Misdaad en Boete. R ^dio-Omroep. NIEUWE Tweede Blad HAARL. COURANT Vrijdag 27 Augustus 1926 De ontevredenheid in het Soaansche ieger; de Koning bemiddelaar. ^accessen der Kantonneezen in China. Nadere bijzonderheden omtrent den aanslag te Berlijn op den electrisclien bunrttrein. Oneer de Radio-berichten: Kondylis heeft een kabinet gevormd, waarin hij zelf oorlog en marine heeft; berichten over een tegenrevolutie en po gingen tot bevrijding van Pangalos. Pessimistische verwachtingen in 't Engelsche mijnconflict; botsingen te Lancashire. Spanje en het Tanger- orobleem. Doodelijke ongelukken te Boulogne bij de auto-wedrennen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De kindersterfte te Nijmegen. Tegen circusveriooningen. Invoerrecht op vleesch. VERKEER EN POSTERIJEN. De geïllustreerde briefkaarten. FINANCIËN. Inwisseling Poolsche banknoten. LEGER EN VLOOT. De marsch van het 13e Reg. Infanterie. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Vee- en Melkhygiënische tentoonstelling. De automatiseering van de telefoon. FEUILLETON. Koningin Wilhelmina's verjaardag. Geboorte- en sterftestatistiek. De verbreeding van den Amstelveenscheweg. De postdienst op 31 Augastm te Amsterdam. 'S Na de omwenteling in Griekenland. Generaal Piastiras heeft verlof gekregen naar Athene terug te keeren. Kapitein Kolealexis, die na de revolu tie 21'jn functie van vlootcommandant had neergelegd, is gearresteerd. De ontevredenheid in het Spaansche leger. De meeningsverschillen tusschen de re geering en eenige legercorpsen wekken groote belangstelling. De koning, die te Madrid is teruggekeerd, zal Maandag den ministerraad presideeren, waarin deze quaestie ter sprake zal komen. Na niet-officiee! met de regeering beraad slaagd te hebben, heeft de koning met den luitenant-kolonel der artillerie, die de be zwaren van zijn corps tegen de promotie- voorstellen der regeering had ingebracht, geconfereerd. Indien deze quaestie op minne lijke wijze wordt opgelost zal dit alleen het werk zijn van den koning, wiens prestige bij de militairen onbettwistbaar is en wiens beslissing gerespecteerd zal worden. Ketterjacht in Rusland. De bekende communist Ossowsky, een Van de weinigen, die den moed hebben te erkennen, dat het sovjet-regime op een mis lukking is uitgeloopen en die de conclusies uit dit feit durven te trekken, is wegens ketterij door het centrale comité van" de Russische communistische partij geroyeerd. Hij wordt er van beschuldigd te hebben ver kondigd, dat in een land met een geweldige meerderheid van boeren de dictatuur van het proletariaat, een zeer kleine minderheid van de bevolking, onzin was. De overige ketterijen van Ossowsky (de „Prawda" geeft er een heel lijstje van) zijn: hij eischte de legalisatie van de overige socialistische partijen, hij ^verlangde, dat de regeering ook de belangen 'van de overige klassen (met name van de bourgeoisie) zou beschermen, hij wilde, dat de sovjet-regeering vóór alles de regeering van Rusland, van den Russischen staat zou zijn en in dien geest zou handelen; ten slotte eischte hij, dat de Russische communistische partij haar overheerschende positie in de Comintern zou opgeven en dat de buiten- landsche communistische partijen haar vrij heid van beweging zouden herkrijgen. Naast de excommunicatie wordt Ossowsky bedreigd met ontzetting uit zijn ambten, dus met broo deloosheid, en met verbanning naar het barre Voorden. Stalin wilde toonen, dat hij elke «ging van kritiek in de kiem zal smoren. Joodsche districten in Rusland. Het gerucht als zou de sovjet-regeering van plan zijn een Joodsche republiek te stichten is, zooals overigens te verwachten was, geble ken onjuist te zijn. Het eenige wat geschied is het scheppen van Joodsche districten, het geen mogelijk is geworden ten gevolge van de kolonisatie door Joden van bepaalde door de regeering aangewezen streken. Naar de „Iswestia" mededeelt, onderzoekt het comité voor de nationale minderheden in de Oekra- jine nu de mogelijkheid van het instellen van eenige nieuwe dergelijke Joodsche districten, n.l. in het Zaporozjsehe en het Marioepelsche. In dergelijke gewesten wordt het Jiddisj de administratieve taal en bevindt zich het bestuur geheel in Joodsche handen. Elk district omvat eenige dorpen; het zijn dus feitelijk niets meer dan gemeenten met een zekere autonomie. Lastige werkloozen in Palestina. De Zionistische executieve heeft volgens zen telegram uit Jeruzalem aan de „Times" de laatste weken moeilijkheden ondervonden door het ruwe optreden van een aantal werk- looze jongemannen. Dinsdag zijn dertien hunner tot geldboeten veroordeeld, die klein waren, omdat de veroordeelden reeds twintig dagen preventieve hechtenis achter den rus hadden. Verschillende werkloozen hadden aange boden werk geweigerd en vast werk of repa- trieering op kosten der Zionistische organi satie geëischt. Eenigen der veroordeelde jongemannen schijnen in relatie te staan met communisten, die uit de tijdsomstandig heden munt trachten te slaan ten koste der Joodsche arbeidersfederatie. De autoriteiten nemen thans maatregelen tegen deze communistische aanstokers. Eenigen tijd geleden zijn dertig communis ten in een particulier huis gearresteerd, doch i nadat hun indentiteit was vastgesteld, wer- den zij weer op vrije voeten gesteld. UIT CHINA. De Kantonneezen rukken op Woetsjarg aan. Reuter meidt uit Hankau dat het roode leger uit Kanton, dat zijn behaalde succes tegen het leger van Woe Pei Foe in het Janytz- zedal voortzet, Jochow heeft ingenomen. De Kantonneesche troepen rukten over een aan zienlijken afstand op in de richting van Woetsjang a2n den Zuidelijken oever van de Jangtze tegenover Hankau. Woe Pei Foe is dezer dagen in allerijl aangekomen tot het reorganiseeren van een Zuidelijk leger der geallieerden. Het gerucht van de snelle na dering van het Roode leger heeft te Woets jang groote ongerustheid verwekt. TEGEN DE SPECULANTEN. Ontstemming onder de Japanners. Drastische maatregelen, door Tsjang-Tso- lin getroffei. tegen Chineesche speculanten met het oog op het herstel van de waarde van het Moekdensch papiergeld, veroorzaken veel last aan de Japansche kooplieden in Mandsjoerije, die zich dientengevolge tot de regeering te Tokio hebben gewend, aldus wordt uit Tokio aan de „Times" gemeld. De Japansche pers is over deze maatregelen eveneens verontwaardigd en ondersteunt het protest der kooplieden en verklaart, dat deze quaestie niet langer alleen van plaatselijk belang is de meest vitale belangen van Japan in Mandsjoerije staan er bij op het spel. Daar echter het ministerie van Buitenlandsche Zaken elk geschil door inmenging in China's binnenlandsche aangelegenheden wil ver mijden, is het niet voornemens verder te gaan dan een informeel protest en een aan bod tot advies aan Tsjang-Tso-Lin. Ver nomen wordt, dat de rechtskundige adviseur van Tsjang-Tso-lin diens be luit te Tokio met baron Sjidehara heeft besproken, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid van de maat regelen, doch tevens verontschuldigingen aanbood voor den aan de Japansche koop lieden veroorzaakten last. Uit de Engelsche vakbe weging. De in Mei jl. door den algemeenen raad van het Engelsche Vakverbond afgekondig de algemeene staking, die aanleiding heeft gegeven tot zelfbezinning in vakvereeni- gingskringen, is voor de textielarbeiders reeds reden geweest om in haar algemeene stakingspolitiek grootere voorzichtigheid te betrachten. Zij hebben nl. op hun Dinsdag te Southport gehouden jaarvergadering met algemeene stemmen een door den secreta ris der 40.000 leden tellende „United Tex tile Werkers Association" voorgestelde re solutie aangenomen, waarin zij uitspreken, dat alvorens wordt overgegaan tot een alge meene staking in het textielbedrijf, de le den der verschillende aangesloten bonden daartoe hun goedkeuring moeten verke nen. De secretaris lichtte de resolutie toe met te betoogen, dat nóch het Vakverbond nóch het bestuur der Association hét recht hebben een algemeene staking af te kondi gen, tenzij de leden zich daar uitdrukkelijk vóói verklaarden. In aansluiting hiermede is ook vermel denswaard, dat de jaarvergadering een re solutie aannam, waarbij den leden wordt aangeraden zooveel mogelijk van het mid del van het referendum gebruik te maken, omdat, zooals in de gehouden redevoerin gen werd betoogd, de staking een wreed middel was. Ook nam zij een resolutie aan, waarbij zij er zich vóór verklaarden den mi nister van arbeid in industrieele geschillen de bevoegdheid te geven om, zoo beide par tijen daarom verzoeken, een onderzoek in te stellen alvorens werd overgegaan tot sta king of uitsluiting. „Frankrijk is niet te koop." In het „Journal" slaat de econoom Char les Richet, in een artikel getiteld „Frank rijk is niet te koop," alarm over het aan- koopen van burgers van landen met hooge valuta van gronden, huizen enz. in Frank rijk. Hij begint met een bekentenis. Als ver woed vrijhandelaar had hij tot dusver ge meend, dat het verstandig en billijk was toe te laten dat zich in Frankrijk vreemdelin gen vestigden en er kasteelen, gronden, villa's en fabrieken kochten. Ook meende hij dat het echter onbillijk was die vreem delingen, eigenaars geworden, aan een spe ciaal fiscaal regiem te onderwerpen. De ge beurtenissen hebben mij evenwel, zegt hij, ongelijk gegeven en ruiterlijk beken ik mijn vergissing. Richet betoogt dan dat de heele wereld een commercieelen en financieelen oorlog tegen Frankrijk heeft ontketend, weliswaar 'n vreedzamer: oorlog en schier onopzettelijk, maar niettemin wreed en onbillijk. Onze arme franc is dermate gedeprecieerd, al dus de schrijver in het „Journal," dat tegen woordig niets gemakkelijker is voor een vreemdeling, een Nederlander, een En- gelschman en vooral een Amerikaan dan om tegen lagen prijs, voor een belachelijk geringe som, eigenaar te worden van een deel van den Franschen natioAalen grond Ons Fransche gebied kan aldus tegen lagen prijs geheel verkocht worden, jammert Richet, en hetzelfde geldt voor de koloniën. Er dient dan ook volgens hem onverwijld een wet te worden aangenomen waarbij in Frankrijk en de koloniën de verkoop van gronden en onroerende goederen aan ande ren dan Franschen verboden wrdt. Andere landen hebben het voorbeeld gegeven', zoo als Polen en Amerika heeft nog strengere wetten. Wat betreft de zeer talrijke vreemdelin gen, die zich reeds als eigenaar in Frankrijk gevestigd hebben, bepleit hij hoffelijkheid en welwillendheid tegenover dezen en een gelijke belasting van Franschen en vreem delingen met dien verstande evenwel, dat. rekening gehouden wordt met de waarde verhouding tusschen den franc en den dol lar bijvoorbeeld. De dollar is thans negen maal zooveel waard in Frankrijk als zes jaar geleden en hij acht het daarom rationeel de buitenlandsche eigenaars naar die verhou ding te belaster.. Vinden de buitenlandsche eigenaars dit te duur, dan staat het hun volkomen vrij hun eigendommen te verkoopen of wel zij kunnen zich laten naturaliseeren, welke na turalisatie zoo gemakkelijk mogelijk zou moeten worden gemaakt. Ons mooie Frankrijk heeft het recht Fransch te blijven, aldus besluit Richet. Wij zijn geen Roodhuiden. Wij kunnen niet toelaten, dat de Amerikanen Frankrijk ko- loniseeren. Frankrijk heeft het recht te zeggen dat het niet te koop is. DE AANSLAG OP DEN TREIN BIJ BERLIJN. Zooals v/ij gisteren meldden is althans de aanslag op den electrischen buurttrein bij Berlijn opgehelderd. Het is gebleken, dat een paar van huis weggeloopen kwajongens de daders zijn geweest. 's Avonds laat nog was de recherche een hunner in de buurt van den aanslag op het spoor gekomen. Bij het verhoor viel de 15- jarige straatslijper al spoedig door de mand. Friedrich Bumm, zoo hette de kleine klom penmajoor, die geen slechten indruk maakte, maar wat fantastisch aangelegd bleek te zijn, was door zijn ouders ergens in de leer gedaan. Zijn baas was wij tevreden met hem, maar hij niet met zijn baas en dus liep hij (verleden week Donderdag) weg. Zijn ouders waren hem te streng naar zijn zin, zoodat hij niet naar huis terugkeerde, rpaar bleef zwer ven, hij liep 's nachts in een of andere schuur op een erf en leefde hoofdzakelijk van vruchten, welke hij van kinderen kreeg, met wie hij op den spoordijk speelde. Maandag middag was het clubje ook weer zoo aan het spelen, toen Bumm de vraag stelde hoe het er wel uit zou zien als een trein ontspoorde. Toen hij 's avonds alleen was, kwam hij op het heillooze denkbeeld het eens te pro- beeren. En de daad bij bet woord voegend, ging hij op zoek naar wat groote keisteenen, welke hij op de rails legde. Hij verzekerde den commissaris van politie, dat hij niet gewacht had tot de .trein aankwam, maar van te voren was weggekropen. Later is de politie op het spoor van Bumm's vriendjes gekomen. EEN HUWELIJKSTRAGEDIE. In China is zelfmoord geen zeldzaamheid, doch dezer dagen heeft zich te Peking een geval voorgedaan, dat bijzondere vermelding verdient en in de plaatselijke pers dan ook groote aandacht heeft getrokken. Het betreft hier een achttienjarig mooi meisje, de aan genomen dochter van een ouden opium schuiver en dobbelaar, die haar tegen een bedrag van een zeshonderd gulden had uitge huwelijkt aan een boezemvriend, die boven dien al een echtgenoote had. Het meisje verzocht haar stiefvader, den koop ongedaan te maken, doch deze had daar geen ooren naar. Er werden derhalve schikkingen ge troffen voor het huwelijksfeest, de huwelijks uitzet voor hef meisje werd verzorgd, en de noodige formaliteiten vervuld. Op den dag dat het meisje naar het huis van haar echt genoot, dien zij nog nooit had gezien, zou worden gebracht, kleedden de bruidsmeisjes het bruidje, dat echter onopgemerkt een scheermes in de plooien van haar kleederen verborg. Met grapjes werd zij ten slotte in den bruidsstoel geplaatst, waarin zij naar haar nieuwe huis zou worden gedragen. Toen zij daar echter aankwam en de gor dijnen terzijde werden getrokken, vond men het jonge meisje dood. Zij had zich den pols opengesneden. In de vooruitstrevende pers wordt dit droevige geval aangegrepen tot het bepleiten van de afschaffing der verouderde huwelijks wetgeving in China, die het Chineesche meisje belet, een man van haar keuze te zoeken. Geen reden tot ongerustheid. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceerde alarmeerende cijfers omtrent de kindersterfte in de gemeente Nijmegen, over de eerste drie maanden van dit jaar: 39 kinderen beneden één jaar. Dr. J. Veen Valck, die over vroeger ja ren een onderzoek instelde naar de oorza ken der zuigelingensterfte, heeft in opdracht van B. en W. ook thans een onderzoek in gesteld. Als conclusie van zijn onderzoek deelt hij thans mede, dat de toegenomen kindersterfte in het eerste halfjaar van 1926 niet zoo ver ontrustend blijkt te zijn als de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek de den verwachten. De werkelijke toename blijkt uit de cii- fers van 1924 met 72, van 1925 met 82 en van het eerste halfjaar 1926 met 45 sterf gevallen, zijnde respectievelijk 42.7, 48.5 en 54.4 per 1C00 levend aangegevenen. Het aantal sterfgevallen in de eerste le vensmaand is verminderend; het aantal van 2 sterfgevallen binnen de eerste 10 levens dagen is bevredigend. Dr. Veen Valck adviseert B. en W. ten slotte bevordering van het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, van langdurig contact der deskundige verzorgster met moeder en kind, voor de minvermogende", die zulks behoeven en van de oprichting ian een 3e consultatiebureau voor zuige lingen. Actie te Leiden. Het Nederl. Jacques Loudon Verbond heeft zich per adres gewend tot B. en W. der gemeente Leiden, met het verzoek, circus voorstellingen af te schaffen. Het adres houdt in het verzoek om totale afschaffing, zoodat dan de particulieren hun terrein ook niet beschikbaar zouden kunnen stellen. Mochten B. en W. op dit adres afwijzend beschikken, dan zal het raadslid Witmans in den raad op afschaffing aandringen. De heer W. F. K, Kievit heeft in verband hiermede de raadsleden bezocht om hun steun te krijgenn. (N. R. Ct.) De Minister van Financiën brengt ter kep- nis van belanghebbenden, dat de Commis sie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant Ier berekening van het invoerrecht op versch of geslacht vleesch in hare vergadering van 23 dezer, bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvlcesch, versch of gekoeld, 100 K.G. ƒ60: Paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 40. Gedurende de maand September 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier- 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. De directeur van den P. en T.-dienst maakt bekend, dat bij de kantoren der pos terijen verkrijgbaar worden gesteld geïl lustreerde briefkaarten met zegelafaruk van 10 cent, welke de beeltenis van Johan de Witt of een afbee'ding van de landwinning in de Zuiderzee vertoonen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat blijkens uit Warschau verkregen inlich tingen, de oude Poolsche banknoten van 1 en 2 Zloty, dragende den datum van 2S Februari 1919, welke 31 December 1925 het karakter van wettig betaalmiddel verloren hebben, tot 30 September e.k. bij de Bank Polski en bij haar filialen ingewisseld kun nen worden. De termijn voor inwisseling van 5 Zloty banknoten met den datum van 28 Februari 1919 is 31 Maart j.l. afgeioopen. Deze bank noten kunnen slechts ingewisseld worden door het (Poolsche) ministerie van Finan ciën, op grond van een daartoe gedaan ver zoek. Een onderzoek door generaal De Quaij. Generaal-majoor De Quaij, commandant van de Ille Divisie, heeft, naar uit Maastricht gemeld wordt, in verband met den beruchten marsch van het 13e Regi ment Infanterie een onderzoek ingesteld en verschillende personen gehoord. Tot nog toe zijn geen bijzonderheden uitgelekt. Tegen het einde der volgende maand, op 23, 24 en 25 Sept. zal op de terreinen der Veemarkt een groote vee- en melkhygiëni sche tentoonstelling worden gehouden met niet minder dan 97 klasse fok- en vetvee, benevens een aantal stalinrichtingen voor hygiënische melkwinning. Het secretariaat der afdeeling melkhy giëne is gevestigd bij den Bond van Melk veehouders, Damrak 30, en van de afd. vee bij den secretaris der Ver. voor Vee-ten toonstellingen en Jaarmarkten, Veemarkt 9, Amsterdam. De automatiseering van de centrale Cen trums van het gemeentelijk telefoonbedrijf zal binnenkort geheel gereed zijn. Een groep van ongeveer duizend abonné's wordt op het oogenblik behandeld en als deze om zetting gereed is, zal Amsterdam vier vol automatische Centrales tellen. Verwacht wordt dat zulks binnen twee maanden klaar is. In verband hiermede is wederom een ploeg telefonisten overgeplaatst naar de Centrale Noord in de Raadhuisstraat, welke Centrale nog half automatisch is, m. a. w. waar een abonné door een telefoniste langs automatischen weg wordt opgebeld. Is Centrum vol automatisch, dan wordt begonnen met Noord. Ook deze centrale zal bij duizendtallen tegelijk behandeld wor den. Het eerste duizendtal zal vermoede lijk reeds in het begin November vol-auto- matisch zijn. Noord biedt bij den aanbouw echter moei lijkheden, welke men bij Centrum niet ont moette. Immers een belangrijk deel der aan geslotenen op Noord bestaat uit zakenlie den, die op hun kantoren of in hun maga zijnen eigen centrafes hebben. Il.ier moet natuurlijk bij den abonné een belangrijke verandering plaats vinden. Het zal dan ook wel twee jaren duren, alvorens Noord geheel automatisch is. De ombouw der oude toestellen geschiedt ook nu in eigen werkplaatsen. 26 Garnaud antwoordde niet. Hij sloot weer ie oogen en liet zijn hoofd weer tegen den muur rusten. Nog nooit had hij zich zoo vermoeid gevoeld. Dat moest wel niet al leen aan vermoeidheid zijn toe te schrijven. Hij voelde zich koortsachtig en rillerig, zijn keel was droog en hij had erge hoofdpijn. Daar het bleef regenen had Lasserre naast zijn gezel plaats genomen, wien hij vertrouwelijke medcdeelingen begon te doen misschien wel om zijn gedachten af te lei den, of misschien om den tijd te korten. Lasserre zeide hem dat hij een slachtof fer was, bijzonder door den oorlog getrof fen. Vóór den oorlog, dien akligen oorlog, waren zij rustig en tevreden en zonder rijk te zijn, ontbrak hun niets. En nu bad hij zijn broeder verloren, die bij den Chcmin des Dames gesneuveld was, en zijn vrouw en het oudste zijner drie kinderen, dat nau welijks twaalf jaar was, moesten bij ande ren gaan werken. En wat zal ik met één arm beginnen? Want dat alleen maakt mij gek. Had ik nog mijn twee armen zou men, met moed en arbeid, wel weer er boven op komen. Maar nog eens, wat aan te vangen met één arm. Gij krijgt toch pensioen.... zeide Gar naud, die, niettegenstaande zijn zwakheid, moeite deed om in het gesprek schijnbaar belang te stellen. O ja, dat zal de moeite waard zijn en als ik daarop moet wachten om mij in mijn doen weer te herstellen.... Waarschijnlijk zal ik het landbouwbedrijf er moeten aan geven, want ik zou de werklui moeten be talen om mij te helpen, en dat kan ik on mogelijk. Mijn goed verkoopen.... maar wat dan? En daarbij komt, dat mijn vrouw niet erg gezond is. Ik weet waarachtig niet wat ik moet beginnen, besloot Lasserre. Zijn gelaat was somber geworden: tus schen zijn wenkbrauwen verscheen een plooi welke zijne gelaatsuitdrukking, welke toch al wat ruw was, verontrustend maakte. Gij kunt zeggen, wat gij wilt, her nam hij na eenige oogenblikken, dat is niet rechtvaardig. Ik weet niet, wie gij zijt, zei de hij en beschouwde het gelaat van Gar naud. Gij ziet er uit alsof gij er goed bij zit. In elk geval moet gij u niet bcleedigd achten indien gij rijk zijt: het is niet voor u dat ik beweer, dat wi: arme duivels, die niets of niet veel bezitten, voor de rijken gevoelden hebben en dat onze huizen en onze goederen het voor die der rijken heb ben moeten kunnen. Spreek mij niet meer van deze rijken. Er is een tijd gewe'est, dat ik niemand, zelfs geen rijke voor een halve cent schade zou gedaan hebben. Maar thans. Lasserre hield op. Zijn somber gelaat was leelijk geworden; in andere omstandig heden had Garnaud waarschijnlijk in hem een man erkend, die tot nu eerlijk en mis schien goed was geweest, maar waarschijn lijk ongeloovig en die nu verbitterd, zoo on tevreden en ongelukkig was in de beproe ving. Maar Garnaud was niet in staat om zoo iets op te merken. Hij luisterde slechts ver strooid naar zijn metgezel en hij hoorde hem bijna niet. Hij begon zich weer slechter te gevoelen in dien toestand van geesteszwak- te en lichamelijke onmacht begon hem ab normaal en verontrustend te schijnen. Wat zou er van de taak, die hij op zich geno men had, terecht komen, indien hij, in de haven aangekomen, zijn krachten zou ver liezen, bewusteloos zou worden, of slechts door de koorts zou gaan ijlen? Door deze vrees gedrongen en zonder verder na te denken maar kon hij wel denkenrichtte Garnaud zich met moei te op. Hij keek zijn metgezel in de cogen: Uw naam is Lasserre, hebt gij mij ge zegd? Antoine Lasserre, van Sillonville, ant woordde de man verwonderd. Welnu, Lasserre, gij zijt goed voor mij geweest, en ik geloof dat ge een eerlijk man zijt. Wat dat betreft, er is nooit iets op een Lasserre te zeggen geweest. Ziehier dus. Met mij loopt het niet goed af. Indien ik, voor het ophoudt met regenen, ziek of bewusteloos word, deel ik u mede, dat ik geld bij mij heb. Goed.... goed.... zeide Lasserre Garnaud vergat of wilde niet zeggen, dat bet geld zich in een enveloppe bevond en dat deze in den binnenzak van zijn vest zat. Hij hernam: Bij dat geld zijn geschreven inlich tingen Geschreven inlichtingen...., herhaal de LasserreBegrepen. De gedachte kwam niet bij hem op, om nadere verklaringen hieromtrent te vragen, want hij was overtuigd, dat dat geld ner gens anders kon zijn dan in een portefeuille, met de inlichtingen, waarover sprake was. Dus vervolgde Garnaud, in geval mij iets overkomt, moet gij dat geld nemen en het aan iemand van hier geven, maar iemand op wien men kan vertrouwen.... aan den burgemeester, aan den pastoor of het hoofd der school, bijvoorbeeld, indien een van hen is teruggekeerd. Mocht je niemand vinden, waarop gij kunt rekenen, dan geeft ge het aan de dichtstbijzijnde gen darmen. Goed.... goed. herhaalde Lasserre weer. Maar het zal wel bet.-r gaan, zooals gij zult zien, en straks kunt gij er zelf voor Het prograr der feestelijkheden. Naar de Verer Jiag tot Veredeling van het Volksvermaak ons mededeelt, zijn de feestelijkheden op 31 Augustus a.s. thans definitief vastges.eld als volgt: 's Morgens van 7349 uur op den Dam 'platvorm Nieuwe Kerk): Koraalmuziek door het muziekgezelschap „Soü deo Gloria. 's Morgens van 911 uur: in het Vondel park, muziekuitvoering, aangeboden door de Ver. voor Volksmuziek in de Openlucht, door de Amslerdamsche Orkest-Vereeni- ging; in hel Oosterpark, zangui.veering door het Kinderkoor „De Joodsche Stem'' (a'd. Jong-Betsalel van de Joodsche Ver. Betsalel"). Solisten; mevr. Jeannette Francisca, sopraan, en mej. R. van Arem, piano; op het Van Béuningenplein (speelter rein), zanguitvoering door het Kinderkoor „Het Nachtegaaltje" van de Buurtver. „Wes terkwartier". Solisten: mevr. M. Nieuwen- huis-Overman, sopraan, en mevr. A. Poest- koke, piano. 's Morgens,'s middags en 's avonds open lucht-concerten op verschillende plaatsen in de stad, waarbij de medewerkende korp sen zich met muziek van hun repetitieloka len resp. het station naar de hun aangewe zen plaatsen zullen begeven. Van 121 uurn.m. bspeling van het Caril lon op het Koninklijk Palcis op den Dam, aangeboden door den heer J. Vincent, waar bij o.m. bekende volks-, school- en kinder liederen zullen worden uitgevoerd. Voorts feesten in het Stadion o.a. opstij ging van den ballon „Hollandia" van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart; Kinderfees ten op het IJsclubterrein (voorafgegaan Coor optocht met muziek) en in eenige an dere stadskwartieren; tooneelvoorsielling voor ouden van dagen, de Amsterdrmsche weeskinderen, 1 enz. in den Stadsschouw burg; opgevoerd wordt Sir James Barnes' „Deftige Straat''; vertooning, 's middags voor de jeugd, en 's avonds voor genoodig- den in het gebouw der Vereeniging voor den „Werkenden Stand" van het groot na tionaal en folkloristisch filmwerk „Neer- land's Volksleven in den Zomer",door D. J. van der Ven met muzikale illustratie van Prof. Röntgen Concert in de Zendingskapel, Keizers gracht 676, 's middags te 3 uur. Aan dit con cert werken mede: Frans Hasselaar, orgel, concertgever, Sepha Jansen, viool, Rie Wüs tanhoff-Stark, zang, en Cor Kint, alt viool. 's Middags boottocht voor ouden van da gen. Nationaal mandoline-concours van 12 tot 5 uur 's middags, gevolgd door een tocht 's avonds van verlichte en versierde vaar tuigen door de Amsterdamsche grachten. Verlichting van de fontein op het Frede- riksplein des avonds van 9 tot 11 uur. Mu ziekuitvoeringen in de ziekenhuizen. Orgelbespelingen: in de Nieuwe Kerk (Dam) des namiddags te 3/4 uur, aangeboden door den heer A. W. Rijp, organist dier kerk; in de Funenkerk 's avonds te 734 uur, orgelbespeling aangeboden door den heer W, van Laar, organist dier kerk (Zee burgerstraat 4), in de Hersteld Evang. Luth. kerk;, 's avonds om 814 uur, orgelavond aangeboden door den heer Jan Zwart, orga nist dier kerk (Kloveniersburgwal). Tiende Volksuitvoering van het Zangkoor der Amsterd. Christ. Oranie Ver., onder lei ding van den heer H. J. Beylevelt in de Westerkerk, 's namiddags van 2 tot 3 uur met belanglooze medewerking van de heeren Fr. Frouwein, viool en Wouter Westerhoud, orgel. Feestelijke bijeenkomst van de Amsterd. Christ. Oranje-Ver. 's avonds om 8 uur in het Concergebouw. Een feestwoord van ds. C. F. Westermann, Beatrix Schut, alt, en de heeren Hugo Vermeer, piano, en A. A. van der Wal, declamatie, en verder optreden van de leerlingen van Ensink's Gymnastiek- school. Historisch Spel, alsmede tableaux-vivants betrekking hebbende op het beleg en ontzet van Leiden, des avonds om 8 uur, door de Christ. Reciteerclub „Sursum Corda" in het gebouw St, Willibrordusstraat 19. Ten slotte vuurwerk op den Amstel, 's avonds om 934 uur. HERSENSGYMNASTIEK IN DE TRAM. De bijwagens midden-in-stap en banken, waarop men „vooruit kan rijden", die sinds enkele jaren op lijn 2 rijden, moesten lan gen tijd de sympathie der conducteurs mis sen, omdat zij den kaartjesman dwongen, geregeld, vanuit het midden van den wagen, heen en weer te loopen, om de passagiers van hun dubbeltje te bevrijden. Het pu bliek verklaarde spoedig de nieuwe wagens tot favoriet, vooral om het reeds genoem de „vooruit-kunnen-rijden". Want in de ge wone bijwagens, waar de banken in de lengteas van de wagens zijn gebouwd, is het rijden niet altijd een onverdeeld genot. Als men met leest of een niet te luidruch tig gesprek voert, moet men den tijd doo- den door elkaar doelloos aan te gapen en de kleedij te becriliseeren, of men luistert geïnteresseerd naar de conversatie van twee bakvisschen of een moeder en haar baby van twee jaar. Daar is nu echter een einde aan geko men. De tramdirecUie, in haar verlangen om steeds het publiek tegemoet te komen, heeft een maatregel genomen, waardoor men vooitaan zijn tijd in de tram nuttig kan besteden. Vanaf Maandag 23 Augustus is n.l in eiken motorwagen en autobus een kaart opgehangen, waarop de vertrekuren van dien wagen zijn aangegeven. Men weet dus op de minuut, wanneer man aan de halte moet zijn, zonder geruimen tijd behoeven te wachten of juist een tram te zien weg rijden. Wanneer de tram op een zeker punt aankomt, staat niet op de dienstregeling aangegeven, maar met potlood en papier en een oogenblik aandachtig rekenen, is dit gemakkelijk te achterhalen. Op de route kaart, die in iederen wagen hangt, is n.l. de duur aangegeven van eik onderdeel van het traject. Telt men dus deze tijden op, zorgen. En zonder al té nieuwsgierig te zijn, voegde hij er na eenige weifeling bij. is act een groote som? Meer dan zeventienduizend francs. Lasserre sprong op: Zeventienduizend francs?.... riep hij uit. Juist zeventienduizend en vijfhonderd francs welke aan vrienden behooren die ik zoek, welke let ook hier op voor den oorlog in dit dorp woonden en weliicht reeds teruggekeerd zijn. Maar Lasserre lette slecht op. Bliksems! riep hij uit, met stralenden blik, bliksems! Je moet nog al rijk zijn om met zooveel geld over 's heeren straten te slenteren. Er kwam een zwaarmoedige glimlach op het gelaat van Garnaud. Ik ben millionnair geweest.... helaas, en ik ben er niet gelukkiger om geweest Millionnairherhaalde Lasserre, op een onmogelijken toon, waarin verwonde ring, afgunst en begeerlijkheid lag. Hij had een roode kleur gekregen. Ter wijl hij dacht, liet hij het hoofd zakken en tusschen de twee mannen ontstond een korte stilte. Eindelijk mompelde Garnaud: Neen, het wordt niet beter. Bevend zette hij zijn hoed af, en zijn hoofd ging achteruit, totdat het tegen den muur rustte. Zoo bieef hij eenige oogen- ZATERDAG 28 AUGUSTUS, Hilversum 1C50 M. 12.00 Peütieber. 5.307.45 Vooravondconcert door H. D. O.-orkest. Solist: A. C. M. Slinken-bari ton. Nederlanosche litderzanger. 7.00 Poh- tieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 V. A. R. A.-avond. Mevr. C. Verb ruggenPrye- zong, Hr. Christiaan Grooiveld-bêgelei- ding. Willem v. Cappellen-Jeciamacie. E. Boekman-lid van den Amsterdamschen Ge meenteraad, te Amsterdam spreekt over: Socialisme en kunst 1. a. An die Musik, Schubert, b. Trockne Blumen, Schubert, c. Heiden Rösiein, Schubert (zang). 2. Toe spraak van den heer Boekman. 3. Traume, Wagncr (zang). 4. Koning Oedipus, drama van Shakespea-e-declamatie. 5a. Nina, Pergolese. b. Vrijheid, Rich. Hol. c. De gefopte Vogelaar, C. v. Rennes. d. Zonne lied, C. v. Rennes (zang.i Daveciry 1600 M. 3.504.10 Concert door Paul Moulders Rivoli-orkesl. J. Mui- rella-contra alt. H. Jolley-tenor. 5.50 Cau serie: A. garden chat. 6.05 Kinderuu-tje. 6.50 Muziek door den politieband. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws. Lezing. A day in the life oi a large hospital. 7.43 Piano-composities van Brahms. 8 00 Le zing: A story of Obeah. 8.20 „The sea af fair and Harry Binns," slot: „Seeling ii through." 8. 35 Vocaal concert door Maro- va-sopraan. N. Adams in „Supposing." 903 Concert, Koor en orkest 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 „Ghostly fingers. (deel 3). 10.5012.20 Dansmuziek v. h. Savoyhotel. Tarys „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cellc). 5.03 Concert. 8.50 Gala-concert. Xonigwusterhausen, 1300 M. 7.50 ,,Eg- mont," treurspel in 5 acten van Goethe. 10.50—12.20 Dansmuziek, russel, 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.206.20 „Egmont," treurspel in 5 ai- ten van Goethe. 10.5012.20 Dansmuziek. Munster 410 M. 1.352.50 Orkestconcert. 4.054.20 Kinderverlcllingen. 4.355 05 Sprookjes-vertellen. 5.20 Dansmuziek en zang. 6.50 Radiopraatje. 7.20 Declamaties van A. Graff. 7.40—8.00 en 8.20—8.50 Le zingen. 8.50 Vroolijke avond Jazzband. dan verkrijgt men den duur van de ge heels rit, zoodat men waarschijnlijk in de toekomst alle passagiers vol energie bezig zal zien aan de uitwerking van bet vraag stuk: Gegeven: tijd van vertrek en duur van de rit. Gevraagd: tijd van aankomst op een ze ker punt. Stapt men niet op aan het beginpunt en niet at aan het eindpunt, dan wordt de kwestie ingewikkelder. Maar des te inten siever zal hij zijn aandacht aan het vraag stuk geven en de tijd zal omvliegen, zon der zich een oogenblik te vervelen of zijr medepassagiers te fixeeren. De bevolking bedroeg op 1 Januar 718.046; 1 Juli 720.837. In de week van 8—14 Augustus'bedroeg het aantal huwelijken 135. het aantal geboorten 235 of 170 per 1000 i»w„ het aantal sterfgevallen 110 of 7.96 per 1000 inw. Daarvan overleden aan kink hoest 1, longtuberculosc 10, kanker 18, tmeunomie 1. bronchitis en andere ziektsn der ademhalingsorganen 2, gewelddadige dood 4, zelfmoord 1. De leeftijcsverdeeling der overledenen was als volgt: beneden 1 jaar 12. 119 jaat 7, 2049 jaar 20, 50 jaar en ouder 71. Het aantal huizen, voorzien van een ken merk wegens besmettelijke ziekte was 4, n.L roodvonk 4. Uit de ziekenhuizen werden gemeld 48 lijders aan roodvonk, 22 aan diphtherie. Tegenkanting van huiseigenaren. Zooals bekend, zal de Amstelveensche weg van het Stadion tot de Kalfjeslaan een verbreeding ondergaan. Daartoe is het even wel noodig, dat de eigenaren van huisen aan de rechterzijde van den weg een ge' deeltc van de voortuinen opofferen. Het ge meentebestuur van Amsterdam is, naar ae „Tel." verneemt, reeds met de eigenaars in overleg getreden. Vin medewerking van de zijde dezer eigenaren schiint echter weinig sprake te zijn. zoodat het niet uitgesloten zal zijn, dat B. en W. tot onteigening der benooëigde gronden zullen moeten over gaan. De wnd. directeur van het postkantoor en de wnd. directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam brengen ter kennis, dat op Dinsdag 31 Augustus a.s. het hoofdpostkan toor en de bij- en wijkkantoren voor het pu bliek niet langer zijn opengesteld dan tot 2 uur nam. De afdeelingen quitantiën en pasmunt zullen no dien dag gesloten zijn, terwijl de afdeeling postcheque- en giro dienst alleen geopend is voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor 't uitbetalen van cheques, waarvan de advie zen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbehandeling'"; de afdeeling „postwis sels" is alleen geopend voor het aannemen en uitbetalen van telegrafische postwissels. De wi'kkantoren in de „Bijenkorf" en in de magazijnen Gerzon sluiten reeds om i uur. Na 2 uur zal tot het op werkdagen gel dende sluitingsuur voor busrechthouders d« gelegenheid blijven bestaan om zonder be taling van verhoogd recht stukken af i« halen. Voorts zullen de 5e en 7e lichting der bijbussen niet plaats hebben en zullen slechts 2 briefbestellingen worden uitge voerd. n.l. te 7 uur en te 2 uur nam. Er heeft slechts 1 pakkctbestelling plaats en wel om 8.30 m. blikken met gesloten oogen, hijgend zitten. Lasserre beschouwde hem koud en on verschillig. Garnaud opende de oogen en sprak met zwakke stem: Lasserre? Wat is er? Uw brandewijnGeef me nog een beetje van uw brandewijn Hij scheen te aarzelen, hij keek somber met saamgetrokken wenkbrauwen, en brom de ten slotte: Maar ik heb niet veel meer.... Ik.. ik., zal., u betalen.. Maak voort., maak voort.. Het gelaat van Garnaud had, zoover het zictbaar was, een lijkkleur, en zweetdrop pels parelden langs zijn voorhoofd. Alsof hij er spijt van had, en zonder zijr oogen van hem af te wenden, haaide Las serre langzaam zijn reisziK na ar voren opende hem, en haalde er de flesch bran dewijn uit. Terwijl hij den kurk er met zijn tanden wilde uittrekken, ontglipte hem de flesch uit zijn handen, viel op een steen en was verbrijzeld. Lasserre stiet een vloek uit en zacht kreunend, liet Garnaud zijn hoofd weer te gen den muur rusten en werd stiL (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5