binnenlandsch nieuws. Radio-Omroep. Misdaad en Boete. De noodvoorschriften in Engeland met een maand verlengd. Een Britsche missie naar Griekenland ter instructie der Grieksche marine. De Kantonneezen bezetten Woetsjang en Hankau. Onder de Radio-berichten: Het Engelsche mijnconflict; de regeering overweegt eventueel zelf met voorstellen te komen. Hevige aardbeving op de Azoren. De minister kondigde amnestie af voor allen, die tusschen 24 December 1924 en 3 April 1926 krachtens de wet op de verkie zingen en openbare bijeenkomsten werden veroordeeld. Koninginnedag Hofbericht. VERKEER EN POSTERIJEN. Luchtpostdienst. KERK EN SCHOOL. R. K. Leergangen Tilburg. Pater Aegidius Verkleij O.F.M. KUNST EN KENNIS. Mevr. NoordewierReddingius LANDBOUW EN VISSCHERIJ Stand der Landbouwgewassen op 26 Augustus 1926. Naar een onderlinge veeverzekering. Int. Bloemententoonstelling te Antwerpen. SOCIAAL LEVEN. Ned. R. K. Bond van Werk meesters en ander toezicht houdend personeel. Bemiddeling bij Heemaf. FEUILLETON. Verlenging der noodvoor schriften in Engeland. Het Lagerhuis heeft met 232 tegen 91 stemmen machtiging verleend tot de ver lenging der noodvoorschriften met een maand Het Huis werd daarop verdaagd tot gis terenochtend 11 uur. Alsdan zal een alge- meene discussie nopens het confict in de mijnindustrie plaats hebben. Het geschil in de mijn industrie. Volgens de „Westminster Gazette" zou de conferentie tusschen het uitvoerend comité van de Mijnwerkersfederatie en de Lagerhuisfractie der Arbeiderspartij, die Maandagavond zou plaats hebben, ten doel hebben tot overeenstemming te komen over een voorstel aan de regeering te doen be treffende een regeling van de arbeidsvoor waarden op den grondslag van een arbeids week van vijf dagen van acht uur elk, en een loonregeling volgens een standaard van twintig pCt. boven het peil van 1914, het geen zou neerkomen op een terugkeer tot de overeenkomst van 1921. De Lagerhuisfractie der Arbeiderspartij zou met dit voorstel optreden als bemidde laar tusschen de mijnwerkers en de regee ring en later ook de mijneigenaars. Gemeend wordt dat gemeenschappelijke besprekingen over een dergelijke formule niet zouden indruischen tegen de bestaande districtregelingen, die binnen het kader van een nationale regeling variabel zouden kunnen blijven. Bank-overval in Warschau, Misdadigers, trachtten een bank in het centrum van de stad Warschau gelegen, te plunderen. Er ontstond een vuurgevecht met de politie; een agent en een bandiet werden gedood. De anderen leden van de bende werden gearresteerd. Verschillende voorbijgangers werden gewond. Scheepsramp op de Newa. Uit Moskou wordt gemeld dat bij het ongeluk op de Newa, het passagierschip Boerewestnik stootte op een pier en zonk circa 150 mens'chen zijn omgekomen. Een Britsche missie naar Griekenland. Volgens de bladen zal de Grieksche regee ring aan de Engelsche regeering verzoeken een maritieme missie onder admiraal Towns- hend te zenden ter instructie der Grieksche marine. De Macedonische Quaestie. De Bulgaarsche regeering ontkent uitslui tend verantwoordelijk te zijn voor het bestaan van revolutionaire organisatiën* Zij verklaart te pogen haar te beperken en wijst op de on voldoende strijdkrachten ter bewaking van de grenzen. Zij is van oordeel, dat om af doende af te rekenen met de onwettige prak tijken, die sinds een honderdtal jaren op den Balkan woeden, een gezamenlijke krachts inspanning noodig zou zijn van de vier re geeringen. Bulgarije hoopt, dat de buurstaten overtuigd zullen zijn van zijn volkomen cor recte houding, dan is het bereid de quaestie voor te leggen aan den Volkenbond, wiens beslissing het bij voorbaat verklaart aan te zullen nemen. De Quaestie van Tanger. De „Petit Parisien" meldt, dat men op de Quai d'Orsay verzekert, dat het Fransche antwoord inzake Tanger, hetwelk gelijklui dend aan dat van Engeland zal zijn, nog niet werd overhandigd. Het blad zegt, dat indien Spanje zijn mis sie in het Rifgebied zou opgeven, Frankrijk, wien het protectoraat over het Sjerifijnsche rijk, waarvan genoemd gebied afhankelijk is, toekomt, maatregelen zou moeten nemen om een wederoplevering te verhinderen van den haard van onlusten, welke door de neder laag van Abd el Krim was gedoofd. Amnestie in Egypte. De slavernij in Indië. In den staat Nepal is dezer dagen het laat ste spoor van slavernij, dat er nog te vinden was, verwijderd door de vrijkooping van bijna 58.000 slaven tot een som van 3 mil- lioen gulden. Nepal is een onafhankelij ken staat op de Zuidelijke hellingen van de Himalaja, met zen bevolking van zes millioen zielen. Het Syrisch-Palestijnsch Comité. Het Syrisch-Palestijnsch Comité, dat in Kaïro is gevestigd en van daaruit de actie ten gunste van een Zelfstandigheid voor Sy rië leidt, heeft een nieuw memorandum aan den Volkenbond gezonden, waarin het zijn eischen toelicht, In verband met het a.s. ver trek van Ponsot, den nieuw - benoemden Franschen hoogen commissaris, naar Syrië heeft dit memorandum de aandacht getrok ken. Er wordt allereerst de bijeenroeping van een Wetgevende Vergadering voor Syrië in geeischt, welke zich met de opstelling van een grondwet zou belasten op den grond slag der nationale souvereiniteit. Wat be treft het tusschen Syrië en Frankrijk te slui ten verdrag, is het comité van oordeel dat de taktiek der Franschen om met de verschil lende Syrische gebieden afzonderlijke ver dragen te sluiten, tot de verbrokkeling van Syrië zou leiden. De Syrische patriotten be schouwen Syrië als één en ondeelbaar, en elk program, dat niet op eenheid is geba seerd, kan hun goedkeuring niet wegdragen. Voorts wordt de invoering van een natio naal leger geëischt. De Syrische autoriteiten dienen dit leger zelfstandig te vormen, ter wijl de Fransche troepen zich zouden moe ten terugtrekken zoodra het gevormd is. Ten slotte wordt Syrië's toetreden tot den Volkenbond geëischt en wordt verlangd dat Frankrijk de Syrische candidatuur zal steu nen. De begrafenis van Valentino. Uit New York wordt gemeld, dat ook bij de begrafenis van Rudolph Valentino de menigte nauwelijks in toom te houden was. Niet minder dan vijfhonderd agenten moes ten schouder aan schouder en arm in arm de opdringende menigte beteugelen, doch kon den ten slotte niet langer weerstand bieden. In den rouwstoet, werden onder vele andere filmsterren, Mary Picford, Constance Tal- madge, Pola Negri, en Jean Acker, Valen tino's eerste vrouw, opgemerkt. Bedreiging van Duitschc persvertegenwoordigers in China. Uit Peking wordt aan de „Vossische Ztg." gemeld, dat de regeering daar ter stede strenge maatregelen treft tegen politieke agitators en journalisten, die bij de gering ste vergrijpen met de zwaarste straffen worden bedreigd. Zoo werd dezer dagen een redacteur van een bekend blad gevangen genomen en zonder vorm van proces dood geschoten, omdat hij het particuliere leven van twee maarschalken in het openbaar had besproken. Kort daarop, den 9den Augustus, werd wederom een redacteur revangen ge nomen, die eveneens zou worden doodge schoten. De veie Japansche persvertegen woordigers in China lieten echter een scherp protest hooren, met het gevolg dat de auto riteiten te Peking het doodvonnis onuitge voerd lieten, doch hem tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelden. Acht-en-veertig uren later echter stelden zij den journalist op vrije voeten. De correspondent meldt voorts, dat boven genoemde maatregelen uitdrukkelijk ook ge richt zijn tegen vreemde onderdanen, die niet meer in het genot zijn van de exterritoriali teit, met name de Duitschcrs, ofschoon de Duitschers zich volgens den correspondent na den oorlog nog nooit met politieke intri ges hebben ingelaten. Woetsjang en Hankau in handen der Kantonneezen. Tsjang Kav Sjek, de bevelhebber van het Kantonneesche leger, heeft geseind, dat zijn leger 26 Aug. Woetsjang heeft veroverd en den avond van denzelfden dag Hankau bezette. Hij voegde hieraan toe, dat toen de drie divisies van het leger van Woe Pei Foe hoorden, dat de Kantonneesche troe pen rech treeks uit Woetsjang naderden, zij Hankau ontruimden, na plundering van de inlandsche stad. In de Hoofdstad. Hot schitterende weer der laatste dagen bleef voor den Koninginnedag behouden nier alleen, maar was zoo mogelijk nog mooier. Heerlijk scheen de zon over de bevlagde stad, die op de grachten en burgwallen vooral een bijzonder feestelijk aanzien bood. Hoe mooi vlammen de heldere kleuren onzer vlag tusschen het met overdadig licht bestraalde groen der boombeplantingen. Er werd druk gevlagd, voornamelijk in de oude stad, waar de Kalverstraat het altijd eer imposante gezicht van een vlaggen- allee opleverde. Reeds vroeg in den morgen begon de stroom van burgers, die vrij waren van hun werkzaamheden, zich tusschen degenen, dig nog een ochtendtaak te verrichten hadden, zich naar de binnenstad te bewegen, waar zich steeds de viering van dezen dag con centreert, Vooral de Dam vertoonde spoedig het drukke beweeg, dat dit stadsplein bij feestdagen kenmerkt en waarop zich steeds een leger van muzikanten, acrobaten en venters nestelt om de feestvierenden in de stemming te brengen. In den vroegen och tend hadden al uit den Paleistoren de ko raalgezangen geklonken met hun plechtig- zware klanken. Verschillende muziekuit voeringen op allerlei plaatsen in de stad voerden ook nun of meer plechtige muziek uit als om even te herinneren aan de eigen lijke aanleiding tot het feest, aan welke aan leiding ook vele feestgangers door het dra gen van oranjestrikjes uitdrukking gaven. In de Residentie. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wapperde Dinsdag de nationale driekleur van de verschillende rijks-, provinciale- en gemeentegebouwen. Ook door de gezantschapsgebouwen werd gevlagd, terwijl voorts de motorwagens van de H. T. M. op de gebruikelijke wijze waren gepavoseerd. Eveneens hadden vele particulieren de vlag uitgestoken, vooral in de binnenstad werd druk gevlagd. Op het Lange Voorhout was de gebrui kelijke vlaggenversiermg aangebracht. In de morgenuren werden godsdienstoefe ningen gehouden in de Groote Kerk en in de Ger. Kerk van 's-Gravenhage-Oost. Dank zij het mooie weer was het 's mor gens reeds zeer druk in de stad en tegen 11 uur was de groote trek naar het Malie veld, om daar het militaire schouwspel, de parade, gade te slaan. Dinsdagmiddag was er muziek op het Lange Voorhout en op het Newtonplein, ter wijl het Haagsch Comité voor Volksfeesten voor de ontspanning der kinderen zorgt door een strandfeest en voorstellingen in den Die rentuin. Aan de departementen werd de gewone verlichting aangebracht, welke weder dui zenden bezoekers trokken. Op de ten Koninklijken paleize liggende registers werd druk geteekend. De dag werd besloten met het gebruike lijke vuurwerk op het Malieveld. Lu Rotterdam. Het Oranje-zonnetje scheen Dinsdagmor gen al vroeg; het zette de vlaggen, die hoog op de daken wapperden, in een blij licht. Een dunne nevel hing nog over het wa ter en tusschen dc daken, toen het feest ingezet werd met de koraalmuziek op den St. Laurenstoren, die midden op zijn bree den kop een groote oranje-vlag droeg. Al was het nog vroeg, toch hadden velen zich rond den ouden toren geschaard; anderen hadden zich opgesteld tegen een muur in een van de oude straatjes, waar de muziek zoo helder klinkt tusschen de dicht opeen- .gedrorger huisjes; en de menschen in die straatjes hingen uit het hoog opgeschoven raam. De muzikanten hadden wel een aan dachtig gehoor. Eerst klonk het al-oude Wilhelmus plecht statig van de toren-transen. Toen golfde een breed koraal en een hymne van Bach. De muzikanten besloten hun concert met „Dankt, dankt nu allen God". De muziek was op het kerkplein en in de omliggende straten goed te hooren. Slechts een enkele maal werden de klanken over donderd door een ratelenden sleeperswagen, getrokken door een driftig paard, dat vuri ger stapte dan anders; het droeg een oranje pluim op zijn kop. De grootmeester van hef Huis van H. M. de Koningin, en de chef van Hr. Ms. Mili taire Huis maken bekend, dat H, M. de Ko ningin tot Haar leedwezen in de vervolge niet meer in de gelegenheid zal zijn monde linge dankbetuigingen voor de H. M. ver leende onderscheidingen in ontvangst te nemen. Aan hen, die H. M. dank wenschen te betuigen, wordt in overweging gegeven, ïulks schriftelijk te doen. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 September a.s. de 1ste luchtdienst op Parijs wordt opgeheven, Dientengevolge vervalt de gelegenheid om des Donderdags om de 14 dagen brieven en briefkaarten voor Ned.-Indië per vliegtuig tot Parijs en verder per trein te verzenden in aansluiting op het des Vrijdags om de 14 dagen van Mar seille afvarende stoomschip van den Rotter- damschen Lloyd. De tijdstippen van vertrek en aankomst van den tweeden luchtdienst op Engeland worden van genoemden datum af één uur vervroegd (vertrek van Amsterdam Schip hol. 3.n.m„ van Rotterdam Waalhaven 3.45 n.m., aankomst te Londen Croydon 6.30 n.m.). Verscheenen is de gids voor het 15e stu diejaar (19261927) van de R. K, Leergan gen. Op 7 September a.s. zal de ZeerEerw. Pa ter Aegidius Verkley O.F.M., Gardiaan van het Minderbroederklooster te Weert, den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar in dc Orde van den H, Franciscus van Assisië werd ingekleed. Na zijn H. Professie maakt hij zijn hoo- gcre studies te Wijchen, Maastricht. Weert en Venray. In het klooster te Nieuwe Niednrp als assistent-pater geplaatst, brak voor Pater Aegidius Verkley ce tijd aan, waarin hij met volle ontplooiing ijzner groote krachten en rijke talenten zich aan het heil der zielen kon geven. Wel geen plaats in Nederland, of ze zag P. Aegidius bij missies, retraites en triduums als zeer gevierd predikant optreden. Na nog korten tijd te Woerden, en te Sit- tard werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1919 door zijn Overheid benoemd tot Gar diaan van het Minderbroederklooster Al verna te Wychen. Hetzelfde ambt werd hem ook toevertrouwd door de Kappittels van 1922 en 1925 en wel te Nieuwe-Niedorp en tg Weert. Op 29 September a.s. vertrekt mevrouw A. NoordewierReddingius naar Amerika, meldt het Hdbl. De zangeres zal, vóór haar vertrek, op 24 September een afscheidsconcert geven in den foyer van Het Hof van Holland te Hil versum, Mevrouw Noordewier gaat niet voor een kunstreis naar Amerika, maar om haar zoon te bezoeken, die te Little Rock in de Kan sas woont. Zij denkt tegen het einde van December in Nederland terug te keeren. Het bieronder volgend overzicht betref fende den stand der landbouwgewassen op 26 Augustus 1926 is, onder medewerking der Rijkslandbouwconsulenten samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw en door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch in stituut. Gedurende de maand Juli was het weder over het algemeen gunstig voeor de ontwik keling der gewassen; de temperatuur was ge middeld 1 gr. boven de normale, het aantal uren zonneschijn 201 tegen 186 normaal. Daarbij kwam, dat de hoeveelheid neerslag het normale (71 m.M.) met 69 m.M. dicin naderde. Plaatselijk was echter in dit opzicht groot verschil: in het Zuiden van Limburg werd de normale hoeveelheid met 100 pet. overschreden, in het Oosten des lands met bijna 30 pet. en in het midden en Westen bleef de hoeveelheid neerslag van 10 tot 3o pet. beneden het normale. Evenals in de derde dekade van Juli was in de eerste dekade van Augustus de tempe ratuur beneden normaal; na 14 Augustuse werd het warmer en steeg de temperatuu. gemiddeld 0,9 gr. boven normaal. Na 7 Augustus wisselden dagen van regen achtig en droog weer elkander tamelijk re gelmatig af, waardoor de oogst bemoeilijkt werd. Ofschoon de stand der gewassen zich goea liet aanzien, vallen de oogstresullaten tot heden over het algemeen niet mede. Het wee- is blijkbaar meer ten goede gekomen aan de blad- en halmontwikkeling dan aan de vruchtvorming. De granen leveren dienten gevolge veel stroo en het grasland geeft een goeden tot zeer goeden stand te zien. De tarwe vertoonde een goeden stand et, de oogst kon over het algemeen onder vrl) gunstige omstandigheden plaats hebben. Van de reeds gtdorschte rogge blijkt de zaadopbrengst tegen te vallen; over het al gemeen zijn de korrels te klein. Op de zand gronden van Gelderland bleven vele aren loos door aantasting van den roggehalmdoo- der. De gerst kwam in stand met de tarwi overeen. De havtr vertoont een zwaar gewas. Dien tengevolge is dit graan sterk gaan iegeren; de oogst ondervond, voor zooveer dezi reeds plaats had, moeilijkheden ten gevolge der weersgesteldheid. De boekweit vertoont een vrij goeden tov goeden stand. De paardenboonen hadden vooral m Zeeland veel van de bladluizen te lijden, terwijl het aantal peulen aan de stengels te gering is. De erwten leveren een matigen en in som mige gevallen vrij goeden oogst. Vele zaden zijn beschadigd door vreterij; de kwaliteit laat dientengevolge te wenschen over. De bruine boonen, waarvan de oogst in Zeeland reeds is aangevangen, hebben een vrij goeden stand. Het vlas gaf in Groningen een vrij slecht gewas, terwijl in de overige provinciën de stand vrij goed was; in Friesland Is de zaad opbrengst onvoldoende. Kanariezaad, koolzaad, mosterdzaad en blauwmaanzaad stemmen tot tevredenheid. In Westelijk Noord-Brabant komen in ver schillende perceelen zwarte vlekken voor op de zaaddoozen van het maanzaad, terwijl deze ook minder zaden bevatten. De karwij leverde in Groningen een slech ten oogst; in de andere provinciën was de stand matig tot vrij slecht; alleen in Fries land werden nog vrij goede perceelen aan getroffen. De stand van het suikerbietenzaad is goed. Het klaverzaad daarentegen zal slechts een matigen oogst leveren; in Groningen is de stand slecht, in Noord-Brabant en Limburj. vrij goed. De tabak staat in Gelderland en Utrecht goed; in de omgeving van Rheden had dit gewas echter van hagel te lijden, De consumptie-aardappelen vertoonen een vrij goeden tot goeden stand. Algemeen wordt echter geklaagd over het optreden dei aardappelziekte (phytophtora infestans), waardoor zeer veel knollen worden aange tast, vooral in de streken waar nog weinig of niets aan het besproeien met het bestrij dingsmiddel wordt gedaan. De fabrieksaardappelen blijven te klem van knol, terwijl het zetmeelgehalte iets la ger dan normaal zal zijn. Op gronden met veel humus en hoogen waterstand vertoonen de knollen rotting. De suikerbieten en voederbieten vertoo nen een goeden stand, terwijl ook de stand der koolrapen goed is. De stand der uien en van de cichorei la eveneens goed. Het weiland levert ruim voldoende gras en de roode klaver geeft over het algemeen een goeden stand te zien. Resumé. Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 is uit muntend, 90 is zeer goed, 70 goed, 60 is vrij goed, 50 is matig, 40 is vrij slecht, 30 la slecht en 10 is mislukt. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtne ming der bcteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende, resultaat, waarbij het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft, hoe de stand gemiddeld in de maand Augustus 1925 was. tarwe 69 (72.5) rogge 63 (76) wintergerst 69 (71.8) haver 77 (67.4) zomergerst 71 (59.5) boekweit 62 (62.2) veldboonen 60 (63.5) erwten 55 (60) bruine bonnen 62(69,2) vlas 54 (66.8) kan.iriezaad 70 (69.7) koolzaad 70 (76.2J blauwmaanzaad 70 (61.6) karwij 40 (69.6) mosterdzaad 70 (73.6) klaverzaad 50 spinaziezaad 62 suikerbietenzaad 69 consumptie-aardappelen 67 (71.8) fabrieksaardappelen 65 (84.3) suikerbieten 69 (73.6) 69 (69.3) cichorei voederbieten weiland roode klaver 71 (74.1) 69 (72.7) 74 (64,5) 69 (63.2) Stappen van den Alg. Ned. Melkveehouders- bond. Naar de Tel. verneemt, zal, dank zij het initiatief van den Alg, Ned. Melkveehouders- bond, welke zijn hoofdbureau te Amsterdam heeft, eindelijk tot oprichting eener onder linge vee verzekering worden overgegaan. Het hoo'dbestuudslid, de heer Sluis, te Wijdewormer, heeft zich bereids belast met de voorlocpige organisatie. Binnenkort zal een vergadering worden bijeengeroepen van allen, die zich voor deze zaak interesseeren en hiervan aan den voorzitter van den bond hebben kennis gegeven. Bij genoegzame deelneming of instemmingsbetuigingen zal alsdan tot definitieve oprichting worden overgegaan. Prijzen aan Nederlanders. Bij de internationale bloemententoonstel ling, welke de Koninklijke Dahlia- en Ro zenkring „Dorathea" in het „Te Boelacr"- park te Antwerpen gehouden heeft, hebben verschillende Nederlandsche inzenders door hunne prachtige inzendingen de aandacht getrokken- Zoo o.a. de firma W. Topsvoort te Aals meer, die een heerlijke verzameling dahlias ten toon stelde en daarmede een reeks prijzen veroverde, n.l. den beker, aangebo den door de nationale dahlia-maatschappij van België, een groote gouden eerepenning met gelukwenschen der jury en tal van eer volle vermeldingen. De firma M. Leenders en Co. te Steyl be haalde met haar prachtige rozen een gou den medaille. Onder de inzendingen van particulieren dienen vooral ook genoemd die van Jhr. Jan van Vredenburch, den rijks-landbouw- consulent van Nederland in België, die met zijn keurige dahlia's, colens en gloxinia's verscheidene prijzen verwierf. Msb. Onder leiding van den heer A. Leijgraaf vergaderde Zaterdag en Zondag j.l. het hoofdbestuur en de bestuursraad in 't hotel Noord-Brabant te Utrecht. Vertegenwoordigd waren de vakgroepen metaalbewerkers, bouwvakken, textiel, voe- dings- en genotmiddelen, typografie, cou peurs, lederbewerkers en diverse vakken; afwezig de tabaksbewerkers, houtbewerkers en glas- en aardebewerkers. Na den gebruikelijken groet, waarmede de vergadering werd geopend, spraak de voor zitter zijn vreugde er over uit, deze, zijn eerste bestuursraad-vergadering, te mogen leiden. Spreker acht vergaderingen als deze van groot belang, omdat de taak der vak groepen een verstrekkende is en ten dien opzichte nogal eens afwijkende meeningen vallen te constateeren. Met den wensch, dal onder bescherming van den Patroons-heilige St. Joannes de Dooper de besprekingen vrucht mogen dragen, werd het woord ver leend aan den heer Janssen tot voorlezing van de notulen, welke onveranderd en met DONDERDAG 2 SEPTEMBER. HILVERSUM. 1050 M. 12.00 Poli tieker. 3.304.30 uurtje voor de wees- en ziekenhuizen, door mevr. Ant. v. Dijk. 5.007.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-Orkest, Annie Zwiesinck, piano. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Pers berichten. 8.10 Christel. Omroep, Dr. Ph. A. Lansberg, voorz. v. d. Christ. Liter Essayistenkring uit Zeist. W. Hornsveld te Baarn, viooi. M. Eskhardt te Amster dam, piano. J. Meijer t te Baarn, orgel. 1. Psalm 68 1(trio), 2. Kriegsmarsch, Men delssohn 3a. Standschen, Schubert, b. Plaisir d'amour, Martini, (viool en piano). 4. Rede door Dr. Lansberg, over Wat is Christelijke poëzie Ie ged. Het wezen der Poëzie en bijzondere schakeering van Christelijke peëzie. 5a.Das Lied der Lerche, Tschaikowsky. b. Schneeglochen, Tschai- kowsky, (piano). 6. Adagio le orgelsonate, Mendelssohn. 7a. Ases Tod, Grieg, b. Solvjegslied, Grieg. 8. Melodie van Ru binstein (viool en piano). 9. Tweede ged. rede Liet dagelij k's leven door Christe lijke peëzie gedragen. la. O Heer die daar, Valerius, b. Dankt dankt nu allen God, Valerius (trio). 11a. Albumblatt, Beet hoven. b. Walzer in A-moll, Chopin (piano) 12. Ungarische Tanze 5. u. 6. Brahms viool en piano 13. Orgelsolo 14. Andante en menuet uit „Kleine Nachtmusik" 15. Marche militaire Schubert(viocl en piano). DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (sopraan-ba riton-piano) 1.202.20 Gramofoonmu- ziek 4.20 Scenes van „Cranford" en „An Escapade in India", causerie 4.40 Trocadero-theemuziek 5.35 Kinder uurtje 6.20 Dansmuziek 6.55 Land- bouwberichten7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing on gettingand rehearsing a part 7.45 Oude Engelsche muziek door R. Robertsen, piano 8.00 Lezing Microscopes 8.20 Blackpool programma De Wijlie Tate super Pierrots H. Bryan, komiek, H. Cave-tenor, J. Pullm, komiek 8.50 Jan Hurst's orkest 9.20 Vroolijke muziek en zang 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 Engelsche volks 1 e eren met pianobegel I.I. Anson, sv- praan, S. Logan, bariton 10.50—12.20 Dansmuziek v.h. Savoyhotel. PARYS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 5.05 Concert 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 Vocaal concert Gemengd koor H. Freudberg, piano, B. Geysel, orgel 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Kindermatinee tot 6.20 8.20 Orkestconcert 9.2010.20 Dansmuziek. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Or kestconcert Xéler Béla-Siede 4.005.20 Kinderuurtje 5.20 Lezing H. Eulem- berg-Belinde 6.20 Werken van Lartzing door orkest 7.00 Lezing Schule una Kunst 7.308.00 Juristenpraatje 8.20 Schaakles 8.50—10.40 „Der Poe tenmantel", klucht. Daarna muziek uit café Corso. een woord van dank werden goedgekeurd. Vervolgens hield de heer Ter Horst een inleiding over de taak der vakgroepen. Na een korte uiteenzetting te hebben ge geven van het wezen der organisatie, waar uit bleek, dat de organisatie van werkmees ters geen vakorganisatie is in den letterlij ken zin van het woord, en dit tot gevolg had, dat voor eenige jaren de wensch werd geuit, dat naast de plaatselijke afdeellngen komen zouden landelijke vakgroepen, kwam spr. tot eenige conclusies welke door hem nader werden belicht. Spr. eindigde na in zijn slotwoord nog eens met klem te hebben betoogd, dat de vakgroepen zich vooralsnog uitsluitend heb ben te bepalen tot de behartiging der vak belangen, die de leden der groep collectief gemeen hebben, daar anders het onderlinge verband tusschen de kringen en vakgroepen zou belemmert» in haar vérdere ontwikke ling. De voorzitter dankte den inleider voor zijn zakelijke uiteenzetting en gaf gelegen heid tot gedachtenwisseling. Nadat de inleider den debaters van ant woord had gediend, welke zich in beginsel volkomen konden vereenigen met de conclu sies, doch met betrekking tot de propaganda meer vrijheid hadden gewenscht, werden de conclusies met algemeene stemmen aange nomen. Overeenstemming tusschen de organisaties. Maandagavond werd door de gezamenlijke besturen der metaalbewerkersbonden een uitvoerige bespreking gehouden over het antwoord, dat aan den rijksbemiddelaar om trent zijn voorstel in zake de staking op Heemaf zal worden gezonden. De besturen kwamen tot volledige overeenstemming. In de Dinsdag gehouden vergadering en tusschen de organisaties en de besturen werd het voorstel der laatsten goedgekeurd. De besturen hebben daarop onderstaand telegram aan den rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteyn, verzonden. De besturen van den Algemeenen Natio- nalen Metaalbewerkersbond, den R.K. en den Christelijken Metaalbewerkersbond zijn bereid een voorstel in uwen geest het sta kend personeel ter aanvaarding voor te leg gen, als de Heemaf uw voorstel aanvaardt. Verzoeke verder oplossing van andere pun ten. Heb het uifstekendsfe aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. 30 Toen echter 'n beetje later Dorsselier te rtigkwam in gezelschap van den plaatsvn i - vangenden maire en den veldwachter, her innerde zich 't jonge meisje weer bare ont dekking. Zij deelde hun met schijnbare on verschilligheid mede, dat de man die de lag, gewond en bewusteloos, niemand anders was dan Garnaud, dien bijna iedereen te Hattoncourt gekend had. Na hem onderzocht te hebben, waren allen het eens dat hij inderdaad Garnaud was. De pastoor Plantier, welke gedurende drie jaai in de Iazeretten was werkzaam geweest, had daar veel ondervinding opgedaan. Hij behandelde het slachtoffer zoo goed mogelijk en na een soort krijgsraad gehouden te heb ben, werd er besloten, dat men de gendarme rie zou waarschuwen. Daar echter deze laatste ruim zes kilome ter verwijderd was, en zij waarschijnlijk niet voor den volgenden morgen zouden komen en men toch intusschen het slachtofft, niet kon laten waar het was, oordeelde men het beste Garnaud naar het dichtst bijzijnd hos pitaal te Saint Michiel over te brengen men kon gebruik maken van een autobus, welke door Hattoncourt kwam en eiken avond de arbeiders naar hunne woonplaatsen terug voerde. Madeleine stond een beetje afwaarts; zij luisterde, zonder evenwel de woorden welke gesproken werden te hooren. Twee gedach ten hielden haren geest bezig: Jean ging voor altijd heen zonder haar terug te zien en Gar naud, die misschien gekomen was om hen te redden, zou sterven zonder haar herkend te hebben. Dat stond overigens bij het jonge meisje vast: vanaf dit oogenblik beschouwde zij Garnaud als dood en Jean Grandin als heen gegaan. Zij had niet slechts opgehouden hoop te koesteren, zij streed ook niet meer tegen het onherstelbare. Haar toestand was die van iemand, welke overwonnen is; zij meen de, dat zij op een van die tragische oogen- blikken in het leven gekomen was, waarop alles iemand terneder drukt «n alleen de ge dachte aan eenige hoop onzinnig schijnt.... De veldwachter was brommend weggegaan om de gendarmerie te waarschuwen; men be sloot Garnaud onmiddellijk op den weg over te brengen, opdat de autobus straks geen vertraging zou hebben. Madeleine had niet de geringste hoop meer En alvorens Garnaud te laten vertrekken, dien zij, zonder den minsten twijfel nooit meer zou terugzien, knielde zij toch nog eens bij hem neder, nam zijn hand in de ha re en riep vlak bij zijn gelaat; Mijnheer Garnaud!.... Mijnheer Gar naud! Maar de oogen bleven gesloten en de lip pen onbeweeglijk. Er was geen enkele ze nuwtrekking op dit gelaat te bespeuren, dat nu paars was geworden door de koorts. Niets dan nu en dan een enkele zucht, die telkens zwakker werd. Zijn beenen zijn gebroken en zijn borst is ingedrukt en hij zal u geen antwoord meer geven, mijn arme Madeleine, zeide de pas toor Plantier. Indien hij nog tot bewustzijn komt, zal het waarschijnlijk zijn om te ster ven Toen liet Madeleine de gloeiende hand van Garnaud los en stond langzaam op. Zonder een woord te zeggen, ging zij op zijde om den plaatsvervangenden maire en den priester te laten voorbijgaan, die het lichaam van Garnaud droegen. Dcrsselier had een groote lantaarn aangestoken en ging voorop. Met moeite vonden zij hun weg over de puinhopen en verdwenen door een opening in den muurMadeleine bleef alleen. Zij hoorde hoe de kleine stoet zich op den weg voortbewoog, weldra gevolgd door stem men. Daar.... Tegen dien hoop steenen.... Goed.... Bedek hem met dien mantel, dan is hij beter beschut tegen dc kou.... Hoe laat komt de autobus voorbij? Gewoonlijk tegen zes uur, mijnheer pas toor. Het is reeds over half zes Nog een beetje geduld Blijft u bij ons, mijnheer pastoor? Ja zeker, elk oogenblik kan deze onge lukkige mij nog noodig hebben. Dat is waar. En met z'n drieën valt het wachten niet zoo lang. De stemmen zwegen en de stilte trad weer in. Waarom ging Madeleine niet heen? Een feit is het, dat zij er niet aan dacht om heen te gaan; zelfs dacht zij aan niets, dan dat voortaan voor haar alles ten einde was. Staande tegen het altaar, keek zij ge dachteloos om zich heen. Het was nu helder geworden. De maan was opgekomen en het jonge meisje kon de zoo bekende puinhopen, door hare zilveren stra len beschenen, zoo duidelijk onderscheiden, als midden op den dag. Het was nauwelijks koud. Op den weg werd geen woord meer gesproken. Het is de stilte, de kalmte, de vrede. Het komt Madeleine voor, alsof zij in een soort van smartelijke gevoelloosheid raakt, als zij plotseling opspringt. Zij hoort een verwijderd lawaai, dat uit het dorp schijnt te komen, in het eerst nog verward, maar weldra kan zij duidelijk on derscheiden, wat er geschreeuwd wordt: - Hou!.Hou!.De dieven!. Het is het bijna dagelijksch geschrei, dat weer begint; eesklaps richt zij zich op, schudt hare sombere gevoelloosheid af en maakt zich het verwijt, dat zij daar gebleven is en hare ouders alleen blootgesteld heeft gelaten aan de beleedigingen, zonder dat zij hen kan verdedigen. Madeleine heeft reeds eenige sch'eden naar het portaal gedaan, toen een gedachte haar deed stilstaan. Want straks is zij alleen naar de kerk ge komen om aan de voeten van O. L. Vrouw in de puinhopen te bidden, terwille van haar gelofte! Nu hebben de omstandigheden haar het tot nu toe belet aan die gelofte te den ken. Zal zij nu heengaan zonder hare dage- lijksche gebeden verricht te hebben? Het zou sedert langen tijd de eerste maal zijn dat er een dag voorbijging, dat zij hare he- melsche Moeder vergat. Overigens houdt het geschreeuw en lawaai plotseling op; weer treedt stilte in en duurt voort zonder gestoord te worden. Madeleine vraagt zich niet al om welke redenen aan het lawaai een einde gekomen is; maar zij keert terug, knielt neder yoor het wonderbeeld maakt een kruisteeken en begint te bidden. Zij bidt langer dan gewoonlijk, Het arme kind, en vuriger dan ooit. Zij vergeet bijna waar zij zich bevindt, maar schrikt plotseling op, als zij op den weg haastig naderende schreden hoort, die van den kant van het dorp schijnen te komen. Dan springt iemand over een brok muur, zoekt een weg door de puinhoopen en een heldere stem roept: Madeleine! Madeleine! Zij herkent de stem van Robert en ant woordt: Ik ben hier, Robert.Wat is er? Hij komt dichter bij en zegt: Ik ben vroeger dan gewoonlijk thuis ge komen en nu ben ik je komen halen, want ik vreesde, dat de een of andere vlegel ja *ou beleedigen, wanneer je alleen gezien werd, zooals die jongens wel straks voor ons huis hun lawaai begonnen. Maar zij wisten niet dat ik thuis was, en je<kunt mij vrij gelooven, dat zij niet zoo gauw weer zullen beginnen. Ben jij dan tusschen beide gekomen? En hoe!.Ik heb er maar drie kunnen bereiken de drie grootsten. Maar ik ver zeker je dat het hun lang zal bijblijven. Het is toch schandelijk, voegde Robert er bij en balde de vuist, om de kinderen zoo tegen ons op te hitsen. Vader en vooral moeder waren er akelig van. Dat kan zoo niet blijven duren, Madeleine, en we zullen zoo spoedig mogelijk moeten vertrekken. Heiaas! antwoordde Madeleine. Maar mijnheer pastoor is teruggekomen en morgen zullen we een besluit nemen. Is mijnheer pastoor teruggekomen? Heb je hem gezien? Je hebt hem ook moeten zien toen je over den weg kwam: hij wacht daar met den plaatsvervanger van den maire en Dosselier. Zij zijn het dus welke ik een beetje ver der gezien iieb, bij een hoop steenen met een lantaarn. Ik heb zelfs een vierde meenen te zien, die tegen den hoop steenen gezeten was. Dat is waarschijnlijk de arme Garnaud. Je herinnert je toch wel onzen vriend Gar naud. Robert? iWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7