STADSNIEUWS. m Nieuwe vormen. 28 Augustus i Baarlemsche Processie naar Kevelaar. Bnltengew. Lager Onderwijs te Haarlem. Voornaamste Nieuw* Vrijdag 27 Augustus 1926*# 50ste Jaargang No. 16338 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blao Agenda Ongeluk. Diefstal. DOODELIJK ONGELUK. Door een sneltrein gegrepen en gedood. De tentoc nstelling van Handel Nijverheid en Landbou^v te Heemstede Loting Nationale Militie. Het oude mannen- en vrouwen gasthuis te Zandvoort. Eerste steenlegging in „Plan Noord" te Zandvoort. De vernieuwde Schouwburg aan den Jansweg. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No, 5970. Advertentien 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën fusschen den tekst, als ingezonden meöedeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. n f Qflftn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f JCfl bij een ongeval mei f OCfl bij verlies van een hand. fjOC bij verlies van een fCQ bij 'n breuk v-n '°^v n I 3000. erlies van beide armen, beide beenen of beide oortenl 3U." doodelijken afloop 1 een voet of een oo^ duim of wnsvmger 1 <*U. been of arm, verlies v. een andere vinger. Op den Duitschen Katholiekendag, deze week te Bfeslau gehouden, zijn vele mooie woorden gesproken, vele oude waarheden in een nieuw licht gesteld. Op één belangrijke uitspraak, n.m. omtrent de noodzakelijkheid voor de Duitsche Katholieken, om als poli tieke partij in de toekomst samen te gaan met andere politieke partijen, welke op den grondslag van den godsdienst en de erken ning van God in het openbaar leven staan, vestigden wij dezer dagen al reeds ter loops de aandacht.Hier kunnen wij, Roomschen van Nederland, met een rijke traditie en een jarenlang voorbeeld onzen Duitscken broe ders behartigenswaardige lessen geven. In de slotvergadering is nóg een belang wekkend woiord gesproken, dat ook voor ons, Nederlandsche Katholieken, van groot belang :s. De sluitingsrede werd gehouden door graai Lerchenfeld, de Duitsche gezant te Weenen. De telegrammen hebben in het kort gemeld dat deze spreker wees op de noodzakelijk heid voor ons tegenwoordig geslacht, om in te zien, dat wij in het verleden ons te veel, dat wil zeggen te eenzijdig met liefdewerken en te weinig met de oplossing der sociale problemen hebben ingelaten. Ook deze opmerking is niet fonkelnieuw. Toch kan het zijn nut hebben baar in het kort uit te werken. Het verwijt van graaf Lerchenfeld zal, ze ker in Duitschland, menig katholiek vreemd n de ooren geklonken hebben. Had de ka tholieke Rijkskanselier, dr. Marx, nog niet even te voren gewezen op de schitterende prestaties van het Duitsche volk in het al gemeen en van de Katholieke Centrumpartij n het bijzonder, op sociaal terrein? Wij Duit- schers, zei de Duitsche premier met trotsch, staan met onze sociale wetgeving al jaren lang aan de spits der volkeren. Wij, Duitsche Katholieken, hadden vóór den oorlog in on zen „Volksverein", met zijn 800.000 thans nog 500.000 tellende leden, een zeldzaam groot- sche sociale organisatie. Hoe kan daartegen over dan het verwijt worden gemaakt, dat zulk een volk zich te weinig met de oplos sing der sociale problemen heeft ingelaten? Toch is de opmerking van graaf Lerchen feld juist en slaat niet enkel op de Duit sche Katholieken, evenzeer op ons. Zijn ver gelijking tusschen de belangstelling voor de liefdewerken van vroeger en sociale voorzorg van thans is treffend juist, 't Gaat niet om den omvang, maar om den geejt, liet gaat niet om het aantal sociale wetten en maat regelen, om het getal werknemers, samenge bracht in vakorganisaties; het gaat om de wijze, waarop die sociale maatregelen tol stand komen en den geest, waarin zij wor den uitgevoerd; om de sfeer, waarin de so ciale organisaties moeten leven. Vorige eeuwen hebben zich gekenmerkt door edele daden van chantas en vromen godsdienstzin. Door de mildheid en naasten liefde van vermogende geloofsgenooten zagen wij rusthuizen voor ouden van dagen, in richtingen voor weezen, gasthuizen voor zie ken verrijzen, terwijl voor den bouw van scholen en kerken, voor de geloofsprediking in heidensche landen het geld immer ruim vloeide. Ontelbaar zijn de monumenten, welke van dien edelen zin nog in onze dagen ge tuigen. Evenmin als van de Duitsche zal ooit van de Nederlandsche Katholieken kunner. worden getuigd, dat zij in het verleden te weinig deden aan charitatieven arbeid, Maar andere tijden vragen andere werk methoden. De bijzondere school vraagt, bij de financieele gelijkstelling met de open bare, niet meer van ons die financieele offers als in het verleden; ouderdoms- en invali diteitsverzekering, armenzorg, werkloozen- endersteuning van staats- en gemeentewege geleid, dringt de particuliere hulp hoe lan ger hoe meer op zij. Die feiten hebben wij te aanvaarden. Het gaat niet aan te zeggen: ik vind nu op mijn belastingbiljet terug, wat mijn grootvader vrijwillig gaf. Want kwijten van zijn schuld aan den fiscus geeft geen speciale verdiensten voor den Hemel, hier is van of fervaardigheid en naastenliefde geen sprake. Daarom kon graaf Lerchenfeld veilig be weren, dat wij nog te veel vast zitten aan de oude methoden van liefdewerken als uitslui tende vorm van beoefening der naastenliefde en te weinig oog hebben voor den nieuwen vorm: de oplossing der sociale problemen. Deze laatste eischt niet van ons het storten van een som gelds in een stichtingsfonds voor een hofje van ouden van dagen; het lega- teeren aan gast- en weeshuizen of het be sturen van liefdadige inrichtingen, maar het zoeken naar nieuwe middelen om de groote, onbemiddelde massa, een menschwaardig be staan en een beetje levensvreugde te ver schaffen, En de encyclieken van Leo XII! hebben ons daarbij al jaren geleden den weg gewezen. Is het verwijt van graaf Lerchenfeld te scherp, dat wij, Katholieken van de 20ste eeuw, in dit opzicht een tekort hebben te genover ons charitatief voorgeslacht? Voor allen, die nog werkeloos en sceptisch staan tegenover alle pogingen om de christe lijke solidariteit in de maatschappij tot gel ding te brengen, ligt hier rijke stof tot overweging! „Sociëteit ,,St. Bavo". Vioolonderwijs 3 uur „Geel Wit" 5 uur Ge wone zittingen 7 uur. St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur, ,Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. 'heater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Heine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen straat 36. van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 95412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis- jeg. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde- Ifrigsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marlhavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10. uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche - meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. >TElisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrictcitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bii (teen gehoor 10392). Aan allen, die met onze Processie naar Kevelaar op Dinsdag 7 September willen 'meegaan, wordt bij deze medegedeeld, dat de verkoop van kaarten, Donderdag 2 September, onherroepelijk eindigt. De ondervinding toont aan, dat elk jaar tientallen menschen tclaat zijn met hun be sluit om mee te gaan. De reden, waarom de uiterste termijn van kaartenverkoop op Donderdag 2 September wordt gesteld, ligt in de groote moeilijk heden, die wij hebben met het legaliseeren van de namenlijsten. In elke gemeente, waaruit deelnemers komen, moet de lijst geteekend worden door den burgemeester dier gemeente. Deze lijsten moeten vervolgens geviseerd en ge teekend worden door den Commissaris der Koningin. Het zal dus iedereen duidelijk zijn, dat daarmede enkele dagen verloopen en dat de waarschuwing om zich zoo spoedig mogelijk van kaarten te voorzien, hooge ernst is. Aldus uiterlijk tot en met Donderdag 2 September zijn de kaarten voor de reis verkrijgbaar bij de Broedermeesters. Men leze ook aandachtig de adverentie in de N. Haarlemsche Courant van vandaag. P. J. P. REIJNENBERG, O.F.M. Directeur der Processie. 1. HET DAGONDERWIJS. Tot voor honderd jaren werden de ab- normalen voor den Staat en de Kerk als hinderlijk en schadelijk aangemerkt. Ver stand en gevoel voor een juiste behande ling ontbraken en slechts langzaam aan ont waakte in warmvoelende harten het mee gevoel. Het was dan ook een groote schrede in de beschaving vooruit, toen men de ab- normalen van de straat opnam, om ze afge zonderd van de gemeenschap te verplegen. Dokter Itard is de man, die het eerst in Frankrijk aangetoond heeft, dat tot een zekere grens, de opvoeding van idioten en zwakzinnigen mogelijk is. Het is voor namelijk aan zijn werken te danken, dat er in dat land verschillende instituten opge richt werden, die zich het lot van de gees telijk misdeelde jeugd aantrokken. Aan een dezer inrichtingen werkte Dr. Eduard Sé- guin, de man, die meer dan 40 jaar in Europa en Amerika gewerkt heeft aan de verheffing van het abnormale kind. Deze beweging sloeg over naar Duitschland en België en het was de Congregatie der Broe ders van Liefde in het St. Amandusgesticht, welke in 1853 de verzorging der misdeelden in België op zich nam. Dit land is zoowel in de verzorging der zwakzinnigen, als in de opleiding der leerkrachten ons land ver voor. Na een binnenkort aan dit land te brengen bezoek, hoop ik u van de daar bereikte resultaten meer te vertellen. In ons land dateert het Buitengewoon Onderwijs van 1892, en werkte men eerst met: „Maak alles aanschouwelijk", daar men meende, door langzamer tempo dan bij het Gewoon Lager Onderwijs, de zwakzinnigen te kunnen ontwikkelen. Gelukkig is men gaan inzien, dat niet in de lengte, doch in de diepte gewerkt moet worden, daar het zwakzinnige kind zoowel kwantitatief als kwalitatief misdeeld is en dat hierop de methode gericht moet zijn, de gansche school door. t Doch daarvoor is het noodig, dat men de beschikking heeft, over een corps leerkrach ten, dat door aparte opleiding voor deze mooie taak geschikt gemaakt is. En daaraan ontbreekt het in ons vader land nog. Het was de helaas te vroeg ontslapen Haarlemsche collega S. Hiemstra, die in 1920 in eenige belangrijke artikelen, daarop de aandacht vestigde. Doch bepalen we ons nu tot het Haar lemsche Buitengewoon Onderwijs. Het was in 1909 dat hier de Ie Buiten gewone School Hoofd de heer L. Broek huizen geopend werd. Zeer klein begonnen, groeide ze al spoe dig uit tot volledige school, terwijl in 1923 een 2e Buitengewone School Hoofd de F. A. v. Riet in de van Zompclslraat volgde en in 1925 een R.K. Buitengewone School Hoofd de heer B. Schaap in de Witte Heerenstraat. En door het gebrek aan idiolengestich- ten èn door een ministerieele aanschrijving 1910 moesten deze scholen een ver zamelplaats zijn van alle graden van zwak zinnigheid. Vooral voor middelgroote steden, zooals Haarlem, is het daardoor zwaar, zoo niet te zwaar werken. Ook hierin komt ons land achteraan Duitschland schonk na een goede gestichts verzorging haar aandacht aan de zwakzin nigen. Daar bleek dat in de gestichten op voedbare zwakzinnigen waren. Voor hen bouwde men scholen, terwijl de zwaardere gevallen in den regel in de gestichten hieven. In ons land, met onvoldoende gestijhts- verpleging, bouwde men Buitengewone Scholen, waar ook de zwaardere gevallen ondergebracht werden. Zij, die tusschen Haarlem en Duitsche plaatsen zoo gaarne vergelijkingen maken, omtrent het procent zwakzinnigen, mogen met deze zoo zeer verschillende wijze van plaatsing wel rekening houden. Werken de debiele kinderen in de klas sen der normalen remmend en storend, het zelfde bleek het geval te zijn op de Bui tengewone School, waar de zwaardere ge vallen imbecilen tusschen de debie len inzaten. Zeer verklaarbaar was het dan ook, dat men in 1916 te Haarlem er toe overging om de imbecilen in een aparte klasse bezinkingsklasse te vereenigen. \'oor deze groep van kinderen, later uitgebreid tot de debielen en de normale kleuters van 3 tot 6 jaar ontstond een nieuw systeem van leermiddelen: Elementaire Verstandsoela- ningen genaamd. Het Buitengewoon Onderwijs verkeert in de meeste plaatsen van ons land nog in een embryonalen toestand, zoodat hel fiifjtal kinderen op dergelijke scholen nog gering is. Hoe langer dit soort onderwijs bestaat, hoe meer het procent ten slotte zal stijgen, door betere organisatie, juistere plaatsing der scholenetc. De cijfers der Haarlemsche Buitengewone Scholen wijzen dit wel uit. Bedroeg in 1921 het aantal leerlingen 144, in 1925 was dit reeds gestegen tot 224, terwijl vóór de stad Haarlem in 1921 van de schoolgaande kinderen 1.25 pet. op de Buitengewone School was, was dit in 1925 reeds 1.75 pet. Bij de doorwerking van de nieuwe tak van dienst Nazorg 2ullen vele ouders, die nu nog afkeering tegenover dit onder wijs staan, hun kinderen, er heen sturen, opdat ook de latere verzorging in goede handen kome. Bij het invoeren van de wijze van aangif te, zooals o.g. in zijn Rapport 5 onder zoek oud 1.1. der Lagere Scholen en den Raad van Haarlem 6 Augustus '25 aange boden, adviseerde, zal er een beter over zicht verkregen worden van het aantal zwakzinnigen, wat wederom groei met zich brengt. Bij het opheffen van het z.g.n. „Stop wetje" zal het R.K. Buitengew, Onderw. zich eveneens kunnen ontwikkelen. Bij de verplaatsing van school no. 1 v. B. O. naar het Prinsenbolwerk en van school no. 2 naar de Twijnderslaan en in betere gebouwen, kan op verdere groei gerekend worden. En waar het o.g. bekend is, dat niet alle zwakzinnigen van de Lagere Scholen de Buitengewone Scholen bezoeken, zoo is het zeker niet te boud gesproken, als er ver wacht wordt, dat binnen enkele jaren dit procent voor de stad Haarlem 2 zal be dragen. De grootste groei voor het Haarlemsche Buitengewoon Onderwijs zit echter in de buitengemeenten. Bedroeg het aantal leer lingen uit andere plaatsen in 1921 slechts 6, op heden is dit aantal, dank zij het au- tobusverkeer, reeds gestegen tot 52, ter wijl bij goede plaatsing der scholen een verdere groei niet uit zal blijven. Immers op heden is het procent „buiten- leerlingen" slechts 54, zoodat daar de groo te toekomstige groei van het B. O. ligt. Binnen enkele jaren zal men te Haarlem dus kunnen rekenen op 3 volledige Buiten gewone Scholen en zal de tijd daar zijn, cm de imbecillen in een apatre school onder te brengen. Men trekt derhalve onjuiste conclusies, als men 50.000 inwoners uit andere plaat sen, waar het Buitengewoon Onderwijs nog niet goed doorgedrongen is, bij de 80.000 inwoners van Haarlem voegt, om daardoor te bewijzen, dat het procent 1.77 is. Men gaat dan van een te laag procent uit en begaat de fout, om deze zaak niet te be zien voor de stad Haarlem en de omgeving afzonderlijk. Gelukkig is de tijd reeds ver, dat men de Buitengewone Scholen voor: „gekkenscho- len" uitmaakte, hoewel er nog steeds mis verstand bestaat. Zoo vernam o.g. dezer dagen nog van een hoofd eener school, dat hij de me'ening toegedaan was, dat men, na eenige jaren bij het B. O. werkzaam ge weest te zijn, voor het Gewoon Onderwijs niet meer deugde. Het tegendeel is waar. Immers door een studie van het misdeelde kind, dat zijn tekortkomingen en fouten voor ons bloot legt, zal men het normale kind beter begrijpen. Al rijn we met dit onderwijs nog niet, waar we hopen te komen, Haarlem kan trotsch zijn op haar drie scholen voor Bui tengewoon Onderwijs en de Wethouder van Onderwijs, benevens de geheele Raad, ver dienen onze dank, dat zij dit jonge onderwijs de gelegenheid geven, om zich rustig te ontwikkelen. Heemstede. H. P. SCHUYT. Een zoon van den landbouwer Jb. v. d. Pol, op den IJweg, had het ongeluk, toen hij den motor van een dorschmachine op gang j wilde brengen, dat de slinger terugsloeg en niet zooveel kracht tegen zijn arm kwam, dat hij hierbij een polsbreuk opliep. Een zeer brutale diefstal heeft plaats gehad bii den heer M. Franken, aan den Lijnderdijk 134. Terwijl er niemand thuis was, heeft men uit een portefeuille, die in de voorkamer in een kast was opgeborgen, 110 aan bankpapier ontvreemd. Blijkbaar is de dief tamelijk goed met de situatie' op de hoogte geweest, want men vermoedt dat de deur is geopend met den huissleutel, die mej. F., ajs zij van huis gaat, in de broek steekt, die in de schuur hangt. Onmiddellijk is van dezen diefstal aangifte gedaan bij de politie en alhoewel deze direct ijverige pogingen in het werk stelde, schijnt het nog niet tot succes te hebben geleid. Voor den heer Franken, die een oppassend Werkman is en dit geld met vlijt en spaar zaamheid bij elkaar gekregen had, om hier mede zijn aardappelenland te betalen en verder voor den wintertijd bestemd had bij geval van werkloosheid, is dit een zeer groote tegenvaller. Gisterenmiddag drie uur, is bij de viaduct van den Oudeweg, de 27-iarige spoorweg arbeider C. v. Daatselaar, wonende Pieter Vlamingstraat 52 te Amsterdam, door een sneltrein gegrepen en gedood. V. D. was werkzaam op de rails van het middelste spoor, waar hij ijzer roestvrij maakte. Op een stellage onder het viaduct, waren drie andere spoorwegarbeiders bezig. De" verongelukte arbeider was tevens be last met de zorg voor de veiligheid der drie anderen en moest hen waarschuwen voor naderende treinen, daar zij af en toe hun hoofd boven de bng-moeten steken. Ver moedelijk is de aandacht van v. D. door zijn werk afgeleid en heeft hij niet den sneltrein, die om 2.50 uur van Haarlem naar Amster dam vertrekt,'zien naderen. 1 erwijl de trein passeerde, zagen de arbeiders op de stellage, een pet vallen. Zoodra de sneltrein voorbij was, klommen de arbeiders naar boven en zagen op den spoorweg, tusschen de rails van het middel ste spoor, v. D. liggen; zijn linkerarm was gewond en zijn hoofd zwaar verminkt. De levensgeesten waren reeds geweken. Het lijk wérd per ziekenauto naar het St. Elisa- betbsgasthuis vervoerd. De overledene was gehuwd en vader van 1 kind. In aansluiting op hetgeen wij reeds gisteren meldden omtrent bovengenoemde tentoon stelling, kunnen wij nog mededeelen, dat de Ha-Nij-La thans zonder eenigen twijfel een succes belooft te worden. Alle voorteekenen wijzen in die richting. Niet minder dan 117 stands worden bezet door voorname firma's uit Heemstede, uit Haarlem en verder uit alle deelen van het land. Het schijnt niet meer mogelijk nog sollici tanten naar expositieruimte tevreden te stel len daar gevreesd wordt, dat, indien nog meer stands worden toegewezen de ruimte op het terrein te klein zou worden, om rus tige bezichtiging van het geexposeerde te waarborgen, Uit de namen van degenen, die thans als occupeerders van stands bekend zijn blijkt, dat de Ha-Nij-La vertegenwoordigers van den handel, van de industrie en van de la"nd- bouw bijeenbrengt, die allen tezamen een groote verscheidenheid interessante artikelen ter bezichtiging bieden. Terwijl verwacht kan worden ,dat de handel en de industrie naast practische verbruiksartikelen vooral veel luxe-artikelen zullen vertoonen, wijst alles erop, dat de afdëeling Land- en Tuin bouw zal worden bezet met inzendingen, be staande uit moderne machines, apparaten, enz. Zooals reeds werd medegedeeld zullen o.m. geheele bedrijven in werking zijn te zien op de Heemsteedsche tentoonstelling. Het is te verwachten dat ook de stal met koeien, die op gezette tijden (welke nader bekend zullen worden gemaakt) electrisch gemolken worden, een bijzondere attractie zal vormen. Ook het programma, waarin behalve de lijst der deelnemers, de programma's der concer ten, welke op het tentoonstellingsterrein zullen worden gegeven, worden afgedrukt, zal op zichzelf een attractie wormen, omdat erin voorkomen een aantal prijsvragen, waar aan de deelname vrij is voor iederen bezoe ker. De expositie zal gehouden worden op een terrein aan de Middenlaan bij de Blauwe Brug, en wel in tenten, waarvan de grootste pl.m. 1000 M2 voor de afd. Handel en Nijver heid, en een tent van plm. 400 M2 voor de zuivèlmachines. Bovendien worden op het terrein de landbouwtractors enz. in de open lucht opgesteld. Daar een en ander door zijn 117 inzendin gen een veelomvattend werk vereischt, zijn er verschillende commissies gevormd, waar van de hoofdcommissie bestaat uit de heeren G. H. Rotteveel, P. N, L. Tummers, H. H. Schouten, W. E. Robhemond en F. van Zijl. Ook voor de Landbouwafdeeling is een sub-commissie gevormd Als attractie wordt o.a. een festival gehou den cloor 14 muziekcorpsen van Heemstede en elders, voor welk festival eveneens een sub-commissie werd geïnstalleerd. De uitslag der Donderdagmiddag gehou den loting, voor de Nationale Militie te Haarlem, is als volgt: H. C. Sala 378; S. Schaap 33; W. E. van Schagen 467; B. van Schaik 334; J. Schee- lings 437; P. Scbeffer 40; H. Schenken 128; J. J. Schilham 332; H. Schmitz 532; W. F. Schoenmaker 76; M. A, J. Scholten 537; S, P. v. Schooten 193; K. J. Schornagel 95; P. Schouten 464; P. Th. Schouten 265; N. A. Schouw 189; J. H. Schreuder 65; J. H. Schui- lenga 528; J. Schuitemaker 218; J. Schuite maker 26; E. Schulpzand 20; H. J. Schutte 98; W. v. d. Schuur 290; J. A. L. Schwip- pert 501; J. M. G. v. Seggelen 244; J. Chr. Selier 212; C. J. Serné 593: C. P. Severijnse 90; E. F. Severijnse 278; D. Sibie 346; J. G. J. Siepkes 85; G. Sieraad 592; J. Silvis 245; Chr. Smink 68; J. F. Smit 273; P, H. Smit Na jarenlang tot tehuis voor verschillende ouden van dagen te hebben gediend, zal het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis te Zand voort ontruimd worden, daar een ander huis voor de oudjes door de gemeente is aange kocht. 28; F'. Smits 246; J. G. Chr. Smits 457; P. Smits 60; W. Smolders 171; J. Snoek 420; P. H. Snoek 28; C. Fr, Snijder 126; J. Ch. Sonnemans 34; J. Fr. Spanjaard 55; P. v. d. Spek 583; W. H. Spruyt 367; M. A. Stad- man 114; H. Chr. Stam 511; J. P. A. Stap horst 237; M. C. G. Stark 177; C. J. M. Sta- venuiter 183; E. Steenborg 483; Th. Stege- man 500; J. v. d. Steur 417; A. F. J. Stevens 322; J. L. J. Stevens 450; P. J. v. d. Steijle 339; H. C. Stoffers 327; P. S. Stokman 527; J. Ph. Stol 178; J. J. Stuurman 150; G. A. Suman 399; P. Suurendonk 422; G. Suuren- donk 172; H. K. F. Swart 432; P. G. Sweerts 298; W. Sijpestijn 305; J. J. Taleboom 372; J. P. Teeuwen 318; H. J. Termets 358; C. N. G. Terstal 584; J. Terstal 341; H. X. M. Tho-s meer 163; A. J. Thoolen 235; W. Treffers 417; J. v. d. Vecht 50; S. v. Veen 148; D. W. Veenhof 498; A. Veénstra 154; J. J. Veenstra 156; L. Veerman 575; A. v. d. Veldt 233; C. J. v. d. Veldt 67; P, v. Veller 231; R. Venema 72; A. J. Vennik 84; H. Ver beek 566; J. A. Verhagen 205; B. Vermee- ren 591; G. W. Vermolen 49: L. J. Verput- ten 317; L. J. Versteeg 83; J. M. P. J. Ver stegen 577; P. Versterre 455 Z. Verwaal 384; F. C. Verzeilberg 9; C. Vester 576; J. A. Viergever 510; B. Visser 215; C. Visser 559; J. Visser 476; H. J. Voetelink 283; J. Voe- tel ïck 280; J. P. de Vogel 164; J. P. de Vogel 395; E. v. Voolen 6; E. v. Voolen 355; A. Vos 210; J. H. Vos 257; W. H. A. de Vos 596; C, A. Voss 413; J. H. Vreem 224; G. de Vries 199; J. S. de Vries 226; J. de Vries 12; M. H. A. de Vries 597; R. de Vries 253; S. T. de Vries 56; P. G. Vroom 112; A. Vrugl 108: J. A. Vrugt 470; P. A. Wajer 486; J. M. Walker 134; J. v. d. Water 4; B. V. d. Weegh 99; A. v. d. Weele 352; W. Weener 382; Chr. A. WenningerMulder 475; H. H. H. v. d. Werff 229; G. C. Westendorp 391; A. H. W. Westerveld 598; H. Westerveld 258; R. We ver 165; A. J. Weyburg 184; A. M de Wil de 487; A. A. Willems 400; S. A. Winnubst 17; J. B. v, Winsen 587; H. Wisker 568; P. Wit 393; J. M. Witkamp 118; Ph. Wolterson 135; J. W. F. v. Wort 343; J. v. Wort 94; D, G. v. Wijngaarden 92; A. A. Wijnstroom 452; A. J. Wijsman 296; A. A. B. Wijsman 439; H. J. v.'Zanten 225; D. Zeilmaker 251; J. v. Zilt 493; D. H. Zoet 1; G. J. Zomer dijk 82; G. J. J. Zonneveld 133; H. D. Zui- dam 499; D. Zwaanswijk 389; A. W. Zwar ter 96; A. Zwenner 405; F. van Zijp 403. Gisterenmiddag heeft in „Plan Noord" te Zandvoort de eerste steenlegging plaats gehad van het nieuwe blok woonhuizen van de bouwvereeniging „E.M.M." De heer Van der Moolen heette de genoo- digden van harte welkom. Hij prees de mede werking van het gemeentebestuur, zoodat de bouw spoediger kon uitgevoerd worden, dan een vorige maal. Burgemeester van Alphen hoopte, dat waar alle waarborgen voor goede uitvoering er waren, ook de geest van tevredenheid bij de arbeiders in deze woningen zou huizen. Er zouden moeilijke tijden komen, maar hij hoopte, dat geen werkvrees den arbeidefc zou terughouden, «m werk te gaan zoeken in de omgeving en dat gebroken werd met het lanterfanten, zooals een groep, die steeds alleen op gemeentehulp schijnt te rekenen. Nadat de eerste steen gelegd was, dankte de heer van de Moolen voor de betoonde belangstelling. Aanwezig waren o. a. de heeren Zwaan als commissaris en de heer Jell erna, secretaris, Siegers, wethouder en de opzichter Jansen, Fokkens en Slagveld. Zooals bekend, is de exploitatie van den schouwburg aan den Jansweg overgenomen door den heer Joh. Kaart, in tooneelkringen wel bekend, Vroeger was hij verbonden aan „De Speeldoos". Om succes te kunnen behalen met exploi tatie, begreep de heer Kaart, dat allereerst noodig was een vernieuwing van den schouw burg, welke een der eerste eischen was. Deze vernieuwing is met groote energie aangepakt en thans voleindigd zoodat hedenavond de verjongde schouwburg geopend kan worden, zij het ook met een voorstelling voor genoo- aigden. De heropening van den geheel ver fraaiden schouwburg vindt dan ook in in- tiemen kring plaats. De verbeteringen, welke zijn aangebracht, zijn zoo veelvuldig, dat een opsomming bijna niet mogelijk is. De ouderwetsche voorgevel is geheel vernieuwd, in modernen stijl, waai - door het gebouw onder één kroonlijst is ge komen. Heeft het extérieur daarmede een bij zondere verbetering ondergaan, over de ver anderingen, aan het intérieur aangebracht, staat men nog meer verbaasd en de architect, de heer I. van Campen, en de uitvoerder, de heer J.B. Kroon van Diest, verdienen lof voor deze vernieuwing, welke in slechts 4 week is tot stand gebracht. De ingang van den schouwburg, waartoe voortaan alle deuren geopend zullen worden, is geheel veranderd. Het plaatskaartenbureau is verplaatst, waardoor men een ruimer entrée heeft verkregen. De vloer der ha 1 is met een fraai tapijt belegd, terwijl de hal zelf geheel nieuw in de verf is gezet. Aparte toegangen, De omzet onzer groenten- en iruitvei- lingen. In 1925 ruim 18 proc. grooter dan in 1924. Onderwijs aan de niet-leerplichtige jcugtv Wetsvoorstel tot betere regeling te wachten. Nederlandsch sportvliegtuig verongelukt, De twee inzittenden gedood. Kondylis heeft een kabinet gevortnét, waarin hij zeli oorlog en marine heeit. Ge ruchten over een tegenrevolutie in Grier kenland. Weinig hoop op spoedige bijlcgging van het geschil in de Britsche mijnnijverheidj botsingen te Lancashire. Ernstig mijnongeluk in Pensylvania. Doodelijke ongelukken bij de motorwedr strijden te Boulogne. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand. 9 uur v.m., 7.73 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 8.27. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Augustus. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Valencia. Laagste Barometerstand 749.8 m-M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Augustus: Matige tot zwakke, W tot N. later ver anderlijke wind; meest licht tot half be- wolkt; waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. zijn gekomen naar de verschillende rangen De ouderwetsche closets en garderobe zijn vervangen door moderne inrichtingen en deze verbetering mag als een der beste genoemd worden. Voor de hal zal voortaan het rookverbod streng gehandhaafd worden ook voor beslo ten gezelschappen. De schouwburgzaal zelf heeft een algeheele gedaanteverwisseling ondergaan. De paden der zaal zijn met fraaie loopers belegd, de op stapjes in de loges zijn uitgebroken en gelijk vloers gemaakt, het meubilair is vernieuwd, een nieuwe electrische verlichting is aange bracht. Deze laatste, volgens ontwerp van den heer Kok te Rotterdam aangelegd dooi de fa. G. Bakkenhoven en Zoon, doet het uitstekend. Zij is in haren aanleg fijn en zorg vuldig, terwijl extra aangestipt mag worden de verlichting, aangebracht in de loges en hoo- ger gelegen rangen, welke verlichting tot Of heden er ontbrak. Ook het tooneel zelf heeft de|zoozeer nood zakelijke verbeteringen ondergaan onder lei ding van den heer W. de Maaré, uit Utrecht. Zoo zijn nu de te bouwen kamers op het too neel verdeeld in wat men noemt heele, halve en kwart vakken, waardoor het mogelij ki^ de kamers niet meer uitsluitend recht te bou wen. De lichtinstallatie is hier geheel gewij zigd en door het aanbrengen van een gepaten teerde uitvinding van den heer Kok kunnen de acteurs nu zelf tegelijkertijd het ontsteken en dooven der kroon- en voetlichten regelen. Na den grooten schouwburg te Rotterdam is deze nu de eerste, welke deze uitvinding in practijk gebracht heeft. Ook is aangebracht een installatie voor de zgn, driekleuren-licht-effecten en voor dag- en avondlicht. Twee schijnwerpers van 300C kaars sterkte worden aangebracht voor het verkrijgen van zon- en maaneffecten, evenals een bliksem-schakelaar. Voortaan kunnen de lichten ook langzaam gedoofd worden. Ach ter op het tooneel is een groote brandvrij* cabine. De kleedkamers voor de acteurs en actri ces zijn mede geheel vernieuwd, zoo gezel- lig-intiem mogelijk ingericht en van stroo- mend water voorzien. Boven is ook de niet-rookfoyer ofwel dames- ftyer in gebouwd, knusjes ingericht, van aar dige meubelen voorzien, terwijl er een bloem» versiering is aangebracht, welke gestadig ver nieuwd zal worden. Een leuk, gezellig zaaltje is het, waarin de bezoekers gaarne zullen ver toeven. Portretten van bekende tooneelspe- lers sieren de wanden. Op deze verdieping zijn ot't nieuwe garde- robe's en moderne toilette a gebracht en de directeurskamer, welke me-t keurig in orde is gemaakt. De houten vloer der gang, welke leidt naar het tooneel, is door een steenen vloer ver vangen,'wat een prettiger en meer hygiënisch aanzien geeft. De geheele schouwburg is verder nieuw in de verf gezet door de N.V. „Ripperda." De rookfoyer beneden heeft een gezellig aanzien gekregen, vooral te danken aan de keurige wandversiering en de kostbare lichtinstallatie. De Jansweg-schouwburg heeft nu werkelijk 'n schouwburg-aspect verkregen en als, wat in de bedoeling van de directeuren, de heeren Kaart en Muller, ligt, slechts goede tooneel- gezelschappen zullen optreden, die, naar wij hopen, voor eenieder genietbare stukken zullen opvoeren, zullen velen den weg naar dezen schouwburg, welke eenigszins in hei vergeetboek geraakt was, wel weer terugvia< den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1