3 Pater Borromaeus Yan welken kant? Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen spreekt. Stadsnieuws. Per kwartaal3.25 flfflKjl p,! fe Sj vooruitbetaling3.58 ff |f|s tjj§) (feaaB tjjjlrar ff f|jf Postrekening No. 5970. Woensdag I beptember 50ste Jaargang No. 16342 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Denkt om de Vergadering van hedenavond (St. Bavo 8.30) waar Vcegang voor ieden der Alg. R.K. Prop. Club en be langstellenden. Koninginnefeesten. Hoe gemoedelijk en hartelijk er in het Bavo-dorp te Haarlem feest werd gevierd, toont bovenstaande foto van het nummer hardloopen met kin derwagens. Het was de attractie van den middag. De wagens hebben maar twee wielen, wat moeite veroorzaakt om ze door het zand te krijgen. Agenda 2 September Koninginnedag en Koninginne- feesten. Tragisch. De ontvoering van twee meisjes. Jubileum. Personalia. in dit nummer. en Koninginnefeesten. Uit Schoten: een kijkje van de kinder-aubade. Koninginnefeesten. De athletiekfeesteu jte Bloeinendaal. - de 320 Meter - D. de Ronde wint op fraaie wijze hardloopen» Gelijk ook in Heemstede en het Bavodorp te Haarlem, was er te Bloe- mendaal een complete kermis bijna, gelijk bovenstaande foto aantoont. Gouden professiefeest. Een geheime distilleerderij ontdekt. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegfraphisch Weerbericht! Koninginnefeesten, In Heemstede werd o.m. een bloe mencorso gehouden, waarvan men hierboven een deelnemer ziet. De heer F. de Jonge. Koninginnefeesten. In het Noorder Buiten Spaarne gaf de Haarlemsche Reddingsürigade zwemfeesten. Hierboven: het gekleed duiken. !Uhhm »fi/! Dé abonnementsprijs bedraagt voor §H| A IJl®) ffl| m ®S® Haarlem en Agentschappen: 'm él gl |I fS £$0 BH ff Per week 0.25 ||M^|8 p| tA j S 3 1§||||PJB È-. Franco per post per kwartaal bij ffi Ijgfi pl S Hl mg h||8 H Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). IC COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën t:»-.schen den tekst, als ingezonden mededeeiHg 60 ct. per regel. Vraag- en aar.bod- advertentiën, 14 regt^s 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle ibonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofljflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorf7Cfl bij een ongeval met f ORO bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Eft bij -n breuk van t l ft f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 UUUU.va„ heide armen, beide beenen of beide oorfen1 I 3U. doodelijken afloop: 1 een voet of een oog: duim of wijsvinger OM. heen of arm; 1 VU. bij verlies v. een andere vinger. De herdenking van Koningin Wilhelmma's Verjaardag heeft weer eens aanleiding gege ven tot een demonstratie tegen het vorsten huis van sociaal-democratische zijde. De gemeenteraad van Goor, welk stadje in den heer W. van der Sluis een socialistischen burgemeester bezit, heeft n.m, met 6 tegen 4 stemmen besloten om op 31 Augustus niet, zooals tot nog toe gebruikelijk was, de vlag van het raadhuis uit te steken. Dat is op zichzelf geen nieuw evenement Men herinnert zich, dat dezelfde kwestie zich reeds eenige jaren voor den grooten oorlog in het „roode" Zaandam voordeed, toen daar de eerste socialistische burgemeester was opgetreden. Al heeft Goor dan ook de pri meur van het niet vlaggen; de gemeente is niet de eerste, welke op het denkbeeld ge komen is en sensatie kan het geval dit keer niet verwekken. Wat er in deze jongste anti-oranjebewe ging bijzonder is, is de rede, waarmee burge meester van der Sluis den raad adviseerde om te besluiten de vlag niet uit te steken. Hij lokte dit besluit uit, omdat hij het niet „democratisch" achtte zelf de vaderlandsche driekleur binnen te houden op den verjaar dag van het Staatshoofd. De raad moest daarvoor de verantwoordelijkheid op zich ne men. En de burgemeester had dan slechts te gehoorzamen i X^iar de meerderheid van den. raad in Goor socialistisch is, en de burgemeester dus te voren al bekend kon zijn met de uitspraak van de meerderheid, heeft zulk een spitsvon digheid al heel weinig beteekanis. Maar wel belangwekkend is te vernemen, hoe de heer van der Sluis zelf over dat vlaggen op Koninginnedag denkt. Hij zeide daarover het volgende: De Koningin, die verjaart, is het Nede^- landsche staatshoofd. Zij is dat geworden op volkomen wettige wijze. Zij regeert volkomen constitutioneel. Ieder zal dat erkennen, ook hij, d'e overigens aan 'n republikeinschen staatsvorm de voor keur geeft. Desondanks is de geestdrift van de socia listen voor het Nederiandsche staatshoofd niet groot, bij velen zelfs beneden het vries punt. Vraagt men, hoe dat te verklaren is, dan meen ik, dat de schuld moet worden gezocht bij hen, die het Koningshuis hebben misbruikt in hun propaganda tegen het socialisme. Dat is zoo geweest van het'oogenblik af, dat bet socialisme in Nederland naar voren kwam. Ik mag hier herinneren aan het refrein van het oude liedje! Domela moet zakjes plak ken, 'Leve Willem III. Ik denk hier o.a, aan 1903, toen de bestrij ders van het socialisme de Koningin de woorden in den mond legden: misdadige woe lingen, een uitdrukking, die gevoeld werd als onredelijk en die aan de geestdrift van het Koninklijk Huis niet bevorderlijk was. Ik moge hier herinneren aan de laatste dagen van 1918, toen zekere politieke partijen het staatshoofd meevoerden in haar propaganda tegen de moderne arbeidersbeweging. Men kan dit toejuichen of betreuren, maar het is nu eenmaal een feit, dat dergelijke gebeurtenissen tot gevolg hebben gehad, dat men een steeds groeiend volksdeel van het Koningshuis heeft verwijderd. Het is denkbaar, dat eenmaal de tijd komt, dat het Koninklijk Staatshoofd in Nederland kan worden gezien als staatshoofd en als staatshoofd alleen. Ik meen zelfs te hebben opgemerkt, dat de «ntwikkeling zich in deze richting beweegt. Zoodra dat het geval is, zal mijn advies lui den; steekt de vlag uit. Thans moet ik tot mijn leedwezen adviseeren; steekt ze niet uit. Dit is een merkwaardige verklaring. Deze socialist is dus niet principieel tegen het uit steken van de vlag op Koninginnedag, om dat hij als republikein geen hulde wil bren gen aan het koningschap. Neen, hij kan zich een ontwikkeling van dat koningschap in denken, dat ook de socialisten den Vorst of Vorstin eeren als Staatshoofd zonder meer en den tol van hun hulde betalen. Maar dan mag het koningschap niet misbruikt worden voor anti-socialistische propaganda, zooals b.v. in 1918, toen Troelstra poogde het roer van staat om te gooien, de Koningin tot af treden t« nopen en de republiek uit te roe pen. Er -waren, toen Nederiandsche burgers, die dat beletten en hun overwinning op de republikeinen vierden door het behouden staatshoofd te huldigen. Zie, zooiets ie onge oorloofd; dat is anti-socialistische propagan da. Wanneer wij, Oranjeklanten, dat achter wege willen laten, dan kan er wel eens een tijd komen, dat ook de socialisten de vlag uitsteken op 31 Augustus! Is het niet kostelijk? De heer van der Sluis riet zelfs een ontwikkeling in de richting van zijn wensch. Het benieuwt ons te ver nemen, van welkten kant de verandering komt. Toch zeker niet van den kant der roode onderwijzers, die geen middelen onbe prcefd laten, om de jeugd van het koning schap te vervreemden; die de kinderen af houden van het meevieren der Oranjefees ten, die hun spreekbuizen in de gemeentera den aansporen om in naam der „neutrale" school het uitdeelen van beeltenissen dei- Koningin te verbieden, enz. Is dat de rich ting, waarin wij moeten gaan, om den heer van der Sluis en de zijnen mee te krijgen om op 31 Augustus de vlag uit te steken van de openbare gebouwen, ook in gemeenten met een rooden gemeenteraad? Zeker, er laat zich een ontwikkeling den ken, waarbij het volk zóó in overschilligheid voor het vorstenhuis wordt# opgevoed, dat een nieuw November-stormpje voldoende is om van regeeringsvorm te veranderen en Wi- baut of Stenhuis tot president der Neder iandsche republiek uit te roepen. De roode burgemeesters, welke dan al heel spoedig met honderdtallen te vinden zullen zijn, zul len dan al licht willen meewerken om op 31 Augustus de vlag uit te steken ter viering van het feit, dat er geen Koninginnedag meer herdacht behoeft te worden. Is dit de rich ting, welke wij uit moeten, dan past de meer derheid van het Nederiandsche volk daar voor voorloopig nog en zullen wij goed doen de „neutrale" onderwijzers nog wat beter in de gaten te houden. Bedoelt de heer van der Sluis dit niet, dan zijn wij toch wel nieuwsgierig te vernemen van welken kant de verandering moet ko men, om het Koningschap in de oogen van het socialisme aannemelijk te maken. Sociëteit „St. Bavo" Kantoorbedienden half 9 uur. Vioolonderwijs 7 uur. Esperanto 8 uur. Bestuur Spoor en Tram 8 uur. Eerbied in God's Huis 8 uur. Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur. Bevolkingsbureau 8 uur. Metaalbewerkers 8uur. St, Jozef sgezellengebouw Jansstraat 59 Zelatricenvergadering half 9 uur, Groote- of St. Bavokcrk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Gem, Concertgebouw Revue Henri ter Hall 1926 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresfa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsburean van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Vj uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91/i12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 1J.671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boelfen van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2—3 uur. Donderdag van 1—2 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vm- eentiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERBAND, Centrale Post Telef. Z5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den buisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Het schijnt wel of Koninginne-verjaardag met stijgend algemeen meeleven in onze omgeving telken jare wordt gevierd. Zeker, door de eeuwen heen, is Konings. of Prin sen-verjaardag immer een nationale feest dag geweest, maar een jaar of vijftien gele den was, althans in Haarlem en in. de ••n- liggende dorpen, de viering mat. Er was weinig of niets te doen, het volk leefde niet mee. Thans is dat heel anders. In verschil lende gemeenten zijn goed functionneerende Koninginne-vereenigingen opgericht en, dank zij een programma, dat in hoofdzaak op straat of voor en door de kinderen wordt uitgevoerd, heerscht er een algemeene feestvreugde, die aan den 31sten Augustus iets kleurigs, iets feestelijks, iets nationaals geeft. Vroeger hebben wij wel eens het enthousiasme bewonderd, waarmede deze zuidelijke broederen en zusteren hun na tionale feestdagen weten te vieren. Wie gisteren hier toefde, zal met moeite eenig verschil in enthousiasme hebben kunnen ontwaren. Het was een nationaal feest, dat in gepaste vroolijkheid eenige onvermij delijke en nimmer te ontgane uitzonderingen daargelaten werd doorgebracht. voorbereidingen der Eerste H. Communie der kinderen. Ruim 17 jaar is Zuster Jeannette hier met vrucht werkzaam. Vóór dien tijd was Haav Eerw. werkzaam te Culemborg, Nijmegen, Zaandam. Zij kwam in November 1909 te De 19-jarige dochter van den heer Spreeuw te Hillegom, die verleden week Woensdag onder een auto geraakte, is he laas in de Mariastichting na een hevig lij den aan de gevolgen overleden. Voor de ouders zeker een zware slag. Betreffende de ontvoering van twee meisjes uit het gesticht „De Voorzienig heid" te Noordwijkerhout, kan nog nader worden medegedeeld, dat waarschijnlijk de moeder, vergezeld van een mannelijk per soon, de ontvoering gepleegd heeft. Vandaag herdacht de heer F. Janse zijn 40-jarig jubileum in dienst der Haarlem- sche Stoomverffabriek. Per auto werd hij hedenmorgen door den zoon van den directeur van zijn wo ning gehaald en naar het kantoor gebracht alwaar hij ontvangen werd door den direc teur, den fabriekschef en het personeel. De directeur, de heer K. F. H. Maas Czn., sprak de jubilaris in waardeerende woorden toe, roemde diens ijver, werklust en nauwgezetheid en bood hem een enve loppe met inhoud aan. Namens het personeel werd het woord gevoerd door een der vrienden van den jubilaris. Van het kantoorpersoneel ont ving hij een kap„stokkleed en een bloem stuk en van het fabriekspersonee! een stel gordijnen. Ook kreeg hij de medaille voor trouwen dienst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het verdere gedeelte van den dag had de jubilaris vrij. Voor het notarieel examen slaagde te 's-Gravenhage voor het 1ste deel, de heer F. Ch. Dupny, alhier. Verkeersongevallen in dc Hoofdstad. Een belangrijke daling merkbaar. Volle treinen, wegdircctie. De maatregelen der spoor- Bemiddeling bij Heemaf, Overeenstemming tusschen de organisaties, Engelsche marine-missie naar Griekenland ter instructie der Grieksche marine. De Kantonneesen hebben Woetsjang Hankau bezet. De Engelsche regeering overweegt zelf voorstellen te doen inzake het mijn-cor.ilict< Dc Azoren aardbeving. worden geteisterd door een Zie verder Laatste Nieuws? Overveen. Zuster Jeannette is hier dan ook algemeen bekend en zeer bemind. Een dames comité heeft zich gevormd uit oud-leerlin gen, om de jubilaresse op den jubeldag een cadeau aan te bieden. Ongetwijfeld zal hei hierin wel slagen, aangezien een dergelijk feest sinds de oprichting van de bijzondere meisjesschool hier in Overveen nog nimmei is voorgekomen. Ook de zelatrices der St. Josephvereeniging zitten niet stil en zullen alles doen, wat in hun vermogen is, om dit gouden feest van Zuster Jeannette zoo fees telijk mogelijk te vieren. De jubilaresse geniet tot heden toe een goede gezondheid en is voor haar leeftijd nog In Beverwijk, in IJmuiden, Bloemendaal, fflink; te hopen is, dat de goede God Haar- Haarlem, Schoten, Heemstede, Hillegom, welke plaatsen wij gisteren door toevallige omstandigheden passeerden, overal hing een feeststemming, overal werd het nationale feest gevierd. Dat juist valt in de laatste jaren zoo op. En wat vooral de feesten algemeen goed doen zijn, zijn de buurtvereenigingen, die op vele punten der st»id extra feesten organi- seeren en daardoor de vreugde plaatselijk nog zooveel verhoogen en veralgemeenen. Gelukkig is het denkbeeld van de Oranje verenigingen om in hoofdzaak program ma's samen te stellen, waarvan het heele volk profiteeren kan en waaraan liet kan meedoen, al is daarvan het gevolg dat zij aan groote eentonigheid en eenzijdigheid gaan lijden. Maar voor de feestviering is dat blijkbaar geen bezwaar. Den 12en September a.s. herdenkt de Eerw. Zuster Jeannette aan de Mariaschool te Overveen den dag, waarop Haar Eerw. vóór 50 jaar geleden werd geprofest in de Ortle van het Gezelschap Jezus Maria Joseph. Zuster Jeannette was bevoegd tot het ge ven van pianoles, waarin zij vele leerlingen tot in de hoogste klasse zag bevorderd. Ook werden den laatsten tijd de zanglessen aan haar zorgen toevertrouwd^ vooral bij de Eerw. nog lang in het leven moge sparen, zoodat nog menig leerlinge van hare groote gave moge profiteeren. In vereeniging met 3 kommiezen der be lastingen beeft de rijkspolitie een inval ge daan in het perceel van C. G, aan den Bic- zeweg te Santpoort. Reeds lang bestond het vermoeden, dat in deze omgeving jenever gestookt werd en na onderzoek kwam men tot de overtuiging, dat genoemd perceel voorzien moest zijn van een dislilleertoestel. Het was juist gezien en de rijksambtena ren vonden een volledig toestel van behoor lijke capiciteit. Het toestel werd in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt Ook bij een bewoner op den Rijksstraatweg onder Santpoort werd een inval gedaan, waar men wel bespeuren kon, dat een toe stel gebruikt was, vermoedelijk hetzelfde dat bij C. G. werd gevonden, wat te zien was aan de plaats waar het eens gestaan had, terwijl de sporen van het oliestoken ook nog te zien v.aren. Er was echter geen be wijs meer voor een of andere overtuiging, zoodat het dus bij de vangst in het perceel van C, G. bleef, OP HOL. Terwijl de landbouwerszoon G. v. B. te Vijfhuizen, aan het 'koren mennen was, ge raakte op den Spieringweg, juist over den Spoorwegoverweg, de ponderboom los en kwam tusschen de paarden terecht. De beesten vérschrokken hierdoor, werden schichtig en sloegen op hol met het ge volg, dat de wagen in de kant terecht kwam en omkantelde. v. B, wist zich te redden, maar het 9- jarigc zoontje van W. v. d. V., dat mede reed, kwam onder het voer terecht, v. B. wist evenwel het ventje heelhuids er onder vandaan te halen. Intusschen holden de paarden met een gedeelte van den wagen naar de woning toe en kwamen daar tot staan. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN, Dinsdag reed de bestelauto van den heer R. van Hoofddorp langs den Cru- quiusdijk. Bij den spoorweg-over^veg reed hij een tweetal jongens uit Haarlehy achter op. Of nu de auto niet ver genoeg uit haalde of wel dat de jongens niet genoeg uitweken, is niet bekend, maar de auto raakte een hengelstok, welke aan een fiets gebonden was, waardoor de jongen de macht over zijn fiets kwijt raakte en onder e auto terecht kwam. Nadat hij er onder vandaan gehaald was, klaagde hij over in wendige pijnen. Met den van R. werd hij naar zijn huis vervoerd. Van de fiets was niet veel meer over. Men meldt ons uit Castricum Maandag te ongeveer 7 uur sprong van een motorrijwiel de voorband. Het motorrijwiel sloeg over den kop, waardoor de berijder een persoon uit Haarlem van het rijwiel werd afgewor pen en aan den kant van den weg kwam te liggen. Het rijwiel lag aan de andere zijde van den weg. Met een hersenschudding werd den man opgenomen en vervoerd naar het ziekenhuis te Alkmaar. Als oorzaak is komen vast te staan dat de motorrijder reed met een vaart van circa 50 K.M. en plotseling de band van het voor wiel sprong. Stilslana. 765 uur v.m Barometetstsnd Licht op, De lantaarns moeten morgen Barometerstand, 9 uur v.m., 7.65 stHs'and. Medegedeeld door het Kon. Ned, Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 September. Hoogste Barometerstand 769.2 m.M, te Aberdeen. Laagste Barometerstand 742.8 m.M. te Vardoe. Verwachting: meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen; nevelig tot licht ol half bewolkt; droog weer, behbudens kans op onweer in het Z. Vooral in het N. koe ler. PROGRAMMA der H. O. V.-muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 2 September 1926. 'es avonds te 8 uur, onder leiding van Wil lem Knikker. L Ouverture „Die Meistersinger v. Nürnberg" R. Wagner. Eerste Rhapsodic F. Liszt. Ein Albumblatt R. Wagner. Fantaisie „Lohengrin" R. Wagner. II. „Les Preludes" F. Liszt. Ouverture „Tannhiiuser" R. Wagner. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Naar wij vernemen, blijft de toestand van den heer F. de Jonge, gemeente-ontvanger van Haarlem, die in het Diaconessenhuis verpleegd wordt, nog steeds dezelfde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1