Maria-Stichting G. F. H. PASTOOR - HAARLEM V erkeersongevallen, Bezoek van H. M. de Koningin aan IJmuiden. NEZ>. TAAI EN STIJL DE SPAARNEBANK J. KORT lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek Een Zusterhuis te Wijk-aan-Zee Dronken voerman. Het gladde asphalt. De berooving. Gunning. Gevallen. Father C. Schoemaker. Wat heeft het seizoen 1926 voor Zandvoort opgeleverd? schrijven zonder taalfouten cu begrijpen wat Ge leest, leert U het WEEKBLAD VOOR MED. TAAL EN STIJL. Inhoud van No. x. schrijven van d, t en dtoefeningen daarover bespreking „Staking" uit de „Geluk kige familie"; vragen daaroverbespreking vreemde woorden. Dit nummer wordt gratis en franco toegezonden. Prijs per maand f 0.60. NAAM: ADRES: - In open enveloppe, met 2 ets. postzegel gefrankeerd toezenden aan A. F. G. Eeideritz, D. II. Schenk, hoofdond., Houtmankade 76, A'dam. Telef. 44963 Naar de Missie. Faillissementen. Verloren. Aanbesteding. Alg. R. K. Propagandaclub. Jubileum C. v. d. Veldt. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. EFFECTEN - PROLONGATIEN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN Speldjesdag voor Sobriëtas. Het feest van zuster Remacla. Revue Henri ter Hall. I019/i« 103 100 ioo3/4 >04i/« 30 b 49l/4 393/4 1823/4 182 165 2287* 95i/4 55 685 372 1673/4 218 1761/4 1651/4 i653/4 975/s 175 392 1513/4 79/ie 182 166 l! 121l/2 431i/a 439i/2 465 335i/2 349 I8II/2 297 380 I26l/8 I631/4 lOll/a 495/8 öi/a lOl1/:,, 103 100 IOOs/4 '041/8 180i/a 229 95 687 570 1671/2 2171/2 177 1651/2 152 432 437 333 180 127 164 50i/s van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. HET NOODWEER IN SPANJE. Vele dooden en gewonden. met zeer warm weder. KARPET-RQLSCHUIERS Dinsdag 14 September 1926 AAN TE BESTEDEN Door den architect P. A. Oomes Jr., ar chitect te Breda, is voor de Eerw. Zusters te Wijk aan Zee aanbesteed het bouwen van een Zusterhuis aldaar. Ingeschreven werd als volgt: A. Schelvis, te Beverwijk, voor 152.300; Gebr. Sanders, Santpoort 122.000; G. Houtkamp, Santpoort 122.000; M. v. Rol land, Haarlem 121.980; A. Molè, Tilburg 120.000; C. de Goede, Wijk aan Zee, 118.000; J. W. Lambert, Bovenkarspel 115,875; C. Kuntz, Amersfocrt 114.600; W. Oostveen, Amsterdam, 112.740; Verho ven en Evers, Heemstede, 109.900; H. See- gers, Nijmegen 109.900; J. v. Buuren, Bloe- mendaal 109.750; J. H. v. Haaren, Nijme gen 109.450; Doedens en Schilder, 't Zana 108.801; W. Theunissen-Sambeek, Heem stede, 108.490; D. Middelkoop, Vleuten, 108.000; Fr. Smulders, Breda 108.000; G. J. Noordman, Amersfoort, 107.675; Gebr. Wiercx, Breda 107.000; Firma W. v. Oos- toerhout 106.500; N. v. Herk, Tilburg 106 000; W. Ruts, Tilburg, 105.500; A. Lelieveld, Hillegom, 105.500; W. Bun- nink. Amersfoort 104.963; A. Peeters, Nij megen 104.900; E. J. Torremans, Tilburg 104.880; F. Braun, Beverwijk 104.880; L. Raaymakers, Wouw 104.800; Firma Mol- Mies, Breda 104.550; N. V. Koeken, Til burg 103.900; C. v. Noort, Bergen 103.834 Th. de Krom, Breda, 103.250; N. V. Noord- Holland, Heemskerk 102.998; P. Langen- dijk, Beverwijk, 102,488; J. Verhaeren, Teteringen 102.320; P. Reynders en Zn., Fiinaart 102.000; J. Wittebrood, Beemstei 101.50Ó; G. Gosmans, Vianen 99.857; H. Moerenburg, Oisterwijk 99.200; J. Appels, Tilburg 99.170; Fa. van Emmerik, Heem stede 98.800; N. V. Nationale Betonbouw, Den Haag, 96.954; Firma Van Alem en De Wit, Utrecht, 96.337. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedragen, dus aan de Firma Van Alem en De Wit, te Utrecht. Van het Verwulft is een man naar het bureau gebracht, die in staat van dronken schap een met een paard bespannen voer tuig bestuurde. Hij werd ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Op de Kruisbrug gleed gisterenmorgen en paard, gespannen voor een broodwagen van Franken, uit op het gladde asphalt. Het dier viel, doch bekwam geen letsel. In verband met de berooving van 950 tijn door de recherche twee mannen en twee vrouwen in bewaring gesteld. Aan de A. V. A. B. (Ateliers voor Artis tieke Binnenhuiskunst), Spaarne 48, alhier, is opgedragen, de vervaardiging van de be timmeringen enz. voor het heeren-modema- gazijn van de firma J. Goosens, Groote 'Houtstraat, alhier; en wel naar ontwerpen van den artistiek-leider der A. V. A. B., den Binnenhuis-architect S. Zonneveld Jr.. In de Barteljorisstraat viel gisterenmid dag half 3 een 73-jarige dame. Zij werd in de hal van het Stadhuis geholpen door een lid van E. H. B. O.; daarna kon zij per tram naar huis gaan. Onze oud-stadgenoot, de Zeereerw, father C. Schoemaker, directeur van het St. Jo seph Missiehuis te Roosendaal, van de Mis siecongregatie van Mill-Hill, is uit Roosen daal vertrokken naar Ierland, teneinde daar -ijn vacantie door te brengen. De rekening van het seizoen 1926 is voor Zandvoort reeds opgemaakt en ofschoon we, nu weer plotseling in ongewoon heerlijk- zomersche dagen zijn komen te zitten en hoewel bijvoorbeeld de laatste dagen en vooral Zaterdag en Zondag zich voor Zand voort kenmerkten door een enorme drukte aan 't strand en in 't dorp en hoewel een vuurwerk Maandagavond vele duizenden naar het strand lokte .ondanks dat alles zijn r alle factoren, die er op wijzen dat het igenlijke seizoen ten einde is en dat de jelanghebbenden reeds de resultaten kun- ïen nagaan. Want per 31 Augustus is 't met de va- ;antie op de scholen al weer gedaan en de jadplaats stroomt letterlijk leeg. Wat er nog olijft en de wellicht prachtige dagen, die nog in het verschiet liggen, zeker het zal alles er toe bijdragen om de resultaten og eenigszins gunstiger te maken, maar et eind is in het zicht en thans gaan de xploitanten van hotels, amusementsgelegen- ••»den en pensions hun rekening opmaken. En wat is dan het resultaat? Een ongedurig seizoen, ongedurig als het Sveer zelve was. Men kon er geen staat op maken. Zandvoort is een badplaats wier wel en wee van zoo heel veel factoren afhangt en wier welstand bij een slecht seizoen aan een zijden, draadje hangt. Nu zijn er misschien wel pessimisten, die met een zwart gezicht verhalen van verlie zen die geleden zijn, teleurstellingen die men heeft ondervonden, tegenslagen die moesten meegemaakt worden, het gaat zoo als altijd, er zijn gaarne menschen, die alles veel slechter willen voorstellen, dan 't in werkelijkheid is. Hoewel het seizoen 1926 nu zeker niet tot de beste kan worden gerekend, over 't geheel genomen dan, mag men toch, naar men ons met stelligheid verzekerde, geens zins van een debacle spreken. De hotels kunnen zelfs er nog op bogen enkele goede perioden te hebben meegemaakt en som mige établissementen waren op bepaalde tijden geheel bezet. Maar wat dan eigenlijk een misrekening is gebleken te zijn? Dat was het buitenlandsch bezoek en de bezetting der pensions. Het buitenlandsch bezoek was miniem en menig pensionhouder zat wekenlang met anverhuurde kamers en het heele seizoen bleef de uitnoodiging den voorbijganger aan- okken: „Gemeubileerde kamers te huur." Daarvoor zullen door insiders wellicht .vele •edenen zijn aan te wijzen, maar de lage rankenkoers zal er misschien ook niet vreemd aan zijn en menigeen, die van zulk en valuta-buitenkansje wilde profileeren, al «en reisje naar Brussel of Parijs ver- ozen hebben boven een verblijf van enkele eken aan zee. Bovendien levert een buitenlandsch reisje Itijd het bekoorlijke op van ook eens ,,bui- engaats geweest te zijn," en als dat dan nog kan geschieden tegen een franc van 6 a 7 ct., dan is geen valuta-enthousiast meer in zijn landje te houden. Met dat al werden sommige pensionhou ders er de dupe van en het ongestadige weer wekte nu niet bepaald mede om den trek voor een langer verblijf aan zee te vermeerderen en zoo bleef hier en daar een pension maandenlang verlaten. De „dagjesmensch" een evenzeer gewilde gast in Zandvoort, heeft zich in het zomer seizoen niet onbetuigd gelaten, want per sonen, die het weten kunnen, verzekeren, dat nog nooit zulk een enorme menschen- massa van dagjesbezoekers op de enkele mooie Zaterdagen en Zondagen zijn aange voerd als dezen zomer. Duizenden werden met trein, tram of au tobus aangevoerd en heele rijen wielrijders, motorrijders en automobilisten spoedden zich dan naar de badplaats. De E. S. M. moest al het mogelijke materiaal inleggen om den reizigersvloed te kunnen verzwel gen zelfs een materiaal wagen werd ge noodzaakt een heele sleep prae-historische open-trammetjes door de duinen te sleuren. Over het bezoek van deze laatste cate gorie van badgasten heeft Zandvoort dus niet te klagen gehad en de laatste zomer- sche luchten hebben er veel toe bijgedra gen om redenen tot tevredenheid te hebben. Wie dus op dagjesmenschen rekende heeft zijn verwachtingen niet teleurgesteld gezien. Maar op een groote badplaats kan nu eenmaal niet ieder van het dagbezoek leven. Zoo bleef er voor ieder Zandvoorter wel licht nog wat te wenschen over. Zandvoort heeft als badplaats dit jaar haar plicht weer gedaan en gaat sluiten tot het seizóen 1927. Ieder hoopt het beste van 't komend jaar; de uitkomsten zullen bewijzen of die ver wachtingen niet ijdel geweest zijn. Per stoomschip „P. C. Hooft" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" zijn gistermid dag om 12 uur van Amsterdam eenige zus- ter-missionarissen naar Ned.Indië vertrok ken, Onder deze bevonden zich zuster Os- walda (mej. Willemsen), zuster Carola (mej. van Gijn), allen Franciscanessen uit het klooster te Bennebroek. Zij zijn bestemd voor de missie der Paters Capucijnen te Sawahloento in het Padangsche. De Eerw. Moeder-Overste, zuster Imel- dina, deed den vertrekkenden uitgeleide. Per s.s. „Oranio" van den Kon. Holl. Lloyd is naar Araguary in Brazilië vertrok ken de Eerw. Pater Eligius Kee, uit Velsen. Op 1 September werden in staat van faillissementen verklaard: de fjrma Van 't Hoff en Jansen, meubel makers te Haarlem, Botermarkt 12; cura tor mr. T, A. M. A. van Löben Seis, alhier; S. N. van 't Hof, meubelmaker te Be verwijk, Baanstr. 48, vroeger te Zaandam Klauwershoek 4 curator; mr .T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. Jan Jansen, meubelmaker te Haarlem, Leidschestraat 116; curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier; Rechter-Corrtmissaris Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen, alhier. Dinsdag ging een heer naar de Noorder- pier te IJmuiden wandelen om de „P. C. Hooft" te zien uitvaren. Wegens de warmte trok hij de jas uit en hing die over den arm. Bij de pier gekomen, bemerkte hij, dat hij zijn portefeuille kwijt is, waarschijnlijk uit- de jas gevallen, die over zijn arm hing. Daar er 250 in was, keerde de heer op zijne schreden terug, doch vond de portefeuille niet. Deze zal wel alsvoor hem voor goed verloren moeten beschouwd worden. Gisterenmiddag werd door B. en W. van Heemstede ten Raadhuize aldaar aanbe steed: Het maken van een verwarmings kelder en archiefruimte met eenige bijko mende werken aan het Raadhuis te Heem stede. Ingekomen waren 5 biljetten. Als volgt werd ingeschreven: N. J. Tromp Overveen 16969; fa. v. Amstel, Heemstede 14541; G. J. Smit, Heemstede 14931; J. Moes, Amsterdam 24996; Gebr. v. d. Putten Heemstede, 15749. Door de Algemeene R.-K. Propaganda- club voor Haarlem en Omstreken werd gis teravond in gebouw „St. Bavo" een buiten gewone algemeene vergadering gehouden. Deze was vrij goed bezet, ondank® het warme weer, dat niet tot vejgaderingbezoek noopte. De voorzitter mr. F. Vorstman, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, heette allen welkom, inzonderheid den spreker van den avond, pater Borromaeus en zette dan uiteen, dat het doel van den avond tweeledig was: vooreerst om de leden te beloonen voor hun ijver en vervolgers om leden te winnen. Dan nam pater Borromaeus onder ap plaus het woord, die hulde bracht aan de oude propagandaclub, die zich nu nog slechts roet politieke propaganda bezig zal houden, Spr. vergeleek haar met een David een St. George, zelfs met de Apostelen, die duivelen uitdreven. Spr. kwam dan tot zijn onderwerp: ,,Het prachtwerk der Propaganda" en zeide, dat hij wilde schetsen de waarde 'van een ka tholiek propagandist, d.i. een katholiek leeken-apostel. Spr, ging dan na, hoe de tegenwoordige tijd voor de katholieken niet zoo slecht is. Spr. toonde dit met voorbeelden aan, o.m. met de toeneming der erkenning van de geestelijke pacht van den Paus gedurende de oorlogsjaren. Dan teekende spr. de heerlijkheid en de successen van het Heilige Jaar te Rome, welk jaar een aanzettingskracht van Room- schem trots was. Als ander punt van 't zich niet-onbehaaglijk gevoelen door de katho lieken gaf spr. aan, het slagen yan het In ternationaal Eucharistisch Congres te Chi cago. Ook in ons vaderland behoeven de ka tholieken niet meer in zak en asch te zit ten. Wij bouwen nog kerken en kloosters wij hebben een katholieke universiteit, wij geven apologetische cursussen, wij hielden de eerste bedevaart naar Dokkum, naai den heiligen grond, waar Bonifatius stierf. Op politiek gebied scheen het in het vo rige jaar niet zoo goed te gaan. De gezant te Rome is wel terug geroepen, maar wij hebben toch onze 30 zetels en de Paus maakt het best. Wil men hier geen paar duizend pop geven voor den gezant te Romei de Paus gaf 20.000 voor de slachtoffers van den watersnood. Tegenover dit alles staat veel droevigs, Het anii-papisme dringt overal door. De „Dageraad" voert een satanische hetze; blaadjes en schotschriften en vuil tegen het H. Geloof wordt verspreid, waardoor ean zware geloofsstrijd ontstaat. En juist de zinnelijkheid en weekelijkheid van het tegenwoordige geslacht maakt de harten der menschen zoo ontvankelijk daarvoor. Vooral de jongeren, die pas in het open bare leven treden, hebben zwaar daarme de te kampen. Op sociaal gebied wint het socialisme veld en daartegen moet worden gewaakt. Op politiek gebied staan wij alleen en zelfs bij ons heerscht nog geen eenheid. Het is te betreuren, dat er nog een R. K. Volkspartij is, die zich aan het woord van den Bisschop, dat een goed katholiek daar niet thuis hoort, niet stoort. Bij dit alies kan de propagandist, de leeken-apostel veel goeds dotn .De jeugd hebben wij noodig; zij is nog flink en krachtig. Haar lichaamskracht, doch vooral haar geestkracht is ncodig. Van haar moet komen de reclame voor de goede zaak. Vooral als organisatie van goede krachten bezit de jeugd groote macht. De propagandist kan soms zelfs zooveel doen, waar een priester niets weet te be reiken. Voor dit alles zijn dan ook jonge man nen en vrouwen noodig als leeken-apos- telen. Voor een goed propagandist zijn echter voorwaarden noodig. Hij moet on derlegd en goed ontwikkeld zijn; een hei lige overtuiging moet in zijn ziel leven; ernstig moet hij zijn in zijn streven en wer ken en doelbewust moet hij de propagan- aa voeren. Deze voorwaarden, aan een goed propagandist te stellen, werkte spr, uitvoerig uit. fn het slot zijner rede wae.® spr. op de heerlijkheid, te strijden onder en voor den Koning Christus en zielen te redden. Hij spoorde daarom allen an, krachligen steun te verleenen door persoonlijke me dewerking en voor wie dat met mogelijk is, dcor moreelen en financieelen steun. Luid applaus, dat ook tijdens de rede meermalen opklom:, liet zich aan het ein de hooren, waaraan de voorzitter een 'nar- iclijk dankwoerd paarde. Dan volgde slui ting met den christeüjken groet. Ten gerieve dergenen, die in de verga dering van gisteren geen gelegenheid had den hun naam te doen noteeren, hetzij als donateur, hetzij als werkend propagan dist, volgen hier de adressen der secreta riaten Alg. Secretaris F, Pielage, 2e Hasselaer- straat 6. Alle klassen hadden voor het feest een zangspel ingestudeerd, dat door 6 oi 8 leer lingen, als kabouters enz. verkleed, werd verschillende klassen den tekst zongen. Vooral het stuk der hoogste klasse, waar in de meisjes dansen uitvoerder, op de ge- mimiseerde muziek van verschillende in strumenten viel zeer in den smaak. De jonge toehoorders gaven telkens door uit bundig apolaus hun bijval te kennen en smufden ondertusschen van de lekkernijen, die werden rondgediend. Zuster Remacla dankte tenslotte voor de hulde haar geboden en allen die tot het welslagen van het feest hadden medege werkt heer van 't Hoff, hem gisteravond van 910 Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van den heer C. van der Veldt ais politie agent, hier ter stede, bracht het Haarl. Politie-muziekkorps, onder leiding van den heer van 't Hoff, hun gisteravond van 910 uur een serenade aan zijn woning, Gen. Jou- bertstraat 43. Op het Kennemerplein om 9 uur opge steld, marcheerde het muziekkorps onder het spelen van een opgewekten marsch naar bovengenoemde straat, waar een mooi pro gramma werd uitgevoerd, bestaande uit eenige marschen en „Lang zal hij leven". In de pauze werden de muzikanten op sigaren en ververschingen onthaald, terwijl nog eenige toespraken gehouden. 'Een talrijk publiek, dat bijna de geheele st aat vulde, woonde de serenade bij. Een bestuurslid van de R. K. Vereeniging van Politie-ambtenaren bedankte de muzi kanten. Ondertrouwd; 2 Sept.; H. W. Jansen en J. W. Anten. P. A. van der Meer en J. E. Hoenson. J. J. Knotter en A. Goode. Getrouwd: 2 Sept.: J. H. Lageweg en E. J. Waliekers. R. van der Putten en B. Meissen C. M. J. Hulshof en A. H. Hof- stra. B. Kooii en J. de Jong. W. J. van Wiiiigenburg en J. C. Martin. W. H. J. M. van Eekelen en J. G. Companjen, Geboren: 30 Aug. d. van D. v. Kampen Weijde. d. van B. A. PootWitteveen. 31 Aug. z. van J. M. StavesSchoonder- woerd, 2 Sept. z. van M. E. v. Zonde N'ijs. - d. van J. G. C. M. Boggetv. d. Gevel. z, van J. M GerritsMulder. Overleden: 1 Sept.: A. v. d. Veldt, 86 j., Kamperiaan, L. Kleiin, 1 Hazepaters- laan. J. Faber, 29 j., Hazepaterslaan. 2 Sept. M. J. C. CoeneLettenmeyer, 72 j„ Hazepaterslaan. H. C. Nieuwenhof— Stcenkist, Linschotenstraat Een oneerlijk colporteur. ,.Pj 50-iarige P. A. L., vroeger in dienst bij de stoomververij der firma. H. was sinds eenigen tijd naar de firma W. overgegaan. Van zijn relaties maakte hij evenwel ge bruik om bij de bekende klanten der firma H. rond te gaan en te vragen of er nog iets te stoomen of te verven was. TELEFOON 12068 - NIEUWE GRACHT 57 secretarissen: J. Dijkmans, Oranjeboom- Mej. L. 'Smits, Riviervisch- Coornhert- Parochie St. Bavo;: straat 107. St. Joseph markt 11. St. Antonius: J, Blankwater straat 1. H.H. Elis. Barbara: J. Oly, Elzenplein 12, Schoten. H. Joannes de Dooper: J. Weber, Am- sterdamschevaart 15rood, O. L. Vr. Rozenkrans: Mej. D. Janse, Bloemhofstraat 33. H. Hart: Mevr. Dr. v. Schuylenburg, Kle verparkweg 15. Enkele jaren lang heeft „Sobriëtas" de federatie van diocesane drankweerbonden en secties, van het rijk een subsidie ontvan gen, die de Katholieke Drankbestrijding ge legenheid gaf, haar actie breed te ont plooien. Maar, dat behoort al weer tot den ver leden tijd en de vermindering dier subsidie in de laatste jaren heeit een noodtoestand geschapen. Stevige organisaties met goede bureaux kosten geld, als zij met ijver en succes willen werken, en daarom is steun van de geloofsgenoot cn dringend noodig, wil de zegenrijke arbeid der Katholieke drank bestrijding niet voor een groot deel stil ge legd worden. In de Septembermaand worden alom in den lande bloemen- of speldjesdagen gehou den, om dien arbeid financieel te steunen. Slagen zij, dan kunnen de bonden en plaat selijke aideelingen krachtig blijven voort- werken. In Haarlem is door het Blauwe- maand-comité een speldjesdag georgani seerd op Zondag 18 September a.s., een zeer beperkte weliswaar, omdat de speldjes alleen aan de kerken verkocht mogen wor den. Het vorige jaar leverde die inzame ling door de sympathie der geloofsgenooten een aardig bedrag op en ook nu weer hoopt; het comité op de mildheid der katholieken. Voor dien speldjesverkoop zijn vele krachten noodig en het comité doet een be roep op bereidwillige jonge dames, om het te helpen. Zij worden beleetd verzocht zich daarvoor te willen aanmelden aan een der volgende adressen: Jansstraat 25, Grebbe- straat 49 en Eikenstraat 7, Schoten, waar het secretariaat gevestigd is. Al wie mee helpt onj dien speldjesdag goed te doen slagen, verricht daarmee een liefdewerk, dat den ongelukkigen slachtoffers van het drankmisbruik ten zegen strekt. Heden vierde de eerwaarde zuster Re macla van de Congregatie der Zusters yan Liefde te Tilburg, haar zilveren klooster- feest. De feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor L. J, Boogmans in de kerk van den H. Johannes den Dooper. Onder de II. Mis zong een koor van school kindaren, terwijl alle leerlingen der St. Jozefschool, waar de eerwaarde jubila- resse sinds 10 jaar hoootd is, tot de H. Ta fel naderden. Om 10 uur was een feestelijke bijeen komst belegd in het oatronaatsgebouw van den H, Johanes den Dooper. Zuster Rema cla werd door een stoet van lieve bruidjes, leerlingen der laagste klassen, in de zaai geleid, waar zij met daverend gejuich werd ontvangen. De geestelijkheid der parochie was mede aanwezig in de zaal. Nadat allen gezeten waren, werd het Feestlied gezongen. Daarna sprak namens het onderwijzend personeel een der onder wijzeressen, die de grootheid van dit feest in het licht stelde en zuster Remacla prees, speciaal vnor wat zij voor het on derwijs heeft gedaan. Door drie kinderen werd een berijmde toespraak gehouden. Voor het toonecl prijkte een schat van bloemen, die van verschillende zijden, o.a. van het bestuur van het St. Gertrudispa- tronaat, de onderwijzeressen en de school kinderen, waren aangeboden. Ook veie ca- deaux verschillende schilderijen, liturgi sche platen en boeken mocht zuster Re macla ontvangen. ^rd"V°?r de rechtbank ten laste gelegd, dat hij dit deed, den schijn wekkend als kwam hij nog voor de frima H., terwijl dit toch niet het geval was, Bekl. ontkende de bedoeling gehad të -F, n ora en scki)n te wekken. vroeger had hij, wanneer hij naar de klanten ging, een wagen bij zich met de nrmanaam van de firma H. er op en te vens droeg hij een uniformpet met den fir manaam van H. Toen hij voor de firma W ging colporteeren, droeg hij geen uniform pet meer en bovendien stond op den wa gen die hij nu bij zich had, vier maal den naam der firma W. Ook zegt hij nooit bij de klanten voor welke firma hij komt, dat is r'00ltTjl £ce''v°onte in die branche, meent spr. Hij heeft daarom, volgens zijn meening, geen enkel strafbaar feit gepleegd. Bekl meent volkomen gerechtigd te zijn bij ieder te gaan hooren, zonder een firmanaam te noemen. De President merkt op, dat bekl. voor de politie toch verklaard had dat hij bij de klanten rondgegaan was juist met de bedoeling om den schijn ie wekken, als kwam hij nog van de firma H, Bekl. ontkent pertinent dit verklaard te hebben. Getuige mej. M. R., dienstbode bij mevr. S., verklaarde, op een ochtend een pak goed aan bekl. meegegeven te hebben om te stoomen. Het was haar bedoeling dit mede te geven aan den bediende van de irma H. en ze wist toen niet dat bekl. niet meer in dienst der firma H. was. Ier goeder trouw had zij 't goed meege geven en later was het haar pas opgevallen, dat de wagen van bekl. niet voor 'de deur stond, zooals vroeger altijd het geval was. Bovendien had ze geen ontvangbewijs ge kregen, zooals toch altijd geschiedde. Getuige mej. G., dienstbode bij mevr. L., verklaart pertinent, dat bekl. gezegd heeft, toen hij kwam, Voor de firma II. te komen. Bekl. ontkent dit. Ook getuige mej. T. verklaart hetzelfde als de vorige. Bekl. blijft bij zijn ontkenning. Hij heeft den naam H. niet gebruikt. De Officier van Justitie meent uit de getuigenverklaringen voldoende bewijs te kunnen putten. Hij eischt wegens oneerlijke mededinging 8 dagen gevangenisstraf, De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 9 September a.s. Auto tegen boom. Hedenochtend te ongeveer 7 uur reed een verluiisauto op den Rijksweg te Cas- iricum, komende van de richting Bever wijk, welke moest uitwijken voor een stil- staanden melkwagen. Juist cp dat moment brak de stuurstang met het gevolg dat de bestuurder geen macht meer over den wa gen had en tegen een boom opreed. Ge lukkig had hij voor het passeeren van den wagen vaart vermindert, zoodat de bot sing geen andere gevolgen had dan be schadiging van de spatschermcn en ontzet ting van den vooras. Het voertuig werd opgevijzeld en de vooras verwijderd, welke ter plaatse gere pareerd kon worden. Een nieuwe stuur stang met onderdeelen moest uit Alkmaar gehaald worden. Dit is het vijfde ongeval dat de laatste dagen gebeurde. Want behalve de giste ren vermelde reed een auto in de Ooster- fcuurt in een sloot, terwijl gistermorgen door het woeste rijden van een auto bij li et uitwijken op den toegangsweg naar het station slipte en tegen een boom terecht kwam, gelukkig zonder andere ongelukken te maken dan eenige beschadiging van den wagen en gedeeltelijke having van den boom. Dat deze revue uitmuntend gemonteerd is, is reeds in het verslag van de première gezegd. Dat Buziau uitstekend is behoeft niet eens meer gezegd te worden. Hij is trouwens zóó goed, dat Kohier er niet te gen cp kan en voortdurend een slappen in druk blijft maken. Of wPs het van de warmte? Wisselkoersen én koersen Er werd hartelijk gelachen en bloedig ge- puit. Buziau als Swindel. Het is m.i. verfrisschender om naar hel badhuis te gaan dan zich in een zaal neer te zetten waar meer dan 1300 menschen zijn opgeborgen en eenige sterke verlich tingsapparaten zijn opgesteld. Maar men heeft het er gaarne voor over en als Buziau eenmaal aan de gang is, ver geet men alle ongemakken. Want Buziau is eigenlijk de spil waar fi les om draait. Overigens heeft het gezel schap geen sterke krachten, ook niet wat stemmateriaal betreft. Mevr. Roosje Kohier. De grootste kracht van Buziau waar mee hij eentonigheid op een gelukkige wijze vermijdt ligt in zijn zeldzaam knappe imitaties van eenvoudige handelingen, Hji geeft als het ware een caricatuur van heel eenvoudige gewoonte», voor zooverre men een caricatuur wil beschouwen als een overdrijving van onvolkomendheden. Zijn kracht ligt b.v. in scenes als „In de Alpen" waar hij het eten van verschillende vruchten' imiteert, zóó zelfs dat je de pitten Buziau als huurkoetsier. denkt te zien vliegen. Even knap is b.v. het haaropmaken van den kalen Tiroler. Tot slot zij genoemd om slechts een greep te doen z'n creatie als huurkoet sier. Wat Roosje (mevr. Roosje Kohier) aan gaat, het is haar wat al te duidelijk aan te zien. dat ze al een' hoel jaar lang dezelfde lachjes heeft moeten lachen. Voor het tafereel „Hulde aan de Muziek" was het heel gelukkig dat Beethoven, Han del en Chopin niet in de zaal aanwezig wa ren, Mijnheer Dunckler en van Weezel kun nen wel tegen een slootje. In „Het Politieke Museum'' maakten we kennis met Ter Hall als handig zakenman, die om niets ter wereld ook maar één partij zou willen kwetsen. Laten we tot slot deze revue het beste wenschen. hetgeen waarschijnlijk lmel over bodig is, want m.i. zijn voor HaarLrn ver der de volle zalen verzekerd. 5% Nederland 1919 414 Nederl. 1917 6% Nederland 1923 7% N.-l. 1921 A.. 6% N.-I. 1923 D.. HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Ccrt. Handel Mij Reso dito Phocmx Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg Poerwoderjo Oude Delf Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda 'Vabash Comm. Maxwel 73/4 182 167 2 September EcRSTfc KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN i 59 421/2 59.40 PARIJS 7.571/2 7.55 BRUSSEL i i 7.08 7.05 WEEN EN 35.20 35.20 LONDEN - 12.113/4 l2.11i/3 STOCKHOLM 66.80 66 75 KOPENHAGEN 66 30 66 27 OSLO «te 54.75 54 70 BAZFX 48.221 /2 48 20 NEW-YORK i 2.493/4 2-491/a ROME t N 9 20 9.— PRAAG 7.421/2 7.40. WARSCHAU 25.— 25.- BRUMMER VRIJGELATEN. AMSTERDAM, 2 Sept. Wij vernemen van betrouwbare zijde dat Brummer, die ver dacht werd van den bekenden overval op de Boazbank, voor eenige weken te Bus- sum gepleegd, heden op last van den Ofti- cier van Justitie in vrijheid is gesteld, PARIJS, 2 Sept. (V.D.) Het „Journal" be- yat nadere bijzonderheden over het nood weer, dat in Spanje gewoed heeft. In de provincie Almeria werden 8 personen fie* dood en 5 zwaar gewond, te Malaga werden 5 personen gedood en 18 gewond, in de provincie Toledo bedraagt het aantal dooden 7 en het aantal gewonden 60, terwijl te Cordova 4 personen gedood werden. Het spoorwegongeluk bij Tertosa heeft 24 dooden en 88 gewonden geëischt. Ook in West- en Zuid Frankrijk was het noodweer hevig. Vooral te Cherbourg, Angoulème en Perpignan is groote schade aangericht. Naar wij vernemen is de koninklijke fa milie voornemens Vrijdag. 10 dezer, een be zoek te brengen aan H. R. Ms Kruiser „Su matra", liggende te IJmuiden en vervol gens met dien bodem vaart te maken naar Nieuwediep. Gedurende dien tocht zullen oefeningen ter zee plaats hebben. Het ligt in de bedoeling van H. M, de Koningin te Nieuwediep het Marinehospitaal te bezoeken. Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana zullen het koninklijke instituut der marin« aldaar gaan bezichtigen. Haarlem, KI, Houtstraat 17—19. Schoten, Gen. Cronjéstraat 29, Zandvoort, Groote Krocht 36. Is het voor de huisvrouw toch al niet aangenaam, hare kar petten in bukkende houding te moeten vegen, dubbel zwaar valt het dit werk te moeten verrichten Men moet dan al zeer sterk zijn om dit vol te kunnen houden. Wij helpen U deze arbeid zeer veel verlichten met onze overbekende Met onverstelbare borstels 8.25 en 9.—. Met verstelbare borstels 10.75 en 11.90. Hierdoor vervallen Hinderlijk kruipen op de knieën. Hinderlijke gebukte houding. Vervangingsborstels steeds voorhanden. Voor de goede werking van elke schuiër wordt volkomen ingestaan. Het BURGERLIJK ARMBESTUUR van HAARLEM is van voornemen op des avonds te 7Vi uur in het Stads- Armen- en Ziekenhuis in het openbaar de levering van de navolgende arti kelen, gedurende de maanden Septem ber 1926 tot 31 Augustus 1927: NATUURBOTER, MARGARINE; HEELE GORT; JAVA RIJST; CAPUCIJNERS; GROENE ERWTEN; BRUINE BOONEN, SUIKER; STROOP; ZOUT; SODA; GROENE ZEEP. De algemeene en bijzondere voor waarden, waarbij tevens de vermoede lijke hoeveelheden van ieder artikel is opgegeven, liggen voor gegadigden ter lezing in het Stads- Armen- en Zie kenhuis, op alle werkdagen, van des morgens 9 tot 12 uur. De inschrijvingsbiljetten kunnen wor den ingeleverd aan het Stads- Armen- en Ziekenhuis tot des middags 12 uur van den dag der besteding. Haarlem, 1 September 1926. Mr, J. N. J. E. HEERKENS TIIJJSSEN, Voorzitter. J. H, VISSER, Secretaris,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2