Gemengd Nieuws. De mijnwerkersstaking in Engeland. LONDEN, 17 Augustus. Het congres van mijnwerkers-afgevaardigden heeft vanmiddag besloten het bestuur te machtigen onderhan delingen aan te knoopen met de mijneige naars en de regeering dm tot een regeling van het geschil te komen op een grondslag, die voor het heele land gelden zal, De werkloosheid in Engeland. Herriot verdedigt zijn toetreden tot het kabinet Poincaré. De bankbiljettenvervalsching in Hongarije. Koning Boris. De gemeenteraadsverkiezingen in Servië. De strijd in China. Uit Per zie. Koning Feisal in Engeland. Kellogg. Hevige storm. Ernstig auto-ongeval te Amersfoort. Het trein*ongeval te Utrecht. Zijn fiets kwijt en ns?g 25. Vechtende zeelieden te Rotterdam. Een geval van verregaande verwaarloozing. Verdacht van oplichting.' Het doolhof op den Darthuizerberg. T ramontspor ing. Uit het land der onbegrensde mogelijkheden. HcIIandsche kolenboot op de Engelsche kust gestrand. Vechtpartij in een woon wagenkamp. Jeugdige dieven. Meelvervalsching in België. Een woesteling. De moord te Zierikzee. De voile trein. MARKTN UWS. VISSCHERIJ. KERK EN SCHOOL. Naar de Mi'ssie. De mijnwerkers willen de onder handelingen hervatten, De werkhervatting, LONDEN, 17 Augustus, Het aantal mijn werkers, dat het werk hervat heeft in de Midlands is 6098 in Warwickshire, 5288 in Kannock, 783 in Leicester en 1100 in Zuid- Staffordshire. Uit Schotland en Wales meldt men eveneens een belangrijke hervatting van het werk. LONDEN, 17 Augustus. Uit Newcastle wordt gemeld, dat de mijnwerkers in Nort humberland beginnen toe te geven. Honder den mijnwerkers hebben het werk in de mij nen te Watbottle hervat op de voorwaarden van den achturendag en de loonschaal van voor de staking. LONDEN, 17 Augustus. Het aantal werk- loozen op 9 Augustus bedroeg 1.594,200, wat 24,544 minder was dan een week tevoren. In deze statistiek zijn de stakende mijnwer kers niet opgenomen. Evenals in den oorlog staat thans het landsbelang op het 5. speL LY0N, 17 Augustus. Op de bijeenkomst van het socialistisch-radicaal verbond alhier heeft Herriot de beschuldiging van zich af gewezen, dat het het ministerie Briand-Cail- laux zou hebben ten val gebracht om zelf premier te worden. Vervolgens gaf hij een naderen uitleg over de vorming van zijn mi nisterie en zijn toetreden tot het kabinet Poincaré. Hij verdedigde de financiëele lei ders van het huidige kabinet waaraan hij toe voegde, dat inderdaad de politieke vrijheid op het oogenblik bedreigd wordt door de ge weldige hoeveelheid bons van de nationale verdediging, die in de tientallen miljarden loopen en door tendencieuze aanvallen plot seling ter inwisseling kunnen worden aange boden. De politieke vrijheid van handelen zal niet herkregen worden voordat dit ge vaar, dat het amortisatiefonds tracht te be perken, verdwenen zal zijn. Inderdaad zou ook Frankrijk's nationale «afhankelijkheid gevaar loopen als de re geering er in toestemde haar buitenlandsche politiek afhankelijk te maken van een heel stelsel buitenlandsche leeningen en credie- ten. Herriot is van oordeel, dat men de poli tieke vrijheid en de nationale onafhankelijk heid dient te beschermen. Door zich bereid te verklaren mee te werken aan de redding des lands, heeft hij niets van zijn denkbeel den prijsgegeven. Evenals in den oorlog, staat thans het landsbelang op het spel. Herriot laat het aan de republikeinen over te zeggen of hij de belangen van de demo cratie verraden heeft, door ze te koppelen aan de taak van het financiëele herstel des lands. LYON, 18 Aug. Na de uiteenzetting van Herriot, heeft de radicale en radicaal-socia listische organisatie, zonder voorbehoud de politieke houding van Herriot goedgekeurd. BOEDAPEST, 17 Augustus. Vanoch tend is aan de voorlezing van het vonnis eerste instantie een einde gekomen geheel introk, heeft groot opzien gebaard. BERLIJN, 17 Augustus. Bij de revisie van het proces tegen de vervalschers van de 1000 francsbiljetlen te Boedapest heeft Raba, de secretaris van prins Windisch- Graetz, zijn beschuldigingen, aan het adres van Bethlen, Teleki, Zadravec en den di recteur van de postspaarbank, die hij in de eerste instantie geuit heeft, ingetrokken. In zijn land teruggekeerd, SOFIA, 17 Augustus. De koning is van zijn reis naar het buitenland terugge- i keerd. Een overwinning voor de radicalen. BELGRADO, 17 Augustus. Volgens den officiëelen uitslag van de gemeente raadsverkiezingen in Oud-Servië en Mon tenegro hebben de radicalen in 1415 ge meenten de overhand behaald en de op positie in 539 (of, volgens Wolff in 593), waarvan er 438 de meerderheid schonken aan de democraten. Er ontbreken nog eenige uitslagen, doch die kunnen in de algemeene verhouding geen wijziging meer brengen. Het nationale leger in aftocht. PEKING, 17 Augustus. Uit onder schepte brieven blijkt, dat de troepen van het nationale leger een algemeene terug tocht hebben ondernomen en Kalgan en Soesi Joean ontruimd hebben. De troepen werpen loopgraven op langs de Gele Ri vier om de ^rbonden legers te beletten hun den terugtocht af te snijden. De bezetting van Hwailai wordt beves tigd. De sjah zet den opperbevelhebber in Khorassen ai. TEHERAN, 17 Augustus. De sjah is van een rondreis door Khorassan terugge keerd. Bij zijn bezoek heeft hij de degra datie en gevangenneming gelast van den opperbevelhebber van het Oosterleger we gens afpersing en dwingelandij. (Naar men weet is Khorassan onlangs het tooneel van een opstand geweest Red.) LONDEN, 17 Augustus. Koning Fei sal van IrSk is vanavond te Londen aange komen. Men verzekert, dat zijn bezoek ge heel van particulieren aard is, Hij treedt niet af. PAULSMITH, 17 Augustus. Kellogg spreekt het gerucht tegen, dat hij voorne mens zou zijn af te treden. NEW-YORK, 18 Aug. Een hevige storm heeft Maandagnacht de bovenstad geteisterd. 35 Huizen werden verwoest, een groot aan tal woningen werden beschadigd. Honderden boomen werden ontworteld. Telefoon- en telegraafdraden knapten door. De storm nam ten slotte den vorm van een cycloon aan. LONDEN, 18 Aug, Aanzienlijke schade is aangericht door een hevigen storm, die gis ter boven Londen en talrijke provincie-ste den heeft gewoed. De regenval te Ramsgate bereikte een record In verschillende distric- Prins Windisch-Graetz was ook vandaag ten werd veel vee door den bliksem gedood, wegens ziekte afwezig. terwijl boomen werden ontworteld. BOEDAPEST, 17 Augustus. De hou-; Te Twickenham geraakte een garage in ding van Raba, die zijn vroegere verkla-brand door den bliksem. Meer dan 30 auto's ringen aan een misverstand weet en in hun werden verweost. Op den Vlasakkerweg te Amersfoort, werd Maandagmiddag de gehuwde vee koopman A. van Doorn uit Soest met zijn rijwiel door een passeerende automobiel overreden. De man bekwam een hersen schudding en werd bewusteloos opgeno men. In zorgelijken toestand werd hij per luto van den geneeskundigen dienst naar iet ziekenhuis jervoerd. Den chauffeur xcit geen schuld. Omtrent het Dinsdagmorgen te Utreclü gepasseerde trein-ongeval op het empla cement van het Centraal-Station, ten ge volge waarvan groote materiëele schade aan de wagens en de spoorlijnen is toege bracht, kan nog het volgende worden ge meld: Van Amersfoort kwam op het tweede spoor achter het derde perron een goede rentrein aan, juist teen van het eerste spoor achter dit perron een goederentrein in de richting Amersfoort vertrok. De ma chinist van dezen trein moet wegens den mist het onveiligs signaal niet gezien heb ben of wegens de gladheid van de rails niet tijdig voor dit signaal hebben kunnen stoppen. De^trein reed tenminste door en greep even voorbij het derde perron bij den wissel den van Amersfoort komenden goederentrein in de flank. De aanrijding was zoo hevig, dat een deel van de wagens door de locomotief werd teruggedrongen, terwijl de locomotief van den uit Amersfoort komenden trein met het andere stuk doorreed, daar de machi nist van dezen trein de aanrijding niet tij dig bemerkt had. Dit trein-gedeelte sleep te een drietal omgevallen groote goederen wagens mede, die daardoor zwaar gehavend werden en waardoor de spoorbaan achter het derde perron ernstig beschadigd werd. Zelfs de spoorrails werden scheef getrok ken. Van het achterste gedeelte van den aangereden trein werd eveneens een drie tal wagens omvergeworpen, en zwaar be schadigd. Twee ervan waren vol geladen net kisten katoen, waaraan evenwel wei nig of geen schade werd toegebracht. Van den trein, die de aanrijding veroorzaakte, liep een tweetal wagens uit de rails, waarbij een groote goederenwagen totaal vernield werd en de overige min of meer bescha digd. Een 20-tons wagen, gevuld met steen kolen, werd eveneens omvergeworpen. De wagen bleef wonder boven wonder aap den rand van het viaduct van den Leidscben- weg staan. De locomotief, waarmede de aanrijding werd veroorzaakt, werd even eens belangrijk beschadigd. De aanrijding had voor het verkeer in de richting Amers foort, Amsterdam, Rotterdam enz. groote wanorde veroorzaakt, daar in totaal slechts twee sporen berijdbaar waren. Het oprui- mingswerk werd dan ook onmiddellijk met groote ploegen werkplaats- en wegperso- neel begonnen, zoodat na enkele uren reeds een derde lijn was vrijgemaakt. On der leiding van ingenieurs en technische ambtenaren werd begonnen met het sloo- pen van verschillende wagens.. Het zal nog geruimen tijd vorderen, voor dat alle lijnen weer berijdbaar zullen zijn. Op het Centraal Station waren de ge volgen van deze aanrijding goed merkbaar, vooral omdat het derde perron van den dienst was uitgeschakeld en alle uitgaande en binnenkomende treinen thans van het eerste en tweede perron uit worden be diend. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een enquête ingesteld. Aan de spoorbaan ZevenhovenNieuw- veen, had iemand zijn fiets' tegen een af sluitboom gezet. Toen hij zijn karretje weer wilde bestijgen ,was het verdwenen. De man dacht aan diefstal en informeerde aan het station Zevenhoven. Hier liet men hem eenige brokstukken van een rijwiel zien, welke men.... op de locomotief van den juist passeerenden trein had»gevonden. Of de overblijfselen soms van hem kon den zijn. zoo vroeg men hem. De man be aamde dit. Hij kreeg 25 boete op den koop toe, wegens het plaatsen van voorwerpen op den spoorbaan. Maandagavond ontstond op den Supiatra- weg een vechtpartij tusschen vreemdelin gen, die beëindigd moest worden door de politie, welke daarbij gebruik maakte van sabel en gummistok. De 36-jarige H. B.. uit de Timorstraat, werd door een der vechten den op het hoofd geslagen en bekwam een ernstige hoofdwonde. Oan de naastbijzijn- den politiepost werd hij verbonden. Een Noorsch zeeman, die ook bij de vecht partij was geweest, sprong, uit vrees ge arresteerd te worden in de Maashaven, om op deze wijze zijn schip te bereiken. Er werd een onderzoek ingesteld, doch de politie kon niet t® weten komen, of de Noor zijn bestemming had bereikt. De politie grijpt in. Reeds lang wisten de bewoners der May- straat te 's-Hage, dat er iets niet in orde was in perceel 72. Daar woonde namelijk een 27-jarige vrouw V. samen met een 19- jarig jongmensch. De vrouw stond op bet punt te scheiden van haar man, die zoo nu en dan eens aanliep bij haar, maar wien telkens de toegang tot het huis geweigerd werd. Zaterdagavond j.l. kwam hij weer en eischte zijn oudse zoontje, een jongetje van 7 jaar op. De vrouw werd woedend, be gon de man uit te schelden, waarop deze zoo kwaad werd, dat hij een ruit insloeg. Maandagmiddag nu, omstreeks 4 uur, kreeg deze vrouw ruzie met haar boven buurvrouw, waarbij de laaste haar er van beschuldigde, dat zij haar kinderen één van 7 jaar, één van 2 jaar en éèn van 8 maanden verwaarloosde en zelf uit ging, Toen deze ruzie eenigszins geluwd was en de vrouw met het jongmensch uit waren gegaan, gingen de buren eens kijken naar de kinderen, waarvan er twee den heclen dag al in den tuin gespeeld haddén zonder eten of drinken. Een meisje klom over de schutting en toen zij het kleinste kindje zag in een wiegje, vond zij, aldus het '„Vad." dit zoo'n vreeselijk gezicht dat zij de politie dadelijk waarschuwde. Een brigadier en eenige agenten opendén daar op de deur en traden het huis binnen. Ze vonden een klein kindje dat speelde met een scherpe bajonet en geheel vervuild was. Het kussentje was één korst vuil, de la kentjes zwart, terwijl het kindje zelf over het geheele lichaampje zoo vies was, dat de agenten het niet konden aanicn en zij de buren riepen of zij even zouden wiilen ko men, om te getuigen. Daarna heeft men de kinderen naar den politiepost gebracht het kleinste in het wiegje. Moeder en het jong mensch waren taartjes eten in de Pooten, bleek later. Het oudste jongetje wilde steeds naar zijn moeder, niet omdat het zooveel om haar gaf, maar uit vrees, zóó was het kind gedresseerd. De buren waren geheel onder den in druk. Vooral de bovenburen, wie door de vrouw gedreigd was, dat zij hen zou „dood steken." Omstreeks elf uur kwam de vrouw thuis in gezelschap van bet jongmensch en bemerkte zij, dat haar kinderen weg waren. Dit vond ze schijnbaar zoo ongehoord en brutaal, dat de man een agent binnen riep, om hem te vertellen, wat er alzoo tijdens hun afwezigheid gebeurd was. De agent nam beiden mee naar het politiebureau. De vrouw schold haar buren uit en larnen- teerde dat zij toch altijd zoo goed voor haar kinderen geweest was. Wat men goed zijn druft te noemen! Re inspecteur-wachtcommandant wist geen be tere raad dan den geneeskundigen dienst te telefoneeren. De dokter oordeelde den graad van vervuiling en verwaarloozing zoo ern stig, dat hij opname gelastte in het kinder huis Koningstraat. De inspectrice van de kinderpolitie werd met de zaak in kennis gesteld,, om te zien wat er voor de kinde ren te doen is. De Commissaris zal, indien noodig, de zaak voor de Justitie brengen. Na verhoor op het politiebureau werd de vrouw vrijgelaten. De jongeman was min derjarig en werd dan ook op het bureau vastgehouden totdat zijn vader hem halen kwam. De politie heeft te Alkamade (Z. H.) twee personen gearresteerd, verdacht van oplich ting. Zij poogden een stofzuiger te verkoo- pen en vroegen daarbij om voorschot. O.m. werd door den heer D. 35 afgegeven. Toen men later het apparaat weer terughaalde, z.g. voor demonstratie-doeleinden, kreeg B. arg waan en nam de politie in den arm. De heer D. F, Scheurleer had gemeend dit jaar het bezoek aan het Doolhof op den Darthuizerberg (Utrecht), oogluikend te kunnen toelaten, om den wandelaars een ge noegen te doen. Naar hij echter in de N. R, Crt. schrijft, was daarvan het gevolg: Dat men ten eerste dadelijk begonnen is, te trachten zich met geweld dwars door heggen een uitgang te verschaffen: en ten tweede het Doolhof ging gebruiken als. W. C.! Daar het hem niet mogelijk is, voor on afgebroken toezicht te zorgen en hij daaren tegen niet kan toelaten, hetgeen door jaren lange zorgen is tot stand gekomen, eenvou dig door baldadigheid te laten vernielen, bleef hem niet anders over dan de toegangen van het Doolhof te sluiten en van prikkel draad te voorzien. Het spijt hem voor de fatsoenlijke belangstellenden, maar hij weet geen ander middel voor zelfverdediging. Maandagavond heeft onder Heesch een ontsporing plaats gehad van de stoomtram van Veghel naar Oss. Hoewel de machinist voldoende signalen gaf, zette de bestuurder van de wegenwals der N.V. Utrechtsche we genbouw, zijn werktuig achteruit, hetgeen tot gevolg had dat de locomotief van de tram uit de rails werd gelicht en dwars op de lijn kwam te staan, ze werd zwaar beschadigd; van het opvolgend "personenrijtuig werden de ruiten vernield. Een direct ontboden werkploeg van de werkplaats te Veghel had vier uur later den weg vrij gemaakt. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Men schrijft aan cle „Leeuw. Ct.": In de eerste helft dezer .week kon men in Het Bildt en aangrenzende gemeenten een prachtauto met ongewone initialen zien toeren. Het was een „car'1 uit Amerika, welke door den eigenaar, den heer Rein Rozendal, op zijn reis over den Oceaan was medegevoerd, cm hier in het oude we relddeel zich van zijn eigen gemakkelijk en solied rijtuig te kunnen bedienen. De heer R, was vergezeld van zijn echt- genoote, van eigen naam IJmkje Beilanus. en van twee zoons, van wie de eene, een student in de medicijnen, dienst deed als chzufeur. De ouders waren beide geboortig van Het Bildt en van de meest eenvoudige afkomst, landarbeiderskinderen. Beiden had den slechts lager onderwijs genoten tot hun elfde jaar en door het destijds heerschende schoolverzuim ook niet( geheel geregeld. Op omstreeks 15-iarigen leeftijd met fa milie in Amerika' gekomen, hadden zij zich gevestigd te Paterson. De jongen was in dienst gekomen in een zijdefabriek, had zich met ijver en overleg bekwaamd in de ver schillende te verrichten werkzaamheden en was betrekkelijk spoedig meesterknecht ge worden met een salaris van 100 dollar per week. Verder was hij zelf een fabriek in eigendom machtig geworden en hoewel door tegenslagen al eens bijna zijn geheele ver mogen verloren hebbende, was godin For- tuna hem later ook weer goedgunstig ge weest. Zijn kennelijk schrandere en krachtige geest is echter zeker wel de hoofdfactor geweest voor het buitengewoon succes, door hem behaald in de fabrieks- en zakenwereld. Hij is tb*,ns eigenaar van zes fabrieken ter vervaardiging, verving en annexen van zij den stoffen. Drie gehuwde kinderen drijven tijdens zijn afwezigheid nu zijn zaken in Amerika. Twee zijner zoons hadden in den wereld oorlog vrijwillig dienst genomen en in Noord- Frankrijk medegestreden. Zij zijn gelukkig levend en onverminkt te huis teruggekeerd, maar de eene heeft later nog langen tijd gelden door den nadeeligen invloed, onder gaan van de gifgassen op 't oorlogsterrein. De heer en mevrouw Rozendal hebben in de buurt te St, Annaparochie en aan den OudebiUdijk tegenover den Koudeweg hun vergezellende zoons de woningen laten zien, waarin zij geboren en getogen waren, wel mede van de primitiefste behuizingen. Zij hebber, familieleden en oude vrienden en bekenden opgezocht en logenstraften niet het bekende: ,,de winnende hand is mild". Van Leeuwarden zijn ze vertrokken naar Groningen om verder in ons land o.a. Zwolle, Apeldoorn en Arnhem te bezoeken. Daarna wenschtën ze eenige fabrieksplaat sen in Duitschland, o.a. Kreeld, aan te doen. Vervolgens wareft ze voornemens een be zoek te brengen, aan België en N,-Frankrijk om zich daar ter plaatse eens te bevinden, waar de strijd mede het felst had gewoed, voor hen natuurlijk van bizondere attractie. Van de duizende en duizemde landverhui zers naar de Nieuwe Wereld en mede uit ons land zijn de meesten daar wel tot een trap van welvaart gekomen, welke zij in hun oud geboorteland zeker niet zouden hebben bereikt; ook zijn er menige voor beelden, waarbij de emigranten tot groot fortuin geraakten en de geschiedenis van den heer Rozendal behoort in laatste op zicht zeker reeds toto een der meest merk waardige en vermeldingswaardige, De bemanning gered. Het 1000 ton groote Hollandsche kolen- schip „Betsy Anna", is nabij Prawle Foint gestrand. Men vreest dat het schip, dat tusschen twee rotsen zit, totaal wrak'zal slaan. Dé bemanning, bestaande uit 16 koppen, kon te voet het strand bereiken. Volgens den stuurman was een dikke mist de oorzaak van de stranding. In het woonwagenkamp aan den Hes- senberg te Heerlen is het tot een ernstige vechtpartij gekomen waaraan een groot deel der bewoners deel nam. Reeds lang bestond er tusschen verschil lende families een veete welke de aanlei ding was dat men elkaar met messen, bij len en een riek te lijf ging. De politie verscheen weldra op het slag veld, waarop' de betrokkenen vluchtten. Een drietal personen, de gebrs. K. en S. werd verwond en moest door dr, Kools worden verbonden. De politie te Kerkrade beeft de hand ge legd op een viertal jongens, die er hun werk van maakten offerbusjes, welke in winkels voor de Missies hingen, te stelen en zich den inhoud toe te eigenen. Minstens negen busjes zijn door hen ge ledigd. Van het geld kochten zij snoepgoed, cigaretten,* enz. Een Nederlander verdacht. Voor eenige dagen werden bij een bak ker te Hasselt (België) 400 zakken bloem in beslag genomen, waarvan de inhoud met krijt was vervalscht. Een onderzoek wees uit, dat de bakker het meel te goeder trouw had gekocht. In verband met deze zaak wordt thans een onderzoek ingesteld te-gen den Neder lander, L. v. G., die te Hasselt een graan- en meelhandel leidt, alsmede tegen zijn zwager J. C., en H, T., beide laatsten van Belgische nationaliteit. Te Den Haag is gearresteerd een 29- jarige ®an, die, toen hij. Zaterdagavond niet thuis mocht komen, zijn 54-jarigcn V u eeni messteek in de hartstreek toe bracht, waarna hij zijn 25-jarige broer, die zijn vader wilde helpen ook eenige mes steken toebracht, waardoor deze verwond werd aan de pols en hoofd. Beide slachtof fers zijn in het militair hospitaal verbon den; de oudste gewonde moest ter verple ging worden opgenomen. Omtrent den Zaterdagavond te Zierikzee gepleegden moord waarbij de 28-jarige C. H. de G. door den 22-jarigen P. J. een steek in de borst werd toegebracht, wordt nog het volgende vernomen, Na den aanslag kon de G. nog enkele meters verder gaan, en viel toen op straat neer. Door eenige personen werd hij bij een familielid, dat daar in den omtrek woont, binnengedragen. Dr. De Ruijter, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste genees kundige hulp, waarna de ziekenauto van het ziekenhuis te Noordgouwe werd ont boden. Toen deze arriveerde, was het slachtoffer reeds overleden. De man was ongehuwd en stond over het algemeen gunstig bekend. De dader P ,J., die inmiddels is gearres teerd, is geen onbekende van de politie. Kortgeleden werd hij wegens diefstal van een rijwielplaatje veroordeeld, welke straf hij nog moest ondergaan. Aanleiding tot den moord schijnt minne nijd te zijn. De dader heeft bekend. We lezen in de Dordr. Crt.: „Een aantal reizigers dat Zaterdag met d<üJ trein van 4.58 uur in de richting Rot terdam wilde vertrekken heeft een onaan gename ervaring opgedaan. Deze trein, welke uit een groot aantal wagens bestond zal, wat men zoo gewoon lijk noemt „stampvol". Hierdoor kon een aantal reizigers geen plaats vinden. Onder leiding van den cnducteur werd een wan deling ondernomen, die begonnen werd ge heel aan het achtereinde van den langen trein. Portier na portier werd geopend en de inhoud van elk compartiment nageteld Hier en daar werd nog iemand in een coupé bijgestopt, maar de menigte, die nog geen plaats vond, slonk slechts weinig. Ten slotte bleek, dat er geen plaats meer was: de derde, tweede en eerste klasse zaten stampvol. Natuurlijk was het vertrekuur door het lange plaatszoeken reeds ver overschreden. De conducteur gaf het vertreksignaal, het geen toch feitelijk alléén tot de bevoegd heid van een chef behoort, en de trein zette zich in beweging hoewel nog verschil lende menschen op het perron stonden, Eén onzer redacteuren die mee moest met dezen trein en enkele personen zagen kans op den in beweging zijnden trein te sprin gen en zich een nauw staanplaatsje te veroveren in het gangpad van een eerste klasse wagen. Een aantal menschen zag echter hiertoe geen kans of durfde den min of meer gevaarlijken sprong niet te maken. Wij zagen door het geopende raampje hoe deze menschen dep conducteur waarschuw den, dat zij nog mee moesten. Maar aan hun verzoek om den trein te doen stoppen werd niet voldaan. Nog juist hoorden wij hoe een moeder zich beklaagde tegenover den conducteur, dat haar kinderen reeds een plaats in 'den trein hadden, en zit zelf toch ook mee moest. Alle verzoeken en waarschuwingen ten spijt reed de trein door naar Rotterdam. Het wil ons voorkomen, dat veel tijd en veel onaangenaamheid zou zijn voorkomen, indi enreeds dadelijk één of meer wagons waren aangehaakt; dan was de trein eerder vertrokken, alle reizigers hadden een plaats gevonden en niemand had zich aan het ge vaar, om op een reeds rijdenden trein te springen, behoeven bloot te stellen.'' GRONINGEN, 17 Aug. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 17 Aug. 16 Aug. 10.50-13.50 10.50-13.50 7.50- 8.90 8.00- 8.00- 8.00- 8.50- 9.00 9.40 8.75 9.40 7.00- 9.15 7.95- 8.75 8.00- 9.10 7.75- 8.50 9.00- 9.50 7.75- 8.75 7.75- 8.75 10.00-16.75 10.00-16.25 25.00-40.00 16.00-21.50 20.00-37.00 16.00-23.00 10.00-14.00 10.00-14.00 Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Geie haveiv Zwarte haver BI. peulvruchten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon. Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 kg rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. AMSTERDAM, 17 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonten f 44.20, id. bl. eigenheimers f 2.302.50, id. eigenheimers f 2.402.60, IJpolder eigenheimers f 2.452.50, id. blauwe eigenheimers f 2.452.50, id. mui zen f 2.803.50, Andijker bonten f 3.15 3.50, Langedijker muizen f 4.204.55, Noord-Holl. eigenheimers f 2.102.45, id. blauwe eigenheimers f 2.452.60, Rijper muizen f 2.303.50, Beverwijkder zand- aardappelen f 4.204.30, Hillegommer zand- aardappelen f 44.20, Flakkeesche eigen heimers f 2.502.60, id. bl. eigenheimers f 2.402.50, alles per hl. AMSTERDAM, 17 Aug. (Bericht van de firma De Jong Koene.) Meloenen. Ananas f 0.300.50, netmeloenen f 0.250.48, karbonkels f 0.500.80, suikermeloenen f 0.360.64, perziken extra f 0.160.24, idem I f 0.080.14 per stuk N> H. suiker peren f 69, dirkjesperen f 69, heeren peren f 68, Oos kinderen of kruideniers peren f 0.28—0.42, E)r. Cornelius f 3036, Clapp's f 24—28, Keswick f 22—26, Yellow Transparant f 3036, Profefsc bessen f 44 52, torsbessen f 33238, druiven blauw f 9011, druiven wit f 5070, pruimen Friesche f 2032, dubbele witte f 4258, Belle Lvmvain f 4246, gele pruimen f 22 26, reine cloudes f 4253, snijboonen f 10 16, enkele spercieboonen f 1216, dubbele spercieboonen f- 56, tomaten f 2023, augurken fijn f 6080, idem grof f 5.40- 7.20 per 100 kg. bloemkool extra f 1622. idem I f 812, komkommers geel I f 4.80 6, idem II f 3.204 per 4100 stuks; epen f 1219, selderie f 37, perselie f 24 per 100 bos; andijvie f 1.40—2.30, sla f 12.40 per 100 krop; zandaardappelen f 6.707.20, drielingen f 33.80 per 100 kg. Bloemen. Badley f 46, Columbia f 3 4.50, Verschure f 34, Golden Ophelia f 3—3.50, Pernett f 2.50—3.50, Ophelia f 3— 4, sunburst f 2.503.50, keizerin f 23 per 100 stuks; Lelies f 715, Am. anjers f 47 Gladiolen f 23, Dalia's f 14 per 100 stuks; Snijgroen f 37 per 100 stuks. BODEGRAVEN, .17 Aug. Kaas. Ter markt waren 285 wagens. Prijzen f 13744, rijks- merk le soort f 4651, 2e soort f 38—44, zware f 55. Handel flauw. GRONINGEN, 17 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 35—390, 2e f 275 300, 3e f 175varekoeien le s. f 300325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.760.78, 2e s. f 0.600.69. slachtvee 200 vroegmelk- koeien le s. f 325375, 2e s. f 250300 kalfvaarzen le s. f 300320, 2e s. f 175200, le s. f 0.920.94, 2e s. f 0.660.88 p. kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 vette schapen le s. f 3539, 2e s. f 2832, weide- schapen le s. f 3338, 2e s. f 2528, weide- lammeisen f 1014vette kalveren le s. f 0.951, 2e s. f 0.800.85 vette lammeren f 1821 loopvarkens f 20'17, vette var kens f 0.740.76, 2e s. f 0.700,72, Lon- densche varkens zouters le s. f 0.69 0.70, biggen f 1015, f 1.502 per week. Aanvoer 144 vette koeien, 259 kalveren, 45 melk- en kalfkoeien, 59 stieren, 1076 schapen, lam eren, 721 vette en Llon- densche varkens, 440 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee niet vlug, doch prijshou dend verhandeld. Voor slachtvee waren de prijzen iets vaster. Stieren nauwelijks prijs- houdenn. Vette en nuchtere kalveren hooger, de laatste f 610 per stuk. De stemming voor wolvee was over 't geheel iets beter. Vette lammeren tot iets hoogere prijzen ver handeld. Vette varkens en zouters met vlug gen handel tot hoogere prijzen. Biggen iets vlugger verhandeld. HULST. 16 Aug. Granen. Aanvoer klein. Prijzen tarwe f 12.50 rogge f 10 gerst f 9.50 erwten f 15. Vee. 36 vette runderen 4551 ets. per kg.36 vette kalveren 3242 ets. per kg.141 nuchtere kalveren f 718 3 scha pen f 1528 p. st. Eieren. Aanvoer 132.000 stuks, f 77.50 p. 100 st. PURMEREND, 17 Aug, Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 20.000 eenden eieren f 6.306.50 en 62.000 kippeneieren f 6.409.30 per 100 stuks. PURMEREND, 17 Aug. Kaas. Aanvoer 24 stapels fabrieks- f 36, met merk f, 42, 54 stapels boeren- f 36, met merk f 40, 4 stapels Goudsche:- f met merk f 43. Boter. Aanvoer 1140 kg. f 1.751.85. Vee. Aanvoer 590 runderen w.o. 330 vette koeien f 0.751 per kg. melk- en gelde- koeien f 125385, 89 vette kalveren f 1.10 1.25 per kg.203 nuchtere kalveren f 8 30 54 stieren 23 paarden f 1002200 '790 schapen f 2335 840 lammeren f 13 18, 450 vette varkens slachtvarkens f 0.72 0.80 zouters f 0.700.73 per kg., 132 ma gere varkens f 26—46,264 biggen f 1624,36 geiten en bokken. Handel in runderen, schapen en vette var kens matig, vette kalveren stug. Pluimvee. Jonge hanen f 0.152.40 per stuk. Eieren. Kippen- 6.507.50, eenden- ƒ6. ROERMOND, 16 Aug. Eieren. Aanvoer 2.550.000 stuks. Prijzen hoogste ƒ8, mid den- 7.50, laagste 7, idem kleine 5.90 6.40, eenden- 6.907.40. MEDEMBLIK, 17 Auggusius. R. K, Marktvereeniging „St. Jozef". Aardappelen^ Groote Muizen 22.35, Kleine Muizen 1.45—2,25, Groote Witte 1.35—1,60, alles per halve H, L, Aanvoer 200 manden of zakken. Kool: Bloemkool 212.50 p, 100 stuks. BODEGRAVEN, 17 Augustus. Kaas: Aan voer 284 partijen, waaronder 225 Rijksmerk, 13213 stuks, wegende pim. 105704 K. G. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk le soort 4651; 2e soort 3844, zwaardere tot 55, zonder Rijksmerk 3744. Handel flauw: Varkens: Aanvoer 88 stuks. Prijs: Magere 3862, Biggen 1525. Handel matig. „Afslagvereeniging Beemster, Purraerend en Omstreken" Maandag 16 Augustus. Zak aardappelen 0.721.42 per zak, 25 K.G.; zak kl. Aardappelen 0.68—1.04 per zak 25 K.G.; zak slaboonen 0.532.06 plr zak, 15 K.G.; Snijboonen 0.202.70 per zak, 15 K.G. Perziken 712.per 100; Pruimen 0.200.31 per K. G.; Komkommers 1.704.60 per 100; Tomaten 0.110.27 per K. G. Appels: Bloemzoet 18; Codlin Keswick 0.110,18; Tulpappel, roode 0.090.16; Yel low Transparant 0.22—0.39, alles per K. G. Bloemkool 1.5013.90 per 100; Roode kool 5,10—5.80 per 100; Postelein 0.12 per K. G.; Andijvie 3.90 per 100 krop; Selderij 4.per 100 bos Rabarber 2.703 per 100 bos; Bie ten 613.50 per 1000; Wortelen 20.60 per 100 bas; Uien 1.151.95 per 25 K.G. Clapp's Favorite 0.110.25; Kruidenierspeer 0.240.41; Seigneur d'Esperen 0.150.19; Suikerpeer 5.107.60 per 100 K. G. Dirkjes peer 5.6010.60 per 100 K.G.; Trosjes peer 3.10—4.10 per 100 K. G. SNEEK, 17 Aug. Vee. Ter markt waren 111 melk- en kalfkoeien, 200375, 20 vette koeien, 200360, 8 vette kalveren ƒ3585, 111 nuchtere kalveren 612, 536 graskalveren 3595, 101 schapen 203, 40 lammeren 1520,994 varkens 50120, 124 biggen 1316. Men besteedde voor vette runderen 4047% ct., idem kalveren 50—60 ct., id. varkens 3236 ct., zouters 3235 ct. per kg. De handel in melkvee, vette koeien en id. id. kalveren, en nuchtere kalveren was prijs houdend. Voor wolvee bestond meer vraag, doch de prijzen waren nog laag. Varkens en zouters noteerden lager. De handel in biggen was kalm. VENLO, 16 Aug. Eieren (Coöp. Vei lingsver.) Aangevoerd 590.000 stuks. Prijzen kippen-7.107.80, id. kleine 6.307 eenden 6.507. WIJK BIJ DUURSTEDE, 16 Aug. Fruit. Ter veiling besteedde men voof N.H. suikerperen 10%16, kruideniersK- 2730, Dirkjes- 812, hand- 1318%, wijn- 26% 30, blanke Golling 1517, Clapps Favo rite 2227, dubb. witt. pruimen 3740, Keizerinnen 6%9, YeUow transparant 39 45, Reine Victoria 3037, Heerepeeren 8 14, handperen 915, Beurré de Mérode 10%15, meloemen 1019, blauwe prui men 21%30, tafelappelen 3038, frarm bozenappels 16%20, kermisperen 1015 St. Jacobsappels 7 10, diamantperen 15% 19, Belle de Louvain 3540, Sijsjes 1015 framboospruimen 2832, Pond Seedling 34%—38% ct. per kg. CULEMBORG, 17 Aug. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Heerenperen le soort 310 ct., Dirkjesperen le soort 36 ct., Clapps Favorite le soort 1423 ct., Beurré de Mérode le soort 817 ct., Juttenperen le soort 2426 ct., Konings- pitten le soort 810 ct., Diamantperen le soort 67 ct., peren van As le soort 44 ct-, Suikerperen le soort 58 ct., Fransche suikerperen 3 ct., Noord. Holl. suikerperen le soort 67 ct., Charle- monsky le soort 15 ct., Bon Chrétien Wil liams 14 ct., Tesselaars 23 ct., Glas appel le soort 1315 ct., Codlin Keswick le soort 11 ct., Bloemzoet 4 ct., Krozen 192C ct., lichte id. 1722 ct., 14 ct., Reine Victon. 40 ct., alles per kg. Perziken 42 ct. p. stuk. GRONINGEN, 17 Aug. Eieren lager, in den groothandel 66.50 p. 100 st., in den kleinhandel 1.40 p. 20 st. ROOSENDAAL, 17 Aug, Botermijn. Aanvoer 36.950 kg. Prijzen hoogste 1.85, midden- 1.79, laagste 1.72. VEENENDAAL, 17 Aug. (Weekmarkt) Eieren 7.25—8.00 p. 100 Aanvoer 230.000 stuks. Handel trager. Biggen 1422 p. stuk. Aanvoer 360 stuks. Handel traag doo den velen aanvoer. ROTTERDAM, 1 7 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 249 paarden, 83 veulens, 557 magere runderen, 955 vette runderen, 623 vette en gras kalveren, 382 nuchtere kalveren, 306 schapen of lammeren (41 var kens, 159 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. 110115 c., 2e qual. 100— 90 c., 3e qual. 8070 c., ossen le qual. 100 105 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 70—60 c., stieren le qual. 9095 c., 2e qual. 8070 c., 3e qual. 6050 c. per kg., vette kalveren le qual. 145165 c., 2e qual 120100 c., 3e qual. 8085 c., melkkoeien f 195390, kalfkoeien f 200400, stieren f 180460, pinken f. 150175, vaarzen f 160180, werkpaarden f 160300, slachtpaarden f 90- 150, hitten f 95160, veulens f gras kalveren f nuchtere kalveren f 914, fokkalveren f 1226, biggen f 1525, over- Vet vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer in alle soorten zeer matig verhandeld. Melk- en kalfkoeien met iets williger handel; nuchtere kalveren met onbeduidenden aan voer en handel. Biggen en overloopers rede lijk verhandeld tot iets vastere prijzen. Paar den eveneens redelijk verhandeld. Eieren. (Rott. Veiling). Kipeieren f 3.50 8.35, Eend-, f 5.50—6.65. Aanvoer 130.000 stuks. (Rott. Consumptieveiling). Kipeieren f 6.25—7.75, Eend,- f 6—7, Kalkoen- f 8—. 10. Aanvoer 80.000 stuks. IJMUIDEN, 17 Aug. Aan de Rijksvisch- afslag waren 6 stoomtrawlers. Prijzen waren; Tarbot f 2.20—1.65, tongen f 2.90—1.70 per kg; griet f 6030, gr. schol f 4139, md. schol f 3734, zetschol f 3028, kl. schol f 1913, f 12.505, scharren f 10 2.40 per 50 kg; roggen f 2012 per hoop; vleet f 1.920.72 per stuk makreel f 25 22, Pieterman en poon f 12.504.90, gr. schelvisch f 3622, md. schelvisch f 2718, k.md. schelvisch f 108, f 83.80 p. 50 kg; kabeljauw f 5529 p. 125 kg; gr. gullen f 147, kl. gullen f 7.502.40, wijting f 3.40 —2.20 p. 50 kg. A.s, Vrijdag vertrekken uit het kloos ter der Paters Capucijnen te Breda drie missionarissen naar hunne bestemming in Oost-Indië: Pater Suitbertus Datnen (Ter- heyden); Pater Benitius Pijnenburg (Hel- voirt) en Broeder Leopoldus Schellekens (Rielj. Pater Suitbertus en br. Leopold wa ren al jaren daar werkzaam. Jversigsiioeffi- de, tot heden rector van het iongenswees- huis te Padang, is nu benoemd tot pastoor te Meaan; pater Benitius wordt ter be schikking gesteld van den apostolische pre fectuur te Padang en broeder Leopoldus hervt zijn werkzaamheden op West. Borneo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6