fo/iisdasd en Boete. Radio-Omroep. 9ö mijnwerkersstaking in Engeland; Cook wil nieuwe besprekingen; een manifest van den mijnwerkersbond. Drie nota's van den Gezantenraad aan Duitschiand. Een kiacbt van Nicaragua over Mexico aan den Vol kerenbond. Franseh-Turksch conflict. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. Belastbaarheid van giften. Veertig schepen voor den Waterweg. De positie van de kleine Sigarenfabrikanten. Een reclasseeringskolonie op Sambeek. Herdenking van Leiden's ontzet LUCHTVERKEER. Een vliegtuig in een rivier gestort. FINANCIËN. UITLOTINGEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Nieuws uit Artis- De oplossing van een probleem door St. Bureaucratius. Het wonder. LEGER EN VLOOT. De Politietroepen. KERK EN SCHOOL. Benoemingen Mgr- Vuylsteke. SOCIAAL LEVEN. Opleiding van werkloozen De staking der mijnwer kers in Engeland. Cook wil nieuwe besprekingen. it is kans op nieuws besprekingen tus- schen rr.ijnwerkersleiders en ministers, over de staking in de steenkoolnijverheid, maar dan op een basis van nauwkeuriger omlijnde voorstellen zoo verklaarde Cook, de sec retaris van de mijnwerkersfederatie. Cook gaf als zijn meening te kennen, dat men thans in een stadium is gekomen, waarin het mogelijk is tot een regeling te komen „in dien de regeering en wijzelf bereid zijn om de gelegenheid aan te grijpen". Cook zeide verder nog „Ik ben er sterk voor, definitieve voorstellen te doen en ik hoop dat het mijnwerkerscomité zoodanige voorstellen zullen te berde brengen dat het voor de regeering mogelijk zal zijn de beide partijen tot elkaar te brengen. Dit schijnt een antwoord te zijn op de besliste verklaring van Churchill tot de mijnwerkersleiders dat hoewel de mogelijkheid van verdere regeeringssubsidies aan de steenkoolindus trie definitief moest worden uitgeschakeld, hij Churchill niet' inzag, waarom het verschil van opvatting van de mijnwerkers en van de mijneigenaren over districtsver- gel.'jken of één nationale overeenkomst, niet zou blijken te kunnen worden bijgelegd, doordat de mijnwerkers met bepaalde voor stellen dienden te komen. Cook, ten minste, schijnt zulke onderhan delingen te wenschen. Men mag verwachten, dat hij in de richting zal pleiten op de ver gadering van het bestuur der mijnwerkers federatie, die heden, Maandag a.s. zal wor den gehouden. Het schijnt dat Cook thans een vergadering van mijnwerkersgedelegeerden en mijn eigenaren wenscht, maar dan onder een neu trale voorzitter, aan te wijzen door de regee ring. Het bestuur van de mijnwerkers zal Maandag ook een gedachtenwisseling hebben met de arbeiders-afgevaardigden in het Lager huis, zulks met het oog op het a.s. debat over de staking in het Lagerhuis. Ook verwacht men, dat de arbeidersafge vaardigden de mijnwerkers zullen aanraden welomschreven voorstellen op te stellen. Intusschen blijft het in de mijnbekkens rustig. De voortdurende terugkeer van stakers tot de mijnen, vooral in de Midlands, toont nei ging tot toeneming, maar de regeering hoopt toch, dat de gang van zaken de volgende week een overeenkomst mogelijk za! maken. Een manifest van den mijnwerkersbond, een verklaring van Cook en een rede van lord Bir kenhead. De mijnwerkersbond heeft een manifest uitgegeven, waarin hij zegt dat hij bereid is, onderhandelingen te beginnen over de mijn- werkersioonen maar herhaalt, dat hij blijft vasthouden aan de'principes van den ze venurendag en de nationale regeling. Cook heeft voor hij vertrok op een pro- pagandareis naar de Midlands, waar vele duizenden mijnwerkers het werk hebben her vat gezegd, dat hij er zeer voor was, dat de mijnwerkers duidelijke voorstellen zouden doen om de regeering in staat te stellen mijnwerkers en eigenaars tot elkaar te bre- gen. In een rede te Barsley heeft de graaf van Birkenhead gezegd, dat als de droevige strijd in de mijnindusri^ beindigd werd, dat za'. zijn op nadeeliger voorwaarden dan de mijnwerkers vier maanden geleden zouden hebben gekregen. De mijnwerkers verkec- ren in den tegenwoordigen toestand, om dat zij buitengewoon slechte leiders hebben, die absoluut niets hebben gedaan. Voor de staking over is zal zij de gemeenschap een verlies van 200 millioen hebben gekost, en zullen de mijnwerkers 30 a 40 millioen loon hebben gederfd. De regeering is niet het minst van zins, meer geld te geven. Laten de mijnwerkersteiders leeren, zooals iedere' andere groote industrie heeft geleerd, op hun eigen zaken te passen, zonder bij de re geering te komen janken om het voor hen te doen. De mijnwerkers volgen valsche gidsen, maar er is nog tijd om zich daaraan te ontworstelen en een bloeiende industiie W schepppen. De gezantenraad en Duitschiand. De Gezantenraad heeft 17 dezer drie ver bale nota's inzake de ontwapening aan de Duitsche regeering doen toekomen. De eer ste nota behelst bezwaren over de militaire actie van bonden in Duitschiand en eischt het uitvaardigen van volkomen duidelijke bepalingen daartegen. De tweede nota loopt over de eisch van de geallieerde militaire contr öle-commissie met betrekking tot het onwettig aanwerven van manschappen bij de rijksweerbaarheid. De verordening van het ministerie van weer baarheid, de aanstellingen bij de rijksweer- baarheid, die niet overeenkomstig de bepa lingen van de wet zijn, verboden zijn, wordt onvoldoende genoemd. De derde nota geeft uiting aan de klacht, dat aan de uitvoering van de punten, die 'door de controle-commissie met betrekking tot de ontwapening zijn opgesteld, door ge treuzel opzettelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd. De nota zegt dat aan de eischen van de commissie onmiddelijk moet worden voldaan. Naar men in gezaghebbende kringen aan neemt zullen uit die nota's niet al te groote moeilijkheden ontstaan. Nicaragua tegen Mexico. De secretaris van den Volkenbond heeft een telegram van den minister van buiten- landsche zaken van Nicaragua gekregen, waarin deze hem meedeek, dat de Nicara- guaansche .regeering de zekere bewijzen heeft, dat een hulpschip van de Mexicaar.sche oor logsvloot uit Salina Cruz is vertrokken om een vrijbuitersexpeditie naar Nicaragua te beginnen. Het schip is uitgerust en gewapend en wordt door militairen in Mexicaanschen actieven dienst geleid, om hulp te verleenen aan de Nicaraguaanscbe revolutionairen, die er tot dusver niet in geslaagd zijn, de openbare orde te verstoren. De minister voegt er aan toe, dat hij een 'dg en krachtig protest tot de Mexicaan- re regeering heeft gericht wegens haar on wettige houding, die hij aan de wereld wil bekend maken als zijnde een schending op flagrante wijze van de essentieele rechten van Nicaragua door het gebruiken van' ge weld. De secretaris-generaal heeft die mededee- ling onmiddellijk aan de staten, leden van den Volkenbond, toegezonden, ook aan Mexico. Verder heeft hij een telegram aan Mexico gezonden, waarin hij zegt, dat hij zich volgens de praktijk van den bond ter beschikking van die regeering houdt om aan de staten-leden iedere mededeeling door te zenden, die haar wenschelijk zou kunnen voorkomen. Men weet dat Mexico lid van den Volken bond is. Mexicaansche tegenspraak. De Mexicaansche minister van buiten- landsche zaken en de gezant in Nicaragua spreken her vermelde in het telegram van de Nicaraguaansc.he regeering aan den Volken bond, dat Mexico de opstandelingen in Nicaragua zou helpen, tegen. Een Amerikaansche krui ser naar Galveston. De Amerikaansche kruiser Galveston heeft 200 matrozen en mariniers aan land gezet te Bluefields in Nicaragua ter bescherming van lijf en goed, daar de gouverneur den com mandant van het schip om bijstand had ver- Zocht. De Kerkvervolging in Mexico. Volgens een bericht uit Mexico zijn er 800 leeraren in Guadalajare ontslagen, om dat zij geweigerd hebben, te antwoorden op een regeeringscirculaire, waarbij hun werd gelast, hun houding tegenover de verorde ning van de regeering in zake het gods dienstconflict te omschrijven. Fransch-Turksch conflict. De Turksche overheid heeft een «poos ge leden aanleiding gevonden om Demons, een der officieren van de Lotus, het Fransche stoomschip, dat van Marseille op den Le vant vaart, te Konstantinopel in hechtenis te houden. De Lotus wis inmiddels te Mar seille teruggekeeH éi.' moest Woensdag avond op nieuw zéE kiezen om weer een reis naar het Oosten te ondernemen. Het schip is echter niet vertrokken, daar het scheeps volk uit protest tegen de gevangenschap van den Franscheti koopvaardij-officier, die, naar zijn meening in strijd metdeinterna- tionale wetten wordt gehandhaafd, en uit protest tegen het al te langzaam ingrijpen van de Fransche regeering, geweigerd heeft te varen. Het geval is in den ministerraad ter sprake gekomen en Briand heeft verslag gedaan van de stappen, die hij in deze bij de Turksche regeering had fgedaan. Hij had ook den Turksche gezant die op het oogenblik bui ten Parijs vertoeft, verzocht zonder uitstel met hem te komen spreken. Tardien, de minister van openbare wer ken, heeft gezegd maatregelen te zullen ne men om storingen in den dienst op den Le vant te voorkomen. Het incident van de Lotus geeft aan de Echo de Paris het volgende scherpe stukje in den pen. De arrestatie door de Turken van luite nant Demons, officier van het stoomschip Lotus, tengevolge van de aanvaring van een Turksch vrachtschip in de Grieksche wa teren, was reeds een onduldbare schending, van alle internationale regelen. Zijn gevan genschap, die sedert tal van dagen aan houdt, en zijn aangekondigde verschijning voor een Turksche rechtbank zijn een waar schandaal. Men begrijpt de billijke veront waardiging van de bemanning, die weigert Marseille te verlaten zoolang er geen vol doening zal zijn verkregen. Wat te zeggen van een ministerie van bui- tenlansdsche zaken, welk zwakheid aldus wordt aangetoond, zoowel door hen, die den officier hebben opgesloten, als door hen, die tegen de opsluiting protesteeren. Het blijkt nu, dat de regeering zich zeer lichtzinnig heeft gedragen toen zij besloot Sarraat, na hem tot minister van buitenland- sche zaken te hebben benoemd, geen opvol ger te geven als gezant te Ingora, en de lei- 28 O!.... zei Madeleine, vol medelijden, en ging dichter bij. Bij het altaar gekomen, zag zij eerst slechts een hoop steenen, bijna zoo hoog als het beeld. Zelfs op het altaar kon zij steenen zien liggen, maar het beeld zelf was nog al tijd ongeschonden. Vreemd, nietwaar? hoorde zij Dorsse lier zeggen. Dezen keer moest zij onvermijde lijk vermorzeld zijn, door den omgevallen muur. Maar zooals je ziet, volstrekt niets. Wat zal de pastoor blij zijn, als hij terug komt en dat kan niet lang meer duren en dan een wonderdadig Mariabeeld vindt. Maar waar zijt ge dan toch, Dorsselier, Ik kan u niet zien? Bierheen, kindlief. Ik ben tusschen den hoop puin en den muur. De arme stakker had wel een paar honderd kilo steenen op zich liggen. Hij moet zeker iets gebroken hebben. Luister maar, hoe hij zucht. lerwijl Madeleine om de puinhoopen heen ging, hoorde zij inderdaad een zwak gekerm. Nog een paar schredefl verder en zij was bij Dorsselier; hij knielde neer bij het lichaam van een man, die scheen te zitten en zijn rug tegen den muur steunde. Hij lag op zijn linkerzijde en was tot aan zijn borst bedekt met puin en kreunde zon der zich te bewegen, met gesloten oogen. Hij moet wel buiten kennis zijn, zei Ma deleine en bukte zich om beter te kunnen zien. De zon was ondergegaan; het begon te schemeren en langzamerhand werd het don-^ ker. Het meisje kon slechts een langen baard en verwarde haren onderscheiden; op het ge deelte van het gelaat, dat niet door den baard bedekt was lag een stof, waarschijnlijk door het omvallen van den muur veroorzaakt Het was bijna drie jaar geleden dat Made leine Garnaud den laatsten keer gezien had. Toen had Garnaud geen baard en zijn ha ren waren kort geknipt. Zoo kwam het, dat de lange, ac'hteruit geworpen haren, de baard het vuile voorhoofd en gelaat Madeleine niets herinnerden, temeer nu het zoo donker begon te worden. Wie kan die ongelukkige zijn? zeide zij, terwijl zij zich oprichtte. Hij schijnt niet uit deze streek vandaan te zijn, dunkt u ook niet? Neen, hij moet een vreemde zijn, ant woordde Dorsselier. Om te weten te komen wie hij is, heb ik hem onderzocht, maar ik heb niets gevonden dan zijn beurs, waarin 'n honderd francs waren, een paar zakdoeken zonder merkteekens en een gouden horloge. Maar geen papieren. We zullen dus pas kun nen weten wie hij is, wanneer hij weer tot bewustzijn komt en in staat zal zijn om te spreken. Het is vreemd, vervolgde Dorsse- amg van net gezantschap over te laten aan een zaakgelastigde, die meer berekend is voor anti-chambre-intriges dan voor de af doende bescherming van het nationale be lang. Tot zoover de Echo de Paris. Uit Marseille komt inmiddels het bericht, dat de zeshonderd passagiers, die plaats had den besproken aan boord van de Lotus, het schip hebben verlaten en nu over verschei dene stoomschepen verdeeld Konstantino pel, Egypte en Syrië zullen bereiken. De Echo deelt mede, dat er van de Quai d'Orsay naar den Franschen zaakgelastigde te Angora een nota is vertrokken, welker bewoordingen niet kunnen nalaten den stap. dien de zaakgelastigde bij de regeering te Angora gaat doen, uitwerking te verze keren. China en de mogend heden. De gezanten van Engeland, Frankrijk en Japan hebben geprotesteerd tegen het uit schrijven eener binnenlandsche leening van 25 millioen dollar. Het protest is in dezelfde bewoordingen gesteld als de Amerikaansche nota, die Woensdag bii de regeering te Pe king is ingediend. Bulgarije cn Turkije. De Butgaarsche en de Turksche regeering hebben een voorloopige handelsovereen komst voor den duur van zes maanden ge sloten. Abd el Krim. Na Zaterdag voor 12 uur 's nachts het huis, waarin hij sinds zijn aankomst te Fez verbleef, te hebben verlaten, gingen Abd- el-Krim en zijn gevolg, dat in het geheel uit 24 personen bestond, onder begeleiding van officieren-tolken snel met auto's naar het station. In de buurt van het station hield een uiterst discrete ordedienst de aanwezigen terug, die den gewezen roghi wenschten te zien. Bij de aankomst aan het station steeg Abd- el-Krim, die onrustig en diep terneergeslagen scheen, uit den auto en liep zonder even stil te staan naar het perron, waar hij met zijn gezin in een speciale, gereserveerde wagon ing, die aan een gewonen trein werd ge- aakt, welke onmiddellijk vertrok, terwijl in de verte eenige vijandige kreten klonken op het oogenblik van het vertrek. Overeenkomstig de wensch van de regee ring kon niemand den roghi naderen, die 's ochtends in een onderhoud had verklaard dat hij de slechte raadgevingen, die hem had den genoopt, den strijd tegen Frankrijk aan te binden en voort te zetten, diep betreurde. Het stoomschip Abda, waarop zich Abd-el- Krim bevindt, is Zaterdagmiddag van Ca sablanca naar Marseille vertrokken. Vliegtuigbotsing te Ol- muet Zaterdagmiddag zijn op het vliegveld alhier bij een acrobatische groepenvlucht twee vliegtuigen op 1200 meter hoogte tegen el kander aan gestooten. Zij stortten beide neer en werden geheel vernield. Beide bestuurders zijn gedood. Melbourne en Tasmanie. Ingevolge een door Cobham gedaan voor ste! overweegt met te Melbourne de instel ling van 'n vasten vliegdienst tusschen Mel bourne en Tasmanië. Er zijn vele belastingplichtigen, schrijft de belastingmedewerker van de Tel., die een ambt bekleeden, een beroep uitoefenen, dat hun een inkomen verschaft, dat deels door geheel vrijwillige giften is bijeengebracht. Zoo ontvangen predikanten giften van de leden hunner kerkelijke gemeenten. Meerdere Inspecteurs der Directe Belastin gen beschouwen bedoelde giften als inkomen in den zin der wet op de inkomstenbelasting, Mogelijk doen zij dit terecht, aangezien het standpunt kan worden ingenomen, dat die geschenken behooren tot de voordeelen door den pastoor resp. den predikant in hun ambt verkregen. Intusschen heeft de Minister van Financiën blijk gegeven ten aanzien van het bewuste vraagstuk een ruime opvatting te huldigen. Een predikant ontving van een zijner gegoede gemeenteleden geschenken in den vorm van rijwielen voor zijn kinderen, vergoeding van de kosten eener buitenlandsche reis, enz. De inspecteur stelde de vraag, of hij bij het vaststellen van het inkomen van den predi kant rekening moest houden met de gelds waarde van de vermelde giften. De Direc. teur, die de vraag voorlegde aan den Mi nister, beantwoordde haar ontkennend. Hij was n.l. van meening, dat dergelijke geheel vrijwillige giften niet konden worden aan gemerkt als voordeelen door den predikant uit zijn ambt verkregen. De Minister heeft bij resolutie van 23 Oct. 1924 B. i. B, no. 3740 te kennen gegeven zich aan te slui ten bij de opvatting van den directeur. Ten behoeve van de eenheid van toe passing der wet bij het vaststellen van het inkomen van belastingplichtigen, die hun inkomen geheel of deels bijeenkrijgen op de wijze als een predikant dit veelal doet, is het gewenscht, dat alle Inspecteurs geheel vrijwillige giften niet'rekenen tot het inkomen van bedoelde aangeslagenen. Toch vormt de ministeriëele uitspraak een verder strekkend precedent dan op het eerste gezicht wel lijkt. Immers, er zijn ook belastingbetalers, die hun inkomen gevormd zien door fooien, ten aanzien, waarvan ook gezegd zou kun nen worden, dat ze geheel vrijwillig wor den gegeven. Althans zet de ministerieele opvatting de deur wijd open voor processen, die in het bijzonder door kellners, portiers, conducteurs en tal van andere personen, die hun inkomen of een belangrijk deel daarvan van fooien genieten, zullen worden gevoerd. Mogelijk is er wel verschil tusschen het mo tief, dat leidt tot het doen van een gift aan een predikant en het motief, dat er toe brengt om een keilner een fooi te geven, doch daarover zal nog wel een en ander worden geschreven en gezegff, vooraleer de rechtsprekende colleges een vaste jurespru- dentie zullen hebben gevormd. Deze zullen lier, en bleef het gelaat van Garnaud aan dachtig beschouwen, soms meen ik dit gelaat te herkennen of om 't juister uit te drukken, iemand gekend te hebben, ik weet niet waar of wanneer, die zoo'n voorhoofd had'als de ze. Maakt hij ook op jou dien indruk niet, Madeleine? Neen, antwoordde het meisje, een beet je verstrooid, Dorsselier schudde het hoofd, Inbeelding.... waarschijnlijk.... Maar het komt er ook niet op aan, wij kunnen hem in geen geval hier laten liggen; wij moeten hulp gaan halen. Dat zal ik wel doen, antwoordde Made leine. l Zij ging een paar schreden in de richting van het portaal en kwam toen terug. Als het u om het even is, had ik liever dat gij gingt, Dorsselier. Mij zou men nog be- leedigen, tenminste, dat staat mij te wachten, vrees ik, zeide zij met een treurigen glim lach op haar gelaaf. Een oogenblik beschouwde Dorsselier me delijdend het lieve gelaat van Madeleine. Dan bromde hij: Goed, ik zal zelf gaan. Maar je moet hier blijven op mij wachten. Heel gaarne, Dorsselier. De oude koster ging heen en Madeleine bleef met Garnaud alleen. Langzaam maakte de schemering plaats voor den nacht. Een oogenblik luisterde het jonge meisje zich vooraf moeten afvragen, of de opvatting van den Minister wel houdbaar is met het oog op de contribualen, die hun inkomen genieten uit niet-giiten. Deze personen toch betalen over ICO pet, van hup inkomen de belasting. Het lijkt daarom onwaarschijnlijk, dat de rechtsprekende colleges, in het bijzonder de Hooge Raad, de opvatting van den Mi nister zullen overnemen. Met belangstelling mag een procedure aangaande het onder- werpelijke vraagstuk worden tegemoet gezien Geen Zondagsarbeid. Zaterdagmiddag te vier uur lagen vol gens te Hoek van Holland ingewonnen inlichtingen 40 schepen vóór den mond van den Waterweg te wachten, om te mo gen opstoomen, waarvan 19 voor Rotter dam bestemd. Er kwamen in den loop van den dag nog 10 ligplaatsen vrij, zoodat dan nog slechts 9 schepen voor Rotterdam moeten wachten. Zondag werd niet ge werkt. De weekcijiers gaven duidelijk een klei nen teruggang aan. Tevens blijkt er uit, welk een groote rol de kolenschepen spe len bij de huidige drukte. Er zijn 344 sche pen binnengekomen deze week (vorige week 357/ terwijl 294 vertrokken (vorige week 373). Er kwamen 200 schepen ledig binnen, dat zijn dus de vaartuigen, die volle lading kolen komen halen en de schepen, die uitsluitend te Rotterdam ko men om te bunkeren. Vertrokken zijn 158 schepen met kolen en 37 ledig. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den termijn, genoemd in arti kel 88 A der Tabakswet. De slechte fi- nancieele positie, waarin o.m. de kleine sigarenfabrikanten verkeeren, is oorzaak, dat zij hun lokalen niet kunnen inrichten overeenkomstig de eischen, die de Ta bakswet stelt. Daarom wordt opnieuw een verlenging van een jaar v.oorgesteld van den, in artikel S.S.A. der wet bedoel den "termijn. Zoolang het verslag van de commissie, waaraan een onderzoek is op gedragen naar de mogelijkheid van 'n belas ting op de ruwe tabak, niet is ingekomen, heeft de minister gemeend, de indiening van dit ontwerp te mogen bevorderen, omdat ten gevolge van de intrekking van de ingevolge artikel 88 A, verleende ontheffingen, éen selectie is ontstaan, die doet verwachten, dat de ervaringen met de thans nog bestaande vergunninghouders gunstiger zullen zijn, dan automatisch plaats vindt, doch slechts, na daartoe ge daan verzoek, en indien blijkt, dat de aan vrager zijn, uit de Accijnswet voort vloeiende verplichtingen niet naar behoo ren na komt. Te Amsterdam Is een aantal fabrikanten, wier werkplaatsen niet voldeden aan arti kel 23 eerste lid of artikel 24 der wet in een centrale werkplaats 'ondergebracht. Daarbuiten is hun aantal te klein, om daarvoor nog zulke werkplaatsen in te richten. Het vroegere terrein van het Radio station te Sambeek is, voor den tijd van 3 jaren met recht van aankoop gehuurd door de R.-K. Reclasseeringsvereeniging. die voornemens is daar een kolonie te stichten. Het bestuur der 3 October-vereeniging te Leiden, heeft na gehouden inschrijving de aankleeding op den optocht gegund aan de firma Henri Scheppers te Rotter dam. De Regie en sipelleiding van het open luchtspel is opgedragen aan den heer Nico de Jong te 's-Gravenhage, thans ver bonden aan 't theater „Odéon", aldaar. Het bestuur wenscht dit jubileumjaar ook eens extra aan de Leidsche jeugd te denken. Op Zaterdag vond 2 October en Maandag 4 October zullen in den schouwburg kinder voorstellingen worden gehouden met ver rassingen. Majoor Rogers, die het ongeluk met het watervliegtuig, dat eenige maanden geleden op weg naar Hawaï vernield werd, heeft overleefd, is thans bij een vliegongeluk in de vliegtuigenfabriek der Amerikaansche marine om het leven gekomen. Hij was per vliegtuig van Washington ge komen om eenige nieuwe vliegtuigen te in- specteeren Plotseling stortte het vliegtuig, dat door Rogers bestuurd werd, voorover in een rivier. Daar zoowel de bestuurder als zijn mechacien met riemen aan hun plaatsen waren vastgebonden, kenden zij niet ont snappen uit het water, dat slechts een meter diep was. STAD PARIJS 1919, Trekking 23 Augustus. No. 420.712 is betaalbaar met frs 200.000. No. 2.438.156 is betaalbaar met frs. 100,000. No. 488.461 en no, 2. 176.827 zijn betaal baar elk met frs. 50 000. De 4 volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs 10.000 527.943, 1.681.990, 2,794.970 2.817.536. De 6 volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 5C00: 283.933, 1.584.489, 1 740.983 1.836.746, 1.976.711, 2.0S6.664. 405 nummers zijn betaalbaar elk met frs. 1000 en 4322 nummers zijn betaalbaar pari, naar het geluid der schreden van den ouden koster, dat langzaam wegstierf. In de verte hoorde men 'n dof, aanhoudend gerommel en boog er boven uit klonk de stoomfluit van een locomotief; waarschijnlijk was het de trein van Leronville, die aan het station aan kwam, dat op een afstand van twee kilome ier gelegen was. Dan werd het weer stil. Madeleine zette zich vlak voor den be- wusteloozen man op de steenen neder. De gedachte van het ongeluk van dezen on bekenden, deed haar weer denken aan haar eigen droefheid en leed. Met het hoofd in hare handen dacht zij aan hare toekomst, waarin zij geen enkel straaltje vreugde of hoop zag schitteren en waarin hare jeugd treurig en troosteloos zou voorbijsnellen; plotseling richte zij .zich op, want vlak voor haar meende zij zwak maar duidelijk een stem te hooren, welke haren naam uit sprak. Madeleine luisterde scherp toe, denkend, dat het een speling harer verbeelding was. En toch was het de zelfde stem, welke nu duidelijk een heelen zin uitsprak? Wat heb je met onze zuster Made leine gedaan? Deze woorden en deze stem schudden in den geest van het jonge meisje lang voor bije herinneringen wakker, die zij zelf niet wist te bepalen, Het is toch zeker deze ongelukkige, welke zoo juist gesproken heeft. Zij boog zich naar hem toe, zoodat haar Uit West-Indië ontving het Kon. Zoölo gisch Genootschap dezer dagen weer een interessante zending levet.de dieren. Voor eerst kon een groote Boschmeester ol Ca- passislang (Lachesis mutes L.) uit haar veilig verzekerd reishok verlost worden. Het ge beurt maar zelden, dat deze grootste en gevaarlijkste der Groefkop-adders, om haar verwantschap met de ratelslangen ook wel „stomme ratelslang" genoemd, daar de Boschmeesters geen hoornratel aan het staarteinde dragen, levend gevangen en naar den Zoölogischen Tuin overgebracht kan worden. Het exemplaar in Artis is er buitendien een van ruim 2 meter lengte en dus wel een zeldzame aanwinst voor de Gifslangen-verzameling in het Reptielen huis. Verder bevatte de zending een pracht exemplaar van de Roodsnavel Toekan of Pepervreter en een Vaalblauwe of Violen- papegaai (Pionus fuscus), ook weer een soort, die men niet zoo dikwijls in leven te zien krijgt. Dan kwam er nog een Tamandoea of Boommiereneter, tijdelijk in het Reptielen huis ondergebracht, een Briluil en een Zee schildpad mee. Voorts werd een paar mooie Toerako's aangekocht uit Abessinië geïmporteerd in het Vogelhuis te bezichtigen, waar ze met eenige mooie Oost-Indische vruchtendui ven de volière deelen. Het Vogelhuis met zijn schitterende collectie Tenagra's en sui kervogels, zijn zeldzame papegaaiensoorten en niet het minst zijn volière met inland- sche insectenetende zangvogels, waaronder nachtegaal en blauwborst, is alleen al een bezoek aan Artis waard. Onder de belangrijke geboorten noemen we in 't bijzonder de Quarles Anoeang van Centraal-Celebes. Dit exemplaar werd ge fokt van het paar, dat Artis 14 jaar gele den van den heer L. J. J. Caron, toen nog te Madjene op Celebes in functie, ten ge schenke ontving, als het eerste paar dezer door Ouwens beschreven dwergbuffel-soort, dat levend naar Europa kwam. Nadat er fn Artis verscheidene jongen geboren zijn, heeft bet al hoogbejaarde' paar, na acht jaar kinderloos gebleven te zijn. thans nog weer een flink jong t«" wereld gebracht. Voorts verrasten de door de Vereeniging „Artisfonds" geschonken Dubowskyherten uit het Amoergebied het Gootschap dit jaar met een mooi hert-kalfje, terwijl de fazan- terie, evenals vorig jaar, vooral mag bogen op een goedgeslaagden teelt van Suma- traansche Edelfazanten. Het geschiedde Vrijdagmorgen tegen 9 uur op het Damrak, vertelt de „Tel.". Daar liep, zich van geen kwaad bewust, een paard, juist -over het gedeelte, waar hob belige keien'nog niet door liet asphalt zijn vervangen. Toen dit edele dier het ge- ruischloos plaveisel had bereikt, had het den euvelen moed, een niet nader te noe men blijk van zijn aanwezigheid ten gronde te deponeeren. Het zal moeilijk hebben kunnen beseffen, welk een probleem het in dat moment schiep. Het bewuste „visite kaartje" toch, tuimelde op den grens van asphaltbestrating en keibestrating. Een stadsreiniger naderde. En keek. Het probleem rees in al zijn verschrikking. Deze reiniger toch was stadsbeambte en had 'n welaf gebakende taak; reinigenvan as phalt. Niet van keibestrating. Het is thans duidelijk welke moeilijkheden hier te over winnen waren. Zij wérden overwonnen. Salomo indach tig. greep de reiniger zijn dagelijksch wa pen, en deelde het visitekaartje in een as- phaltgedeelte en een keibestratinggedeelte. Het eerste ruimde hij op. Zijn plicht was vervuld. Op het hobbelige Damrakdeel bleef de helft van het gedeponeerde rusten.... De kleine man in de spreekkamer bracht een berichtje. Een nieuwtje dat hij graag in het Avondblad nog geplaatst wilde zien. Hij vertelde het in zijn eigen taaltje, dat wij moeilijk, zonder phonetisch te worden, kunnen weergeven. Maar wat hij vertelde mag toch wel een wonder heeten. Zijn vrouw, zeide hij, was negen jaren blind geweest Stekeblind. En nu was zij gisteravond naar den haarknipper gegaan om zich een polkakop te laten geven. Toen de kapper het haar had geknipt, kreeg de gekortwiekte een eau dc cologne-bespren- keiing. Laten wij het een friction noemen. De kapper hanteerde blijkbaar de flesch wat stuntelig, groote spatten vlogen de vrouw in het gelaat, vulden haar oogen, en.... sinds die eau de celognebehandeling heeft de blinde haar gezichtsvermogen vol komen terug gekregen. „Ik zou dat wonder zoo graag in de krant willen hebben," zei de kleine, schamele man, „Vanavond nog," en hij gaf zijn naam en adres en noemde den naam van den kapper. Als het alles waér isll (Hbld.) In antwoord op een desbetreffend rekest van het hoofdbestuur van „Ons Belang' heeft de minister van Oorlog, naar het A. M. W. mededeelt, geantwoord, dat aange zien bij de Politietroepen geen overcompleet bestaat, de gelegenheid ontbreekt om de voorhoofd bijna dat van Garnaud raakte. In de duisternis zag zij slechts een baard en verwarde haren, een voorhoofd met vuil bedekt en gesloten oogen. Hij is nog altijd bewusteloos, en ijlt waarschijnlijk, mompelde het jonge meisje en hare ontsteltenis werd grooter. Maar wie noemde mij vroeger zijn zuster Made leine? Nu was zij bij hem neergeknield en be schouwde met aandacht het gelaat van Garnaud. Maar de duisternis en de witte vuiligheid op zijn gelaat hinderde nog altijd. Dan nam zij haar zakdoek en begon zacht jes het voorhoofd van den man af te vegen; en weer openden zich de lippen en spraken dan ngam van Marie uit. Die naam was voor Madeleine als een bliksemstraal, welke de duisternis verlicht. Marie!.... risp zij-uit. Marie Garnaud. Marie Garnaud noemde mij hare zuster. O mijn Godzoudt gij fiet zijn, mijnheer Garnaud? Garnaud kon helaas geen antwoord geven. Weer boog ze zich over hem heen, beschouwde hem met grooter aandacht, niettegenstaande de donkerte. Met bevende hand streek zij de lange verwarde haren achteruit. Zijh voorhoofd.... Ja, het is zijn voor hoofd. En ook zijn neus. Hij is het ja zeker, hij is het. En gewond, buiten kennis en misschien stervend. Wat kwam hij hier doen? vroeg zich Madeleine af, terwijl zij DINSDA G31. AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 57 Vooravondconcert door het H.D.O.- orkest. Feestprogramma ter eere van den verjaardag van H. M; de Koningin. Duo Irma Lozin en Wilhelmina v. d. Hoeck, opera-duo. 7.00 Politieber, 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 R.-K. Omroep. Het Amster- damsch Kunstensemble „De Trekvogels", o. 1. van Hr. Fr. Jansen. Spreker Pastoor Th. J. van Noord, te Langendijk (N.-H.). Zang; Truus ter Steege, Anni Seveke, Fr. Jansen, Martin Eekhof. Viool Louise Wijn gaarden. Hr. v. Tulder. piano. la. Wil helmus. b. Bede voor het Vaderland: Wilt hed ennu treden. Uit Valerius' Gedenck- Klank d. Het lied van Volksweerbaar. heid, Kor Kuiler. Frans Jansen. 2a. Ko ninginnedag. A. Spol, b. Out Hieden, C. v. Rennes. c. Cupidootje, d. Liefd, Truus ter Steege. 3. Concert, viool en piano, Mendelssohn Barthoidy. 4, Vroolijke lied jes, duetten. Annie Seveke en Martin Eekhof. 5. Koningsvrcuwe, A. Spoel, Fr. Jansen. 6. Redè door Pastoor van Noord, over Vaderlandsdiefde of heeft de broederschap geen vaderland? Naar aan leiding van de woorden van Lamarguc: „L,Egoisme et la haine ont seuls une pa- trie la fraternite u'en a pas". 7a. O, jubel mijn hart. C. Kuiler, b. D is tyd vir al kleintjes, Afr. liedjes, Hidenbom. c. Lei- deren, leeft, Andriessen, Truus ter Stege. 8a. La Précieuse. b. Alt Wiener Tanzwei- sen. c. Mitternachtsglocken, Kreisler, vi ool en piano. 9. Boerenliedjes, A. Seveke en M. Eekhof. 10a. Ik ken een lied, de 74ol. b. Terugkomst. Verhulst. c. Lente lied, v. d. Eynde. d. De Dahlia, Hulle- broek. e. Vlaamsche kermis, Hullebroek, Frans Jansen. 11. Wien Neerlandsch Bloed De Trekvogels, DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio-kwartet en C. Groom, sopraan, S. Paul, bariton, L. Powell, piano. 1.20—2.20 Orgelconcert van de St. Lawrence Jewry. 4.20 Scènes van „Cranford" en „The Peter Pan of the East", causerie. 4.40 Muziek v. h. Marble Arch pavilion. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Mp visit to Limehouse. 7.45 Oude Engelsche mu ziek dcor R. Robrtson, piano. 8.00 Lzing: Strange cases of mistaken identity. 8.20 Kamermuziek door het Kutcher strijk kwartet, 2 violen, viole en cello. L. Go- wings, tenor. Kwartet op, 18 no. 1 in F, Beethoven. 8.57 Causerie „The Poets on Broadcasting. 9.10 Concert Kamermuziek, vervolg. Werken van Dvorak,-9.50 Weer ber., nieuws. Lezing: The housing problems in the slums. 10-20 Variété. C. Alexander, negerliedjes. De band. 10.5012.20 Dans muziek door de Londen radio dansband. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 8.50 Concert Lucien Paris, piano, viool, cello. 5.05 Solistenconcert. 8.50 Concert. KÖN1GSWÜSTERHAUSEN, 1300 M. 8.50 Werken van Chr. Dietrich Grabbe. 9.50 Sonate nr. 6 G-dur op, 1 m\5 van Hfin- del en Sonate voor fluit en piano H-moil van Bach. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Concert Meile Morgan, zang. 10.20 Nieuwsber. MÜNSTER. 410 M. 1.35—2.50 Walsen van Strauss. 4.05 Kindersprookjes. 435 Keukenpraatje. 4.50 Orkestconcert, Bizet. Delibes. 6.30 ,6.50—7.20, 7.20—8,00, 8.20— 8.50 Lezingen. 8.5010.40 Zang en muziek uit Beieren. Orkest en solisten. militairen, die genoemd korps veriaten, fn het genot van wachtgeld te stellen. Een herziening van 'de wervingsbepalingen nopens de Politietroepen zal vermoedelijk binnenkort bij de Comissie voor Georg. Overleg bij de Landmacht (B. Onderofficie, ren) worden ingediend. in het Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Weleerw. Pater H. Verhoeven S.J. eervol ontslag verleend als rector van de Jesuietenkerk te Groningen en in diens plaats benoemd den Weleerw. Pater D. Nicolai S.J. De „Am. di Cur." van 24 Juli meldt: Aan den Apostolisch-Vicaris van Curacao, Mgr. M. A. M. Vuylsteke is, om gewichtig* particuliere redenen, drie maanden verlofs- verlenging verleend. Lessen in metselen. Op initiatief van wethouder Smulders R.K, wordt te Utrecht, sedert een paar weken op de Nijverheidsschool aldaar een proef geno men om een tiental- met-bouwvakarbeiders op te leiden tot metselaar. Onder leiding van den heer Flautua, leer- aar aan genoemde school, worden deze men- schen reeds een tweetal weken tot metselaar opgeleid, met, naar men ons werd medege deeld, goede resultaten. Er wordt 39 uur practisch en 6 uur theorethisch les gegeven per week. De volgende week worden deze leerlingen bij een particulieren bouwer in dienst ge steld, onder toezicht van den leeraar! Des avonds wordt de cursus in theorie voortgezet. De heer Meijer de Vries, vertegenwoordi ger van den Minister van Arbeid, heeft de resultaten van de proef bezichtigd en wa» hierover zeer enthousiast. zich oprichtte. Kwam hij voor ons?.... Ja, voor wie anders als voor ons, zeide zij tot zich zelf, en ze kreeg een voorgevoel, dat zij geen naam kon geven. Mijnheer Gar naud! Mijnheer Garnaud! Maar deze gaf nog steeds geen antwoord. Zij nam zijn hand in de harezij was gloeiend heet. De ongelukkige, die hooge koorts scheen te hebben, slaakte nu en dan een zwakken kreet. Maar hij sprak geen woord, Mijn God! kermde Madeleine bijna buiten zich zelf van angst. En hij kwam voor ons. Daar is iets, dat mij zegt, dat hij naar ons kwam.. Misschien had hij de waarheid ontdekt, en niet wetend waar wij waren en ten slotte het vergeefsche zoeken moede, is hij hier om inlichtingen gekomen? ....Want niets riep hem naar Hattoncourt terug dan wij, Mijnheer Garnaud!Mijn heer Garnaud!. Een zucht gaf haar antwoord. In de hand van Madeleine trok zich de hand van Gar naud even samen. Maar dat was ook alles. Zijne oogen bleven gesloten, evenals zijn mond. Hij moest hier onder mijn oogen eens sterven! dacht Madeleine verschrikt. En bij kwam misschien om ons te redden Medelijden mijn God!.... Medelijden met hem!.... Medelijden met ons!.... En Dors selier blijft nog altijd uit.... O, daar hooi ik iemand.. I ^Wordt vervolgd}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7