In en om Haarlem. V.erkeersoEgevaüen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Donderdag 26 Augustus 50ste Jaargang No. 16337 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. DE BLOEMBOLLEN. HANDEL. WORDEN ER VERLIEZEN GELEDEN? Agenda 27 Augustus De feesten ter herdenking van het 50-jarig bestaan te J Jmniden. Twee wielrijders in botsing. De opstalrechten van den Haarlemnaermeerpolder. De Kennemer Golfclub en de gemeenteraad van Zandvoort. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegra^hisch Weerbericht Firma P. Smits. Gevonden Dieren en Voorwerpen. Statuten. Personalia. jroonnemenisprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMS «75 a» Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 st. per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné tegen xmné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QQQf} Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen- «JUUw'verlies van beide armen, beide beenen of kei te v-J een ongeval met f250. bij verlies van een hand. >odelijken afloon een voet of een oo$; f|9C bij verlies van een f I duim of wijsvinger. wUi bfj 'n breuk van f40. bij verlies v. eei been of arm: andere vinger. volgende week is het zomerreces weer om en gaat langzamerhand ook het open bare leven weer zijn ouden gang. Gisteren hadden wij dus de laatste zomerzitting van het jaar. En, ze was er naar! Als groote merkwaardigheid mag allereerst de tafel van B. en W. genoemd worden. Wethouder Bruch, bij afwezigheid van den burge meester en van mr. Slingenberg, met den ambsketen omhangen, troonde daar als 's Raads voorzitter. Aan zijn ééne zijde de twee trouw gebleven Wethouders, aan de andere de plaatsvervangend secretaris. De Raad zelf was goed bezet; de Haarlem- sche vroede vaderen kennen geen vacantia, wanneer het de belangen van hun stad be treft, Er ontbrak bijna niemand. Maar de belangstelling in de gemeentezaken heeft ook haar grenzen. Ze was gisterenmiddag overdadig. Hoe het mogelijk is van half twee tot zes uur te praten over een agenda met slechts één belangrijk punt, hetwelk dan nog, wegens het „ver gevorderd uur" niet eens aan de orde komt en hoe men daarna dan nog den moed heeft voor een onuitput telijke rondvraag als dessert is zelfs voor hen, die heel de historie tot het bitter einde meemaakt nog een raadsel. Laat ons een, zij het onvolledige, ver klaring beproeven. Het begon al met een aanval op dé inge komen stukken. Dat beteekent gewoonlijk een voorspel van een taai stuk. Toch was daarbij nog een vroolijke noot. Zoo werd mededeeling gedaan van het volgende: Op voorstel van het Hoofd vaq de Nazorg, zijn B. en W. voornemens voor het volgen van den huishoudcursus voor maat schappelijk onhandige meisjes, welke van 1 September a.s. af in de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool zal worden gegeven (bij wijze van nazorg) een tegemoet koming te hefien van de ouders of verzor gers tot een maximum-bedrag van 12 per cursus. De voorzitter, tevens Weihouder van Onderwijs; werd over de vernuftig gevonden woordcombinatie „maatschappelijk onhan dige meisjes" ondervraagd en het onder werp leende zich voor een breed dispuut. Ten slotte kregen B. en W. hun zin. Evan dreigde een .vervaarlijke discussie, ioen de heer Wolzak bij een rekening van de Woüingbouwvereeniging „Patrimonium" wees op het tekort van 87,000 inde exploitatie en de anologe gapingen in. de budgetten der overige buowvereenigingen. Hebben B. en W. au de regeering hoe langer hoe meer die verliezen op de zwakke schouders der gemeente afschuift er al eens aan gedacht', waar het met die tekorten in de toekomst heen moet? Men kent de moeilijkheid dezer kwestie en zij zou den Raad uren lang hebben kunnen bezig houden. Maar de voorzitter en Wethouder Reinalda wisten ze handig met een enkel woord naar de groote vergaarbak, „de be grooting" te verschuiven. Niet zoo gemakkelijk ging dat met een schijnbaar eenvoudige voordracht tpt ver koop van een stukje grond op den hpek van Kruistochtstraat en Zomervaart. Zulke voor drachten passeeren, nu eenmaal door de meerderheid van den Raad de gedragslijn voor erfpachtsuitgifte en verkoop aangewezen i'. vrij gemakkelijk den hamer. Nu en dan mopperen de sociaal-democraten ijog even, wanneer zij een kansje zien om van een voorgestelden verkoop af te komen. Maar in de meeste gevallen weten zij, dat er niet anders dan te getuigen valt. Gisteren stond de zaak echter anders. Het verzet tegen den voorgestelden verkoop kwam niet uit den rooden hoek, maar van den kant van het Katholieken raadslid, den heer Keesen en wel om deze practische overwegingen, dat hier werd voorgesteld grond te verkoopen voor het bouwen van drie Winkelhuizen. Dezè grond, aldus legde de heer Keesen uit, grenst aan de woningen van «le bouwver- eeniging St. B'avo. Indertijd, is voor ,,St. Bavo, evenals voor de andere bouwver- eenigingen vastgesteld, dat ér 'n bepaald tsntal winkelhuizen in het bouwolan i^ocht worden opgenomen. De winkelhuizen nu zijn nog de eenige, welke zich zelf bedruipen door den flinken huur, welke er van wordt gemaakt. Wanneer men nu echter dien win keliers het bestaan onmogelijk gaat maken, hoe kan' men dan klagen over tekorten bij bouwvereenigingen? I De heer van Liemt, die in de commissie van Openbare Werken eerst voor de voor dracht had gestemd, zeide naderhand ook tot ander inzicht gekomen te zijn. Er zou hier inderdaad een vreemde toestand ont staan, wanneer men op die plaats weer drie winkels ging bouwen. Toch gaf dit pleiten tégen den verkoop van dit stukje grond op deze motieven wel wat den indruk vah een pleidooi voor een particuliere zaak tegen het gemeenschaps belang in. Allerlei sprekers, als de heeren Wolzak, Roodenburg en vooral Wethouder Reinalda lieten dan öok niet na op de onhoudbaarheid te wijzen van het standpunt om de ontwikkeling van het vrije winkelbe drijf te willen tegenhouden ter wille van de belangen van enkele winkeliers in een be paald bouwblok. De heer van Liemt liet zich echter deze aantijging jniet in de schoenen schuiven en wees er op, dat het hier een be paald geval betrof. De gemeente zelf be paalt het aantal winkelhuizen in een bouw complex;, het is dan ook billijk, dat de ge meente de exploitatie van die winkels niet onmogelijk maakt. De heer Klein wees er echter als oud-voorzitter van „St. Bavo" op, dat hjj van een bepaalde omschrijving van die winkels nooit had gehoord en Wethou der Reinalda onderstreepte dit, door de op merking, dat winkelhuizen slechts als concessie in een plan tot bouw van arbei derswoningen met overheidssteun worden toegelaten, De bezwaren van de heeren Ifeesen en van Liemt kregen vooral beteel^enis door de gevolgen, welke zij bij de stemming zouden hebben.Eenige Katholieke leden immers dreigden tegen te stemmen, omdat hier „St. Bavo" benadeeld werd; de sociaal-demo craten zouden tegenstemmen, omdat zij altijd principieel tegen verkoop en vóór erfpacht zijn. Die beide minderheden zouden de voordracht kunnen doen vallen. Mevr. van Looy gaf als uitweg aan de voordracht aan te houden, totdat niet enkel dit stukje grond, maar een groot terrein voor bebou wing in aanmerking kwam. Dit voorstel kreeg echter maar zes stemmen vóór. De voordracht zelf werd daarop met 14 tegen 17 stemmen verworpen en het bebouwings plan verijdeld. De zaak lijkt wat bekrompen; raaar wat wij er verder van hoorden en wat niet open lijk in den Raad kon worden meegedeeld n.m. omtrent een voorgenomen winkel exploitatie, die meer op een wraakneming dan op een zakelijke concurrentie lijkt, wet tigt misschien dit uitzonderingsbesluit, waarmee men overigens zeer voorzichtig dient te zijn. De Overheid houde zich buiten particuliere aangelegenheden! De Raad verdiepte zich vervolgens in de meubileering der raadzaal, praatte over nieuwe stoelen met en zonder armleuningen en mevr. van Looy gaf zelfs advies omtrent de bekleeding, welke haar inziens niet van leder moest zijn, want dan schoven de raadsleden er af en dat was ook te „rheuma- tiekig!" Het grootste deel van den tijd ging heen met een discussie over of liever bij de voordracht tot aanvraag van een crediet van 5000 voor een woning- en gezins telling. Dat de voordracht bestreden werd, konden wij begrijpen. De noodzakelijkheid van die telling is niet aangetoond. De ge meente Haarlem is nog wel te overzien; de cijfers, die wij telkens over een woning voorraad te hooren krijgen, doen een vrij zuivere wetenschap van den stand der woningmarkt vermoeden. Die telling lijkt ons dan ook vrij overbodig. Dit ééne was er voor te zeggen, dat zij ook over Schoten en Haarlemmerliede zou wórden uitgestrekt, met het oog op de annexatie. Maar laten wij dan wachten, tot de annexatie vast staat, merkte de heer Klein terecht op. Was het bij deze zakelijke discussie ge bleven, de beslissing was binnen een kwar tier gevallen. Nu duurde het meer dan een uur, omdat de heer Joh Visser er een alge- meene beschouwing over de woningpolitiek aan vastknoopte. De voorzitter trachtte hem vergeefs binnen de perken te houden; hij glipte er handig tusschen door en maakte van zijn critiek op de voordracht een inter pellatie over de woningvoorziening. Tot Wethouder Bruch, er een eind aan maakte en den Raad voorstelde den heer Visser te beletten verder buiten de orde voort te gaan. De meerderheid van den Raad scheen echter te meenen, dat, nu de heer Visser eenmaal de helft gezegd had, hij de rest ook maar te berde moest brengen. Wat jammer was; de voorzitter was formeel in zijn recht. De beer Visser had zijn interpellatie bij de rondvraag kunnen honden. Op het debat zelf zullen we niet verder ingaan; iets nieuws kregen we niet te hooren en ongetwijfeld komt zulk een woningdebat binnen kort opnieuw terug, naar we hopen wat beter voorbereid. Want op deze wijze blijft het zo rid er eenig resultaat. Er werd nog wat gepraat over een uit- keering aan een gewezen manschap bij de ladderbrigade, waarna de belangstelling opnieuw opbloeide bij de rondvraag. Hier voor verwijzen wij naar het verslag. uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9^412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en.Vnjdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochlends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur, Woens dagmiddag rullen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeifiging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd.Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt z2 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de- leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Sociëteit „St. Bavo''. „Amicifia" 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Bestuur Veehouders half 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Damclub „P. en T." 8 uur in. de bo venzalen. „Luxor"-Tbeater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 Vi uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen straal 36 van 9—half 12 uur, 's middags van 35 In eenige bladen, zelfs in vakbladen, lazer wij de mededeeling, dat er in het bloembol- lenbedrijf de laatste maanden groote ver- liezen, worden geleden, doordat de bollen niet de verwachte prijzen oobrengen. Zoo iets doet denken aan den deplorabelen toestand, waarin het bedrijf eenige jaren ge leden verkeerde, toen verschillende befaam de firma's het slachtoffer werden van de malaise in het vak en haar kantoren moesten sluiten. Met hen gingen toen tal van mindere grootheden in de bloembollenwereld naar den kelder. De onlangs afgetreden voorzitter van d$n Bond van Bloemboilenhandelaren, dé heer A. S. Rijnierse, een doorkneed vakman niet alleen, maar handig handelaar tevens, was zoo welwillend ons, op Ons verzoek, omtrent den juisten stand van zaken in te lichten. Hij ontving ons op het kantoor der ïirma Gebr. Rijnierse aan de Marcelisvaart te Overveen, Typisch, het kantoor van zoo n bollenfirma. Je mist er alles wat aan weel derige inrichting doet denken. Toch wordt er voor tienduizenden en honderdduizenden guldens per jaar soms omgezet. En die kan toren lijken alle op elkaar. In den re gel een afgeschoten deel van de bollen schuur. Houten vloer, gewone, degelijke stoeien, een paar kantcorkasten, een lange breede platte tafel in het midden, zie daar het business-home van'den man of firma, die zakenrelaties heeft over de geheele wereld bijna, waarvan de reizigers Amerika, Noor wegen, Engeland, Duitschland en straks ho pelijk weer Rusland bereizen. Het lijkt wei traditie te wezen om die bollenkantoren zoo sober mogelijk te houden. Maar er wordt gewerkt, hard gewerkt, dat voel je. Er heerscht in het kantoor van elke belangrijke bollenfirma een handelsgeest en een handels koorts, die aan Amerikaansche bedrijvigheid doet denken. De heer Rijnierse stelde ons al spoedig ge rust. Het is zoo erg niet met die malaise in het bollenvak op het oogenblik. Ja, zij, die op één paard gewed hebben, maken moei lijke maanden door. Zij, die zich uitsluitend op de tulpenteelt en dan nóg uitsluitend op de Darwintulpenteelt toelegden en daar voor andere cultures verwaarloosden, lijden verliezen. Helaas, zijn er zoo en we! vele kweekers en handelaars, zeide ons de heer Rijnierse. Het kon verleden jaar niet op, de willigte in de tulpen. Er werden prachtprij- zen gemaakt eh iedereen zou tulpen kwee ken. In de streek in N.-Holland namen vele tuinders weer de bollenteelt op en natuur lijk begonnen zij aan de tulpenteelt. Daar was geld aan te verdienen. De menschen daar werden volgestopt met tulpen. Ik schat, dat wel 75 pet, van de bollenteelt be stond uit Darwintulpen. Ik heb nog gewaar schuwd en zei tot verschillende mijner ken nissen: Pas op, het kan zoo niet doorgaan; daar komt te veel van dat goed en dan zit er de klad in. Nu is het al zoo. Er zijn vqel te veel tulpen. Vooral Darwintulpen. Dól komt ook voor een deel omdat het gewas van de vroege tulpen zeer overvloedig is ge weest. Eerst moet die overvloed verwerkt worden en dan komt de overvloed van Darwintulpen aan de beurt. Maar wie nr veel Darwintulpen 'heeft gekweekt, vooral zij, die alleen Darwintulpen of bijna uitslui tend Darwintulpen hadden, maken harde tij den door. De prijzen worden ontzaglijk ge drukt. Als gevolg van den overvloed dus, niet omdat er minder vraag naar is of om dat het slecht gaat in het vak. Over eenige jareü, misschien het volgende jaar, kan de situatie alweer veranderd zijn en kunnen de tulpen allicht goede prijzen maken. Er wor den nu docr vele firma's groote verliezen ge leden. Op een soort werd, naar ik hoorde, door een firma wei 10.000 a 15.000 ver loren. Dat is erg vervelend natuurlijk voor de betrokken firma, maar alarmeerend is het nu ook al weer niet. Dat faillissementen het gevolg zullen zijn, geloof ik niet. Vo rige jaren is er goed verdiend en, al worfot dan op de tulpen verloren, op andere bol- lensoorten, als hyacinthen, narcissen, cro- cussen, wordt verdiend. Het is een tegen slag voor sommige, misschien vele kweekers. Maar meer ook niet. De prijzen van hyacin then b.v. zijn niet la^er dan verleden jaar. toen het dan toch een jaar van abnormaal hooge prijzen was. En zelfs de handel in nar cissen. waarvoor Amerika zich gesloten heeft, is wel lauw, maar toch lang zoo slecht niet als in verband roet de sluiting van Amerika verwacht werd. Trouwens, naar 's heeren Rijnierse's mcening, zal die sluiting van Amerika niet te handhaven zijn. De Hol iandsche kweekers hebben Amerika eerst volgepropt met narcissen niet hel oog op de sluiting. Wel voor drie 'jaar narcissen zijn er geleverd en na die drie jaar zullen we weer zien. Want 't schijnt dat de in Ame rika gekweekte narcissen lang zoo mooi en flink niet zijn als de in Holland ge kweekte. Dat kan ook niet anders. Hei klimaat van Amerika leent zich zoo goed niet voor de bollenteelt als dat van Hol land. Wij hebben hier een overgangsklimaat en hoe nauw dat luistert kan blijken uit het feit, dat een wat warme maand Mei ons gewafe kan bederven. Aan die kuren van het klimaat is men in Amerika veel meer blootgesteld dan hier. Daarom zal op den duur wel blijken dat de in Holland ge kweekte narcis glorievol de overwinning be haalt op de Amerikaansche en weer wordt toegelaten omdat het product beter is dan het. Amerikaansche. Er is dus geen reden om bezorgd te zijn over den gang van zaken in het bloem- bollenbedrijf. Er is uitsluitend een tegenslag in de tulpenteelt door overteclt en daar van zijn de dupe zij, die zich eehzijdig op de darwintulpenteelt hebben toegelegd met uitsluiting van andere teelten en de muds handelaren. Dat zijn de speculanten in de bollenwereld. DeZe hebben dezen winter ge kocht tegen hooge prijzen in de hoop dat zij nu goede prijzen konden bedingen en moeten nu verkoopen tegen veel lager prij zen dan waarvoor zij gekocht hebben. Deze mudshandelaren lijden dan ook groote ver liezen Over de hyacinthen, crocussen er andere soorten valt niet te klagen. De prijzen zijn niet of maar weinig lager dan verleden jaar, vooral voor de betere soorten. Algemeen is bekend, dat op 2 Nov. 1926 het 50 jaar geleden zal zijn, dat het Noord zeekanaal werd geopend en de plaats „IJmuiden" werd gesticht. Deze feiten zijn zoo belangrijk, dat er zeker wel alleszins reden is ze te herden ken op een wijze, die ook buiten onze woonplaats de aandacht trekt. De plaats, die IJmuiden reeds nu, en meer nog in de toekomst, zal innemen in de rij der steden van Nederland, vraagt toch de aandacht van ons geheele volk. Omdat echter de belangrijkheid der feiten niet elk duidelijk voor den geest staan, resumeeren we hier kort de feiten. Den 2den November 1876 ontstond door de doorgraving van .Holland op zijn smalst dit is van het IJ naar de Noord zee, de zeeverbinding door het Noordzee kanaal naar Amsterdam en aan de mon ding van dit kanaa1 IJmuiden als een on derdeel van de gemeente Vclsen. Den 2 November 1926, dus 50 iaren la ter, telt dit onderdeel der gemeente Vcl sen, IJmuiden 22000 zielen. Zij ligt, nu grootendeels als doorvoerhaven, later als aanveerhaven, bij uitstek gunstig voor het wereldverkeer. Denk slechts aan de ver- grooting van dan z.g.n. haringhaven met een 20-tal H.A., het bouwen van opslag plaatsen, het aanleggen van spoorwegver bindingen, enz. Alle schepen kunnen, direct uit zee, deze havejj binnenvallen. Van de groote bedrijven ,die er thans reeds gevestigd zijn noemen wij het staats- visschershavenbedrijf het grootste op dit gebied ih het vasteland van Europa, met de talrijke nevenbedrijven. Dan de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfrabieken, een van Neer- land's grootste industrieën. Het is bekend om de groote huiswerken die men er vindt, de in aanbouw zijnde sluizen zijn de grootste der wereld. Als woonplaats in een gezonde, mooie omgeving en als badplaats der toekomst trekt de plaats zeer de aandacht van ve le*1, die het stadsleven ontvlieden en toch niet „ver weg" willen wonen. -'aaien de sncl'e opkomst en de ontwik kelingsmogelijkheden van de plaats, heeft IJmuiden gemeend bij den mijlpaal van 50 jaar even stil te moeten staan, voor een feestelijke herdenking in de week van 29 October5 November. Er zullen sport- en kinderfeesten gehou den worden ,een vlootrevue, een winkel week, een historische herdenking enz. Van het nummer vlootrevue heeft men ten on rechte gewraakt dat het een militairisti- sche vertooning moet worden; dit ligt in het. geheel niet in de bedoeling, er is alleen gedacht aan de revue der koopvaardij vloot. Als gasten worden op het feest ver wacht verschillende ministers, bet provin ciaal bestuur van Noord-Hclland, het ge meentebestuur van Amsterdam en het be stuur der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, enz. Er is een eere-comité gevormd, waarin reeds zitting is genomen door de volgende heeren: Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, commissa ris der Koningin in Noord-Holland; W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; R. G Rijkens, burgemeester der gemeente Yel- sen; Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hooge landen, oud-burgemeester van Haarlem en oud-lid van Ged. Staten; J. C.'A. Weerts van St. Philipsland, oud-burgemeester van Veis en te 's-Gravenhage; Mr. G. Vissering, president-directeur der Ned, Bank te Am sterdam; Ir. W. C- G. Gelinck, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, Haarlem; Ir. C. J. A. Redeker, hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat te Amster dam; S. P. van Eeghen, vo.orzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken,. Am sterdam; Ir. J. A. Ringers, hoofdingeniem van den Rijkswaterstaat, belast met de lei ding van den bouw der nieuwe schutsluis te IJmuiden; Ir. G. A. Kessler, directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden, Velsen: J, H. A, Krui mel, directeur van de Ver. Kon. Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen te Bloemendaal; W. H. J. Oderwald. direc teur der Stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam; E. Helding, dir. der Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam; B. Brute! de la Riviere, havenmeester te IJmuiden; F. J. H. Schneiders, directeur van het staatsvisschershavenbedrijf te Ij muiden; J. F. Klerq, bestuurslid der Reedersverceni- ging te IJmuiden,/ Haarlem; J. C. His, voorzitter der v'schhandelsverecniging; Herbert Cremer te Santpoort; Mej. J. L. Enschede te Santpoort; P. W. Jansen te Santpoort; J. P. Zur Muhlen te Heemstede: F. P .Vermeulen, oud-wethouder te IJmui den; D. de Ridder, commissaris van poli tie te IJmuiden; Mr. A. C. J. Bik te 's-Gravenhage. Het dageiijksch bestuur van het .uitvoe rend comité bestaat uit de heeren: J. C. Durmeb>r, voorzitter; Ir, K. H. Tusenins, vice-voorzitter; J. de Nobel, en W. C. Suverink, secretarissen en R. S. van der Veen, penningmeester. Te Haarlemmermeer. Een motorrijder, komende uit de richting Haarlem, kwam door het losse grint langs den Spaarnwouderweg in Haarlemmermeer, te vallen. Hij liep ontvellingen op aan de handen, terwijl de motor beschadigd werd. Te water. Een wielrijder, die op den Vijfhuizerwcg te Haarlemmermeer een erf wilde oprijden, had het ongeluk tegen een leuning te bot sen en wel met zooveel kracht, dal hij er over heen' sloeg en ia de sloot tuimelde. Ge lukkig kon de man nog intijds uit zijn be narde positie worden bevrijd, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Aanrijding. Woensdagmorgen kwam op den Sloterweg te Haarlemmermeer een met graan beladen boerenwagen, waarvoor twee paarden waren gespannen, in botsing met een passeerendÊn auto, die vermoedelijk ruimte te kort kwam om behoorlijk uit te wijken. Het gevolg was dat de boerenwagen omsloeg en de lading gedeeltelijk in de wegsloot terecht kwam. De bestuurder «vist er intijds af te springen en kwam er met den schrik af. De chauffeur van het motorrijtuig kon spoedig zijn reis voortzetten. Te Beverwijk. Gistermiddag, omstreeks 6 uur, had op den hoek van de Peperstraat en de Bree- straat een aanrijding plaats tusschen een autobus van M. en een personen-auto. Deze laatste kwam uit de Peperstraat rijden. Zij botste met zoodanige kracht tegen de auto- gus, dat er aanzienlijke schade werd aan gericht. De autobus kon haar weg vervol gen, doch de personenauto moest in dc na bije garage der Fa. Schuijt worden gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EEN AS GEBROKEN. Van de autobus „Petoma", rijdend van Beverwijk naar Haarlem, brak Woensdag avond een as zoodat de passagiers hun reis met een andere bus haar Haarlem moesten vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Woensdagmiddag half vier kwam op den Hoogen Duin en Daalschenweg te Bloemen daal een jongen van 16 jaar per fiets, terwijl een meisje per rijwiel in groote vaart van het Kopje kwam. Door de snelheid waarme de het meisje reed, kon het geen stuur hou den en reed den 16-jarigen jongen aan. Bei den vielen. Het meisie had geen letsel en was zoo vriendelijk weg te rijden. De jon gen had een enkel fractuur.- Dr. van Beuse- kom verleende de. eerste hulp waarna hij door hulp van de politie per tram naar Am sterdam werd vervoerdi In hotel,,De Landbouw" te Hoofddorp zal Zaterdag 28 Augustus a.s. wederom een vergadering worden gehouden van de leden der vereeniging van opstalhouders van den Haarlemmermcerpolder, in ver band met het besluit van het bestuur dien polder tot verhooging van de opstal rechten. waartegen met kracht wordt ge protesteerd. Maar wij vernemen, heeft men voor deze speciale bijeenkomst een spreker uitge- nocdigd en wel de heer Mr. Hagemeijer uit Haarlem. Verder £aJ worden besproken het geop perd denkbeeld cm fcij Gedeputeerde Sta ten gedaan te krijgen het verder afsluiten der verhoogde contracten stop te zetten tot nader onderzoek. Na veel wikken en wegen, langdurige debatten en uitgebreide discussie, besloot de gemeen'eraad vsn Zandvoort, gister avond als blijk van sympathie met- de tot staadkoming van het groot sportcomplex der Kennemer Golfclub, een subsidie van 15000 te verleenen; maar veie leden waren er tegen, dat voor deze 15030 door de gemeente een weg zou worden aangelegd. Dat wilde men liever aan de belanghebben den overlaten. Intusschen zullen B. en W. zich nog nader met het bestuur der Kennemer Golfclub verstaan over de wijze waarop deze subsi die van 15000 bet best kan worden be steed. Met het verleenen dezer subsidie, waar mede alle leden van den raad het reeds bij den aanvang der debatten feitelijk „au fond" geheel eens waren, heeft Zandvoorts gemeentebestuur een royale geste gesteld, die het, (ïoewel de gemeentefinanciën er niét zoo bijster rooskleurig voorstaan, tot eere strekt. De vroede vaderen der tweede badplaats van ons land hebben daarmede getoond met ruimen blik de belangen hunner gemeente te overzien. Want het moet toch een ge meentebestuur wel een lief duitje waard zijn om zulk een.complex binnen zijn grenzen te zien komen en vooral een badplaats als Zandvoort. Zandvoort heeft nu eenmaal reclame noodig en zonder reclame komt ze er niet. Van heinde en ver moeten de gasten gelokt worden, vooral uit het buitenland en die gasten zijn het meest welkom, die finan cieel het best gesitueerd zijn. Reclame is voor een badplaats brood- noodig en die reclame kan op verlerlei wijze geschieden. Zoo b.v. door een wan- delpier, in welk bezit Zandvoort zich heelaas niet kan verheugen, verder door amusementen, theaters; dat alles maakt het verblijf in zülk een gemeente voor de be zoekers aangenaam en last not least de sportterreinen. Sport is tegenwoordig de 'eiSch van den modernen tijd en hoe meer sportvelden zich in een badplaats concentreeren des te meer ondervindt de gemeente de voordeelen van iinancxëelen aard, daarvan, En nu is het toch van genoeg bekendheid, dat het golfspel juist cioor de financieel beter gesitueerden beoefend wordt en zou dan een gemeentebestuur zich niet gelukkig kunnen prijzen een complex golfbanen bin- De marsch van het 13e Regiment Infan terie. Een onderzoek door generaal De Quay. De tuinders aan den Langendijk in moev lijkheden. Een wagon bloemkool voor 10. Onze toenemende eier-productie. Het export-surplus weer met 30 pCt. toegeno men. De reis van de K. 13. De luchtvaarttentoonstelling te Scheve. ningen. Wijziging Lager Onderwijswet 1920. Spanje niet tegen den Duitsdien vasten zeteL De daders van den eanslag op den trein BerlijnKeulen (drie jeugdige bandieten) gearresteerd. Dr. Man aan i» Waarschuwing van Duitsche nationalisten. Cook vraagt onderhandelingen. Mexicaansche pelgrims bij den Paan In Griekenland komt een tijdelijke re geering tot de verkiezing in October. (Zie verder Laatste nieuws). Barometerstand 9 uur v.m., 7.65 achteruit^ OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op, Dc lantaarns mekten morgen worden opgestoken om 8.29. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildl Naar waarnemingen, in den morgen van 26 Augustus. Hoogste Barometerstand 769,0 m.M. te Valencia. Laagste Barometerstand 744.1 m. M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Augustus: Zwakke tot matige W. tot N. wind, half tot zwtfar bewolkt. Mogelijk nog eenige re gen of onweersbuien; weinig verandering in temperatuur. het ruimschoots een vergoeding van gelde- lijken aard zal afwerpen. En dan zijn er nog menschen, die klagen, dat, waaneer de golfbanen er zouden komen, het auto-verkeer nog drukker in Zandvoort zal worden en dat er steeds meer auto s door de badplaats zullen komen te rijden, die „niets als stof en stank in Zandvoort achter laten." Dezulken zou men den raad kunnen geven, pogingen in het werk te stel len om gedaan te krijgen, dat aan alle toe gangswegen van Zandvoort borden geplaatst worden met het opschrift: „Verboden in ta rijden." Dan kan Zandvoort den geheelen dag i» diepen rust gehuld blijven. nen de grenzen van zijn gebied te zien ve> rijzen? Als straks de banen der Kennemer Golf club gereed zijn en de groote matches nemen een aanvang, dan krijgt Zandvoort een internationale reputatie. Van heinde en vet zullen de bezoekers komen en door dat drukke bezoek eenerzijds, door de baten der leges anderzijds zoowel als door de reclame, zal Zandvoort menig voordeel van zulk een stichting zich zien toevloeien. En zoo iets mag een gemeentebestuur wel een finan cieel ober waard zijn; eigenlijk een finan- ciëel offer dat zal blijken binnen aizien- baren tijd geen offer te zijn geweest, daas Voor vijftig jaar werd door den he*. Smits, den vader van den tegenwoordigen eigenaai, de varkensslagerij aan den Kruis weg 38, opgericht. Daar de familie, dooi het heuglijke feit niet ruchtbaar te maken, van alle uiterlijke feestviering heeft afge zien. zal het feest alleen in huiselijkcn kring worden gevierd. Hollebrands, Brouwerskade 85, zwarte poes. Kennel Fauna. M. v. Niekerk, Bak kerstraat 48, grijze poes, Kennel Fauna. Lin- dema, Kleine Houtstraat 114, grijze poes. Kennel Fauna, de Leeuww, W, Heerenstr. 8,zw. witte poes, Kennel Fauna. Jansen, Scheepmakersdijk 61, zakkam in étui. C. Keizer, M. v. Heemskerkstraat (St. Joannes de Deo) knipmes. A v. Baler., Nagtzaam- straat 12, portemonnaie m. L T. Luikel, de Clerqstraat 103, portefeuille met foto's. B. v. Deursen, Ged. Oudegracht 107, pak bloe men. N. Heiblok, Slachthuisstr. 5rd„ rij- wielbel.merk. M. Helder. Mcrovingenstr. 35, idem. J. A v. Kessel, Anthoniestr, 67, id. P. de Jager, Delftstraat 25zw., idem. A. Ooms, Kinderhuisvcst 21, sjaal. Kat, Gael- straat la, dasspeld. P. G. Petersen, Z. Brou- wersstr. 28, damestaschje met zakdoek. T. Spoor, Hooimarkt 13, raket en bal De „Staatscourant" bevat de statuten van het Haarlem s Gemengd Koor, alhier, Onze stadgenoot, de heer W. Huizinga, is benoemd als le violist bij het muziek corps aan boord Man een der schepen dei HolL Amerika-lijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1