De Koninginnefeesten te Haarlem. NIEUWE Tweede Blad HAARC. COURANT Woensdag 1 September Zwemwedstrijden in het Noorder-Buiten-Spaarne. meester afwezig was, met groot genoegen aan Het Bestuur sprak hare bizondere dank uit In dezelfde opgewekte stemming van des ■morgens zijn de feestelijkheden des mid dags voortgezet. Des Middags. Des middags concentreerde zich de groot ste drukte in den Hout en de binnenstad. Vooral op en om de Groote Markt was het soms zoo druk, dat men slechts schuifelend kon voortkomen. Op verderen afstand van de plaatsen waar concert gegeven werd, was de drukte iets minder. Daar liepen groep jes kinderen, met vlaggetjes en gekleurde mutsen, in optocht door de straten, onder het zingen van de traditioneele liedjes, die begeleid werden door de harmonieuze mu ziek der schelle toeters. Overal waar maar een draaiorgel zijn populaire deuntjes ten beste gaf, stonden luisteraars en maakten kleine meisjes een dansje. Vooral als de or- gellicden zich hadden verkleed of op een of andere manier waren toegetakeld, hadden zij de onverdeelde belangstelling der jeugd; Hier en daar stond het publiek geinteres- seerd tekijken naar de evoluties van een, amateur-boeienkoning. Anderen gaven hun belangstelling aan acrobaten en equilibris ten. die op Koninginnedag een onbeperkt genoegen niet gestoord werd. Publiek was er, ondanks de feesten in de stad, zeer veel en door zijn applaus bewees 't wel dat het de H. O. V. op prijs stelt. Een prograiAa vol afwisseling was 't, wat uitgevoerd wefd, n.l. de volgende nummers: Volksliederen; Feestmarsch van A. de Goede; marche de „La reine de Saba", van Ch. Gounod; Ouverture „La Secret de la Reine", van A. Thomas; Fantasie de l'ope- ra „Carmen", van G. Bizet, Ouverture. „Die Lustige Weiber von Windsor", van D. Nf- colai; „Fête de Charite", suite van Ch. Le- cocp en Fantasia dell'opera „Aida", van G. Verdi. Onder de uitvoering was het, zooals men dat noemt „binnen de touwen" muisstil, een enkele maal gestoord door de claxon van een voorbijsnorrende auto of een luide kreet van een of ander luidruchtig feestvieren- Het feit, dat men in zulk een groot aantal het concert bijwoonde, want het auditorium telde vele honderden personen, bewees wel, dat men eenige uren muziekgenot waardeert. De Groote Markt was 's middags het top punt yan belangstelling. Voller kon 't er al moeilijk zijn; auto's konden zich niet dan met zeer veel stuurmanskunst van den chauffeur vrijgeleide hebben, en niet, zooals op an- door de dichte menigte heenwringen en wie dere dagen, voortdurend hun toeren moe ten afbreken, als de pet van een politie agent zichtbaar wordt. En al zijn hun toe ren niet in booge mate verbazingwekkend, het publiek betaalt gereedelijk zijn tol van bewondering, ook in klinkende munt Op openbare feestdagen als Koninginnedag is men. goedgeefsch voor zich zelf en voor anderen. In tegenstelling met andere jaren waren deze kunstenmakers niet zeer talrijk; slechts een enkele werd hier en daar ge zien. Daarentegen^ waren er vele zangers. In vele straten stonden zij bijna op iederen hoek; ook zij trokken overal publiek en maakten blijkbaar een goeden dag. In de Kleine Houtstraat zagen wij een man met een aapje; het beestje klom met wonderlijke vlugheid tegen de huizen op, althans als er kiiklustigen aan vensters en op balcons wa ren; het ontvangen geld werd 'trouw bij zijn meester gedeponeerd. Een groot succes had de muzikale omgang. De twee muziekkorpsen, die al musiceerend door de straten trokken en nu en dan halt maakten, werden op hun tocht vergezeld door een groote schare, waarvan kinderen weer de meerderheid vormden. Hoe later het werd, hoe grooter de feest vierende menigte in de straten werd, zoodat het wel scheen of velen een geheelen dag het nationale feest in de open lucht vierden. HET ORGELCONCERT. Terwille van een D-dur praeludium van Bach, een .1 occata van Hendrik Andries- ser. en een Scbubert-lied, mocht mijnent wege vele malen per jaar de vereeniging „Koninginnedag een orgelconcert uit schrijven: ik zou er gewis goede herinne ringen van wegdragen, 't Ware dan ech ter zaak, deze groote indrukken niet te ..vervagen of grootelijks weg te doezelen door zorgvuldig alles te vermijden op het programma, wat is aangesleept, omdat het eenigszins met het vorstenhuis in verband slaat, of schijnt te staan. Van dit laatste was er al een heel ongelukkig voorbeeld, waar de dichter fen een van 't zuiverste water!) de uitverkorene zijns harten prijst en de strofe besluit met ,,'t is een princes geboren". Van de eerstbedoelde soort (de opzette, -ijk vervaardigde vorstelijkhuis-poëzie) IW'erd de goedbedoelde tekst voorzien van een melodie, door een vorig geslacht ge zongen onder den schoorsteen, schortje uitgespreid, om pepernoten op te vangen. Zie, dat moest niet zijn. Voor al wat waar lijk groot is, vindt de dichter zijn taal, de toonkunstenaar zijn klanken. Afgaand op zoo n huisbakken melodie en zoo'n ge knutsel van woorden, zou men de conclu sie willen maken, dat er bij de viering van Koninginnedag^ veel is aan te wijzen dat wordt opgedischt onder de bemerking: ..nou ja, hoe zul jé 't anders doen! Pogingen worden af en toe gedaan om iets te schrijven. Maar inlusschen zijn de joude Valerius-liederen niet vergeten en ijVormen zij niet het sleqjrtste deel van het [programma. Dat die oude zangen niet „ge maakt zijn, bleek alweer uit hot contrast: (Wilhelmus Wien Neerlandsch bloed. En ik had het incidentje aan 't eind van het concert, toen een eenzame zanger de slot strofe van t laatste lied. opzette en één, twee en meerderen en ook de organist Kern volgden tot ten slotte, spontaan door alle aanwezigen dit lied werd ten einde /gevoerd, gaarne gezien bij het aloude Wil helmus. Zoon onverwacht gebeuren maakt een fiets bereed, deed beter maar af te stap pen en te gaan loopen, want fietsen behoorde tot de onmogelijkheden. Gillende toeters, schreeuwende venters, autogetoeter, belgerinkel, uitgelaten juich kreten van jongens en meisjes, dat alles bij elkaar vormde één. reusachtige mengelmoes van klanken en geluiden, waarbij „Harmonie- Crescendo moest concerteeren in de tent, die men inderhaast des morgens nog in el kaar had gezet.. Maar „Harmonie-Crescen do weerde zich onder de bekwame leiding van den heer Hofmeester kranig en de on vermoeide muzikanten hebben met bun fraai spel zeker niet weinig aan de feeststemming hijgedragen. „Harmonie-Crescendo" had een uitgebreid programma. De Marsch Nobel, van Eugene Rap, werd door den componist zelf gedirigeerd. Verder werden uitgevoerd: Ouverture „Si j'étais roi", van Adam; Soiree d été, wals van Waldteu- fcl; Suite ballet, van Popy; Ouverture La fête proven<;ale, van Popy; Heinzelmannchens, Wachtparade, van Noack; Columbine, grande vals van v. Bergen en Le Cid, balletmuziek van Massenet. Den geheelen middag was 't op de Groote Markt één fleurig festijnen dat vooral het jeugdig publiek zich niet al te rustig hield, kon men al heel slecht kwalijk nemen, want nietwaar: ,,'t Is maar éénmaal in 't jaar Ko ninginnedag!" Een succesmiddag voor de Haarlemsche Reddingsbrigade, De zwemwedstrijden in het Noorder Bui- ten-Spaarne zijn gistermiddag weer een waar succes geweest voor de Haarlemsche Reddingsbrigade. Nu werkte ook ditmaal vrijwel alles mee. Om te beginnen heerlijk zomerweer, lekker water wel is waar klaagden de deelnemers over den brakken smaak, maar de temperatuur was fijn een uitstekende regeling, veel deelnemers en een talrijk publiek langs den Spaarne-oever, zoowel als op de „Brigade-boot". „De Brigade-boot1 was een der booten van Bus, waarmede de deelnemers en pu bliek naar de Haarlemsche Jachtclub waren gevaren, om het waterfeest te vieren. Ongeveer halftwee vertrok deze boot van het Binnen-Spaarne tegenover de Kaas markt, Een goede Jazz-band onder leiding van den heer Rohlfs zorgde er voor dat het een gezellig watertochtje werd voor de ial- rijke varenden. Voor men echter het Noor- der-Spaame bereikte, had nog een tragisch voorval plaats. Het gebeurde op de Catha- rijmebrug (Koudenhoorn), Ten aanschouwe van een talrijk publiek stond op die brug een minnekoozend paartje. Doch dit was het tragische niet. Dit kwam pas, toen de boot de brug gepasseerd was. Hoe het kwam, weten we niet, maar plots scheen ze genoeg van hem te hebben en blijkbaar van zich zelf ook, want zij (me juffrouw Beths) tippelde naar de leuning van de brug, klom er over en sprong in het Spaarne, Hij (de heer Zwart) stond eenige oogenblikken raar te kijken en meenda ook zijn liefde het best te kunnen koelen door ook maar van de brug te springen. Geluk kig had men van de brigadeboot alles ge zien en twee leden der Reddingsbrigade sprongen vlug over boord om de drenkelin gen te redden. U zult, hopen wij van dit tragisch voorval kort voot' tijd nog niet wist of De Bruyn, dan wel C. Vrugt zou zegevieren. Na de start maakte Vrugt zich met een kort uitgevoerde Spaansche slag van het peleton los. Ook Vrugt ging spoedig van slag veranderen en bleef met den schoolslag zijn voorsprong behouden. Na het keerpunt kwam De Bruyn met zijn lange trugeon- slag opzetten en liep op Vrugt in. Toen De Bruyn hem bijlna bereikt had, wilde Vrugt de zijslag aanwenden, doch maar heel kort, met de schoolslag won hij de race met 2 3/5 sec. verschil in 13 min. 18 2/5 sec. De volledige uitslagen luiden: 250 M. gekleed zwemmen voor dames: 1. Greta van Galen, 6 min. 491/5 sec.; 2. Greta van Norden, 6 min. 53 4/5 sec.; 3. Annie Mens 7 min. 39 4/5 sec. 300 M. gekleed zwemmen voor heeren; 1. S. v, d. Meer, 7 min. 17 sec.; 2. L. Bongers, 8 min. 4 sec.; 3. J. Wapstra, 8 min. 18 sec. 75 M gekleed zwemmen, waarvan 25 M. met gekleeden drenkeling (politie-nummer): 1. P. A. Zonneveld 2 min. 24 3/5 se.c; 2. B. Tenbroek, 2 min. 30 sec.; 3. Insp. Verschoor, 3 min. 2 sec. 50 M. gekleed zwemmen, waarvan 50 M. met drenkeling in zwemcostuum voor hee ren: 1. M. Paardebek, 1 min. 25 sec.; 2. Th. Koningsbrugge, 1 min, 31 2/5 sec.; 3. G. Wille 1 min. 39 sec. 50 M. gekleed zwemmen voor dames; 1. A, v. d. Pol, 13 min. 18 3/5 sec.; 2. S. de Vries, 13 min, 31 3/5 sec.; 3, A. Perry-Meyer, 14 min. 40 sec. 100 M. gekleed zwemmen voor Politie ambtenaren; Groep A.: 1. J. van Huis in 2 min. 44 sec.; 2. P. Zonneveld in 2 min. 56 sec. Groep B.: 1. K. Goris in 3 min. 23 sec.; 2. J. Jongkind in 3 min. 40 sec. 600 M, gekleed zwemmen voor heeren: 1. C. H. Vrugt, 13 min. 18 2/5 sec.; 2. A. H. de Bruyn Jr., 13 min. 21 sec.; 3. J. Geerts, 14 min. 11 3/5 sec. De heer Meyerink deelde in het clubhuis der Haarlemsche Jachtclub na afloop de prij zen, uit, waarna men zich weer inscheepte en ongeveer half zes weer bij de Kaasmarkt ,li« T ->L j niet geschrokken zijn en begrepen hebben altijd een schoone vertooning, zoo althans dat dit een propaganda-scène was. de gedachte aan een vooraf gemaakte afspraak zich niet te sterk bij ons op dringt. Solistisch beijverden zich nog Mej. C. Cs.stendijk en de alom bekende en gevierde 'baryton Thom Dencys cm het program- jflna afwisseling te geven. De koptonen der „zangeres winnen het verre van haar me dium, dat zwak en somwijlen kleurloos is, althans in de geweldige ruimte, waar zij haar liederen zong. Die acoustiek speelde 'ook bijwijlen den geroutineerden concert ganger parten, als hij pianissimo's zong, die alleen door hem zelf werden verstaan Den organist zou ik in overweging willen geven, hij den opzet van Schubert's „lm Ahendrot" de tekst uit te laten, wijl de [zanger die rein diatonisch zingt, in voort durend conflict leeft met den orgeltoon. ÏBij de klavierzetting merkt men zoo dit 'euvel niet; nu was 't alsof Deneys te laag zong, wat toch in werkelijkheid niet het geval was. Den organist mogen wij huldigen om zijn prachtig in kleur gezette Toccata van jHendrik Andriessen, Deze week speelde look Anton van der Horst ditzelfde werk, in andere tinten, vooral den opzet hield hij «oberder. Robert liet het middendeel meer contrasteeren en het gebruik der vox hu- mana is hier zeer op zijn plaats. Robert ;trekt uitnemend partij van het klankver mogen van ons aloude orgel en hij speelt (dit werk opmerkelijk virtuoos en met blijkbare overgave. DE CONCERTEN IN DE STAD. Wie van muziek hield, heeft des middags jyolop kunnen genieten. Het bestuur van „Ko ninginnedag" had, evenals andere jaren, daar voor gezorgd en heel den middag was 't als ft ware één groot muziekfeest. Twee beken de muziekvereenigmgen, onze H. O'. V. en „Harmonie-Crescendo" hadden zich weder bereid verklaard om de overtalrijke Konin- ginnedagvierders eens echt te laten genie ten en dat men dat loffelijk streven op prijs Stelde was licht te begrijpen, wanneer men slechts naar het aantal toehoorders keek. Zoowel de H. O. V. als Harmonie-Cres cendo hadden niet over belangstelling te klagen. Rondom de tent in den Hout, waar de Haarlemsche Orkestvereeniging concerteerde was 't rustig. Vér van al het drukke stads gewoel was het hier een onverdeeld genot naar het fraai programma te luisteren en de politie zorgde er wel voor, dat dit onverdeeld Toen de boot bij de Jachthaven aankwam, was er reeds veel publiek aanwezig. Van de aanwezigen noemen we o.m. de heeren Warnier, inspecteur van de Lichame lijke Opvoeding, E. II. Tenckinck, commis saris van politie, dr. Konijnenburg, dr. Mau- ritz, kolonel C. W. Visser en de heer Bier- lee, voorzitter van de Amsterdamsche bri gade. Als jury-leden fungeerden de« heeren dr. W. E. Merens, A. J. Meijerink, Th. PelteVi- burg en G. J. P. Verschoor, Starter was de heer D. van Leersum en baancommissarissen de heeren D. N. H. Haase en J. Kemper. Het programma ving aan met een wed strijd over 250 M. gekleed zwemmen voor dames. In dit nummer startte de elfjarige Hermientje Haase. Nu kan men van oordeel zijn dat zoo'n wedstrijd voor iemand van dien leeftijd te zwaar is, een feit is het dat Hermientje als derde arriveerde. Greta van Galen, die met Greta van Norden spoedig een flinken voorsprong had, won dit num mer in 6 min, 49 1/5 sec. Twee dames gaven na de halve baan afgelegd te hebben, den strijd op, In het nummer 300 M, gekleed zwemmen voor heeren, toonde Sietske van der Meer zich ook thuis te voelen. Na een korte crawl, die spoedig in schoolslag over ging, nam hij met Bongers de leiding, doch tikte 47 sec. eerder aan dan deze. Het nationaal politie-nummer kon geen doorgang vinden, daar de Amsterdammers in verband met de Koninginnefeesten geen vrij hadden om te kunnen starten. Wel kregen we twee nummers uitsluitend voor politie-personeel. Het eerste (50 M., waar van 25 M. met gekleeden drenkeling) was voor den heer Zonneveld in 2 min. 24 3/5 sec. In het andere nummer (100 M. gekleed zwemmen) zegevierden in de eerste ploeg de heeren Van Huis en Hendriks en in de tweede ploeg de heeren Goris en Jonkind. Verder bevatte het programma nog een nummer 500 M, gekleed voor dames en 600 M. gekleed voor heeren. C. Vrugt. eerst aankomende in de 600 M. race, wist zelfs korteren tijd te maken dan mejuffrouw A. v. d. Pol, die 500 M. moest trekken. De dames-wedstrijd werd met een fraaie eindspurt door mej. v. d, Pol gewonnen (13 min. 18 3/5 sec.). Mej. De Vries was een goede tweede, terwijl mevr, Perry-Meyer, die de terugbaan op haar rug zwom en zoo doende slecht baan hield derde was. De heeren-wedstrijd was ongetwijfeld de spannendste van den middag, daar men tot 's Avonds In de stad. Na 5 uur, toen de concerten op de Groote Markt en in den Hout geëindigd waren, be gon de drukte in de stad wat te luwen. Jeugdige pretmakers bleven nog een poosje aan den gang, maar ook zij verdwenen ten slotte. Omstreeks half acht, acht uur echter be gon het weer levendig te worden in de stad en vanaf dat oogenblik vermeerderde de drukte geregeld. Velen begaven zich naar het avondfeest in het Brongebouw, maar nog meerderen bleven achter en zochten hun vermaak in de stad zelf of rondom het Brongebouw. In de stad concentreerde de drukte zich in hoofdzaak in de Groote Houtstraat en op de Groote Markt; In eerstgenoemde straat was er somtijds geen doorkomen aan en in de nauwere gedeelten „hokte" het meer malen. Maar dit kon de pret niet verstoren. Integendeel, zij werd nog verhoogd door het afsteken van voetzoekers, zevenklappers, e.d., welke het zwakke geslacht zenuw achtige gilletjes onuokten en daardoor natuurlijk de pret der mannelijke jeugd nog vermeerderde. Van half 9half 11 werd op de Groote Markt een concert gegeven, dat, zooals altijd, bijzondere belangstelling trok. Naar de muziek werd vrij aandachtig ge luisterd, doch tusschen de nummers door was er slechts een en al jolijt. Er heerschte de ware Koninginnedag stemming. Onschuldig vuurwerk werd afge stoken, serpentines slingerden onophoudelijk door het luchtruim, het „Oranje Boven" klonk luid boven alles uit, Ook rondom het Brongebouw bewoog zich den geheelen avond een dichte menigte. Hier geraakte men al evenzeer meermalen in het gedrang, maar onaangenaamheden verwekte dit hier evenmin. Men was in feeststemming en wat geroezemoes hoorde daarbij. Na het afsteken van het vuurwerk voeg den drommen Bronbezoekers zich bij de velen in de stad en de drukte was eenigen tijd enorm. Lang duurde dit echter niet. Het was reeds laat en de meesten begaven zich spoedig naar huis. Echter bleven nog wat zingende en joelende groepjes door de stad hossen en nog geruimen tijd na middernacht weerklonken de gebruikelijke populaire liedjes door Haarlem's straten. Onze algemeene indruk van de drukte op straat was echter, dat het niet zoo vol was als andere jaren. Dit kwam vooral uit rondom het Brongebouw, waar het 't vorige jaar veel drukker was, terwijl de drukte er nu eerst tegen 10 uur begon. Avondfeest Brongebouw. Gelijk ieder jaar is Koninginnedag beslo ten met een avondfeest in het Brongebouw en evenzoo blijkt het ieder jaar duidelijker, dat dit gebouw annex tuin voor een derge lijke fuif zoo niet geheel, dan toch zeker bijna ongeschikt is. Het groote publiek maakt er nu eenmaal gebruik van, omdat dit avondfeest wordt aangekondigd als het besluit van Koninginnedag en men anders niet weet den avond door te brengen. Het grootste gedeelte van het programma gaat voor de meesten totaal verloren om dat men haast zelf acrobaat moet wezen, om de acrobaten te zien werken. Zit men vis a vis met bet podium, dan is men nog bon-af, maar de rest kan niet verder zien, dan hun neus lang is. Zelfs het vuurwerk, wat toch de clou van den avond is, wordt opgelost in boomen en bladeren en voor vele kijklustigen blijven alleen de knallen, de rook en de stank over als eenige herinnering dat men bezig is. Het fatsoeneeren van den tuin of het omzien naar een geschiktere gelegenheid is naar o.i, de eenige remedie tegen deze Haarlemsche Koninginnedagkwaal. Wat het programma verder betreft: dit stond over het algemeen nogal stevig in elkaar. Den geheelen tijd was het podium gevuld met pootige luidjes die hun kracht en kunsttoeren vertoonden. Aardig voor jong en oud was het nummer met de gedresseerde honden en de .bok sende ponny. Polly Dassy Co. waren hier van de importeerders en het stond aange geven als: groot dressuur van het circus Hagenbeek. Voor zotte Wimpie op het gespannen draad scheen de tijd te kort en deswege werd een aanvang gemaakt met de open lucht Bioscoopvoorstelling van het Theater „De Kroon", directie Schetzer en Wessels. Eenige amusante nummers waren een wel kome afwisseling, terwijl als aparte attractie het bezoek aan Haarlem van H. M. de Ko ningin nog eens pro' memori op het doek werd gebracht. Deze beelden uit het één jarig verleden riepen weer vele aangename herinneringen wakker, althans voor vele. Het vuurwerk kan men,' behoudens het onvolledig bewonderen, als geslaagd be schouwen en mislukken deed er gelooven wij, weinig of niets. Een partijtje htseno en botsen in de groo te zaal moest een apart genoegen heeten als besluit voor de liefhebbers. Gelukkig heeft de op het terrein aanwezig zijnde E. H. B. O. geen ai te drukke klan dizie gehad. Eenige flauwgevallenen cn een aan prikkeldraad beschadigde juffrouw die liever dan een verbonden been, verlangde dat men haar kous zou uitwasschenl en reinigen van de bloedvlekjes, alsmede een haastige jongeling, die d^or over een bank te vallen, een gescheurde lip bekwam, wel ke in het Gasthuis moest gekramd worden, kwamen er geen andere ongelukken voor. Volledigheidshalve kunnen we nog mede- deelen, dat de kous van de juffrouw, al thans gisteravond, ongewasschen bleef. In het Bavodorp. Een enorme menschenmassa, had zich in het Bavodorp verzameld, om het Koninginne- feest op een vroolijke wijze te vieren. Er heerschte dan ook een gezellige feeststem ming en ieder verheugde er zich over, dank zij het prachtige weer, het volksfeest in het Bavodorp mee te kunnen vieren. Om onge veer twee uur had in de Emostraat de ver zameling plaats der deelnemers aan de wed strijden. Honderden kinderen hadden zich daar verzameld en met „Utile Dulci'' voorop, vertrok men onder vroolijke muziek naar het feestterrein, dat grootsch was opgezet, zoodat de honderden menschen de wedstrij den goed hebben kunnen gadeslaan. De wedstrijden hadden een groot succes, en „Utile Dulci" zorgde er voor, dat de stem ming er in bleef. Ondanks het warme zon netje, liepen de wedstrijden vlot van stapei en oogstten veel bijval. Vooral de wedstrijd met kinderwagens, de clou van het feest en het hardloopen met hindernissen, hadden de onverdeelde belangstelling. De feestcom missie beeft inderdaad succes van het orga- nisecren van deze wedstrijden, temeer daar deze door een aantal toeschouwers van ruim 2500 menschen gevolgd werden. Ook de ZeerEerw. Heer Pastoor Boogmans en andere H.H. Geestelijken volgden met ge noegen de verschillende wedstrijden. Bij de prijsuitreiking dankte de voorzitter, J. Felix, de winnaars voor hun deelname, waarvoor veel animo bestond. Daarna begon men aan de voorbereiding van het avondfeest en dit is zeker in alle opzichten geslaagd. Onge veer half acht, had de afmarsch plaats vanaf de Amsterdamsche Poort en vroolijke muziek klonk uit de instrumenten van het Haarlemsche Politiemuziekcorps door de Amsterdamstraat, waarna volgde een muzi kale omgang door het Bavodorp. Honderden schaarden zich achter het muziekcorps. Na den gehouden omgang, werd een concert gegeven in de Emostraat en ook daar heerschte een gezelligheid van oud en jong. De bewoners hebben kunnen genieten. De tuinstoeltjes werden naar buiten gehaald en een ieder maakte het zich zoo gemakkelijk mogelijk. Later in den avond had er met lampions een muzikale omgang plaats, wat een heel aardig gezicht gaf. Het scheen, dal aan de stoet geen einde kwam. Het initiatief om een volksfeest in het Bavodorp te organiseeren, is uitmuntend geslaagd. De feestcommissie kan met vol doening terugzien op de gehouden feeste lijkheden, en dank zij de raildadigheid van de bewoners is dit echt volksfeest tot ieders genoegen geslaagd. Nu ook dit volksfeest zulk eqn enorme succes is geweest, ligt het in de bedoeling, om een definitief bestuur samen te stellen, dat behoudens onvoorziene omstandigheden, ieder jaar ter gelegenheid van het Koninginnefeest een volksfeest zal organiseeren. Het was ruim elf uur, toen het laatste nummer door het Politiecorps gegeven werd, dat zich dan ook den ge heelen avond kranig gedragen heeft en steeds er lustig op los blies, om de stem ming die er heerschte, nog steeds te ver- boogen. Ook de draaimolen en andere ver makelijkheden hebben het zeer druk gehad en zoo is hef. volksfeest in het Bavo-dorp op een echt spontane wijz» gevierd, waar voor allen die er toe hebben bijgedragen een woord van dank toekomt. Lang zal dit volksfeest in de herinnering blijven. De uitslagen der gehouden wedstrijden in het Bavodorp zijn. als volgt: Zakloopen voor jongens van 79 jaar: Groep 1. lste prijs, J, Koster; 2e prijs, de Wit; 3e prijs, Gerrits; 4e prijs, Hagen; 5e prijs, Linten. Troostprijs, Kók. Groep 2. lste prijs, Roelofs; 2e prijs, Snoeks; 3e prijs, Kersten; 4e prijs, Kuik; 5e prijs, Huneke, Troostprijs Sickelerns. Blokjesrapen voor meisjes van 79 jaar; lste prijs, v. Dijk; 2 Zijlemans; 3e prijs, Teeuwen; 4e prijs, Beers; 5e prijs, Spee. Troostprijs, v. Soest, Hardloopen met hindernissen voor jongens van 9—11 jaar: lste prijs, Knip; 2e prijs, Verhalle; 3e prijs, Blian; 4e prijs, J, de Vries, 5e prijs, Pieke. Vlagsleken voor meisjes van 911 jaar. lste prijs, v. d. Putten; 2e prijs, Wubbe; 3e Erijs, de Wit; 4e prijs, v. d. Maat; 5e prijs, uiten. Troostprijs, Kok. Stokslaan voor jongens van 1113 jaar. lste prijs, Vtrmeij; 2e prijs, Janus; 3e prijs, Croese; 4e prijs, Knip; 5e prijs, Ruigrok; 6e prijs, Moor; 7e prijs, Harren. Balanceerwedstrijd voor meisjes van 1113 jaar: lste prijs, Nederstigt; 2e prijs, Goes; 3e prijs, v. Tienen; 4e prijs, Wesseling; 5e prijs, v. d. Hoorn. Troostprijs, Kersten. Hardloopen met hindernissen voor jongens van 1317 jaar: lste prijs, Kersten; 2e prijs, E. de Bruin; 3c prijs, Piek; 4e prijs, Hagen. Ezeltje steken voor meisjes van 1317 jaar: lste prijs, Bertha Croese; 2e prijs, Ma rie Zwarter; 3e prijs, Jo de Kruijl; 4e prijs, Betsie Spruyt; 5e prijs, Rieka Pieke. Kruiwagenrijden voor heeren van 17 jaai en ouder: lste prijs, C. Zonneveld; 2e prijs, Venings; 3e prijs, v. d. Hoorn; 4e prijs, v. d. Putten. Kinderwagenrijden voor dames van 17 jaa» en ouder: lste prijs, Mej. Assendelft; 2e prijs, mej. Hoogeveen; 3e prijs, mej. Balm; 4e prijs, mej. Huneke; 5e prijs, mej. v. Denk. Aan alle medewerkers en medewerksters bij de regeling en uitvoering van dit feesi komt wel een woord van lof toe. Het feest, is keurig geslaagd en de Bavodorp-bewoners kunnen toonen, dankbaar te zijn, door cu» feestcommissie te helpen om een klein te kort in de kosten te dekken. Dat zullen zij zeker gaarne doen. Kindergroep: le pr. Vereeniging voor het verzoek had voldaan, om de feestelijk- school- en werktuinen met versierde krui- t heden te openen, omdat het feest, waarop we wagen; le pr. Jongeheer Dallemeijne met uiting geven aan onze vreugde, dat de konin- versierde kinderauto 2 e pr. Joseph Geerts gin verjaart, aan het grootste deel van de natie met versierde vliegende Poliander. sympathiek is. Spr. hoopte, dat de koningin Rijwielen :1e pr. Ouden schot met ver- sierde Zwaan 2e pr. A. Schouten versierd rijwiel 3e pr. Jopie Amsie versierd rijwiel 3e pr. groep kinderen van Jhs P. Aneren v. Nifford met versierde rijwielen in boeren- kleeding le pr. Groep kinderen van Hoeken dijk, voorstellende de landbou nog lange jaren voor ons moge gespaard blij ven. Spr. richtte zich vervolgens tot de feest commissie en hoopte, dat zij nog lange jaren be bereid zou zijn, om de feesten te organiseeren. Hij eindigde met een „Lang leve de Koningin, lang leve de prinses en lang leve de Prins Afd. Reclame le pr. de firma G. Teuwen (Luid applaus en 3 keer hernaald door het pu en Zoon, brandstoffer.handel verg. zuilv. medaille.. 2e pr. de firma Habermehl, bakke rij, zilv. medaiile 2e pr' Chemische wassche- rij firma Peeperkorn en Zoon, zilv medaille 3e pr. J. Booms (Fexaco) petroleum,bron zen medaille 3e pr. firma Hw. Dort en Zoon, Tuinaanleg bronzen medaiille- De overige prijzen bestonden uit luxe voorwerpen en versnaperingen. In 't geheel waren er 25 nummers. Om 3.10 zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door 2 leden der commissie voor de bloemencorso in een open landauer. De Harmonie „Eensgezindheid" en het fan farecorps „Excelsior" luisterde den tocht op. In Groenendaal stonden honderden be langstellenden om het vertrek te zien, maar ook langs den weg was het overal vol. Dank zij de uitstekende regeling der politie verliep de tocht naar wensch. Om 10 min. over half 5 is de stoet weer op het Raadhuisplein, waar de deelnemers zich in een kring voor het Raadhuis scharen, omgeven door een duizendkoppige menigte. De kleine deelnemers vlak voor den stoep, de grootere daaromheen. Nadat de fanfare „Excelsior" nog eens het gelijk maakten bliek.) Na den heer Laan, werd vervolgens het woord gevoerd door den heer A.E. Beekman, als voorzitter van de Feestcommissie. „Als straks de „Oranjezon" zal schijnen en Bloemendaal's wethouder het eerste woord zal hebben gesproken", zooals in het voor woord van de Feestgids staat gedrukt", zei spr., „dan zal het feest zijn." „Dat oogenblik is thans gekomen," zei de heer Beekman. „De Oranjezon schijnt in al haar glans en glorie Laat ons daarvoor dank baar zijn." Op uitnoodiging van den heer B. werd ver volgens het eerste couplet van 't Wilhelmus door de omstanders gezongen. Vervolgens bracht spr. zijn dank aan den heer Laan, voor het uitspreken der openings rede. „Om allen, die meegewerkt hebben, om 't feest te doen slagen, te bedanken", zei spr., „is mij totaal onmogelijk en 'k zal er ook geen poging toe aanwenden. Ik volsta dus dank te brengen aan de ver. Bloemendaal's Bloei, aan het gemeentebestuur voor het geven van de subsidie en aan allen die door hun klein en groote giften het houden van 't feest mo- „Wien Neerlands bloed" heeft gespeeld, treed Jhr. J. P. W. v. Doorn, naar voren om tot uitreiken der prijzen over te gaan. Thans breekt voor mij, zegt Z. Ed. het aangename oogenblik aan het dankbare werk te verrichten om te beloonen de resul taten van dezen grooten feestdag. Een woord van dank aan de Vereeniging „Koninginnedag," d-'e weer met zoo veel ijver iets schoons heeft weten tot stand te brengen. Ook een woord van dank aan de mede werkers, voor de financieele en materieele steun, waardoor deze dag wederom in de annalen van Heemstede mag worden aange- teekend. 't Is nu weer een echte feestdag, een echte Koninginnedag waarop weer zoo over duidelijk uitkomt de liefde en aanhankelijk heid tot onze geeerbiedigde Koningin. Tot het uitreiken der prijzen overgaande zegt Z.ED. dat het voor de Jury moeilijk was een keus te doen uit het vele mooie maar voor de kinderen is extra gezorgd, omdat Koninginnedag nu eenmaal een kinderfeest bij uitnemendheid is, zoodat ieder kind een prijs krijgt. Op zijn zoo bekende wijze reikte Z.Ed. daarna de prijzen uit, ieder een extra woord toevoegend, de kinderen ook de kleinste zoo echt joviaal de hand schuddend. Na elke prijs klonk applaus en handgeklap. Daarna brengt Z.E.d. allen dank voor de wijze waarop medegewerkt is tot slagen dei- middag. De deelnemers die kosten noch moeite gespaard hebben de muziek die in zoo hooge mate medegewerkt heeft om er de feeststemming in te brengen en de talrijke toeschouwers voor hun belangstelling en eindigt met den wensch dat deze feestdag nog lang in een prettige herinnering zal voort leven. Een langdurig applaus volgt op Burge- meester's toespraak, waarna de Harmonie „Eensgezindheid" bet „Wilhelmus" speelt, waarna beide corpsen er een marschje inzet, en zoo de toeschouwers over het dorp ver spreidt. Op het kermisje is het geweldig druk. Daar is gêen doorkomen aan, en de zweefmolen, schiet- en hoeplatent maakt goede zaken. In de café's is het gezellig druk. De warmte doet het publiek naar een verfrissching zoeken. Om 7 uur begint het avond feest met een concert van de Harmonie „Eensgezindheid" in de nieuwe tent voor het Raadhuisplein. Op het balcon en in de Raadszaal hebben plaats genomen Burgemeester Jhr. v. Doorn Wethouder Dr. E. A. de Droog, raadsleden, en Commissie van Koninginnedag met hunne familieleden. Het concert wordt geopend met de Volksliederen, waarna nog eenige num mers. Om 8 uur betreedt „St. Michaël" de tent met een uitgebreidt program en als slot van half 10 tot ruim 10 uur de fanfare der E.S.M. Honderden belangstellenden woon den de concerten bij. Om kwart over 10 gaat B. en W. raadsleden en feestcommissie in Met den wensch, dat de feestdag op ge noeglijke wijèe zou verloopen, besloot spr. zijn rede. Als derde spreker trad daarna Mr. D. E. Lioni, voorzitter van de Ver. „Bi. Bloei", naar voren, die begon met zijn leedwezen uit te spreken over het feit, dat 't hoofd der gemeente niet in „ons midden" kon zijn. Een troost is 't echter, zei spr. dat zijn taak op waardige wijze door den heer Laan werd vervuld. Vervolgens bracht spr. namens allen dank aan de eminente feestcommissie, zonder wier hulp BI. Bloei, niets had kunnen bereiken. Deze feestcommissie, aldus spr. doet nu reeds eenige jaren op de meest bekwame wijze haar werk. Elk jaar wordt de voorbe reiding beter, doordat de heeren Beekman,. Dankbaar en Boskamp door ondervinding steeds wijzer worden. Daarom zou 't wen- schelijk zijn, dat de leiding in dezelfde han den bleef. Spr. hoopte, dat 't gejuich van de jongeren bij de avondfeesten voor de feestcommissie een aansporing zal zijn, om nog lang de leiding in handen te houden. Met een „Lang leve de Koningin!", nog 3 maal herhaald door het publiek besloot spr. zijn rede. Als laatste spr. verscheen de heer E. W. A. van Nederhassell, om de uitspraak van de jury voor versierde rijwielen bekend te ma ken. Deze uitslag werd reeds in ons vorig nummer vermeld. Echter niet, dat aan alle, niet bekroonde nuihmers, een troostprijs, zou worden toegekend. Nog was het laatste woord niet gesproken- of daar klingelde reeds de groote bel van den draaimolen en liet het groote orgel het „How do you do" schallen. Hiermee werd aan het verlangen der op draaien beluste jeugd vol daan en spoedig zwierden de bakjes door de lucht, om aan de inzittenden de sensatie van een luchtreisje te bezorgen. Op een ander ren hoek van 't terrein-eischte een potsierlijk uitgedoste clown, die op een verhoogd plan kier zijn grillen en kunsten verkocht, een deel van 't: publiek op. En als deze uitge werkt was, dan trad even verder al weer een goochelaar op, om de jeugd (en ook grooteren) te vermaken met zijn kunstjes en toeren. Maar" ook de andere vermakelijkheden hadden hun zeilen opgerold en sommigen gingen hun geluk beproeven bij de tent voor „lijn- trekkerij," anderen beproefden hun vaar digheid bij 't werpen van hoepeltjes, enz. En vergeten, onopgemerkt en verlaten, speelde „ursum" haar morgenprogramma af. Sport en athletiekiiefhebbers begaven zich onder- tusschen naar 't voetbaiterrein, om er ge tuige te zijn van dé verrichtingen van lenige, vlugge, behendige en krachtvolle jonge lieden, die elkaar in vreedzamen kamp den palm der overwinning gingen bekampen. Maar 't zonnetje, schitterend aan 't wolke loos azuur, schoof haar verzengende stralen op de onbeschaduwde terreinen en puffend en zweetend bewogen de velen zich over 't broeierig warme grasveld. Gelukkig, de ruime en luchtige consumptietent van den heer Hoffschlag bood schaduw en lafenis optocht naar het Valkenburgerplein waar om aan de vermoeiden en dorstenden. En half 11 als slot der feestelijkheden een schit- I menigeen streek even neer, om een koelen terend vuurwerk wordt afgestoken, geleverd j dronk te nuttigen. Te Heemstede^ (Vervolg). Als om kwart voor 12 de kinderfeesten zijn afgeloopen beginnen de talrijke ouders en kinderen zich voor een deel naar het feestterrein, waar vele kinderen de zweef molen bestormen, en het is spoedig een ge zellige drukte. Om 2 uur trekken honderden naar Groenendaal om de opstelling van het iMoemencorso gade te slaan. Die heeft plaats op de Torenlaan. Daar is de jury bestaande uit de heeren J. Wiegman en C. de Wilde druk in de weer om uit het mooie het mooiste te kiezen. Er waren 25 nummer, wel niet veel, maar wel is waar, dat was keurig. Zoo viel bijzonder te genieten van 1 luxe auto's van de firma v. Lent, één versierd met oranjedahlia en Aspinge en een met de witte Dahlia met paarse bloemen. De Heemsteed- sche padvinders namen deze gelegenheid te baat iets van zich te laten zien. Een mooie wagen, in hoofdzaak voorzien met heide bloemen, evenals de fietsen. In de reclame-afdeeiing was de firma G. Teuwen en Zoon keurig voor den dag ge komen met reclame voor huishoud- en tn- dustrickolen. Habormehl had een complete bakkerij. De wagen van de Chemische wasscherij dc firma Peeperkthn en Zoon was een pracht van oranje Dahlia's, gladiolen en groen. Voor de afd. kindergroep was No. 1 de Vereeniging voor school- en werktuinen met een versierde kruiwagen met bloemen en groenten, omgeven door meisjes en jongens, bloemen dragend. Ook waren er keurige, versierde rijwielen, vliegende Hollanders, kleine auto's en eenige groepen, o. a. voorstellende de landbouw, een boerenpaartje op de fiets. De jury kende de prijzen als volgt toe le pr. Versierde auto C. L. J. v. Lent 2e pr. versierde uoto C. L. J. Lent3e pr. Heemsteedsche padvinders, door de Ned. Kunstvuurwerkfabriek van A. J. Kat, voorheen Loef van Leiden. Dit vuurwerk bestond uit 44 nummers. Van de meer groote stukken noemen wij no. 1 de opening van het vuurwerk door een Zware luchtkanonnade met schittej-licht. No. 7 briljantbom met malven en mag- neetbom. No. 9. Groote sneeuwzon, beginnende met brillantkransen, waarin gekleurd magnesun- lichten welke van kleur veranderden, waar na het geheel overgaat in schitterendemag nesium en bundels, \yaaruit duizenden sneeuwvlokken verschenen en een fraaie verlichting over het terrein gaf.. No. 11 groote briljantwaterval. No. 19. Een briljantbom met Beliotroop- regen (Een nieuwigheid). No. 21. Groote draaiende spiraal van ge kleurde inagnesumlichten. No. 25. Groot magnesium wonderfront „De Andreasorde" in het midden een roset van schitterstralen. No. 26. Een brillantbom Japansche Gou den stralen. (Een nieuwheid). No. 31. Locarnorozen. No. 34. Groote Electrische Diamant-wa terval en als slot Groote slotdecoratie, een portret van H.M. de Koningin in cabinet- vorm met als einde daarvan groot slot- bombardement en sterrenregens. Een geweldige menschenmassa staat ge schaard om het Valkenburgplein, en na ieder extra stuk klinkt luid applaus. Om 11 uur gaat het laatste stuk, waarbij de fanfare het „Wien Neerlands Bloed" speelt, en waarna een langdurig applaus klinkt. Dan verspreidt zich de menschenmassa over het kleine kermisterrein, waar zweef-* molen en andere vemakelijkheden goede za ken maken. Anderen zoeken vermaak in de café's waar een prettige stemming heerschte terwijl een lange file van Plaarlemmers wachtten op een plaatsje in de tram om hen huiswaarts te vervoeren. Het mooie weer houdt velen tot sluitings tijd in feeststemming, en laat in den nacht hoort men eenige late wandelaars nog „Oran je boven" zingen. Langs den weg was het den geheelen mid dag en avond druk en gezellig, vooral tus schen IJzerenbrug en Wilhelmïnaplein. Dui zenden hossende paartjes, soms aan lange risten dringen zich door de menschenmassa. Van 8 tot 9.30 hield het fanfare der E.S.M. een muzikale wandeling, medenemend groo te drommen hossende feestelingen. Het is weer een echte Koninginnedag ge weest. TE BLOEM END A AL Kort nadat de versierde rijwielen op het met vlaggen en wimpels getooide feestterrein waren aangekomen betrad de heer J. C. Laan, wethouder der gemeente Bloemendaal, de spreektribune voor het houden der Openingsrede De heer Laan zeide, dat hij, nu de burge' De kinder- en volksspelen» Deze hadden een geregeld en gezellig ver loop. Als altijd was er groote belangstelling voor het tonsteken en een gegier van lachen ging telkens op, als een der lansridders zijn onhandigheid met een frisch stortbad moest boeten. Haast schreven we werd beloond met een frisch stortbad, want in de benauwde warmte moet 't water een heerlijke verkoeling gegeven hebben. Ook de wedloop met hin dernissen gaf dikwijls aanleiding tot ver rassende vermakelijkheid. De muziekver. „Euphonia" zorgde tijdens de volksspelen voor muzikale opluistering. Na afloop dezer spelen gingen velen „huis toe", om zich eens te verfrisschen en zich klaar te maken voor een hernieuwd bezoek aan 't terrein en zijn avondvermakelijkheden. 't Avondfeest. Ook dit had een allergun stigst verloop. Er heerschte op 't terrein een echt gezellige drukte. De drukkende hitte des daags was geweken en daarmee tevens de landerige en matte stemming, die zich tijdens de middagwarmte van velen had meester ge maakt. Ook nu hadden de verschillende ver makelijkheden weer druk bezoek. Een goed geslaagd vuurwerk besloot den prachtig ge slaagden dag. Vermelden we tenslotte nog de uitslagen van de verschillende wedstrijden Ringrif den op fietsen voor meisjes le pr. Tilly Slot 2e Dini van den Ham 3e Willy Voet 4e Bertha Aartsen 5e C. Zuurbier 6e L. Westerman. Zakloopen jongens, le pr. F. v.d. Bijl 2e Tr. Bakker 3e A. de Vries 4e C. Lindner: 5e C. Alins, 6e P. Vreeken 7e troostprijs C. de Graaf. Kaatsballen met hindernissen le pr. J. Buisnis, 2e J. Timmer 3e T. Verduin 4e C. Groenendijk 5e M. Donkervoort6e L. Kroon. Tonsteken voor mannen en jongens le pr, A. Grootegoed 2e J. Kohier 3e P. Mey 4a H. van 't Land 5e W. Dankbaar. Wedloop hindernissen voor jongens: Ie pr, H. Kohier, 2. A. Donkervoort, 3e J. Kohier, 4e A. Grootegoed 5e H. Aartsen. Tonnetje rijden voor meisjes le pr. M. de Vos 2e M. Lindner 3e C. Zuurbier 4e M. Visse. Touwklimmen voor jongens le pr. R. Er- lings 2e H'. Pronker 3e D. Vogel4e H, Aartsen. Eierloopen voor meisjes le M. de Vos 2e S. v. Meeteren 3e C. Groenendijk 4e C, van Heinsbergen. Karretje trekken voor jongens le pr. H. Droogendijk 2e F. Batter 3e P. Rutte 4e C. Redeker 5e C. Alins 6e P. Vreeken 7e C. de Graaf (troostprijs). TE SCHOTEN. Op het R. C. H.-terrein, begonnen om 2 uur de kinderspelen voor kin deren en ouderen tot 18 jaar, onder lei ding van de gymnastiekonderwijzers de hee ren Th. Dekker en S. Hooy. Daarnaast had den vele dames en heeren zich beschikbaar gesteld om de verschillende spelen te leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5