OnzeVrouwenrubrie Vacantiedagen. Zenuwachtig, zenuwziek. Oude Jumpers. Het bewaren van versche vruchten. Onze moderne dansen. Practische wenken. Patronen naar Maat De vliegenplaag. Zuigelingen en Kinderverzorging in vroeger tijden. MARGUERITE. Zet men de pannen op het vuur als er maar weinig water in is, dat spoedig geheel verdampt, dan behoeft men sieh niet te verwonderen, als het email bij groote hitte barsten krijgt C- De heerlijke vacantietijd der kinderen is dikwijls een ware beproeving voor de moeders en ik heb menige moeder hoo- ren zuchten: „o. hemel, wat een drukte, morgen begint de vacantie!" En toch moest moeder er wat voor over hebben om de vacantie echt mee te vieren met de kinderen en er ook 'n beetje partij van weten te trekken door de kinderen van die kleine handreikin gen te laten doen, die ze zelf heerlijk vinden en waardoor het oponthoud, dat de vacantie aan den eenen kant mee brengt weer opgeheven wordt. Weet ge wel dat een jongen er plezier in heeft 's avonds de schoenen mooi glimmend te poetsen en ze keurig als soldaatjes in de rij te zetten, als ge hem maar eens opwekt tot dien arbeid en hem er ter rechter tijd een prijsje voor weet te geven. Wilt ge niet, dat uw jongen zulke werkjes doet, laat hem dan niet rond- loopen en zich vervelen of de meisjes plagen. Zet eens een flinke mand dop erwtjes neer en roep de kinderen te za- men om te doppen, tien tegen één, dat 't de jongens zeker zoo handig afgaat als de meisjes, boonen afhalen, zijn 't dik wijls heele bazen in, want jongens gaan vlugger met een mes om dan meisjes, zelfs worteltjes schrappen doen ze graag als ge maar zorgt, dat er ook af en toe een worteltje af kan om uit de band op te eten. Zoo zijn er zooveel werkjes die de kinderen graag doen en die hun bezig heid verschaffen, terwijl zij de huisvrouw weer de handen vrij geven voor iets anders. En hoe eerder de werkjes aan kant zijn hoe eerder moeder zelf vrij is en met de kinderen eens uit kan, In de meeste gevallen is vader heelemaal niet of maar een korteren tijd vrij en komt zoodoende de vacantiè-drukte op moeder neer, maar als ze met de kinde ren meegaat, wordt het voor haar ook vacantie-plezier, want ze is toch nog jong genoeg om mee te genieten en ple zier te hebben bij hun spelletjes. Het wil nu niet zeggen, dat er iederen dag wat nieuws op het programma be hoeft te staan, want de kinderen genie ten al door het vrij zijn, ze hoeven geen lessen le leeren, geen huiswerk te ma ken, zijn niet gebonden aan tijd, mij dunkt, dat is alles op zich zelf al ge noeglijk; er zijn dikwijls zooveel werk jes die ze in hun kleine bollen hebben maar die door de dagelijksch terugkee- rende schoolplichten niet uitgevoerd kunnen worden. Bij mijn buurtjes zag ik ten minste de eerste vacantiedagen al een heele pop- pengarderobe te voorschijn komen. Al les wat vuil en kapot was werd uitge zocht en na een uurtje zag ik een paar kleine meisjes heerlijk in den tuin in een tobbe aan het plassen en met zorg alles wasschen. Ze hebben alles naar den aard behandeld, ik hoorde ze tel kens vragen, wat er verder moest ge beuren en toen 's middags alles in het zonnetje op het gras lag, zaten de ijva- re waschvrouwtjes met de glunderste snoetjes van de wereld uit te blazen. Nu zijn ze aldoor aan het naaien en passen en schijnen alle poppekinderen er een nieuwe jurk bij te krijgen en een doos met oude lappen van mij is met een gejuich ontvangen of het een rijk ge schenk was. Eén van de jongens is aan het vliegers plakken, ook een geduldwerkje en voor al de staart houdt hem erg bezig. Vader of Moeder hoeft dikwijls maar een aanwijzing te doen, maar een wenk le geven, en de kinderen gaan aan het werk, maar ze moeten ook eens voelen dat er belangstelling is voor hun werk, dat houdt den moed er in. Het is natuurlijk wel makkelijker de kinderen naar buiten te sturen, ze al leen hun heil te laten zoeken en tot in zeker opzicht mogen ze die vrijheid ook wel hebben als de ouders ze tenminste nagaan. Veel prettiger wordt de vacan tie voor ouders en kinderen als er sa men wordt gewerkt en samen wordt ge noten en niemand zal daar ooit spijt van hebben. Integendeel, de' vele gevaren, die een kind tegenwoordig overal be dreigen worden er door verminderd en de ouders behoeven zich zelf later geen verwijten te doen. BRIGITTA. „De zenuwen zijn mij heelemaal de baas," „dokter, ik zit stikvol zenuwen" en dergelijke uitdrukkingen zijn schering en inslag op het spreekuur van menig eneesheer en het blijkt hem dan wel, at vele menschen over die zenuwen al een heel eigenaardige voorstelling heb ben. Ons zenuwstelsel bestaat uit hersenen, ruggemerg en zenuwdraden; van de her senen uit worden prikkels geleid naar de verschillende functionneerende organen (spieren, klieren enz.), om deze aan te sporen tot arbeid en omgekeerd kunnen de zenuwuiteinden allerlei prikkels van buiten of van binnen opvangen, langs de zenuwen voeren naar de hersenen, waar ze worden gerealiseerd (zien, hooren, voelen, enz.). Is er nu öf in de hersenen öf in de gc- leidingsdraden een defect, dan geeft dit verschijnselen, afhankelijk van plaats en uitbreiding van het proces; wij hebben hier te doen met een ziek gedeelte, met een aantoonbare, anatomische laesie. In die gevallen spreekt men van een orga nisch zenuwlijden. Daarnaast bestaan vele gevallen, waar men gedurende het leven en na den dood in het zenuwstelsel geene waarneembare afwijkingen vindt en waar toch de werking der zenuwen min of meer ernstig gestoord is. Hier spreekt men van functioneele zenuwziek ten. Verder komen, al of niet gecombineerd met deze functioneele stoornissen, ver anderingen in het zieleleven der men sahen voor, die hun denken, hunne we reldbeschouwing, hun manier van doen, totaal veranderen. Nu eens voeren ze tot overdreven vroolijkheid, tot het ver richten van allerlei overmoedige daden enz., dan weer leiden ze tot zwaarmoe digheid, tot geringschatting van eigen persoonlijkheid, tot tobzucht, neiging tot zelfmoord, waanideeën en andere grie zeligheden. Hier is het geheele zielele ven aangetast en spreekt men dan ook speciaal van zielsziekten. Sommige dezer lijders kunnen in de gewone maatschap pij Wijven verkeeren, anderen moeten ter wille van eigen en anderer veiligheid tijdelijk of voorgoed onder deskundige bewaking worden verpleegd in daarvoor bestemde ziekenhuizen, Het is in den beginne lang niet ge makkelijk den toestand van zulke men schen juist te beoordeelen. Niet alleen de leek, maar ook de geneesheer zal ver standig doen, wanneer een zijner ver wanten bizondere eigenaardigheden be gint te vertoonen, dit maar niet direct No. 488. Avondjapon van rose mousse line de soie en zwarte kant. Deze japon wordt als het ware in twee deelen ge maakt; een rechte fourreau-onderrobe waaroverheen een van voren loshangend lijfje, dat vanaf de taille verlengd is met vier puntvormig gesneden slippen. Elk dezer slippen begint van boven met twee rijen fronsjes; het onderste gedeelte van het lijfje hier strak aangehaald valt er over heen, omdat van voren in het midden de twee helften in een knoop met lus vereenigd zijn. Op de schouders legge men twee korte vaste plooitjes, die wat ruimte over de borst geven. De lange smalle sjaal van dezelfde rose mousseline. Kousen rose en schoenen zilver of rose. No. 489. Lieve zomerjapon van witte crêpe. Het model is geheel recht, met uitzondering van de voorbaan van den rok, welke zeer ruim genomen, van bo ven drie rijen fronsen laat zien, waaruit talrijke plooien vallen. De stof voor de- voor kunsten, kuren of malle fratsen te houden, maar er aan te denken dat daar achter soms ernstige zenuw- of ziels ziekten verborgen kunnen zitten, waar over het noodig is een arts, wil men, een zenuwarts te raadplegen. Niet zel den toch worden zulke ziekelijke afwij kingen pas erkend als reeds veel licha melijk óf geestelijk kwaad is gesticht of door dwazen handel en onzinnige spe culatie veel geld verloren is gegaan. Gelukkig is de afwijking niet altijd zoo ernstig en dikwijls hebben wij te maken met de zenuwzwakte of neurasthenie; spoedige vermoeidheid van het zenuw stelsel Ier eener- en verhoogde prik kelbaarheid ter anderer zijde. In de laatste tientallen van jaren vindt men deze aandoeningen zeer veelvuldig en meer bij bewoners van de groote ste den dan bij die van het platteland. Het geheele zenuwstelsel, of liever ieder on derdeel hiervan, kan door deze ziekte worden aangetast, zoodat de neurasthe nie zeer uiteenloopende verschijnselen kan vertoonen en zich onder allerlei beelden kan voordoen, Niet zelden ont neemt deze ziekte den lijder arbeids kracht en levensvreugde. Erfelijkheid speelt een rol, gelegenheidsoorzaken kunnen tot het uitbreken der verschijn selen aanleiding geven, met name gees telijke overspanning, overladen zijn met beroepsbezigheden, speciaal met geeste lijk werk, onvoldoende rust, chronische ziekte, sexueele buitensporigheden, bij wonen van schokkende gebeurtenissen, huiselijk leed, misbruik maken van al cohol of nicotine en meerdere. Slapeloosheid, duizeligheid, hoofd pijn, zwaktegevoel en spoedig vermoeid zijn, trillingen en hartklopping, ziekelij ke prikkelbaarheid, besluiteloosheid, ge brek aan en.ergie, zwaarmoedigheid, pleinvrees, angsttoestanden enz. kun nen er bij optreden, verschijnselen te veel en te uiteenloopend om op te noe men. Komen deze verschijnselen, vraag dan om medisch advies. Rust, afleiding, li chaamsbeweging, waterkuren en meer kunnen noodig zijn. Soms duurt een aan val kort en dan kan de patiënt thuis be handeld worden, soms duurt de aanval langer en niet zelden is totale veran dering van omgeving en levenswijze noo dig. Maar niet zelden helpt alleen wer ken en opgaan in het werk. Algemeene regelen zijn niet te geven; ieder geval moet afzonderlijk worden beoordeeld* Maar voorkomen is het beste en dat doet men door een gezonde, regelmatige le venswijze, waar werken, ontspanning en rusten elkaar afwisselen en waar hygië nisch wordt geleêfd met gebruik maken van wat de natuur ons allen biedt: „licht, lucht en water". Het is niet zonder bekoring, zegt een schrijfster in „Frauenwelt", zich vóór oogen te stellen, hoe moeders en opvoe ders het in vroeger tijden met de ver zorging der zuigelingen en de behandeling der kinderen aanlegden, vooral wanneer men dau het verleden vergelijkt met het heden, dat op dit gebied zulke groote veranderingen heeft gebracht. Een jonge moeder, die op de hoogte is van de eischen, die onze tijd stelt aan de zuige- lingen-verpleging, kan nauwelijks geloo- ven, dat grootmoeders en oude tantes het inwikkelen van het kind voor onont beerlijk hielden, maar zij zou van haar verbazing in het geheel niet meer beko men, wanneer zij een blik kon werpen in een kinderkamer van de middel eeuwen. Op tal van beeldhouwwerken, prenten en schilderijen uit vroeger eeuwen kan men zien hoe b.v. de zuigelingen gekleed werden, want de kunstenaren beeldden natuurlijk datgene uit wat bun uit de toenmalige kinderkamer bekend was. De reliefs van Andrea deila Robbie in het weeshuis te Florence toonen zuigelingen, ze voorbaan is een keurig geborduurde of bedrukte crêpe, waaraan van onder een breede strook gezet, overeenkomend met de kleur van het drukpatroon. Van af de inzet van het voorpand, loopt een smal ceintuurtje achter om. Voor den hals een klein spitje om de opening te vergrooten. Het kraagje is afgezet met een biesje in dezelfde kleur als de strook van onderen. Het bovengedeelte van den mouw eindigt bij den pols op een smal bandje, doch hangt verder open. Hoed wit of bijpassende kleur; kousen rose en schoenen wit of grijs. No. 440. Aardig kinderjurkje met bij- behoorend broekje, beiden van gebloem de cretonnen met witte ondergrond. De ruimte is van boven bij de halsopening even bij elkaar gefronsd en afgemaakt door een smal strookje, dat over de beide schouders doorloopt en daar een kleine sluiting, met stof overtrokken knoopjes afdekt. De onderkant van het jurkje is geschulpt en weer roet een die tot aan den oksel zijn ingewikkeld. Maar nog erger maakt Mantegna het in zijn „Opdracht in den Tempel". Het kind, dat hem tot model heeft gediend, steekt van de teenen tot aan. den hals in een stevig omhulsel van doeken en windsels, waarin ook de armen en beenen gevan gen zijn, zoodat niet de geringste bewe ging mogelijk is. Men denkt veeleer een mummie dan een zuigeling te zien. De meeste schilders waren cunltuur-histo- risch te weinig ontwikkeld om zich een denkbeeld te vormen van de kleeding der kindêren en zuigelingen in den tijd, waarop hun werk betrekking had; zij beelden hen dus uit in de kleeding, die hun eigen kinderen of baby's droegen. In andere landen was het al niet beter dan in Italië, dat blijkt uit de 15e en 16e eeuwsche Duitsche houtsneden. In onzen tijd kan men het kind nooit genoeg van licht en lucht laten profitee- ren. Vroeger dacht men hierover anders. Het pasgeboren kind werd in de middel eeuwen gedurende de eerste weken in een halfdonker vertrek gehouden. Waar om? „Opdat," zegt een geschiedschrijver, „het door\ zon- noch maanlicht worde beschenen, en dat kat noch ander ge dierte tot het kind kome en het doe schrikken of anderszins nadeel berok- kene." Men maakte zich over het algemeen de zonderlingste voorstellingen omtrent hetgeen den kleinen wereldburger van nut kon zijn. Keurvorstin Anna von Sak sen, bekend om haar milddadigheid en hulpvaardigheid, en die ook als „docto res een roep had, (zij schreef recepten boeken, die druk werden geraadpleegd) zond b.v. aan haar schoonzuster een fleschje kostbare olie en ried haar aan „hét kindje, zoodra Onze Lieve Heef het 't licht heeft doen aanschouwen, en nog voor het gebaad is, met een subtiel le peltje dat slechts drie. droppels kan be vatten, tot driemaal loe, en dus, in drie maal te zamen negen droppels olie onge- vaarlijkerwijze in te gieten, 't geen 't kind zeer nuttig zal zijtn. en het zeer zal ver sterken. Misvormingen en afwijkingen van het kinderlijk moést volgens het middeleeuwsche inzicht de „vroede vrouw" (vrcede vrouw is wijze vrouw) onmiddellijk na de geboorte kunnen ver wijderen. Hoe groot de eerbied voor het moeder schap in de „donkere middeleeuwen" was, blijkt uit tal van plaatselijke verordenin gen, welke ten doel hadden het huis, waarin een moeder met haar jonggebore ne zich bevond, te doen ontzien. Te Lautenburg mocht b.v. zes weken lang niets van rechtswege tegen het gezin worden ondernomen, Ook het innen van huur, rente enz, moest „geluidloos" d. w. z. zonder leven en ruzie geschieden, opdat „het kleine worm in de wieg niet in den sluimer worde gestoord." Wie een kip als huur of rente te vorderen had, moest de kip voor versterking aan de kraamvrouw laten en zich met den kop vergenoegen. Te Ziirich kreeg elke kraamvrouw gratis hout, om „het kind behoorlijk te kunnen baden. Wij geven hier slechts enkele voorbeelden, die ech ter alle dateeren uit den tijd toen men nog niet aan vrouwenkiesrecht dachtl Tot in de zeventiende eeuw voedden zoowel in Duitschland, als in Nederland de vrouwen hare kinderen steeds zelve. Eerst is in de twee laatste eeuwen be gon het als „voornamer te gelden, een min te houden, Wel bleven geneeshee- ren, geleerden en dichters, elk op hun wijze, het zoogen der moeders aanprijzen of verheerlijken, maar toen in 't midden- der 18de eeuw Johanna Schopenhauer geen min aannam doch haar kind zelf voedde, verwekte dit geweldig opzien, en Thomas Plattzner, die noch door een min, noch door zijn moeder werd gevoed, zegt dat dit „meines ellentz ein anfang" „het begin mijner ellende" was. Anders dan in onzen tijd ging men vroeger te werk bij de keuze der kinder- oppasters. Men nam daarvoor slechts oudere of ervaren personen, meestal we duwen, die bij de verzorging barer eigen kinderen de school der practijlc hadden doorgemaakt. Jongemeisjes zou men der gelijke verantwoordelijke posten nooit hebben toevertrouwd, In de meeste ge vallen lette de moeder zelf oo het aan- smal strookje gegarneerd; evenzoo ein digen de mouwtjes en het broekje op een dergelijk strookje. No. 441, Zomerjapon van zalmkleurige crêpe. Tusschen den ruim vallenden rok en het rechte lijfje is een gefronsde heupband geplaatst in het midden gegarneerd met een bijpassende leeren ceintuur. Op dezelfde wijze zijn ook de ondereinden der mouwen gefronsd. De punt der balsopening is gegarneerd met een geplooide jabot, welks vrijhangende kanten met een doorgeknipte ajour- rand zijn afgemaakt, In de punt is nog een klein frontje gezet, dat de lijn van den jabot volgt en van boven even ge fronsd is. Kousen in bijpassende zalm- kleur; schoenen beige. No. 442. Vroolijke zomerjapon van witte, kleurig gebloemde cretonne. (Cre tonne is een geliefkoosde strand- en vacantiekleeding!! Van onderen is langs den rok een breede rand gezet van ef- komende kind en hield zich er bijna uit sluitend mee bezig. Zij gaf het kind al haar liefde en al haar zorgen. Tot de tijd kwam, dat liefde en toewijding bij de opvoeding van kin deren niet voldoende waren. De oaeda- gogen predikten dat naast liefde ook strengheid mopst worden beoefend. De „roede" moest niet worden vergeten. Alles moest echter met mate geschieden, opdat de kinderen niet door al te groote strengjheid zouden worden geïntimideerd. Naarmate de middeleeuwen ten einde liepen, werd de opvoeding der kinderen ruwer. Het puritemsohe protestantisme speelde hierbij in de landen der hervor ming een groote rol. In de 16e eeuw werd „slaag" blijkbaar voor het voor naamste opvoedingsmiddel gehouden. Zelfs prinsen en minderjarige koningen werden door hun opvoeders grovelijk mishandeld. Deze opvoeding maakte de kinderen, als zij eenmaal volwassen waren geworden, ook weer tot ruwe menschen, die vaak met nog grooter ruwheid hun eigen kinderen groot brachten. Of laat ons liever zeggen: „lieten grootbrengen", want een dergelijke behandeling was al leen mogelijk, wanneer de ouders zich niet zelf met hun kinderen bemoeiden, maar ze aan de „zorgen" van vreemden overlieten. En ditzelfde geldt trouwens nog voor onzen tijd: het best gaat het dien kinde ren, wier ouders de oogen op hen ge vestigd houden, en naar beste weten alles doen om hen tot flinke menschen te doen opgroeien. Jumpers zijn uit de mode, dat is een vaststaand feit, nu dragen we „Deux- fen cretonne in de tint van het gedrukte bloemmotief. Van dezelfde effen stof maakt men ook de sjaalkraag, die in de linkerzijde tegelijk met de ceintuur in een groote strik eindigt; tevens ook de polsbandjes en het front. Kousen ro se of licht beige, schoenen bruin-beige. No. 443. Avondjapon van zwarte mous seline de soie met witte kant. De rechte fourreau-rok heeft een in het voormidden open hangenden overrok met ruime plooien. De zoom van het lijfje is van onderen strak aangehaald, terwijl de beide panden in het midden in een groote knoop met strik aan elkaar vereenigd zijn. De beide voorpanden worden vanuit het midden teruggesla gen, zoodat een soort gedrapeerde revers ontstaat, welke later gegarneerd wordt met witte kant. De mouw is van onder voorzien van een volant der witte kant. Kousen rose en schoenen zwart. pieces," wat eigenlijk ook jumperpak jes zijn, en bewaren onze warme wollen jumpers, met lange mouwen en hoogslui- tende kragen om schaatsen te rijden. De zomerjumper» van zij, kunstzij of wol met zij, met halflange mouwen zijn ech ter van de baan en we vragen ons af wat we ermee moéten doen. Mijn vriendin uit Engeland raadde me aan, van de aar digste uit de oude collectie de mouwen heelemaal weg, en den hals in een die pen V-vorm te knippen en deze, even als den onderkant en de zakjes te om boorden met zijden tres, in een dominee- rende of sterk afstekende kleur. Ik volgde haar raad, en het resultaat was werkelijk verrassend. Zooals bij gaande schets u toont, is het nu een van die mouwlooze sweaters, die over een witte blouse en een plissé rokje aller aardigst staan, en bijzonder practlsch zijn voor tennis, zeilen, enz. Versch ooft U gezonder dan gekookt of ingemaakt. Juist in versohen toestand komen de volle aromatische eigenschappen der vrachten tot haar recht en verkwikken zij des te meer; daarom zijn versche vrachten zoo verfrisschend en dorststil- lend, zij zijn een onschatbaar nagerecht bij iederen maaltijd, maar ook in den tusschentijd moet men vruchten eten en ze aan de kinderen geven in plaats van koffie of thee. Bovendien bezit volkomen rijp fruit een groot suikergehalte in licht te verte ren vorm, dat hooge voedingswaarde be zit. De zoetheid van versche vruchten be schadigt ook niet de tanden. Boterham men met vruchten ie een uitstekend ont bijt en avondeten voor kinderen. Wie kinderen tracteeren wil koope voor hen geen zoetigheid of taartjes, maar fruit. Vruchten zijn een zeer geschikt mid del tot regeling van dieet en tegen ver stopping en dus aan vetzuchtigen zeer aan te bevelen. Vooral de zure soorten: aalbessen en pruimen zijn zeer aan te be velen, terwijl de zoete, b.v, druiven, min der goed werken. Ook andere afschei dingen van het lichaam worden door vruchten bevorderd. Vandaar haar gun stige invloed op nierlijders. Vooral wer ken zij gunstig bi) menschen, die bij een zittend leven, aan gestoorde spijsverte ring lijden. Vruchten zijn reinigers van het bloed en verbeteren dit, dus genezen zij huid uitslag en andere huidziekten. Plantenzuren van versche vrachten werken vernietigend op ziektekiemen, waarom het eten van fruit als nagerecht zoo gezond is. Door het eten van een appel vóór het naar bed gaan wordt op aangename wijze de mond gedesinfec teerd. Kleine kinderen geve men voor het zuiveren der maag meermalen het sap van aardbeien, perziken of druiven, of hetg eschaafde vleesch van een appel. Voor zieken zijn vruchtensappen een groote verkwikking, vooral voor koorts lijders. Fruit in iederen vorm is een on schatbaar middel bij alle zieklen der stofwisseling. zooals rheumatiek en jicht. Men kan gerust zeggen, dat versch fruit niet alleen een heerlijk genotmid del, maar cok een goed smakend na- tuurgczondheidsmiddel is. Wie zijn kamer van vliegen ontdoen wil, passé het volgende middel tqe. Even vóór de schemering begint steke men een petroleumkachel of petroleumstel aan. Als dan de schemering invalt, zitten de meeste vliegen tegen de zolder aan, om dat het daar warmer is dan beneden in de kamer. Nu neme men een stok. zóó lang, dat men er gemakkelijk den zolder mee kan raker., binde bovenaan een af gedankt likeurglaasje en vuile dit voor een gedeelte met benzine of spiritus. Het werktuig voor het vangen der vliegen is dan klaar. In de schemering schijnt het gezichtsvermogen der vliegen aanmerke lijk minder te zijn dan overdag; althans men kan het glas tegen den zolder aan houden op de plaats waar de vlieg zit en zonder dat deze het bemerkt. Een kleine beweging is dan voldoende om het insect te doen wegvliegen, echter zijn dood te gemoet, in een van genoemde vloeistof fen. In korten tijd pikt men zoo al de vliegen van den zolder weg. Zoowel in benzine als in spiritus zijn de vliegen spoedig dood: in de eerste vloeistof ech ter nog vlugger dan in de laatste. Over dag kan men de aan den zolder zittende vliegen ook wel op deze manier wegpik ken, maar dan zitten ze niet zoo hokvast als in de schemering. Ten slotte de misschien overbodige opmerking, dat men zoowel met benzine als met spiritus voorzichtig zijn moet bij vuur. De sporen, die de vliegen achte-laten op blinkende voorwerpen en vooral op verguldsel zijn een greote ergernis voor de huisvrouw. Er bestaat een eenvoudig middel om deze plaag te bestrijden. Men kookt namelijk een stuk of zes uien in een halven liter water. Als dit vocht koud geworden is, strijkt men het met een zachten borstel over de vergulde voor werpen (spiegel- en schilderijlijsten, pen dules enz.) en het vliegenbezoek blijft achterwege. Is echter het euvel reeds aanwezig, zijn de koperen of vergulde voorwerpen met het vuil besmet, dan wascht men de stoffen, die gereinigd moeten worden, wanneer ze althans tegen zeepsop be stand zijn, daarmee schoon. Heeft men te doen met gevernist metaal, met brons gepolitoerd hout en dergelijke stoffen, dan strijkt men er over met een penseel, gedoopt in stijf geklopt eiwit of slaolie. Moulay Youssef, de sultan van Marok ko, die, gelijk men weet, op het oogen- blik in Frankrijk vertoeft, woonde dezer dagen in een bekend restaurant in het Bois de Boulogne, in gezelschap van den resident-generaal van Marokko, S)leeg. en den heer Painléve, een dans-uitvoe- ring bij. Toen de Mohammedaansche heerscher met zekere oplettendheid de verschil lende dansevoluties, door „fashionable" Britsche en Amerikaansche foxtrot-, tango- en Charleston-enthousiasten uit gevoerd, gadesloeg, meenden de hem vergezellende heeren, da,t hun hooge gast wel bijzonder veel smaak in ait „stichtelijk" gedoe .moest vinden. Zij bleken zich echter leelijk vergist te hebben. Want de sultan merkte na eenige oogenblikken van stil gepeins lakoniek op: „Die dansen zijn hogost eigenaardig. Ik kan niet begrijpen, hoe Westersche mannen hun vrouwen en dochters kunnen toestaan, zooiets te doenl" Daarmee konden de heeren van het gezelschap en de „beschaafde' Wester sche dansmaniakken het doen. Wel beschamend, dat een Mohamme daan de christenen in deze de les moeat lezen. Maar gelijk heeft hij! Het beste middel, om het barsten van het email der pannen te voorkomen is, dat men de pannen voorzichtig behan delt. Nog erger zal dat het geval zijn, alt men dan de pan plotseling met koud water volgiet. Men moet er warm wa ter in schenken of eerst de pan laten af koelen. Om 7erfvlekken van vensterruiten te verwijderen wrijve men deze stevig af met een sterk mengsel van soda en wa ter. Nawrijven met een flanellen lap. Flesschen kan men op een gemakkelij ke en binnen ieders bereik liggende wij ze i choonmaken. Men ga daarbij als volgt te werk: Wanneer men vlekken van de heften van messen wil verwijderen, kan men dit gemakkelijk bereiken door de heften luchtig af te wrijven met heel fijn ge stampt puimsteen-poeder dat men met een weinig water tot een papje heeft gemaakt De vlekken verdwijnen spoe dig. 1.00 per stuk. Kindermaten tot 12 jaar 0.75. Papieren patronen op maat gemaakt, kunnen, onder toezending van het be drag, besteld worden aan Paper Pattern Service, Parkstraat 79, Den Haag, De maten op te geven volgens onder staande teekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7