De burgeroorlog in Mexico. Verkeersongevallen, De diefstal bij de Haarl. Bank. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Donderdag 19 Augustus 50ste Jaargang No. 16331 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad DE BEVOLEN OPTOCHT VOOR KEIZER NERO-CALLES. Agenda 20 Augustus Een otter gevangen van een Meter lengte. Het 75-jarig bestaan van de congregatie der broeders der zeven Smarten van Maria. De opstalrechten in den Haarlemmermeerpolder. Auto-ongeluk. Brand aan het IJmuider strand. Het auto-ongeluk te Hillegom. VAN ONZE RECHTBANK. Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Graïische Vakken. GEMEENTERAAD. De asphalteering in Haarlem. Een vacantiedag, die om herhaling vraagt. Gemeentezaken. HEEMSKERK VELSEROORD. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht DRIEHUIS—VELSEN. WIJK AAN ZEE. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week f Per kwartaalf 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 1 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. flM'IH llllln Hl HHMIHMtillllWMlBiHMBMKHKiiBi Ba contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertenties tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod* advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f Oflftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f b») eenongeval m®t f250, II.n verrekent voor een der volgende uitkeeringen: «JuUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen. doodehjken afloop. Alle abonnee tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies van een hand, flOR een voet 0f een oog; 1 ILO," bij verlies van een f Cf| bij 'n breuk van ft (1 m bij verlies v. een duim of wijsvinger: 1 UU. been of arm: lftU» andere vinger. Door JUAN DIEGO. (Romeinsche dienst). De Kerkvervolging in Mexico, die tbans de helle vlammen van een burgeroorlog ontsto ken heeft, is op zich niets nieuws in dit on gelukkige land. Geen enkele thans levende Mexicaan heugt zich een tijd, waarin de Kerk in Mexico niet onder gehate uitzonderings wetten gesteld was. Ook de nieuwste despotische maatregelen der regeering bevatten in wezen niets nieuws. Ze zijn slechts de verdere uitwerking van hetgeen de zoogenaamde wet van 1917 reeds in kiem bezat. Reeds in het jaar 1833 werd de katholieke tJniversiteit der stad Mexico uit louter geld zucht door de regeering geconfiskeerd. De kapel dezer hoogeschool werd in een kroeg veranderd. De kerk van Cuantla maakte men tot een stationsgebouw en de andere gods huizen veranderde men in gevangenissen, warenhuizen en openbare hallen. „WETTELIJKE" BEROOVINGEN. Eerst in het jaar 1857 echter werd de katholieke Kerk van al hare rechtsaanspra ken beroofd. De tot dan wederrechtelijk ge dane confiscaties, verkregen nu door de wet van Juarez een „gewettigd" cachet. Aan deze .„wet" hebben zich sindsdien alle opvolgende regeeringen gehouden. De katholieken behiel pen zich van toen at aan, met hunne kerken te laten bouwen als privaat eigendom van eenige katholieke personen. Doch de regee ringen zochten ook dezen uitweg onbegaan baar te maken. De tegenwoordige regeering overtreft al haar voorgangsters door de bru tale manier waarop zij elk zuchtje van ker kelijk leven in den kiem zoekt te verstikken. ZES PRIESTERS VOOR 300 KER KEN EN DRIEHONDERDDUIZEND KATHOLIEKEN. Ia 1922 reeds hadden de radicalen in Yuca tan, een staat van 300.000 katholieken met 300 kerken en 111 priesters, het getal der toelaatbare zielzorgers tot op 6 gereduceerd D« staat Tabasco blijft hardnekkig bij zijn onzinnigen eisch, dat elke priester in dezen staat getrouwd moet zijn. Tengevolge hiervan is er in dezen staat sinds drie jaren geen enkele katholieke zielzorger meer. DE DEMAGOGISCHE VERWOR- DING VAN HET OPENBARE LE VEN. Men vraagt zich verwonderd af: hoe kun nen zich nu de 15 millioen katholieken van Mexico dergelijke gewelddaden laten welge vallen? Het antwoord is eenvoudig: Omdat het openbare leven van Mexico in zoodanige de magogie vervallen is, dat de verkiezingen in het geheel geen uitdrukking van den volks wil zijn; en omdat het voor fatsoenlijke men- schen practisch onmogelijk is, in het poli tieke leven van het land ergens, waar ook, een stem te krijgen. Weliswaar beweerde president Calles, dat de laatste verkiezingen „in den volsten vrede, gelijk nog nooit voorheen in de geschiedenis van. Mexico" verloopen waren, maar de zeer goed ingelichte „Correspondence News Ser vice" in Washington, stelt intusschen vast, dat bij de laatste verkiezingen minstens 25 menschen vermoord werden. Slechts een door rechtschapen en intelligente lieden ge leide contra-revolutie kaa in Mexico op nieuw orde scheppen. Maar de Kerk orga niseert begrijpelijkerwijze geen revolutie en het katholieke volk is te weinig tot eigen zelfstandig optreden en tot een georganiseerd voorgaan geschoold geworden. Men bouwde vlijtig kerken en scholen, maar vergat daar naast voor een machtige katholieke pers en een uitgesproken vereenigingsleven te zorgen Zoo hadden de vijanden der Kerk het al bij eonder gemakkelijk. Zoo gelukte het aan de heffe der Mexicaansche samenleving, aan een1 handjevol politieke avonturiers en arbeids- schuwe arbeidersleiders, die nauwelijks drie procent der bevolking achter zich hebben, een volk van vijftien millioen katholieken op bolsjewistische wijze te regeeren, geheel naar Russisch model. PROPAGANDA-LEUGENS. Geweldenaars zoeken steeds hunne hande lingen op een leugenachtige wijze voor de buitenwereld te rechtvaardigen. De Mexicaansche regeering benutte hare diplomatieke vertegenwoordigingen in de gansche wereld, om allereerst de katholieken- vervolging als zoodanig geheel tegen te spre ken. Toen deze leugen echter in het geheel niet meer opging, begon ze den katholieken de schuld aan den burgeroorlog in de schoe nen te schuiven. De liberale bladen in Euro pa drukken nu deze propaganda-artikelen met welbehagen en critieklaos af, natuurlijk. WIE ZIJN DE BEWONDERAARS DER CULTUUR? Een der beschuldigingen, die men tegen de Kerk in Mexico heeft naar voren gebracht, betreft de afkeerigheid van alle ontwikkeling der Mexicaansche geestelijkheid. Daartegen over staat vast, dat wat er überhaupt aan ontwikkeling en civilisatie in Mexico voor banden is, uitsluitend aan de geestelijkheid te danken is, door wie ook het geheele onde - wijswezen in het leven geroepen werd. Voor kort nog verklaarde Coolidge, de president der Vereenigde Staten, in een openbare rede voering, dat de eerste universiteit op den bodem der Nieuwe Wereld, de katholieke Universiteit van Mexico geweest is, die door de Jezuïeten in 1888 gesticht werd, maar door de regeering geconfiskeerd en vernie tigd is. Wanneer, trots de bemoeiingen der Kerk, heden nog 80 pCt. der bevolking uit analphabeten bestaat, dan is dat enkel en alleen de schuld der revolutionnaire regee ringen, die reeds een eeuw lang niet slechts niets voor het onderwijs deden, maar oo!-. nog alles in het werk gesteld hebben om het land van zijn beste scholen en van zijn beste leerkrachten te berooven. Juist de regeering van Calles toont zich in hoogsten graad van den cultuur afkeerig, wijl ze door haar ge- weldmaatregelen tegen de Kerk en tegen de katholieke scholen, ook nog het laatste restje van volksontwikkeling en onderwijswezen uit louter partij-fanatisme vernietigt. VAN EEN INTERDICT IS GEEN SPRAKE. De berichten van verschillende bladen, als zouden de bisschoppen van Mexico of zelfs de H. Stoel, een interdict over het land heb ben uitgesproken, berusten op onwaarheid, of op een misverstand. De bisschoppen heb ben hunne priesters slechts medegedeeld, zich niet te onderwerpen aan hetgeen de re geering zich aanmatigt met de willekeurige aanstelling van zielverzorgers en het onrecht vaardig ingrijpen in het uitoefenen van het priesterlijk ambt,en derhalve liever zich de tijdelijke sluiting der kerken en de gevange nis te laten welgevallen. Van een interdict is echter geen sprake. Calles heeft zich nu voor kort laten be- wierrooken door een sympathie-optocht van arbeiders en ambtenaren. Aan deze clown- nerie namen ongeveer 50.000 menschen deel, van wie echter de meesten niet eens wisten voor welk doel zij, onder bedreiging van on- middelijk ontslag, uit hun werk naar de straat gecommandeerd werden. Onder die 50.000 waren er misschien 10.000 socialisten en 5000 vrijmetselaars. De rest zoo deelt een libe raal Engelsch journalist mede droeg, zoo als de meeste Mexicanen, de medaille van Onze Lieve Vrouw van Guadalupe om den hals en meerderen baden zoowaar openlijk den Rozenkrans. En op deze „uiting van sympathie" beroept zich nu president Calles als op een teeken, dat de „massa" van het Mexicaansche volk achter hem staatl Sociëteit „St, Bavo" „Alberdingk Tkijm" 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur „St. Caecilia'* 8 uur Ledenvergade ring „Geel Wit" 8 uur „Amicitia" 8 uur Gecombineerde Besturen Overheidspersoneel 8 uur Stuca- doorspatroons 4 uur. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89J4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 2i uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m, gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged- Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereenigiug, afd. Haar lem, Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hel gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoot 10392). Dinsdagmorgen in de vroegte zagen een paar bloemenophalers van de Centrale Aalsmeersche Veiling, die met een vlet langs den Aalsmeerderdijk voeren, nabij de Geniebrug aldaar, in den graskant een ot ter liggen van ongeveer een meter lengte, die nog telkenen van leven gaf en aan den kop ernstig verwond bleek te zijn. Vermoed wordt, dat 't dier zijn verblijf hield in de fortgracht, 's nachts den weg wilde oversteken, door de felle lichten van een passeerende auto verblind raakte en onder de wielen terecht is gekomen. De otter werd direct op den wagen gelegd en nog denzelfden dag werd het kostbaar huidje „aan den man" gebracht. Bezoek van Z. D. H. den Bisschop. Dinsdagavond te zeven uur arriveerde Z. D, H. de Bisschop van Haarlem op de Bis schoppelijke Nijverheidsschool „St. Gerar- dus Majella" te Voorhout, ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van de Broeders-Congregatie der Zeven Smarten van Maria. De leerlingen der school stonden met de 13 vaandels der ambachten langs de oprij laan opgesteld en knielden bij het binnen rijden van den Bisschop eerbiedig neder, terwijl de Eerw. Broeders, met aan het hoofd de Algemeene Overste en de Overste van het gesticht Z. D. H. begroetten. De Algemeene Overste, de Eerw. Broeder Caspar, heette den Bisschop hartelijk wel kom en dankte hem voor de groote eer van zijn komst. Z. D. H antwoordde, dat hij met zeer veel pleizier het feest der Congregatie kwam me devieren en sprak de hoop uit, dat allen zich in de rechte feeststemming mochten bevinden Vervolgens voerden een twintigtal leerlin gen eenige gymnastische standen uit, welke de hooge goedkeuring van Z. D. H. mochten wegdragen Na een défilé der 13 vaandels der ambach ten, werd Monseigneur naar de tentoonstel ling geleid door den Zeer Eerw. Rector Roozen en de Algemeene Overste. Her haalde malen mochten deze uit den mond van Monseigneur Callier vernemen, hoe groote lof en bewondering hij voor het ten toongestelde had. Woensdagmorgen te klokslag negen uur vond in de kapel van het gesticht een Pon tificale mis plaats. Het koor bestaande uit Eerw. Broeders en jongens van het gesticht, voerde bij het binnenkomen der kapel van Monseigneur op zeer plechtige wijze het „Ecce sacerdor Pontifex' uit. De Bisschop werd geassisteerd door den Zeer Eerw Heer van Kersbergen, Pastoor van de parochie van de H. Uicolaus en Barbara te Amsterdam als Presbyter- Assistens, als Troondiakens fungeerden de Zeer Eerw Heer D. Schrandt, pastoor te Haarlem en de Zeer Eerw. Heer P. J. Schra- vemade, Pastoor te Voorhout, terwijl Diaken en Subdiaken waren resp. de Zeer Eerw, Heer Leuzen, Pastoor te Leiden, broeder van de algemeene Overste en de Zeer Eerw. Pater Keizers, Rector van het St. Willebror- dus College te Katwijk a. d, Rijn. Semenaristen van het groot Senemarium te Warmond fungeerden als lagere assisten- ten. Na afloop der Pontificale mis vond in de aula een plechtige receptie plaats, waarna allen zich aan een gemeenschappelijk feest diner vereenigden. Verschillende bloemstukken mochten wij opmerken, w.o. een van den Burgemeester van Voorhout. In den Haarlemmermeerpolder werd op gericht een vereeniging van opstalhouders en erfpachtnemers in den Haarlemmermeer polder, welke ten doel heeft de belangen van deze groep van personen, die wonen langs den Ringdijk van dezen polder te behartigen en voor te staan. Men kwam tot de oprichting van deze vereeniging naar aanleiding van het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om de op stalrechten aanmerkelijk te verhoogen, zoo dat deze voor vele personen bezwaarlijk en niet dan met groote moeite kunnen wor den opgebracht. Door genoemde vereeniging werd dan ook spoedig besloten om een verzoek te richten tot het polderbestuur om het genomen be sluit tot verhooging der opstalrechten we der in te trekken, waarbij verschillende ar gumenten tot staving van dit verzoek wer den aangevoerd. Toen dit niet het gewensrhte gevolg had, vond men 't maar het beste, zich tot Ged. Staten te wenden, die de toezegging deden om de vereeniging binnenkort met hun zienswijze op de hoogte te stellen. Naar aanleiding hiervan wejd in hotel „De Landbouw' 'te Hoofddorp weder een ledenvergadering van genoemde vereeniging gehouden, om de belangrijke zaak nader onder de oogen te zien. De gehouden be sprekingen konden echter in de gegeven omstandigheden nog slechts een voorloooig karakter dragen en hebben geleid tot het besluit om een nieuwe ledenvergadering uit te schrijven. Dinsdag raakte de Ijpstuurder van een uit Wassenaar komende^ auto in Haarlem mermeer de macht over 't stuur kwijt, met het gevolg, dat 't motorrijtuig tegen een boom botste, deerlijk Werd gehavend en naar een garage moest worden gesleept. De chauffeur kwam er als door een won der met een paar lichte kwetsuren af. Gistermorgen, omstreeks half 4, ontdekte de kustwacht brand in de op een hoop gesta pelde strandstoelen van den heer G. Zij waarschuwde de vletterlieden, die den eige naar wekten en met hem trachten te red den, wat te redden viel. Bij den stevigen wind was dat echter niet veel in die riet massa en na een kwartier behoorde deze zonderlinge brand weer tot het verleden. De politie stelt een onderzoek in, omdat het niet ongerijmd is, dat nachtelijke wan delaars hier door verregaande roekeloos heid of erger, een zeer ernstigen schade post hebben veroorzaakt. Naar wij vernemen zal de strafzaak tegen den vroegeren bediende van de Haarlem- sche Bank, verdacht van diefstal van 2.500 ten nadeele van die Bank, 2 Septem ber a.s. door de Haarlemsche Rechtbank verder behandeld worden. Op verzoek van den verdediger werd in dertijd door de Rechtbank bevolen een on derzoek naar beklaagdes geestvermogens in te stellen. Eenige maanden geleden is de 19-jarige Verkade, wonende te Den Haag en student aan de Middelbaar Technische School te Haarlem, door een auto dood gereden. De bestuurder van den auto, welke het ongeluk veroorzaakte, F. K., uit Hillegom. werd door de Haarlemsche Rechtbank tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis is hij in hooger beroep gegaan. DE POGING TOT GEROOVING OP DEN NIEUWEWEG TE HAARLEMMERMEER. De aanranders tot 254 en 134 iaar gevangenisstraf veroordeeld. De Haarlemsche Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den 21- jarigen J. H. v. d. S. en den 32-jarigen J. de G„ die in den avond van Zaterdag 26 Juni een poging tot berooving pleegden op den melkhandelaar S. te Vijfhuizen. Ze werden door de recherche gepakt en bekenden hun; daad. Ter terechtzitting, twee weken geleden, eischte de Officier van Justitie tegen J. de G. 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tegen J. H. v. d. S., 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. Bruch pleitte voor J. clementie en voor J. H. v. d. S. een voor waardelijke veroordeeling. De rechtbank, thans uitspraak doende, veroordeelde J. de G. tot 2/4 jaar gevange nisstraf en J. v. d. S. tot 134 jaar gevange nisstraf. 33 maal voor de Rechtbank, J. v. d. M. die voor de 33ste maal terecht stond, thans voor diefstal van een porte- monnaie met inhoud, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie had 2 maanden gevangenisstraf tegen hem geëischt. Ten behoeve van bovengenoemde veree niging is een loterij georganiseerd, waar voor 100 Fongers-rifwielen als prijzen zijn aangekocht. 1 Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 25 Augustus 1926 des namiddags te half twee, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage) Proces verbaal opneming kas en boeken Gemeenteontvanger 2. Ba lans, enz. 1925 Woningstichting „Patrimo nium" 3. Verhuring grond Koninginneweg (N.Z.H.T.M.) 4. Uitnemen uit grondbe drijf ged. grond Twijnderslaan 5. Inrichting speeltuin, enz. speelterrein nabij Pijlslaan 6. Verkoop grond Kruistochtstraat (F.J. Spee)7. Verhooging crediet verbouw school Nassaulaan 8.. Gedeeltelijke vernieuwing gordijnen 2 schoolgebouwen M.O. en 2 schoolgebouwen L.O. 9. Vernieuwing enkele leermiddelen school No. 1 voor B.L.O.10. Verbetering bewaarschool Smedestraat11. Verandering trappen bijzondere school Jansstraat 83 12. Verhooging crediet ver beteringen bijzondere school Rozenhagestraat 13. Aanschaffing meubelen raadzaal14. Veranderen trap in Raadhuis 15. Verhoo ging voorschot 3 woningbouwvereenigingen 16. Verlaging rente geldleeningen Woning- bouwvereeniging „Ons Huis" 17. Houden van eene woning- en gezinstelhng 18. Uit- keering A. Scholten 19. Handhaving steun regeling voor uitgetrokken werkloozen 20. Wijziging verordening samenstelling enz. Commissie van plaatselijk toezicht op het La ger Onderwijs21. Wijziging Reglement voor Avondschool voor Handelsonderwijs 22. Bediening brug Ringvaart Haarlemmer meerpolder 23. Eervol ontslag M.D. van Dijk, leeraar Avondschool voor Nijverheids onderwijs 24. Benoeming a. een lid Com missie van Toezcht Haarl. Muziekkorps b. drie leden Commissie van Beheer Stads schouwburg c. drie leden College van Zet ters voor 's Rijks Belastingen; d. leeraar aard rijkskunde Gymnasium e. tijd. leeraar Ge schiedenis en Ned. taal Gymnasium f. 2 tijd. leeraren Hoogere Burgerschool B. met 5- jarigen cursus g. tijd. leeraar wis- en werk tuigkunde H.B. School B met 5 j. c.h. Per soneel gemeentelijke avondschool voor Nij* verheidsonderwijs1. Tijdelijk personeel Vervolgcursus No 1 j. tijdelijk personeel Vervolgcursus No. 3 k. tijdelijk personeel Vervolg-cursus No. 4. Gedurende den laatsten tijd is men hier ter stede druk bezig met het verrichten van herstellingswerken aan het asphalt. De vorige week is de Kruisweg onderhan den genomen en thans begint men aan de Groote Houtstraat. Waar het asphalt in deze straten nog niet zoo lang ligt, dat herstellingswerken gerecht vaardigd zouden zijn, hebben we ons om in lichtingen gewend tot den heer Van Liemt, lid der Commissie van Openbare Werken. Deze deelde ons mede, dat voldoende be kend geacht mag worden, dat de asphaltee ring vanaf het Station tot aan de Groote Houtbrug een mislukking moet worden ge acht. De oorzaak hiervan ligt in de menging der benoodigde grondstoffen. Voor de as phalteering van de Groote Houtstraat, Kruis straat en Kruisweg is 30 pCt. bitumen ge bruikt. Gebleken is nu, dat dit percentage te gering is geweest, waarom voor de verder asphalteering 50 pet. bitumen gebruikt zal worden en het percentage basaltslag daar door wordt verminderd Men kan er dan ook wel verzekerd van zijn, dat de nieuwe asphalteeringen beter zullen zijn. In de Zijlstraat zal een puinlaag wordij gelegd, waarop 4 c.M. binder en ver volgens 3 c.M. topeca zal worden aange bracht Deskundigen zijn op het oogenblik van oordeel dat dit thans de allerbeste be strafing is. In de Koningstraat en Gierstraat za 1 als ondergrond een betonbed worden gelegd, in verband met het feit, dat door die straten een tram loopt. Langs en tusschen de rails zullen houten blokjes gèlegd wor den, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat houtblokjes langs en tusschen rails de beste bestrating is. De heer Van Liemt merkt op, dat men in Amsterdam meer en meer overhelt naar het leggen van naadlooze asphalt, maar dan op de wijze, zooals nu in de Zijlstraat zal ge schieden. Zelf is hij nog steeds van oerdeel, dat asphaltblocs de beste bestrating bieden, maar dan gelegd, zooals op den Wagenweg indertijd geschied is. Op onze vraag, voor wiens rekening de herstelling van het asphalt was, zeide de heer Van Liemt ons, dat de maatschappij, die het gelegd heeft, op hare kosten de ver nieuwing moet aanbrengen. Zij heeft voor een aantal jaren de door haar te leggen be strating gegarandeerd en die garantiejaren zijn nog lang niet verloopen. r inantiëel heeft de gemeente dus geen nadeel door deze herstellingswerken, „Halloh, Ravelingsteeg 13 O, dat treft, m'nheer Feije zelf. Is 't waar, wat men me zegt, dat de zaak niet doorgaat, als 't een regendag dreigt te worden „Ha, ha Ik hoor 't al, u gaat ook al te luisteren bij de profeten, die brood eten 1 Juist zooals er gisteren enkelen waren, die zich door zoo'n nonsensbericht lieten weerhou-j den en die nu spijt hebben als haren op hun hoofd. Hoeveel plaatsen, zegt u Vier U treft het, het zijn de laatste, vandaag is de boot vol. Het begint tijd te worden, dat we een der attracties moeten laten vervallen behalve natuurlijk de nieuwe machine, die nu, om zoo maar 's te zeggen, het nieuwe I bloed levert, waardoor de „Helena Maria", een verjongd leven begon. Mijn troetelkind, m'nheer! Vier plaatsen? Denk U er om, stipt half 9." Nu, die waarschuwing was met overbodig, 8.31 waren we reeds van wal. Al spoedig had ik onder de gasten opgemerkt meerdere „recidivisten". Dit woord in letterlijken zin,, want ik kreeg de verzekering, en ten leste i ook de overtuiging, dat het niet geheel on gevaarlijk is, zich aan de koesterende zor gen der „Helena Maria" toe te vertrouwrn. Al spoedig had ik gelegenheid, de waarheid dezer bewering te toetsen aan mijn eigen ervaring. Natuurlijk ondergingen wij nog niet aan stonds de emotie van een zeiltocht bij een stevige bries op het Noorder Buitenspaarne. Daarvoor is het op een stevige, zeewaardige boot met een stel gezonde machines de plaats niet, en het ongeloovige gezicht, waarmee de passagiers het grauwe uitspansel beschouwen, werkt ook niet dadelijk mee om het begin van dezen dag te beschouwen als het geluk kigste oogenblik van je leven. Wacht effen, aaar hei-je den directeur. Maar de heer Feije had al gemerkt wat we eigenlijk wilden vragen. „Berg je reispet maar weer op, m'nheer, en laat de regenjas maar in de plooien. Vóór we Spaarndam uit zijn, zult u zich mijn op merking van vanochtend over de broodetende profeten nog herinneren. Maar om ons even" over dit minder prettige begin heen te zetten zie, daarvoor hebben we onze attracties. Om te beginnen mijn „Haarlemsch muziek- ensemble" blijft me trouw. Even voorstellen Maar nee, dat doen de goede muzikanten niet met woorden." Ik had het al gezien een onbescheiden blik in de muziekkast overtuigde me van de waarheid van 't gezegde zeg me wat ge leest en ik zeg u wie ge zijt. Én al spoedig hadden we kennis gemaakt, zonder nog een woord te hebben gewisseld. Wij willen niet zoover gaan, de "uitdrukkingswijze van het drietal dat ons ook nog verder op den dag zulke prettige oogenblikken bezorgde, klas siek te noemen. Dat zou allicht ook te ver af zijn wat den doornseemensch (en daarmee dient men toch rekening te houden op een boottocht) redelijker wijze geboden mag wor den. Daarvoor behoedt ons ook Eekhout's sensibele viooltoon, dia ons veel nieuwe dingen zegt, maar meer nog herinneringen terug roept van doorgemaakt leed en door leefde vreugd. Zij houdt ook den pianist Van der Werft terug van zijn sterk uitge sproken neiging, de strakke lijn van het toon stuk naar voren te brengen en beider samen spel voegt zich tot een geheel van een groot harmonieus aspect. Zoo lang als het repertoire zich bepaalde tot de eigenlijke „Unterhaltungsmusik" had ik nog niet de gelegenheid, het aandeel van den „Dritten im Bunde" naar waarde te schatten. Die gelegenheid kwam eerst daar, waar de eigenlijke muzikant om den hoek kwam kijken waar de muziek van dien aard was, dat een wijziging kwam in de Hojiding van den rasmuzikant, die den cellostok thans met groote beheersching voerde en de sna ren van zijn mooie instrument zwiepte en striemde en spoorde om alles uit te spreken wat zich met met woorden laat zeggen. Wan neer de minst prettige deelen van de reis ons zeer verkort werden, dan is het niet op de laatste plaats Blazer's uitgesproken ta lent voor de violoncel, hem in de wieg mee gegeven en op dikwijls de meest onverwachte oogenbkkken van zijn leven den gang ervan wijzigend en beheerschend. Blazer's en semble heeft recht, zich als zoodanig te hooren betitelen. En in de veelal minder gunstige omgeving die een boottruimte biedt, hadden we volop de gelegenheid, het goed recht van de betiteling „ensemble" te erkennen. Zal ik u meer nog zeggen van wat deze muziek in deze omgeving in mij bewerkte Laat ik volstaan met nog enkel een verdienste naar voren te brengen en die de leek gewoon lijk de bemerking in den mond geeft „ze maken zich er niet zoomaar af' of, wat de waarheid meer benadert„ze geven zich heelemaal". Juist, mijn medepassagiers 1 En nu begrijp je ook, hoe een boottocht op sommige momenten saai en vervelend wordt, waar niet het warm levend rythme van een goed muziekensemble dat „zich geeft", ons geestelijk zoozeer boeit, dat de reis van zoo vele uren ons achteraf schijnt te zijn door leefd in het vierde deel van den tijd. Ik wil allerminst de andere attracties voorbijgaan. Want wie hoorde ooit van een ■'erloti ng van kostbare doozen „Droste", waaraan een kind „een sjouw" zou hebben en waarbij de loten kosteloos worden ver strekt Wie hoorde ooit van 't weer in de ver loting werpen van de prijzen die anders vc~t drie vierden waren ten deel gevallen aan 20 Hiüegommers, die te Amsterdam de reis onderbraken Waarlijk, de heer Feije had het volste recht, te spreken van „zijn attracties", die tenslotte je dreigen te maken tot een verslaafden „boottochter." K. B. en W. vragen crediet en van 274 en 146 resp. voor de vernieuwing van meu belen aan de school voor U. L. O. voor nieuwe gordijnen aan school 14. Uitslag loting Militie. 1. J. F. Groot, 2 N. Schoolmeester, 3 J. C. Beentjes, 4 J. C. Bruin, 5 Th. de Wildt, 6 J. Meiland, 7 M. Schuijt, 8 B. Beentjes, 9 C. J- de Boer, 10 P. G. Fatels, 11 P. A. Beentjes, 12 N. Th. Bruin, 13 Jac. Doekes, 14 A. Baltus, 15 J. G. M. Buter, 16 N. de Ruijter, 17 P. Smit, 18 H. A. Groeneveld, 19 G. C. Kossen, 20 J. Molenaar, 21 J. W. Sinnige, 22 W. Zon neveld, 23 Th. H. Beentjes, 24 A. Beentjes, 25 J. van Roon, 26 Jac. van Duivenvoorde, 27 J. van Duivenvoorde Jzn„ 28 J. Orij, 29 J. P. J. Benljes, 30 C. Veldhuis, 31 J. de Munk, 32 G. C. Rijs, 33 C. Tijms, 34 J. J van Egmond, 35 J. Kleef en 36 M. van der Kolk. Vechtlustige dames. Vanuit Velsen ver trekken iederen morgen per trein een twin tigtal meisjes naar Krommenie, die daar werkzaam zijn op de blikfabriek, die dan des avonds weer hier arriveeren. Nu schijnt de harmonie onder deze jongedames niet bijster groot te zijn, zoodat er dikwijls ru zie is, welke soms hoog loopt. Het oordeel der ministers v. d. Vegte en Waszink over het afbreken der Maasbrug te Maastricht. Uitvoering der Zuiderzeewerken. Molestatie van den burgemeester van Rot* ter dam. De tekst van het verdrag tusschen Italië en Spanje. Overeenkomsten tusschen Griekenland en Zuid-Slavië. Het Britsch-Indisch parlement geopend; een rede van Lord Irving: geleidelijke ont wikkeling naar zeliregeering. De ontploffing op het eiland Csepel gevolg van boos opzet. Tanger bij de Spaanscbe Zóne? Ernstige vliegongelukken in Frankrijk en Engeland; spoorwegongelukken in Berlijn en Acdiliey (Frankrijk). Groote brand in Bor deaux. Het spoorwegongeluk bij Berlijn, dat volgens nog inkomende berichten groote af metingen heeft, zou het gevolg van een aan slag zijn. Zie verder Laatste Nieuws, Barometerstand: 9 uur v.m. 7.62. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten mor. gen worden opgestoken om 8.45. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 19 Augustus. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Augustus: Meest matige. W. tot Z. wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen. Overdag iets warmer. Als terrein om deze scheld- en ruziepar tijen verder af te handelen heeft men het perron van het station Velsen gekozen,waar men den laatsten tijd nog al eens wat kon hooren en zien. Gisterenavond was het wat al te erg. Reeds eenige malen was de politie al op het perron geweest, doch nu moest zij han delend optreden, daar een der dames hevig rumoer maakte, en zelfs wederspannig tegen de poiitie was, toen deze haar aanmaande zich spoedig van het perron te verwijderen. Het gevolg was, dat tegen haar proces-ver baal werd opgemaakt. De overige jongeda mes werden met een waarschuwing huis waarts gezonden. Maria-Congregatie. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende. Donderdag 12 Augustus gingen de meisjes der Maria-Congregatie, onder leiding van den Zeereerw. heer pastoor J. F. v. d. Meer ter bedevaart naar Heiloo. Om 7 uur werd in Driehuis de H. Mis op gedragen, waaronder Generale H. 'Commu nie der meisjes. Ongeveer half negen ging 4 men per autobus naar de plaats van bestem ming. In de „waskapel" werd om 10 uur de H. Mis opgedragen ter intentie der congrega- nisten. De predikatie werd gehouden door den Weleerw. heer A. de Boer, oud-direc teur der Congregatie. De Eerw. spr. spoor de de meisjes aan, om onder de bescher ming der Onbevlekte Maagd strijd te voe ren in dezen tijd van zedenbederf en onge loof. In den vrijen tijd heerschte een aangena me stemming onder de meisjes. Omstreeks half een werd de Kruisweg gebeden. Bij iedere statie gaf de pastoor zijn congreganisten in verband met het Lij den, een puntje voor 't practische leven. Bij de Kruisberg hield pater Zeegars, van het Missiehuis te Driehuis-Veisen, een pre dikatie over „de Moeder van Smarten." Een Lof met Processie in de open lucht sloot de plechtigheid. De Congreganisten gingen in een aange name stemming huiswaarts. Ik geloof wel, dat deze bedevaart ge slaagd mag heeten. Secr. der Maria-Congregatie. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week is alhier 1 geval van diphtberitis voor gevallen. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voor gevallen. Burgeri. stand van 1316 Augustus. Geboren: Jan. z. van J. van Heusden en G. Boom Johanna Maria, d. v. R. Grisnich en G. J. Hagen Johannes Nicolaas, z. van N. J. Ran en H. Knol Nicolaas Jo hannes, z. van W. J. W. Verhoeve en Fr. M. de Troije Gretha. d. van M. Maarsen en M. M. Treur Guda Christina, d. var> D. Maarssen en P. van der Maas Jan Arie, z. van C. V. D. Kaslander en T. Spaargaren Adriana Cornelia, d van R. van Bentem en A. Kaasjager. Overleden'. Adriana Mans. 23 i.. ongeh. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1