Koninginnefeesten. mm V oornaamsfe *uws ilê Dinsdag 31 Augustus 1926+ 50ste Jaargang No. 16341 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad UIT DE PERS. De R. K- Volkspartij. Hl É&ÊSt lÉÉfiiÈÉ Se 1 Zaterdag zagen we de Hollandsche zeelui, die toen op de sluizen waren, „watertanden" om het kostelijk spul, dat toen in de sluizen lag. Het waren een paar in Duitschland gemaakte en voor België bestemde motorr'eddings- booten, die daar even op hun doorreis toefden. HET BLOEMENCORSO TE HEEMSTEDE. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - F ABBJK ANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Vè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HIEIIWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cea» p— re gat Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeüng 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod* advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden jp Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken ^oorjF7^&|l tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uw'41U,»erlies van beide armen, beide beenen of beide oogen- t». voor een der volgende uitkcering bij een ongeval met f OKf) doodelijken afloop: UOli. bij verlies van een hand, flOt* een voet of een oog: Itfu. bij verlies van een F JJO bij 'n breuk van f bij verlies v. een duim of wijsvinger OU. been of arm; f andere vinger. De „Gelderlander" gaat het verloop na der vragen van het Bestuur van den Kring Noord-Holland der R.K. Volkspartij aan X. D. H. den Bisschop van Haarlem, me- noreert de bekende, duidelijke antwoor- len van den Kerkvorst en zegt dan ver der: „Nu is 't uit, zou men zeggen. Verschillende bladen hebben 't zelfs ge schreven: nu moet het gedaan zijn met de R.K. Volkspartij. Dat lijkt ons waar en niet waar. Ook hier is het weer noodig goed te onderscheiden. Die de woorden van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem goed wil verstaan, legt er zich bij neer. Maar die er onderuit wil komen, vindt zijn weg. Hij zegt met Het Volk: de Bisschop heeft niet durven zeggen van: neen. Heeft niet met neen durven antwoorden op de vraag, of de R.K. Volkspartij toelaat baar is. En daarom: zij is toelaatbaar. Is mijn mond slecht, omdat uw oor boos is? vraagt een spreekwoord. Daarmee is uitgedrukt, dat 't dikwijls van den hoorder afhangt, of een woord goed wordt verstaan of verkeerd. De wil speelt hier een rol in. Een volgzaam katholiek zal het woord van den Bisschop anders ver staan, dan een redacteur van Het Volk het doet. Ais de Bisschop op de vraag, of een aparte organisatie toelaatbaar is, antwoordt met een wedervaag: maar begrijpt gij dan niet, uit de voorbeelden, welke het buiten land u geven, dat zulk een scheuring scha de zal brengen aan de zaak, die ons allen dierbaar is, dan verstaat de katholiek, dat zijn Bisschop de scheuring veroordeelt. Want hij weet, dat de Bisschop niet ver langen kan, dat er schade wordt toege bracht aan de katholieke zaak. En schade wordt veroorzaakt door elke scheuring, zoo spreekt het gansche Epis copaat. Doch de redacteur van Het Volk, en al len, die onder de uitspraak van het ker kelijk gezag willen uitkruipen, herhalen, dat ie Bisschop geen letterlijk verbod heeft aitgevaardigd? Kan hij ook niet. Een Bisschop gaat niet verder, dan zijn nacht hem veroorlooft en daarom zal hij >p politiek gebied zich altijd van 'n gebod of 'n uitdrukkelijk bevel onthouden. In dien geest heeft ook de Msb. geschreven en daarop is door Het Volk een beweging ge maakt van kip, ik heb je. Als een Bisschop op politiek gebied geen bevel kan geven, dan is ook iedere katholiek, meent het blad, vrij om te doen, wat hij wil. Is dat werkelijk zoo? De verhouding van man en vrouw, van ouders en kinderen zijn wettelijk geregeld. Maar als man en vrouw, ouders en kinderen niet meer deden, dan waartoe de Wet hen verplichtte, of niets nalieten, tenzij de Wet het verbood, dan zou er het geraamte van een gezin zijn, maar niet een gezin in de volle beteekenis van het woord. Een gezin zonder ziel. Onderlinge liefde zou er even min heerschen als de gezindheid om voor elkander offers te brengen; en wat het Gezag betreft, dat zou niet verder reiken dan de stok der Wet. En evenzoo zou het in 't groote Roomsche gezin gaan, waarvan de Bisschoppen de Vaders zijn, indien wij slechts deden, waar toe onze Bisschoppen ons kerkrechtelijk konden verplichten en nalieten, wat zij ons konden verbieden; er zou geen sprake zijn ven een katholieke gemeenschap, laat staan van saamhoorigheid. Als een kind aan zijn ouders vraagt of het toelaatbaar is, dat hij dit of dat doet, wat kan het met zoo'n vraag dan bedoelen? Wil hij te weten komen, of zijn ouders wettelijk het recht hebben hem op dat be paalde punt te gebieden? En als hij weet, dat de wettelijke be voegdheid der ouders niet reikt tot dat punt en hij stelt de vraag om de ouders te dwingen die onbevoegdheid-naar-de-Wet te erkennen, wat zou men dan zeggen van zulk een kind? Als een goed kind, wat wij normaal verstaan onder goed kind, aan zijn ou ders vraagt of dit of dat geoorloofd is, dan heeft het de bedoeling zich naar de uit spraak der ouders ook al zou deze niet meer inhouden dan een wensch, neer te leggen. En als een goed katholiek weer van het normale soort aan zijn Bisschop vraagt, of dit of dat toelaatbaar is, dan ligt in die vraag het voornemen opgesloten om zich naar de meening van den Bisschop le voegen. Daarom zeggen ook alle bladen, die over het antwoord van Mgr. Callier hebben ge schreven, dat de kwestie, of katholieken naast de R.K. Staatspartij een andere mo gen vormen, voor normale katholieken uit is. Het is geen kwestie meer. De Bisschop zegt duidelijk, dat het ver keerd is andere partijen te stichten. Het brengt scheuring en doet daarom schade aan 3e katholieke zaak. Het is genoeg voor een kind, dat lid van het Roomsch gezin blijven wil. Het is niet genoeg voor den redacteur van Het Volk, die, naar de N. Haarl, Crt. het genoemd heeft, als een Mephisto stookt onder de leden der R.K. Volkspartij en dezen tracht over te halen tot verzet. Wie doet je wat, vraagt Het Volk. de stok van den Bisschop reikt niet ver genoeg om je te slaan, hij slaat er al thans niet mee. Maar de kinderen van het Roomsche ge zin weten, dat er nog iets anders is dan een stok of een roe, en dok, dat de ver houding van onze Bisschoppen en ons niet door zulke instrumenten wordt begrensd. Als wij op een tweesprong staan in het leven en wij vragen het kerkelijk Gezag om ra\d, dan wachten wij niet, tot de Bisschop ver schijnt met de zweep om ons dezen of genen weg op te jagen: wij vragen slechts ziin ge- gebaar, en in de richting van zijn hand gaan wij. Zoo is het onder ons en daarom is de kwestie van de R.K. Volkspartij onder ons, Katholieken, uit, is er daarover geen dis cussie meer. Inzake de volgzaamheid der geloovige ka tholieken aan het woord der Bisschoppen kennen wij een woord van den H. Igna tius, een kerkvader uit de eerste eeuw (100 jaar na Christus). Het is heel oud, niet waar, doch het is voor ons van meer waar de dan het woord van Mephisto, den re dacteur van Het Volk, Als wij, katholie ken, ons omtrent het gezag der Bisschop pen een juist denkbeeld willen eigen maken, dan doen wij beter ons in te leven in den gedachtengang van een kerkleeraar, die in de eerste eeuw van het christendom heeft geleefd, dan ons te laten voorlichten door Het Volk, zoo vreemd aan onze leer als water aan vuur. Als de Bisschoppen spre ken, zegt deze oude kerkleeraar, moet het voor u zijn, of Jesus Christus Zelve had gesproken, Die immers leeft in het mystie ke lichaam der Kerk;, en gij moet aan het woord der Bisschoppen gehoorzamen, als of Christus zelf tot u- gesproken had. Wij weten, dat er met zulke diepzinnige uitspraken niet mag worden gemorst en dat wij spaarzaam moeten zijn in het gebruik ervan; maar door den ernst van het oogen- blik achten wij het gebruik van dezen tekst volkomen gemotiveerd en wij vertrouwen, dat ze zal worden overwogen en ter 'nirte genomen. Te Haarlem. Onder de talloos velen, die heden ge durende den geheelen dag, vooral 's middags en 's avonds de laantjes van den Haarlem merhout vulden, is minsent wel een Nurks geweest, die ondanks de algemeene feest vreugde een knorrig gezicht en humeur bleef behouden. Als hij er geweest is, is het voor zeker een uitzondering gebleven, en waar schijnlijk heeft hij in den loop van den dag zijn onaangename bui wel verloren. Want het was vandaag eenvoudig onmogelijk, om niet opgewekt en blij mede te doen aan het groote feest, dat van 's morgens tot 's avonds laat duurde en waaraan iedereen meedeed. De verjaardag van onze Koningin is nog al tijd een nationaal feest, waarvoor weken van te voren grootsche plannen worden be raamd, dat organisaties en particulieren met enthousiasme voorbereiden en waaraan ten slotte iedereen meedoet. Er is dan muziek en zang, er zijn muzikale wandelingen en optochten, er zijn groote en grootsche aubades en kinderfeesten, er ziin vlaggende huizen versierde straten en schitterende il luminaties, er zijn volle lunchrooms met vroolijke muziek en vroolijke bezoekers, er zijn drukke straten, waarin voetje voor voetje de feestende menigte voortschuifelt, af en tot meegesleurd door een groepje hos sende jongelui, er is gegooi en gestrooi met serpentines en confetti, er is gelach en ge juich en dans en gezang er is feest. Men kan feest vieren onder alle omstan digheid, men kan genieten van goede mu ziek in zalen en in de open lucht, men kan heerlijk plezier hebben op een boottocht en op 'n bruiloftspartij en bij 'n algemeene nati onale feestdag kan soms de venijnigste wind en de vervelendste regen het enthousiasme niet dooven. Maar de vreugde laait 't hoogst op, als ook de natuur het hare voor het welslagen,, bijdraagt, als de stralende zon alles licht en leven en kleur geeft. Zoo was het vandaag. Het weer van de laatste dagen, dat menigeen blijde hoop gaf cp Dinsdag, bleef constant en een mooie, zon nige morgen was de belofte van een moox- en. zonnigen dag. Zonder dat het hinderlijk warm en be nauwd werd, was het den geheelen dag prachtig weer, het ideale weer voor een feestdag, die in de openlucht gevierd moet worden. De inzet van den dag was de Koraalmuziek op de Groote Markt. Om half 8 was de „Harmonie Crescendo" op den toren van de Groote Kerk geklom men. Een zeer afwisselend programma werd daar in de hoogte onder de bekwame lei ding van den heer H. W. Hofmeester ge geven. Nu plechtig, dan vroolijk klonk de muziek door de klare lucht. E en geheel vreemd en toch ongemeen mooi effect ver wekte de uitvoering der koraalmuziek, waar de tonen van den hoogen toren over de stad waaien en het is opmerkelijk dat te midden van het stadsgewoel en het drukke ^®^keer van het stadsleven toch menigeen blijft staan luisteren. Zoo heeft de koraal' muziek een talrijk en aandachtig gehoor; want behalve de „gaande en komende man", hadden zich velen op de Markt geposteerd, cm het geheele concert te aanhooren en geen nummer van de hoogst aantrekkelijke en weinig gehoorde muziek te missen. Op dit vroege uur heerschte er reeds een ongewone drukte in het, centrum van de stad. Velen was het aan te zien, dat zij ge noten van een extra vrijen dag en dat zii het heilige voornemen hadden gemaakt dien dag intens te exploiteeren en volop er van te genieten. Kinderen in feestpakjes en oranjesjerpen, met vroolijke mutsen en schetterende toeters, die voor deze dagen speciaal gemaakt schijnen te zijn, liepen overal rond onder het zingen van het nooit verouderde lied van Oranje boven! leve Doch vele grooteren ook stonden langs d; Markt geschaard en in groote groepen bij een. Het vroege morgenuur had de vele liefhebbers niet weerhouden en ook thans bleek weer. dat het nummer koraalmuziek een geliefd onderdeel van 't programma is. Hier en daar ontmoette men groepen schoojkinderen, die onder geleide van hun onderwijzers en onderwijzeressen zich er de verzamelpunten begaven, vanwaar zij zich naar de Groote Markt zouden begeven voor de aubade. Muzikale wandeling van „Crescendo". Nadat de executanten van de torenmuziek hun verheven concertruimte hadden verla ten en eenigszins bekomen waren van de klimpartij, verzamelden zich alle leden van „Crescendo" voor de „Korenbeurs" op het Spaarne. Nadat allen opgesteld waren, ving de muzikale wandeling aan. Voorop 't vaan del en de rinkelende schelleboomen. Na tuurlijk groote bela ngstelling, vooral van de jeugd, die nieuwsgierig en onder voort durende kreten van bewondering en opge togenheid om de muzikanten drentelde Omstreeks half negen ving de tocht aan. Hel blikkerden en flikkerden de stralerd opgepoetste instrumenten en de schelleboo men in het zonlicht. De muzikanten sloegen en bliezen naar hartelust; de geestdrift zai er in en sloeg in de instrumenten en plantte zich zoo weer voort in de honderden kijkers en kijksters, die ijlings van alle zijden kwa men aansnellen, zoodra de vroolijke tooncn gehoord werden, en terwijl de meesten den stoet een eindsweegs vergezelden, om zoo lang mogelijk v?.n deze bijzondere attrs tie te genieten. De muzikale leiding van de wakkere mu- ziekvereeniging, die, als altijd, een zoo be langrijk aandeel in de feestelijkheden van vandaag had, was een eclatant succes, en oogstte langs den geheelen weg hartelijken De aubade. Alle toegangen naar de Groote Markt wa ren reeds lang voor het vastgestelde uur der aubade door hereden politie afgezet om de talrijke nieuwsgierige kijkers en luisteraars op een eerbiedigen afstand te houden en vol doende ruimte open te laten op de Groote Markt om de 3000 kinderen, die zoo aan stonds zouden komen binnen marcheeren te plaatsen. Overal verdrongen zich de toeschouwers en waar maar een plekje vrij was, hadden ze zich genesteld. In de lantaarnpalen, op de balcons voor de huiezen, bij de vensters, op de daken, tot zelfs op den toren van de Groote Kerk. Dan kwamen de knapen en meisjes langs de Koningstraat het plein op, allen voorzier» van een oranje of rood-wit-blauwevlag on der geleide van onderwijzers en onderwijze ressen. Ze schaarden zich om het hooge dirigeergestoelte en de zetels voor de muzi kanten van „Harmonie Crescendo." Al spoedig was de htele markt gevuld met een vroolijke schare en ze zwaaiden de vlag gen en riepen, dat 't een lust was en ieder, die dat tooneeltje gadesloeg had er schik in en menigeen zal misschien wel een zaligt herinnering uit voorbijgevlogen dagen uit de jeugd voor oogen gestaan hebben. Precies negen uur kwam „Harmonie Cres cendo" met een ferme marsch weer het plein opgemarcheerd en werd ontvangen met een langdurig hoera. Op het bordes van het' Stadhuis merkten wij op den loco-burgemeester Mr. A. Bruch en den wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen met hun dames, verder de leden van het hoofdbestuur van Koninginnedag en enkele raadsleden. Nauwelijks had de bekwame aubadeleider Jan de Nobel zijn hoogen post beklommen of het werd stil. Even den toon aangeven en dan klonk uit 3000 kelen het „Wilhelmus". Aandachtig luisterden allen naar het klare, reine lied en hartelijk applaus hadden de kleinen en de dirigent in ontvangst te nemen. Het gefceele programma werd vlot en zonder fouten af gewerkt en het hartelijk enthousiasme van de enorme menschenmenigte rondom was het beste bewijs, dat men met de kinderen meeleefde en de aubade een leuk evenement vond. Een dracht inzet voor een spontaan Koninginnefeest. Het schitterend weer en een stralend zonnetje deed het overige. Met het „Wien Neerlandsch Bloed" werd de aubade beëindigd en de dirigent Jan de Nobel werd door den voorzitter van „Ko ninginnedag" mr. Th. A. Wesstra gecompli menteerd voor zijn kundige leiding en goede zorgen, die de aubade zoo goed hadden doen slagen. Daarna werd de dirigent op het Stadhuis ontboden en daar had hij waar- deerende woorden van mr. Bruch en mr. Heerkens Thijssen in ontvangst te nemen. Daarna begon de afmarsch met voorop „Harmonie Crescendo". Onder luid gejuich en vlaggengewuif begaven de kinderen zich naar naar de „Hertenkamp" en de aubade behoorde weer tot het verleden. De optocht en kinderfeesten. Na de aubade werden de kinderen in een stoet geformeerd, om gezamenlijk naar den Hertenkamp te trekken. Omstreeks half tien zette de optocht zich in beweging. Voorop ging brieschend en steigerend de bereden politie met de manhafte helmen. Daarachter volgde de Harmonie Crescendo van den heer H. W. Hofmeester. Gedurende den geheelen weg hield het muziekkorps met opwekkende muziek de vroolijkheid er in. Langs Groote Houtstraat en Dreef ging de stoet naar den Hertenkamp. Vooral in de Groote Houtstraat was de belangstelling groot. Op de trottoirs stonden de kijkers in dichte rijen op elkaar gedrongen om den fleurigen kinderstoet aan te zien. Zingend en juichend en met de vlaggetjes zwaaiend trokken de jongens en meisjes voorbij, glun derend vooral als zij in het publiek vader of moeder of een familielid ontdekten. On geveer in het midden van den stoet zorgde Haarlem's Tramfanfare onder leiding van den heer G. E. Hendrichs voor muziek. In volmaakte orde trokken de kindeien den Hertenkamp binnen. Onmiddellijk bij den ingang werden de groepen naar de hun aangewezen ruimte geleid, zoodat zonder eenige stagnatie allen over het veld ver spreid waren. In een oogwenk was de Hertenkamp ge vuld met blij kinder-geluid. Het heerlijke weer en de muziek, afwisselend gegeven door „Crescendo" en de Tramfanfare, zorg den voor den goeden geest. Ofschoon er in iedere afdeeling banken gereed stonden, was er niemand die een oogenblik ging zit ten. De kinderen stoeiden, maakten ronde dansjes, totdat de spelen begonnen. Toen was ieders aandacht daarop gevestigd. On der de aanmoedigingen van leiders en mak kers, trokken de kinderen uit alle macht aan het touw, liepen voetje voor voetje om een bal op een klein schepje behouden over de eindstreep te brengen, hielden wedren nen in het klein om het vlugst een aantal blokjes te verzamelen, beproefden hun krach ten op zakloopen. Aan toejuichingen en aan moedigingen ontbrak het niet, bij iedere overwinning ging een gejubel op, in één woord de kinderen amuseerden zich koste- Uk. Vermoeidheid werd niet gevoeld, en als honger of dorst zich deden gelden, ston den op de rijkbeladen tafels allerlei ver snaperingen gereed, die dan ook met allen smaak verorberd werden. Na afloop der spelen werden de prijzen uitgereikt. Daar iedere school bij den aan vang de prijzen had ontvangen, verliep ook dit gedeelte van het program zonder stoor nis. Om den Hertenkamp heerschte een ge zellige drukte. Een talrijk publiek sloeg bij de omheining de kinderspelen gade. IJsco- karret;es, venters met sinaasappelen, en kooplieden met oranjestrikjes enz., ontbra ken natuurlijk niet. Leden van „Snelverband" waren op het terrein aanwezig om bij onverhoopte onge lukken onmiddellijk te kunnen helpen. De kinderen, die aan het feest hebben deelgenomen, zullen allen die het hooren wilden, wel verteld hebben dat het feest uit nemend is geslaagd. In het Bavodorp. Ook in het Bavodorp, waar een goed feest 1* georganiseerd, heerschte van morgen reeds vroeg een aardige, gezellige drukte. Aan den ingang van de Kruistoehtstraat nabij de Zomervaart, zijn twee eerezuilen opgericht, terwijl ook de vele vlaggen het dorp een feestelijk aanzien geven. Reeds vroeg trokken er groepen kinderen door hel kwartier, luid zingend de Oranje liederen en aldus hun vreugde lucht gevende. Om 10 uur begon de kinder- tractie aan de tent, welke duurde tot 12 uur hedenmiddag. Dat de kinderen het aan gebodene^ zich lieten smaken, spreekt van zelf. Zoo'n gulheid tref je ook niet eiken dag. De draaimolen, opgericht aan het einde van de Kruistochtstraat, was ook zeer in trek, en niet alleen bij kinderen. Ook ver schillende ouderen genoten van deze pret. Door de politie werd een wakend oog gehouden, om de orde te handhaven. Op het wedstrijdterrein werd de laatste hand gelegd aan de verschillende voorbe reidende werkzaamheden. De wedstrijden zouden om half 3 hedenmiddag aanvangen. TE BLOEMEND AAL. Een veel belovende morgen. We herinneren ons geen Kcningins- verjaardag, die met zooveel beloften voor een prachtigen feestdag begon, als die van heden. De hemel vlekkeloos blauw, een stralende zon, geen hinderlijke wind en een bizonder milde temperatuur. De voor naamste factoren voor het welslagen van het feest zijn dus in ruime mate voorhan den. En op 't oogenblik, dat we dit schrij ven, schijnt de mogelijkheid verre, dat de elementen een kink in den kabel zullen geven. De traditioneele „Oranjezon" schijnt heden nu eens geen bespotting te willen zijn en ze schijnt haar naam 'alle eer aan te willen doen. Met recht kan dus gespro ken werden van een veelbelovende mor gen. De optocht van versierde rijwielen. Als eerste nummer van het door de feestccmmissie met zorg samengestelde programma, werd vermeld een optocht van versierde rijwielen met muziek. Het was goed gezien van die feestcom missie, om ook Overveen hiervan een deel te geven. Immers, Overveen dacht zich wel eens een weinig te kort gedaan bij het samenstellen der feestelijkheden. We we ten, dat bij het presenteeren der inteeken- lijsten meer dan- eens de opmerking werd gemaakt, dat met plezier zou worden ge geven, als Overveen ook zijn deel van de feeslelijkheden kreeg. Want, om iets te zien, zoo wordt vaak gezegd, moeten wij Overveeners, altijd maar naar Bloemendal „kleppen". De opmerking is niet geheel ongepast. Maar die ontevredenen moeten dan ook maar eens terreinen aanwijzen in Overveen, die in aanmerking kunnen komen voor het houden V3n feestelijkheden. Onze gemeente lijdt nu eenmaal aan 't gebrek van haar drie- of viervuldigheid. Enfin! De versierde rijwie len zouden zich dus opstellen op den Over- veenschen Tetterode weg. Dus naar den Tetterodeweg. Daar was 'teen druk gewiemel van deel nemers aan den optocht en van kijklustigen. Bezige commissieleden scharrelden tus schen de vele deelnemers en belangstellen den in, om de laatste voorbereidingen te treffen voor een geregeld verloop van den optocht. Prachtige staaltjes van bloemversierings- kunst werden geboden. Al, wat de nazomer aan Flora's kinderen aan te bieden heeft, was daar tegenwoordig. Dahlia s en gladioli, rozen en afrikaantjes, maar ook korenbloe men en korenaren, alsmede anjelieren en asters, waren verwerkt tot kunstige bloe menversieringen. Even groot als de ver scheidenheid aan materiaal was, was die aan modellen. We zagen een vliegmachine, met vleugels in nationale kleuren, een paar tot nud rwetsche huifkarren omgetooverde vlie gende-Hollanders, 'n bootje, bemand door een paar cLeiaardigste peuters, een sneeuw witte zwafn, enz. De jury, bestaande uit Mevr. M. Lioni Jungblut, mevr. H. ThijsseBosch en den heer E. W. A. van Nederhasselt, had voor waar geen gemakkelijke taak, om uit de vele emdedingers de mooiste rijwielen te kiezen. Toch kwam zij, na lang wikken en wegen, met haar werk gereed. De uitslag was, nadat de mededingers, na aankomst op 't feestter rein, nog eens aan een nader onderzoek wa ren onderworpen, als volgt: 1. pr. No. 21, Wally van Bueren; 2. pr. No. 16, Mientje Beekman; 3. pr. No. 11, Anny Mey; 4. pr. No. 18, Anny Beekman; 5. pr. No. 19, Jan voerman (moeten loten); 6. pr. No. 22, 23. 24 één geheel, kinderen De Vis ser; 7. pr. No. 10, Jo Dankbaar; 8. pr. No. 6, 3. Bos; 9. pr. No. 30, Fr. Redekcr; 10. pr. No. 32, J. Lansdorp; 11. pr. loten tusschen 27, 33 en 40, resp. L. Roodenburg, J. Cassec en F. Berlage. Tegen negenen zette de stoet zich in be weging. Met het Chr. Fanfarecorps „Sur- sum" aan 't hoofd, werd onder de opwek kende tonen van vroolijke marschen, langs Bloemendaalsche weg en Donkere laan ge reden naar het feestterrein, waar de sroet omstreeks half 10 aankwam. Den geheelen weg langs genoot de kleurige stoet van het talrijke publiek de grootste belangstelling. Te IJmuiden. Men heeft hier dit jaar,eenige dagen van feest aan den verjaardag van H. M. de Ko ningin vastgeknoopt. Zoo b.v. de étalage wedstrijd, die reeds Vrijdag begon. En gis teren begon het echte feestprogramma, met een concert op het plein, vanwege de Oran- jevereeniging. In den loop van den middag was een hou ten stellage aan de ZuidzVfe van het Wil- lemsplein, tegen de school op gebouwd, waarop eerst het Kinderkoor en daarna de hoofcafdeeling van de Chr. Gem. Zangver- eeniging „Looft den Heer'" plaats namen. Gedurende het concert van het groote koor zal in de vaste tent de harmoniever- eeniging Concordia. Het was natuurlijk een frissche, vroolijke inzet, dat groote kinderkoor die ondefrlei- ding van dir. Jan de Nobel, een aantal mooie bekende volksliederen zongen. Na een uurtje verdwenen de kleinen, na een dankbasT applaus in ontvangst genomen te hebben. Slechts de directeur bleef om zijn groote leerlingen te leiden. „Looft den Heer" zong, als altijd, mooi. Toch ging er, en door de open lucht, en doordat achteraan verschillende menschen elkaar nog even iets te vertellen hadden, nog veel van verloren. Intusschen gelooven wij wel, dat dit nummer in den smaak valt van het publiek, althans indien er met ge lijke maat gemeten wordt. Eenigszins een mislukking was toen Looft den Heer, onder begeleiding van Concordia 't Wilhelmus zou zingen. Nooit samen gerepeteerd, verschil lende directeuren en op een vrij grooten afstand van elkander, die opgave was ook voor deze bekwame musici te zwaar. Verder kon men ook genieten van het korps van den heer Vlessing. Om het loo- pen om de tent te voorkomen, was 't plein door touwen in een aantal vakken verdeeld en dit voldeed zoo goed, dat men voor nemens was het ook heden en voortaan toe te passen. Programma voor IJmuiden. Het programma voor den middag luidt als volgt; Te 1/4 uur; Ballonwedstrijd Deelname 15 cent. Ballonnen worden gratis verstrekt. 2 uur: Volksspelen -r- bestaande uit; Voor meisjes (vanaf 13 jaar): Hindernis- loopen zakloopen turfrapen touw trekken muiltjesloopen. Voor jongens (vanaf 13 jaar): Tob-ringste- ken sprietloopen hindernisloopen tonloopen schietwedstrijd. 5.30 uur: Ringrijden in de Kennemerlaan. 8 uur: Concert op het Willemsplein, te geven door het Christelijk Fanfarecorps „Wilhelmina", directeur D. Klut, en de Har monie lVereeniging „Concordia", directeur: Sam. Vlessing. Programma: 1. Wilhelmus, 2. Marche des Pierrots, Sam. Vlessing; 3. Reine Maud Ouverture, L. Boyer; 4. Oranje Nassaumarch, Jos. Kessels; 5. Antigöne Ouverture, F. Rousseau; 6. Huldigingsmarsch, Sam. Vles sing; 8. Nun danket alle Gott. Te Heemstede. Het feest wordt door een schitterend weer bekroond. Alle kinderen zijn met oranje ge tooid en reeds vroeg in den morgen bevon den ze zich op straat. Te 9 uur vertrokken de schoolkinderen van de respectievelijke scholen, te zamen ongeveer 14 1500, naar het speelterrein in Groenendaal. De kinderen uit het Noorderkwartier wer den begeleid door de fanfare der E. S, M. en de kinderen van de St. Jozef en de Anto- niusschool door de fanfare „Excelsior". Aan beide zijden van de Molenlaan had elke school haar eigen afdeeling en in een mini mum van tijd waren de spelen begonnen na dat „Excelsior" er met eenige nationale lie deren de goede stemming had ingebracht. Er waren veel nieuwe spelen, zooals wed loop met hindernissen, ringsteken, sleutel- trekken enz. In een tweetal ververschingstenten be dienden hulpvaardige dames de kleinen en de poppenkast van prof. Antonini was al een bijzondere attractie. Honderden woonden de feestelijkheden bij en wij merkten o.m. op Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, die met veel genoegen het spel der kinderen gadesloeg. Na afloop werden de prijzen aan de ge lukkige winnaars en winnaressen uitgereikt en aan de kinderen der 2 laagste klassen een presentje. De morgen van den feestdag is goed inge zet. Hedenmiddag wordt, zooals wij reeds meldden, te Heemstede een bloemencorso gehouden. De opstelling van dit bloemencorso vindt plaats in Groenendaal, vanwaar men om half 2 hoopt te vertrekken. E)e volgende weg zal door het bloemencorso worden genomen; Molenlaan, Valkenburgerlaan, Schuine pad. Raadhuisstraat, Binnenweg, Bronstêeweg, Adriaan Pauwlaan, Laan van Rozenburg, Amaryllislaan, Zandvoortsche laan, Heerenweg, Koedieflaan, Bleekers- vaartweg, Kerklaan, Heerenweg, Van Mer- lelaan, waarna de ontbinding plaats vindt aan het Raadhuisplein. TE SCHOTEN. Hedenmorgen vingen de feesten aan ter gelegenheid» van den verjaardag van H. M. de Koningin, De feesten werden ingeluid door een optocht van pl.m. 600 schoolkinderen. Om hafl 10 werd vertrokken vanaf het terrein van de gasfabriek, waarna de vol-j 7° Het Engelsche invoerverbod voor vleesct Geen wijziging ten gunste van Nederland. Bakkersarbeid op Koninginnedag. Een giftige vloer- en wandbekleeding Een onjcist bericht. Er zonden in Neder land duikbooten voor Duitschland worden gemaakt. De Nederlandschc delegatie op de 7dr Volkenbcndsvergadering. Overeenstemming tusschen de Fransche en Pooische politiek. Berichten over een revoluticnnaire bewe ging in Spanje worden officieel tegenge sproken. „Ma" Ferguson, de eerste vrouwelijke Amerikaansche gouverneur, niet herkozen. Besprekingen over verlenging der nood- voorschriften in het Engelsche parlement De oplossing in het Britsche mijnconliict in zicht? Scheepramp bfj Leninggrad. Ongeveer 100 do o den. (Zie verder laatste nieuws) Barometerstand 9 uur v.m. 7.63 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.18. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 31 Augustus. Hoogsfe Barometerstand 772.2 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 744 m.M. te Jan- mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. O. tot Z. W. of W. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens toenemende kans of onweer mogelijk iets koeler. gen.de route door het oude stadskwartier werd genomen; Schalkburgergracht, Kloos terstraat, Pretoriapiein, Tuge astraat, Paul Krugerstraat, Gen. Cronjéstraat, Spaan- scheva&rf straat, Sumatrastraat, Lamp- straat, Floresstraat, Rijksstraatweg, Raad huisstraat, Raadhuis. Om 10 uur had de aubade plaats met be geleiding van het orkest „St. Caecilia" te Scheten, onder leiding van den heer P. Q. Wolff te Schoten. Door de politie waren uitgebreide maat regelen genomen, om het verkeer langs een anderen weg te voeren. De aubade werd aanhcord door den bur gemeester, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs sen en echtgenoote, benevens wethouders en raadsleden.' De heer S. C. de Haas van Dorsser, voorzitter van de Oranjevereenignig, heette voor den aanvang, den burge meester met eenige hartelijke woorden welkom. De kinderen zongen daarna het Wilhel mus, Hollandsen Liedje, Wij willen Holland houen en Hou Zee. De heer de Haas v. Dorsser bracht den heer P. Q. Wolff dank voor de leiding, welke hij op zich had genomen en in zoo korten tijd zooveel had weten te bereiken. Ook werd dank gebracht voor de moeite om een der liederen zelf te componeeren, iets, wat op zeer hoogen prijs wordt ge steld. Spr, bood den heer Wolff een grooten lauwerkrans aan. Ten slotte werd het Koninginnelied ge zongen. Na afloop van de aubade sprak de burgemeester ongeveer als volgt: Als vertegenwoordiger ven het wereld lijk gezag is het me een genoegen U hier allen welkom teheeten. U allen hebt zich herinnerd wat op dezen dag gebeurt, de verjaardag van onzen Koning n, niet iemand met den officieelen naam van hoofd van staat, maar als een spruit op Nederlandschen bodem gegroeid, stam mend van een oud Nederlandsch geslacht; eeuwen goed en bloed vergoten voor het wel en wee van het Nederlandsche volk. Walmeer we dat weten, vraag ik me af, of er nog Nederlanders zijn, wier hart niet klopt voor onze lieve Koningin. Ik betreur het, dat er zooveel schoolhoofden ziin, die de kinderen hebben teruggehouden. Ik kan er niets aan deen, maar ik vind het dood jammer, dat er zooveel kinderen rondloopen zonder feest. Ik kan het niet verzwijgen en protesteer tegen zulke handelingen. O. L. Heer heeft ons nu mooi weer ge geven en daar mogen we blij over zijn. Het is een jubeldag, een dag, waar de geheele- gemeente aan deel nemen. Viert prettig en blij feest. Leve de Ko ningin! Na het zingen van het Wilhelmus, v.erd door het nieuwe stadskwartier een rondgang gemaakt naar het soeelierrein aan dea Spaarnhovenweg, waar de kinderen op ver snaperingen werden onthaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1