Mfisdaad en Boete I NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Donderdag 2 September Een succes van de revolutionnairen in Nicaragua. De kerkvervolging in Mexico en hare gevolgen. Het standpunt van Wallstreet. De boycot der Mexicaansche staatsfinanciën. Onder de Radio-berichten: De tweede jaarlijksche betaling door Duitsch- land volgens het plan-Dawes (1220 millioen goudmark) is gisteren geschied. De Duitsche delegatie naar Genève onder leiding van Dr. Stresemann. Een wending in het Britsche mijnconfllct. Spoorwegongeluk op de lijn BarcelonaValencia. Zeventien dooden, verscheidene gewonden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een Orchidee met 3700 bloemen Alg. Ned. Zuivelbond. Engeland's vleeschinvoerverbod RECHTZAKEN. Gebruiken in den eierhandel AMSTERDAMSCH NIEUWS. De melkkwestie. Hoeveel passagiers de Amster- damsche tram vervoerde. Kind je uit het raam gevallen. BINNENLANDSCH NIEUWS. s-Gravenhage's Gemengd T rambedrijf. De hooge beteekenis van de Katholieke pers. 25 jaar commissaris van politie. De ongesteldheid van Mr. Aalberse. Prof. van Eysinga Voorzitter der Hof conferentie. De kultuurstrijd in Zuid-Tirol. De wet op de pers, zooals deze in Italië bestaat, mag o.a. mede oorzaak zijn, dat men in de bladen zoo zelden en zoo weinig leest van den kultuurstrijd, die tegenwoor dig heerscht in Zuid-Tirol. Niet alleen de manier, waarop deze strijd gevoerd wordt, doch ook de omstandigheid, dat hij zich af speelt in een land, dat Katholiek wil zijn, zou de belangstelling en verwondering waard zijn van hen, die Italië in den laat- sten tijd slechts van zijne goede zijde leer den kennen. Een beeld van den treurigen toestand vinden wij in het gedenkschrift, dat de gees telijkheid den Italiaanschen Minister van On derwijs Fedele aanbood bij zijn bezoek aan Bozen in de maand Juni 1.1. In dit gedenk schrift wordt aan de hand van Pauselijke brieven en van de diocesaan-statuten van Trient duidelijk uiteengezet dat de moe dertaal een onmisbaar middel is, om den kinderen de groote waarheid van den ca- thechismus, welke toch reeds moeilijk te be grijpen zijn, verstaanbaar te maken, hen in hartelijke taal toe te spreken en in de deugd te onderrichten, en dat bet verbod, om voor Duitsche kinderen den Duitschen cathechus- mus te gebruiken, bovengenoemd doel in hooge mate tegenstrijdig is, Terwijl de pries ters binnen of buiten de kerk geen stap kon den doen, zonder te worden bespied door individuen van zeer dubieuzen aard, waren ze bovendien nog genoodzaakt, om zich te gelijkertijd in het openbaar te verdedigen tegen het verwijt van vijandig gezind te zijn tegen Italië, hetgeen men hun ten onrechte daarom verweet, omdat zij zich durfden ver zetten tegen wetsbepalingen, die het gods dienstige en kuitureele goed van het volk benadeelden, en omdat zij de vrijheid ei- schen. niet die, welke men hen indertijd eens heeft voorgespiegeld, maar die, welke hun zou toestaan hunne moedertaal te ge bruiken, die voor een nuttig godsdienston derwijs onontbeerlijk is. Terwijl het gedenk schrift in fijnvoelige omzichtigheid slechts over de vrijheid in dezen laatsten zin, wel ke voor de vervulling van den godsdiensti- gen opvoedingsplicht onmisbaar is, handelt, wordt er als eenige oplossing tot verbete ring van den hopeloozen toestand, die reeds ten gevolge had, dat de orde nieuwe school- voorschriften de jeugd in het Boven-Etsch- dal zoowel in het profane als in het gods dienst-onderwijs sterk ten achter geraakt is, op aangedrongen, om de Katholieke begin selen in geheel hun omvang te doen gelden in alle wetten en voorschriften. Het is niet om te laten zien, op welk zachte manier de geestelijkheid hare wcn- schen heeft naar voren gebracht, dat wij dit gedenkschrift aanhalen, doch om een andere tweevoudige reden. Ten eerste willen wij hierdoor het onrechtvaardige verwijt van de hand wijzen, als zou de Zuid-Tiroolsche geestelijkheid tegenover de anti-godsdien stige voorschriften de Italiaansche regeering met de armen over elkander blijven staan. Ten tweede wenschen wij er ook het an dere niet minder Christelijke verwijt mede te weerleggen, dat aan dezelfde geestelijk heid gedaan werd van den kant van eenige correspondenten van buitenlandsche bladen, dfe ter plaatse geinformeerd hadden, nog wel bij Italiaansche ambtenaren als de meest betrouwbare bron??? en toen tot de over tuiging gekomen waren, dat de geestelijk heid den toestand in hooge mate overdre ven en geheel scheef voorgesteld had. Om dezen een verder staaltje ter inlichting te laten zien, halen wij hier de volgende, nieuwste schoolbepaling (dus van compe tente zijde!) aan: „Wanneer drie of meer voorschriftshalve de volksschool bezoekende kinderen van verschillende families te zamen komen, ten einde onderricht te worden, wat voor on derwijsartikelen er dan ook gebruikt wor den, wordt hier eene bijzondere school ge acht aanwezig te zijn, en moet deze onver wijld gesloten worden, indien niet eene uit drukkelijke machtiging van het departement van onderwijs is verleend geworden. Even eens heeft men elke manier van godsdienst onderwijs, buiten de openbare school ver strekt, aan deze bepaling te onderwer pen." Begrijpt men nu den grond voor bovenge noemd gedenkschrift? Mogen uit deze regelen alle geloofsgenoo- ten van heinde en ver begrijpen, en inzien, hoe diep en smartelijk de geestelijkheid en het geheele volk van /-uid-Tirol de waar heid ondervindt van de woorden van den grooten Bisschop Ketteler: „Een kultuur strijd is steeds bedenkelijk, dpch wanneer hij het op de harten der kinderen gemunt heeft, dan toont hij zich in geheel zijn af schuw" ook hier. De berechting van Pangalos. De minister van Justitie heeft verklaard, dat generaal Pangalos en zijn medewerkers wegens hoogverraad zullen worden ver volgd, daar zij zich met geweld van de heerschappij hebben meester gemaakt en een facto-regeering hebben gevormd, wel ke nimmer den moreelen steun van de meerderheid des volks verkreeg, zooals gewoonlijk het geval is met revolutionarie regeeringen. De goedkeuring verkreeg Pan galos' regeering nimmer, daar hij de open bare meening nooit heeft toegestaan zich vrij te uiten. Derhalve zullen Pangalos en zijn mede werkers niet als ministers worden be recht, maar als particulieren. Zij zullen te vens worden vervolgd wegens vergrijpen tegen het gemeene recht, daar zij aan open bare en aan particuliere belangen groote schade hebben toegebracht. Naar verluidt zou de regeering voorne mens zijn bij wijze van voorzorgsmaatregel het particulier vermogen van Pangalos en de zijnen te confiskeeren. De kwestie van Tanger. Het agentschap Tass publiceert een nota, waarin wordt gezegd: Spanje eischt de herziening van het accoord van Algeciras, dat ook de onderteekening van Rusland draagt. In gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat de U.R.S.S. geen enkele wij ziging zal erkennen, welke zonder haar toestemming wordt aangebracht. Het transport van Abd-el-Krim. Abd-el-Krim en zijn gevolg, die gisteren met de „Alba" in Marseille is aangekomen, zullen aldaar eenige dagèn moeten vertoe ven alvorens met de „Amiral-Pierre" naar Réunion te worden vervoerd. Er zijn strenge maatregelen getroffen om tijdens het verblijf van Abd-el-Krim op het eiland Frioul, dat een gedeelte der uitge breide havenwerken van Marseille vormt, nieuwsgierigen te weren. Krim zal worden ondergebracht in het z.g. Pavilion Fauvel, dat anders dient voor de passagiers eerste klas der groote stoomvaarders, die om sani taire redenen in quarantie moeten blijven. Van nu af aan mag niemand meer het ei land betreden, zoodat behalve de desbe treffende ambtenaren, niemand van Krim's aankomst getuige zal zijn. De onlusten in Nicaragua. Terwijl de berichten uit Nicaragua slechts sporadisch blijven aankomen, melden die van Dinsdag, dat de revolutionnairen Cape Gracias aan de oostkust hebben genomen. Naar verluidt wordt elk oogenblik te Bluefields een veldslag verwacht, maar aan gezien Bluefields tot neutraal gebied is verklaard, zal het gevecht waarschijnlijk bepaald blijven tot aanvallen op El Bluff, een strategisch punt aan den ingang van de haven. In verband met het protest van Nicaragua bij den Volkenbond tegen de interventie van Mexico in den opstand in Nicaragua, heeft de regeering van Mexico op het ver zoek om inlichtingen van den Volkenbond geantwoord: „Mexico is geen lid van den Volkenbond. Wij danken u voor uw stap pen." EEN GEVAARLIJK KRANKZINNIGE ONTVLUCHT. Te Chichester, in Sussex, is Maandag een gevaarlijk krankzinnige, die onlangs werd veroordeeld wegens het worgen van een achtjarig meisje, aan zijn bewakers ontsnapt en ontvlucht. De politie beschouwt dezen krankzinnige als zóó gevaarlijk, dat zij ouders waarschuwt hun kinderen niet alleen uit te laten gaan zoolang hij niet weer ge vat is. Bloedhonden en honderden met stok ken en staven gewapende vrijwilligers wer ken met de politie samen om het heerschap, dat vermoedelijk de vlucht heeft genomen in de dichte bosschen, op het spoor te komen. De ontvluchte krankzinnige is alweer in verzekerde bewaring. Door den honger ge dreven vroeg hij in een gehuchtje ergens om wat brood. Hij werd echter herkend. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, die hem bij het verlaten van het gehucht aan hield. Tegen de verwachting in deed hij geen pogingen om zich te verzetten, doch verzocht de politie alleen hem niet in de boeien te slaan. Slechts veertig uren heeft de misdadiger van zijn herwonnen vrijheid genoten. EEN TREINAANSLAG VERIJDELD. Ook in Zwitserland is thans een aanslag op een trein gepleegd. In de nabijheid van Bazel heeft de baanwachter op eenige plaatsen ontdekt, dat de rails waren losge maakt. De daarbij gebruikte werktuigen werden in de nabijheid in een boschje ver borgen gevonden. De algemeene directie van de Spoorwegen heeft oogenblikkelijk eenf onderzoek ingesteld. EENE VEREENIGJNG TOT BEVORDERING VAN HET STILZWIJGEN BIJ BEGRAFENISSEN. Te Dyon is met goedkeuring der Kerke lijke Overheid opgericht eene „Vereeniging tot bevordering van het stilzwijgen bij be grafenissen". Haar doel is, om de wereld- sche gebruiken, welke mettertijd bij het hou den van uitvaarten zijn binnengeslopen, te gen te werken. Zij willen o. a. er tegen op treden,, dat degenen, die de lijkbaar met den fungeerendem priester volgen, door hun ne oneerbiedige houding, door te praten en zelfs te lachen en te schertsen, den indruk wekken alsof ze gewoon op wandeling zijn. Deze vereeniging heeft zich ten doel ge steld, om deze oneerbiedigheid tegenover den overledene en zijne familie krachtig te bestrijden. De leden dezer vereeniging ont vangen een diploma, en nemen de verplich ting op zich, om, zoodra de priester bit het sterfhuis verschijnt, elk gesprek af te brc-1 breken, onder den lijkstoet niet te spreken en zorgvuldig alles te vermijden, wat aan leiding zou kunnen geven tot een praatje. Wordt men aangesproken, dan geve men een kort, doch voldoend antwoord, zoodat elke vraag achterwege kan blijven. In plaats van nutteloos gepraat zullen de begeleiders van uitvaartstoeten het stilzwijgen bewaren en dit benutten door voor den overledene te bidden en na te denken over de heilzame waarheden, welke hun den dood in herinne ring roept. Reeds is een groot aantal man nen tot deze vereeniging toegetreden. DOMFEESTEN EN CONGRES VOOR KATHOLIEKE RECHTTSGELEERDEN TE STRAATSBURG. Om dank te brengen voor de gelukkige voltooiing der zoo moeilijke restauratie werken aan den dom van Straatsburg men herinnere zich slechts den slechten toe stand, waarin de onderfondamenten zich be vonden zal den lOen October a.s. de feestelijke heropening der groote dompoort plaats hebben. Een optocht van alle katho lieke vereenigingen zal den Bisschop, Mgr. Ruch, die zelf de pontificale Mis zal op dragen. naar den dom vergezellen. De Bis schop zal verder eene toespraak houden over het behoud van den dom. Het katho lieke Elzas zal ook in de toekomst in den dom het symbool zien voor de bescherming der katholieke rechten en der godsdienst vrijheid. Van 25—27 October zal te Straatsburg, onder leiding van Z. D. H, Mgr. Ruch, het 63ste congres voor katholieke^ Rechtsgeleer den gehouden worden. Als zeer actueel thema zal de vraag be handeld worden, in hoeverre het socialisme er in geslaagd is, om zijne zoogenaamde her vormingen, zijne revolutie door te voeren, zooals b.v. beslagname van privaatinkom sten, door overmatige belastingheffing, ver nietiging vah het privaatkapitaal, centralisa tie der monopolen ,enz. WALL-STREET EN DE KERKVERVOL GING IN MEXICO. Het heeft groot opzien gebaard, dat het orgaan der hooge New-Yorksche financieele kringen, het „Wall-Street Journal", de nieuwe wetten van President Calles met een buitengewone heftigheid bestrijdt. Het blad verklaart deze wetten voor on rechtmatig en ongeldig en evenzoo noemt het die geheele grondwet van 1917 zonder eenigen rechtsgrond. Over de den lsten Augustus in werking, getreden wetten zegt het Wall Street Jour nal woordelijk het volgende: „Deze maatregelen zijn van nul en gee- ner waarde, voornamelijk op de volgende drie gronden: 1. Wijl de president geen wettelijke machtiging had ze in werking te laten treden. 2. Wijl Calles überhaupt niet als de wet tig gekozen president van Mexico mag gel den. 3. Wijl de grondwet van 1917 nooit wet telijk werd erkend." Betreffende het eerste punt voert het blad aan, dat het Mexicaansche parlement geen recht had om Calles te machtigen tot het uitvaardigen van nieuwe wetten, terwij! bovendien Calles de hem wederrechtelijk gegeven volmacht overschreden heeft. Calles' presidentschap is volgens hetzelf de blad geheel onwettig, wijl hij in het jaar 1920 den toenmaligen president Carranza door een legermannoeuvre van diens plaats verdrong en dientengevolge naar de grond wet zelf art. 82.7 voor het ambt van president gediskwalificeerd is. En tenslotte is de wet van 1917 zelf on geldig, daar Carranza ze er doorgejaagd had in een p:\rlementszitting, waartoe slechts zijn naaste vrienden en aanhangers waren opgeroepen. De wet is nooit door de meerderheid der wetgevende lichamen aangenomen gewor den, en is; aldus in het geheel niet op recht gebaseerd. Tegenover deze bewijzen blijkt het immer weer herhaalde motief van Calles, als zou hij niets anders doen dan de bestaande wetten uitvoeren, in dubbelen zin leugenachtige huichelarij. HOE MEN THANS IN ENGELAND EN AMERIKA DE STAATSFINANCIËN VAN MEXICO WIL BOYCOTTEN Bisschop Kelly van Oklahoma, Ver. Sta ten, waarschuwde in zijn diocees, dat wie Mexicaansche Staatspapieren bezat, deze zoo spoedig mogelijk moest verkoopen, om aldus den handelsboycot der katho lieken tegen de regeering ook hunnerzijds te ondersteunen. Tegelijk waarschuwde hij den katholieken hunne bankiers order te geven in geen geval Mexicaansche Staats papieren voor hen te koopen, niettegen- 31 Wel zeker. Maar waarom spreek je over hem? Dorsselier heeft hem straks onder dien hoop steenen die je voor je ziet, gevonden. In ernst? riep Robert verbaasd uit. Het slachtoffer van het ongeluk, waarvan ik straks heb hooren spreken, zou dus Garnaud zijn? Ongelukkigerwijs is het zoo, Robert, En hij is daarginder, zeg je? Met mijnheer Pastoor, den plaatsvervan ger van den maire en Doisselier; zij wachten tot de autobus voorbij komt, om hem naar het hospitaal van Saint Michiel over te brengen. Maar Robert luisterde niet meer; Made leine had nauwelijks gezwegen of hij was al over den muur geklauterd en verdween aan den anderen kant. Weldra hoorde zij zijn uitroepingen en zijn vragen, waarop de stem van den pastoor antwoordde, soms ook Dorsselier. Toen hield het meisje op met luisteren en begon weer te bidden. Eenige minuten later kwam Robert terug en zeide: Het is de arme Garnaud, ik heb hem herkend. In de verte kon men de autobus al booren. Madeleine knielde nog altijd neer; met ge vouwen handen ging zij door met bidden en antwoordde niet. Robert wilde haar niet sto ren en wachtte tot zij gedaan had. Hij ging op een steen zitten, welke van den muur was afgevallen, bij den puinhoop, waaronder Dorsselier den armen Garnaud gevonden had. Robert was vermoeid en terwijl hij daar zat dacht hij zoo stilletjes bij zich zelf dat het toch nog beter ware geweest als hij zijn ^vondmaal had binnen gehad en dan lekker naar het bed kunnen gaan, toen hij in de helderen maneschijn iets zag blinken dat daar tusschen de steenen bij zijn voeten lag. Daar hij niets te doen had, bukte Robert zich en zag dat hetgeen zijn aandacht ge trokken had, niets anders was als het uit einde van een nikkelen, misschien wel een zilveren potlood. Natuurlijk was zijn eerste gedachte dat voorwerp tusschen het puin uit te halen. Maar het potlood lag tusschen twee groo te steenen, welke Robert van elkaar moest verwijderen. Terwijl hij dit trachtte te be werken, begonnen andere steenen zich te bewegen en gleden naar verschillende kan ten; ook het potlood viel in een andere spleet, en noodzaakte Robert aldus nog andere brokstukken te verplaatsen. Nu had Madeleine een kruistecken ge maakt en stond langzaam op. Het eerste geluid dat haar oor trof was dat van een auto, die vlug scheen te nade- staande de Mexicaansche regeering onder andere l?ugenberichten ook de aanbeve ling in het buitenland zoekt te verbreiden, als zouden deze papieren buitengewoon goed staan. Het Engelsche weekblad Universe, merkt daarbij op, dat deze waarschuwing van den Bisschop niet slechts door vele katholieken in Amerika, maar ook in En geland en Europa wordt opgevolgd. Calles noemt de boycottbeweging der katholieken natuurlijk een „belachelijke" onderneming, maar in financieele kringen is men hieraangaande van een geheel an der inzicht. EEN NIEUWE „STUDIEREIS- NAAR MEXICO, Reeds weder reist een Amerikaansch gezelschap ter „bestudeering" der Mexi- caanscBe kerkelijke verhoudingen naar Mexico. De karavaan bestaat uitsluitend uit Baptisten, Methodisten en Presbyteria nen en verder eenige joodsche rabijnen. Dat ze met medeweten van Calles naar Mexico reizen, laat zich reeds vermoeden door het feit, dat Calles persoonlijk aan de grensbeambten in Laredo telegrafeerde, dat men het gezelschap ongemoeid het land zou binnenlaten, terwijl hij anders steeds aan de „grondwet" vasthoudt, dat geen buitenlandsche geestelijke, van welke kerk ook, de grens mag overschrijden. Het ge volg der onderzoekingen van dit „studie gezelschap" kan men zonder twijfel reeds vooruit vaststellen. Maar het doet pijnlijk aan te moeten be richten, dat een synode der gereformeerde kerk in Californië en Nevada zich geroe pen gevoeld heeft om te verklaren, dat „de regeering van Mexico niets anders doet, dan van alle burgers en bewoners van Mexico de gehoorzaamheid opeischen om de wetten na te leven. De Londensche vaste keuringscommissie bekroonde in haar jongste bijeenkomst een Orchidee, Dendrobium filiforme met een getuigschrift voor cultuur. De plant had zich getooid met zeven en dertig honderd bloemen. Jaarvergadering te Maastricht. Te Maastricht wordt heden de jaarver gadering gehouden van den Alg. Ned. Zui velbond (F. N. Z.). De voorzitter, de heer Dr. F. Posthuma, opende de vergadering met een rede, die tot onderwerp had: „De plaats van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond in htt Landbouwvereenigingsleven". Spr. begon met de aanwezigen er op te wijzen op de groote beteekenis van de coöperatieve zuivelfabrieken. Immers, waar de zuivelbereidende boer zijn bedrijf door middel van machines kon gaan uitbreiden, begreep hij al spoedig, dat hij dit gezamen lijk met andere veehouders moest gaan doen. Het wel^ en wee van het zuiveldeel van het landbouwbedrijf, komt dan ook tót Uiting in de boerenfabriek. Wanneer wi) weten, dat men in ons land 891.000 H. A. bouwland kent en 1.254.000 H.A. blijvend grasland, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat het belang, dat de gezamenlijke landbouwers bij het zuivelbedrijf hebben, VA maal zoo groot is, als dat, hetwelk zij te zamen hebben bij het akkerbouwbedrijf. Merkwaardig is dan ook, dat de gezamen lijke oppervlakte bouwland en bouwgrond sinds 1920 is gelijk gebleven en de opper vlakte van het blijvend grasland met pl.m. 35.000 H.A. is toegenomen. Welke vereeniging nu behartigt de belan gen van het zuiveldeel van het landbouw bedrijf? De belangen van den enkelen veehouder, vervolgde spr., worden behandeld door den persoon zelf. Bij de keuze van het vee in verband met de productiewaarde kan hij steun vinden bij de landbouwmaatschap- pijen,, voor zoover deze op dit gebied iets presteeren, bij zijn controlevereeniging, bij zijn zuivelfabriek. Zoodra de veehoudende boer begrijpt, dat hij voor de melk van zijn koe of koeien de grootste opbrengst in geld zal kunnen krijgen, als hij deze melk ge zamenlijk met die van de koeien van mede veehouders laat verwerken, vindt hij den besten steun voor het zuiveldeel van zijn bedrijf bij de boerenfabriek. De gezame- lijke fabrieken sluiten zich aan in den Zui velbond en de gezamenlijke bonden vol brengen hun taak het best in den Algem. Ned. Zuivelbond. Er is geen vraag behoo- rende tot het gebied der melkproductie enz., die niet door de diverse fabrieken, bonden en verkoopvereenigingen kon wor den opgelost. Hoewel dit tot nu toe niet geschiedt, kunen volgens spr. fabriek of bond den zuivelboer ook antwoord geven op tal van andere vraagstukken, die zich in zijn bedrijf 'voor doen, als bemestings- vraagstukken, voedervraagstukken, e. d. Dan is er een terrein van geheel anderen aard, waarbij de belangen van den zuivel boer zijn betrokken, vraagstukken op het gebied van de arbeidswetgeving, van de handelsverdragen met andere landen, enz. Tenslotte is er nog een reeks van maat schappelijke vragen, waarbij de georganiseer de zuivelboer zeker even goed of beter dan zijn collega's een oordeel kan uitspreken, b.v. vragen op het gebied van het Procf- station-wezen. Het karakter van de georganiseerde coöperatieve zuivelbeweging bestaat nu daarin ging spr. voort, dat men tracht al deze vraagstukken voor de gezamenlijke zuivelboeren te behartigen. Is die georganiseerde coöperatieve zui- vel-be'weging nu wel groot genoeg om op haar eigen beenen te staan, zou men kunnen vragen. Wei, het aantal leden wer georga niseerde bóeren-fabrieken te zamen be draagt rond 130.000; het aantal melkkoeien dezer zuivelbereiders bedraagt pl.m. 450.000. Ook kunen wij als maatstaf nemen de zuivelproductie en vergelijken dan del georganiseerde coöperatieve zuivel-bewe- ging met de met-georganiseerde of niet- coöperatieve zuivel-beweging. Van de totale productie van boter in 1925, 75.000.000 K.G. was de productie van de fabrieken aange sloten bij de F. N. Z. 49.000.000 K.G. of wel 65 pet. Van de totale productie van kaas 113.000.000 K.G., bedroeg die van de fabrieken, aangesloten bij F. N. Z. 51.000.000 K.G. of 45 pet. Zeer zeker oefent de georganiseerde coöperatieve zuivel bereiding invloed uit op de bedrijfsuitkom- sten van 3/5 van alle zuivelboeren in Neder land. In zijn slotbeschouwing weer spr. nog maals op de plaats van den Alg. Nederl. Zuivelbond in het landbouwvereenigings leven en verklaarde hierna de algemeene vergadering voor geopend. Een nieuwe maatregel per 1 October, Den lsten October a.s, zoo lezen wij in de Engelsche bladen zal in Engeland een nieuwe „order" van kracht worden, waarin o.a. een scherpomlijnde definitie wordt gegeven van wat te verstaan is onder „fully cured bacon" en „ham", welke beide varkensproduclen, zooals men weet, niet vallen onder het vigeerende invoerverbod. Elke ham, zij of stuk bacon moet bij in voer in Engeland na 1 October a.s. voor zien zijn van een label, waar een verkla ring, onderteekend door een bevoegd re- geeringsambtenaar van het land van her komst. Deze verklaring dan moet behelzen, óf lo. dat de bacon of ham gezouten is onder een druk van minstens- 80 Eng. ponden per vierkanten inch (pumped with brine) en vervolgens gedurende minstens vier dagen in pekel of bestrooid met droog zout heeft gestaan, (soaked in brine or dry-salted), óf wel 2e. dat de bacon of ham gedurende minstens tien dagen gezouten is (dri-salted or wet-salted). Bovendien moet de label bevatten de namen van fabriek of zouterij, zouter, woonplaats en land van herkomst. Een dergelijke label moet eveneens ge hecht worden aan de emballage. Een beslissing van het Arnhemsche Gerechtshof, Twee kooplieden hadden met elkaar ge schil over den koop en verkoop van een belangrijke hoeveelheid eieren. Het betrof hier een drietal leveringen en de verkooper vorderde daarvoor van den kooper ruim 600. De kooper weigerde betaling, o.m. op grond dat de hem geleverde eieren niet versch waren, waartegenover de verkooper zeide, dat dit niets ter zake deed, omdat hij niet bepaald versche eieren verkocht had. De kooper echter beweerde dat ook zon der dat het uitdrukkelijk was bedongen, dat aan grossiers slechts versche eieren mochten worden geleverd omdat het ge bruik in den eierhandel dat medebrengt. Over deze kwestie is voor de Zutphen- sche rechtbank en het Amh. Gerechtshof geprocedeerd, en daarbij is uitgemaakt, dat inderdaad het gebruik in den handel me debrengt, dat ook al is dit niet bepaald bedongen aan grossiers slechts versche eieren behooren te worden geleverd en dat daaronder wordt verstaan eieren die hoogstens 8 of 10 dagen oud zijn. Een gedeelte der gekochte eieren was door den kooper evenwel aan derden reeds weer verkocht en nu had hij wel aan zijn leverancier geschreven dat hij er aan twij felde of ze wel versch waren doch ze des niettegenstaande maar aan zijn koopers doorgezonden, zulks echter voor rekening en risico van dien leverancier latende. Over dit gedeelte van de kwestie beslis te de Rechter dat de kooper moest geacht worden die hoeveelheid eieren te hebben aanvaard, omdat hij, indien hij ze niet had willen accepteeren, ze aan den verkooper had moeten terugzenden of diens toestem ming vragen om ze voor zijne rekening te verkoopen, doch waar hij zulks niet deed maar ze op eigen risico doorverkocht, ook verplicht is ze te betalen. Ten slotte kwam hierbij nog een vraag ter sprake betreffende de berekening van emballage, waarvoor 36 op de rekening voorkwam. Hieromtrent werd beslist dat het in den eierhandel gebruikelijk is om emballage van eenige waarde op rekening te schrijven en dat de kooper dus niet het recht heeft ze zonder betaling te behouden al heet het o$k zoogenaamd ter beschikking van den verkooper. Bij de beslissing van 't Hof werd het vonnis der Zutphensch Rechtbank waar bij de ingestelde vordering geheel was ont zegd vernietigd en de kooper .alsnog veroordeeld om de door hem ontvangen en als boven vermeld doorverkochte partijen eieren te betalen, met de kosten van em ballage, terwijl de eisch werd ontzegd, voor zoover deze betrof betaling van een partij eieren, die door den kooper aan den verkooper, omdat ze niet versch waren, was teruggezonden. De laatste partij be hoeft hij dus niet te betalen. DE ZELFVENTENDE BOEREN. In aansluiting op de Maandag gehouden conferentie tusschen melkhandel en boe verbonden werd Wodensdag een alg. le denvergadering gehouden van de Alg. en R. K. Melkveehoudersorganisaties. Aangezien de melkhandel als éérste voorwaarde heeft gesteld, dat de zelfuit- ventende boeren van Amsterdams straten moeten verdwijnen waarna ze hun melk tegen z.g, „inrichtingsprijs" (Ui ct. lager dan de z.g. „slijtersprijs") aan den handel zullen kunnen verkoopen, werd bslotea een enquête te houden onder de betrok ken boeren, ten einde uit te maken of en zoo ja, op welke voorwaarden zij hun tij delijk ventbedrijf er weer aan willen ge- ven Daarna zal wederom met den handel worden geconfereerd. De Amsterdamsche Gemeentetram heeft van 1 Januari tot en met 31 Augustus van dit jaar vervoerd 86.827.000 passagiers. Itt de overeenkomstige periode van 1925 wer den 84.420.137 vervoerd. In Augustus van dit jaar maakten 10.744 000 personen ge^ bruik van de tram (in Aug. '25 10.321.951), Woensdagmorven heeft in de Palmstraat een droevig ongeval plaats gehad. Tijdeni een korte afwezigheid van de moeder iS' een kindje van 1 jaar uit het .raam van de derde verdieping van hel percel Palm straat 88, gevallen. Het jongetje, Daniël Schoolenaar ge naamd, lag in zijn bedje, dat voor het open raam stond. Hij was vanuit het bedje op het venster gekropen en viel toen op straat. Ernstig gekwetst werd het arme gind naar het gasthuis vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. Goedkeuring door Ged, Staten. Naar het Corr. Bur. verneemt, hebbeS Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland thans hun goedkeuring gehecht aan het besluit van den gemeenteraad van 's-Gravenhage tot wijziging der begrooting in verband met de oprichting van een Gemengd Trambe drijf. Een behartigingswaardige uitspraak van den Duitschen Katholiekendag. Op den onlangs met zooveel succes Breslau gehouden Duitschen Katholieken dag werden een reeks resoluties aangeno men, welker doorvoering voor het Katho lieke leven van het grootste belang kunnen zijn. Een dier resoluties heeft betrekking op een thjpia, waarvan ook hier in Nederland door talloos vele Katholieken nog niet vol. doende de hoogere beteekenis wordt inge zien. We bedoelen hier de te Breslau met algemeene stemmen aangenomen resolutie, handelende over de Katholieke pers. „De pers", aldus luidt bedoelde rescw lutie, „is het meest active moderne wa pen in den strijd der levensbeschouwin gen. Wie haar bezit, beheerscht den ge- dachtengang en de harten der menschen. Daarom is het plicht van iederen Katho liek, die pers, welke openlijk en zonder onderbreking voor de Katholieke Kerk en de Katholieke levensbeschouwing, zoowel als voor het Katholieke volk in het perk treedt, te ondersteunen en haaf verbreiding krachtdadig te bevorderen. In overeenstemming met haar groote voorgangsters herinnert ook de 63ste algemeene vergadering te Breslau het Katholieke volk aan zijn plicht en spoort het aan, de belangen van de Katholieke pers trouw te behartigen en haar door abonnementen, advertenties medewerking en het verleenen van drukorders te on dersteunen en de vijandige en zoogenaam de kleurlooze pers uit het Katholike ge zin verwijderd te houden." Dit zijn inderdaad behartigfngswaardiga woorden ook voor Nederlands Katholieken. Woensdag herdacht de heer P. Stapel, thans commissaris van politie te Leiden, den dag, waarop hij 25 jaar geleden in functie trad als commissaris te Hellevoetsluis. Hoe wel slechts van 1917 te Leiden werkzaam, meende het personeel dat dezen dag niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Woensdagvoormiddag werd de jubilaris met zijn gezin in de foyer der Stadsgehoor zaal ontvangen. Nadat het Politie-muziekkorps den jubi laris met een opgewekten marsch had be groet, werd hem een stoffelijk bewijs van hulde aangeboden. Namens de Broederschap der commissa rissen voerde de heer van Beusekom, com missaris van politie te Hilversum, het woord. Ook de burgemeester, Jhr. De Gijselaar, sprak eenige waardeerende woorden tot den jubilaris. Ten slotte ontving de heer Stapel van dd Leidsche Pers een fraai bloemstuk. In sommige verslagen van den Zondag te Klazinaveen gehouden R. K. Dlrentschen Landdag komt de mededeeling voor dat mr. Aalberse „wegens ziekte" verhinderd was de toegezegde rede te houden. De waarheid is, dat de spreker wegens een lichte keelaandoening verhinderd was. Om dezelfde reden heeft hij ook enkele andere reeds aangenomen spreekbeurten moeten afzeggen, en zal hij voorloopig geen nieuwe aannemen. (Centr.) Overeenkomstig de verwachting is prof. Van Eysinga Woensdag tot voorzitter be- voorziter benoemd der Volkenbondsconfe- ren; het was de autobus welke aankwam. Op den weg hoorde men de stem van Dorsselier welke sprak: Ook niet te vroeg! Het is wel niet erg koud, maar ik zou toch zoo zachtjes aan bevroren zijn. Dan sprak de pastoor: Zeker, de ongelukkige gaat heen zon der tot bewustzijn gekomen te zijnEn nog waarschijnlijk op een vraag van den plaatsvervangenden maire: O, neen, ik geloof zelfs niet dat hij den morgen haalt.... Die woorden bedroefden het hart van Ma deleine. Iets dat uit haar medelijdend hart voortkwam en haar tevens nog een flauwe hoop deed koesteren, spoorde haar aan om Garnaud nog eens voor zijn vertrek te zien. In den puinhoop bleef Robert nog altijd het potlood zoeken. Men had eerder kun nen zeggen, dat hij het achtervolgde, want het bleef om zoo te zeggen vluchten en naar gelang de jongen de blokken verplaat ste, gleed het van de eene opening in de andere. Maar Robert hield vol, want hij was koppig. Hij werd zoo door dat werk bezig ge houden, dat hij zelfs niet zag dat zijne zus ter voorbijging om zich naar den weg te begeven; het jonge meisje van haar kant dacht er niet aan om hem te vragen, wat hij toch eigenlijk uitvoerde. Op het oogenblik dat zij buiten de: kerk kwam, hield de autobus vlak erbij stil. De plaatsvervangende maire wisselde eenige woorden met den chauffeur en kwam on middellijk daarna terug bij den steenhoop, waartegen Garnaud geplaatst was. De pas toor en de adjunct belastten zich met den ongelukkige, een paar mannen stegen uit de bus en hielpen mee om het lichaam van Garnaud zachtjes er in te brengen. Dan na men de twee mannen plaats bij den chauf feur en de autobus vertrok.... Alles was afgeloopen. Vlak bij de haven gestrand, was het den ongelukkigen Garnaud onmogelijk geweest de taak die hij op zich genomen had alles weer te herstellenten einde te bren gen: hij was niet in staat geweest iemand te herkennen en nu zou hij op het treurige bed van een hosepitaal zijn leven eindigen, zonder bloedverwanten, zonder vrienden, van iedereen verlaten in zijn eenzamen doodstrijd. Terwijl de autobus zich langzaam verwij derde was Madeleine, bedroefd en treurig, dc kerk weer binnengetreden om haar broer te halen en met hem naar het dorp terug te keeren, toen zij Robert naar haar toe zag loopen; hij hield iets in zijn hand en schreeuwde met heesche stem; Het geld!Ik heb het geld! Garnaud had het gevonden!.... Het geld? Welk geld? vroeg het meis je dat er niets van begreep. Het geld van GrandinDe vijftien duizend francs!.... Hier zijn zei.... De vijftienduizend francs van Grandin zijn hier in, zeg ik je! riep Robert met geestdrift uit, en hij hield zijn zuster een groote enveloppe onder den neus. Ja, het was de kostbare enveloppe, wel ke de vijftienduizend francs bevatte, zoo als den lezer reeds bekend is. Zooals men zich herinnert, bevond zij zich op de knieën van Garnaud, op het oogen blik, dal de muur instortte; zij was onder de steenbrokken geraakt en aldus aan de begeerlijkheid van Lasserre ontsnapt; deze was er van overtuigd, dat de zoo begeerde som zich nergens anders kon bevinden dan in d<: portefeuille van zijn slachtoffer. Na dat hij de muur had doen omvallen, had Lasserre er slechts aan gedacht zich daar van meester te maken en te siuchlen; hij liad zich zelfs den tijd niet gegund, om te onderzoeken, wat zij inhield. Terwijl Robert het potlood dat steeds verdween, trachtte in handen te krijgen, had hij de enveloppe ontdekt. Toen hij op deze den naam van Garnaud en het cijler van vijftienduizend fracs zag, had hij ter stond de waarheid geraden en was wegge- loopen, om zijn zuster deze ontdekking mede te deelen, zonder zich de moeite te geven het overige te lezen. Toen Madeleine alles begrepen had. tfintf hare eerste gedachte naar Garnaud. i Garnaud! riep zij uit. Men moet Gar naud niet laten wegbrengen. Snel de au tobus na, Robert Deze liep wat hij kon en hij smaakte het genoegen haar te doen stoppen. Garnaud werd met alle mogelijke zorg er uit ge dragen; hij was nog steeds buiten bewust zijn, men bracht hem in het portaal der kerk. Men zond Robert naar huis om zijn ou ders te halen en Dorsselier begaf zich naar Grandin; deze deed zijn boodschap niet in alle stilte, zooals men licht kan begrijpen. De menschen verlieten hunne woning en weldra bevonden zich bij de kerk een der tigtal personen op welker gelaat groote nieuwsgierigheid te lezen stond. Daar zagen zij Garnaud op den grond lig gen, Madeleine was bij hem neergeknield en ondersteunde zijn hoofd. De oogen van Garnaud waren nog altijd gesloten en zijn trekken onbeweeglijk en star. In het heldere licht der maan scheen het ontroerde gelaat van Madeleine als de ver persoonlijking der liefde; Mutaud steunde bevend op zijn stok en riep, half gebogen, den ongelukkigen Garnaud: Ik ben het, Mutaud, ik ben bij u... (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5