Gemengd Nieuws. RADIO-NIEUWS. Een brief van den Mexicaan- schen Aartsbisschop. Cholera te Sjanghai 200 Russische ambtenaren ontslagen. Een vliegtuig in een rivier gestort. Canton viert zijn overwinning. Oorlogsschepen naar Hankau. Doodelijk verkeersongeval. Brandstichting f BÜ een reddingspoging verongelukt Jeugdig boefje. Een wondermensch. Een Nederlander te Ostende bestolen. Auto tegen en huis gebotst. Een onvrijwillige reis. Een auto door een trein gegrepen. Diefachtige dienstbode. Postdirecteur aangehouden. Sleepboot omvergetrokken. De wijde wereld in. Rotterdamsch toeriste gedood. Een Rerlijnsch-Rottercïamsch oplichterscomplot. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Land- en Tuinbouwtentoon stelling te Enschedé. Om losse kaas weer vast te maken. De Horzelvlieg. De kaasdagen in de Rijnstreek. Langendijker tuinders in moeilijkheden. RECHTZAKEN. De Nederlandsche Spoorwegen en de autobussen. LEGER EN VLOOT. Het 13e weer op marsch. VERKEER EN POSTERIJEN. Hel Autobusbedrijf der Spoorwegen De particuliere intercommunale telefoonlijnen. Esperanto en Radio. MARKTNIEUWS. ROME, 28 Augustus. De aartsbisschop Tan Mexico heeft den 24sten Juli aan den Paus een schrijven gezonden, waarin hij de len dank zegt uit naam van de geestelijk heid en geloovigen in Mexico voor zijn brief van 14 Juni, die zoo schrijft de aartsbis schop zooveel troost heeft gebracht in den droevigen toestand, waarin de Mexi- caansche katholieken op het oogenblik verkeeren. De aartsbisschop herinnert dan aan de be moedigende woorden van den Paus, om in den strijd voor de verdediging des geloofs te volharden en voegt hier aan toe: „Geïnspireerd docr uw woord en uw daad zullen wij met Gods hulp zonder ophouden den strijd voortzetten. Wij zijn vast over tuigd, dat God niettegenstaande de hard nekkigheid der duistere machten ons uit on ze moeilijkheden zal verlossen." De brief eindigt met betuigingen van toe wijding aan den Paus en geeft tevens uiting aan het vertrouwen in de gebeden der ge- heele wereld. De aartsbisschop is er zeker van, dat de dag der overwinning voor de kerk weldra zal aanbreken. De Paus heeft hierop geantwoord met een schrijven, waarin hij woorden van troost uit spreekt. Meer dan 1000 gevallen per dag. Volgens officieele mededeelingen, bericht de „Matin", komen er thans per dag meer dan duizend gevallen van cholera onder de Chineesche bevolking van Sjanghai voor. RIGA. 28 Augustus. Gemeld wordt, dat het communistisch districtsbestuur te Mes kou 206 van zijn ambtenaren uit de bureaux der hoofdstad heeft ontslagen, die tot de op positie behoorden. Een commissie zal beslis sen of zij gehandhaafd zullen blijven als le den der partij. PHILADELPHIA, 28 Augustus. Ma joor Rogers, die het ongeluk met het water vliegtuig, dat eenige maanden geleden op weg naar Hawaï vernield werd, heeft over leefd, is thans bij een vliegongeluk in de vliegtuigeniabriek der Amerikaansche ma rine om het leven gekomen. Hij was per vliegtuig van Washington ge komen om eenige nieuwe vliegtuigen te in- specteeren. Plotseling stortte het vliegtuig, dat door Rogers bestuurd werd. voorover in een rivier. Daar zoowel de bestuurder als zijn mechanicien met riemen aan hun plaat sen waren vastgebonden, kenden zij niet ontsnappen uit het water, dat slechts een meter diep was. HONGKONG, 29 Augustus. Canton viert in feestelijke stemming de overwinning van het noordelijke Cantonleger, De vijan dige stemming tegen de buitenlanders neemt ieder oogenblik to^. Op verscheidene ri vierschepen, die onder buitenlandsche vlag voeren, is geschoten, evenwel zonder dat iemand doodelijk werd getroffen. In som mige gevallen is door de aangevallen sche pen teruggeschoten. Britsche kanonneer- booten hebben een Engelsche rivierboot be vrijd, welke door de stakers van Canton in beslag was genomen. SJANGHAI, 29 Augustus. De Britsche lichte kruiper „Despatch" is naar Hankau vertrokken in verband met den politieken toestand. Een Fran^ch oorlogsschip zal vol gen. Zaterdagmorgen om kwart over zeven is een ongeveer 75-jarige vrouw bij het over steken van de Spoorlaan te Tilburg door een auto overreden en op slag gedood. De iden titeit van het slachtoffer is nog niet vast gesteld. in Gemonde bij Boxtel ontstond brand in de woning van de wed. v. d. Schoot. De moeder had nog juist den tijd om de kin deren, die reeds ter ruste waren, te redden. Het huis is geheel in asch gelegd. Men ver moedt kwaadwilligheid. In verband daar mee is zekere J. H. door de maréchaussée te Boxtel aangehouden. {en man en een jongen door den trein gegrepen en gedood. Terwijl Zaterdagmiddag tegen zes uur het tienjarig zoontje van den heer Smeenk te Gaanderen (Geld.) tusschen de rails speelde, naderde uit de richting Doetinchem de trein naar Terbcrg. De heer Kok, die het ongeluk zag aankomen, snelde toe, om het kind weg te trekken. Hij kwam echter iets te laat met het ongelukkig gevolg, dat beiden door de locomotief werden gegrepen. Het kind werd op slag gedood. De heer Kok. wiens beide voeten werden afgereden, stierf kort daarop, was 30 jaar oud en ongehuwd. Een elf-jarige jongen te Arnhem heeft in een winkel aan den Sonsbeeksingel de toon banklade gelicht en daaruit 30 ontvreemd. De politie kwam het boefje spoedig op het spoor, doch bij zijn' aanhouding bleek de jongen niet in het- bezit van het geld te zijn. Tenslotte bekende hij het geld begraven te hebben. Onder toezicht van de politie en in het bijzijn van vele nieuwsgierigen heeft de veelbelovende jongeling Zaterdagmiddag het gestolen geld opgegraven, dat hij be graven had op het oude kerkhof Onder de Linden. De Duitsche schaakmeester Saemisch heeft dezer dagen een fabelachtig kunststuk vol bracht, waaruit blijkt, dat hij over een won derbaarlijk sterk geheugen beschikt. Binnen den tijd van twee uren won hij n.l. geblind doekt tien partijen, waarna hij die tien par tijen nogmaals uit het geheugen speelde. Het is maar een geluk, dat de meeste menschen, met wie we dagelijks moeten omgaan, beter kunnen vergeten. (H. P.) De „Nation Beige" meldt, dat op 8 Au gustus op het strand te Oostende een Neder lander door twee jeugdige dieven beroofd is van 80.000 fr. Terwijl onze landgenoot aan het baden was, zijn zij in zijn badkoets bin nengekomen en namen sieraden weg en Hol- tndsche, Belgische en Fransche bankbi:- tten. De beide dieven zijn gearresteerd; zij had ten reeds 30.000 fr. verteerd. De bestuurder ernstig gewond. Een auto van' Meppel, bestuurd door den heer J. d. G. van daar, komende van Wolve- ga, reed Vrijdagavond in snelle vaart een scherpe bocht in een nauwe straat te Tuk om en botste ten gevolge daarvan tegen hef huis van den heer H. Kranendonk aldaar. De auto werd geheel vernield; de bestuurdei werd aan een zijner armen zoo ernstig ge wond, dat directe overbrenging naar een zie kenhuis te Zwolle noodig werd geacht. De twee andere inzittenden, de heer I. B. en een jongmensch, beiden van Steenwijk kwamen er beter af. Eerstgenoemde had eei. paar ongevaarlijke wonden aan 't hoofd en aan een been; laatstgenoemde kwam met den ichrik vrij. Men schrijft uit Vlaardingen: Deze week hebben een tweetal Amerika nen een onvrijwillig reisje naar Engalana gemaakt. De beide heeren hadden zich hier aan boord laten brengen door een kruier met de bedoeling naar Breskeas over te steken, maar door een misverstand kwamen zij aanboord van de „Zeeland"-boot en eerst toen zij een eind op weg waren, be merkten zij onderweg naar Folkestone te zijn. Toen zat er niet anders op dan met dezelfde boot den volgenden dag weer te rug te keeren naar hier. De reizigers maak ten eerst bezwaar de reis te betalen en de politie moest er aan te pas komen om hun duidelijk te maken, dat daaraan niet te ont komen was. Zaterdagvoormiddag had een botsing plaats tusschen een auto met den trein 513 van locaalspoorweg Het Loo-Hattem, welke om 5.13 uur van het station Het Loo vertrekt. De afsluitboomen waren niet gesloten. De eigenaar-chauffeur van den auto, de heer Bossink, te Apeldoorn, zag toen hij halfweg den overweg was gekomen, den naderenden trem en stopte, doch kon niet gauw terug rijden. Hij sprong uit den auto en dankte hieraan het behoud van zijn leven. De in zittende, mevr. Verwijn-Wolterbeek uit Doe tinchem, kreeg door de botsing een hevigen schok, waardoor zij verwond werd aan een arm en een onderbeen. Terwijl het voorge deelte van den auto totaal versplinterd was en zij toevallig rechts op de achterbank had plaats genomen, heeft zij het er met den schrik en de genoemde verwondingen afge bracht. Wanneer men de ruïne van den auto ziet, verbaast men er zich over, dat er on der deze omstandigheden geen menschenle- vens zijn te betreuren. Dr. Noyon, toevallig op het station Het Loo aanwezig, verleende de eerste genees kundige hulp, waarna mevr. Verwijn ter verdere behandeling naar het ziekenhuis werd overgebracht. De oorzaak van het niet tijdig sluiten der afsluitboomen wordt door de marechaussée onderzocht. Een 18-jarig meisje, D. P., uit Schevenin- gen, was door middel van den Voogdijraad in betrekking gekomen bij een familie te Groningen. Deze week liep zij weg, doch werd op straat aangetroffen en weer in dienst genomen. Donderdag was zij weer verdwenen, nu met medeneming van 160 ten nadeele van genoemde familie. De Haag- sche politie werd met het geval in kennis gesteld en die arresteerde de dievegge ten huize barer ouders; P. had voor het gesto len geld o.a. een mantelcostuum gekocht. Zij bevindt zich nu weer te Groningen, thans op het politiebureau, wegens diefstal. Door de politie is volgens de Tel. aan gehouden de heer H. v. d. M., directeur van het post- en telegraafkantoor te Vlaar dingen. Naar het blad verneemt is de aan leiding hiertoe een kastekort. De kapitein en een matroos verdronken. Zondagmiddag even over twee, is op de Maas te Rotterdam, nabij de Dokhaven de sleepboot „Minerva" van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst omvergetrokken en onmiddellijk gezonken. Alle 5 opvaren den geraakten te water; slechts drie hunner wist men te redden. Het ongeval heeft zich als volgt toegedra gen. Te 2 uur vertrok uit de Jobshaven het Engelsche foeristenschip „Ranchi", dat werd gecharterd voor een toer langs de havens van Noord-Europa door het bekende toeris tenbureau Cook Son en met 500 toeristen Vrijdag te Rotterdam arriveerde.. Na een trip naar Den Haag en Amsterdam, hadden de toeristen zich heden weer ingescheept voor de reis naar Engeland. Het vaartuig zou naar zee worden ge sleept door de sleepbooten „Minerva", „Schiedam" en „IJselmonde," alle $an L. Smit Co.'s Internationale sleepdienst. Vóór was de „IJselmonde" bevestigd, achter „Schiedam'' en de „Minerva". Na het zwaaien op de rivier wilde ter hoogte van de Dokhaven kapitein Kroon van de „Mi nerva" den tros, waarmee de sleepboot aan de „Ranchi" bevestigd was, losgooien. Doch deze manoeuvre mislukte door onbekende oorzaak. Vermoed wordt, dat de sleephaak, waarmee de tros aan de „Ranchi" vast zat niet spoedig genoeg los raakte. Het gevolg was, dat de „Minerva" door de „Ranchi" omver werd getrokken en de sleepboot on middellijk zonk. De „Ranchi" kon geen hulp bieden en zette de reis voort. Maar roei- booten, die in de nabijheid waren, schoten in allerijl toe, om de 5 opvarenden te redden. Zij slaagden er in den 48-jarigen machinist A. van Raffen, en 27-jarigen stoker T. C. van Es en den 25-jarigen eersten matroos A. Lobs, allen te Rotterdam woonachtig, behouden op het droge te brengen. De kapitein, de 36-jarige M. Kroon uit de Span- iaardstraat te Rotterdam en de 15-jarige tweede matroos B. van der Steen uit de Bloemkweekerstraat waren onmiddellijk in de diepte verdwenen. Vergeefs werd nog urenlang naar hen gezocht. De sterke stroom moet de lijken hebben weggespoeld. De rivierpolitie, die onmiddellijk met de „Poli tie 2" ter plaatse was, heeft eveneens ver geefs gedregd. Later in den avond is het dreggen nog voortgezet, zonder resultaat. De stoker Van Es en de eerste matroos Lobs konden na aan het bureau der Rivier politie van droge kleeren te zijn voorzien, weer naar huis worden gebracht. De machi nist Van Raffen had echter een ernstige hoofdwonde bekomen. Hij is door de sleep boot „IJselmonde" r.aar het bureau der Rivierpolitie gebracht. Na aldaar te zijn ver bonden werd hij per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd en aldaar .opgenomen. De voorganger der Engelsche Kerk, heeft het gebeurde per radio naar de „Ranchi" geseind en kreeg ten antwoord, dat aan boord een collecte zal worden gehouden ten bate der geredden en de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers. De Internationale Sleepdienst zorgt zelf voor het lichten van de „Minerva De plek, waar de „Minerva" gezonken is, heeft men door een boei gemarkeerd ter waarschuwing van passeerende schepen. In den nacht van 27 op 28 Aug. verlieten drie verpleegden van de stichting Hoen- derlo (Geld.), twee jongens van zeventien en één van achttien, heimelijk hun bed, waarna zijn inbraken in de kleermakerij van het ge sticht. De jongens voorzagen zich van kleeren en namen bovendien schoenen en een drie tal horloges van andere verpleegden mee. Daarna trokken zij de wijde wereld in. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij een autobusongeluk in Sazoye. Donderdagavond had met een autobus van den dienst ChamonixGenève, een ernstig ongeluk plaats, waarvan een Hol. landsche dame, mej. M. Claassen, uit Rotter dam, het slachtoffer werd. Deze bussen volgen doorgaans de route over Bonneville, doch de chauffeur, die meende, dat de weg over Saint Joire beter was, is op eigen houtje daarvan afgeweken. Wel scheen hij ook die route goed te ken nen, daar hij uit die streek afkomstig is. Het ongeluk gebeurde bij een bocht in den weg bij Viile en Sallaz, om kwart over zes 's avonds. De autobus, die volgens de in zittenden, met groole snelheid reed, kwam in botsing met een stoomtram, waardoor het achterste gedeelte van den wagen werd ver brijzeld. Mej. Claassen, die zich op een der achterste banken bevond, werd tegen de locomotief geslingerd en liep een diepe hoofdwond op. Later bleek, dat zij een schedelbreuk had bekomen. Zij werd onver wijld met een uit Annemasse ontboden ambulance-auto naar de kliniek aldaar ver voerd. Bij aankomst bleek zij reeds te zijn overleden. Mej. Claasen was vergezeld van twee vrien. dinnen, eveneens uit Rotterdam, die echter slechts eenige lichte schrammen opliepen. Wien de verantwoordelijkheid van dit on geluk treft, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Eenerzijds wordt beweerd, dat de chauffeur gedurende het geheele traject te hard heeft gereden, anderzijds schijnt de machinist van de stoomtram geen signalen te hebben gegeven. Ook wordt beweerd, dat de chauffeur door de zon verblind was. Van de overige passagiers liep een Zwit ser een beenbreuk op en een Zwitsersche dame eenige inwendige kneuzingen Het stoffelijk overschot van mej. Claassen zal naar Rotterdam worden overgebracht. Men zal zich herinneren, hoe wij enkele weken geleden melding maakten van de oplichtersfirma Kühne, Kliemann en Wichers, te Rotterdam, drie Duitschers, die van ver schillende Duitsche handelaren goederen be trokken, zonder ooit te betalen en welke goederen hier ver onder de waarde werden verkocht. De ^pcherche had drie pakhuizen vol goederen gevonden. Thans blijkt een Duitscher te Berlijn, Heinrich Hansmann, eveneens deel uit te maken van dit complot. Lit een te Berlijn ingesteld onderzoek is gebleken, dat Hans. mann te Berlijn precies dezelfde zaken dreef als Kühne te Rotterdam. Hansmann gaf aldaar als referentie op de firma Kühne Co. te Rotterdam, terwijl deze de firma Hans mann Co. te Berlijn ais referentie noem de. Zoodoende hielpen zij elkaar. Hansmann verklaarde steeds, dat Kühne Co. een groote kapitaalkrachtige firma >was, terwijl Kühne van Hansmann de beste informaties gaf. Tegen Hansmann is een vervolging inge steld, wegens bedrog en bedriegelijke bank breuk, doch hij heeft zich tijdig uit de voe ten weten te maken. Tevens is gebleken, dat hij een zeer goede bekende is der Ber- Iijnsche politie; hij was reeds meermalen wegens zware misdrijven veroordeeld, o. a. eenmaal wegens diefstal met braak, een andermaal wegens diefstal met geweld pleging. Hij had te Berlijn een klein kantoor tje van eenige vierkante meters oppervlakte. De bestelde goederen kwamen steeds tot voor het kantoor, maar gingen vandaar regel recht naar van te voren bestelde afnemers, aan wie de goederen verkocht werden voor een derde van de waarde. Woensdagmorgen is de groole interna tionale land- en tuinbouwtentoonstelling te Enschedé voor het publiek opengesteld. De tentoonstelling word gehouden in het Volkspark, dat geheel door de enorjne ex positie in beslag genomen is. Zij in de groot ste landbouwtentoonstelling sedert 1913 in Nederland gehouden en is dus van meer dan gewone beteekenis. Vooral voor Oost-Ne derland is deze expositie van belang; de spoorwegen hebbend it ook ingezien. Van alle richtingen zullen extra-treinen naar En schedé Ioopen. In de stad heerschen een groote drukte; alle hotels, ook in de omliggende plaatsen, zijn geheel vol en vele vreemdelingen vin den onderkomen bij particulieren. Het doel dezer tentoonstelling kan als volgt worden samengevat: le. een beeld te geven van het ontwik kelingsstadium van de verschillende onder- deelen van het landbouwbedrijf in 1926; 2e. dan afnemers van land- en tuinbouw- prouducten de gelegenheid te openen om een overzicht te verkrijgen van de hoeda nigheid en hoeveelheid van de land- en tuin bouwproducten, die worden voortgebracht; 3e. Het bekend maken van de resultaten van het vereenigingswezen in den land- en tuinbouw en kennis te verspreiden omtrent het doel, het wezen en de resultaten van de verschillende instellingen, werkzaam op het gebied van den land- en tuinbouw in ons land; 4e. De verschillende takken van handel en nijverheid gelegenheid te bieden de aan dacht te vestigen op hunne artikelen er- nieuwste vindingen. In het kort volgt hier een opgave van hetgeen op de tentoonstel ling te zien is. Langs den grooten vijver van het mooie Volkspark is een oeverbeplan ting aangebracht, 's Avonds wordt het ge heele park met inbegrip van den vijver fee ëriek verlicht door duizenden electrische lampjes. De le afdeeling betreft rundvee en is verdeeld in 5 klassen. Verschillende fok- vereenigingen verleenen aan deze afdeeling medewerking. Er zijn vele honderden inzen- Afd. 2 is paarden. Deze telt 170 inzen dingen. Afd. 3, varkens, is gesplitst in 4 afdeelin- gen, w. o. een internationale klasse. Ook de ze afdeeling telt eenige honderden num mers. De varkens zijn ondergebracht in ver schillende groote tenten. Afd. 4 pluimvee, is hoofdzakelijk gewijd aan het bedrijfspluimvee. De Oostelijke Pluimvee-Cooperatie verleent aan deze af deeling o.a. medewerking. Voorts is hier een belangwekkende inzending van dr. te Hennepe. Afdeeling 5 is bestemd voor bijen. Alles op het gebied van bijenteelt is hier geëxpo seerd. Zeer uitgebreid is afdeeling 6, zuivel, waarvan het allernieuwste geëxposeerd wordt. Hierbij behooren afdeelingen voor melkwinning en melkverzorging. Eveneens een geheel uit steen opgetrokken model boerderij, welke volledig is uitgerust. Deze boerderij is een der grootste attracties van de tentoonstelling. Afdeeling 7 is voor landbouwgewassen, waarvan een groote collectie is geëxposeerd Afd. 8 is gewijd aan ontginning, weide- en boschbouw, grondverbetering en cultuur techniek, akkerbouw, zoetwatervisscherij en jacht. Deze afdeeling is in verschillende tenten ondergebracht. Hierbij behooren o.a. uitgebreide inzendingen van de Nederl. Hei demaatschappij, den A.N.W.B. en andere in- stellingen- Afdeeling 9 is bestemd voor landbouwwe tenschap. Hierbij behoort o.a. een inzending van de Nederlandsche Handelshoogeschool. Afd. 10 is gewijl aan het landbouwveree- nigingsleven. Uitgebreid, is de afdeeling tuinbouw, wel ke zoowel in tenten als buiten is onderge bracht. Schitterend is de bij deze afdeeling beboorende groole bloementènt. Afd. 13, landbouwwerktuigen. Afd. 14, kunstmeststoffen, voederartikelen en rooizaden. De 15e afdeeling Handel en Nijverheid is in een enorme hal, ondergebracht. Hier ex- poseeren niet minder dan 50 firma's. Deze groote tentoonstelling is Woensdag middag in het Volkspark geopend. Aller eerst sprak de voorzitter van het Tentoon stellingscomité, de heer F. Bos, uit Lonne- ker. Daarna spraken de Commissaris der Ko ningin in Overijssel, baron Van Voorst tot Voorst, de heer Kekebeeke, namens den minister van Landbouw,de burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma en de burgemeester van Lonneker, de heer Stroink. Z.K.H, Prins Hendrik, die beschermheer der Tentoonstelling is, zal deze heden, Donderdag, bezoeken. Z. K. H. arriveert des morgens te Enschede per auto van het Loo. Hij vertrekt des namiddags. DONDERDAG DOOR 15.000 MEN SCHEN BEZOCHT. In verband met het bezoek dat Prins Hen drik Donderdag aan de „Elite" te Enschedé bracht, Van nog gemeld worden, dat de hooge ga i alle afdeelingen der tentoonstelling in oogenschouw heeft genomen. De Prins was vol lof over den grootschen opzet der verschillende exposities en toonde buiten- woon veel belangstelling voor de in vol be drijf zijnde modei-boerderij. Donderdag bedroeg het aantal betalende bezoekers ruim 15.000. De politie heeft uitgebreide verkeers maatregelen getroffen. Door de Spoorwegen is de treinenloop naar en van Hengelo uitgebreid tot een kwar- tierdienst, terwijl' op alle tentoonstellings- dagen van en naar Zwolle een ektra-trein is ingelegd. De tentoonstelling zelf, is in het zoo gun stig gelegen Volkspark ondergebracht, dat vooral bij avond, wanneer de sprookjes achtige illuminatie is ontstoken, een schit terenden aanblik biedt. Opvallend is het, dat deze tentoonstelling niet hoofzakelijk is een wedijver tusschen de veefokkers, doch dat ook de fruit- en groente- kweekerij, die in landbouwend Lonneker en omgeving in opkomst is, een ruime plaats inneemt. Voor stedeling en buitenman is deze afdeeling dan ook een eopenbaring. Speciaal zij genoemd de bekroonde groenten- collectie der Coöp. Land-Tuinbouw en Vei lings vereeniging „Twente", te Enschede. Door de A. N. W. B. wórdt door tal van teekeningen een overzicht gegeven van het geen de laatste jaren op het gebied der wegen verbetering in alle deelen des lands is ver richt. De expositie van dr. Te Hennepe in de Pluimveehal, trekt eveneens de aandacht. ÜDe ontwikkeling van het hoen, wordt hiér aanschouwelijk voorgesteld, ook door middel van waspreparaten. Verder maakt de bezoeker hier kennis met de eiwitverhouding der verschillende gratiën en meelvoeders en met een eend, die een pro ductie van 303 eieren in het jaar bereikte. Het hoofd der school te Woubrugge, de heer Verwey, die zich reeds vele jaren bezig hield met het nemen van prdfeven om z.g.n. losse kaas weer vast te naken, schijnt, naar de „Tel." verneemt, daarin thans te zijn ge slaagd. Hij heeft zijn uitvinding op verschil lende kaassoorten in toepassing gebracht, met verrassend resultaat. Vanwege den kaas handel worden met het procédé thans reeds proeven genofllen op groote schaal, omdat men daarin een zaak van groot belang voor de kaasproductie ziet. Hoe men die in Denemarken bestrijdt. In ons land voelt men in het algemeen niet zooveel voor „onthorzelingsdwang", vooral daar men met betrekking tot het leven van de runderhorzel nog zoo weinig wéét. In Denemarken denkt men daar blijk baar anders over. Blijkens het „Alg". Ned. Landbouwblad" is daar een wet afgekondigd ter bestrijding van de horzelvlieg. Die wet geeft den mi nister van kndbouw de bevoegdheid, wan neer hij dit noodig acht, maatregelen te treffen, opdat iedere veehouder de larven uitknipt van het onder zijn veestapel be- hoorende vee dat aan de horzel schijnt te lijden. De1 minister van landbouw bezit voorts de bevoegdheid, veertien dagen voor dat het vee gewoonlijk uit de weide komt, aan de gemeentebesturen op. te dragen, door daartoe bevoegde personen een onder zoek te doen instellen naar de gezondheid van den veestapel in hun gemeenten. Vrij stelling hiervan kan worden verleend, wan neer de veehouder in het bezit is van een bewijs van een veearts, waaruit blijkt dat deze diens veestapel onderzocht heeft en dat zich daaronder geen enkel stuk vee bevindt dat de gevreesde larven bezit. Wanneer de veehouder niet bereid is het ambtelijk onderzoek te doen plaats hebben, Goed geslaagd te Bodgeraven. Te Bodegraven is een zeer goed geslaagde kaasdag gehouden. Er waren niet minder dan 128 inzendingen. Elke kaas kon maximaal 84 punten be halen, n.l. 6 voor kleur, 18 voor korst, 24 voor reuk en smaak, 30 voor uiterlijk op de boor en 6 punten voor model. Volgens deze beoordeeling verwierven 28 kazen het hoogste punten-aamal; 61 inzen dingen waren goed, 21 vrij goed en 18 afwijkend. Tal van boerinnen kwamen de tentoon stelling bezoeken. Ook de burgemeester, mr. C. J. van Dobben de Bruyn liet van zijn belangstelling blijken. 's Avonds hield de rijkszuivelconsulent ir. W. Huisman een voordracht over „Gebreken in de kaas." t Een wagon bloemkool voor 10.... Verscheidene tuinders verkeeren, naar uit Langendijk gemeld wordt, in moeilijke om standigheden, als gevolg van de meer dan slechte uitkomsten van den tuinbouw. Uit gezonderd de eerste soort bloemkool zijn bijna alle aangevoerde producten weinig waard en zelfs deze bloemkoolteelt geeft ongunstige financiëele uitkomstien, daar de tweede soort bloemkool, waaruit de teelt voor een belangrijk deel bestaat, haast on verkoopbaar is. De drie vroege koolsoorten, waarvan elke week meer dan 200 spoorwagons worden aangevoerd, zijn bijna niets waard. Er zijn er verkocht voor 10 per spoorwagon van 10.000 K.G., herhaaldelijk kwamen prijzen van 20 tot 50 voor en in zeldzame ge vallen kon 100 worden bedongen. Het bui tenland neemt zoo goed als niets af, zoodat de vraag den aanvoer niet kan verwerken. Er zijn bouwers, die hun kool op den akker laten staan, daar met de ontvangen op brengst de snij- en aanvoerloonen niet kun nen worden betaald. Aardappels moesten tweemaal zoo duur wezen om van een loo- nende exploitatie te kunnen spreken; uien brengen eveneens een zeer geringen prijs op. Snij- en slaboonen, waarvan de aanvoer dit jaar belangrijk is, noteeren zeer laag. Met wortelen en bieten gaat het evenzoo. Zoodat geen enkel product een 'prijs op brengt, die een loonendé uitkomst geeft. Zoolang er zoo weinig vraag uit het buiten land komt, wordt gevreesd, dat een belang rijke verbetering niet zal intreden. Er zijn in vroeger jaren ook wel tijden ge weest, waarin de tuinbouwers van onhoud bare toestanden spraken in verband met fi nanciëele resultaten van den tuinbouw, doch zóó ongunstig als in de laatste weken is on getwijfeld nog nimmer voorgekomen. Te meer wordt dit gevoeld, daar geduren de het heele seizoen, beginnende eind Mei, slechte prijzen voor de Langendijker groen ten zijn gemaakt. Reeds tweemaal in betrek kelijk korten tijd is men den tuinbouw finan cieel te hulp moeten komen, den eersten keer door het z.g.n. kweekerscrediet, daarna door het tuinderscrediet, verstrekt door de Boerenbanken, waarbij het rijk en de pro vincie Noord-Holland zich voor 90 procent garant stelden. Nog is slechts een deel dezer credieten afgelost en wéér doet de vraag zich voor, of er geen aanleiding tot steun aanwezig is. Voor den kantonrechter te Bergen op Zoom mr. van Blaricum, is behandeld de zaak tegen- den autobusondernemer L. te Bergen op Zoom, die door den stationschef der Ned. Spoorwegen was geverbaliseerd terzake van 't ongerechtigd innemen van een standplaats met een autobus op het Stationsplein. De heer L. liet zich opzetteli; ve baliseeren om een pnncipieele beslissing uir .e lokken. Op 2 Juli stond een autobus van den on dernemer, die den z.g. Stads-Autodienst djrijft en tevens een verbinding op Antwerpen on derhoudt, op 't Stationsplein. De stationschef gelastte den ondernemer zijn bus te verwijde ren, wijl hij geen plaats gepacht had bij de spoorwegen. L. weigerde. Deze wees er op, dat deze bus niet voor den gewonen dienst be stemd was, doch besteld was door een gezel schap uit Zeeland, dat hij aan den trein moest afhalen. De bussen van den gewonen dienst stonden op de door de gemeente aangewezen plaats in de Stationsstraat. Waar iedere taxi en luxe-auto tot voor het stationsgebouw mag rijden en deze bus thans als taxi dienst deed, wilde o'ok L. tot bij het station komen en reed op aanwijzing der politie tot bij den ingang. De chef wilde hem daar verwijderen. Toen L. daarop de politie vroeg, waar hij moest staan, zei deze Blijf u staan waar u staat, daar en niet anders volgens de politieverordening." De plaats waar L. stond, was verpacht aan een anderen autobusdienst, die echter van deze standplaats geen gebruik maakt. De kan tonrechter vroeg, waarom de chef wilde, dat L. deze plaats zou verlaten. Deze zeide dit te verlangen uit oogpunt van orde en zijdelings ook van veiligheid. Zijn voorschriften ver plichtten hem voorts tot optreden. Op de vraag of L. een plaats pachten kon, antwoord de de chef, dat daartegen de Spoorwegen wellicht bezwaar konden maken wijl het hier geldt een concurreerende verbinding met Antwerpen. ITij achtte zich verder niet com petent, daarover te spreken, waar zulks van Utrecht moet uitgaan. Het O. M. waargenomen door mr. van Noorden, achtte verder gediscussieer niet noodig. Flet Alg. Reglement Vervoer art. 2 behandelt het toezicht, onderhoud en beheer van buitenpleinen en toegangswegen tot de Stationsgebouwen en draagt den stationschef de naleving der bepalingen op. Naar diens aanwijzingen had L. zich moeten gedragen. Wijl hij aldus in overtreding was, eischt re- quirant een geldboete van 1 subs. 1 dag hechtenis. De verdediger, mr. Groot betwistte aller eerst de toepassing van art. 2 Alg. Reglement van Vervoer. Dit reglement gaat niet op. De zorg voor orde en veiligheid op den openbaren weg behoort tot de bevoegdheid van den ge meenteraad. De politieverordening geeft de diverse bepalingen en de politie en niet de stationschef zorgt voor e.v. naleving. Het Regl. van Vervoer slaat trouwens niet op dit geval, wijl het is bedoeld als reglement van vervoer van publiek in den internen dienst. Het Regl. van Dienst art. 28 bepaalt het toe zicht op buitenpleinen en toegangswegen en verwijst naar de regeling van den gemeen teraad. Spreker ontkent, dat door het innemen van de bewuste standplaats orde en veiligheid zouden worden verstoord. Zou zulks dan ook niet plaats hebben, als de eigenlijke pachter deze plaats bezette Tenslotte wijst pleiter op den ondergrond van deze zaak, het zoeken naar den stok .om den hond te kunnen slaan. Het topzware bedrijf der Ned. Spoorwegen, waarvoor ook onze dure belastingpenningen dienen, kan de concurrentie der autobussen niet velen en nu pogen de ambtenaren in Utrecht de zaak op de spits te drijven. Waar om wordt immers L. beschuldigt de orde en veiligheid te verstoren Wijl hij concureeren- de lijnen op Antwerpen onderhoudt. Pleiter verzocht tenslotte ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter verklaarde over 8 dagen uitspraak te zullen doen. Een 130-tal manschappen ziek gemeld. Gestraft met inhouding van verlof. Dezer dagen moest het bekend geworden 13e regiment infanterie na beëindiging der oefeningen om Venlo vandaar weder een militairen marsch maken, aldus meldt de „Msb." het traject VenloSittart werd per trein afgelegd. Van Sittart tot Maastricht (bijna 26 K.M.) zou gemarcheerd worden. Toen het er evenwel op aankwam, melden zich een 130-tal manschappen ziek. De marsch is toen wegens incompleet niet- door gegaan en het regiment bereikte per trein verder zijn standplaats. Die zich ziek ge meld hadden, zijn met 24 uur inhouding aan verlof gestraft. De deelnemers aan den beruchten marsen van het 13e regiment zijn naar de „Tel." meldt, Zaterdag van Venlo te Maastricht te' ruggekeerd. Majoor Froeling, die reeds eenige anonie me brieven had ontvangen over zijn leiding tijdens de beruchte oefeningen, werd hier en daar op zijn tocht door de stad uitgefloten. Het ligt in de bedoeling op 31 Augustus een parade van het garnizoen te houden, waarbij de „Kon. Harmonie" om haar mede werking was verzocht. Majoor Froeling zou worden opgedragen deze parade te com» mandeeren. De waarnemende brigade-commandat te Venlo. luit.-kolonel Meys, heeft per dienst order aan de commandenten verzocht, het tot hun onderdeel behoorend personeel met nadruk te wijzen op den inhoud van artikel 19 van het Reglement, zulks omdat het den laatsten tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dat aangelegenheden, den militairen dienst betreffende, in de dagbladen zijn gepubli ceerd, zonder dat daartoe door de bevoegde autoriteiten toestemming was verleend. Voorbereidende maatregelen. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling der Nederl. Spoorwegen, de groote werkplaats Moreelselaan te Utrecht, voor het nieuwe autobusbedrijf beschikbaar te stellen. De fecte bussen zullen worden hersteld; De werkplaats wordt thans tot diLdoel geheel ontruimd. Bovendien wordt overwogen, om in de na bijheid een groote auto-garage op te richten. Tariefsverlaging in uitzicht. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de be doeling om het tarief van de particuliere intercommunale rijkstelefoonlijnen te ver lagen. Het tarief bestaat uit een vast bedrag plus kilometergeld.^Op welke wijze echter het tarief zal worden verlaagd staat nog niet vast, doch naar het blad hoort, zal de verlaging wel eenige duizenden guldens bedragen. De Internacia Radio-Revue meldt Op voorstel van den Zweedschen Ir. Harald Thilander, den blinden redacteur en uit gever van „Esperanto Ligilo por blinduloj, zijn wij overgegaan tot de uitgave van onze revue in blindenschrift. Reeds zijn 6 num mers verschenen, vreugde brengend aan de ongelukkigen, verspreid in alle deelen van de wereld, het scheen een groot waagstuk, daar dit blad slechts bestemd was voor blinde radio-amateurs. In een nationale taal was de uitgave onmogelijk door de geringe oplage, zoodat men aangewezen was op Es peranto. De uitgave is een groot succes ge worden. Opmerkenswaardig is de inter nationale medewerking een Zweedsche uitgever, een Fransche redacteur (Dr. Pierre Corret), een Rus (de heer E. Aisberg). De teekenaar, want voor een blindenuitgave zijn speciale teekeningen noodig, is de heer Holmes, een Engelschman, hier blijkt zeer duidelijk de noodzaak en de zegen van de wereld-hulptaal. ALPHEN AAN DEN RIJN, 27 Aug. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Spinazie 5.605.80; Heerenboonen 5 16.20; Snijboonen 510; Postelein 6— 6.30; Aardappelen 3; Augurken fijn 48 54; idem basterd 3338; Peren jutte 7.9022; Appelen Keswick 614.2C per 000 K.G. Rabarber 2027; Peen 4.606; Andijvie 2.703.10 per 100 bos. Kropsla I 1.402.70; Komkommers 1 2.20—4.10; idem II 1.101.20; Bloem, kool I 9.9014; Meloenen 936. per 100 stuks. Eierenveiling. Aanvoer 7415 stuks. Kip eieren 5.507.50; eendeieren 6.50 per 100 stuks. Weiboter 85 per 100 K.G. BEVERWIJK, 27 Aug. R.K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Aard beien 5060 'ct„ Bessen 6575 ct., Fram bozen 5060 ct., Pruimen 20 ct. per K.G.; Perziken 59 ct. per stuk; Tomaten 1014 ct. per K.G.; Spinazie 2075 ct„ Sla 0.25 1.50, Postelein 1025 ct., Andijvie 20 45 ct. per kist; Wortelen 8—15 ct. Selderie 23 ct. per bos; Bloemkool 512 per 100 stuks; Roode kool 35, Groene kool 2.505 per 100 stuks; Tuinboonen 10 19; Doppers 1630 ct,, Capucijners witte 1024 ct., idem bruine 1222 ct„ Raspers 2238 ct., Snijboonen 820 ct. per K.G.; Spercieboonen z. dr. 612 ct., idem m. dr. 58 ct., idem dik 3734 ct., idem tros 10 1214 ct., Spekboonen 35 ct. PURMEREND, 26 Aug. „Afslagvereeni. ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen f 0.660.93 per zak, 25 Kg.; slaboonen 0.352.45; snijboonen 0.10— 2 40 per 15 Kg.; perziken 68; komkom mers 36 pr 100; pruimen 0.090.23; tomaten f 0.040.11 per Kg.; bloemkool 2.40—10.30; roode kool 2.60—3.90 p. 100 spinazie 0.370.58; postelein ƒ0.06 per Kg.; andijvie 1.101,70 per 100 krop; bie ten 6.50 per 1000; uien 0.500.85 per 25 Kg. Appels: Codlin Keswick 0.020-Ï3; Tulpappel roode 0.090.19 per Kg. Peren: Beurré d'Amanlis 0.030.13; Beurré de Mirode 0.070.08; Clapp's Favorite 0.06 —0.17; Juttepeer 0.18—0.19; Seigneur d'Esperen 0.150.21; Triomphe de Vienne 0.130.16 per Kg.; Suikerpeer 5-509 per 100 Kg. OUDEWATER, 27 Aug. 1926. Snijboo nen 515, Diamantperen 812, Williams 69, Perzikperen 917, Suikerperen 910, Chapp Favoriet 1213, Rentegevers 57, Stoofperen 79, Stamboonen z. dr. 7—8, Stckprkises 14141514, Postelein 46. Boter 8588.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8