Nieuwe Haarlemsehe Courant AAN ONZE LEZERS Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Snippers. HILLEGOM. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. HEEMSKERK VELÏSEN. WIJKEROOG. BEVERWIJK. VELSEN. SANTPOORT. HEEMSTEDE. AERDENHOUT. GEMENGD NIEUWS. Ernstige aanrijding. KERK EN SCHOOL De viering van St. Franccus eeuwfeest. KUNST EN KENNIS. Sluiting van de Jan Stee: T entoonstelling. MARKTNIEUWS. De tuinbouw in Kennemerland LAATSTE NIEUWS. Ernstig ongeluk. De aardbeving op de Azoren. De Schepen der HollandAfrika-lyn. over de vele hulp, die* zij hadden mogen on dervinden van de onderwijzers en onderwij zeressen, ook wat betreft bij de voorberei dingen. De harmonie „Crescendo" van Spaarn- dam, directeur de heer F.A. Dekker, had plaats genomen op de tribune en onvermoeid hielden zij de opgewekte stemming er in. Op het terrein was het een bont gekrioel van de vele kinderen, waarvan de hoofdlaan oran je was, van de linten en sjerpen. Vijf leden van de E.H.O. waren op het terrein aanwezig. De kinderen wedijverden in de verschil lende spelen en met groot enthousiasme wer- dit gevolgd door de vele aanwezigen, beide groote tribunes waren nagenoeg geheel bezet. Daar het onmogelijk was na afloop nog de prijzen uit te reiken, werden de kinderen ver zocht Zaterdagmiddag om 4 uur in het ge bouw van christelijke belangen, Colensostraat 13, te komen, tot het afhalen der prijzen. De uitslag is Jongens van 89 jaar Blokjesrapen le pr. B. de Ruyter, 2e Schaap, 3e H. Stouten, 4e K. Jacques. Vlaggeloop le Fr. Bakker, 2e J. v.d. Eykhof. Bal wedloop le K. Tromp, 2d J. van Schie. Verspringen le P. van Doorn, 2e T. Pruschen, 3e A. Wolff. Hardrij den met vliegende hollanders le J. v.d. Eykhoff, 2e H. v. Schie, 3e M. Drager. Meisjes van 89 jaar. Blokjesrapen le C. Molhoek, 2e C. v. Langelaar, 3e M. Goe- zinnen, 4e C. v.d. Graft. Vlaggeloop le G. Wiegel, 2e B. v. Ommen. Verspringen le G. Wiegel, 2e C. v. Langelaar, 3e L. Smit. Hardrijden met vliegende hollanders le Alie Arink, 2e J. v. Schie, 3e C. v. Langelaar. Jongens van 1011 jaar Hindernisloop le Van Schaik, 2e A. v. Schie, 3e J. v. Reden, 4e B. Raams, 5e Fr. Jacques, 6e A. Slot. Boeg- sprietloopen le W. van Schie, 2e W. v.d. Berg, 3e J. Hage. Hoogspringen le F. Jac ques, 2e W. Plas, 3e H. v. Lahgelaar. Meisjes van 1011 jaar Blokjesrapen le B. de Buur, le B. v. Duin, 2e Geukers3e Koedijker, Verspringen le L. v.d. Neul, 2e J, v. Loon, 3e N. Wama. Boegsprietloopen le C. van Schie, 2e G. Hoogerheide. Jongens van 1213 jaar Bokspringen le N.A. Kerkstra, 2e W.H. v.d. Eykhof. Hinderniswedloop le J. Nieuwenburg, 2e C. Terpelle. Baldrijven le W.H. v.d. Eyk hoff, 2e Zandstra. Boegsprietloopen 9: le A. Jacques 2e Terpelle, 3e Nieuwenburg. Meisjes van 1213 jaar Hinderniswed loop le C. Bernard, le T. Jalink, 2e Jo Scherpenhuizen, 2e E.M.L. Balma. Boeg sprietloopen le E. Balma, 2e N. Henseveld, 3e J. Beun. Verspringen le J. Scherpen huizen, 2e N. v. Hees, 3e N. v. Hees. Bal- werpen le Marie Boses, 2e H. Tel, 3e R. Vessen, 4e J. Scherpenhuizen. Jongens van 1415 jaar. 80 meter hard- loopen le prijs (horloge) N.P. Kruger. Ver springen le L. v. Halem, 2e B. v. Dijken. Balslingeren le G. Metten. Hinderniswed- loop le A. Woltering, 2e H. Scherpenhuizen. Meisjes van 1415 jaar Balwerpen le C. v. Waarden, 2e M. v. Schie. Boegsprietloo pen le M. v. Schie. Zakloopen le M. v, Schie, 2e Willy Drieman. Verspringen :1e Corrie v. Waarde. Jongens van 1617 jaar 100 M. hard- loopen le pr. (zilvereb beker) P.A, Kruyer. Hoogspringen le pr. P. Dijkman. Baldrij ven le B. Klaassen. Spiegelgevechtle T. Arink. Meisjes van 1617 jaar Behendigheids wedloop le L, Haak. Balwerpen t le L. Haak, 2e L. de Gouw. Boegsprietloopen le To Hoogerheide. Verspringen le L. Haak, Driebeenenloop voor paren le J. Blazer- T. Godde. Tijdens de spelen kwam de Eere-Voor- zitter Mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen, bur gemeester van Schoten op het terrein en sloeg vanaf de tribune de spelen gade. Ook in de St. Bavobuurt te Schoten, Beu kenstraat, Lindenstraat en Eikenstraat, had den den geheelen dag kinderspelen plaats, waarbij ook zeker niti de versnaperingen ont braken. Met behulp van de ouderen was een eerepoort geplaatst. Des avonds werd er in de Beukenstraat vuurwerk afgestoken, waarbij 4e eerwaarde heeren geestelijken van de St. Ludwina-parochie tegenwoordig waren. De heer G. Telman Sr. bedankte den pastoor en kapelaan voor hunne tegenwoordigheid, en sprak den wensch uit, dat het volgend jaar, met meerdere medewerking van de bewoners, iets meer gepresteerd zal kunnen worden. Het was voor de kleinen een recht gezellig dagje. Ondertusschen hadden zich tegen 4 uur de burgemeester met familie, verschillende bestuursleden van de Oranjevereeniginig en een vrij talrijk publiek naar de Juliana- kerk in de Kloosterstraat begeven, waar door verschillende Schotensche dilettanten een kerkconcert gegeven werd, dat' door de in hun eischen zeer bescheiden hoor ders met stijgende bewondering werd ge volgd, en zoodoende door de organisato ren zoowel als voor de executanten een succes genoemd mag worden .zoodat cri- tiek onvriendelijk zou zijn en misplaatst. Aan het eind werd door alle aanwezigen uit volle borst een strofe van het Wilhel mus na een feestelijk voorspel meegezon gen. Tegen 8 uur was het een gezellige drukte op het thans geheel ontruimde Pre- toriaplein, dat echter zoomin om den aard van zijn ombouwing, als door zijn aanleg, bepaald decoratief genoemd kan worden, en dat, tenzij een royaal plantsoen word! aangelegd, ook wel nooit worden zal, zoo dat bebouwing misschien nog de radicaal ste en voor de gemeente voordeeligste oplossing zijn zou. Het Harmonie-gezelschop „St. Caecilia" voerde er onder leiding van zijn directeur, den heer Chr. Huijboom, eenige marschen uit, waarna bij het licht van inmiddels ont stoken fakkels een muzikale omgang ge maakt werd langs Paul Kruger. eiwConjé- :traat naar het Soendaplein, onder bege leiding van een groote en steeds aan groeiende massa, hoofdzakelijk jeugdig pu bliek. In een geïnproviseerde kiosk werd op 'iet Soendaplein een keurig programma uitgevoerd, wat hier den geheelen avond een groote menigte op de been hield; die echter tegen tien uur langamerhand af dreef naar het terrein aan den Spaarnho- venweg, waar het vuurwerk afgestoken zou worden. Hat uitgebreid terrein was practisch af gezet en leende zich uitstekend voor dit gedeelte van het programma. Er was een buitengewoon talrijk publiek nanwezig, maar wel niemand heeft zich te beklagen gehad, dat hij niet genoeg kon zien, Het programma liep vlot en de stemming was zeer voldaan. Wij mogen Schoten en zijn jonge Oranje- verceniging dan ook wel gelukwenschen met het uitstekend verloop en de peil- looze organisatie van dit prachtig ge slaagde Koninginnefeest. Te Santpoort. Onder het genot van heerlijk zomerweer zijn de feesten te Santpoort weer schitte rend geslaagd. Te half negen vertrok de kinderoptocht met muziek, welk na een tocht door het dorp op 't feestterrein werd ontbonden. Hier werd door allen volop ge noten van versnaperingen, draaimolen, pop- pekast en wedstrijden om fraaie prijzen. Door de navolgenden werden de prijzen gewonnen'. 1. E. Aris, 2, A. Nol, 3. J. Gra- man voor blokjesrapen meisjes, leeftijd 56 jaar. Hetzelfde spel voor 7-jarigen en daarbo ven: 1. M. Jabroer, 2. T. Stoop, 3. F. Blom, 4. A. Vermeulen. Idem voor jongens 56 jaar: 1. A. Mar tens, 2. B. v. d. Wateren, 3. J. Duinstee. Idem jongens 7 jaar en daarboven: 1. F. Mar tens, 2. A. Maarschalk. Touwtje springen meisjes 10 jaar: 1. M, Blom, 2. A. Stoop. Idem meisjes 11 jaar: 1. K. v. Egmond, 2. J. Nesten. Idem, idm 12 jaar: 1. M, v. Egmond, 2. J. .Bhöm. Tonkruien jongens: 1. C. Dekker, 2. N. Tromp, 3. J. Blansjaar. Het verloop der widstrijden van 's mid dags volgt morgen. Om 8 uur werd door de harmonievereeni- ging „Wilhelmina" een concert gegeven wat het aanhooren ten volhe waard was en waar uit men tot de overhüging kwam, dat de vereeniging onder deze leiding den goeden weg bewandelt. De gymnastiekvereniging „G. S, V." mar cheerde ongeveer negen uur het veld .in en gaf eenige eenvoudige oefeningen in gym nastiek te zien, wat op keurige wijze ge schiedde. Tot slot werd een bioscoopvoor stelling gegeven in de open lucht,' die veel applaus verwierf. Het was den geheelen, dag een gezellige drukte, hetwelk door geen wanklank verstoord werd. Het bestuur van „Koninginnedag" kan op een goed geslaag den dag terugzien en verdient ten volle de lof harer leden voor de vele werkzaamhe den, die aan dien dag v«rt>onden waren. Te Zandvoort. Zandvoort's feestcommissie heeft zich dezer dagen weder eens laten kennen als een commissie, waaraan het zeer goed toe te vertrouwen is, het organiseeren van fees ten voor den Koninginnedag. De 30 Augus tus gaf de commissie reeds een zeer goed geslaagd vuurwerk aan den Strandweg. Op 31 Augustus zelf begon het reeds vroeg met muziek. Daarna een optocht en vervolgens de hoofdschotel voor Zandvoort, de kinderspelen. Dit trekt altijd. Bij het hardloopen met hindernissen kreeg den lsten prijs: K. Maks, 2en R. Pook en den 3en M. Kemp, Bij het ringrijden op vliegende Hollanders kreeg H. de Haan den len prijs, A. Ver- steeghe den 2en pr. en C. Bol den 3en pr. Bij touwtrekken kreeg F. van Breemen den len prijs, N. Zwitser den 2en pr., en N. de Vries den 3en pr. Bij blokjesrapen kreeg M. Kraagenoord den len prijs, F. Stein den 2en pr., en D. van Koningsbruggen den 3en pr. Bij het eierloopen kreeg A. den Dekker den len prijs; A. Bol den 2en en A. van Doorn den 3en prijs. Bij tonsteken kreeg A. Paap den len prijs; K. Keur den 2en en H. Slootweg den 3en prijs. Bij boegsprietvechten kreeg J. Versteegh den len prijs; E. Mole naar den 2en en A. Versteegh den 3en prijs. Bij mastklimmen kreeg Th. de Muijnch en E. de Muijnch den len prijs en, A. Koning en B. Visser den 2en prijs en bij zakloopen kreeg A. Bolindt den len prijs; A. Hóllenberg den 2en prijs en S. Paap den 3en prijs. Het voetballen voor de scholen was ook op het programma vergeten. School C ging er met den beker van door. De verpleegden van het oude Mannen- en Vrouwengasthuis werden Maandag, evenals vorige jaren, onthaald. De kinderen van de 3 bewaarscholen kre gen eveneens hun deel. In de muziektent werd muziek gegeven, afgewisseld door zangnummers. Aan de feest commissie, die nog een schoolreisje organi seert voor leerlingen van de hoogste klasse van alle scholen, komt wel een woord van dank toe. De dag verliep rustig en kalm. Te Haarlemmermeer. Onder begunstiging van prachtig zomer weder, werd Dinsdag op verschillende plaat sen in den Haarlemmermeerpolder op waar dige wijze feest gevierd ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. Jammer genoeg is het te Hoofddorp dit jaar met de organisatie van het Koninginne feest niet naar wensch geloopen, maar er mag op worden gerekend dat het een vol gend jaar anders zal wezen. Toch was er eenige levendigheid, doordat de heer Den- gerink, hoofd van de schogl met den Bijbel, met medewerking van ouders, schoolbestuur en particulieren eenige aaridge kinderspelen heeft doen houden. In Nieuw-Vennep, te Rijk nabij Sloten en aan den Aalsmeerderdijk zijn de Oranje verenigingen, evenals vorige jaren, met keurig samengestelde programma's, weer goed voor den dag gekomen. De feestterreinen leverden met de prach tige eerepoorten en andere versieringen een recht gezelligen aanblik op; uit tal van wo ningen wapperde de driekleur; de warme Oranjezon gaf aan alles schittering en vroo- lijkheid. Overal maakten de schoolkinderen met de muziek een kleinere of grootere rondgang, door vele groote en kleine belangstellenden gevolgd. Altijd een gezellig gezicht al die vroolijke kindergezichtjes met vlaggen en sjerpen. Zeer talrijke en veelal hoogstspannende kinderspelen werden gehouden, waarvoor aardige prijsjes beschikbaar waren gesteld. De spelletjes kwamen goed tot z'n recht en het was den kleinen aan te zien dat ze hartelijk genoten. Ook de grooteren ver maakten zich kostelijk met de volksspelen, die bij het talrijk publiek zeer in den smaak vielen en den lachlust nogal eens opwekten, 's Avonds werd de feestdag hier en daar met bioscoopvoorstelling in de openlucht, een stukje vuurwerk besloten Hulde aan de Oranjevereenigingen voor de uitnemende wijze, waarop zij zich hebben geweerd, dank aan allen, die door gift of persoonlijke medewerking aan oud en jong een beerlijken dag van groot genot hebben bereid. Te Beverwijk. De Koninginnefeesten, De Koninginne dag werd hier gisterenochtend om 8 uur In gezet met koraalmuziek, welke de Bever- wijksche Harmoniekapel van den torenkrans der Ned, Herv. kerk deed klinken. Spoedig hierna stroomde ten groote massa belang stellende naar de Breestraat, waar de kinde ren voor het raadhuis de aubade zouden uit voeren. De leiding was in handen van den heer H. Trompert. Er was voor een goede orde-regeling op dezen altijd drukken ver keersweg gezorgd, waardoor het gezang der kinderen in de ijle morgenlucht goed tot zijn recht kwam. De Harmoniekapel had de begeleiding op zich genomen en deed dit, als steeds, uitste kend, Na afloop leidde zij de kinderen, die een frissche kleurige stoet vormden, doot Beverwijk naar het weiland tegenover Scheibeeck, waar de kinderspelen werden gehouden. Allereerst niets dan lof voor de regeling. Dg leiders hadden natuurlijk hun handfen vol, doch de kinderen profiteerden daarvan en beleefden een feest, dat hun onafgebroken genietingen bood. Rondom het weiland stonden talloozen naar het prettige gedoe op het terrein te kij ken. In een der hoeken stond een jongleu- zijn behendigheid te demonstreeren en bracht met zijn manipulaties veel vroolijkheid te weeg. Aan den anderen kant had een gooche laar zich geïnstalleerd en hij deed in vlugheid niet onder voor z'n collega. Ten slotte waren er groote hoeveelheden versnaperingen, wel ke nog de meeste interesse bij de kinderen genoten. De burgemeester en de wethouders, als ook mevr. van Hattum waren bij het feest tegenwoordig. Intusschen nam de gezellige drukte steeds toe en kwam Beverwijk, waar talrijke vlag gen en wimpels van de huizen wapperden fn de ware feeststemming. De St. Jozef Harmonie had zich om 1 uur opgemaakt om de optocht, georganiserd dooi de Breestraatvereeniging te vergezellen. Deze stoet trok groote belangstelling. Achtei de muziek vólgden eerst de reclamewagens van Beverwijksche zaken, waarvan er enke len zeker op originaliteit konden bogen, b.v. die van de fa. Benning en Wenners en de fa. Stoutenbeek, om bij deze enkelen maar tt blijven. De reclames werden gevolgd door een stoet van versierde voertuigen, zooals rij wielen en vliegende Hollanders, dikwijls al leraardigst om te zien. De interessante op tocht trok heel de Wijk door, om deze des avonds nog eens te herhalen, maar dan ver licht met lampions, die het geheel een aar dig effect gaven. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de wees jes uit het St. Jozefgesticht des middags den tocht meemaakten in den prachtig versierden luxen auto van den heer P. Mooij. Dat het ritje voor de weesjes een uitgezocht pretje was, behoeven we eigenlijk niet eens te melden. De versierde rijwielen enz, werden beooi- deeld door een jury, bestaande uit mevr. Felders, mej. P. v. Hattum, mej. E. Zurlohe en de heeren A. Smit en A, v, d. Bliek. De uitslag van hun beoordeeling was als volgt: 1. D. v. d. Outenaar; 2, Tonny Coppeur; 3. Jongen Versteeg; 4, Hans Boogaard; 5. Wil lem de Zwaan; 6. Annie Dibbets; 7. v. d. Voort; 8. S. Smaal; 9. Reinier Pletting; 10. Kinderen van Duin; 11. Grada van Hoof; 12. Simon Voorn; 13. Piet Bakker. Troostprijzen: Henk Bakker en Truus Bakker. Op de Meer had het ringrijden plaats. Ook hiervoor was enorme belangstelling, Er wa ren 23 paren, die met groote liefhebberij deelnamen. De mooie prijzen werden tenslotte als volgt toegekend: Heeren: le prijs, W. v. d. Wel; 2e prijs, J. Brandjes; 3e prijs W, G. Tabak; 4e prijs, P. Gerritsen. Dames: le prijs, mej. H. Rus; 2e prijs, mej. C. Gerritsen; 3e prijs, mej. W. Brandjes; 4e Voor het mooiste geheel: le prijs, J. Brandjes: 2e prijs, H. Schipper. De Harmoniekapel, die eenigen tijd het ringrijden met muziek had opgeluister, was intusschen weer de gymnasten van „Turn- lust" gaan halen, die op het weiland van Scheybeeck een gymnastiekdemonstratie ga ven. De talrijke toeschouwers volgden de keurige oefeningen met groote aandacht. Om half zes had zich op Meeresteijn een drom volks verzameld, die het mastklimmen bewonderden. De traditioneele sport bracht onderhand veel hilariteit te weeg. De be looning voor de onvermoeide klauteraars bleef echter niet uit. Ze hing wel hoog, maai ze werd toch bereikt. In den avond bereikte de feeststemming haar hoogtepunt. De St. Jozefharmonie con certeerde op de Breestraat en droeg het hare er toe bij om de feestvreugde te behouden en te verhoogen. Op het Carel Hendrik Moens- plein gaf de Harmoniekapel een concert, dal eveneens uitstekend is geslaagd. En alhoewel men den geheelen dag overal reeds vuurwerk had afgestoken in den vorm van de welbekende voetzoekers, welke dooi kwajongens onafgebroken werden afgevuurd, was er om 10 uur toch een groote menigte op de Meer bijeen, om het slot van het fteest, een schitterend vuurwerk, bij te wonen. Boven het water van de haven, gaven de pijlen en groote stukken een mooi effect. De knetter- en dondereffecten zorgden overigens voor voldoende spanning. Nog lang duurde de feestvreugde voort. En tot laat in den avond was het overstelpend druk. Ongelukken tijdens de leesten. Tijdens de feestelijkheden zijn er nog een paar onge lukken voorgevallen. Op den Velserweg, bij Scheybeeck, werd een paard, dat voor een tilburry was ge spannen, waarmede aan het ringsteken was deelgenomen, plotseling schichtig en begon met de achterpooten te slaan. Het gevolg was, dat het tuig brak en de tilbury van vo ren werd beschadigd. De inzittenden, de heer de B. met zijn dame, vielen uit de achterover hellende til bury op straat, doch bekwamen gelukkig geen ernstige verwondingen. Eenige jongelui zorgden door vlug en energiek optreden, dat het paard niet op hol sloeg. Naar wij vernamen is tijdens de gymnas- tiek-demonstratie een der deelnemers, ze- kere T., onwel geworden. Tengevolge van a« val geraakte zijn arm uit het lid. Hij is per auto naar zijn woning gebracht, waar hij on der dokters behandeling werd gesteld. Een der toeschopwers bij de zwemwed strijden in het Noorder Buitenspaarne kreeg een toeval en werd naar een der Haarlemsehe ziekenhuizen overgebracht. In den Hout, tijdens het concert, liepen gistermiddag eenige jongemannen, van wie een hunner een roode vlag droeg en de anderen revolutionnaire blaadjes te koop aanbood. Hun optreden was echter zeer ge matigd en niemand trok zich van de roode vlag iets aan. De vlag in top.Vroolijk wappert de vaderlandsche driekleur van de in aanbouw zijnde St. Joseph-kerk, ten bewijze, dat men op hoogte is met den bouw, dat er met kappen kan worden begonnen. Wat daar gewerkt is, dwingt respect af, daar het nog maar 3 maan den is, dat de eerste steen werd gelegd. Er wer ken dan ook niet minder dan 40 menschen aan, met 2 bouwkundige opzichters, behalve Architect Jan Stuijt. Het ideaal, dat op Pa troonfeest (19 Maart 1927) het Godshuis is ge bruik kan worden genomen, zal zonder bui tengewone tegenvallers verwezenlijkt worden. Kerkorgel.Ook aan de nieuwe St. Martinuskerk schiet men nu flink op. Uit het tweede gedeelte zijn de steigers verwijderd en is de vloer reeds bijna gereed. De firma Vermeulen te Alkmaar is begonnen met het groote Kerkorgel te plaatsen, dat zulk een ge ruime vacantie heeft gehad. Het is een heel werk, dat ongeveer 3 weken vraagt, maar dan is de zaak ook tip top in orde. Vermoedelijk zal met October het mooie kerkgebouw in gebruik kunnen worden genomen. ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN. Brieven Binnenland, 1. Riemers, den Helder 2. Rijksverzeke ring, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. 3. W. van Beelen, Katwijk Zee 4. van Dijk, zonder adres 5. Groeneveld, zonder adres 6. Houillies, Amsterdam 7. A. Kor poraal, Kampen 8. J. Meyerink, Rotterdam; 9. J. Mik, Amsterdam 10. Tonny Reinders, zonder adres 11. zonder adres, 12. zonder adres. Briefkaarten Buitenland. 13. Woods, Columbus, Een mooi succes.De heer Th. v. Tol, wonende aan den Kruisweg alhier behaalde op de te 's-Gravenhage gehouden honden tentoonstelling met z'n prachtigen Duitschen herdershond een le eereprijs en een 2en prijs. Harddraverij vereeniging. Het be stuur van de in deze gemeente (te Hoofddorp) gevestigde harddraverijvereeniging heeft we der het plan opgevat om in de maand Sep tember a.s. een harddraverij te organiseeren op het gemeentelijk sportterrein te Hoofd dorp. De dag waarop deze harddraverij zal wor den gehouden zal nog nader in een ledenver gadering definitief worden vastgesteld. Aanrijding.Een wielrijder, de heer v.d. H. had op den Aalsmeerderdijk alhier het ongeluk in botsing te komen met een passee- rende auto. Hij kwam te vallen en werd zoo danig aan z'n schouder verwond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Burgerlijke Stand van 16 tot en met 31 Augustus 1926. Geboren: Clasina Johan na, dochter van A, Boon en M. Voormear. Wilhelmina Agatha, dochter van Joh. Wei- boren en Jac. de Wildt. Clasina Petro- nella, dochter van P. Beentjes en A. J. Berk hout. Aletta Jeannette, dochter van E. de Vries en B. E. Nijman. Maria ohanna, dochter van J. A. Schuijt en Joh. H. Vlek, Ondertrouwd: Th. G. Bruins en M. Joosten Ger. Konijn en Joh. Meijer. Getrouwd: Joh. Bekker, 22 jaar en M, Duin 24 jaar. Nic. van Til, 35 jaar en H, Kuil, 32 jaar. Th. van Lieshout, 31 jaar en M. A Duin 27 jaar. Overleden: Gr. Hartoggeb. Wit, 56 j. Jan de AVildt Az., 87 j, M. van Roon geb. Brakenhoff, 41 j. Wijziging der politieverordening, De commissie van voorbereiding voor de voorbereiding der plaatselijke strafwetgè- vmg biedt den raad een voorstel aan tot wijziging der algemeene politieverordening. W^ziging, in de artikelen I en II opgeno men, zijn een gevolg van het Raadsbesluit van 27 Juli j.l,, waarbij de afdeelingen Jan Gijsenvaart, Velseroord en Wijkeroog on derscheidenlijk bij Santpoort, IJmuiden en Velsen zijn gevoegd. Ook artikel 3 voorziet in de gewijzigde indeeling der gemeente. Daarnevens echter is de behoefte gevoeld aan eene verkeers regeling voor het gedeelte van de Tromp straat, van de Frans Naereboutstraat af tot de Kortenaerstrfaat. volgens welke alleen in de richting West-Oost mag worden ge reden. Deze regeling vormt een compte- teering van die, welke bij Raadsbesluit van 8 Juni 1926 is ingevoerd. In verband met het feit, dat op het zeestrand en andere terreinen, buiten den weg gelegen, zij;, die willen baden of zwem men, niet schromen om zich voor de oogen van het publiek te ontkleeden, eene handeling waaraan terecht aanstoot wordt gevonden is het gewenscht eene bepa ling in het leven te roepen, die dergelijke excessen verbiedt. Bovendien is het voor hen verplicht te stellen gebruik van een zwemkostuum op plaatsen, waar het pu bliek zich beweegt, een redelijke eisch, waaromtrent naar de meening der com missie wpl een algemeene opinie bestaat. Voor kinderen echter beneden een be paalden leeftijd, welke de commissie op 10 jaar zou willen stellen kan op dit punt eene uitzondering worden gemaakt. In dezen zin is een aanvulling van art. 126 ontworpen. De commissie heeft zich ten slotte we derom beraden aangaande het door tal van adressen ondersteunde voorstel van den heer K. H. Tusenius, om het losloopen van honden op den weg, mits die onder ge leide en hoede van hun eigenaars zijn, toe te laten. Zij is van gevoelen, dat het aanbeveling verdient, de bestaande bepalingen betref fende het vasthouden van honden ijaor- loopig te handhaven, indien de noodige soepelheid bij hare "toepassing wordt in acht genomen. R, K. Harmonie- „St. Caecilia". Naar wij vernemen zal de Harmonie, in verband met de behaalde successen op het te Krommenie gehouden concours, een bazar organiseeren. De baten van deze bazar zullen bestemd worden voor den aankoop van instrumenten, zulks met het oog op de uitbreiding van het corps, dat nu in de, eer ste afdeeling is geplaatst. Een en ander behoudens goedkeuring van B. en W, natuurlijk. Vechtersbazen. Op enkele plaatsen, o.a. op de Meer, trachtten enkele een meenings- verschil met de vuisten te beslechten. Om standers zorgden er evenwel voor, dat de vechtersbazen gscheiden werden. De eerlijke vindster beloond (7) De vo rige week verloor een wissellooper op den Alkmaarscheweg een portefeuille, inhouden de ongeveer 7000. Een klein meisje, dat de portefeuille had gevonden, bracht de kostbare vondst naar den eigenaar terug en hielp hem alzoo uit de groote verlegenheid. Haar eerlijkheid werd beloond.met een kwartje! Wij begrijpen, dat van den wisselloioper niet meer mag worden verwacht. Maar waar blijft de financieele instelling? Kapelaan Doeswljk. De WelEerw. hear kapelaan Doeswijk is gisteren, na een lang durige rustkuur, weer hier teruggekeerd. We wenschen Z. Eerw. van harte toe, dat zijn herstel volkomen en zijn gezondheidstoestand blijvend goed zal zijn. De woningbouw voor de Papierfabriek. B. en W, stellen voor aan de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken der Fa. Van Gelder Zonen, vergunning te verleenen tot het aan leggen van een straat, loopende van den Wijkerstraatweg of tot den Grooien Hout- of Koningsweg. De Engelmundusweg. De Commissie van Openbare Werken adviseert den raad de eigenaren van den Engelmundusweg, op grond van het bepaalde in de desbetreffende ver ordening, opnieuw aan te schrijven om tot be- harding van den weg, thans met een klinker bestrating ter breedte van 4 M„ over te gaan, en zoo zij wederom mochten weigeren hier aan gevolg te geven, die werkzaamheden van gemeentewege, doch op hunne kosten te doen uitvoeren. Grond-overname. B. en W. stellen voor eenige strookjes grond over te nemen ten behoeve van de verbreeding van den Zeeweg te Driehuis en den Rijksstraatweg te Velsen Horloge verloren. Een heer fietste Dinsdagmiddag van Haarlem via Spaarndam naar Santpoort, alwaar hij tot de ontdek king kwam, dat hij zijn gouden horloge had verloren. De rijks- en gemeentepolitie van Santpoort en Spaarndam werden van het verlies in kennis gesteld. Vergadering Postduivenvereniging. In café Gdoenendaal alhier, hield de postduivenvereeniging „de Gevleuglde Vrienden" eene vergadering, welke zeer druk bezocht was. De Voorzitter opende met een kort wel komstwoord, waarna de secretaris de no tulen las, welke na enkele opmerkingen werden goedgekeurd. Op een vorige vergadering was eene com missie benoemd, bestaande uit de heeren H. Vellinga, A. Verdonschot en A. Eveleens om een ontwerp-statuten en reglement te ontwerpen, van welke taak zij zich alleszins verdienstelijk hadden gekweten. Artikelsgewijs werden de ontwerpen voor gelezen en na enkele wijzigingen vastge steld, waarna besloten werd deze in druk te doen verschijnen. De heer A. Verdonschot bracht, als af gevaardigde der gehouden vergadering der H. C. C. een uitvoerig verslag uit. Ook de hokcontroleurs gaven verslag van hunne bevindingen. Aan het bestuur werd opgedragen de re geling van de nog te vervliegen eereprij- zen. Om tegen 11 uur sloot de voorzitter na eene minder belangrijke rondvraag deze ge animeerde vergadering. Dr, Lens, Naar we vernemen, zal Dr. P. K. Th. Lens, arts alhier, zich op 1 October om gezondheidsredenen, uit de praktijk terugtrekken. R.K. RIJKSKIESKRING-ORGANISATIE „HELDER". De beschrijvingsbrief der Algemeene Ver gadering van Afgevaardigden in den R.-K. Rijkskieskrinö „Helder", op Zaterdag 4 Sep tember, 's nam. 2 uur, in ,,'t Gulden Vlies", Choorstraat, Alkmaar, vermeldt: Opening en notulen. Ingekomen stukken. Verkiezing van afgevaardigden voor den Partijraad. Behan deling der door Kiesverenigingen op de agenda van den Partijraad bij den Rjjkskies- kring ingekomen voorstellen. Rondvraag en sluiting. Alkmaar stelt voor bij den Partijraad te Utrecht een voorstel in te dienen om in het program der R.-K. Staatspartij te doen op nemen „Schrapping van art. 123 van het regeeringsbeluit''. Wormer heeft de volgende motie in gediend: „De R.-K. Kiesvereeniging „St. Odulphus'' te Wormer, in Algemeene Ver gadering bijeen op Vrijdag 20 Augustus 1926, noodigt het bestuur van d R.-K. Rijkskies- kringorganiatie „Helder" uit om den Partij raad te verzoeken ter bevoegder plaatse de noodig aandrang uit te oefenen, opdat Ar. 123 van het Indisch Regeeringsbesluit wor de gewijzigd of geschrapt. Het Bestuur raadt de vergadering aan het voorstel-Wormer aan te nemen. In dezen vorm komt het désideratum voor op het nieuwe partijprogram, na ernstige behande ling in de Bondsvergadering aldus gefor muleerd. De R.-K. Kiesvereeniging te Hoogkarspel stelt voor op de agenda van den Partijraad het navolgende voorstel te plaatsen: Met het oog op het belang van land- en tuin bouw krachtige pogingen in het werk te stellen er verkrijging en instelling van een zelfstandig Ministerie van Landbouw. Het prae-advies is van oordeel, dat, zoo dra de financiën een dergelijke uitbreiding van Het aantal departementen toelaten, het gewenscht is een zelfstandig departement van Landbouw in te stellen, Intusschen kan niet worden toegegeven wat overigens niet is gesteld dat bij de vereeniging van Binnenlandsche Zaken met Landbouw de laatste tak van dienst min der goed zou worden behartigd. Het Bestuur beveelt aan: intrekking van het voorstel. De R.-K. Kiesvereeniging te Wormerveer verzoekt de R-kskieskring-Organisatie „Hel der" aan den Partijraad te vragen er bij de Regeering op aan te dringen een voorstel in te dienen bij de Volksvertegenwoordiging tot afschaffing der Forensenbelasting voor de belastingplichtigen met een inkomen be neden 3000. Het komt het Partijbestuur voor, dat dit onerwerp zich niet leent tot 't nemen van een bepaalde juist te achten beslissing, zon der dat een verder onderzoek zal zijn in gesteld naar de economische en financieele gevolgen. Het Bestuur acht het om die reden beter, dat de Rijkskieskring besluite aan den Partijraad te verzoeken de juist genoemde verlangens in een studie-commissie te doen onderzoeken. RIJKSKIESKRING HELDER. Wij ontvingen ter plaatsing het volgende communiqué Het Bestuur van de Rijkskieskring-Orga nisatie „Helder" heeft in rijn vergadering op 28 Augustus 1926 in Hotel Proot te Alk maar met verontwaardiging kennis genomen van de smalende wijze, waarop enkele leden van de R.K. Kiesvereeniging te Hoorn op een ledenvergadering aldaar, volgens een verslag in „Onze Courant" hebben gesproken over de leiding van Mr. J.A.M. Leesberg, als Voor zitter der R.K. Rijkskieskring-Organisatie „Helder". Genoemd bestuur verklaart eerstens, dat alles, wat over Mr. Leesberg's leiding en de gevolgen daarvan, door die personen is ge zegd, in flagranten strijd is met de waarheid tweedens, dat het steeds vertrouwen heeft ge steld en blijft stellen in de krachtige leiding van zijn eminenten voorzitter. Voor het Bestuur H. C. M. NIJPELS, Vice-Voorz G. BARNHOORN, Secretaris. Alkmaar 31 Aug. 1926. De echtgenoote van den heer Cosman te Bakkum fietste in de richting Alkmaar, toen zij achterop werd gereden door een vracht auto, waarvan de stuurinrichting defect ge raakt was, met het noodlottig gevolg, dat zij werd aangereden en een beenfractuur be kwam. Zij werd naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het breken van den stuurstang van den vrachtauto, waardoor de chauffeu de oontrole over het stuur kwijt raakte, Bij de nationale viering van het zende eeuwfeest van den H. Franciscus v As- sisië in October a.s. te Den Bosch órden als sprekers verwacht Pater Borroms da Greeve, Mr. Dr. N. Deckers en r. G. Brom, professor aan de R. K. Univsiteit te Nijmegen. In totaal 43.322 bezoekers. In tegenwoordigheid van verschilletidge- noodigden heeft burgemeester jhr. de Ge laar de Jan Steen-tentoonstelling te Lt'en officieel gesloten. He aantal bezoekers bedroeg 43.322. De tentoonstelling heeft een groot fin- cieel voordeel opgeleverd. De ccmmiss is van zins deze gelden te besteden voode uitbreiding der kunstwerkencollectie vs 't Museum. WOERDEN, 1 Sept. 1926. - Kaai, A. gevoerd 503 partijen. 1ste kwal. 41-6; 4550; met Rijksmerk 37—43. Zvre 2de kwal. 3639; zwaardere Rijksirk 53. Handel traag. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 367 vette kalveren 921.02 7890;i4 76. Een enkel prima kalf, boven nol- ring; 70 nuchtere kalveren 1220; 2 varkens Hall, 9495; overzeesche en GL 9495; vette varkens 9092. Men schrijft uit Heemskerk Uit de Streek en Langendijk zijn des- richten omtrent de financieele uitkomstem den tuinbouw allesbehalve opwekkend. V- men kool en aardappelen daar de hoofdttt, hier is meer verscheidenheid in de verscl- lende groentensoorten.De gesteldheid van :n bodem geeft daartoe aanleiding. Is men, v>r wat betreft De Streek en Langendijk met ci streken voor den afzet van de geteelde pj- ducten ook voor een groot gedeelte op at buitenland aangewezen, in Kennemerlald, is dit momenteel niet in diezelfde mate let geval. Bovendien is de oogst van groenten in andere landen zoo overvloedig geweest, dat de voortbrengselen der tuinbouwproducten voor de twee eerstgenoemde centra van tuinbouw daaronder het meest hebben te lijden. Trou wens ook in Kennemerland zijn de financieele resultaten ver van goed. Aardappelen brengen ook hier lage prijzen op en kool is bijna on verkoopbaar. De bloemkool is vrij slecht in kwaliteit, zoodat slechts sporadisch een mooi partijtje kan worden aangevoerd. Voor die partijen waaraan ook slechts weinig mankeert, bestaat geen belangstelling en gaat voor uiterst lage prijzen van de hand. Voor superieure kwaliteit wordt gemiddeld 8.50 per 100 stuks betaald. De prijs der verschillende soorten boonea heeft nog steeds onder de groote aanvoeren te lijden.Zoo noteerden eerste kwaliteit snijboo- nen 7 tot 14, tweede soort echter 1.50 2.50, dikke boonen tusschen de 3 en de 9 stokboonen gemiddeld 7.50, dunne boonen 9.50 a 13. De grootste hoeveelheid kom kommers gaat weg voor prijzen tusschen d# 50 cent en de 1.50,slechts zelden wordt voor een buitengewoon mooi partijtje /5a/ 6 gemaakt. Hetzelfde is omtrent sla op te mer ken. Ze brengt 0.75 tot 1,50, in een zeld zaam geval 1.75 op. Ook wordt voor spinazie en postelein zeer weinig betaald. Met andijvie en wortelen gaat het beter. Zij worden tegen stijgende prijzen verkocht. Tomaten zijn zeer gewild en brengen van 8 tot 14 op. Dop erwten, capucijners, raspers en tuinboonen zijn duur de stemming voor deze produc ten is uitstekend. Summa summarum kan worden vastgesteld, dat, hoewel de finaincieele uitkomsten ongunstig zijn, dit niet zoo erg is als aan Langendijk en De Streek. ENSCHEDE, 31 Augustus. Heden is in de fabriek der Twentsche textiel-maat- schappij alhier, een ernstig ongeluk ge beurd. De 23-jarige electricien W. U, uit Hengelo, viel achterover in een bak met ko kend water. Met ernstige brandwonden overdekt, is hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. LONDEN, 1 Sept, „Daily-Mail" meldt, dat de aardbeving op 't eiland Fayel (Azoren) 50 dooden geëischt heeft, terwijl vele per sonen gewond werden. AMSTERDAM, 1 Sept. Naar wij ver nemen, zullen de schepen van de Holl. Afrika-Lijn in 't vervolg ook Genua aan doen. De Billiton, die over 14 dagen ver trekt, zal het eerste schip zijn dat Genua aandoet. Vervolgens zal elke 14' dagen een schip van de HollandAfrika-lijn te Genua aanloopen. MUSSOLINI, BEVELHEEBER DER MILITIE. ROME, 1 Sept. Naar vernomen wotdt, zal Mussolini waarschijnlijk het bevelheb berschap van de militie op zich nemen. Hierdoor krijgt hij het directe beheer in handen van de gewapende macht. Heden overleed mijn lieve Man PETER LOUIS MARIE KETTING Ridder fn de orde van Oranje Nassau in den ouderdom van bijna 53 jaar. J. M. KETTING-Meulkens Heemstede, 31 Aug. 1926. Bosch en Hovenstraat 28. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 4 Sept. a.s. te 1 uur in het Familiegraf op de Algemeene Begraafplaats te Kralingen, in den Prins Alexanderpolder. Eenige en algemeene kennis geving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6