Gemengd Nieuws. De Kerkvervolging in Mexico. De staatsgreep in Griekenland. De Raad van den Volkenbond. Baldwin op vacantie. De mijnwerkersstaking in Engeland. Uitoefening van de genees kunde aan de Duitsch-Belgische grens. Vrij Duitsche luchtverkeer in het bezette gebied. Mellon in Europa. Het bankbiljettenproces in Hongarije. T anger. Omkeer in de Japansche emigratie-politiek. De gisting in China. De zeerooverij in China. KERKNIEUWS. Misiuïcfe moordaanslag door een vrouw. Fransche valutawijn. Geen hulp mogelijk. Kind uit den trein gevallen. De verontwaardigde koning der lucht. Een goede vangst. Doodelijk auto-ongehik. Doodelijk ^verkeersongeval. Achtervolging per auto. De verduisterde spaargelden. Belgische werklieden naar Holland. Een eigenaardig verhaal. "Taxi-rijden op crediet. Een vreemd brandje. Nog al meegevallen. Een graanschuur verbrand. Inbrekers in den val. Door een adder gebeten. Een niet ongevaarlijke betrekking. Te water geraakt en verdronken. Inbraak in onbewoonde huizen. MARKTNIEUWS. Bijlegging in bet zicht? Reuter seint uit Mexico: In het godsdienstconflict in Mexico zou regeling in het zicht zijn, als gevolg van de besprekingen tusschen de bisschoppen en Calles, welke volgens de bisschoppen waarlijk bevredigend is geweest. Calles deelde den bisschoppen mede, dat de rege ling, waarbij de priesters worden verplicht, zich te laten inschrijven, een zuiver admi nistratieve maatregel is. De regeering is niet van plan, zich in godsdienstige kwes ties te mengen. De bisschoppen hebben het denkbeeld aanvaard, dat de kerken zich volgens de wet zullen gedragen, zoodat iedere bedenking tegen de hervatting van den dienst zal verdwijnen. De strijd duurt voort. MEXICO CITY, 23 Aug. De hoop op een spoedige bijlegging van het religieus conflict werd heden telaurgesteld doordai het katholieke Episcopaat met algemeene stemmen besloot de kerkdiensten voor het ocgenblik niet te hervatten. De boycot zal worden voortgezet en intusscheu zul len de kerkleiders de plannen bespreken voor een campagne ten gunste eener amendeering der Grondwet. Pangalos nuar Athene gebracht en onder bewaking gesteld. Pangaio» is aan boord van den torpedo jager Leon naar Athene overgebracht en daar in het militaire hospitaal onder be waking gesteld. De meeste bladen verheugen zich over het omverwerpen van het bewind van Pangalos en zij spreken de wenschelijkheid uit van verkiezingen binnen korten tijd In de buitenlandsche diplomatieke krin gen hecht men aan de regeeringsverande- ring niet de beteekenis van een werkelijke staatsgreep en men acht het zeker, dat dc buitenlandsche politiek van Griekenland geen wijziging zal ondergaan. Pangalos zal voor het Opperste Ge rechtshof terecht staan met de oud-minis ters Tavoelidis, Tantalidis e. awegens misdrijf tegen het gemeene recht. Generaal Kondilis heeft aan den corres pondent van de Vossische Zeitung eenige verklaringen gedaan over de buitenland sche politiek. Hij zeide, dat het onlangs gesloten verdrag met Zuid-Slavië door de nieuwe regeering zorgvuldig zal worden onderzocht. Indien het voldoening geeft, zal de regeering hare goedkeuring er aan hechten. De publicatie van het verdrag in het Grieksche staatsblad is voorloopig uitgesteld. Kondilis zeide ervan overtuigd te zijn, dat Zuid-Slavië liever wil, dat het verdrag goedgekeurd wordt door een par lement, dan door een dictator. Wat de kwestie van den Dodecanesus betreft, deze kan geen nadeeligen invloed uitoefe nen op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Griekenland en Italië: Mussolini, die zelf een patriot is, zal zeker niet wen- schen, dat de Grieken de rechten der be volking niet zullen eerbiedigen. ATHENE, 23 Augustus. Toen de auto mobiel, waarin Pangalos zich bevond, te Athene de vluchtelingenwijk doorkwam, werd de wagen bestormd door de menigte, die Pangalos wilde lynchen. Zijn bewakers konden hem slechts met moeite aan de menigte onttrekken. Mevrouw Pangalos heeft niet meer kunnen vluchten. De bladen zeggen, dat er meer dan 300 contracten gesloten zijn door de ministers van Pangalos voor leveranties voor open bare werken en voor zekere ondernemin gen. Een onderzoek zou uitwijzen, dat het hier een vvaar schandaal geldt. Er hebben op het oogenblik besprekingen plaats tus schen de leiders van de verschillende par tijen. Behalve Pangalos, Masry, den 'onder staatssecretaris en Boeffides, den procu reur-generaal en 2 of 3 andere personen, zijn alle gearresteerde personen weder vrij gelaten. GENEVE, 23 Augustus. Dc 41ste zit ting van den Raad van den Volkenbond wordt 2 September alhier geopend. De Raad zal gedurende de bijeenkomst van de Assemblee vergaderen onder voorzitter schap van Benesj.^ AIX-LES-BAINS, 23 Augustus. Bald win is hier aangekomen, De werkhervatting is nog verre van algemeen. LONDEN, 23 Augustus. Ten gevolge van het optreden van de stakingsposten en redevoeringen van de mijnwerkersleiders, w.o. A. J. Copk, die de mannen aanspoor de, te blijven strijden voor een nationale, en geen plaatselijke regeling, is een groot deel van de mijnwerkers in Nottinghams hire, die geteekend hadden om weer aan het werk te gaan, omgepraat, maar aan den anderen kant wordt gemeldt, dat de mijn- kantoren voortdurend mannen inschrijven voor werk tegen morgen en Woensdag. Zij zeggen dat het vclledige resultaat van de hervattingsbeweging pas tegen Donderdag oi Vrijdag bekend zal zijn. De verklaring van Cook, dat er nieuwe onderhandelingen op tii zijn, als gevolg van het ingrijpen van de regeering, berustte waarschijnlijk op een misverstand, want de algemeene toestand heeft geen verandering ondergaan en er bestaat geen vooruitzicht op een stap van de regeering, tenzij het duidelijk is, dat deze vrucht zal dragen. Hier en daar hebben stakingsposten van daag demonstraties gehouden, maar er heb ben geen ernstige wanordelijkheden plaats gehad. LONDEN, 23 Augustus. Hoewel in de Midlands vele mijnwerkers het werk heb ben hervat, geeft de meerderheid van de mijnwerkers in Northumberland en Durham niet het minste blijk, dat zij van plan zijn, weer aan het werk te gaan. Overeenkomst in werking getreden. xlERLIJN, 23 Augustus. De rafifica- tie-oorkonden van de 28 October 1925 tus schen Duitschland en België gesloten over eenkomst over uitoefening der geneeskunde in de grensgebieden zijn 19 Augustus te Berlijn uitgewisseld. De overeenkomst is dienzelfden dag in werking getreden. KOBLENTZ, 23 Augustus. De gealli eerde Rijnland-commissie heeft thans ook het nog bezette Duitsche gebied vrij gela ten voor het geheele Duitsche vliegverkeer. EVIAM, 23 Augustus. Mellon, de Ame- rikaansche minister van financiën, Benja min Strong, de bankdirecteur en Parker Gilbert, de agent-generaal voor de herstel betalingen, logeerden thans hier en zien el kaar eiken dag op het golfveld. Na requlsitor en pleidooien. De beklaagden zelf nog het laatste woord. BOEDAPEST, 23 Augustus. In de zit ting van heden van het proces van hooger beroep over de Jjankbiljettenvervalsching heeft de procureur-generaal na de plei- doien nog verklaard, dat hij de milde ver klaring, door dien vertegenwoordiger van de Bank van Frankrijk in den loop van het proces gegeven, er nog slechts zijn verwon dering over kon uitspreken, dat eenige ver dedigers tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van die Bank geprotes teerd hadden. De Bank van Frankrijk had in deze zaak niet alleen het recht als bena deelde op te treden, maar het wa3 ook haar plicht geweest het Fransche volk te verde digen tegen elke onrechtmatige aantasting van de waarde van het Fransche geld. Daarop kregen tot slot de beklaagden het laatste woord. Nadossy zeide, dat hij zich schuldig ge voelde, maar niet aan het misdrijf, dat hem door de beschuldiging ten laste wordt ge legd. Hij was geen valsche munter en geen aocumentenvervalscher en kwam met be slistheid tegen deze beschuldiging op. De behandeling van de zaak wordt heden yoortgezet. De houding van Engeland, Spaansche verklaringen. LONDEN, 23 Aug. De pers blijft 'de kwes tie van de Spaansche eisch tot meerdere invloed in Tanger en de internationale zone bespreken. In officieele kringen laat men er zich niet veel over uit, aangezien het be lang van Engeland in Tanger grootendeels negatief is: n.l. dat men er geen versterkte plaats van mag maken. Bij elke wijziging van den huidigen status van Tanger zou 't vast moeten staan, dat er geen verandering, nadeelig voor de Engelsche belangen, tot «stand komt. Voor de rest gelooft men, dat elke overeenkomst tusschen de mogendhe den, die meer in het bijzonder betrokken zijn bij het Marokkaansche vraagstuk, de sympathie van de Engelsche regeering zou hebben. MADRID. 23 Aug. Primo de Rivera heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. De Noticiero del Lunes verklaart, dat het kabinet geneigd schijnt, zijn houding in zake Tanger zonder de minste aarzeling te hand haven. Hetzelfde blad heeft generaal Sanjurje, den Spaanschen resident in Marokko, onder vraagd, die verklaarde, dat het absoluut noodzakelijk is, welke formatie men ook verkieze, dat wij de noodige waarborgen krijgen, dat de zone van Tanger geen haard van contrabande, wapens en munitie meer zal worden- Geen uitzending meer van emigranten naar landen, die er niet van gediend zijn. TOKIO, 23 Augustus. Een ambtenaar van het departenlent van buitenlandsche zaken heeft heden een zeer belangrijke mede- deeling gedaan over de Japansche emi gratie-politiek bij het aankondigen van de opening van de handelsconferentie van de landen van' de Stille Zuidzee op 11 Sept. Hij zeide, dat' Japan een ommekeer ge bracht had in zijn geheele emigratie-poli tiek na de nutteloosheid en de dwaasheid ontdekt te hebben van zijn vroegere po gingen zijn bevolking te zenden naar lan den, die er niet van gediend zijn. Voortaan was Japan van plan Kokkaido, Formosa en andere bezittingen te koloniseeren, en geen emigranten naar Australië, Canada of andere landen. te zenden, daar het er zich rekenschap van gegeven had, dat zijn vroe gere politiek veel last en wrevel had ver wekt. Thans was zijn politiek er op ge richt, zijn handel met andere landen te ontwikkelen, in het bijzonder in de Stille Zuidzee, en industrieelen en fabrikanten aan te moedigen hun inspanning te richten op vermindering van productiekosten, ver betering van kwaliteit voor net opbouwen van een grooten uitvoerhandel. Een wet, waarin een programma vastgelegd werd voor emigratie naar Hokkaido zal in de komende zitting bij het Japansche parle ment ingediend worden. SJANGHAI, 23 Aug. De houding van de arbeiders wordt steeds vijandiger, omdat de politie den 13den een optocht heeft aangehouden. De staking in de Japansche spinnerijen breidt zich ernstig uit. Ver schillende Europeanen erf Japanneezen zijn door Chineezen aangevallen. De toetsjoen van de provincie Sjanghai heeft de krijgswet afgekondigd om strenge maatregelen tegen de bolsjewistische Chi neezen te kunnen nemen. SJANGHAI, 23 Aug. Chineesche zeeroo- vers hebben een Chineesch stoomschip bi; Macco aangehouden. Zij hebben 100 Chi neezen gevangen gemaakt, die zij tegen losgeld vasthouden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tijdens de afwezigheid van den Z. E. Deken A. Guilonard belast met de tijdelijke waar neming van het Dekenaat Schagen den W.E. Pastoor P. van Beuzekom, pastoor te Hel der (O. L. V. O. O.). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Spaarnwoude a. d. Lie den W. E. heer N. H.. Aanstoots en tot Pastoor te de Cocksdorp (Texel) den W.E. heer H. Berkhout, die kapelaan was te Uitgeest. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina) den weleerw. heer M. Moolenaar, en tot kapelaan te Volendam, den Weleerw. heer C. Koning (Noemyst). s Zondagavond heeft op den Lange Hille- weg, te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad door vrouw E., op haar man R. J. K. Het huwelijk van deze menschen was zeer ongelukkig met gevolg, dat de vrouw al vele malen getracht had van Haar man af te raken. De man wist de vrouw echter tel kens weer te bewegen bij hem terug te ko men. De vrouw vertoefde in de laatste da gen bij haar zuster in de Anemoonstra'at, waar de man reeds een keer was komen aanloopen en zijn vrouw, volgens haar zeg gen bedreigd had. Toen nu de vrouw Zon dagavond, al dan niet in gezelschap van een anderen man (dit moet nog worden uitge maakt) op den Lange Hilleweg liep, kwam zii K. tegen. Er ontstond ruzie, waarbij de vrouw plotseling een revolver trok en twee schoten loste. De man gooide zich onmid dellijk, toen hij merkte dat het wapen op hem gericht werd. plat tegen den grond, zcodat dc kogels over hem heen gingen. De vrouw is even later in arrest gesteld. Denk om een „certificat de pureté". Hcevelen herinneren zich nog wel de misleiding van kooper ten tijde dc mar, bendébacle en hoe Holland toen „alles in zijn maag gestopt" kreeg, tot zelfs kachels van bordpapier. Nu met den franc hetzelfde spelletje herhaald werd, is het niet ondienstig ons publick, dat hardleersch is, een enkele aan wijzing te geven om zich voor schade te vrijwaren. In „De Telegraaf" van 19 Januari 1923 beklaagde een bedrogen kooper van wijn zich reeds over het ontvangen goed en hij ontving toen van dc redactie den raad zich tot de Nederl. Kamer van Koophandel in Frankrijk te wenden, omdat hij geen monsters had en een kostbare procedure hem wel niet veel helpen zou. Het is daarom van algemeen belang, schrijft bovengenoemd blad, om den Neder- lnndschcn koopers, die in Frankrijk wijn willen bestellen, den volgenden voorzorgs maatregel aan de hand doen, wijl deze te leurstelling voorkomt, namelijk: Eisch voor elke zending en elke soort wijn het „Certificat de Pureté", dat namens de Fransche regeering afgegeven wordt door de daartoe aangewezen keurstations (stand plaatsen o.a. te Bordeaux, Beaune, Nimes). Eisch dat dit „Certificat de Pureté" gele galiseerd wordt door een Nederlandschen consul in Frankrijk. ^pe leverancier, die dit weigert of onnoo- dig vindt, wekt vermoeden van voorgeno men maar verijdeld bedrog. Er bestaan slechts twee modellen van die certificaten, namelijk mèt gedetailleerde analyse .en zónder analyse. Deze „Certificate, de Pureté" worden, na analyse der te verzenden wijnen, door de Fransche keuringsstations afgegeven in samenwerking met de Fransche régie, die voor élke zending een genummerd gelei- bewijs (Acquit) afgeeft. Het nummer van het „acquit" staat dan aangegeven op het „Certificat de Pureté" achter het woord „Acquit". De contróle van de régie is zéér scherp in Frankrijk; zij is te vergelijken met onze accijnsinstelling. Andere zoogenaamde certificaten berus ten op misleiding; vandaar dat het noodig is het officieele document, genaamd „Cer tificat de Pureté", door een Nederlandschen consul in Frankrijk te laten legaliseeren. Er wordt reeds zooveel gewaarschuwd en geklaagd over onvoldoende contróle van voedings- en genotmiddelen in Nederland, maar met deze eenvoudige voorzorg kan men zich ten minste zelf helpen en behoeft men niet over onze eigen wetgeving onte vreden te zijn, afgescheidep nog van de vraag of 's lands middelen de bekostiging van een dergelijke contróle wel zouden toelaten. Zondagmorgen bemerkten eenige wan delaars op 200 meter afstand van den wal in de Maas te Schiedam eên man sparte len en om hulp roepend. Daar het weder ruw en geen schip in zicht was, kon geen hulp worden geboden, waarop de man ten slotte in de diepte verdween. De kapitein van de even later passeerende passagiers boot „Prinses Juliana" liet nog den omtrek afzoeken, doch zonder resultaat. Wie de verdronkene was, is niet bekend. .Even voor 't station Veenen^aal H. IJ. S. M. ging plotseling een portier los van een der coupé's van den trein die 6 uur 50 aldaar arriveert, waardoor een jongetje van ongeveer 5 jaar uit den in vollen gang zijnden trein is gevallen, meldt de „Maan dagmorgen". V De vader van het ventje trok onmiddellijk aan de noodrem. Na eenig zoeken werd het ventje gevonden en met den trein naar het station vervoerd. Dr. Vergouwen was spoedig ter plaatse en constateerde geluk kig geen ernstige kneuzingen. Na verbonden te zijn, konden vader en zoontje per eerst volgende gelegenheid de reis voortzetten. De portieren waren met dubbele sluiting. Op welke manier het portier is open ge gaan, zal wel een onopgelost raadsel biij- Bij het verlaten van het vlic.gplein te Athene werd luitenant-kolonel F. F. Michin van de Imperial- Airways, die zich op weg Irevond van Londen naar Cairo, gewaar schuwd tegen het gevaar van aanvallen door adelaars. De beheerders van het vliegveld vertel den hem, dat onlangs een adelaar een Gricksch watervliegtuig had aangevallen en het toestel zoo zwaar had beschadigd, dat het in zee was gevallen, waarbij de be stuurder den dood had gevonden. Deze waarschuwing was niet overbodig, want bij de vlucht langs de Grieksche kust, werden twee der gevreesde koningen der lucht opgemerkt, waarvan er een zóó dicht bij de machine kwam, dat men kon zien, dat hij weinig gesteld was op het binnen dringen in zijn rijk. De passagier, die zich in het toestel be vond, greep naar een revolver om desnoods een aanval af te slaan, maar nadat de ade laar het toestel voor korten tijd had ge volgd, liet hij de indringers verder onge moeid. De politie te Leiden heeft met de ar restatie van de beide loodgieters J. Ph, uit Leiden en J. K. uit Rotterdam een goede vangst gedaan. Hun aanhouding heeit geleid tot de arrestatie van nog een medeplichti ge, F. D. uit Zelhem. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat dit drietal zich aan verschillende diefstallen en verduiste ringen o.a. te Den Haag, Haarlem en Was senaar heeft schuldig gemaakt. De twee laatsten warén pas uit de gevangenis ont slagen. Zij zijn heden naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Zaterdagmiddag werd de heer L. v. d. Vleuten, weth. te St. Oedenrode, terwijl hij op de fiets reed tegenover Huize dc Kolte aldaar, door een auto aangereden en van de fiets geslingerd. Hij bekwam hierbij zoo danige verwondingen, dat hij terstond moest worden voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten en vervoerd werd naar het zie kenhuis te 's-Hertogenbosch, waar hij spoe dig aan de gevolgen is overleden. Maandagmorgen te kwart voor elf kwam r!e auto van de firma Havenmans over den Antwerpschen straatweg te Bergen op Zoom aanrijden. Toen de auto een wagen wilde passeeren, stak tegelijkertijd de 64-jarige vrouw De Wal over. Ondanks het feit, dat de bestuurder van den wagen signalen^ gaf en pogingen deed de vrouw te ontwijken, werd zij door den auto aangereden. In haar woning is zij spoedig daarop overleden. De student H. uit Den Haag kreeg gister avond te Leiden van een agent van politie het sein, om te stoppen, aangezien het ach terlicht van zijn auto niet brandde. In plaats van aan het bevel te voldoen, gaf de student vol gas en reed door in de richting Voorschoten. Daar heeft de agent, die op de treeplank van een anderen auto was gesprongen, hem ingehaald. Eerst nadat de agent met zijn revolver had gedreigd, heeft de student gestopt. Het bleek toen, dat hij ook niet in het bezit was van een rij- en nummerbewijs. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt wegens het misdrijf van artikel 184 van het wetboek van Strafrecht. Het is bij het verder onderzoek naar de verduistering ten uadeele van de vereeni- ging Protestantscbe Ziekenverpleging en Spaarkas te Arnhem gebleken, dat de pen ningmeester niet, zooals men aanvankelijk dacht 1300, maar zeker een bedrag van 3000 heeft ontvreemd. Het bestuur heeft de politie en justitie nog niet in de zaak gemengd. De kwestie üi dit zal gebeuren, 'zal dezer dagen in een algemeene ledenvefgidering aan dc, orde worden gesteld. Intusschen heeft het bestuur den pen ningmeester op diens verzoek nogmaals in de gelegenheid gesteld, het ontvreemde bedrag bij gedeelten terug te betalen. Door vele Belgische werklieden wordt den laatsten tijd, ten gevolge van den la gen frankenkoers, in N.-Brabant werk ge zocht. Dagelijks gaat er een groote ploeg metselaars van de grensstreek naar Eind hoven werken. Er wordt 60 tot 80 irancs per dag verdiend, (in België 20 tot 30 francs). Verder gaat er iederen dag een groote autobus van Neerpelt naar Valkens- waard, welke pl.rn. 30 sigarenmakers naar hun werk brengt. Zooals men weet heeft de deurwaarder der gemeentebelastingen H., te Sittard, die.sinds 22 Juni vermist was, zich ter be schikking van de politie gesteld. De man geeft, naar de Limb. K. meldt, een zeer eigenaardig verhaal van wat er met hem is gebeurd. Den 22sten Juni heeft hij in Heerlen het geld geind en heeft tegen 4 uur het mijn- kantoor verlaten. Wat er daarna met hem gebeurd is, weet hij niet. Hij was zijn geheugen totaal kwijt geraakt. Wel herinnert hij zich nog in Her- zogenrath geweest te zijn. Wat er gebeurd is van dien datum ai tot 20 Aug. is voor hem een raadsel. 20 Augustus kwam hij plotseling door op schriften en plakkaten tot de ontdekking, dat hij zich in Duisburg bevond. Aanstonds heeft hij toen een trein naar Sittard geno- Op hem werd nog gevonden een bedrag van 550. Hij oordeelde het mogelijk, dat dit het restant was van het bedrag van 1000, dat hij in Heerlen was gaan innen. Dit verhaal wint aan waarschijnlijkheid door de droeve omstandigheid, dat twee broers van den verdachte eveneens in hun geestvermogens gekrenkt zijn. Zaterdagavond kreeg de 27-jarige schil- dcr-metselaar-rookverdrijver T. V. het in den zin, te Rotterdam een autorit te ma ken, hoewel hij geen geld had. De man had echter een slim plan, hij bezat namelijk den sleutel van een leegstaand huis aan den Heemraadsingel, daar hij hier eenige werk zaamheden moest verrichten. Toen hij lang genoeg getuft had, liet hij voor het leege huis stilhouden en wipte naar binnen. De chauffeur bleef eenigen tijd wachten, doch toen hij bemerkte, dat hij waarschijnlijk beetgenomen was, belde hij lang aan en al armeerde vervolgens in de buurt. De tim merman kreeg het benauwd en vluchtte op. het dak, De politie haalde hem eraf en nam hem ,mee- De taxirit zal hem waarschijnlijk duur te staan komen. Vrijdagmiddag ontstond in een der ver trekken van een advocatenkantoor aan de Leuvenhaven te Rotterdam een begin van brand in een kast, waarin een stapel brief papier was opgeborgen. Deze stapel brandde van boven. Naast deze kast stond een andere waarin bescheiden geborgen la gen. Het brandje werd door den advocaat zelf, geholpen door den werkster, ge- bluscht. Daarna werd aangifte gedaan bij' de politie. Het vreemde in deze geschiedenis is, dat hier naast wel van brandstichting sprake moet zijn. Er werden trouwens aanwijzingen gevonden, welke het ver moeden doen ontstaan, dat de zaak niet pluis is. De advocaat verkeert in staat van faillissement. (Msb). Het autobusongeluk, dat Zaterdag te Val- kenswaard piaats had, waarbij zeven per sonen gewond werden is later gebleken noga lmee te vallen. Een tweetal personen werden' verwond, zijn thans ook buiten ge vaar, zoodat de- gevolgen van het ongeval niet zoo erg zijn als aanvankelijk gedacht werd. Zondagavond is te Valkenswaard een groote werkplaats van W. Aarts, staande achter diens hotel aan de Spoorstraat, to taal afgebrand. In de afgebrande perceelen bevonden zich 7000 K.G. gedorst graan. SOOO K.G. rogge, stroom en 150 ledige zakken, alles niet verzekerd. Eigenaresse is de Nêderlandsche Heidemaatschappij. Een nieuwe vrachtauto van dsn heer Aarts, 'dei in "de nabijheid stond, ver brandde eveneens totaal. De panden zelt waren verzekerd. De oorzaak is onbekend, terwijl de beer Aarts zijn goederen ge deeltelijk verzekerd had. Met mo.eite heett m endc belendende perceelen kunnen be houden. De heer P. O., die in de Oosterstraat te Rotterdam een loodgieterswerkplaats heeft, kwam Donderdagmorgen tot de ontdekking, dat er aan het slot van deze werkplaats ge knoeid was. Dit kwam hem verdacht voor, hij waarschuwde-dus de politie. Bij onder zoek bleek, dat in dien nacht twee mannen aan het slot hadden gemorreld, hetgeen door de buren was opgemerkt. Toen de mannen merkten, dat zij bespied werden, namen zij overhaast de vlucht. De loodgieterswerkplaats nu wordt aan de achterzijde begrensd door den tuin van het kleedingmagazijn van K., dat zijn voor kant heeft aan den Goudschen Singel. In dit magazijn ligt voor een groote waarde aan stoffen opgeslagen. Daar de politie vermoedde, dat 't wel eens de bedoeling kon zijn, door de werk plaats in het kleedingmagazijn te komen, werd er nauwkeurig toezicht gehouden, met het gevolg, dat in den afgeloopen nacht een vrij belangrijke vangst is gedaan. Twee agenten bemerkten n.l. te kwart over één, dat een hangslot van de loodgie terswerkplaats verbroken was en dat een ander slot was geopend. De deur was niet gesloten. Zij begaven zich terstond naar binnen, en zagen twee mannen, van wie de eene op een ladder geklauterd was, welke tegen den muur opstond, waarin zich een koekkoekraam bevindt, kennelijk met de bedoeling dit te verbreken, terwijl de an dere de ladder vasthield, Beiden werden onmiddellijk gearresteerd. In de werkplaats werden eenige gonjezak- ken en inbrekerswerktuigen gevonden, wel ke niet aan den heer v. O. toebehoorden. In het bezit van de inbrekers vond men slechts een electrinche lantaarn, doch bij de overbrenging liet een hunner een sleutel vallen, die precies paste op het geopende slot. Hoewel de politie iets te vroeg is geko men, daar de inbrekers nog niet ver genoeg op dreef waren, heeft men naar alle waar schijnlijkheid toch een goede vangst gedaan. De aangehoudenen zijn de 26-jarige los- werkman J. A. H. en de 43-jarige los-werk- man J. v. d. V., beiden oude bekenden van de politie. De mannen ontkennen voor zoo ver dit mogelijk is. Maandagmiddag werd schipper van Veen te Coevorden bij bet betreden van zijn schip door een adder gebeten. Men vreest voor zijn leven. De controleerende ambtenaar bij het Bur gerlijk Armbestuur, M., te Leiden, werd door een bedeelde, zekere H„ die ontevre- den was met den aan hem toegekenden onderstand en van die geringe bedéeling de schuld gaf aan M„ op den openbaren weg aangevallen en door H. met vuistslagen be werkt. De dader is door de politie in voor- loopige hechtenis genomen. Zondagavond is bet 13-jarig meisje A. Backelant, toen zij een fleschje eau-de- cologne wilde aannemen van een opvarende van het s.s, „Kannik" uit Stavanger, lig gende aan 4 de Maaskade te Schied|m, te water gevallen en verdronken. De machi nist van de „Kannik" sprong te water en dook verscheidene malen, maar kon het meisje niet vinden. Haar lijk is nog niet opgehaald. In een der perceelen aan den Velperweg te Arnhem, die van Mei af leeg stonden, blijkt ingebroken te zijn. Dc inbrekers heb ben het linnen muurbekleedsel van de wan den der kamers gehaald en meegenomen. Verder hebben zij de buizen, die in het huis waren, weggebroken en tegelwerk gestolen. In een andere, in de onmiddellijke nabij heid van dit huis leegstaande woning heeft Een juffrouw, die blijkbaar geen onderdak had, haar intrek genomen en zich daar ge heel geïnstalleerd. Van tijd tot tijd vertoon de zij zich, brutaal-weg op het aan den Velperweg gelegen bordes der woning; om wonenden meenden dat zij een werkvrouw was, die voor de E. N. K. A., aan wie het huis toebehoort, het huis schoonmaakt. Toen de juffrouw dezer dagen eenigen tijd afwezig was, heeft iemand van de E. N. K. A. de deur afgesloten. Zij kon haar tijdelijke woning niet binnen en miste daar door het gebruik van haar garde-robe. Zij wendde zich toen tot de po.litie, die nu een en ander zal onderzoeken. AMSTERDAM, 23 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonten f 3.504, id. bl. eigenheimers f 2.302.50, id. eigenheimers f 22.20, IJpolder eigenheimers f 1.802.10, id. blauwe eigenheimers f 1902.20, Andijker muizen f 2.803.50, Langendijker muizen f 3.504.20, Noord-Holl. eigenheimers f 1.90 2.10, id. blauwe eigenheimers f 1.902.20, Rijper muizen f 2.803.50, Beverw. zand- aardappelen'f 4.204.90, Hillegommer zand- aardappelen f 44.20, Flakkeesche eigen heimers f 2.102.30, id. blauwe eigenhei mers f 2.402.60 per hl. AMSTERDAM, 23 Aug. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 505 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. 1.06 1.16 c., 2e id. 901.06 c., 3e qual. 7080 c., mindere 6070 c., vette ossen 25 stieren 6085 c., per kg slachtgewicht; 130 melk- en kalfkoeien f 350500 per stuk; 130 vette kalveren le qual.2e qual. 7084 c., 3e qual. 6070 c., per kg levend gewicht; graskalveren f62_ nuchtere kalveren f 814, 196 schapen f 2540 per stuk; 550 varkens le qual. 9394, 2e qual. 9293, 3evette varkens 8892, per kg slachtgewicht; 38 paarden f 100225, veulensper stuk. ALKMAAR, 23 Aug. Varkens. Aange voerd 412 varkens, vette f 0.740.80, zou ters f 0.70 per kg. APELDOORN, 23 Aug. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijs f 7.008.25, middelprijs f 7.75. Handel traag. AXEL, 25 Aug. Granen. Ter markt waren prijzen voor tarwe f 14.50, rogge f 9, gerst f 9, haver f 9.50, erwten f 13.50. UTRECHT, 23 Aug. Paarden. Aange voerd 700 paarden en veulens. Weeldepaar- den f 400475, werkpaarden f 200300, oude paarden f 100180, 2-jarige veulens f 175250, jonge veulens f 3080, hitten f 1C0—225. '442e STAATSLOTERIJ.1 Trekking van Maandag 23 Augustus, ,3e klasse le lijst. Hooge prijzen. 2527 5000. 5727 5824 ƒ400. 82 10020 ƒ200. 3248 10851 11669 13412 17295 ƒ100. Priizen van 45. 19 69 80 96 135 129 165 195 253 254 304 332 355 385 456 459 476 480 511 589 694 696 722 731 758 827 837 848 851 913 994 1002 1051 106.1 1065 1133 1151 1169 1173 1180 1203 1303 1306 1322 1367 1380 1413 1421 1493 1651 1708 1723 1737 1772 1947 2049 2144 2167 2211 2287 2342 2349 2354 2439 2447 2484 2537 2555 2587 2716 2751 2752 2758 2793 2823 2838 2857 v2999 3032 3033 3094 3143 3152 3312 3320 3321 3322 3332 3355 3448 3553 3566 3630 3664 3707 3737 3742 3745 3851 <1881 3905 4052 4053 4185 4271 4309 4433 4441 4484 4507 4542 4739 4782 4830 4896 4943 4959 5024 5043 5105 5209 5259 5282 5288 5355 5373 5412 5425 5431 5444 5450 5497 5611 5684 5719. 5722 5797 5832 5915 5939 5982 5999 6054 60S8 6114 6144 6324 6375 6497 6508 6535 6563 6602 6615 6744 6760 6829 6914 7057 7069 7117 7129 7158 7162 7289 7293 7306. 7316 7334 7451 7522 7636 7647 7742 7813 7830 7842 7853 7946 8064 8088 8175 8231 8287 8305 8320 8322 8330 8405 8415 8468 8482 8512 8542 8545 8552 8621 8635 8649 8690 8693 8837 8957 9055 9120 9131 9177 9204 9292 9312 9339 9346 9354 9417 9487 9597 9632 9657 9720 9747 9781 9804 9819 9846 9854 9859 9934 9984 10035 10041 10043 10064 10076 10094 10128 10238 10258 10259 10291 10299 10308 1034'. i0374 10442 10536 10537 10613 10624 10630 10651 10833 10951 10979 11097 11100 11107 11149 11.*3 11234 11269 11276 11333 11339 11403 11415 11430 11483 11521 11527 11531 11564 11582 11657 11661 11689 11721 11756 11S25 11846 11876 11886 11893 11914 11946 11958 12141 12242 12266 12296 12311 12327 12441 1247.8 12564 12581 12607 12670 12675 12692 12749 12771 12816 12867 12927 12938 12969 I29S2 12983 13119 13160 13246 13266 13354 13457 13467 13545 13591 13615 13692 13725 13812 13819 13888 13904 13933 13983 14043 14059 14279 14296 14342 143S7 14444 14513 14523 14874 14895 14922 15005 15006 1502S 15153 15166 15171 15174 15262 15386 15460 15551 15559 15582 15673 15702 15735 15789 15801 15922 15954 15997 16011 16016 16025 16090 16094 16099 16110 16139 16151 16194 16204 16215 16216 16265 16330 16362 16367 16393 16403 16527 16681 16753 16855 16920 16942 17022 17023 17028 17043 17064 17065 17073 17083 17127 17128 17160 17175 17195 17214 17235 17262 17362 17396 17446 17618 17640 17673 17698 17744 17763 17769 17849 17850 17851 17880 17919 17924 17945 17987 18011 18014 18015 18066 18102 18166 18205 18218 18231 18291 18300 18315 18377 18403 18424 18464 18479 18492 18507 18604 18626 18671 18679 18687 18796 18822 18929 18974 19042 19062 190S6 19110 19120 19125 19157 19180 19182 19187 19213 19256 19308 19311 19397 19412 19417 19489 19552 19593 19642 1971U 19723 19754 19781 19827 19840 20029 20221 20299 20346 20438 20442 20502 20552 20585 20619 20623 20674 20741 20800 20861 20870 20895 ROTTERDAM, 23 Aug. Aardappelen. Met redelijken aanvoer en matige vraag. Westlandsche poters f 1.201.80. Westl. klei c., Duke of York c., Westl. zand c., per kg, Blauwpitten f 33.50, Briel- sche Eigenheimers f 2.202.80, Zeeuwsche Eigenheimers f 1.80—2.50, Blauwe Eigen heimers f 2.202.70, Geld. Schoolmeesters f 2.102.60, Zeeuwsche bonte f 33.40, id. blauwe f 2.803.25 per hl. Fijne Zaden. Karwijzaad f 4041, kool- Zaad f 2223, kanariezaad f 1517. Boekweit, Manchur aangek, f 13.79, stoom, f 13.50. Vlas. Aangevoerd 800 kg Holl. geel a 85 c., 100 kg blauw 85 c. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 7 a f 8.50. Ajuin. Wegens het slechte weer weinig aangevoerd. Groote f 2.50, kleine f 2.70— 2.75 per 50 kg. Vee. Ter markt waren aangevoerd 472 vette runderen, 219 vette graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 1234 schapen of lamme ren, 751 varkens en 2 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. f 1.10-1.12Lo, 2e qual. f 1—0.90, 3e qual. f 0.80—0.70, ossen le qual. f 11.05, 2e qual. f 0.90 —0.80, 3e qual. f 0.70—0.60; kalveren le qual. f 1.45—1.65, 2e qual. df 1.20—1.00, 3e qual. f 0.80—0.65; schapen le qual. f 0,70— 0.75, 2e qual. f 0.60—0.55, 3e qual. f 0.50— 0.45; lammeren f 0.80—0.90; varkens le qual. f 0.750.78, 2e qual. f 0.750.70, 3e qual. f 0.68—0.64, export f 0.70—0.76 per kg. Vet vee en vette kalveren in le qual. redelijk, overige soorten matig verhandeld tot afwijkende prijzen. Schapen en lammeren bij iets vastere prijzen williger verhandeld. Varkens met redelijken aanvoer en handel en teruggaande prijzen. Binnenl. granen. Tarwe zeer ruim ter markt, doch nog niet geheel geruimd, in prijzen van f 16%14. Begin Maart extra puike iets daarboven. Voerqualiteit f 12.50— 13.25. Rogge f 10—10.50, gerst chevalier minder aangevoerd iets hooger betaald f 10.2510.75. Have* tamelijk getoond f 10—10.50. Erwten kleine groene van zeer uiteenloopende qualiteit f 1313. Schokkers eveneens zeer uiteenloopend van qualiteit, verhandeld van f 22%30. Buitenl. granen. Stemming kalm. Rogge Western No. II v/d. Golf disp. f 12.35, Wes tern No. II disp. f 11.90, La Plata disp. f 11.80, Duitsche/Poolsche disp. f 10.60, Zuid- Russ. disp. f 11.9011.30. Gerst 48 pd. Am. malting disp. f 193, stmd. f 192, Canada No. III disp. f 203, stmd. f 195, Zuid-Russ. disp. f 194, 62 kg Donau disp. f 195. Haver Canada No. II disp. f 11» ld. No. III disp. f 10.10, id. Feed No. I disp. f 9.70, Feed No. II disp. f 9.50, 38 pd. clipped disp. f 9.50, F.A.Q. disp. f 8.38. Maïs La Plata disp. f 174, aangeb. f 171, stmd. f 171. Donau galfox disp. f 180, stmd. f 179, Zuid-Russ. aangeb. f 176, witte platte disp. f 187. ALKMAAR, 23 Aug. Veemarkt. 32 Vette koeien 1604.20; 18 vette kalveren 50—130; 37 nuchtere kalveren 8—28; vette kalveren 1-101.40 per pond; 10 vette schapen f 30—35; 412 vette varkens zware f 0.74—0.80 per pond; Zouters 70. BROEK OP LANGENDIJK 23 Aug. 39000 K.G. Aardappelen. Schotsche muizen 4.405.70; Schoolmeesters 3.20; Blauwe eigenheimers 2.303.90; Drielingen 2.50 —4.50; Kleine 0.80—0.90; 975 bos worte len 4.504.80; 2500 stuks bloemkool 6.70—11; 2de soort 0.801.40; 2100 K.G. sïaboonen 2.605.40; 760 K.G. snij- boonen 612.30; 63000 K.G. Roode kool f 0.501.70; 65000 K.G. gele kool 0.90 1.70; 48000 K.G. wittekool 0.60—1.30; 1845 K.G. zilver uien, mep 5.806.80; Drielingen 2.102.40; Uien 1.70—-2.10; 4400 K.G. gele uien f 4.10—4.70; Drielin gen f 4.40—4.80; mep f 5.70—7.80; 2550 K.G, bieten 1.50—2.00; 8000 K.G. worte len 4 per 100 K.G,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6