Gemengd Nieuws DeRleeren maken den man UIT HET AND- Het conflict in de Engelsche Mijnindustrie. Verhooging der spoorweg tarieven in België voorgesteld. De Interparlementaire Unie. De scheepsramp op de Newa. Aardbeving op de Azoren. Vier boerenwoningen afgebrand. Een steekpartij in nachtgewaad. Gevaarlijke liefhebberij. In het jachtveld. Verduistering van 500 gulden. Japansch matroos verdronken. De marsch van het 13e regiment infanterie. Een vreemde vondst. Brand te Soest. Waarschuwing. In Goor de vlaggen niet uit. Noodlottige vergeetachtigheid. Olivier Cromwell's Horloge gestolen. Fraude in Belastingcohieren. Overreden en gedood. Een gevaarlijk maréchaussée RECHTZAKEN. Voor den Amsterdamschen Politierechter AMSTERDAMSCH NIEUWS. Voordeelig geld wisselen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. CRICKET. SOCIAAL LEVEN. MARKTNIEUWS. UIT DE PERS. De Kerkvervolging in Mexico. Ja,m aar HET DRUKWERK maakt de zaak. Gisteren werd in het Lagerhuis een alge- meene bespreking gehouden over alle kan ten van het conflict in de mijnindustrie. MacDonald drong er bij de regeering op aan, dat zij het initiatief zou nemen tot onderhandelingen tusschen mijnwerkers en mijneigenaars. Hij gaf in overweging, dat iemand van invloed, buiten de regeering staande zou trachten beide partijen tot el kaar te brengen. De minister van arbeid, Steel-Maitland, zeide, dat de rede van MacDonald geen reden bood om te gelooven dat de vrede volledig verzekerd kon worden door bespre kingen in het Lagerhuis. Hij betoogde, dat de intrekking der zeven-urenwet en de aan neming der achturenwet voor de mijnen ge rechtvaardigd waren door het feit, dat tal rijke mijnwerkers weer aan den arbeid waren gegaan op den grondslag van een werkdag van zeven en een half uur. Spencer, een mijnwerkerslid, erkende, dat de mijnwerkers de economische feiten onder de oogen moesten zien, maar hoopte dat ae mijneigenaars den geest van bekrompenheid en bitterheid zouden laten varen, die hun strijd de laatste vijf jaren had gekenmerkt. Men moest elkaar over en weer ontzien en hij geloofde dat op deze wijze zelfs ondei het stelsel van het particuliere bedrijf een vrede ken worden breikt, die de industrv- doeltreffend en winstgevend zou maken. De conservatief Wragg gaf in overweging, <Jat Samuel, de voorzitter der kolencom- missie, zou arbitreeren. Lloyd George drong er op aan, dat de re geering zelf voorstellen zou doen. Hij meen de, dat de regeering de belofte moest afleg gen, dat de reconstructie der industrie en de samensmelting der mijnen zouden worden uitgevoerd. Churchill zeide (bij afwezigheid van Bald win, die op geneeskundig voorschrift te Aix-Ies -Bains) vertoeft, dat het conflict in dn mijnindustrie in handen was gesteld van een commissiij uit het kabinet, waarvan hij zeh deel uitmaakte. Hij zeide, dat de regeering niet de moge lijkheid uitsloot*' zelf nieuwe voorstellen te doen en als zij den indruk kreeg dat er een wensch inzake voorstellen was aan beide kanten of zelf maar aan één kant en die kant zich redelijk betoonde, zou de regeering ern stig de mogelijkheid overwegen van een op treden van dien aard. Hij opperde evenwel twijfel of een dergelijke interventie in de hui dige omstandigheden van eenig nut zou zijn. De moeilijkheid was niet goede plannen te vinden, omdat er verscheidene waren, maar hun aanvaarding te verzekeren. Op het oogenblik was alles wat de mijnwerkers ge zegd hadden: „geef ons subsidie", terwijl de eigenaars zeiden: „laat ons met rust". De re geering hield de aandacht gevestigd op den toestand, die zich wellicht zou kunnen wij zigen, zij had volledige bevoegdheid en zij zou ieder oogenblik gereed zijn iedere nieu we faze, dïe zich zou kunnen voordoen aan te grijpen. Het Lagerhuis ging uiteen tot 9 November. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat MacDonald er op aandrong, dat het par lement slechts voor een week zou worden verdaagd, daar de mijnwerkers-conferentie Donderdag bijeen komt. De regeering ver zette zich hiertegen; Churchill verklaarde, dat hij zelfs als er een verandering ten goede kwam, het onwaarschijnlijk achtte dat de in terventie van het parlement zou worden ver- eischt. Zoo noodig kon het parlement met spoed kunnen worden bijeen geroepen. Mac Donald drong verder op een nationale over eenkomst aan, als men wilde dat het werk in een geest van goede gezindheid, samenwer king en flink produceeren zou worden her vat. Spencer wees er bij het bepleiten eener nationale overeenkomst op, dat er schikkin gen dienden te worden getroffen voor de uit- eenloopende minima in verschillende distric ten, Hij wenschte, dat de mijnwerkers het rapport der kolencommissie hadden aan vaard. De conservatief Wragg, die als president commissaris eener mijnbouwmaatschappij sprak, uitte de meening, dat de mijneigenaars bereid zouden zijn een nationale regeling te aanvaarden met uiteenloopende regelingen voor de districten. Bij gebrek aan overeen stemming bepleitte hij verplichte arbitrage. De raad van beheer der spoorwegmaat schappij heeft den ministerraad voorgesteld de tarieven voor het reizigers- en goederen vervoer met 25 pCt. te verhoogen, zonder evenwel de tarieven van 1914 te overschrij den. Deze verhooging zal voorloopig zijn tot ae definitieve herziening der tarieven. De'economische commissie der Interparle mentaire Unie heeft, onder voorzitterschap van onzen oud-minister van Financiën, Treub, de toenadering op tarievengebied tusschen de Europeesche landen besproken. De meening heerschte, dat zulk een toenadering slechts geleidelijk kan plaats hebben. Intusschen zal voor de volgende interparlementaire confe rentie een desbetreffend ontwerp moeten worden voorbereid. Zooals reeds werd gemeld, zijn bij de scheepsramp op de Newa 150 personen ver dronken. De overige, 413 passagiers en een deel der bemanning, werden gered. Men is bezig het schip boven water te brengen. Tot de omgekomenen behooren de vrouw en de kinderen van den kapitein. De meeste passagiers waren inwoners van Kronstadt. Van Horta (Azoren) wordt gemeld, dat er een zeer ernstige aardbeving op de Azoren heeft plaats gehad, vooral op het eiland Fay al. Er is gisterenmorgen bij Ponta Delgada een aardbeving gevoeld. Er is geen schade aan gericht. De aardbeving heeft groote schade aan gericht. Er werden zes personen gedood, ve len gewond, talrijke huizen volkomen ver woest. Verscheiden wegen zijn onbegaanbaar. "De verschrikte bevolking kampeert in de open lucht. Niets kon gered worden. Maandagnamiddag zijn te Vlijmen (N.-B.) de weningen van T. Oremans, M. Ooster- vaal, A. van den Heuvel en F. de Laak in de asch gelegd. Alles ging verloren; ook eenig vee kwam om. De huisjes waren slechts laag verzekerd. In de Simonstraat te Rotterdam had te gen 12 uur een steekpartij plaats. De 40- jarige meubelmaker M. K., die onder in vloed van sterken drank verkeerde, kwam in nachtgewaad zijn woning uitloopen. Eenige voorbijgangers lachten den man uit en K. ontstak daarover zoo in woede, dat hij het huis weer in ging en een mes haalde. Daarmee gewapend, stapte hij op nieuw de straat op, en stak den eersten den besten, dien hij tegenkwam, n.l. den 19-jarigen kellner G. H. uit genoemde straat in den buik. Zeer ernstig gewond, moest de getroffene naar het gasthuis op den Bergweg worden vervoerd. De dader werd korten tijd later door de politie gearresteerd. Bij het voorloopig verhoor verklaarde K. nergens van te we ten. Een paar visschersjongens uit Lemmer Itreden om de eer wie met 't plat van de met een lap omwonden rechterhand een spij ker het verst in een stuk hout kon slaan. Bij den 17-jarigen Ph, drong de spijker door de lap, in de hand. Er ontstond bloedvergiftiging en, ondanks geneeskun digen bijstand, is de jongen Zaterdag in het ziekenhuis te Sneek aan bloedvergiftiging overleden. De jager P. C. te Posterholt (Limburg) bevond zich gisteren in het jachtveld. Hij ontmoette er eenige buurlui, met wie hij een praatje aanknoopte, toen onverhoeds zijn geweer afging en den landbouwer P. Kuipers ernstig verwondde. De getroffene werd naar het Louisahuis te Roermond overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk Mevr. P., tot voor kort aan den Berg- singel te Rotterdam wonende, vertrok eenigen tijd geleden naar Spheveningen. Zij gaf den stoffeerder V., bestelde wel iswaar bij diverse -winkeliers behang, vi trages e.d., doch bleef de betaling schul dig. Daarom weigerden deze winkeliers de goederen fa te géven. Het is thans geble ken, dat de stoffeerder het hem toever trouwde bedrag vermoedelijk verduisterd heeft. De politie is gewaarschuwd. Maandagavond zouden twee matrozen van het Japansche stoomschip Altai Maru", liggende in de Maashaven te Rot terdam, een vlot aan boord hijschen, welk vlot zij gebruikt hadden bij het verven van den romp. Een der matrozen, de 19-jarige Y. Y. stond op de reeling, gleed uit en viel bui len boord. Een oogenblik werd zijn val gebruiken, doordat hij op het vlot viel, doch toen stortte hij in het water en ver dween in de diepte. Eerst ruim een uur daarna gelukte het de rivierpolitie het lijk van den jongeman te vinden. Uit Maastricht wordt aan de Tel. ge meld, dat Maandagmorgen de luitenant- generaal De Quay weder te Maastricht vertoefde, thans in gezelschap van den officier van gezondheid, Dr. Burger, een specialiteit in voetgebreken, ter verder onderzoek naar het voorgevallene op den marsch naar Brunssum. Verschillende per sonen, die aan den marsch hadden deel genomen, werden gehoord. Op een enkele na, zijn thans alle militairen, die ten ge volge van den marsch verwond raakten en in hun garnizoen te Maastricht terug gekeerd. Zij staan echter nog steeds op het ziekenrapport en doen nog geen dienst. Uit het hospitaal Calvariënberg is een der sergeants genezen ontslagen, een ander sergeant is naar het militair hospitaal te Breda overgebracht, terwijl een derde nog steeds in verpleging is. Een weesjongen uit Groningen, die met vacantie op het eiland Terschelling was, heeft daar Maandag 23 Augustus j.l. een bierflesch op het strand gevonden, waarin zich een stuk grauw papier bevond. Op den eenen kant stond te lezen: 5.6. 1926, op de andere zijde 6. 6. 1926. „Der Damp ier Westphalia Hamburg hat uns ertrinken lassen. II Steuerrat". De naam was onleesbaar. De jongen ver zuimde den burgemeester van Terschelling van zijn vondst op de hoogte te stellen, hetgeen thans door de Groningsche poli tie gedaan is. Te Soest ontstond brand in het perceel 44, bewoond door Cornelis Kuiper en ge zin bestaande uit man, vrouw en 7 kinde ren .waarvan de oudste 17 jaar. Kuiper was aan 't dorschen in het ach terhuis. Terwijl de familie juist een kopje koffie dronk in de woonkamer, hoorde de vrouw wat gesis achter en dacht dat haar i roode kool, die op het fornuis achter stond te koken, aanbrandde. Zij liep naar achte ren en zag dat het stroo op de deel in brand stond. Aan blusschen was niet meer te denken, te meer omdat het stroo boven ook reeds vlam gevat had. De brandweer die spoedig ter plaatse was, kon met de spuit niets uitrichten, omdat er in de om geving geen water was. Met zand heeft men nog gewerkt. Alles is vrijwel ver brand, Gered zijn twee varkens, twee rij wielen en een naaimachine. Levende have is niet verbrand. Huis en inboedel was voor 3000 verzekerd. Een schuurtje bij het huis is gespaard gebleven, omdat de windrichting, die vrij sterk was, gelukkig afzijdig was. De commissaris van politie te Amster dam, waarschuwt tegen het afgeven van goederen, anders dan tegen contante be taling, aan J. W. A. Wolke, oud 30 jaar, electricien en koopman in radio-artikelen, wonende te Amsterdam, Ceintuurbaan 97—3. Aldus besloot de raad. In het onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer W. van der Sluis, gehouden vergadering van den raad der gemeente Goor, is, naar de N. R. Crt. meldt, met 6 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van het soc.-dem. raadslid H. Boswinkel, om ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin niet te vlag gen. De soc.-dem. burgemeester had vooraf een rede uitgesproken, waarin hij mede deelde, hoe hij zelf over deze aangelegen heid, welke hij niet zeer gewichtig acht, dacht. Hij wees er op, dat de geestdrift van de socialisten voor het Nederlandsche staatshoofd niet groot is, bij velen zelfs beneden het vriespunt, daar het Konings huis misbruikt wordt in de propaganda tegen het socialisme en hij besloot aldus: „Het is denkbaar, dat eenmaal de tijd komt, dat het Koninklijk staatshoofd in Nederland kan worden gezien als staats hoofd en als staatshoofd alleen. Ik meen zelfs te hebben opgemerkt, dat de ont wikkeling zich in deze richting beweegt. Zoodra dat het geval is, zal mijn advies luiden: steekt de vlag uit. Thans moet ik tot mijn leedwezen adviseeren: steekt ze niet uit." Toen de heer R. van D., te Coevorden, de vorige week bij het verrichten van eenige werkzaamheden zijn jas had uitge trokken en die in het pakhuis had opge hangen, waarna hij zich voor een poosje uit het pakhuis verwijderde, schoot hem plot seling te binnen, dat hij in bedoelde jas zijn portefeuille met een belangrijken inhoud aan geld had laten zitten. Oogenblikeklijk ging de heer Van D. weer naar het pakhuis, waar de jas nog aanwezig was, doch de porte feuille met inhoud waren.... spoorloos verdwenen. Scotland Yard deelt mede, dat Maandag middag tusschen half één en half vier uit een vitrine in het Londensche museum een horloge van groote waarde is gestolen door het verbreken van een slot. Het horloge wordt als volgt beschreven: „Olivier Cromwell's horloge, vervaardigd door B. I. Barnes te Worcester, voormalig eigendom van den prins-regent George IV. Het horloge is ovaalvormig, 4Yi c.M. lang en 3 c.M. breed, van binnen is het van zil ver en het gewicht bedraagt 2 V> ons. Op de wijzerplaat ziet men (in zilver) de torenspitsen van de kathedraal te Worcester en twee konijnen, die druk bezig zijn te knabbelen. Het horloge bevindt zich in goeden staat. Er omheen zat een moderne zilveren kast die de volgende inscriptie draagt. „Geschenk van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prinsregent, 24 Juni 1816, aan Bar nard Attenhoffer van Zurzach". Aan den binnenkant staat: „Dit horloge was oorspron kelijk het eigendom van Olivier Cromwell". Het geheel werd Eewaard i^ een marokijnen doos. De politie verzoekt ieder, die eenige in lichtingen kan verschaffen over het ver miste horloge, zich aan te melden bij het Cannon-row politiebureau of het dichtst bijzijnde bureau. Een foto van het horloge in verkrijgbaar aan New Scotland Yard. Uit Sittard wordt gemeld: Het onderzoeek inzake de door den gear resteerden deurwaarder der gemeente-be lastingen alhier J, H. H. mogelijk gepleegde fraudes in de belastingkohieren, wordt nog steeds ijverig voortgezet. Tot heden werd reeds ontdekt, dat meei dan 4000 verduisterd werd. Achterstallige belastinggelden waren wel geïnd maar niet verantwoord. In de kohieren bleven de be taalde posten open staan. Zondagavond is, naar de „L. K." meldt, na bij de Piasmolen te Mook een oude man, ver moedelijk een zwerver, door de tram over reden, vreeselijk verminkt en gedood. Hij droeg een loonzakje bij zich, ten name van M. Jonkers, werkzaam bij de Maaskanalisa tie-werken te Sambeek, doch men gelooti niet, dat de verongelukte zelf J. is. Te Kerkrade kreeg de marechaussee K. kwestie met zekeren D. Volgens de „L. K," liep die ruzie zoo hoog, dat K. zijn revolver trok. Er werd tenslotte om assistenite gevraagd bij de marechaussee; de wachtmeester en drie marechaussees verschenen ter plaatse en arresteerden den woesten en onwilligen college. Deze wist even later weer te ont vluchten, maar werd in de Drievogelstraat bij de grens opnieuw aangehouden. Hij moest gebonden worden en op een wagen verder vervoerd worden naar de marechaussee-ka- Onder politie. Het was Maandag de dag der beleedigde politie-agenten. Er waren er op alle moge lijke manieren uitgescholden en het begon al met twee agenten, die elkaar zoo het een eri ander toegevoegd hadden. Ook dat is niet geoorloofd. Het vormde een welkome afwisseling met de agenten, die altijd door burgers en burgeressen van deze goede stad worden uitgemaakt voor al wat leclijk is. Deze agenten nu zijn huurlieden, maar in geenendeele vormen hunne gezinnen afzon derlijk of in vereeniging de goede buren die beter zijn dan verre vrienden. En op een morgen, toen de agent van de eenè étage thuiskwam, had zijn vrouw in een zenuw bui een stoof stukgeslagen, omdat de agent uit het huis „het weer zoo bar maakte". Toen de agent van de eerste étage zich daarop vertoonde, begon het opnieuw; door de lucht tot de eerste verdieping trilde een serie scheldwoorden, waarvan wij slechts aarzelend de netste noemen, zijnde: pest- boef en schurfkop. De andere waren minder beschaafd. D officier gaf als zijn meening te ken nen, dat we hier weer te doen hadden met een van die gevallen, waarin beiden schuld hebben, beiden ruzie maken en beiden bui ten hun boekje gaan. De agent van de eerste étage heeft nu toevallig twee getuigen, een volgende maal brengt de ander er twee mee en is getuige verdachte. Get. hield hardnekkig vol, dat hij nog nooit iets teruggezegd had. Ja, zei de officier, maar U maakt weer leven. Uw buurman zegt, dat U hem met scheele oogen aanziet, omdat hij beter op let in zijn dienst en meer processen-verbaal opmaakt. Dat is niet waarr, edelachtbae. Tegen den niet-verschenen verdachte werd ten slotte 3 boete geëischt, tot welke straf de agent-uit-het-huis werd veroordeeld. Zwerver. De volgende uitgescholden politie-agent had op 'n Zondagavond dienst, toen er een oploopje ontstond voor een café, waarin een jongeman „praatjes maakte''. De agent ging naar den caféhouder en vroeg, wat er gaande was. De jongeman bleek na sluitingstijd nog iets te willen heb ben. Ik zeg nog, jö, ga nou gauw weg, al dus de agent, maar nee hij zou1 met alle geweld nog een slokkie hebben. Ik duwde hem de deur uit en net is hij buiten of hij roept: zwerverrl en gelijk ioopt-ie had weg. Ik hem op de fiets na. Zoo heel dronken was hij ook al niet, want dan had hij nie: zoo hard kunnen loopen en een eindje ver der had-ie ineens .een pet op. Een ouwe juffrouw zei: agent, hij heeft een pet op gezet en zijn hoed in zijn zak gestoken. Maar ik had hem al gezien. En toen had ik hem gauw te pakken. Hebt U veel over hem te klagen? Neen, edelachtbare, antwoordt tot groote vroolijkheid van de tribune de ver dachte. Neen, ik^ vraag het aan den agent. Neen, edelachtbare, hij hoort wel tot de „pleintjesgasten' Daar op het Ferdinand Bolplein en het Gerard Douplein is 't altijd nog al rumoerig s Zondagavonds, maar over hem speciaal heb ik niet te klagen. Zoo kreeg de jongeman in verband met zijn blanco strafregiter een straf van 20 boete. Door alle eeuwen heen „Door alle eeuwen heen zijn kroeghouders slechte getuigen geweest," verklaarde in de volgende zaak de Officier v. Justitie en deze uitspraak vond haar oorsprong in het feit, dat een allermerkwaardigst geval ten aan zien van het zeggen van de waarheid en mets dan de waarheid, zich voordeed. Een volkomen beschonken meneer sloeg op een avond in een café op de Oostenbur gergracht een glas van de toonbank en een ruit in. Den volgenden dag betaalde hij de schade. De caféhouder en „iemand, die daar wel eens een glaasje bier drinkt" legden eenige dagen later bij de politie verklarin gen af van het gebeurde, waaruit zonneklaar bleek, dat zij zoowel het glas als de ruit opzettelijk vernield achtten en Maandag middag bleek zoowel de een als de ander van meening, dat het best per ongeluk kon zijn gebeurd en beiden stonden achtereen volgens armbewegingen en rompbuigingen voor het hekie te maken om te laten zien, hoe verdachte er uit gesmeten was en hoe het wel gekomen kón zijn, dat de ruit stuk gmg. Dat werd den politierechter toch wat te erg en hij gaf den tweeden getuige het door hem onderteekende proces-verbaal ter in- zage, waaruit bleek, dat daaromtrent geen twijfel was gelaten. Ja, zie getuige, zoo zal het wel zr->. Maar hoe is het nu' gebeurd? Wat heeft uw meening aan 't wankelen gebracht? Getuig wist geen antwoord Is het proces-verbaal niet goed? Ja, maar ik was een beetje in de war. Vier dagen later nog? En nu bent u met meer in de war? Nee nu niet. - De verdachte heeft de schade niet ver goed, hè? vroeg de officier, om eens te hoo- ren of getuige nog met verdachte in aan raking is geweest. Ja, hij rheeft de schade wèl vegoed, zei getuige. U hebt naar mijn meening, zei de po litierechter, afgesproken: wij zullen wel zor" gen. dat hij er een beetje goed afkomt. Neen, edelachtbare. Ik vind het toch nog al veemd. Dit is nu niet zoon heel ernstige zaak, maar ik zou u' toch ernstig aanraden met verklarin gen onder eede in de toekomst in hooge mate voorzichtig te zijn. De officier kwam daarna tot zijn boven- vermelde uitspraak omtrent de houding van eigenaren van café s in den loop der eeuwen voor het gerecht. Hij voegde er nog aan toe: ,Als getuigen in dergelijke zaken zijn kroeghouders maar al te vaak onbetrouw baar. Degenen, die hun eigendommen ver nielen, zijn dikwijls hun beste klanten. Ook in dit geval was het niet naar den wensch van mijnheer de kroeghouder, dat de zaak vervolgd werd. Ik heb mij daaraan echter niet gestoord. Ik vorder een boete van 3 of 2 dagen hechtenis. Het opzet aannemende, veroordeelde de rechter den verachte overeenkomstig dezen tisch. Agenten en relletjes. Een agent van politie fietste op 'n avond laat door de Ferrdinand Bol, toen hij langs een groepje mannen kwam,, waarvan er een op den rijweg stond. De agent zei, dat de man hem gezien had en dat hij dus niet be hoefde te bellen. De ander verklaarde, dat hij den agent niet had gezien en dat deze hem onverwacht aanreed, Ik vroeg hem, zei de verdachte, of dat zoo de gewoonte was bij de politie. „Dan moet je maar uit je oogen kijken," zei de agent terug en toen heb ik gezegd wat er in de dagvaarding staat. „Wat er in de dagvaarding staat'' is zoo weinig netjes, dat wij het onzen lezers be sparen zullen. Het was bepaald incorrect. De agent, zei verd., wilde een relletje uitlokken. Dat willen de agenten daar al tijd. Ze willen slaan, Leest u de couant wel eens? vroeg de officier. Ja wel. Dan weet u toch wel, dat agenten het dikwijls erg benauwd hebben, als zij met twee of drie man in een volksoploop zitten. Ja, maar waar ze noodig zijn, daar zijn ze nooit, Het komt me voor, dat u wel eens bent, waar u niet noodig is. Neen, ik ben altijd alleen waar ik hoor. Ja, zei de officier, luister maar eens: één jaar wegens diefstal, vijf maanden we gens diefstal, zes maanden wegens ver duistering, om alleen maar de eerste te noe" men van de serie. U is een voortreffelijk mensch. Daar heeft niemand iets mee te ma ken. Ja. wij wel. En ik ben in de meeste gevallen on schuldig veroordeeld. De .officier, requisitoir nemend, noemde het ten eenenmple onwaarschijnlijk, dat agenten relletjes uitlolkken. Het kan den besten agent gebeuren dat door zijn optre den iets erger wordt. Zeer terecht wachtten de agenten dan ook wel eens op een af stand of hun ingrijpen noodzakel'-h is of niet. Maar om relletjes te forceeren, daar voor zijn de gevolgen voor de agenten dik wijls te ernstig. De officier eischte 25 boete of 25 da gen. Hebt u nog iets te zeggen? vroeg de politierechter. Ja, ik ga maar in hooger beroep. En dan breng ik getuigen mee, die er bij wa ren, dat de agent mij aanreed. Waarop de politierechter besloot zelf nog eenige getuigen in deze zaak te hooren. Twee Algerijnen gearresteerd. Het was reeds verschillende keeren voor gekomen, dat er klachten bij de politie wa ren ingediend over twee personen, die bij het geld wisselen, behalve het wisselgeld ook het inbetaling gegeven biljet opstreken. In den regel gebeurde dit met bankbiljetten van 100. Ten einde de winkeliers bij wie ze wisselden in de war te brengen veran derden ze betreffende het wisselgeld tel kenmale van wensch. Nu eens wilden ze uitsluitend biljetten van 10 hebben, dan weer van 25 of 40. Dinsdagmorgen is het tweetal in den val geloopen. Ze waren bij een schoenwin kelier in de Haarlemmerstraat op bezoek, waar ze een paar schoenen hadden gekocht. Terwijl de een de schoenen paste, ging de ander bij een winkelier, die verderop v/oonde een biljet van 100. wisselen. Deze winkelier keek echter goed uit, .zoodat hij het biljet van 100 in handen kreeg. Dit beviel den man niet en later kwam hij terug, zeggende dat het niet meer noodig was. Het wisselgeld b'.acht hij terug. Bij telling bleek, dat er twee briefjes van tien gulden aan ontbraken. De politie van het bureau Warmoesstraat werd gewaar schuwd en de beide verdachten werden ge arresteerd. Het bleken Algerijnen te zijn. V.V.V. Ill—ROOD EN WIT IL Rood en Wit, dat eerst batte, scoorde slechts 40 runs, waarvan alleen Droste 21. Wessel bowlde 321 en Stuyvenberg 713. V. V. V. bracht het daarna tot 91. Cohen 16, Wessel 23 not out, Rietschoten 11, ex tra's 16. In de tweede innings ging het met Rood en Wit beter en het totaal werd nu 120, waarvan v. d. Berg 25, Mr. Davidson 18, v. Baasbank 31, de Vries 22 en extra's 13. v. Wermeskerken 2-37, Stuyvenberg 6-29, Wessels 1-21. Het gelukte Rood en Wit bijna, de Am sterdammers onder het totaal uit te krijgen, doch de laatste batsman werd gemist, waarna V.V.V. zich van de overwinning ver zekerde. Van de 72 runs scoorde Wessels 12, Stuyvenberg 27 en Doornbosch 10 not out. De bowlingcijfers van Rood en Wit wa ren: Droste 4-17 en 2-24, de Vries 2-28 en 1-20, v. Lennep 2-13, Mr. Davidson 1-13 en 4-14. Rood en Wit II verloor hiermee haar laat- sten competitie-wedstrijd met 3 runs. te voorschijn. Wie martelaren maakt, strooit het zaad der kerk met ruime hand uit. Calles voert daarom op zijn eigen standpunt een domme politiek." DE DRENTSCHE WERKVERSCHAFFING 6 September stopgezet. Voor alle Drentsche gemeenten wordt de werkverschaffing 6 September e. k. geheel stopgezet in verband met den aardappelenoogst. Voor de gemeente Em- men wordt het maximum getal arbeiders, dat bij de werkverschaffing geplaatst mocht worden, wat thans 1500 is, met in gang van 6 'September met 47 pCt. ver laagd. Bij de ontginning aan het Kibbelveen zijn een aantal arbeiders ontslagen door den directeur der Grontontginningsmaat- schappij, den heer Minderhoud, omdat de dagèiijksche opzichters klaagden over een weerspannigen en opstandigen geest onder de arbeiders. Maandag zijn al de ontslagen arbeiders naar Sleen gegaan, waar een de putatie van hen een onderhoud met den Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing in Drente had. Deze heeft aan het slot van de besprekingen toegezegd, dat hij aan de regeering zou voorstellen, de ontslagen arbeiders spoedig weer te plaatsen, mits hij de zekerheid had, dat de arbeiders geen lijdelijk verzet weer zouden plegen, welke belofte hem gedaan is. De christelijk-historische „Nederlander' schrijft daarover o.m. het volgende: „Nu echter heeft president Calles 'n reeks besluiten uitgevaarüigd, die uitvoering moe ten geven aan de bepalingen van de grond wet van 1917 inzake de scheiding van kerk en staat. De belangrijkste daarvan zijn deze: a. De kerken zijn het eigendom der natie; andere kerkelijke eigendommen, zooals bisschoppe lijke paleizen, huizen, seminaries, gestichten, hoogescholen, kloosters en alle gebouwen voor godsdienstige doeleinden opgericht, gaan over in het bezit van den Staat. De regeering zal beslissen met welk doel zij ge bruikt zullen worden; b. geen godsdienstige orde en geen enkel geloof mag eigendom oi kapitaal bezitten of beheeren; c. geen ver eeniging mag worden opgericht met een, naam, die door eenig woord of aanduiding verbinding met religieuze gedachten aan wijst; d. alle godsdienstige handelingen moe ten binnen de muren van het kerkgebouw plaats hebben, e. geen vreemdeling mag een godsdienstig beroep uitoefenen; f. religieuse orden, conventen en kloosters worden op geheven; g. geen publicatie, die hetzij gods dienstig is, of slechts uitgesproken neigingen ten gunste van den godsdienst vertoont, mag over nationale kwesties een oordeel uitspre ken. En eindelijk: de opvoeding moet in openbare scholen plaats hebben zonder godsdienstonderwijs; geen godsdienstige ver eeniging of priesters van eenige secte mag oen school oprichten en besturen. Men kan bijna zijn oogen niet gelooven, als men dit alles leest in de 20ste eeuw. De president Calles heeft wel gezegd: „De kerk heeft een campagne geopend tegen de Mexicaansche grondwet en daarop heeft de regeering eenvoudig geantwoord met de uit voering van de wetten op de kerken", maar afgescheiden hiervan, dat een beleidvol staatsman nooit een dergelijke campagne mei verscherpte wetten, maar op veel waardiger en tactvoller wijze beantwoordt, heeft de Mexicaansche president zich thans vergrepen aan een strijd tegon den godsdienst in het algemeen, waarin hij onherroepelijk het on derspit zal delven. Want zoozeer is de be hoefte aan godsdienst den hiensch ingescha pen, dat de staatsman, die hem belemmert, hetzij in vrijheid zijn godsdienstplichten te vervullen, hetzij zijn kinderen naar een gods dienstige opvoeding op school te geven, eer lang óf zijn maatregelen moet herroepen, óf een reactie in het leven, roept, die hem als staatsman doodt. Bovendien heeft Mexico, dat reeds met zooveel moeilijkheden ten aanzien van Amerika en met betrekking tot zijn sociale en economische toestanden te worstelen heeft, zich thans een binnenland- schen strijd op den hals gehaald, die de na tie, welke nu meer dan ooit één moest zijn, verdeelt, en haar een geestelijke schade voor het heden en de toekomst berokkent, waar van de gevolgen niet te berekenen zijn. Geen kerk, geen godsdienst is ooit door staats- dwang te vernietigen. Integendeel, uit allen dergelijken strijd, komen zij sterker dan ooit GRONINGEN, 31 Aug. Vee. Kilf- en melkkoeien le soort f 350390, 2e soort f 275300, 3e soort f 175, varekoeien le s. f 100325, 2e soort f250270; stieren le soort f 0.740.76, 2e soort f 0.580.62, slachtvee f 200; vroegmelkkoeien le soort f 325375, 2e soort f 250300; kalfvaarzen le soort f 300320, 2e soort f 175200; le soort f 0.920.94, 2e soort f 0.860.88 per Kg. slzchtgewicht; melkschapen f 40 50; vette schapen le soort f 3539, 2e soort f 2832, weidesachpen le soort f 33 38, 2e soort f 2528, weidelammeren f 10 1.4; vette kalveren le soort f 0.951, 2e s. f 0.951, 2e soort f 0.800.85; vette lam meren f 17—19; loopvarkens f 1720, vette varkens t 0.740.76, 2e soort f 0.700.72 Londensche varkens zouters le soort o.670.69, biggen f 1015, f 1.502 per week. Aanvoer 102 vette koeien, 315 kalveren,476 melk-en kalf koeien, 71 stieren, 1248 schapen, lammeren, 614 vette en Londensche var kens, 500 magere varkens en biggen. Kalf-en melkvee prijshoudend. Voor slacht vee was de handel niet vlug. Prijzen hielden zich echter goed staande. Stieren lager, le soort vette kalveren ruim prijshoudend, voor export nauwelijks prijshoudend. De wolvee handel had een zeer slecht verloop. Bij over- grooten aanvoer waren de vette lammeren bijna onverkoopbaar. De prijzen hiervoor liepen terug. Vette varkens lager. Zouters nauwelijks prijshoudend. De handel in biggen was niet vlug. AMSTERDAM, 31 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche bonten f 3.203.60, blauwen f 33.20, bl. eigenheimers f 2.302.50, eigenheimers f 1.702.40, eigenheimer poters f 1.501.80, IJpolder eigenheimers f 1.702.10, blauwe eigenheimers f 2.102.45, Ahdijker bonten f 33.20, Langendijker muizen f 3.504.20, Noord-Holl. eigenheimers f 1.602.10, blau we eigenh. f 2.102.45, Rijper muizen f 2.80 3.40, Beverw. zandaardappelen f 3.50 4.20, Hillegommer f 44.20, Flakkeesche eigenheimers f 2.402.50, bl. eigenheimers f 2.502.502.60, Friesche borgers f 2.30, alles per hl. BODEGRAVEN, 31 Aug. Kaas. Ter markt waren 455 wagens. Prijzen f 3646, rijksmerk le soort f 4551,2e soort f 3743, zware f 54. Handel flauw. PURMEREND, 31 Aug. Kaas. Aanvoer 20 stapels feabrieks- f 34.50, met merk f 40; 59 stapels boeren- met merk f 39; 3 stapels Goudsche- met merk f 41. Boter. Aanvoer 1288 kg, f 1.701.80 per kg. Vee. Aanvoer 612 runderen w.o. 320 vette koeien f 0.751 per kg, melk- en geldekoeien f 125- 350, 52 vette kalveren f 1.201.35 per kg, 173 nuchtere kalveren f 832, 86 stieren, 35 paarden f 100200. 1080 schapen f 2535, 880 lammeren f 1319, 395 vette varkens, slachtvarkens f 0.780.82, zouters f 0.62— 0.68 per kg, 74 magere varkens f 2642, 240 biggen f 1624 en 52 geiten en bokken. Handel in runderen, kalveren en varkens matig, schapen stug. Pluimvee. Jonge ha nen f 0.102.40, oude slaciitkippen_f 0.70 2.25. Eieren. Kippen- f 6.257.25 eenden f 5.50. ELST (Bet.) 30 Aug. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Bon chrétien william 611, clapps favorite 1328, triumphe de vienne 1826, marguerthe marillat 1213, souvenir de congrès 8 Va15, seigneur d'esperin 10— 12, vijgeperen 1217, jutteperen 2540, beurré demérode 68, dr. jules guyot 13 17, beurré hardy 1323, scheefjesperen 4 5 Yz, div. stoofperen 4 5 Vi, dia mantperen 88%, bonne louise 2830, transparant 1423, zigeunerinnen 5255, keswich codlin 1314, fransche paradijs 1213, lord suffield 811, lord grosvernor 2829, the Queen 1321, dicv. zoete appels 8 y222, ponds seedling 3439, dubb. witte pruimen 3439, reine victoria 2939, reine claude 2937, wijnperen 3041, catriene pruimen 1723, blauwe pruimen 1220 ct. per kg. Meloenen le 4250, perziken le 1921 ct. per stuk_ ROTTERDAM, 31 Augustus. Vee. Ter markt waren aangevoerd 214 paarden, 53 veulens, 785 magere runderen, 847 vette rub- deren 664 vette en gras kal vgren, 437 nuchtere kalveren, 352 schapen of lammeren, 18 var kens, 268 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 105110 c., 2e qual. 100 90 c., 3e qual. 8070 c., ossen le qual. 80 100—105 c„ 2e qual. 90—80 c., 31 qual. 70— 60 c., stieren le qual. 9095 c., 2e qual. 80 70, 3e qual. 60—50 c. per kg, vette kalveren le qual. 145165 c., 2e qual. 125105 c., 3e qual. 8065 c., melkkoeien 200385, kalfkoeien 210395, stieren 180375, pinken 155165, vaarzen 160180, werkpaarden 100300, slachtpaarden 90 150, hitten 90—155, veulens graskal veren 5575, nuchtere kalveren 9q4, fokkaveren 1823, biggen 1525, over- loopers 2340. Vet vee en vette kalveren in alle qualiteiten redelijk verhandeld wegens matigen aanvoer. Melk- en kalfkoeien bij tedelijken aanvoer matig verhandeld. Nuchtere kalveren, zoo- we.l fok- als slacht-, met matigen handel. Biggen en overloopers met zeer matigen han del. Biggen en overloopers met zeer matigen handel. Paarden bij redelijken aanvoer iets williger verhandeld. 1 Eieren. (Rott. Cons, veiling.) Aanvoer 120.000 stuks. Prijzen kippen- 4.85—7.65, eenden- 5.906.50. MEDEMBLIK, 31 Aug. R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef Aardappelen: Gi'oote Muizen 1.952.45, Kleine Mui zen 1.602.65; Groote Ronde 1.701.85; per halve H.L. Bloemkool 113.per 100 stuks. PURMEREND, 31 Aug. 1926. Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken, Aardappelen 0.821.19 per 25 K.G. Slaboonen Ó.60—1.55 per 15 K.G. Snij- boonen Ó.50—3.45 per 15 K.G. Perziken 5.per 100, Pruimen 0.310.36 per K.G. Komkommers 2.703.40 per 100. Tomaten 10 per K.G. Bloemkool 10 13.70 per 100. Roode kool 0.9012 per 100. Uien f 0.500.70 per 25 K.G. Godlin Keswick 0.13—0.14 per K.G. Beurré de Mirode 0.08 per K.G. Clapp's Favorite 0.17 per K.G. Duchess Williams 0.06— 0.12 per K.G. Seigneur d'Esperen 0.12— 0.16 per K.G. Suikerpeer 9.50per 100 K.G. Triomphe de Vienne 13 per 100 K O MONNIKENDAM, 30 Augustus. In de af- «eloopen week is aangevoerd 996 pond fuik aal, prijs 27—70 ct., 129 pond lijnaal, prijs 40—45 ct., 403 pond sleepbot, prijs 27—41 ct., 86 pond zijdenetten bot, prijs 30 ct., een partijtje baars a 11 ct. per pond. VOLENDAM, 30 Augustus. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor aal 3550 ct., voor bot 33—40 ct., pet pond, voor garnalen 23 per lit. De bot en garnalenvangst was bevredigend, de aal- visscherij matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8