Radio-Omroep y NIEUWE HAARL\ COURANT Tweede Blad Woensdag 18 Augustus Misdaad en Boete. Nieuwe arrestaties in Mexico. Communisten in Frankrijk verstoren een begrafenis. De leider der liberale partij in Griekenland verbannen. De buitenl. Kamers van Koophandel in Turkije heropend. Geruchten over het aftreden van Kellogg, minister van buitenl. zaken in de V. S. Onder de Radio-berichtenDe Engeüsche mijnwerkers wilïen de onder handelingen hervatten. Vermindering der werkloosheid in Engeland. Herriot verdedigt zijn toetreden tot het kabinet-Poincaré. De opperbe velhebber in Khorassan ontslagen. Kellogg spreekt de geruchten over zijn aftreden tegen. RINNENLANDSCH NIEUWS. Gedeputeerden en de gem. financiën. Van het Hof De valsche Fransche bankbiljetten. De financiëele nood der gemeente Vaals. De Rywielbelasting over Juli 1926. 70-Urige werkweek in verband met gasmaskers-fabricage? Wat de rattenbestrijding Den Haag heeft gekost. J 1.500.000 voor Hel Koloniaal Instituut. Veiligheidsmaatregelen voor spoorwegarbeiders. VERKEER EN POSTERIJEN. Locale krachten. KERK EN SCHOOL. Een feestdag op huize Vrijland. LEGER EN VLOOT. Legerplaats Harskamp. FEUILLETON. l DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe arrestaties. De politie te Mexico deelt mee, dat er in het district Mexico vijftig personen gear resteerd zijn, beschuldigd van medeplichtig heid in het militaire complot dat werd ver ijdeld, en dat op-18 Augustus een opstand van groote afmetingen ten doel had tegen de godsdienstpolitiek der regeering. Volgens de politie strekten de opstanden Zich uit over de staten Puebla, Morelos, Michoacan, Chihuahua en het federale dis trict Mexico. Het conflict in de Britsche mijnindustrie. De mijnwerkersleiders deefén officieel mede, dat de meerderheid der mijnwerkers in Nottinghamshire gestemd heeft vóór het voortsel om aan het bestuur op te dragen met de patroons in onderhandeling te treden, zon der andere voorwaarde dan de raadpleging der mijnwerkers ten opzichte van de voor waarden eener eventueele regeling. Een brief van Joynson- Hicks. De minister van binnenlandsche zaken Joynson-Hicks heeft in een brief aan den voorzitter van de „Twickenham Conservative Association het kiesdistrict van den minis ter, gewezen op den rol door Moskou in de algemeene staking gespeeld, en de lessen, die uit die staking zijn te leeren. Het was lang bekend, schrijft de minister, dat Moskou in samenwerking met de revolu tionaire elementen in de Engelsche vakver- eenigingen de algemeene staking aanprezen als een methode om de regeering en de ge meenschap te verlammen en als voorberei ding voor de actieve en openlijke revolutie. In Augustus 1925 werkte Moskou een pro gramma uit om een gelijktijdige staking in Engeland en het vaste land te ontketenen. De Communistische Partij in Engeland was, onder contróle van Moskou, reeds lang bezig om voor deze staking bij de vakvereeni- gingen en bij leger, vloot, politie en admini stratie propaganda te maken. En toch mis lukte deze algemeene staking, niettegen staande de lange voorbereiding. Waarom! De minister geeft daarvoor verschillende redenen op en wel o.m. deze de resolute houding der regeering en de actieve loyali teit van de groote meerderheid der burgers; het doorzettingsvermogen van de essentieele publieke diensten en de vrijheid der pers. Verder bleek de verwachting van een vaste- andstaking ijdel, hetgeen de plannen van Moskou zeer dwarsboomde. Voorts gaven de verantwoordelijke leiders der vakvereenigin- gen toe, dat er algemeene staking onwettig was en gelastte haar af. Na er nogmaals op gewezen te hebben, hoe het land tijdens de staking door commu nistische propaganda werd overstroomd; hoe na de staking van uit Moskou en door de C. P. in Engeland in woord en geschrift te kennen is gegeven, dat al was de strijd thans verloren, de eindstrijd tusschen arbeiders en kapitalisten toch vroeg of laat gestreden zal moeten worden, waarschuwt de schrijver er met nadruk voor om niet in de dwaling te vervallen, dat dit de eerste en laatst^ alge meene staking zal zijn. Een van de leiders van de Trades Union Congress, schrijft hij, een lid van de officieele Labour Party zeide in het Lagerhuis „Dit is pas de eerste; er zal nog een en nog een en nog een algemeene staking zijn, tot dat we ons doel bereikt hebben." Laten wij alles in het werk stellen, besluit de brief, om te voorkomen, dat hun pogingen ooit in ons land zullen gelukken, DIT RUSLAND. Hoe de ware toestand is. Er wordt weer druk gewerkt met allerlei „arbeidersdelegaties" naar Rusland, die dan „uit eigen aanschouwing" de verlokkendste mededeelingen doen over de toestanden in het paradijs der communisten. Zoo publiceert de Berlijnsche „Rote Fahne" nu en dan uitingen van den leider van een z.g. Duitsche arbeidersdelegatie, een zekere Körber, die onder den diepen indruk is van al het schoons dat hem te zien en te verstaan is gegeven. De reclame is in Rusland goed ingericht, kan dat ook zijn daar de slachtoffers dezer reclame meestentijds geen woord Russisch verstaan en dus slikken wat hun wordt voorgezet. Soms zijn deze lieden wel eens ongewild grappig. Zoo bijv. de be kende heer Lansbury, het Britsche parle mentslid, de eerste hoofdredacteur van de „Daily Herald", die thans in Rusland reist en o.a. vertelt van een schoonmaakster, die hij ontmoette en die hem met tranen in de oogen geld overhandigde voor de Britsche mijnwerkers, voor wie de Russische arbeiders alles, alles over hadden. Hoe deze schoon maakster zich voor den heer Lansbury ver staanbaar kon maken, vertelt deze niet. Mis schien heeft Lansbury haar dan ook ver keerd begrepen en kwamen hare tranen niet voort uit medelijden met de „strijdende ka meraden" in Engeland, maar uit droefenis over het lot van haar Russische klassege- nooten. Hoe ellendig de Russische arbeiders het hebben, weten onze lezers nu langzamerhand wel. En die wetenschap wordt nu bevestigd gevonden in een rede van de communiste Ruth Fischer, welke deze dezer dagen in een communistische vergadering te Berlijn hield en waarvan de „Rote Fahne" dan ook wel verslag moet geven. Ruth Fischer dan zeide „Wij zien in de practijk, dat de rationaliseering in Rusland juist zoo wordt doorgevoerd als in Duitsch- land. Op 1 Mei, waarop immers het elan van het proletariaat zoo groot is, worden de vol gende maatregelen doorgevoerd Verlen ging van den arbeidstijd tot tien uren, nacht arbeid voor vrouwen en slechtse stukloonen, ontslag zonder toestemming van de bedrijfs- raden. v In de Duitsche club in Rusland en in de cellen" worden alle partijgenooten aange spoord tegen loonsverhoogingen van het arbeiderspersoneel te strijden. Als men in dezen vorm tracht het vertrouwen in de Sov jetmacht te versterken,zal dat met communis me in discrediet brengen. Ik wist uit erva ring, dat de arbeiders in Rusland zwaar heb ben te lijden. Het loon is met 25 pCt. ge daald, het leger der werkloozen is gelijk aan dat in andere landen." Ruth Fischer heeft dus in Rusland wel met andere oogen gezien, dan al, die op kos ten van de Russische regeering rondreizen „arbeidersdelegaties", die van het door haar opgemerkte „lijden nooit iets zien. UIT GRIEKENLAND. Arrestaties, Om de aanvallen der opposities tegen het huidige regime te breken, heeft de regeering Kafandaris, den leider der liberale partij laten arresteeren. Hij zal naar een eiland in de Aegeïsche zee gebracht worden. De burge meester van Piraeus, Panajotopoulos en eenige officieren te Piraeus en Chalkis zijn ook gearresteerd. De pogingen om het leger te doen opstaan zijn mislukthet leger heeft zich overal onberispelijk gedragen. Achilles Kiros, redacteur van het blad „Hestis", is door den krijgsraad tot twee duizend drachtmen btjete veroordeeld, om dat hij eehige keeren in zijn blad generaal Pangalas zijn titel niet heeft gegeven. UIT POLEN. Een interessant proces. Maandag zou te Warschau het proces be ginnen tegen elen oud-minister van oorlog generaal Malezewski. De behandeling is echter voor onbeoaalden tijd uitgesteld. Generaal Malezewski was minister van oorlog in de regeering-Witos, die door de Meirevolutie van Pilsoedski werd verdreven. Hij werd daarna gearresteerd en te Wilna sindsdien gevangen gehouden. Onder be schuldiging, dat hij in de Meidagen militairen die de zijde van Pilsoedski wilden kiezen en hadden gekozen, beleedigd had. Van de zijde van Malezewski werd er op gewezen, dat de minister van oorlog ontrouwe mili tairen volgens het recht zelfs had mogen laten fusilleeren nu hij mildere middelen had aan gewend kon men hem daarvoor toch zeker niet treffen Het proces werd, naar de correspondent van dc „Köln. Z." meldt, met groote span ning tegemoet gezien. Volgens mededeelingen van het departe ment van oorlog, dus van Pilsoedski, heeft men het proces moeten uitstellen, omdat er wegens de groote manoeuvres geen voldoend aantal generaals ter beschikking waren om zitting te nemen in den krijgsraad. Dit argument wordt algemeen voor een uitvlucht gehouden, om het ongewenschte proces voorloopig op dé lange baan te kun nen schuiven. De vraag is nu of de generaal in de ge vangenis zal moeten blijven of dat men hem uit de voorloopige hechtenis zal ontslaan om zoo de heele zaak in den doofpot te laten gaan. Gaat Kellogg heen? Volgens de correspondent van de New York World" te Washington zou Kellogg, minister van buitenlandsche zaken, aftreden en weer in de rechterlijke macht gaan. Hij zou door Houghton, gezant te Londen, op gevolgd worden. De burgeroorlog in China. Het hoofdkwartier van Tsjang tso Lin meldt, dat de verbonden troepen heden morgen Hwailai hebben bezet. De bezetting van Nankow wordt bevestigd. De geallieerden rukken aan alle fronten op, terwijl de natio- Jnale troepen (Eoeommtsjoenfr zich terug- trekken naar Kalgan, waarbij zij den weg naar het N. W. vrijlaten. De Kamers van Koop handel in Turkije. De correspondent te Konstantinopel van de „Times" seint aan zijn blad, dat Noesret Bev, de vertegenwoordiger in Konstantino pel van de regeering te Angora aan de be trokken mogendheden heeft laten weten, dat het niet de wensch der Turksche regee ring is om de Kamers van Koophandel te sluiten. Het bevel der politie tot sluiting berust op een vergissing. Noesret Bey ver klaarde voorts dat de regeering zich een der dagen schriftelijk tot de Kamers zal wenden om haar positie vast te stellen en te verzoe ken haar namen te veranderen. Blijkbaar is de Turksche regeering toch gezwicht voor den aandrang der verschil lende Kamers *om dezen maatregel te her roepen. De Britsche K. v. K. heeft besloten om alle onderhandelingen met de Turksche autoriteiten over den status der Kamers over te laten aan het Britsche gezantschap. De Kamer is weer open, maar er worden voorloopig geen certificaten van oorsprong uitgegeven. Een verstoorde begrafenis. Te Franconville (Frankrijk) vond gisteren de begrafenis plaats van Mertens, een soldaat, aan hetfront gedood en wiens overblijfselen werden overgebracht. Een veertigtal com munisten rukten de driekleur, die de baar dekte, weg en legden daarvoor de roode vlag in de plaats. Na den veldwachter en gemeente raadsleden weggedrongen te hebben, maak ten de communisten zich van de lijkkist mees ter en brachten die naar de stedelijke be graafplaats, alleen gevolgd door de familie leden. De plaatselijke brandweermannen weigerden om achter de roode vlag te loopen. De gemeenteraadsleden stelden er echter prijs op om den laatsten eer aan den gestor vene te bewijzen en begaven zich naar het kerkhof, waar zij niet zonder moeite het graf konden bereiken. Er ontstond éen tumult, waarin het den veldwachter gelukte de roode vlag weg te rukken. Hij meent vier communisten te her kennen, die vermoedelijk door de justitie ver volgd zullen worden. De scheepsrampen in Engeland. De pogingen om de overlevenden te vin den van de visschersschepen „Sylvia Mos her" en „Sadie Nichel" uit Nova Scotia en van de Noorsche ss. „Ringhorn", die in de stormen der vorige week zijn vergaan, zijn vruchteloos geweest. In totaal zijn er 52 per sonen omgekomen, waarvan 47 visschers uit Nieuw-Schotland en vijf Noorsche zeelieden. Mijnbrand. Een noodlottige brand woedt in de ze vende „level" der Brakpanmijnen. Twee in boorlingen zijn omgekomen, 22 Europeanen en 219 inboorlingen, die vergiftige gassen hadden ingeademd, zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Slachtoffer der bureau cratie. Te Haffltn zit een zekere Karl Capellen gevangen wegens een militair vergrijp be gaan ter velde in Oct. '17. De man had zonder waarschuwing zijn wachtpost ver laten en werd door een krijgsraad veroor deeld. De „Frankf. Z." vestigt de aandacht erop*, dat daar een Duitsch soldaat uit den wereld oorlog nog zucht in een Duitsche gevangenis voor een militair delict van negen jaar ge leden. Er is amnestie verleend zelfs voor hoogverraad de Kappisten loopen vrij rond, vrijwel geen enkele der hooggeplaatsten, die tijdeus den oorlog hun ambt misbruikt hebben, is ter verantwoording geroepen. Maar een gemeen soldaat zit in het jaar 1926 nog in de gevangenis en blijft, als het gaat volgens de wenschen van ons rijksmmisterie, zoo constateert het blad verontwaardigd, nog langer in de gevangenis. Dit blijkt uit een brief van dat departe ment, welken de verdediger in de „Welt am Montag" heeft gepubliceerd. Men heeft n.l. aan de juridische afdeeling van het departe ment uitgevonden, dat weliswaar het delict van ongeoorloofde verwijdering valt onder de amnestiebepalingen van 9 Dec, 1918 en 6 Juli '20, maar niet voor een wachtdelict. Daarom laat men den man verder zitten, zelfs nu de vergeten gevangene, den weg tot de openbaarheid heeft gevonden. En de „F. Z." vraagt hoe lang dit onrecht nog zal voortduren Een late eisch. De Britsche spoorwegmaatschappij de „Terminal" Company is voornemens de re geering der Ver. Staten voor eenige millioe- nen dollars schadevergoeding aan te spreken. De maatschappij verklaart schade geleden te hebben 'door de Amerikaansche bezetting van Vera Cruz in 1914. Verwondering over de circulaire van Minister Kan. Tot nog toe moet weinig gebleken zijn van de houding, die de God. Staten der onderscheidene provinciën denken aan te nemen met betrekking tot de circulaire van minister Kan omtrent bezuinigingen op ïe gemeentefinanciën. Naar verluidt, zijn vele leden van colleges van Ged. Staten in meer dan één opzicht over den inhoud van deze circulaire ietwat verwonderd- In het bijzonder geldt dit de vingerwijzi ging aan Gedeputeerden om desnoods ge bruik te maken van hun wettelijke be voegdheid tot onthouding van goedkeuring aan gemeentebegrootingen. In de laatste jaren toch en ook nog in den allerlaat- sten tijd hebben colleges van Gedepu teerden herhaaldelijk, als het gemeentebe stuur in beroep ging van besluiten om ge meentebegrootingen niet goed te keuren, juist in Den Haag de kous op den kop ge kregen. Met betrekking tot de enorme stijging van de gemeentelijke uitgaven en schulden in de laatste kwarteeuw, geldt die verwon dering verder vooral het ontbreken van de erkenning, dat het juist het rijk is geweest hetwelk tot die stijging in zeer bijzondere mate heeft medegewerkt, terwijl daarte genover een nieuwe regeling van de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten nog steeds niet is tot stand ge komen. Alleen Gedeputeerde Staten van Limburg hebben zich naar aanleiding van de minis- terieele circulaire tot de Gemeentebesturen gewend. Met betrekking tot het leenen voor improductieve uitgaven schrijven zij: „Ofschoon het ondoenlijk is, ten dezen een algemeenen maatstaf aan te leggen, zal vooral in de grootere gemeenten dienen te worden overwogen, of b.v. uitgaven voor hernieuwing, van bestratingen, gedeeltelijke hernieuwing van gebouwen en dergelijke, uitgaven dus, die vrijwel ieder jaar in klei ner of sterker mate terugkeeren, niet on der de gewone uitgaven dienen te worden opgenomen. Ten einde te komen tot ge leidelijke vermindering van het inderdaad zeer hooge bedrag der gemeentelijke schul den, ware in ieder geval zooveel doenlijk te zorgen, dat telken, jare de eventueele te leenen gelden beneden het totaal der jaarlijksche aflossingen blijven." Verder wijzen zij op conversie van lee ningen, het voorkomen van leeningen tot dekking van tekorten en van leeningen met te langen looptijd, inperking vlottende schuld, bedrijvenpolitiek zonder nadeelige gevolgen voor de gemeentekas en scherp toezicht op de salarissen, Naar het ,Vad." verneemt, stelt de Ko ninklijke familie zich voor om tot na de opening der Staten-Generaal op den Rui- genhoek te blijven. De koningin zal dus dit maal haar verjaardag aldaar doorbrengen. In verband met de bekaiidc zaak van de valsche Fransche bankbiljetten, waarvoor te Amsterdam een paar Hongaren werden ge- airesteerd, heeft de Fransche regeering, naar de „Tel.'' meldt, ook nog eenige on derscheidingen aan leden van het Amster- damsche politiecorps uitgereikt. Zoo is de waarnemend hoofdcommissaris, dé heer C. van Asperen, benoemd tot ridder in het Le gioen van Eer, de hoofdinspecteur K. H. Broekhoff, van de valsche-geldcentrale, tot Officier de l'Instruction publique, de inspec teur .J. F. van Slobbe, van de centrale re cherche tot Officier TAcadémie, terwijl de brigadier-rechercheur van de valsche-geld centrale, de heer H. Klein, de zilveren me daille ontving. Het Burg. Armbestuur te Vaals heeft col lectief ontslag genomen in verband met den noodtoestand der gemeente. De gemeente raad nam geen beslissing in zake een aan geboden leening. Opbrengst 152.586. De Rijwielbelasting heeft over de maand Juli van dit jaar 152,586 opgebracht, tegen 1.6a 542 in Juli 1925. Het Eerste-Kamerlid P. Danz zal, naar ,H,et Volk" meldt, de volgende vragen tot den minister van Oorlog richten: Is het den Minister bekend, dat aan de rubberfabriek „Hevea" te Oosterbeek gas maskers worden gefabriceerd voor het departement van Oorlog en dat de arbei ders, die daaraan werken, verplicht worden 70 uur per week te werken? Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen, wat de reden is, dat deze fabricage van gasmaskers met zoo groote haast moet geschieden? Is de minister bereid maatregelen te treffen, dat aan deze regeerimgsopdracht niet langer dan de normale werktijd wordt gewerkt,? Uit het verslag over 1925 van den gemeentelijken reinigings- en ontsmet- tingsdienst van Den Haag, blijkt, dat de Rattenbestrijding van 15 Juni tot 5 Dec. 70.013 heeft gekost met inbegrip van arbeidsloon. Dit bedrag moge hoog gevonden worden, doch wanneer in acht genomen wordt, welke schade en hinder de ratten kunnen aanrichten, weegt het verkregen resultaat zeer zeker tegen die kosten op. Immers kan gezegd worden, dat op dit oogenblik de burgerij practisch van de rattenp.aag verlost is. Uit het voortgezet onderzoek blijkt, dat slechts hier en daar, sporadisch nog ratten waargenomen worden. Een legaat van wijlen dr. H. F. R. Hubrecht Naar de Tel. verneemt, heeft dr. H. F. R. Hubrecht aan het Koloniaal Instituut hier ter stede gelegateerd een bedrag van onge veer 1.500.000. Reeds bij zijn leven schonk de heer Hu brecht aan het Instituut, dat zijn groote sympathie had, tweemaal een som van een half millioen en eens een bedrag van twee ton bestemd voor den verderen afbouw en voor de completeering. Volgens den minister geheel voldoende. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Bulten, betreffende de veiiigheidsmaat regelen voor door de Nederlandsche Spoor wegen te werk gestelde arbeiders, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat het juist is, dat bij de Ned. Spoorwegen langs de lijnen ongeschoolde en op de veiligheid niet geïnstrueerde losse arbeiders te werk mogen worden gesteld, indien daarbij slechts minstens één geschooide vaste spoorwegarbeider tegenwoordig is, die verantwoordelijk is voor de veiligheid en bovendien voor den te verrichten arbeid en hieraan moet medearbiden, terwijl aan een aannemer van werken langs de lijn van de Nedelandsche spoorwegen de eisch ge steld wordt, dat hij die werken door zijn werklieden alleen dan mag laten uitvoeren, als daarbij tegenwoordig is een geschoold en op de veiligheid geïnstrueerd vast spoorwegarbeider, die uitsluitend belast is met de zorg voor de veiligheid en met mag mede-arbeiden aan het te verrichten werk. Hieruit volgt evenwel niet, zoo gaat de Minister voort, dat voor de veiligheid van het personeel der Nederlandsche Spoor wegen getroffen maatregelen onvoldoende zouden zijn. De eisch, gesteld aan een aannemer van werken langs de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen, bedoelt er tegen te waken, dat het met den spoorwegdienst niet ver-, trouwde en tegenover de spoorwegdirectie niet verantwoorde personeel van den aan nemer handelingen verricht, die het verkeer op den spoorweg in gevaar zouden kunnen brengen of den dienst zouden kunnen hinderen. Dat de geschoolde en op de vei ligheid- geïnstrueerde vaste spoorweg arbeider in dergelijke gevallen niet mag medearbeiden, vindt zijn oorzaak niet in het feit, dat hij anders niet tevens op de veiligheid zou kunnen letten, doch in onge wenschte verhoudingen, die tegenover den aannemer zouden kunnen ontstaan. Werkt een dergelijke spoorwegarbeider te zamen giet personeel in dienst van de spoorweg directie, dan geldt deze overeenkomst uiteraard niet; De loop van de losse locomotief te Piet Gijzenbrug op 6 Juli j.l. kon "en moest den arbeiders bekend zijn, aangezien deze niet alleen van station tot station telegrafisch was geseind, doch ook door seinen op voor gaande treinen was aangekondigd. Op grond hiervan kan niet worden erkend, dat de bestaande waarborgen voor de veilig heid van het personeel onvoldoende zijn en bestaat er geen aanleiding om ter zake verdere maatregelen te nemen. „De Ambtenaar" deett mede, dat op nieuw wordt overgegaan tot het stelsel der locale kachten. Te Wijl» bij Duurstede en te Soest zijn voor de bediening van de lo cale telefoon, en licht administratief werk eenige hulpkrachten in dienst genomen, ge heel los, zonder eenig vooruitzicht op een vste aanstelling, tegen een belooning van 40 per maand. Door Father van Graven uit Lisse. 't Was Maandag 26 Juli weer een schoon feest bij de Broeders van Huize Vrijland. We hebben weer eens echt genoten. Zulke plechtige momenten vergeet men niet zoo gemakkelijk. Wat is cr dan gebeurd? We! op dien bewusten Maandag hebben drie Broeders liun eersten plechtigen eed van gehoorzaamheid afgelegd in de handen van cnzen Algemeenen Overste Mgr. Biermans en tevens hebben negen Postulanten het geestelijk Congregatiekleed ontvangen en zijn hun Noviciaat begonnen. Weet U hoe dat gaat, wanneer iemand in onze Congregatie wordt ingekleed? Drie maanden lang maken bii ons de jongelingen een Postulaat door, d.w. z. drie maanden tijd wordt er gegeven tot kennismaking. Men volgt dan de dagorde van het huis, men bidt en arbeidt met de Broeders mede, Is die tijd verstreken en wordt hij ge schikt geacht, dan mag de Postulant zijn Noviciaat of Proeftijd beginnen. Die proef tijd duurt in Huize Vrijland twee jaren. Een heerlijke tijd van geestelijke opvoeding tot 'n echt, sterk en flink Broeder-Missionaris. Gedurende dat Noviciaat doet men niet alleen geestelijke oefeningen, maar natuur lijk wordt er tijd gevonden voor lichame- Kjken arbeid. Iedere Broeder leert bij ons een werk of een ambacht, om later een nuttig Missio naris te kunnen zijn in het Missieland, door zijn Overste hem aangewezen. Nu dan, negen flinke, opgeruimde jonge lingen zijn hun proeftijd begonnen. En hun toog staat hun warempel goed. Het trof mij, toen ik ze allen daar zag neergeknield in het priesterkoor van ons gezellig kapel letje, in een kring rondom Monseigneur. Zij hadden voor het laatst hun Zondag- sche wereldkleeren aan, dubbele boord en mooie strik, net als alle wereldlingen. Maar hunne oogen vielen op het zwarte kleed, dat ieder op de armen droeg. DONDERDAG 19 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politiebe richten - 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen door Mevr. Ant. v. Dyk 5.007.25 Vooravondconcert door het H. D.O.-orkest. Soliste: Mevr. Rachel Vegt de Swarte, piano. 7.00 Politieber, 7.30 8.00 Orgelbespeling in de St. Bavokerk te Haarlem 10.00 Persber. 8.10 Christel, Radiover. spreker: de heer A. J. Dekker, te Opheusden. Kwartet uit de leden van het H.D.O.-orkest (2 violen, 1 cello en pi ano). Sonate voor 2 violen, cello en piano, Tartini, 2. Aria op de G.-snaar, Bach, 3, Sonate voor viool en piano, Handel. 4. Rede van den heer A. J. Dekker uit Op heusden over: De Kerk des Heeren bij Bazuingeklank. 5. Duet voor 2 violen, Lo- catelli. 6. Largo, Handel. 7. 2e gedeelte van de rede van spreker. 8. Tweede ge deelte van het concert voora2 violen en piano., Bach; 9. Trio voor viool en cello en piano, Rameau. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radio-kwartet en solisten (sopraan, bas piano), 1.202.20 Gramofoonmuziek 4.20 Causerie: Scenes from Cranford-Non- sense and nonsense writers 4.40 Tro- cadoro muziek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.55 en 7.00 Land- bouwberichten 7.20 Tijdsein Big-Ben, weerber., nieuws. Lezing: Sausages for tea. 7.45 Piano-composities van Weber. 8.00 Weston super-Mare Garden party carni val. D. Vane, sopraan. H. Brindle, bariton. De two Bobs, L. Fursland en T. Handley, humoristen De band van H.M. Schotsche garde 10.20 Weerber. en nieuw*. 10.3512.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert. 8.50 Concert. KONINGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8,50 Schubert-avond. G. Hsnze, gitaar. P. Luther, fiuit. H. Malhke, viola. A. Steiner cello. E. BartschSctrauss, mezzo-sopr. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Kindermatinee 8.20 Orkestconcert. 9.20 Dansmuziek Bird's Band. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Klassie ke ouverturen 4.00 Kinderuürtje 5.20 6.20 en 6.50 Lezingen 7.20 „Die Fle- dermau*", operette. 10.2010.50 Schaak- les. Een schoone, vurige toespraak van Mon seigneur, inzegening der toogen, kort an krachtig, maar mooi. En dan gingen te terug naar de Sacristie waar ze hun boord afleg den, waar ze hun Broederboordje aandeden en het lange, donkere kleed aantrokken. En toen zag ik ze. weer komen, veranderd, allen achter elkander, de handen saamge- vouwen naar hun plaats keeren. Nu zijn ze Novicen. Ik heb toen O. L. Heer gebeden, dat dat eenvoudige kleed hun altijd moge blijven sieren tot meerdere eer van God en tot heil der zielen. Daarna knielden drie jongelingen neer, die hun Noviciaat hebben doorgemaakt. Zij gingen hun eerste gelote van Gehoorzaam heid afleggen. Dat wil iets zeggen: drie jonge,, sterke mannen, onder eede zich ver binden, voor het Tabernakel, om alles te doen, wat de Overheid van hen vraagt. Twee jaren lang van het Noviciaat is het hun voorgehouden, dat het leven van den Broeder-Missionaris een leven is van strijd en vermoeienis, van teleurstelling en hard werken in den wijngaard de Heeren. Maar wat hindert dat, 't is toch voor Onzen Lie ven Heer, 't is toch om zielen te redden voor God, En manmoedig willen zij zich vastbinden. Ik hoorde het goed, toen de Bisschop aan elk der drie afzonderlijk vroeg: Is het uw verlangen geheel uw leven te wijden aan den dienst van God in de vreemde Missiën? En dan antwoordde ieder op zijn beurt: Dat is mijn verlangen. Belooft gij te zullen leven In nederigheid en gehoorzaamheid, en U te zullen voorr bereiden tot het Apostolisch leven volgens den regel van de St. Joseph's Congregatie?, Dat beloof ik bij Gods genade. En dan knielden zij neer voor Monseig neur, hun Algemeen Overste, die zittend voor hen, het H. Evangelieboek geopend had. En een voor een legden zij hun missie- eed af. Deze eerste eed. in enkele oogenblikken uitgesproken, maar die den jongen Missie- broeder bindt voor een vol jaar. Dan volgt de zegening van het roode koord, 't welk de Broeders in de Mill-Hill Congregatie dragen ter onderscheiding van de roode sjerp, welke de Priesters dragen. Die woorden klinken dan zoo treffend moei. als de Bisschop aan elk dat koord overreikt en dan zegt:, „Ontvang dan dit roode koord, dat voor U het teeken zal zijn van uw brandenden zielenijver en van een bereidwilligheid om zelfs uw bloed te storten voor de liefde van God". Hiermede had er weer 'n treffende plech tigheid plaats gegrepen bij de Broeders van Huize Vrijland, waarna een plechtige Hoog mis gezongen werd. Een echte feestdag voor Vrijland's inwoners. Ik zal nog dikwijls met vreugde denken aan 26 Juli 1926. En aan dc karaktervolle en sterke jonge lingen. die dit lezen, vertel ik dat de Missie gebrek heeft aan stoere werkers en als zij óók iets gevoelen voor de arme heidenriel, wel, de poorten van Huize Vrijland, aan den Koningsweg te Arnhem, staan «igd open. Onder leiding van overste Bijvoet, dlre®. teur der normaalschietschool, zal het per soneel van 3 tot 29 dezer schietoefeningen houden in de legerplaats Harskamp. 18 Dan bad Madeleine bij wijze van dank- zegging vurig een Onze Vader en een Wees gegroet: want zij had besloten, dat zij in deze omstandigheden reden vond om haar gelofte te verlengen tot zij geheel verhoord was. Zoo zou zij eiken dag komen neerknielen voor het beeld, dat zij terstond voor zich zelf gedoopt had Onze Lieve Vrouw in de ruïnen. Geen djg zou zij overslaan, totdat haar ouders geheel hersteld waren en hunne onschuld bewezen. En wie weet? Misschien zou zij haar Hemelsche Moeder niet lang behoeven lastig te vallen.... Nog een laatst en vurig gebed, een laatste kruisteeken: dan stond zij op en verliet deze treurige en verwoeste plaats, waar men zonder de toren en het onbeschadigde beeld van Maria, moeilijk de plaats had herkend, waar vroeger een kerk geslaan had. HOOFDSTUK III, Toen Madeleine thuis kwam brandde een /ckker vuurtje in den haard. Iedereen nam rondom den haard plaats; zij gebruikten steenblokken als stoelen en men deed den meegebrachten mondvoorraad alle eer aan. Moeder Mutaud scheen de vermoeienissen der reis reeds vergeten te zijn en at met een eetlust dien men sedert lang niet meer bij haar had opgemerkt. De lucht van haar landstreek.... ver klaarde Mutaud opgewekt: ook de vreugde weer in ons eigen huis te zijn, echt bij ons. Ik ondervind hetzelfde, en ik moet mij in houden om niet te dansen. O, dansen.... zeide moeder Mutaud vroolijk. Laten wij niet overdrijven, Paul. Denk er maar aan dat je, zoo goed als ik, twee ellendige kilometers van het station tot hier vrij lang gevonden heb. Omdat ik graag gauw hier wilde zijn. antwoordde Mutaud ernstig. In elk geva! heb ik die twee kilometers afgelegd en jij ook. Te Champvert zouden wij dat niet hebben klaar gespeeld. Dat is zoo. Dus heb ik gelijk als ik zeg dat bet de lucht van het land is die ons de beenen heeft teruggegeven en die ons weer heele- maal in orde zal brengen. Met Paschcn gaan wij beginnen, dat zul je zien.... Madeleine luisterde, gelukkig nu zij zag, dat hare ouders zoo opgeruimd en zoo vol hoop waren. Op hare beurt vertelde zij hare verras sing en hare vreugde toen zij in de ver woeste kerk het ongeschonden beeld der Moeder Gods gevonden had. Inderdaad, het is merkwaardig, merkte moeder Mutaud op, dat dit beeld alleen m de algemeene verwoesting is bewaard ge bleven. Dat is een goed voorteeken. Ik zeg u dat het land, het oude dier bare land ons geluk zal brengen!.... rtep Mutaud uit. Hij legde het papier dat hem als bord diende op den vloer', nam zijn gias op, dat met helder water gevuld was en riep uit: Leve ons land!kinderen, ik drink op onze aeruggevonden streek.... Op dat oogenblik werd de deur, die op de straat uitkwam, langzaam geopend; een man verscheen op den drempel; hij bleef eenige oogenblikken staan. Dan trad hij eenige schreden naar voren, en vergat de deur achter zich te sluiten of liet ze met opzet open staan, Op bocs- aardigen toon zeide hij: Nauwelijks aangekomen en reeds een smulpartij, natuurlijk. Het moet trouwens dubbel pleizierig zijn met het geld van an deren lol te maken.... Kijkdaar heb je Grandinzeide Mutaud, die op dit oogenblik verrast was, want tot nu toe had hij heel en al verge ten, dat hun vijand reeds eenige dagen voor hen te Hattoncourt was aangekomen. Ja, hij was het, vader Grandin, altijd de zelfde, noch veranderd noch verouderd. De harde eindelooze maanden hadden van Mutaud en zijn vrouw bijna grijsaards ge maakt, maar zij waren langs hem heenge gaan, zonder hem te raken, zonder zlJ"e gezondheid te schaden en zonder zijn hard vochtigheid te verzachten. Het is Grandin.... herhaalde Mutaud, welke zich altijd illusies had gemaakt met betrekking tot den waren geestestoestand van Grandin. Waarachtig, wij hebben nog niet aan jou gedacht. Maar dat doet er niet toe. Je treft het juist goed, en wij gaan samen klinken. Maar we hebben slechts vier glazen. We zullen ons wel behelpen. Ro bert leent het zijne en Madeleine gaat het even spoelen. Grandin was midden in het vertrek blij ven staan. Zijn scherpe blik richtend op ieder van hen. Die blik bleef wat langer gevestigd op het zachte bleeke en vermoei de gelaat van Madeleine, en gedurende een seconde had men in de trekken van Gran din een uitdrukking van verwondering en medelijden kunnen lezen. Maar onmiddellijk wendde hij de oogen van Madeleine af en vestigde ze op Mu taud; Klingen? Dc dank Je: gij hebt mij al voldoende laten klinken.... Nog werd Mutaud niet boos. Hij zeide kalm en ernstig: Grandin, je doet verkeerd met ons voor den gek te houden en op zulk een dag zoo leelijk te zijn, den dag waarop wij weer op onzen geboortegrond tferug zijn, na zooveel treurige maanden van balling schap. Die ongelukkige geschiedenis van je verdwenen geld had niet zooveel tweespalt tusschen. ons moeten veroorzaken, vooral toen wij uit eigen beweging onze verant woordelijkheid erkend hadden, en wij ons verbonden hadden je het geld terug te ge ven zoo gauw als ons dat mogelijk was; van den andm-en kant had je niet te vree zen, dat wij Jean tegen je zouden ophitsen, want ik heb hem zelf gezegd, dat het ons onmogelijk was hem te ontvangen, hoezeer het ons speet, totdat je het geld terug had en onze onschuld was bewezen. Je kunt hem dat vragen, hij zal het je trouwens wel gezegd hebben; daarom schijnt het mij, dat het beter geweest ware indien je ons niet als vijanden beschouwd had.... Toch heb je dat tenslotte begrepen, omdat je hier bent, voegde Mutaud hem toe, mei de op rechtheid van zijn goed karakter. Ik zou overigens reeds vandaag naar je toe ge komen zijn, indien je zelf nu niet hier was. Is dat glas gespoeld, Madeleine? Het glas was nog niet gespoeld. Want noch Madeleine noch hare moeder hadden zich eenige illusie gemaakt omtrent de wa re gesteltenis van Grandin. Dit onverwacht bezoek scheen het jonge meisje het begin van nieuwe zorgen, te meer daar het haar verraste, nu zij weer nieuwe hoop voedde en het haar,, die met zulken vreugdevollen gloed in haar hart uit de kerk gekomen was, vol bedreigingen scheen. Toch stond Madeleine op toen Grandin begon te spreken. Je durft nog al! Wat een brutaliteit! zult toch wel niet denken da£ ik hier kom om mij met je te verzoenen. Ik mij met jelui verzoenen! Nooit van mijn leven. Al je mij laatsten cent van hetgeen je gestolen hebt, zou teruggeven, toch zou ik het nooit ver geten en het je steeds verwijten. Gestolen? riep Mutaud uit Gestolen?, Hoe, je neemt dat nog altijd aan? Grandin haalde de schouders op: Och, begin maar liever niet met op nieuw voor je onschuld te pleiten: hou al die groote woorden en holle zinnen maai bij je.... O, als ik er aan denk.... Zooals het meer bij menschen zooals Grandin gebeurt, werd zijn kwaadheid en zijn haat met elk zijner woorden nog groo- ter. Hij sprak met de tanden op elkaar gei klemd, en richtte zijne oogen op Murtaud, alsof hij hem wilde vernietigen: Als ik denk aan alles wat ik verduurd heb gedurende bijna drie jarenAls ik denk aan al het geld dat ik had kunneij verdienen met hetgeen )e gestolen hebt.... (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5