Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Jkfanifest tegen den dienstplicht- Van het Hof. Belasting op bosschen en landgoederen. Onderscheidingen voor Kamerleden. VERKEER EN POSTERIJEN. Goedkoopere diners in Restau ratierijtuigen. Artis-treinen. LUCHTVERKEER. Het vliegongeluk te Dortmund. UIT ONZE OOST. Een vitamine tegen berry-berry. Een ontslag. HANDEL EN NIJVERHEID. Waarom gaan, nu reeds vijftien maal achtereen, duizenden en nog eens duizenden zaken- menschen naar de Jaarbeurs? KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. Voor den Amsterdamschen Politierechter. Beweegbare schilderijen. Arbeidsconflict met hand- tastelijkneden Kind verdronken. In hun cel verbrand. Brand te Leimuiden. Hoe een Chineesch blad een artikel terugzendt. Vierjarig knaapje tusschen de dorschmachine. Arrestaties te Rotterdam. Een knaapje vermist'. Een griezelige ontdekking. Een „geleerde" ontmaskerd. Treindiefstal. UIT HET AND— t De mijnwerkerssiaking in Engeland- Ponsot hooge commissaris in byrte. Abd-el-Krim FES, 27 Aug. Abd el Krim en rijn familie zijn naar Casablanca vertrokken. De ministerieele crisis in Perztë. Het röoverwezen in China. MARKTNIEUWS. Door 'n internationaal comité van vooraan staande mannen op alelrlei gebied en uit allerlei landen, waartoe o. a. de Nederland sche professoren G. T. Heering en K. H. Roessingh, de Oostenrijksche oud-kanselier dr. Ignaz Seipel en de bekende pater F. M, Stratmann O.P. behooren, wordt een mani fest tegen den dienstplicht uitgevaardigd. Daarin wordt o. m. gezegd, dat men ver langt. dat er een definitieve stap gedaan >rordt naar volledige ontwapening en naar 'de ontmilitariseering vooral in moreel op licht. Het doeltreffendste middel daartoe zou "de algemeene opheffing van den dienstplicht zijn. Daarom wordt voorgesteld aan den .Volkenbond om in alle landen de afschaffing van den verplichten militairen dienst voor te stellen als eersten stap naar werkelijke ontwapening. 2. K. H. de Prins Is voornemens Maandag September de opening bij te wonen van het Congres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongeluken te Amsterdam. De besturen van den A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland en de Vereeni- jging tot behoud van Natuurmonumenten In Nederland, die in Maart een adres hebben gericht aan den Minister van Financiën om maatregelen te overwegen tot verlichting van den fiscalen druk op bosschen en land- geoderen, achten het tijdstip gekomen be langstellenden samen te brengen om zich over et vraagstuk uit te spreken. Zij heb ben thans aan verschillende adressen een uitnoodiging venronden tot bijwoning van eene op 15 September in het Koloniaal In stituut te Amsterdam te houden vergade ring. De Bond Heemschut en verschillende ver- eenigingen op het gebied van bosch-, land en tuinbouw hebben reeds instemming met hun streven betuigd. Afwijking van den gewonen regel. Naar het Corr. Bur. verneemt, ligt het niet in het voornemen der Regeering om bij het toekennen van onderscheidingen ter gelegenheid van 31 Augustus streng vast te houden aan de gebruikelijke gedragsbjn tegenover leden der Tweede Kamer. De practijk is nl. deze, dat een Kamerlid door de vervulling van het lidmaatschap geduren de acht achtereenvolgende jaren wordt on derscheiden. In 1913 zijn echter voor de feerste maal de verkiezingen gehouden vol gens het stelsel van evenredig kiesrecht. Daarvan is het gevolg geweest, dat niet minder dan vijftien nieuwe leden dat jaar zitting hebben genomen, zoodat toepassing van den gewonen regel niet wel doenlijk zou zijn. Met ingang van 1 September zal de prijs van het diner in de restauratierijtuigen van Wagon-Lits en Mitropa in de treinen der Nederlandsche Spoorwegen verlaagd worden jran 3.50 op 3, Tijdens de gemeenschappelijke maaltijden *ul!en bovendien, voor zooverre de plaat sing der reizigers dit toelaat, ook spijzen 4 la carte worden verstrekt, zoodat reizigers, die tot'nu toe e enklein diner a 2.50 ge bruikten, voor denzelfden prijs 4 la carte kunnen bestellen. In de maand September a.s. zullen de Ned. Spoorwegen van verschillende stations (o.a. ook van Rotterdam, Den Haag en Lelden) naar Amsterdam z.g. Artistreinen laten loopen. Het heenreisgedeelte van het plaatsbewijs geeft tevens toegang tot den dierentuin. De eerste dezer treinen zal Vrijdag 3 Sept. a.s. uit Tilburg vertrekken. Zenuwachtigheid van den passagier. Omtrent het ongeluk aan het Ned, Sport- vliegtuig te Dortmund overkomen, rerne- nemen wij nog de volgende tragische bijzon derheden: Nadat Reiber's vliegtuig voor den start was vrijgegeven, arriveerde kort vóór het vertrek op het terrein een auto met ver schillende passagiers, onder wie zich de ingenieur en fabrikant Albert Peek uit Dortmund met zijn vrouw bevonden. Hij en zijn echtgenoote waren voornemens het ge bouw van de Luft Hansa te bezichtigen. Het toeval wilde, dat Peek en Reiber elkaar herkenden als voormalige studiegenooten. Als gevolg daarvan noodigde de eigenaar van het vliegtuig den vriend uit, om een paar rondvluchten boven het terrein te doen. De heer Reiber heeft herhaaldelijk kunstvliegtochten gedaan. Op een hoogte van ongeveer 200 meter deed hij eenige vliegkunstjes, waarbij de draagvlakken loodrecht stonden. Reiber kon wellicht de machine niet tijdig opvangen, of hij had niet de gelegen heid om gas te geven, in ieder geval, plot seling stortte de machine van ongeveer 150 M. hoogte neer. De zware 5 cylindermotor van 73 P.K. had zich diep in de aarde ge boord. Eenige draagvlakken waren totaal vernield. De heer Reiber lag dood op den propeller, terwijl zijn vriend Peek zwaar gewond in den zetel was gedrukt, en er uit "'ezaagd moest worden. Hij had twee ernstige beenbreuken, een kaakbreuk en inwendige kwetsuren. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en stierf daar twee uur •ater. Omtrent de oorzaak deelt de politie nede, dat Peek zijn tegenwoordigheid van eest wellicht heeft verloren en zich in zijn Angst aan het stuur trachtte vast te houden. Daardoor moet Reiber de macht over de i achine verloren hebber. De gewezen marine-liever R. A. Reiber erd in 18% geboren. Hij verwierf het •iternationaal en marine-vliegbrevet en verd in 1922 benoemd tot officier-vlieger 3e klasse. In 1923 werd hij officier-vlieger "e klasse en in 1924 werd hij overgebracht in reserve-dienst. De doktoren dr. B. C. F. Jansen en dr. W. H. Donath, te Batavia, verkregen, naar neta meldt, in het geneeskundig laborato- ,im te Weltevreden een vitamine tegen de ekte berry-berry, Zooah bekend veroor- aakt uitsluitend de voeding met geheel af slepen rijst met zekerheid berry-berry, ach door nu twee deelen vitamine aan een ulioenendeelige geslepen rijst toe te voegen, geeft dit voldoende bescherming tegen deze ziekte. Hoofdingenieur ir. J. W. H. M., hoofd van den Havendienst te Tandjong-Priok, is, vol gens Aneta, uit zijn betrekking ontslagen. Nader zal worden beslist of het ontslag eer vol zal zijn. In den beginne zei men was de Jaarbeurs een „nieuwtje" en daéroni trok heel handeldrijvend Nederland naar Utrecht om de Jaarbeurs te gaan bezoeken. Maar dat „nieuwtje'' is er nu toch wel af, nu reeds voor de vijftiende maal een Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De eenige reden, waarom de zakenmen- schen de Jaarbeurs blijven bezoeken, is: hun eigenbelang; de zekerheid n.l. dat zij van een bezoek aan de Jaarbeurs voordeel heb ben en dat het zakendoen op de Jaarbeurs hun bedrijf ten goede komt. Men kan het Jaarbeurs-instituut beoordeelen zoo men wil; men kan er zeer waardeerend over spreken en men kan allerlei aanmerkingen maken één ding staat als een paal boven water: dat de handeldrijvenden in Neder land en in toenemend aantal ook bui- tenlandsche afnemers geregeld van de Jaarbeurs gebruik blijven maken en bij elke volgende beurs deze instelling, die voor iederen zakenman openstaat, zich vaster wortelt in het Nederlandsche handelsleven. Vraag den geregelden Jaarbeurs-bezoeker naar zijn oordeel en tien tegen één luidt het wij willen de Jaarbeurs niet meer nüsaen, maar wij kunnen haar ook niet meer missen. En waarom: Het antwoord is eenvoudig en iedere man van zaken ziet er aanstonds de waarde van in. Ie. De kooper heeft er de grootst moge lijke keuze; 2. De kooper kan, na onderlinge vergelij king de beste keuze doen. 3e. De kooper ontmoet er den fabrikant en bedrijfsleider zelf en kan dus op de meest directe en beste wijze over den koop onderbandelen. De kooper ontmoet er in zijn vak fabri kanten en vakgenooten en is dus in staat van gedachten te wisselen over toestanden in den handel, over vooruitzichten, over nieuwste uitvindingen. 5e. De kooper vindt op de Jaarbeurs niet alleen de artikelen, die hij voert, maar ook de artikelen van aanverwante branches. Ge legenheid derhalve tot uitbreiding van de ariikelen, waarin hij handel drijft en tot verbetering van zijn etalage, vereenvoudi ging zijner administratie, verfraaiing van zijn winkel of magazijn en economiseering 'van zijn bedrijf. 6e. De kooper kan met één reis naar Utrecht tal van fabrikanten persoonlijk te spreken krijgen' als hij alle fabrieken zou moeten afreizen, zou hij zooveel weken noo- dig hebben als bij een Jaarbeurs bezoek- I uren. I 7e. De kooper maakt op de Jaarbeurs ken nis met de nieuwste modellen, de nieuwste procédé'# en kan dus bij invoering van nouveauté'# in zijn vak den concurrent, die niet de Jaarbeurs bezoekt, vóór zijn. Vandaar dat bijna unaniem het oordeel luidt: De tijd aan een JaarbeursbeaOek be steed is goud waard; met minimum kosten maximum voordeel. Ja, en nfe't zoo'n beetje ook. Een heb ben ze half dood bij me binnengedragen, een ander met een kruik op z'n hoofd ge slagen en één hebben ze z'n oor afgebeten, Gebeurde dat bij u? Neen, ik wou ze niet in huis hebben. Daarom hebben ze op 't terras mijn stoelen vernield. De Officier eischte wegens vernieling 5 en 10 boete. De tegenwoordig zeer woeste bewo ners van Uitho-om moeten goed begrijpen, dat het zoo niet langer gaat, voegde hij er nog aan toe. Overeenkomstig dezen eisch, maar met toevoeging, dat de jongelieden de schade te vergoeden zullen hebben aan den eige naar, wees de politierechter vonnis. Het afgegeten oor schijnt nog voor later bewaard. „Slampamperi" Het gaat nu eenmaal niet aan, een m«- récbaussée „slampamper" te noemen, maar ook .suffert" kan niet door den beugel en de verdachte in de volgende zaak had dan ook geen uitbundig succes bij het col lege met zijn mededeeüng, dat een ander „slampamper" en hij alleen maar „suffert" had geroepen. Het was gebeend op een middag, dat hij In Bussum, waar hij woont, uit rijden was geweest. Je hebt nog meer gezegd hé, zei de politierechter, ook dat getuige geen ver baal kan opmaken. Get.: En dat wij liever moesten zien, die achtduizend gulden te vinden! Waar «loeg dat op? Op den overval bij de Boaz-bank. Maar verdachte, waarom mengde je je daar nu In? Het ging tu»schen een ma- réchaussée en iemand, die een paard onbe heerd op den weg had laten staan. Dat weet ik niet. Was ie weer dronken? Alleen een paar glazen bier. J,e bent nu getrouwd hè. Hoelang al? Bijna twee jaar. Én kun je je nu In de eerste twee jaar van je huwelijk niet eens kalm hou den? Zoolang ik bij de rechtbank ben, kom je al regelmatig hier, Ja. daarom wou ik een vonnis, waar bij ik onder toezicht werd gesteld. Ver plicht, ziet u. Den laatsten tijd is 'tweer over me gekomme. Onder toezicht van een onthouders- bond? Ja, ik ben lid van de R. K. Geheelont- houdersvereeniging. Wanneer ben je daar lid van gewor den? Ik geloof In 1917. Maar sinds dien heb je alweer drie vonnissen gehad, en vandaag sta je in twee zaken als verdachte! Ja, daarom wou ik verplicht worden. Het begint nou weer, ziet u, voegt hij er huilend bij. De Oflicier eischte drie weken wegens beleediging van een ambtenaar. Verdachte kreeg veertien dagen en in de volgende zaak, waarbij hij terecht stond wegens ver nieling van een caféruit en waarvoor zéven dagen tegen hem werd geëischt een geldboete van 5 of 5 dagen. Een afgesneden oor. Daarna kwam nog een van die prettige plattelands-aangelegenheden aan de orde, die van tijd tot tijd het stadsprogramma van den politierechter opvroolijken en aan trekkelijk maken. Het gebeurde had zich ditmaal afgespeeld te Uithoorn. De twee jeugdige verdachten hadden zich schuldig geméakt aan vernieling. Nietwaar, zeiden beiden, wij hebben alleen op de stoelen gezeten, Eén stoel fs wel effen bard neergezet, maar dat had een ander gedaan. De caféhouder, wiens stoelen het betrof, vertelde anders. Hij had den verdachten geweigerd te bedienen. Waren ze dronken? Ach, die jongens houden zich dron ken, Het zijn geen menschen. Zij maakten met hun schoenen de zittingen en de leu ningen van de stoelen kapot. Toen mijn broer er naar toe ging om te zeggen, dat het uit moest zijn, werd hij afgesnauwd. Zij weigerden weg te gaan. En later is er nog gevora HET ONMIDDELLIJK NUT VAN ESPERANTO. Toen Hector Hodler de (U)nlversala (E)speranto (A)socio stichtte, was zijn eigen lijke doel, dat Esperanto van inmiddellijk nut zou zijn, niet slechts hoop zou geven voor een toekomstige bruikbaarheid, wan neer het aanleeren ieders plicht zou zijn. Reeds is een geslacht voorbij gegaan en een lange ervaring is verkregen. Is nu het aan gewezen doel bereikt De leering der jaren is deze schriftelijk is Esperanto ip gebruik voor buitenlandsche inlichtingen en voor snelie wereldreclame; als gesproken taal doet zij nog veel meer werkelijken dienst en neemt zelfs een geheel eenige plaats in. Waarom Een voldoend groot aantal personen kan vreemde talen lezen. Iedere handelsfirma heeft haar correspon denten. Drukwerken in Fran3ch, Duitsch of Engelsch vinden nullioenen lezers. Met huil rijke literatuur en groot aantal lezers hebben de groote cultuurtalen een verbreiding, die Esperanto slechts kan be reiken na officieel verplicht onderwijs. Maar vreemde talen spreken, dat doet slechts een klein gedeelte van de menschen en hier heeft Esperanto ontegenzeggelijk dadelijk de meerderheid. Ziehier een opmerkenswaardig voorbeeld. Voor eenigen tijd bezocht een bekende Amerikaansche dame het kantoor van de U.E.A. te Geneve. Zij stond aan het hoofd eener organisatie, d!ie de kennis van Euro- peesche volkeren en de internationale vriend schap bevordert. Jaarlijks geleidt zij naar ons oude wereld deel karavanen van beschaafde vrouwen, die kennis wenschen te maken met Fran- schen, Italianen, Germanen, Slaven, Hon garen, Skandinaviërs, enz. Gedurende enkele weken reizen zij, Zien monumenten, museums, kasteelen, hooren de „verklaringen" van gidsen, in kreupel Engelsch, maar het volk zelf, de menschen van die verschillende landen zien zij slechts in de straten, zooals zij de wilde beesten zien in een dierentuin, want zij kunnen niet met hen spreken door onwetendheid betreffende hun taal en gebrek aan bekenden daar. Dus waar blijft het ware contract, de verbroedering met andere volken, die de organisatie be doelt Hier is Esperanto het ware redmiddel, Want dat kan de twee noodzakelijke dingen geven, die zelfs bij de machtige Engelsche taal onvoldoende blijven, Een leercursus en het lidmaatschap der U.E.A. volbrengen het wonder. De Asocio besloot, dat officieel te bewijzen. Gedurende den winter zullen cursussen ge geven worden in New York, Philadelphia en Chicago. Amerikaansche vrouwen zullen Esperanto leéren, lid worden van de U.E.A. Het volgend jaar zomer zal de U.E.A. hun reis in Europa regelen en trachten te zorgen, dat waar zij komen, zij niet alleen delegitoj ontmoeten, bereid als gidsen op te treden, maar ook groepen van vriendelijke dames- Esperantisten, genegen hen rond te leiden in hunne dorpen en steden, bekwaam om met hen te spreken. Daarna zal de Asocio de resultaten van de reis nagaan en besluiten verdere reizen te organiseeren. Wie het plan mooi vindt en het gezelschap in zijn woonplaats wenscht te ontvangen, wende zich tot de Asocio. (Boulevard du Theatre 12, Geneve). Door deze proef kan misschien een groote zaak groeien en langzamerhand een orga nisatie van uitgebreid systeem van wer kelijke verrijking van kennis door studie reizen in alle landen door middel van Es peranto. Wellicht is de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer zoo wel willend, het bovenstaande eens in overweging te nemen. Er wonen hier ter stede ook Es perantisten, die zoo'n gezelschap gaarne geleiden willen en hunne diensten aan de V.V.V. ook gaarne belangloos aanbieden. Arohipenko, die reeds langer dan twee jaren in Amerika vertoeft heeft een ma chine uitgevonden, waarmee hij beweeg bare schilderijen kan vervaardigen. Deze op doek geschilderde werken bewegen zich zoodanig, dat elke kleur en vorm- finesse volkomen behouden blijft; alleen is de vorm (zooals ook bij het weven het ge val is) aan bepaalde wetten gebonden; de kleur kan verschillend zijn. De mogelijk heden, die de schilder hier meent te kunnen scheppen, zijn volgens hem zeer groot. Hij denkt er vooral aan, zijn machine voor re clame te gebruiken. Zoo vervaardigde hij bijvoorbeeld een dak, dat in den beginne een abstracten vorm vertoont, doch daar na in een dame in avondmantel verandert. Deze, eerst alleen in profiel gezien, richt zich tot den toeschouwer, doet haar man tel open, legt dezen af en verschijnt in avondtoilet. Het schilderij keert daarna in omgekeerde volgorde tot den oorspron- kelijken vorm terug. Volgens bet oordeel van Hildebrand Gurlitt, die over deze machine in den Ci cerone schreef, is het merkwaardig, hoe het Archipenko reeds bij deze eerste po gingen gelukt is, door de bewegingen en de kleurwisseling toch reeds den indruk van belangrijke kunst te wekken. Het schilderij blijft volgens dezen criticus als een geheel in herinnering, niet als een opeenvolging van verschillende voorstellingen, Uit Alblasserdam wordt aan de „Voor waarts'' gemeld, dat bij de fa. Kloos te Kin derdijk de verbittering van het personeel tegen den Duitschen bedrijfsleider H. tol een uitbarsting is gekomen, waarbij een ar beider hem te lijf ging, In enkele minuten was het gcheele personeel slaags en werd er gegooid, geslagen en geschreeuwd. Deerliik gehavend is toen de bedrijfsleider In een kantoortje kunnen vluchten, waarin velen hem volgden. Eindelijk kwam de directeur de heer B. Visser, wien het gelukte de arbeiders te kal" meeren. De bedrijfsleider was inmiddels gevlucht. Na een vergadering met deni directeur werd het werk hervat op voorwaarde, dat de bedrijfsleider buiten de fabriek zou blijven. Donderdagmiddag keerde de 6-jarige Ja- coba L. die naar de Bewaarschool was ge gaan, niet weder in de ouderlijke woning aan de Uiterste Gracht te Leiden terug. Overal werd tevergeefs gezocht. Vrijdagmorgen heeft een schipper 't lijkje in een der stadsgracht gevonden. In de gevangenis te Schumburg (Bohemen) brak brand uit in een cel, waarin twee gevangenen zaten opgesloten. De onbegrijpelijke omstandigheid deed zich daarbij voor, dat de cipier, die de stad in was, het eenig paar sleutels, dat op de cel paste, had meegenomen. De gevangenen vertoonden zich aan hel celraam, onder heftige angstuitingen. Men moest hun wanhopig pogen echter aanzien, zonder iets voor hen te kunnen doen. Intusschen had men een auto de stad in gestuurd om den cipier te halen. Toen deze tenslotte verscheen en de cel opende, wa ren de twee ongelukkigen reeds verkoold, Vrijdagmiddag is te Leimuiden brand uit gebroken in den hooiberg van den landbou wer van Haasteren. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de ge- heele boerderij van van H. in lichte laaie stond. Door den feilen wind sloeg het vuur over naar de boerderij van W. Kiebert, welke binnen een half uur geheel in de asch werd gelegd. De motorspuit vermocht niets tegen het vuur uit te richten en bepaalde zich met de naastbijzijnde huisjes nat te houden. Van de boerderij van v. H. zijn alleen het zomerhuisje en een schuurtje gespaard ge bleven. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Ieder los medewerker van een blad heeft wel eens een manuscript teruggekregen, met een briefje, waarin hem blefd werd mede gedeeld, dat zijn werk niet kon worden ge" bruikt. De hoffelijkheid van dergelijke brief jes slinkt ongetwijfeld tot niets, als men ze vergelijkt met het volgende epistel, waarin de tedaotie van en Chineesch blad haar af wijzing motiveert: Edelste broeder van zon en maan! Diep buig ik voor u, kus het stof van uw voeten en smeek u te mogen leven en spreken. Uw onwaardeerliik manuscript heeft met zijn glans onze oogen en onzen geest ver blind. Met geestdrift hebben wii het ge lezen. Nimmer zagen wij te voren een ar tikel, dat niet het uwe te vergelijken ware door de helderheid van zijn gedachten en door de diepte van zijn begrip. Zouden wij het echter publiceeren, dan zou ons blad gedwongen zijn, zich tot de hoogte van uw artikel te verheffen, en zouden wij onzen lezers nooit werk mogen voorzetten, dat het uwe niet evenaart. En daarom wagen wij het, sidderend van deemoedsontroerfng, u uw werk terug te zenden, in opdracht van de geheele redactie, die zich uw voe ten legt voor alle eeuwigheid." In trouwe, zoo zullen wij het nooit kan nen! Vrijdagavond had te Weert het ongeveer 4-jarig zoontje van G. Bekkrs het ongeluk tusschen de dorschmachine te komen .Het eene beentje werd op drie plaatsen gebro ken, terw 1 van het andere de knie en on derknie gbroken was. Ook aan hood en armen bek wam de kleine ernstige verwon dingen, zoodat men voor rifn leven vreest De politie te Rotterdam heeft gepresteerd den colporteur P. R. van de Orion Stofzui germaatschappij, die valschelijk en in strijd met de waarheid had opgegeven, dat hij ze ven stofzuigers had verkocht. Niet alleen de stofzuigers, maar ook de provisie, die hij zich zevenmaal liet uitbetalen, heeft hij verduis terd. Te HiUlgersberg is gearresteerd de koop man S., die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van vee uit een weide en diefstal van een fiets. Na de arrestatie is gebleken, dat S. zich aan vershcillende andere delicten nog heeft schuldig gemaakt. Sinds Woensdagavond; wordt te Nig,te- vecht vermist het 6-jarig zoontje van den winkelier G .v. D. Met behulp van een po litiehond werd de geheele omgeving afge zocht, doch van het knaaje was geen spoor te ontdekken. Donderdag is men den ge- heelen dag bezig geweest, om met dreg en zegen de Vecht af te zoeken, d'och ook dit leverde geen resultaat op. De politie te Manchester (Engeland) heeft een griezelige ontdekking gedaan in een huis. waar een 84-jarige vrouw van de trap gevallen dientengevolge gestorven was. Toen de politiebeambten de woning door zochten, vonden zij namelijk in een zwart geverfde blikken doos de geraamten van 2 kinderen, waarschijnlijk tweelingen. Geen stukje vleesch zat meer aan het ge beente en geen kleedingstukken bevonden zich in de doos. Geneesheeren, die de geraamten onder zochten, waren van meening, dat delijken, waarvan ze afkomstig waren 40 of 50 jaren geleden in _de doos moeten zijn gelegd. Een gtuig verklaarde, dat hij de ver ongelukte vrouw sinds 60 jaren kende, doch ncoit de blikken doos gezien had. De politie zal trachten het griezelig ge heim te ontsluieren. Uit Eisenach wordt gemeld: De politie alhier heeft den z.g. Afrika- kenner en theoloog Max Geissler, gearres teerd wegens bedrog en het onbevoegd dra gen van den dokterstitel. Geissler, die eerst 20 jaar oud is, is het gelukt de openbare meening op zich te vestigen. Hij had het doen voorkomen in Egypte en Sodan ge leefd te hebben. H zou aan verscheidene universiteiten gestudeerd hebben en aan vele expedities hebben deelgenomen. Over z n wetenschapplijke expedities heeft hij lezingen gehouden. De politie heeft vastgsteld, dat d be weringen van „dr. Gisslr" niets dan bedrog waren. Hit heeft vermoedelijk onder een zie- kel ken drang om te liegen gehandeld, De laatste dagen kwamen bij de Ned, spoorwegen te Roosendaal herhaaldelijk klachten binnen van vermissing van koperen consoles en roeden uit internationale tre-i nen die van Holland naar België gaan. In de treinen, die van Roosendaal vertrekken werd niets vermist, doch bij hun terugkeer werden verschillende voorwerpen ver mist. De commissaris van politie te Roosendaal stelde zich in verbinding met de Belgische treinpolitie. Donderdag werd, volgens het „D, v, N. Br." reeds een persoon te Ant werpen aangehouden, n,l. zekere G. V„ treinpoetser aan het station te Antwerpen, die de dader bleek. Het onderzoek werd voortgezet en de ge stolen goederen werden bij een opkooper te Antwerpen in beslag genomen. Het verslag van de bijeenkomst van Donderdag. LONDEN, 27 Augustus. Het verslag van de bijeenkomst tusschen leden van de regeering en ambtenaren van den mijnwer- kersbond wijst niet op eenigen vooruitgang in de regeling van het mijngeschil. De ver gadering is uiteengegaan zonder dat er af spraken zijn gemaakt voor een nader onder houd, maar Winston Churchill legde bij de sluiting den nadruk op de bereidwilligheid van de regeering daartoe, als de mijnwer kers iets nieuws hebben voor te stellen en A. J, Cook stemde van ganscher harte met Churchill in, dat een regeling, als waarover onderhandeld wordt, voor allen, die bij het geschil betrokken zijn, het best zou zijn. Herbert Smith, de bondsvoorzitter, was de woordvoerder van de mijnwerkers bij de opening van de conferentie. Hij gaf een overzicht over het resultaat van de bespre king, onlangs door de mijnwerkers gebon den met de eigenaars, die beweerde hij vast besloten Waren geweest, zoo veel mo gelijk voordeel te trekken uit de achturen- wet en aan te dringen op 'n districtsgewijze regeling inplaats van een nationale en geen hulp van de regeering wenschten te vragen. Thans komen wij de regeering vragen, welke hulp zij kan verleenen, niet alleen bij de onderhandelingen, maar ook, gedu rende een zekeren tijd, financiëel, Churchill antwoordde met te herhalen, wat herhaalde malen namens de regeering gezegd was, dat de kwestie van het geven van financiëelen steun al lang buiten de sfeer van de praktische politiek is geraakt. De regeering heeft in het afgeloopen jaar 23 millioen pond gegeven om negen maanden vrij te maken om tot een regeling te komen en dat is het eind van de regeeringshulp, behalve de 3 millioen, die op de begrooting voor dit jaar zijn geplaatst. Wat van dit be drag overblijft, nadat er verschillende uit gaven, wegens de staking gedaan, zijn afge trokken, is beschikbaar voor het helpen ver huizen van mijnwerkers van mijnen, die ge sloten mochten worden, vandaar, terwijl een kwart millioen is bestemd voor steun aan wetenschappelijke onderzoekingen. Hoeveel er over zou blijven kon spr. niet zeggen, maar er zou misschien de heltf van die 3 millioen beschikbaar blijven voor het doel, waarvoor het op zij gezet is. Er is thans echter geen subsidie, hoe klein of tijdelijk ook, of iets in den vorm van een leening door de regeering mogelijk, Cook wees erop, dat het verlies, dat het land ten slotte zou lijden, grooter zou zijn wanneer het geschil voor onbepaalden tijd werd voortgezet, dan wanneer er financi- eele steun werd verleend, maar hij gaf toe, dat de kosten meer dan 3 millioen pond zouden bedragen. Sprekende over het vooruitzicht, dat de staking zou voortduren, zei Churchill, dat hij niet kon Inzien, dat de positie van den mijnwerkersbond beter zou zijn voor het bereiken van een gunstige regeling, als men de dwang der omstandigheden het pleit liet beslechten. Wat het land betreft dat heeft veel geleerd gedurende de staking en als men hem bf) het begin had gevraagd, wat het resultaat zelf van twaalf weken staking sou zijn, sou hl) cijfers hebben genoemd, tien keer zoo hoog alt hij nu wist, dat zij zi,n Behalve in de groote grondindustrieen heelt het land een buitengewoon vermogen ge toond om aan den gang te blijven. De ex port in Juli bijv. is beter dan een jaar ge leden geweest, als men rekening houdt met het feit, dat er geen kolen zijn uitgevoerd, en met de prijzen. Ook de werkloosheid is verbeterd, al heeft de oogst daaraan een zeker aandeel. Sinds de algemeene staking zijn er 50.000 werkloozen minder. De bevolking koopt kokes. De regeering behoefd thans niet noemenswaard kolen te koopen. De koleninvoer kan gemakkelijk worden vermeerderd als het koud wordt. Verder wordt hier toch nog altiju een ze kere hoeveelheid kolen gedolven. Het lijdt in het minst geen twijfel of het leven van het land, een groot deel van den handel van het land en alle vitale diensten kunnen aan den gang worden gehouden. De regeering wenscht de vrijgestelden van den bond of de mijnwerkers niet te verne deren. Niets zou haar meer. genoegen doen dan de mijnwerkers goede looncontracten te zien krijgen. Of dit middel van een nationale of een districts gewijze regeling zou ge schieden, staat niet aan haar om uit te ma ken, maar spr. kon niet inzien, waarom beide partijen niet verzoend zouden kun nen worden. Hij had gehoopt, dat de mijn werkers nieuwe, duidelijke voorstellen zou den doen, en als zij de belofte van een oplossing gaven, zouden de goede diensten van de regeering hun ter beschikking hebben gestaan op elke wijze, die nuttig zou heb ben kunnen blijken. Smith zeide, dat het onder deze omstan digheden onnoodig scheen, het gesprek voort te zetten. De mijnwerkers zijn niet bereid, toe te stemmen in verlenging van den werk tijd of districtsregelingen. Er werd echter nog verder gesproken over verschillende kanten van het geschil en later stelde Cook voor dat, al konden de mijnwer kers niet toestemmen in verlenging van den werktijd, er misschien een terrein voor een vergelijk te vinden zou zijn wat betreft het nationale minimum. Spr. was niet bereid, ingevolge Churchill's verzoek, eenige nieuwe voorstellingen te doen. Met betrekking tot de achturenwet ze» Churchill, dat de regeering van meening was, dat de mijnwerkers in zekere districten de keus moesten hebben tusschen het wer ken van een half uur of een uur langer en het krijgen van een zeer lage loonschaal. Volgens de oude wetgeving hadden zij die keuze niet en de wet heeft alleen die beper king weggenomen. Antwoordende op de bewering, dat de re- geerings voorstellen tot reorganisatie van mijnindustrie, in het bijzonder die betreflen de de amalgameering van mijnen, wel niet spoedig zouden worden uitgevoerd, zei Chur chill, dat de regeering oprecht geloofde dat, behalve de kwestie van het uitkoopen van de eigenaars van royalties, wat op het oogen- blik niet in het minst een financieel voordeel voor de mijnwerkers zou zijn, haar voorstel len geheelovereenstemden met de aanbeve lingen van de commissie en dat zij besloten was, de verwezenlijking ervan met de uiter ste kracht ter hand te nemen, LONDEN, 27 Augustus. Smith laakte het in de regeering, dat zij de mijneigenaars bij stond door politie te zenden naar de mijn- districten en de invoer van buitenlandscJie' kolen te bevorderen. Hij zei, dat de mijn werkers den strijd konden voortzetten en gaf verder bedekt te kennen, dat de tot dus ver gevolgde politiek van het overstroomen van de mijnen te verhinderen zou kunnen worden herzien. De minister van arbeid merkte op, dat de mijnwerkers geen concessies van hun oor spronkelijk standpunt hadden gedaan. LONDEN, 27 Augustus. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de regeering van meening is, dat de mijnwerkerslieden de bij eenkomst van gisteren enkel hebben aange vraagd om een subsidie te krijgen en dat 'zs niets hadden voor te stellen. Hoe langer de mijnwerkers zullen wachten met eenige con cessie, hoe moeilijker het voor de regeering zal zijn invloed te oefenen op de eindrege- üng. LONDEN, 27 Aug. Naar aanleiding van de mislukking van de conferentie met de ministers, hebben de mijnwerkerslei ders tegen Maandag een vergadering van het volledige bestuur te Londen belegd. Het ministerie van binnenlandsche za-' ken ontkent, dat het plan zou bestaan om| troepen naar de mijnen te zenden om dei orde te handhaven of om matrozen te ge-, bruiken in plaats van de veiligheidsman-i nen, die uit de ipijnen zouden kunnen wor-! den weggehaald. De regelingen van de pclitie zijn vol doende gebleken: ingrijpen van andere lichamen is niet noodig. De regelingen van het ministerie ter bescherming van dé mannen, die naar het werk terugkeeren, loopen vlot en de berichten wijzen er op, dat de wanordelijkheden niet ernstig zijn, maar het is tevens noodig gebleken, daar mee vlug af te rekenen, omdat er andera moeilijkheden hadden kunnen ontstaan. De maatregelen te Nottingham en St, Helens, zijn gebleken, intrekking te heb ben gehad. De politie bewaart den vrede rondom de mijnen. Het parlement komt Maandag bijeen. De mijnwerkersleiders zullen de gelegenheid hebben, met de labour-leiders te spreken, voor ^ïet mijndebat op Dinsdag. c PARIJS ,27 Aug. Ponsot, onder directeur voor Afrika en de Levant aan het ministerie van buitenlandsche zaken, is benoemd tot hooge commissaris in Syrië, (De heer Ponsot had eenigen tijd gele den, tezamen met generaal Simon, namens Frankrijk de Fransch-Spaansche onder handelingen. in Marokko geleid). TEHERAN, 27 Aug, De ministeriele crisis is allerernstigst. De eerste minister heeft driemaal zijn ontslag aan den sjah aangeboden, hetgeen deze steeds gewei gerd heeft, te aanvaarden. Het ministerie heeft geen meerderheid in het parlement. SJANGHAI, 27 Aug, Een bende van 38 zeeroovers, als passagiers vermomd, heeft den 21sten van het Noorsche stoom schip Sandviken in de buurt van Hongkong geld en juweelen, ter waarde, naar men schat, van 20,000 dollar gestolen. De kapi tein en de bemanning werden overweldigd en kregen bevel naar de Bias-baai bij Kongkong te varen, waar de zeeroover? met de buit ontkwamen. TBR AAR, 26 Aug. 1926. R. K. Tuin- dersvereeniging „-St. Phocas'. Na aftrek van veilingskosten. 2416 zakken Snij- bconen 1ste soort 15 cent; 207 zakken 2de soort 7 cent; 924 zakken mooi 61 cent; Stek 7 cent; 239 zakken Prins.b. z. dr. 80 cent, id. m. dr, 61 cent; dubb. st. pr. 28 cent; alles per 10 K.G. Augurken: 45 man den Fijn 1ste soort 7.75; 4 manden 2de soort 4.70; 3 manden mooi 9.75; 57 manden F. B. 1ste soort 3.-2 manden 2de soort 1.65; 118 Bast. 1ste soort 2.05; 6 manden Bast. 2de soort 0.95; 474 manden Grof 1ste soort 1.15; 32 manden G. Grof 1ste soort 0.40; 265 man den Stippel 0.10; Fijn Stippel 0.15; 124 manden K, K. TER AAR, 26 Aug. 1926. R- K. Tuinders- vereeniging „God zij met ons zakken Tuinboonen, extra 1.10; 170 zakken Smj- boonen 1ste soort 0.17; 13 Ozakken ld. 2de soort 0.10; 728 zakken id. mooi 0.36; 30 zakken id. Stek 0.08; 46 zak ken Prinsesseb. z. dr. 1ste soort f 0.85; alles per 10 K.G. Augurken: 1 mand Fijn lste soort 9-80; 14 manden 2de soort f 8.30; 14 manden F, B. lste soort 3.30; 40 manden Bast. lste soort 2.25; 110 manden Grof lste soort 1.20; 15 manden G. Grof 0.35; 60 manden Stippel 0.13; 40 K. K. f 0.15; alles per 25 K.G. AMSTERDAM, 27 Aug. Aardappelen. Bericht van den makelaar Jac, Knoop. Zeeuwsche Bonte f 3,35—3,50, id. Blauwen f 33.20; id. BI. Eigenheimers 2.402.60 id. Eigenh. 2.10—2.20; IJpolder Eigenh. f 2.10; id. Blauwe EigenH. 2.10; Andijker Blauwen 2.803.15;; id. Bonten 3.25—t 3,50 Langedijker Muizen 2.803.50; N. H, Eigenh. f 2.102,20; id. BI. Eigenh. 2.40—- 2.50; Beverw-. Zandaardappelen 5.60; Uil— legofmer idem 44.40; Flakkeesche Eigen heimers 22.20 per H. L. BOVENKARSPEL (station). 26 Aug. Aard appelen Koks 1,551.70; Ninetyfold 1.20; Schotse 2.302,50; kleine j 1.052.55; blauwe 1.90 bonte 1.90, kriel 0.40 0,55 per baal. Aanvoer 2500 baal. Uien gr. gele 1.301.60, drielingen 1.701.90, nép f 3.203.50 per baal. Aanvoer 290 baal. feloemkool le soort 12.1015.80; 2e soort 3.60—4.70; 3e soort 0.75—2.50 per 100 stuks. Aanvoer 23100 stuks Roode kool 070—1.20; gele kool 0.70—1.20 per 100 k.g„ Aanvoer resp. 6500 en 5000 k.g. Sla- boonen 0.50—1.45 per 15 k.g. Aanvoer 440 z. Augurken 0.03—0.42 per k.g. Aanvoer 308 k.g ASSEN, 26 Aug. Vee. Op de heden ge houden jaarmarkt waren aangevoerd 281 run- deren, waarvan de prijzen waren voor stie< ren 140—240; vette koeien 200—200( kaifkoeien 225—350; melkkoeien 175— 325; gustekoeien 1'50200; vaarzen 15(1 275; 19 stuks pinken 75180; 17 st. kal veren 40—75; 17 st. Fr. schapen 20—27; 3 st. Dr. 'schapen 20 1 lam 15; 5 drachti- je zeugen 80—110, 17 loopvarkens 18— 10; 976 biggen 12—16; 11 geiten 8—13,i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10