LOTTGERING a mr verven J V erkeersoege vallen. KKinderen iBÖPUROL® Verkeersongevallen* m Als Uw Snippertjes van Koninginnedag Wethouder Klein ongesteld. P. L. M. Ketting. Henri Ter Hall's Revue 1926. Door een paard getrapt. Het ongeluk op de Loosbrechtsche plassen. Paard gevallen. Paard en wagen te water. Gevallen. Laf. S STOOM EN EN^Sl 1 Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 Berooving, Gouden echtpaar. De onvoorzichtige jeugd. Jubileum A. Weill. De brand te Vijfhuizen. De brand op het R. C. H.-terrein. JBk ZbS z'c^ bezeerd hebben gebruik dan dadelijk Pater Pe.trus Nielen O F.M. Nuts-Spaarbank te Haarlem. „St. Franciscus van Assisië". De pont over het Zuider Buiten Spaarne. Opening Scholen. Douchebaden. Personalia. Ned. Middernachtszending. Gevallen. Nogmaals „De Liefdebeurs". Kennisgeving Hinderwet. Personalia. Spuieii. „Weldadigheid naar Vermogen". J. H. de Bois. Statuten. Aangereden. Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia. Gevonden dieren en voorwerpen. VERKEER EN POSTERIJEN. Invoering van den 24 uurs tijd bij de Ned. Spoorwegen. Volle treinen. De Haarlemsche bereden politiemacht bestond gisteren uit 5 man, onder comman do van inspecteur v. Tongeren. Met de dronkenschap schijnt het noga! te zijn losgelcopen. Er zijn slechts vijf heeren naar het politiebureau gebracht, die te veel aan Bacchus geofferd hadden. Het politierapport vermeldt, dat in het Bavodorp en het Brongebouw geen onregel matigheden hebben plaats gevonden. Kantoren en fabrieken waren gisteren meestendeels gesloten, ook vele winkels, hadden een donkere etalage. Misschien kan dat voor een volgende gelegenheid anders. Een verlichte etalage staat zoo gezellig! In den toestand van den heer H. J. Klein, wethouder van Schoten, die reeds cenigen tijd ongesteld is, is een dusdanige wending gekomen dat zijn geneesheer hem een rustkuur heeft voorgeschreven. De heer Klein is thans naar het rustoord van Spoorwegpersoneel, te Vorden, vertrokken waar hij minstens zes weken zal moeten verblijven. In den ouderdom van bijna 53 jaar is te Heemstede, waar hij woonde, overleden de heer P. L. M. Ketting, in drukkerskringen een zeer bekende persoonlijkheid. Koninginnedag met heerlijk, warm weer en de groote zaal van het Concertgebouw tot in de hoeken gevuld met een kijk- en hoor-lustig publiek men moet de buiten gewone aantrekkingskracht van Ter Hall's Revuegezelschap kennen, om dat te kunnen verklaren. Ondanks de hooge temperatuur, die haar invloed, althans in 't begin van den avond, ook op de artiesten en zelfs op Buziau deed gelden, is er urenlang hartelijk gela chen om de malle en ook wel eens niet-malle grappen, die gespeeld, en genoten van de schitterende kleur-en-lijn-tooneelen, die ver toond werden. Het veeltallige publiek bleek dankbaar en voldaan, waar alle reden toe was. Misschien niet zóó sterk als in de vorige revue, leverde toch ook nu weer de prachtige clownerie van Buziau de hoofdschotel van dit allergezelligst souper, 't Meest hebben we hem bewonderd in het komische tafe reel op de Alpen, toen hij, met onnavolgbare mimiek, uit 'n leegen zak kersen, aalbes sen, perziken en pruimen snoepte. Wat wist hij, met 'n beetje komische overdrij ving, een niet-bestaande werkelijkheid te suggereeren Heerlijk was ook zijn imitatie van 'n aapjeskoetsier, waarbij, tusschen de dwaze grappen door, wel eens de fijnzinnige karakterspeler naar voren kwam. Naast Piet Kohier, die zeer aardig een Amerikaan- schen reiziger typeerde, en Roosje Kohier, die met zang, voordracht en kleedij de be koorlijke partij van het drietal-voor-het- scherm vormde, was ook nu weer aan Bu ziau het grootste deel van het succes der op voering te danken. Iedere revue van Ter Hall brengt iets nieuws. Gewoonlijk onderscheidt zich de eene van de andere door een overvloed van grappige of een weelde van prachtige too- neelen. Dezen keer was de schitterende aan kleeding weer opvallend, 't Is bijna ondoen lijk al die oog-bekorende tafereelen te noe men. 't Begon al met de zeer aardige donsjes en besloot de eerste acte met het fijne rood- en-zwart-tafereel. Toen volgden de kleurige papegaaien, de muziek-uitbeeldingen met het mooie ballet en de pakkende défileer- marsch. Bijzonder rijk was de finale der tweede acte met de zilveren, gouden en dia manten bruid, één flonkerend spel van licht en kleuren, verhoogd nog door muziek en zang. En van anderen aard en toch niet min der mooi was het slottafereel, waarin de drui- vencultuur van het Westland een oogver- rukkende uitbeelding vond. 't Spreekt vanzelf, dat de moderne radio overdrijving gehekeld werd, hetwelk in twee komische tafereelen gebeurde. Daarnaast kreeg de ernst zijn deel, nu eens niet in 'n pathetisch gestemd tooneeltje, maar door een hulde aan de kopstukken van het poli tieke levenSchaepman, De Savornin Loh- man en Troelstra en ten slotte aan H. M. de Koningin. Ook plaatselijke toestanden wer den humoristisch aangeduid, wat altijd succes heeft, ofschoon 't opmerkelijk was, dat er om den Haagschen houten ham zoo hartelijk, r®aar om de Haarlemsche mug zoo zuur-zoet gelachen werd 1 Ook nu weer kan van Ter Hall's Revue gezegd worden 't is prachtig, 't is leuk en.... 't is onberispelijk! Daarom raden we ieder aan, die een avondjprettig wil door brengen ga naar de Concertzaal deze week. U zult welvoldaan thuis komen De 5-jarige G. F., wonende Oudeweg 10b, werd gisteren door een in een weiland loo pend paard getrapt, waardoor hij een ern stige wonde achter het rechteroog opliep. De wonde werd door een agent van po litie verbonden, waarna het knaapje, door tusschenkomst van E. H. B. O., per auto naar het St. Elisabeth's gasthuis werd ver voerd. Men is er in geslaagd de identiteit vast te stellen van de personen, die Maandag op de Loosdrechtsche plassen zijn verdron ken. De jongeman bleek te zijn G. Kolk, afkomstig uit Bussum. De heer K. was als belastingambtenaar werkzaam te Haarlem. Hij zou Dinsdagavond van zijn vacantie, die hij bij zijn ouders te Bussum had doorgebracht, in Haarlem te- rugkeeren. In de Groote Houtstraat viel een paard, dat bespannen was voor een vleeschwagen. Het paard gleed uit op het pas besproeide asphalt, en bekwam een bloedende wonde. Bij de Melkbrug geraakte, doordat het paard achteruit liep, een paard en wagen beladen met ramen en deuren, in het Spaame. Met materiaal van den schipper J. werd bet paard op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De 11-jarige T. W. wilde op den Klever parkweg op 'n groentewagen khmmen. Hij gleed uit en kreeg een schaafwonde aan de knie. Een agent van politie verbond de wonde. De 17-iarige B. v. D. werd gisteren avond half twaalf in het Frederikspark door een onbekend gebleven persoon eensklaps op het hooid geslagen waardoor hi; bewusteloos op den grond viel. Een agent van politie en leden van E. II. B. O. hebben v. D. tot bewustzijn gebracht, waarna hij naar het St. Elisabethsgasthuis f? ijjBjjjK V O O R m «BlBillllliaillMIlllilliliSaBliilliifff.'ilgiiiafliiitiiiaiEaBiiiiiihiiiüiitiiiiiiitiiiiiniiiiiitiiiiHiiimHiita^ en vervolgens naar zijn woning werd ver voerd. Op den KI. Houtweg ontstond gister avond 9 uur een vechtpartij. Toen de po litie zich met het geval bemoeide b'eken de vechtenden daar niet van gediend. Ook het publiek viel de politie lastig zoo- dat een agent twee schoten in de lucht Jostte en een ander zijn sabel trok, zon der er gebruik van te maken. Een der vechtersbazen, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd naar het Poiltieposthuis aan de Iloutbrug gebracht Daar bleek bij in overspannen toestand te verkeeren, waarop hij naar zijn woning werd gebracht. Bij de politie is door iemand aangifte ge daan, dat men hem in een zekere gelegen heid hier ter stede beroofd had van een portefeuilte, inhoudende 950. Het geld is niet opgespoord kunnen worden. Of men nooit wijzer wordt Gisteren herdacht het echtpaar A. Groe- neveldWinters onder veel belangstelling den dag, waarop zijn gouden echtvereeni- ging intrad. Het woonhuis en de tuin aan den Kinderhuissingel zijn versierd met een eerepoort, 6 bloemenmasten door guirlandes aan elkaar verbonden, veel groen en ver der vlaggen, wimpels enz. enz., dat door de heeren A. Keur, B. Casseé en Hesseling vrijwillig was geschonken. De man is 70 jaar en was toen de Flaarl. Katoen Mij. gesloten werd juist 50 jaar bij deze Mij. verbonden, die dan ook als bewijs van erkentelijkheid aan het echtpaar een pensioen van 10heeft toegekend. Aan het echtpaar, dat in goede gezondheid ver keert, wordt Woensdag 8 Sept. a.s. een serenade gebracht. De twee oudjes wonen al 46 jaar op den Kinderhuissingel, waar door zij in hun omgeving zeer gezien zijn. Een enveloppe met inhoud wordt Vrijdag a.s. door de omwonenden aan het gouden echtpaar overhandigd, In de Witte Heerenstraat waren Maan dagmiddag twee jongens aan het spelen, waarbij de een een stuk hout naar den ander wilde gooien. Het hout geraakte echter in het wTiel van een passeerenden wielrijder, waardoor deze viel, het rijwiel werd beschadigd, De bekende bontwerkerij van den heer A. Weill bestaat vandaag 70 jaar. Zooals te voorzien was, is dit feest voor den eigenaar niet onopgemerkt voorbijgegaan. Reeds van morgen vroeg stroomden blij ken van belangstelling binnen en dat ging den geheelen dag zoo door.'Vrienden en be kenden, leveranciers en cliënten, lieten op de een of andere manier van hun medeleven blij ken. Een groot aantal bloemstukken ont ving de jubilaris, waaronder een zeer prach tig bloemstuk van het personeel, dat met en kele hartelijke woorden aangeboden werd. Ook ontelbare telegrammen, brieven, kaartjes e.d. kwamen in. Hedenmiddag zou van 25 uur receptie ge houden worden en ongetwijfeld zullen dan velen den jubilaris persoonlijk geluk komen wenschen, Aanrijding van twee auto's. Dinsdagmidag half zes had op den Bloe- mendaalscheweg, Fioek Julianaweg, een aanrijding plaats. De auto van den heer M. S, N. uit Haar lem kwam van den Julianaweg en ging links den Bloemendaalscheweg op, toen juist op dat oogenblik de auto van den heer M. H. uit Uitgeest, van Overveen in de richting Bloemendaal reed. Een aanrijding was on vermijdelijk. Een der inzittenden van den auto van den heer N., heeft daarbij zijn sleutelbeen ge kneusd. Door dr. Groenendijk werd hij verbonden, waarna hij per auto naar huis werd ver voerd. De beide auto's werden licht beschadigd en konden op eigen krachten huiswaarts keeren. Omtrent den brand bij den heer v. d. Hulst valt nog hét volgende mede te deelen: Was het gevaar Maandag omstreeks half vijf bezworen en werd toen begonnen den berg uiteen te gooien. Hiermede werd ge staakt toen de duisternis intrad. Intusschen bleef de motorspuit met drie brandweerlieden bij den brand, wat zeer gelukkig was, want in den nacht moest nog viermaal gespoten worden, want telkens kwamen cr weer verraderlijke vlammetjes te voorschijn. Gistermorgen werd het blusschingswerk voortgezet, onder leiding van den hoofd brandmeester, den heer Nieuwenhuizen van Halfweg. Men heeft de stuit hooi rondom geheel afgestoken, waarbij zeer dikwijls weer water moest worden gegeven. Omstreeks drie uur was men met het ge- heele werk gereed gekomen en was het ge vaar geweken, zoodat dc brandspuit kon in rukken, na juist 24 uur daar te zijn geweest. Gebleken is, dat aan hooibroei geenszins gedacht mag worden, want geen spoor is daarvan ontdekt. Het is wel een raadsel, wat wel de oorzaak van dezen brand is geweest. Niemand, voor zoover bekend, was op de werf geweest met een brandende sigaar of pijp. Bij den brand, die op het R. C. H.-ter rein plaats had, waarbij een gedeelte der tribune verbrandde, zijn een vijftig stoelen verbrand, welke de Oranjevereeniging in bruikleen had van het Patronaat uit de Tugclastraat te Schoten, Omtrent de oorzaak van den brand, valt nader te melden, dat aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. Vermoed wordt, dat een paar communistische heethoofden den boel in brand gestoken hebben, om door het verbranden der stoel de feestelijkheden i'i de war te sturen. Op 7 September a.s. zal Pater Petrus Nie len, O. F. M. den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar het kleed van Sint Franciscus ontving. Met vreugde mag de zilveren jubilaris op een kwart eeuw van Franciscaansch leven en werken terugzien. Want heerlijke vruch ten heeft zijn stoere en gestage werkzaam heid medegebracht. Na voleindiging zijner philosophische cn theologische studiën vertoefde Pater Nielen cenigen tijd te Nieuw-Niedorp, maar weldra werd hij verplaatst naar Weert, alwaar hij aan de redactie der Franciscaansche tijd schriften en het bureau der Derde Orde wera verbonden. Spoedig werd hem daarvan de leiding toevertrouwd en sinds 1916 zag hij zich bij elk kapittel als commissaris dei Derde Orde herbenoemd. Onder zijn commissariaat ontwikkelde zich deze godsdienstige organisatie steeds snel ler; allerwege werden nieuwe Tertiarissen, vereenigingen gesticht; vooral de jeugdactie boekte verblijdende successen, terwij! het Centraal Bureau der Derde Orde groote ac tiviteit ontplooide. Dc periodieken Sint Fran ciscus, De Tertiaris, Sint Antonius, Sint An- tonius-Almanak, Maandblad van Directeurei, der Derde Orde, bereikten onder zijn hoofd redacteurschap een ongekenden bloei. Intus schen vond de jubilaris nog tijd tot het ge ven van Cursussen, het houden van spreek beurten en alle soorten van zielzorgelijke!, arbeid. Vooral voor het middenstandsvraag- stuk interesseerde hij zich zeer. Hij wera adviseur van den Limburgschen Midden standsbond, adviseeerend lid van het hoofd- beestuur van den Ned. Middenstandsbono, geestelijk lid van het hoofdbestuur van San tos. Van zijn hand verschenen in bladen ei. periodieken talrijke bijdragen, alsook ver schillende werken, 't Meest bekend zijn wel de keurige boekjes: „Alles herstellen in Christus," In 1922 werd hij gekozen in het hoofdbe stuur der Nederlandsche Provincie der Min derbroeders; in 1925 werd hij benoemd toi Vicaris van het klooster te Weert. In dat zelfde jaar was hij door de Overheid te Rome aangesteld tot visitator van de Belgische Provincie der Minderbroeders. Na zulk een staat van dienst, zal het den jubilaris echlei zeker niet aan belangstelling ontbreken, maar in dit feestjaar van Sint Franciscus zullen vooral de Tertiarissen voor den jubi leerenden commissaris wel een extra-gebedje willen storten. Vergelijkend overzicht over Augustus 1926—1925. Aantal behandelde posten 9501 (v. j. 7670); Aantal inlagen 74*03 (v. j. 5806). Aantal terugbetalingen 2098 (v. j. 1864). Ingelegd f 318.965.01 (v. j. 299.572.93). Terugbetaald 287.836.99X' (v. j. 235390.34). Meer in gelegd 31.128.01 K (v. j. 64182.59). Aan tal nieuwe boekjes 246 (v. j. 186). Aantal afbet. boekjes 88 (v. j. 78). Spaarbusjes op 31 Aug. 1926 in omloop 1676. Geledigd in Augustus 1926 178 busjes met totaal 3715.07)4. Aantal in bewaring genomen boekjes op 31 Aug. 1926 397, De R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem, zal a.s. Donderdag halaf negen in het gebouw „St. Bavo", een ledenvergadering houden. In een aan de leden toegezonden circulaire, wekt het bestuur allen ernstig op, nu het propa- ganda-seizoen in aantocht is, deze verga dering te bezoeken, temeer, daar de nieuwe geestelijk adviseur, de WelEerw. Pater J. Dekker O.F.M., met de aideeling zal komen kennis maken. De agenda is zeer belangrijk. Vooral punten betreffende" de bespreking van de herdenking van het /«-Eeuwfeest van St. Franciscus en „Laat Uw kind geen kantoorbediende worden zijn zeer inte ressant. Naar vrij vernemen, zal de pont over het Zuider Buiten Spaarne, vermoedelijk in den loop van de volgende week in de vaart komen. NAAR DE MISSIE. Gister vertrokken naar de Missie van de Pretectuur van Padang de volgende Eerw. Zusters uit de Congregatie der Zusters Franciscanessen uit Bennebroek: Zuster Theophile (Hendrika A. M. van Geyn uit Amsterdam); Zuster Oswalda, Machtilda Cath. Ant. Willems uit Rotter dam) en Zuster Carola (Hendrica Cath. Schutte uit Meppel). Deze zusters zijn bestemd voor de Mis siestatic te Sawah-Loenta in West-SumaJ tra. Verleden jaar zijn de eerste Zusters van Bennebroek daar begonnen en heb ben ze reeds een school met talrijke Europeesche en Chineesche leerlingen. De scholen nos. 32 cn 33, in één gebouw vereenigd, in de Slachthuisbuurt, zijn Za terdagmiddag te twee uur officieel ge opend en zullen over enkele dagen in ge bruik worden genomen. De plechtigheid werd gehcuden in het groote moderne gymnastieklokaal en ge presideerd door den heer mr. A. Bruch, lo co-burgemeester en wethouder van onder wijs. Zij werd bijgewoond o,a, door de wet houders Heerkens Thijssen en Reinalda, talrijke gemeenteraadsleden, den heer G, II. Weustink, inspecteur van het L. O. in het district Haarlem; ir. Dumont, directeur cn ir. De Bordes architect van Openbare Werken; den hoer P. Kalbfleisch, referen daris, chef der afdceling onderwijs ter ge meente-secretarie en diens perscneel; voort het hoofd en onderwijzend personeel van de beide in het nieuwe gebouw geves tigde scholen en de ouders van de leerlin gen der hoogste klassen. De openingsrede werd uitgesproken door mr. Bruch. Deze schetste het streven naar schoon heid in onderwijs en opvoeding en wees er op, dat in dit verband ook de schoolgebou wen veel verbeterd zijn. Maar het beste gebouw en de voortref felijkste school, aldus besloot spr., zullen ten slotte slechts ten deele tot het ge- wenschte doel leiden, wanneer tusschen school en gezin de band ontbreekt. Ziet, het gemeentebestuur noodigde juist daar om voor deze officieele opening de ouders van de leerlingen der hoogste klasse van elke school uit, om daarmede aan te gev.en dat bij het. onderwijs en zijn vruchten in zoo groote mate de ouders betrokken zijn. Gij ouders, vertrouwt aan deze scholen uw kinderen, maar daarmede zijt ge van de sehoolopvoeding niet af. De verantwoor delijkheid voor de opvoeding uwer kinde ren, die naar Goddelijke ordinantie op u in de allereerste plaats rust, sluit in zich, dat ge met de school medeleeft, aan het schoolleven van uw kind uwe warme be langstelling wijdt, zijn verhalen van wat hij op school leerde en genoot niet met onverschilligheid bejegent. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Weustink, ook namens den hoofdinspecteur. Den heer Bruch toespre kende, wenschte spr. dezen van harte ge luk, omdat spr. wist dat de heer Bruch speciaal zeer blij zou zijn op dezen dag. Spr. gaf toe, dat hij in den aanvang wel eenige bezwaren bad tegen de plannen voor dezen schoolbouw, die hem wat lu xueus voorkwamen. Doch 'door den heer Bruch werd spr, bekeerd, door diens mo tief, dat deze nieuwe openbare scholen in elk geval van gelijke kwaliteit behoor den te zijn als zoovele bijzondere scholen. Daarmee kon spr. zich vólkernen vereeni gen .zoodat hij wel van harte den wethou der van onderwijs meende te mogen geluk- wenschen. Vervolgens sprak de heer Weustink de beide schoolhoofden, de heer enE. ten Brceke en E. Marema en het overige per soneel toe, en zeide zich overtuigd te houden dat het personeel volkomen zal slagen in zijn zoo moeilijke taak,' extra moeilijk, omdat zij leerlingen zullen krij gen van verschillende scholen, voor zij met hun eigen opvoedend werk kunnen be ginnen. Dan spraken nog de heeren Vincent Loosjes, ten Broeke, hoofd van school 32. Marema, hoofd van school 33, Dumont, di recteur van Openbare Werken en De Bor des, adjunct-dir, van O. W. Tenslotte bracht mr. Bruch dank aan het college van B. en W., den gemeenteraad en vcoral aan den heer Kalbfleisch en het overige personeel van de afdeeling onder wijs, waarna de plechtigheid gesloten en de thee rondgediend werd. Van deze gelegenheid om de school te bezichtigen is Zaterdagmiddag, direct na de olficieele opening een buitengewoon druk gebruik gemaakt, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR HAARLEM EN OM STREKEN. De agenda van de 44ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken welke gehouden wordt Dinsdag 7 September 1926, des namiddags te half 8 in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem, vermeldt 1. Notulen 2. Ingekomen stukken 3. Mededeelingen 4. Verslag van de(n) afge vaardigde^) naar a. de voordrachten over „Business Research" te Amsterdam, 12 Juli 1926 b. het Middenstandscongres te Bussem, 23 en 24 Juni 1926 c. „de Gesolei" te Dusseldorf, 12 tot 15 Augustus 1926 5. Goedkeuring verzonden brieven 1. aan de Commissie inzake Handelsbelemmeringen te 's-Gravenhage (schrijven 7 Aug. 1926) 2. aan den voorzitter van den Spoorwegraad, 2 brieven van 22 Juli en 28 Juli 1926, inzake ontwerp van wet, houdende nadere bepali- gen omtrent den accijns op den wijn 6. Subsidies 1. IJmuiden's bloei te IJmuiden voor 1926 2. Derde Intern. Congres voor Redding wezen en eerste hulp bij ongeluk ken te Amsterdam 3. Vereeniging Binnen- scheepvaart-Congres te Amsterdam voor 1926 4. Sciiippersvereeniging „Schutte- vaer" te Amsterdam voor 1926 5. Vereeni ging voor Actieve Handelspolitiek te Am sterdam 6. Veiligheids-Museum te Am sterdam voor 1927 7. Prae-advies Bureau, inzake het voorstel Hcoij, betreffende het instellen van een commissie tot onderzoek der Provinc.- en Gem. tarieven en belastin gen 8. Concept-schrijven bureau aan den heer voorzitter van den Octrooiraad te 's-Gra venhage, inzake wijzigingen octrooi- én merkenwet9. Concept-schrijven bureau aan den heer voorzitter van de Kleeding- commissie te 's-Gravenhage, inzake voorraa werkmansschoenen 10. Concept-schrijven bureau aan heeren burgemeester en wethou ders der gemeenten Haarlem, Schoten en Haarlemmerliede, inzake de voorziening van drinkwater aan binnenschippers aan het Noorder-Buiten Spaarne; 11. Concept-schrij ven aan heeren Burgemeester en wethouders der gemeente Haarlem, betreffende schuiten huis Roei- en Zeifyereeniging" 't Spaarne" 12. Concept-schrijven bureau aan,den raad der gemeente Haarlem, inzake zakelijke be lasting op het bedrijf13. Concept-schrij ven commissie Verkeer en Vervoer aan ver eeniging tot Behartiging van de Belangen van de Binnenlandsche Beurtvaart, inzake de inrichting van beurtvaartadressen 14. Rapport van de afd. Kleinbedrijf, inzake de ontduiking van de verordening op de winkelsluiting te Haarlem 15. Rondvraag 16. Besloten vergadering. In het douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn 'n de afg'eloopen week 730 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 354, in dat aan den Schotersingel 1188 en in dat aan het Hofdijkplein zijn 705 baden geno men. Bij beschikking van den Minister van. Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 27 Augustus, zijn voor het tijdvak van 1 Sep tember 1926 tot 1 September 1927, benoemd tot lecraar aan. de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer H. Utticn en A. J. van Deventer, beiden te Haarlem. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werk dagen van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uur, en des Zaterdags tot des na middags 1 uur, tot 13 September e.k. 's voormiddags ten 11 3/4 ure, ter gemeente secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is neder- gelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Bataafsche Import Maat schappij (v.h. N.V. „Aretylena") te 's Gra- venhage om vergunning tot oprichting van een benzine-bewaarplaats, maximum 200 Liter, in een kluis op de open plaats van het perceel aan het Fldraplein no. 25b. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werk dagen van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uur, en des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 13 September e.k. 's voormiddags ten 11 3/4 ure, ter gemeente secretarie (7e Afdfeeling) ter inzage is neder- gelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Bataafsche Import Maat schappij (v.h. N.V. „Acetylena") te 's-Gra venhage om vergunning tot oprichting van een benzineinstallatie met ondergrondsch reservoir en bovengrondsche aftapinrichting in- en bij het perceel aan het Plein no. 24. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te wetén, dat van heden op alle werk dagen van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uur, en des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 13 September e.k. 's voormiddags ten 11 3/4 ure, ter gemeente secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is neder- gelegd het ingekomen verzoekschrift met ae bijlagen van H. Wiardi een definitieve tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel aan de Gravinnesteeg no. 8 kad. sectie D no. 7649 gedeeltelijk, waarin drie electromotoren zullen worden geplaatst met een gezamenlijk vermogen van 12 P.K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen. De afdeeling Haarlem van de Ned. Mid dernachtzending Vereeniging, voorzitter en secretaris dier vereeniging Ds. C. J, van Paassen en de heer Hartendorf, heeft tot den Raad der gemeente Haarlem het ver zoek gericht, meer in het bijzonder voor het Consultatie-Bureau, voor het jaar 1927 en volgende iaren een subsidie van 500 te verkrijgen. In hun toelichting zeggen adressanten o. m, dat de afdeeling door middel van haar Consultatie-Bureau de belangen, van hon derden ongehuwde moeders en hare kinde ren geheel belangloos heeft behartigd en ge diend, Bij de hulpbrug over den Heerensingel, tegenover deRaamsteeg kwam Maandag de heer V., die aan toevallen lijdt, te vallen, Hij bekwam een wonde aan het hoofd. Per auto van Mathot werd hij naar het St, St. Eljsabtbsgasthuis vervoerd, waar hij ver" bonden werd. Daarna werd hij naar zijn woning gebracht. BRAND OP HET R. C. H.-TERREIN. Hedennacht omstreeks half 2 is door on bekende oorzaak brand ontstaan op een staantribune op het R. C. H.-terrein aan dei. Middenweg te Schoten. De commandant der Haarlemsche brand weer, de heer C. J, v. d. Broek, was spoedig ter plaatse, evenals de Schotensche brand weer. De tribune werd uit elkaar geslagen, waai- na het vuur met zand kon worden gedoofa. Door het spoedig ingrijpen der brandweei kon voorkomen worden, dat het vuur ovei- sloeg naar de groote tribune. SCHOOLBOUW VOOR BIJZONDER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare kennis dat de Raad der gemeente op 25 Augustus 1926 heeft besloten, de gevraagde medewer king te verleenen voor verandering der trap pen in de school voor gewoon lager onder wijs aan de Jansstraat 83, aldaar, en hiervoor ter beschikking heeft gesteld een bedrag van hoogstens f 1.060. dat, ingevolge artikel 76, 2e lid van ge noemde wet, ieder ingezetene of het school bestuur binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie in beroep kan komen dat gedurende dien termijn alle beschei den op deze beslissing betrekking hebbende, voor een ieder kosteloos ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e Afdeeling). I) Men schrijft ons: Vanaf 23 April 1926 tot en met 23 Juli 1926 heeft het bestuur van bovengenoemde onderafdeelint! van den R. K, Volksbond aan weduwen en weezen uitgekeerd 427. Vindt u het allen niet jammer, dat deze som geen 800 is geweest voor hetzelfde aantal weduwen, en weezen? Zoo ja, geef u dan toch op voor deze prachtig onderafdee- ling; hef is de mooiste. En.... de contribu tie is laag, zeer laag zelfs, en.... de uit- kceringen kunnen als u' allen wilt, hoog worden, want het bestuur werkt voor dit prachtige doel geheel belangloos, DE A. P, C. Wij ontvingen van de American Petro leum Company een tweetal boekjes; het een genaamd „Smering voor ieder duidelijk", waarin er naar gestreefd wordt voor den leek een duidelijke en bevattelijke uiteen zetting van smeringtechniek te geven en het tweede genaamd „Stop", waarin door den heer E. C, J. Staal, inspecteur bij de Amsterdamsche Verkeerspolitie op vlotte wijze de algemeene geldende verkeersvoor-^ schriften en gebruiken en bovendien af zonderlijk die betreffende Amsterdam, den Haag en Rotterdam worden beschreven. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, dat het verzoek van de American Petroleum Com- panay, gevestigd te VGrav-enhage, om ver gunning tot het oprichten van een onder- grondsche benzinéhewaarplaats tot een hoeveelheid vaena 6000 liter maximum met aftapinrichting in Het perceel, plaatselijk ge merkt en gelegen aan de Amsterdamsche- vaart No. 5 onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude door hen is ingewilligd. Te Utrecht is gestaagd voor het examen Fransch L. O., de heer B. C. Elskamp, alhier. ïn de onlangs gehouden ledenvergade ring der woningbouwvereeniging „Luctor et Emergo" zijn respectievelijk als secretaris en penningmeester gekozen de heeren A. Val- bracht en J. Minet, in de plaats van de hee ren Vos en Warning, die als zoodanig be dankt hadden. Maanda'gmogen was de waterma.hine te Spaarndam in werking, om de wateren om en in de gemeente op peil te brengen. In Juli is uitgegeven aan wekelijksche on dersteuning 529.55. In den kunsthandel van J. H. de Bois, Kruisweg 68, wordt gedurende de maand September een expositie gehouden van het laatste graphische werk (na 1920) door Kathe Kollwitz. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Haarlemsche Melkinrichting „De Sier- kan," alhier. Maandagmiddag ongeveer 5 uur reed met een aardig vaartje de luxe bestelauto van den*heer S. op een stilstaande in reparatie zijnden auto, waaronder een man werkte, voor de garage van den heer K. op den Wa genweg. De schok kwam zóó aan, dat het voorgedeelte van den luxen bestelauto van voren erg gehavend en de lichten verbrijzeld werden. Hij was vlak bij den reparateur. Dat viel dus nog mede. Er hadden geen persoon lijke ongevallen plaats. Bovengenoemd genootschap houdt zijn 96ste algemeene vergadering in Restaurant „Brinkmann'1 op de Groote Markt op Vrijdag 2 en Zaterdag 4 September a.s. E. Hessels, Bloemhofstr. 5, armband; J. Punk, Vrouwehekstr. 76, autokap met ruiten; Politiebureau, Smedestr., bewijs van Nederlanderschap; J. v. Mierlo, Harmen- jandsstr. 41, breukband; J. Kuipers, Kruis weg 35, bankbillet; G. ten Dam, Adr. Loos- jesstr. 17, bal; B. de Vries, Zuiderstr. 25, R.K. beeldje in étui; A. de Baas, Busken Huetstr. 38, ceintuur; Politiebureau, Smedestr. front; C. Kammeijer, Bilitonstr. 39 Schoten, zwarte hond; Etty, v. Eedenplein 9, zwarte hond Fauna; A. v. Meeuwen, Kleverparkweg 44, hondenhalsband met penning; P. Prinsen, v. Berensteynstr. 32, regenjas; B. v. Leeuwen, Amsterdamschevaart 26, regenjas; Weger, Doelstr. 26, zw. witte poes Fauna; P. v. Baak, Groot Heiligland 7, idem idem; Th. Bartels, Baljuwslaan. 14, motormutsG. Kaasenbrood, Zuid Brouwersstr. 19, kinder muts en damesmantelJ. de Vries, Kruis- tochtstr. 49, paraplu W. Wijkhuizen, Kin derhuissingel 62f, portefeuille met inhoud A. v. d. Mark, Voorzorgstr. 40, damespor- temonnaie met inhoud C. Meijerink, Frans Halsstraat 9, rijwielbelastingplaatje A. Ko- nings, Vrouwenhekstr. 40, idem J. Ren- sen, Korte Begijnestr, 13, idem H. A. Hurk- man, Lange Lakenstr. 13, idem Politie bureau, Smedestr. rijwielpomp H. Wesse- iag, v. Oorschotstr. 6, zegelring P. Bel- narts, Hier. v. Alphenstr. 21, rijwielbelasting- merk Wisbrun Liffmann, Anegang 2, Lips' sleutelde Boer, Voorhelmplein 19zw., sjaalJ. de Jong, Zoetestr. lrood, idem B, Wassenaar, Baljuwslaan lrood, sierspeld L. Lemmers, Rustenburgerlaan 35, kinder- taschje C. v. Herwerden, Jansweg 25rood, damestaschje met inhoud Puitwelde, Pres, Steijnstr. 71rood, broodzak. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is in voering van den 24-uurs tijd in overweging. Deze tijdrekening bestaat, zooals men weet, reeds sedert lang in België en Frankrijk, ook Duitschland is er kort geleden toe over gegaan. Vaü de Engelsche spoorwegen heeft de directie van de Nederlandsche Spoor wegen het voorstel tot invoering ontvangen. Men stelt Zich voor, dat met de thans veel vuldig voorkomende vergissingen de 24-uurs lijd gemakkelijker zal zijn voor het publiek tusschen ochtend- en avondtreinen uit de wereld zal helpen. (Centr.) DE MAATREGELEN DER SPOORWEG DIRECTIE. „Op dagen van overdruk verkeer zooals thans des Zaterdags moet vertraging be streden worden, o.a. door niet te spoedig over te gaan tot vertraging gevende trein- versterking en door in geen geval tot over belasting van treinen te besluiten. Op deze dagen moet niet tot onvoorziene treinver- sterkingen worden overgegaan, indien daar door belangrijke vertraging zou ontstaan desnoods zal een aantal reizigers met staan plaatsen genoegen moeten nemen, terwijl zoo noodig kan worden overwogen eenige reizigers tot een volgenden trein achter te houden." Aldus een dienstorder aan de stations chefs van de Nederlandsche Spoorwegen, die wij dezer dagen hebben gepubliceerd. Naar aanleiding van dezen dienstorder heeft de heer ir. H. E. Verschoor, hoofd ingenieur, chef van de Beweging der Neder landsche Spoorwegen, met wien de N. R. Ct. er over gesproken heeft, uitdrukkelijk verzekerd, dat het allerminst de bedoeling van de Spoorwegen is, lichtvaardig met de belangen van het reizend publiek om te gaan. De Nederlandsche Spoorwegen zijn verplicht iederen reiziger, die op tijd aan een trein is, behoorlijk te vervoeren en zullen zich daaraan ook niet onttrekken. Hun stre ven is niet de treinen zooveel mogelijk vol te stoppen, onverschillig of een aantal passa giers geen zitplaats heeft en allerminst is het de bedoeling passagiers achter te houden om het aanhaken van een reserve-wagen uit te sparen. Maar de heer Verschooferkende, dat de redactie van de order niet gelukkig is en door het publiek verkeerd begrepen kan worden. De order was dan ook eigenlijk niet voor het publiek maar voor den inter nen dienst bestemd. Deze heeft de bedoeling ervan v¥l gevat. De dienstorder ziet zeer bepaaldelijk op uitzonderingsgevallen. Het is op het oogen blik een verbazend drukke tijd. Iedereen reist. Vcoral op Zaterdag is er een enorm vervoer en dit komt uit den aard der zaak op eenige hoofdstations samen. Door de ta riefsverlaging reizen er naar men mag aan nemen 15 pCt. meer menschen dan in Juli en Augustus van verleden jaar. Nu kan het voorkomen, dat op een station een aantal rezigers niet in een gereedstaan- den trein kan of (omdat cr geen zitplaatsen zijn) wil. Heeft men reservemateriaal bij de hand, dan is in zoo'n geval versterking van den trefn de aangewezen weg, tenzij de trein overbelast zou worden, d.w.z. meer dan 60 assen zou gaan tellen. In dat geval het staat in de dienstorder, moet uitbreiding van den trein, onder alle omstandigheden vermeden worden, een veiligheidsvoorschrift. Het andere geval, waarop de dienstorder doelt, is dat men den trein alleen kan ver sterken met zeer ingewikkelde rangeer manoeuvres. Men stelle zich den toestand op een station als Utrecht voer op een uur dat alle perron- sporen bezet zijn. Moet men op zoo'n oogen blik wagons gaan aanhaken, dan krijgt men allerlei complicaties, die zeer tijdroovend zijn niet alleen voor den trein in kwestie maar vaak ook voor andere treinen, die niet kunnen aankomen of vertrekken. Groot oponthoud in de heele dienstregeling kan hiervan het gevolg zijn. Gelukkig zijn de meeste stati onschefs practische menschen en weten zij in zulke gevallen meestal wel raad te schaf fen. Er zijn echter ook ambtenaren, die meer „bureaucratisch" aangelegd zijn. Tot deze is de dienstorder eigenlijk gericht. Een stations chef moet niet twintig minuten een trein op houden om er wagons aan te haken als ei binnen dien tijd een aextra-volgtrein of een in de dienstregeling voorkomende .gewone trein rijdt. In zoo'n geval moet hij het aan durven reizigers achter te houden. De men schen, die in den trein zitten, hebben daat belang bij, en degenen, die niet mee kunnen, worden er niet minder van. Anders toch moeten zij ook wachten eer de (versterkte) trein vertrekt. Het is even lang als het breed is. Natuurlijk is het niet de bedoeling, dat men reizigers achterhoudt wannéér het ver schil tusschen twee treipen groot is. Maar dat is op de hoofdstations in de maanden Juli en Augustus waarvoor de order fei telijk bedoeld is in den regel niet het geval. Op de groote lijnen loopen er dan geregeld volgtreinen. Het is tot nu toe niet gebleken, dat er tengevolge van de order, die nu on geveer drie weken oud is, één passagiers is moeten blijven. Wel is het gebeurd, dat men reizigers niet heeft kunnen meenemen met een trein, die vooraf moest gaan aan dien waarmee zij hadden willen reizen, maar door belangrijke vertraging op het vertrekuur van den laatstgenoemden vertrok. In zoo'n geval kan men niet r.og meer vertraging gaan veroorzaken, en is het, volgens het inzicht van den heer Verschoor, alleszins redelijk de betrokkenen naar den trein te verwijzen, waarmee zij oorspronkelijk had den willen reizen. Maar dit is, zooals men wel inziet, een heel andere kwestie. De be wuste dienstorder is, volgens de meening van den genoemden ambtenaar, niet tegen het belang/omdat hij uitgevaardigd is tot hand having van den geregelden dienst, waarbij alle reizigers gebaat zijn. Ook de minister van Waterstaat heeft over het nieuwe voorschrift inlichtingen in gewonnen. Hem wordt in denzelfden geest; als bovenstaand geantwoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2