a Een laatste woord aas de R.K. Volkspartij. Be feesten te IJmniden. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. De tollen in de Haarlemmermeer. Uitslaande brand bij de E.S.M. Woensdag 25 Augustus DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16336 Dit nummer bestaat uit 6 Bladzijden - Eerste Blad Een Winkelweek. Rijkskieskring Helder. De terreinen der Kennemer Golfclub te Zandvoort. In September wordt een aanvang met de werkzaamheden gemaakt. Eenige cijfers. in dit nummer. 9> J. J. WEB ER ZOON OPTICIEN^ - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrraphisch Weerbericht Te IJmuiden. Gistermiddag arriveerde te IJmuiden een Fransch eskader, dat een bezoek zal brengen aan de haven van Amsterdam. Hierboven een foto van de „Somme", die aan de kade ligt gemeerd en van de „Meuse" ÊB de „Qronais", die de sluis binnenvaren. Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 3ÖÖ0.. wfewfli eide armen, beidé beenen of beide oof»en f750 doodelijken afloop f 250.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mikeenngetv Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst* als ingezonden mededeeling 60 et* per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 1:4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel me^ 15 ct., bij vooruitbetaling. bij verlies van een hand. een voet of een oog flOE bij verlies van een 1 1 ttOm" dujm of wijsvinger De secretaris van den Kieskring Noord- Solland der R.-K. Volkspartij schrijft ons, 3at zijn bestuur Zondag j.l. bijeen is geweest om een stuk samen te stellen tegen de door ons gegeven commentaren bij de bekende Bisschoppelijke brieven. Hij verzocht ons dit stuk op deze plaats te publiceeren. Wij laten het hieronder onverkort volgen, met eenige aanteekeningen onzerzijds, die men, voor zoover het dit stadium der kwestie betreft, als ons laatste woord aan bedoeld bestuur heeft te beschouwen. Het stuk luidt als volgt: Amsterdam, 23 Augustus 1926. Zeer geachte heer Hoofdredacteur. Naar aanleiding van Uw artikelenreeks in Av blad van 12, 16, 17 en 18 dezer (de be ende actie van den Kieskring „Noord-Hol- ïand" der R.-K. Volkspartij) zij het ons ver gund, nog eens de gastvrijheid van Uw blad te vragen tot het maken van enkele aan teekeningen. Alvorens daartoe over te gaan, meenen wij een woord van dank niet te mogen onthou den voor de loyale wijze, waarop U onzen Kieskring toestond, van de kolommen van Uw blad voor een antwoord op Uw eerste artikel gebruik te maken. Het zou ons te ver voeren, Uwe artikelen op den voet te volgen, zelfs indien niet reeds de eischen eener gepaste bescheidenheid ons noopten, ons tot het allernoodzakelijkste te beperken. Tot de zaak kómende, valt in de eerste plaats het voor ons verheugende feit te con- stateeren, dat ons program niet wordt aan gevallen. In dit opzicht stemden de ant woorden van onzen Bisschop ons dan ook, o.i. terecht, tot groote tevredenheid (al had den wij feitelijk ook niet anders verwacht). Ons program wordt dus niet in strijd geacht met het Rcomsche beginsel. Wij verklaren dan ook nadrukkelijk, dat, indien het tegendeel zou zijn aangetoond, d.w.z., indien er in ons program iets zou voorkomen, dat met de geloofs en zedeleer der H. Kerk in strijd zou zijn, wij ons on voorwaardelijk aan het gezag der H. Kerk zouden onderwerpen. Doch nimmer nog heeft men de Katholiciteit van ons program be twist! Bovendien wordt nóch in bedoelde ant woorden van den Bisschop, nóch in Uwe ar tikelenreeks, aan eien van onze grootste grieven ten aanzien van de R.-K. Staats partij, a.l. het hunkeren naar den terugkeer van de zoo gehate Coalitie, de juiste aan dacht geschonken. Wij, Roomsche Volkspar- tijers achten een coalitie met andersdenken den vo.or een gezonde ontwikkeling der breed opgevatte Roomsche Democratie, beslist na- deelig, ja zelfs verderfelijk. Leert ons niet reeds St. Thomas, dat het ongeloof der dwaalleeraars erger is dan .hel ongeloof der heidenen en leeraart ook niet de H. Kerk, dat wij den gemeenzamen om gang met andersdenkenden moeten vermij- dpn? En waar dit geldt voor ons bijzonder leven en in onze verhouding tot het maat schappelijke, met hoeveel te meer aandrang moeten wij dan eischen, dat ook in het openbare leven van ons Roomsche volk het gezag der H. Kerk in dit opzicht worde ge ëerbiedigd! Volgens het leergezag der H. Kerk is dus een coalitie met andersdenkenden veroor deeld. De R.-K. Volkspartij kan tot een der gelijke coalitie dan ook nimmer hare mede werking verteenen. Verder zijn onze grieven met betrekking tot de politiek der R.-K. Staatspartij niet zoo weinig belangwekkend als U in Uw ar tikel: „De fout van de R.-K. Volkspartij", tracht voor te stellen. Met genoegen putten wij in dit verhand het volgend^ uit het artikel „De R.-K. Staatspartij en de R.-K. Volkspartij", voorko mende in „Dé Morgen' van 16 dezer, in welk artikel onze grieven zoo uitermate scherp belicht naar voren worden gebracht, zij 't dan ook, dat de steller van bedoeld artikel de treurt, al zegt hij deze te kunnen hegrijpen lelfstandige actie der R.-K. Volkspartij be- Wij cite eren: „De valsche eenheidsopvatting in onze j,R.-K. Staatspartij binnengeslopen en gepro pageerd; de methode van verdachtmaking „en verkettering jegens ieder, die het waagde „deze met de waarheid strijdige en voor de „Katholieke Kerk gevaarlijke, wijl haar voor „een bepaalde politiek in beslag nemende, „eenheidsopvatting te bestrijden; het uit den „weg gaan der Katholieke Staatspartij voor „de groote vraagstukken onzer dagen; de „onmogelijkheid juist voor de 't meest in de „politiek belangstellende minderheden om „eenigen invloed uit te oefenen op de samen stelling der Kamerclub; de akeligheden van „het Politiek Advies, waarbij op zeer on christelijke wijze, niet aanwezige en zich „niet verdedigen-kunnende personen, tot „zelfs met leugenachtige voorstellingen toe, „werden verdacht gemaakt,- de invloed door „de conservatieve geldmachtbeweging der „N. K. P. in de Staatspartij uitgeoefend; dit „alles en nog zooveel meer maakte de men taliteit verstaanbaar van Katholieken, die „meenden, dat voor hunne volkomen geoor loofde, politieke inzichten binnen de Ka tholieke Staatspartij geen plaats was; dat „zij daar toch nimmer eenigen invloed zou- „den kunnen uitoefenen (onderstreping door „ons), dat de Katholieke Staatspartij, met „haar sterk conservatieven inslag [conserva tief hier bedoeld als afkeerig van ingrijpen- „de hervormingen op sociaal-economisch ter- „rein), niet in staat zou zijn de leiding te ne- „men in eéne, door hem, juist op aan de „Katholieke moraal ontleende gronden, „noodzakelijk geachte sociaal-economische „hervormingspolitiek en op grond van deze „overtuiging ten slotte den grooten stap der „afscheiding deden. Tegenover die houding „past een liefdevol begrijpen." Als gevolg van de geldmacht in de R.-K. Staatspartij en een te veel aan „Van Wijn bergens", „Van Vuurens", „Kortenhorsten" (en om niet te vergeten, witvischies als de „Veraarts", die wel het aas begeerlijk vinden, doch niet durven toebijten uit vrees voor e.en mogelijken angel), is iedere uitleving der de mocratische gedachte van te voren ten doodc gedoemd. De Partij-tucht zorgt er verder voor, dat de weinige Roomsche democraten in de Kamer op het gewenschte momeht hun mond houden. Waar bleven o.a. onze Roomsche „demo craten", toen er een motie (van de S. D. A. P.-sche zijde ingediend) beoogende de we derinvoering van het 7de leeriaar fww hot arbeiderskind van het hoogste belang) in stemming werd gebracht? En hoe tegenstrijdig was de houding der R.-K. Kamerfractie en die van het R.-K. Werkliedenverbond in deze aangelegenheid? Alleen Bulten had den euvelen moed vóór te stemmen, doch als onderwijzer kon hij immers moeilijk anders doen. Mr. Arts stem de natuurlijk vóór, en zoo er op dat moment geweest ware een sterke R.-K. Volkspartij (naast een misschien wat verzwakte R.-K. Staatspartij), was de wederinvoering van het 7e leerjaar een voldongen feit geweest. De eischen der reactie ontnamen ons arbei derskind het 7de leerjaar. Uwe opmerking, dat er binnen de R.-K. Staatspartij volop gelegenheid tot twisten en debatteerën bestaat, kan onmogelijk ernstig bedoeld zijn. Immers moeten wij het toch niet hebben van twisten en debatteeren, dat tot niets leidt, doch van daden. De actie der Michaëlistische studieclubs binnen de partij, komt ons daarom dan ook niet al leen doelloos, doch zelfs schadelijk voor, al zal Veraart het zaakje wel zóó zien te beredderen, dat het niet al te onvoordee- lig voor de partij, èn.... hemzelf uitpakt. Ten slotte moeten wij nog opmerken, dat, zoolang men tegen ons geen andere bezwaren heeft dan die van verstoring eener „een heid', die o.i. geen eenheid is, doch slechts een onmogelijke combinatie van ongelijksoor tige eenheden, zulks voor ons een aanspo ring moet zijn, het begonnen werk, dat, ge zien de reeds bereikte resultaten, de beste verwachtingen voor de toekomst in zich draagt, met kracht door te zetten! Gezien verder de pogingen door ons aan gewend (vóór de laatste verkiezingen) om met de R.-K. Staatspartij tot overeenstem ming te geraken, welke pogingen door Ba ron Van Wijnbergen in een diepzinnig stil zwijgen werden genegeerd, schromen wij niet te verklaren, de gevolgen onzer actie en de daarmee gepaard gaande verantwoordelijk heid te zullen bezien in het licht dezer ne gatie en in dat van de waarachtige overtui ging van de belangrijkheid der actie zelve, d.i. de vestiging eener ware Roomsche De mocratie in Nederland! Nogmaals, met beleefde dankzegging en hoogachting, Namens het Bestuur van den Kieskring Noord-Holland der R.-K. Volkspartij, J. J. BUITING, Voorzitter J, J. GEMMEL, Secretaris. Vooreerst zij onzerzijds opgemerkt, dat het Volkspartij-bestuur wel wat erg bescheiden is, of liever erg bescheiden doet. In de ruimte, welke het van ons vraagt, had het toch wat meer aandacht kunnen wijden aan devoor- n a a m s t e zaken, in onze vier artikelen besproken, n.m. de historische beteekenis der R.-K. Staatspartij, het geweldig groote belang bij onze politieke eenheid betrokken; de niet te overschatten gevaren, welke bij verscheu ring dier eenheid dreigen en waarvan het buitenland ons zulke droeve voorbeelden geeft en ten slotte het' ondemocratische in het optreden der Volkspartij. Al die gewich tige punten laat het bestuur geheel of nage noeg geheel zwemmen, om zich voornamelijk tot bijkomstigheden te bepalen. Mógen wij nu aannemen, dat de schrijvers ons op alles, waarop zij zwijgen, gelijk gerven? Zij zouden daarmee hun eigen oordeel hebben uitge sproken! Maar ook datgene, wat zij aanvoeren, is nog verre van steekhoudend. Zij beroepen zich op hun program. Dat is niet aangevoch ten, zeggen zij. En dat is toch maar alles! Wij hebben al aangetoond, hoe zoo'n pro gram in elkaar wordt gezet: eerst groeit er een partij van ontevredenheid over mate- rieele zaken; dan gaat men een program ont werpen, overvloeiend van allerlei Roomsche wenschelijkheden; waarom niet? Maar op één punt al heel weinig katholiek, n.m. in gehoorzaamheid aan de Kerkelijke Overheid. Wanneer men toch zooals te doen gebrui kelijk is zijn licht had opgestoken bij het Ned. Episcopaat alvorens de partij op te richten, dan zou men vernomen hebben, dat de oprichting van een tweede Katholieke partij naast de bestaande niet geoorloofd was. Dit wist men; immers het Doorluchtig Epis copaat had al reeds op den Nijmeegschen Katholiekendag in een gelijksoortig geval een oordeel over de stichters der N. K. P. uit gesproken: „dit hadden zij nooit mogen doe n". Met het program der Volkspartij hebben wij dus niets te maken. De daad zelf der oprichting van de partij is lakenswaardig. Zijnerzijds verwijt het bestuur der Volks partij ons, dat wij niet op een ernstig be zwaar hebben geantwoord, n.m. „hét verder felijke", wat in de coalitie-politiek der R.-K. Staatspartij wordt gezien. Wel wetend, dat deze christelijke coalitie in een veertig jarig bestaan, onder goedkeuring van een reeks Nederlandsche bisschoppen, onschatbare ze geningen aan ons christelijk volk heeft ge bracht, zoekt hef bestuur van dei Volkspartij naar een argument, om dit historische feit weg te doezelen. En het plaatst zich op den leeraarsstoel om ons te onderhouden, nog wel aan de hand van St. Thomas! over het ge vaar van den gemeenzamen omgang mét an dersdenkenden. En dit gevaar heeft het Ne- derlandsch Episcopaat veertig jaar lang niet gezien; hebben zelfs de Pausen in Rome niet gevoeld, die nog wel herhaaldelijk de volg zaamheid der Nederlandsche Katholieken en hun prachtigen strijd in een schitterende emancipatie geprezen hebben. Maar het be stuur van de Volkspartij weet beter! Ons wordt vermaand geen al te gemeenzamen omgang, in de kerk en in den familiekring te hebben, met andersdenkenden. „Hoe veel te meer geldt dit dan het openbare leven", zeggen de wijze leeraars der Volkspartij! Is dit „hoe veel te meer" niet een kostelijk staaltje van kromme redeneerkunst? Heeft men ooit gehoord, dat er één Roomsche van zijn geloof is afgevallen of zelfs maar ver flauwd is in zijn geloof, omdat er op politiek terrein een christelijke coalitie bestond? Of is door dit samengaan der christelijke partijen in ons sectarisch land niet juist de zoo hoog noodige godsdienstige verdraagzaamheid be vorderd eenerzijds en anderzijds voortdu rend het oog gericht op de hooge beteekenis eener christelijke staatkunde, op het ideëele in de politiek, welke anders maar al te ge makkelijk in het bot materiëele verloopt? Overigens leze men elders in dit blad over die grieven tegen de coalitie maar. eens een uitmuntend artikel, hetwelk wij uit „Het Centrum" in ons pers-overzicht hebben over genomen. Dan een onzer voornaamste grieven tegen de R.-K. Volkspartij: haar ondemocratische houding. Daarover glijdt het bestuur toch wel wat heel gemakkelijk heen. Een citaat uit „De Morgen" moet hier alles goed maken. Nu is „De Morgen" hier zeker geen autori teit. Wanneer men zich op een gezaghebbend persoon of orgaan wil beroepen, om zijn af scheuring van de R.-K, Staatspartij goed te praten, dan neemt men toch niet allereerst en alleenlijk het orgaan der Michaëlisten, die zelf zoo lang met afscheuring hebben ge dreigd. Is het wonder dat het Hëlmondsche blad de daad der R.-K. Volkspartij „liefde vol begrijpt?" Maar wanneer men zich daarop dan be roepen wil, laat men het dan tenminste eer lijk doen. Het bestuur der R.-K. Volkspartij citeert een haar welgevallig stukje uit een artikel van „De Morgen", maar laat het voornaamste gedeelte, n.m. de conclusie weg. In datzelfde artikel wordt er n.m. op gewe zen, dat na de reorganisatie der R.-K. Staatspartij en straks bij een te verwachten gunstige wijziging van het Kiesreglement er voor de R.-K. Volkspartij hoegenaamd geen reden meer is om afzijdig te blijven staan. En „De Morgen" vervolgt dan: Dit vooropgezet willen wij dan de vraag onderzoeken, of de R.-K. Volkspartij, terug- keerend tot de R.-K. Staatspartij, daar niet evenveel, neen, veel méér kan bereiken ter bevordering van de denkbeelden, die haar liet zijn, dan buiten de Staatspartij. Want de practische beteekenis van het nu reeds binnen de Staatspartij bereikte óók voor de R.-K. Volkspartij, als zij terug keert, ontgaat maar al te velen en vooral hun, die thans buiten de partij staan. Het eerste feit dan van groote practische beteekenis is wel dit; dat het Program door den Partijraad zal worden vastgesteld en dat die Partijraad een veelzijdige samen stelling zal hebben, zoowel in zijn stemge rechtigd als in zijn adviseerend (doch door zijn wetenschappelijk gehalte niettemin zeer invloedrijk) gedeelte. Indien nu, om maar een sprekend voorbeeld te noemen, de Volks- nartijers het hun en ook ons aan het hart liggend, principiëele punt van de houding der Katholieke Staatspartij tegenover het rente- vraagstuk in het Partijprogram willen zien Vastgelegd, zullen zij dje bij terugkeer zeker ook vertegenwoordiger^ in dien Raad zullen hebben, op dit stuk aan hunne zijde staande die kwestie in den Partijraad ter sprake kunnen brengen. Geen kans om te winnen, zullen velen hunner zeggen. Wij antwoorden: le. er zal meer sympathie voor zijn dan gij vermoedt; 2e. al zal de meerderheid niet dadelijk, misschien zelfs uiterst moeilijk voor dit standpunt worden gewonnen, de kans daarop is in ieder geval véél grooter dan wanneer gij u uit de partij terugtrekt; 3e. er is niet de minste kans, dat gij, buiten de Staatspartij staande, voor deze idéé iets meer zult bereiken dan daarbin nen; want buiten de partij zijn zelfs de aller- primitiefste begrippen omtrent het rente probleem niet aanwezig. De kans om de Katholieken, als geheel voor uwe inzichten te winnen, is altijd nog tenminste tienmaal zoo groot als om de anderen te overtuigen. Dit citaat uit de bevriende „Morgen" kan het Volkspartij-bestuur niet gebruiken. Het zou al te duidelijk aantoonen, dat men op zettelijk de scheuring wil; dat men de reor ganisatie van de R.-K. Staatspartij zelfs niet wil bekijken; dat men de wijziging van het Kiesreglement, de daden van een nieuwe leiding, den invloed van een Partijraad zelfs niet wil afwachten. En dat is onze grootste grief tegen de zich noemende „democratische Volkspartij". Men wil als minderheid buiten de partij .mokken, zpnder dat men ooit moeite heeft gedaan, om in de partij, in de kiesvereejngingen een andere koers in de politiek der Staatspartij door te drijven en zijn denkbeelden als van rentelooze lee ningen en dergelijke aan de orde te stellen. Wanneer men toch een scherp omlijnde en vaste overtuiging voorstond, wat ware dan mee: voor de hand liggend dan deze- bin nen de partij te propageeren en te zien, wat er bij wrijving van meeningen van over bleef? Dat is democratie. Wat de Volks partij echter wil is de dictatuur van de min derheid: gij zult doen, wat wij, kleine min derheid, wenschen, anders slaan we de boel kapot! En heel die on-democratische hou ding moet dan worden goedgepraat met een beroep op een zakelijke beslissing der R.-K. Tweede Kamer-fractie, over het 7de leer jaar, zonder dat de motieven voor die stem ming worden aangegeven; en verder met al- gemeene beweringen over de doelloosheid van te strijden binnen de R.rK. Staatspartij. Met zulke niets-zeggende beweringen over tuigt men echter geen ernstige menschen, die, gezien het groote verleden en de schitteren de resultaten door de R.-K. Staatspartij be haald, gezien de ellende, welke een scheu ring onder de Katholieken in het buitenland voor Kerk en Staat veroorzaakt, gehoord vooral de ernstige vermaningen der geeste lijke Overheid, vasthouden aan de politieke eenheid en aan die eenheid alle kleine, per soonlijke meeningen ondergeschikt maken, het geestelijk goed van die eenheid niet aan materieele verlangens opofferen. Het slot van het schrijven van het bestuur toont inmiddels, dat men die eenheid niet w i 1. Die eenheid wordt een „onmogelijke combi natie van - ongelijksoortige eenheden'" ge noemd. Dat wil dus zeggen: verloochening mentaliteit valt niet te praten. Onze Bis schop heelt het nu duidelijk genoeg gezegd en wij hebben ten overvloede nogmaals naar den zin van Zijn uitspraak geïnformeerd: aan verscheuring der eenheid kan geen goed Katholiek meedoen, zegt Monseigneur; wat zeggen wil: wie die scheuring bevor dert is niet goed Katholiek Over toelaatbaarheid behoeft, gezien het von nis over de N. K. P. uitgesproken, niet meer te worden gepraat. Willen de Volkspartijers doorgaan met hun scheurmakerij, laten zij zich dan althans geen Roomse h-K atholieke partij noe men; dat is toch al te gek voor een organi satie, waarvan de eenig bevoegde Kerkelijke Overheid zegt: daaraan doet geen goed Ka tholiek mee! Dat vele tot nu toe misleide leden der R.-K. Volkspartij deze conclusie ten slotte zullen trekken is de verwachting, welke van den aanvang ai als vrucht dezer publicaties bij ons heeft voorgestaan. Een goed Katholiek weet nu, waar hij aan toe is! Men leze ten overvloede ook in dit nummer de berichten omtrent de gisteren te Breslau gesloten Duitschen Katholieken dag, waar op een christelijke coalitie werd aangedrongen als eenig redmiddel voor een vruchtbare actie der Katholieke partij. De regeering heeft bezwaar gemaakt tegen goedkeuring van het besluit van het polder bestuur van de Haarlemmermeer tot invoe ring van tolheffing op de polderwegen. Zooals bekend is hadden ook Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te kennen gege ven hieraan hun medewerking niet te kun nen verleenen. De tolheffing is hiermede dus van de baan. Gisterenavond had er een vergadering plaats in het R. K. Vereenigingsgebouw te IJmuiden van de winkeliers in IJmuiden en Velseroord, ter bespreking van het idee om tijdens de a.s. feesten ter gelegenheid, van het 50-jarig bestaan van IJmuiden, een Winkelweek te houden. Door den voorzitter, den heer U. G. v. Praag, werden allen wel kom geheeten en werd het plan zooals dit door de commissie was saamgesteld, voor gehouden en door den heer de Waard toe gelicht. Wel werden er eenige bezwaren naar voren gebracht, doch deze werden allen weerlegcL Het övergröote meerderheid der aanwezigen ging met het voorstel accoord, dat een onderdeel zal worden van het f eestprogram. Het plan is, om aan de winkelweek een verloting te verbinden, waaraan alle winkeliers meewerken en waarbij de koopers in elke winkel kans hebben op alle ook door andere winkeliers uitgeloofde prijzen. Aan het einde gaven alle aanwezigen zich op voor deelneming. De R. K. Kiesvereeniging te Hoorn be sloot een adres te richten aan het bestuur van de R. K. Rijkskieskring-organisatie „Helder' om te wijzen op het feit, dat de voorzitter van „Helder", mr. Leesberg, dik wijls geen bevrediging schenkt aan de kring vergadering, doordat hij zijn meening als 't ware opdringt, meldt „De Tijd". Om die reden werd verzekerd, dat de dames-be stuursleden van den Rijkskieskring liever oiet ter vergadering komen. FAILLISSEMENTEN. Den 24sten Augustus 1926 werden in staat van faillissement verklaard: A. Geugies, sigarenfabrikant, wonende te Zwanenburg, gem Haarlemmermeer Procureur Mr. J. Hoog, alhier. J. Lubbers, kruidenier, wonende te Haarlem, Hagestraat 16. Procureur Mr. B. Bouman, alhier. M. J. C. Nolet aannemer, wonende te Haarlem, Karei van Manderstraat No. 7. Procureur Mr. A. F. H. Schreurs, alhier. Rqchte-Ccmmissaris Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen in al deze faillisse menten. Opgeheven werd het faillissement van J. van Oegetem, visCThandelaar, wonende te Monnikendam, uitgesproken 29 Maart 1926. De overplaatsing van den zetel der Ken- nemer Golfclub van de gemeente Velsen naar Zandvoort, beschouwen B. en W. dier laatste gemeente als een aanwinst voor de badplaats. Deze meening toch legden zij vast in de toelichting, welke zij den raad gaven op hun voorstel om 15000 te voteeren voor den aanleg van een verbindingsweg van de Zandvoortschelaan met de golfbanen. Het golfspel\ is een spel, dat zich in een toenemende bekendheid mag verheugen en waarvan de beoefening de gemeente, waar de banen gevestigd zijn, niet anders dan voordeel kan brengen. Wanneer dit sportcomplex eenmaal tot stand gekomen is en de uitkomsten aan de verwachtingen der initiatiefnemers beant woorden, zal zeker bovenstaande veronder stelling aan de waarheid blijken te beant woorden. Om een eenigszins aanschouwelijk over zicht van de ligging en den omvang der ter reinen, die een oppervlakte in totaal van niet minder dan ruim 60 Hectaren beslaan, te geven, reproduceeren wij elders in dit blad een situatie-teekening der banen. De terreinen worden eenerzijds begrensd door de spoorlijn Haarlem-Zandvoort, ander zijds door de tramlijn der E. S. M. Haarlem der christelijke solidariteit en verzoenong derZan(Jvoort. standen, of wel de klassenstrijd, Jegeh dezej De golfbanen zijn op de teekening genum merd en zoo blijkt, hoe de ligging der 18 banen is geprojecteerd. Met dit respectabel aantal van 18 banen zijn deze sportterreinen tevens gestempeld tot de grootste van ons land en deze belang rijke uitbreiding was ook een der redenen, waarom de overplaatsing van den zetel der club geschiedde. Te Santpoort immers had men slechts de beschikking over 9 banen en de plaatselijke gesteldheid der terreinen was er van dien aard, dat aan een uitbreiding niet te dénken viel. In de duinen heeft men thans volle vrij heid van beweging om een en ander zooda nig te projecteeren als dit wenschelijk voor komt. Van de ruim 60 Hectaren duinterrein moet ongeveer 20 H. A. voor de banen gebezigd worden en hoewel volgens de Engelsehe ex perts onder wier leiding het geheel wordt aangelegd, dit duinterrein zich uitstekend voor het golfspel leent, moeten deze 20 Hec taren toch geheel met gras bezaaid worden. Waar uit den aard der zaak in den lossen zandbodem zulks niet kan plaatst hebben, meet eerst de vruchtbare „zwarte aarde" op den zandgrond gebracht worden. Om enkele gedachten te geven van den omvang van het werk, diene hier, dat voor deze vruchtbaar- making van den bodem ongeveer 10 a 15 duizend kubieke meter zwarte aarde noodig is. Deze zal per trein of per tram worden aangevoerd; men is het er echter nog niet geheel over eens van waar men den benoo- digden grond zal betrekken. Evenwel het feit, dat de terreinen door spoor, zoowel als door tram onmiddellijk worden begrensd, maakt het vervoer aanmerkelijk gemakkelij ker. Nadat deze zwarte grond zal zijn uitge spreid, geschiedt daarop het zaaien van het gras. Het leggen van graszoden voor zulk een enorm groot complex bleek ten eenenmale onmogelijk. Verder zullen de voor de banen benoodigde oppervlakten geheel m. gaas af gezet worden om de terreinen van konijnen vrij te houden, die anders den grond zouden vernielen. Deze afrastering vraagt een be drag van rond 30.000. Vanwege de Zandvoortsche Waterleiding zullen geleidingen naar de banen worden ge legd en bij ieder „green" en „fee" der ba nen een sproeier worden aangebracht om de banen en het gras op het gewenschte vochtgehalte te houden, een werkje, dat de ronde som van 20.000 zal vorderen. Dcior dergelijke enorme bedragen is het te begrijpen, dat de aanlegkosten belangrijk zijn. Het geheele complex zal een bedrag van ongeveer 270.000 kosten, waarvan voor de golfbanen alleen 115.000. De beplanting zal onder zeer deskundige leiding geschieden en de reputatie der En gelsehe firma Colt Alison, onder wier opper toezicht de firma Copijn uit Groenekan bij Utrecht het werk uitvoert, waarborgt een degelijk stuk werk. Naast de golfbanen is ook het plan opge komen eenige tennisvelden in .te richten en daartoe werd het terrein gisteren door des kundigen in oogenschouw genomen. Ver schillende factoren moeten hierbij in aan merking genomen worden, zooals de ligging der banen ten opzichte der windrichtingen, J de mogelijkheid om een goeden harden on dergrond te verkrijgen, de zekerheid dat de banen binnen den kortst mogelijken tijd afdoende besproeid kunnen worden enz. Na deze deskundige beschouwing overweegt men thans eenige tennisbanen voor de leden der club aan te leggen en eenige, die ook voor het publiek toegankelijk zullen zijn. Ten slotte de toegangsweg. Hierover zal de Zandvoortsche gemeenteraad hedenavond beslissen. De weg, die een lengte van 6 a 700 Meter beslaat bij een breedte van 12 Meter, zal voorloopig ter breedte van 4 Meter verhard worden en dit werk vraagt een som van 15000. De verharding op 4 M. breedte acht men vooralsnog voldoende. ^let bekwamen, spoed zal, waar thans het benoodigde, kapitaal vrijwel geheel bijeen, en de financieele positie gewaarborgd is, met het werk begonnen worden. Reeds in September a.s. begint men en hoopt in .1928 met het geheele complex gereed te zijn. Te Haarlem. Een luxe auto, komende van de Kleine Houtbrug, moest bij den hoek van den Klei nen Houtweg en Baan stoppen voor een vrachtauto, die van de Baan kwam. De bestuurder van den luxen-auto remde zoo krachtig, dat 'n heer, die in dezen auto zat, voorover viel en met het hoofd tegen een ruit teiecht kwam. Hierdoor bekwam hij eenige hoofdwon den, die door dr. Van Veen werden verbon den, waarna hij naar zijn woonplaats, Am sterdam, kon vertrekken. Tegen onpractische tolheffing. Een adrcf van den Bond van Bedrijfsautohouders. Sociale verzekering en bezuiniging, Koninkl. belangstelling in het zelfkweek»" van planten in 't gezin. Het ongeluk te Borculo. De Duitscbe Katholiekendag te Breslanj redevoeringen van dr. Mant en graai Ler» chenield. Pangalos wordt op Aegina gevangen gezet, Een vredesaanbod van Cook. Het Vaticaan spreekt tegen, dat er onder, handelingen tusschen de Kath. geestelijkheid en de regeering van Mexico gehouden zijn. Zie verder Laatste Nieuws, Barometerstand 9 mur v.m.: 767, Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken o',m 8.32. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro* logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaat 25 Augustus. Hoogste barometerstand 776.7 m.M. te Miinchen. Laagste barometerstand 745.0 m.M. ta Thorshaven. Verwachting van den avoyid van 25 tot den avond van 26 Augustus: Mutige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. bus, panne had en passeer en gevaarlijk scheen. Toen de kleine autójbus van den heer V. uit Beverwijk echter daiiraan kwam, weigérde die te wachten en wildj'5 passeeren. Met de auto's ging het wel goea', doch een wielrijdster, mej. L. uit Velseroord, kwam in de knel bij de nauwe passage. Alihans, hare kleeding werd door de oprijdende ,bus danig vernield. Gistermiddag kwamen, bij de betonbrug, 2 Ford-auto's met elkaar in botsing, een be stuurd door den heer P. v. R. uit Haarlem en een door den heer E. D. alhier. Van eerst genoemde was een achterwiel kapot gere den, de andere auto was licht beschadigd. De schade werd bij onderling overleg ge- egeld. Gisteravond stonden enkele auto's, en filé te wachten bij de tunnels in den Stationsweg te IJmuiden, daar de voorste, een groote Het politierapport van heden melddi?, dat twee Haarlemsche politieagenten in dftn af- geloopen nacht, omstreeks half drie, staande op de Schouwtjesbrug, boven de Geweer straat een brandlucht waarnamen. Bij on derzoek bleek dat een groote. houten werk plaats op het terrein van de remise aan de Leidsche vaart in lichte laaie stond. Een der agenten wekte de omwonenden in de Gij- weerstraat terwijl de ander de Heemsteed'- sche brandweer waarschuwde. Door hen werden nog eenige kippen gered. De werk plaats is geheel uitgebrand. Omtrent den brand kunnen wij nog he$ volgende melden: Zoodra de brand ontdekt was, werd doof het personeel der N. Z. H. met het eigen bluschmateriaal water gegeven. Dit bleek echter absoluut onvoldoende voor den zich snel uitbreidenden brand, zoodat men zich beperkte tot het nathouden van de omlig gende perceelen. Eenige woningen aan de Geweerstraat, onmiddellijk achter de bran dende timmermanswerkplaats, een maga zijn en eèn olie- en benzinebergplaats liepen groot gevaar. Het mocht echter gelukken deze perceelen te behouden. Toen de motor- spuit der Heemsteedsche brandweer gearri veerd was, kon men het vuur met kracht be strijden. Spoedig waren de vlammen ge* bluscht, doch de werkplaats was geheel uit gebrand. Een groote partij hout en verschil lende machines gingen verloren. De ma terieele schade is zeer groot. Omtrent de oorzaak, tast men in het duister. Op het terrein van den brand waren aan wezig Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede, inspecteur van politie Kem per en de raadsleden de heeren Tronm, Hilter- man en mevrouw Hoekstra. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1