Yyftig Gulden m Gevaarlijks anti-these. Onze Gratis Ongelukken-Verzekering Voornaamste -Nieuws Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 24 Augustus 1926* 50ste Jaargang No. 16335 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 25 Augustus De TOVLETEMfeesten. Moeilijkheden bij het visch* lossen te IJmuiden. ,R. K. Kamer-centrale Leiden. Een gestoorde feestavond te Wijk aan Zee. Heden keerden wij uit aan den Heer IVB. RIEGEN, wonende Saen- redamstraat 5a, te Haarlem, de Somma van wegens een hem overkomen on geval, waardoor hij zijn rechter arm gebroken heeft. De Administratie. Het vijftigjarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. De weg langs den duinkant in de Zilk. De korenbouw. Bestrijding Geelziek der Hyacinthen. in dit nummer. 9 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht De autobussen. «iiifiyi - Gistermiddag werd aan den Koudenhorn de nieuwe motorbrandspuit- ladderwager. gedemonstreerd. Op ofize ioto ziet men acht straalpijpen hun water uitstorten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. BH contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertentiën tusschen den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 ct> per regel; op de le pagina's 75 et, per regeL Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. t Alle abonne tegen ongevallen 's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f 0009 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CH bij een ongeval met OEC| pij verlies ran een hand, f f 9E bij verlies van een fCfi bij n breuk van f£l} m bij rallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UU» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: Uw. doodelijken afloop: i een voet of een oog: l&v* duim of-wijsvinger; vU. bee» of arm: IfllU» ai veilies andere -vinger. De revolutie, welke Zondag j.l. in Grieken land is voltrokken, vraagt de aandacht van allen, die den tegenwoordig in heel de wereld waarneembaren strijd tusschen voor- en tegenstanders van den parlementairen regeeringsvorm met belangstelling volgen. De thans gevangen genomen president van Griekenland, Pangalos, was immers de derde in Europa, die na Mussolini in Italië en Primo in Spanje greep naar de dictators- macht. Hij blijkt, wanneer alle teekenen niet bedriegen, mis gegrepen te hebben. In één jaar tijds wist hij zich algemeen gehaat te maken en na hem wordt met instemming van nagenoeg alle partijen een gematigd man begroet, die bekend staat als ,een voorstan der van den democratischen regeerings vorm en dan ook als eerste daad weer het parlementaire stelsel gaat herstellen. In den strijd der politieke partijen wordt overal te veel vergeten, dat bij veel wat principiëel scheiding brengt en toch een zeer voornaam staatkundig, beginsel is, dat bijna allen gemeen hebben, n.m. de demo cratische constitutie met de uitgebreide, «eer belangrijke volksrechten. Wanneer men b.v. in Frankrijk en België en zelfs den laat- sten tijd in Engeland, om van ons eigen vaderland nog maar te zwijgen, de politieke partijen elkaar als doodsvijanden ziet be kampen, dan vraagt een nuchter buiten staander niet zonder reden, of al die kemp hanen er nu nooit eens aan denken, dat zij den door de overgroote meerderheid zoo zeer geliefden en als de beste geprezen staatsvorm bezig zijn te misvormen en lang zamerhand gehaat te maken in de oogen van de kortzichtigen, die gewoon zijn het leven naar bijkomstigheden te beoordeelen. Zij vergeten, hóe gevaarlijk zulk werk is; dat daardoor, zooals in Frankrijk en België, de hoogste staatsbelangen in de waagschaal worden gesteld en wind in de zeilen gebracht van kleine groepen, die op omverwerping van den bestaanden regeeringsvorm loeren. Hoe weinig daartoe ten slotte noodig is, heeft Griekenland getoond, waar de dicta tuur een jaar lang kon worden opgelegd aan een volk, dat in overgroote meerder heid een democratisch bestuur wenscht. Twee groepen vooral zijn er in onzen tijd op uit en wel in alle landen om het bestaande bewind te veranderen. In beginsel staan zij lijnrecht tegenover elkaar; in einddoel raken zij elkander: de communis ten, die de zoogenaamde proletarische dictatuur wenschen, de fascisten, die de alleenheerschappij van één „sterken" man als het heil des volks voorstaan. De meer derheid der burgerij, welke daar tusschen in staat onderschat de beteekenis dier twee minderheden, wanneer zij door onnoodig feilen politieken strijd en verdeeldheid om trent weinig belangrijke zaken, den parle mentairen regeeringsvorm verzwakt, wan neer de volksvertegenwoordiging een min derwaardig politiek tournooispel wordt. Die gevaarlijke toestand wordt niet weinig bevorderd door het verkeerde gebruik der benamingen „democraat" en „conservatief.' Het lijkt wel of langzamerhand heel ons politieke leven daarop moet worden toege spitst. Wij hebben, b.v. in ons land, een diepgewortelde antithese gekend, welke nog krachtig in het volk leeft, van christe lijke en niet-christelijke staatkunde; wij kennen een hoe langer hoe meer vervagende tegenstelling tusschen sociaal-democraten, voorstanders van de leer „eigendom is diefstal," en belijders van de leer, dat de persoonlijke eigendom en het particulier initiatief grondpijlers zijn voor een gezonden staat. Daarnaast wordt getracht hoe langer hoe meer de kunstmatige anti-these in het leven te roepen tusschen menschen, die in vele groote en voorname beginselen eens denkend, den socialen ontwikkelingsgang meer of minder snel meenen te moeten be vorderen. Bij het pogen, om aan die laatst bedoelde, flauwe scheidingslijn een scherpen vorm te geven, vergeet men, dat er een andere be weging aan het groeien is, welke een nieuwe anti-these in het leven zal roepen, welke het zeer bewust op onzen te veel veronacht zaamden democratischen regeeringsvorm gemunt heeft. Zeer tot hun spijt zouden velen wel eens te laat tot de éonclusie kun nen komen, dat zij, met hun kibbelen over „democraat'' en „conservatief," vergaten, dat wij allen, voorstanders van den parle mentairen regeerthgsvorm, democraten zijn en dat de met moeite veroverde volksrech ten verdedigd moeten worden tegenover elementen, die zich uit minachting over onze politieke kibbelarijen aan het organiseeren zijn. Het jongste nummer van „Nederland, het nieuwe weekblad van Simon Maas, geeft een waarschuwing in deze richting. Dr. Brinkgreve heeft het d^iar over een be schouwing in het Alg. Handelsblad, ge schreven bij gelegenheid der Eerste Kamer verkiezingen, waarin het Amsterdamsche blad een onmiskenbare aanwijzing zag voor de verwezenlijking van mr. Marchant's ideeaal, n.m. een nieuwe anti-these: demo craat-conservatief. De aanteekening, welke dr. Brinkgreve daarbij maakt, is belangwekkend. Het spijt ons, schrijft hij, dat een zoo be zonken en ernstig orgaan als het Handels blad medewerkt om de bedoelde opvatting te verbreiden. Immers het is een misvatting, ja erger, het is een verwarde waan. Het is volkomen waar, dat er onder de valsche leuze der democratie door velen uit Verschillende groepen en kringen in een vrijwel gelijke richting geijverd wordt. Die richting komt neer op; 1ste het leggen van beslissingen in de hand eener meerderheid van betrokkenen, onge acht hun vermogen tot oordeelen: de regee ring der onbevoegden; 2de het verleggen van de verantwoorde lijkheid voor eigen leven en meest wezen lijke verplichtingen op een afgetrokken ge meenschap: bevordering van algemeene onmondigheid; 3de het streven naar zoo groot mogelijke gelijkvormigheid; aan allen te geven, wat voor niemand past; Het waarnemen van dit streven, de droeve ervaring omtrent de gevolgen ervan wekt in steeds breeder kringen onbehagelijkheid. Ook dat is juist. De aanhangers van het streven noemen zich democraten, en noemen hen, die niet mee willen doen, conservatief. Ook dat is juist. Doch daarmee is men nog niet toe aan een antithese en zeker niet aan een nieuwe antithese. Van nieuw is geen sprake omdat het streven niets anders is dan de herleiding tot het ongerijmde van het over zijn hoogtepunt heengekomen vormenstelsel van mensche- lijke werkzaamheid, dat we kortheidshalve het 19de eeuwsche zullen noemen. En van antithese niet, omdat er nu een maal geen tegenstelling is tusschen iemand, die 2 maal 2 vijf noemt en een ander, die hem tracht in te lichten over zijn vergissing. Men heeft slechts één bepaalde groep, de z.g. democraten, te omschrijven als geheim verbond tot bevordering van wantoestanden langs den weg der wansmaak. Ziehier een onvervalschte fascist aan het woord. En van zijn standpunt uit, heeft hij gelijk. Inderdaad zijn de verschillen, welke de meeste politieke partijen buiten het christelijk en het socialistisch beginsel ver deeld houden, te gering om daarnaast nog naar een nieuwe scheidingslijn tusschen „democraten" en „conservatieven" te streven. In onze oogen, zegt de fascist, zijt' gij toch allen gelijk, gij, die het parlement, het algemeen kiesrecht, de evenredige ver tegenwoordiging, een regeering met verant woordelijke ministers enz. voorstaat. Zoo lang er „de sterke man" niet is, die aan allen zijn wil oplegt, die leert, dat een staatsbur ger enkel plichten en geen rechten heeft, zoolang komt er van den staat toch niets terecht. Is het tegenover die groeiende anti- parlementaire leuze niet onverantwoordelijk om de kunstmatige scheiding van „demo craat'* en „conservatief" onder ons, voor standers der bestaande orde, met zooveel kracht te blijven propageeren? Laat een onbedoelde waarschuwing als die van dr. Bringreve ons tot bezinning brengen! Sociëteit „St. Bavo". Haarlemscbe In koop Combinatie half 9 uur Viool- onderwijs 3 uur Hoofdbestuur Volksbond half 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „Utile Dulci" 8 uur Elftalcommissie „R.-K. V. Z." 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. „Luxori'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Thercsia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8934 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vronwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en IJitleenbibüotbcek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverznrging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevj- Coebergh, Ged. Oude Gj-acht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvcreeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 Ibij geen gehoor 10392). De muziekfeesten van den R .K. Bond van Harmonie- en Fanf. in N.-H. Het weer van den tweeden dag van de Tovletemfeesten in Purmerend was beter dan van den eerste. De muziekfeesten hebben door het weer geen stagnatie gehad. Te 12 uur had de officieele ontvangst bij den heer Baltus plaats. Dit geschiedde door den heer A. V. Clijnk te Purmerend, voorzitter van den R, K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland, bij welke officieele ont vangst Burgemeester en Wethouders der gemeente en verschillende andere autori teiten tegenwoordig waren. De heer Clijnk sprak er zijn vreugde over uit dat hij als voorzitter van den nog zoo jongen Bond reeds thans in de gelegenheid was dit eerste muziekfeest ie kunnen openen. Zijn Bond toch bestaat nog slechts zeer korten tijd en is de eerste het vorig jaar opgericht. Het doet hem dan ook groot genoegen dat hij hierbij kan wijzen op de overgroote medewerking van Tovletem, zonder welke een muziekfeest als thans niet mogelijk zou zijn geweest. Het bestuur van den Bond heeft zeer pret tig steeds met het Tovletemcomité samen gewerkt en spr. zegt voor die hartelijke samenwerking dank. Vervolgens zegt ook de heer Clijnck har telijk dank aan het gemeentebestuur dat hier bij gelegenheid van het eerste mu ziekfeest, door zijn tegenwoordigheid de 'waardigheid van het feest wil verhoogen. Dan stelt hij voor een dronk te wijden op de prettige samenwerking en het wel slagen van het feest, waarna hij dit voor geopend verklaart. De heer D. Kooiman, lid van Ged. Sta ten, voorzitter van Tovletem, neemt als dan het woord, die aangename samenwer king met het bestuur van Tovletem voor een groot deel toeschrijft aan de harte lijke wijze waarop het Bestuur van den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Noord-Holland, die samenwer king opvatte. Het bestuur van Tovletem stelt het op zeer 'hoogen prijs dat Gij met ons hebt willen samenwerken om deze dagen op te luisteren. Het bestuur van Tovletem heeft groote verwachtingen van den dag van heden. Met den wensch voor het welslagen stemt spr. van harte in. Ook wenscht de heer Kooiman de jonge organisatie van hafte geluk met haar eer ste feest en besluit met dé beste wen schen voor den groei en den bloei van de jonge organisatie toe te wenschen. Hierna trokken de officieele personen naqr het stadhuis, waar de aan den Marschwedstrijd deelnemende corpsen zich opstelde en waar den Edelachtbaren Heer Burgemeester Cramwinckel, burge meester onzer gemeente, de deelnemende corpsen en de belangstellende burgerij toesprak. De balustrade van hpt gemeentehuis was voor deze gelêgennejd versierd met een Perzisch tapijt, wat daarvoor was geleverd door de Fa. G. de Wolf en Zonep, alhier. Burgemeester Cramwinckel heette na mens het gemeentebestuur en de geheele burgerij de muzikanten van harte .welkom in onze gemeente. Wij allen, zegt Burge meester Cramwinckel, hopen veei schoons van U te genieten en vertrouwen, dat Gij alleen een besten wedstrijd zult maken. Wij hopen dat gij een aangenanien dag in Purmerend zult doorbrengen en goede herinneringen uit Purmerend zult mede brengen. Met den wensch van veel plezier en goed succes voor dezen dag eindigt burge meester Cramwinckel zijn woord van otfi- cieelen ontvangst. De muziek speelt daarna 't „Wilhel nus" en daarna vangt de marschwedstrijd aan. De alsnu gehouden marschwedstrijd had den volgenden uitslag: Eerste prijs: Fanfarecorps „St. Alloisius" te Castricum, directeur de heer P. Kuis, met 55 punten. Deze vereeniging bad bo vendien den eereprijs Eerste prijs Harmoniecorps „Crescendo" dir. de heer H. R. W. Thie, te Purmerenu met 5434 punt. Eerste prijs Fanfarecorps „Genot door Kunst" te Broek op Langendijk, directeur de heer H. A. Maas met 5334 p uni. Tweede prijs Harmonie ,.St. Dyonisius", dir. idem te Heerhugowaard met 50 p. Tweede prijs Fanfarecorps „St. Caeci lia" te Castricum, directeur de heer P- Kuis met 46 punten. Derde prijs Fanfarecoprs „Crescendo" te Bovenkarspel, dir .de heer P. Botman, met 3934 punt. Het Fanfarecorps „St. Caecilia" te Heemskerk, dat mededeed buiten mede dinging, heeft 5034 punt behaald. Des middags werd het festival gehouden in de muziektent in het Plantsoen. Ook hiervoor was veel belangstelling. Aan" dat Festival namen 12 corpsen deel. terwijl een vereeniging niet was opgeko men n.l. de vereeniging „Dr." Nuyens" te Westwoud. De belangstelling voor het Festival was vrij groot. Niet dat het publiek op het feestterrein aanwezig was, want men kon het aan de overzijde van de gracht even goed hooren en daar liepen er velen. Het weer Het bijna niet toe datmen een zitje nam op het terrein. Er deed zich bij het festival een incident voor, dat wij niet, onvermeld kunnen la ten. Voor de Oud-Hollandsche Kermis, welke is opgetrokken op het terrein van het Heerenlogement alhier, liep men des middags in optocht met muziek voor reclame. ~'ok passeerde de muziek de Heerengracht tijdens het festival. Dit was natuurlijk hinderlijk. Vooral omdat een der mededingende corpsen juist bezig was zijn nummers te geven. Zoo gebeurde het Fanfarecorps „Ons Genoegen" van Wog- num Spanbroek, tot driemaal toe opnieuw met het geven van haar nummers heeft moeten aanvangen, iets wat .voor de jury en zeker ook voor mededingenden en het publiek bepaald zeer hinderlijk was. Na afloop van het Festival werd er in het Patronaatsgebouw een verloting ge houden onder de deelnemende corpsen. De uitslag dier verloting was als volgt: lste prijs, een piston „St. Caecilia", Heemskerk. 2de prijs, een Bugel St. Cae cilia", Grootebroek. Derde prijs „St. Caeci- ia"t Zwaag, een lauwertak. Voor den Ondernemenden Bond is de eerste wedstrijd en Festival, welke is ge houden, een waar succes geiweest. Stellig zou het bezoek aan het Festival veel groo- 'ter zijn geweest' als het weer wat beter had medegewerkt, wat vooral des mor'5003 veeJ te wenschen had overgelaten. Gelijk reeds verwacht kon worden, ont stonden er Maandagmorgen te IJmuiden, bij het aanwijzen der vischlossers voor bijna alle booten moeilijkheden, n de vergade ring van Zaterdagavond had n.l. wel de Cbr. Bond van Haven- en Transportarbei ders besloten om medewerking te verleenen voor de proef, die de commissie wilde ne men, doch de Centrale Bond besloot deze medewerking te weigeren. Evenmin zou de voorzitter dezer afdeeling zijn beurt als vertegenwoordiger der commissie waarne men. Reeds Zondag 'verluidde het gerucht, dat de leden van dien bond geen werk van een ander persoon dan de heer Schilling zouden aannemen. Zpo lagen er dan Maandagmorgen onge veer 22 trawlers voor den kant, zoodat de meeste .havenarbeiders werk konden krij gen. Op den kant verscheen, namens de commissie, de heer C. van der Steen, voor zitter van den Christelijken Bond. De leden van den Centralen Bond, die voor een z.g. losse boot in aanmerking kwamen, déden zooals van hen verwacht werd; ze weigerden op deze wijze aan te vangen. Daar echter de yrerklieden uit de vaste ploegen, ook. al wa ren het leden van den Centralen Bond, niet jweigerden om met door den heer van der Steen aangewezen werklieden voort le werken, mislukte deze actie, en werden alle booten, zij het dan misschien wat later als gewoonlijk, gelost. De R. K. Kamer-Centrale te Leiden houdt een algemeene vergadering op Za terdag 11 September 1926, des namiddags te half 2 uur, in het Bondsgebouw (Steen- schuur), Leiden, Agenda; 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingcn. 4. Verslag van de op 11 en 12 Juni 1.1. gehouden Bondsvergadering. 5. Aan passing van het reglement van de R. K. Kamer-Centrale, Leiden, aan het reglement van de R. K. Staatspartij. 6 Verkiezing van afgevaardigden en plaatsvervangers naar de vergaderingen van den partijraad, volgens art. 8 van het ontwerp-reglement. •i— 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Ingewlge het reglement van de R.-K. Staatspartij en ter bevordering van het »daarin omschreven doel, zal in de vergade- •ring van de R.-K. Kamercentrale Leiden op Zaterdag 11 September a.s. een nieuw reglement voor de R.-K. Rijkskieskring- organisatie worden behandeld. Volgens' dit reglement tracht de centrale haar doel'te bereiken door toepassing van dé middelen in het reglement van de R.-K. Staatspartij aangegeven n.l. voor zoover zulks tot haar.taak kan geacht worden te behooren; en wel speciaal door; het organiseeren van R.-K. kiezers in de gemeenten.; het voorlichten van iesvereemgmgen en kiezers;- het houden van vergaderingen en het rhdken ^ari ptópagandi; het leiden tot eenheid bij verkiezingen voor de Tweede Kamér der Stat en-Generaal efi c.q. voor de Provinciale Staten, De centrale wordt gevormd door de R.-K. Kiesvereenigingen in den Kamerkieskring Leiden, met dien verstande, dat uit elke gemeente slechts één, door het bestuur der centrale als zoodanig erkende R.-K. Kies- vereeniging kan worden toegelaten. Zijn al- zoo in cene gemeente meerdere R.-K. Kies- vereenigingen, dan behooren die zich aan te sluiten tot een „Gemeente-centrale", waarvan hét reglement de goedkeuring noo dig heeft van het bestuur der centrale Leiden. Het bestuur der centrale bestaat uit der tien leden, welke door de afgevaardigden ">p een algemeene vergadering der centrale uit een, uit opgaven der aangesloten kies vereenigingen samengestelde candidaten- iijst, worden gekozen, met dien verstande, dat uit iedere aangesloten kiesvereeniging niet meer dan twee personen in het be stuur zitting kunnen nemen. Het bestuur wordt voor vier jaren geko zen en treedt telkens in zijn geheel af. De aftiedenden zijn terstond herkiesbaar. Voorzitter en Secretaris worden door de afgevaardigden aangewezen uit de gekozen bestuursleden. De overige functies verdeelt het bestuu: daarna onderling. Zoolang de keuze van voorzitter eri secretaris nog niet is geschied; fungeeren alsioodanig de twee in jaren oudste be stuursleden. De bestuursleden genieten als zoodanig vergoeding van reis- en verblijfkosten. Een driftig officier. Zondagavond was in het hotel „L Inde pendence" te Wijk aan Zee een feestavond georganiseerd, welke door een groot aan tal badgasten werd bijgewoond. Hierbij waren personen van vooraanstaanden rang; een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, de burgemeester d-r gemeente en anderen. Er was ook een c.ubje jongelui, dat een reserve-officier onder zijn leden telde. De stemming onder de aanwezigen was reeds dadelijk geanimeerd, heel gezellig, zooals dat onder de bezoekers van een kleine badplaats steeds het geval is. Halaas, zij zou wreed verstoord worden. Een humorist van uitstekende reputatie, die geroepen was om het gezelschap dezen avond te hermaken, werd er, zonder het zelf te willen, de oorzaak van. Hij werd namelijk in de uitvoering van zijn taak belemmerd door het clubje jonge lui, die met hun luidruchtige vroolijkheid, ook tijdens het optreden van den cabaret- tier, voortgingen. Hij verzocht stilte, „óók daar in de kinderkamer"; en hij doelde daabij op het vrooüjke groepje, waartoe dc jeugdige reserve-olficier behoorde. Nauwelijks was deze schertsche opmer king eruit, of een theeschoteljte vloog door de zaal om tegen het voorhoofd van den cabarettier in scherven te springen. De reserve-officier voelde zich beleedigd en met hem het geheele Nederlandsche le ger. De militaire eer was gekrenkt en zulk een daad eischte bloedige satis factie. De gen en pistool, zij waren waarschijnlijk niet in zijn bezit. Maar hij had theegerei bij de hc.nd en een schoteltje werd als projectiel gekozen om den beleediger te treffen. En hij heeft hem getroffen, midden in het voorhoofd, waar een vrij diepe wond werd veroorzaakt. GeLukkig niet ernstig, t Zou anders ook een beetje al te bar zijn. Intusschen was de feestavond afdoende gestoord. De humorist werd verbonden en per auto naar huis gebracht. Hij zal ver scheidene dagen niet kunnen optreden. De officier wilde zich nog rechtvaardi gen maar men vond het niet noodig om zijn beleedigde militaire gevoelens te peilen. De verontwaardiging was trouwêns algemeen- De politie, die ter plaatse was, arresteer- da' het jongmensch en maakte proces-ver baal tegen hem op. Naar wij later vernamen heeft hij den vol genden dag den humorist zijn exuses aange beden. Versiering der stad. In de laatst gehouden vergadering van het Algemeen Comité ter herdenking van het 50- jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzee kanaal, werd de kwestie van de straalversie- ring besproken. De bedoeling is, zooveel mogelijk eenheid te brengen in de versiering, zoodat 't op vreemdelingen den indruk maakt van een schitterend geheel, niet een bom bast van hier bloemen, daar groen en verder weer wimpels en vlaggedoek. Om nu echter iedere straat of buurt „in stijl" té versieren, is het welwenschelijk, dat er in de organisatie der versiering ook ge centraliseerd wordt. Daarom verzoekt het Comité dé buurtcommissies, die zich met de versiering hebben belast, zich te verstaan met den heer J. C. Cramer, Wilhelminakade 88 (Tel. No. 9), zijnde secretaris van de Com missie „Versiering en Verlichting", opdat de versiering van de geheele stad zoo mooi mo gelijk worde. Tevens verzoekt het Comité de buurtcom missies, met het oog op de samenwerking in de komende maanden, dc samenstelling van hunne besturen te willen opgeven aan het Alg. secretariaat; Julianakade 20. De Bitumerweg door Zilk is thans geheel gereed en voor het verkeer in gebruik ge steld. Het is daar een uitstekende en af doende verbetering. Ook de langs den weg geplaatste electriscfce lantaarns zijn gereed en reeds beproefd, zoodat de menschen daar van de Egyptische duisternis zijn ver lost. Stond het er aanvankelijk met het oog op de vele regenbuien der laatste dagen met den korenbouw in den Haarlemmermeerpol- der niet al te best voor, thans vernemen we, dat het graan nog over 't algemeen wei nig geleden heeft en door den sterken wind weer zoo droog was geworden, dat. Maandag morgen in alle deelen van dezen polder het binnenhalen in vollen gang was. In het landbouwbedrijf komen thans handen te kort en als het weder nog een poosje meewerkt, is het wel te verwachten dat er ovèr 14 da gen van de verschillende gewassen niet veel meer op het land te bespeuren zal'zijn. Zaterdag is afgekondigd het Staatsblad, bevattende het Kon. besluit van den 14den Augustus 1926, houdende bepalingen tot be strijding van het geelziek der hyacinthen (Pseudomonas hyacinthi). Daarbij is bepaald, dat het verboden is, bok van hyacinthen, welke zijn aangetast Een motie van den Algemeenen Nedegr landschen Drogistenbond. De Nationale Bedevaart naar Dokkum. De vragen van het Eerste Kamerlid, dea' heer Blomjous. Wijzigingen in het reglement der Rijkf H. B. S. Indiening van een wetsontwerp tot rege ling der collectieve contracten op komst. Pangalos gevangen en in Athene onifr bewaking gesteld. Het luchtverkeer in heel bezet DnltscA^ land vrij gelaten. Verijdelde hoop op bijlegging van heb; conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico.^ Omkeer in de Japansche emigratiepoli- tiek. yf Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m., 7.67 achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 8.34. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro» logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 24 Atfgustus. Hoogste Barometerstand 770.7 m.M. te Milnchen. Laagste Barometerstand 734.8 m. M. te Vestmanoer, Verwachting; meest matige Z. W. tot W wind, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk eeni- ge regen, weinig verandering in tempera» tuur. door het geelziek (Pseudomonas hyacinthV ten verkoop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen af te leve ren of te vervoeren. In bijzondere gevallen kan, voor zoover het vervoeren betreft, het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, onder de door hem te stellen voorwaarden, onthef fing verleenen van dit verbod. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagtee- kening van het Staatsblad, waarin bet is geplaatst. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een chauffeur van een autobusonderneming op Noordwijk, omdat hij meer dan het aange geven aantal passagiers in zijn auto liet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1