Gemengd Nieuws Binnenlandsch Nieuws Het grensverkeer. Een tragische vergissing. De man, dien ge op uwen weg ontmoet! Onweer en mist. H. Mde Koningin-Móéder. Duitsch bankpapier. Tuinfeest ten paleize Soestdijk. De spaarkassen en de wet op het Levensverzekeringsbedrijf LUCHTVERKEER. Geen vliegveld te Oir schot?, Verhoogde opbrengst van havengelden te R'dam. Ongeschikte noodwoningen. KUNST EN KENNIS, SOCIAAL LEVEN, R. K. Bakkerspatroonsbond. De staking by „Heemaf". Partijen door rijksbemiddelaar Van IJsselsteijn opgeroepen. MARKTNIEUWS De textielarbeiders en hét ontwerp- W eeldewet. De wet op de Openbare rniddelen van vervoer. UIT AND Ernstige brand te Langerak. Merkwaardig natuurverschijnsel Na het tragisch ongeval te Kamperduin. RECHTZAKEN. De fraude bij den Raad van Arbeid te Maastricht. Uit den Gelderschen Achterhoek schrijft men aan de A. Ct.: Er wordt den laatsten tijd sterk gewaar schuwd tegen het overschrijden van de grens zonder pas, waardoor de indruk ge vestigd wordt, dat van Duitsche zijde bij zonder scherp wordt opgetreden. Weliswaar is voor een reis naar Duitschland nog een buitenlandsch paspoort noodig, doch dat neemt niet weg, dat ook nu nog aan de grens over en weer een zeer gemoedelijke verstandhouding heerscht en het is goed even vast te leggen, dat men op Duitsch gebied buitengewoon voorkomend wordt bejegend. Het kleine grensverkeer onder vindt absoluut geen moeilijkheden en dat men nu daarvan een zeer druk gebruik maakt, bewijzen de duizenden Duitsche toe risten die aan de Hollandsche grensplaat sen bezoeken komen brengen en Montfer- land met onjgeving dan ook geregeld aan doen. Omgekeerd krijgen de Hollandsche grensbewoners onophoudelijk gelegenheid goedkoope uitstapjes naar de Duitsche over buren te maken, alwaar in plaatsen als Emmerik, Kleef en omgeving geregeld sport- feesten worden georganiseerd. Vooral wed rennen te paard en per rijwiel, alsmede vliegdemonstraties trekken kolossaal veel bezoek uit ons land en er is weder dezelf de aangename omgang over en weer, alsof men nooit oorlóg en passen heeft gekend. Dat ook in het groote internationaal ver keer buitengewone vooruitgang is te bespeu ren, bewijzen niet enkel de in grooten ge tale naar Nederland komende Oostenrijk- sche en Duitsche zakenlieden, die men da gelijks te Emmerik met hun monsterkoffers naar ons land kan zien trekken om de oude handelsrelatiën weder aan te knoopen, doch het zijn vooral de lange D-treinen, welke met duizendtallen de Duitsche en andere buitenlandsche toeristen naar ons land brengen. Op dit punt heeft de prao- tijk de verwachting voor dezen zomer be vestigd, want enorm is nu de belangstelling in het buitenland, die voor ons land en met name voor ons mooie Scheveningen bestaat. Eiken dag brengen de treinen dan ook honderden vreemdelingen naar onze centra en badplaatsen en mag men hun uit latingen steeds kerieus nemen, dan is de verwachting voor de uitstapjes naar Hol land steeds hoog gespannen. Woensdagmorgen tegen 2 uur hoorden po- litie-agenten op den hoofdpost te Aubervil- liers, van den kant der avenue de la Repu- blique roepen: „Moord, houdt den moorde naar!" Ze traden naar buiten, de sergeant Emile Manche voorop. In de avenue zagen ze zekeren Joseph Durafour, een postbode, die, toen hij hen bemerkte, nog harder be gon te roepen: „houdt den moordenaar!", terwijl hij tegelijkertijd naar een man wees, Charles Bérard genaamd, eveneens te Auber- villiers woonachtig. De sergeant beval dezen de handen op te heffen, Bérard gehoorzaamde onmiddellijk, maar in plaats van te blijven staan, liep hij achteruit. In zijn rechterhand hield hij iets, wat de sergeant voor een revolver hield. Op zijn leven verdacht schoot hij op Bérard, die door den kogel in den buik werd getroffen en bewusteloos neerviel. De agent snelde toe en merkte nu, dat wat hij voor een revolver had aangezien, niets anders dan ,£e das van den ongelukkige was geweest. Naar het ziekenhuis overgebracht, ver zocht de gewonde, dat men zijn vrouw, die zich in een zomerverblijf ophield, zou waar schuwen, En toen men naar Durafour, die „moord" geroepen had; omzag en hem op het politiebureau wilde ondervragen, bleek dat hij stomdronken wasl Te Zijtaart, een buurtschap van de Bra- bantsche gemeente Veghel, woont een land bouwer, die dezer dagen zijn stal met een nieuwe koe verrijkte. Het dier naar zijn boerderij leidend, ontmoette de landbouwer op zijnen weg een man, hem onbekend, maar in iejler geval bereidwillig genoeg om met het vervoeren der koe behulpzaam te zijn. Ter bestemder plaatse aangekomen, schonk de tevreden landbouwer den dienst- vaardigen onbekende een belponing en stond hem een zitje af aan zijn gastvrijen disch. Ook een nachtverblijf in het booi, daarna gevraagd, werd niet geweigerd. Toen den volgenden ochtend heel in de vroegte de herbergzame landbouwer In de schuur kwam, bemerkte hij echter tot zijn niet ge ringe verbazing, dat z'n vriendelijke logé en bereidwillige helper niet meer te vinden was. Bovendien bleek ook zijn zoo goed als nieuw rijwiel spoorloos verdwenen. Tever- geef zoekt men thans naar den man, dien de landbouwer op zijnen weg ontmoette. De weerkundige medewerker van het „Vad." kcmt terug op de weersverschijnse- len van Dinsdag, omdat v$m verschillende kanteil vragen zijn gedaan over de eigen aardige kleuren, die 's morgens vroeg voor en tijdens 't onweer zijn waargenomen. Het is altijd moeilijk achteraf een verklaring te geven van een verschijnsel, dat men niet zelf waargenomen heefi. Maar voor zoo verre uit de berichten valt op te maken, is hier slechts sprake geweest van een geval van bijzonder morgenrood. Gewoonlijk is het avondrood sterker dan de kleuren bij zonsopkomst en is het ook meer algemeen bekend, omdat tijdens zijn verschijnen veel meer menschen op de been zijn dan bij een zonsopgang in den zomer. Geeft nu een on weer aanleiding, dat velen opstaan om naar de lucht te kijken, dan zal zoo'n morgen rood allicht dieper indruk maken. Het bij zonder treffende kleurverschijnsel is Dins dag 's morgens om half zes gezien, dus om streeks den tijd van zonsopgang. Het be wijst, dat de Oosthemel weinig of niet be dekt was door wolken. De in West opkomende bui met zijn wolkenwand werkt als een spiegel, die het licht weerkaatst. Door den lagen zonnestand doorloopt het licht een zeer langen weg door den dampkring, waar bij zoo goed als alle blauwe en violette stralen teruggehouden worden en alleen de roode en gele overblijven. De wolken kun nen niet anders dan rood en geel licht terug" kaatsen, vandaar deze sterke kleuren. Een half uur later was de hemel al zoo bedekt met wolken dat van den gloed van het morgenrood bijna niets meer te zien was. Het gelijktijdig voorkomen van onweer gaf aan het verschijnsel grootendeels toe vallig een verhoogde eigenaardigheid. Het morgenrood zou er waarschijnlijk toch wel geweest zijn. Evenwel heeft de vorming van de onweersbui met de daarmede gepaard gaande condensatie van waterdamp de dem ping van het blauwe en violette licht ver sterkt en de rood- en geelkleuring van den hemel bevorderd, ln zooverre is er natuur lijk verband geweest tusschen het morgen rood en het onweer. Wij moeten ook nog even herinneren aan de kleine secundaire depressie, die hier en elders meer of minder sterke storingen in de weersgesteldheid heeft gebracht. Deze secundaire depressie was een aanhangsel van een groote depressie, welke reeds da genlang bewesten Ierland gelegen heeft en ons voortdurend bedreigd heeft. De secun daire lag Dinsdagmorgen boven Noord- Frankrijk en België, trok over ons land naar de Noordzee. Zij bracht veel onweer en hier en daar veel regen, o. a. Dinsdagnacht in Vlissingen 21 inch, Dinsdag jX is ten paleize Soestdijk ge arriveerd de prinses van Erbach-Schönberg. zuster van H. M. de Koningin-Moeder, die eenige dagen hoopt te blijven. Daarna zal H. M, de Koning-Moeder zich naar de residentie begeven, om den verjaardag van H. M. de Koningin te vieren. Naar het „Vad." verneemt, eindigt half 'September het zomerverblijf van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk. Zij zal dan eerst een buitenlandsche reis maken waarna H. M, haar paleis te 's-Hage zal betrekken. Herhaaldelijk wordt getracht roodgestem- pelde, gedeprecieerde Duitsche bankbiljet ten van 1000 mark in Nederland te plaatsen, onder voorspiegeling, dat ten aapzien van dit papier waarschijnlijk nog gunstige valo risatiebepalingen te wachten zullen zijn. Naar aanleiding hiervan wordt mede gedeeld, dat het Departement van Finan ciën van offieieele Duitsche zijde bericht heeft ontvangen, dat blijkens beslissing van het Duitsche Reichsgericbt de valorisatie van zoodanig bankpapier in laatste instan tie van de hand gewezen is. Naar de Tel. verneemt, zal Woensdag a.s. wederom een tuinfeest gehouden worden ten paleize Soestdijk voor autoriteiten en genoodigden uit den omtrek. Men schriit ons; Ofschoon de wet op het Levensverzeke- ringbedrijf nu' bijna 3 jaren in werking is en de Verzekeringskamer zobwel in hare jaar verslagen als in de pers aanwijzingen heeft gegeven omtrent hare toepassing, blijken er nog steeds spaarkassen te zijn, welke nog steeds niet aan de voorschriften dier wet hebben! voldaan, hetzij omdat zij meenen, dat het spaarkasbedrijf als zoodanig niet on der de wet valt, hetzij omdat aan haar spaarcontraeten geen contraverzekering ver bonden is of dat de contraverzekering bij eene Levensverzekeringmaatschappij wordt herverzekerd, In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende het wetsontwerp wórdt uitdrukkelijk gezegd: „Het spaarkasbedrljf valt onder de wet, ook indien daaraan geen contraverzekering is verbonden. Want de deelnemer betaalt eene premie en de onderneming aanvaardt eene verplichting tot het doen van eene gelde lijke uitkeering in verband met het leven of den dood van den mensch". Hieruit volgt dzt er eene „overeenkomst van levensver zekering" in den zin der wet is en de on derneming dus geacht wordt het levens verzekeringsbedrijf uit te oefenen, wanneer de spaarkasstortingen bij overlijden aan de spaarkas vervallen. Slechts wanneer dit niet het geval is, wanneer het bedrijf dus niet op sterftekansen is gegrond, valt de endemedring buiten de wet. Doch de beoor deeling of dit geval zich inderdaad voor doet, berust bij de Verzekeringskamer, Het al of niet bestaan van eene contraverzeke ring tegen het verlies der spaarstortingen bfj overlijden is bijzaak en tast het beginsel niet aan. Ondernemingen, welke zfch in strijd met de wettelijke voorschriften niet bij de Ver zekeringskamer aanmelden, stellen zich aan een strafvervolging bloot, Het bericht, dat er plannen bestaan om te Oirsohot een vliegveld aan te leggen, wordt door de TeL onjuist genoemd. Evenmin U er sprake van, dat reeds aankoop van gronden beeft plaats gehad, Een gevolg van de Engelsche mijnwerkersstaking. De staking der Engelsche mijnwerkers laat reeds haar invloed gelden op de cijfers van de gemeente Rotterdam betreffende de opbrengst der havengeiden. Zoo bedroeg het havengeld voor zeevaartuigeri over Juli van dit jaar 513.725 tegen 374.693 over Juli 1925. Het havengeld voor binnenvaar tuigen bedroeg 101.654 76.506); het brug- en sluisgeld 178286 14.566). Over de eerste 7 maanden van 1926 bedroeg het havengeld voor zeevaartuigen 2.818.177 2.430.658). Het havengeld voor binnen vaartuigen 728.922 622.938). De verhoogde hondenbelasting bracht op f 111.304 87.686i. Het marktgeld bedroeg 51.701 48.400). Het is eigenaardig, dat de publieke ver makelijkheden niet deelen in de algemeene opleving. Over Juli 1926 bracht de belas ting op de vermakelijkheden op 45.461 tegqn het vorig jjar 49.351. Over de eerste 7 maanden van het jaar bedroeg znlks 392.448 394.348). Ook'de opbrengst der beursbelastfng wijst vermindering aan. Deze bedroeg dit jaar 125.386, vorig jaar 131.044. 1 Oe heer E'ulten heeft aan den Minister van Financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het aan de Regeering bekend, dat la de door de overstrooming geteisterde landstreek van Maas en Waal: a. de noodwoningen niet geschikt zijn voor bewoning in den winter-, b. de heropbouw, niettegenstaande de goede werkzaamheid van het Algemeen Watersnood. Comité, met name in de ge meente Wamel, Appeltem en Dreumel, voor den a.s. winter vermoedelijk niet gereed zal zijn, welke omstandigheid in verband met die onder a genoemd, aan bewoners van noodwoningen zorgen baart; at het Algemeen Watersnood Comité niet over voldoende gelden schijnt te beschikken om bij dien heropbouw rekening te kunnen houden met zoodanig^ inrichting der wonin gen, dat de kleine man daarbij ook gelegen heid voor stalling van eenig vee heeft? 2. Is de Regeering bereid te bevorderen: a. dat de heropbouw voor den a.s. winter Zal rijn tot stand gekomen. b. dat bij de inrichting der te bouwen woningen voor de niet bemiddelde boeren bevolking wel rekening kan worden gehou den voor de stalling van eenig vee, bijv. door het verstrekken van een rentelooze, in jaarlijksche termijnen af te lossen, hypo theek? Ruim 3 uur Donderdagnamiddag begon te Maastricht de negende algemeene jaarver gadering in het feestgebouw „St. Servaas- klooster". Als vertegenwoordiger der ge meente Maastricht had wethouder Deussen aan de bestuurstafel plaats genomen. De bondsvoorzitter Post opende de ver gadering speciaal de afd. Maastricht ver welkomende, die voor het eerst op de bondsvergadering kan worden begroet. Telegrammen van hulde werden gestuurd aan H. M. de Koningin en aan Z. D. H, den aartsbisschop van Utrecht. De zeer uitvoerige notulen gaven aan leiding tot eenige opmerkingen, o.a, van de zijde van den heer Janus, die op de vorig jaar te Utrecht gehouden vergadering te rugkwam. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris dat in de „R. K, Bakker" gestaan heeft, werd niet opnieuw voorgelezen. De heer Janus loofde de werkzaamheden van den secre taris, doch vond zijn optreden wel eens wat zelfstandig. De heer Hendrix verzeker de in samenwerking met zijn dagelijksch bestuur te hebben gewerkt. Over 1925 bleek de bond aan inkomsten te hebben ontvangen 5.576.39en het jaar te hebben gesloten met een saldo van 469.75)4, afgezien van de oude schulden, groot 13.000. Voor 1927 worden de ontvangsten be groot op 5000, de uitgaven eveneens op dit bedrag, waaronder 2000 voor aflos sing. De post 1000 voor propagandist, die afgevoerd was, gaf aanleiding tot levendige discussies, vooral wegens mededeeli^ van den heer Hendrix, die verklaarde bij af schaffing zijn functie neer te leggen, daar men hem dan de noodzakelijke hulp ont neemt. De volgende jaarvergadering zal worden belegd in Alkmaar, Bij de bespreking der Arbeidswet, bleek, dat er van de rijde van den neutralen bond nogal tegenwerking ondervonden werd in zake de actie voor een begin-uur van vijf. De heer Janus (Amsterdam) bepleitte po gingen om de grootwerkgevers voor de plannen van den bond te winnen. Zouden ze evenwel niet genegen zijn ons te helpen om het begin-uur van vijf te stellen, dan moesten wij ons terugtrekken uit bet col lectief contract. Vragen wij eendrachtig met alle werkgevers dit vroege begin-uur, dan kunnen wij, de arbeidersbonden ten spijt, dit wel van de regeering verkrijgen. Bondsvoorzitter Post zegde nadere over weging dezer gedachte toe. Plet hoofdbestuurslid Menslnk ried aan in zake wetswijziging, ook steun hij de ar beidersafgevaardigden te 'zoeken. Van de afd, Rotterdam was een voorstel ingekomen^ tot het aanstellen van een rechtskundigen secretaris. De vertegen woordiger van Rotterdam, de heer van Haasteren, motiveerde dit voorstel nader: een rechtskundig secretaris geeft meer ca chet aan de organisatie, ook ziet zoo iemand sommige dingen scherper. Wanneer later de financiën dit toelaten, zou spr, dit gaarne ingevoerd zien. De heer Hendrix beval een rechtskundig medewerker aan. Voor het secretariaat zelf lijkt hem dit mipder noodig. Hij wil dus eer een adviseur in samenwerking met andere organisaties. De heer Janus bepleitte aansluiting bij de R. K. Middenstandscentrale. Het voorstel-Rotterdam werd aangenomen met de stemmen van Amsterdam, Rotter dam, Arnjiem, Maastricht en Breda vóór, en die der afd. Den Bosch en Hoensbroek tegen. Bondsvoorzitter Post memoreerde bet komende 10-jarig jubileum van den bond, spreekt het slotwoord en sluit de vergade ring met den Christelijken groet. Donderdag zijn door de besturen der drie bij dc staking bij „Heemaf" betrokken Metaalbewerkersbonden vergaderingen ge houden om de loopende zaken te behande len, o.a. het posten en het gereed maken der loonlijsten. Omtrent te nemen maatregelen ten aan zien der ongeorganiseerden was op het oogenblik nog niets bekend. Omtrent de aanleiding tot de staking werd ons van arbeiderszijde nog medege deeld, dat de uurloonen bij „Heemaf" h.i. laag waren. Hierover waren reeds meermalen klach ten geuit op de organisatievetgaderingen, Deze klachten klemden h, i. te meer, omdat de vacantië- en feestdagen niet naar het uur-inkomen, maar volgens de uurloonen werden vergoed, hetgeen een schadepost inhoudt voor de betrokken arbeiders. Naar het Corr. Bur, mededeelt, heeft de rijksbemiddelaar, de heer H. A. van IJssel steijn, de partijen, betrokken bij het „Heemaf '-conflict opgeroepen tot een be spreking op Donderdag 26 Augustus a.s. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Tex- tielarbeldersbond „De Eendracht'' heeft een schrijven gezonden aan den minister van Fi nanciën, waarin den Minister verzocht wordt een zoodanige wijziging te brengen in het ontwerp-Weeldebelasting, dat de belasting op tafe^- en 'oeddegoed van andere dan ka toenen weefsels en op karpetten, kleeden, tapijten, loopers, waarin wol is verwerkt, worde geschrapt. Binnen enkele dagen ln wei king, ■Haar de TeL verneemt, kan binnen enkele dagen de afkondiging van de Wet op de Openbare middelen van Vervoer, die op 14 Juli j.l. door de Eerste Kamer werd aange nomen, tegemoet worden gezien. De wet, dia, naar men weet, een regeling voor het autobusvraagstuk bevat, zal op den dag na de afkondiging in werking treden. begaf hij zich onmiddellijk geheel gekleed te water en mocht het hem gelukken beide kinderen te redden. Nabij de aanlegplaats van de Beurtman viel de 8-jarige Tbeodorus van Cleef in de rivier en werd met levensgevaar gered door Johannes Hendrikus Roos, oud 19 jaar, wo nende aan de Waalkade, die geheel gekleed te water ging. Donderdagavond 11 uur is brand ontstaan in een hooischelf van den heer T, Demper te Langerak. De vlammen sloegen over op een hooischuur, die ook een prooi der vlam men werd. De woningen van de heeren Demper en Boon brandden daarop totaal uit. Vervolgens vatte de woning van den heer A. Boer vlam. Het dak stortte weldra krakend in. Het vuur greep snel om zich heen en tastte de woning aan van den heer M. Boer. Het achterhuis van deze woning brandde eveneens geheel uit. De brandweer stond machteloos tegenover de geweldige vuurzee maar slaagde er in met twee handspuiten toch het voorhuis en de woning van M. Boer te behouden, alsmede de woning van de Weduwe Zwijnenburg, die een oogenblik ernstig gevaar geloopen hebben. Toen de motorbrandspuit van Groot Am- mers tegen half een aankwam, was de vlommenzee spoedig bedwongen. Hieraan is het te danken, dat de brand niet nog grooter uitbreiding 'heeft aangenomen. Ei was een enorme menigte bij den brand aanwezig uit de omliggende plaatsen. Bur gemeester Luyendijk van Ameide en burge meester Forluyn van Nieuwpoort waren op het terrein van den brand aanwezig. Al leen de heer Boer was verzekerd, Een der spuitgasten liep verwondingen op aan pols en armen. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Het vermoeden bestaat van hooibroei. In den afgeloopen nacht is onder Die penveen, aan den Platvoet, een merkwaar dig natuurverschijnsel waargenomen. Ver schillende personen zagen, te kwart over twaalf, in de richting Noordwest even bo ven de kim, een grooten vuurbol, afwisse lend roodachtig en geel gekleurd, als de ondergaande zon. Soms scheen het, alsof uit den bol vlammen sloegen. Het verschijn sel hield naar schatting wel een kwartier aan. Kort te voren was er hier veel regen gevallen en een zware nevel hing over de omgeving. Begrafenis der slachtoffers. Op de R.K. begraafplaats te Bergen wer den werden Vrijdagochtend onder groote belangstelling ten grave gedragen mevr. C. Poot-Schouten en haar zuster mej. M, Schouten, die, zooals bekend, Maandagmor gen bij het baden te Kamperduin zoo nood lottig om het leven zijn gekomen. Aan de groeve werd niet gesproken. De ex-ambtenaar bij den Raad van Ar beid te Maastricht, J. M., M, N.. J, C. de H, en L, H. B„ tegen wie ter zake van ver duisteringen, valschheid in geschrifte acht en zes maanden gevangenisstraf was ge- eischt, werden Donderdag voor de vacantie- kamer van de rechtbank aldaar, veroor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10