s Mephisto- Dooïleltjk ongeluk te Mlenw-Yennep. Ernstig motorongeluk te Velsen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Maandag 23 Augustus 1926 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 24 Augustus ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Een schip op het strand. Het R. K. Krankzinnigengesticht te Noordwijkerhout. Commissarissendag der St. Josephs-Gezellen. Rijtoer met onze blinden. De Hongaarsche kinderen. Ernstige brand op den Koudenhorn. Met de boot naar Marken. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraohïsch Weerberichf AUe a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f OpflH Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7 CO bij een ongeval met bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf} bij 'n breuk van f f, 81 bij verliest v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: «ïüUU. verlies van beide armen, 'beide beenen ol beide oogen; I <JU. doodelijken afloop; ItltJ, een voet of een oog; I duim of wijsvinger; 1 «U. been of arm: ltU* andere-ringer. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusscheD den tekst, als Ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod- i advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meet 15 ct., bij vooruitbetaling. In het gerucht, hetwelk rondom de gepu bliceerde correspondentie tusschen Haarlem's Bisschop en het Kringbestuur Noord-Holland van de R.-K, Staatspartij is ontstaan, trekt in het bijzonder de houding van het sociaal-de mocratische hoofdorgaan ,,Het Volk" de aan lacht. Dadelijk nadat wij de brieven van den Bis schop hadden openbaar gemaakt, begreep de Volk-redaciie, welke rol zij ten deze te spelen had, en het moet gezegd, dat zij talentvol speelt en rolvast is! Die houding was ge heel in overeenstemming met haar tof nu toe tegenover de R.-K. Volkspartij aangenomen tactiek die van een vriendelijk en raad gever en een ervaren wegwijzer. De Volks partij immers noemt zich democratisch en bij uitstek de paladijn voor de minder bedeel den onder de Katholieken. Welnu, dan kunt gij geen beteren vriend hebben dan de so ciaal-democraten, suggereerde „Met Volk" En het roode blad kwam de R.-K. Volkspartij daarbij zelfs zóóver in het gevlei, dat het tegen alle evidentie in beweerde, dat de tot machteloosheid in de Tweede Kamer ge doemde eenling, de heer Arts, daar lang geen kwaad figuur maakte! Wij wisten het al lang: „Het Volk" was vcqr de R.-K. Volkspartij de Mephisto, ge duldig wachtend, lokkend en vleiend, zeker van zijn buit. De roode Mephisto heeft Vrijdagavond in een hoofdartikel eer. prachtig staaltje van zijn drogredenaarskunst laten zien. Van alle kanten is naar aanleiding der Bisschoppe lijke brieven in de Roomsche pers onder streept, dat het vanzelf sprekend nu met lde R.-K. Volkspartij gedaan moet zijn. Na een dergelijke besliste uitspraak van den Bis schop is 't haar niet mogelijk zich als „katho lieke" partij te handhaven. Op dit critieke moment voor de R.-K. Volkspartijieiders komt Mephisto hun in het oor fluisteren,' dal zij slechts hebben vol te houden om over weinig tijds zeker te zijn van een volledige zegepraal. Immers, hun correspondentie met den Bisschop was een meesterlijke zet, een feit van groote beteekenis, waarin wij „een uiting hebben te' zien van de moeizame wor steling der katholieke arbeiders naar poli tieke zelfstandigheid, van hun strijd om be vrijding van de kerkelijke voogdij op politiek gebied." Hoort gij Mephisto? 't Is de duiveltaal van alle eeuwen: prediking van verzet tegen wet tig gezag, begint altijd met den opstand voor te stellen als een edele daad, welke den op standige zal eeren en aan ontelbare geknech- ten den weg zal wijzen om hunne boeien te slaken. En deze vleierij tot prikkeling van den hoogmoed is onuitputtelijk in vindingrijkheid. Het zou den schijn hebben kunnen wekken, schrijft „Het Volk", als verkeerde het be stuur der R.-K. Volkspartij met zijn vraag aan den Bisschop omtrent de toelaatbaar heid der organisatie nog in twijfel en was het van plan om zich, na een eventueel ont kennend antwoord, terug te trekken. Wij willen het Mephisto-antwoord op deze fijn bedachte opmerking, letterlijk laten vol gen. Dit is echter niets dan schijn, schrijft „Het Volk". De briefschrijvers, wellicht van be voegde zijde voorgelicht, wisten van te voren heel goed, dat de bisschop er niet aan kon denken, een ontkennend antwoord te geven en het lidmaatschap der R.-K. Volkspartij ontoelaatbaar te verklaren. Zoo is het Aan ook uitgekomen. De bisschop heeft in ant woord twee brieven geschreven, waarin hij als zijn persoonlijk gevoelen te kennen geeft, dat een politieke scheuring onder de katho lieken onwenschelijk is, maar hij heeft er zich wel voor gewicht van het ontoelaatbare dier scheuring te reppen. In feite heeft hij 3us in kerkelijk opzicht aan de katholieke arbeiders de vrijheid gelaten om zich anders politiek te organiseeren dan in de R.-K. Staatspartij. De bisschop kon ook moeilijk anders; dit staat kerkrechtelijk vast.- Het is echter van beteekenis, dat het ook officieel is komen vast te staan en de bisschop het onwillens nog eens heeft moeten bevestigen Hiermee is een stukje politieke vrijheid van de katholieke arbeiders veroverd. Dat zal wel zijn gevolgen hebben. Hoort gij het zoete gevlei van den verlei der? De Bisschop heeft gespróken; heeft ge wezen op het onverantwoordelijke van een politieke scheuring onder de Katholieken. „Het Volk" weet van ouds, hoe de Nedér- landsche Katholieken tegenover zulke Bis schoppelijke uitspraken staan. Er is maar één uitweg, om de afgedwaalde Volkspartijers van den weg nhar de eenheid af te houden. Door hun n.m. voor te praten, dat het Bis schoppelijk woord geen gezag heeft; dat het hier een vrije kwestie geldt, waarover men vrijelijk met zijn Bisschop van meening kan verschillen; dat de Bisschop dit zelf ook heel goed weet, evenals gij, leiders der Volkspartij dit wist. En het pleit voor Uw inzicht, dal gij hieromtrent een officieel antwoord hebt uitgelokt, vleit „Het Volk". Eenmaal zoover, zet de raadgever zich op den leeraarsstoel en het zou ware het niet zoo verfoeilijk, als alle wel bewuste huiche larij, vermakelijk zijn te noemen, te hooren, hoe de roode redactie les geeft in kerkelijk gezag. Luister: Op kerkelijk gebied „wenscht" een bis schop niet, maar hij beveelt, en hij eischt dan gehoorzaamheid, op straffe van buiten de katholieke kerk of haar „genademiddelen" gesloten te worden. Maar van dit alles is hier, op het zuivere politieke gebied, geen sprake en, daarom juist is het, dat de bis schop zoo zorgvuldig vermeden heeft het „ontoelaatbaar" uit te spreken, waarvan de briefschrijvers der R.-K. Volkspartij gerept •hebben. Knap bedacht, Mephisto! Maar de Ned. Katholieken, ook de overgroote meerderheid der Volkspartijers, zullen aan dien „wensch" en dien „wenk" van den Bisschop meer v/aarde hechten dan aan de Mephistotaal van „Het Volk". Daarvoor staat het verleden ons borg. Heel ons bloeiend openbaar Ka tholiek leven is gegroeid naar de vermanende en raadgevende leiding van het Nederlandsch Episcopaat en niet met bedreigingen en ban vloeken. Zóó is de Katholieke school, zóó zijn onze sociale organisatie's, zóó is de Roomsche pers in Nederland groiot geworden. Laat dus „Het Volk" voorzichtig zijn met zijn uitleg pmtrent de grenzen van het kerkelijk gezag. Bovendien, waar haalt het socialistisch orgaan zijn wijsheid vandaan, wanneer het decreteert, „dat die gehoorzaamheidsplichten voor katholieken alleen kerkelijke en zede lijke, maar niet politieke zaken betreft?" Dat voor „het Volk" de politiek buiten de „zedelijke zaken" valt, moge waar zijn; het^ katholieke geweten heeft andere opvattingen. 't Is echter geheel overbodig, om de roode redactie op de dwaasheid van haar bewerin gen te wijzen, ze weet zelf wel beter. Nóg verleden week moest zij zelf melden, hoe de Oostenrijksche bisschoppen samenwerking der Katholieken met de sociaal-democraten verboden hebben, en eenige maanden ge leden, dat het Duitsche Episcopaat aan de Katholieken verbood om vóór het zooge naamde „Volksbegeeren" te stemmen. Het is dus maar beter, dat „Het Volk" zich buiten die grenzen van zedelijkheid en politiek houdt. Wij hebben dit dan ook niet geschreven om „Het Volk" te bekeeren of te behoeden voor verdere blunders. Mephisto bekeert men niet; hij verkoopt zijn vleitaal en drogredenen wel-- bewust van haar onwaarachtigheid. Wij heb ben slechts willen wijzen op de rol, welke het socialistisch hoofdorgaan in dezen strijd om de R.-K. Volkspartij weer speelt, een strijd, welke langs den weg van ontevredenheid en opstandigheid tegen het wettig gezag, loopt naar het land der onvervulbare beloften, den rooden heilstaat. Voor zoover het van ons afhangt zullen wij zorgen, dat onze menschen weten, dat c>ok in onze dagen in Mephisto nog de roode duivel leeft. Sociëteit „St. Bavo." Rechtskundig- bureau half 9 uur. Bestuur Grafische Bond 8 uur. St. Jezeisgezellengebouw Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert 2 uur tot 3 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresïa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscns Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van °'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel._ 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R-K- Reclassceringsv&eeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gistermorgen in de vroegte kwam de Engelsche trawler „Searron", G. IJ. 935, uit Grimsby te IJmuiden binnen. Wellicht eenigszins uit den koers door den hevigen Z. W. wind, liep de trawler, benoorden de Noorderstukdam op het strand. Pogingen om op eigen kracht vlot te komen misluk ten en, terwijl het water zakkend was, moest men die hoop opgeven. Toen de ebbe goed doorkwam, zag men, dat hét schip zeer hoog zat. Toch werd aangeboden sleepbootassistentie geweigerd. Omstreeks half een ging een toevallig in de haven aanwezige trawler van dezelfde reederij er jjeen om een poging tot los- sleepen te wagen, doch zeer spoedig werd die opgegeven en, later op den middag, werd de hulp van de sleepbooten toch aan vaard. Eenige uren hebben toen de Nestor en Stentor van Bureau Wijsmuller en de Noordwijk van de sleepbootdienst „IJmui den" getrokken, tot ze om ongeveer 6 uur het vaartuig vlot hadden en binnensleepten. Zondagmorgen werd op den Leimuiderdijk te Nieuw-Vennep de 4-jarige AJriana Wit- tnus door de auto H. 50391, chauffeur de heer O., autoverhuurder te Alkemade, aan gereden doordat het kind plotseling den weg overstak naar den berm langs de Ringvaart.. Het meisje werd op slag gedood. De politie heeft den auto in beslag geno men en stelt een onderzoek in. In de jongste zitting hebben Prov. Staten van Zuid-Holland zich bereid verklaard aan het bestuur der Vereeniging der Zusters van Liefde te Venray, ten behoeve van den aan koop van het terrein voor en den bouw en de inrichting van 'n gesticht voor R. K. Vrouwe lijke krankzinnigen Onder de gemeente Noordwijk en Noordwijkerhout, een bedrag van ten hoogste 200.000 ter leen te ver strekken. In de winterzitting zouden Ged. Staten een volledig uitgewerkte overeenkomst betref fende deze terleenverstrekking voor te leg gen. Nu echter de zomerzilting op 8 Septem ber wordt voortgezet, stellen Ged. Staten de overeenkomst alsnog in deze vergadering aan de orde. De overeenkomst bevat de gebruikelijke bepalingen. Nieuw is een bepaling, die de mogelijkheid opent om in onderling overleg met het bestuur der vereeniging, van de re. geling, betreffende de jaariijksche verhoo ging van het aantal voor de provincie Zuid- Holland beschikbaar te stellen plaatsen af te- wijken en waardoor een vvhooging over eet, of meer jaren, zoo zulks wederzijds wordt goedgevonden, achterwege kan blijven of de jaariijksche verhooging op een lager aantal dan 10 of een hooger aantal dan 25 kan wor den gesteld Verder zal bij totstandkoming van he), nieuwe gesticht het bestaande contract met deze vereeniging betreffende het beschikbaai stellen van 75 plaatsen voor R. K. vrouwe- lijke patiënten uit de provincie Zuid-Hoi- land in het St. Agnesgesticht te Venray die- nen te vervallen. Evenwel behoort met de onmogelijkheid rekening te worden gehou den, dat de familie der patiënten op verdere verpleging in het St. Anna-gesticht blijft prjj» stellen of de voorkeur geeft aan overbren ging naar een ander dan het nieuwe ge sticht, of dat er uit andere 1 pofde redenen bestaan niet terstond tot overplaatsing ovet te gaan. Een bepaling is opgenomen, die hèt mogelijk maakt de noodige voorzieningen te treffen. Ten slotte deelen Ged. Staten mede, dat ztj bij het bestuur der vereeniging inlichtingen hebben ingewonnen omtrent de arbeidsver houdingen, welke voor het verplegend per soneel in het nieuwe gesticht zullen gelden. De inlichtingen Waren van den meest bevre digenden aard, zoodat Ged. Staten met volle gerustheid de verpleging van de Zuid-Hol» landsche patiëten aan dit bestuur durven toevertrouwen. Zaterdagavond reed de motorwielrijder J. W. B„ uit Wijkèroog, met zeer groote snel heid over den Stationsweg. Ter hoogte van het stationskoffiehuis reed hij tegen den trottoirband, sleurde eenige meters langs hét hek en tenslotte ging de motor over den kop en wierp den berijder over de straat. Spoedig waren, de beide Velser doktoren, Hanneman en de Weerdt, aanwezig om de eerste hulp te verleenen. Het ergste was de heer B, er zelf aan toe, die Zeef zwaar aan de beenen gewond was. Doch ook de duo-rijder, de heer S. W„ eveneens wonende te Wijkèroog, was ern stig aan een been gewond. Dit is te erger, omdat deze reeds vroeger een been ver loren heeft en zich op een kunstbeen voort beweegt. Dit kunstlichaamsdeel was weg geslingerd en kwam eenige meters verder terecht. Nadat de beide gewonden voorloopig ver bonden waren, werd om een zieken-auto uit IJmuiden getelefoneerd, die spoedig ter plaatse was. B. werd naar de Mariastich- ting, W. naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd. Een meisje, zekere G. v. V., geraakte nog tusschen den motor en een hek be kneld, doch kwam gelukkig met den schrik vrij. Naar wordt medegedeeld, moet door de motorrijders met groote snelheid gereden zijn. Te Amsterdam werd gisteren in het Ge- zdlenhuis aan de Stadhouderskade een be langrijke bijéénkomst gehouden. De St. Jo- sephsgezellen. die als senior of commissa ris deel hebben aan de leiding der ver- eenigingen, kwamen daar samen om voor gelicht te worden omtrent 'hun taak en daarover onderling van gedachten te wis selen. Het oorspronkelijke plan gaf aan, dezen dag in Haarlem te houden. Het groote aan tal deelnemers maakte het echter noodza kelijk het Amsterdamsche Vereenigingsge- bouw tot plaats van samenkomst te kiezen. In de kapel van het Gezellenhuis werd 's morgens door den Centraal President een plechtige Hoogmis opgedragen. Daarna gebruikten dc congressisten gemeenschap pelijk het ontbijt. Des middags 1 uur kwam men in alga- meene vergadering bijeen in de groote zaal van het Gezellenhuis. Aanwezig wa ren vele Zeereerw. Presidenten en onge veer 400 commissarissen, bestuursleden der vereenigingen uit alle deelen van het land. De Hoogeerw. Deken van Amsterdam Mgr. T. Stroomer, luisterde de vergadering met zijn aanwezigheid op. Rector W. van Adrichem, President van Amsterdam, tevens Centraal President van Nederland, opende de vergadering met den Gezellen-groet „God zegene het eerzame handwerk". In zijn begroetingswoord richtte praeses v, Adrichem een hartelijk welkom tot de aanwezige presidenten en commissarissen Spr. herinnerde aan het artikel in het laat ste nummer van t „Kolpingsblad" waarin een groet wordt gebracht van de Gezellen- vereenigingen in Amerika. Dat doet weer eens den band voelen, die alle gezellen van binnen- en buitenland, volgens het ideaal dat Vader Xolping zich voorstelde, ver bindt in broederlijke eensgezindheid. De telegrammen werden voorgelezen, die ver zonden waren naar Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, en naar de Gezellenvereeni- ging van Budapest, die haar 70-jarig be staan vierde. Spr. richtte zich daarna tot den HoogEerw. Deken, dié toen de zaal betrad en met hartelijk handgeklap werd begroet. Na het zingen van „Den Gezellenvader", hield de heer J. Sluyter. senior van Am sterdam IV, een inleiding over „Ons werk in de Vereeniging". Rede senicr J. Sluyter. Spr. zeide geen nieuwe richting te zullen aangeven, maar slechts nog eens de aan dacht te vestigen op hetgeen er van een commissaris van een St Josephsgezellen- ve'reeniging kan en meet geëischt worden Rechten heeft de commissaris maar vooral plichten. Zijn bak is een taak van beteekenis, geen eertbaantje. Onverzettelijk voor zich, gewillig voor anderen moet hij die plichten voor de vereeniging nakomen Zijn voorbeeld zal goed doen, meer mis schien dan hijzelf beseft; de gezellen zul len hem als hun leider aanvaarden, indien slechts zijn woorden en daden één zijn en hij metterdaad toont, overal en onder alle omstandigheden, wat een goed St. Jo- sephsgezel is. Als elke organisatie is de maatschappij in het .klein. Zooals in de maatschappij heden ten dage iedereen en alles bloot staat aan critiek, vaak van critici, die zelf afbreken en zelf bouwen. Zoo wordt 'iet bestuur der Gezellerevereeniging dikwijls aan critiek onderworpen; Al is die critiek vaak onrechtvaardig, gerechtvaardigde cri tiek moet de commissaris steeds zorgen te ontwijken. Niet de leden afstooten door hooghartigheid ,maar gelijke met hen wor den, in alle opzichten een leider zijn. Bo ven alle eerbied voor den praeses, priester en algemeen leider der vereeniging, waar deering voor senior en mede-commissaris sen toonen. Spr. eindigde met dringend de retraite aan te bevelen als hèt middel ter verrijking van innerlijke kracht en ontwikkeling, dat den commissaris het overwicht op de le den moet geven. Alvorens men tot de gedachten wisse ling overging, hield de centraal-president eèn korte rede, waarbij hij de woorden van den vorigen spreker omtrent de re traite tot de zijne maakte. Naast een ge trouw vergaderbezoek, een bloeiende con gregatie en een leden-rijke ontwikkelings club moet een retraitefonds het tceken zijn dat de Gezellenvereeniging bloeit. Want men moet op de eerste 'plaats vra gen wét er bloeit in de vereeniging. Na eenige opwekkende woorden verliet hierop de Hoog Eerw. Deken de zaal. Rede Pater Hentzen O. F. M. over „Dc roeping van den Gezel in den tégénwoordigen aard." Die roeping is het bereiken van het ideaal dat Vader Ko'.ping zich voorstelde van den Katholieken jongeman. Hoe onbe reikbaar dat ideaal moge schijnen, het ligt in de macht van iedereen, van iederen gezel, vooral als hij zorgt: voor verdieping van eigen godsdienstle ven, en medeleeft met de vereeniging. Het is niet genoeg ieder jaar zijn Paasch- plicht te houden en Katholiek georgani seerd te zijn. Het is mooi als volle zalen en meetings bruischend het lied van Room- schen zin en Roomsch leven zingen, maar in het dagelijksche leven wordt zoo zel den een naklank van dat lied gehoord. Toch is het plicht van iederen Katholiek die geestdrift van openbare feesten en demonstraties om te zetten in daden en anderen ermede in vuur te zetten. Maar neemt de gezel, bij zijn intrede in de St. Josephsgezellenvereeniging, niet de taak op zich, meer dan anderen, dien plicht te onderhouden? Die plicht: waarlijk Roomsch te zijn in het openbare leven, kan niet beter geleerd worden dan door de verdieping van eigen godsdienstig leven, in het houden van retraiten, door het lid maatschap van de congregatie. Laat men, naast de vele onderafdeelingen voor mu ziek, sport, tooneel, ook een club oprich ten van de H. Eucharistie. Is het niet van zelf sprekend dat die club het eerst op gericht moet worden? Moet die club niet de meest bloeiende en grootste onderaf- deeling zijn van de St. Josephsgezellenver eeniging. De man, die een betere vereeni ging sticht dan de St. Josephsgezellen vereeniging, moet nog geboren worden. Met trots haalt men dikwijls dit woord aan. Laten de leden dan metterdaad het tot waarheid maken. Moge de £eze\ een actief lid zijn. van, meeleven met zijn vereeniging, des te meer moet de commissaris dit doen. Mag nooit de vraag gesteld worden op een vergade ring: „Waar is dat en dat lid? des te min der moet de praeses vragen: „Waar is die en die commissaris?' Dringender dan voor de leden is voor den commissaris de plicht aanwezig te zijn, niet alleen aan een kaart tafel en biljard, ook op vergadering, con gregatie en bijeenkomsten, waar door het woord van den praeses of anderen geest en hart verrijkt wordt, Senior en commis saris moet het voorbeeld geven, opdat de zonen van Kolping trouw blijven aan de leer van hun geestelijken vader en de ver eeniging haar godsdienstige en sociale taak kan vervullen. Zooals de duinen, eeuwig blijvend en on veranderlijk, de golven van de Noordzee breken en het land beschermen tegen nood en ramp, zoo moeten de St. Josephsgezel- 4en zijn rijen tot een dam tegen den ver- derfelijken invloed van het moderne leven, om geloof en kerk te beschermen tegen alle aanvallen. De redevoeringen der beide sprekers, die meermalen door applaus werden on derbroken, gaven aanleiding tot een ge animeerde gedachtenwisseling, waarbij vele actueele onderwerpen werden besproken en practische aanwijzingen werden gegeven, Rector v. Adrichem bracht dank aan den spreker en alle {fanwezigen voor hun deel name aan dezen dag en sprak de hoop uit, dat de commissarissendag de banden tus schen de vereenigingen onderling en het Centraal verband nauwer mocht aanhalen. Met het zingen van den „Gezellen Feest- marsch" werd de bijeenkomst besloten. Tn gebouw „Bellevue" vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd, terwijl men den avond door bracht in de groote zaal van het Gezellen huis, waar de tooneelclub en de Symphonie van Amsterdam I voor amusement zorgden. De lucht was dreigend op den vroegen morgen van 20 Augustus. De regen viel bij stroomen uit den hemel. Wat moest dat worden voor het zomersch- uitstapje, dat het Bestuur der R. K. Vereeni ging voor Blindenzorg, wederom had geor ganiseerd? Maar, de hanen bleven te midden van de ontstellende duisternis, lustig kraaien, en ziedaar.... evenals de beide vorige jaren, begon langzamerhand de strijd van de zon tegen de duisternis, en ja, daar schitterde tegen 12 uur, de welkome z<}n in alle majes teit. Dat reeds stemde tot dankbaarheid en op gewektheid. En, toen de 19 blinden met hun geleiders om 2 uur de 4 gereedstaande voer tuigen bestegen, was de stemming er reeds geheel in. Het werd een prachttoer langs Overveen over den ruimen Zeeweg naar Zandvoort' Allen ademden de frissche zeelucht1* in met volle teugen. Soms was de flinke bries wat al te ondeugend, en rukte met geweld 2 dameshoeden af, die wij al in de onmetelijke ruimte zagen verdwijnen, als niet 'n paar flinke Hollandsche jongens zieh met alle kracht er öp geworpen hadden. Wij namen afscheid van de zee, en onze trouwe paarden brachten ons verder over Bentveld naar Aerdenhout, waar wij met groote-liefde verwacht werden, om, op een der bekoorlijkste plekjes in deze omgeving, eenige uren ons te komen verpoozen. De feestelijke stemming werd onder houden door gezellig gekout, afgewisseld door muziek, zang en voordrachten. Natuur lijk was er eene flinke verscheidenheid aan versnaperingen, om den inwendigen mensch op peil te houden. Helaas sloeghet uur van scheiden te gauw, en het regentje dat zachtjes begon te vallen, fluisterde ons in, dat Onze Lieve Heer het zonnetje nü lang genoeg had laten schij nen, en dat de tram van half acht, ons droog naar Haarlem zou brengen. Maar de zon zou nog een poosje blijven schijnen in de harten van allen, die zoo echt als vrienden te samen waren geweest. Dat zag je wel aan het afscheid in de Tempelierstraat. De Kring Haarlem van het R.-K. Huisves tingscomité, heeft aan de pleegouders van Hongaarsche kinderen de volgende circu laire verzonden: Zpoals u waarschijnlijk wel reeds bekend zal zijn, wordt de Nederlandsche actie voor Hongaarsche kinderen binnenkort beëindigd, d.w.z. dat alle Hongaarsche kinderen naar hun land moeten terugkeeren. Door het Hoofdbestuur van het R.-K. Huisvestings comité te 's-Hertegenbosch is vastgesteld, dat dit vertrek zal plaats hebben op Maan dag 13 September a.s. Alle Hongaarsche kin deren door den kring Haarlem geplaatst, te Haarlem en omstreken, moeten dus op 13 September vertrekken. In geen geval kan worden goedgevonden dat kinderen achterblijven, tenzij zoo spoe dig mogelijk worde ingeleverd aan het Secretariaat Jansweg 38, Haarlem, eene ge zegelde verklaring der pleegouders, waarin gemeld, dat zij na 13 September alle ver antwoordelijkheid voor het Hongaarsche pleegkind op zich nemen, en voor de even- tueele terugkeer van het kind alle zorgen zullen dragen alle kosten zullen betalen. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen aan het Secretariaat. Nadere bijzonderheden omtrent het ver trek van den trein, alsmede de reiskaart, zullen tijdig worden toegezonden. Namens den Krink Haarlem: R. C. A van Cranenburgh, voorzitter; P. J. van Kessel, secretaris. Een hevige brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag gewoed in de kopergiete rij van J. R„ Koudenhorn 36 rood. Een der buren, gewekt door de rook- en brandlucht, waarschuwde 's nachts om half drie de brand weer. Daar het brandende perceel niet a&n de straat ligt, maar geheel ingebouwd is, kostte het leggen van de slangen enz. veel tijd. Met 6 spuiten opgesteld op den Kouden horn en de binnenplaats achter de fabriek, werd het vuur bestreden, 's Morgens om zes uur kon de brandweer inrukken. De brand is ontstaan in een bergplaats van de firma Nobels, grenzend aan de koper gieterij, waar een groote voorraad pas ge drukte Enkhuizer Almenakken lag. Door de ramen, die van de hitte sprongen, is het vuur in de werkplaats geslagen, die geheel uit brandde. De eleclrische geleiding, schakel borden, motoren en de machines zijn geheel vernield. De schade van de verbrande in ventaris bedraagt ongeveer 5000. De heer R. en de firma Nobels zijn verzekerd, de eigenaar van het gebouwtje, waarin de ko pergieterij is gevestigd, echter niet. Een aan grenzend huisje had ernstig te lijden van wa terschade. De heer R. werd door de Haarlem- sche politie gewaarschuwd, daar men geen telefonisobe verbinding met de politie van Schoten kon verkrijgen. Het politierapport vermeld over den brand het volgende: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd om kwart over drie brand gemeld in perceel Koudenhorn 36 E rood, de z.g. Bijls poort, waarin een kopergieterij van J. R„ wonende te Schoten, is gevestigd. De brana is vermoedelijk ontstaan bij een kopersmelt oven, die staat naast de muur van een papiet. bergplaats van den drukker Nobels. Deze bergplaats en de koperslagerij zijn geheel uit gebrand. Daar de brand zich ernstig liet aan zien werden verschillende autoriteiten ge waarschuwd. Aanwezig waren de Commissaris van po litie de heer E. H. Tenchink, de hoofdinspec- ter, de heer C. J. Bosch en Wethouder Rei- nalda als w.n. burgemeester. Met zes slangen op de waterleiding werd water gegeven. Op uitnoodiging van de N.V. J. en A. van der Scbuyt's Stoombootreederij. kan toor Haarlem maakten wij gisteren een feesttocht naar Marken, met het stoomjacht „Hsvenstoombootdienst 3", Gewoonlijk zijn deze tochtjes tamelijk eentonig, maar hel succes waarmede de Maatscappij vorige jaren deze tochten -ondernam, gaf ons de verzekering dat wë een gezelligen dag zou den hebben. De boot, die stipt op tijd, 8 10, van de Turfmarkt vertrok zag er fleurig uit.bloe men op de tafeltjes en ruime rieten stoe- Kapit. luit. ter Zee van Hengel benoemd tot raad-adviseur bij het dep. van Marine. Bestrijding der werkloosheid. Instelling cener nieuwe staatscommissie? Cheque van 245.000 verdwenen. Ver moedelijk ontvreemd tusschen Weenen en Amsterdam. Radio-verbinding met Curapao. Geslaagde korte-golfs proeven. Japan betuigt ingenomenheid met Coo- Jidge's ontwapeningsplannen. Aardbeving op de Liiorische eilanden. Revolutie in Griekenland; Pangaio'; alge» zet; Kondilis meester van den toestand. Her stel van den democratischen regeeringsvorm7 Calles confereert met de Mexicaansch» geestelijkheid; hij wil, dat de kerken staats eigendom blijven. Een schietpartij tusschen parlementsleder in Mexico; een doode, drie gewonden. Hevige orkaan boven Berlijn. In Annonay (Z. O. Frankrijk) is een kost bare bibliotheek aigebrand. Zie verder ook Laatste Nieuws. uiimn». Barometerstand 9 uur v.m., 7.70 vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om 8.36. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 23 Augustus. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te {tennes en Rochefort. Laagste Barometerstand 7417 m.M. te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matigen N. W. tot W. wind, later toenemende en verder krimpende wind, gedeeltelijk bewolkt, latei weer regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. len. waar men zich heerlijk in kon neer vlijen. De tocht ging zeer voorspoedig door het Spaarne, Noordzeekanaal tot aan de Oranjesluizen, waarna we over de Zui- derzee naar Marken gingen. Hoewel er bij het vertrek op het Spaarne een stcvigen wind stond, werd daar weinig hinder van ondervonden. Evenwel op het open water deed de natuur zich krachtig gelden; er stond een zwaren wind, die de golven hoog opjoeg en het water op hat dek deed spatten. Een kleine Zuiderzee- doop van een drenkeling werd met een luid hoera begroet. Evenwel werd juist dóór dien wind, de emotie van „op zee zijn" grooter en dat is voor de meesten een attractie die soms groote waarde heeft. Marken! Wat een aantrekkingskracht heeft die naam voor vele vacanliegangers! En dit is geen wonder! Marken vormt als het ware een geheel op zichzelf staand landje, alleen met dit verschil, dat de be woners Hollandsch spreken al is het dan in Marker dialect, maar de zeden, en huizen bouw. kleeding en kunst-, want Marken heeft zijn eigen kunst-verschillen zoo ge heel van ons. Hollanders. We Vertoefden ongeveer 3 kwartier op het eiland, bezochten enkele Marker-huisjes en vergaten natuurlijk Sijtje Boes niet! Van Marken zouden we nsar Muidca gaan om het Muiderslot te bekijken. Zou den, schrijven we, want ten gevolge van den zwaren wind, die tot een stormpje was overgeslagen, vonden de meeste reizigers een tocht dwars over zee minder gewenscht zoodat besloten werd „binnendoor" te gaan. In Monnikendam werden eenige beziens waardigheden bezichtigd; waarna we te Broek in Waterland een moderne kaasma kerij' bezichtigden; ook in een eeuwenoude kerk konden we nog een kijkje nemen. Over alles uitvoerig uit te wijden, zou ons te vgf voeren. Genoeg zij te vermelden, dat na een voorspoedigen teruchtocht de reis te ongeveer 7 uur geëindigd was. Het weer haalde op dezen feesttocht een streep door de rekening, maar trots dat, is er volop genoten We zouden aan ons verslagje te korl doen, als we niet eenige regels wijdden aa* het kranig Jazzband ensemble, dat den gc- heelen dag door, trots den wind, er lustig op los speelde. Het was den passagiers aan te zien, dat hun spel ten zeerste ge apprecieerd werd. Na deze zeer korte weergave van. den tocht, is het absoluut onnoodig er nog eens aan te herinneren, dat een tocht met bet stoomjacht van de fa. van der Schuyt, een vaeantiedag tot een der aangenaamste zal maken. Een aansporing om zoo'n tochtje mede te maken, zullen we, om niet in herhaling, te treden, maar achterwege laten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1