KERK EN SCHOOL. Onderwijs aan niet-leerplichtige jeugd. Nijmegen als bedevaartplaats. Een mooi herdenkingsfeest. Mgr. Dr. B. Eras. Een eervolle uitnoodiging. Benoemingen Aartsbisdom. Naar de Missie. Missiehuis „St. Jan'*. Hoensbroeck's nalatenschap. KUNST EN KENNIS. Het graf van Jan Steen. Goedkoope dagen voor de Jan Steen-tentoonstelling. T uberculose-behandeling. Behandeling van Tuberculose patiënten door zuivere lucht. De Jan Steen-tentoonstelling. H. W. J. Schaap-van der Pek f LUCHTVERKEER. De luchtvaarttentoonstelling te Scheveningen. Nederlandsch sportvliegtuig verongelukt. Een groot model parachute. RECHTZAKEN. In 't hol van den leeuw. In 16 maanden tijds ruim f 11.000 aan toiletten. „De man zonder wijsvinger" veroordeeld. Huishoudster-oplichtster. Vertoonen van een film zonder toestemming. JJe inbraak bij het agentschap der Ned. Bank te Terapel. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Malaise aan de Langedijken. Onze toenemende eierproductie. De omzet onzer groenten- en fruitveilingen. Eieren naar Engeland. LEGER EN VLOOT. De opleiding van zeemiliciëns van Leiden naar Amsterdam. De duur der eerste opleiding. SOCIAAL LEVEN. De staking bij de „Heemaf". Wetsvoorstel tot betere regeling te wachten. Woensdag hadden de heeren Klaas de Vries en J. J, Lamers, resp. als voorzitter en secretaris van het uitvoerend comité van het congres voor het onderwijs aan de niet- leerplichtige jeugd, een onderhoud met den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ter toelichting van het adres door bedoeld comité in opdracht van het congres aan den minister gezonden. Bij dit onderhoud, dat tot uitvoerige besprekingen leidde, bleek de minister zeer sympathiek te staan tegenover verschillende wenschcn van het comité. Ook bleek dat het niet uit gesloten is, dat de minister binnen niet al te langen? tijd komt met wetsvoorstellen tot be tere regeling van 't onderwijs aan de niet- leerplichtige jeugd. Nijmegen gaat als bedevaartplaats ter vereering van den H. Petrus Canisius steeds meer de belangstelling der Canisiusvereer- ders trekken. Bedevaarten uit 's Hage, Leiden, Venlo, Amersfoort, West-Friesland, Cuyck, Geffen, de Reek bezochten reeds de Canisiusstede. De Leidsche processie telde 350 deelne mers, die van Venlo 250 en die van Amers foort 500 pelgrims. Op 8 September a.s. wordt verwacht een Betuwsche processie n.l. uit Huissen, An- geren enz. en op 13 September uit het Land van Ravenstein. Uit Weesp wordt gemeld: Dinsdag was het 50 jaar geleden dat de R.K. Kerk in Weesp onder pastoor Honing werd ingewijd. Dit feit is door de parochi anen van Weesp op luisterrijke wijze her dacht. Reeds Vrijdagavond was een feesttriduum begonnen, gepredikt door pater Bonifacius O. C. uit Breda, en Zondag 1.1. is het jaar- lijksche aanbiddingsfeest op luisterrijke wijze gevierd. De kerk was keurig versierd; een weelde van honderden witte en gele dahlia's sierden altaar, priesterkoor, preekstoel en pilaren, terwijl tusschen de bogen korven met groen en witte bloemen feestelijk aandeden. Op een blauw veld prijkten vooraan in de kerk de jaartallen 18761926. De eigenlijke dag der inwijding, Dins dag, werd onder groote belangstelling der parochianen de plechtige Hoogmis gecele breerd door kap. T. Tlv A. M. Gussenhoven, geassisteerd door kap. N. Pronk van Leid- schendam en pater Victorius Jansen uit schendam als diaken en subdiaken. De pastoor der parochie, Th. Jansen, die om gezondheidsredenen, niet zelf meer de H. Mis leest, had in het priesterkoor plaats genomen. Het zangkoor voerde uit de Missa Pontificalis van Perosi voor mannen cn jon gensstemmen. Na afloop van de Hoogmis vereenigden kerkbestuur en feestcommissie zich in de pastorie, waar het feestcomité bij monde van haar voorzitter, kapelaan J. Gussenho ven, het kerkbestuur gelukwenschte cn de som van 434 duizend gulden als feest gave aanbood voor den aanleg eener cen trale verwarming in de kerk. Des avonds 7 uur werd de feestviering ge vloten met een pontificaal lof, gecelebreerd door den HoogEerw. Vicaris van het Bis dom, Mgr. M. P. J. Mölmann. Aanwezig waren het college van B. en w. van Weesp en Weesperkarspel, pastoor F. v. Kersbergen uit Amsterdam, pater Jan sen, pater Bonifacius e.a. Het zangkoor stond onder leiding van den heer A. Wissing, Kapelaan J. J. Brouwer uit Amersfoort; oud-kapelaan van Weesp, hield een schoone feestpredicatie waarin hij de geloovigen aanspoorde tot dankbaarheid jegens God voor de weldaden in de afgeloo- oen 50 jaren hun in deze kerk gegeven. Woensdag vierde Mgr. Dr. B. Eras, Procu rator van het Ned. Episcopaat te Rome, in zijn geboortestad Tilburg, onder veel blijken van belangstelling zijn zilveren priesterfeest. Naar het „Hbld." verneemt bestaan er aan de Johns Hopkins University te Baltimore plannen tot het slichten van een leerstoel en een departement voor studie der zenuw ziekten. Men wenscht een neurologische kliniek te bouwen, waarvoor een bedrag van 750.000 dollar zal worden aangevraagd. Aan deze kliniek zullen een hoogleeraar, twee associated-professoren en een staf van artsen worden verbonden. Zij zal uit den aard der zaak, tevens bevatten, groote la boratoria, die o.m. zullen zijn voorzien van de nieuwste hulpmiddelen voor hersenon derzoek. Het streven van de medische faculteit, te Baltimore en van het bestuur der Johns Hopkins University is, het eerste groote wetenschappelijk centrum voor neurologie in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te vestigen. In verband met dezep lannen verneemt het blad voorts, dat prof. dr. B. Brouwer, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, is uitgenoodigd, de kliniek vol gens zijn ideeën te organiseeren. Men heeft deze neuroloog van interna tionale reputatie verzocht, zich te Baltimore te vestigen, den medischen staf voor de nieuwe stichting te vormen, en de leiding der kliniek op zich te nemen. Z. D. H, de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Professor aan het Semi narie te Culemborg^en WelEerw, heer J, H. Zuidberg; tot kapelaan te Groessen den WelEerw. heer H. J. Oosterman; tot kape laan te Arnhem (H. Jozef) den WelEerw. heer F. P. M. Mets; tot kapelaan te Beek den WelEerw. heer J. H. Krabbenborg (25 Juli l.L priester gewijd); tot kapelaan te Gaanderen den WelEerw. heer G. A. J. Mattijssen; tot kapelaan te Herwen en Aerdt den WelEerw. heer A. Bouwmeester en tot kapalean te Hooglanderveen den Wel Eerw. heer E. F. Schweigmann. Dinsdagmorgen, met dén trein van 8.26 «ur, is van het station H.S.M. te 's Graven- hage naar Marseille vertrokken de Z.Eerw. pater J. J. van Rijckevorsel S. J.. oud-pas toor van Batavia, om als professor in de philosophie op te treden aan het St. Xave- riuscollege te Moentilan, het Seminarie tot opleiding van Javaansche priesters. Pater van Rijckevorsel werd uitgeleide gedaan door eenige oud-Indischgasten en den direc teur van het Katholiek Indisch Bureau, den heer J. Schnebbelie. Den 3en September vertrekt pater van Rijckevorsel van Marseille met de „Indra- poera'' naar Indië, Het nieuwe Missiehuis „Sj-. Jan1' te Soes- terberg zal Maandag 30 Augustus a.s. op plechtige wijze door Z .D. H. Mgr. H. v. d. Wetering worden ingewijd. 's Morgens zal door Z.D.H. een Pontificale Hoogmis worden gecelebreerd, Men schrijft ons uit Rome De onzalige Graaf van Hoensbroeck was sinds zijn afval van zulk een gloeienden haat tegen de Jezuiten bezeten, dat het geen ver wondering baren kan, wanneer nu een werk uit zijn nalatenschap verschijnt, waarmee hij nog na zijn dood het volle orkest van smaad redenen tegen de Orde, die hij bestreed, laat weerklinken om zijn eigen afval daarmede te rechtvaardigen. Reeds in 1905 kon Dr. Nau- mann over Hoensbroeck verklaren „De polemiek van de twintigste eeuw wordt al tijd nog met wapens uit de 16de en 17de eeuw gevoerd, wanneer het geldt de Jezuiten te be vechten, een hooger niveau heeft men nog niet bereikt." Het oordeel van dienzelfden schrijver, dat men in Hoensbroeck zijn ge schriften niet slechts de dwaling, maar ook de leugen en den laster ontmoet, geldt in nog grootere mate van diens nagelaten werk „De Jezuitenorde. Een Encyclopaedie." Over het ontstaan van deze verzameling aller leugenfabelen, kunnen wij het volgende mededeelen. De schriftelijke nalatenschap van den in 1893 uit de Jezuietenorde getreden en in 1923 onverzoend met de Kerk gestor ven Graaf Paul von Hoensbroeck, werden door een protestantsche Oostenrijksche op gekocht. Er waren twee manuscripten, waar van het eene, de z.g, Encyclopaedie, reeds persklaar was. Uit de achtergelaten corres pondentie bleek, dat Hoensbroeck met de Berner dominee St. v. H. in briefwisseling gestaan had. Van den goeden man is bekend, dat hij door een waarlijk krankzinnigen Je- zuitenangst geplaagd werd. Maar gedurende zijn gansche leven heeft hij nog nooit een levenden Jezuit gezien, maar in elk gesprek en in elke vergadering kwam hij er strijk en Zet over te spreken. Verder had de genoemde dame vroeger aan een katholiek historicus, H. uit R., de opvoeding van haar zoon toever trouwd. Deze dertigjarige historicus was mo menteel betrekkingloos. Een overeenkomst was spoedig getroffen. Dominee St. zou de uitgave van het boek bezorgen, de historicus zou het manuscript persklaar maken. Het tweede manuscript werd door den historicus als geheel oncritisch terzijde ge legd. Maar ook de encyclopaedie scheen hem dermate verdacht, dat hij na eenigen tijd op gewetensgronden zich van een verdere me dewerking terugtrok. Daarop nam een dominee uit de buurt, de heer W. uit K., de uitgave op zich. Als uit gever voor dit domineeswerk liet zich de heer Paul Haupt in Bern vinden. Deze feiten belichten deze Encyclopaedie treffender, dan het ooit een critiek zou vermo gen te doen. Is er alle gif in samengebrouwd waarmede men de Jezuiten hoopt te dooden, het drankje heeft zijn kracht verloren. Hooger dan ooit worden de zonen van den H. Igna tius, zoowel door katholieken als door onbe vangen andersdenkenden geëerd. Meeningsverschillen over de plaats, In verband met de Jan Steen-tentoonstel ling in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" ie Leiden werd de belangstelling in dezen Leidschen schilder uit de 17e eeuw onwille keurig verlevendigd en verschillende bijzon derheden uit het leven van dezen merk- waardigen man kwamen naar voren. Zoo werd door prof. dr. Martin uit zijn belangwekken de voordracht over het leven van den schil der bij den aanvang der tentoonstelling ge houden. o. m. meegedeeld, dat Jan Steen, die goed Katholiek was, den 3en Februari 1679 op het Bolwerk werd begraven. Het zelfde vermeldt ook in een Inleiding tot den Catalogus der tentoonstelling J. J. de G. (dr. de Gelder) die daaraan toevoegt, dat xn de registers van de St. Pieterskerk te Leiden dit zou aangeteekend zijn. Van andere zijde wordt dit in twijfel ge trokken, eveneens op grond van oude be grafenisboeken in deze kerk, Zoo werd getoond een gecalligrafeerde pagina van een dezer boeken uit het jaar 1679, waarin op den bovenvermelden datum staat geschreven: Jan Steen 6.wegens het openen van particuliere eigen graven in de St. Pieterskerk'Waar een gelijke om schrijving ook wordt gegeven in andere niet betwiste gevallen, waarbij het vaststaat dat de genoemde persoon er begraven is. Dat Jan Steen katholiek was, heeft niet behoeven te verhindren dat zijn stofflijk overschot in de Pieterskerk werd ter aarde besteld. Tal van katholieken uit dien tijd werden er begraven. Woensdag en Maandag a.s., telkens van hah ?es tot zeven uur en Zaterdag 28 dezer van 4 tot 6 uur, zal de Jan Steen-tentoon stelling te Leiden ook geopend zijn tegen verlaagden toegangsprijs. Dinsdag 31 dezer wordt zij onherroepelijk gesloten. De tentoonstellingscommissie meent geen gevolg te mogen geven aan tot haar ge richte verzoeken, de tentoonstelling nog langer geopend te houden. Een nieuwe methode. Sinds eenigen tijd wordt door prof. dr, Storm van Leeuwen te Leiden, een nieuwe behandelingsmethode toegepast van tubercu losepatiënten, die met goed succes wordt bekroond. In verband hiermede is de kliniek van dezen hoogleeraar voor allergische ziek ten (asthma enz.) aan den Zoeterwoudschen Singel uitgebreid door den aankoop van een nieuw gebouw, dat van het andere gedeelte geheel is afgesloten. De uitbreiding dezer kliniek is mede een gevolg hiervan, dat tal van- buitenlandsche artsen den laatsten tijd naar Leiden komen om de methode van prof. Storm van Leeuwen te bestudeeren. Uit Leiden wordt gemeld: De kninick voor allergische ziekten (asth ma enz.) is thans aanmerkelijk uitgebreid door het bijtrekken van het perceel Zoeter woudschen Singel 82. In een geheel van de rest afgesloten af- deeling is thans een aantal tuberculose-pa- tiënten opgenomen om ook daarop te kun nen toepassen de principes van de zuivere lucht-behandeling en tevens om in de be staande afdeeling meer asthma-patiënten te kunnen opnemen. Inplaats van de bestaande toevoerpijp voor zuivere lucht is thans een nieuwe hoo- gere en breedere pijp aangebracht, welke langs een ijzeren mast van 35 M. hoogte naar boven wordt geleid en vrijwel in de ge- heele stad te zien is. Een van de redenen van de uitbreiding is mede hierin gelegen, dat er vele buitenland sche artsen naar Leiden komen om de me thode van prof. Storm van Leeuwen te be studeeren. De Jan Steen tentoonstelling te Leiden werd heden bezocht door den 30.00Cs^?n bezoeker. Hem werd weer het boek van Martin ever Jan Steen aangeboden. Te Ankeveen is, naar het Kbld. meldt, mevr. Schaap-Van der Pek gestorven, een schilderes, die op de tentoonstellingen van „Arti" en „Sint Lucas" geregeld exposeerde. Hendrika Wilhelmina Jacoba van der Pek werd in 1867 te Amsterdam geboren. Ze studeerde er aan de Academie en huwde in 1896 met den schilder E. R. D. Schaap. Ze legde zich hoofdzakelijk op het landschap toe, maar schilderde ook bijbelsche taferee- len en portret. O t<3»t Deze tentoonstelling, die Woensdag in tegenwoordigheid van Prins Hendrik ge opend is, geeft een zeer interessant beeld van de beteekenis van ons luchtvaartwe- zen. Voornamelijk komt dit door de unanieme medewerking, die men zoowel van rijks- en gemeentelichamen als van particulieren mocht ondervinden. Zoo vindt men er van de luchtvaartaf- deeling Soesterberg een belangwekkende inzending, die een goeden kijk geelt wat op het gebied dér militaire luchtvaart ons land presteert. In het algemeen heeft een, leek een idee van een vliegbasis als Soester berg, dat daar zijn eenige vliegmachines, een paar vliegeniers en enkele loodsen. Doch als hii hier ziet wat er bijvoorbeeld op vliegtechnisch, radio-telegrafisch, vlieg- medisch of luchtfotografisch gebied gebeurt, dan komt hii zeker tot andere gedachten. De luchtfotografie heeft groote practische beteekenis gekregen. Gaf men vroeger voor het vervaardigen van stafkaarten duizenden guldens uit en ging er veel werk mee ge paard, tegenwoordig bereikt men met luchtfoto's betere resultaten en ziin de kos ten miniem geworden met groote tijdsbe sparing. Bovendien, heeft men t voordeel dat men, ieder moment als 't ware een streek in kaart kan brengen en daardoor zonder moeite „up to date" blijven, wat met de oude stafkaarten niet altijd het ge val was! Aan welke strenge examens en eischen vliegeniers zijn onderworpen,, vóór ze bij de militaire luchtvaart geplaatst worden, daar van geeft de stand uit Soesterberg eveneens een aardig idee. Het medisch onderzoek is niet mis; de candidaten worden op allerlei wijzen getest ent in daartoe vervaardigde caissons door luchtregulateurs op allerlei gewenschte hoogten gebracht, terwijl zij op den beganen grond blijven. Op 6000 M- hoogte moeten zij nog eens een zin schrij ven, dien ze eerst onder normale omstandig heden hebben neergepend en het blijkt, dat de meesten allerlei vreemde fouten maken. Sommigen komen op deze hoogte in een soort dronken toestand vandaar misschien de uitdrukking: hij krijgt de hoogte -en schrijven allerlei wartaal neer. De hoogteproef. Een eigenaardig geval deed zich eens voor met een officier, die vliegenier wilde worden. Bit het nemen van deze hoogte- proef moest hij eenige zinnen neerschrijven. Zijn gewone verstandelijke vermogens waren onder den invloed van de dunne luchtlaag blijkbaar geheel weg en hij schreef, dat hij het vliegen heelemaal niet prettig vond en noch minder 6000 M. hoog te zijn. Toen hij weer „beneden" was, herinnerde hij er zich niets meer van dit geschreven te hebben en hield vol het vliegen wel prettig te vinden. Zulke candidaten, die op 6000 M. zoo „over stag" gaan, zakken onverbiddelijk voor het examen. Ook op die hoogte is het noodig, dat men zijn positieven voldoende bij el kaar houdt, Dergelijke schrijfproeven zijn Op deze inzending te aanschouwen en nog veel meer wetenswaardigheden, die den, leek interesseeren. Op het terras vindt men een vliegtuig, type Fokker C VI, bestemd voor den verkenningsdienst, met Hispano- Suizamotor van 350 P.K., bewapend met mitrailleurs en volledige uitrusting. De K. L. M. is natuurlijk flink voor den dag gekomen. De nieuwste luchtfoto's, kaar ten en vliegtuigmodellen zijn bij haar te zien, alsmede de neus van de nieuwste ver- keersvliegmachine voor 14 personen, de Fokker F VII A, die van het ingewikkelde inwendige mechanisme een goed denkbeeld geeft. Hef is voorzien van de nieuwste vin dingen, ook van en een z.g. „controleur de voT', die het vliegen in den mist mogelijk maakt. Het bureau Luchtvaart van het departe ment van Waterstaat zond een groote col lectie luchtkaarten, teekeningen en statis tieken in, die doen uitkomen de uitbreiding van het luchtverkeer. De Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en het Koninklijk Ned. Meteorologisch Instituut hebben o. a. mo dellen van windtunnels, vliegtuigmeteoro- grafen en andere technische instrumenten ter bepaling van de windrichting en de wol" kenhoogte ingestuurd. Van de gemeenten Amsterdam en, Rotterdam zijn er foto's en gegevens, betrekking hebbende op de vlieg velden Schiphol en Waalhaven, Het spreekt dat onze Nederlandsche vliegtuigenbouwers Fokker, Koolhoven en Pander niet ontbre ken zii het de laatste uitsluitend in de lucht met een sportvliegtuig. Van de ande ren zijn er tal van gegevens, foto's, platen en kaarten te vinden, die illustreeren wat zij reeds in de vliegtuigindustrie presteerden Zooals men ziet, valt er heel wat ervaring op te doen, op deze luchtvaarttentoonstel ling, die tot en met Vrijdag geopend is. De twee inzittenden gedood. Donderdagmiddag startte een Neder landsch sportvliegtuig uit Rotterdam op het vliegterrein te Dortmund (Duitschland), met het doel naar Brussel te vliegen. Boven het terrein voerde de piloot op geringe hoogte enkele staaltjes van vlieg kunst uit. Hierbij stortte het vliegtuig neer en sloeg te pletter. De piloot Reiber, uit Rotterdam, werd onmiddellijk gedood. Zijn begeleider, Peek, eveneens een Nederlander, liep een sche delbreuk op. Naar het ziekenhuis overge bracht, overleed hij kort daarop, Het Persbur. V. D. meldt nog het vol gende: De verongelukte machine was het Pan der-vliegtuig H. N. A. D. I. dat heden morgen omstreeks 11 uur te Rotterdam was opgestegen, bestuurd door marinevlieger R. Reiber uit Amsterdam. Het toestel arriveerde omstreeks halftwee op het vliegveld te Dortmund, met als pas sagier de heer Van der Kwast, een der directeuren van de Pander-fahrieken. Na de landing, die vlot verliep, steeg het vlieg tuig opnieuw op, om een demonstratie vlucht te houden. De heer Van der Kwast wjw» ■uitgestapt ziin plaats in het twee persoons vliegtuig werd ingenomen door ^en Nederlandschen koopman Peek, te Dort mund woonachtig. De piloot volbracht met zijn vliegtuig verschillende acrobatische toe ren. Bij een dezer, toen het vliegtuig tot op geringe hoogte gedaald was, kon de bestuurder den motor niet gauw genoeg op gang brengen en sloeg het vliegtuig tegen den grond. Naar het vliegveld Waalhaven mededeelt, bevond het toestel zich in uitstekenden staat. De vlieger Van Vloten heeft nog Woensdag met hetzelfde vliegtuig te Sche veningen demonstraties gehouden. In verband met dit ongeluk zal het sportvliegtuig van Pander niet deelnemen aan de vliegdesnonstraties, welke heden,' Vrijdag, te Scheveningen zullen worden ge houden. Een parachute van 50 voet breedte, uitge vonden door een machinist van de Ameri- kaansche marine, met de bedoeling bij een ongeval zoowel de machine als de inzitten den te redden, werd te Los Angelas geprobeerd. De proef slaagde uitste kend: op 2500 voet hoogte werd de motor van de aeroplane afgezet en de groote parachute deed de vliegmachine land enop een heuvel, waarbij alleen de schroef brak. Overigens was het vliegtuig geheel onbeschadigd. Voor de vacantiekamer der Rechtbank stonden Dinsdag terecht de 22-jarige tuin man A. J„ de 24-jarige arbeider J. W. M. en de 23-jarige B. Z., allen wonende te Arnhem, thans gedetineerd. Hun was ten laste gelegd, dat zij op 27 Juli 1.1. zouden hebben ingebroken in de villa aan de Huygenslaan van mr. A. A. Cnopius, advocaat-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam, waarbij zij zich verschil lende voorwerpen zouden hebben toegeëi gend. Verdachten bekenden het hun ten laste gelegde en verklaarden wegens werkloos heid tot de daad te zijn gekomen. Het O. M„ waargenomen door mr, Lason- der, zeide in zijn requisitoir, dat de daders zich waarschijnlijk onbewust in het hol van den leeuw hadden begeven. Spr. eischte ten slotte wegens diefstal met inklimming tegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Visser, pleitte cle mentie. Uitspraak over 14 dagen. Beschuldigd van heling van een Perzisch tapijt ter waarde van 200, afkomstig van bovengenoemden diefstal, stond daarna te recht de 32-jarige incasseerder bij een af betalingsbureau H. A. uit Arnhem, gedeti neerd. Verdachte verklaarde zich onwetend aan heling te hebben schuldig gemaakt, Pres.: Je hadt toch kunnen begrijpen, dat t gestolen was. Hoe zou je zwager, die werkloos was, opeens aan zoo'n mooi «Per zisch tapijt komen? Verd.: Ik had nooit gedacht, dat 't ge stolen was! Hij zeide dat hij 't had van ten opruiming aan een villa. Het O. M., waargenomen door mr. La- sonder, achtte het bewijs geleverd en eisch te tien maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Visser, wees op verdachte's gunstig verleden en vroeg een voorwaardelijke straf, met bevel tot onmid dellijke invrijheidsstelling, welk laatste ver zoek door de Rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, werd ingewilligd. Uitspraak over 14 dagen. Onlangs hebben zoowel de Rechtbank als het Hof te 's-Gravenhage een interessante uitspraak gegeven over hetgeen al dan niet onder gewone dagelijksche uitgaven ten be hoeve der huishouding te brengen valt. Het magazijn „De Duif" te 's-Gravenhage had kans gezien over een tijdvak van 16 maanden aan het vrouwtje eens hoofdinge nieurs der Telegrafie voor een bedrag van 11.273,75 aan mantels en costumes te slijten. Aangesproken tot betaling der rekening in mindering waarvan inmiddels 4200 was af gedaan beriep de eehtgenoot zich er op, dat hem omtrent al deze leveranties niets bekend was. Zijn vrouw had namelijk de ech. telijke woning verlaten en zich te Wassenaar gevestigd. Verder beweerde hij kon dit bedrag aller minst gebracht worden onder de gewone da gelijksche uitgaven, voor welke de vrouw geen bewilliging behoefde, zulks te meer, waar zijn inkomen als hoofd-ingenieur slechts matig was en hij overigens geen fortuin van eenige beteekenis bezat. De Rechtbank stond evenwel aan het ma gazijn „De Duif" toe, de gedane leverantiën te bewijzen en voorts: dat de gedaagde toen tertijd te 's-Gravenhage een zeer rijk geïn stalleerd heerenhuis bewoonde, er een auto mobiel op nahield en daarenboven niet-onbe- langrijke inkomsten uit kapitaal had. Toen dit bewijs was geleverd, meende de Rechtbank te 's-Gravenhage de vor:Uring te kunnen toewijzen. In beroep gekomen bij het Gerechtshof al- daar^ mocht des mans verweer een gunstiger onthaal vinden. Wel is waar oordeelde het Hof, heeft de appellant zijn ipkomen ais hoofdingenieur en daarbij de inkomsten uit zijn omstreeks 80.000 groot vermogen, doch dit neemt niet weg, dat een bedrag van ruim 11,000 over 16 maanden voor mantels en costumes als een buitensporige verkwisting is te beschouwén en niet gerekend kan wor den pnder de gewone en dageiijksche uitga ven eener huishouding te vallen, zeer zeker niet bij den stand en het fortuin van den ap pellant, terwijl het bewonen van een ruim heerenhuis te 's-Gravenhage en het houden van een automobiel allerminst een dergelijke verkwisting onder het begrip van gewone da gelijksche uitgaven der huishouding kunnen doen vallen. Het Hof meende onder deze omstandighe den niet de in de wet veronderstelde mach tiging van den echtgenoot te kunnen aanne men en niet alleen zag „De Duif" haar vorde ring afgewezen, doch daarenboven moest zij nog 425 bijdragen in de proceskosten der tegenpartij, Tot drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Breda veroordeelde Dins dag J. A. B„ die om verzekeringsgelden, ten bedrage van 11.525 te krijgen, zich zijn wijsvinger had laten afhakken, tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde één jaar en drie maanden. Zijn medeplichtige, C. A. J. M., werd ver oordeeld overeenkomstig den eisch tot acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam deed uit spraak in de zaak van de 26-jarige huishoud ster, die eenige jaren het huishouden had waargenomen van een notaris in Noord- Holland en na diens dood bij diens dochter bleak Later bleek, dat deze huishoudster op al lerlei wijze deze familie oplichtte. De rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden preventieve hechtenis. De eisch was zes maanden gevangenis straf met aftrek van een maand preventieve hechtenis. Verdediger was mr. Kropman. Communistische propagandist voor het Kantongerecht. Voor het kantongerecht te Heerlen stond Dinsdag terecht de heer Lakerveld, secreta ris van de Internationale Roode Hulp, sectie Holland, wegens het zonder toestemming van B. en W. te Heerlem vertoonen van een film van communistische strekking, getiteld „In de klauwen van de witte terreur'', terwijl hij tevens gedagvaard was terzake van het in de zaal niet aanwezig zijn van een cabine en het niet hebben laten goedkeuren door B. en W. van het gebruikte projectietoestel. Op de tribune waren vrij veel geestver wanten van den betrokkene aanwezig. De heer Lakerveld verdedigde zich zelf.. Hij hield een betoog van popagandistischen inhoud, welke niet op de rechtzaak zelf be trekking had. Toen ging hij over tot zijn zaak. Hij meen de, dat waar tijdens het afdraaien van de film politie in de zaal aanwezig was, de zaak In orde was. De ambtenaar van het O. M. hield een kort betoog, waarin hij te kennen gaf, dat waar de vertooning plaats vond door een toestel, dat in de zaal was geplaatst, terwij' van een cabine of iets dergelijks geen sprake was, hij de wet overtreden had. Hij vroeg daarom veroordeeling van verdachte tot drie geldboeten van 15 of drie maal vijftien dagen hechtenis, met bevel tot te ruggave van het filmtoestel. Voor den zaalhouder, die mede gedag vaard was, vroeg het O. M. wegens het toe laten van een filmvertooning in zijn lokaal zonder vergunning van B. en W. een geld boete van 15 of vijftien dagen hechtenis. Het kantongerecht zal 30 Augustus uit spraak doen. Een der daders tot 7 jaar veroordeeld. De rechtbank te Winschoten veroor deelde J. H. Zuidinga, schoenmaker te Terapel, thans gedetineerd te Winschoten, die medeplichtig is aan de inbraak en de poging tot diefstal in het kantoor van het agentschap der Nederlandsche Bank tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van prev entief. 1 Lage groenteprijzen en toch geen goedkoope groenten. De correspondent van Holland's Noorder kwartier van het „Alg. Hbld." schrijft: Het gaat den groentenverbouwer^aan de Langedijken slecht. De prijzen van de kool en aardappelen, de pècn, de zilveruien en de slaboonen zijn allerbedroevendst en bet is aan de veiling best te besmeuren, dat de tijden verre van gunstig zijn: de menschen kijken bedrukt, de stemming is „down de gesprekken zijn alles behalve levendig en opgewekt, kortom, het is misère aan de Langedijken. Wij hebben gepoogd met een paar „kopstukken" van den Langendijk ove den toestand te spreken, doch troffen nóch den heer Wagenaar, nóch den heer Rens Slot, nóch den burgemeester thuis cn hebben toen eenigen tijd ten raadhuize zit ten praten met den loco-burgemeester, den heer Arie Glas, den gemeente-secretaris en een vertegenwoordiger van de Rijksveld- wacht, die in verband met de staking nog ter plaatse vertoefde. De samenvatting van dit gesprek geven wji hier weder. Zóó laag als de prijzen thans zijn werden zij in de laatste jaren niet genoteerd, doch dit wil geenszins zeggen dat nu de „stede lingen" veel goedkoope groenten kunnen eten. Verre van daar! Hoe komt dat? vroegen wij. En het ant woord luidde: er blijft nog te veel aan de strijkstok van den tusschenhandel zitten. Om eenig denkbeeld te geven hoezeer de prijzen naar de laagte zijn gegaan, kan wor den medegedeeld dat in Juli nog voor 100 kg aardappelen 8 betaald werd en thans 2.50 (de „muisjes'' zijn nu weer in de prijs stijgende), voor de roode en gele kool golden de prijzen in diezelfde maand nog 12, thans 60 a 80 cents. Bij deze prijzen kan van een loonend bedrijf geem sprake meer 'zijn. Daarbij komt dat de zoogen. „draaihorzigheid" in de bloemkool dit jaar weer sterk aan den dag treedt en de prijzen van deze koolsoort ook verbazend drukt. Een enkele boer, die het geluk heeft een goed stuk land te bezitten, waar deze kool ziekte niet heerscht maakt nog een behoor lijken prijs. Mat de uien is het al niet beter gesteld. Werd in Juli nog 8 besteed, thans f 2 a 4/4, werd voor de boonen nog van 81? betaald, thans slechts 2 4 3. 't Is voor de menschheid in het algemeen misschien heel prettig, dat da teelt van kool thans zoowat op elke grondsoort goed gaat en ook in 't buitenland men zich steeds met meer succes, op den kool-verbouw,toe legt. voor de welvaart aan de Langendijken is deze overal gelukkende teelt natuurlijk zeer nadeelig. Er is slechts één hoop en dat is deze, dat vroege winter en langdurige vorst voor de deur staat, want dan brengt de winterkool, die in de „boeten" opgelost ligt, een goeden prijs op. Misschien kan dan de thans geleden schade nog eenigszins her steld worden. Er werd ons een sprekend voorbeeld ge geven, hoe weinig loonend de verbouw van de gele kool is. Een. bouwer uit Hugowaard kreeg 10 cent voor de 100 Kg. en voerde een schuitje met 2100 Kg. aan, waarvoor hij dus 2.10 maakte. Maar van deze 2.10 moest af: le voor de kosten van den elec- trischen overhaal 1, voor de sluis te Broek op Langendijk 30 cent voor liggeld aan de vesting 10 cent, te samen 1.40. Er bleef dus slechts 70 cent over als opbrengst voor de geheele schuit kool! Sommige bouwers geven er dan ook reeds den brui van en snijden de kool niet meer, doch maken ze stuk en laten ze dienen tot bemesting van den grond. Wie bij deze lage prijzen wèl varen dat zijn de zoogenaamde „koeboeren'', die de goed koope kool opkoopen als voedsel voor hun dieren. Omtrent de staking vernamen wij ten slotte nog, dat te Broek op Langendijk, waar de arbeid is hervat, tien arbeiders „uitge sloten" bleven en dat te N. Scharwoude en Warmenhuizen nog 47 stakers zijn. Te be treuren blijft in hooge mate, dat de destijds gedane pogingen van den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vrieze, tot geenerlei resultaat heb ben geleid. Gehoopt wordt, dat intusschen spoedig op de een of andere manier aan de staking een einde gemaakt wordt, want hier door wordt de toestand aan de Langendijken nog slechter dan hij behoef» te ziin. Het export-surplus weer met 30 pet, toe genomen. In het jaar 1925 werd 45 millioen K.G. eieren uitgevoerd en bijna 6 millioen inge voerd, een export-surplus dus van ruim 39 millioen K.G., tegen 30 millioen K.G. in 1924, 14 millioen K.G. in 1923, 8 millioen K.G. in 1922, 6 millioen K.G. in 1921 en 12 millioen K.G. in 1914, welk jaar tot 1923 verreweg een ongekend recordjaar was, want vóór 1907 voerde ens land meer eie ren in dan uit. Deze cijfers geven wel een zeer duidelijk beeld van de vlucht, welke de pluimvee teelt in ens land de laatste jaren heeft ge nomen. De vraag mag intusschen wel onder de oogen worden gezien, of de markt op den duur deze geweldige toeneming van den aanvoer zal kunnen opnemen. Bij de vergrooting der eierproductie per dier heeft men zich en met veel succes vooral toegelegd op de opvoering van het aantal eieren gedurende de eerste legpe- riode. Bit ging gepaard met veronachtza ming van de productiviteit in de volgende jaren. Men merkt daarom meer en meer een streven op, om zooveel mogelijk jonge hoenders te houden en deze na den eersten leg op te ruimen. Een voordeel hiervan is, dat niet alleen een groot aantal eieren per dier wordt geraapt, maar dat ook de win- terproductie sterk wordt opgevoerd, waar door van de hoogste prijzen kan worden ge profiteerd. Daar staat echter tegenover, dat de waarde der dieren thans in één jaar moet worden afgeschreven, terwijl dit vroeger over twee of drie jaren werd verdeeld, zoo dat bij de bepaling, of de gevolgde methode economisch is, hiermede rekening moet worden gehouden. Ten nauwste hangt hiermede ook samen Je afzet van slachtkoenders, waarvan de re geling nog zeer veel te wenschen overlaat, zoodat de waarde der slachtkippen in vele gevallen zeer slecht betaald wordt. Oók moet, omdat de kippen slechts kort voor de eierproductie worden gebruikt, veel meer worden gebroed, om den hoender stapel te houden op de hoogte, welke hij bereikt heeft. De broeden) is de laatste jaren dan ook een industrie van beteekenis geworden, die èn om haar omvang, èn om de eischen, die ze aan de selectie stelt, bij zondere aandacht vraagt. In 1925 ruim IS pCt. grooter dan in 1924. Op de groenten- en fruitveilingen in ons land werd in het afgeloopen jaar voor 9414 millioen omgezet, tegen 80 mil lioen in 't jaar daarvóór, een stijging dus met ruim 18 pCt. of van 72 pCt. vergele ken bij 1922 en 1923. Alleen de oorlogsjaren 1917 en 1918 heb ben een hoogeren omzet van tuinbouwpro ducten en fruit gehad, n.l. resp. 113 en 118 millioen. De grootste stijging had Noord-Brabant, n.l. van 3.6 tot 5.6 millioen (d. i. 55 pCt); den grootsten omzet had Z.-Holland, dat van 37 millioen opliep tot 4434 millioen (d. i. 20 pCt.), terwijl de tweede groote tuinbouwprovincie, n.1. N.-Holland van ruim 24 millioen steeg tot 25 mil lioen. Ook in Groningen, waar de omzet met 45 pCt. steeg en Limburg (38 pCt), begint de tuinbouw een steeds belangrijker plaats in te nemen. De vorige week zijn 3.579.600 eieren naar Engeland uitgevcerd. i m i m - Reeds onder het ministerie-Colljn werd er door den Minister van Marine a.L na een door hem ingesteld onderzoek in beginsel toe besloten de opleiding van matrozen te ver plaatsen van Gorinchenm naar Vlissingen en die van enkele zeemiliciens van Leiden naar Amsterdam. Groote bezuiniging zou het gevolg zijn van deze centralisatie. Bij het weder optre den van Minister Lambooy in het ministerie- de Geer kregen deze plannen, die reeds lang waren voorbereid, vaster vorm. De overplaatsing van Gorinchem naar Vlissingen heeft heel wat stof doen op waaien, maar op 27 Juli heer toch ook de Eerste Kamer dit plan goedgekeurd. Bij de begrooting voor het jaar 1927 van het departement van Marine zal nu de over plaatsing van de opleiding van Leiden naai Amsterdam aan de orde komen, waardoor de Minister op deze opleiding ongeveer 37.000 per jaar hoopt te kunnen bezui nigen. In de eerstvolgende legerorders is opge nomen een ministerieele kennisgeving over den duur van de eerste oefeniag, zooals deze bij K. B. is bepaald. De duur van de eerste oefening van de ge wone dienstplichtigen, die bij het vooroefe ningsinstituut van den vrijwilligen landstorm in den rang van vaandrig zijn aangesteld, wier opkomst in werkelijken dienst onmid dellijk aansluit aan het beóindigen van de verbintenis bij den vrijwilligen landstorm en die na hun inlijving in opleiding zijn gekomen tot officier bedraagt 2 maanden. Dit geldt voor de lichting 1926 en volgende lichtingen, alsmede voor hen, die, tot een oudere lichting behoorende, met een der be doelde lichtingen hun eerste oefening ver vullen. Donderdagmiddag heeft op het Ministerie van Arbeid de aangekondigde bespreking plaats gehad van den rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteyn, met de vertegenwoor digers van de partijen, betrokken bij het conflict aan de „Heemaf". Allereerst confereerde de heer Van IJs selsteyn met de vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers gezamenlijk, on der leiding van de vier arbeidersorganisaties. Daarna vergaderden de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gezamenlijk, onder leiding van den heer Van IJsselsteyn. De Rijksbemiddelaar gaf ten slotte in over weging, dat de arbeiders de door hen ge stelde eischen tot op de helft zouden reau- ceeren, onder beding, dat de in enkele on- derdeelen van het bedrijf te verdienen loo- nen nog nader onder het oog zouden kunnen worden gezien, doch dat het van de „Heemaf" te vergen offer de helft zal zijn van hetgeen de inwilliging der aanvankelijk gestelde eischen zou vorderen. Beide partijen hebben zich verbonden zich vóór 1 September over dit voorstel uit te spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7