Maria-Stichting 'Os Hollandsche Handelsbank. Een belangrijke rede van Lord_HaIlfax Oogen Nieuwe Haarlemsche Courant PEN AAN ONZE LEZERS DE SPAARNEBANK Oefening van de brandweer met de nieuwe motorspuit. Met de vereeniging „Haerlem" naar de Jan Steen-tentoonstelling. Gevonden dieren en voorwerpen. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, Bloemhofstraat L lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek Willem Knikker blijft bij de H. O. V. Een vervolging bij Kraantje Lek. De werkzaamheden aan bouwwerken te Schoten. Aanvullingsagenda voor den gemeenteraad. Viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem. Een aanklacht ingediend bij de Justitie. Drift. Tramhalte. Bond van Gepensionneerden. Voor de Stille Armen. C. Boldingh. BURGERLIJKE STAND. De grensregeling van Haarlem. Gemeentezaken. De bedevaart naar Noordwijk. Alg. R. K. Propagandaclub voor Haarlem en Omstreken. Ons Paleis van Justitie te klein. LAATSTE NIEUWS. Groote brand in een rubber magazijn. Het werk hervat. De fabriek der Heemaf gesloten. Diefstal, oplichting, enz. ioo"/16 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhagen new-york HAARLEMMERMEER. moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT brengt U het spoedigst met ALL£ gebeurtenissen vol ledig op de hoogte HILLEGOM Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen HEEMSTEDE. IJMUIDEN. 't Was een ongewone drukte gisteravond omstreeks 7 uur op den Koudenhorn, te genover het Teylermuseum. Daar stond opgesteld de pas door de gemeente Haarlem aangekochte motorspuit, fonkelend in al haar nieuwheid, met daarnaast, als een baby bijna, de motormaterialenwagen. Een groot aantal officieele personen was aanwezig, onder wie J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. A. Bruch, de commissaris van politie de heer E. H. Tenckink, de heeren W. J. B. v. Liemt, M. L. A. Klein, J. H. Visser en andere raadsleden. Ook de geheele volledige staf der brand weer met haar .commandant, den heer C. J. v. d. Broek, een groot aantal vrijwilligers en vrijwilligers van de reserve, alsmede het personeel van de ladderbrigade was aanwezig. Een achttal pijpleiders van de vrijwillige brandweer had reeds een kleine oefening met de nieuwe motorspuit gemaakt en moest zijn vaardigheid, voor zoover men die na een kleine oefening mag verwachten aan de vele belangstellende toonen. Onder leiding van den Commandant C. J. v. d. Broek werd hiermede te ongeveer 7 1/4 uur aangevangen. Een enorme zuigbuis werd in het water neergelaten, waardoor het natte element door de krachtigen motor werd opgezogen, om vervolgens door 2, bijna 4 centimeter wijde straalpijpen met groote kracht in de ruimte geworpen te worden. Deze straalpijpen wer den elk door 2 man op een eenvoudigen standaard vastgehouden. Het was een grootsch gezicht die mach tige stralen tot ongeveer 2530 meter te zien opstijgen en het bleek dat ook de over zijde van het hier vrij breede Spaarne kon bereikt worden. Een aardig gezicht, wat groote vroolijkheid onder de toeschouwers verwekt was de vlucht van de aan de over zijde staande nieuwsgierigen, om aan een nat pak te ontkomen. Daarna werd ook nog gedemonstreerd, dat zelfs met 8 stralen van wel-is-waar min deren omvang, een groote hoogte en kracht bereikt kan worden. Een sluier van water nevels hing over de groote ruimte en deed frisch aan in het Hollandsche zomerweer. Mr. Heerkens Thijssen toonde in het bij zonder nog zijn belangstelling voor den mo- tormateriaalwagen en voor hem werd door een paar vrijwilligers-spuitgasten getoond, op hoe gemakkelijke wijze de slangenwagen tjes van den auto kunnen worden afgenomen. Hij gaf daarover zijn bewondering te ken nen. 'Vervolgens werd onder groote, belangstel ling met beide wagens naar de Groote Markt gereden, waar reeds een groote menigte ver zameld was. Daar werd allereerst getoond op hoe buitengewone handige wijze de groote Magirusladder van den wagen kan worden afgenomen. De commandant deed dat ge heel alleen door een paar knoppen uit te trekken en liet zoo heel gemakkelijk het groote gevaarte zonder veel gerucht op den grcnd dalen. Hierna werd de ladder door het personeel van den ladderwagen omhoog gedraai den een paar onverschrokken klimmers beklom men het 20 Meter hooge toestel. Voorop na tuurlijk kleirje Toontje," wel bekend in de brandweerkringen. Daarna werd de motorspuit aangesloten op 8 leidingen, welke op de waterleiding wa ren aangesloten Het water, daardoor aangevoerd, werd weder tot enorme hoogte opgespoten, eerst door de 2 groote straalpijpen en daarna door 8 kleinere. Zoo liep niet alles zoo vlot van stapel als bij brand noodzakelijk is, maar dat kan men na een oefening van nog géén uur ook niet verwachten. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot en voor velen zal de demonstratie een openbaring geweest zijn van de moderne brandweer-techniek. Te ongeveer half 9 was de interessante oefening afgeloopen. Ruim veertig leden der Vereeniging „Haer- lem" hadden aan de uitnoodiging van het bestuur, om de Jan Steen-tentoonstelling te bezichtigen, gehoor gegeven en waren Zater dagochtend met den trein van 11.15 uur naar Leiden vertrokken. 't Was goed weer. In xde lakenhal werd het gezelschap ont vangen door den heer G. D. Gratama, direc teur van het Fran Halsmuseum, die in een aangename causerie een kunsthistorische be schouwing hield over den beroemden schilder en diens werken. O.m. wees de heer Gratama er op hoe moei lijk het is om vast te stellen uit welke periode de doeken van Jan Steen zijn. Daarna verdeelde het gezelschap dames en heeren zich in twee groepen en werd de ten toonstelling bezichtigd onder leiding van de heeren G. D. Gratama, en dr. J. J. de Gelder, directeur van het Rijks Prenten kabinet te Leiden. Aanvankelijk was be paald dat de heer A. Coert een der groepen zou hebben rondgeleid, maar de heer Coert was met vacantie. Na afloop werd in het Restaurant „In den vergulden Turk" het koffiemaal gebruikt, waarbij ook de heeren Gratama en dr. De Gelder aanzaten. Om 3 uur ging men huiswaarts allen waren zeer voldaan.over den leerzamen tocht. L. Hessels, Ted. v. Berkhoutstr. 16rd., auto-nummerplaatF. Donkerloo, Lange Heerenvest 114, band met schroefsluiting van autoJ. L. Bienfaü, Wouwerman- straat 102, bankbiljetB. H. Zandvoort, Ged. Raamgracht 45, idem L. Schouten, Korte Jansstraat 8, R.-K. Kerkboekje P. Heemskerk, Korte Jansstraat 6, R.-K. Kinder-Misboekje B. v. Breukelen, Boter markt 7, brilG. Stompe, Kruisweg 68B, fleschje Odeur T. van Schie, Soendaplein 8, zw. wit hondje, Fauna H. Vogels, Een- drachtstraat 14, grijze dameshandschoen A. Meyer, Oostvest 26, kinderkousen N. Sondorp, 2e Zuidpolderstraat 36, zw.-wit poesje, Fauna v. Bemmelen, Groote Hout straat 85, witzw. poes, idem L. Beverwijk, Sumatrastraat 30, grijze poes, idem Mevr. v. d. Werff, Aelbertsbergstr. 45, grijze poes, idem A. v. Zorge, Frankenstraat 41 rd., zwarte poes, idem Hazenkamp, Kinderhuis singel 32, grijze poes J. Jansen, J. Molen straat 1, lood M. C. v. Bergen, L. Molen straat 1, kindermanteltje R. Zwiers, 't Krom 39, medailleJ. Ketelaar, v. Zeggelen- straat 26, portemonnaie m. i.C. Nieuwstad, Zomerkade 235, pakje linnenA. Thuis, Nagtzaamstraat 39, portemonnaie m. i. de Vries, L. Wijngaardstraat 20 rd., pet v. Zutphen, Ridderstraat 20, portemonnaie m. i. N. Pijnakker, Tulpenstraat 36rood, portemonnaie m. i.W. van Dijk, Z. B. Spaarne, 40rood, rozenkrans B. Ëijnsdorp, Tempeliersstraat 46, rijwielbel.-merk J. M. Broms, Brouwersstraat 144, huissleutel W. v. Norden, Olycanstraat 11, honden tuigB. Keurentjes, Kruistochtstraat 20, damestaschje m. i.C. J. Delisen, Brouwers straat 38, touw van wagen of auto. Voor dames, die goed kranten lezen, en dus ook de Agenda in de „Nieuwwe Haar- lemsche Courant" dagelijks even inzien, is wat ik ga vertellen geen nieuws. Zij weten reeds, dat de Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes een zeer belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. Immers, zooals bekend is, was het Bemid delingsbureau voor R. K. Verpleegsters in Haarlem gevestigd ten huize vaa dokter C. Bos te Overveen; welrtu in Juli is deze Verpleegsters-Beurs verplaatst en zijn alle bescheiden van dit Bureau overgedragen aan de „R. K. Arbeidsbeurs voor Vouwen en Meisjes", zoodat deze nu in waarheid ge worden is het eenige en algemeene Bemid delingsbureau voor alle R. K. vrouwen, die een betrekking zoeken, in welke richting dan ook, voor alle R, K. dames, huisvrou wen en ongehuwden, die personeel zoeken. Niemand behoeft nu meer te vragen, wéar meld ik me ,aan; hoe krijg ik het zoo ge- wenschte contact! Er is slechts één adres: Bloemhofstraat 1. R. K. dames-verpleegsters, voor wie het tegenwoordig soms ook al moeilijk is, uwe zoo gewaardeerde hulp te brengen, waar ze noodig is, vergeet niet uw naam en adres op te geven: Bloemhofstraat 1. Dus voor alle dienstbetrekkingen is Bloemhofstraat 1 het adres. Denkt er aan niet alleen voor Vrouwen en Meisjes! Oók voor huishoudsters, kinder juffrouwen en nu ook vergeet dit voor al niet voor R. K. verpleegsters. Opdat dit adres nu werkelijk in Haarlem zal zijn een toevlucht, een hulp in nood, is het volstrekt noodig, dat alle R.-K. vrouwen in Haarlem: dienstbiedenden en dienstzoekenden, zich daar laten inschrij ven! Zóó alleen is het mogelijk dat allen geholpen worden door vriendelijke bemid deling en dat Bloemhofstraat 1 voor alle R.-K. vrouwen het populairste adres in Haarlem worde. Bloemendaal. H. Bartholomeus. UITKIJKSTTR. Tengevolge van de actie, gevoerd door bestuur, dirigent en musici der H. O. V. heeft de heer Willem Knikker besloten zijn engagement met de H. O. V. niet te verbre ken. Wel v/aren onder de sollicitanten, die op uitnoodiging van het bestuur een proef- concert hadden gegeven, zeer goede krach ten, doch het bestuur heeft, nu de heer Knikker op zijn besluit terugkwam, niemand van hen aan de H. O. V. verbonden. Wat de financiën betreft, is een regeling tusschen het bestuur en den heer Knikker getroffen. Zaterdagmiddag werden de door het slechte weer niet talrijke bezoekers van Kraantje Lek verrast door een ietwat sen- sationeele achtervolging van een strooper. Deze strooper namelijk, die op het daar- achterliggende landgoed zijn slag had willen slaan, was betrapt en werd nu achterna gezet door een pikeur te paard en een jachtopziener. De strooper rende recht het duin af, vloog tusschen de tafeltjes en stoelen heen, sprong over het hek, vluchtte den weg op om even later op het landgoed Elswout weer te verdwijnen. De pikeur rende eveneens te paard de vrij steile hel ling af, dwars tusschen de aldaar spelende kinderen door, tot groote ontsteltenis van de ouders, die in de meening verkeerden dat hun kinderen daér toch wel veilig kon den spelen. Gelukkig was het echter niet zóó druk, dat dit staaltje van rijkunst ongelukkige gevolgen had. Daar de strooper inmiddels echter over het hooge hek aan den anderen kant van den weg de wijk had genomen, kon de rui ter slechts onverrichter zake terugkeeren om het geweer op te halen, dat de strooper in de duinen had weggeworpen. Door de jachtopziener werd met behulp van de boschwachters van Elswout een ver der onderzoek ingesteld. Wegens financieele moeilijkheden met de ondernemers zijneen paar bouwwerken van arbeiderswoningbouw te Schoten stil gelegd, aldus lezen wij in „Het Volk'', Naar aanleiding van dit bericht, hebben wij ter bevoegder plaatse informaties inge wonnen, waarbij ons medegedeeld werd, dat dit bericht geheel onjuist is. Bii geen enkel bouwwerk zijn inancieele moeilijkheden ontstaan. Wel wordt er aan enkele bouwwerken niet meer zoo hard ge arbeid, als eenigen tijd terug, doch de oor zaak daarvan houdt met geheel andere fei ten verband. Zoo wordt aan de woningen van „St. Bavo te Oud-Schoten niet meer zoo vlug gearbeid, onjdat men daar bijna klaar is met het werk. Langzamerhaiïd komen nu, zooals aan alle bouwwerken, welke hun voltooiing naderen, de arbeiders daar vrij, zoodat nog slechts met enkele menschen gewerkt wordt. Aan^ het bouwwerk der maatschappij, 'J is eeni£e vertraging ontstaan, om dat men op aanvoer van materialen moet wachten. Doch overigens hebben alle werk zaamheden het normale verloop. In de op 25 dezer te houden raadsver gadering, zal alsnog aan de orde worden gesteld: Punt 14 A Voorstel B. en W. tot aan koop perceel Jansweg 9 (gedrukt stuk No. 293), Aan de Aubade op de Groote Markt, 31 Augustus a.s,, zullen 3000 kinderen deel nemen uit Je 4e, 5e, 6e en 7e klassen onzer stad. Ze staan onder leiding van den Heer J. de Nobel, terwijl „Harmonie Crescendo" zal begeleiden. Vrijdag hebben repetitie» plaats in de Concertzaal en Maandagmiddag op het Doelenplein. Bij slecht weer wordt aubade en spel in de Hertenkaiwp afgewimpeld. BEDRIJFSONGEVAL. Bij het afladen vju, een wagen kreeg de berkman A. N„ werkzaam bij de firma Hogenbirk Zn. aan den Spaarndammer- weg te Schoten, een ijzeren staaf op" zijn been. waardoor rijn been gebroken werd. Nadat leden van Snelverband een voorloo- pik spalkverband hadden aangelegd, werd hij per auto-brancard naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd. Met ingang van 1 September a.s. is aan de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Haarlem als leerares in den solozang benoemd, me juffrouw Lily Proost. Mejuffrouw Proost is oud-leerlinge van" mevrouw Noordewier en komt in de plaats van mejuffrouw Louise Reny, die zich genoodzaakt zag om ge zondheidsredenen ontslag te nemen, Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat door de Haarlemsche Justitie een onderzoek werd ingesteld naar de handelingen door de Hollandssche Handelsbank gepleegd. Thans vernemen wij, dat door Mr, L. G. van Dam, advocaat en procureur te Haar lem, heden namens één der crediteuren bij den Officier van Justitie aangifte is gedaan en vervolging verzocht van de onregelmatig heden die volgens het verslag van bewind voerders en 't rapport van den accountant- deskundige bij de Holl. Handelsbank alhier zouden hebben plaats gevonden. Deze on regelmatigheden betreffen in het bijzonder 't misdrijf van verduistering. In de desbetref fende klacht wordt o. a. aangevoerd, dat iedere belegger geregeld gedwongen is ef fecten ter conversien de bankiers te verstrek ken en hij daarbij niet de risico mag loopen, dat de banken de door hem ter conversie verstrekte effecten bezigen tot onderpand voor door die banken aangegane verplich tingen. Naar wij nog vernemen, hebben nog niet alle crediteuren der Hollandsche Handelsbank" alhier bewilligd in het voorstel, dat namens de bank aan de crediteuren gedaan is, om een zoo geleidelijk mogelijke uitkeering van het liquidatie-percentage aan de cre diteuren te bewerkstelligen, zoodat nog niet tot de uitkeering der eerste 300 van iedere vordering is overgegaan kunnen worden. Vóór een winkel in de Groote Houtstraat ontstond gisterenmiddag een woordenwis seling tusschen een wielrijder en eem-auto- mobilist. De laatste wilde den winkel bin nengaan, hetgeen de wielrijder hem belette door hem een duw te geven, zoodat de automobilist viel. Een voorbijganger be moeide zich met de zaak en wilde den auto mobilist een schop een schop geven. Deze wist echter juist op tijd de winkeldeur ach- terzich te sluiten, zoodat de schop de win kelruit trof, die in scherven op straat viel. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nu de trottoirs in de Koningstraat voor het verkeer klaar zijn, heeft de N.Z.H.T.M. de tramhalte van de Gierstraat over de Paardensteeg verplaatst naar de Koning straat hoek Ged.. Oudegracht. In de vacature ontstaan door het over lijden van den penningmeester van de af- deeling Haarlem en omstreken van boven- genoemden bond, den heer H. Verment, is benoemd de heer G. ter Horst. Het be stuur is nu samengesteld uit de volgende heeren: K, Kievit, voorzitter; C. A,«Mon- tauban, secretaris; G. ter Horst,penning meester; H. W. v. Zomeren, 2e voorzitter; N. C. H. P. Hoogewerven, 2de penning meester; L. Wesseling, 2e secretaris; S. Zonneveld, Commissaris. N. N., Haarlem 5. N. N., ter eere van den H .Gerardus 2. Heden werd op de algemeene begraaf plaats aan den Schoterweg ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer Cl. Boldingh, oud-adjunct-directeur van het ministerie van financiën en oud-veri ficateur van de grootboeken der Nationale schuld. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Getrouwd: 24 Aug. H. J. Stultiens en J. J. Bank. J. M. Verwij de Winter en M. J. P. Bussemaker. Geboren: 20 Aug. d. van H. J. M. Watze- ma-Polderman. 23 Aug.: d. vin F. Boogaard- Kruijff. 23 Aug.: z. van E. A. E. Bijster- Schreck. 24 Aug.: z. Van H. J. Ubink- Ketting. Een bericht, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken nog vóór 21 September zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het Haarlemsche annaxatie- ontwerp zou doen verschijnen, is uit de beste bron tegen gesproken, aldus meldt de „N. R. Crt." Wij kunnen verder nog mededeelen, dat bij het gemeentebestuur van H&arlemmer- liede nog geen antwoord is ontvangen op zijn verzoek om, bij eventueele grenswij ziging, in aanmerking te komen voor een schadevergoeding, evenals de gemeente Heemstede. B. en W. vragen den Raad machtiging, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, van de Haarl. Auto Centrale aan te koo- pen het perceel Jansweg, kad. sectie B'. no. 2917, groot 447 c.A. Genoemde N.V, is tot de transactie bereid, indien haar vergun ning wordt verleend op dien grond een werkplaats te bouwen en indien het perceel haar voor 10 jaar in huur wordt gegeven voor een hmirprijs, berekend naar 5 pCt. van het door de' geftneente uit te g^ven be drag. Tegen deze voorwaarden en tegen het verhuren van een perceel grond aan de Ripperdastraat, naar welke straat de N.V. een uitgang wil verkrijgen, tegen een huur prijs van É6.56 per jaar, bestaan geen be zwaren, waarom B. en W. den raad voor stellen in dezen geest te besluiten. Zaterdagnacht heeft de bedevaartvereeni- ging „St. Jeroen'' haar 26ste bedevaart ge houden naar Noordwijk. De deelnemers ver- eenigden zich in het St. Josephsgezellenhuis, vanwaar men om ongeveer 12 uur vertrok. Ongeveer 70 personen namen aan de nach telijke voetreis deel. De weg liep niet, als andere jaren over den Heerenweg en door de Zilk, doch thngs den Binnenweg en de Leidschevaart, Werkzaam heden aan den weg te de Zilk maakten deze verandering in de route wenschelijk. Na een onafgebroken wandeling van 5 uur kwamen de bedevaartgangers 's morgens te 5 uur bij de noodkerk van Noordwijk. Na dat men in het gras eenigszins van de ver moeienissen was uitgerust, woonde men om 6 uur de H. Mis met predikatie bij. Daarna werd het gemeenschappelijk ontbijtge bruikt, Tegen half negen verliet men per tram en autobus de bedevaartjlaats, zoodat allen omstreeks 10 uur in Haarlem terug waren. Naar wij vernemen, zal de Algemeene R. K. Propaganda-cluib het vergader-sei zoen goed inzetten. Na een rustperiode (de statuten zonderen de maanden Juli en Au gustus van vergaderen uit) worden de za ken 1 September a.s. weer goed ingezet. Niemand minder dan de Z.Eerw. Pater fr. Borromaeus de Greeve komt dien dag de Haarlemsche propagandisten en propagan- da-belangstellenden toespreken. Het on derwerp zijner rede luidt: „Het prachtwerk der propaganda". Laat nu ieder der propagandisten op de eerste plaats dien avond vrij maken en te vens zijn belangstellende kennissen op de zen belangrijken avond wijzen. De Bavo- zaal moet vol loopen! VERPLAATSING VAN HET KANTONGERECHT. Het Paleis van Justitie aan de Jans straat, waarin behalve de Rechtbank ook het Kantongerecht is gevestigd, is sinds lang veel te klein, Er is sprake van ge weest het gebouw te vergrooten door een bijbouw in den tuin, maar in de bezuini gingsperiode is door het Rijk van ait plan afgezien. Thans tracht men een oplossing te vin den door het Kantongerecht elders onder te brengen. Gisteren kwamen eenige hoofdambtena ren van het Departement van Justitie hier ter stede aan om een onderzoek in loco in te stellen. Er werd een bezoek gebracht san de Provinciale Griffie aan de Jans straat, dat, naar bekend is, gehuisvest zal worden in het Paviljoen. Verwacht kan worden, dat bij eventueele ontruiming van het Gouvernementsgebouw het Kantongerecht daar zal worden onder gebracht. AUBERVILLIERS, 24 Aug, Een enorme brand heeft gewoed in een aantal maga zijnen en voorraadschuren, waarin groote hoeveelheden rubber waren opgeslagen. De schade bedaagt meer dan 10 mdlioen francs. Uit Lenden wórdt gemeld ,dat heden op nieuw eenige duizenden mijnarbeiders het werk hervat hebben. HENGELO, 24 Aug. De fabriek der Heemaf is gisteren gesloten. De werkwil ligen zijn naar huis gezonden. AMSTERDAM, 24 Aug. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van de 26-jarige huishoudster, die eenige jaren het huishouden had waargenomen van een no taris in Noord Holland en na diens dood bij diens dochter bleef, Later bleek dat deze huishoudster op allerlei wijzen deze familie oplichtte. De rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van 5 maanden preventieve hechtenis. Ver dediger was mr. Kropman. 5% 'Nederland 1919 lOl'/s IOl3/8 4K Nederl. 1917 103 103 6% Nederland 1923 IOOV2 IOOi/2 7% N.-L 1921 A.. 1OO13/10 6% N.-I. 1923 D.. '045/ jg 1048/i« 30 b Oude" Vaart 49l/2 50 geb. dito Gem. Eigend. C3 tH O Tf 40 geb. Mij. „Nederland",. 1821/a 181 Scheepvaart-Unie 182 184 Rotterd, Lloyd 1661 /2 165 b 229«/4 230 98i/9 99 Holl. Stoomboot 563/4 H. V. A. 666 669 Java Cultuur 3631/a 365 Jurgen* gew. 1673/4 1661 /a Koloniale Bank 2051/2 205 Indische Bank 1Ï2 172 Cert. Handel Mij... 157 157l/2 157 158 Phocnuc 947/e Geconsolideerde 174 Kon. Olie 388l/2 389 u. S. Steel ,...v '511/2 153 Marine comm 71/* 71/4 Vorstenlanden,.... 175 174 Actions id 161 161 Comp. Merc. Arg I1/. Poerwoderjo 118 1/9 425 423 Senembah 4261/a 423 461 ,460 A'dam Rubber 335l/2 3321/a 342 338 182 180 Wai Sumatra 2911/a Dordtsche Petr. 372 372 Southern Rails 1181/, II91/2 159 1591/2 103 1021/a Wabash 4615/16 49i/4 Comm. Maxwdl 5 24 Augustus EERSTt KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.421/2 59.40 PARIJS 7.021/2 7.06 BRUSSEL V 6771/a 6.831/2 WEENEN 1 35.20 35.20 LONDEN 1 12.117/8 I2.IH/2 STOCKHOLM 66.77 66 80 66.30 66.30 OSLO iit 54.75 54 65 BAZEL 48.221/2 48 18 1 2.496/8 2.491/2 ROME r* .1 8.05 8.03 PRAAG 7-411g 7.38 WARSCHAU 5) 55.— 25.— In de Anglikaansche Kerk of Nationale Kerk van Engeland zijn vooral drie groote stroomingen. Natuurlijk zijn er ook daar, zooals overal in de Protestantsche kerken, talrijke kleinere groepeeringen en heel veel verschillende schakeeringen. Maar in het groot genomen, zijn er voornamelijk drie groote partijen te onderscheiden en de Engelsche Kerk in haar geheel, is eigenlijk in haar wezen een verge lijk tusschen deze drie. Ze bevat vobreerst de zoogenaamde Low- Church of Evangelische Kerk, die in haar leer en ritueel haast niet te onderscheiden is van de Protestantsche Kerk, die het Episco paat, d.i. het bisschopsambt verwerpt en daarmee principieel het leergezag. Ze bevat vervolgens een groote groep van Modernisten Vrijzinnigen, zouden wij in Holland zeggen die ofschoon ze in hun ritueel de geloofsbelijdenis van Nicea hand haven, toch er niet tegen op zien om alle ar tikelen ervan het een na het ander los te laten. En ten derde is er de zoogenaam:e High- Church, waartoe als uiterste rechtervleugel de aldus zichzelf noemende Anglo-katholie- ken behooren. Deze Anglo-katholieken, die zich nog al tijd beschouwen als te behooren tot de Angli kaansche Kerk, welke ze een levende tak noemen van de algemeene Kerk van Chris tus, staan evenwel dichter bij Rome dan bij de groep der Evangelischen of Modernisten. De meesten hunner erkennen nog niet het primaatschap van den Paus van Rome, maar overigens belijden ze met ons alle waarheden, die door de Hervorming zijn verworpen. In een officieele verklaring, welke onder andere voor drie duizend Anglikaansche geestelijken werd onderteekend, belijden zij, dat er zeven Sacramenten zijn, erkennen zij de heilige Mis als het onbloedig offer en de wezenlijke tegenwoordigheid van Christus in het heilig Sacrament des Altaars. „Wij stemmen over een, zoo verklaren zij vervolgens, dat eer moet worden bewezen aan de heilige en'altijd Maagd gebleven Moeder Gods en aan de gestorven Heiligen en dat er een wettig gebruik be staat van heilige afbeeldingen, en dat wij in onze publieke en bizondere gebeden de hulp mogen vragen van de voorspraak der Heili gen." Men ziet het al de waarheden, welke door het Protestantisme werden verworpen en die ook door de Engelsche Kerk verloren werden, worden door de Anglo-katholieken weer aanvaard en beleden. Van deze Anglo-katholieken beweging is de bovengenoemde Lord Halifax een der voormannen. Op een Congres ter hereeniging der Ker ken dat in den loop dezer maand te Leuven gehouden werd, sprak deze Lord Halifax een merkwaardige rede uit. De Maasbode gaf er in haar nummer van 24 November 1.1. het volgende verslag van s Alsnu verhief zich de hoogbejaarde Lord Halifax bevend van zijn zetel. Geholpen door abbé Portal, besteeg hij het spreekgestoelte. De aanblik van deze twee strijders voor de hereeniging, beiden oud en het einde van hun levensdagen nabij, deed een storm van toe juichingen losbarsten. Lord Halifax, die langzaam in het Fransch sprak, dankte de Benedictijnen voor het werk, dat ondernomen was. Welk een vreugde voor hem thans na 55 jaren werkens te zien, wat er bereikt was voor de hereeniging 1 Om goed te kunnen werken voor dit ver heven doel is het ten eerste noodig, zei sp. dat men een ruimen geest heeft. Wanneer er voorts gezichtspunten zich voordoen een minder goed en een beter, moet men het beste van de twee kiezen. Op de derde plaats moet men bij zijn actie steunen op de his torische en officieele documenten niets aan de waarheid opofferen, maar met Chris telijke liefde handelen. Vervolgens besprak Lord Halifax, gelijk reeds gemeld, de oorzaak van Engelands af scheiding van de Katholieke Kerk. Wat nu de veranderingen betreft, welke in de Anglicaansche Kerk zich voltrokken, valt volgens spr. te constateeren, dat er onder Hendrik VIII, die door zijn door Rome on geldig verklaard huwelijk, de aanleiding tot het schisma werd, niets veranderd werd in godsdienstige zaken. Er bestond alleen een geschil tusschen Rome en Engeland. Onder de opvolgers van Hendrik VIII begon men aan het Brevier en aan de Mis te tornen. Het Brevier werd ingekort, maar de gebeden zelf bleven onveranderd. Wat de Mis betreft, kwamen er verande ringen, als gevolg van 't feit, dat de geeste lijke autoriteiten in de Anglicaansche Kerk nadruk legden op de Communie, veel meer dan op 't Offer-idee. Men droeg de Mis slechts op, als er voldoend aantal communi canten langzamerhand minder vaak voltrok ken werd, wegens het ontbreken der com municanten. Men kwam tot het Zondags office: een office, dat uit het Brevier gezongen werd en een „missa secca", die bij het „Sane- tus" ophield. Welk is thans het streven? Men wenscht een verandering, geheel in den geest van de Katholieke practijk een gezongen Mis, preek, gebruik van wierook, Romeinsch mis saal, enz. De oorzaak van dit streven is een behoefte aan geestelijk leven, dat de Anglicaansche liturgie niet gaf. Vervolgens belfkndelde spreker de bekende Oxford-beweging door de Anglo-Katholieke groep der Anglicanen voortgezet, om ten slotte een beroep te doen op de Katholieken. „Wij vragen u, Katholieken," zoo sprak hij, om uw hulp. Wilt u indulgent toonen. Zoo het gunstige antwoord van onzen kant nog niet gekomen is, is dit te wijten aan de En gelsche Katholieken, die niet hebben toege staan, dat het gegeven werd, Zij willen slechts individueele bekeeringen. Dit zal de Ang licaansche Kerk niet naar Rome terugvoeren. Men moet een atmosfeer scheppen van vrede en eenheid, die tot de finale eenheid met Rome moet leiden. Wat het Anglicaansche accoord met de orthodoxe Kerk betreft, dit zal er toe bijdra gen, de eenheid met Rome te verkrijgen. Want wij hechten niet in meerdere mate aan dit accoord dan aan het accoord met Rome, dat het vurigst verlangde einddoel onzer po gingen is. Ik ben er zeker van, dat het mogelijk is, omdat God het wil. Protestanten en Katho lieken moeten elkaar zooveel mogelijk ont moeten. Wij zijn bereid, het primaatschap van den H. Stoel te aanvaarden. Wij spreken er ge regeld en met kalmte over. Welk een veran dering, nietwaar Ik zal de hereeniging niet met eigen oogen zien. Maar ik hoop, dat tenminste mijne kin deren ze aanschouwen zullen. Welk een vreugdevol schouwspel eens den H. Vader het altaar te zien bestijgen in den St. Pieter om een dankoffer op te dra gen voor de hereeniging Laten wij vertrouwen hebben. Laten wij vrienden zijn. Gij zijt het allen voor mij. Van ganscher harte dank zoo besloot Lord Halifax zijn rede. De geestdrift en de ontroering die zich nu manifesteerde, was onbeschrijfelijk, Ein- delooze toejuichingen klonken op naar den spreker, die aller harten gewonnen had. Dat God zijn bede verhooren moge 1" Tot zoover het verslag in de Maasbode. Aan niemand onzer lezers zal het belang en de beteekenis eener dergelijke redevoe ring ontgaan. Wij van onzen kant kunnen dit proces rmar de eenheid en de waarheid, dat Gods genade in deze ziejen wekt, slechts begelei den en ondersteunen door ons gebed. Bidden we veel voor deze eerlijke zielen, die op den drempel der Kerk staan 1 442e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 24 Augustus. 3e klasse 2e lijst. Hooge orijzen. 19500 ƒ25000. 4545 ƒ2000. 10132 15514 ƒ400. 5820 12892 ƒ200. 2005 2362 5979 10942 100. Prijzen van f 45. 4 5 24 40 5$ 113 tl8 180 372 418 437 457 465 531' 626 636 665 764 828 843 896 920 939 964 1013 1040 1070 !077 1089 1237 1257 1277 1305 1418 1425 1432 1453 1524 1530 1542 1569 1658 1671 1673 1678 1687 1763 1782 1795 1936 1950 1972 2043 2084 2087 2090 2106 2183 2187 2238 2373 -2451 2453 2696 2717 2741 2805 2816 2819 2835 2842 2845 2889 2951 2958 2977 3002 3035 3121 3174 3195 3213 3395 3403 3455 3463 3493 3508 3530 3561 3607 3656 3686 3797 3830 3891 3965 3996 4069 4077 4087 4161 4195 4223 4255 4263 4299 4301 4373 4420 4436 4532 4553 4635 4767 4853 4875 4911 4948 5037 5108 5191 5247 5249 5280 5295 5301 5378 5380 5424 5517 5521 5523 5527 5540 5552 5658 5659 5663 5736 5783 5j00 5841 5888 5922 6073 6118 6151 6204 6251 6295 6300 6310 6380 6385 6405 6505 6550 6573 6608 6636 6708 6779 6868 6940 7051 7054 7093 7097 7139 7144 7227 7256 7261 7262 7305 7322 7369 7418 7461 7534 7548 7593 7595 7732 7796 7822 7837 7862 7877 7956 7965 8135 8160 8182 8197 8345 8354 8391 8419 8460 8532 8563 8721 8728 8736 8743 8820 8880 8931 9040 9118 9125 9215 9248 9261 9306 9307 9434 9466 9515 9576 9624 9663 9738 9764 9766 9785 9822 9835 9875 9876 9893 9905 9936 9947 9973 10005 10063 10133 10140 10165 10169 10180 10222 10324 10348 10372 103S5 10401 10450 10451 10480 '10488 10541 10546 10636 10649 10673 10708 10711 10867 10954 11042 11080 11069 11121 11140 11147 11289 11300 11310 11332 11341 11428 11513 11565 11567 11649 11695 11758 11763 IIS®» 12011 12037 12053 12106 12121 12206 12224 12240 12256 12349 12363 12376 12390 12393 12409 12434 12512 12550 12573 12580 12594 12626 12676 12678 12711 12740 12745 12821 12866 12871 12944 12976 12998 13029 13034 13054 13064 13094 13126 13182 13221 13233 13269 13296 13305 13306 13339 13372 13378 13464 13487 13507 13513 13541 13581 13592 13717 13761 13799 13821 13822 13925 13990 14053 14063 14109' 14142 14199 14251 14294 14338- 14376 14394 14511 14572 14630 14657 14580 14737 14760 14780 14797 14807 14938 14953 14991 15015 15051 15066 15181 15185 15294 15374 15456 15467 15489 15628 15683 15691 15707 15718 15833 15866 15537 15959 15992 16029 16040 16061 16247 16370 16433 16518 16523 16564 16569 16587 16667 16793 16863 16886 16926 16929 16936 17006 17013 17042 17076 17114 17234 17264 17352 17359 17400 17501 17544 17553 17599 17679 17681 17711 17732 17841 17846 17893 17913 18002 18040 18080 18084 18096 18100 18138 18155 18161 18208 18250 18325 18361 18459 18463 18510 18551 18605 18691 18746 18766 18767 18820 18826 18846 18930 18943 18962 18988 19015 19136 19360 19457 19503 19525 19563 19580 19604 19662 19790 19824 19888 19978 19989 20232 20300 20306 20419 20428 20441 20455 20592 20664 20690 20707 20775 20819 20837 20886 20941 20997 2100Ö 3e klasse le lijst: 721 m.z. 731; 11756 m.a. 11746. Burgerlijke Stand. Van 202> Augustus 1926 Geboren Jenneke, d. v, G. Neystek en C.J. den Dekker Gewit, d. v. A. van dér Beek en M. van Krimpen Cor nells z. v. J, Verhagen en T. van Mourik Hendrik, z. v. J. Wies en M. Zwijnenburg Johanna Jacoba, d. v. J. Swart enJ.W. Leije- naar Johanna Maria, d. v. C. Th. Strieker en M.G. Schreurs Wilhelmina Catharina, d. v. D. Middelkoop en A.J., Honcoop Willemina Cornelia Maria, d. v. W.J.L. van der Meijden en L. Schindelker Alida Jo hanna, d. v. H. Schogt en J.E.C. van den Bergh Jan, z. v. C. Wey en D. Bokhorst Grietje, d. v. H. Kardol en M. Wey Geertrui da Theresia Maria, d. v. N.G. Scholten en T. Tames Nicolaas, z. v. P. de Vos en A. Mid delkoop Teunis Jacob, z. v. P.H. van Veen en E. Slooten. Ondertrouwd Rein Jaarsma 26 j. en Ati- tonia van der Burg 25 j. Overleden Johan Rusman, 16 mnd. z. v. C. Rusman en M.E. Vermeij Jan Tijssen, 69 j. wedr. van A. Siddré Adriana Witmus, 3 j., d. v. T. Witmus en J. van Beusekom. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Bloembollenkwee- keri^en Handel C. Geitenbeek, alhier. Statuten. De „Staatscourant'' bevat de statuten van de Grond Mij. Hullenoord— Elp (Hulp), alhier. Statuten, De „Staatscourant'' bevat de statuten van de N.V. tot In- en Verkoop van Koelartikelen, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2