LOTTGERING B1IHS 2000 SHAWLS GERZ0N 390 IvULHAARDEN KRUISSTRAAT 17 De Patronaatdag '8 Beverwijk. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE MMMDÜG ii 2% E. M. JAARSMA BECKING&B0NGERS SURDIAC Permanent Haarden met Duplex vuur 85 G!d. IifiipPh" VOOR lip STOOM EN En4| W VERVEN 1111 Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 HILLEGOM. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVERWIJK. IJMUIDEN. HOOFDDORP. SPAARNDAM. SANTPOORT. SCHOTEN. Het Koninginnedagfeest. AALSMEER. MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. Ernstige gebeurtenissen in Spanje. Het s.s- Vondel. Opgepast voor de propeller. De erfpachtspolitiek der gemeente Haarlem. ONGEVAL MET GELUKKIGEN AF- i LOOP. HEEMSTEDE.' Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. CREFE DE CHINE SERIE I |90 SERIE SERIE III 110 Gld. 120 eics. (Ulfiiiaarden) 105 Gld. (Belg. baarden) Vraagt onze gratis brochures over Haarden. - Leverantiën kunnen eventueel geschie den volgens het Amer. Huurkoop Systeem Het was gistermiddag in Beverwijk al vroeg te bemerken dat er wat bijzonders aan de hand was. Van alle kanten hoorde men tromgeroffel en schetterende fanfares, ter wijl eenige autobussen, waaraan Beverwijk overigens al too rijk is talrijke groepen jongens uit het noorden, Heemskerk, Cas- tricum en Assen delft, aanvoerden. Het waren allen patronaatejongens, die den districtsdag van de Patronaatsdistrictsbonden Haarlem en Beverwijk kwamen meevieren. Waren zij spoedig honderden in getal, ook uit het zuiden naderde een heel leger. Het waren de patronaten uit Haarlem, Velseroord IJmuiden en Wijkeroog, die mede hun deel wilden hebben in deze grootsche manifesta ties der Roomsche jeugd. De Hasrlemsche leden waren des middags om 1 uur in twee booten van den Kouden Hom vertrokken. Ze waren ieder de boo ten namelijk vergezeld van een muziek corps, namelijk „Utile Duld" van Haarlem en St. Michaël" van Heemstede. Met volle muziek ving de tocht naar Velsen aan, terwijl ee t heerlijke Augustuszon haar gezonden luister van deze reis bijzette. Na een voorspoedige vaart had aan den steiger bij de machinefabriek van Gonner- man, aan het Noordzeekanaal te Velsen, de landing plaats. Daar stonden de patronaten van Velsen en Beverwijk gereed om de gasten te begroeten, waarna het met volle muziek of, zooals dat heet met vliegende vaandels en slaande trom naar „de Wijk" ging. De lange knapentocht, met de vaandels, transparanten en pauselijke vlaggen oven het hoofd en de Roomsche blijdschap in het hart, trok langs den Velser.veg naar de Breestraat, waar de kerk van de H. Agatha met wijd ge opende deuren wachtte om de patronaats- jetsed te ontvangen. De opmarsch moet intusschen op allen een goeden indruk gemaakt hebben. Voorop marcheerden de „St. Jozefharmonie" met de patronaatsjongens van Beverwijkdaarna vol den de Haarlemmers met haar muziek korpsen en tenslotte de leden uit de gemeente Velsen, vergezeld van „St. Fidelis" van Vel seroord. Om even over drie waren allen in de kerk aanwezig, om een kort Lof bij te wonen. Toen het Allerheiligste was uitgesteld zette"bet orgel het ..Adoro Te" in en 1200 heldere jongens stemmen volgden met het schoone aanbid- dinr.hied, dat onder de koepels van de'heer- lijke St. Agathakerk tot een machtig gezang werd. Nadat zco ve-volgens het „Salve Regina" er I.ignificat" waren gezongen, beklom de Hoog F.erw. Deken Lucassen wan Beverwijk, den kansel, om de jongens toe te spreken. De gewijde redenaar had als tekst gekozen de woorden uit het Evangelie van den H. Joannes „Wie Mij volgt, wandelt niet in de duisternis." Ge beleeft vandaag een heilige dag een Zonnedag, aldus ving de deken zijn toespraak aan. Ge trekt bij honderden naar hier, om de machtige manifestatie als Roomschen getui genis te geven van Uw levendig geloof. Ge trekt on als beschermelingen der patronaten, ender. leiding ya.n Uw geestelijke districts- bestuurder en de patrohaatscommissieleden, geestelijken er. leeken, die naast vader en moeder, zore*a voor Uw zieleheil, voor Uw maatschappelijke vorming, voor Uw geeste lijke en maatschappelijke belangen. De Eerw. sor. zeide dan, hoe de zon, die zooveel bederf moet beschijnen, dat zij zich a.h.w. achter donkere wolken verschuilt, zich mat blijkbare vreugde vertoont, om deze open t'jke belijdenis van geloof te belichten. U v leven, zoo ging de Eerw. spr. verder, wordt maar al te vaak verduisterd. Ge zijt nu in den heerlijksten tijd van uw leven, stra lend in de deugd van uw geloof en uw gods- virchf, 'waarvan de heerlijkste vrcuhten ver wacht worden. En toch zal het voor uw blik v. rden verduisterd, doordat gij, ondanks uw zalven, di '.werf zult moeten rondtasten in een d va ende en dolende wereld. Nu ge op den drempel staat van het maatschappelijke leven, toor.t detyer cid visioenen van schoonheid voor cozen. Ge gaat mensch worden in de maat schappij en 't huiselijk lev^n vaarwel zeggen, met zijn regelen van orde en tucht, zonder dat g,j in de wereld tot de orde geroepen zult worden. Er wacht daar een zware strijd.^ De wereld doet het voorkomen of zij een bed van rozen voor u spreidt, doch spoedig zoudt u voelen, dat ge langs distelen en door ren gaat. Zij bedreigt u ze is een levende leugen, die haar beloften slechts doet om ze te verbreken. Ze spreidt de armen open om u te omhelzen en welkom te heeten, doch het is een omarming des doods. Daarom is het vandaag voor u een heilige dag, want ge gaat openlijk toonen, dat ge in de wereld zijt, maar toch niet van de wereld en dat ge wars zijt van ongeloof en zedenbe- derf. Ge gaat toonen, dat ge u gaarne stelt onder de leiding van de priesters, u door God gegeven en onder de bescherming van de patronaats-commissieleden, Deze manifesta tie is een heerlijke belijdenis van uw geloof en tegelijkertijd een getuigenis, dat ge bestrijders zijt van de wereld en doortrokken van den geest van Christus, van den echt Katholieken geest. En wij vertrouwen, dat dit in de toekomst zoo zal blijven. Gij zijt immers de hoop der toekomst. Van u wordt verwacht, dat gij later de echte trouwe leden van kerk en maat-, sc .pcij zult zijn. Laat dan de dag van van daag het voorbeeld zijn voor geheel Uw leven. Het is geen belijdenis van den tijd, maar voor de eeuwigheid. Vandaag zal dit gemakkelijk vallen, nu ge met zooveien zijt. Doch straks staat ge weer alleen, Laat dan deze dag uw leiding zijn. Met God wandelt ge in het licht, dat u den weg naar de overwinning wijst. Na deze toespraak werd een plechtig Tantum Ergo gezongen, gevolgd door het ju belend „Roomsche Blijdschap", waarna dc Godsdienstoefening was geëindigd. Voor de kerk stelden de muziekcorpsen zich weer op en toen ging het in gezamenlijke optocht door de Breestraat, Peperstraat, Kerkstraat en Torenstraat naar «den Arends- weg, om vervolgens langs den Boeweg en den Kees Delfscheweg het terrein van de Bis schoppelijke Kweekschool te bereiken. Daar was reeds een zeer groot aantal be angstellenden verzameld, om getuige te zijn van de sportdemonstraties en den muziek- wedstrijd. In ferme marsch kwamen de patronaten het terrein opmarcheeren. Er volgde een muzikale rondgang door de muziekcorpsen, die het feest daarna inzetten met het spelen van „Aan U, O koning der Eeuwen." Hierna wisselde de gymnastiekoefening zich af,. Onder leiding van den heer S. Hooy, den bekenden gymnastiekleeraar, werden de ledematen gestrekt, fraaie standen ge vormd en wedstrijden gehouden, waaraan met zeer veel animo werd deelgenomen. Alles had een keurig verloop. Onder groote belangstelling had vervolgens de muzickwedstrijd voor de corpsen plaats. Er was hier volop gelegenheid om goede mu ziek te hooren. Om 7 uur kwam bet einde. De Eerw. Pater Frankenmolen, uit Haarlem, maakte de prijs winnaars bekend. Deze waren Gymnastiekoefeningen. Estafette loopen le prijs patronaat St. Bavo, Haarlem. 2e prijs het patronaat van Heemskerk. Standen le prijs patronaat te Heemskerk. 2e prijs pa:- tronaat St. Bavo, Haarlem. Muziek Afdeeling harmonie le prijs „St. Fidelis", Velseroord 2e prijs „St. Michaël", Heemstede. Herinneringsmedaille „Utile Dulci", Haarlem afdeeling fanfare le prijs Het corps van Castricum 2e prijs „St. Caecilia", van Heemskerk. De St. Jozefharmonie, van Beverwijk had buiten mededinging deelgenomen. Pater Frankenmolen bracht hierha hulde aan de gastheeren te Beverwijk, die voor zulk een goede en luisterrijke ontvangst hadden gezorgd. Het dankwoord werd met een da verend hoera ontvangen. En daarmede was deze uitstekend ge slaagde patronaatsdag geëindigd. Een woord van hulde aan de regelingscom missie, die dezen dag voorbereidde, is hier wel op zijn plaats. Deze patronaatsdag zal zeer zeker nog lang in de herinnering voortleven. Flink Een opgeschoten lummel, die weinig spaarzaam met z'n centen is en 'n liefhebber van sigaretten, zat op zwart zaad. De rookbekoring kwam over hem, maar er was niet. In de Meerstraat stond hij boven dien bij 'n sigarenwinkelier flink in het krijt. Maar armoe zoekt list. Een kameraadje werd met een blikje, op een kwartje gelijkend, den winkel ingestuurd om een doosje sigaretten. De juffrouw gaf het maar bemerkte den zwen del terstond, Ofschoon niet al te jong meer, liep ze fluks den kleinen oplichter na, de Meerstraat uit, de Hoofdstraat in. In het gezicht van het politie-bureau, gaf de dief het gestolene terug. Het publiek had veel genoe gen in het flinke optreden van de winkelier ster. Koninginnedag.Ter gelegAheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Dinsdag door de Hill. Harmoniekapel 'n bui tengewoon concert gegeven worden, waarvan het programma grootendeels uit vaderland- sche liederen bestaat. Hopen we, dat het weer mag meewerken 1 Levering Brandstoffen.Aan de firma J. Schoonderbeek werd voor verwarming der Gemeente-gebouwen opgedragen het leveren van 25000 K.G. anthraciet (mijn Wilhelmina) grootte 50 x 80 m.M. a f 21.75 per 1000 K.G. en het leveren van 6000 Friesche turven a f 13.— per 1000. Aan de firma Nic. de Groot werd opgedra gen de levering van 15.000 K. G. Anthraciet (mijn Willeip Sophië) groot 30 X 50 m.M. a f 35.95 per 1000 K. G. alsmede het leveren van 6 balen vuurmakers a f 6.15 per baal. Burgerl. stand. Ondertrouwd: J. Raaphorst en J. C. van der Lans N. Veldhuyzen van Zanten en N. S. Engel D. 'Sistermans en G. S. Sandbergen H. E. Zwinkels en J. M. S. Damen. J. A. Pijpers en J. van Kooten Getrouwd: L. Stassen en A. Kwast J. da Groot en M. J. J. Beijersbergen. Geboren: d. van W. A, CopiniKnik kert d. van A. A. van Beek—Bakker; 'd. van A. J. Warmerdam—Van der Kuyl z. van M. J. A. Duijndam— Steekers; z. van A. M. de BoerBoot.o Overleden: A. J. van der Marei, vr. 2 jr. H. M. VerbruggenRosenkrants 72 jaar. Burgerlijke Stand.Geboren Joanne. Petrus, zoon van J. Bartels en P. J. Bakker Willem Frederik, zoon van P. de Haan en H. M. Harms Helena, dochter van M. Bos Wilhelmus, zoon van K. J. Aardenburg en C Durge. Overleden P. de Boer, echtgenoot van C. M. de Winter, 73 jaar. Burgerlijke Stand.Ondertrouwd A. de Bouvré en A. P. T. Teeling. Getrouwd P. Keijzer en M. PrentP. G. Hoogeveen en G. W. Hulsberg. Geboren M. C. Wesselingh-Alders, d. C. J. Smit-van Otterloo, d. van E. H. v. d. Ham- Koller, d. Overleden A. Bliekendaal, 74 jr., wed. v. C. A. van Putten en van J. Porck. De binnenkomst der P.C. Hooft, Het was al spoedig, gistermorgen, in de na bijheid der sluizen te zien, dat er iets bijzon ders moest gebeuren. Velen die telkens even aan den kant kwamen kijken of in de richting der nieuwe sluizen gingen. Onderscheidene auto's kwamen aan en namen een plaats in op het sluisplein, om te wachten op de eigenaars die moesten aankomen. Daarbij was o.a. een hofauto en weldra bleek het voornemen te zijn, dat Z.K.H. Prins Hendrik zich hier van boord zou begeven. Tegen 11 uur kwam de Pieter Corneliszoon Hooft voor de pieren, van den proeftocht terug en omstreeks half twaalf, dus precies 36 uur na het vertrek, lag het grootste schip der Amsterdamsche vloot weer in de sluis. In de voormast was de stan daard van Z.K.H. den Prins der Nederlanden geheschen. Het verkeer over het sluiseiland was intusschen stop gezet door de politie, doordat men den toegang van de zijde der plaats geheel verbood. Dit wekte wel eenige ontevredenheid omdat men wel vanaf de an dere zijde vrijuit over het sluisplein kon wan delen, zoodat het scheen afsof er uitzonderin gen waren toegestaan. Dit was echter absoluut niet het geval, doch de oorzaak was aan de overzijde der sluis. Intusschen verlieten velen der genoodigden, doch de Prins bleef. Weldra ontving de hofchauffeur het bericht dat Z.K.H. tot Amsterdam aan boord bleef. De auto verwijderde zich en het cordon werd opgeheven. Velen haasten zich nog naaf de nieuwe sluizen doch zeer spoedig was de Hooft geschut en ging voort, naar Amsterdam. Een buitengewoon voorval was nog, dat buiten de sluis de schepen van het uitgaande Fransche eskader lagen te wachten. Bij het passeeren van het schip met den vorstelijken standaard stonden de bemanningen op het dek aangetreden en maakten het militair sa luut, na een driemaal herhaalde juichkreet. Personalia. Voor het examen Fransch L. O .slaagde te Utrecht de heer J. Rog- genveen, alhier. De postbestelling. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin oo 31 Augustus a.s. de avond bestelling van het hulppostkantoor te Spaarndam vervalt. R.-K, SPORTVEREENIGING „SANTPOORT." Op schitterende wijze is de eerste voet baldag voor onze roomsche jongens ge slaagd. Begonnen werd met een H. Mis in de parochiekerk, waaronder allen ter H. Tafel naderden, waarna een gezamelijk ontbijt in de Zusterschool. Hierbij werd door den Z. E. Heer Pastoor een hartelijk woordje gesproken over de lichaamsport en gaf hij zijn vreugde te kennen, dat ohze jongens ook de belangen van sport der ziel niet ver waarloosden, hetgeen zij zoo juist gedemon streerd hadden, door dezen dag met een H. Mis en Algemeene H. Communie te doen aanvangen. Ook de voorzitter sprak na tafel in dien geest en sprak den wensch uit, dat op dien weg steeds voort gegaan zal wor den. Te half twee werd een aanvang gemaakt met de voetbalwedstrijden, waaraan voor elk winnend elftal een medaille was te veroveren. Begonnen werd met den wed strijd Santpoort IIThe Yellow Black Boys II. Een vijftal nieuwe spelers werd hierbij voor Santpoort II ingedeeld en bleken van het goede hout gesneden. De wedstrijd was het aanzien ten volle waard en was geheel spannend, wat de uitslag ook we! bewees, 10 voor Santpoort II. Hierna de wedstrijd Santpoort IThe Yellow Black Boys I, waarbij de bezoekers door hun tactisch, vlug en doortastend spel met 62 in de meer derheid bleven, 't Spel der Santpoorters daarentegen was slecht te noemen, wat vermoedelijk door de nieuwe indeeling zijn oorzaak zal hebben. Als laatste wedstrijd werd dien dag ge speeld Santpoort IIIBeverwijk IV. Na een felle kamp was de uitslag 22, waarna men besloot 2 maal 7/4 minuut te jerlengen, wat helaas geen verandering bracht, zoodat een loting moest beslissen, Waarbij Santpoort III de gelukkige winnaar werd. Alzoo werd op dezen feestdag de R.-K. Sportvereeniging weer twee medailles rijker. Deze dag zal nog lang in aangename her innering blijven. Nog enkele bizonderheden. Omtrent het morgen te houden feest kun nen we nog het volgende mededeelen. Zaterdagmiddag is een repetitie voor de aubade gehouden. Het ging nog niet vol komen naar wensch, zang en orkest vorm den nog geen geheel en niet alle kinderen waren opgekomen. Zondag is er echter door het orkest nog geoefend en hedenavond zal om half zeiven nog een algemeene repetitie plaats hebben in het Patronaatsgebouw, Tugelastraat. Dan zal de gewenschte eenheid wel worden bereikt. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om een ongestoord verloop van, de aubade, welke vóór het Raadhuis zal plaats hebben, te verzekeren. In de laatste dagen, is er bijzonder druk ingeschreven voor de 's middags op het R.C. H.-terrein te houden spelen. Het aantal deel nemende kirfderen is dan ook bizonder groot. Toch is er nog gelegenheid in te schrijven en wel bij de heeren W. F. Jansen, Ged. Schalk- burgergracht 84 en P. Q. Wolff, Rijksstraat weg 178 echter slechts tot 8 uur. Een groot aantal prijzen is bij de firma De Grpot in de Cronjéstraat geëtaleerd. Met het oog op de zeer groote deelname zal het be stuur echter heden nog prijzen aankoopen. Hedenavond wordt om 8 uur in het raad huis een vergadering gehouden van de lei ders der spelen. Op het R.C.H.-terrein zal het Spaarn- damsche muziekkorps „Crescendo", een corps van meer dan 50 man, de spelen op luisteren. Tegen een zeer geringen prijs heeft het publiek toegang tot de spelen. Het kerkconcert zal ook ditmaal wel weer een zeer gewaardeerd nummer op het pro gramma blijken. Voor het vuurwerk wordt een zeer groote toeloop verwacht Het wordt afgestoken op het speelterrein aan den Spaarnhovenweg. Van sommige zijden wordt gemeend, dat bedoeld terrein met het oog op de te verwach ten duizenden belangstellenden, minder gun stig ligt en het is daarom mogelijk, dat ten slotte nog een ander terrein wordt gekozen. Dan zal dat op verschillende wijzen nog aan de bevolking worden bekend gemaakt. Het bestuur der Oranjevereeniging ver zoekt den Schotenaren zooveel mogelijk te willen vlaggen en verder om aller mede werking. Dan zal het bij gunstig weer mor gen een aardige feestdag in Schoten worden. Onderscheiding. De aan de orde van Qranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver, is toegekend aan den heer J. Schou ten, alhier, machinist bij het waterschap de Oosteinderpolder. ALKMAAR, 30 Aug. 1926, Veemarkt. 32 Vette koeien 245—400; 23 vette kalve ren 60130 en per pond 1.101.40; 34 nuchtere kalveren 828; 7 vette schapen 2630 356 vette varkens 0.760.80 p. pond; Zouters 0.720.74 per pond. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Aug 1926. 32400 K. G. Aardappelen. Schotsche muizen 4.70—4.90; Duke oi York 3—3.40; Blauwe eigenheimers J 3 90; Drielingen 4; 100 K.G. spercieboonen 7,10; 2300 K.G. zilver uien 0.200.30; zilver drielingen 1'; zilver mep f 6.40—8.60; 20800 K.G. gele uien 2.40 —3.10; gele ar 3 tot 3.20; gele, mep 5.3U -5.60; 1900 K,G. peen 22,10; 35200 K.G, roode kool 0.30—2.40; 18200 K.G. witte kool 0.50—1.30; 15600 K.G. gele kool 0.30 1.6Ó; 1400 bos wortelen 4.405.30; 13500 :tuks bloemkool 9.30—13.40 2de soort f 1.90—2.50. LONDEN, 30 Aug. Een Central News-te- legram uit Gibraltar meldt dat alle telegr- en telef.verbindingen in Spanje verbroken zijn. Er loopen talrijke geruchten betreffen de ernstige gebeurtenissen, die uitgebroken zouden zijn in verband met de houding der ontevreden artillerie-officieren. De burger wachten beschermen den spoorweg van af Bolavilla. Het s.s. Vondel wordt vanmiddag 12 uur Amsterdam verwacht met 68 zakken brief en 114 zakken pakketpost. LONDEN, 30 Aug. Miss Gladys Houston die gister op het vliegveld Crowdon een vliegtuig stond af te wachten, werd plotse ling getroffen door den propeller van een opstijgende vliegmachine. De toestand van miss Houston is ontlek- Purol b|| Hniduiislai en Hnidverwondinf Mr. B. Bouman, acjvocaat alhier, schrijft: Zooals verschillende groote steden doen, voert ook Haarlem een zekere grondpoiitiek. De gemeente koopt op groote schaal grond op om die te zijner tijd beschikbaar te stellen, wanneer er behoef te aan is voor bouwgrond. In hoeverre deze „handel" voor de beur zen der burgers zijn bedcnkelijken kant heeft, blijve hier onbesproken. Hoe het zij, de gemeente Haarlem doet, zooals gezegd, ook in grond. De door haar gekochte gronden ge^ft zij als regel we derom uit in erfpacht. Als wij 't wel heb ben, is verkoop uitzondering, k Vermoedelijk zal onze overheid onge veer aldus rekenen: Een stuk grond van bijvoorbeeld 300 M2 heeft gekost zeg 4500.—. Bij aankoop was de rentestan daard 614 zoodat de door haar betaalde rente van het in dezen grond gestoken ka pitaal 292,50 bedroeg. Gezien het feit, dat de gemeente eenige administratiekos ten en renteverlies heeft en er ook wel wat aan wil verdienen zal zij bij uitgifte in erfpacht de canon stellen op bijvoorbeeld 8 van de koopsom, dat is dus in dit ge val 360. Bovenstaande cijfers zijn natuurlijk ge heel willekeurig en di,enen slechts als voorbeeld. Er is nu echteriets bijzonders op komst. Blijkens de verslagen in de dagbladen is n.l. aan 't einde der vorige maand de uit gifte van grond in erfpacht heel even in behandeling geweest. De heer Joosten (S.D.AJP.) herinnerde eraan, dat B. en W. indertijd voorstellen hadden toegezegd tot herziening van de erfpachtsvoorwaarden, waarvan tot dusver nog niets was gekomen. De sociaal-demo craten, die voorstanders zijn van erfpacht (vermoedelijk, omdat zij hierin een stuk socialisatie zien) meenden, dat de erf pachtsvoorwaarden meer acceptabel moesten worden gemaakt dan die voor verkoop van gronden. Wie de erfpacht niet wil dooden, zou volgens spr. met zijn voorstel mede moeten gaan. Dit voorstel was n.l. om den erfpachtscanon, die op 't oogenblik 5/4 bedraagt terug te bren gen tot 4/4 Nadat door één der wethouders vervol gens was medegedeeld, dat de bedoeling is om in September het onderwerp erf pacht principieel aan de orde te stellen werden de besprekingen opgeschort en het voorstel-Joosten c.s, in handen van B. en W. gesteld voor praeadvies, Wij zijn dus iets te wachten en verbei den met spanning en berusting hoe de zaak zich zal ontwikkelen. Het meest in 't belang der gemeentena ren zou waarschijnlijk zijn, indien de ge meente finaal brak met het systeem erf pacht. Deze hoop zal wellicht ijdel blijken te zijn. Verondersteld, dat de raad niet tot af schaffing van erfpacht zal wiljen overgaan wat zal hij dan wel doen? Vaststaat, dat naar voren komt het voorstel-Joosten. Erkend dient te worden dat dit een kleine verlichting zou geven voor hen, die in de toekomst op nog uit te geven erfpachtsgronden zullen wonen. Echter beduidt zij weinig in verhouding tot dé nadeelen, die erfpacht aankleven. Ieder weet aan koevele bezwarende be palingen 4® gegadigde zich moet onder werpen. Hij betaalt alle kosten en rechten op een uitgifte vallend, alsmede de kos ten der kadastrale opmeting. De bestem ming van den grond wordt door den ge meenteraad vastgesteld en verandering daarin mag niet geschieden zonder toe stemming van den raad. De bouwplannen behoeven de goedkeuring van B. en W- Als waarborgsom moet bij de aanvrage een jaar canon worden gestort. Allerlei eischen worden gesteld ten aanzien van den te bou wen opstal, bijv. betreffende bet onder houd. Sloopen is niet mogelijk zonder toe stemming van B. en W. Waterschaplasten en dergl. zijn voor rekening van den erf pachter. Indien een erfpachter den grond aan een derde overdoet, moet de verkrij ger een jaar canon aan de gemeente extra betalen (hetgeen in wezen weinig anders is dan het in de Huurcommissiewet verDO- den „sleutelgeld"). Voorts heeft de gemeente in verschillen- de gevallen het recht om de gronden, inclu- sief de opstallen, wederom in te pikken, zij het gewoonlijk tegen schadeloosstelling. Zoo ziet men, dat de positie van een erf pachter nu niet bepaald behagelijk is, De praktijk heelt in den loop der laatste jaren de nadeelen meermalen aangetoond. Een bouwer, die op erfpachtsgrond wo ningen bouwde, ondervindt al spoedig, dat het" publiek huiverig is om te koopen. Zijn collega, die hej^ geluk heeft gehad op een stukje niet-erfpachtsgrond de hand te leg gen, plaatst triomfantelijk voor het nieuwe huis een bordje „Geen Erfpacht en raakt het voor een behoorlijken prijs kwijt. Dui delijk blijkt, dat de erfpacht de waarde drukt. De hypotheekbanken hebben tot hare schade hst risico aan erfpacht verbonden zoodanig ondervonden, dat het vrijwel on mogelijk is geworden om op de aldus ge bouwde woningen hypotheek te krijgen. Niet onmogelijk is 't dus, dat de z.g. „eigen bouw" langzaam maar zeker doodloopt. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur in een en ander geen reden zal zien om ihans over te gaan tot de oprichting van een gemeentelijke hdpotheekbank. Dat is een lapmiddel, waardoor wij nog verder van huis raken. En de bewoners? Spoedig blijkt de na righeid van de jaarlijks terugkeerende last der erfpachtscanon, nog vermeerderd met grondlasten en straatgeld, veelal niet te dragen. Om al deze euvelen te vermiiden. zou het een goede politiek zijn, voortaan op ruime schaal de gelegenheid te geven de gemeentegronden te koppen. Behalve de toekomst vraagt echter ook het verleden de aandacht. Verschillende gemeentenaren zijn reeds in het erfprachtsnet geloopen en somtijds verstrikt geraakt. Het waren eenerzijds particulieren, anderzijds woningbouwver- eenigingen. In den tijd van den woningnood, hebben meerderen zich genoodzaakt gezien een op erfpacht gebouwd huis te kóopen. Niet uit weelde dus, doch eenvoudig omdat zij an ders op straat kwamen te staan. Het wa ren meestal menschen van zeer matige ii- nancieele draagkracht, zoodat zij een hy potheek moesten nemen, welke in die da gen nog wel te krijgen was. Allereerst vielen deze menschen in de kosten der hypotheekverleening, doch bovendien had den zij als „verkrijger" van den grond een jaar extra canon te betalen, benevens 14 jaar canon bij vooruitbetaling. Dat deze kosten niet mis waren, moge blijken uit het feit, dat aan schrijver dezes een zeer normaal geval bekend is, waarin de koo- per van een middenstandswoning met on geveer 350 M2. grond alleen aan kosten alsboven bedoeld een bedrag moest beta len van rond 1100. Wat nu betreft de erfpacht3canon bere kende de gemeente in die dagen, als ik het wel heb, 7 a 8 pCt. van den door haar be taalden of den geldenden koopprijs. Wie een huis kocht, was dus afhankelijk van de meerdere of mindere gelukkige greep on zer overheid bij den aankoop der gronden Het is dan ook geen wonder, dat de ca non voor de verschillende uitgegeven gron den veelal hemelsbreed verschilt. Zelfs komt het voor, dat gronden naast elkan der aan dezelfde straat gelegen, belangrijk verschillen. Zoo is de canon bij een zestal perceelen aan den Verspronckweg 1.12L per M2, en bij een evengroot aantal andere woningen 90 cent. Een paar minuten ver der in een naburige straat is zij omstreeks 70 cent. Deze verschillen, die dus geheel op toe valligheden berusten, doen wel heel zon derling aan! De vraag dient gesteld of ten deze geen voorzieningen moeten worden getroffen. Met andere woorden, of er bij een herzie ning der erfpachtspolitiek ook iets gedaan moet worden voor de slachtoffers van het verleden. Men zegge niet: dezulken hebben zich vrijwillig den strop omgehangen. Zooals gezegd, hebben de menschen moeten han delen uit overmacht. Evenmin is juist de theorie, welke één onzer gemeentelijke autoriteiten huldigt: Als zij dien grond gekocht hadden, was schade toch ook niet uitgebleven. Dat is een misvatting. Immers, de betreffende personen zouden thans in de gelegenheid zijn geweest door conversie die rente te rug te brengen tot ruim 5 pCt. Zij houden dus van de verlaging van de rentestan daard hebben geprofiteerd. Nu zij echter bezwaard zijn met erfpacht, is deze weg afgesloten. De gemeente daarentegen leent thans tegen ongeveer 4/4 pCt,, doch niet ten koste van zeer vele zijner ingezete nen 7 a 8 pCt. Daar zit een iiksche marge tusschen, welke in het particuliere leven gevaar loopt te worden aangezien voor woeker. De lezer zal intusschen reeds tot de conclusie zijn gekomen, dat hier de hel pende hand moet worden uitgestoken. Te meer, waar de woningbouwvereenigingen der arbeiders op andere wijze reeds gehol pen zijn of zullen moeten worden gehol pen. De wijze, waarop in de bovenaange haalde gevallen zou kunnen worden voor zien, kan vermoedelijk langs twee wegen geschieden: le. Er dient een verlaging van verschil lende erfpachtscanons te komen en wel zoodanig, dat meerdere gelijkheid be tracht worde, terwijl de - gemeente uiter aard een redelijken prijs toekomt, zoodai uit dezen hoofde geen verlies behoeft te worden geleden, 2e. De erfpachters worden in de gele genheid gesteld om den grond te koopen. Ad le. Dit middel is beslist noodzakelijk, omdat vele belanghebbenden niet bij machte zijn tot koop over te gaan. Met het tweede kan dus niet worden volstaan. Onmiddellijk komt hier een bezwaar naai voren. De erfpachters, die verlicht worden bij verlaging dér rentestandaard, zullen zich niet vrijwillig aanmelden tot vtrhuoging der canon bij stijging der rente. Dit bezwaar ware te ondervangen door in de erfpachtsvoorwaarden een clausule op te nemen, welke in een dergelijk geval ver hooging mogelijk maat. hetzij periodiek, hetzij bij het gelden van een bepaalde ren- iestandaard. Voor zocver een leek over al deze on derwerpen kan oorjdeelen, hopen wij aldus eienge gedachten naar voren te hebben gebracht, welke ook anderen aanleiding tot overdenking mogen geven. Tot zoover Mr. Bouman. Wij geven met genoegen ruimte aan zijn beschouwingen, omdat zij zoo volkomen het standpunt onzer redactie dekken. Niet geheel eens zijn wij het slechts met den schrijver, waar hij aandringt op finaal breken door de gemeente met het systeem erfpacht. Immers kunnen er gevallen zijn, waarin het wenschelijk is dat de gemeente bepaalde stukken grond in eigendom houdt en zoolang zij ze niet noodig heeft in erf pacht uitgeeft. B.v. gronden, die noodig kunnen zijn voor verbreeding van wegen, doorbraken, verbeteringen enz. Waar Mr. Bouman echter met klem van redenen aan dringt op verlaging van den erfpachts canon, ook en vooral voor hen, die reeds erfpachter zijn, daar vallen wij hem ge heel bij. Eenige maanden geleden werd door ons aan* dit onderwerp een artikel gewijd. Onze lezers zijn dus op de hoogte van de zaak en kennen de zwakke punten in het standpunt van ons gemeentebestuur. In dit verbhnd zij nog even gememoreerd wat wij in dit artikel schreven naar aanleiding van de moeilijkheid, die Mr. Bouman in de voorlaatste alinea opwerpt. Het zou moge lijk zijn om in de bepalingen een clausule op te nemen, waarbij het mogelijk wordt den canon te verhoogen als er weer een hoogere r entevoet - mocht gelden. Maar leden van het college van B. en W. voelen als een groot bezwaar een wisselende erf- prachtscanon. O.i. is zulk een bepaling ook niet noodig. Het gaat er immers voor de erfpachtbezitters om den canon verlaagd te krijgen, omdat die werd vastgesteld M tijden van abnormaal hooge rente. Beter zou dus zijn te spreken van normalisatie van den erfpachtscanon. De erfpachters vragen geen geensten, maar wenschen al leen een billijken canon bepaald te zien. Woensdagmiddag werd aan het Bloemen- daalsche strand, nabij den Zeeweg, een bader uit Amsterdam plotseling in zee onwel. Groot gevaar bestond, dat hier een ernstig ongeluk zou gebeuren, toen op het juiste moment een badman in zee ging en het geluk had, den ba der veilig op het droge te brengen. Het slacht offer was diep bewusteloos en had veel water binnengekregen, maar de badman, ijverig ge holpen door de Bloemendaalscbe Politie en leden der Reddingsbrigade, spanden alle krachten in om verder onheil af te weren. Wat gelukkig, dat de hulpmiddelen der Bloemen- daalsche Brigade zoo uitmuntend in orde zijn Geneeskundige hulp was noodig, evenwel een telefoon, die hier zoo goed zou kun nen functionneeren, ontbreekt. Een motor rijder begaf zich ijlings naar Zandvoort, om medische hulp te halen. Bij aankomst van den dokter bleek, gelukkig voor het slachtoffer, dat hij in dien tijd reeds voldoende bijgeko men was. Hoeveel malen is niet van deskundige zijde de wenschelijkheid bepleit van een telefo nische aansluiting Dit geval, had een geluk kig verloop, doch er zijn reeds slachtoffers gevallen. Moeten zich eerst meer verdrinkings gevallen voordoen Koninginnedag.Aan het reeds ver melde omtrent het program voor de feesten op 31 Aug. kunnen wij 'nog het volgende toevoegen. De fanfarecorpsen der E.S.M., Excelsior en het corps van Meer en Bosch zullen de kinderen des morgens begeleiden van de scholen naar het feestterrein, terwijl het corps van Meer en Bosch tijdens de kinderfeesten muziek zal maken. Als attractie voor deze kinderfeesten is een poppenkast georganiseerd, terwijl ver schillende nieuwe spelen zullen uitgevoerd worden. De route voor de bloemencorso is als volgt bepaald Vanaf het ververschingshuis langs Molenlaan, Valkenburgerstraat, Raad huisplein, Oostzijde, Raadhuisstraat, Binnen weg, Bronsteeweg, Adr. Pauwlaan, Laan v. Rozenburg, Laan v. Bloemenhove, Zand- voortsche laan, Heerenweg, Koedieflaan, Bleekersvaartweg, Kerklaan, Heerenweg, v. Merlenlaan naar het Raadhuisplein, waar de prijzen zullen worden uitgereikt. Op het terrein aan de Heemsteedsche Dreef, hoek Camplaan, zullen verschillende, kramen 'komen. Het vuurwerk zal wederom zijn op het Valkenburgerplein, evenals vorige jaren. Des avonds zullen de muziekvereni gingen „Eensgezindheid", St. Michaël en van de E.S.M. concerten geven. 30 Augustus EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN i 59.48 PARIJS t 7-1 21/g BRUSSEL 6.90 VEENEN t j 35.20 LONDEN 12.1 l»/4 STOCKHOLM 66.80 KOPENHAGEN 67.30 OSLO i 54.35 BAZEL f p 48.20 NEW-YORK 1 2-49l/2 ROME .*i 8.18 PRAAG 7.421/® WARSCHAU o i 25.— VERKOOP VAN Tegen exceptioneele prijzen. AIM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2