NIEUWE HAARL'. COURANT Derde Blad Zaterdag 28 Augustus 1926 Misdaad en Boete. Radio-Omroep. Scherper bewaking van de Duitsche spo®rwegen. Duitschland's toe treding tot den Volkenbond; weinig verzet verwacht; de positie van Polen verzwakt. Het proces tegen de Jong Turken. Het mijnonge luk in Pcnsyivar.ia; 68 dooden. Onder de Radio-bcrichten: Het verslag van de conferentie tusschen de Engelsche regeering en de vertegenwoordigers der mijnwerkers. Maandag komt bet parlement bijeen. Pensot hooge commissaris van Syrië, De ministerieele crisis in Perzlë. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. POSTZEGELNIEUWS. 17e NedPhilatelistendag. KERK EN SCHOOL. De toetreding [yan Duitsc^and, /n Volkenbondskringen heerscht de sterke overtuiging dat de toetreding van Duitsch- land tot Bond en Raad ditmaal geen gevaar meer loopt, aangezien men gelooft, dat de Duitsche candidatuur volkomen zal worden gescheiden van de Spaanschc, Poolsche en andere aanspraken. Is Duitschland eenmaal lid, hetgeen men binnen drie dagen na de opening der Assemblee verwacht, dan ko men de Spaansche, Poolsche en andere can- didafuren aan de orde, waarschijnlijk in een vorm, welke in het rapport betreffende de samenstelling van den raad zal worden ge vonden door de commissie, die 30 Augustus bijeen komt. Voor dien vorm, die vooral de meest mo gelijke voldoening moet geven aan Spanje en Polen om een herhaling van het Brazi- liaansche voorbeeld te voorkomen, dient nu de gedachtenwisseling tusschen Fromageot Cecil Hurst, en Gaus in Berlijn. Men gelooft hier evenwel niet dat deze quaestie de toe treding van Duitschland kan bemoeilijken. De Spanjaarden hebben nooit verklaard hun eigen aanspraken met een veto tegen Duitschland te zullen handhaven. Polen, dat geen raadslid is, bezit de veto-macht niet. Spanje's aanspraken op Tanger zouden na een veto tegen Duitschland zeker geen steun vinden bij Engeland en zelfs Frankrijk, wier Locamo-belangen dan zouden zijn geschaad. Men gelooft dus niet dat Duitschland van den Spaanschen kant veel heeft te duchten. De positie van Polen verzwakt. Een Wolif-bericht uit Berlijn meldt, dat, nu Spanje wel geneigd is om zich niet meer tegen het toekennen van een Raadszetel aan Duitschland te verzetten, de aanspraak van Polen op een vasten Raadszetel niet meer dezelfde waarde zal hebben als vroe ger, omdat Polen moeilijk het odium'op zich kan laden, de eenige te zijn, die een over eenstemming in den Bond zou verhinderen. Er bestaat derhalve in Berlijn de indruk, dat het toestaan van één vasten Raadszetel, en wel aan Duitschland, wel geregeld is. Bo vendien wijzen hier ook zekere uitlatingen op, die minister Vandervelde onlangs heeft gedaan. Het voorstel der Communistische Parlementsleden Reeds is uitgelekt dat in de vergadering van de Commissie van Buitenlandsche Za ken van dan Rijksdag, die gisteren plaats had, de Communisten voorgesteld hebben den Rijksdag onmiddellijk bijeen te roepen om te besluiten dat Duitschlands verzoek tot het opnemen in den Volkenbond terug genomen worde. Vóór dit voorstel, dat natuurlijk verwor pen werd, stemden behalve de voorstellers ook de Völkischen, en alle Duitsch-Nationa- x len, onder wie Graaf Weestarp. Deze hou ding der D. N, was voor de commissie een groote verassing; men ziet daarin een aan kondiging der Duitsch-Natlonalen tot een hernieuwden feilen strijd tegen de buiten landsche politiek der regeering De ontevredenheid in het Spaan sche leger. Een Reuter-telegram uit St, Jean de Luz op de Fransch-Spaansche grens in de En gelsche bladen deelt omtrent de reeds ver melde ontevredenheid in het Spaanache le ger mede dat ^volgens inlichtingen uit ver schillende Franscbe bronnen er een zeer ernstige toestand in Spanje is ontstaan ten gevolge van den eisch van artillerie-officie ren dat de koning generaal Primo de Ri vera, den premier zal ontslaan. Laatstge noemde heeft bij wijze van antwoord Woensdag aan den koning een besluit voor gelegd waarbij hel artilleriecorps wordt ontbonden en de wapenfabrieken te Toledo en Trubia aan het beheer van de artillerie worden onttrokken en onder burgerlijk be- ,heer worden geplaatst. Verder wordt ge meld, dat de koning geweigerd heeft het besluit te teekenen en onmiddellijk na de kabinetszitting naar Santander is vertrok ken, waar de koninklijke familie vertoeft. De moeilijkheden tusschen generaal Primo de Rivera en de artillerie-officieren dagtee- kenen van het hegin van het nieuwe regi me, maar men gelooft dat zij thans in een nieuwe en ernstige faze zijn getreden, waar van de gevolgen onmogelijk te overzien zijn. De onmiddellijke aanleiding tot het hui dige geschil is een besluit waarbij in het leger bevordering .naar verdienste in de ptadts is gesteld van bevordering uitslui tend volgens anciënniteit. Inmiddels is, zooais gisteren gemeld, de koning reeds bemiddelend opgetreden. Een medaille voor ontsnapte krijgs gevangenen. fn het „Journal officiel" is dezer dagen de wet verschenen, waarbij een medaille, de „medaille des évadés", wordt ingesteld voor daden van ontsnapping door krijgsge vangen militairen of pogingen daartoe tij dens den oorlog van 1914—1913 en bij mi litaire operaties in het buitenland. De medaille kan ook worden toegekend aan krijgsgevangenen die in Duitschland ge ïnterneerd waren tijdens den oorlog van 1870-71. Het proces tegen de Jong-Turken. In tegenstelling met het B. T. A.bericht van gisteren, dat de executie va,; de vier doodvonnissen de volgende week zouplaats hebben, meldt het W. B. te Angora, dat de executie heeft plaats gehad. Scherper bewaking van de Duitsche spoorlijnen. De „Köln. Z." verneemt, dat in verband met de jongste aanslagen op treinen het het hoofdbestuur van den „Reichsbahn" scherper controle heeft voorgeschreven, benevens maatregelen om door nauwe sa menwerking met de recherche de veiligheid van het verkeer te verhoogen, waarbij van de modernste hulpmiddelen gebruik moet worden gemaakt. Op lijnvakken, waar reeds aanslagen hebben plaats gehad of waar men om bepaalde redenen meer dan elders met aanslagen rekening moet houden, zal tijde lijk de spoorlijn scherper bewaakt worden. Rusland en de Baltische landen. De regeeringen van Letland en Estland hebben erin toegestemd rechtstreeks met de Sovjetregeering in onderhandeling te treden voer het sluiten van een veiligheids pact, zonder vooraf een inleidende com missie bijeen te roepen. De Sovjetregeering heeft daarop haar vertegenwoordigers te Riga en Reval opgedragen onmiddellijk de onderhandelingen te openen. IN DE CEL VERBRAND. In de gevangenis van de Noord-Boheem- sche stad Schumburg heeft zich dezer dagen een vreeselijk tooneel afgespeeld. In een cel, waarin twee gevangenen zaten, brak brand uit. De cipier, die in het bezit was van het eenige paar sleutels van de deur, bevond zich in de stad, zoodat niemand in staat was de zware celdeur te openen. De beambten moes ten zonder iets te kunnen doen, de wanhopige pogingen aanzien van de twee ongelukkigen om zich door het celraam te wringen, wat onmogelijk was. De cipier werd ijlings per auto uit de stad gehaald, maar toen de man de deur opende, waren de lichamen der ge vangenen reeds verkoold. HET MIJNONGELUK TE CLYMER.. Te Clymer werden veertig mijnwerkers bedolven. Twee mannen werden bevrijd. Een nader bericht meldt, dat van verschil lende kanten hulp kwam opdagen om de be dolven mijnwerkers te redden. Zes werden in bewusteloozen toestand naar boven gehaald. De redders meenen, dat er meer personen bedolven zijn, dan aanvankelijk werd gedacht. Een Reuter-bericht betreffende het mijnon geluk te Clymer in Pennsylvania meldt nader dat men gelooft dat daarbij 68 mijnwerkers werden gedood. Drie- en-dertig lijken werden reeds te voorschijn gehaald. NA DEN DOOD VAN RUDOLPH VA LENTINO. Duizenden dcfileeren langs de lijkbaar Rudoph Valentino, de beroemde filmacterr, die Maandag te New York overleed, heeft bij zijn leven stellig de gemoederen, gegrepen als zij werden door zijn romantiek, toch nog niet zóó in beroering gebracht als nu zijn stoffelijk overblijfsel, in een kist met glazen deksel, in rok op het praalbed ligt. Thans blijkt eerst recht, hoe sterk deze bios coopartiest heeft ingewerkt op de verbeel ding van hen, die zijn creaties plachten te bewonderen. Er hebben zich aan zijn lijkbaar tooneelen afgespeeld, die schier aan razernij grenzen. Dinsdag hebben naar schatting niet minder dan dertigduizend personen, voor het meeren- deel mannen en onder hen duizenden Italia nen, als het ware geworsteld om een laatsten blik te mogen slaan op het gelaat van Valen tino. Zoo krachtig was de pressie van de queue die vóór het doodenhuis stond te wach ten en Broadway over een grooten afstand vulde, dat de politie, die de orde moest be waren, met nieuwe krachten versterkt, ten getale van 120 man herhaaldelijk uitvallen moest doen om de lijkbaar er voor te behoe den dat zij door de opdringende menigta onder den voet werd gelcopen. Bij de opening van de deuren van het doodenhuis om twee uur 's middags reeds drong de menigte zoo sterk op, dat een reusachtige ruit op een deel der wachtenden viel, waardoor versclieidenén ernstig gewond werden. Elk uur voerde de politie, bereden en te voet, vervolgens een charge uit op het eind van de queue, die het verkeer in verscheidene straten stremde, waarbij winkelruiten werden ingedrukt en 27 Zi;® metgezel boog zich naar hem toe en beschouwde hem een oogenblik. De gelaats uitdrukking van Lasserre werd hard en lee- lijk. Hij nam een hand van Garnaud in de zijne: Garnaud?.. Garnaud?.. De hand van Garnaud bleef gevoelloos, zijn oogen gesloten. Dan richtte Lasserre zich op. Schuw keek trij naar alle kanten: Zeventienduizend francs., zeide hij langzaam. Meer dan zeven-tienduizend francs.herhaalde hij en zijn oogen schit terden, En hij is rijk, hij is millionnair ge weest. De regen viel nog steeds in stroomen neer: dat was echter geen beletsel voor Las serre om zijn schuilplaats te verlaten en naar het portaal der kerk te gaan, vandaar keek hij oplettend uit of er niemand in de buurt te zien was. Maar rondom de heele kerk was geen levend wezen te bespeuren. Toen keerde Lasserre weer terug om bij het stuk muur beschutting te zoeken. Zijn ge laat gaf een somber besluit te kennen. Toen J»ij weer bij den bewusteloozen Garnaud wasi, legde hij een hand op den kraag van zijn re genmantel. Maar die hand bleef plotseling onbeweegelijk, terwijl Lasserre, onder den in druk van een plotselinge gedachte, voor zich mompelde: JaMaar hij kent mijn naam. Hij richtte zich langzaam op en dacht na; plotseling trof een steentje hem op den schouder; het scheen uil den hemel te vallen; hij keek naar boven, om te onderzoeken waar vandaan het kwam. Toen stelde Lasserre vast,-_dat het stuk muur, waartegen zij rustten, volstrekt niei vast stond. De afgevallen steen, welke zijn aandacht had gaande gemaakt, viel van het bovenste gedeelte van den muur; men kon nog grootere stukken zien, welke eveneens op het punt waren af te vallen en dit des te eerder, omdat de muur op verontrustende wijze naar den binnenkant der kerk over helde. Onwillekeurig had Lasserre met begrijpelij- ken haast eenige schreden terug, toen zijn blik op Garnaud viel, die nog altijd .bewuste loos tegen den muur leunde. Prachtig mompelde Lasserre en bleef plot seling staan. Zulk een hevige wind kon ge makkelijk zoo'n los stuk muur doen omver- stooten. Dergelijke ongevallen ziet men eiken dag. En niemand heeft ons samen gezien, dat is vast en zeker, en ik zal wel zorgen, dat mij niemand te zien krijgt..en Hij bleef nog eenige pogenblikken staan nadenken. opnieuw personen werden gewond. Teneinde de gewonden, die naar schatting in totaal honderd bedroegen, te helpen, werd in het doodenhuis een kamer tot hospitaal inge richt. De lijkbaar moest twee keeren worden verplaatst en werd ten slotte bij de huisdeur opgesteld. Iedereen die neiging vertoonde om bij de baar te blijven toeven, werd door politie, die maande tot doorloopen en „Hoed af gelastte, bij den arm gegrepen en voort geduwd. De menigte was tenslotte zoo opge wonden en uitgeput, dat vele vrouwen in zwijm vielen. Hoe groot het gedrang was kan blijken uit het feit, dat de politie na één charge dertig schoenen en tallooze flarden van Ideedingstukken op straat vond. De politie was tenslotte zóó vermoeid ook doordat het publiek 's avonds stukken zeep op straat had geworpen om de bereden politie het chargeeren onmogelijk te maken, dat zij op een bepaald oogenblik een eind maakte aan de bezichtiging van de baar en de deur van het doodenhuis tot Woensdagmor gen sloot. Het stoffelijk overschot van Valentino zal tot Maandag a.s. op het praalbed blijven liggen. Bij de begrafenis zullen de burgemeester van New York, Walker, en Will Hays, de vroegere staatssecretaris van Posterijen, thans „motionpicture tsar", twee der slippen- dragers rijn. Tiet lijk wordt 's nachts door een fascis tische wacht bewaakt. Signor Mussolini heeft een krans op de baar doen leggen. Uit New York wordt nader gemeld De deuren van de doodenkapel, ^waarin het lijk van Rudolph Valentino ligt, zijn voor het groote publiek gesloten. Alleen familie leden en goede vrienden van den overledene zullen toegang hebben. Vannacht werd de menigte die nog wachtte, door de politie verspreid. Een massa van verscheidene hon derden poogde door de politieband ère heen te breken. Verscheidenen hunner slaagden er in, in de kapel door te dringen, doch werden er weer uit verdreven. Volgens een schatting van de politie hebben in twee dagen, tijds 80.000 personen de baar gepasseerd. EEN VEERPONT OMGESLAGEN. Een veerpont, waarmede een honderd Indiërs op de Megnarivier werden vervoerd, sloeg om. Van de passagiers, die in den stroom terecht kwamen, zouden slechts zes gered zijn. DE GEHEIMZINNIGE DOOD DER TELEFONISTE. De Fransche bladen wijden de laatste dagen kolommen aan den geheimzinniger: dood eener telefoniste, Marie Belanguet, wier lijk veertien dagen geleden te Claye- Souilly, tusschen Meaux en Parijs, in een brandende hooischelf werd gevonden. Het bleek dat zij kort te voren te Claye-Souilly gedineerd had met een vriend, den rijken effectenmakelaar Gaston Guyot, die kort daarop te Versailles aangehouden werd. Aan haar hals werden sporen van worging ge vonden Guyot vertelde, dat hij, terwijl hij na het diner met haar in zijn auto reed, ruzie met haar had gekregen waarbij hij haar bij den hals had gegrepen en dat hij haar door het schudden van den wagen bij ongeluk had geworgd. Er wordt nu verder onderzocht of hier wellicht ook vergiftiging in het spel is ge weest daar het slachtoffer tijdens het diner over inwendige pijnen klaagde. De zaak is nog ingewikkelder geworden doordat ge bleken is, dat Guyot's eerste vrouw, Augusta Lecouvreur, in 1919 onder verdachte om standigheden is overleden. Volgens Guyot had zij zelfmoord gepleegd. In 1920 her trouwde hij met een vrouw, Bar'oichon ge- heeten, die op dezelfde wijze den dood vond. De lijken dezer beide vrouwen zijn thans opgegraven. Heden zou de justitie het drama ter plaatse reconstitueeren in tegenwoordigheid van den verdachte. EEN HANDIGE GAUWDIEF. Dezer dagen kwam een ondernemende bewoner van Warschau op het denkbeeld zich uit te geven voor den impressario van den beroemden Russischen zanger Scal- japin, zoo lezen we in de „Voss. Z."l Hij reisde naar een groote provinciestad en liet daar overal een biljet aanplakken, waarop in vette letters werd meegedeeld, dat de groote Russische zanger besloten had een concert in de stad te geven toegangskaarten waren aan het loket van de stedelijke concert zaal te verkrijgen tegen 10 en 20 zloty. Maar toen de talrijke geestdriftige kunstvrienden voor het loket verschenen, hing daar een kaartuitverkocht. De teleurgestelde be wonderaars van den beroemden zanger von den echter in het portaal den impressario, die hen geruststelde en zeide, dat hij alle plaatsen had opgekocht men moest toch leven, niet waar. Gaarne echter was hij be reid de kaarten met 10 zloty verhooging te verkoopen. In korten tijd was hij al zijn kaarten kwijt. Den volgenden dag verscheen echter weer een aanplakbiljet, thans met de mededeeling, dat het concert niet kon door gaan, daar de^ zanger plotseling ziek was ge worden. Aan de cassa kon men zijn geld terugkrijgen. De cassa echter betaalde alleen de aange kondigde toegangsprijzen terug de Z.g. impressario was met zijn zoete winst in middels reeds spoorloos uit de stad verdwe nen EEN COMMUNISTISCH LEIDER GE DOOD. Naar een V. D. bericht uit Moskou meldt is het lid van de regeering van het autonome gebied der Tsjerkessen, Tokow, door een revolverschot gedood. Officieel wordt ge meld, dat men hier met een moord uit wraak te doen heeft. De moordenaars zijn ont komen. ZONNESTEEK. Een B.T.A.-telegram meldt dat volgens bericht uit Chicago aan de „New York He rald" -daarterstede vijf personen aan de ge volgen van zonnesteek zijn overleden. ElzN ZWARE STORM. Een storm veroorzaakte den dood van vier personen in Nieuw Orleans (V. St.). Dan scheen hij plotseling een besluit te nemen, haastte zich, gebukt door den regen, achter het altaar van Onze Lieve Vrouw om en verdween tusschen de puinhoopen Hij was nauwelijks een minuut verdwenen, toen Garnaud de oogen opende. Hij voelde hoe hij elk oogenblik zwakker werd; hij keek rond om zijn gezel te zoeken en toen hij hem niet gewaar werd, zeide hij hardop: Hij zal wel hulp gaan halen. Beste man, die Lasserre.... Mits ik mij nog maar alles herinner, als hij terugkomt Garnaud wist wel, dat hij te Hattoncourl was, maar hij kon zich niet al te best reken schap geven van hetgeen hij daar te doen had, noch ook van de omstandigheden, welke hem daarheen hadden gevoerd. Hij kon zich zelfs niet meer herinneren, wat hij daarstraks •ban Lasserre had toevertrouwd, en dat deze in zijn plaats aan dat alles zou denken, in dien het noodig was: Moge ik het niet vergetentenminste totdat Lasserre terugkomt. Ik ben te Hatton court aangekomen.... Hattoncourt. .en Hat- toncourt.Halton.ourt.herhaaldfe Gar naud, een weinig verward. Plotseling kwam de gedachte bij hem op; waarom zou ik dezen naam Hattoncourt niet ergens opschrijven, op de enveloppe, waarin het geld was bijvoorbeeld? Niettegenstaande hij erg zwak en uitgeput was, haalde hij toch de kostbare enveloppe uit den binnenzak van zijn vest, evenals zijn zilveren potlood. Hij legde ze op een van de De schade, toegebracht aan den rijst-, suiker-, katoen- en graanoogst, beloopt meer dan een millioen dollar. De storm, die een on- gemeene kracht ontwikkelde, vernielde een aantal huizen en beschadigde vele duizenden velden met suikerriet. Een afzonderlijke stempeL Op 4 en 5 September a.s. wordt te Utrecht de zeventiende Nederlandsche phi latelistendag gehouden, terwijl dan tevens het twintigjarig bestaan van de Utrecht- sche Philatelistenvereeniging wordt gevierd. Naar aanleiding hiervan verneemt de Tel. dat op Zaterdag 4 September in hotel „Des Pays Bas" van 10 uur voormiddag tot 5 uur namiddags een tijdelijk postkantoor zal worden gevestigd ten verkoop van zegels, verzenden van brieven en aangeteekende stukken enz. met speciaal stempel afge stempeld en van afstempeling van daartoe aangeboden zegels of poststukken. Er is aangevraagd, ook die zegels beschik baar te stellen, welke aan de gewone loket ten in den regel niet verkrijgbaar zijn, als mede de koloniale zegels. DE NATIONALE VIERING VAN HET ST. FRANCISCUSFREST. Zoo langzamerhand nadert de dag, waarop het zevende Eeuwfeest van St. Franciscus zalig Afsterven plechtig zal gevierd worden en allerwegen verneemt men van plannen omtrent de wijze, waarop den 4en October zoowel in het binnen- als in het buiten land de nagedachtenis van den Serafijn- schen heilige zal gehuldigd worden. Dat ook ons land met zijn talrijke Francis- cus-vereerders, zijn bloeiende Derde Orden en andere Franciscaansche vereenigingen daarbij niet ten achter zal blijven, spreekt wel van zelf. En hoewel de plannen nog niet geheel in détails zijn vastgesteld, is toch de voorbereiding der nationale viering, waar voor naaf men weet 's-Hertogenbosch is aan gewezen, bereids zóó ver gevorderd, dat de groote lijnen van liet feestprogram thans zijn te zien. De feestelijkheden zullen worden voorafge gaan door een plechtige plaatselijk triduum in de kathedraal van St. Jan, van 30 Septem ber tot 3 October, waarbij verschillende bis schoppen zullen pontificeeren, o.a. H.H. D.D. H.H. Mgr. A. Smets, Mgr. Th. van Roosmalen en Mgr. P. Hopmans. Het triduum zal geleid worden door den bekenden kanselredenaar pater Josaphat van de Orde der Capucijnen. Op den avond van den 3sten September zal klokgelui van de verschillende kerktorens der stad den aanvang dezer voorbereidende oefe ningen plechtig inluiden, terwijl ook op den vooravond van den eigenlijken feestdag (d. i. op 3 October) de Bossche klokketorens een drachtig den lof van St. Franciscus en de mare van het grootsche feest zullen verkondigen. Bovendien zullen vreemdeling en stadgenoot den 4en October nog vergast worden op een beiaard-concert, waarbij motieven uit Fran ciscaansche liederen een deel van het pro gram zullen uitmaken. De plechtige viering van het zevende Eeuw feest op 4 October zal aanvangen en besloten v/orden respectievelijk met een pontificale Hoogmis en een pontificaal Lof in de St. Jan, welke H.H. Diensten zullen verricht worden door H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop en den Bisschop van 's-Hertogenbosch. Het voor deze gelegenheid versterkte zang koor der kathedraal, onder leiding van den heer P. Kallenbach, zal daarbij de missa „Bea- tissimae Trinitatia" van Cuypers uitvoeren. In de kathedraal wordt voor deze gelegen heid jen passende versiering aangebracht van palmen en witte bloemen, terwijl ter plaatse van het St. Leonardusaltaar het beeld van St. Franciscus zal prijken te midden van groen en bloemen. Waarschijnlijk zal hettas- pect nog verhoogd worden door het plaasen van de vaandels der verschillende St. Fran- ciscusvereenigingen uit geheel ons land langs de slanke pijlers van den majestueuzen tem pel, zoomede door verschillende groepen feestgangers van heinde en ver paar Den Bosch zullen zenden, zooals dat dok bij bede vaarten gebruikelijk is. Des namiddags om half drie zal er een tweetal vergaderingen plaats hebben, respec tievelijk in het Concertgebouw en in het Ca sino, waar eenige bekende sprekers over St. Franciscus het woord zullen voeren. Deze vergaderingen worden opgeluisterd door muziek en zang. Naast de luisterrijke kerkelijke plechtig heden belooft de uitvoering van het St. Fran- ciscus-oratorium van W. van Kalmthout, di recteur van het muziekconservatorium der R.K. Leergangen, door de gezamenlijke ka tholieke kerkzangers van 's-Hertogenbosch een der belangsrijkste evenementen van dezen feestdag te worden. Naar wij vernemen zullen bij deze uitvoering, welke des namiddags te vijf uur in het Concertgebouw plaats vindt, de solo-partijen vervuld worden door de hee- ren Nico Wensen (tenor) en Rob Gevers (ba riton). Vermelden wij ten slotte nog dat op Zondag 3 October op de Parade een grootsche kin- derhulde aan St. Franciscus zal gebracht worden, waaraan de kinderen van alle bijzon dere scholen te 's-Hertogenbosch zullen deel nemen en welke zal bestaan in het zingen van opgetrokken knieën en wilde schrijven, toen hij meende het gedruisch te hooren van iemand, die zich langzaam en voorzichtig aan den anderen kant van den muur bewoog. Hij dacht: „Eindelijk. Nu sprak hij, maar nog zacht. Iemand daar? Er kwam geen antwoord. Garnaud hief het hoofd op, en zag dat het bovenste gedeelte van den muur overhelde. Dan vielen enkele steenen naar beneden, en voor dat Garnaud zich in veiligheid kon stel len, stortte bijna het geheele stuk muur met veel geraas op hem neer, HOOFDSTUK VIII. Dorsseler, de oude koster van Hattoncourt, trok drie maal aan dë kleine klok, dan drie slagen met de middelste en eindelijk drie maal met de groote.... Dan ging hij langzaam en kalm naar de middelste, plaatste zijn kort pijpje in een hoek van den mond, spuwde in zijn handen en begon toen te luiden, voor den Engel des Heeren. Dorsseler luidde volgens zijn voorschriften gedurende een minuut. Dan liet hij zich aan het klokkenzeel hangen om de klok stil te houden, nam de pijp uit zijn mond, spuwde op den grond stak ze weer tusschen zijn tan den en keek, alvorens heen te gaan, nog eens rond, zooals hij gewend was. Het was ongeveer half vijf en het werd zachtjes aan duister. De regen had opgehou- liederen, het houden eener toespraak door een bekend redenaar, enz. De directe regeling van een en ander zooals hierboven geschetst is éoor het Na tionale St. Franciscus-comité opgedragen aan het plaatselijk comité te 's-Hertogenboscl: hetwelk als volgt is samengesteld Pater Albertus O. M. Cap., voorzitter Pastoor de Beer, vice voorzitter C. v. Gooi, secretaris, I-Iinthamerstraat 113E. de Heusde-v.d. Sluyse, penningmeester, Vughterstraat 49, Pastoor J. de Kroon, Mevr. Dony-van Lan- schot, J. v. Genabeek, G. Hol, H. de Leeuw, B. Mettrop, Mevr. C. Sweens-Meuwese, Mevr. P. Suurs-d'Hondt, L. van der Vaart e L. Venroy. Dit plaatselijk comité dat door verschillen de sub-comité's of commissies (voor ont vangst, versiering, muziek, verblijf, voor pers en propaganda, orde, enz.) in zijn taak wordt bijgestaan, is op 't oogenblik druk in de weer met de uitvoering der grootsche plannen, waaraan met enthousiasme en toewijding wordt gewerkt. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, zal het nationale feest van St. Franciscus in de Diezestad dan ook met zoodanigen luister worden gevierd, dat de devote deelnemers, welke dien dag uit verschillende oorden des lands naar Den Bosch zullen optrekken, een orivergetelijken indruk ervan met zich zullen meedragen. MEDEDEELINGEN VAN DEN K.R.O. In „De Luistergids" van de vorige week had de schrijver in wien wij onmiddellijk, ook al onderteekende hij niet met de initialen W. V., den secretaris van den H.D.O., den heer Vogt herkenden, het over pastoor Per- quin. Hij haalde enkelfe regels aan uit het door mij in alle katholieke dagbladen ge plaatste stuk van 14 Augustus en conclu deerde daaruit zeer juist het volgende „Met genoegen zien wij hieruit, dat pastoor Per- quin en de zijnen het in ieder geval met den „Nationalen omroep" willen probeeren. Maar hij houdt de achterdeur open, zooals wij trouwens uiteenzetten in R.L. no. 28, waarom hij dat doet. Deze woorden geven mij de gelegenheid om mij over dat punt nader te verklaren. Zeker wij willen het met den Nat. Omroep probeeren, ook al vinden wij niet alles in het thans aan den minister ingezon den rapport idealistisch. Wij willen het probeeren en wel omdat zooals bekend is de Nat. omroep zich niet op neutraal standpunt plaatst. Want van neutraliteit hebben wij een afschrik. Als men een omroep werkelijk neutraal wil maken, dan beperkt men hem onmiddelijk tot de kleinst mogelijke sfeer van werkzaamheid, neutrale onderwerpen, die niets met een gewetensovertuiging, of met een levensbeschouwing te maken hebben Zijn er uit de aard der zaak maar zeer weinige Men zou kunnen spreken over technische zaken, over rekensommetjes, maar over niet veel meer. Aardrijkskunde zou er al niet bij door kunnen, omdat daar aan be schouwingen over land en volk verbonden zijn. De omroep zou hoofdzakelijk kunnen zijn een middel tot amusementen dan nog zou men met de grootste voorzichtigheid te werk moeten gaan. Ieder amusement is niet onschuldig. En ware het nu niet zeer te be treuren, als men dit groote middel van cul- tureele beschaving en ontwikkeling zou moeten verlagen tot een amusements arti kel? Bovendien de ondervinding heeft ons geleerd, dat neutraliteit niet vol te houden is, ook al is men met de beste bedoelingen be zield. En waarom niet Vooreerst behoort er niet weinig ontwikkeling en kennis toe om te weten of verschillende onderwerpen werkelijk niet de beginselen raken der ver schillende levensbeschouwingen. Men loopt altijd gevaar een onderwerp neutraal te be schouwen, wat het inderdaad niet is. En onwillekeurig vergist men zich en staat men voor men het weet op aangevochten terrein. Een kenschetschend voorbeeld heeft men gehad bij den H.D.O. Ik weet hoe b.v. de voorzitter en de secretaris van deze instelling deze heeren ken ik van nabij mannen zijn van breeds en gematigde opvatting en, hoe zij steeds alles in het werk wilden stellen, om met hun uitzendingen op neutraal ge bied te blijven. Ze zijn onverdacht. En toch is hun dit niet mogen gelukken. Wij noe men alleen de sprekers, die zij voor de microfoon heten optreden van de Mij. tot Nut van het Algemeen. De proef om werkelijk neutraal te zijn in hun uitzendingen moest van toen af reeds als volkomen mislukt beschouwd worden, en dat niettegenstaande de beste bedoelingen voorzaten. Deze on mogelijkheid dus, die bij ons vast staat, ook nog andere redenen brengt er ons toe om het te probeeren met den Nat. omroep, welke als zij komt volgens het ingediende rapport, de neutraliteit bij de uitzending, en n.i. terecht, verworpen heeft. Dat men in het buitenland waar men de zoogenaamde neu trale uitzendstations heeft, onder katholieken er evenzeer zoo ever denkt, blijkt wel uit de verschillende brieven die wij ontvingen. Men voelt daar zoo goed wat men mist en brengt dit dikwijls zoo spontaan tot uiting. Hierweer een gedeelte uit een brief die wij verleden week ontvingen van den heer Paul Wucherpfenning, Postinspektor van de stad Hannover „Ich benutze dis Gelegenheit Ihnen und Ihren Landsleuten meine hochste Anerkennung auszusprechen, dass es mög- lich ist in Holland einen R. K. Rundfunk- Verrein zu grunden. Schade dass wir das hier nicht haben. Hoffentlich behalten Sie die Einbichtung bei wenigstens jeoen dritten Sonntag- das Hochamt durchzugeben. Sie glauben garnicht welch eine Weihestunde es fur uns ist hier in so weiter Feme mit unsren Katli. Glaubensgenossen in Holland dem hl. Messopfer folgen zu können. Indem ich Ihnen, Hochwurdiger Herrpfarrer Perquin, sowie dem sehr verehrten Herrn Speet meine Hochachtung und Wertschatzung zum Aus- druck bringe verbleibe ich mit Katholischem Gruss und auf Wiederhören am 29 August. U.S.W. Neen, wij kunnen niet gelooven wat men ons in den laatsten tijd vooral tracht wijs te maken, dat de groote massa, die toch nog overtuiging heeft, een neutralen omroep zou verlangen. L. H. PERQUIN, Voorz. K.R.O. den, zelfs waaide het niet meer. Aan den blauwen hemel zag men geen wolken meer en ginder in de richting van Courcelies ging de zon onder. Dorsselier beschouwde den zonsonder gang, schudde het hoofd en mompelde: Morgen zal de wind wel opsteken en morgen zullen we wel regen hebben. Hij wilde heengaan, maar bleef plotseling stil staan; hij meende een geluid gehoord te hebben dat veel op een zwakken zucht ge leek; het scheen hem te komen van den kant van het Maria-altaar. Hij had zich niet vergist, want terwijl hij bleef luisteren, hoorde hij na een obgenblik iemand opnieuw zuchten.... Dorsselier was iemand, die nooit veel haast had en ging op zijn gemak naar den kant vanwaar hij meende, dat het geluid gekomen was. Op het oogenblik dat hij verdween, kwam een jong meisje uit het dorp juist in het portaal der kerk. Madeleine Mutaud kwam haar dagelijksch bezoek brengen aan het beeld van Onze Lie- vë Vrouw; zij had dit oogenblik uitgekozen, omdat zij nu de minste kans had iemand te ontmoeten om herkend te worden. Want nog altijd werd de haat tegen hen gevoerd, ia, werd zelfs nog vinniger, naarmate de slacht offers meer gelaten en geduldiger waren. Het leven werd voor Mutaud en de zijnen ondra- gelijk; daarom hadden zij besloten Hatton court te verlaten, zoodra hunne gezondheid zulks zou toelaten. ZONDAG 29 AUGUSTUS. HJversum 1050 M. 10.1512 uur, Dien^f in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Missa in honorem St. Francisci Xaveri op. 8a. Fr. Witt, door het zangkoor o.l.v, G, Kimmyzer. OrgelbegeL Evert Haak. Preek door den Zcereerw. heer H. W. J. Hoosemans, pastoor v. d. Rozenkranskerk ie Amsterdam, over: „Niemand kan twee heeren dienen" (Math. 6. 24:34). De wis selende Gregoriaansche gezangen zijn; Voor het Kyrie Ps 83 v. 3. (Siatenb. 84). Na het Gloria: Ps. 91, v. 1 en 2. (Statenb. 92x v. 1 en 2). Alleluia, Alleluia Ps. 94, v. 3 (Statenb. 95). Na het Credo: Ps. 33 v. 7 en 8 (Statenb. 34).. Na het Agnus Deis Joes. 6:5. Na den kerkdienst wordt ge zongen Domine Salvam fac. L, St. (man nenkoor A. Giesen). Voor de Mis speelt de organist Evert Haak: Laus Deo, Dubois Na de H. Mis: Het Nederlandsche Volks* lied. 3 uur Kurhaus-uitzending. Mati nee o. 1. v. Ignaz Neumark. Soliste: Edith Lorand, viool. 1. Cherubini: Ouverture Anacreon. 2. Mendelssohn: Vioolconcert, E-mcii op. 64 (Allegro, molto appassiona to, Andante, Allegro, molto vivace). Vi ool. Pauze. 3. Dvorak: Ouverture Carna val. 4. Svendsen: Twee Zweedsche Volks- melodiën voor strijkorkest. 5- Tschaikows- ky: Polonaise u. d. suite No. 3. 5.50 Dienst in de Geref. Kerk van Amsterdam Zuid (Parkkerk). Voorganger: Ds. J. J. Buskes ie Oosterend (Texel). 1. Orgel spel. 2. Zingen Ps. 122: 1.3. Votum en Ze gen. 4. Lezen de 12 artikelen des Ge loof s. 5. Gebed. 6. Zingen. Ps. 95:1 en 4:7. Lezen 1. Samuel 3 1:10. 8. Tekst Ps. 95 7b en 8a. 9. Eerste gedeelte preek: Dq roepstem van God. 10. Zingen Ps. 141:1, 11. Tweede gedeelte preek. 12. Dankzeg ging. 13. Zingen Ps. 27:5. 14. Zegen. 15. Orgelspel 8.00 Nieuws 8.15 Kurhaus uitzending. SoHstenconcert o. 1. v. Prof. C. SchneevoigL José Iturbi, piano. 1. Ber lioz: Ouverf-ure Cameval Remain. 2. Grieg Pianoconcert a-moll Op. 62 (Allegro mode rato, Adagio, Allegro, marcato). Piano. Pauze. 3. Tschaikowsky: Symphonie h- moll (pathetique) (Adagio, allegro non tro- po, moderato, allegro vivace. Allegro con grazia. Allegro molto vivace. Finale adagio lamentoso). DAVE'NTRY 1600 M. 3.50 Concert door de band welke op het Metropolitan- politiefeest den len prijs won. D. Lebish en V. Lambelet, duetten. M. Head, bari ton. M. Hayward, viool.- Kerkdienst van York Minster. 5.35 Concert (vervolg). 6.206.40 Voorlezing van 11 penseroso en L allegro van Milton. 7.05 Dienst in de Westminster Congregational kerk. Orgel spel en zang. 8.35, Concert door het koor en begel. Moderne liederen van „Songs of praise1'. 9.15 Causerie: The hospital Saturday fund. 9.20 Weerber., Nieuws. 9.3510.50 Grieg-programma# Het Casano-octet en L. Cooper, sopraan, E. Bartlet, piano. PARIJS „RADIO PARIS" 1750 M. I.05 Concert door het orkest Gayina 8.50 Concert door de band Cazes. KON1NGSWUSTERHAUSEN 1300 M. II.2012.50 Vocaal concert door de Ber- lijner Zangersbond 8.50 Werken van Hermann Lons. Daarna Cromwell" dooc Klabund. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Concert. Mme Serverius Hautckeet. zang. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 410 M. 9.20 Morgenconcert ia 15 Her-uitzending Hilversum (Domini* kuskerk) 12.301.20 Orkestcoricert 3.35 Madchenkranzchen 4.206.20 Zitherconcert. 6.357.05, 7.207.50 Lezin gen. 7.5011.20 „De Tooverfluit" ope ra van Mozart. MAANDAG 30 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politicber. 5,006.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant, v. Dijk. 6.157.45 Vooravondconcert. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10. Eindhovensche avond, Fhilips Harmonie, Dir. C. J. v. d. Weyden. 8.30S.50 Trio Ir. J. Wysman viool, Ir. G. Oudemans viool, Dr. E. Reerink piano. 8.509.10 Eindhovensch mannenkoor, Dr. P. Kallen bach. 9.10—9.25 Adr. Hollaers, bariton- 9.259.35 C. J. v. d. Weyden. Dir. Philips Harmonie, piano, 9.3510.15 Zangkoor; „La bonne Esperance", Dir. v. d. Goor, 10.25—10.35 J. C. Scharp de Visser, piano, 10.3510.50 Zangkoor „Bel Canto", Dir. C. J. v. d. Weyden. 1050—11.20 Eind hovensch Symphonie ensemble, Dir. B, Rubens. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 het ra- dikkwartet en solisten (contfa alt, tenor, viool). 1.202.20 Dansmuziek. 4.20 Scè nes van „Cracferd", causerie, 4.40 Dans muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte muziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Oude Engelsche muziek door Rae Robertson, piano. 8Muziek. 8.20 De band, tamboers en pijpers van het le bat. Lancashire fusiliers reg. A, Ma Credie, tenor, B. Schönberger, piano; C. Hatchard, sopraan. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing: Ernest Shackleton. 10.20 Kinder- muziek, door orkest en V. Chatterton, sopraan. 11.2012.20 Dansmuziek van Café de Paris. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.50 Orkest Malsang. 8.50 Concert. KCNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.50 Concert door de kapel Boulanger. A Lich tenstein, fuit; M. Ney, declamatie; P. v, d. Osten, bariton. Daarna nieuwsber. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 26! M. 8.20—10.20 Concert door het radio orkest. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER, 410 M. 1.35—2.50 Volks-or- kestconcert. 4.20 Radiopraatje. 5.406.20 Orkestconcert Saint-Saëns-Massenet. 6.35 —7.—, 7,7.20, 7.4ó—8.00, 8.20—8.50 Le zingen. 8.501—10.20 Orkestconcert, Ber lioz-Liszt. Wanneer Madeleine er aan dacht, dat dit vertrek noodzakelijk werd en misschien niet ver meer af was, werd zij bedroefd en nog des te meer, wijl zij wist dat Jean Grandia eerstdaags met verlof kwam; daarbij kwanr ook de vrees, dat zij hem wegens hun vertrek misschien niet zou terugzien, den laatsten keer, helaas. Terwijl zij door het portaal ging en aan dit alles dacht, hoorde zij plotseling een stem: Ben jij dat Madeleine? Ja? Je komt als geroepen. Je moet onmiddellijk iemand gaan halen Zij herkende de stem als die van Dorsse lier, de eenige, die met de oude vrouw Ras* selange hun trouw gebleven was. Maar wat is er dan, Dorsselier? vroeg Madeleine verwonderd. Zij was zoo bekend in de ruinen der kerk, dat zij merkte, dat er iets veranderd wasj zij kon echter niet zeggen, wat het was; de hoek bij het altaar van Onze Lieve Vrouw scheen haar niet meer dezelfde. Zij ging dus in deze richting; naderbij ge komen zag zij, dat het stuk muur bij het al* taar, waar zij zoo dikwijls beschutting ge zocht had, gedeeltelijk was verdwenen- Daarvandaan ook het vreemde, dat zij zoo even opgemerkt had. De muur is omgevallen!.... riep zij uit, Ja!antwoordde de stem van Dors selier. Ongelukkigerwijze ligt er een mensch, onder# (Wordt vervolgd}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9