jt De nationale feestdag. Voornaamste Nieuw V erkeer songe vallen- Onderscheidingen. Stadsnieuws. De wrakke „Gra /esteenenbrug" berucht bij burger, schipper en brugwachter Maandag 30 Augustus 1926^ 50ste Jaargang No. 16340 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad BINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. Th. Heemskerk Minister van Staat. Onderscheiding Oud-Minister Colijn Gedecoreerde Kamerleden. Onderscheiding Mr. Dr. J. Wijtema. Wegens Koninginnedag zal de NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT morgen reeds om 12 uur verschij nen. H.H. Adverteerders wordt verzocht advertentiën voor dit nummer uiterlijk 's mor gens 9 uur in te zenden. DE ADMINISTRATIE Agenda 31 Augustus Koninginnefeesten TE HAARLEM. Groote- ol „St. Bavo"-kerk Koraalmuziek In het Bavodorp Te Scholen. Te Heemstede. Te Bloemendaal. Te Spaarndam. Te Beverwijk. De opstalrechten van den Haarlemmermeerpolder. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Te Velseroord. Aanrijding. Brug aangevaren. Te IJmuiden. Motorrijder gevallen. Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per twartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 )oeijno3 ftg cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden jP QHOn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken ^00rT7Ejin Lij een ongeval met OCH r tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI tjUUU, "erliejï van beide armen, beide beenen of heide oogen- 1' ÜU. doodelijken afloop: bij verlies van een hand. f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f A f] hij verlies v. een een voet of een oog l ICO. duim of wijsvinger 1 been of arm; 1 "*U. andere vinger. Gisteren is in al onze kerken, als van ouds, 't „Te Deum", de gebruikelijke dankzang ge zongen, bij gelegenheid van den verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin. Het is een goed gebruik, in alle landen, waar een wettig vorst heerscht en de gods dienst in volle vrijheid kan worden uitge oefend, om het wereldlijk gezag ook open baar, in de kerk, te huldigen en te erkennen als een zegen Gods. Voor ons, Nederlandsche Katholieken, gaat die hulde en dank aan de regeerende Vorstin nog boven het traditioneele uit, omdat wij in onze, hoewel protestantsche Vorstin, een gezagdraagster van zeldzame on partijdigheid erkennen. Nog in het afgeloopen jaar is tijdens de regeeringscrisis, welke voor ons zulk een pijnlijke aanleiding had, geble ken, hoezeer de Koningin van alle anti-papis- irt afkeerig is en alle geoorloofde middelen heeft aangewend om een oplossing der cri sis te verkrijgen, waarbij de betrekkingen tusschen den Haag en het Vaticaan niet zou den worden verbroken. Beter dan vele onzer bekrompen en door godsdiensthaat verblinde landgenooten, zag H, M. het Nederlandsche belang in, betrokken bij het handhaven van vriendschappelijke betrekkingen met een zoo machtig geestelijk hoofd als de Paus van Rome. En hoewel het samengaan van alller- lei anli-papistische en onchristelijke elemen ten in het parlement de handhaving van een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan ten slotte onmogelijk maakte, was ons hoogste kerkelijk gezag te Rome toch zoozeer over tuigd van den vriendschappelijken geest, welke in ons landsbestuur zelf ten opzichte van den Pauselijken Stoel heerscht, dat de diplomatieke band niet verbroken werd van den kant der beleedigde partij. Voor zoover noodig, is dit verloop van po litieke gebeurtenissen voor ons, Nederland sche Katholieken, een nieuw bewijs geweest, dat de draagster der Nederlandsche Kroon een wijze, hoogstaande vrouw is, die de landsbelangen niet naar persoonlijke gevoe lens afweegt en krenking der godsdienstige gevoelens van een zoo groot deel harer on derdanen als de Katholieke staatsburgers vormen, tot iederen prijs voorkomen wil. Hebben wij dus als minderheid in een overwegend niet-katholiek land alle reden om dankbaar te zijn voor de onpartijdigheid van de Landsvorstin, ook als Nederlandsche burgers zonder meer groeit bij ons jaar op jaar de overtuiging, welk een zegen voor een land het bezit is van een staatshoofd, dat ten volle de rechten en plichten beseft en naleeft van een constitutioneel Vorst. De geschiedenis kent telkens perioden van veranderlijken en stabielen regeerïngsvorm. Dan weer dweepen de volken met de re publiek, dan weer met het absolute koning schap, dan weer met den constitutioneelen vorst. De laatste vorm was voor den grooten oorlog langen tijd de meest gewilde, als de redelijke, beschaafde en meest bevredigende tusschenvorm tusschen de absolute volks- regeering met wisselende presidenten en de alleenheerschappij van den monarch. D? groote omwenteling van 1914/18 heeft ook die rustige overtuiging weer geschokt en in heel Europa is de strijd om den meest juis- ten regeeringsvorm weer in vollen gang. Waar de revolutie de vorsten verjoeg en de republiek invoerde, voldoet de nieuwe staats regeling wederom niet aan groote volks- deelen. Elders heeft men de volksrechten afgeschaft en in handen van een alleen-heei- scher gelegd, naast wien de regeerende vorst wordt gehandhaafd. Zoo zien wij het dwaze verschijnsel van den burgerlijken dic tator, bij wiens gratie alleen de koninklijke glans nog voort kan schijnen. Te midden van al die onrust en strijd om nieuwe regeeringsvormen handhaaft zich weldadig het constitutioneele koningschap, zooals wij dit kennen in het Oranjehuis. De persoonlijke eigenschappen van het staats hoofd dragen zeker niet weinig tot het on geschokt voortduren der bestaande orde bij Een volk, dat zich veilig en welvarend voelt onder zijn leiding, dat zijn burgerrechten ziet geëerbiedigd, dat niet geergerd wordt door ijdelen praal en prikkelend machtsvertoon heeft geen aanleiding om naar verandering van regeeringsvorm te hunkeren. Toch kan op den duur die orde niet ge handhaafd blijven door de stipte plichtsver vulling van den kant van het Staatshoofd alleen. Ook de burgers in een verlichten, constitutioneelen staat, moeten de volle be- teekenis van hun rechten en plichten begrij pen. Altijd toch zijn woelzieke geesten er op uit om het bestaande omver te werpen. Zij het nog in betrekkelijk geringe mate, is toch ook ons land niet vrij van elementen, die streven naar de dictatuur, hetzij naar de overheersching van het proletariaat, bete gezegd van enkele proletarische machtswel lustelingen, hetzij naar de heerschappij van ee dictator. Zulke onzalige probeersels worden voornamelijk in de hand gewerkt doordat de overgroote meerderheid der bur gerij, welke in staat is de bestaande orde te handhaven, gaat spelen met zijn politieke rechten, door er eensdeels overdreven waarde aan te hechten en er in een al te snel tempo sociale hervormingen van te ver wachten, anderdeels door ze mismoedig on gebruikt te laten. In politieke kibbelarijen wordt de volkskracht verzwakt en de baan vrijgemaakt voor politieke avonturiers. De nationale feestdag, dien wij morgen wederom vieren, is een aangewezen gele genheid om dankbaar den zegen te herden ken van een stevig gevestigd constitutioneel koningschap. Wanneer, zooals hier te lande, het hoofd van den staat in niets te kort schiet aan den eenmaal gezworen eed op de Grondwet; wanneer, gelijk Koningin Wilhel- mina zoo voortreffelijk nastreefde, de grond wettelijke rechten der burgers in alle op zichten tot gelding kunnen komen, het volk in tijden van regeeringscrisis, bij nationaal gevaar, of groote rampen in de Vorstin een wijze leidster, een voorbeeld van moed of een hulpvaardige en meelevende Lands vrouwe vinden, dan moet daartegenover ten minste een algemeen streven van den kant der burgerij staan om bij alle verschil van politieke overtuiging te zorgen, dat het ko ningschap het symbool eener ware volks eenheid en nationale saamhoorigheid kan zijn. Aan de zijde van de draagster der kroon is de wil daartoe ruimschoots aanwezig; het volk zorge, dat de mogelijkheid daartoe be staal! Op een dag als 31 Augustus mogen wij ons wel eens afvragen, of de organen waarin de vertegenwoordigers van 't volk zitten en de wijze, waarop de burgers zelf hun politieke geschillen uitvechten en hun wenschen naar voren brengen, de laatste jaren wel altijd tot het symboliseeren dier nationale een heid en saamhoorigheid het hunne hebben bijgedragen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Minister van Staat Mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. laat stelijk Minister van Justitie. Tot Commandeur in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw is bevorderd de heer H. Colijn, oud-minister van Financiën. Benoemd zijn tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; Ch. L. van de Bilt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Haarlem; G. Bulten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Voorhout; J. B van Dijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; H. G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Hage; Abr. Staalman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; J. Weitkamp, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Hardenberg; mr. J A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Graven- hage; A. Zijlstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Groningen, Tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw is benoemd Mr. Dr. J. Wy- tema, burgemeester van Rotterdam. Bij K. B zijn benoemd: tot groot-officier in de Orde van Oranjè-Nassau: jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Brussel; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter, tijdelijk werkzaam aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: dr. P. G. H. Dirckx, kanunnik, deken en pastoor te Bavel. Bevorderd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassou: jhr. S. van Citters, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland; mr. A. F. L. graaf van Rechteren Lim- purg 'Almel, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel; jhr. mr. dr. E. Tjada van Starkenborgh Stachouwer, oud-Commissaris der Koningin Groningen; Benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau: Henri ter Hall te Rijswijk (Z.-H.) Tot ridde in de Orde van Oranje-Nassau: W. Galesloot, redacteur van het dagblad Het Centrum, te Utrecht; G. Kraan (pater Ildefonsus), lid van het centr. college voor de reclasseering te Hel mond. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. dr. Ch. Raay- maker, hoogleeraar aan de R.K. Universi teit te Nijmegen. Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: J. Th Toorop, kunstschilder te 's-Gravenhage. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: J. J. Verbeeten, inspecteur van het L O te Breda; •J. Stuyt, architect te 's-Gravenhage. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Mej. M. F. Andreoli, voorzitster v'an het bestuur der R.K hoogere burgeschool met 5-jarigen cursus voor meisjes te Amsterdam. H. Cuypers, directeur der Christelijke Oratcrium-Vereeniging te Amsterdam. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau: De aalmoezenier voor het leger, majoor J- J J. Noordman. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: C. J G. Struycken, voorzitter van den Ned R.K. Middenstandsbond te 's-Hage; J. Th. Nijkamp te Utrecht, 2e voorzitter van het Christ. Nationaal Werkliedenver bond in Nederland. Tot officier in de Orde van Öranje-Nas- Nassau: pastoor Dr. J. M. H. Neijens, mis sionaris van het Apostolisch vicariaat van Nieuw-Guinea. De voorzitter van den N. V B.. ir. J. W. Kips, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij Kon. Besluit is benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje Nassau Jht. Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Ridder in de Orde van Oranje Nassau ds. C. J. van Paassen, predikant bij de Neder- duitsch-Hervormde gemeente te Haarlem en ds. B. P. Plantenga, predikant bij de ver- eenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem. Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. N. Hendrix, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, te Bloemendaal. Ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer Joh. C. M. Mensing te Aalsmeer, alge meen secretaris-penningmeester van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij vooi Tuinbouw en Plantkunde. Officier in de Orde van Oranje-Nassau jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester der gemeente Heemstede en mr. H. G. J. Maas Geesteranus, thans te Heiloo, algemeen voor zitter van verschillende commissies tot her stel van de gevolgen van de stormramp te Borculo. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: B. Demmer, oud-hoofd van een openbare la gere school te Volendam en H. Wieringa, oud-directeur der gemeentel, avondschool voor handelsonderwijs te Haarlem; Officier in de Orde van Oranje Nassau: mr. A. H van Nierop, te Overveen, ge- mcentc Bloemdaal, secretaris van den raad van administratie der N. V. Hypotheekbank voor Nederland en mr. H. J. D- D. Enschdé, wonende te Bloemendaal, oudste iid der firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; Ridder in de Orde van Oranje Nassau: J. R. A. Schouten te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, directeur van den Metaal- bond. Sociëteit „St. Bavo" Geen Rechtskundig Bureau. St, Jozelfsgezellengebouw Jansstraat 59 Za-J voor de gezellen gesloten. Gem. Concertgebouw Revue Henri ter Hall 1926 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 t Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8—9% uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Snu-destr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel 11671 R.K. Bevolkiugsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal eD Uitleenbiblioibeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag rullen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den buisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) van den toren half 8 uur tot 8 uur. Groote Markt Aubade van 3000 school kinderen 9 uur. Optocht van de kinderen langs Groote Houtstraat en Dreef naar den Hertenkamp half 10 uur. Groote of „St. Bavo"-kerk Feestconcert van half 2 uur tot 3 uur. Muziek-ommegang Van 3 uur tot 6 uur.^ Den Hout Concert door de „H. O. V." van half 3 tot 5 uur. Groote Markt Concert door de muziek- vereeniging „Harmonie Crescendo" half 3 tot 5 uur. Groote Markt Concert door „Harmonie Crescendo'' half 9 tot half 11 uur. Avondfeest in den tuin van het Brongebouw Harmonie-concert, Bioscoop, Speciali teiten-voorstelling van 8 tot 11 uur. Haarlem is de stad van Haarlemmerhout en de mooie, breede heirbanen naar de rijke bosch- en duinomgeving, van de paaltjes op de Groote Markt, en het Carillon van de Groote Kerk, maar ook van de Commiezenhuisjes bij de Houtbrug, van nauwe straatjes en onmogelijke verkeersweggetjes en onbegaanbare bruggen. Vooral sommige bruggen vragen dringend om een radicale verbetering. En als de betrokken autoriteiten nog eens besluiten mochten een commissie in te stellen voor de bruggenkwestie, en die commissie een rapport liet uitbrengen en dat rapport liet publiceeren, opdat iedereen wete, hoe het met de Haarlemsche bruggen in werkelijkheid gesteld is, en dat rapport weer een co mité van actie in het leven zou roepen („Men geve Haarlem de bruggen, die het noodig heeft, bijv.), dan zou commissie, rapport en comité van actie het meest de aandacht moeten schenken aap de Gravensteenenbrug. Want die brug is le. een geweldig ver keersobstakel; 2e. een beproeving voor de brugwachters; 3e. een plaag voor de scheep vaart; 4e. een voorwerp van spot voor iederen vreemdeling en dus 5e. een doorn in het oog van eiken rechtgeaarden Haarlemmer. Dat de brug aan beide zijden zoo scherp helt, dat men in het midden bijkans tusschen hemel en aarde zweeft, is desnoods te beschouwen als een welwillendheid tegenover het publiek, dat aldus gelegenheid krijgt tot een practische lichaamsoefening en beoefening van de klimsport. Maar hel is erger, dat de brug zoo smal is, dat een auto of bespannen voertuig van normale afmetingen met de grootste omzichtigheid erover moet rijden. Dat twee voertuigen elkaar passee- ren, is ten eenenmaie uitgesloten. Voorzichtigheid is vooral geboden, omdat de chauf feur, die niet krachtig remt als hij de brug afglijdt, gevaar looot te pletter te rijden tegen de huizen van het Spaarne of van de Spaarnwouderstraat. Bovendien is de doorvaart- breedte veel te gering en is dikwijls oorzaak van stremming van het drukke scheep vaartverkeer daar ter plaatse. Maar het scherpst valt de hulpbehoevende toestand van het bruggetje op, als het geopend moet worden. Na een vreeselijk gewurm met koevoeten en hefboomen, zijn de beide brughelften van elkaar losgemaakt en kunnen zij omhoog worden gedraaid. Dat laatste vraagt geen bijzondere krachtsinspanning, want de brug is van een dergelijke lichte constructie, dat zij bijna omhoog vliegt. Als het schip voorbij is, laat de man van den kant van het Spaaren de lier los en laat zijn helft omlaag vallen. Hetzelfde doet de brugwachter aan de zijde van de Spaarnwouderstraat, maar zijn helft blijft halverwege in de lucht zweven. Eerst nadat de beide er opgeklommen zijn en me' alle kracht gerukt, geslagen en getrokken hebben, komt de brug in den normalen stand Dan moet, met behulp van ijzeren hefboomen en soms zelfs van zware hamers de scheiding sluitend gemaakt worden. Men rukt en wringt en duwt en draait zich in allerlei bochten, totdat de sluitstukken in de daarvoor bestemde openingen zijn geklemd. Dan worden de wrakke afsluithekjes weer geopend en het publiek, dat niet altijd even geduldig heeft gewacht, kan zijn weg vervolgen. Hierboven de wakkere brugwaenters in „actie Trongebouw Harmonie-concert door de Accardeonvereeniging „Excelsior'' half 9 uur tot half 10 uur. Vuurwerk in den tuin ven het Brongebouw half 11 uur. Zwemwedstrijden in het Noorderspaarne nabij gebouw Jachtclub, uitgeschreven door de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen 2 uur. Opening vermakelijkheden half 10 uur. Kindertractatie aan de tent, die geopend is van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Afmarsch naar het feestterrein kwart over 2 uur. Wedstrijden Aanvang half 3 uur. 'Concert door „Utile Dulci half 3 uur. Prijsuitreiking door den voorzitter der feest commissie half 6 uur. Muzikale omgang door de Haarlemsche Politiumuziekvereeniging half 8 uur. Concert door de Haarlemsche Politiemuziek- vereeniging kwart over 8 uur. Groote muzikale omgang door het geheele Bavodorp half 11 uur. Rondgang van de kinderen met muziek door het oude Stadskwartier half 10 uur. Aubade der 600 schoolkinderen 10 uur. Rondgang door het nieuwe stadskwartier half 11 uur en uitreiking van versna peringen op het speelterrein van Haar lem 11 uur. Wedstrijden voor kinderen tot 18 jaar van 2 uur tot half 6 uur. Kerkccncert in de Julianakerk 4 tot 5 uur. Concert op het Pretoriaplein door de Har monie „St. Caecilia" 8 uur tot half 9 u. Rondgang door de gemeente half 9 uur. Concert op het Soendaplein van 9 tot 11 uur. Vuurwerk half 11 uur. Kinderfeest in Groenendaal. half 10 uur. Bloemencorso (bij voldoende deelname) IK uur vertrek Groenendaal. Concert op het Raadhuisplein door de Har monie „St. Michaël" van 8 tot 10 uur. Vuurwerk op het Valkenburgerplein half 11 uur. Athletiek-wedstrijden van 10 tot 1 uur op het terrein van de Bloemendaalsche voet balclub „Bloemendaal". 8.30 v.m. Verzamelen der schoolkinderen op het schoolplein. Muziek op de tent. 9 v.m.: Kinderzang (Aubade). 9.30 v.m. Rondgang der schoolkinderen door het dorp met muziek; daarna versnape ringen op de Kolk. 10.30 v.m. Zoo mogelijk kindervoorstelling. 11.3012.30: Kinderspelen. 2 n.m., Op stellen Allegorische optocht. 3.15- n.m.: Ringrijderij met hindernissen, per rijwiel, voor ingezetenen. 4.15 n.m.: Behendigheidswedstrijd per rij wiel, voor heeren. 5.15: Langzaam rijden per rijwiel voor da mes. 6.15 n.m.: Ringrijderij met los paard. 7.30 n.m.: Uitreiking der prijzen. 8.30 n.m.: Concert, zang en muziek. Tot slot groot vuurwerk op de Rietpol. 8 v.m.: Koraalmuziek op den toren der Ned. Herv. Kerk, door de Beverwijksche Harmoniekapel. 9 v.m.: Kinder-aubade voor het Raadhuis. 9.3012: Optocht en kinderspelen op de weide van Scheybeek. 2 n.m.: Ringrijderij met paard en rijtuig op de Meerkade. 3.305.30: Gymnastiekdemonstratie door „Turnlust' en mastklimmen op Oud Meeren- steyn. 9.45 Groot vuurwerk op de Meerkade. In hotel „De Landbouw" te Hoofddorp werd Zaterdag 28 Augustus a.s. wederom een vergadering gehouden van de leden der vereeniging van opstalhouders van den Haarlemmermeerpolder, in verband met het besluit van het bestuur van dien pol der tot verhooging van de opstalrechten waartegen met kracht wordt geprotesteerd Voor deze speciale bijeenkomst werd 'n een spreker uitgenoodigd, en wel Mr. Hagemeijer, uit Haarlem De vergadering was in tegenstelling met de vorige vergadering zeer druk bezocht. Mr, Hagemeijer zette den toestand uit een zooals deze zich heeft ontwikkeld, waarna besloten werd mr. Hagemeijer te U' ':T.'4V De onderscheidingen bij gelegenheid van Koninginnedag: Oud-minister Heemskerk benoemd tot Minister van Staat. Een nieuwe marsch van het 13de regimen! infanterie. 130 manschappen meldden zich ziek. Ernstig ongelnk op de Maas te Rotter dam. De kapitein en een matroos verdron ken. De Minister van Financiën tegenover be* lasting op giften. Een manifest van den Engelschen mijn- werkersbond: over verlaging der loonen valt te praten, maar niet over verlenging van den arbeidsdag. Een klacht van Nicaragua over Me-rfrj bij den Volkenbond. Fransch-Turksch conflict. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m. 7.67, achterflit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.20 uur. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Augustus. Hoogste barometerstand 771.8 m.M. te Kopenhagen. Laagste barometerstand 748.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Augustus: Matige later afne mende Oostelijke tot Zuidelijke wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, behou dens kans op onweer, iets warmer. Zaterdag werd de openbare school aan de Karolingenstraat geopend. Hierboven een foto van de aanwezige autoriteiten. In het midden de waarn. burgemeester, wethouder Reinalda en de heer D'umont, directeur van Openb. Werken. Voorts vele raadsleden. machtigen met de desbetreffende autori teiten de zaak te bespreken, teneinde de rechten der opst.Jhouders te beschermen. Binnenkort zal dan weder een vergade ring van opstalhouders belegd worden om de kwestie nader te bespreken. Zaterdagmiddag reed op den Velserduiner- buurtweg te Velseroord, de auto van den heer E. Z. uit IJmuiden. Hij naderde den Zeeweg toen om de bocht van dien weg ook een auto kwam, waarschijnlijk met eer. te korte bocht. Althans, hoewel de weg daar tegenwoordig zeer ruim is, moest de heer Z. zoover uithalen, dat hij het ijzeren hek van het hoekhuis omver reed en bovendien zoo zware schade aan zijn auto bekwam, dat hij onverwijld naar IJmuiden moest terug- keeren. Zaterdagmiddag had op den driehoek Wil- helminapark-Schouwt jeslaan-Wagenweg een aanrijding plaats tusschen een auto, die uit genoemd park kwam en een fietsrijder. De fietsrijder werd tegen den grond geslingerd en bekwam een verwonding aan de kin, ter wijl de fiets zoo goed als onbruikbaar werd gemaakt. Daar de eigenaar van den auto bekend is zai deze zaak wel in orde komen. Van het vele publiek dat tegenwoordig wa» gaf de eene helft de schuld aan den chauf feur en de andere aan den fietsrijder. In het Spaarne wilde Zaterdagmiddag een motorboot onder de Lange brug door varen. De kapitein zag echter dat dit onmogelijk was en wilde achteruit varen. De machine weigerde, met het gevolg, dat de boot tegen de brug voer. Door den schok sloten de rails op de brug niet meer aan bij de rails op den wal. Het tramverkeer ondervond 15 minuten vertraging, gedurende welken tijd het rijvei- keer gestremd was. Zaterdagmorgen ontstond een botsing tusschen een Scheveninger vischauto, die door de Kanaalstraat te IJmuiden reed en een melkauto, die uit de Oranjestraat kwam. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, wel ontstond eenige materieele schade. Daar het schijnt, dat beiderzijds fouten zijn gemaakt, regelden de chauffeurs onderling de schade. Gistermorgen reed de 20-jarige mej. N. v. H. uit Schoten te IJmuiden met haar fiets op de Zuidpier. Ze was zoo onvoor zichtig om aan den buitenkant der rails te rijden, met het gevolg, dat zij van de pier afreed en op de betonblokken terecht kwam. Zii bleek zich ernstig bezeerd te hebben, zoodat dr. R. ontboden werd, die inwendige kneuzingen constateerde. Per sleepboot werd de gekwetste naar de kop van de visschershaven gebracht en verder per auto naar hare woning getransporteerd. Zondagavond omstreeks 8 uur kwam de 17-jarige A. S„ uit Schoten met zijn motor rijwiel op den Zeeweg te Bloemendaal te val len. Hij brak daarbij zijn enkel. Dr. Bekker uit Heemstede, die toevallig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna de jongen met den ziekenauto van den heer Mathót naar de Mariastichting werd vervoerd. Volgens zijn eigen verklaring was te hard rijden de oorzaak van het ongevaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1