting van meeningen is ver kregen, welke men vergeefs in eenige andere partij zoeken zal. Wij vertrouwen dan ook, dat de zeer vele goede en ernstige elementen, welke de R.-K. Volkspartij vooral in onze noordelijke pro vincies telt, langzamerhand tot een verhel derd inzicht zullen komen en juist omdat zij zich democraten noemen, tot de ééne R.-K. Staatspartij zullen terugkeeren. Sociëteit „St, Bavo" Bestuur Spoor en Tram 8 uur; Esperanto 8 uur; Kin derfeest Pastoor Sondaal 6 uur. Groote- of St. Bsvckerk Orgelconcert van half 8 tol half 9 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, ces middags van 2—4 uur en 's avonds van 39 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsburcau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2,5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). In het gemeentelijk Concertgebouw is gis teravond de eerste der^ beide feestavonden gegeven voor de parochianen van St. Joseph, welke georganiseerd zijn bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest. Van hun pastoor, den ZeerEerw. Heer H. C. J. Sondaal. Bestond voor de kerkelijke herdenking reeds zoo groot enthousiasme, gisteren bleek dit des te meer. Nu toch konden de men- schen zich uiten. In het kerkgebouw Zater dag en Zondag kon natuurlijk de geestdrift niet oplaaien. Maar in de groote concertzaal behoefde men zich niet te beheerschen. Daar mocht men zijn enthousiasme uitleven, daar mocht men uitjubelen de vreugde, welke alle pa rochianen bezielde bij dit priesterfeest. De jubilaris cijferde weliswaar zijn geheele per soonlijkheid weg; de hulde, hem gebracht, be schouwde hij als te zijn gebracht aan het priesterschap. Zijn groote bescheidenheid eischte voor hemzelf geen hulde op, maar toch, niet slechts de waardigheid in z.ijn persoon gold die eer, neen, den edelen mensch, den goeden pastoor en liefdevollen herder zelf gold die hulde, welke men hem gaarne bereid had. En het hartelijk applaus bij de binnenkomst van den jubilaris van de vele honderden (de zaal was geheel ge vuld) toonde dit reeds in het begin van den avond. Nadat de jubilaris had plaats genomen, zóngen allen hem staande het „Welkomst lied", dat reeds Zaterdagavond bij de ker kelijke plechtigheid gezongen was, toe. Dan heette kapelaan Boks, namens het feestcomité, allen hartelijk v/elkom, en sprak zijn verheugenis er over uit, dat de pastoor zoo hartelijk gehuldigd was door zijn volk. Spr. herdacht de zoo grootsch gevierde ker kelijke plechtigheid en de heerlijke recep tie, zóó druk bezocht, alsof het een koning gold, die feest vierde. Spr. wees er dan op, dat de avond gevuld zou zijn met eere te brengen aan den pries ter in zijn dubbele functie en bij bracht allen dank, die daartoe hun medewerking verleen den, inzonderheid aan kapelaan Voorham, die de spil was, waar alles om draaide. (Donderend applaus). Spr. hoopte, dat door dezen avond de eer voor het priesterschap nog zou toenemen. Dit eenvoudige woord werd met levendig applaus begroet. En dan kwam een groote verrassing: een jubileumfüm! Moeten we nog zeggen, dat zij insloeg? Allereerst verscheen de jubilaris zelf op het doek en een ovatie werd hem door de talrijke schare gebracht, waaraan geen einde scheen te komen. Verder gaf de film een beeld van de kerkelijke herdenking en van de receptie. Eerst nu kreeg met eenig idee van de ontzaglijke drukte, welke hij die receptie geheerscht heeft. Nog kreeg men de filmbeelden te zien van den pastoor met zijn kapelaans, van het kerkbestuur en van de verschillende mede werkers en medewerksters van het feest. En elk beeld verwekte opnieuw spontaan ap plaus. Het eigenlijke doel van beide feestavonden is evenwel, hulde te brengen aan het pries terschap. Zooals wij hiervoor reeds schre ven, acht de jubilaris alle hulde hem ge bracht, niet geschonken aan zijn persoon, doch aan het priesterschap, door hem be kleed. In overeenstemming daarmede had het feestcomité tableaux ontworpen, welke bedoelden te zijn een hulde aan het pries terschap. Daartoe had men gekozen de voor naamste macht van den priester, n.l. om het H. Misoffer op te dragen en om de zonden te vergeven. Het eerste deel van den avond was gewijd aan het H. Misoffer en zijne voorafbeeldin gen, de offers van Abel, Melchisedech, Jsaïk, verder het Paaschlam en ten slotte de instelling van het H. Sacrament. De zeer juist getroffen tableaux waren wel in staat de stille aandacht en bewondering van allen te trekken. Onder de voortreffelijke leiding van den heer Jos. de Klerk, zongen het zangkoor van de St. Josephkerk en een dameskoor op heerlijk-stemmingsvolle wijze liederen, terwij! de heer Hendrik Andriessen op kunstvolle wijze het orgel bespeelde. Bij 't tabelau van „Het laatste Avondmaal" zong de hr. Jos. de Klerk treffend-roerend „O Sacrum Convi- vium" en een strophe van „Adoro Te". Dit laatste tableau leek ons, met dat van het brengen van het offer door Isaac wel het best geslaagde. De costumeering van de fa. Serné uit Am sterdam verdient allen lof, evenals de juiste lichtnuanceering, waarvan de leiding berustte bij den heer Rijbroek. Voor de tableaux zeide de heer J. I. van Dijk verzen, betrekking hebbend op het te ver.toionen tableau. Daarbij was hij het beste oij het zeggen van hel vers voor het tableau van „Het laatste Avondmaal." Gedurende het tweede deel van den avond werd in tableaux uitgebeeld de tweede macht van den priester: „het vergeven der zonden". Na de uitbeelding van de gelijkenis van den verloren zoon, van Jezus als de goede fjer- der bij de genezing van een melaatsche, bij de Samaritaansche vrouw aan de Jacobsbron en met Maria Magdalena, werd dit tweede deel van den avond op waardige wijze be kroond met 'n tableau, uitbeeldend „De in stelling van het H. Sacrament der Biecht." De gewijde teksten werden thans gezegd door seminaristen. Na het laatste tableau verscheen onder applaus de jubilaris zelf op het tooneel, Spr. ?eide, dat het hem niet mogelijk was, allen nu de hand te drukken, ieder per soonlijk te zeggen, hoezeer hij hun dankbaar is. De avond is hem tot een onvergetelijken gemaakt. Wat heerlijke avond voof een pries ter, dre al zijn idealen dezen avond zag ver tonnen De zaligheid van den priester, als 'nij een zondaar tot God mag brengen, is niet te begrijpen, ook niet de zaligheid van het op- dragen van het H. Misoffer, De uitvoering was kunstzinnig, de zang wonderschoon. Heerlijk was ook de verrassing van het filmbeeld. Spr. brengt dank aan hen, die dit alles voor hem bereidden en op de allereerste plaats aan kapelaan Voorham. Deze verscheen nu ook op het tooneel <-.n hem werd een langdurige ovatie gebracht. De jubilaris bracht dan ook dank aan de beide andere kapelaans en met een do.or tra nen verstikte stem zeide hij dan: „Ten slotte een enkel kort ernstig woord. Geen aardsche vreugde is onvermengd. En op mijn heerlijk feest hebben niet de roen- schen, maar heeft God een schaduw laten vallen. Morgen moet ik mijn oudsien broeder grafwaarts dragen. Zie, dat is 's menschen loop en Gods wil. Voor hem vraag ik van u allen morgen een klein gebed." Dit ontroerende slot maakte een wel bij zonder diepen indruk, op alle aanwezigen, welke niet geheel weggewischt kon worden door het „Feestlied", waarmede de avond besloten werd. Hedenavond is de tweede feestavond. 17 Augustus 1926 werden in staat van faillissement verklaard: C. Wiesemann, kleermaker, wonende te Zandvoort, Piet ÈTeinstraat. Curator Mr. L. G. van Dam, te Haarlem. H. J. Groeneveld Jr., koopman in bouw materialen, wonende te Haarlem, Tempe liersstraat 41zwart. Curator Mr. R. C. Bak huizen van den Brink, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: J. Keevel, wondeen té Schoten, Mobi- straat 11, failliet verklaard 29 Juni 1926. P. Oorthuis, veehouder, wonende te Sant poort, gem. Velsen, failliet verklaard 20 Juli 1926. J, Eland, koffiehuishouder, wonende te Haarlem, Zoetestraat 40, failliet verklaard 20 Juli 1926. Wij ontvangen het volgend communiqué: In het Zuiderhoutpark aan de Middenlaan bij de Blauwe Brug te Heemstede zal de volgende maand een groate tentoonstelling gehouden worden van Handel en Nijverheid en Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivcrmachi- nes. (Ha-Nij-La.). Op het 5000 M2 groote terrein zuller. ver schillende tenten worden opgesteld. In de grootste, die 1000 M2 grond oppervlakte heeft, zal een groot aantal stands onderge bracht worden van Heemsteedsche firma's. Op het terrein zullen vele machines demon- streeren. Eenige bedrijven zullen in werking te zien zijn. Aan de tentoonstelling, die van 11 tot en met 19 September wordt gehouden, zal een festival worden verbonden. Dit festival is op 11, 12 15 en 19 September. Uit de Heemsteedsche ingezetenen zijn eenige commissie samengesteld, die de voor bereidende werkzaamheden regelen. Ook zullen wedstrijden worden georgani seerd. Auto te water. Nabij den Venneperweg geraakte de. be stuurder van een touring-auto de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat het motorrijtuig in den wegsloot terecht kwam. De inzittenden wisten er bijtijds uit te springen en kwamen met den schrik vrij Een uit Leimuiden afkomstige autobus werd als trekkracht gebezigd om den auto weder op den kant te trekken en naar een gzmage te sleepen. De woeste autorijder te Zandvoort. De automobilist, die in den nacht van Zaterdag op Zondag i.l. een wielrijder heeft aangereden tegenover de R.-K. Kerk en be kend was, is gisteren te Amsterdam in verhoor genomen. Het is een 18-jarig per soon. Hij heeft bekend en proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Voorzichtig met uitstappen. Gisteravond reed een van IJmuiden ko mende autobus door de Trompstraat te Velseroord. De heer V., die in de bus zat, wilde aan de Casembroodstraat uitstappen, doch de bus stopte niet. Toen beging hij de onvoorzichtigheid, om de achterdeur van den wagen te openen en er uit te sprin gen. Natuurlijk ging dat niet goed en slin gerde hij over de straat. Met bloedwonden overdekt werd V. naar z'n woning gebracht. Daar constateerde de ontboden geneesheer, Dr. Ocslerwijk, dat het ongeluk vrij goed was afgeloopen, omdat de wonden alle on gevaarlijk waren. Tegen een boom gebotst. Maandagavond wilde de bestuurder van een met pakstroo beladen vrachtauto bij het afrijden van een kluft aan den Ringdijk in de Haarlemmermeer, uitwijken voor een passeerenden wagen. Hij kwam daarbij ech ter zoover in den kant van den weg terecht, dat de auto tegen een boom botste en daar na omsloeg. De chauffeur had bij zijn po ging om er uit te springen het ongeluk te vallen en verwondde zich zoodanig aan een arm, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Direct werden pogingen aangewend om den nog bruikbaren auto weer overeind te krijgen en het gevaarte weer berijdbaar te maken. Motorfiets en auto. Een motorrijder met zijspan is gister avond op den Haarlemmerweg bij Sloter- dijk in botsing gekomen met een vracht auto van „De Bijenkorf". De motorrijder, die evenals de auto uit de richting Haar lem kwam, wilde den auto voorbijrijden en kwam daarbij met dit voertuig in aanra king. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; het ongeval beperkte zich tot wat materieele schade. Het scheen, dat de motorfietser eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde." Botsing. Op den Schoterweg bij het Frans Hals plein, reed gistermiddag een auto tegen een stilstaanden verhuiswagen. De radia- teur van den auto stootte lek en de vooras werd verbogen. De oorzaak was, dat een oude man plotseling de straat overstak, waardoor de bestuurder van den auto moest uitwijken en het stuur verloor. Tusschen de rails. Iu de Koningstraat viel gisterenmiddag half zes een wielrijder, dcordat hij met het achterwiel in de tramrails geraakte, van zijn fiets. De wondjes, die hiji aan zijn hand bekwam, werden door een agent van poli tie met het verbandpakje verbonden. Zondag is in de R.-K. Kerk vanaf den kan sel meegedeeld, dat de ZeerEerw. heer Pas toor Saulenn te Haarlemmerliede, emeritaat zal aanvragen. Zijn Eerw. is reeds vertrok ken envertoelt thans te Egmond aan den Hoef. Op 5 Augustus 1926 is de voorloopige handelsovereenkomst met Portugal wederom verlengd en wel tot 1 September 1927. De Nederlandsche Regeering heeft zich bij de verlenging verbonden voor den duur der ver lenging geen wijziging te brengen in de gun stige behandeling, welke de Portugeesche Port- en Madeirawijnen h.t.l. bij invoer ondervinden, op voorwaarde, dat het percen tage alcohol de 22% niet overschrijdt en deze wijnen bij invoer vergezeld zijn van certifi caten van oorsprong, afgegeven door de com petente Portugeesche autoriteiten. Verder is aan de overeenkomst eene bepaling toege voegd, waarbij is vastgelegd, dat de handels reizigers van Nederlandsche en Portugeesche firma's over en weer cp meest begunstigde behandeling kunnen aanspraak maken. De voorloopige handelsovereenkomst met Turkije, welke op 15 Augustus 1926 zou afloopen, is voor een tijd van 10 maanden ver lengd. C. Kitseroo, Brouwersvaart 4, rekenboek S. Meyer, idem 10, geldstuk Fonville Zijl straat 55, kinderhoedje W. de Jong, War moesstraat 24, idem P. v.d, Klugt, Emostr. 29, dobberman pincher Fauna H. v.d. Broek Anthoniesteeg 22, kist met dekzeil J. de Redelijkheid, Eendjespoortstraat 17, porte- monnaie m.i.Th. Stokman, Dubbele buurt 1, rijwielbel.merk in étuiP. Marchant, A.L. Dyserinckstraat 20, idem J.A. Pardoen, Eikenstraat 10 Schoten, reticule m.i. v. Roon, Teylerhofjestraat 2rd., reparatiebank je met toebehooren J. Hobo, Emmastraat 15, huissleutel. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Haarlem van de Nederland sche Banketbakkersvereeniging afd. Haarlem zal van 20 tot en piet 29 Mei in het Bronge bouw een tentoonstelling betreffende banket bakkerij worden gehouden genaamd de „Heba". Aanvankelijk had men pogingen in het werk gesteld om de tentoonstelling te houden in de Gemeentelijke Concertzaal waar des Maandags in het Gem. Concertge bouw de bloembollenbeurs der Aig. Ver eeniging voor Bloembollencultuur gehouden wordt, moest naar een ander gebouw worden omgezien. Behalve in de zalen van het Brongebouw zal ook in den tuin geëxposeerd worden in het paviljoen van de jaarbeurs, dat gehuurd zal worden. Een bakkerij zal in werking te zien zijn en aan de tentoonstelling zal iederen dag een wedstrijd verbonden worden. Gedeputeerden en de gemeente-financiën. Verwondering over de circulaire van Mi nister Kan. De Amsterdamsche Gemeente-begrooting over 1927. De Kon. familie blijft dezen geheelen zo mer op den Ruygenhoek. Veiligheidsmaatregelen voor spoorweg, arbeiders. Een pleidooi voor belasting op de ruwe tabak. Arrestaties en verbanningen in Grieker land. De buitenlandsche Kamers van Koophan del in Turkije weer geopend. Verstoring van een begraienis door com. munisten in Frankrijk. Geruchten «ver het aftreden van Kellogg (min. v. Buitenl. Zaken in de V. S.) wordea tegengesproken. Herriot rechtvaardigt zijn toetreden tot het kabinet-Poincaré; zijn partij keurt zijn houding goed. Hevige stormen boven New York en Londen. De Engelsche mijnwerkers beginnen nieu we onderhandelingen met*de werkgevers. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m., 7.62 vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.47. Ter gelegenheid van bovengenoemd feest worden dit jaar ten sierde male Atletiek wedstrijden georganiseerd. Zij zullen plaats vinden op Dinsdag 31 Aug. 1926, 's morgens van tien tot één uur op het terrein der Bloemendaalsche Voetbalclub „Bloemen daal", achter „Zomerzorg" en gehouden worden onder goedkeuring en volgens de nieuwe bepalingen van de K. N. A. U. Zij zijn opengesteld voor: 1. Inwoners der Gemeente Bloemendaal; 2. Leerlingen van Bloemendaalsche scho len; 3. Leden van Bloemendaalsche sportver- eenigingen; 4. Zij, die werkzaam zijn bij Bloemendaal sche firma's of bedrijven. Deelnemers kunnen zijn: Categorie A. Juniores van 14 en 15 jaar; Categorie B. Juniores van 16 en 17 jaar en Categorie C. Seniores van 18 jaar en ouder. Voor den leeftijd geldt die op 15 Augustus. Het programma omvat: Juniores A (14 en 15 jaar): 1. 80 M. Loopen, 2a. Speerwerpen (licht) 2b. Discuswerpen (1 Vi K.G.) 2c. Kogelstooten (3 K.G.) 3a. Verspringen met aanloop 3b, Hoogspringen met aanloop 4. Estafette 4 maal 80 M. Juniores B (16 en 17 jaar): la. 80 M. Loopen lb. 320 M. Loopen 2a. Speerwerpen (model) 2b. Discuswerpen (lf4 K.G.) 2c. Kogelstooten (5 K.G.) 3a. Verspringen met aanloop 3b. Hoogspringen met aanloop 4. Estafette 4 maal 80 M. Seniores (18 jaar en ouder): la. 80 M. Loopen lb. 320 M. Loopen' 2a. Speerwerpen (model) 2b. Discuswerpen (model) 2c, Kogelstooten (7Jt K.G.) 3a. Verspringen met aanloop 3b. Hoogspringen met aanloop 4. Estafette 4 maal 80 M. Deelneming aan de diverse nummers is ge heel vrij met dien verstande, dat minstens aan 1, hoogstens aan 3 nummers (estafette buitengesloten) kan worden deelgenomen, waarvan dan 1 loop-, 1 werp- en 1 spring- nummer (dus niet 2 werpnummers b.v.). Bij voldoende deelname zijn voor elk. num mer van iedere categorie 3 prijzen beschik baar. behalve voor estafette in iedere cate gorie 1. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bij ondergeteekenden, bij wie ze vóór 21 Augus tus volledig ingevuld en onderteekend door Hoofd, Directeur of Rector der school Secretaris der vereeniging, Firmant of Be drijfsleider ingeleverd moeten worden. De Athletiekcommissie: H. A. v. d. MEY, Ziilweg 12a, Overveen. ADR CASSEE, Bloemendaalscheweg 19. Bloemendaal. Seer. J. D. Ronde, Vooruitgangstraat 77. Zondag a.s. gaat „Holland" naar Bussura om aan de nationale wedstrijden, welke door Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro-r iogiscb Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 18 Augustus. Hoogste barometerstand 7762 m.M., te Janmayn. Laagste barometerstand 744.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Augustus. Z. tot Z.-W. wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen; waarschijnlijk enkele re gen- of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. „Door Wilskracht Sterk" zijn uitgeschreven, deel te nemen. Gezien de prestatie s van Zondag j.L is het te verwachten, dat „Holland" geen slecht fi guur zal slaan. Er zal o.m. met drie ploegen op de 400 M. estafette worden deelgenomen. Degenen die de „Holland"-menschen naar Bussum wenschen le vergezellen, worden verzocht zich tot Donderdag a.s. op te geven. De deelnemers moeten Zondagochtend uiterlijk half tien in de hal van het statioz aanwezig zijn. Op uitnoodiging van het bestuur van do vereeniging „DS Ttdp" zijn te Haarlem een aantal vooraanstaande tulpenkweekers bij eengekomen, om met dat bësluur te over leggen of de toestand in de teelt van Dar win- en late tulpen geen aanleiding moet zijn om in te grijpen en gezamenlijk po gingen te doen om de slechte invloed van de buitengewone snelle uitbreiding van de teelt te vooflromen en aan de prijsdaling paal en perk te stellen, schrijft het „Wkbl. v. BI. Clt." Deze vergadering, die onder leiding stond van den heer Warnaar, voorziter van „De Tulp heeft deze vraag bevestigend beant woord en de eerste stappen zijn gedaan om een contract in het leven te roepen, waar bij de onderteekenaren tot onderteeke nen zullen alle tulpenkweekers binnenkort persoonlijk worden aangezocht zich ver binden om maatregelen te nemen om te bereiken, dat de met late en Darwin-tul- pen beplante oppervlakte in 1927 niet groo- ter zal zijn dan in 1926. De maatregel zou bestaan in een ver plichte inlevering van 28 liter tulpen per Are, met tulpen te beplanten (4 H.L. per 100 Roe) in het a.s. najaar. Het contract zal van kracht zijn en dus de onderteekeaaren tot inlevering volgens nader te stellen regelen verplichten, wan neer de kweekers van 80 pCt. van het met Darwin- en late tulpen beplante oppervlak te het hebben geteekend, in ieder geval vóór 1 October a.s. De in te leveren tulpen zullen worden vernietigd, althans aan hun bestemming onttrokken worden. Op de vergadering en in het contract zijn daaromtrent verschil lende denkbeelden neergelegd, later zullen die duidelijk worden medegedeeld. Bij de aantvezigen bestond vrijwel alge meene instemming. Men had een beperkt aantal uitnoodigingen verzonden en in ver band met den drukken tijd was de opkomst althans quantitatief niet groot. Doch dit was voor de aanwezigen geen bezwaar om de vereeniging „De Tulp"'machtiging te geven hare actie te beginnen en door een persoonlijk bezoek door een aantal vak- genooten alle belanghebbende kwee kers eiken tulpenkweeker in de gele genheid stellen het contract, te teekenen. Midderwijl zijn besprekingen met de vei- lingbestur enaangeknoopt, Sr t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1