«JAm-MEEP V erkeersonge vallen» De grensregeling van Haarlem Beter dan Goed: DE BESTE OE SPAABNEBANK St. Franciscus-Liefdewerk. De sluisbouw te IJmuiden. De wet op het Geelziek. Gewetensgeld. De feesten in het Bavo-Dorp. Personalia. Het inrij-verbod. Noord-HoHandsch Esperanto Propaganda-Comité. Gevonden Dieren en Voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. Serenade. Stedelijke Missie-actie. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. SCHOTEN. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. Nachtelijk familiedrama. Inbraak in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Het spoorwegongeluk by i Hannover. Uit Griekenland. Spanje's wenschen inzake T anger. Briand naar Geneve. Frankrijk en het Tanger probleem. Met een mes gestoken. Het mijnongeluk te Clymer. GEMENGD NIEUWS. Ongeval met doodeüjken afloop. ioo3/4 ioo3/4 563/4 172 172 1 290 3743 U 49Vé Wu Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. PARUS 7.20 1 35.— 66.80 66.80 kopenhagen 8.25 23.— 23— Geboren CLEMENTINE KUBATZ Emmaplein 12 Haarlem, 26 Aug. 1926. Zoetestraat 11. Ter viering van het 7de eeuwfeest van St. Franciscus dood houdt het S.F.L. ter dezer stede een driedaagsche oefening voor alle ouders der jongens-leden van het S.F.L. De opening heeft plaats Donderdag a.s. 2 September 's avonds 8 uur. Vervolgens een 2e bijeenkomst op Vrijdag 's avonds 8 uur en een laaTste op Zondag 's avonds half 8 d.o.v. De spreekbeurten worden gehouden door den WelEerw. Pater Philibertus Sweep uit het Minderbroedersklooster van Vorden. Het Franciscushuis is dan alleen toegankelijk voor de ouders onzer beschermelingen. Ook langs dezen weg noodigen wij die ouders dringend tot deze drie bijeenkomsten uit. Voor het maken van den toegang r.aar de nieuwe sluizen te IJmuiden, aldus de Tel., moet een gedeelte van de Noordpier hij het pantserfort worden opgeruimd en de fundeering daarvan worden opgebroken. Daartoe zal de groote stoomhijschkraan, die op de Zuidpier dienst doet, worden overgebracht naar de Noordpier. Dit zware werk de kraan weegt ruim 85 ton zal verricht worden met de groote bok van de Amsterdamsche Droogdok Mij, die het ge vaarte, bij stil weer zal overbrengen. Een koninklijk besluit is afgekondigd in de Staatscourant, waarbij het ten verkoop in voorraad hebben, vervoeren en verhan delen van door geelziek aangetaste bollen is verboden aldus schrijft het Kweekers blad. Deze maatregel wordt toegejuicht door elkeen, die het goed meent met d'e bloem bollencultuur. Hyacinthen, aangetast door het geelziek kunnen geruimen tijd op het oog gaaf en gezond blijven, terwijl de binnenste rokken, zoomede de nieuwe bloeiwijze geheel is verteerd. Juist in den tijd, dat de Hyacinthenbol- len verhandeld worden, zijn de bacteriën, die de ziekte veroorzaken, pas in den bol begonnen aan hun vernietigingswerk. Zij houden dit ook gedurende geheel den win ter om in het voorjaar met het opkomende blad zich weer te verspreiden en nieuwe planten aan te tasten. ïn hevige mate aangetaste bollen brengen het niet zoover, dat zij nog blad of bloem voortbrengen, die zijn dus niet zoo gevaar lijk, maar wel zijn die bollen in een ander opzicht gevaarlijk, n.l. er is zoo gereede aanleiding om zulke slechte bollen nog voor goed te verkoopen. De vakman vindt het verbazend moeilijk de zieke bollen van de gezonde te scheiden. Geen verwondering behoeft het te wekken, dat een nit-vakman g^en onderscheid kan vinden tusschen een zieke en gezonde bol, anders dan door de uitkomsten met groei en bloei in het volgende voorjaar. Sommige handelaren (geen bona-fide ex porteurs) ontzien zich niet om voor lage prijzen de z.g. aangesneden bollen aan den man te brengen. Het koopen ervan loopt altijd op een teleurstelling uit. Er was wei nig aan te doen, doch nu aan de hand van het boven aangehaalde besluit is het moge lijk dit soort van onreëele handelsprak tijken de wereld uit te helpen, ongeacht de andere veel grootere voordeelen aan deze maatregel verbonden. Gisterenavond kwam een chauffeur op het bureau van politie een race-rijwiel deponee- ren, dat hij aan den bagagedrager van zijn auto had gevonden. Even later vervoegde z ch terzelfder plaatse een 19-jarige wielrijder uit Amsterdam, om het rijwiel als zijnde zijn eigendom, in ontvangst te nemen Hij was bij Halfweg met da auto in aanraking gekomen en was, om ongelukken te voorkomen, van zijn rijwiel gesprongen, dat door de auto werd meegesleurd. Op een geleend rijwiel kon hij zijn weg naar Haarlem vervolgen, waar hij zijn fiets deerlijk beschadigd terug vond. Ingekomen is bii den inspecteur der di recte belastingen, te Haarlem, 1ste afdee- ling, f 63.59 wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbe lasting II en gemeentelijke inkomstenbelas ting. Het comité voor de feestelijkheden in het Bavo-dorp, deelt ons mede, dat voor de volksspelen groote belangstelling bestaat. De verschillende prijzen zullen hedenavond in het Sigarenmagazijn van den heer. F. Weduwer in de Kruistocbtstraat worden geë taleerd. Waarschijnlijk zullen in het dorp 2 eere zuilen worden opgericht. Bij beschikking van den minister van Justitie is herbenoemd tot plaatsvervan gend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem, mr. C, Roos, inspecteur der Regi stratie en Domeinen te Alkmaar. Reeds verschillende malen zijn bij de po- fitie-autoriteiten hier ter stede verzoeken ingekomen om het mogelijk te maken in de straten, waarin het verkeer slechts in één richting is toegestaan, van deze bepaling ontheffing te verleenen voor brood- en melkwagens en dergelijke voertuigen, die des morgens de levensmiddelen rondbren gen. Ook in de vergadering van den ge meenteraad vroeg de heer Miezerus naar de mogelijkheid daarvan. Intusschen zijn dergelijke verzoeken door de politie steeds geweigerd om ver schillende redenen; o.m. ook, omdat men van meening is, dat juist deze kleine voer tuigen, waar zij zich uit den aard der zaak slechts langzaam door de straten voortbe wegen, het verkeer zeer zullen belemme ren. En waar de meeste straten in de bin nenstad. waar het één-richting verkeer is ingesteld, bijna allen smal zijn, zou een dergelijke concessie veel moeilijkheden op leveren, Teneinde de propaganda voor Esperanto taeer stelselmatig te kunnen voeren, is tot oprichting van bovenstaand comité beslo ten. Het tracht in hoofdzaak het publiek te bereiken door middel van de pers. Reeds een 20-tal dag- en weekbladen heeft zich bereid verklaard artikelen en mededeeiingen van het comité op te ne men. Voor Haarlem is het adres: Joh. de Breukstraat 34. Tubbergen, Wagenweg 64, armband: W'. M. Oud, Raamsteeg 19 rood, collier; P. E. Ruts, Oranjebcomstraat 74, dujven; L. v. d. -Mey, Kinderhuisvest 13, diploma; Politiebureau, Smedestraat. glacé dameshandschoen; Van Altena, lordenstraat 75. horloge met ketting; Politiebureau Smedestraat, dameshorloge, P. Noë, Ged. Oude Gracht 54, hondenpen ning; W Nesten Pieterstraat 7 rood. gele hond, Fauna: A Vooges, Jansstraat 87 rood, herdershond. Fauna, W. Verkaaik, Heeren singel 129 H, gr witte hond. Fauna; J. Raap horst, Turfsteeg 2a rood. kinderkous; W. 1 Kuipers, Kloppersingel 103, grijze po«s, Fauna; A. van Keulen, KI. Heiligland 54, zw. witte poes, Fauna; C. Nachtegaal, Spijker manslaan 19, lorgnet in étui; Politiebureau, Smedestraat, slagersmessen; B. van Wijn gaarden, Brouwerskade 49, overhemd; A. v. Veenendaal, Sophiastraat 29, pet; J. Uiten- daal, Rozenstraat 51 r., strikje; Z. Verwaal, Langendijkstraat 27, zakschaartje; School 1, Prins Hendrikstraat 1, damestaschje m. i.; van Egmond, Paul Krugerstraat 9 zw., sport- wagentje. Het verzoek van Haarlemmerliede Er wordt spoed betracht. Wij meldden indertijd dat door het ge meentebestuur van Haarlemmerliede aan de Regeering was verzocht ook in aanmer king te komen voor een schadevergoeding, wanneer een deel der gemeente bij Haar lem zou worden getrokken. Dit verzoek is via Gedep. Staten om advies gezonden aan het gemeentebestuur van Haarlem. Naar wij vernemen neemt het gemeente bestuur van HaarlemJiet standpunt in aan de gemeente Haarlemmerliede geen scha devergoeding te kunnen uitbetalen. Dit ad vies of deze meening zal aan de regeering worden medegedeeld. Of dit reeds ge schied is of een dezer dagen zal geschie den, kon men ons niet mededeelen. Het lag in de bedoeling met de verzen ding van het antwoord bekwamen spoed te betrachten ten einde de grensregeling nu zoo spoedig mogelijk in orde te maken. De minister schipit van zijn kant mede te willen werken om de behandeling van het wetsontwerp te bespoedigen. Geboren: 24 Aug.: z. van A. v. d. Aar-van Orden; z. van D. Sieswerda-Keers. Overleden: 25 Aug.: H. J, Borrenberg, 19 j., Amsterdamschevaart; J. J. L. Teile kamp, 66 j., M. v. Heemskerkstraat; 26 •Augustus: M. E. Leupen-v. d. Berg, 82 j„ Ha- zepaterslaan; C. v. Daatselaar, 27 j., Gast- huisvest; S. Franken-Barends, 42 j., Ael- bertsbergstraat; L. v. Aalst-Lucke, 74 j., Kamperlaan. Door de Haarlemsche Politie Muziek- vereeniging zal op 1 September a.s. een serenade worden gebracht aan den agent van politie C. v. d. Velt, wonende Gene raal Joubertstraat 43, alhier, wegens zijn 25-jarig ambtsjubileum, van 910 uur. De opstelling heeft plaats op het Ken- nemerplein. Het Lustrum-nummer. Verschenen is het lustrum-nummer van „Stedelijke Missie-actie", uitgave van- het St. Franciscus-I.iefdewerk. Dit nummer bevat naast een overzicht der 5 jaren werkzaamheden van het Liefdewerk en het verkort jaarverslag over 1925, vele lezenswaardige artikelen en foto's betref fende het werken onder de jongens. Uit het overzicht onder den titel „Na vijf jaren" nemen wij het volgende over: Onder dagteekening van 23 October 1920, ontving de Wel Eerw. Pater Th. van Eeke ren O. F. M. van Mgr. Callier de opdracht tot oprichting van een St. Franciscusliefde- werk te Haarlem. Mgr. sprak den wensch uit, dat de stichter er in mocht slagen „waarlijk apostolische mannen'' te vinden, om Hem bij dit moeilijk werk behulpzaam te zijn. In de eerste dagen van November werden door den toenmaligen Deken van Haarlem, Mgr. Stoffels, uitnoodigingen verzonden tot bijwoning eener vergadering in het gebouw der St. Jozef-gezalienvereeniging, waarin gesproken zou worden over het St. Francis- cusliefdewerk. Bij ontstentenis van Mgr. Stoffels stond deze vergadering van den 9den November onder presidium van Pastoor Reynenberg, O. F. M. Rector van Kampenhout uit Amsterdam en Pater van Eekeren voerden het woord. Na afloop der vergadering bestond ge legenheid, zich als medewerker aan te geven van het op te richten Liefdewerk. Op den avond van den 18den Januari 1921 had de oprichtingsvergadering plaats in de pastorie van de St. Antoniuskerk. Met den j Weljïerw. Pater Directeur waren tien per sonen aanwezig, van wie thans nog vier heeren lid van S. F. L. zijn. De heer v, Keulen werd op die vergadering tot Voor zitter gekozen, en onder zijn energieke lei ding mocht het Liefdewerk een aanvang nemen. De Statuten der Vereeniging werden den 12den Februari Bisschoppelijk, en den lsten April Koninklijk goedgekeurd. De eerste zorg van het intusschen ge vormde bestuur werd het zoeken naar een goede behuizing voor het interparochiale S. F. L. Na een tijd lang zoeken, gedurende welke periode men zich zoo goed mogelijk be hielp, teekende het bestuur, onder dagtee kening van 1 October 1923, het huurcon tract met de St. Vincentius-vereeniging, waardoor het beschikking kreeg over het huidig „Franciscushuis", Zoetestraat no. 11. Op 29 November daaraanvolgend, had de plechtige inwijding der „Franciscuskapel" plaats door Mgr. A, J. Callier. Thans was de „eigenhuicquaestie" opge lost; men beschikte over een gebouw, dat een aardig brok Haarlemsche geschiedenis heeft meegemaakt. In dit gebouw kon men de bagage onder brengen, de jongens en de onderafdeelingen, wier beider aantal hier grootelijks gegroeid is. Uit het jaarverslag valt het wel en wee der onderafdeelingen te vernemen. Het is wellicht niet ondienstig hier hare geboorte-data te memoreeren; de catechis mus- en sportcommissie dateeren van 15 Juli 1921; de redactie der „Stedelijke Missie- actie" van 8 Juni 1922; de spaarkas van 9 November 1922; het tweede handsch klee- j dingmagazijn, de tooneelcommissie en de ontslapen zangclub van 17 November 1922; de eveneens ontslapen damclub werd opge richt in December 1923; de arbeidsbeurs en schoolcommissie dateeren van 30 Juli 1924; de slöydcommissie en fluitistencorps van 7 Augustus 1924; de gymnastiekclub van 13 November 1924', de mandenmakerij van December 1924. De benjamin, de missie club, zag het levenslicht op 7 December 1925. 26 Mei 1924 stierf pater Th. van Eekeren. Hij werd opgevolgd door pater W. v. d. Berk O.F.M., die bij zijn benoeming tot pastoor te Lichtevoorde, opgevolgd werd door pater Tb. Noordermeer O.F.M. Zooals verder uit het jaarverslag over 1925 blijkt is door de aanwerving van nieuwe bescherm: Fingen het aantal inge schreven jongens gestegen van 200 tot 295. i Het jaarverslag van den penningmeester wiist een nadeelig saldo aan van j 2842.32. Het bestuur vertrouwt echter door dc vele I vrienden van het St. Franciscuswerk, vooral na het 7e eeuwfeest van St. Franciscus met zulk een luister gevierd wordt, uit den linancieclen nood te worden geholpen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van Roozen's Groothandel in Lampekampen en Verlichtingsartikelen, alhier. Burgerlijke Stand van Vrijdag 20 tot Don derdag 26 Augustus. Geboren: d. van J. Odinkvan der Valk Bouman. d. van W. P. M. C. BijvoetBijvoet. Ondertrouwd; L. J. Toxopeus en C. Foe- ken. J. J. van Arum en S. Limbach. S. N. Langeveld en W. Warmerdam. Getrouwd: P. C. Nieste en C. M. Stam. Overleden: H. Spreeuwenberg, 64 jaar. B. A. de Rooij, 64 jaar, wonende te Velsen. Posterijen. Den 31en Augustus a.s. (Ko ninginnedag) zullen de Postkantoren te Bloemendaal en Overveen des middags na 2 uur gesloten zijn voor den gehelen post dienst. Bovendien zullen de kantoren den geheelen dag gesloten zijn voor den post cheque- en girodienst, uitgezonderd stor tingen en adviezen met spoedbehandeling, postwissels, uitgezonderd telegrafische De 3e bestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen bij Kremers, Schroeder v. d. Kolkweg 26, Bloemendaal, een badcostuum en handdoek H. Bakker, Kennemerweg 5, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk 1926 Stoel, Bus ken Huetlaan 8, Bloemendaal, een spanraam van Eek, Boschlaan 3, Bloe mendaal, een wit beenen zakmes A. Boer, Duijnwijckweg 1, Bloemendaal, een kinder- portemonnaie J. Lindeman, Bleekerspad 9, Bloemendaal, een lorgnet in etui Aartsen, Zomerzorglaan 14 a, Bloemendaal, een dames- portemonnaie Freij mouth, Verbindings weg 8, Bloemendaal, een rijwielbelasting- merk in etui F. Bremer, Zuidertuindorp- laan 4, Overveen, een rijwielbelastingmerk L. Fleging, Donkerlaan 10, Bloemendaal, een paar kinderkousjes Kennel „Haerlem", een jonge hond, een Duitsche herdershond W. v. Leersum, Lange Margarethastraat 40a, poort, te Haarlem, een paar grijze dames handschoenen Goes, Kinheimweg 9, Bloe mendaal, een zakmes W. H. v. Meegen, L. v. Dalelaan 14, Overveen, een jonge grijze hondR. Gras, Harijnstraat 15, Schoten, een padvinderszak met inh. Hendriks, Rollandpad 19, Overveen, een kanarie Posthuma, Kinderhuisvest 11, Haar lem, een portemonnaie met inh.G. v. Nor den, Boterstraat 1, Haarlem, een kinder leesboekje Hoekstra, Atjestraat 30, Schoten, een zakmesje Koelemij, Zuidertuindorp- laan 9a, Overveen, een rijwielbelastingmerk 1926 aan het bureau van politie te Overveen: een wieldop van auto, een zilveren beursje, een sleuteltje, een zak kam, een huissleutel, een kniptang, een dop van bezine-reservoir, een zijden fantasie doekje aan het Noord zeestrand politiepost een kinderkous, een paar kinderschoentjes (sandalen). Koninginnefeesten. Vanaf heden zijn de programma's voor de Koninginnefeesten op Dinsdag a.s. verkrijg baar gesteld. De prijzen, welke bij de te houden wedstrijden zullen worden toege kend, zijn thans te bezichtigen in de étalages van de firma J. A. Boskamp en Zn. te Over veen. Zij, die aan de volksspelen zullen deel nemen, moeten zich van te voren voorzien van een bewijs van toegang tot de speel terreinen zonder zulk een toegangsbewijs kan niemand aan de wedstrijden deelnemen. Deze toegangsbewijzen zijn Maandagmiddag tusschen 1 en 6 uur te verkrijgen bij den heer G. Cornelisse, Bloemendaalsche weg 18, te Bloemendaal 't Aantal inschrijvingen voor den optocht met versierde rijwielen is thans reeds zóó groot, dat van dit nummer 't succes al reeds bijna verzekerd is. Evenwel, ook voor de kinder- en volksspelen bestaat buitengewoon veel liefhebberij. Als nu 't oranjezonnetje zich maar niet met Jantje van Leiden aan 't contract af maakt 1 Vergadering Tuinlieden „Aarden hout en O. In lókaal van Chr. belangen hield bovengenoemde Vereeniging Woens dagavond haar maandelïjksche vergadering De belangstelling was zeer groot, ook wat be treft het getal inzendingen ter keuring. Niet minder dan 23 inzendingen, wat een record was. Zoo had de heer v. Gurp een collectie van 42 soorten Dahlia's. Het voorzaaltje was dan ook te klein, zoo dat een gedeelte in de achterzaal geplaatst moest worden. Na opening en notulen kwam allereerst ter sprake de te houden groote ten toonstelling van Dahlia's. Deze werd bepaald op 18 en 19 Sept. en zal ook voor 't publiek toegankelijk zijn. Behalve Dahlia's zullen ook eenige groepen planten en bloemen ingezon den worden, welke hoeken en podium zullen vullen. Bij loting werd onder die deelnemers uitgemaakt, over welke plaatsen men kon be schikken. Tevens werd bepaald dat iader in zender zich mag laten assisteeren bij de op stelling door een deskundig persoon. De keuring van het ingezondene eischte veel tijd. Om dit echter te bespoedigen werden 2 Jury's benoemd, welke bestonden voor Vruchten uit de heeren M. Bloemendaal, J. v. Donselaar en A. v. Iperen, en voor bloe men uit dé heeren Nieuwenhuis, Boting en Voordenhake. Deze Jury's kenden de punten als volgt toe H. v. Gurp, Dahlia decoratief 10 p. met lof der Jury. Dahlia „Cactus" 10 p. Dahlia rosette 9 p., Dahlia pompoen 10 p., H. Hartman Dahlia 10 p., Grysanten op Kroon 8 p., Fuchsia's op Kroon 8 p., Anjers 6 p., Vruchten 10 p., Meloenen 10 p. C. v. Iperen Dahlia decoratief 6 p. Dahlia pompoen 8 p., Dahlia rosette 7 p., afgesneden bloemen 6 p., groenten 6 p. vruchten 4 p. v.d. Ham. Groenten 8 p., Dahli's 8 p. Radstake Vruchten 10 p., groenten 6 p. Gladiolen 8 p., Nobbe-Colens 8 p., Warmer dam Dahlia 9 p. Behalve deze inzendingen v/aren nog vele inzendingen ter opluistering ingezonden. Zoo o.a. de Grysant mad Pulling, van den heer Nieuwenhuis. De heer v. Wieveren had teekeningen ter opluistering ingezonden van tuinaanleg met Conifeeren, wat eene leerzame bespreking uitlokte. De penningmeester gaf een financieel ver slag van de gehouden groote excursie, en eene nieuwe bepaling werd in het reglement inge- lascht, n.m. dat iemand die 3 maal een half jaar contributie heeft betaald recht heeft tot deelname aan eene groote excursie. Na rondvraag sloot de Voorzitter om tegen half 11 de vergadering. De speldjesdag van „Herwonnen Levens kracht". Men schrijft ons: Morgen zal alhier de speldjesdag gehouden worden ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht". Morgen zuilen de onvermoeide verkoop sters een speldje aanbieden, en de op brengst daarvan zal besteed worden aan de verpleging van de tuberculoselijders. Een aansporing om dezen speldjesdag te steunen, moet feitelijk overbodig geacht worden en toch wil het bestuur geheel Heem stede opwekken, om morgen een speldje te koopen. Laat men morgen eens royaal in de beurs tasten en geven wat men missen kan. Laat men bedenken dat hiermede menschen- levens gered kunnen worden. Hoevelen zijn er niet, die smachten naar nieuwe levens kracht. Indien allen, maar dan ook niemand uitge zonderd, morgen een speldje koopen, zul len honderden speldjes glinsteren in geheel Heemstede. Ten slotte vertrouwt het bestuur dat de verkoopsters die zich aangemeld hebben, hedenavond zich even zullen vervoegen in het R.-K, Vereenigingsgebouw. Ook zou het be stuur het ten zeerste toejuichen, indien zich hedenavond nog vele dames kwamen aan melden, dan zal men met trots kunnen zeg gen: De speldjesdag in Heemstede is een waar succes. Gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen bij A, Pelsers, de la Reij- straat 60, een portemonnaie met inhoud C. Roskam, Olivierstraat 3, een portemonaie met inhoud E. Molenaars, Populierstraat 5, een kindervestI. Koning, Pepijnstraat 8 te Haarlem, een rijwielbelastingmerk A. ten Have, Spionkopstraat 11, een pakje, in houdende tabakstelenP. N. Boekhoven, Borneostraat 21, een katW. F. Sandijck, Floresstraat 7, een grijs poesjeG. van Kipshagen, Plataanstraat 45, een vulpen houder P. van Amersfoort, Cheribonstraat 12, een wandelstokH. M. Schouten, Bothastraat 64, een huissleutelJ. Roeland, Celebesstraat 21, een bruin lederen autopet Maatschappij „De Automaat", Schoterweg 186, een herdershond H. de Kleijn, Cron- jéstraat 25, een kinderportemonnaie met in houd Aan het bureau van Politie - een le deren ceintuur, een zweep, een kinder- handtaschje, een ceintuur van een regenjas, een pakje, inhoudende een paar bruine schoe nen, een huissleutel. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE VERHUIZING BIJ PATRIMONIUM. Geachte Redactie. Nu pertinent namens B. en W. is ont kend, dat aan bewoners der woningstich ting „Patrimonium" de voorwaarde van verhuizing zou zijn gesteld, deel ik hierbij mede de uitspraak uit den officieelen brief no. 189/99 van 20 Juli 1926, verzonden aan het Bestuur. Oe uitspraak luidt aldus: „Het Bestuur wordt verzocht gegadigden medete deelen, dat zij, ongeacht den toe slag, ten spoedigste hebben uit te zien naar een goedkoopere woning met hun in komen meer overeenstemmende." Met dank voor plaatsing hiervan. Uw dw., JOH. VISSER. Haarlem, 26 Aug. 1926. ST. CAECILIA. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund den heer P. C. v. d, Meijeren. even van repliek te dienen op zijn stukje van 24 Augustus j.l., in uw blad van 26 Augustus, Wij moeten niet vragen wat scheidt ons maar wat bindt ons. Er wordt in het ver slag van de vergadering van Vrijdagavond in 't geheel niet gesproken over al of niet toelaatbaarheid van het zingen van een H. Mis door St. Paulus, nog veel minder lij te moeten zijn van St. Caecilia om dit te mogen doen. Want dan zouden de Kerk koor-Dirigenten ons gauw voorverkla ren. Wij hebben een groepen zangvereeni- ging in het werkliedenverbond, dus alle zanglustigen hooren wanneer zij iets willen uitvoeren op zanggebied in de groepen zangvereeniging. Dit is consequent en meer niet. Deze vereeniging bestaat sinds Maart dus was er tijd te over geweest om eens te praten. Wat zou het hoofdbestuur van St. Paulus wel zeggen als de afdeeling Haarlem op eigen gezag ging handelen? En zoo denk ik ook over een groepen-zangvereeniging. Dit is geen wet, maar moraal. De Heer H. stelt h'et voor of dat ik wist dat de zaak al beklonken was. Ik wist al leen, dat het plan bestond en daarom schreef ik den Heer v. Dam; anders had ik dit toch wel achterwege kunnen laten. Ik ben juist van meening, dat het bevordeliik is voor St. Caecilia, dat er verslag is uit gebracht van deze vergadering opdat de Standsorganisatie met haar bestuur, leden en begunstigers zullen merken, dat het bij het bestuur van de Zangvereeniging ernst is en een wakend oog heeft voor de klein ste kiem van cellen bouw, St. Paulus valt er nu buiten daar de heer H. zelf zegt, dat dit niet in de bedoeling ligt. Dus nu hopen wij, dat allen die lust in zingen hebben, spoedig lid zullen wor den van onze Zangvereeniging staande in 't verband van het R.-K. Werkliedenver bond. Dit geve God. U mijnheer de Redacteur hartelijk dank A. V. HOONAKKER, Voorzitter „St. Caecilia'' Onderafd. R.-K. Volksbond Harmenjansweg 18. Haarlemmerliede, 26 Augustus 1926. Geachte Hoofdredacteur, In uw nummer van Dinsdag 24 Aug. 1.1, lees ik een ingezonden stuk van den heer P. v. Tetering, naar aanleiding van de can- didaatstelling, voor den Partijraad, van den 'heer J. J. Brinkman te Haarlem, door de R. K, Kiesvereeniglng te Haarlemmer liede c.a. Het feit, dat daarop critiek geoefend wordt door den inzender op de hem eigen wijze, noopt mij hierover slechts eenige woorden te schrijven, hoewel een en ander verklaarbaar is, als men overweegt dat in zender juist onder de wapenen is. De heer van Tetering schrijft dat Haar lemmerliede klaarblijkelijk een seintje ge kregen heeft van boven af. Welnu, mijnheer de Redacteur, dit is absoluut onwaar. Wellicht is de heer van Tetering gewoon met seintjes te werken, wij nietl De heer van Tetering doet het voorko men, alsof de heer Brinkman zich afzijdig houdt van of zich niet interesseert vocy het middenstandsbelang, maar dan moeten wij opmerken, dat de heer Brinkman reeds jaren lid van de Haa-lemsche Mid- denstandsvereeniging was, vóór de heer van Tetering er over dacht het terrein zij ner werkzaamheden te verleggen van de Nassaulaan naar de Groote Markt. Laat ik den heer van Tetering verzeke ren, dat de heer Brinkman door onze Kiesvereeniging naar voren is gebracht uit overtuiging, dat hij het Middenstandsbe lang, waaraan het zijne identiek f», op waardige wijze zal weten te dienen, zonder het algemeen belang daarbij uit het oog te verliezen. Wij weten bij ervaring, dat de heer Brinkman een objectiet oordeel weet te vormen en juist aan zulke mannen is in de tegenwoordige omstandigheden, groote be hoefte. Wanneer de heer van Tetering deze ge legenheid te baat neemt om zijn candida- ten naar voren te brengen, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat wij zijn „sein tjes" niet noodig hebben. Laat hij zich bemoeien met de zaken in eigen Kiesvereeniging, wij althans, zijn mans genoeg de onze op te knappen. Tenslotte, mijnheer de Redacteur, moet het mij toch van het hart, dat ik mij niet kan voorstellen, dat het middenstandsbe lang wordt gediend, door voor de publieke tribune een geacht collega, wiens ge schiktheid, helder inzicht enbeschei denheid in wijden kring bekend zijn, in zekeren zin onmondig te verklaren. Hoogachtend: C, STOKMAN, Secretaris R. K. Kiesvereeniging Haarlemmerliede c. a. Er werd in deze omstreken veel gedaan om den trek '*in vreemdelingen naar deze gemeenten te nevorderen. Maar, de gemeente Velsen schijnt daar niets voor te gevoelen. Zoo behoort onder die gemeente het landgoed van mej. Crommelin te Bloemen daal. Bosch en Beek, behoort dat dan van de gemeente? Zondags is het bosch gevaarlijk door politietoezicht. Geen vreemdeling kan daar komen om uit te rusten, in dat bosch, of er werd proces-verbaal opgemaakt, Als het dan wel van de gemeente is, moeten er dan geen borden geplaatst worden: ver boden hier te zitten. Een grashalm heeft waarschijnlijk meer waarde, dan het roeke loos rijden op Rijksstraatweg, waar geen politietoezicht is. Zoo is het ook met den weg naar „Velserend". Is dat een parti culiere of een provincie-weg? Hij werd afgesloten, zonder dat het vermeld is ge werden. Zoo zijn thans de Koninginnefeesten in het zicht. In alle steden is pleizier en ver maak; de gemeente Velsen zegt; in de lo kalen, waar gelegenheid is, mag geen mu ziek worden gegeven. Nu, Velsenaren, hang dan de vlag maar halfstok! VREEMDELING. AMSTERDAM, 27 Aug. Bij een ruzie vannacht in een woning in de Lombardsteeg, heeft een man z'n vrouw met een mes ge stoken. De vrouw is vrij ernstig gewond en moest ter verpleging in 't Binnengasthuis opgenomen worden. Nader meldt men ons: Nader meldt men ons: Vannacht, om streeks 114 uur, had op de tweede verdieping van het perceel Wijde Lombardsteeg 3 een familiedrama plaats. De vader des huizes was sinds enkele dagen uit het krankzinnigenge sticht ontslagen en had gisteren met de fami lie den verjaardag van zijn zoontje meege vierd, Nadat de familie vertrokken was, en de vrouw zich ter ruste wilde begeven, ont stond er twist tusschen den man en de vrouw. De man greep plotseling een mes en stak daarmede zijn vrouw in den hals. De vrouw riep luidkeels uit het venster om hulp. Twee politieagenten verschaften zich toe gang tot de woning, waar zij den man in op gewonden toestand aantroffen en hem over meesterden. De vrouw werd naar het zie kenhuis vervoerd; de man in arrest gesteld. AMSTERDAM, 27 Aug. In den afgeloo- pen nacht heeft in 't Koninklijk paleis op den Dam een inbraak plaats gehad. De in braak werd begunstigd door de omstandig heid dat er op 't oogenblik, zooals men weet een schutting staat voor den achter ingang van 't Paleis aan de zijde van de N. Z. Voorburgwal, in verband met den bouw van nieuwe markiezen van glas en brons, waaraan men sedert eenigen tijd bezig is. De dader of daders heeft (hebben) het duimen dikke onderste paneel van de tijdelijke deur verwijderd en is door het aldus ontstane gat naar binnen gekropen. Eenmaal in de vestibule is hij voor zoover kan nagegaan worden dadelijk rechts afge slagen en heeft hij zich langs de apparte menten van den Hofmaarschalk direct bege ven naar de werkkamer van den Luitenant Jh. Six, waar hij bij 't licht van een kaars, de vetvlekken op het tapijt wijzen het uit en teekenen z'n weg, gerommeld heeft in een secretaire en blijkbaar een sigaar ge rookt heeft uit een der daar staande kist jes; althans er is ook sigarenasch gevonden. Verder heeft hij de papieren op de schrijf tafel overhoop gehaald, daarna, de volgorde kan ook omgekeerd zijn, maar het is niet waarschijnlijk, is hij naar de hier aangren zende ongebruikte slaapkamer van den Lui tenant gegaan en heeft hij de gala-uniform van dezen, welke geborgen zijn in een groo- ten blikken trommel wellicht doorzocht, in elk geval in brand gestoken. Of dit opzet- tellijk dan wel bij ongeluk met de kaars is gebeurd, is niet zeker, langs den zelfden weg dien hij gekomen was, is de dader weer naar buiten gegaan met medeneming van de ordeteekenen die in de slaapkamer van den luitenant geborgen waren. De leege étuis zijn teruggevonden. Andere deelen van het paleis zijn, voor zoover op 't oogenblik kan worden nagegaan, niet door hem be zocht en er wordt ook niets anders ver mist. De beide brandkasten die in 't kan toor van den opzichter, den heer v. d. Heyden staan, zijn inaangeroerd gebleven. De inbraak en wat daarmee verband houdt, is eerst vanmorgen ontdekt. Toen om half 8 uur het werkvolk aanbelde, stond de benedenverdieping van 't Paleis vol rook, afkomstig van de smeulende kleeren. Uitbreiding van den brand had gelukkig niet plaats gehad, doordat de vuurhaard zich bevond in den biikken trommel. Met een paar emmers water werd de brand gebluscht. Ook een in den trommel liggende degen is bedorven. Op 't oogenblik tast men nog in 't duister wat de bedoeling van den inbreker geweest is. Er wordt gedacht aan een persoonlijke wraakneming tegen den heer Six. De po litie stelt natuurlijk een onderzoek in. HANNOVER, 27 Aug. Ook de nieuwe aanwijzingen, die de politie van een reizi ger uit Seuftenberg gekregen had, leidden tot geen resultaat. De meeste verdenking be staat thans tegen 2 tot heden niet gear resteerde personen. Een boer zag hen op den ochtend nè. den ongeluksnacht zich snel uit de richting van de plaats verwijderen. Een nauwkeurige beschrijving der ver dachten is gepubliceerd. ATHENE, 27 Aug. Alle partijleiders verklaarden de nieuwe regeering Kondilis te zullen steunen. De parlementaire verklë* zingen zijn vastgesteld op 24 Oct. In de bla- den heeft het kabinet een goede ontvangst, PARIJS, 27 Aug. Op de Quai d'Orsay, is een nota der Spaansche regeering ontvangen, bevattende de desideratie van deze regee ring inzake Tanger, Een gelijkluidende nota heeft de Spaansche regeering gezonden aan de regeeringen te Londen, Washington en Rome. (De inhoud van deze nota is reeds gis ter in een telegram uit Rome gemeld). PARIJS, 27 Aug. Minister Briand zal 2 September naar Genève vertrekken. PARIJS, 27 Aug. Het Journal meldt, «Jat Briand gister den B'ritschen zaakgelastigde en den Spaanschen Gezant heeft ontvangen. Het onderhoud had betrekking op den sta tus van Tanger en de kwestie der uitbrei ding van den Raad van den Volkenbond. LONDEN, 27 Aug. Volgens de laatste be richten uit Johnstown, zijn bij 't mijnonge val te Clymer, 68 arbeiders gedood. Nog 35 mijnwerkers zouden bedolven zijn, doch alle hoop is opgegeven. Donderdagavond, ofstreeks half zeven, had te 's-Bosch een noodlottig ongeval plaats. De heer M. C. de Ruiter, bedrijfsleider van den Noord-Brabantschen Christ. Boerenbond, afd. Den Bosch, reed met een rijwiel achter een vrachtauto, toen van de tegenovergestelde richting een motor naderde, bereden door een Amsterdammer. Zenuwachtig geworden door de situatie reed hij slingerend over den weg, met het gevolg, dat hij onder de wielen van den vrachtauto geraakte. Zwaar gewond werd hij opgpnomen en naar het Groot Ziekengasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar was het slachtoffer echter reeds overleden. 5% Nederland 1919 I0l9/l6 101®/ IQ 434 Nederl. 1917 103 103 6% Nederland 1923 995/s 995,/ g 7% N.-l. 1921 A.. 6% N.-l. 1923 D.. 1041/s 1041/g 31 Oude Vaart 49 dito Gem, Eigend, 381/2 b Mij. „Nederland".. 185 183 1 Scheepvaart-Unie I823/4 Rotterd. Lloyd 1641/, 165 2291/4 230 Oude Boot 98 98 Holl, Stoomboot H. VA, 667 6681/g Java Cultuur 359 360 Jurgens gew. 167 166 Koloniale Bank 2061/s 2073/4 Indische Bank Ccrt. Handel Mij... 159»/4 1593/4 159 Phoenix 947/g Geconsolideerde 170 Kon. Olie 38812 390 U. S. Steel 1473/4 148 Marine comm 7V21 71/s Vorstenlanden 1741/, 1731/, Actions id 160 162 Comp, Merc, Arg Poerwoderjo 1163/4 Oude Deli 4241/, 428 427 429s/4 Deli Batavia 462 460 A'dam Rubber 3283/4 329 Serbadjadi 337 338 177 177 Wai Sumatra - Dordtsche Petr. Southern Rails 1181/, 15915/ie 1601/, Anaconda 102 Wabash 4815/i Comm. Maxwel 27 Augustus EERSTE KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN f 1 59.55 59.50 7.141/, BRUSSEL V 6.90 6.871/, WEENEN 35.25 LONDEN 12.12 i2.Hi/4 STOCKHOLM V 66.30 66.271/, OSLO 1 t 54.70 54.721/, BAZEL 1 1 48.20 48.17 NEW-YORK 1 2.493/4 2.496/ 8 ROME 8.141/, PRAAG 7.45 7.39 WARSCHAU 1 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2