t f 75fl.---togr&s' f ao.- y s: is f 1%.- arffsss f so.» *o.- WÊÊmm Voornaamste Nieuws De achtergrond der Mexicaansche gebeurtenissen. J. H. M. BALVERS. Stadsnieuws. mm :i.i PROVINCIALE EN GE- MEENTELIJKE BELAS TINGEN EN TARIEVEN. DE DIEFSTAL BIJ DE HAARLEMSGHE BANK. A Donderdag 2 September 50ste Jaargang No. 16343 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De ZeerEerw. Pater Petrus Niefen O. F. M., onze oud-stadgenoot, die 7 Septem ber a.s. den dag herdenkt, dat hij voor 25 jaar het Franciscaansche kleed ontving. Pater Nielen is vica- rius m het klooster te Weert, en sinds j in de belangrijkste gebeurtenissen uit de An 1- T Vxi-rlö Ovrl/3 I geschiedenis van Beverwijk zullen worden 1916 commissaris dei Dei de Urde. I uitgcbee]cli te beginnen bij den H. Willibror- in dit nummer. Agenda 3 September Zaterdag hoopt J. C. v. d. Luiden te Hillegom den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar als timmerman in dienst trad bij den heer J. v. d. Bosch. Beverwijk 650 jaar marktplaats. xm f -n VOORSTELLEN TOT ONDERZOEK ERVAN IN DE KAMER VAN KOOPHANDEL In de duinen te Zandvoort-word een gashouder gebouwd ten behoeve van deze badplaats. J. Hamers, de sluiswachter te Spaarndam, viert zijn 40-jarig jubileum. VAN ONZE RECHTBANK. BEKL. IS PSYCHOPAAT, DOCH NIET ONTOEREKENBAAR. De ontvoering te Noordwlik. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem Telegraphïsch Weerberick C. van der Veldt, die gisteren zijn zilveren jubiieum als politie-agent te Haarlem vierde. Bijtijds gered. Weer een verdronken buitenlander. Dë abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst, ais ingezonden mededeeling 60 ci. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. bij verlies v. een andere vinger. (Romeinsche dienst.) De Vereenigde Staten hebben steeds ge weigerd de Sovjetrepublieken te erkennen, terwijl zij telkens opnieuw te kennen gaven, met de bolsjewistische geweldheerschers geen verdragen te kunnen aangaan. Wat zij echter ver in de Oude Wereld niet dulden, dat en nog erger laten zij toe in Mexico en weigeren de erkenning der Mexicaansche geweldheerschappij terug te nemen. Waar ligt de grond van dit opvallend on derscheid? Voor een deel in de cynische zelfrecht vaardiging van den heer Calles, die immers niets anders deed als wat de wetten van 1917 eischten? Maar precies hetzelfde kunnen ook de Sovjetmachthebbers zeggen; toen ze milll- oecen „bourgeois" en boeren vermoord had den, verwezen ze daarbij naar hun bolsje wistische wetten. Wat is de ware reden? Op deze vraag moet men het juiste en volledige antwoord nog vinden. De toestan den, immers en verhoudingen zijn nog te troebel en de diplomatische factoren wor den nog te zeer geheim gehouden, om thans dit antwoord in zijn geheel te kunnen vast stellen. Op enkele feiten kan echter thans reeds worden gewezen Op de allereerste plaats staat vast, dat de erkenning van de revolutionnaire regee ring van Caranza, den voorganger en vijand van Calles, door de regeering van Wilson, bepaaldelijk door den toenmaligen leider der Aroerikaansche Arbeiderspartij, den jood Samuel Gompers, ten tijde der oorlogsver- warring in de jaren 1914 en 1917 er door gejaagd werd. De groote oorlog verschoof de opmerkzaamheid van de toen reeds on houdbare toestanden in Mexico te zeer op den achtergrond, zoodat de wereld eigenlijk in 't geheel niet bemerkte wat er geschiedde Gompers hoopte op deze wijze den toe stand der Mexicaansche arbeiders te ver beteren, waarbij hij zich leiden liet door de meer zelfzuchtige beschouwing, dat daar door een verlaging der loonen in de Ver. Staten vermeden zou kunnen worden. Daar de Amerikaansche Arbeiderspartij op zich zelf niet revolutionnair en ook niet anti clericaal gezind is, blijkt het niet voor de hand liggend andere gronden voor Gompers handelwijze aan te nemen. Daardoor werd echter de regeering der omwenteling en van het geweld in Mexico daadwerkelijk bevestigd en voor Amerika zelf werd het een soort stilzwijgende overeenkomst, om bij de vergrijpen en onmenschelijkheden der Mexicaansche regeering een oogje dicht te doen. De Hearstpapers, die, zooals bekend, het scherpst in de oppositie waren tegenover Wilson, lieten echter duidelijk uitkomen dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in Washington vlijtig toestanden in Mexico bevorderde, welke eiken terugkeer tot de orde uitsloten. Dat is de „hooge politiek" uitgaand van het principe of der beginsel loosheid van het liberalisme, dewelke wi] echter hier niet verder willen onderzoeken De Methodisten, Een ander feit is voorts, dat hoe heerlijk ook het katholicisme in de Ver. Staten bloeit, de Kerk toch in de niet-openbare meening der Unie een ongelooflijk sterke tegenstander vindt, n.l. in de secte der me thodisten, bij wien de vormelijke haat tegen alles wat katholiek is tot levenselement ge worden is. De Ku-klux-klan-beweging daar wel een, doorslaand bewijs voor. Maar zelfs vooraanstaande persoonlijkheden der Methodistische secte, die in de Ver. Staten meerdere milloenen aanhangers telt, leggen vaak een werkelijk pathologisch en haat te genover de Kerk aan den dag. Zooals be kend hebben methodistische predikanten b het uitbreken van de Callesiaansche vervol ging een „onderzoekingsreis" naar Mexico ondernomen, welker resultaat, zooals voor uit te zien was, de vaststelling was, dat er van een vervolging der katholieken in Mexico niet gesproken kon worden. Intus schen heeft een dezer heeren, de methodis tische Bisschop George A. Miller, zich ver oorloofd te zeggen, dat de Katholieke Kerk reeds wegens haar leer over de Sacramen ten uitgeroeid diende te worden. Een ander methodistisch bisschop, Jame Cannon, ging nog verder en beweerde, dat het protestantisme den ondergang van het geheele Christendom niet zou betreuren wanneer" daardoor slechts aan de „klerikale heerschappij van het Vaficaan" een einde zou zijn gemaakt. Deze wel zeer merkwaar dige „Christenen" achten aldus alle midde len ter uitroeiing der katholieke Kerk voor goed. Natuurlijk vei weren zij zich heftig te gen een, zij het dan middellijke inmenging der Ver, Staten in de Mexicaansche aange legenheden ter eventueele bescherming dei- katholieken. De openbare meening is echter in Ame rika de hoogste macht, en geen staatsman, die bij de volgende verkiezingen weder ge kozen wil worden, waagt het zich daartegen te verzetten. Nu is gelukkig ook de katho lieke openbare meening in Amerika en in de geheele wereld een macht, die men ook in de V<-*-r. Staten niet geheel over 't hoofd kan zien. De veelgeprezen eerbied der Unie voor de menschenrechten en voor de gods dienstvrijheid, haar zoogenaamde ridderlijk heid tegenover alle onderdrukten en on rechtmatig vervolgden, heeft heden ingevolge de houding van Washington tegenover de Mexicaansche gruwelen, in de geheele ka tholieke wereld en zelfs in Engeland reeds «eer beduidend aan creaiet ingeboet. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon- gens. Sociëteit .,St. Bavo", Smedestr 23 Telefoon-10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging' Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEi-VERBAND, Centrale Post Telef. J5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge. vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 Ibij ge,en gehoor 10392). penningmeester; J. Coppens, 2e penning meester; H. Breukelaar, Ir. Feyinck en G. Stoutenbeek, leden. Deze commissie heeft een plan voor de feestviering ontworpen als volgt: Bègin September van het volgend jaar zullen de feesten gehouden worden. Volgens de commissie heeft de ervaring geleerd, dat deze tijd zich voor het houden van derge lijke feesten het beste leent. Het programma is in een niet te kort be stek gehouden. Een der voornaamste punten zal zijn het houden van een tentoonstelling van indus trie, nijverheid en land- en tuinbouw van Beverwijk en omgeving, waaraan verbon den een marktplein, in verband met de historische weekmarkt en een historische afdeeling. Dr. Van Calcar heeft op zich genomen om de commissie een uitgewerkt plan voor dit marktplein te verschaffen, j De tentoonstelling zou dan een volle week duren. De eigenlijke feestdagen zullen gehouden worden in het midden van de week, name lijk op Dinsdag, Woensdag en Donderdag. 's Zaterdags te voren wordt de tentoon stelling geopend, terwijl op denzelfden dag de winkelweek zal ingaan. De Zondag zal bestemd zijn voor de kerkelijke herdenking. Den Maandag daarop zal de laatste hand kunnen worden gelegd aan de voorbereiding van de feesten. Dinsdag zal de onthulling plaats hebben van een gedenksteen in een ol anderen vorm. In de tweede plaats zal dien dag een historische optocht worden gehouden, waar in overweging willen geven, aan het voor stel van den heer Hooy dit gevolg te geven, dat: a. benoemd worde een gemengde commis sie van drie leden, aan wie verzocht wordt een onderzoek in te stellen naar de tarieven van gas, water en electrischen stroom der gemeentelijke en provinciale bedrijven in het district der Kamer/ b. tot lid en voorzitter benoemd worde de heer Th, G. C. Hooy en tot leden de heeren A. J. J. Beynes en N. Cohen, terwijl de secretaris der Kamer het secretariaat der Commissie zal waarnemen. Prof, v, Eijsinga voorzitter der Hofconie- rentie te Genève, Algemeene Ned. Zuivelbond. Jaarverga dering te Maastricht, Engeland's vleeschinvoerverbod. Een nieuwe maatregel op 1 Oct, dus. Verder zanguitvoering en concert en partijgenoot en niet-partijgenoot bezeten. Begaafd met een helder verstand en een vloeiende welsprekendheid had hij het oor Morgen zal de heer J. H. M. Balvers, wethouder van Hillegom en lid van de Pro- 1 vinciale Staten van Zuid-Holland, 25 jaar lid zijn van den gemeenteraad van Hille gom. Wegens familie-omstandigheden —de heer Balvers verloor niet lang geleden zijn trouwe en lieve gade zal dit jubileum niet uiterlijk worden gevierd. Zoo is des jubilaris' wensch, maar anders zou het mor gen in Hillegom knallen van feestvreugde. Want de heer Balvers is in Hillegom ge zien. Bij Katholiek en niet-Katholiek, maar vooral bij de Katholieken. Gedurende een kwart eeuw en veel langer nog heeft de heer Balvers een vooraanstaande rol in de Katholieke beweging gespeeld. En niet al leen plaatselijk, maar in de geheele bollen streek, wat zeggen we, ook ver daarbuiten, is Balvers' naam bekend. Plaatselijk in Hil legom is de heer Balvers een stuwkracht voor de Katholieke beweging niet alleen, maar ook voor de algemeene zaak. Zonder vrees voor tegenspraak durven wij te zeg gen dat de gemeente Hillegom veel aan den ijver en de werkkracht van den heer Bal vers heeft te danken. Hoezeer zijn Room- sche vrienden aan hem hangen, blijkt tel kens en telkens weer bij verkiezingen en candidaatstellingen. Zelden trok een man bij candidaturen voor onze Roomsche politieke organisaties en voor openbare bestuurslicha men zooveel stemmen tot zich als de heer Balvers. Om zijn persoon alleen. En dat nu al 25 jaar lang.. Hieraan mogen wij wel direct toevoegen wat in onze oogen immer de grootste eeretitel was voor den heer Balvers: zijn onwankelbare trouw aan de Katholieke zaak en zijn onvolprezen en voorbeeldige partij-discipline. In de moei lijkste omstandigheden en het is ons be kend dat de heer Balvers in dit opzicht zeer pijnlijke uren heeft meegemaakt bleef de heer Balvers niet alleen trouw aan de Katholieke zaak en onwankelbaar ge disciplineerd, maar hij spoorde ook zijn vol gelingen tot eenzelfde discipline aan; zelfs werkte hij mede om de gevolgen van onge disciplineerde daden van soms teleurgestel de partijgangers te verijdelen. De heer Bal vers heeft zich hier van zijn mooiste zijde doen kennen en wij aarzelen niet hem een man van karakter te noemen. Die mannen- adel heeft hij getoond niet éénmaal, maar vele malen en onberekend blijft het nut dat zulk een voorbeeld voor de R.K. partij heeft gehad. Talrijke leden hebben in hem nee voorbeeld gezien en dat nagevolgd. Mochten wij den heer Balvers prijzen als Roomsch organisatieman, niet minder ver van den Raad. Hij wist vele voor de ge meente heilzame voorstellen te doen en het nut daarvan aan zijn medeleden duide lijk te maken. In de afgeloopen 25 jaar heeft Hillegom een reusachtige groeiperiode me degemaakt en dat deze gelukkig doorleefd is, mag den heer Balvers voor een goed deel tot een eer worden aangerekend. On langs vertelden wij dat hij slechts tweemaal in die 25 jaar een raadszitting verzuimde. Eenmaal toen hij stervensziek was en een ander maal toen zijn stem in de zitting der Provinciale Staten van veel gewicht was. Dat ook bewijst wel zijn plichtsgetrouwheid. Waar de heer Balvers zelf geen feest en dus geen huldiging wenscht, daar zullen wij ons ook onthouden om al zijn vérdiensten voor Hillegom te ontleden. Zoo heeft t ons de heer Balvers verzocht, maar wij meen den hier toch wel even uiting te mogen geven aan onze bewondering voor deze in onze gewestelijke katholieke beweging zoo geziene en zoo gewaardeerde figuur en al thans één van zijn mooie zijden te mogen belichten. Natuurlijk weten wij dat piet allen en ten allen tijde het in alle opzichten met iedere opvatting en iedere daad van den heer Balvers eens zijn geweest, maar op een dag als dezen blikken wij op den afgelegde» weg terug en dan blijft zeker een groot overschot van voor allen vruchtbaar werk aan de creditzijde van des heeren Balvers leven staan. En de onkreukbaarheid en de immer goede bedoelingen van den jubilaris staan buiten kijf. Sociëteit „St. Bavo." Haarlem's Gem. Koor 8 uur Polyhymnia 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Rede rijkers 8 uur Tooneelclub „Ami- citia" 8 uur Provinciale Kieskring Haarlem 8 uur St., Jozefsgezellen-gebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Café Brinkmann 96e Algemeene Verga dering van 't Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia 2 uur. Gem. Concertgebouw Revue Henri ter Hall 1926 -- 8 uur. „Lnxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Ongetwijfeld zullen dan ook velen uit alle kringen den heer Balvers blijken van sym pathie geven. Voor hen, die van buiten komen, vermelden wij nog even dat, alhoe wel er geen officieele feestviering is, de heer Balvers, als waarnemend burgemees ter, van 1012 uur en van 2—4 uur ten gemeentehuize aanwezig zal zijn. Daar kun nen eventueele bezoekers hem dus vinden. De plannen voor de feestviering. Gisteravond heeft het Algemeen Comité voor de feesten, welke ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Beverwijk als marktplaats zullen worden georganiseerd, een vergadering gehouden in het Gemeente lijk gymnastieklokaal aan het Carel Hendrik Moensplein, ter bespreking van de planen, welke door het kleine comité voor de feest viering zijn ontworpen. De voorzitter, mr. A, Moens, deelde in zijn openingswoord mede, dat de functies in het kleine comité als volgt zijn verdeeld dient hij lof en dank als raadslid en wet- j mr, A. Moens, voorzitter; F. Rijkens, vice- houder van Hillegom. Zoo ooit iemand, dan j voorzitter; W. de Groot, secretaris; C. J, heeft de heer Balvers het vertrouwen van Miermans, 2e secretaris; P. van Hattum £<v s Woensdags wordt een concours hip- pique georganiseerd. Overigens concert en illuminatie, evenals den vorigen dag. Donderdags worden gymnastiek- en athletiek-demonstraties gehouden; voorts volks- en kinderfeesten en tot slot illumina tie en vuurwerk. Als algemeen vermeldt dit ontwerp programma dan nog uitdeeüng aan behoef- tigen en algemeen^ straatversiering. Aldus luidt in groote trekken het plan door de commissie ontworpen en dat thans aan het Algemeen Comité ter goedkeuring werd voorgelegd. De vergadering sprak zich allereerst uit rer het tijdstip van feestviering. Na ampele bespreking werd een voorstel van den heer Pattes, om de feesten in Juni te houden, verworpen, Besloten werd om de commissie machtiging te verleenen het tijdstip een week te vervroegen, wanneer de onderhandelingen met de Vereeniging Koninginnedag voor de samenvoeging met het Koninginnefeest hiertoe aanleiding geven. Bij de bespreking van het ontwerp pro gramma opperde de heer Stontenbeek het idee om het geschenk der burgerij aan de gemeente te doen bestaan in een klokken spel. De Wijkertoren heeft eertijds een klokkenspel bezeten, doch het in den Napo- leontischen tijd verloren. Hij gaf aan dezen vorm van een aandenken de voorkeur boven een gedenksteen. Tegen dit denkbeeld werden verschillen de bezwaren o. a, financieele aange voerd. Ten slotte werd besloten om zich over den vorm van het aandenken 'niet uit te spreken, doch voorloopig op fcro- gramma te plaatsen de aanbieding -van een „blijvend aandenken". Nog zal worden overwogen om een ge denkboek uit te geven. Het aldus aangevulde en gewijzide ont- werp-programma werd hierna goedgekeurd. Besloten werd om het ter goedkeuring naar den gemeenteaad te zenden, wiens steun en medewerking zal worden gevraagd. Na eenige bespreking over de benoeming van een eere-comité, werd nog besloten, om de benoeming der sub-comité's aan de commissie over te laten. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Een schadevergoeding kweekers. aan de Naarder Do,or den heer Hooy, lid der Kamer van Koophandel, is eenigen tijd geleden bij de Kamer een voorstel ingediend betreffende het instellen van een commissie tot onder zoek der provinciale en gemeentelijke tarie ven en belastingen. Dit voorstel beoogde, om a. door een commissie ad\ hoe een in tensieve actie te doen voorbereiden, inzake verlaging van gemeentelijke en provinciale belastingen, zoomede van de tarieven van gas, water en electrischen stroom; b. deze actie zelfstandig te voeren, voor zoover zij betreft gemeentelijke belastingen en -tarieven, terwijl voor de provinciale be lastingen en -tarieven contact gezocht moet worden met de andere, in Noord-Holland ge vestigde Kamers van Koophandel. Het Bureau der Kamer heeft thans prae- advfes op dit voorstel uitgebracht. Het geeft de Kamer gaarne in overweging zich bij den gedachtengang van den heer Hooy aan te sluiten. Teneinde echter een practisch resul taat te bereiken, aldus het prae-advies, zal het gewenscht zijn niet alle vraagstukken, die in het voorstel genoemd worden, tegelijk in studie te nemen. Het Bureau stelt daarom aan de Kamer voor, in de eerste plaats een onderzoek in te stellen naar de tarieven van gas, water en electrischen stroom. Dit on derzoek zal reeds zeer veel tijd en studie Van de daarmede te belasten leden vergen en het Bureau meent, dat ter vermijding van over lading van werkzaamheden, het onderzoek voorshands daartoe bepaald zou kunnen worden. Na beëindiging van dat onderzoek zal de Kamer kunnen beslissen tot welke „actie van de zijde der Kamer het aanleiding geeft Het vraagstuk der gemeentelijke en pro vinciale belastingen zou het Bureau op dil oogenblik nog niet ter hand willen genomen zien. Het is nog veel omvattender dan het eerste onderwerp en is een vraagstuk, dat veel minder dan het eerste een intensief be lang voor handel en nijverheid heeft. Het be- lastingvraagstuk heelt vele kanten en hoe zeer handel en nijverheid er bij betrokken zijn, een uitsluitend handels- of nijverheids belang is het, naar het Bureau meent, niet. Het zal daarom goed zijn, dat de Kamer de vraag of het belastingvraagstuk aan de orde zal worden gesteld en zoo ja, op welke wijze t.z.t. nog eens grondig overweegt. Resumeerende zou het Bureau derhalve Wachten! Wachten! Er is niemand, die daar veel voor voelt, 't Lijke wel of de tijd dan veel langzamer gaat; een uur minstens tweemaal zoo lang duurt. Toch zijn ermen- schen, die den moed der taaie volharding als eerste eigenschap bezitten en daar is de sluiswachter J. Hamers er één van. 13 September a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat hij aan de groote sluis te Spaarndam post vatte en wacht en waakt over het water niet alleen, maar ook op en over de schepen die de sluizen willen passeeren. Daar behoort moed toe cm zooveel jaren in weer of geen weer, met of zonder wind 'net gaan en komen te zien van de vele sche pen, die in de laatste 40 jaar voor de sluizen kwamen en dat niet alleen, maar ook om onder al die weersomstandigheden altijd ge lijkmoedig te blijven. En daar had Hamers slag van, dat kunnen en zullen ook getuigen al degenen, die in dat tijdperk met hem in aanraking kwamen. Niet dat hij een man is, die Gods water over Gods akker laat loo- pen, integendeel, dat behoort niet tot zijn werkzaamheden, hoogstens door de sluizen. Met zulke menschen heeft men altijd graag te doen en daarom zal, als het 13 September is, een ieder zich beijveren om de sluizen der hartelijkheid te openen en de groote vlag „Spuien" de ondubbelzinnige uiting zijn van meevieren met den sluis wachter J. Hamers, die zijn 40-jarig ambts jubileum in blijde stemming hoopt te vieren. Voor de Haarlemsche Rechtbank ver scheen hedenmorgen wederom de 19-jarige J. C. M. die reeds eenige maanden geleden terecht had gestaan terzake den hem ten laste gelegden diefstal van 2500 ten na- deele van de Haarlemsche Bankvereeni- ging. waarbij hij in dienst was. Bij deze eerste behandeling had de Of ficier van Justitie een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van voorarrest ge- ëischt, Bekl, had alles ontkend. De rechtbank had toen echter een nader onderzoek naar beklaagdes geestesvermo- gens gelast, hetgeen werd uitgevoerd door den zenuwarts dr. Muller. Deze was bij zijn onderzoek tot de con clusie gekomen, dat bekl. psychopaat is, doch niet ontoerekenbaar geacht mag wor den. De Officier van Justitie bleef thans bij zijn eisch van 20 Mei j.l., n.l, 8 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Bekl. bleef ontkennen het ten laste ge legde feit te hebben gepleegd. De verdediger, mr. v. Dam meent, dat het rapport volkomen aan spr.'s verwach tingen heeft beantwoord. Bekl. is psychopaat maar niet ontoere kenbaar en waar men dus gean waarde aan bekl.'s verklaringen kan hechten, omdat hij psychopaat is,moet volgens spr, noodzake lijk vrijspraak volgen. Spr. gaat dan de verklaringen van bekl. nog eens na, waarop volgens spr. geen ver oordeeling kan volgen, want er is geen en kel wettig bewijs geleverd. Subsidair vraagt spr, een zoodanige straf op te leggen, dat in verband met het lange voorarrest bekl. voor een gevangenisstraf behoed wordt, vooral ook met het oog op zijn jeugdigen leeftijd. Ten slotte vraagt pleiter onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. Hiertegen verzet de Officier van Justitie zich. Na in raadkamer te zijn geweest, wei gert de rechtbank de onmiddellijke invrij- heidsstelling. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 9 September a.s. Omtrent de ontvoering van Noordwijk ver namen wij nog de volgende bijzonderheden: Zondag j.l. vervoegde zich een heer en dame aan het gesticht „De Voorzienigheid" en verzochten twee meisjes, afkomstig uit Amsterdam, die in het gesticht verpleegd worden, te mogen spreken. Daar zij zich als oom en tante bekend maakten, werd dit toegestaan. Nadat zij zich eenigen tijd met de kinderen hadden onderhouden, verzochten zij met hen te mogen wandelen; dit werd echter door de Moeder Overste geweigerd. Toen de Eerw. Zusters zich omstreeks 2 uur aan tafel begaven en er zich dus niemand in De staking bij Heemaf. De voorgestelde loonsverhooging van den Rijksbemiddelaar afgewezen. De gevolgen van de Kerkvervolging in Mexico. Het standpunt van Wallsireet. Boy cot van Mexicaansche staatsfinanciën in Europa. Spoorwegongeluk in Spanje op de lijn BarcelonaValencia. Zeventien dooden. Ver scheidene gewonden. De tweede jaarlijksche betaling van Duitschiand volgens het plan-Dawes f i 220 millioen R, M.) heeft gisteren plaats gehad. Zie verder ook Laatste Nieuws. UllKHIIf Barometerstand 9 uur v.m-: 764. Stilstand, OPTICIENS FABRIKANTEN! Licht op, De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om 8.14. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteon logisch Instituut te De Bildt, Naar waarnemingen in den morgen vau. 2 September. Hoogste barometerstand 765.5 m. M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 748 m. M. 'e Vardoe. Verwachting: aanvankelijk zwakke ver anderlijke wind; later uit Z. richtingen; ne velig tot half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tem peratuur. de nabijheid der spreekkamers bevond, heb ben de bezoekers blijkbaar een raam ge opend, een tafel er voor geschoven en toen de kinderen buitengezet, om daarna zelf ook langs denzelfden weg te verdwijnen. Ver moedelijk stond er een auto in de buurt ge reed, waarmede de kinderen verder zijn ver voerd. De politie die direct met het geval in kennis was gesteld, heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat. De vader der kinderen, ook te Amsterdam wonende, werd telephonisch gewaarschuwd, die de zaak in handen der Amslerdamsche politie gaf. Tegen dc heer en dame, die be kend zijn, is inmiddels proces-verbaal opge maakt. Van de kinderen, die vermoedelijk op last van de moeder (welke gescheiden van haar man leefde) zijn ontvoerd, is tot heden nog geen spoor ontdekt. V 1 Op 't zuiderstrand te Wijk-aan-Zee, ver keerden een paar dagen geleden 2 personen in gevaar van te verdrinken. De een, een Duitscher uit Amsterdam, had 2 opge pompte fietsbanden om het lijf; de andere, mej. C., eveneens uit Amsterdam, had zich voorzien van een volgepompte autoband als drijfmiddel. Beiden werden door den stroom meegesleurd en konden niet zwemmen. De badman van het zuiderstrand, J. G., was met zijn altijd gereedstaand viel spoedig tel plaatse en haalde de twee in de roeiboot, De machinist en een stoker van een, in de visschershaven te IJmuidcn liggende, Brit- sche stoomtrawler, waren Maandagavond samen uit wandelen gegaan en kwamen, eenigszins aangeschoten weer terug. De machinist herinnerde zich nog, dat zij samen voor het schip stonden, om aan boord ie gaan. Sinds dien heeft men niets meer van den stoker vernomen. Ofschoon niet onmogelijk is, dat de man is teruggegaan, om nog een paar vroolijke dagen te hebben, is het meer waarschijnlijk, dat hij in de haven is gevallen. De trawler was Woensdagmiddag nog niet vertrokken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1