NIEMEUER'S HIEMEUER3 Dit nummer bestaat nit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad ln acht bladzijden. Leekepreeken. N. HAARL. COURANT KATE ILLUSTRATIE H. JANSEN t! Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. CLOOSTERWEG 12 2H5I6E Zaterdag 21 Augustus 1926^ 50ste Jaargang No. 16333 Uw assurantiën sluit U het eenvoudigst en goedkoopst op beurspolis, door bemidde-, ling der assuraNitte-afdeeling Uwer bank. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Hiermede brengen wij ter kennis aan onze abonne's, dat met ingang van heden, bet Agentschap van de Agenda 23 Augustus Agenda 22 Augustus gevestigd is Voor sbonnementen, advertentiën, drukwerk, enz., wende men zich tot den agent CLOOSTERWEG 12 - HEEMSTEDE EEN DISTRICTSDAG VOOR DE PATRONAATS- DISTRICTSBONDEN HAARLEM EN BEVERWIJK. Aan den dood ontsnapt. De Partijraad. DE GOLFBANEN DER KENNEMER GOLFCLUB TE ZANDVOORT. De plannen worden uitgevoerd. B 30ct Een woning- en gezinstelling. Programma in dit nummer. Q> J. J.'WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De actie voor wegenverbetering. Een kwestie over forensen» belasting. SANTPOORT. G. Schoorl Noorderdorpstraat, Santpoort, ei» C. Oudt, Hagelingerweg 217, Santpoort Pe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weelc 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSOHE COURANT Bij contract, belangrijke korting Advert en tién' 35 cents per regel, Advertentiën tusschen den tekst) als ingezonden mededeeling, 60 ct« per regel; op de le pagina's 75 ct< per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f 0 fi ft jl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cfl 0 bij een ongeval met f 259 ver^ef van een hand, 4*IOC bij verlies van een f C(1 bij 'n breuk van f Jt fl tegen ongevallen verzekerd voor een der -volgende uitkeeringen: 4 uUUU. verliet van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodeliiken afloop: een voet 0j oog: 1 loui duim of wijsvinger: 1 been of arm: lxU« bij verlies i v. rffi andere -vinger. 150. DE HOLLANDER OP REIS. Een der meest kenmerkende eigenschap pen van onzen tijd is de snelheid van het verkeer, de verdwijning van afstanden. Aan ons geslacht zou het, nadat de wereld zes duizend jaar heeft bestaan, zijn voorbehou den om de waarheid tastbaar te voelen, dat alle afstanden kunnen worden opgeheven en heel de aardbol slechts één groote familie vormt. Wel begon honderd jaar geleden met de uitvinding van de stoomkracht die waar heid voor de oogen van de menschen der verlichte negentiende eeuw te schemeren; toch bleef ook toen nog reizen een min of meer gewichtige onderneming: bewoners van verschillende provincies konden elkaar vlugger bereiken, zij bleven niettemin ge scheiden. Vreemdelingen voor elkaar. Eerst aan onze eeuw, nu een Fransche vlieger binnen twee etmalen van Parijs naar Klein- Azië gaat; nu men straks in één dag den oceaan overvliegt, gelooven wij eerst met volle overtuiging, dat afstand slechts bestaat ten koste van onze traagheid. Onze twee groote koopsteden Amsterdam en Rotter dam liggen in onze verbeelding nog altijd ver van elkaar, omdat de afstand kunst matig groot gehouden wordt. Met een snel trein langs den ijzeren baan vergt de reis heen en terug drie uren. Zoodra echter een rechtstreeksche, rechtlijnige electrische tramverbinding werd aangelegd of een ander direct, snel vervoermiddel den Amsterdammer in een half uur aan de Rotte bracht en omgekeerd, dan kwamen de steden als 't ware naast elkaar te liggen; de afstand was verdwenen. De verkeerssnelheid, los van de rails met auto's en autobussen, de gemakkelijkheid van den electrischen haan- en de ongehin derde vlucht door het luchtruim, hebben de reislust van ons tegenwoordig geslacht ge prikkeld. Ook hier gaan de vorderingen met zevenmijlslaarzen. Onze grootvaders hebben ons nog verteld als verhalen, welke zij uit hun jeugd onthouden hadden, dat de Brabantsche lakenfabrikant, welke in Fries land zaken moest doen, zich voor een reis van twee maanden gereed maakte als iemand, die naar de noordpool ging ver trekken. Zulk een reis per trekschuit en diligence was een heele onderneming. Die voorvaderlijke toestanden liggen, nog maar een goede eeuw achter ons ên thans komt de hoogere burgerscholier na het eind diploma gehaald te hebben aan zijn vader vragen, of hij met een vriend mee mag naarNoord-Afrika; daar maakt men in zulke heerlijke auto's woestijntochten. Zouden wij in onze jeugd met onzen vader over een vacantie-uitstapje naar de Sahara hebben durven praten? We badden allen .kans gehad naar wat men toen nog noemde Meerenberg te worden ver wezen. Ik wil maar zeggen, dat reizen en verre reizen maken in onze gewone behoeften is opgenomen, evenals de badkamer en de electrische stofzuiger. Zelfs het proleta riërsdagblad „Het Volk" biedt zijn lezers des zomers voor enkele tientallen guldens buitenlandsche reizen aan. Het reizen wordt een hartstocht met het gewone verschijnsel van dien, de eenzijdigheid; men wil, kost wat kost, over de grenzen. Van de duizend Nederlanders hebben er de laatste jaren geen tien de Friesche meren, maar wel hon derd den Duitschen Rijn gezien. Ondanks de overdrijving, welke ook in deze reiswoede te constateeren valt, moet de reislust en reisgelegenheid worden toe gejuicht. Zeker, wij Nederlanders, hadden een prikkel noodig om, wat de volksmond zoo pittig uitdrukt: „van moeders pappot" weg. te komen. Er groeit nu, in tegenstel ling met vóór den grooten oorlog, een ge dacht op, dat hunkert naar meer dan alleen oinnen onze enge grenzen te vinden is. Wan neer wat onvoorkoombaar lijkt over een kwart eeuw ons kleine grondgebied geen plaats meer biedt voor tien millioen eters, dan zullen velen in de wijde wereld elders gemakkelijker en met meer zelfvertrouwen zich een plekje uitzoeken, dan onze ouders dit zouden hebben gedaan, voor wie de woorden douane en paspoort ongeveer gelijk stonden met proces-verbaal en bevel tot inbec htenisneming. Er groeit inderdaad een minder sentimen teel, ruimer denkend en voelend geslacht op in onzen tijd van sport en toerisme; bij alle ergernis, die wij, ouderen, terecht over de uitspattingen van de tegenwoordige jeugd hebben, valt dit niet ontkennen, De vorige maand ontmoette ik in een klein stadje aan de Fransche grens een troep hoogere burger scholieren, als soldaten-op-marsch gepakt en gezakt, 't Was een trieste, regenachtige morgen. Natte windvlagen deden de passa giers onder de schaarsche overkapping van het kleine station huiveren. Daar opeens geeft de aanvoerder van den troep jonge studenten het sein.. De bergstokken zwiepen op koffers en tasscben. En onder begeleiding van dezen doffen roffel, wordt een luid en krachtig lied ingezet, een vroolijk.Neder- landsch studentenlied! Wat klonken die Nederlandsche klanken daar aangenaam op dien vreemden bodem. Wat zouden Hilde- brand en Potgieter in de handen hebben geklapt, wanneer zij daar die stoere Holland- iche jongens hadden kunnen zien, zoo in merg en been verschillend van de verwende knapen, waartegen zij met hun scherpe pen te keer gingen; die zeventien- en achttien jarigen, met dik bemodderde schoenen, de schouders recht onder den zwaren last van eigen tent en voederzak, die zij straks weer tientallen mijlen ver op vreemden bodem gingen voortdragen, waaronder zij een leger zouden opslaan en waaruit zij een eenvoudig maal zouden nuttigen. En dat alles wel gemoed en luchthartig. Want ondanks wind en regen, modder en zware vrachten, waren zij voor hun genoegen uit. Zulk reizen staalt en vormt een frisch geslacht. En al doen de meesten onzer het Wat minder moeilijk in spoortrein en tour- ningcar en slapen wij liever in een hotel dan op den blooten grond, het reizen brengt niettemin zijn vermoeienissen en ongemak ken mee. Het pleit voor de tienduizenden, die daartegen niet opzien en om „de wereid te zien", die moeilijkheden gaarne trotseeren. De Hollander is in het buitenland on danks anders zeggende verhalen een gaarne geziene gast. Zijn over het algemeen rustige aard en aanpassingsvermogen, de gemakkelijkheid, waarmee hij zich in alle talen behelpt, heeft hem over de grenzen een goeden naam bezorgd. De tegenstelling met anderen valt dan ook sterk op. Voorheen in Duitschland, thans in Frankrijk, België en Luxemburg, waarheen de groote trek was cl is, wekt de Amerikaan, schreeuwerig, be weeglijk, haastig en met dollars rammelend overal de aandacht als een onaangename curiositeit; stoot de Engelschman met zijn air van minachting voor zijn vreemde om geving, zijn veeleischendheid en overdreven hygiënische begrippen, zijn gastheeren af, in tegenstelling met den rustigen, zakelijken Hollander. Wij moeten er echter voor waken, onzen goeden naam niet te bederven. En de cou rantenberichten, welke van minder aangena me bejegening der Hollanders in het buiten land spreken, manen om voorzichtigheid; De klagers behooren nog tot de uitzonderin gen en hebben de onheuschheid meestal aan eigen protserig optreden te wijten. Maar zij kunnen het op den duur voor de betere meerderheid hunner landgenooten bederven. Hét koersverschil tusschen de Duitsehe mark in 1920 en 1921 en thans tusschen den Franschen en Belgischen franc en den veili- gen Hollandschen gulden heeft het aan tien duizenden mogelijk gemaakt om reizen te ondernemen, waarvan zij nooit hadden ge droomd. En verstandig Holland, dat daarvan profiteert. De reislust wordt er door aange wakkerd, het inzicht verruimd, het schoon heidsgevoel ontwikkeld en ook later zal bij zeer velen de drang blijven voortleven, om voor den zomer, voor een buitenlandsche reis te sparen, ook al kan het dan niet meer op een koopje. Maar de aantrekkelijkheid van het reizen om de lage buitenlandsche munt mag geen aanleiding zijn, om den goe den Nederlandschen naam bij de buren te bederven. Men moet reizen om het genot van tourisme. En dat zit niet voor bij de zwer men, die de buitenlandsche steden overstroo- men en daar met papieren francbiljetten goedkoope sigaretten aansteken, winkels leegplunderen en in hoog Haarlemmerdijks of plat Rotterdamsch de bespottelijkheid van de lage schoenen- en kléerenprijzen loopen uit te bazuinen, in vorstelijke hotels en dure restaurants intrek nemen, zonder manieren aan fijn gedekte tafels gaan schuimen en een heele wijnkaart keuren, in plaats van een kathedraal of een museum, een mooi markt plein, natuur- en stadsschoon te bewonderen. Zulke Nederlanders klagen over onheusche behandeling, welke hun wordt aangedaan, wanneer de buitenlandsche winkelier of ho telhouder hun bargoensch niet verstaat, hun onhebbelijkheid niet duldt, hun onbe schaamdheden niet verdragen kan. Reizen is een kunst,- evenals alle andere soort waar genot. Wie die kunst niet ver staat, die leere ze aan, door zich onder be scherming te stellen van bekwame geleiders of onder de hoede van een reisvereeniging, een der meest practische organisaties van onzen tijd. Maar een iéder bedenke, dat hij, over de grens gaande, den naam van zijn land heett op te houden; dat men Frankrijk naar den Franschman, Duitschland naar den Duitschet beoordeelt. Hét sprookje, dat in Nederland niet anders dan molens staan en dat de Hol landers in pofbroeken en op klompen loopen. begint langzamerhand te slijten. Laten wij er voor zorgen, niet zelf over de grenzen een nog gevaarlijker legende te gaan ver breiden, n.m. dat Holland onbeschaamd is en geen manieren kent! HOMO SAPIENS. „Luxori'-Theater Bioscoopvoorsteling 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur, R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8Half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9!412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Aile werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2-4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Onder de vroolijke tonen der muziek zal dan gemarcheerd worden naar de kerk van de H. Agatha te Beverwijk, waar een kort Lof zal worden gehouden. Als de Haarlemmers bij de kerk aankomen, zullen daar reeds aanwezig zijn patronaats- jor.gens van Castricum, Heemskerk, Assen- delft en waarschijnlijk nog andere plaatsen uit het dekenaat Beverwijk. Onder het Lof zal Deken J. M. Lucassen een toespraak houden, welke met het oog op den beschikbaren tijd slechts kort zal kunnen zijn. Onmiddellijk na het Lof stellen alle jongens zich buiten op en dan trekt men in optocht naar de speelplaats der Bisschop pelijke Kweekschool. Reeds thans is be kend, dat vele muziekkorpsen mede zullen trekken, zoodat het zeker een vroolijke, aangename tocht zal worden en de stoet natuurlijk veel belangstelling zal trekken. Op het terrein der Bisschoppelijke Kweek school, dat voor belangstellenden toeganke lijk is, zullen de jongens turn-, vrije- en Bavo" Smedestraat 23 Van.8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilep van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Véreeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde té richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsverëeniging, afd. Haar- L lem. Ëlken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- cehtiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69. Telefoon 115% en de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, Tele foon 10043. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avond van 7 Vt9 uur-, Hagestraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Zanggenot 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Den Hout „H. O. V." muziekuitvoering half 3 tot 4 uur. „Lnxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. EN DE ADMINISTRATIE. Zondag 29 Augustus wordt door de districtsbonden van jongenspatronaten in de districten Haarlem en Beverwijjc een districtsdag gehouden te Beverwijk. Deze districtsdag, welke door een rege lingscommissie is voorbereid, die ook de verdere leiding in handen heeft, is zoo goed mogelijk opgezet en zal bij gunstig weer ongetwijfeld slagen. De dag is vol afwisse ling voor de jongens, terwijl veel muziek voor opluistering zal zorgen. De patronaatsjongens uit Haarlem vertrek ken 's middags om 1 uur per boot vanaf den Koudenhorn naar Velsen, waar aangelegd zal worden aan den steiger der fa. Gonner- mann. Zij worden daar afgehaald door hun gastheeren uit Beverwijk en verder door de patronaten van Wijkeroog en Velseroord. orde-oefeningen uitvoeren. Als bijzondere attractie zijn voor de muziekkorpsen on derlinge wedstrijden uitgeschreven, waar aan het toekennen van medailles verbonden is. Van vorige districtsdagen is bekend, hoe de oefeningen der patronaatsjongens steeds slagen en daarom mag met reden verwacht worden, dat ook thans de demonstraties veel succes zullen hebben. 's Avonds omstreeks kwart voor 7, zullen de Haarlemmers per boot van Beverwijk vertrekken. Deze zal vanaf Gonnermann naar Beverwijk varen. Na afloop der oefe ningen behoeven de jongens dus niet ver te loopen. Het totaal aantal deelnemers aan dezen dag wordt op ruim 1000 geschat. Op het ter rein zal gelegenheid voor hen bestaan voor het gebruiken van consumptie. - Te Haarlem legt de boot weer aan den Koudenhorn aan. Terwijl de. rijwiel- en autohandelaar R., aan den Hoofdweg te Hoofddorp zich in het. réservoir van de benzinetank begaf om een en ander schoon te maken, werd hij zoo danig door aanwezige gassen bedwelmd, dat hij ineenzakte en zich niet meer kon ver wijderen. Gelukkig werd zijn gekreun door zijn echtgenoote gehoord en kon R., die het bewustzijn reeds bijne geheel had ver loren, nog -bijtijds uit zijn benarde positio worden bevrijd. Donderdagavond hield de R. K. Kiesver- eeniging te Haarlemmerliede een leden- gaderïng. Hoofdzakelijk was deze vergade ring belegd tot het stellen van candidaten voor den Partijraad. Na enkele discussies werden de volgende candidaten gesteld: de beeren J. P. H. Cas tricum, lid van den gemeenteraad van Haar lem, voor den arbeidersstand; J. J. Brink man, secr. van de Kamercentrale Haarlem voor den middenstand; J. W. van den Berg, ■wethouder van Haarlemmerliede en Spaarn woude voor den boerenstand en J, W. A. Beijnes te Haarlem, voor de werkgevers o? Industrie el en stand. Ook zal door Haarlemmerliede een voor stel worden ingediend bij de Kamercentrale Haarlem, om den heer H. Brouwer, lid der Prov. Staten van N. Holland, uit Hilversum voor te dragen volgens art. 12 dier Statuten, als afgevaardigde naar den Algemeenen Bond. B. EN W. VAN ZANDVOORT VRAGEN ƒ15.000 VOOR EEN AAN TE LEGGEN WEG. Thans is het zeker, dat de Kermemer Golfclub haar speelterrein naar Zandvoort zal verplaatsen. De toegangsweg naar dat terrein komt aan de Zandvoortsche laan B. en W. van Zandvoort stellen nu den Raad voor, dien weg van gemeentewege te doen aanleggen. B. en W. verzoeken daarom den Raad een crediet van ten hoogste 15 duizend gulden toe te staan voor den aanleg van een weg naar de terreinen der „Kennemer Golf Club." In de toelichting wordt o.m. het volgen de gezegd; Het is B. en W. bekend, dat sinds ^eni gen tijd bij de „Kennemer Golf Club" die thans haar terreinen bij Santpoort heeft, plannen bestaan om deze speelvelden over te brengen naar Zandvoort. Thans is deze overplaatsing een feit ge worden en binnen enkele dagen zal met den aanleg van het terrein een aanvang worden gemaakt. B. en W. hebben de volle overtuiging dat de totstandkoming van dit sportcom plex een aanwinst voor Zandvoort kan beschouwd worden, het golfspel is een spel, dat zich in een toenemende bekendheid mag verheugen en waarvan de beoefening de gemeente, waar de banen gevestigd zijn, niet anders dan voordeel kan brengen. De bedoeling van de Golfclub is om tot stichting van een groot clubhuis over te gaan en verder tennisbanen en golfvelden aan te leggen. De daartoe benoodigde op pervlakte dient geheel met gaas afgezet om de terreinen vrij van konijnen te houden. Aan een en ander zijn vele en langdurige werkzaamheden verbonden, de tennisbanen zullen vermoedelijk 't volgend jaar en het geheele complex in 1928 gereed zijn. De aanleg van een en ander is, voor- zoover de golfvelden betreft, opgedragen aan de firma Copijn uit Groenekan bi) Utrecht; B. en W. hebben de meening, dat rRiöeMfifllTABAK per ons -iX» (,i per ons een groot aantal Zandvoortsche werkkrach ten hier te werk kunnen gesteld worden, •vermoedelijk een 20 a 30 gedurende eenige maanden. De weg, die B. en W.'voorstellen aan te leggen, loopt tusschen eenige hooge duinen door en zal behalve dat deze toegang tot de golfterreinen geeft ook de mogelijkheid openen om een fraai gedeelte duinterrein te bereiken. De Mij. ..Zandvoortsch Duin" is bereid gratis aan de gemeente den be- noodigden grond af te staan ter diepte van 12 M., echter ónder bepaling, dat de ter reinen, grenzende aan en in de omgeving van den weg door haar bebouwd kunnen worden, een- feit, waartegen B. en W. niet het minste bezwaar hebben, daarentegen zelfs eene bebouwing toejuichen. Het ligt in het voornemen den weg voor- loopig ter breedte van 4 M. aan te leggen. B. en W. zijn zich ten volle bewust van het feit, dat eene uitgave van 15 mille, gezien den financiëelen toestand van de gemeente als eene niet onbeduidende kan aangemerkt worden, doch zij meenen, dat de stichting van dit groot sportcomplex, ten allen tijde bespeelbaar voor inwoners en badgasten van de badplaats, van een dusdanig belang voor Zandvoort is, dat hun voorste! ten volle te billijken valt, al ware het slechts om de werkverschaffing dezen winter te verruimen. Verder wordt voorge steld den benoodigden grond te koopen voor den prijs van I. B. en W. schrijven aan den Raad: Tengevolge vka den krachtigen steun aan den woningbouw, inzonderheid aan den bouw van arbeiderswoningen verleend, valt een zeer sterke vermindering van den wo ningnood te constateeren. Op te merken valt tevens, dat de markt ruim is ten op zichte van woningen behoorende tót de hoogere huurklassen, terwijl die markt nog steeds de behoefte aan woningen, die tegen lagen prijs worden verhuurd, aantoont. Ofschoon er in het algemeen nog geen sprake is van een te veel aan woningen en er integendeel nog zoodanig tekort is, dat aan het opruimen van de noodwoningen en het op ruime schaal opruimen der krotwo ningen nog niet kan worden gedacht, toch achten wij het tijdstip aangebroken om, door het houden eener .woning- en gezins telling, een zoo juist mogelijke basis te ver krijgen voor het ontwerpen van verdere voor de volkshuisvesting noodige plannen. Juist thans, nu de woningnood tot oplossing begint te l^omen is zoodanige basis van het grootste belang. Wel beschikken wij over een groot aantal gegevens, doordat de resul taten van de in 1919 gehouden woningtelling steeds ziin aangevuld en bijgehouden, doch ten aanzien van de verdeeling dier wonin gen over de verschillende huurklassen, het aantal dubbelwoningen, den woningvoorraad in de aangrenzende gemeenten enz., worden de juiste gegevens gemist. Omdat Haarlerp nagenoeg geheel is volge bouwd zou een woning- en gezinstelling, welke tot Haarlem beperkt bleef, niet vol doende nut afwerpen. Om het beoogde doel te bereiken, is zeker noodig de telling ook uit te strekken over de gemeente Schoten en het aan Haarlem grenzepd gedeelte der ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Wij zijn daarom reeds met de Gemeente besturen van Schoten en-Haarlemmerliede en Spaarnwoude in overleg getreden, ten einde medewerking van de besturen te ver krijgen. Daarbij is er door ons van uitge gaan, dat het noodzakelijk is, ten einde een heid in de telling en het opmaken der resul taten te verkrijgen, de leiding van uit een centraal punt te doen geschieden, waartoe dan de dienst van het bouw- en woning toezicht dezer gemeente zou zijn aan te wij zen. De totale kosten eener dergelijke woning en gezinstelling worden door ons geraamd op 5.250.—. Hierin is begrejien 1.000.en 250.voor kosten der telling in Schoten en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, welke kosten, indien onverhoopt de besturen dier gemeenten tot de betaling er van niet zouden willen meewerken, eveneens: door Haarlem zulen moeten worden gedragen. B. en v. stellen daarom voor, voor eene te houden woning- en gezinstelling 5.250. tc hun ner beschikking te stellen. der H. O. V.-muziekuitvoering in den Hout op Zondag 22 Augustus, onder leiding van Willem Knikker. 1. Marche Lorraine L. Ganne. 2. Ouverture „Zampa' F. Herold. 3. „Zigeunerliebe", Walzer F. Lehar. 4. Fantaisie de 1' opera, Samson et Dalila C. Saint-Saens. 5. Ouverture „Orpheus in der Unterwelt" J. Offenbach. 6. Fête bohème J. Massenet. 7. „Piet Hein", Holiandsche Raap- sodie P. van Anrooy. STORMVOGELS—V. S. V. De Velseroorders, bij wie de animo tot het in het bezit krijgen van den Olympia de-beker zeer groot is, brengen morgen het volgende sterke team in bet veld: v. d. Wint, v. d. Pieterman, v. d. Griendt, Bakker, Bmidschaart, Vink, Glas, Zwanenburg, Horemans, Heijerman, Stomesand. Opheffing van de luchtpost Marseille: Nederland. Verhoogde opbrengst van havengelden t» Rotterdam. Inzake de staking bij „Heemaf" zijn par- tijen door den Rijksbemiddelaar opgeroepen. De zaak Verschoor. Begin September voor" de meervoudige Kamer. Zondag 29 Augustas wordt te Beverwijk een districtsdag gehouden van patronaten is de districten Haarlem en Beverwijk. De toestand in de Britsche mijnnqverheid wordt, tengevolge van het afbreken der on derhandelingen ernstig genoemd. Relletjes in Lancashire. In een Spaansche nota wordt de onge rustheid over Tenger overdreven genoemd. De bezuinigingsmaatregelen in Frankrijk. .President Coolidge houdt vast aan zijn ideeën omtrent de bijeenroeping eener out» wapeningsconferentie. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 u. v.m, 7.56. Achteruit) Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.40 en overmorgen om 8.38. DE RUKSWEG HAARLEM-ALKMAAR. Door den beer Boissevain zHn aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld; 1. Is het den Minister bekend, dat het wegdek van den Rijksweg Haarlem Alkmaar, in het bijzonder tusschen Be verwijk en Castricum, in zeer verwaar loosden toestand verkeert? 2. Wat is hieraan in de laatste 2 jaren gedaan en welke maatregelen staan voor 1926 en 1927 op het programma, om hierin verbetering te brengen. De Kroon vernietigt een aanslag. De heer J. J. B. te Amsterdam was over» het belastingjaar 19231924 in de plaatse lijke belasting van de gemeente Zandvoort aangeslagen als woonforens. Hij was van dezen aanslag in beroep gekomen bij Ge deputeerde Staten dezer provincie, maar deze verklaarden de reclame ongegrond. Hi) stelde een beroep in bij dc Kroon, die den aanslag vernietigd heeft., De aanslag was gebaseerd op het feit, dat de heer B, behalve gedurende de maanden Mei, Juni. Juli en Augustus 1923 gedurende het ge heele belastingjaar 19231924 voor zlöh e! zijn gezin de beschikking over een gemeu bileerde woning heeft gehad. Aangenomen werd dus, dat de eigenaar van een gemeu bileerde woning, gedurende den tijd dat deze onverhuurd is, haar steds ter zijner beschikking houdt. Deze conclusie komt d» Kroon in algemeenheid onjuist voor. Blijk baar komt die conclusie voort uit het ge lijkstellen van „beschikbaar houden" met „de beschikking hebben" over een woning aangenomen wordt wel dat reclamant over meer dan 90 dagen van het belasting jaar de beschikking heeft gehad over een gemeubileerde woning, maar niet is vastge steld, noch mindr bewezen, dat hij die wo ning zou beschikbaar gehouden hebben voor zich of zijn gezin. Veeleer blijkt dat de woning uitsluitend bestemd wa$ om aan derde te verhuren. In verband daarmede wordt geacht, dat de aanslag ten onrechte is opgelegd. Door plotselinge ontslagneming van F .-j agentesse Mejuffrouw L. KAASENBROt van het agentschap SANTPOORT van NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, is het agent schap en de bezorging opgedragen aan de Heeren Wellicht zullen heden en volgende dagea eenige moeilijkheden met de bezorging zich voordoen. Wij verzoeken de abonné's, die bon cou rant of Katb. Illustratie NIET oi NIET tijdig ontvangen, hiervan terstond aan een der beide agenten kennis te geven. Voorts worden de abonné's DRINGEND verzocht, het abonnementsgeld van de week van 2328 Augustus (dus a.s. Maandag) aan de H.H. G, SCHOORL o! C. OUDT te vol doen, DE DIRECTIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1