instituut „ffiereurius" "heemstede^ PSJsiiifke 'Voeten umuTöen. Hollandsche Fransche Duitsche en Engelsche Handelscorrespondentie. De Sportparkbekers. Luxor Theater. De bierdrinkers bij de Waag. Verduistering. Een aardappelschilniachine. Koninginnedagviering in het Bavodorp. R.-K. Handelsavondschool voor meisjes met 3-jarige cursus. Douche baden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.38 PARIJS 6.88 BRUSSEL, 7.13 «EENEN 35.25 LONDEN 12.113/ STOCKHOLM 66.80 KOPENHAGEN 66.30 OSLO 54.70 BAZEL i 48.20 NEW-YORK 2.491/ ROME 8.20 PRAAG 7.42 WARSCHAU 25.— Gemeentezaken. Lastige klanten. Geen Kermesse d'Eté te Schoten. Het pontveer aan de Hembrug. MIJNMARDT's Hoofdpijn-Tabietien SO ct Laxeer-Tabietten. 60 ct ïenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabietten 90 ct IV!aag-Tabletten.75 ct BENNEBROEK. Kapelaan Elsenbroek. ZANDVOORT. De reorganisatie van het Lager Onderwijs. VELSEN. BÏNNENLANDSCH NIEUWS De Zuiderzeewerken. Wijziging personeele belasting. De nalatenschap van Dr. H. F. R. Hubrecht. Prof. v. d. Aa. Hoe proletarenworden „opgevoed". LAATSTE NIEUWS, De staking bij Heemaf. De verdwenen deurwaarder te Sittard. Tijdelijk invoerverbod verzocht. Telegrapïmch Weerbericht KERK EN SCHOOL. Eerste Nat. Bedevaart naar Dohkum. LEGER EN VLOOT. Verplaatsing van het 4e Reg. Infanterie7 L. BEGIJNESTRAAT 22 Vraagt Prospectus. Door de R.-K. Haarlemsche Commissie Voor Lichamelijke Opvoeding te Haarlem Zullen ten bate van het cnder haar beheer slaande R.-K. Sportpark voor Haarlem bekerwedstrijden wordep georganiseerd. Als datum zijn vastgesteld 19 en 26 Sept. «r 3 en 10 Oct. Er zal in twee afdeelingen worden ge speeld met voor iedere afdeeling een prachtigen beker. Voor de eerste afdeeling kunnen inschrij ven alle R.-K. clubs van Nederland, spelend In R. K. F. en le kl. Diocesane bonden. Voor de 2e afdeeling alleen elftallen der Diocesane bonden Het inleggeld voor de le afdeeling is Jfastgesteld op f 2.50 per elftal. Het inleggeld voor de 2e afdeeling is Vastgesteld op 1.50 per elftal. De wedstrijden worden gespeeld volgens t reglement van den D.H.V.B. welke reeds toestemming tot het houden van deze wedstrijden heeft gegeven en medewerking Jjeeft toegezegd. De beker wordt eigendom van die ver- fceniging welke den beker 2 maal achter leen of 3 maal in h^t geheel wint. De inschrijving isthans opengesteld tot September a.s., bij den secretaris der commissie, den heer H. J. van Tol Jr., Joh. de Breukstraat 33, te Haarlem, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Bij de inschrijving moet het inleggeld •worden gezonden, Een wezenlijk prettig-afwisselend pro gramma! Na de muzikale opening een film- wandelmg in de heerlijke omstreken van Arnhem, die de mooiste punten voor ons doet opleven. Dan een klucht: „De Vogel verschrikker" weliswaar voor 't grootste daei van de schop-, smijt- draaf- en over- ftjdsoort, maar met 'n eerste gedeelte dat alleen al de film 't bestaan verzekert, door de verrukkelijke manier waarop twee vrij gezellen hun gezamenlijk huishoudentje drijven. Een grootere film „Papoea's", boeit daar- lla ten zeerste de aandacht, 't Is jammer dat die luidjes zich zoo uiterst primitief ■kleeden anders zouden we deze leer zame film voor oud en jong aanbevelen. Beter dan eenige beschrijving laten deze tafreelen ons de natuur en het volksleven öp Nieuw-Guinea kennen. Het Luxor-nieuws brengt weer tal van Interessante actualiteiten uit eigen land. En, na de pauze, triomfeert Monty Banks Een knap gevonden qui pro quo levert tal van dolle situaties op, waarin de groote komiek acteert met een grappigheid van de goede soort, die voortdurend den lach In de lucht houdt, en trouw langs den draad van 't verhaal voert naar de gelukkige ont knooping. Liefhebbers van watersport zul len extra hun hart ophalen aan de groote change op een motorboot-race, waarin Monty, met zijn onervarenheid en water vrees, veel stukken maakt maar toch wint. Naar de politie ons mededeelt, is het Jbierdrinken op het Spaarne nog niet af- geloopen. Om aan het euvel een einde te maken is destijds aan degenen, die de vaten naar de boot brengen, verzocht re eerst van de bierresten te ontdoen. Doch in de praotljk heeft dit, ook niet na herhaald ver zoek,, geen resultaat gehad. Zoo werd 20 Aug. j.l. weder geconstateerd dat leege biervaten der firma P. H, Baggerman ge deeltelijk werden, gelost aan het Spaarne door de mannen, die ziéh daar steeds op houden. Na de lossing werden deze vaten door hen omgekeerd en het bier werd door W», direct uit de vaten .opgedronken. Door de politie is aangehouden J. v. D., Wonende alhier, die van het spaarbank boekje van zijn verloofde, dat hij onder zijn berusting haa, verschillende bedragen had gehaald, zonder voorkennis van de verloofde. Door de N.V. Technisch Bureau v.h. Nier- itrarz, te Amsterdam, vertegenwoordiger A. A- v. Tijn, Reitzstraat 47, Schoten, wordt in den handel gebracht de „American" aard appelschilmachine, voorzien van direct aan- gebouwden motor. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. VERHOOGING FRANSCH DOUANE TARIEF. Het Fransche Douanetarief dat in April jJL werd verhoogd met 30 heeft thans wederom een verhooging ondergaan van 30 Vrijgesteld van de verhooging zijn enkele artikelen met name tabak, fruit, papier, «metrische machines, meubelen en hoeden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan de American Petroleum Com pany, gevestigd te 's-Gravenhage vergunning is verleend tot oprichting van eene onder- grondsche benzinebewaarplaats njet aftap- inrichting, onderscheidenlijk in en vóór het perceel aan de Nassaulaan no. 11 kad. sectie C. no. 6059 benevens het in genoemd perceel hebben van een electromotor van 2 P-K. voor het aandrijven van werktuigen voor metaalbewerking. Naar wij vernemen, is thans door B. en tv. vergunning verleend voor het houden Van verschillende feestelijkheden op Ko ninginnedag in het Bavo-dorp. Deze zullen Bestaan uit kinder- en volksspelen op een terrein, gelegen achter de Graaf Willem straat. In de Kruistochtstraat zal, een draai molen geplaatst worden, terwijl in de Emo- straat een concert gegeven zal worden door het Haarlem's Politiemuziekkorps. Ook Kullen eenige rondgangen met muziek ge houden worden. Een officieel feestprogramma zal worden Samengesteld. Het wordt dus in het Bavodorp een waar Volksfeest, hetwelk ongetwijfeld wel zal Shtgen. De lessen aan bovengenoemde cursus gullen weder aanvangen Maandag 6 Sept. a-s. in de M. U. L. O. schol, K. Houtweg 22, Het onderwijs omvat voor de leerlin gen der verschillende klassen: Boekhouden, Handelsrekenen, Ned. taal en Handelscor respondentie, Hancfelsaardrijkskunde en Eng. taal. Nog bestaat voor ouda en nieu we leerlingen uit Haarlem en omliggende gemeenten gelegenheid zich op te geven aan de M. U. L. O.-school KL Houtweg of Woensdag 25 Augustus 's avonds van 7 tot 9 uur. De nieuwe leerlingen moeten haar yaccinebewijs mede te brengen. In het douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn ia de afgeloopen week 709 baden 21 Augustus EriRiTt LAATSTE KOERS KOERS S 1 1 B l S S 1 S J 1 genomen, in dat aan den Schotersingel 1141, in dat aan den Koudenhom 390 en in dat aan het Hofdijkplein zijn 759 baden geno men. B. en W. vragen machtiging om mede te werken tot wijziging van le. de overeenkomst d.d. 29 Juni 1925 tot het aangaan eener geldleening, oor spronkelijk groot 345.000,rentende 5K pet. gesloten met het Weduwen- en Weezenfonds van Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Nederlandsch-Indië, welke rente met ingang van 1 September 1926 wordt verlaagd tot 4% pet., onder bepaling, dat de termijn, waarbinnen aflossing boven de in de overeenkomst genoemde bedragen slecht» mag geschieden met bijbetaling van 1 pet. boete over het extra afgeloste be drag, welke termijn zou eindigen 29 Juni 1930, wordt verlengd tot 1 September 1931, blijvende overigens al hetgeen omtrent af lossingen is bepaald, van toepassing; en 2«. de overeenkomst d.d. 8 Juni 1925 tot het aangaan eener geldleening, "JJroot 58.900.rentende 5 pet., gesloten met Directeuren van de nalatenschap van wijlen den Heer Pieter Teyler van der Hulst, welke rente met ingang van 1 December 1926 wordt verlaagd tot 4K pet. B. en W. stellen voor het crediet 3625.voor verbetering vein de speel plaats der dr. Kuyperschool aan de Rozen- hagestraat 15, alhier, te verhoogen met 855.en alzoo te brengen op 4480. B. en W. stellen voor de dames M. G. Botman en M. B. Roosen en de heeren D. de Boer, G Brouwer en C. J. Rijker» te benoemen tot tijdelijk leeraar(es) aan den Vervolgcursus No. 4 voor den cursus 1926 1927. B. en W. stellen voor te benoemen voor den cursus 1926'27 aan den Vervolg cursus No. 1 tot tijdelijk onderwijzer(es), de dames: C. J. Jenny Weyerman en E. Elffers en de heeren M. A. van Heuven, J. D. Boes en D, Peereboom. B. en W. stellen voor een aantal tijde lijke leerkrachten te benoemen aan dfen Vervolgcursus No. 3 voor den curus» 1926-=— 1937. De chauffeur van een autobus, staande op het Kennemerplein, riep gisterenavond om streeks 11 uur de hulp der politie in, om drie personen, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, uit zijn autobus te verwijderen. Twee agenten in uniform en twee in burger trokken er op uit. De.heeren boden echter zulken sterken tegenstand, dat versterking moest worden gevraagd. Twee van de drie personen werden daarna naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht. De derde kwam zich later zelf aanmelden, die eveneens ter ontnuchtering in bewaring werd gesteld. De burgemeester van Schoten heelt af wijzend beschikt op ein verzoek, tot hem gericht om een Kermesse d'Eté te organi- seeren. Een adres aan den Minister van Waterstaat In een adres aan den Minister van Waterstaat wijzen de besturen van: den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, den Nationalen Bond van Meubeltransport ondernemers, de Amsterdamsche Vereeni- iqg van Werkgevers in het Transport- earijf en de Amsterdamsche Kruiersbazen, vtreeniging er op, dat meer in het bijzon der voor handel en industrie van Amster dam en de Zaanstreek een onderlinge, snelle verbinding over den weg van zeer groot belang is; dat de verbinding langs de Noordzijde van het IJ bijzonder smal en gevaarlijk is en weinig draagkracht heeft, welke dan ook zooveel mogelijk wordt ge meden; dat de kortste en veiligste weg leidt via het Pontveer aan den Hembrug. welke weg Noordelijk van dit veer voldoende breedte heeft; dat dan ook in het Provin ciaal wegenplan van Noord-Holland dit traject afs eerste klas weg is geprojecteerd, dat als zijnde van zeer groot belang voor de geheele provincie; dat echter bedoeld pontveer aan de Hembrug niet voldoet aan de meest bescheiden eischen van het ver keer; dat immers het oversteken van dit veer met handbeweging zeer veel tijd vor dert, vooral ook omdat voor elk schip de tot geleide van de pont dienende kabel of ketting moet worden gevierd; dat deze pont veel te klein is om reeds aari de tegen woordige verkeersbehoeften te voldoen, hetgeen voortdurend blijkt, doordat men herhaaldelijk een half uur in de rij stapt te wachten, alvorens te worden overgezet; dat deze pont slechts bestand wordt geacht tegen .voertuigen met een maximum-gewicht van 5000 K-G.; dat deze pont de noodzake lijke schakel vormt in een zeer belangrijken verbindingsweg van en naar Amsterdam, welke weg bestemd wordt geacht voor wielbelastingen tot 2600 K.G.. hetgeen wil zeggen, voor een 4-wielige auto ongeveer een grootste gewicht van 7800 K.G. en voor een 6-wielige auto, een grootste ge wicht van 13 000 K.G.; dat hieruit wel ten duidelijkste blijkt, dat de bestaande pont verbinding ook het „qua lading van een auto" benutten van den weg in vele ge vallen onmogelijk maakt Adressanten zijn dan ook van meening, dat de bestaande pontverbinding aan de Hembrug aan handel, industrie en land bouw en dus aan het Nederlandsche volk door hare vele belemmeringen, schatten kost. Zij verzoeken daarom den minister dringend met den meesten spoed die maat regelen te willen nemen, welke leiden tot een onmiddellijke verbeterhui deze on houdbare belemmering. Bij Apoth. en Drogisten Viering Koninginnedag. Heemstede zal zooals we reeds mededeelden - dit jaar den geboortedag van H. M. de Konin gin op 31 Augustus feestelijk herdenken. Aanvankelijk was het de bedoeling voor de schoolkinderen der hoogste klassen een boottocht te organiseeren, maar al is de financieele medewerking van de ingezetenen niet slecht, zulk een uitstapje kon de com missie niet inlasschen. Het programma voor dien dag is als volgt: 9.30 uur v.m. Kinderfeest in Groenendaal. Om 9 uur kotnen de schoolkinderen aan hun respectievelijke scholen en begeven zich ge. zamenlijk naar het feestterrein. Voor deze wandeling hebben eenige muziekkorpsen zich reeds beschikbaar gesteld. Bij genoegzame deelname is er des mid dags een bloemencorso vaor de volgende groepen: A. versierde rijtuigen en automo bielen; B. Versierde bokkenwagens, sport karren, vliegende Hollanders, enz. C. ver sierde fietsen; D. versierde reclamewagens. Deelnemers moeten inwoners van Heem stede zijn en zich voor Vrijdag 27 Aug. schrif telijk aanmelden bij den heer J. Wiegman, Lieven de Keylaan 4, en Dinsdag 31 Augustus n.m. 2 uur, op Groenendaal bij het verver- schingshuis aanwezig zijn. Er zullen voor alle groepen afzonderlijke prijzen gegeven worden. Des avonds van 810 uur concert van de Harmonie „St. Michaël" op het Raadhuis plein, waarna om 10.30 uur vuurwerk op het Valkenburgerplein. Ook bestaan er nog plannen een miniatuur - kermisje te organiseeren. Afscheid kapelaan Elsenbroek. Don derdagavond kwamen de besturen van de St. Jozefsgezellenvereeniging en het Jon genspatronaat met de commissarissen bij een, om afscheid te nemen van den direc teur kapelaan Elsebroek. Een der heeren bedankte namens de aanwezigen den directeur voor al het werk gedaan in het belang der Gezellenvereeni- ging en het Patronaat en wenschte Zijn Eerw. nog vele gelukkige jaren. Onder luid applaus werd namens de ver- eenigingen een enveloppe met inhoud overhandigd. De directeur bracht dank voor de hulde en het cadeau, spoorde allen aan, goede katholieken te blijven om daardoor een voorbeeld aan anderen te kunnen stellen. Vrijdagmorgen nam het meisjes-patronaat afscheid van den directeur. Ook nu mocht ZijnEerw. een enveloppe met inhoud ini ontvangst nemen. Gelijktijdig waren aanwezig de misdie naars, van wie Zijn Eerw, een mooi cadeau kreeg. Ook deelde kapelaan Elsebroek mede, dat verschillende parochianen in de afge loopen dagen afscheid van hem hebben ge nomen, hetgeen een bewijs is, dat kape laan Elsebroek onder de parochianen goed gezien was. Vrijdagmiddag is Zijn Eerw. vertrokken, uit de parochie. Moge hij in zijn nieuwe parochie terugvinden wat hij hier heeft achtergelaten. Dienzeifden middag is uit Amsterdam aan gekomen kapelaan Warmenhoven. „Herwonnen Levenskracht''. Morgen heeft Bennebroek bloempjesdag voor „Her wonnen Levenskracht". Velen zullen ongetwijfeld vol belangstelling den uitslag tegemoet zien. Het is hier niet de plaats om breedvoe rig «uiteen te zetten wat „Herwonnen Le venskracht" reeds tot stand heeft gebracht, hoe velen door de sanatorium-verpleging wederom hunne gezondheid terug hebben gekregen. Maar het is niet de sanatorium- verpleging die veel kost, maar vooral de huisverpleging die in Berinebroek veel gel- delijken steun behoeft. Ieder koope morgen dus een bloempje! Miw schrijft onu nog: f Als een donderslag bij helderen Hemel, zoo gewerd ons het bericht, dat onze zoo zeer beminde kapelaan de parochie moest gaan verlaten, hij, de eenvoudige sympa thieke priester met zijn edel hart. Een ieder, wij hoorden het nog dezer dagen, hield van hem,\heel de parochie treurt om zijn heen gaan, voor ieder had hij steeds een vrien- "delijk woord, Hoe heeft hij niet geijverd, ja geen moeite gespaard, om zielen tot de Kerk terug te brengen! Ja, wij weten het, hoeveel smarten door hem zijn gelenigd, tranen gedroogd en diepe wonden geheeld. Niemand was er, die troost of raad noodig had en dezen bij hem niet vond. Voor de patronaten gaf hij zich geheel. Geen wonder dan ook dat bijna alle kin deren Vrijdagmorgen in de H. Mis tegen- worodig waren, efc treffend Was het om te zien, hoe met de kinderen zeer vele paro chianen tot intentie van hun zoo beminden kapelaan ter H. Tafel naderden. Na de H. Mis verzamelde zich het meis jespatronaat om afscheid te nemen van den goeden priester, en te bedanken voor alles, wat hij voor haar had gedaan. Eén harer, de jongejuffrouw Sassen, bood uit aller naam den scheidenden priester een enve loppe met inhoud aan, tot groote verrassing van Zijn Eerw,, die het zeer waardeerde, en beloofde hiervoor een mooie gedachte nis te zullen koopen, hetwelk Z.E. later bekend zou maken. Na een geestig en hartelijk woord tot de kinderen te hebben gesproken en ze allen de hand te hebben gedrukt, verliet Z.E. het patronaat. Vrijdagmiddag verliet dan kapelaan El senbroek onze parochie, om zijn arbeids veld te Rotterdam te gaan innemen. Wij feliciteeren hem met zoo'n mooie benoe ming, maar vooral Rotterdam's Katholieken met zoo'n edelen priester. Moge God zijn arbeid zegenen en moge het hem gegeven zijn, nog lang te arbeiden ter eere Gods en tot hei! der zielen. B. en W. geven aan den Raad een over zicht van den toestand van het lager onder wijs in verband met reorganisatieplannen. Op de agenda staat vermeld „Besprekingen Lager Onderwijs." Deze redactie is door B. en W. met opzet gekozen, omdat de tijd volgens hen thans nog niet aangebroken is, om eene blijvende verandering tot stand te brengen, B. en W. stellen zich vpor, mede in verband met het advies van het hoofd van school C, in de maand December a.s, mei de noodige voorstellen te komen. Het gemiddeld aantal kinderen, waarnaar de leerkrachten, die het rijk vergoed, bere kend worden over 1926, is bekend. Hetgeen de gemeente echter moet betalen voor over- tolige krachten, hangt af van den toestand, zooals die geweest is, c.q. zal worden, ovei 1926. Om zoo weinig mogelijk over 1926 te moeten betalen voor overtollige leerkrach ten, komt het een gedeelte van B. en W, gewenscfit voor, de vacature aan school A niet aan te vullen. Blijkens gemaakte bere keningen zal de gemeente over 1926 tot 1 ^epternbe- moeten betalen één overtollige leerkracht. Wordt de vacature wel aangevuld, dan komt de school in een, voor de gemeente-financiën cnvoordeelige conditie, want dan wordt van 1 September af voor elke_ 48 leerlingen, één leerkracht vergoed. Dit zal aan de gemeente kosten over 1926 2160. Aan het vervullen van de vacature is verder nog een nadeel ver bonden, want school A blijft vermoedelijk tot 31 December 1929 in die minder gunr stige conditie voor de financiën. Op den langen duur zal het onderwijs toch grootere uitgaven gaan vorderen, maar hoe langer dat uitgesteld kan worden, zonder dat er schade gedaan wordt aan het onderwijs, des te wenschelijker achten wij dat. Om te voorkomen, dat over 1927 veel uitgegeven moet worden voor overtollige leerkrachten, moeten er reeds thans maatre gelen getroffen worden. Al is het niet onmogelijk, het is toch eenigszins bezwaarlijk, reeds thans te ko men met een definitief reorganisatieplan. Om zoo min mogelijk risico te looperi, komt het B. en W. liet beste voor den thans bestaanden toestand nog te bestendigen, n.l. tot de a.s. Kerstvacantie. In school A zullen er dan twee klassen in één lokaal moeten worden ondergebracht en in school C. zullen er in elke klasse 41 of 42 leerlingen geplaatst moeten worden. Dit laatste behoeft alleen maar tot de Kerstvacantie, en dan zal nagegaan kunnen worden, wat er dan gebeuren moet. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs is van meening, dat tot op zekere hoogte eene afwachtende houding moet worden aangenomen. Zij wil echter school C gesplitst hebben in eenla gere school, met een hoofd en de U, L. O.-school met een hoofd. Naar de meening, althans van een gedeelte van B. en W, zou deze wijziging wel als een belangrijke, aangemerkt kunnen worden. De Raad benoemt een afzonderlijk hoofd, en daarmede een richting uit, die bezwaarlijk verlaten kan worden. Het hoofd van school C. adviseert ook, den bestaanden toestand nog te bestendi gen, Gaat men tot splitsing over, dan acht hij het wenschelijker een 4-jarige U. L. O.- school dan een driejarige. Wordt de U. L, O,-school een vierjarige en wordt er nog een 4d« leerkracht aange steld, dan komt die voor rekening der ge meente. Een andere oplossing is ook nog onder de oogen te zien» De U. L. O.-school wordt ver plaatst naar school A, school D wordt on der het tegenwoordig hoofd van school A de nieuwe school A en school C zal on der leiding van het tegenwoordig hoofd van school D de grootste lagere school worden. Volgens het raadsbesluit, dat niet meer dan 40 leerlingen eene klasse mogen wor den worden togelaten, kan de gegeven op lossing alleen worden toegepast voor de 6e klasse. Daarna zal het noodig zijn het raads besluit te wijzigen. School B zou dan krijgen 252 leerlingen. In elke klasse 42 leerlingen. Van die school, die 6 leerlingen heeft, wordt dan elke leerkracht vergoed door het Rijk. Iix 'de tegenwoordige school D, met 6 leer krachten, zouden wij 6ok 252 leerlingen Willen plaatsen. Deze leerkrachten komen dan ook alle voor rekening van het Rijk. Op schoot C móeten dan geplaatst worden 267 leërlingen, en daarbij zou dan komen het centraal 7e leerjaar. Wordt dit leerjaar be zocht door ongeveer 25 leerlingen, dan zul len al de leerkrachten vergoed worden door het Rijk en heeft de gemeente geen over tóllige leerkrachten. In totaal zijn dus noo dig voor het lager onderwijs 19 leerkrachten (3 hoofden en 16 onderwijzers voor bij stand). Thans heeft de gemeente 26 vaste leer krachten "en een tijdelijke. Onder die 26 •Vèste leerkrachten zijrf begrepen het hoofd van school C en de twee onderwijzers van de U. L. O.-school. Blijft het tegenwoordige hoofd van de U. L. O.-school hoofd van de nieuwe U. L. O.-school, dan blijven er over 23 leerkrachten eri de tijdelijke. Wordt een nieuw hoofd uit het thans hier aanwegige personeel benoemd, dan zijn er 4 leerkrach ten over, plus de tijdelijke, die direct eervol ontslagen kan worden. Overwogen zou dan moeten worden, wan néér deze reorganisatie zou moeten ingaan. In hoofdzaak zou gelet moeten worden op de fipancieele zijde. School B. had 16 Maart en 16 Juni 1926 203 leerlingen, op 16 Septem ber en 16 December zullen er zijn 252. Ge middeld getal 22754, voldoende om 6 leer krachten vergoed te krijgen, ;Scbool C. had resp. 229 en 238 leerlingen. Krijgt 267 leerlingen plus hfet centraa( 7e leerjaar. Gemiddeld getal 250)4 plus aantal leerlingen centraal 7e leerjaar. Hier krijgt men geen leerlingen voldoende voor 7 leer krachten (dit is 289). Een voor rekening der gemeente dus. School D. had resp. 23S en 224 leerlingen en krijgt er 252, Gemiddeld 24114. Juist vol doende voor 6 leerkrachten. Hierdoor krijgt men over 1927 dan een leerkracht vcnor de gemeente. Een dergelijk besluit behoeft echter inge volge art. 23 c. der Lager onderwijswet de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, die wel niet voor 1 September a.s. zal verkregen zijn. DE WONINGEN VAN DE PAPIERFA BRIEKEN. DE BOUW NIET GEGUND. D? yonge week is namens de directie der Koninklijke Papierfabrieken openbaar aan- besteed de bouw van 48 arbeiders- en amb- tenaarswoningen op een terrein tusschen den Wijkerstraatweg en den Grooten Hout- of Koningsweg te Wiikeroog. Wij vernemen thans, dat de bouw van deze woningen niet gegund is, omdat de in schrijvingen der raming te boven gingen. Zooals men weet waren de laagste inschrij vers Jansen en Krom, te Santpoort,' voor f 142000, (bij gebruik van Hoogovensteen f 140.000). De begrooting was f 137.000. Voor de nieuwe raadzaal. Met ingeno menheid kan worden gemeld, dat de heer P. Visser, Reedersstraat te IJmuiden, ten be hoeve van de inrichting der nieuwe raadzaal een olieverfschilderij heeft aangeboden. Gevonden voorwerpen. Een paar witte handschoenen en een zwarte handschoen. Inlichtingen: Politiepost Velserbeek. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PUROL. Schepenverkoop. De gisteren, door notaris Boerlage, in veiling gebrachte stoom trawler Aneta, IJ. M. 82, werd opgehouden. Gevonden voorwerpen. Een porte monnaie, een rijwielbelastingmerk, een alpac- ca-beursje, een medaillon met haar, een hóed, een bos sleutels, een damesmantel, een steek- sleutel, een gewicht, een kinder-portemonnaie een muntbiljet, een portemonnaie, een dito, nog een dito, nog een portemonnaie. Brand. Donderdagavond, omstreeks 11 uur, werd de brandweer gealarmeerd, omdat brand was uitgebroken in een perceel in de Middenhavenstraat, aan de Zuidzijde der visschershavcn, waarin gevestigd is de kopergieterij van den heer C. de Vries. Mede met hst oog op den sterken wind en den aard der belendende perceelen, werden de manschappen van het Oosterdistrict door den opperorandmeester opgeroepen, cue zeer spoedig aanwezig waren. Per auto van den heer Goedhart werden de koolzuurspuiten enz. van den overkant gehaald, doch inmiddels Was het reeds ge- ukt met de aanwezige brandslang en emmers water, het vuur meester te worden, zoodat dit materiaal geen diepst 'behoefde te doen. Het 50-jarig bestaan van IJmuiden. Donderdagavond hebben vergaderd in het Hotel „Augusta" de bewoners der Oranje straat, met het doel de^ a.s. herdenking van het vijftigjarig bestaan van IJmuiden op een waardige wijze door versiering en illumunatie der straat te vieren. Ctn dit pljfn nader uit- te werken, is be noemd een commissie welke bestaat uit de heeren D. Geus, Pool. G. Fennel, (J. v. d. Broek, Firma G. Tiris en Co.( en M. A. Doornik. De vergadering van winkeliers aangaande de te organiseeren winkelweek, tijdens de feestweek van het 50-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal, zal ge houden worden Dinsdag 24 Augustus, des avonds te half 9 uur in het Verenigings gebouw (Witte Bioscoop) Kennemerplein. Begrafenis D. Schatborn, Donder dag had op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats van den heer D. Schatborn. Velen uit de handels- en indus- triAvereld waren opgekomen om den over ledene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door den heer C. v. d. Form uit Rotterdam, directeur van de scheepvaart en steenkolenmaatschappij, waarvan de heer Schatborn procuratiehouder was. Vervolgens sprak kapitein Boudijn, in specteur der maatschappij en tenslotte de heer Bedée, agent te Amsterdam. Allen roemden de goede eigenschappen van den heer Schatborn voor de zaak, zoowel ten aanzien der directie ais voor het personeel en de collega's. Een schat van bloemen dekte de lijkbaar. Auto-ongeluk, Gistermiddag, tegen 5 uur, reed een groote vrachtauto van de N. V, Vereenigde Ijsfabrieken om den hoek? Prins HendrikstraatWillemsplein O.Z. Door de wachtende autobussen belemmerd om midden over de straat te rijden, ging het voertuig langs het trotoir, dat geheel afgedekt is door zonneschermen, De auto reed op de straat goed, doch tengevolge van het rijden op de tonrondte van den weg, ging de kap overhellen. Deze raakte zoodoende de schermen en vernielde een paar daarvan. De politie onderzoekt, of den chauffeur ook schuld treft. Ze hadden gekampeerd. Een gezin uit Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, hadden aan het strand alhier gekampeerd. Wellicht dat ze door het slechte en ongestadige weer wat van streek waren, maar het liep op groot ongenoegen uit, zoodat vader er vandoor ging en moe der en de kinderen in den steek liet. De politie, heeft gezorgd, dat moeder en de kinderen weer met de boot naar Am sterdam vertrokken en verwachtte, dat va der dan wel weer thuis zou komen. Bij den sluisbouw. Door de directie van den sluisbouw is deze week aan een der geneesheeren ter plaatse een onderzoek op gedragen, naar de verbandkisten en den in houd daarvan, op het werk. Een en ander ■naar aanleiding van berichten die daarom trent in den laatsten tijd rondgegaan waren. Het volgend telegram is gezonden aan den Minister van. Waterstaat: „Naar aanleiding van geruchten, die blij kens nadere informatie waarheid bevatten, worden onderhandelingen gevoerd over be langrijke werken voor den afsluitdijk der Zuiderzee met een op te richten naamlooze vennootschap, waarbij eenige aannemers mede door inbreng van baggematerieel zulen zijn betrokken. Het bestuur der afdeeling Goriuchem van den Nederlandschen Aannemersbond ver zoekt Uwe Excellentie beleefd doch drin gend, uwe medewerking daaraan niet te ver- leenen, zoolang niet gebleken is, dat een andere oplossing mogelijk is. Onze leden beschikken over vijf-en-veer- tig bagermplens, negentien profiel- en bak- kenzulgers, acht elevatoren, dertig sleep- booten, honderdtien zuigbakken, zestig ou- derlossers, vijftig zoiderbakken, veertig zandbakken, woonarken, volksagen, stoom- kranen, drijvende bokken en divers spoor materiaal, alsmede een staf van personen met ruime ervaring op. waterbouwkundig gebied, Zij stellen er prijs op, niet op eenige wijze te worden uitgesloten, hetzij van mededinging, dan wel beschikbaarsteling ook van hun materieel voor de te maken werken en verzoeken dringend uwe medewerking." Aan den directeur-generaal der Zuidcrze» werken is een telegram van dezelfde strek king gezonden. De belasting op motorrijtuigen. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet op de personeele belasting 1896, hetwelk inhoudt de schrapping van de woorden „of hoofdzakelijk in gemeld artikel. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat volgens het bestaande artikel alle belasting voor motorrijtuigen, die uit sluitend of hoofdzakelijk voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige wórden gebezigd, verminderd wordt' tot de helft van de bedragen, die geheven worden voor de motorrijtuigen, die niet voor beroep of bedrijf worden gebruikt. In v'erband met het feit, dat het aantal motorrijtuigen, dat, naar de meening van den minister tegen de bedoeling van den wetgever wordt aangegeven als gebezigd voor beroep of bedrijf en met het arrest van den Hoogen Raad van 19 November 1924, waarbij is beslist, dat het woord hoofdzakèlijk niet moet worden opgevat hl den zin van „anders dan bij uitzondering", wordt thans voorgesteld de woorden „of hoofdzakelijk" te schrappen en dus voort aan de reductie alleen te verleenen voor motorrijtuigen, die uitsluitend voor de om schreven doeleinden worden gebruikt. Hierbij merkt de minister op, dat dfze wijziging er niet toe zal leiden, dat voort aan reeds een enkel buiten de omschrijving vallend gebruik de reductie zal doen te loor gaan, aangezien de administratie zich bij de toepassing der wet steeds op bet standpunt heeft gesteld, dat-het woord „uitsluitend" niet al te streng moet worden opgevat. Legaten aan verschillende instellingen. Naar de Tel. nader verneemt, heeft wijlen dr. H. F. R. Hubrecht, naast belangrijke legaten aan particulieren. de navolgende instellingen van openbaar nut besproken: Vereeniging „Vrij Ruilverkeer 1000; Ver eeniging „Rembrandt" tot beüioua in Nederaj lnad van kunstschatten 10.000; Vereeni-j ging tot aanleg van een rij- en wandelpark' (Vondelpark) 10.000; Vereeniging voor' voortgezet handelsonderwijs 10.000; VeM eeniging tot veredeling van het ambacht! 5000; Nederlandsche Alpenvereeniging 1000; Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee 2000; Algemeen Nederlandse^ Verbond 2000; Fonds voor Tropisch» Hygiëne 10.000; Vereeniging voor kan-;i toorloopers 5000; Vereeniging voor Open-' bare Leeszalen en Bibliotheken te Amster dam 5000; Koninklijk Nederlandsch Aard-1 rijikskundig Genootschap ten behoeve- van het Veth-fonds 50.000; Het Leesmuseum te Amsterdam 25.000. Al deze legaten zijn vrij van rechten en kosten vermaakt. Het overschot van den boedel, waarvan het bedrag, dat zeer aanzienlijk is, nog niet precies te benderen valt, komt aan het Koloniaal Instituut, als eenig erfgenaam. i Prof. mr. dr. J. Simon van der Aa, hoog leeraar in het strafrecht aan de universiteit te Groningen, is herbenoemd tot secretaris generaal van de Intern. Penitentiaire Com missie en tevens belast met de leiding vari het te Bern gestichte permanente bureau, Prof. Simon v, d. Aa i^ sedert 1906 hoog< leeraar te Groningen en 61 jaren oud. Het „Dagbl. v. N.-Brab." schrijft: Het roode dagblad „Het Volk" organh seert voor zijn lezers een pleizierreisje naai P Korf dat wat? Honderdtwintig Hollandsche guldens. t De proletariërs doen het ècht-fijn. Ze rei zen 2e klasse; lunchen in den restauratie- wagen; jnaken auto- en boottochten en be zoeken de meest bezienswaardige gebouwen der Metropool. Net als de vervloekte kapitalisten. Opvallend is het, hoe nauwkeurig de ka< tholieke kerken (Notre Dame, Madeleine; Sacre Coeur, St. Sulpice en andere) wordel vermeden. Niks voor de roode broeders om eens eenig idee te krijgen van wat de katholieke kun stenaars hebben gewrocht. Neen, ze gaan lieven 's Avonds naar de Moulin Rouge, het brandpunt van 't mondaine nachtleven. 's Nachts naar de voornaamste artisten- café's en cabarets. En ook staat op het programma: bezoek aan de Folies Bergères of het Casino de Pa ris, de twee meest beruchte revue-theaters van de wereldstad. Zoo voedt „Het Volk" zijn „gezeten" le zers op. Arme proletariërs zullen het wel uit hun hoofd laten om maar eventjes 120 neer te tellenl Men seint ons: De toestand in zakè de staking bij Heem- af in onveranderd. SITTARD, 21 Aug. De gemeentedeur waarder, die spoorloos verdwenen was, na dat hij aan de Staatsmijn te Heerlen 100C van in beslag gelegd loon in ontvangst had genomen, is gisteravond over de grens gekomen en door de gemèente-polltie ge, arresiéerd. Naar wij vernemen, hebben verschillende organisaties van werkgevers en werknemers in de textiel-industrie zich tot de regeering geWend met het verzoek, om in den geest van het Schoenenwetje een tijdelijk invoer verbod in 't leven te roepen voor verschil lende producten der Fransche en Belgische textiel-industrie. - a Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 21 Augustus, Hoogste barometerstand: 76.7 te Biar ritz. Laagste stand 73.9 te Larwich, Verwachting: matige tot krachtigen, tijdelijk afnefhende Z. W. wind; tijdelijke opklaring; later waarschijnlijk enkele regen- of on weersbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Geen uitzending per Radio. Zooals indertijd werd bekend gemaakt, m de bijeenkomst op Zondagavond in dc Har monie, alhier waar H.H. D.D. H.H. de Aarts bisschop van Utrecht en de Bisschoppen vai Fulda en Mainz tegenwoordig zullen zijn, pei radio worden rondgezonden. Namens het Comité deelen wij echter mede, dat deze uitzending per radio niet zal plaats hebben door de besliste weigering van Hil versum om dezen avond voor dat doel af ta staan. (H»'5 - Naar verluidt bestaan er bij de Regee ring plannen tot overplaatsing van het 4a reg. infanterie te Leiden naar Ede. Het bezoek van minister Lambooy on langs aan het garnizoen te Ede gebracht, zou daarmede in verband staan. STENO voor Fransch Duitsoh Engelsch Nieuwe Cursussen ook voor Typen. Kantooropleiding Boekhouden. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2