J Misdaad en Boete. Radio-Omroep. De omwenteling in Griekenland; de arrestatie van Pangalos; vervol ging der afgezette ministers. Een nieuwe rebellen-aanvoerder in Marokko? De werkhervatting in de Britsche mi]nniiverheid. Het Vaticaan en de kerkvervolging in Mexico. Onder de Radioberichten: Volgens Reuter is de aanvankelijke hoop op bijlegging van het godsdienstconflict in Mexico weer verijdeld. Generaal Pangalos gearresteerd en te Athene onder bewaking gesteld. Het Duitsche vliegverkeer thans in heel het bezette gebied vrij ge- toten. Verandering in de Japansdie emigratiepoiitiek. FEUILLETON. Vicarius van HaTtnen, welt rfcatHat even eens den 26 Juli 1926 is opgericht. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE VERHOUDING TUSSCHEN HET VATICAAN EN DE REGEERING VAN PRAAG. er ran gansdfter harte aan deel aïs TTwe £n BINNENLANDSCH NIEUWS. Minister De Geer in Den Haag teruggekeerd. Verbetering van den Waaldijk. Een motie van den Alg. Ned. Drogistenbond. Een regeling van de Coll. Contracten Oranienstein vrij van militaire bezetting. Minister Lambooy. De Maasbragkwestie Ie Maastricht. VERKEER EN POSTERIJEN. Postcheque- en girodienst. LUCHTVERKEER. Goudtransport per vliegtuig. Een nieuw hoogterecord. KERK EN SCHOOL. De Nationale bedevaart naar Dokkum. Het Reglement der Rijks H. B. S. Dc omwenteling in Griekenland. De correspondent van de „Times" te Athene meldde Zondag nog, dat kolonel Voetsinas geweigerd had de nieuwe orde van zaken te aanvaarden en aan het hoofd van zijn bataljon den berg Lykavitos bij Athene had bezet. Gistermiddag om 12 uur heeft hij zich evenwel onvoorwaardelijk overgegeven. De arrestatie van generaal Pangalos tè Spetsai ging met eenig verzet gepaard. Hij ging onder escorte scheep op den torpedo jager Pergamos, doch daar de commandant van de Pergamos teekenen van sympathie met generaal Pangalos vertoonde en kapi tein Kolialexis, de bevelhebber der des- troyersflottilje, ongeneigd scheen de revo lutie te erkennen, kregen het slagschip Kilkis en de destroyer Leon, de leider der flottilje, last de ^Pergamos te vervolgen en het vuur te openen op ieder oorlogsschip dat tegenstand bood. Een eskader water vliegtuigen kreeg bovendien last de Kilkis en de Leon bij te staan. Zonder succes werd door de Kilkis en de vliegtuigen op de Pergamos geschoterii Met het oog op_ zijn geringere snelheid gaf de Kilkis de jacht op, d§ch zooals gemeld heeft de Leon de Pergamos ingehaald. Tot degenen, die in vrijheid gesteld zijn behoorea de heer Papanastasioe en Ka- yhandaris. Vervolging der afgezette ministers. Generaal Kondilis heeft aan journalisten verklaard, dat tegen Pangalos en zijn mede werkers, die de vroegere regeering omver geworpen hebben,- een vervolging zal worden ingesteld. Een bijzondere commissie zal de verantwoordelijkheid van genraal Pangalos en zijn ministers vaststellen. Fransche persstemmen. Verschillende Fransche bladen bevatten gisteren reeds korte commentaren op de gebeurtenissen in Griekenland. De bladen wijzen er op, dat sinds het aftreden van den koning Griekenland voortdurend in revolu tionaire beroering is. De „Gaulois" zegt, dat Pangalos noch de autoriteit van een koning, noch de macht en de geschiktheid van een Mussolini bezat. Door zijn eigen krachtige maatregelen en de onderdrukking van de pers heeft hij het volk tegen zich in opstand gebracht. De „Echo de Paris" ziet in de gebeurte nissen in Griekenland het schipbreuk lijden van de plannen van den Griekschen dictator Pangalos. Het op zijde stellen van alle con stitutioneel rechten en het niet houden van verkiezingen hebben zijn bewind onmoge lijk gemaakt, ondanks zijn pogingen zich met de aanhangers van Venizelos te verzoe ken. Een nieuwe rebellenaan voerder in Marokko Volgens telegram en uit Fez hebben de opstandige Riffstammen een nieuwen aan voerder gekozen. De toestand van Tanger. De correspondent van de „Times" te Tan ger loochent de juistheid van het te Parijs gepubliceerde communiqué, dat beweerde d3t te Tanger de orde geen oogenblik werd verstoord. Hij herinnert eraan, dat dezer dagen een menigte alle za henhuizen en win kels heeft gesloten en de winkeliers en hun klanten in de winkels heeft opgesloten, en eveneens dat de Fransche vertegenwoordiger de onmiddellijke bijeenkomst eischte van de consuls-generaal om hen op de hoogte te stellen van de heerschende groote onrust, die het gevolg was van de opruiende, met de waarheid strijdige artikelen in de plaatselijke Fransche pers. Het mijnconflict in En geland. Dc werkhervatting. In weerwil van de aansporingen der lei ders van de Mijnwerkersfederatie hebben gisterenmorgen verscheidene duizenden mijnwerkers in Nottinghamshire en Der byshire het werk hervat. Hun aantal staat nog niet vast. In het noorden van Staffords hire hebben vandaag meer dan zesduizend arbeiders het werk hervat, hetgeen een ver meerdering is met tweeduizend tegen de vorige week. Twee zaagmolens in het gebied "van Cle veland hebben gisteren den arbeid hervat met behulp van steenkool uit het buitenland. De onderhandelingen nog niet geëindigd volgens Cook. Cook, de secretaris der Mijnwerkersfe deratie, zeide in een rede in de steenkoolvel- den van Nottinghamshire, dat de onderhan delingen over den vrede nog niet geëindigd waren. „Iemand anders komt tusschen beide. Mijn medebestuurders komen Dinsdag bijeen en dat doen zij niet voor niets." In de „Westminster Gazette" betoogt een medewerker, die het blad een „goed in ge- lichten industrieelen correspondent" noemt, dat het thans, nu het hoogst onwaarschijnlijk is dat mijneigenaars en mijnwerkers nog tot overeenstemming komen, voor de regeering 1 tijd is om in te grijpen en wel door voor te 1 schrijven dat alle mijnen moeten worden opengesteld voor de mijnwerkers tegen loo- nen, vast te stellen door de Steenkoolcom missie of een soortgelijke onpartijdige com missie. Een dergelijke commissie zou, met behulp van districtsraden of subcommissies, moeten uitmaken wat in elk der bestaande steenkooldistricten behoorlijke loonen zou den zijn, of wat een behoorlijke nationale overeenkomst zou zijn. De medewerker meent dai In dit geval niet de minste moei lijkheid Zou worden ondervonden bij het verkrijgen van arbeiders, bereid om tegen de aldus op onpartijdige wijze vastgestelde loonen weer aan den arbeid te gaan. In af wachting van het werk van een dergelijke lichaam, waarmede een maand gemoeid zou gaan, zouden de mijnen kunnen worden opengesteld tegen de loonen, die betaald kunnen worden met behulp van de drie mil- liqen pond sterling subsidie, die destijds door Baldwin zijn'toegezegd. De katholiekendag te Breslau. Het W. B. maakt uitvoerig melding van een rede van den rijkskanselier Marx cp den Katholiekendag te Breslau gehouden, waarin hij o.a. erop wees, dat Duitschland's buiten- landsche politiek beheerscht wordt door Lo carno, de quaestie van de bezetting en van den Volkenbond. De geringe vermindering van de bezettingstroepen noemde de rijks kanselier een smartelijke teleurstelling. Ver der verzekerde hij, dat, als Duitschland naar Genève gaat, het zekerheid moet hebben, dat de toelating zonder moeilijkheden van stapel zal loopen. Wat de Raadsquaestie be treft wijst Duitschland elke verandering af, welke als waarborging tegenover het a.s. Duitsche lidmaatschap wordt gerechtvaar digd, omdat dit in strijd zou zijn met den geest van den Volkenbond. „Wij zijn geen tegenstanders van de verschillende candi- daten," zeide de rijkskanselier, „maar wij wenschen, dat het belang van alle bondsle den bij de regeling beslissend is." De a.s. plechtige wijding der eerste Chineesche Bisschop pen in den St. Pieter. Hieromtrent wordt aan Kipa gemeld In aansluiting aan Zijne missie-encycliek „Rerum Ecclesiae," waarin Paus Pius XI zoo uitdrukkelijk wees op de noodzakelijkheid van een inlandsche klerus, en tevens bizon der naar voren bracht, dat de leiding der Kerk in die missielanden moest worden in handen gegeven aan de inlandsche priesters, heeft de H. Vader besloten, om Zijn ver langen Zelf in de daad om te zetten ten be wijze, dat Zijne vermaningen niet eene doode letter mogen blijven. Het is Zijn uitdrukke lijke wil, om de missiestreken daar, waar zulks eenigszins mogelijk is, aan de inland sche priesters en'aan de leiding van inland sche bisschoppen toe te vertrouwen. Daarom heeft de H. Vader thans besloten, om in hoogsteigen persoon de eerste Chi neesche Bisschoppen de consacreeren. Deze plechtigheid zal in al zijne pracht plaats hebben in de maand October,. Opdat de geheele Katholieke wereld deze Heilige Handeling, welke een keerpunt be- teekent in de geschiedenis der Kerk, kunne meevieren, zal de Bisschopswijding volgens den uitdrukkelijken en persoonlijken wil van den Paus in de St. Pieterskerk gehouden worden in tegenwoordigheid van het geheele diplomatieke corps, van den Romeinschen adel, van het geheele Kardinaalskollege, en van talrijke Bisschoppen en Abten. Eerst had de H. Vader voor deze Bis schopswijding den laatsten Zondag van Oc tober, het Feest van-Christus' Koningschap, aangewezen, daar Hij echter ten zeerste verlangt, dat dit feest in alle parochiën onder deelname van alle geloovigen gevierd wordt, bepaalde Z. H. de plechtigheid van de Bis schopswijding op den 24 October, en de Zaligverklaring van den Eerbiedw. Pinot op den 4 October. Wij laten hier de lijst der uitverkoren Chineesche Bisschoppen volgen. 1. Mgr. Odoricus Tohen, O.F.M., Apos tolisch Prefect van Puchi. Ofschoon slechts Prefect werd hij bij uitzondering door den H. Vader tot de Bisschoppelijke waardigheid werheven. Deze prefectuur werd opgericht den 12 December 1923. 2. Mgr. Melchior Souen, Lazarist, Aposto lisch Prefect van Li-Shien, eveneens bij uitzondering met de Bisschoppelijke waar digheid bekleed, Deze prefectuur werd. op gericht den 15 April 1924. 3. Mgr. Philippus Tchao, wereldgeestelij ke, Apostolisch Vikarius van Suanhwafu, in de nabijheid van Peking. Dit vicariaat werd opgericht den 7 Mei 1926. Verder worden nog drie andere Chinee sche priesters tot Bisschop gewijd, aan wie nieuwe vicariaten zullen worden toegewezen. 4. Mgr. Lüdwich Tchen, O.F.M., Aposto lisch Vicarius van Fenvang, welk vicariaat den 7 Mei 1926 werd opgericht. 5. Mgr. Joseph Hou, Lazarist, Apostolisch Vicarius van Taichow; dit vicariaat werd opgericht den 26 Juli 1926. 6. Mgr. Simon Psu, Jesuit, Apostolisch 23 Goed! gaf Garnaud toe. Maar wees u dan zoo goed om dat bericht zelf op te stel len en het aan het blad aan te bieden. Ik voor mij zie de mogelijkheid niet in, om twee zinnen achter elkaar neer te schrijven. Ik zal morgen terug keeren. Misschien kunt u mij een of ander plan aan de hand doen, Maar den volgenden dag moest de priester zich te bed. begeven; toen ,Garnaud hem weer bezocht, vond hij hem in een hevige koorts; hij had de griep, welke toen heersch- te. Nauwelijks waart ge gisterenavond wegge gaan, of ik werd zoo ellendig dat ik naar bed moest, verklaarde hem de eerwaarde heer Duboury; het is mij volstrekt onmogelijk ge weest het bericht op te stellen, waarover wij gesproken hebben. U zult het dus zelf moe ten doen. Garnaud antwoordde niet terstond. Hij stond bij het bed met gebogen hoofd, den hoed in zijn hand, en scheen na te danken. Plotseling lichtte zijn somber gelaat op. Luister eerwaarde, ik geloof dat ik iets weet dat beter is dan berichten in de bla den, Ik ga de namen, welke mijn oproerige memorie niet wil medcdeelen, zelf zoeken. Er zullen ongetwijfeld tot het bijwonen van deze buitengewone plechtigheid, die eene fondamenteele gebeurtenis beteekent in de wereldgeschiedenis, vele pelgrims naar Rome komen ook China zendt zijne vertegenwoordigers. De Paus begroet de Katho lieke protestmanifestaties tegen de Katholieken-ver volging in Mxico. De H. Vader heeft Zijnen warmsten dank laten overbrengen aan den president van den Katholieken Volksbond in het kanton Tessin, advocaat Fr. Antognini, voor de toegezonden huldiging en voor de protest manifestatie der Katholieken in het kanton Tessin tegen de vervolging der geloofsge- nooten in Mexico. Het Pauselijke schrijven, dat dateert van den 12 Augustus 1926, houdt o.a. het volgende in Zijne Heiligheid is voor deze uiting van onderdanigheid en toegenegenheid ten zeerste dankbaar en koestert de aangename hoop, dat deze door krachtdadige gebeden onder steunde uitingen van het edele gevoel de Katholieken aan de zoo zwaar door de ver volging beproefde geloofsgenooten den nood zakelijken bijstand van God mogen ver krijgen. Zij zullen ook ongetwijfeld hare bizondere verdiensten hebben voor den bloei der Katholieke Kerk in Tessin. De motie van den Nationa- len Zwitserschen Volksbond der Katholieken van Zwit serland omtrent de veryol- ging der Kerk in Mexico. Het hoofdbestuur van den Zwitserschen Katholieken Volksbond, den 18 Aug. te Luzern bijeen, betuigd smartelijk bewogen zijne warme deelname aan de zwaar vervolgde Katholieken van Mexico. Het Katholieke volk van-Zwitserland zal zich in vereeniging met alle Katholieken der geheele wereld met het dringende gebed tot God wenden, opdat Hij deze dagen van zware beproeving spoedig moge beëindigen, en opdat uit het bloed zij ner martelaren voor het volk van Mexico ware vrijheid en nieuw leven mogen ont spruiten. Aan Kipa wordt hierover van bizondere zijde gemeld, tevens om verschillende in de pers verschenen berichten hieromtrent recht te zetten De herstelling der nuntiatuur te Praag wordt door den klerus en het volk met ver langen tegemoet gezien. Want de Husfeesten van het jaar 1926 zijn tegenover die van 1925 heel wat gematigder verloopen, om eene di recte beleediging der Katholieken en van den H. Stoel te vermijden. Natuurlijk kon den de enthousiasten Husgezinde sprekers, ajs de Burgemeester van Praag, Dr. BaXa, en de hoofdlijder der Sokolvereenigingen, Dr. Scheiner, enkele bittere frasen, zooals de protestantsche geschiedschrijving die in houdt van Hus als den baanbreker der ge wetensvrijheid en van het moderne kuituur tijdperk niet onderdrukken, maar op den v/enk, die hun van hoogerhand feegeven werd, vermeden zij het toch, om zooals Zij dit in 1925 deden, de Katholieke Kerk en den H. Stoel openlijk als de macht der duisternis en der geestesknechting aan te klagen. Zoolang de protestantsche historiografie in de lagere, middelbare en hooger onder wijsinrichtingen beheerscht, en het openbare leven der intellectueelen daarop baseert, kan de waarheid slechts zijn weg vinden door eene langzaam aangroeiende objectieve ge- schiedsschrijving en door de gezonde reactie van het Katholieke volk in eene Christelijk- Sociale volkspartij. Dat de hiërarchie voor deze Katholieke wedergeboorte van het volk de medewerking van Petrus' navolger noodig heeft, ligt be sloten in de konstitutie der Katholieke Kerk als rpoeder en opvoedster der volken. Het is daarom, dat het geheele Episcopaat met het Katholieke volk en den klerus "zoo spoedig mogelijk tot eene vreedzame be slechting hopen en trachten te komen van de tusschen de Kerk en den Staat ontstane moeilijkheden. SCHRIJVEN VAN DE BISSCHOPPEN VAN ZWITSERLAND AAN HET MEXI- CAANSCHE EPISCOPAAT. In naam van het Doorluchtige Zwitser- sche Episcopaat heeft dienS deken, Z. D. H. Mgr. Dr. Georgius Schraid van Grüneck, Bisschop van Chur de volgende verzekering van deelname en sympathie gericht aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Mexico Aan Zijne Exc. Mgr. Joseph Mora y del Rio,Aartsbisschop van Mexico, president van het Mexicaansche Episco paat. Mexico. Monseigneur De geheele beschaafde wereld is van ont zetting vervuld om de brutale vervolgingen, waaraan de kerk van Mexico is ten offer ge vallen maar tevens staat zij in bewondering voor haren heldenmoed, welke aan de roem volle tijden van het eerste Christendom her innert. De berichten, welke uit Uw ongelukkig land tot ons overkomen, hebben ook het deelnemen gewekt onzer in de Zwitsersche bergen levende kudde, en als hunne herders kunnen vrij niet nalaten U deze deelname tot uiting te brengen, en U de verzekering te geven van onze gevoelens van levendige sympathie voor de slachtoffers der vervol ging en van de vereeniging onzer harten met diegenen, die den strijd des Heeren strijden. Onze gebeden evenals die van onze ge loovigen, vereenigen zich met die der ge heele wereld, in den wensch toch spoedig den vrede en de heilige vrijheid, waarop de kerk van Christus het volste recht heeft krachtens hare Goddelijke zending, in Uwe gewesten te mogen zien terugkeeren. Terwijl wij dus met bezorgdheid en be wondering Uwen strijd volgen, nemen wij Christus onderdanige broeders. Chur Zwitserland, den 17 Augustus 1926. Voor het Zwitsersche Epis copaat (sig.) Georgius, Bis schop van Chur en deken der Zwitschersche Bischop- pen. DE KRONINGFEESTEN VAN O. L. VR. TE MARIASTEIN (ZWITSERLAND). In tegenwoordigheid van Z. D. H. Aarts bisschop Dr. Raimond Netzhammer, Van Mgr. Dr. Joseph Ambühl, Bisschop van Basel en Lugano, der Benedeicteiner-abten van Mariastein-Bregenz en Disentis had op het feest van Maria Hemelvaart te Maria- stein de plechtige overgave plaats van de eeretee kenen der nieuwe basilica minor de eerste basilica van dezen rang in Duitsch Zwitserland en kroonde de Pausselijke Nuntius in Bern, Mgr. Maglione krachtens Pauselijke opdracht het aloude genadebeeld van Mariastein. Ongeveer 30.000 pelgrims uit Zwitserland, den Elsas en Baden, woon den de plechtigheiden bij. ZEESCHUIMERS. Vijf gewapende Chineezen kwamen Zater dagavond met een sampan aan boord van twee Engelsche stoombooten en twee motor booten, waarin zich een aantal Europeanen bevonden, die bezig waren op het groote ten westen van Honkong gelegen eiland Lan- tao te visschen. Nadat zij de stoombooten en een motorboot hadden gepunderd, dwongen de zeeschuimers de Chineesche bemanning, hen in de grootste boot naar Macao te brengen De Minister van Financiën is van zijn bui- tenlandsche reis teruggekeerd en heeft in het laatst der vorige week zijn werkzaam- hederf bij het Departement hervat. Het polderdistrict „Maas en Waal" sluit een leening van 123.000. Het polderdistrict „Maas en Waal'' te Wamel heeft een geldleening van 123.000 aangegaan tot verbetering van den Waal dijk. De Alg. Ned. Drogistenbond heeft in een Zaterdag te Apeldoorn gehouden vergade ring een motie aangenomen, waarin afkeu ring wordt uitgesproken over de telkens voorkomende installatie van niet-vakkun- digen door den groothandel, semi-grossiers en bondsleden. In de motie wordt er op aangedrongen, dat de groothandel zich zal organiseeren, om alleen met den georganiseerden groot handel zaken te doen, opdat meer organisa torisch gewerkt kan worden. Tijdens de discussies over dit onderwerp werd gewezen op de wantoestanden, die momenteel in het drogistenvak ,heerschen. De eerste; de beste matroos, schilder of wis- sellooper opent tegenwoordig een drogist zaak, hetgeen een nadeel beteekent voor den gediplomeerden drogist. Indiening van een wetsontwerp te verwachten. Naar de „N. Ct." verneemt, is binnenkort de indiening tegemoet te zien van het voor stel tot wettelijke regeling van de collec tieve arbeidsovereenkomst. Het ontwerp zal den vorm hebben van een aanvulling van het Burgerlijk Wetboek en ingelijfd worden achter de reeds in het wetboek opgenomen regeling van het ar beidscontract. De materie zal In ten hoogste een dertig tal artikelen geregeld worden. Het ligt in het voornemen der regeering om, zoo mocht blijken, dat de nieuwe rege- ling goedwerkt, na korter of langer tijdsver loop met een afzonderlijk voorstel bij de wetgevende macht te komen tot bindend verklaring van het stel bepalingen. Dat zou dan een zelfstandige wet worden, wijl zij, een publiekrechtelijk karakter met poenale sanctie dragend, niet thuis behoort in het Burgerlijk Wetboek Het binnenkort te verwachten voorstel zal naast de oriderteekening van den Minister van Justitie ook die van den Minister van Arbeid dragen. Welwillendheid der Fransche regeering. Gelijk men weet, heeft de Ned, Reisver- eeniging onlangs tijdens een Nederlandsche week te Diez den Franschen minister van Oorlog telegrafisch verzocht het slot Oranienstein bij Diez, de stamburcht van de Nederlandsche Koninklijke familie, vrij te stellen van de militaire bezetting. Naar thans aan de Tel. gemeld wordt, heeft de Fransche regeering aan dat verzoek voldaan en wordt de militaire bezetting einde September teruggetrokken, zoodat nog slechts een bataljon Fransche soldaten achterblijft. De Minister van Oorlog en van Marine a.i. de heer Eambooij, heeft zijn werkzaamheden aan zijn departement hervat. Donderdag 26 Augustus 1926 verleent de Minister weder audiëntie aan het Departe ment van Oorlog. Naar verluidt, zal toch, afgezien of er een nieuwe brug over de Maas zal worden ge legd, of dat de oude brug geheel zal worden gerestaureerd, een aanvang worden ge maakt met het leggen van de noodbrug, in de bepaalde richting, schuin over de Maas van de Brugstraat naar den weg langs de kerk te Wijk- Evenmin, als minister Waszink heeft de min. van Waterstaat zich vóór de afbraak verklaard. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie heeft bepaald, dat de kantoren op den verjaardag van H. M. de Koningin voor den Postchèque- en Girodienst voor taan gesloten zijn, behalve voor het aan nemen van stortingen, waarvan spoedbe- handeling ol spoedbericht wordt gevraagd en voor Het uitbetalen van chéques, waar van de adviezen zijn voorzien van de aan- teekening „spoedbehandeling." Ook zullen de kantoren op dien dag ge sloten zijn voor de behandeling van post wissels (met uitzondering van telegrafische) postbewijzen en kwitanties, alsmede voor de distributie van pasmunt. Het centrale giro-kantoor zal op geu noemden dag eveneens gesloten zijn, be halve voor de afdoening van stortingen, girobiljetten en chèque-adviezen, waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd. Toenemend gebruik. - Belangrijke besparing. Het gebruik van de vliegmachine voor vervoer van goud neemt den laatsten tijd in sterkere ma^e toe dan menigeen zou ver moeden. Zoo werd onlangs goud uit Rus land per vliegtuig te Londen aangevoerd. Ook de goudverzendingen naar Amsterdam geschiedden nagenoeg uitsluitend per vlieg machine. Het vervoer van goud naar Spanje vond plaats per vliegtuig tot Parijs en vandaar per trein naar Madrid. Een van de redenen van dit toenemend gebruik is het feit, dat vervoer per trein of schip duurder is dan per vliegmachine. De kosten varieeren natuurlijk al naar ge lang den afstand en de hoeveelheid te ver schepen goud. De vlieger Calijse deed Maandag een po ging zijn hoogterecord te verbeteren. Hier in slaegde hij door een hoogte van 12.800 M. te bereiken. Het record is nog niet ge homologeerd. Zondagmiddag circa zes uur arriveerden te Leeuwarden H. H. D. D. H. II. Mgr. H. v. d. Wcterirg, aartbisschop van Utrecht, Mgr. Ludwig M. Hucq, bisschop van Mainz en Mgr. jos. Damian Schmitt, bisschop van Fulda, die zullen deelnemen aan de Natio nale Bedevaart naar Dokkum. Om zeven uur n.m. celebreerden Mgr. v, d. Wetering het pontificaal lof in de parochiekerk van den Heiligen Bonifacius en Gezellen. Te acht uur had zich de „Harmonie" tot aan den nok toe gevuld met bedevaartgangers om de bisschoppen te begroeten. Nadat deze plaats genomen hadden, werd de avond geopend door den voorzitter der Broederschap van den Heiligen Bonifacius en Gezellen, waarna het Oratorium Maria's zeven vreugden" uitvoerde. Daarna was het woord aan pater Borromaeus de Greeve, die een gloedvolle rede uitsprak over den Heiligen Bonifacius, welke rede geestdriftig werd toegejuicht en herhaaldelijk door applaus werd onderbro ken. Spr. stelde de belangrijkheid van de ver gadering in het licht. Hij beschreef de hel den-figuur van Bonifacius. Vervolgens ging spr. de werkzaamheden na, die Bonifacius hier in Nederland heeft verricht. Na eenigen tijd in de provincie Utrecht te hebben ge-, werkt, kwam hij na den dood van den Frie- schen koning Radbout naar Friesland, waar zijn geloofsijver echter de haat van den laatsten koning van Friesland, Radbout II, deed oplaaien. Op aangrijpende wijze be schreef spr. den overval op het tentenkamp van St. Bonifacius, diei stierf met het evange lieboek boven het hoofd geheven. Na de pauze werd het tweede gedeelte van het Oratorium uitgevoerd en voerde Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht het woord. Mgr. werd minutenlang toegejuicht. Mede namens den bisschop van Main^ werd nog het woord gevoerd door den bis schop van Fulda. waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. Maandagmorgen pl.m. hali negen vertrok ken de bisschoppen met gevolg per auto naar Dokkum. Reeds waren vele bedevaart gangers per extra trein en per auto en andere vervoermiddelen naar die plaats ver trokken. Nader wordt gemeld: Maandagmorgen had ook te Dokkum op eenzelfde geestdriftige wijze de ontvangst der Bisschoppen plaats. Met extra treinen en trams waren de 2000 pelgrims naar de stad van St. Bonifacius vervoerd en hadden zoo veel mogelijk plaats genomen in de mooie parochiekerk. Op liturgische wijze werden de Bisschop pen hier begroet door den Zeereerw. WOENSDAG, 25 AUGUSTUS. 1 HILVERSUM 1050 M. 12 uur Polrtie- 5 tot 7 uur Vooravondorkest door het H. D. O.-orkest; 7 uur Politieberich ten; 7.157.45 Lezing over: Tuinbouw; 7.45 en 10 uur Persberichten;8.15 Kur- hausuitzending. Solisten-concert onder leiding van Prof. SchneevoigL Solist: José Iturbi, piano. 1. Cheruibini: Ouverture „Lodoiska". 2. Pianoconcert a moll op. 62 Grieg (Allegro moderato-Adagio-Allegro marcato), door José Iturbi. Pauze. 3.' Ravel: „Daphnis et Chloé55, ballet in één acte. Symphonische fragmenten. 2e serie I. Levr du j»ur. 2. Pantomime. 3. Danse generale. 4. Liszt: Hcngaarsche fantasie voor Piano, José Iturbi Daventry, 1600 M. 11.201.20, het radio- kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano); 1.202.20 Muziek van bet restau rant Frascati. 4.20 Scènes van „Cranford" en causerie: Out of doors. 4.35 orkest concert; 5.20 orgelconcert; 5.35 kinder uurtje; 6.20 lichte orkestmuziek; 7.10 tuinpraatje; 7.20 tijdsein Big Ben, weer- ber., nieuws, lezing: A motoring week end; 7.45 piano-compisities van Brahms; 8 uur muziek; 8.20 „The sea affair and Harry Binns", 3e deel „The Island race". 8.35 Variété E. Cooper, humorist a. d. piano. Brookes en Hepwor th-lie dj es. D. Brooke, gespneoperde nummers. Hardy en Wilmott, vocale en instrumentale so listen; A. C. Astor, ventriloquist; 9.20 Het orkest en L. Hirsch, viool; 9.50 weer- ber., nieuws; 10.20 concert, L. Hirsch, viool; 10.35 .Rupert of Hounslow, of The King of Mauritania", muz. schets van J.. J. Melluish; 11.2012.20, dansmuziek. Paris „Radio-Paris", 17.50 M. 12.50, con cert door het orkest Gayina; 5.05 Con cert. 8.50 Galaconcert. Königswusterhansen, 1300 M. 8.50 Vroo- lijke avond. Jugo-Slavisohe Tamburiz*— kapel. Brussel, 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Fragmenten uit de opera ,„Aida" van Verdi; 10.20 Nieuwsber. Munster, 410 M. 1.35—2.50. Walsen-ran Strauss, door orkest; 4,20 werken van Russische componisten door orkest; 6.20 7.50 Kamermuziek door Th. Deme- triesuu, piano; 8.20 lezing; 8.50. LónW avind. Zijn werken. Liedjes bij de luit. Pastoor A Arends van Dokkum, om na deze. plechtigheden op te gaan naar het processie- veld bij de bron ter bijwoning van do Solemneele H. Mis. Het weer hield zich goed, ofschoon er een krachtige wind op het terrein stond. In het door tentdoek afgescheiden gedeelte, waar ook het altaar was opgericht, verzamelde zich de duizendkoppige menigte. Met pontificalen luister werden de Bis schoppen afgehaald en naar hun zetels bij het altaar geleid,v Zoodra zij daarop hadden plaats genomen, ving het H. Officie aan, dat werd opgedragen door den Hoogeerw, heer Kanunnik J. H. G. - Jansen nit Utrecht met assistentie van den Zeereerw. heeren dekens F. Eppink uit Groningen en J. v. Galcom uit Sneek.- Door de koren van Leeuwarden en Dokkur' werd de missa aeterna Christi munera vaa> Palestrina gezongen. De Hoogeerw. heer deken J. H. Vaas hield de feestpredikatie. Des namiddags had een pontificaal Lof en de H. Sacramentspirq» cessie plaats. Enkele bepalingen gewijzigd. Het nieuwe reglement op de R.H.B.S. be vat enkele bepalingen, die afwijken van die in het vorige. De voornaamste dezer zijn: Bij verschil tusschen directeur en leeraren over de regeling van het onderwijs beslist- de inspecteur, behoudens beToep op den mi nister. Vroeger was de beslissing aan den minister. Bij iedere ontstentenis van een leeraar worden de aan hem opgedragen lesuren zooveel doenlijk door andere leeraren ver vuld. Volgens het vorige reglement gebeur de dit „bij ontstentenis gedurende langer dan een week". Nieuw is de toevoeging, dat de directeur van de regeling bij tijdelijke ver vanging kennis moet geven aan den minister en aan den inspecteur. Voor een vergadering, die door drie leer aren gewenscht wordt, moet het te behan delen onderwerp opgegeven worden. Dit laatste is nieuw en tevens de bepaling, dat een dergelijke vergadering binnen 14 dagen na indiening van het verzoek belegd moet worden. De directeur doet zich. zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt, door de leeraren schriftelijk verslag geven van de in iedere klasse behandelde leerstof en van de vorde ringen der leerlingen ontvangt hij ten minste vier maal in iederen cursus verslag. Elk der verslagen omtrent de vorderingen der leer lingen wordt in 'n vergadering der leeraren ter sprake gebracht. Het vorige reglement schreef geen bepaald aantal rapporten voor, en eischte slechts één vergadering 's jsars ter bespreking. De directeur stelt, in overleg met de ver gadering van leeraren, een huishoudelijk re glement vast. Volgens het vorige reglement werd de vergadering van leeraren in dezen niet gekend. Van openbare overgangsexamens wordt in het nieuwe reglement niet meer gesproken. Leerlingen, die na twee jaar in een klasse gezeten te hebben, niet worden bevorderd, worden niet langer tot de school toegelaten, tenzij buitengewone omstandigheden deze niet-bevordering veroorzaakt hebben. Vroe ger konden leerlingen eerst verwijderd wor den, wanneer ze voor de derde maal voor een hoogere klasse waren afgewezen. Terwijl de priester, zender dat hij hem be greep aankeek vervolgde Garnaud; Dqi 's een gedachte, die verleden nacht bij mij is opgekomen. Ik herinner mij de lig ging en de plaatselijke beschrijving van het dorp heel goed; als ik mijn oogen sluit zie ik het voor mij liggen, zooals het toen was. Het heeft zeer zeker geleden. Maar me dunkt niet dat het heelemaal is verwoest; zelfs tusschen de^puinhoopen zou ik den weg vin den, dat is beslist zeker_ U geeft mij het geld, dat ik u toevertrouwd heb, en ik ver trek morgen naar het land van Verdun om elk dorp te bezoeken, zonder een enkel te vergeten. Natuurlijk per auto? Mijn auto ligt totaal vernietigt onder de pmnhoopen van mijn huis, evenals mijn meubelen. Had ik overigens een auto, dan zou ik toch geen geld genoeg hebben om benzine, olie en eventueele herstellingen te betalen. U vergeet op dit oogenblik, mijnheer pastoor, dat ik arm ben, zoodat mij niets overblijft dan te voet mijn onderzoek in stal len. En zou ik er ook weken over moe ten doen, ik zal en ik moet dat dorp vinden, en ik ben er van overtuigd dat alleen het terugzien mij voldoende zal zijn om te zeg gen: „Dit is het...." Ken ik den naam van de plaats, dan is het kinderspel om de men- schen terug te vindén die ik zoek. De priester dscht ook na, voor zoover de koorts het hem toeliet. Ja.... mompelde hij eindelijk Het zal mischien lang duren, en het zal u zonder den minsten twijfel hard vallen, temeer omdat gc nog niet heelemaal hersteld zijt. Maar gij zult ten slotte uw doel bereiken. Dan kon het nog wel zijn dat de familie* waarvan sprake is, daarheen was terugge keerd. De aalmoezenier schudde het hoofd: Het zal verstandiger zijn, beste vriend, daar niet op te rekenen. Ik zal u het geld teruggeven en God smeeken dat Hij u moge helpen. HOOFDSTUK VI, Den volgenden dag nam Gernaud den snel trein naar Bar-le-Duc, vanwaar hij te voet het land van Verdun trachtte te bereiken. Hij had voor alle zekerheid een paspoort gevraagd om zich vrij te kunnen bewegen en zich van een uitgebreide kaart voorzien. Eveneens had hij de som, aan den eerw. heer Duboury toevertrouwd, meegenomen, om ze aan hem ter hand te stellen aan wien zij toebehoorde, zoodra hij hun naam zou ont dekt hebben. Hij hoopte zelf de personen te vinden wel ke hij zijne slachtoffers noemde, en de terug gave zelf te kunnen doen, wat het "ook zijn hoogmoed mocht kosten. Niet zonder ongerustheid had de aalmoe zenier Garnaud zien vertrekken, vooral met het oog op den slechten gezondheidstoe stand, waarin hij zich nog bevond. Hij had er hem niet over gesproken, maar de priester vreesde dat Garnaud op zijn reis zou bezwij ken, Hij drong er dus op aan dat zeventien duizend vijfhonderd francs in een stevige en veloppe werden gesloten «n die zorgvuldig werd dichtgemaakt Garnaud had er met inkj het volgende opgeschreven: „De zeventienduizend vijfhonderd francs, welke zich in deze enveloppe bevinden, zijn de som en interest, door mij, Jules Garnaud, afkomstig van Sillery, Ardennen, gevonden, in een huis, dat aan eene familie toebehoort, wier naam ik mij ten gevolge van een onge val niet meer kan herinneren; die familie be staat uit vader, moeder,/een jong meisje, Madeleine, en een jongen, Robert of Bob ge naamd. Zij bewoonden een dorp in den om trek van Verdun, wiens naam ik mij evenmin herinner; dit dorp moest in Februari 1916, bij het begin van het Duitsche offensief ont ruimd worden. Sedert eenigen tijd woonde ik destijds in dat dorp met mijne echtgenoote Marie, als vluchteling. Deze som van vijftien duizend francs was aan het hoofd der familie, waarvan hier sprake is, toevertrouwd door den vader van den verloofde van het jonge meisje; de voornaam van den verloofde is Jean: het geld was verdwenen en niemand kon verklaren hoe en wanneer. Ik bevestig hierbij deze vijftienduizend francs den mor gen van den algemeenen uittocht gevonden' te hebben en wel, onder de kast, welke zich in de achterste kamer bevond, Het pakje lag er achteraan onder, in den hoek rechts, tegen den muur en den voet van 't meubel. Indien iemand, tengevolge van een ongeluk, dat mij mocht overkomen, of van welke oorzaak dan ook, deze enveloppe zou vinden, doe ik een roep op zijn geweten, opdat de som welke zij bevat, aan de rechtmatige eigenaren worde teruggegeven, en hij gebruik maakt van de hierboven aangegeven inlichtingen. Geteekend: Jules Garnaud, Bij wijze van voorzorg, om het gevaar van diefstal te vermijden, liet Garnaud aan den binnenkant van zijn vest een zak maken, waarin de kostbare enveloppe geborgen werd_ Een hoed van slap vilt op zijn hoofd, warm gekleed en beschermd door een lichten re genjas, met stevige laarzen aan zijn voeten en een stok met ijzeren punt, kwam Garnaud aan 't station van Bar-le-Duc op een nevel-v achtigen namiddag in December en begaf zich onmiddellijk den weg op naar St. Michiel. Hij had zijn weg zorgvuldig bestudeerd: zijn onderzoek zou zich uitstrekken in een terrein van vijftien kilometer, dat zich uit strekte van Saint Michiel zuidelijk naar Cler mont en "noordoostelijk van Verdun, terwijl hij de laatste stad op ongeveer vijftien kilo meter afstand liet liggen. Garnaud had dit gedeelte op zijn kaart met blauwen inkt om- lijmd. Hij moest ongeveer een dertig dorpen bezoeken, welke betrekkelijk dicht bij el kander lagen. De taak, die hij op zich had ge nomen was dus niet bijzonder moeilijk en zou in het mooie jaargetijde voor iemand welke flink en gezond was, bepaald aange naam geweest zijn. Maar het was winter en Garnaud was nog lang niet hersteld. Sedert hij het hospitaal verlaten had beheerschte al* lerti het denkbeeld van restitutie zijn ge moed en zijn wil. Hij verwaarloosde al het geen roor zijne gezondheid noodig was; hij nam voedsel hoe en waar het hem van pas kwam, zoo onregelmatig mogelijk; hi) gloeg de voorschriften en de raadgevingen van. zijn geneesheer gewoon in den wind ea sliep bijna niet en rustte nog minder. Daarenboven vergat hij dat hij wegens zijn verwonding aan zijn knie afgekeurd was: in gewone, omstandigheden hinderde hem zulks niet, maar bij te veel beweging werd hij er al gauw aan herinnerd. Geen wonder dat hij zich den avond van den tweeden dag reeds zeer afgemat voelde. Hij had vijf dorpen, welke niets geleden had den bezocht. De volgende dagen voegde zich bij zijn vermoeidheid nog kreupelheid, die steeds pijnlijker werd, want zijn vroeger verwonde knie werd stijf en veroorzaakte hem erg veel hinder. Het weer was tot dan tamelijk goed ge. bleven ofschoon het nogal koud was, maar plotseling werd het slecht en wel op het oogenblik dat hij het verwoeste gebied be reikte. Tot hiertoe had Jiij eten en onder, dak gevonden in de herbergen van de dor. pen, welke meer of minder geleden hadden, maar toch bewoond werden. De plaatsen echter, welke hij nu bezocht, waren mee. rendeels verwoest en algemeen verlaten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7