Uit de'Pers. R dio-Omroep. Misdaad en Boete. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Woensdag 25 HERHALING. De omwenteling in Griekenland; de arrestatie van Pangalos; ongerust heid in Italië. De Tangerkwesties in den Spaanschen Ministerraad. Italië is tegen inkrimping der kleine vlooteenheden. Ontevredenheid in het Spaansche leger. De vreemdelingenbelasting in België. Revolu tionaire beweging in Perzië. Onder de Radio-berichten: De kerkvervolging in Mexico; tegen spraak van het Vaticaan over onderhandelingen. Pangalos is naar Aegina verbannen. Cook doet een vredesaanbod in de mijnwerkers- staking. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Zelf kweeken van planten in het gezin. Eenige interessante cijfers. Tegen onpractische tolheffing. Het ongeluk te Borculo. Gemeentebegrooting van Leiden FEUILLETON. Wij lezen in het Centrum: De historie herhaalt zich, ook in de bin- r.cnlandsche politiek. In een schrijven, door een bestuurslid der R. K. Volkspartij aan de N. Haarl. Crt. gezonden, naar aanlei ding van 'de met Mgr. Callier gevoerde correspondentie, staat o.m. deze verklaring te lezen: „Wij achten iedere samenwerking met Calvinisten uit den booze en verwach ten van eene zoodanige samenwerking slechts schade voor het Roomsche beginsel, hetgeen de feiten reeds hebben uitge wezen.'' Niet alleen bij de R. K. Volkspartij, maar ook nog bij andere katholieken, die zich niet van de R. K. Staatspartij hebben afge scheiden, wordt deze opvatting gevonden. Het dagblad de Morgen maakt zich herhaaldelijk tot hun tolk. Of hun getal groot, dan wel of het klein en beperkt is, valt moeilijk te beoordeelen. Wij zullen ons in die vraag ook maat niet verdiepen. Doch wat wij wel kunnen vaststellen is, dat dii verzet tegen samenwerking met ,,de Calvi nisten," waarbij men dan speciaal de anti- revoluticnnairen op het oog heeft, eei.» precedent heeft in de geschiedenis onzer partij. Het ligt zelfs niet eens zoo heel ver achter ons. Wij spreken nu niet van de katholieken, die in den tijd van en kort na Thorbecke in het samengaan met de libera len heil zagen, al waren zij dan ook niet in den eigenlijken zin des woords liberaal katholieken. Dat samengaan bleek betrek kelijk spoedig onhoudbaar te zijn en de schoolquaestie bracht katholieken en anti- revolutionnairen allengs meer tot elkaar. Schaepman, Kuyper en Lohman vormden het driemanschap, dat de grondslagen legde en de bouwstoffen aandroeg van hetgeen men destijds 'het „monsterverbond" en later de Coalitie noemde. Maar niet alle katho lieken waren daarmede evenzeer ingeno men. De herinnering aan het samengaan met de Thorbeckiaansche liberalen werkte bij sommigen na, en bij anderen overheerschte de meening, dat Roomsch en Protestant te ver van elkaar verwijderd stonden, om ge zamenlijk den weg van een bondgenootschap te betreden. Toch werd, dank zij vooral den invloed der bovengenoemde leiders, dat bondgenootschap een feit en kon in 1888 het eerste Rechtsche Kabinet, door baron Mackay saamgesteld, optreden. Maar toen kwam na enkele jaren de strijd, en toen openbaarde zich bij een aantal katholieken een zoo sterke afkeer tegen de samenwer king met de antirevolutionnairen, dat deze bij de eerstvolgende Kamer-verkiezing ver broken werd. Men kent de geschiedenis dier dagen. De legerwet van den heer Bergansius den katholieken minister van Oorlog welke velen katholieken niet aanstond, was de aanleiding tot het conflict, maar de oor zaak lag dieper £n nu is dit het merkwaar dige: dal men thans tegen de anti-revolu- tionnairen front maakt, wijl zij niet demo cratisch genoeg zouden zijn en men het toen deed, omdat men hen te democratisch achtte. Daar zijn en daar waren nog andere overwegingen, maar de voornaamste, of althans een der voornaamste redenen van het verzet tegen het samengaan met de partfj van dr. Kuyper hebben wij hiermee toch wel aangeduid. Met name laakte men het dertig jaren geleden, in de anti-revolu- tionnairen vooral, dat zij voorstanders waren van een uitgebreider kiesrecht en dat nog meer „radicale" eischen op hun pro gram voorkwamen. Men zag daarin een groot gevaar, en sprak zich deswege met niet minder nadruk tegen een samenwer king met „de Calvinisten" uit, als heden ten dage het geval is. Zelfs achtte men die samenwerking voor onze partij de meest verderfelijke w#lke er zijn kon, en ging daarbij zóóver, dat men de katholieken Schaepman c.s. welke de voortzetting er van nuttig en noodig achtten, als „Room sche anti-revolutionnairen" in den hoek trachtte te dringen.... Merkwaardig echter was, dat het kiezers volk over het hoofd van die tegen de samen werking ageerende en agiteerende front makers heen, als geheel genomen op een eenmaal ingeslagen weg voortging en dat langzamerhand ook bij de Kamerstembus de Rechtsche' partijen weer tot elkander kwamen. Dr. Schaepman en zijn medestan ders bleken goed te hebben gezien. Er v/aren en er zijn andere tegenstanders te ,bestrijden, dan de „Calvinisten", al wenscht niemand van ons de verschillen, welke tusschen hen en de katholieken be staan, te ontkennen of te verdoezelen. Maar wij weten, dat in een tijd van driest onge loof en revolutionnaire. bedreiging, de man nen en vrouwen van christelijke belijdenis op zeer belangrijke punten eenzelfden strijd hebben te voeren, en dat na en met het gezamenlijk en noodwendig verweer tegen het liberalisme, ook een zoodanig verweer tegen het socialisme uit den drang der om standigheden wordt geboren. Laat men letten op de lessen uit he tverle- den en laat men, met de toen opgedane ervaring, zijn voordeel doen! Men zal dan het gevaar vermijden opnieuw te struikelen over denzelfden steen. De omwenteling in Grie kenland. Uit nadere bijzonderheden, door den „Times"-correspondent te Athene meege deeld, blijkt, dat de torpedojager Leon de Pergamos, aan boord waarvan zich Pangalos bevond, Zondagavond bij Kaap Matapan aantrof. Aanvankelijk weigerde de Perga mos bij te dhaaien maar toen er waarschu wingsschoten waren gelost, gaf het vaartuig zich over. De bemanning van de Pergamos was van plan geweest de Leon te verrassen met handgranaten, doch zag dra in dat verzet nutteloos was. Generaal Pangalos had zich aan boord ver borgen, ofschoon de commandant van de Pergamos ontkende, dat hij op zijn schip was. Het blijkt nog, dat Pangalos den com mandant van de Pergamos, die hem naar Athene had moeten brengen, had weten te overreden zijn instructies te negeeren om hem, Pangalos, te doen ontsnappen. Aan boord van de Pergamos werden even eens twee stafofficieren van den voormaligen dictator gearresteerd. De indruk in Italië. De omverwerping van generaal Pangalos fs een volslagen en ietwat onaangename verrassing voor Italië geweest, meldt de Romeinsche correspondent van de „Times." Men is eenigszins bezorgd over de toe komstige betrekkingen tusschen beide lan den. De kwesties van Tanger en den Volkenbond. De Spaansche ministerraad is Maandag morgen onder voorzitterschap van den ko ning bijeengeroepen. Na afloop heeft) naar een B. T. A.-bericht m^ldt, de minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de raad zich in het bijzonder met de vraag stukken van Tanger en den Volkenbond had bezig gehouden. Wat er besproken werd, vertelde Yanguas echter niet wel, dat de quaestie van Tanger thans op het eerste dlan stond, dat de verklaringen van den premier aanleiding hadden gegeven tot commentaren in de heele buitenlandsche pers, waaruit de belangstelling blijkt, welke de internationale politiek van Spanje wekt, die ook met groote belangstelling door alle kanselarijen wordt gevolgd. Ook van de groote qualiteit der quaestie van den Vol kenbond gewaagde Yanguas. De regeering, zoo verklaarde hij nog, wenscht in nauw contact te blijven met de openbare meening, maar kan op het oogen- blik niet duidelijker zijn daar eenige han gende diplomatieke onderhandelingen h'aar 'dit beletten. Woensdag of Dohderdag vertrekt Yanguas naar San Sebastian. De koning zou gister middag naar Santandez vertrekken. Yanguas verklaarde nog, dat hij aan den koning mededeeling had gedaan van de stappen welke de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland thans doen. Hij voegde er bij, dat hij zich niet naar Genève zal begeven. Italje tegen inkrimping der kleine vloot-eenheden De door Kellogg te Plattsburgh gehouden rede welke algemeen geïnterpreteerd wordt als een eerste stap tot het bijeenroepen van een nieuwe maritieme ontwapeningscon ferentie te Washington is met opvallend ge brek aan vertrouwen in Italiaansche officieele kringen ontvangen. Men is te Rome van ge voelen dat het voornaamste streven van een dergelijke conferentie gericht zou zijn op de inkrimping van kruisers, torpedojagers en onderzeebooten en Italië is beslist gekant tegen iedere beperking van deze klasse van oorlogsmateriaal. Het ministerie van buiten landsche zaken weigerde heden op Kellogg's rede officieel commentaar te leveren aange zien nog geen beslissing genomen was inzake de officieele houding van Italië. Uit gesprekken met verscheidene ambte naren van het ministerie van marine blijkt evenwel, dat hoewel Italië natuurlijk zou wenschen deel te nemen aan een conferentie waar dergelijke belangrijke quaes ties be sproken zouden worden, dit land zich zou verzetten tegen iedere poging, om de kleine oorlogseenheden ter zee te beperken. Italië's oppositie is gebaseerd op het argument dat kruisers, torpedojagers en .onderzeebooten de eenige types oorlogsbodems zijn die door de armere naties kunnen worden aange schaft en het ziet in een poging om deze be wapening te beperken een streven om de huidige Amerikaansch-Britsche vlootsu- prematie te consolideeren. Een beperking der kleine strijdkrachten zou tevens beoogen den status quo te bestendigen. Italië voelt daarentegen, dat zijn huidige vlootsterkte onvoldoende is vergeleken met de andere naties en daarom in de toekomst stèeds on geschikter zal worden. Daarom zal Italië zich verzetten tegen iedere overeenkomst welke de huidige vlootsterkte der naties definitief onveranderlijk zou verklaren. In ieder geval wordt in officieele kringen verwacht dat de ontwapeningsconferentie niet onmiddellijk zal worden bijeengeroepen aangezien eerst het resultaat der besprekingen te Genève dient te worden afgewacht. Tevens wordt het succes van een dergelijke confe rentie in twijfel getrokken, aangezien naar verwacht wordt alleen Engeland en Amerika een beperking van het aantal kruisers, torpe dojagers en onderzeebooten zullen voorstaan. De „Giornalc d'Italia" schrijft dar de kleine marine-eenheden waarvan een inkrimping verlangd wordt het eenige middel van ver dediging vormen voor de naties die uitge breide kustlijnen ter beschermen hebben. Ontevredenheid in het Spaansche leger. Het „Journal" verneemt uit San Sebastian dat de jongste maatregelen, waarbij een ra dicale wijziging wordt gebracht in de voor waarden van bevordering der officieren van genie en artillerie tot aigemeene protesten hebben geleid van de officieren dezer corpsen en tot vestingstraf voor den inspecteur der genie, generaal Montero, met wien alle genie officieren zich solidair hebben verklaard. Als het nieuwe besluit niet wordt inge trokken, zou, volgens het „Journal", Spanje weieens bedreigd kunnen worden door een nieuwe opstandige beweging onder de mili tairen. De vreemdelingenbelas ting in België. Naar aanleiding van het decreet van 14 Aug. j.l. waarbij de „taxe de séjour in Bel gië van 10 op 20 wordt verhoogd voor den huur van kamers in hotels of étagewo ningen van 10 op 15 voor volledig pen sion, heeft de Brusselsche correspondent van de „Daily Telegraph" een onderhoud gehad met Vandervelde, den minister van buitenlandsche zaken, die verzekerde dat de maatregel geenszins speciaal tegen En- gelschen, Amerikanen of Nederlanders is gericht. Elij betreft allen, die hun vaste woonplaats in een land met hooge valuta hebben, ook al zijn het Belgen ot Fran- schen. Het gaat dus om de woonplaats en niet om de nationaliteit der belastingplich tigen. De minister meende dat de Belgische taxe uiterst bescheiden is, vergeleken met die, welke andere landen hebben ingevoerd. Bovendien is de belasting slechts van toe passing op uitgaven, welke een bepaald maximum overschrijden. Vandervelde verklaarde voorts dat de maatregel niet den minsten invloed op het vreemdeüngenbezoek heeft genad. In Blan- kenberghe hebben weliswaar eenige onbe langrijke incidenten plaats gehad tusschen Belgen en Duitschers, doch deze aldus de minister werden door onbeschaamd heid der laatsten veroorzaakt. Thans trek ken eindelooze rijen autocars met buiten landsche toeristen door de straten der Bel gische steden, welke niet anders dan uitin gen van sympathie opwekken. Uit het onderhoud blijkt voorts dat tot de landen met gedeprecieerde valuta welker inwoners van dè belasting zijn vrijgesteld, behalve Frankrijk en Italië nog behooren Bulgarije, Luxemburg, Griekenland, Po len, Portugal, Roemenië, Tsjecho-Slowa- kije en Zuid-Slavië. Abdoel Kader gearresteerd. Abdoel Kader Bey, de vroegere vali van Angora, is ten N.Ö. van Adrianopel, in Oost-Thracië, gearresteerd toen hij poogde de grens naar Bulgarije over te steken. Er was een prijs van 10000 Turksche pon den op zijn hoofd besteld. In Juni verdween hij en tot dusver was er tevergeefs naar hem gezocht. Bij verstek werd hij door de recht bank van Onafhankelijkheid ter dood ver oordeeld. Een officier der gendarmerie her kende Abdoel Kader die te voet reisde, ar moedig gekleed en zich uitgaf voor een eier- koopman. Hij ontkende de gezocht te zijn, doch kon zich niet legimiteeren, begon de vechten maar werd overmand. Abdoel Ka der was lid van het comité van eenheid en vooruitgang. Het geschil in de Engel- sche mijnindustrie. De econoom Sir Alfred Mond, voorzitter van de dezer dagen ingestelde „Fuel Econo my Committee," pleit in een betoog tot oplossing van de moeilijkheden in de steen koolindustrie voor een vermindering van de productie. Hij wijt den bestaanden ccono- mischen toestand van de industrie aan overproductie, die naar zijn meening heeft geleid tot een „slanghtering" van de prij zen. Een vermindering van de productie met vijftien pCt. zou voldoende zijn. De bezuinigingen in Frankrijk. In de „Figaro" bepleit de „directeur politique" van het blad, Franqois Coty, het uitschrijven eener binnenlandsche leemng van ongeveer 10 milliard papieren francs om de stabilisatie van den franc te bevorderen. Hij keert zich met beslistheid tegen het denkbeeld van hulp uit het buitenland. De rente, die hij op 6% stelt, dus 600 milhoen per jaar, zou moeten worden gedekt door vrijwillige bijdragen. Hiertegenover stelt hij, dat het buitenland niet minder dan 12% zou vragen. Een dergelijke leening z°u, meent hij, ook het crediet van Frankrijk in het buitenland ten goede komen-ï Een revolutionaire bewe ging in Perzië. Uit Perzië komen bij-voortduring berich ten over een revolutionaire beweging tegen den Sjah, Pahlavia. Deze beweging staat onder leiding van Salar Dowleh, den oom van den vroeseren Sjah, die Perzië in het Zuid-Oosten des lands met een kleine bende is binnengedrongen. De Perzische regeering heeft automobielen gerequireerd tot het vervoer van troepen tegen de invallers. Naar men zegt zou het de regeering wei nig moeite kosten om de beweging te onder drukken. HETCOMPLOT TEGEN MOESTAF A KEMAL. Uit Angora wordt geseind dat het O.M. in het proces tegen de Jong Turken de vol gende straffen geëischt heeft. Voor de beide oud-ministers Dsjavié en dr. Nasim, als mede voor Hilmi en Mail de doodstraf of le venslangen dwangarbeid. Voor zeven andere beklaagden, onder wie de oud-minister- president Reoef, levenslange verbanning. EEN POLITIESCHANDAAL? Een V.D-bericht meldt, dat volgens me- dedeelingen uit Warschau een rechercheur in een der Pilsoedski-organen opzienbaren de onthullingen doet over betrekkingen, welke zouden bestaan tusschen recherche, grenspolitie en dievenbende. De pers van de hoofdstad noemt dit het grootste politïeschandaal in de geschiede nis van Polen. MEN SPEELT GOLF! Drie bekende figuren zijn in Evian-les- Bains vereenigd Mellon, de Amerikaan- sche staatssecretaris van financiën, Strong de directeur der Federal Bank, 8n Parker Gilbert, de agent-generaal der schadever goedingsbetalingen. Het eenige wat het B.T.A. van de ontmoe ting dezer grootheden meldt, is dat zij alle dagen tezamen golf spelen. RUDOLPH VALENTINO f- Reuter seint uit New York dat de be roemde filmacteur Rudolph Valentino over leden is aan de gevolgen eener blindedarm operatie. GROOTE BRAND TE PARIJS. Een groot gebouw, waarin aigemeene op slagplaatsen gevestigd zijn en waarin koop waren waren opgeslagen, is door brand ver nield. Er is voor verscheiden millioenen schade aangericht. DE MISSIEIJVER IN ENGELAND.' In de kerk van den H. Antonius in Liver pool hebben zich op het hooren van een en kele preek, 1600 katholieken in de „Ver- eeniging voor de verbreiding van het Ge loof" laten opnemen. MEXICO EN DE AMERIKAANSCHE VRIJMETSELARIJ. Het is altijd leerrijk den innerlijken samen hang van zaken en gebeurtenissen te volgen. In het Julinummer van het officieele or gaan der Noord-Amerikaansche vrijmetse larij „masonic Digest", lezen wij hoogst interessante mededeelingen over de macht der vrijmetselarij in de wetgevende lichamen en in de hooge Staatsambten der Vereenigde Staten. Het heet daar woordelijk „De Senaat der Vereenigde Staten telt 66 vrijmetselaars, dat is tweederde der Se naatsleden. In het Lagerhuis zijn 304 vrij metselaars onder de 435 afgevaardigden, dat is 70 In de volksvertegenwoordiging van den Staat New-York zitten 24 vrijmetse laars. Slechts 4 Staten hebben geen enkelen vrijmetselaar naar ons Congres gezonden, terwijl daartentegen in 13 Staten alle afge vaardigden tot de Loge behooren. Twee en twintig Staten hebben vrijmet selaars in beide Kamers, terwijl in 6 Staten de gezamenlijke leden der beide Kamers vrijmetselaars zijn. Twee leden van het Hoogste Gerechtshof, Taft en Van Devanter, zijn broeders. In het kabinet van Coolidge Zitten 5 vrijmetselaars Kellog, Buitenland sche Zaken Davies, Arbeid en verder Work, Jardine en New, Coolidge zelf is geen vrijmetselaar. Hetzelfde blad maakt zich verder vroolijk over de aigemeene en geschiedkundig ge documenteerde opvatting, dat de geloofs vrijheid in de Vereenigde Staten het eerst door de katholieke kolonisten van Maryland werd uitgeroepen. Het schrijft „Wanneer deze beminnelijke legende on zen katholieken vaderlanders vreugde be zorgt, waarom zouden wij dan moeite doen haar te weeerleggen Men zal nooit het hart van een kind winnen, wanneer men het zegt, dat er geen St. Nicolaas met geschenken bestaat. Evenzoo zal men volwassenen, in het bijzonder wanneer zij aan hun godsdienst hangen, geen vreugde bezorgen, wanneer men hen duidelijk maakt, dat dat wat zij geloo- ven een mythe is." Verder vinden wij er het volgende: „De vrijmetselarij is en was steeds een vijandin "an elk fanatisme en van elke godsdienstige v loringenomenheid. Ze heeft ten allen tijde <_e vrijheid van gedachte, de vrijheid van taal, de vrijheid van opvoeding en de vrijheid van den godsdienst verkondigd." Een antwoord op een vraag in de „Cor respondentierubriek" zet echter wel de kroon boven al deze oprechtheden. Daar staat namenlijk het zinnetje: „Ja, President Cal- les is een vrijmetselaar van den derden graad." Zoo komt dan toch tenslotte, trots alle achterbaksheid de waarheid aan het licht. Nu weten wij tenminste wat de vrijmetselarij en daaronder niet het minst de minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Kellog, onder die „vrijheid van taal en van opvoe ding en van godsdienst" verstaat. DE HERINNERINGSDAG AAN DEN SLAG BIJ MOHACS. !|Den 29sten Augustus a.s. is het den vier- onderdsten verjaardag van den slag bij R 'ohics. Het was in het jaar 1526 toen Hon garije den hafdnekkigen strijd tegen de Tur ken uitvocht. Na de glanzende overwinningen der bei de Hunyadi, Johan en Matthias Corvinus, was de slag bij Mohacs de eerste grootere nederlaag der Christenheid voor de Otto- maansche macht. Met dezen dag begon Hongarijes msr:e! -i-schap. Meer dan an derhalve eeuw hield Turkije twee derde van het land bezet en verwoeste de oude cul tuur der omhoogstrevende Hongaarsche middeleeuwen. Op het slagveld van Mohacs moesten de edelsten en markantste gestalten van het toenmalige Hongarije het leven laten de jonge koning Ladislaus II, de veldheer van het Christelijke leger, de Aartsbisschop en Franciscaan Toftiori, en een reeks van bis schoppen, de gezamenlijke adel en het grootste deel van het leger. Nu was de weg tot Buda en spoedig zelfs tot Weenen voor de Turken vrij. Ter gelegenheid nu van de vierhonderd ste verjaring van dezen tragischen dag, zal op het slagveld van Mohacs een plechtige treurdienst met een H. Mis gehouden wor den, waaraan de regeering en de hooge over heden zullen deelnemen. Men wil op deze plaats ook een gedachte- niskerk bouwen, en alzoo tegelijkertijd aan den kerknood der omgeving tegemoet ko men. BEDENKELIJKE GETALLEN. In het jaar 1925 hadden er in Weenen 17.410 echtscheidingen plaats en slechts 26.043 geboorten. Twintig procent der levendgeborenen n.l. 5245 waren onechte kinderen, zoodat op een huwelijk nauwelijks meer dan één geboorte kwam. Daarentegen is het getal der onechtelijke kinderen sterk gestegen. Van de 27.049 ge boorten in het jaar 1924 waren er slechts 4743 onechtelijk, dat is 17% tegen 2d in het jaar 1925. EEN VEREERENDE GETUIGENIS VOOR DE PADVINDERS. Het jaarbericht van den kinderrechter van Wimbledon-London over het laatste jaar bevat de volgende voor de padvindersbewe ging zeer eervolle vermelding „In het gan- sche verloop onzer werkzaamheid kwam geen enkel geval voor, waarin we met een euveldader te doen hadden die tot de pad vinders- of gelijksoortige meisjesvereeni- gingen behoorden." 284.000 PELGRIMS IN LOURDES HET LAATSTE JAAR. Niettegenstaande er in het Heilige Jaar zoo vele pelgrins naar Rome gingen, wijst toch het getal der Lourdesbezoekers in het jaar 1926 op een vermeerdering van 80.000 pelgrims tegenover het vorige jaar, terwijl er ditmaal in het geheel, volgens het Jour nal de la Grotte, 284.000 pelgrims naar toe trokken. Daaronder waren 5 kardinalen, 2 patririachen en 206 aartsbisschoppen en bis schoppen. Koninklijke belangstelling. H. M. de Koningin heeft voor de a.s. Za terdagmiddag in den Dierentuin te houden tentoonstelling der vereeniging „Floralia" een bronzen medaille als prijs beschikbaar gesteld, terwijl H. M. de Koningin-Moeder door een geldelijke bijdrage van haar be langstelling in het streven der vereeniging die het zelf kweeken van planten in het gezin tracht te bevorderen, heeft willen doen blijken. Bijna honderd jaar geleden, den 31en December 1829, telde Nederland niet veel meer dan 2.600.000 inwoners. Thans bijna driemaal zooveel, n.l. 7.416.419. Op elke duizend mannen telt Nederland 1014 vrouwen. Op de 1000 Nederlanders, die per jaar sterven, waren er omstreeks 1880, 238 kin deren beneden het jaar, thans slechts 80. Teen 29 tusschen 1 en 4 jaar. thans 12. Ge lukkig verschijnsel. De Nederlanders groeien. Van de 100 lotelingen waren er in 1865 tien kleiner dan 155 centimeter, thans slechts één! En boven de 1 meter 70 waren er toen slechts 24 en nu 56. v. In 1910 gaf het Rijk voor arbeiderszorg d.i. arbeidersbescherming, arbeidersverze kering, werkloosheidsverzekering en der gelijke één millioen gulden, thans 53 maal zooveel uit. In 1915 waren er in Nederland 608 mil- lionnairs, in 1920 waren er 1259, thans (1924—1925) slechts" 942. Volgens de indexcijfers der groothan- delsprijzen in Nederland, bedroeg de koop kracht van den gulden, die in het goede jaar 1913 nog volle 100 centen waard was: in 1919.... 32.9 cent in 1923.... 66.2 cent in 192034.2 cent in 1924.. ..64.1 cent in 192154.9 cent in 1925.64.5 cent in 1922.... 62.5 cent. U ziet, we gaan vooruit. Maar.... 1913 is het nog niet. Wanneer u een zuiver inkomen hebt van 2000 moet u daarvan in Cromvoirt in Noord-Brabant de minste belasting betalen (31 gulden) en in Poederoijen in Gelderland de hoogste belasting 185,87%). Daar tusschen in ligt Amsterdam met 79.30. Deze getallen en nog heel veel inte ressante cijfers méér kunt u vinden in het Statistisch Zakboek 1926, dat zoo pas door het Centraal Bureau voor de sta tistiek is uitgegeven. Een rdres van den Bond van Bedrijfsautohouders. In een adres aan Ged. 'Staten van de elf provinciën, constateert het bestuur van Bedrijfsautohouders in Nederland dat bi; het heffen van tolgelden een richtlijn wordt gevolgd, welke naar de meening van adres sant niet steeds de juiste is. Daarom wordt DONDERDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Po- litieber. 3.304.30 uur Uurtje voor de wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk 57.25 uur Vooravond concert door het H. D. O.-orkest. Solis ten: Herma Studeny, viool en Grete Stu- deny, piano 7 uur Politieber. 7.30 8 uur Orgelbespeling vanuit de St. Bavokerk te Haarlem 8.10 uur Chr. Radio-avond. Het christel. fanfarecorps te Huizen, o. 1. v. Joh. Karsemeyer uit Bussum. Mevr. G, PerdeckBonnet te Enschede, zang. 1. Gezang 96, orkest. 2. Pique Dame, suppe, orkest. 3a. Schemer- deuntje, Rennes, zang. b. Ziek geweest, Rennes, zang. c. Biddend kindje, Rennes, zang. d. Moeders liedjen, Schnitzler (zang). 4. Jou de Fête, Parèt (orkest). 5. Heil Europa, Orkest. 6a, Het wereldje van ons kereltje, v. Oort. b. Wat ben je toch lief mijn kereltje, v. Oort. c. Onze Jan, v. Oort. d. Speldewerksterslied, Hullebroek (zang). 7. Legende heroique, orkest. 8. Menuet van Boccherini, Orkest. 9 a. Oneyndig goed, Sigtenhorst Meyer, b. Ick meenede oock de Godheid woonde verre, c. An den Wasser zu Babylon, d. Dubist, O Herr, mein Schurm und Schild (zang> 10. Fantasie „Le Farfade", Adam (orkest). 11. Avondzang ,,'k wil U o God mijn dank betalen?" (orkest). 12 a. Bitten, Beethoven, b. Die Liebe des Nachster. c. VomTode. d. Die Ehr-e Gottes. e. BussIiecT. Alle van B'etthoven (zangj). 10 a Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (conra alt- tenor-cello). 1.202.20 Gramofoon- muziek. 4.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Landbouwbericht. Lezing: Manchurian Adventures. 7.45 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Piano-composities van Brahms. 8 u. Muziek. 8.20 „The sea affair and Harry Binns-', 4e deel „Against odds" 8.35 Faustprogramma. Orkest en B. Miranda- sopraan. R. Radford-bas. 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 The Emory Glee Club. Negerliedjes. 10.5012.20 Dansmuziek. Savovhotel. PARIJS „RADIO -PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- celloL 5.05 Concert. 8.50 Concert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Concert. Orkest en R. Geszner. tenor. A. Frankel, sopraan. E. Kandi, bas. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.206.20 Kinderconcerf. Orkest en zang. 8.20 Concert. 9.20 10.20 Dansmuziek. MONSTER 410 M. 1.35—2.50 Wer ken van Mendelssohn, door orkest. 3.505.00 Kinderuurtje. 5.206.00 Uit Duitsche opera's 6.307.30. 7.308.00 en 8.208.50 Lezingen. 8.50 Concert door den fluitvirtuoos Lichtenstein en orkest. verzocht, dat bij de regeling van en 'oii adviezen betreflende tolheffing, rekening wordt gehouden met de belangen van bet verkeer, dat wel is waar gebaat zal zijn bij goed onderhouden wegen, maar dat weer geschaad wordt door de onevenredig hv_nge bedragen, we'ke moeten worden be taald voor de tollen, terwijl daarvan be langrijke kwanta vloeien in de zakken van de tolheffers die weinig voor de wegen- verbetering doen. Overwogen wordt, of wettelijke voorzienin gen, die thans nog ontbreken, zullen behooren te worden getroffen. Op de schriftelijke vragen van het Eersle Kamerlid, den heer De Muralt, betreffende de gevaren verbonden aan bovengrondsche sterkstroomnetten, heeft de Minister van waterstaat geantwoord, dat het hem be kend is, dat half Juli te Borculo een on geval heeft plaats gehad, waarbij twee men- schen en een koe het leven lieten, tenge volge van het feit, dat een tuidraad van in elkaar gevlochten ijzerdraden, bevestigd aan een houten hoekmast van 'n bovengrondsch electrisch net. waaraan draden eener sterk stroom-installatie voor lage spanning wa-en opgehangen, onder stroom geraakte. Be doelde tuidraad was met een lus zoodanig aan het boveneinde van den hoekmast ver bonden, dat hii bij normalen stand van den mast op voldoenden afstand Snder den on dersten sterkstroomdraad doorliep. Dcor een toevalligen samenloop van orf stsndigheden is echter t bovengedeelte van den mast zoodanig gedraaid, dat de onder- ste stroomdraad in aanraking kwam met den tuidraad, hetgeen de oorzaak is geworden van het ongeval. Een waarschuwing aan de leiders van on dernemingen van electrische leidingnetten, in verband met dit ongeval, acht de minister voorshands overbodig, daar door het on geval reeds in voldoende mate de aandacht op deze aangelegenheid is gevallen. Intusschen werdt door hem overwogen in hoeverre bepaaldelijk ook voor sterkstroom- geleidingen voor lage spanning wettelijke voorzieningen, die thans nog ontbreken, zullen behooren te worden getroffen. B. en W. van Leiden hebben aan den ge meenteraad aangeboden de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1925. De ontvangsten van den gewonen dienst hebben bedragen 8.129.909.04%, de uitga ven van den dienst bedragen 7.280.548,13 zoodat de gewone dienst een batig saldo heeft opgeleverd van 849.360.91%. De ontvangsten van den kapitaaldienst bedroegen 5.114.114,53%, de uitgaven 7.975.125.18, zoodat de kapitaaldienst van het jaar 1925 sluit met een nadeelig saldo van 2.861.010.64%. De begrooting voor 1925 werd oorspronke lijk door den Raad vastgesteld in ontvangst zoowel als in uitgaaf; de gewone dienst op 7.223.381, de kapitaaldienst op 3.864.361. 24 Op een avond werd hij midden in een dorp, waarvan geen vijf huizen meer ston den, door de schemering overvallen; hij kende de naam van de plaats niet en hoor de er niet het minste gerucht. Garnaud zocht een schuilplaats in een hoek, die door twee nog overeind staande muren gevormd werd; hij wikkelde zich in zijn overjas en besloot er den nacht met leegen maag door te brengen. Deze laatste bijzonderheid liet hem on verschillig, want gewoonlijk gebruikte hij nauwelijks een kleinigheid. Op de puinhoopen gezeten sliep hij dien nacht niet: hij was onverschillig voor den regen, welke nu en dan viel, en rilde, zon der dit te bemerken. Hij zat daar neer, som ber en nadenkend, in de duisternis; niets maakte zijn belangstelling gaande, niets trof hem; bij was slechts bezig met de ge dachte zijn fout te herstellen, en deze her innering maakte hem bijna krankzinnig. Toen de eerste morgenschemering de treurige ruïnen een weinig belichtten, stond (Garnaud met moeite on en hedaf zich weer op weg. Het begon een beetje te regenen.... Het was de zesde dag. Krom gebogen ging hij voort, sleepte het rechterbeen en had zijn vilthoed over zijn gelaat getrokken. Slechts zijn oogen, die star vooruit blikten, kon men zién. Zijn zwarte baard, waarin reeds zilveren draad jes zichtbaar waren, bedekte het overige van zijn gezicht. Zijn regenjas, die oor spronkelijk grijs-groen van kleur was, had een vuilgele tint; zijn vuile laarzen geleken meer op een klomp modder dan op schoei sel.. Zijn geheele verschijning maakte van ver re, ja zelfs van dichtbij, angstig. Niemand zou in dien vagebond den netten, correc- ten, zakenman herkend hebben, dien de bankiers van Nancy drie maanden geleden bewonderend gegroet hadden; de voorbij gangers, welke hij soms aansprak om in lichtingen te vragen, schenen alles behalve gerust. Zoo ging hij zijns weegs, nat van zweet en regen, afgemat van vermoeienis, en trok al meer en meer met zijn been. Maar hij voelde smart noch vermoeidheid. Hij leefde slechts met deze eene gedachte; hen terug vinden die hij bestolen had. Hoeveel plaatsen was hij reeds doorge trokken? Hoe dikwijls was hij midden in een bewoond of verwoest dorp blijven stil staan, had'hij rondgezien, had hij de plaat selijke gesteldheid beschouwd, de richting van de straten, de plaats van de kerk, om ten slotte moedeloos te mompelen: „Hier is het niet. Hij wist het niet. Hij telde zijne teleur stellingen niet meer. Hij leefde in eene som bere verdooving, en iets machtigs, dat hem onweerstaanbaar voorkwam, bezielde hem en dreef hem tegelijkertijd voort. Wanneer hij te zeer vermoeid werd, wan neer zijn opgezwollen knie hem zooveel smart veroorzaakte dat hij zijn lippen op elkaar moest perseti om het niet uit te schreeuwen van pijn, wanneer hij niet meer kon en hij stil moest staan op het punt om op den weg neer te zinken, zonder kracht, zonder gedachten, meende hij eene stem te hooren, die hem toeriep; „Wat hebt ge met onze zuster Madeleine gedaan? Dan richtte hij zijne oogen ten hemel en zeide: „Mijn dank, Marieen de wan delende jood vervolgde zijn weg, vol wroe ging en berouw; ja, hij zou blijven voort gaan, al moest hij er bij bezwijken Wat behoefde hij overigens nog te le ven, wanneer zijn taak volbracht was? Maar dat* hij ten minste niet mocht vallen zonder die taak volbracht te hebben, die heilige taak, die hem zijn geluk waard was. HOOFDSTUK VII. Het was bijna twee uur geleden dat Gar naud 't verwoeste dorp verlaten had, toen het weer plotseling opklaarde. De wolken scheurden uitscheurden uiteen een stuk van den blauwen hemel werd zichtbaar en de zon schitterde. Haar licht en hare zwakke warmte sche nen Garnaud uit zijn verdooving wakker te schudden. Hij bleef stil staan, richtte het hoofd op en beschouwde de omgeving. Langs den weg stond nog hier en daar een boom welke door het bombardement gespaard was. De weg liep op deze plaats langs een dal dat men beneden zag liggen; een vrij groote rivier slingerde er zich door heen, en niet ver van den weg liep een spoorbaan, klaarblijkelijk vernieuwd. Garnaud beefde, want het gezicht van het landschap; riep verwarde herinneringen bij hem op. Dat moet de Maas zijnmompelde hij, en beschouwde den stroom. Hij ging weer verder, rechtop, met flin- ken pas, en beschouwde met aandacht de omgeving. Op een punt gekomen, waar links van den weg op een kleine verhevenneid een dennenbosch lag, bleef hij opnieuw stil staan. Er moet een weg zijn die zich aan bet uiteinde van het bosch splitst.... Hij ging nog een vijftigtal meters verder, keek nauwlettend uit en slaakte plotseling een kreet: waht aan zijn linkerzijde ver scheen werkelijk een weg, welke langzaam door de braak liggende akkers, waarop niets dan verdord gras te zien was. in de hoogte steeg. Op het snijpunt der twee wegen stond een wegwijzer en Garnaud snelde op hem toe. De namen echter, welke er op stonden, waren onleesbaar. Toch volgde Garnaud zonder eene weife ling dien weg. Er was iets, dal hem zeide dat hij in de goede richting ging. En naar mate hij langzaam de hoogte opging, kreeg hij meer en meer den indruk dat hij zich midden in een bekend landschap bevond. Boven moet de weg draaien en weer naar beneden gaan.... En inderdaad, toen hij de hoogte bereikt had, nam de weg een draai en een honderd meter verder, ging hij weer afwaarts naar het dal dat men in de verte kon zien lig gen, in wiens midden de heldere wateren der Maas rolden. Op de plek waar de weg begon te draaien, bleef Garnaud weer slaan en sprak, heel bleek: Indien ik een vijftig meter verder. bij de rotsen de punt van een toren zie, moet het daar zijnJa, daar zal het zijn, herhaalde Garnaud bij zich zelf, die thans door de hoop opgewonden werd. En indien het daar is, moet de kerk bij den ingang van het dorp liegen, en het kerk hof er om heen. En rechts van den weg een klein plein, met een klein standbeeld in het midden. Mijn God, indien het daar was? Indien het daar was? herhaalde hij geheel opgewonden. Het weer was weer slecht geworden, don kere wolken bedekten het uitspansel: en het dal dat hem straks zoo vroolijk toe lachte. scheen plotseling somber en zonder schoonheid, in een grijzen nevelc gehuld. Garnaud begon in den vochtiger, wind welke begon te waaien, te rillen. Zou het een voorgevoel zijn, dat licht hetwelk op het oogenblik verdwijnt dat ik meen duidelijk te zien? Vooruit!besloot hij plotseling. Vastberaden begon hij den weg af te da len: na een vijftigtal meters afgelegd te hebben, bemerkte hij aan zijn rechterarm de punt van een toren.... O, mijn God, stamelde hij, en bleef steunend op zijn stok, stil staan. Dan spitste hij zijn ooren en scheen te luisteren. En werkelijk hoorde hij klanken die door den wind naar hem werden toe gedreven; hij luisterde met verrukking. De Engel des Heeren.... de Engel des Heeren van 's middags. Daar is het, ja, daar is het.... Ik herken de klank der klokken. Hoe dikwijls heb ik hen hooren luiden? Hij was blijven stilstaan, en luisterde op lettend. Toen hij niets meer hoorde, ging hij verder, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5